Ruské bezpečnostní síly zlikvidovaly v Tatarstánu radikální islamisty

tat
Foto:  Příslušníci bezpečnostních sil před útokem proti radikálním islamistům / mvd.ru

Teroristické útoky radikálních islamistů nehrozí jen západní Evropě a Spojeným státům, ale i Rusku. Jednomu z nich se jednotkám ruského ministerstva vnitra a federální bezpečnostní služby podařilo na poslední chvíli zabránit tuto středu. Vyplývá to z informací, které zveřejnila ruská média.

Podle nich jednotky ruského ministerstva vnitra a Federální bezpečnostní služby během zásahu v tatarstánském hlavním městě Kazani zlikvidovaly dva teroristy, kteří na pátek 26. října, na který připadá jeden z významných muslimských svátků Íd al-Adhá, plánovali v tomto městě sebevražedný teroristický útok.

Pokus o zadržení osob podezřelých z terorismu však neproběhl hladce. Došlo k přestřelce a zásah si vyžádal i život jednoho z příslušníků ruských bezpečnostních sil, když jeden z teroristů v okamžiku svého zadržení odpálil bombu, kterou měl připevněnou na těle.

tat Foto: Příslušníci bezpečnostních sil se připravují na zásah v Kazani - mvd.ru „Příslušníci speciální jednotky se pokusili zadržet pravděpodobné zločince. Ti se však postavili na ozbrojený odpor. Došlo i k výbuchu, v jehož důsledku zahynul jeden příslušník speciálních jednotek“, řekl v souvislosti se středečními událostmi v Kazani mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimír Markin.

Zabití radikální islamisté byli podle internetového vydání deníku Věsti identifikováni, jako jistý Kašapov a Valejev (křestní jména ani Věsti, ani jiná ruská média neuvádějí). Oba ruské bezpečnostní síly podezíraly z toho, že mají na svědomí zastřelení vedoucího oddělení vzdělávání Duchovního vedení muslimů Tatarštinu Valiulla Jakubova a odpálení bomby v autě tatarstánského ministra Iulduse Fajzova letos v červenci. Na Valejeva byl dokonce vydán mezinárodní zatykač.

Video: Záznam akce, při které zahynul jeden z členů FBS / YouTube 

Zabránit pátečnímu teroristickému útoku se ruským bezpečnostním silám podařilo proto, že vyšetřování těchto vražd je přivedlo právě na stopu obou radikálních islamistů. „V této souvislosti byl vydán příkaz k neodkladné domovní prohlídce bytu, v němž oba bydleli,“ uvedl k důvodu středeční operace ruských bezpečnostních sil zástupce vedoucího tatarstánských vyšetřovatelů Marat Zaripov.

tat

Foto: Tatarstán leží v evropské části Ruska - Wikipedie

Podle informací ruských sdělovacích prostředků se současné vedení tatarských muslimů zdálo radikálním islamistům příliš umírněné, a proto vypracovali plán na jeho likvidaci. Součástí tohoto plánu měl být právě i páteční sebevražedný útok. V bytě, kde oba radikální islamisté žili, se našly zbraně a také součástky, potřebné k výrobě bomb.

Problémy s radikálními islamisty může mít přitom Tatarstán i v budoucnosti. Jak řekl ruské tiskové agentuře Rosbalt vedoucí Povolžského centra regionálních a etnicko-náboženských studií Rais Sulejmanov, na půdě 14 kazaňských vysokých škol, včetně Kazaňské federální univerzity, působí islamistické buňky, hlásící se k radikální formě islámu - vahábismu.

 

Zdroj: RIA , Věsti , Rosbalt , Baltinfo

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pravoslavný extremismus v Rusku

Pootevírají se v Rusku dveře pravoslavnému extremismu? Pořádek v ulicích Moskvy, ale zřejmě i jiných ...

Ruské letectvo dostane 400 modernizovaných Mi-8

Ruské letectvo by mělo podle posledních zpráv obdržet do roku 2020 na čtyři stovky modernizovaných ...

Rusko staví novou těžkou mezikontinentální raketu

Přezdívkou „Ďábel“ (SS-18 Satan) je v kódu NATO označovaná těžká ruská mezikontinentální raketa ...

Ruské zbraně pro Irák a politické pozadí

Před pár měsíci irácký ministr obrany Saádún Dulajmí podepsal v Moskvě obří kontrakt na dodávku ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...