Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Snímek ukazující odpalovací vozidla střel Iskander na základně Hmímím; větší foto  / iSi

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket Iskander (v kódu NATO SS-26 Stone) na ruské základně Hmímím v Sýrii. Snímek pořídil izraelský satelit Eros B.

Snímek byl pořízen 28. prosince a následně vystaven na stránce izraelské státní firmy iSi (ImageSat International), dceřiné společnosti IAI (Israel Aerospace Industries). Firma iSi vyrábí všechny izraelské špionážní satelity.

Na snímku jsou vidět dvě vozidla kompletů Iskander na ruské základně Hmímím. Podle izraelského, anglicky píšícího, webu Defense Update se jedná pravděpodobně o dvě muniční překládací vozidla 9T250.

Již v březnu minulého roku se na záběrech ruské televize Hvězda objevilo jedno odpalovací vozidlo 9P78 systému Iskander. Dodejme, že překládací i odpalovací vozidlo využívá kolový podvozek MZKT-7930 8x8.

Každé překládací vozidlo přepravuje dvě střely Iskander s doletem až 500 km. Tento dolet umožňuje ze základny Hmímím zasáhnout prakticky jakékoliv místo v Sýrii, kromě hraničních oblastí s Irákem. Není však jasné, zda vozidla převážejí balistické rakety (Iskander-M) nebo střely s plochou dráhou letu (Iskander-K, dolet 500 km).

Firma iSi také uveřejnila další dva satelitní snímky z 26. listopadu a 28. prosince. Na prvním lze vidět šest různých “raketových prvků” kompletů Iskander ukrytých pod maskovací sítí a na druhém dvě vozidla.

“S největší pravděpodobností silný déšť donutil přemístění těchto dvou prvků (vozidel - pozn. red.) do místa, které bylo odhaleno analytiky iSi,” dočteme se na stránkách iSi. Podle Izraelců se jedná o první přímý důkaz rozmístění střel Iskander v Sýrii.

Izraelský web Ynet přišel s informací, podle které se Damašek dlouhodobě snaží získat exportní variantu Iskander-E (dolet 280 km, hlavice 480 kg). K dodávkám ale nedošlo, údajně na protest Izraelců, kteří se obávali zneužití střel libanonským šíitským radikálním hnutím Hizballáh. Právě hnutí Hizballáh bojuje na stráně Bašára Asada a dlouhodobě využívá Sýrii k transportu zbraní z Íránu do Libanonu.

Snímky kompletů Iskander se poprvé objevily na záběrech ruské televize Hvězda v březnu minulého roku.

Střely Iskander jsou ve výzbroji ruské armády od roku 2006. Střely jsou schopny na cíl doručit bojovou hlavici o hmotnosti 480 až 700 kg. K dispozici jsou průbojné, tříštivo-trhavé, termobarické, se submunicí nebo dokonce jaderné hlavice.

Verze Iskander-M se na cíl navádí pomocí satelitní navigace a v konečné fázi pomocí mapování terénu. Střední kruhová odchylka v cíli (CEP) je údajně pouze 4 až 7 m. Při použití pouze satelitní navigace (bez mapováni terénu) je přesnost odhadována na 50 m, při použití pouze vnitřního inerciálního navigačního systému (při rušení navigace) na 200 m.

Střely Iskander jsou také údajně schopné účinně se “vyhýbat” systémům protivzdušné obrany (PVO). Podle otevřených zdrojů střela Iskander dokáže dělat úhybné manévry s přetížením až 30 g a vypouštět klamné cíle.

Nasazení střel Iskander vyvolává otázky o smyslu použití podobných zbraní v Sýrii. Balistické střely Iskander jsou samozřejmě patřičně drahé a výkonné zbraně, které slouží k ničení strategických cílů, jako jsou velitelské a komunikační centra, letiště, klíčové prvky dopravní sítě (mosty, železniční stanice, přístavy atd.), nebo postavení PVO nepřítele.

Další dva snímky z 26. listopadu a 28. prosince. / iSi

Rusové například nasazují střely Iskander v Kaliningradské oblasti v Baltském moři jakou součást politického boje proti Evropě. Zatím není jasné, zda se střely Iskander zapojily do bojů v Sýrii. Avšak je téměř jisté, že použití střel Iskander by bylo ruskou armádou patřičně mediálně využito.

V současné době má ruská armáda ve výzbroji devět raketových brigád s komplety Iskander. V příštím roce vzniknou další dvě brigády. Konečným cílem (2020) je podle webu Russian Defense Policy mít ve výzbroji 14 až 17 raketových brigád.

Ruská armáda podle posledních zpráv klade na rozvoj dělostřeleckých a raketových jednotek značný důraz. Podle generálporučíka Michail Matvejevskije, velitele raketových a dělostřeleckých vojsk, do roku 2021 vzrostou schopnosti ruských dělostřeleckých/raketových jednotek 1,5 až 2x. Počítá se zaváděním nové výzbroje (raketové systémy Iskander, Tornádo) a s vytvářením nových jednotek.

Zdroj: National InterestDefense Update

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • lorgarius
    11:43 09.01.2017

    tiez si myslim ze ide o denstraciu sily + mozno predvedu iranskym zástupcom na mieste aj ostre odpalenie v ramci "reklamy".

    tiez si myslim ze ide o denstraciu sily + mozno predvedu iranskym zástupcom na mieste aj ostre odpalenie v ramci "reklamy".

  • Todomatch
    11:29 09.01.2017

    A jak dlouho tam tedy jsou? Snímky jsou už z listopadu. A proč takové tajnosti? Nasazením nebo jen instalací každého pokročilého zbraňového systému se Rusko rádo pochlubí. Že by se ...Zobrazit celý příspěvek

    A jak dlouho tam tedy jsou? Snímky jsou už z listopadu. A proč takové tajnosti? Nasazením nebo jen instalací každého pokročilého zbraňového systému se Rusko rádo pochlubí. Že by se Rusové něčeho báli? Tím spíš by instalaci vykřičeli do světa. Iskander je trošku nepatřičná zbraň proti IS a na města to snad střílet nehodlají (i když …). Pořád čteme kritiku toho, jak zbytečně drahé pumy používá západní koalice proti Toyotám a teď Iskandery? Nebo je smysl jiný - v článku též zmíněný - Izrael se po právu obává, že může jít o pokus transferu techniky pro teroristy z hnutí Hizballáh napojeného přímo na Asada. A možná dokonce s vědomím Ruska. Nebylo by to zas tak překvapivé, když teď vyplulo na povrch že Rusko financuje a vyzbrojuje Tálibán v Afghánistánu. Podobně jako v Sýrii tak činí pod záminkou ochrany před Islámským státem. Ve skutečnosti však usiluje o rozdělení Afghánistánu. Proběhlo už i jednání mezi Pákistánem, Čínou a Ruskem. Pákistán by si totiž taky rád uskousnul. Afghánskou vládu na toto jednání Rusové kupodivu nějak zapomněli pozvat :-) Francouzi zjistili, že Tálibán disponuje nejen zcela novými ruskými zbraněmi, ale že Rusko zřídilo v Tadžikistánu dokonce "servis", kde jim zbraně opravují a servisují přímo ruští specialisté. Tálibán je halt asi ta správná umírněná opozice! Rakety Iskander v Sýrii by do tohoto destabilizačního konceptu docela zapadaly. Vypadá to, že se začínají výrazněji rýsovat obrysy ruské pomsty za sankce. Peníze mají začít docházet Rusku na podzim letošního roku a my ani netušíme, jak už je jim zle. Republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham před pár dny navštívili ukrajinskou frontovou linii a ve vesnici Šyrokyně ubezpečovali ukrajinské vojáky, že „rok 2017 bude rokem útoku" a že dojde k porážce Putina na bojištích východní Evropy. Rusové tyhle snahy jistě nepřehlédli a tak by ruský tlak v Sýrii, Afghánistánu a zneklidňování Izraele mohla být součást snahy o "zaměstnání" západu více starostmi.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:22 09.01.2017

    Marthy: vidím to podobně. Stejný účel měla výprava Kuzněcova. Prostě ano, můžete vytvořit bezletovou zónu a svrhnout režim našeho spojence. Ale bude vás to dost bolet.

    Marthy: vidím to podobně. Stejný účel měla výprava Kuzněcova. Prostě ano, můžete vytvořit bezletovou zónu a svrhnout režim našeho spojence. Ale bude vás to dost bolet.

  • Marthy
    11:02 09.01.2017

    To ne,myslím že Iskandery jsou v Sýrii z praktických důvodů,stejně jako PVO systémy S-300/400,Pancir,a protilodní baterie Bastionů (IS nemá ani válečné lodě ani letectvo). Ty ...Zobrazit celý příspěvek

    To ne,myslím že Iskandery jsou v Sýrii z praktických důvodů,stejně jako PVO systémy S-300/400,Pancir,a protilodní baterie Bastionů (IS nemá ani válečné lodě ani letectvo).
    Ty systémy tam byly dopraveny aby zabránily USA zavést bezletovou zónu a napadnout letecky vládní vojska Asáda,případně proti Turecku,kdyby zase Erdroganovi ruplo v kouli.A to že se ty přepravní vozy Iskanderů povedlo nafotit Izraelským satelitem taky podle mého nebyla náhoda,kvůli dešti atd,ale účel,zpráva těm kteří by chtěli napadnout Ruská nebo Syrská letadla,že by se to neobešlo bez odpovědi.
    Taková taktická hra,jako 2 auta jedoucí proti sobě,a kdo vydrží s nervama více...Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    10:18 09.01.2017

    Může mít tohle jiné než reklamní účely?
    Vzhledem k tomu jakou PVO IS (ne)disponuje by nálety měly přinést stejný výsledek mnohem levněji ne?

    Může mít tohle jiné než reklamní účely?
    Vzhledem k tomu jakou PVO IS (ne)disponuje by nálety měly přinést stejný výsledek mnohem levněji ne?

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5