Ruská létající automatická brokovnice Vepr 12

Ruská létající automatická brokovnice Vepr 12
Ruský dron s fixovanou automatickou brokovnicí / vk.com/milinfolive (Zvětšit)

Studenti z letecké konstrukční kanceláře moskevského Leteckého institutu vyvinuli a otestovali malé bezpilotní letadlo, které je osazeno automatickou brokovnicí Vepr 12. Studenti dron vyvinuli na základě grantu společnosti Almaz-Antej. Společnost si celé řešení nechala patentovat na ruském patentovém úřadě Rospatent.

Práce na „létající brokovnici“ začaly v říjnu 2016. Dron, který prozatím nezískal jméno, byl poprvé představen na moskevské mezinárodní vojenské výstavě Armija 2017. Ruský dron má vzletovou hmotnost 23 kg, rozpětí křídel tři metry a schopnost kolmého přistání / vzletu. Palubní baterie stačí na 40 minut letu.

Dron je ovládán rádiem ‒ obsluha navádí dron a vyhledává cíle pomocí kamery umístěné na přídi. V podélné ose dronu leží automatická brokovnice Vepr 12 se speciálním stabilizátorem, který vyrovnává negativní vliv zpětného rázu zbraně na dron. Brokovnice je vybavena zásobníkem na 10 nábojů.

„Při vývoji tohoto stroje bylo vyřešeno mnoho zajímavých technických problémů. Pokud je hlavním cílem vývojářů při stavbě konvenčního dronu kvalita letu, tak zde to bylo upevnění zbraně na letadlo a zajištění maximální stability a vysoké přesnosti zásahu v cíli,“ uvedl v roce 2017 Igor Trifonov, vedoucí projektu. „Tento dron je postaven podle aerodynamické koncepce ‚kachna‘, což dovoluje soustředit působení sil z palby blíže ke středu těžiště stroje, což by u klasické konstrukce nebylo možné.“

Pro zajímavost uveďme, že podobný koncept kolmo startujícího „kachního dronu“ je vyvíjen také v České republice, konkrétně ve společnosti New Space Technologies (součást Czechoslovak Group). Český dron CANTAS AP (CANTAS Advanced Propeller) má rozpětí křídel přes tři metry, váží 75 kg a pohání ho hybridní (spalovací + elektrické motory) pohonná jednotka. CANTAS AP je ale především určen ke zpravodajství, sledování a průzkumu.


Ukázka působení proti vzdušným cílům

Úkolem ruské „létající brokovnice“ je především boj s jinými malými drony (viz video) ‒ ostatně vývoj dronu sponzoruje Almaz-Antej, což je přední výrobce systémů protivzdušné obrany (PVO). Malé drony (startovací hmotnost do 100 kg) přitom nejsou určeny jen k průzkumu, ale čím dál častěji také k útokům.

Můžeme samozřejmě zmínit neustále rostoucí rodinu kamikaze dronů, jako jsou izraelské Harpy, Harop nebo polský Warmate, případně americký Switchblade. Dále se objevují čím dál menší drony vyzbrojené velmi lehkou municí vzduch-země. Podle posledních zpráv například Ukrajina pro své drony Bayraktar ТВ2 získala laserem naváděné pumy MAM-L o hmotnosti pouze 22 kg. Svou výzbroj tak mohou již brzy dostat i menší taktické drony, jako je americký RQ-21 Blackjack s maximální startovací hmotností 61 kg.

Samozřejmě nejednoho čtenáře napadne použití „létající brokovnice“ proti pozemním cílům. V tomto případě však vyvstává otázka, při jakých operacích moderní pozemní války se podobné drony uplatní, resp. jaká je nejvhodnější taktika nasazení. Resp., jaké výhody „létající brokovnice“ (při působení proti pozemním cílům) přinese oproti klasickým kamikaze dronům.


Ruský dron Carnivora 

„Tento CUAS [Counter - Unmanned Aircraft System; ruský dron] zapadá do rostoucího počtu technologií a návrhů, které jsou vytvářeny pro boj s nepřátelskými drony. Rusové si myslí, že je důležité bojovat proti nepřátelským dronům nejen ze země prostřednictvím elektronických a kinetických opatření, ale také ve vzduchu samotném. Proto tento dron navazuje na antidron Carnivora,“ říká Samuel Bendett, vojenský analytik Centra pro námořní analýzy (Center for Naval Analyses).

Carnivora je ruské bezpilotní letadlo klasické konstrukce, které může přenášet nejrůznější užitečné zatížení. Dron má rozpětí křídel pět metrů, maximální startovací hmotnost je 40 kg, cestovní rychlost 100 až 120 km/h a vydrž ve vzduchu deset až 15 hodin. Carnivora umí shazovat na pozemní cíle například ruční granáty. Nákladový prostor lze vybavit i výmetnicemi sítí a zachycovat malé kvadrokoptéry ve vzduchu.


V roce 2016 americký student umístil pistoli na kvadrokoptéru.

A konečně i jinde se výrobci snaží umístit palné zbraně na malé, člověkem přenositelné drony. Slavné se stalo například video z roku 2016, kdy americký student umístil pistoli Glock na ručně postavenou kvadrokoptéru.

Existují rovněž snahy usadit útočnou pušku na stabilizovanou plošinu multikoptéry. Nejznámější projekt je multikoptéra TIKAD, kterou pro izraelskou armádu vyvíjí americká společnost Duke Robotics. Nicméně vývoj multikoptér s výkonnými palnými zbraněmi čelí važným technickým výzvám, jak jsme detailně popsali v článku ANALÝZA: Multikoptéry jako platforma pro palnou zbraň.

V každém případě letecký boj se nezadržitelně přenáší ze strategické a operační úrovně na taktickou. V budoucnu proti sobě nebudou bojovat jen nepřátelská letectva, nebo jednotky PVO, ale čím dál častěji povedou svůj „letecký boj“ pozemní jednotky o velikosti praporu, roty nebo dokonce čety.

Zdroj: BMPD, C4ISRNET

 

 

 
 

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Drony, systémy S-500: aktuální projekty ruské armády

Jurij Borisov, ruský náměstek ministra obrany, představil v ruském zpravodajském RSN rádiu některé ...

Protitankový dron z Ruska

Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před ...

Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé ...

První snímky ruského úderného dronu S-70 Ochotnik-B

Včera se na ruské sociální sítí VK objevily první snímky vyvíjeného ruského dronu S-70 Ochotnik-B ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • lorgarius
  15:11 01.04.2019

  tak rozmyslam, ze taky bazmeg by sa mozno hodil na ochranu letisk pred vtakmi a mozno aj malymi komercnymi dronmi. mozno so specialnou municiou proti futbalovym fanusikom - aj ked strielalo by sa smerom z hora dole na hlavy, takze riziko tazkeho poranenia/zabitia by bolo dost vysoke.

  vyuzitie v bojovych podmienkach si myslim ze ziadne.

  ale nakoniec je to len modelarske cvicenie, takze zrejme to ostane len v rubrike "zaujimavosti".

 • Ultramarinus
  03:22 31.03.2019

  Rase:
  Munice může udělat své... Trocha jednotlivých nábojů v brokovém náboji, nebo Frag12HE munice v zásobníku by mohla dost změnit přesnost, dostřel a efekt systému v cíli. U pozemního cíle (tj na ty vraždy/atentáty.)
  Potenciální taktické výhody systému:
  -VTOL, nebo alespoň vertikální start, přistání na padáku.
  -flexibilita - výměna brokovnice za útočnou pušku, možnost větších zásobníků, jiné zbraně.
  - potřeba mířit celým letadlem jako stíhačky (to je ovšem také vážnou nevýhodou)
  Potenciální taktické nevýhody systému:
  - stále velmi omezený dostřel
  - dron zjevně zatím - a možná nikdy - nezvládne těžké pěchotní zbraně (protitankový granátomet, lehký kulomet, atd)
  - velmi krátký dolet
  - potřeba velkoobjemových zásobníků pro (podvěšené) zbraně.
  - potřeba čelního útoku a velkého přiblížení k cíli v kombinaci s velikostí výrazně zvyšuje zjistitelnost dronu v útočné fázi letu.
  - Zároveň dron není přístrojově vybaven na autonomní čelní útok (Vlastní radar či jiné protivzdušené senzory pro zaměření zbraně? Velmi pravděpodobně ne radar - možná IČ senzor.)

 • Shelmik
  15:40 28.03.2019

  Takhle jak to vidim tak mi to připadá poměrně k ničemu , na úkladnou vraždu je to moc hlučné na nasazeni na frontě zase moc fórové a jediné kčemu mi napadá že by to bylo dobré je k obraně před komerčníma dronama . Ovšem když bych tu poletuchu tak 3x zvetšil a místo brokovnice by tam byl autocannon s dvouma druhy munice nebo houfnice tak by z toho šel celkem strach :)

 • astor
  05:25 28.03.2019

  Studenti z konstrukční kanceláře leteckého designu... Pánové, to je čeština, Dobrovský se musí obracet v hrobě. Co třeba takhle - studenti z letecké konstrukční kanceláře moskevského Leteckého institutu...? Čeština pojem design jako takový vnímá poněkud jinak než Angličan, potažmo Američan.

 • Rase
  12:08 27.03.2019

  Použití brokovnice pochopím, přeci jen nemusí se moc mířit, i proti dronům bych viděl problém ve velmi malém dostřelu. Proti lidem je taky k ničemu (musí se moc přiblížit). Smysluplnost bych spíš viděl při použití ve speciálních operacích - likvidaci jednotlivců, ideálně ve městě. Příkladem může být, jak nedávno ukrajinská tajná služba zlikvidovala jednoho z vůdců separatistů pomocí dronu s namontovaným granátometem. Dron mu přilétl až k oknu a smázl celý pokoj. Jednoduché a velmi efektivní.
  Historku teď nedohledám, ale výrobce dronu mluví o možnosti osadit RPG-26 nebo RPG-7. myslím že toho pána zlikvidovali právě tímhle:

  https://defence-blog.com/aviat...

  • Slavoslav
   12:28 27.03.2019

   tak toto je v prvom rade studentsky projekt a nie nieco co ide zajtra do vyroby a na trhy kde pouzitie brokovnice ma zmysel aj z iného hladiska a to nizky spatny raz co je pri takomto lietadielku nutnost ak tam nechces davat reaktivne zbrane.

   A na tie ucely co spominas dalej je daleko vhodnejsie nieco ako ten warmate. Nieto aby po utoku este specialisti na nepriatelskom uzemi navadzali dron k sebe a balili ho na cestu domov.

   Btw v USA su na trhu uz aj specialne naboje do brokovnice urcene proti dronom :)

  • PavolR
   12:31 27.03.2019

   Čo tam dostrel, ale hlavne schopnosť vyhľadať ciel nebude žiadnou maličkosťou a k tomu jeho udržanie v zornom poli do priblíženia sa na dostrel. To by chcelo aj interakciu s inými prostriedkami, ktoré mu cieľ nájdu a nasmerujú ho, ako aj určitý stupeň automatizácie pri nalietavaní naň.
   Je to predsa len niečo iné, ako útoky na +- statické ciele.

   • damik
    15:37 27.03.2019
    • danny
     09:26 28.03.2019

     Na detekci vzdušného cíle (proti pozadí oblohy), vyloučení ptáků a navedení by něco na úrovni tensor flow mělo naprosto postačovat. Chce to pouze dva optické kanály, jeden širokoúhlý s větším rozlišením a frekvencí obnovy klidně pár vteřin + méně kvalitní, zato s vysokou rychlostí pro koncové navedení. Plus laserový dálkoměr.

  • Miroslav
   12:46 27.03.2019

   Tá brokovnica síce nikoho nezabije ale dosť to naserie :-)

  • givicz
   14:22 27.03.2019

   Já jenom doplním, že nejenom 5 oddělení Ukrajinské SBU likviduje oponenty pomocí dronů..

   Atentátník přiznal CNN, že se pokusil drony zabít Madura
   pondělí 18. března 2019
   https://www.novinky.cz/zahrani...
   " Exploze dvou malých dronů nad vojenskou přehlídkou v Caracasu loni v srpnu byl skutečně pokusem o atentát na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Anonymní zdroj, jenž měl útok organizovat, to řekl stanici CNN. Té poskytl i záběry z příprav pořízené mobily.
   Poradce prezidenta USA John Bolton tehdy řekl, že incident mohl zinscenovat Maduro, aby získal záminku k potlačení opozice. Muž CNN řekl, že po nezdařeném atentátu se s ním Američané třikrát setkali, aby o případu získali informace. Na jeho žádost o pomoc ale nereagovali."

   • vlasto
    15:21 27.03.2019

    Anonymný zdroj tiež prezradil, že pohonné ústrojenstvo dronov spaľovalo Alpu.

  • damik
   15:34 27.03.2019

   Z tohodle jde strach. Idealni pro ukladnou vrazdu:

   https://www.youtube.com/watch?...