Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi

Těžké transportní letadlo An-124 s dvojicí stíhaček Su-27 (2010); větší foto / Sergej Kustov; CC BY-SA 3.0

Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných dopravních letadel. Domácímu průmyslu se navíc nedaří vyvinout adekvátní náhrady stárnoucích sovětských dopravních letadel, ani letadla vyrábět v dostatečném množství. Rusko přitom VTA nutně potřebuje kvůli strategické přepravě vojáků a vojenského materiálu po svém rozsáhlém území.

Ruské vojensko-transportní letectvo

Ozbrojené síly Ruské federace při zajišťování obrany ruského území čelí mimo jiné dvěma zásadním výzvám ‒ nutností chránit velmi dlouhou hranici a nemožnosti nakoupit zahraniční vojenskou techniku.

Rozlehlé území Ruské federace na jednu stranu poskytuje nesmírnou hloubku obrany pro zadržení (a následné vyčerpání) protivníka. Obrovské území představuje také robustní vojenský týl, který dokáže snášet údery od protivníka a přitom stále zajišťovat podporu (vojáky, techniku, palivo, munici, proviant, atd. atd.) bojujícím jednotkám. Ostatně hloubku obrany a robustnost ruského vojenského týlu na vlastní kůži poznali němečtí vojáci během druhé světové války.

Na druhou stranu musí Rusko chránit 20 241 km dlouhou pozemní hranici, což je po Číně druhá nejdelší pozemní hranice. Bezpečnostní výzva je nejen v zajištění vojenské kontroly této hranice, ale také v nutnosti přesouvat velké vojenské jednotky na vzdálenost tisíce kilometrů po celé hranici.

Rusko si proto od dob Sovětského svazu stále udržuje mohutné výsadkové jednotky (VDV), které jsou schopné rychle se letecky přepravit na vzdálenost několika tisíc kilometrů a zadržet protivníka, než se po železnici přesunou do místa bojů hlavní jednotky ruské armády. Pro potřeby VDV Sovětský svaz postavil obrovskou flotilu transportních letadel, zejména strojů Il-76 a An-124, které dopravovaly nejen výsadkáře, ale také specializovanou výsadkovou obrněnou techniku. V současné době oba letouny zásobují především ruské a syrské jednotky v Sýrii, ale také ruské vojenské základny v Arménii a Tádžikistánu, ke kterým neexistuje pozemní spojení

Druhou výzvou je nemožnost nakupovat zahraniční vojenskou techniku. Pokusy nakupovat západní zahraniční vojenskou techniku skončily v roce 2012 odvoláním tehdejšího ruského ministra obrany Anatolije Serďukova. Druhým zlomem byla ruské anexe Krymu v roce 2014 a ztráta možností nakupovat vojenské technologie od Ukrajiny. Přitom ukrajinský Antonov byla za dob Sovětského svazu jediná letecká konstrukční kancelář, která se specializovala na vývoj vojenských dopravních letadel. I letoun Il-76, který vyvinula v 60. letech konstrukční kancelář Iljušin, se vyráběl v Uzbekistánu (tamní závod v roce 2015 zkrachoval).

Od roku 2012, resp. 2014, Rusko nakupuje výhradně domácí vojenskou techniku, což na jedné straně Moskvě dává absolutní nezávislost v zahraniční politice, ale na druhé straně se ruské ozbrojené síly musejí spoléhat jen na domácí průmysl.

Přitom ani Spojené státy, které mají 12× větší ekonomiku než Rusko a 2,5× více obyvatel, nedokáží vyrábět všechny zbraňové systémy. Zejména v poslední době Pentagon masivně nakupuje zahraniční vojenskou techniku, resp. zahraniční (zejména evropské) vojenské technologie.

Ruský problém je tedy prostý ‒ k zajištění své bezpečnosti a k projekci vojenské síly po svém území potřebuje mohutné dopravní letectvo, ale současná sovětská transportní letadla rychle stárnou a ruský letecký průmysl není schopen dopravní letadla vyrábět.

Kolik může Rusko nasadit transportních letadel?

Přesný počet nasaditelných ruských transportních letadel se podle různých zdrojů liší. Podle Olega Faličeva, který napsal článek Smlouvy bez životního cyklu na webu Vojensko-průmyslový kurýr, může Rusko reálně nasadit pouze 56 % transportních letadel ‒ čtyři těžká transportní letadla An-124, 46 transportních letadel Il-76 a jeden těžký turbovrtulový stroj An-22. Podle Faličeva ruské letectvo má přitom papírově 26 obřích An-124, které dokáží přepravit až 120 tun nákladu na vzdálenost 4800 kilometrů.

Důvodem nízké nasaditelnosti, kromě nedostatku náhradních dílů z Ukrajiny, je i přetěžování letuschopných transportních letadel VTA kvůli zajištění dopravy materiálu do Sýrie (VTA například zajistilo přepravu kompletu S-300PM do Sýrie). V roce 2016 ruská flotila dopravních letadel nalétala o 12 000 hodin více (tj. o 50 % více), než byl plán. Zároveň dle Faličeva bylo v roce 2016 dodáno jen 9 % náhradních dílů, které VTA požadovala.

Podle jiných zdrojů, na které se odkazuje web Russian Defense Policy, ve výzbroji ruského letectva se papírově nechází devět An-124, 89 letadel Il-76 a pět An-122. Dle Aleksandra Chramčichina z Nězavisimaje gazety VTA zase papírově vlastní 15 An-124 a An-22, dále 90 Il-76 a asi 160 středních transportních letadel An-12 a An-26. V obou případech není ale jasné, kolik letounů je nasaditelných

Podle publikace americké obranné zpravodajské agentury DIA (Defense Intelligence Agency) ruské VTA má ve výzbroji 122 „těžkých“ transportních letadel (myšleno zřejmě An-124, An-22 a Il-76). DIA v reportu Russia Military Power však přesné složení ani nasaditelnost letadel neuvádí.

Pro představu, americké letectvo má ve výzbroji papírově 45 těžkých transportních letadel C-5, 222 letadel C-17 Globemaster III a 350 středních turbovrtulových letadel C-130 Hercules (v různých konfiguracích).

Podle Chramčichina je velikost americké flotily dána skutečností, že Spojené státy mají globální zájmy a bojové mise amerických sil jsou prováděny mimo území Severní Ameriky. Naopak Rusko nemá „zaocéánské“ globální zájmy, snad nyní kromě nasazení v Sýrii, a Rusko dokáže projektovat významnou vojenskou sílu ve svém životním prostoru (vlastní území a „blízké pohraničí“) pomocí silničního nebo železničního spojení.

Avšak Chramčichin upozorňuje, že v rámci svého území se musí ruská armáda být schopna rychle přesouvat na vzdálenost 6000 až 7000 km. To platí zejména pro případ rozsáhlého vojenského střetnutí.

Přitom často do cílového místa se není možné dostat jinak, než letadlem. Po železnici to v mírovém stavu může trvat dny, v případě válečného konfliktu, kdy se dá očekávat masivní ničení infrastruktury (pmocí přesných zbraní dlouhého doletu), se může doba protáhnout na týdny. Například při teoretickém útoku Číny na Sibiř, nebude mít Rusko bez VTA vůbec šanci přesunout jednotky ze Západního a Centrálního vojenského okruhu do míst bojů na Dalném východě.

„Takže 250 dopravních letadel (z nichž větší polovina jsou střední a lehká letadla) je pro nás málo, protože většina z nich (všechny An-12, An-22 a podstatná část část Il-76 a An-26) jsou velmi zastaralá,“ píše Chramčichin. „Navíc naše VTA je na našem území velmi podivně rozmístěno ‒ na gigantické Sibiři a na Dálném východě, což jsou téměř zcela nepřístupné regiony, se nachází pouze 257. transportní pluk s 12 zastaralými letouny An-12 a pěti letouny An-26, pluk je navíc dislokován ve velmi extrémním jihovýchodním ‚rohu‘ tohoto superregionu! Také největší výsadkové jednotky [VDV - pozn. red. ] vyžadují mnohem větší počet letounů.“

Ostatně jak uvedl červencový článek na ruském webu Izvestija, kvůli nedostatku dopravních letounů je VTA schopna ve vzduchu vysadit maximálně jeden pluk výsadkářů (cca 1500 osob) a příslušné techniky. Otázkou ale také je, zda VTA dokáže tento pluk ze vzduchu zásobovat (palivem, municí, vybavením, proviantem a rezervním personálem a technikou) do příchodu hlavních pozemních sil.

V rámci červencového cvičení nedaleko města Rjazaň (196 km jihovýchodně od Moskvy) jmenovaný počet 1500 výsadkářů a 69 kusů obrněné techniky přepravilo 45 těžkých dopravních letadel Il-76.

Nová ruská dopravní letadla a krize leteckého průmyslu

Od roku 2014 se firma Iljušin snaží dokončit vývoj nového středního dopravního letadla Il-76 MD-90A. Ještě větším problémem než dokončení vývoje je však zajištění sériové výroby Il-76 v odpovídající kvalitě a v odpovídajícím množství. Současně také ruský průmysl zkoumá možnosti vývoje nástupce obřích An-124.

Problémy ruského leteckého průmyslu se názorně zrcadlí ve vývoji lehkého turbovrtulového dopravního letadla Il-112V. Ač jde o letoun mnohem menší a jednodušší než Il-76MD-90A nebo dokonce nástupce An-124, provázejí ho zásadní technické problémy, mnohaleté časové průtahy a nedodržování schválených letových výkonů.

Nejvíce VTA však tíží problémy s projektem transportních letadel Il-76MD-90A, které mají v budoucnu tvořit páteř ruského strategického letectva. V roce 2012 ruské letectvo objednalo 39 letounů Il-76MD-90A (vývoj běží od roku 2006), ale prozatím v letech 2014 až 2015 získalo jen tři předsériové testovací letouny (v operačním nasazení není žádný).

Současná smlouva počítá s výrobou 39 Il-76MD-90A do konce roku 2021 ‒ letos se počítá s dodávkou tři nových Il-76MD-90A a v příštím roce s dodávkou pěti letadel. Dá se s velkou jistotou řící, že dodávky ale skončí reálně o rok nebo dva později. Státní zkoušky Il-76MD-90A mají být dokončeny také v roce 2021 a od stejného roku se má rozběhnout sériová výroba v počtu 18 letadel ročně.

Podle ruského blogu BMPD ale projekt Il-76MD-90A stíhají závažné problémy. Firma Iljušin například špatně spočítala náklady a na každém vyrobeném Il-76MD-90A tratí miliardu rublů. Iljušin proto vede jednání s ruským ministerstvem obrany o zvýšení průměrné jednotkové ceny z 3,5 miliardy rublů na pět miliard rublů. Původně v roce 2012 chtěla firmy Iljušin za 39 letadel 140 miliard rublů.

Mnohaleté zpoždění dodávek Il-76MD-90A způsobilo mimo jiné kompletní převedení výroby z uzavřeného Taškentského mechanického závodu v Uzbekistánu do leteckého závodu v Uljanovsku. Otázkou je však také spolehlivost a provozní nároky nových Il-76MD-90A (tedy jaká je nasaditelnost letadel), protože podle Ruslana Puchova, šéfa moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) a člena Veřejné rady ruského ministerstva obrany, je „program obnovy výroby Il-76 zcela mimo kontrolu. Jediné letadlo v testovacím provozu vykazuje velmi nízkou provozní spolehlivost.“

Nicméně ruské letectvo Il-76MD-90A věří – Vladimir Benediktov, šéf ruského dopravního letectva, při letošní návštěvě leteckého závodu v Uljanovsku oznámil, že ruské letectvo potřebuje 150 až 200 dopravních letadel Il-76MD-90A.

V březnu letošního roku pak VTA převzala první modernizovaný letoun Il-76MD označovaný jako Il-76MD-M. Letoun má sice původní repasované motory D-30KP-2, ale nejnovější avioniku a především o 15 let prodlouženou životnost. Modernizace na standard Il-76MD-M stojí jen třetinu toho, co nákup nových Il-76MD-90A a Kreml objednal prozatím tři letouny, ale postupně plánuje modernizaci 41 letadel Il-76MD.

Nedostatek motorů

V současné době nejvýkonnější dostupný ruský proudový motor je vyvíjený typ PD-14 určený pro nové ruské civilní dopravní letadlo MS-21. Motor již dokončil ruskou certifikaci (evropská bude dokončena příští rok) a od příštího roku začne sériová výroba.

Nejvýkonější verze PD-14M má mít tah 151 kN. Avšak například motor Pratt & Whitney F117-PW-100 amerických dopravních letounů C-17 Globemaster III dosahuje tahu 180 kN. Dopravní Il-76MD-90A pohání motor PS-90A-76 o výkonu 142 kN.

Současné nejlepší ruské motory tedy dostačují maximálně pro výrobu letadel kategorie Il-76MD-90A, které přepraví 60 t nákladu (např. tři výsadková bojová vozidla BMD-3) na vzdálenost 4000 km nebo 40 t nákladu na vzdálenost 6500 km. Perspektivní motor PD-35 s tahem 342 kN pro případného nástupce dopravního An-124 nemá být k dispozici dříve, než v roce 2027 (reálně o mnoho let později).

Současně také váznou generální opravy motorů D-30KP-2 transportních letadel Il-76. Ruské VTA podle Faličeva potřebuje ročně alespoň 120 repasovaných motorů, což je ale mimo možnost ruského průmyslu. VTA sice přijalo plán rozvoje flotily Il-76 do roku 2036, ale i při jeho dodržení počet Il-76 ve VTA klesne o 30 %.

Ruská federace samozřejmě může fungovat i bez početného VTA, ale v tom případě je pak otázka, zda má smysl udržovat tak početné výsadkové síly se speciální obrněnou a výsadkovou technikou. V současné době je VTA schopna letecký vysadit jeden pluk ruských výsadkářů, ale je diskutabilní, zda je dokáže také dlouhodobě letecky podporovat, nota bene ve válečném stavu, kdy se dají očekávat masivní ztráty na letecké technice. V příštích letech se tak dá očekávat, že ruské VTA bude schopna v jeden okamžik nasadit maximálně několik desítek velkých dopravních letadel.

Podle Faličeva samozřejmě Rusko může nakoupit dopravní letouny v zahraničí. Faličev však varuje, že ztráta civilního a vojenského leteckého průmyslu přijde Rusko draho. Až Rusko vyprodá své ropné a plynové zásoby, hlavním zdrojem příjmu do ruské pokladny bude právě průmysl, který však musí být světové konkurenceschopný. Rusko přitom musí soupeřit s mnohem početnějšími, vyspělejšími, průmyslovějšími a bohatšími konkurenty ‒ Čínou, Evropskou unií a Spojenými státy. Všechna tři zmíněná konkurenční mocenská centra pak budou nepochybně ráda, že přišly o svého konkurenta (v případě zhroucení ruského leteckého průmyslu) a zároveň se jim otevře nový trh, na kterém mohou diktovat své podmínky.

Zdroj: Vojensko-průmyslový kurýr, BMPD, NVO, TopWar
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?

Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská ...

Ruský záchytný stíhač MiG-31 s protisatelitní raketou

Minulý týden byl při přistání na Žukovském mezinárodním letišti u Moskvy vyfotografován letoun ...

Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii

Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil ...

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pauli
  10:34 23.12.2018

  Teď zrovna čtu zprávu ,že desátý sériový IL76MD-90A dnes vzlétl .
  Tak to s tou výrobou nebude zase takový stoják.

  Teď zrovna čtu zprávu ,že desátý sériový IL76MD-90A dnes vzlétl .
  Tak to s tou výrobou nebude zase takový stoják.

  • Starlight
   14:31 24.12.2018

   @ Pauli

   1)
   U oficiálních ruských zpráv musíš být ve střehu. Rusky: https://tass.ru/armiya-i-opk/5... ; Anglicky: http://tass.com/defense/103750...

   V realitě měl 22. prosince ...
   Zobrazit celý příspěvek

   @ Pauli

   1)
   U oficiálních ruských zpráv musíš být ve střehu. Rusky: https://tass.ru/armiya-i-opk/5... ; Anglicky: http://tass.com/defense/103750...

   V realitě měl 22. prosince 2018 zálet letoun Il-76-90A trupového čísla 01-10: https://www.youtube.com/watch?...

   Předchozí vyrobený letoun Il-76-90A trupového čísla 01-09 měl zálet 7. listopadu 2018. Podle stejné tiskové agentury TASS, která citovala generálního ředitele Iljušinu, to byl první sériový transportní letoun Il-76-90A. Rusky: https://tass.ru/armiya-i-opk/5... ; Anglicky: http://tass.com/defense/102982...

   Tedy letoun 01-10 je ve skutečnosti druhý sériový transportní letoun Il-76-90A. Všechny ostatní dosud vyrobené byly prototypy nebo předsériové kusy transportní verze Il-76-90A nebo prototypy speciálních verzí – tankovací Il-78M-90A, Awacs A-100 Premier a létající laser A-60SE.

   2)
   Ta krize dopravní letectva, kterou popisuje článek, stále trvá. Rozpad SSSR znamenal obrovskou redukci počtu letounů sovětského letectva, kterými by mohlo nástupnické ruské letectvo disponovat. Například z 500 vyrobených Il-76 pro sovětské letectvo (započítány jen vojenské čistě transportní verze) jich cca 200 zůstalo na území Běloruska a hlavně Ukrajiny. I tuto omezenou flotilu až cca 300 vojenských letounů řady Il-76 na území Ruska nebylo ve finančních možnostech Ruska udržet. Aktuální čísla jsou v článku.

   Těžké transportní letouny Il-76M/MD ruského letectva byly v rozmezí konce 70. let až počátku 80. let. Většina jich je z 80. let. Tedy jejich stáří je minimálně 30 a více let. Podle všeho za celou dobu tyto letouny neoddělí jediný významnější systémový „upgrade“ dosud zavedený u útvarů do provozu jsou komerční přenosné letecké GPS navigace Garmin (nebo podobné) s anténami přilepenými přísavkami na oknech.

   An-26, An-124 dopadly podobně. Program náhrady AN-26 v podobě Il-112V je teprve na začátku (vyrobily první prototyp). Náhrada již vyřazených An-12 v podobě An-70 (typicky do 35 tun nákladu) se nikdy neuskutečnila a Rusko tak přišlo o tuto velikostní kategorii taktických transportních letounů a všechno co se nevejde do An-26/Ill-112V (nosnost od cca 5-6 tun nákladu) bude muset transportovat velkými a drahými IL-76MD/Il-76MD-90A s nosností až 48 (respektive 60 tun) nákladu.

   Program nových Il-76MD-90A je ve skluzu. Podle kontraktu z roku 2012 na dodávku 39 letounů IL-76MD-90A mělo být do konce roku 2018 předáno letectvu celkem 18 letounů IL-76MD-90A. Podle revidovaných plánů z roku 2017 měly být letos letectvu předány první 3 sériové letouny 01-09, 01-10 a 02-02. Skutečnost je, že tovární zálet provedly jen dva letouny a letectvu zatím nebyl předán žádný.

   Je dobré mít na paměti, že to ale jen modernizovaná podoba původní koncepce letounu Il-76 z konce 60. let, který vznikl jako odpověď na americké transportní letouny C-141 Starlifter. Ty už USAF ale dávno nahradilo cca 220 letouny nové generace C-17 a dokonce stihly jejich výrobu už ukončit.

   Modernizace původních IL-76MD (48 tun nákladu) na verzi IL-76MD-M je také ve skluzu. Zatím letectvo letos v březnu převzalo první letoun (prototyp), který měl první vzlet v roce 2016. Letos měly být předány první tří sériové modernizované letouny, ale zatím je ticho. V plánech je údajně celkem 41 modernizovaných Il-76MD-M. Není jasné, jak to plánují s prodloužením životnosti. Informace o prodloužení dobového života z 30 na 40 let (tedy 2031 pro letouny z roku 1991) by dávala smysl, pokud by je do té doby nahradily další nově vyrobené letouny Il-76MD-90A z nějaké další budoucí objednávky.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:21 24.10.2018

  Každý let raketoplánu utrpěl poškozeni od té pěny, jen v na "columbii" to poškození překročilo mez. Jak víme z dalšího startu co byl, nejde toto riziko odstranit, ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každý let raketoplánu utrpěl poškozeni od té pěny, jen v na "columbii" to poškození překročilo mez. Jak víme z dalšího startu co byl, nejde toto riziko odstranit, ani minimalizovat. Což byl jeden z mnoha problémů co cely program ukončily. Ale když si vezmeme co vše uskutečnil a jak dlouho nakonec běžel je to úspěch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  18:21 24.10.2018

  Miroslav
  LOL :), ale ja sem se nevyjadroval k pevnosti nytovani, ale k jeho rozebiratelnosti :). A nytovani rozebiratelne neni (nenasilnou cestou), kdezto sroubovani je.

  Miroslav
  LOL :), ale ja sem se nevyjadroval k pevnosti nytovani, ale k jeho rozebiratelnosti :). A nytovani rozebiratelne neni (nenasilnou cestou), kdezto sroubovani je.

 • dusan
  17:43 24.10.2018

  RiMr71

  Teoreticky by šlo zachrániť posúdku Columbie ..... praktitky pre extrémne urýchlenie prípravy záchrannej misie sa však ľahko mohlo stať, že v kozme by krúžili dve na smrť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  Teoreticky by šlo zachrániť posúdku Columbie ..... praktitky pre extrémne urýchlenie prípravy záchrannej misie sa však ľahko mohlo stať, že v kozme by krúžili dve na smrť odsúdené posádky : (

  Skrátka je to minulosť ... už to nevrátime ... musíme sa len poučiť do budúcnosti ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:39 24.10.2018

  Czertik: Nitovanie je najpevnejšim druhom spoja. Pevnejší ako skrutka.

  Czertik: Nitovanie je najpevnejšim druhom spoja. Pevnejší ako skrutka.

 • Czertik
  12:35 24.10.2018

  miroslav
  co se tyka nytovani, tak to se rozhodne nedela kvuli snadne rozebiratelnosti, protoze nytovani je napevno. Byt ano, uznavam, rozvrtat nyt (delal sem) je daleko jednodusi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  miroslav
  co se tyka nytovani, tak to se rozhodne nedela kvuli snadne rozebiratelnosti, protoze nytovani je napevno. Byt ano, uznavam, rozvrtat nyt (delal sem) je daleko jednodusi nez rozlepit lepeny spoj :).
  Jednodusi oprava je +, ale ta se nedela kvuli lepsi prepravitelnosti.
  Rozebiratelne spoje sou sroubove, ne nytove. Navic dnes, vyjma ul letadel se jakekoliv velmi vyjimecne rozebira na to, aby se prepravilo zeleznici/lodi ci jinak. Vetsinou se preletava.

  Ke colombii
  ano, skutecne byla odsouzena ke zkaze od okamziku startu, jenze tehdy to nikdo do okamziku nez se rozpadla pri sestupu nevedel. To ze chyby managmerntu a ekonomicky tlak k tomu velmi prispeli. nikdo nezpochybnuje.

  pauli
  co vim, tak se l-410 u jekateburingu jen montuje z dilu vyrobenych v cesku, cili je to made in czech, asembled in russia, podobne jakou u spouty ruznych baterii apod kde mas made in germany/eu assembled in china :).
  A co se tyka motoru - ano, rusove tam chteji mit vlastni motor (coz je zcela pochopitelne), ale kdyz vidim jake ze porodni bolesti provazeji vyvoj motoru a draku pro il-114v, tak mam pochybnosti ze by dokazali udelat svuj vlastni motor pro l-410.
  Byt ano, kdyby meli cas a penize, tak to zvlandou. Otazka je, jestli vubec nekdy budou na to mit dostatek (hlavne) penez a casu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  10:45 24.10.2018

  Čertík:
  L410 se u Jekaťerinburgu montuje nebo celkově vyrábí ?
  Postřehl jsem ,že už Rusové mají pro L410 nový vlastní motor ,který má nahradit ty od nás pod pokličkou GE

  Čertík:
  L410 se u Jekaťerinburgu montuje nebo celkově vyrábí ?
  Postřehl jsem ,že už Rusové mají pro L410 nový vlastní motor ,který má nahradit ty od nás pod pokličkou GE

 • Miroslav
  10:24 24.10.2018

  Czrtik: Tie nity tam použili z pragmatického hľadiska aby sa krídla dali rýchlo rozobrať. Rusko je z dôvodu veľkej rozlohy a nie tak rozsiahlej sieti letísk ako napríklad v USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czrtik: Tie nity tam použili z pragmatického hľadiska aby sa krídla dali rýchlo rozobrať. Rusko je z dôvodu veľkej rozlohy a nie tak rozsiahlej sieti letísk ako napríklad v USA nútené riešiť všetko tak, aby to bolo prepraviteľné vlakom. Nit sa pomerne jednoducho dá odvrtať a po nasadení alebo výmene krídla opäť osadiť.

  Čo sa Columbie týka... Tá bola odsúdená na zánik aj s posádkou v momente keď sa odpútala od zeme. Z ekonomických dôvodov mala každá misia presne stanovené koľko zásob a energie bude potrebovať. Každý kilogram navyše je pri vesmírnej misii problém. Atlantis nebol schopný letieť vo vhodnom čase. Rusi tiež priznali, že nemali pripravenú raketu na prípadnú záchrannú operáciu a na let k ISS nemala Columbia dostatok paliva a vôbec, bola na úplne inej dráhe ako ISS. V podstate bola tá posádka mŕtva už pri odlete. Raketoplán aj tak bol nesmierne úspešný program. Disponoval robotickým ramenom ktoré v podstate vystavalo celé ISS. Bez raketoplánu by napríklad nebolo možné opraviť Hubbleov ďalekohľad. Aj keď treba povedať, že projekt raketoplánu nedokázal naplniť svoje pôvodné poslanie. Pôvodne sa uvažovalo, že koncepcia znovupoužiteľnej lode bude schopná štartovať 2-3x do mesiaca a výrazne sa tak zníži aj cena za štart. Problém však bol v tom, že samotná prehliadka tak zložitého systému bola časovo a teda aj finančne náročná čo celkom degradovalo pôvodný zámer znovupoužiteľnej lode
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:52 23.10.2018

  balm
  "Především jsou pragmatičtí a soudní, takže nepoužívají špičkové materiály a konstrukce, o kterých nejsou 100% přesvědčení, že je to dokáží zvládnout a vyrábět ve stejné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm
  "Především jsou pragmatičtí a soudní, takže nepoužívají špičkové materiály a konstrukce, o kterých nejsou 100% přesvědčení, že je to dokáží zvládnout a vyrábět ve stejné kvalitě s "absolutní přesností". Ruské konstrukce se nezatěžují s každou "zbytečností" a nepářou se např.: s hladkým nýtováním v místech, kde to není zapotřebí."

  Muzes me uvest priklad nejake zapadni konstrukce kde tohle plati ?

  " Vzpomínám si, jak přišli s dokumenty k Su-27 a nechápali jsme, jak mohli dát použít "hrubé nýtování bez expanzně lepených spojů". A proč, stojí to čas, peníze a letadlo stejně zvládne manévrovat i létat Mach2."

  Jiste, souhlas, ale nejake vyhody to lepeni musi mit, ne ? Proc by se jinak pouzivalo :).
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:43 23.10.2018

  Argonaut
  nejake EUizace ukrajiny nenni, a nikdy nebyla a nebude o jakekoliv zachrane nezavisleho ukrajinskeho prumyslu, co by mohl konkrovat tomu z eu, ten bude cilene ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut
  nejake EUizace ukrajiny nenni, a nikdy nebyla a nebude o jakekoliv zachrane nezavisleho ukrajinskeho prumyslu, co by mohl konkrovat tomu z eu, ten bude cilene zlikvidovan, pak koupen a pretvoren z vyrobce na pouheho subdodavatle komponent, ktere nechce ve stare ru nikdo delat, at uuz kvuli mzdovym nakladum nebo pracnosti (nezamenov at se slozitosti ci narocnosti technologie).
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:28 23.10.2018

  Ja budoucnost leteckeho prumyslu (nejen pro dopravni letadla) vidim velmi cerne, a zatim me zadny scenar nepresvedcil o opaku.
  V 2012 rusky prumysl prisel odvolanim Serdukova o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja budoucnost leteckeho prumyslu (nejen pro dopravni letadla) vidim velmi cerne, a zatim me zadny scenar nepresvedcil o opaku.
  V 2012 rusky prumysl prisel odvolanim Serdukova o implus k tomu aby se musel modernizovat a zefektivnit, protze by musel celit zahranicni konkurenci.
  V 2014, prisel i o ty zahranicni zdroje, ktere nejen ze mohl vyuzovat, ale ve spouste byl primo existencne zavisly (a to nejen v dodavkach pro balisticke rakety).
  A po 4 letech nejde videt prakticky zadny posun v reseni ci dokonce vyreseni problemu.

  A kdyz rusko nedokaze dotahnoud do zdarneho konce nejen modrnizaci il-76, ale s obrovskymy problemy se rodi mene vykony il-114v, skutecne si ani nedokazu predstavit ze by rusove kdy byly chopni vyrobit kopii an-124, ktery je pro ruske letectvo nejkritictejsim prvkem.

  Je tu nekdo presvedcem, ze by v rusku zvladli vyrabet l-410, zcela od domacich dodavatelu ? Ja ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  19:58 23.10.2018

  @Clanek

  Nemyslím, že jste správně pochopil podstatu problému. Ať byla reakce a rozhodnutí jakékoliv, nic to nemění na faktu, že celou dobu spoléhala NASA a celý konstrukční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Clanek

  Nemyslím, že jste správně pochopil podstatu problému. Ať byla reakce a rozhodnutí jakékoliv, nic to nemění na faktu, že celou dobu spoléhala NASA a celý konstrukční řetězec na počítačové modelování, které nebralo v úvahu velké množství scénářů (kuřecí dělo použili na články křídla až po nehodě). Pointa tkví v tom, že počítačové modelování sice umožňuje simulovat množství situací, ale nikdy nemůže nahradit lidskou kreativitu a dlouhodobé testování. Vždy se najde zásadní slabina a z toho důvodu, se použije model v reálném měřítku, stvořený ze stejných materiálů a jde se úmyslně rozbít např.: do aerodynamického tunelu, který nejen prověří očekávané chování, ale také se v něm rozbíjet věci např.: se pouští olověné kuličky ve správném poměru velikosti (hmotnost, rychlost, ...), ale ze všech možných i nemožných úhlů.

  Podstatou bezpečné a spolehlivé konstrukce zůstává pesimismus - nepochybujete-li o závěrech, zákonitě se stáváte nebezpečným a chyby přijdou. I z toho důvodu jsou konstrukce letadel enormně nákladné, protože pro každou věc se musí vymyslet i procedury, které se zabývají kreativním ničemím. Např.: křídlo vystavíte zatížení, ohynům, otřesům, rázovým vlnám ... a tak ho mučítě znovu a znovu. Snažíte se ho rozbít, roztrhnout a poškodit konstrukci. Nezbytné, protože se šetří životy.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:20 23.10.2018

  "Columbia bola odsúdená na zánik a nič by jej už nepomohlo."

  ...cituji Davida Bakera, dlouholetého inženýra co na Shuttlech pracoval (BBC):

  "Pokud by se NASA o fatálním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Columbia bola odsúdená na zánik a nič by jej už nepomohlo."

  ...cituji Davida Bakera, dlouholetého inženýra co na Shuttlech pracoval (BBC):

  "Pokud by se NASA o fatálním poškození Columbie dozvěděla v prvních hodinách mise, mohla instruovat posádku, aby minimalizovala spotřebu energie, vody a jídla. Astronauti by tak mohli přežívat až 30 dní. Tím by se otevřel určitý časový prostor pro přípravu záchranného letu jiného raketoplánu, Atlantis.

  Na palubě Atlantis by odstartovali čtyři astronauti. Po sérii náročných manévrů by doletěli k poškozené Columbii na vzdálenost pouhých 6 metrů. Dva muži by následně provedli sérii výstupů do volného vesmírného prostoru. Posádce Columbie by dopravili nové filtry na kysličník uhličitý a především skafandry potřebné k přesunu na palubu Atlantis.

  Celá akce, zahrnující množství výstupů do volného kosmu, by zřejmě trvala až 48 hodin. Atlantis by následně bezpečně dopravil na Zemi všech 11 astronautů. S tolika lidmi na palubě raketoplán přitom nikdy neletěl. Inženýři by následně na dálku zažehli návratové motory Columbie, která by shořela v atmosféře.

  Baker tvrdí, že daný scénář byl velmi obtížný, ale realizovatelný. NASA podle jeho názoru bohužel v roce 2003 neprojevila dostatek akceschopnosti a neučinila odvážná rozhodnutí, která v roce 1970 vedla k záchraně lodi Apollo 13."
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:52 23.10.2018

  Clanek

  Columbia bola odsúdená na zánik a nič by jej už nepomohlo. V podstate to skončilo "najlepšie" ako mohlo ... posádka žila do posledných chvíľ v nevedomosti.
  Dosť si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek

  Columbia bola odsúdená na zánik a nič by jej už nepomohlo. V podstate to skončilo "najlepšie" ako mohlo ... posádka žila do posledných chvíľ v nevedomosti.
  Dosť si neviem predstaviť byť vo vesmíre dlhé dni a vedieť, že návrat bude koncom môjho života : (
  Nebola šanca ani prípadné poškodenie opraviť ani posádku evakuovať .... samozrejme po katastrofe bol každý "generál", ale faktom je, že ak sa malo niečo zmeniť, tak ešte pred štartom ....

  Argonaut.CZ
  Práve tá "centrálne riadená ekonomika" je najväčším problémom Číny. Je síce obmedzenejšia ako tá naša socialistická, ale s takými istým zúfalými výsledkami. Čína je plná korupcie a neefektívnych investícií .... pre nich našťastie to stíha "ťahať" silný súkromný sektor, ale faktom je, že rast dosahujú Číňania pomerne ľahko, lebo sú oproti nám stále ešte na obyvateľa dosť chudobní ... mimochodom umelým podhodnoteným juanom podporujú export na úkor svojej spotreby ... v preklade na úkor vlastného obyvateľstva. Je verejným tajomstvom, že oficiálnym štatistikám sa nedá veriť ...


  Skrátka Čína je stále skôr o "kvantite" ako o "kvalite" ... i keď progres je nepopierateľný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:33 23.10.2018

  @balm
  * Zničení raketoplánu Columbia kusem izolační pěny, kterou jejich počítačový model "Crater" vyhodnotil jako zcela bezpečnou a neškodnou, nepředpokládala ani NASA a jeji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @balm
  * Zničení raketoplánu Columbia kusem izolační pěny, kterou jejich počítačový model "Crater" vyhodnotil jako zcela bezpečnou a neškodnou, nepředpokládala ani NASA a jeji nejlepší inženýři.

  Tady si dovolim lehce korigovat: v NASA mezi nejlepsimi inzenyri panoval po analyze zaberu startu Columbie nazor, ze pred navratem se musi zasazene kridlo zkontrolovat prulete kolem satelitu, ktery by byl schopen toto nasnimat. Protoze uz ze zaberu bylo zrejme, ze neslo o konvencni hit, ale o neco zasadnejsiho. Zamitnuto manazmentem, ktery nechtel v problematickem programu (starty raketoplanu nikdy nedosahovali predpokladane frekvence a uz vubec se nedokazali zaplatit, jak bylo puvodne planovano) udelat nejakou dalsi "harmonogram ohrozujici zbytecnost". Tedy simulace (proaktivni kontrola) toto neodhalila, ale dukladna analyza skutecneho letu (reaktivni kontrola) ano. Nakonec ale i tak zamitnuto manazmentem.

  Coz by samo o sobe bylo smutne, kdyby po podobnem postupu neskoncil i Challenger, kde opet nejlepsi inzenyri vysokou moznost havarie predpokladali a vrchni inzenyr se dokonce odmitl podepsat pod "pripravenost k letu", i tehda prehlasovano na natlak manazmentu. Co z neceho smutneho cini neco nepochopitelne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  07:32 23.10.2018

  už před dvěma roky se psalo, že rozestavěnou Mriju dostaví Ukajinci s Čínou. Spekulovalo se nad předáním dokumentace do Číny. Ukrajinci budou moci do pár let většinu leteckých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  už před dvěma roky se psalo, že rozestavěnou Mriju dostaví Ukajinci s Čínou. Spekulovalo se nad předáním dokumentace do Číny. Ukrajinci budou moci do pár let většinu leteckých továren zavřít. Čína najednou přijde k desítkám let zkušeností, které za 10-15 let vtělí do svých konstrukcí. Ukažte mi EU zemi, která od UA odebere vojenský, nebo letecký materiál? Prodej pár kousků do JV Asie to nespasí.

  V každém případě je vítězem stávající geopolitiky Čína a zatím USA. Čína jako mravenec postupně buduje a staví, centrálně řízené hospodářství jim umožňuje zaměřit se na to, co chtějí, silný patriotismus brání vzpouře obyvatel a na druhou stranu mají na naše poměry brutální kapitalismus, který umožňuje alespoň některým být pohádkově bohatí v konzumu.

  Rusy čeká horší a horší perspektiva s tím, jak funguje demografie a nemají možnost alespoň něco nakupovat v zahraničí, aby se mohli soustředit jenom na vybrané zboží. Takže potáhnou vše najednou, ale v horším technologickém standardu.

  Ale když se podívám na EU, tak jedeme na polozdechlém koni, takže smát se Rusku by bylo krajně pošetilé. Dříve nebo později zase nějaká krize, migranti,... Evropa má dost problémů sama se sebou, ale zatím se to tolik neprojevilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  23:12 22.10.2018

  jde o to že nemusí hájít tvrdě hranici s ČLR - jsou na sobě navzájem závislí, jeden kryje záda druhému a útok jednoho na druhého by byla akorát sebevražda útočníka. Takže se RF ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jde o to že nemusí hájít tvrdě hranici s ČLR - jsou na sobě navzájem závislí, jeden kryje záda druhému a útok jednoho na druhého by byla akorát sebevražda útočníka. Takže se RF soustředí na hranici která je nejvíce exponována - západní směr, Baltské a Černé moře. A na východě hranice s Japonskem kde je potřeba ukázat že Kurily nejsou nehájené. Navíc pro Čínu je to signál důvěry, ti mají větší problémy na moři s Tajwanem a hlavně Američany, takže je pro ně pozitivim že rusko-čínská hranice je poklidným teritoriem bez nutnosti držet silné posádky.
  A k té likvidaci průmyslu - to už se zdařilo na Ukrajině kde Antonov stojí před koncem - Rusové od něj neberou a zápaďáci by raději kdyby tyto strategické ukrajinské podniky zbankrotovaly, což není daleko. Kdo nyní od nich koupí - jedny si znepřátelili a druzí by raději prodávali než kupovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  21:57 22.10.2018

  Dusan:
  Neznám bohatého člověka, který by se k bohatství nedopracoval vlastní hlavou, ať si myslí kdo chce co chce. Tedy kromě dědičných feudálů všech barev od Schwarzenbergů po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan:
  Neznám bohatého člověka, který by se k bohatství nedopracoval vlastní hlavou, ať si myslí kdo chce co chce. Tedy kromě dědičných feudálů všech barev od Schwarzenbergů po Havly, což není případ ruských oligarchů, dokonce ani česko-slovenských. Vy snad ano?
  Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  21:14 22.10.2018

  Hele a když by šlo opravdu do tuhýho ,tak by armáda mohla vyžít kapacity domácích dopravců ne ?
  NATO si také pronajímá ruslany ;)
  Volga-Dnepr airlines -An124 - 12 KS
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hele a když by šlo opravdu do tuhýho ,tak by armáda mohla vyžít kapacity domácích dopravců ne ?
  NATO si také pronajímá ruslany ;)
  Volga-Dnepr airlines -An124 - 12 KS
  - Il76 - 17Ks
  A dceřiná Air bridge cargo má dokonce 18 Boeingů 747 :D
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:10 22.10.2018

  JirkaM

  Rusi peniaze majú .... hlavne niektorí : )

  Čo by nebol taký problém, keby sa aspoň nejaká časť oligarchov o to zaslúžila vlastnými silami či schopnosťami. V Rusku však ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM

  Rusi peniaze majú .... hlavne niektorí : )

  Čo by nebol taký problém, keby sa aspoň nejaká časť oligarchov o to zaslúžila vlastnými silami či schopnosťami. V Rusku však akosi neexistujú oligarchovia, ktorí by neboli napojení na štát ... napr. na rozdiel od Číny, kde je síce všade dohľad tvrdej dikatúry, ale umožnia rásť i súkromnému sektoru a v Číne sú naozaj ľudia čo sa k bohatstvu dopracovali vlastnou hlavou ... v Rusku sa také čosi nemôže stať ...

  No a potom tak vyzerá v celej ekonomike. Nie je dôležitá kvalita podnikateľov, ale ich lojálnosť voči režimu. Celé toto by nemohlo fungovať keby nebolo obrovských príjmov z exportu surovín. Miliardy za export umožňujú udržiavať ekonomicky zaostalú diktatúru pri celkom prijateľnom životnom štandarte obyvateľov.

  A aký to má súvis s leteckým priemyslom ? Určite i v Rusku existuje xy-vzdelaných a schopných ľudí manažovať a vyvýjať nové generácie ruských transporných strojov, ale ich možnosti sú oklieštené na úkor tých "poslušnejších". Ak k tomu pripočítame sankcie a zúrivú antizápadnú rétoriku (viď. absurdné vraj "navŕtanie" návratového modulu ISS zo strany Amíkov)ktorá bráni spolupráci, tak v Rusku môžu o úspešnom vývoji nových transportných strojov len snívať ....

  Otočiť by sa to dalo pomerne rýchlo ... ale to by znamenalo zmenu režimu a o to pán Putin naozaj záujem nemá : )
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  21:08 22.10.2018

  @flanker.jirka

  Především jsou pragmatičtí a soudní, takže nepoužívají špičkové materiály a konstrukce, o kterých nejsou 100% přesvědčení, že je to dokáží zvládnout a vyrábět ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @flanker.jirka

  Především jsou pragmatičtí a soudní, takže nepoužívají špičkové materiály a konstrukce, o kterých nejsou 100% přesvědčení, že je to dokáží zvládnout a vyrábět ve stejné kvalitě s "absolutní přesností". Ruské konstrukce se nezatěžují s každou "zbytečností" a nepářou se např.: s hladkým nýtováním v místech, kde to není zapotřebí. Nepoužívají 14 vrstvý kombinovaný kompozit, který ušetří několik dalších x% hmotnosti, prostě použijí skelná vlákna a jdou dál.

  Jejich stroje snesou neuvěřitelně hrubé zacházení a dají se opravit kladivem. Drží se tradičních osvědčených materiálů, které mají 100% zvládnuté a neženou se za "absolutní přesností". Vzpomínám si, jak přišli s dokumenty k Su-27 a nechápali jsme, jak mohli dát použít "hrubé nýtování bez expanzně lepených spojů". A proč, stojí to čas, peníze a letadlo stejně zvládne manévrovat i létat Mach2. Prostě tam lísknou kus tešnění pod skelné vlánka, nebo hliníkové slitiny a dál se tím nezbývají. U nás v Alenii by něco takového prostě neprošlo tlakovými, plynovými i ultrazvukovými zkouškami a EMC komorami. A ve výsledku, by od nás letoun nikdo nekoupil.

  Jdou svou vlastní cestou a musím říci, že jsou velmi úspěšní v tom, co mají k dispozici.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  20:53 22.10.2018

  @madrabbit

  Složitost a přesnost stojí enormní čas a finanční prostředky. Musíte si uvědomit, že Alénia dokáže vyrobit desítky stejných křídel s přesností na tísicinu milimetru s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @madrabbit

  Složitost a přesnost stojí enormní čas a finanční prostředky. Musíte si uvědomit, že Alénia dokáže vyrobit desítky stejných křídel s přesností na tísicinu milimetru s materiály, které kombinují přesně řezaná krátká i dlouhá uklíková vlákna a 90nm kovové příze, které slouží k vystužení přícného nosníku. Uvědomte si, že dnešní bojový, ale i civilní letoun se skládá z tisíců zcela přesných součástek a jedno nedokonalé lepení může znamenat zastavení celé výroby.

  K naší smůle a nejlepšímu dostupnému počítačovému modelování, ale i vlastní nárazové zkoušky, nepředpokládaly scénář, kdy se letoun ve velké rychlosti srazí s mnoha malými objekty - takový model v před rokem 2002 neexistoval. Existovalo mnoho různých modelů, ale žádný z nich nebyl dokonalý* a né všechno lze simulovat např.: v aerodynamickém tunelu, kdy se na model z různých úhlů vystřelují elementy. Tak my jsme nepředpokládali náraz více malých špačků soustředěných do velmi malé plochy a došlo ke krátkodobé ztrátě kontroly nad letounem, než zaúřadoval bezpečnostní systém a letoun se povedlo dovéct zpět na letiště. Pro redukovanou konstrukci a nové materiály bylo potřeba zajistit i novou mechanizi - hydraulický systém odolný proti nárazům cízích elementů (takový špaček o hmotnosti 50 - 120g v rychlosti 800km/h disponuje dost vysokou energii) na hlavní mechanizaci. Klapky se skládají z dutých segmentů, které absorbují energii a v případě nouze se dokáží vrátit do neutrální polohy, která zajistí bezpečné přistání. Samozřejmě se změní po ztrátě klapky náběžné hrany všechny letové parametry, ale narozdíl od staré verze, už je profilována jako programovatelná - tedy co se týče rozpadu a fragmenty se tak nedostanou přes nové chrániče a absorbéry do vnitřních struktur křídel, tedy i k nádržím (mokré křídlo). Zároveň se se uzavřou ventily hydraulické zálohy apod. A to vše je vyrobeno na mikrometr přesně, protože tolerance celého letounu nesmí přesáhnout 1mm (Typhoon se vyráběl s přesností na 1.5mm, za 10let klesla tolerance na 0.5mm). Kompletní zničení nábežné hrany nepřinese další poškození na křídle a draku letounu, protože klapka je vymyšlena tak, aby se rozpadla tak, aby její fragmenty neohrozily další části letounu a letoun byl v nozovém režimu schopen pokračovat v letu minimálně 10 minut a přistát až o 170km/h rychleji, než je standardní přistávací rychlost (kompenzace rychlosti vůči ztrátě vztlaku). Proto bylo nezbytně nutné jěště vyřešit nozouvou stabilizaci letounu (další rozdíl konstrukce vůči partnerskému projektu s Yakovlev) v případě ztráty vztlakové mechanizace. V Itálii se v posledních letech opravdu špačci přemnožili a některé letiště, respektive přistávácí a vzletové koridory, vyskytují v blízkosti civilních budov. Stačilo málo a letoun se mohl nekontrolovatelně zřítit do obydlené oblasti, což je největší noční můra konstruktérů. Né samotná ztráta letoun, popř. pilotů, ale zejména civilní oběti.

  Stačí malá chyba, nebo nedokonalost lepení, či skládání struktury materiálu a výsledkem jsou ztráty na životech a enormní náklady. Vyrobit letoun není opravdu nic snadného.  * Zničení raketoplánu Columbia kusem izolační pěny, kterou jejich počítačový model "Crater" vyhodnotil jako zcela bezpečnou a neškodnou, nepředpokládala ani NASA a jeji nejlepší inženýři.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:51 22.10.2018

  to JirkaM,

  "Peníze Rusové mají, lidi a čas taky..."

  Rusové mají problémy, právě proto, že se toho v jeden okamžik snaží vyvíjet a vyrábět víc, než na co mají lidi a peníze. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to JirkaM,

  "Peníze Rusové mají, lidi a čas taky..."

  Rusové mají problémy, právě proto, že se toho v jeden okamžik snaží vyvíjet a vyrábět víc, než na co mají lidi a peníze.

  "Wermacht před Moskvou..." A co by tam kdo dělal? Jediné, co Rusko má, jsou suroviny a ty si můžeme koupit. Západní Evropa to tak dělá už desítky let. A kde je životní úroveň tam a kde v Rusku?
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  20:34 22.10.2018

  Peníze Rusové mají, lidi a čas taky, za 10 let budou vyrábět jeden Iljušin za druhým a trápit se budou s náhradou za Ruslana.

  Za 20 let budou v pohodě vyrábět nové Ruslany, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Peníze Rusové mají, lidi a čas taky, za 10 let budou vyrábět jeden Iljušin za druhým a trápit se budou s náhradou za Ruslana.

  Za 20 let budou v pohodě vyrábět nové Ruslany, zatímco na Ukrajinskou továrnu moskala Antonova si už nikdo ani nevzpomene.

  Mě spíš dělá starost co bude se západem, který urputně přesouvá všechno knowhow do Asie, žije na dluh a násilně mění etinické složení svého obyvatelstva. Jsem zvědavý jak si v mrazu před Moskvou povedou Arabští vojáci wermachtu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:32 22.10.2018

  balm: když tak čtu Vaši analýtu ruských schopností a neschopností, tak si kladu otázku, jak to že to lítá? :-D

  balm: když tak čtu Vaši analýtu ruských schopností a neschopností, tak si kladu otázku, jak to že to lítá? :-D

 • madrabbit
  20:23 22.10.2018

  balm - jako vždy zajímavé a dobře napsané.

  Jenom, když to čtu, tak nechápu, jak mohli v GB dát do spita Mk.II nový motor a vyrábět Mk.V a následně znovu výměna na Mk.IX a pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm - jako vždy zajímavé a dobře napsané.

  Jenom, když to čtu, tak nechápu, jak mohli v GB dát do spita Mk.II nový motor a vyrábět Mk.V a následně znovu výměna na Mk.IX a pak velký zásah do konstrukce s Griffonem - stačí změna náběžné hrany a je rok pryč :-) Mustanga navrhli za 120 dní, kolik by to trvalo dneska :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  20:09 22.10.2018

  @cernakus

  "Airbus může kdykoliv začít sypat náklaďáky jak Baťa cvičky. Stačí jim dát pokyn. Rusko musí nejprve vyrobit fabriku. To je prostě cca 5 let rozdílu."

  Možná ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @cernakus

  "Airbus může kdykoliv začít sypat náklaďáky jak Baťa cvičky. Stačí jim dát pokyn. Rusko musí nejprve vyrobit fabriku. To je prostě cca 5 let rozdílu."

  Možná ve válečném stavu s vynucenou výrobou primitivních letounů minimální kvality. V současné situaci není reálné začít sériovou výrobu ve velké rozsahu, protože 5 let opravdu nestačí k zajištění celého navazujícího řetězce, nezbytného pro zajištění vlastní výroby většího počtu letounu. Postavit cituji "fabriku" opravdu nestačí. Při vývoji letounu se od počátku plánuje a utváří celý řetězec např.: dodavatelé surovin, technologie pro zpracování surovin, logistika sub-dodavatelských řetězců, plánování a optimalizace výroby, doprava na místo určení (just in time), nezbytný vývoj manipulačních jednotek, specializované nářadí a montážní postupy, ...

  Např.: Změna mechaniky náběžné hrany (M346) po srážce se špačky znamenala roční odklad (při představení nebyl letoun vybaven dokonalejší a odolnější mechanizací) výrobní odklad. Nejprve se vše muselo důkladně analyzovat, přepracovat a ověřit plány (nejen počítačovým modelování, ale postavit maketu a hurá na týden do tunelu). Průběžně se s dodavateli hledalo optimální řešení (technologicky náročné postupy) a nové výrobní vybavení pro vlastní výrobu mechanizace. Důkladné testování (od vibrací až po simulaci unavových lomů) a metalurgická analýza výrobních postupů. Muselo se vymyslet nové montážní nářadí a způsob, jakým budou technici a později servisní personál součástku monotovat (jde o mikrometry). Nakonec z toho bylo o pěkných pár měsíců navíc ... a jen pro jednu "mechanizaci".

  Ruský průmysl disponuje ztrátou minimálně 20 - 25 let v přesném strojírenství, kompozitech, optických systémech, ... a vlastně i metalurgii. Ne, opravdu zahájení výroby není triviální, jako rozjet výrobu cviček.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  18:14 22.10.2018

  Ktovie ako by dopadli rokovania s Čínou, keby Rusi prejavili záujem o Y-20. Tieto stroje by v objeme niekoľko desiatok kusov nemuseli byť vôbec zlou alternatívou k Il-76. Celé by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ktovie ako by dopadli rokovania s Čínou, keby Rusi prejavili záujem o Y-20. Tieto stroje by v objeme niekoľko desiatok kusov nemuseli byť vôbec zlou alternatívou k Il-76. Celé by to však asi padlo na produkcii motorov pre tie lietadlá.
  Skrýt celý příspěvek

 • BarryGold
  18:10 22.10.2018

  Snownomad: Střílí. Poměrně dost často. V Kašmíru, na hranicích Číny a Indie, je stav podobný jako na východní Ukrajině, byť momentálně v období dočasného klidu.

  Snownomad: Střílí. Poměrně dost často. V Kašmíru, na hranicích Číny a Indie, je stav podobný jako na východní Ukrajině, byť momentálně v období dočasného klidu.

 • dusan
  17:41 22.10.2018

  Nič nové ...len je prekvapujúce koľko naivných článkov sa objavilo po angažovaní Ruska v Sýrii, že je Rusko "schopné rozsiahlych zahraničných operácií" : )

  Sýria s priateľským ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nič nové ...len je prekvapujúce koľko naivných článkov sa objavilo po angažovaní Ruska v Sýrii, že je Rusko "schopné rozsiahlych zahraničných operácií" : )

  Sýria s priateľským režimom, vlastnými základňami a pomerne blízkou polohou je tak maximum toho čo sú Rusi schopní .... a to ich ešte "šetrím", lebo sa na zemi angažovali v menšom meradle a teda nemuseli zabezpečovať rozsiahle operácie svojich pozemných síl, hlavne obrnených.

  Ono to je v celku logické, že štát na úrovni Talianska nemá kapacity na rozsiahle zahraničné operácie, skôr opak by bol prekvapením.

  Žiaden riešenie pre Rusko v tejto oblasti nevidím. Režim, ktorý stojí na korupcii nie je schopný efektívne spravovať svoje obrovské nerastné bohatstvo. Cez sankcie dosť odstrihnutá ekonomika ťažko môže doháňať svet, skôr má tendenciu sa zatvárať a riešiť problémy svojich zaostalých výrobcov uzavretím prístupu trhu pre konkurenciu. Im to krátkodobo pomôže, ale dlhodobo je to cesta beznádejného zaostávania za svetom.

  Čína je samozrejme protivník pre Rusko číslo jedna. Nie tak dávno Čína brutálne udusila odpor v Tibete a programovo dnes likviduje nepohodlné menšiny či komunity a celý svet "pragmaticky" drží hubu a krok.
  Určite to nie je otázka pár rokov, ale v Číne už určite poškuľujú čo by si mohli v Rusku "odkrojiť" .... na rozdiel od iných štátov o tom nebude žiadna domáca diskusia .... pre Čínu je to otázka len prostriedkov....
  I invázie do Tibetu nezačala vojenským útokom, ale "pomocou" do budovania infraštruktúry, ktorú budovali Tibeťania za čínske peniaze a keď sa už po nej začala valiť čínska armáda, bolo neskoro ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  16:24 22.10.2018

  Poly: na Sibiři vypěstuješ hovno, proto tam skoro nikdo nežije.

  Většina území Sibiře je pokryta tajgou, tundrou a četnými mokřady. Na západě území se nachází Západosibiřská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poly: na Sibiři vypěstuješ hovno, proto tam skoro nikdo nežije.

  Většina území Sibiře je pokryta tajgou, tundrou a četnými mokřady. Na západě území se nachází Západosibiřská rovina a Středosibiřská plošina, ostatní části Sibiře jsou hornaté. Z jihu na sever protékají Sibiří tři veletoky – Ob, Jenisej a Lena. Velká část půdy je tvořena permafrostem, což ztěžuje těžbu surovin. Nejvyšší horou je Bělucha, ležící na hornatém jihu u hranice s Kazachstánem, v jižní části Východní Sibiře se nachází jezero Bajkal s největší světovou zásobou sladké vody.

  Podnebí je převážně kontinentální, na nejzazším severu subarktické až arktické. V zimě dosahují teploty až −60 °C, převážně na jihu však neklesají pod −30 °C. S příchodem jara ale dochází k prudké změně, léta jsou mírná, s teplotou dosahující občas i přes 20 °C. Vzhledem k četným mokřadům zakomponovaným do tajgy jsou některé oblasti v létě značně nepřátelské snesitelnému životu vinou obrovského množství komárů, muchniček a dalšího obtížného hmyzu. V těchto mokřadech je pravděpodobně vázáno mnoho methanu, což by mohlo způsobit problémy v souvislosti s globálním oteplováním.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  16:18 22.10.2018

  V článku boli citované rôzne Ruské zdroje, ktoré sa v počtoch bojaschopnej techniky lišily. Ale v jednom sa zhodovali - Rusi majú iba cca 60-70-80-90-?? bojaschopnej dopravnej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku boli citované rôzne Ruské zdroje, ktoré sa v počtoch bojaschopnej techniky lišily. Ale v jednom sa zhodovali - Rusi majú iba cca 60-70-80-90-?? bojaschopnej dopravnej techniky kategórie AN 12-AN 124, čo je na potreby Ruskej armády skutočne veľmi málo.
  Podľa môjho názoru patrí Ruské dopravné letectvo spolu s hladinovými plavidlami medzi najväčšie slabiny Ruskej armády. Obrnená technika, delostrelectvo, pechotné zbrane, ponorky, PVO, stíhacie-bombardovacie letectvo prípadne diaľkové strategické bombardéry sa ako-tak modernizujú. Ale dopravné letectvo od kategórie AN-12 až po AN-124 "nic-moc". O desať-pätnásť rokov im životnosť jednoducho skončí a nenahradí ich nič. Pretože aj vývoj nového lietadla so zavedením do praxe trvá min. 10-20 rokov a Rusi sa s tým evidentne trápia - inakšie sa to nedá povedať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  16:15 22.10.2018

  Poly:

  Stejně tak můžu vymyslet teorii, že pokud půjde do tuhého, tak Rusko může s Čínou vyměnit kus území za vojenskou pomoc. Neobydleného území má dostatek.

  Poly:

  Stejně tak můžu vymyslet teorii, že pokud půjde do tuhého, tak Rusko může s Čínou vyměnit kus území za vojenskou pomoc. Neobydleného území má dostatek.

 • Snownomad
  16:12 22.10.2018

  Zlatý Baryk:
  ...co se na indicko-čínské hranici dost často?

  Zlatý Baryk:
  ...co se na indicko-čínské hranici dost často?

 • BarryGold
  15:05 22.10.2018

  palo satko: Čína pět tisíc let s Indií nesousedí. Dohromady tak asi 300 let, přičemž od okupace Tibetu v polovině 20. století se na indicko-čínské hranici dost často.

  palo satko: Čína pět tisíc let s Indií nesousedí. Dohromady tak asi 300 let, přičemž od okupace Tibetu v polovině 20. století se na indicko-čínské hranici dost často.

 • palo satko
  13:36 22.10.2018

  Poly, to si naozaj mysliš, že južna Sibir je obilnicou sveta? Kde by tam miliara Činanov našla jedlo? Ved bližšie Mongolsko ledva uživi par milionov pastierov. Okrem toho hladomor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poly, to si naozaj mysliš, že južna Sibir je obilnicou sveta? Kde by tam miliara Činanov našla jedlo? Ved bližšie Mongolsko ledva uživi par milionov pastierov. Okrem toho hladomor v Čine alebo v Indii v 21. storoči je bachorka.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:30 22.10.2018

  Pavol IR o čom snívaš, 5000 rokov spolu Čina a India susedia a okrem jednej šarvatky nikdy žiadnu vojnu neviedli. Ešte stale su a dlho budu Himaleje velkym kopcom. :)

  Pavol IR o čom snívaš, 5000 rokov spolu Čina a India susedia a okrem jednej šarvatky nikdy žiadnu vojnu neviedli. Ešte stale su a dlho budu Himaleje velkym kopcom. :)

 • Poly
  13:17 22.10.2018

  palo satko

  Rozhodně to není nepravděpodobné. Rusko má Čínu za rohem, přelidněnou s více jak miliardou obyvatel. Stačí dlouhodobá neúroda a když je hlad, tak se zapomíná na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko

  Rozhodně to není nepravděpodobné. Rusko má Čínu za rohem, přelidněnou s více jak miliardou obyvatel. Stačí dlouhodobá neúroda a když je hlad, tak se zapomíná na vojenskou sílu nepřítele. Buď pojdeš hlady jak pes a nebo budeš mít třeba štěstí a tu válku nějak přežiješ a dostaneš se k jídlu. USA je pro Čínu daleko a přes vodu a stejně tak i Evropa. Pokud GW způsobí sucho a neúrodu tak to bude Čína a Indie, kde bude nejvíce lidí trpět hlady. Věčné věty á la "nezapomínejte, že jsme jaderná velmoc" si dovolí utrousit mezi demokraty na Západě. V Číně by si něco takového nelajznul, byť taková tvrzení má slyšet právě Peking.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:06 22.10.2018

  palo satko:
  Asi ako bol ZSSR spojencom Tretej ríše v boji proti západnému imperializmu. :-) A vieme ako to dopadlo - jeden diktátor nadobudol dojem, že si môže dať druhého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  Asi ako bol ZSSR spojencom Tretej ríše v boji proti západnému imperializmu. :-) A vieme ako to dopadlo - jeden diktátor nadobudol dojem, že si môže dať druhého diktátora k olovrantu a bolo po spojenectve ...

  Najväčšiu pravdepodobnosť na vznik veľkého konfliktu vidím v trojuholníku Čína-India-Rusko. Naproti tomu pokladám trojuholník Čína-USA-Rusko za výrazne stabilnejší.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:21 22.10.2018

  Je zaujimave, že skoro každy druhy scenar nejakeho konfliktu Ruskej federacie rata s tym, že to bude vojna Rusko kontra Čina. Pritom realny svetovy pohyb skor vytvori situaciu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zaujimave, že skoro každy druhy scenar nejakeho konfliktu Ruskej federacie rata s tym, že to bude vojna Rusko kontra Čina. Pritom realny svetovy pohyb skor vytvori situaciu, že Rusko bude spojenec Číny v jej vojne proti USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:38 22.10.2018

  PS: A to jsem zapomněl na přímé vojenské speciály od Airbusu, jak speciálizované
  Airbus A400M, tak i militarizované dopraváky (310 a 330 už Airbus militarizované má).

  PS: A to jsem zapomněl na přímé vojenské speciály od Airbusu, jak speciálizované
  Airbus A400M, tak i militarizované dopraváky (310 a 330 už Airbus militarizované má).

 • cernakus
  11:32 22.10.2018

  lemkin:

  Il-76 ale není náhrada za Antonovy. Na nich můžeš udělat vzdušný výsadek, ale ne přepravit kvanta vojáků, techniky a zásob.

  Čína jen tak ekvivalent ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin:

  Il-76 ale není náhrada za Antonovy. Na nich můžeš udělat vzdušný výsadek, ale ne přepravit kvanta vojáků, techniky a zásob.

  Čína jen tak ekvivalent nepostaví.

  Airbus může kdykoliv začít sypat náklaďáky jak Baťa cvičky. Stačí jim dát pokyn. Rusko musí nejprve vyrobit fabriku. To je prostě cca 5 let rozdílu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:29 22.10.2018

  lemkin: Jak by na tom byla Evropa? Zrovna v tomto ohledu podstatně lépe než Rusko.

  Rusko má problémy i v segmentu lehkých letadel, kde v Evropě je několik úspěšných výrobců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin: Jak by na tom byla Evropa? Zrovna v tomto ohledu podstatně lépe než Rusko.

  Rusko má problémy i v segmentu lehkých letadel, kde v Evropě je několik úspěšných výrobců přímo vojenských speciálů (CASA, Alenia), a v oblasti velkých letadel jsou Freightery od Airbusu úspěšné stroje: byť nejsou militarizované, tak jejich militarizace je podstatně menší problém, než výzvy, kterým teď čelí Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:22 22.10.2018

  Korupce v armádě? Mám dojem, že by tankům slezly pásy v půlce cesty i takové bude současné rusko. Nyní ho zmobilizoval a jsem rád, že nemáme ani strategickou surovinu, tak ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Korupce v armádě? Mám dojem, že by tankům slezly pásy v půlce cesty i takové bude současné rusko. Nyní ho zmobilizoval a jsem rád, že nemáme ani strategickou surovinu, tak ani důležitý zbrojní závod. Trump by nás totiž neochránil.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  11:20 22.10.2018

  Budou si muset něco postavit a nebo koupit v Číně. Novovýrobu IL-76 ale zvládnou.

  Ostatně jak by na tom byla Evropa s přepravní kapacitou, kdyby si Amík postavil hlavu? No lepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Budou si muset něco postavit a nebo koupit v Číně. Novovýrobu IL-76 ale zvládnou.

  Ostatně jak by na tom byla Evropa s přepravní kapacitou, kdyby si Amík postavil hlavu? No lepší nedomýšlet a to tady máme Airbus kterému finance nechybí :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  11:19 22.10.2018

  Teraz už Rusi vedia prečo je zlé spoliehať sa na spojenca, padne jeden, padnú všetci.. Je jasné že než sa z tohoto Ruská ekonomika a vojenský vývoj spätá, zistia že im ušiel vlak.

  Teraz už Rusi vedia prečo je zlé spoliehať sa na spojenca, padne jeden, padnú všetci.. Je jasné že než sa z tohoto Ruská ekonomika a vojenský vývoj spätá, zistia že im ušiel vlak.

 • cernakus
  11:16 22.10.2018

  Míša:

  To je výmluva. Majdan sice nečekali, ale Krym zvládli na jedničku. A fakt, že většina Ukrajinských vojáků na Krymu přeběhla, případně se vzdala bez jakéhokoliv náznaku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša:

  To je výmluva. Majdan sice nečekali, ale Krym zvládli na jedničku. A fakt, že většina Ukrajinských vojáků na Krymu přeběhla, případně se vzdala bez jakéhokoliv náznaku odporu mu měla jasně naznačit, že by to mohlo jít.

  Když se pak armádní sbory Junty složené z odvedenců (v podstatě násilím), při přesunu samy od sebe rozpouštěly, mělo ho to trknout podruhé.

  A když parta chlápků středního věku, co byli naposledy v armádě ještě za sajuzu, rozkopala tlamy několikanásobné přesile s výrazně početnější technikou, tak to by už došlo i tomu největšímu Trumpovi pod sluncem.

  Ovšem sluníčko naše zlaté, báťuška náš Všeruský, CarPutin se rozhodl dokonce počtvrté vsadit na Bůh ví co, a zastavil opolčence, kteří by si tu Ukrajinu vzali sami (těch pár Azovů by je fakt tehdy nezastavilo a nic jiného po těch třech kotlích Ukroušským junťáčkům nezbylo).

  Doufám, že se jednou, dozvíme, co ho, jinak vcelku solidního stratéga, vedlo k tak zásadním strategickým chybám.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  10:46 22.10.2018

  njn, Putinovi se vrací ta jeho mírumilovnost. Zastavil opolčence valící se na Mariupol? Zastavil. Tak mu nasrat a ne levobřežní Ukrajinu, kterou by snadno získal (včetně podpory ...
  Zobrazit celý příspěvek

  njn, Putinovi se vrací ta jeho mírumilovnost. Zastavil opolčence valící se na Mariupol? Zastavil. Tak mu nasrat a ne levobřežní Ukrajinu, kterou by snadno získal (včetně podpory tamního obyvatelstva, anžto chleba je chleba, když není, jde stranou i nacionalizmus).

  O faktu, že Říše zla vyžrala veškeré tajnosti, které se z Dněpropetrovsku nepodařilo včas stáhnout, ani nemluvě.

  A čeho dosáhl? übermenschové z Westerosu ho beztak fackují jak tu největší spodinu (respektive jako slovana a má hodně velký problém. Vymlouvat se, že za to můžou "ruští vládci" Chruščov s Brežněvem, kteří jen ryzí náhodou sypali drtivou většinu zdrojů SSSR do rozvoje průmyslu na Ukrajině, je stejné jako, když se aktuální režim vymlouvá na ten bývalý.

  Měl vědět lépe, junák. Náš pučík na majdanu měla být ta čára, po které to měl spustit bez ohledu na "následky".

  Jinak opět hovadina v článku. USA nemají HDP 48 biliónů dolarů (PPP) a nemají 367 miliónů obyvatel. Stejně tak vyrábějí všechny zbraně sami. To že občas pustí nějakou kůstku do Evropy je proto, aby oni mohli hltat výživné Evropské masíčko (aneb udělejme si saldo vojenského obchodu mezi EU a USA ;-)
  Skrýt celý příspěvek