Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 pro Saudskou Arábii a Irák

BMP-3
BMP-3 pro Spojené arabské emiráty; větší foto / Public Domain

Saudská Arábie plánuje nakoupit 950 ruských bojových vozidel pěchoty BMP-3 a Irák 500 vozidel BMP-3. Informaci oznámil ruské tiskové agentuře TASS Albert Bakov, viceprezident koncernu Traktorové závody.

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 je v oblasti Perského zálivu mimořádně úspěšné. Již v roce 1993 Spojené arabské emiráty objednaly 402 vozidel BMP‑3. Od základní varianty se liší infračerveným senzorem Namut, který vyvinula francouzská firma SAGEM a běloruský podnik Peleng.

Téměř totožné provedení objednal Kuvajt. Malý ropný stát si u ruského výrobce Kurganmašzavod (součást koncernu Traktorových závodů) zamluvil 212 vozidel. Finální várka vozidel (70 kusů) je modernizovaná verze BMP-3M. Poslední vozidlo získal Kuvajt před několika dny.

Vozidla BMP-3 v počtu 250 kusů objednala v letech 1992 až 1994 také Saudská Arábie. Dlužno dodat, že jednotlivé zdroje se v počtech BMP-3 dodaných zemím Perského zálivu značně rozcházejí. Armádní noviny vycházely z databáze Stockholmského mezinárodního institutu pro mírový výzkum SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute).

Jisté je, že vozidla BMP-3 se objevila v Jemenu, kde Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty vyslaly své pozemní jednotky.

BMP-3

V Perském zálivu se pro ruský vojenský průmysl rýsuje další úspěch. Saudská Arábie a Irák projevují zájem o 1450 vozidel BMP-3. "Máme žádost na 500 vozidel BMP-3 z Iráku a 950 vozidel ze Saudské Arábie," uvedl Bakov.

Výzvou však bude uspokojení všech zákazníků v dohledné době. Jen ruská armáda si v letošním roce objednala 200 vozidel. Jak uvedl Bakov pro agenturu TASS, musí být "nastavená rovnováha mezi domácím trhem a exportem". Kromě zemí Perského zálivu si přibližně 80 vozidel BMP-3 zamluvilo Maroko a Barma.

Výroba vozidel BMP-3 pro ruskou armádu bude probíhat až do masového zavedení nových pasových bojových vozidel pěchoty Kurganěc-25. S uspokojením poptávky po BMP-3 pomůže také od roku 2016 nová výrobní linka.

"V roce 2016 spustíme novou výrobní linku, abychom splnili všechny objednávky na čas. Nicméně spuštění linky si vyžádá hodně práce s plynulým zásobováním komponentů," uvedl pro agenturu TASS Bakov.

BMP-3 vstoupilo do služby v ruské armádě před více než 25 lety a dodnes patří mezi špičku ve své kategorii. Bojová hmotnost vozidla je pouze 18 tun, osádku tvoří tři osoby a výsadek sedm osob.

BMP-3 je vybaven 100mm dělem s automatickým nabíjením, umožňující střílet klasické náboje nebo řízené střely. S dělem je spřažen 30mm rychlopalný kanón se zásobou 500 nábojů a 7,62mm kulomet se zásobou 2 000 nábojů. Silná výzbroj dokonce ze začátku (počátek 90. let) zmátla západní analytiky, kteří BMP-3 považovali za lehký tank.

Tělo a věž BMP-3 jsou vyrobeny z hliníkových slitin. Přední část je doplněná o další vrstvu pancíře. Dodatečné přední pancéřování a zkosení pancíře (včetně spodní části) dokáže odolat běžným 30mm projektilům vypálených na vzdálenost větší než 200 metrů. Pro zlepšení přežití na bojišti jsou nádrže s palivem umístěné v podlaze vozidla.

Pohon BMP‑3 zajišťuje vidlicový desetiválcový dieselový motor UTD‑29 o výkonu 368 kW (500 koní), který umožňuje vozidlu dosáhnout maximální rychlost na silnici 70 km/h.

BMP-3 lze vybavit i aktivním obranným systémem ERA, elektro-optickým rušičem Štora, jenž působí proti poloautomaticky naváděným protitankovým střelám. Pro svou obranu je BMP-3 schopen odpalovat dýmové granáty, nebo vytvářet dýmovou clonu pomocí vstřikování paliva do výfukového potrubí.

Kurganmašzavod navíc zahraničním zájemcům BMP-3 umožňuje nechat si sestavit vozidla podle přání s různými věžovými komplety a s různým vnitřním uspořádáním.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Saudská Arábie jako vojenská velmoc

Již od 25. března podniká v rámci Operace Rozhodná bouře (Operation Decisive Storm) osm arabských ...

Rychlost a útok: Polská armáda hledá nástupce BVP-1

Podobně jako Armáda ČR, také polská armáda již několik let vyhlíží nástupce letitých bojových ...

Draze zaplacená invaze do Jemenu

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu ...

Rusko v Sýrii: Nedůvěra mezi Západem a Ruskem vítězí

Rusko posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Rusko do země dopravilo bojová letadla a systémy ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • niko
  11:33 01.10.2015

  Takto vyzera BMP 3 s pridavnym pancierovanim. http://www.track-link.com/gall... Myslim, ze o 18 tonach, alebo povodnych jazdnych vlastnostiach nemoze byt ani rec. Okrem ...Zobrazit celý příspěvek

  Takto vyzera BMP 3 s pridavnym pancierovanim.
  http://www.track-link.com/gall...

  Myslim, ze o 18 tonach, alebo povodnych jazdnych vlastnostiach nemoze byt ani rec. Okrem toho pridavny pancier chrani boky vozidla iba do kalibru 12,7. Cize Stanag III.
  Proti IED to vidim s BMP 3 skor blede. Celkovo je odolnost spodku korby pri ruskych BMP nie uplne idealna.Skrýt celý příspěvek

 • Irving
  10:52 01.10.2015

  Me by docela zajimalo, jak si ty nadrze v podlaze rozumi s IED...

  Me by docela zajimalo, jak si ty nadrze v podlaze rozumi s IED...

 • niko
  10:47 01.10.2015

  celny pancier samozrejme s pridavnymi platmi.

  celny pancier samozrejme s pridavnymi platmi.

 • niko
  10:46 01.10.2015

  Tak 30 mm municia "bezna" (cize predpokladam, ze nie priebojna) na vzdialenost 300 m. Cize typujem tak nieco na urovni Stanag 5.

  Tak 30 mm municia "bezna" (cize predpokladam, ze nie priebojna) na vzdialenost 300 m. Cize typujem tak nieco na urovni Stanag 5.

 • jj284b
  09:48 01.10.2015

  s tou odolnostou to zasa nebude take slavne... stale ide o 18 tonove vozidlo..

  s tou odolnostou to zasa nebude take slavne... stale ide o 18 tonove vozidlo..

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2