Ruské bezpečnostní síly zlikvidovaly v Tatarstánu radikální islamisty

tat
Foto:  Příslušníci bezpečnostních sil před útokem proti radikálním islamistům / mvd.ru

Teroristické útoky radikálních islamistů nehrozí jen západní Evropě a Spojeným státům, ale i Rusku. Jednomu z nich se jednotkám ruského ministerstva vnitra a federální bezpečnostní služby podařilo na poslední chvíli zabránit tuto středu. Vyplývá to z informací, které zveřejnila ruská média.

Podle nich jednotky ruského ministerstva vnitra a Federální bezpečnostní služby během zásahu v tatarstánském hlavním městě Kazani zlikvidovaly dva teroristy, kteří na pátek 26. října, na který připadá jeden z významných muslimských svátků Íd al-Adhá, plánovali v tomto městě sebevražedný teroristický útok.

Pokus o zadržení osob podezřelých z terorismu však neproběhl hladce. Došlo k přestřelce a zásah si vyžádal i život jednoho z příslušníků ruských bezpečnostních sil, když jeden z teroristů v okamžiku svého zadržení odpálil bombu, kterou měl připevněnou na těle.

tat Foto: Příslušníci bezpečnostních sil se připravují na zásah v Kazani - mvd.ru „Příslušníci speciální jednotky se pokusili zadržet pravděpodobné zločince. Ti se však postavili na ozbrojený odpor. Došlo i k výbuchu, v jehož důsledku zahynul jeden příslušník speciálních jednotek“, řekl v souvislosti se středečními událostmi v Kazani mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimír Markin.

Zabití radikální islamisté byli podle internetového vydání deníku Věsti identifikováni, jako jistý Kašapov a Valejev (křestní jména ani Věsti, ani jiná ruská média neuvádějí). Oba ruské bezpečnostní síly podezíraly z toho, že mají na svědomí zastřelení vedoucího oddělení vzdělávání Duchovního vedení muslimů Tatarštinu Valiulla Jakubova a odpálení bomby v autě tatarstánského ministra Iulduse Fajzova letos v červenci. Na Valejeva byl dokonce vydán mezinárodní zatykač.

Video: Záznam akce, při které zahynul jeden z členů FBS / YouTube 

Zabránit pátečnímu teroristickému útoku se ruským bezpečnostním silám podařilo proto, že vyšetřování těchto vražd je přivedlo právě na stopu obou radikálních islamistů. „V této souvislosti byl vydán příkaz k neodkladné domovní prohlídce bytu, v němž oba bydleli,“ uvedl k důvodu středeční operace ruských bezpečnostních sil zástupce vedoucího tatarstánských vyšetřovatelů Marat Zaripov.

tat

Foto: Tatarstán leží v evropské části Ruska - Wikipedie

Podle informací ruských sdělovacích prostředků se současné vedení tatarských muslimů zdálo radikálním islamistům příliš umírněné, a proto vypracovali plán na jeho likvidaci. Součástí tohoto plánu měl být právě i páteční sebevražedný útok. V bytě, kde oba radikální islamisté žili, se našly zbraně a také součástky, potřebné k výrobě bomb.

Problémy s radikálními islamisty může mít přitom Tatarstán i v budoucnosti. Jak řekl ruské tiskové agentuře Rosbalt vedoucí Povolžského centra regionálních a etnicko-náboženských studií Rais Sulejmanov, na půdě 14 kazaňských vysokých škol, včetně Kazaňské federální univerzity, působí islamistické buňky, hlásící se k radikální formě islámu - vahábismu.

 

Zdroj: RIA , Věsti , Rosbalt , Baltinfo

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Pravoslavný extremismus v Rusku

Pootevírají se v Rusku dveře pravoslavnému extremismu? Pořádek v ulicích Moskvy, ale zřejmě i jiných ruských měst, začnou brzy kontrolovat hlídky, složené z pravoslavných věřících. Pravoslavná církev však chce jít ještě dál a dosáhnout zákazu potratů, antikoncepce, předmanželského a nemanželského sexu a také toho, aby ženy v Rusku nesměly chodit v šortkách.

Ruské letectvo dostane 400 modernizovaných Mi-8

Ruské letectvo by mělo podle posledních zpráv obdržet do roku 2020 na čtyři stovky modernizovaných víceúčelových vrtulníků typu Mi-8. Modernizace mají částečně vycházet z u nás dobře známého Mi-171. Navíc je však plánována implementace dalších zbraňových systémů rozšiřujících možnosti stroje pro útoky na pozemní cíle a blízkou podporu pozemních vojsk.

Rusko staví novou těžkou mezikontinentální raketu

Přezdívkou „Ďábel“ (SS-18 Satan) je v kódu NATO označovaná těžká ruská mezikontinentální raketa R-36M2 Vojevoda. Přezdívka je víc než oprávněná, protože R-36M2 může nést až 10 smrtonosných nukleárních hlavic. Nyní však Rusové oznámili, že pracují na nástupci  R-36M2, modernější, přesnější a ještě ničivější raketě.

Ruské zbraně pro Irák a politické pozadí

Před pár měsíci irácký ministr obrany Saádún Dulajmí podepsal v Moskvě obří kontrakt na dodávku ruských zbraní a vojenského materiálu do Iráku. Předmětem smlouvy je především nákup 30 bitevních helikoptér Mi-28NE a 42 protiletadlových samohybných systémů Pancir –S1E. Stanice Al Jazeera však přinesla informaci, že Rusové mohli získat irácký kontrakt výměnou za odstoupení od dodávek zbraní pro Írán a Sýrii.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře