Ruské bojové vrtulníky cvičí u Pobaltí

KAmov Ka-52
Foto: Kamov Ka-52 Aligátor / Kamov

Ruská tisková agentura RIA Novosti informovala o začátku výcvikových letů vrtulníkové 15. armádní letecké brigády. Výcvikové lety budou probíhat pouze několik desítek kilometrů od hranic Estonska a Lotyšska.

Vrtulníky armádní letecké brigády Západního vojenského okruhu, se sídlem v regionu Pskov, začaly pravidelné výcvikové lety ve vzdušném prostoru nad severozápadním Ruskem," řekl ve středu plukovník Oleg Kochetkov, mluvčí vojsk Západního vojenského okruhu.

Podle Kochetkova je cílem výcvikových letů školit posádky v letecké navigaci, technice pilotáže, ve vzdušném a pozemním vyhledávání a přistávání v místech bez potřebné infrastruktury.

15. armádní letecká brigáda je nově zformovaná jednotka. V její výzbroji najdeme jak bitevní vrtulníky Mi-28N Noční lovec a Ka-52 Aligátor, tak i dopravní Mi-8MTV-5 a Mi-26T.

Jednotka sídlí na letecké základně Ostrov, pouze 30 kilometrů od hranic Lotyšska a 80 kilometrů od hranic Estonska. Během studené války letecká základna Ostrov hostila bombardéry Tupolev Tu-16. V 90. letech je nahradily bombardéry Tupolev Tu-22 a útočné letouny Suchoj Su-24. Posledních 20 let základna hostila i cvičné a dopravní letouny.

V červenci 2011 však základna přestala prakticky fungovat. Teprve v roce 2013 letadla nahradily vrtulníky v podobě Mi-28, Mi-35 a Mi-8.

Infografika: Letecká základna Ostrov. Na stojánce letiště lze spatřit i připravené vrtulníky. / google.maps

 

Zmiňovaná 15. armádní letecká brigáda vznikla teprve v prosinci minulého roku. Jednotka disponuje třemi letkami nejnovějších bitevních a dopravních vrtulníků. Další dvě letky mají vzniknout v blízké budoucnosti.

Umístění 15. armádní letecké brigády nedaleko hranic Estonska a Lotyšska nervozně komentují jak noviny pobaltských států, tak i z Polska nebo Německa. Nejnovější (přes média) ohlášený start výcviku posádek bitevních vrtulníků také rozhodně nepřispívá ke klidu v Pobaltí.

Dlužno podotknout, že v Estonsku a Lotyšsku žije významná ruská menšina. Obě země proto s obavami sledují události na Ukrajině a Krymu. Rusko anexi Krymu obhajovalo špatnou situací ruských menšin na Ukrajině. Stejně tak Rusko již vyjádřilo znepokojení nad postavením ruských menšin v Pobaltí.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu je však zvýšená výcviková aktivita ruských jednotek v Západním a Jižním vojenském okruhu reakcí na „bezprecedentní“ nárůst přítomnosti jednotek NATO v oblasti.

Členské země NATO, v souvislosti se situací na Ukrajině, do Pobaltí a Polska vyslaly jak bojové letouny tak i malý počet pozemních jednotek. Stejně tak NATO se rozhodlo posílit svou přítomnost ve Středozemním a Baltském moři.Zdroj: RIA Novosti, Letecká základna Ostrov - Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo

Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na ...

Ruská letoun Su-24 u amerického torpédoborce USS Donald Cook

Před pár dny se "střetlo" v Černém moři ruské letadlo s americkou lodí. Ruský letoun Su-24 provedl ...

Radar ReVISOR u 25.protiletadlového raketového pluku

Pluk protiletadlové obrany ve Strakonicích převzal do svého užívání radar ReVISOR pro protivzdušnou ...

Vrtulníky Black Hawk proti mexickým drogovým kartelům

Mexiko projevilo zájem o 18 vrtulníků Sikorski UH-60M Black Hawk. Nové stroje se zapojí do dlouhé a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...