Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

Pro přepravu vojenského personálu a techniky jsou naprosto klíčové železnice. / Kremlin.ru

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska přesune po železnici velký počet vojáků a vozidel. Země NATO se obávají, že může jít až o desítky tisíc vojáků. Pavel Kovalev z Vojensko-politického Revue se ve svém článku snažil odhadnout skutečný počet vojáků a vozidel mířící do Běloruska.

Cvičení Západ 2017

Pokud chce člověk pochopit možnosti ruské armády vést velké bojové operace, musí si prohlédnout rozložení ruských železničních tratí a jejich propustnost. Kvůli řídké silniční sítí, nutnosti překonávat obrovské vzdálenosti a nedostatečnému dopravnímu letectvu jsou železnice pro dopravu těžké vojenské techniky a vojenského personálu pro ruskou armádu nezbytností.

Přeprava velkého množství techniky a personálu je také předmětem cvičení Západ 2017, kdy Rusko otestuje svou schopnost poslat velké vojenské síly do Běloruska. Cvičení Západ naposledy proběhlo v letech 1999, 2009 a 2013.

Polský plukovník Tomasz Kowalik, ředitel odboru vojenských zahraničních věcí na polském ministerstvu obrany, a Dominik Jankowski, hlavní specialista pro krizové řízení na polském ministerstvu zahraničních věcí, ve svém článku na National Interest odhadli, že do Běloruska se přesune na 4000 železničních vozech až 30 000 ruských vojáků.

Podle článku The New York Times může počet vojenských a civilních odborníků zapojených do cvičení (v Bělorusku a v západní části Ruska) dosáhnout 60 000 až 100 000 lidí. Dodejme, že v současné době je v Bělorusku asi 1000 ruských vojáků, především členů jednotek protivzdušné obrany a komunikačního personálu.

Pro Polsko a celé NATO se jedná o velice citlivé téma, protože podobná cvičení jsou někdy předzvěstí skutečné ofenzívy. Případně je možné, že ruská armáda se nebude z Běloruska “chtít” stáhnout.

„Kvůli nedostatečné průzračnosti o tom (o cvičení Západ 2017 - pozn. red.) moc nevíme. To je nebezpečí především pro Ukrajinu, ale také pro jiné země. To je potenciální hrozba. Neříkám, že se něco stane, nějaký útok nebo provokace proti členským zemím NATO. Nicméně panuje ovzduší strachu a neurčitosti spojené zejména s manévry Západ," prohlásil velvyslanec Polska v USA Piotr Wilczek.

Cvičení Západ 2017 se podle zpráv The New York Times zúčastní jednotky nově reaktivované 1. gardové tankové armády. Podle ruského ministerstva obrany 1. gardová tanková armáda získá tanky T-72B3 a T-80. Ruská tanková armáda má obvykle 500 tanků.

"Existuje pouze jediný důvod, proč tvoříte gardovou tankovou armádu, a tím jsou útočné ofenzivní síly,” uvedl pro The New York Times generálporučík Frederick B. Hodges, šéf americké armády v Evropě. “Není to kvůli obraně vlastního území. Neznamená to sice, že to rovnou udělají (útok - pozn. red.), ale pokud jde o zastrašováni, je to prostředek, jak vyvíjet tlak na spojence."

Hodně nebo málo železničních vozů?

Z předkládanými počty nesouhlasí Pavel Kovalev z Vojensko-politického Revue. Dle Kovaleva skutečně v listopadu 2016 ruské ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na 4162 železničních vozu pro železniční dopravu do Běloruska zpět, a to pro období od 1. ledna do 30. listopadu 2017.

Tento počet znamená 2081 vypravených železničních vozů do Běloruska a stejný počet zpět. Jeden vypravený vlak má podle Kovaleva 57 vozů, což představuje 36 vlaků vypravených z Ruska do Běloruska a stejný počet zpět.

V Bělorusku přitom již letos proběhlo velké množství vojenských cvičení se zapojením ruských vojáků. Kovalev tak odhaduje, že pro cvičení Západ 2017 zbývá 22 vlaků (1254 vozů) a stejný počet vlaků zpět.

Dodejme, že podle Moskvy na cvičení Západ 2017 oficiálně zamíří 3000 ruských vojáků a 280 ks techniky. Na první zdání existuje rozpor mezi množstvím techniky, vojáků a počtem vozů.


Pro přesun jednoho ruského motostřeleckého praporu je potřeba 78 železničních vozů. / Pavel Kovalev

Podle Kovaleva jeden ruský motostřelecký prapor s 550 vojáky a 120 vozidly vyžaduje ke svému přesunu 78 železničních vozidel. Na každý standardní plošinový železniční vůz o délce 14,2 m až 15,4 m se vejdou dvě vojenská vozidla. Do osobního železničního vozu se v době míru usadí 54 osob - v době války je povolena přeprava 78 osob.

Pro tankový prapor pak platí, že počet vozů je o 20 a 30 větší, protože na jednom plošinovém vozu lze přepravit pouze jeden tank. Další železniční vozy si vyžádá nutnost přepravy proviantu, munice, dalšího vybavení, zdravotnického materiálu, paliva, maziva, atd.

Přeprava jednoho motostřeleckého, tankového nebo dělostřeleckého praporu si tak vyžádá asi 80 až 110 železničních vozů. Pro přepravu čtyř praporů (2000 lidí) je nutno tedy vyčlenit cca 400 vozů a osm vypravených vlaků.

V případě 22 vypravených vlaků se tak do Běloruska může přesunout jedna brigáda. Kovalev také připomíná, že na podobné cvičení nejede jen bojová technika, ale také civilní auta, přívěsy, jednotky rádioelektronického boje, ženisté, atd. Kovalev také dodává, že minulého cvičení Západ 2013 se účastnilo 2500 vozů, tedy 1250 vozů v jednom směru. 

Nakonec Kovalev dává k příkladu přesun americké 3. obrněné brigády ze 4. pěší divize do Polska a pobaltských zemí. Pro přepravu 250 ks obrněné techniky (tanky, samohybné houfnice, BVP), automobilové techniky a 4000 členů personálu z německého Bremerhafenu bylo přiděleno více než 900 železničních vozů. Navíc mimo to byly do Polska přesunuty stovky kontejnerů s vojenským materiálem.

Diskuze o ruském cvičení Západ 2017 proběhla na oficiální úrovni mezi NATO a Ruskem v červenci v Bruselu, kde Rusko seznámilo velvyslance zemí Aliance s počty svých a běloruských vojáků.

„Na hodnocení je ještě příliš brzy. Uvidíme, to cvičení ještě nebylo. Ale z dřívějších zkušeností souvisejících s minulými cvičeními, máme důvod se domnívat, že by se nadcházejících manévrů mohlo zúčastnit daleko více vojáků, než je oficiálně oznámené číslo,“ prohlásil po setkání generální tajemník aliance Jens Stoltenber.

Ruská strana podle Stoltenberga uváděla, že počty nepřesáhnou parametry pro pozvání pozorovatelské mise dané vídeňským dokumentem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), tedy 13 000 vojáků či 300 tanků. Rusové nabídli také konkrétní počty lodí a letadel, které se cvičení mají účastnit. „Vítám to. Umožnilo to spojencům klást otázky a také jsme otázky kladli,“ poznamenal v červenci po setkání Stoltenberg.

Zdroj: The New York TimesVojensko-politické Revue

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská letecká výstava MAKS 2017

V těchto dnech nedaleko Moskvy probíhá největší ruská letecká výstava MAKS 2017. Ve vzduchu i na ...

Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT

Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné ...

Nové ukrajinské bojové vozidlo pěchoty Tur

Ukrajinská soukromá společnost Kort představila projekt bojového vozidla pěchoty (BVP) Tur. Vozidlo ...

PAK FA: Ruská stíhačka páté generace ponese jméno Su-57

Velitel ruského letectva generálplukovník Viktor Bondarev vojenské televizi TV Zvězda potvrdil nové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  10:44 15.08.2017

  lorgarius - ekologičtější? Bože můj, to je v případě ruské armády argument jako Brno. :) Samozřejmě, že pro Rusko je železnice nejvhodnější. Článek má mimo jiné ukázat na ...Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius - ekologičtější? Bože můj, to je v případě ruské armády argument jako Brno. :)
  Samozřejmě, že pro Rusko je železnice nejvhodnější. Článek má mimo jiné ukázat na důležitost železnice pro přesun ruských jednotek a také trochu "uklidnit" nebo "korigovat" některé představy laiků, často živené politiky-laiky, že Rusko dokáže obsadit Polsko za pár dní.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:01 15.08.2017

  no ono tym rusom pri rozlahlosti krajiny a vzdialenostiach ktore vojenska technika mus prejst z bodu a do bodu b /teda z domovskej zakladne na nejaky polygon" nic ekonomickejsie a ...Zobrazit celý příspěvek

  no ono tym rusom pri rozlahlosti krajiny a vzdialenostiach ktore vojenska technika mus prejst z bodu a do bodu b /teda z domovskej zakladne na nejaky polygon" nic ekonomickejsie a ani ekologickejsie pre presun neostava.Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  06:22 15.08.2017

  zaujímalo by ma, akým spôsobom, je v Ruskom prípade, ktoré, ako je uvedené v článku, jeho armada je bytostne odkázaná na prepravu po železnici, riešená ochrana železničných tratí, ...Zobrazit celý příspěvek

  zaujímalo by ma, akým spôsobom, je v Ruskom prípade, ktoré, ako je uvedené v článku, jeho armada je bytostne odkázaná na prepravu po železnici, riešená ochrana železničných tratí, staníc, zoradovacích nádraží pred útokom, zničením, predsa sú to velkorozmerné, statické objektySkrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:06 14.08.2017

  Každá armáda nacvičuje ofenzivní operace,pokud ne je hodna rozpuštění.Zeptejte se Clausewitze.Proč by nemohli Rusové prověřovat své možnosti. Rusové nacvičovali sjíždění BVP z ...Zobrazit celý příspěvek

  Každá armáda nacvičuje ofenzivní operace,pokud ne je hodna rozpuštění.Zeptejte se Clausewitze.Proč by nemohli Rusové prověřovat své možnosti.
  Rusové nacvičovali sjíždění BVP z vagonů bez použití rampy,jestli že to dovolil terén.
  Nevím zda je to možné i u tanků.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:27 14.08.2017

  cejkis: ... teda v krajinách, ktoré s Ruskom nielen, že nehraničia, ale najbližšie ruské územie sa odtiaľ nachádza vo vzdialenosti asi 450km vzdušnou čiarou, na opačnom pobreží ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis:
  ... teda v krajinách, ktoré s Ruskom nielen, že nehraničia, ale najbližšie ruské územie sa odtiaľ nachádza vo vzdialenosti asi 450km vzdušnou čiarou, na opačnom pobreží Čierneho mora. :-DSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:15 14.08.2017

  cejkis aby sme boli uplne objektivny tak treba dodat i to, ze na tom tebou spominanom cviceni sa zucastnili Rusky, Cinsky a dokonca aj Severokorejsky pozorovatelia prave preto, ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis

  aby sme boli uplne objektivny tak treba dodat i to, ze na tom tebou spominanom cviceni sa zucastnili Rusky, Cinsky a dokonca aj Severokorejsky pozorovatelia prave preto, aby sa odhalilo ak by tym NATO chcelo zamaskovat pripadnu invaziu.

  A treba dodat aj to, ze na tych Ruskych cviceni sa zucastni vzdy menej ako 13 tis vojakov. Teda aspon podla oficialnych Ruskych udajov pretoze nad 13 tis by tam museli pustit zapadnych pozrovatelov podla platnych zmluv. Realita byva podla satelitnych odhadov casto ina.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:38 14.08.2017

  Najgorsze co może nam sie przydarzyć to układ mocarstw ,który zabetonuje region na dekady tak jak to juz było przy podziale Niemiec. Tak zwane strefy wpływów na ktorych ...Zobrazit celý příspěvek

  Najgorsze co może nam sie przydarzyć to układ mocarstw ,który zabetonuje region na dekady tak jak to juz było przy podziale Niemiec. Tak zwane strefy wpływów na ktorych najbardziej zależy Rosji ,ale może sie okazać,ze jankesom tez ..maja teraz sporo innych problemówSkrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:26 14.08.2017

  A Čejka dodává, že v rámci bilance v článku chybí zmínka o 25tis vojácích NATO při cvičení Saber Guardian 2017 v Rumunsku a Bulharsku + dále US vojenský personál mentorující ...Zobrazit celý příspěvek

  A Čejka dodává, že v rámci bilance v článku chybí zmínka o 25tis vojácích NATO při cvičení Saber Guardian 2017 v Rumunsku a Bulharsku + dále US vojenský personál mentorující ukrajinskou armádu.

  To jen, aby výčet byl úplný. Někoho by totiž mohlo napadnout, že Rusové se chovají agresivně a US na tyto akce jen reaguje.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  19:26 14.08.2017

  Wydaje sie,ze mamy tutaj do czynienia z poważną rozgrywką z dużym parciem na zimnowojenny podział wpływów w regionie . Wydaje sie,ze artykuł ,ktorego link wklejam ma sporo ...Zobrazit celý příspěvek

  Wydaje sie,ze mamy tutaj do czynienia z poważną rozgrywką z dużym parciem na zimnowojenny podział wpływów w regionie . Wydaje sie,ze artykuł ,ktorego link wklejam ma sporo wspólnego i jestem bardzo ciekaw co o tym myślicie. Osobiście mam spore watpliwości ,pozdrawiam.
  http://www.realcleardefense.co... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2