Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Náčrt Víceúčelového oceánského systému Status-6; větší foto / Defense News 

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review), která ustavuje americkou jadernou strategii pro následující roky, potvrdila existenci unikátního ruského jaderného torpéda Status-6. Díky jadernému pohonu a jaderné bojové hlavici je Status-6 v podstatě podmořská mezikontinentální jaderná střela.

Celá kauza začala dne 11. listopadu 2015, když se v ruské televizi objevila reportáž ze setkání Vladimira Putina s ruskými generály. Tehdy se na obrazovkách objevily list s náčrtem nového ruského jaderného torpéda Status-6.

 

 

Následující den prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov přiznal, že opravdu šlo o nechtěné veřejné odvysílání utajených informací. Do té doby ale nebylo jasné, zda šlo o záměrnou mystifikaci (v duchu “Hvězdných válek”) nebo o skutečně vyvíjenou zbraň.

 

Zpráva NPR poprvé ukazuje, že americká strana uznává jaderné torpédo Status-6 jako reálný zbraňový systém, resp. jako novou ruskou schopnost k provádění jaderných úderů.

 

"Kromě modernizace starších sovětských jaderných systémů Rusko vyvíjí a nasazuje nové jaderné hlavice a odpalovací zařízení," uvedl odtajněný výtah ze zprávy NPR, který poprvé zveřejnil deník Huffington Post .
 

"Toto úsilí zahrnuje vícero vylepšení pro každou část ruské jaderné triády strategických bombardérů, námořních a pozemních střel. Rusko vyvíjí nejméně dva nové mezikontinentální systémy, hypersonické návratové těleso (s jadernou hlavicí - pozn. red.) a nové mezikontinentální podmořské autonomní torpédo s jadernou hlavicí," stojí dále ve výňatku zprávy.
 

Torpédo Status-6, kterému americká strana přiřadila označení Kanyon, mělo být podle NPR testováno minimálně jednou. Zmíněný test zachytila americká zpravodajská služba 27. listopadu 2016 poté, co bylo torpédo Status-6 vypuštěno z diesel-elektrické útočné ponorky třídy Sarov. Podle Washington Free Beacon ponorky této třídy slouží k testování a certifikaci nových technologií.

 

The Washington Free Beacon uvádí, že Status-6 má dosah 6200 námořních mil (10 000 km), potopí se do hloubky 3280 m a dokáže plout rychlostí až 56 uzlů (103) km/h. Torpédo s průměrem cca 1,6 m (což je trojnásobek ráže běžných torpéd), podle ruských zpráv údajně dokáže doručit jadernou nálož o síle až 100 Mt.

 

Vývoj torpéda zajišťuje petrohradská konstrukční kancelář Rubin, hlavní ruská konstrukční kancelář jaderných ponorek. Status-6 lze vypouštět nejméně ze dvou různých tříd ponorek – kromě ponorek třídy Sarov (výtlak 3950 t) i z raketonosných jaderných ponorek třídy Oscar (výtlak 17 000 t), které mohou přepravovat až čtyři torpéda Status-6.
 

NPR nepotvrdila, že Spojené státy vyvíjí obdobné podvodní jaderné torpédo. Pokud se ale podíváme na rozložení obyvatel i důležitých civilních/průmyslových/vojenských center v Rusku a USA, není se čemu divit. Ruská ponorka může bezpečně od Kamčatského poloostrova zasáhnout americké západní pobřeží, kde žije 50 milionů lidí, případně z Barentsová moře východní pobřeží USA se 112 miliony obyvatel. Stejně tak existují obrovská populační/průmyslová centra na pobřeží Evropy. Naopak na ruském pobřeží není příliš důležitých center.
 

Zpráva dále potvrzuje, že Rusko zvyšuje počet “duálních” platforem schopných nést konvenční nebo jadernou nálož, což Rusku umožňuje posilovat svůj jaderný arzenál aniž by porušovalo smlouvu o jaderném odzbrojení New START. Rusko mimo jiné má několik tříd jaderných ponorek, pracuje na střelách s plochou dráhou letu vypouštěných ze země, vzduchu a na několika nových mezikontinentálních balistických raketách (ICBM).

 

NPR konstatuje, že Spojené státy jsou znepokojeny "stále rozmanitější a rozšiřující se jadernou kapacitou" Ruska. Podle zprávy NPR je nebezpečné, že Rusko může hrozbu použití jaderných zbraní využít k “de-eskalaci” konfliktu za podmínek příznivých pro Rusko. "Toto mylné vnímání zvyšuje šanci na nebezpečnou chybu a eskalaci," uvádí se v NPR.

 

Názor Armádních novin
Vývoj nových jaderných zbraní není pro Rusko nijak neobvyklé. Rusko má obrovské území, slabou ekonomiku a relativně málo obyvatel. V konvenční “opotřebovací” válce by Rusko nebylo schopno se ubránit, jak NATO, tak Číně.

Rusko proto vnímá jaderné zbraně a neustále přiživovanou hrozbu jejich použití, jako svou hlavní bezpečnostní pojistku. S klesajícím ruským vojenským rozpočtem pak důležitost ruských jaderných zbraní poroste ještě více.

 

Zdroj:The Washington Free Beacon, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské letadlové lodě: Vojenská nutnost nebo drahý rozmar?

Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova na veletrhu Armija 2015 představilo model ...

Směr technologického vývoje ruského námořnictva

Rusko aktivně využívá své námořnictvo v ozbrojených konfliktech. Během rusko-gruzínské války jeho ...

Dodávky bojových letadel do ruského letectva v roce 2017

V roce 2017 ruský průmysl pokračoval v dodávkách bojových a cvičných letounů do ozbrojených sil ...

FFG(X): Americké námořnictvo se vrací k fregatám

Americké námořnictvo (US Navy), za podpory úřadu Donalda Trumpa, plánuje provozovat minimálně 355 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • raziel87
  19:45 17.01.2018

  2 Jirosi

  K-129 je úplně něco jiného - dostudujte si, co vlastně vytáhli

  2 Jirosi

  K-129 je úplně něco jiného - dostudujte si, co vlastně vytáhli

 • Jirosi
  17:20 17.01.2018

  Vzhledem k tomu, že už během studené války jim z oceánu USA dokázala vytáhnout skoro celou ponorku. Tak si myslím, že i tyhle srandy by jim prostě vylovily. Protože buď je musíte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že už během studené války jim z oceánu USA dokázala vytáhnout skoro celou ponorku. Tak si myslím, že i tyhle srandy by jim prostě vylovily. Protože buď je musíte hlídat a servisovat nebo je nechat svému osudu. A snad nikdo není takový magor, aby tam dával pojistku autozničení při manipulaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:50 17.01.2018

  ještě krátce, jsem zpět v kanclu.

  Cca rok zpátky mi o Statusu vyprávěl známej z Čáslavi. Pohon má být údajně na chemické bázi, protože s tím mají sověti největší zkušenosti z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ještě krátce, jsem zpět v kanclu.

  Cca rok zpátky mi o Statusu vyprávěl známej z Čáslavi. Pohon má být údajně na chemické bázi, protože s tím mají sověti největší zkušenosti z minulosti. Na webu se kvůli tomu obrázku !"PRÝ"! vyrojilo spoustu cíleně vypuštěných dezinformací o tom, že v této podmořské střele má být jaderný pohon - vysvětloval mi, že je to nesmysl, rusové prý nejsou hovada a do plně autonomního stroje nebudou dávat pohon, který není bezpečně jak zajistit. Samotná nálož může mít třeba 10 nezávislých pojistek.

  Proto se všude psalo o AMB-8 - prodávám, jak jsem koupil

  Ještě jednou pardon za styl mého psaní. Při osobním kontaktu není problémn, při psaném někdy ano - budu si na to dávat pozor
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:09 17.01.2018

  ale ať nejsem za úplnýho vylízance nekulturního, vezmu si tvojí připomínku k srdci. Armádní noviny budu otvírat o víkendu, když člověk neni ve stresu

  ale ať nejsem za úplnýho vylízance nekulturního, vezmu si tvojí připomínku k srdci. Armádní noviny budu otvírat o víkendu, když člověk neni ve stresu

 • raziel87
  16:07 17.01.2018

  2 KOLT

  problém je, že se tu vyjadřuje pořád dokola pár ušáků a melou páté přes deváté.
  Prosím....3 sekundy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 KOLT

  problém je, že se tu vyjadřuje pořád dokola pár ušáků a melou páté přes deváté.
  Prosím....3 sekundy googlování

  https://ru.wikipedia.org/wiki/...
  http://svpressa.ru/war21/artic...

  snad Vám nemusím vysvětlovat jak překládat azbuku do latinky - umí to 12 leté děti, aplikací je dost. Překladač při troše cviku funguje úplně jinak, než pár let zpět.

  Pohon je v latince "privod" - palivo - "toplivo"

  Ale nezapomeň si do mě zase kopnout, až mě nakrkne, že se tu diskutuje na úrovni 9. třídy ZŠ
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:00 17.01.2018

  fenri, "ztracení" možné pochopitelně je, nebyl by to první ani poslední příklad. Pokud tedy to ztracení někdo nemyslel tak, že by se vrátila ponorka do přístavu, Serjoža dělal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, "ztracení" možné pochopitelně je, nebyl by to první ani poslední příklad. Pokud tedy to ztracení někdo nemyslel tak, že by se vrátila ponorka do přístavu, Serjoža dělal kontrolu a ejhle, "Ivan, chybí vám jedno jaderné torpédo", "No to víž, Serjožka, byl hlad, tak jsme ho vyměnili s Číňanama za vodku a slaninu".

  Pokud to budou vozit ponorky, může samozřejmě "havarovat" ponorka. Pokud by to leželo někde na dně a čekalo, byla by to ještě větší "sranda" (z toho mám docela osypky).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:59 17.01.2018

  Pokud má torpédo 1,5 m, tak na může mít 20 -25 m. To už je dost místa. Co vím, tak Rusové v minulosti celkem pokročili s vývojem jaderných reaktorů pro použití ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud má torpédo 1,5 m, tak na může mít 20 -25 m. To už je dost místa. Co vím, tak Rusové v minulosti celkem pokročili s vývojem jaderných reaktorů pro použití ve vesmíru.
  Problém těhle high-tech hraček však je, že nikdo vám je nedovolí jen tak testovat nebo odzkoušet, musíte mít mraky papíru, certifikaci, razítek, atd. atd. Hlavně bezpečnost a ekologie je šílený problém.
  Ostatně protože to není kde testovat, nemáme ještě jaderné raketové motory, ale to je jiný příběh.
  Pokud to je ale vojenský projekt jaderné zbraně, tak se moc s bezpečností a životním prostředí párat nebudou. Navíc je to prakticky na jedno použití a je třeba otázka, jestli ten jaderný reaktor není v nějaké bezpečné schránce a před použitím ho do torpéda vloží. Takže odpadají nějaké velké velké stínění atd. Těžko říct.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:54 17.01.2018

  Moje znalost ruštiny a azbuky je jen o málo lepší než starogermánštiny a run, ale podle mě je na obrázku jasně napsáno "reaktor". Jasně, je to malůvka, ne oficiální výkresová ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moje znalost ruštiny a azbuky je jen o málo lepší než starogermánštiny a run, ale podle mě je na obrázku jasně napsáno "reaktor". Jasně, je to malůvka, ne oficiální výkresová dokumentace. Nicméně hodně lidí to tak vzalo, čili řešili , jestli mají Rusové potřebný reaktor. Toď vsjo.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:51 17.01.2018

  raziel, diskutovat s vámi je fakt radost :-/ Druhé urážíte, sám nejste schopen si přečíst diskusi, ale hned píšete. Jestli na to nemáte čas, tak se na to fakt vyserte, sorryjako. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel, diskutovat s vámi je fakt radost :-/ Druhé urážíte, sám nejste schopen si přečíst diskusi, ale hned píšete. Jestli na to nemáte čas, tak se na to fakt vyserte, sorryjako. Kdyby to bylo poprvé, tak fajn, každý se utne. Ale ono je to skoro pokaždé, a ještě z toho málem obviníte ostatní...

  Takže ještě jednou. Pavol se zajímal, jaký v tom asi tam mají ***POHON***, když jejich nejmenší známý "kapesní" reaktor by se tam nevešel. Ani pohon z jejich *moderní* malé jaderné ponorky by se tam nevešel.
  Nikdo neřešil, jestli do toho dokáží dát radioizotopový generátor na udržování elektroniky při životě. Nikoho soudného totiž nenapadlo, že by to neuměli! Jde o to, že torpédo má mít jaderný *pohon*. A k tomu potřebujete reaktor, ne radioizotopový generátor z vesmírné sondičky. Už je to jasné, nebo jsem to zase napsal moc dlouhé, že se vám to nechce číst?


  Jak správně píše kazd, v případě takovéhle zbraně by se ledasco u generátoru dalo oželet. Pokud poplave hluboko, přístroje u hladiny a nad ní to díky radioaktivitě neodhalí. Problém ale je, že by se to skutečně muselo použít tak, jak píše kazd (tedy naplnit a vypustit, nebo skladovat v dobře stíněné schránce). S čekáním někde na dně "na povel" je to horší. Ale asi by se také dalo, jen by se muselo odstínit dostatečně palivo, které pochopitelně nezáří ani zdaleka tolik, jako když se spustí řízená reakce. Muselo by tam ale být kvalitní stínění a chlazení elektroniky, protože jinak by ji to během cesty k cíli vcelku spolehlivě "upeklo".
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:40 17.01.2018

  sakra ten "edit" by se tak hodil.......nebo se do diskuze zapojovat večer a ne v práci, kdy to máš otevřené v malém okně a jednou za čas rychle mrkneš. Jenže večer jsem rád za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sakra ten "edit" by se tak hodil.......nebo se do diskuze zapojovat večer a ne v práci, kdy to máš otevřené v malém okně a jednou za čas rychle mrkneš. Jenže večer jsem rád za osobní volno s nejbližší
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:38 17.01.2018

  Těch míst je bohužel mnohem víc. Jen co se poztrácelo z letadel SAC .....Grónsko, Britská Kolumbie, Georgie, Palomares, Středozemní moře, Severní Karolína......rusům se poztrácela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Těch míst je bohužel mnohem víc. Jen co se poztrácelo z letadel SAC .....Grónsko, Britská Kolumbie, Georgie, Palomares, Středozemní moře, Severní Karolína......rusům se poztrácela ze skladů taky pár kousků.......vlastně je naše planeta zamořená až hanba.....a to jsem si vzpoměnl jen na pár uvolněných informací.

  Ale zpět k tématu - stojím si za svým - ta podmořská řízená střela NEMÁ jaderný pohon, zdroj je jen na udržení elektronických řídících systémů. To to jako chceš Kazde živit z baterek jo?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:14 17.01.2018

  Dušan: pletete si "logiku" a logiku. Ztratit se může z principu všechno a vždy. A přesto se ve skutečnosti vždy ztratí jen jedna ponožka z páru.

  Může se ztratit Tu-160? Nebo i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: pletete si "logiku" a logiku. Ztratit se může z principu všechno a vždy. A přesto se ve skutečnosti vždy ztratí jen jedna ponožka z páru.

  Může se ztratit Tu-160? Nebo i jen malý Su-34? Může, určitě a mnoha způsoby. Ztratil se někdy? Ne. Prostě automaticky předpokládat, že každá (zvláště mamutí) vyrobená zbraň se s jistotou ztratí je mírně řečeno chujovina.
  Myslíte si, že to "torpédo" (blbý název, jde o podmořskou řízenou střelu, USV) se prostě někde vypustí, po neznámé trajektorii a v tu chvíli již nikdo netuší co udělá z zároveň je nedetekovatelné? Ten krám by jel po předem známé trajektorii a je dost velký na to, aby šel najít, když víte, kde zhruba hledat.
  No a i když se vědělo, kde zhruba se ztratily jaderné vehikly, k čemu to bylo dobré? Ve Středozemním moři se koupeme s jednou vodíkovou bombou a co?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:51 17.01.2018

  fenri

  Zákony logiky sú neúprosné .... čo sa môže stratiť ... to sa stratí ....

  No vidím, že tu máme zúrivého optimistu .... ak sme neboli schopný lokalizovasť obrovský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Zákony logiky sú neúprosné .... čo sa môže stratiť ... to sa stratí ....

  No vidím, že tu máme zúrivého optimistu .... ak sme neboli schopný lokalizovasť obrovský dopravák čo len spadol do vody .... tak hľadať atómovú ponorku v celom oceáne je x-krát ťažšie ....

  Áno boli nehody ... bomby i atómové ponorky sa stratili .... akurát vždy sa vedelo kde približne kde ....to "zázračné" atómové torpédo nemôže komunikovať, lebo by sa demaskovalo ....
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  13:56 17.01.2018

  PavolIR: "Tienenie má však vplyv na mieru detekovateľnosti, bez ohľadu na bezposádkovosť."

  Mohli by ste mi dat existujuci priklad tienenia, ktore je ucinnejsie ako 1km morskej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: "Tienenie má však vplyv na mieru detekovateľnosti, bez ohľadu na bezposádkovosť."

  Mohli by ste mi dat existujuci priklad tienenia, ktore je ucinnejsie ako 1km morskej vody?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:30 17.01.2018

  2 PavoIR

  ale to víte že jste úplně mimo, vycházíte z jednoho článku. O tom projektu se píše několik let

  2 Kazd

  Danny se rozepsal za mě. Nejsem dobrý učitel a nemám potřebu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 PavoIR

  ale to víte že jste úplně mimo, vycházíte z jednoho článku. O tom projektu se píše několik let

  2 Kazd

  Danny se rozepsal za mě. Nejsem dobrý učitel a nemám potřebu se rozepisovat - vždycky jsem nakouknu, přečtu. Heslovitě jsem napsal dvě stránky zpět následující " Využívají se především jako dlouhodobý bezúdržbový zdroj elektrické energie o nízkém výkonu" o NÍZKÉM VÝKONU!. Kde sakra píšu o pohonu pro překonání 10 000km?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:19 17.01.2018

  dušan vy jste taky kouzelý. Ani se neví, zda to vůbec existuje, jak to bude vypadat, fungovat, ale vy už VÍTE, že se jim to ztratí. Měl byste se věnovat sázení, byl byste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dušan vy jste taky kouzelý. Ani se neví, zda to vůbec existuje, jak to bude vypadat, fungovat, ale vy už VÍTE, že se jim to ztratí. Měl byste se věnovat sázení, byl byste miliardář, že by i Bureš mohl závidět. A až se jim to ztratí, tak co řeknou? No, pokud to nenajdou (zas takový drobek to není a trajdat to světem bez dozoru po nepředvídatelných trajektoriích to také nebude), tak řeknou totéž, jako ostatní co ztratili jaderná zařízení.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:14 17.01.2018

  raziel87:
  AC-12 (máte ju zobrazenú aj na nákrese k článku) nie je sovietska ponorka, ale už ruská a to dokonca zo začiatku 21. storočia. Rozmery sú iba asi 60x5m (pri 25-člennej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  AC-12 (máte ju zobrazenú aj na nákrese k článku) nie je sovietska ponorka, ale už ruská a to dokonca zo začiatku 21. storočia. Rozmery sú iba asi 60x5m (pri 25-člennej posádke), čiže vychádzať z rozmerov a hmotnosti jej reaktora АБВ-6М, ktorý je momentálne technologicky na špici, nie je vôbec mimo.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:12 17.01.2018

  raziel87:
  je super, že diskuze je otevřená, ale když o tom nic nevím, tak mám v sobě nějakou zarážku a nic sem nepíšu.
  Radioizotopový generátor neslouží k pohonu, ale pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  je super, že diskuze je otevřená, ale když o tom nic nevím, tak mám v sobě nějakou zarážku a nic sem nepíšu.
  Radioizotopový generátor neslouží k pohonu, ale pouze udržuje elektroniku na palubě sondy - odběry v řádu desítek W. (pohon družice emitováním částic je možný, ale jen pro pidi družice)
  Tady je hezký obrázek a text
  http://oenergetice.cz/elektrin...
  Mars rover měl 110 We

  Reaktor pro torpédo jako je na obrázku není nejménší problém postavit z fyzikálního hledika. Už aktivní zóna o rozměrech 2,5 x3 m dávala před desítkami let více než 250 MW, torpédo samozřejmě potřebuje řádově méně.
  Co dělá reaktor velký je chlazení, regulace a ochrana. Nic z toho torpédo poslední odplaty nepotřebuje. Může za ním klidně zůstávat radioaktivní stopa.
  Takže si myslím, že prostě několik desítek minut před vypuštěním naládují palivo (do té doby bezpečně uložené), vyflusnou torpédo do vody, dálkově zapnou reakci, která stačí aby běžela pár desítek hodin a na konci to všechno vybuchne.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:58 17.01.2018

  Zaujímalo by ma čo by sa stalo, keby sa nejaké to "atómové torpédo" stratilo .... čo je nie len štatistický možné .. ale v praxi priam nevyhnutné ....lebo i dnes je síce vysoká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímalo by ma čo by sa stalo, keby sa nejaké to "atómové torpédo" stratilo .... čo je nie len štatistický možné .. ale v praxi priam nevyhnutné ....lebo i dnes je síce vysoká miera automatizácie, ale jadrové ponorky majú i tak pre technický personál dosť ľudí (nerátam ostatných) ...

  To ako Rusi povedia ....Sorry jako .... niekde v Atlantiku je 50 megatonová atómovka .... : )
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:53 17.01.2018

  Kazd: ano, míchat tyto technologie dohromady je blbost. Jejich kombinace už ne. izotopový generátor naprosto postačuje v režimu vyčkávání - provoz senzorů, příjem a zpracování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd: ano, míchat tyto technologie dohromady je blbost. Jejich kombinace už ne. izotopový generátor naprosto postačuje v režimu vyčkávání - provoz senzorů, příjem a zpracování pokynů a nastartování hlavního pohonu.
  To, co tady s raziel87 zkoušíme naznačit je fakt, že srovnávat jaderné zdroje pro různé aplikace je blbost, pokud neuvážíme účel použití. Technické požadavky na pohonu pro něco, co má fungovat jednorázově a maximálně 5 dnů bez nároku na ochranu životního prostředí a obsluhy dost redukují hmotnost a řadu technických složitostí.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:43 17.01.2018

  PavolR: vzhledem k tomu, že toto je udáváno jako poměr již řadu let a (nevím jistě) to platí spíše pro ruské hlavice (věnují se tomu více než Američané, jak už tu bylo opakovaně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: vzhledem k tomu, že toto je udáváno jako poměr již řadu let a (nevím jistě) to platí spíše pro ruské hlavice (věnují se tomu více než Američané, jak už tu bylo opakovaně konstatováno), tak v tom problém nevidím. A upřimně: pokud by došlo k použití této mrchy, asi by byly na světě jinší starosti, než diskutovat, zda měl výbuch 100 Mt nebo jen 96 Mt a tetelit se blahem, že jim to zase nevyšlo...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:43 17.01.2018

  další věc je účinnost radioizotopového zdroje. Snad nebudete vycházet z Projektu Manhattan a závěry prezentovat jako aktuální......ale u rusů, no problem. Jen jsem se zarazil, když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  další věc je účinnost radioizotopového zdroje. Snad nebudete vycházet z Projektu Manhattan a závěry prezentovat jako aktuální......ale u rusů, no problem. Jen jsem se zarazil, když jsem tu četl ty pitomosti, když jste vycházeli ze sovětských ponorek a snažily jste se to naroubovat na projekt jaderného torpéda, které je ve vývoji od 21. století
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:39 17.01.2018

  PavolR: tvá úvaha o tom, jak se měli rusové podvolit a že by jím západní svět pomohl postavit se na nohy a zcivilizovat, jako se stalo s Německem a Japonskem po válce, je naprosto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: tvá úvaha o tom, jak se měli rusové podvolit a že by jím západní svět pomohl postavit se na nohy a zcivilizovat, jako se stalo s Německem a Japonskem po válce, je naprosto nesmyslná. Marshallův plán a obnova těchto dvou zemí byl politicky motivovaný projekt, nikoli humanitární. Nebýt potřeby postavit hráz proti rudému nebezpečí, nic takového by se nestalo. Kromě zisku a prevence proti znovuzrození nepřítele neexistoval po zhroucení SSSR jediný motivační faktor pro investice na jeho území.
  Jinak k velikosti reaktoru - v USA se v 60. letech testoval APPR (Army Package Power Reactor) s výkonem 2 MW a Sověti postavili několik TES-3 na tankovém podvozku, který dáva 1,5 MW jako pojízdné elektrárny. Reaktory, které se vyvíjely přímo pro pohon tanků musely být řádově větší a předpokládám, že k jejich uvedení do provozu nedošlo čistě z důvodu ohrožení vlastních jednotek při zásahu, nikoli pro neschopnost dotáhnout technické řešení.
  V sondách (ale i oceánografických stanicích) se používají radioizotopové termoelektrické generátory, poprvé snad Kosmos 84 v roce 64 spaloval Izotop Po 210, který má poločas rozpadu asi 140 dnů. Většinou se využívá izotop 238 Pu s poločasem rozpadu 88 let a absenci ionizujícího záření, které by ohrožovalo obsluhu a polovodičové součástky.
  Ta variabilita použitelných jaderných zdrojů energie a jejich kombinací je opravdu široká.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:37 17.01.2018

  nikdo nic nehacknul - jen jsem tím chtěl demonstrovat, že před 60 lety létaly zdroje, které neposkytovaly výkon v řádu "W", krucipísek Kazde, kam by s tim asi doletěli? k měsíci? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nikdo nic nehacknul - jen jsem tím chtěl demonstrovat, že před 60 lety létaly zdroje, které neposkytovaly výkon v řádu "W", krucipísek Kazde, kam by s tim asi doletěli? k měsíci? ale v řádech "Kw"....to vše okolo roku 1965. Jinak souhlas, smíchal jsem jablka s hruškama. Jsem v práci a dělám tři věci najednou, nemám čas ověřovat to co píšu, ale jsem přesvědčen, že to hlavní si pamatuji
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:30 17.01.2018

  fenri: Pokiaľ by sme ostali pri hmotnosti, čo uvádzate a predpoklade, že reálna efektivita hlavice nemusí zďaleka dosahovať deklarovanú (čo by už nemusel byť až taký dramatický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Pokiaľ by sme ostali pri hmotnosti, čo uvádzate a predpoklade, že reálna efektivita hlavice nemusí zďaleka dosahovať deklarovanú (čo by už nemusel byť až taký dramatický skok), tak už rázom vo veľkom spore nebudeme. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:24 17.01.2018

  raziel, někdo vám hackl účet? Nebo vážně srovnáváte jaderná a izotopový reaktor?

  Ha, tak kazd mě předběhl :-)

  raziel, někdo vám hackl účet? Nebo vážně srovnáváte jaderná a izotopový reaktor?

  Ha, tak kazd mě předběhl :-)

 • fenri
  10:19 17.01.2018

  PavolR: pokud se domníváte, že za 60 let nedošlo k žádnému pokroku v oblasti termonukleárních náloží, jejich miniaturizaci, nedošlo k miniatrizaci elektroniky a pdopůrných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: pokud se domníváte, že za 60 let nedošlo k žádnému pokroku v oblasti termonukleárních náloží, jejich miniaturizaci, nedošlo k miniatrizaci elektroniky a pdopůrných systémů... pak máte jistě pravdu. Jenom s realitou to jaksi nesouvisí. Car nebyl úlet technický, ale ryze politický.
  RS-28 dokáže doručit až 50 Mt hlavici (teoreticky).
  A pokud byste si dal trochu práce, tak byste zjistil, že maximální dnešní poměr síla hlavice / hmotnost zbraně je 5-6 Mt/tunu. tj. na 100 Mt potřebujete dnes 17-20 tun hlavici. V případě té potvory naprosto nic nereálného. Dokonce ani kdyby zdaleka nedosáhli uvedené efektivity.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:13 17.01.2018

  aziel87 : jste dost mimo.
  Mícháte dohromady reaktor, kde probíhá řízené jaderné štěpení (elektrárny, ponorky, ledoborce atd) máte tam palivo, moderátor, zbržděné neutrony ...
  Zobrazit celý příspěvek

  aziel87 : jste dost mimo.
  Mícháte dohromady reaktor, kde probíhá řízené jaderné štěpení (elektrárny, ponorky, ledoborce atd) máte tam palivo, moderátor, zbržděné neutrony atd..
  Ve vesmírných sondách je toto zakázáno používat z důvodu možné havárie a používají se radioizotopové generátorym, které fungují na principu přirozeného rozpadu radiaktivního prvku např. plutonia, jejich výkon je nicotný oproti reaktoru (bavíme se o desátkách W) na pohon torpéda na tisíce kilometrů rozhodně nestačí.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  09:42 17.01.2018

  2 PavoIR

  nebudu se hádat, ačetl jsem to někdy před 15 lety, ale například Energoatom na něčem takovém pracuje už snad 20 let ;) a paměť máš opravdu hodně krátkou, nebo ses nikdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 PavoIR

  nebudu se hádat, ačetl jsem to někdy před 15 lety, ale například Energoatom na něčem takovém pracuje už snad 20 let ;) a paměť máš opravdu hodně krátkou, nebo ses nikdy nezajímal o kosmické programy - Kosmosy ti pravděpodobně vůbec nic neříkají. To že létají s radioizotopovými zdroji od roku (teď mě omluvte, nechci to hledat - cca od roku 1965) ti je asi fuk, budiž. Špionážní družice RORSAT, nebo jak se jim oficiílně říkalo, také nic?.......ale chápu, ono je jednoduší udělat z rusů vylízaný hovada, kteří v roce 2017 padli někam do neolitu ;)....nebo rovnou druhohor
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:24 17.01.2018

  raziel87: Nikto nespochybňuje, že existujú také malé reaktory, hľadá sa, aký najmenší sa doteraz podarilo skonštruovať Rusom, resp. Sovietom.

  raziel87: Nikto nespochybňuje, že existujú také malé reaktory, hľadá sa, aký najmenší sa doteraz podarilo skonštruovať Rusom, resp. Sovietom.

 • PavolR
  08:46 17.01.2018

  fenri: Čiste technicky máte pravdu, ale neberiete do úvahy, že TZAR bomba bol jednorázový úlet, slepá ulička a odvtedy už nič čo len vzdialene také silné nevyrobili. Vývoj nešiel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Čiste technicky máte pravdu, ale neberiete do úvahy, že TZAR bomba bol jednorázový úlet, slepá ulička a odvtedy už nič čo len vzdialene také silné nevyrobili. Vývoj nešiel cestou navyšovania sily nesenných hlavíc, ale navyšovania počtu. A zrazu majú bez prakticky akýchkoľvek predošlých skúseností s takouto kategóriou skočiť na úroveň 100 megaton? To mi príde trocha, ako keby začalo Aero chcelo začať vyrábať stealth stíhačku 5. generácie, nech by na to malo hneď aj neobmedzené prostriedky.
  Nejde tu o to, či by to zvládli alebo nezvládli, ale iba tak bez nejakých medzičlánkov?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:52 17.01.2018

  PavolR: myslím, že vaše technické úvahy jsou dost mimo. Do toho "torpéda" nemusíte přeci cpát reaktor z ponorky. Ta věc potřebuje neporovnatelně menší výkon. Má mít průměr jen cca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: myslím, že vaše technické úvahy jsou dost mimo. Do toho "torpéda" nemusíte přeci cpát reaktor z ponorky. Ta věc potřebuje neporovnatelně menší výkon. Má mít průměr jen cca 1.6m. Hydrodynamický odpor, který musí překonávat pohonný systém takové věci je řádově menší, než u ponorky. A přestože má ta věc být údajně cca dvojnásobně rychlá (i když vedle Alfy spíš s bídou o 50% rychlejší), pořád vám stačí zásadně menší výkon. Rovněž porovnávat rozměry jaderné hlavice podle Car bomby z přelomu 50/60. let je trošku mimo, probuďte se. W-53 v Titanu II je 450x silnější, než Fatman. Myslíte, že je 450x větší? Ne, je dokonce menší. A pokud to převedeme na termonukleární bomby - tak Ivy Mike měl hmotnost přes 70t při cca 10 Mt. O fous slabší W-53 má asi 4t. Tedy při porovnatelné energii je cca 17x lehčí.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:39 17.01.2018

  taky mi nejde do hlavy, proč tolik špekulujete nad velikostí reaktoru - máte krátkou paměť, miniaturní reaktory se používají dobrých 50 let - Využívají se především jako dlouhodobý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  taky mi nejde do hlavy, proč tolik špekulujete nad velikostí reaktoru - máte krátkou paměť, miniaturní reaktory se používají dobrých 50 let - Využívají se především jako dlouhodobý bezúdržbový zdroj elektrické energie o nízkém výkonu u sond v odlehlých oblastech hvězdné soustavy......vlastně, Voyager jí snad už dokonce opustil
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:38 17.01.2018

  pet.rok:
  Tienenie má však vplyv na mieru detekovateľnosti, bez ohľadu na bezposádkovosť.

  pet.rok:
  Tienenie má však vplyv na mieru detekovateľnosti, bez ohľadu na bezposádkovosť.

 • raziel87
  07:36 17.01.2018

  2 petr.rok

  předem se omlouvám za uštěpačnost, ale buď nečteš, co píšu, nebo jsem blbec, co neumí správně formulovat svůj výrok. ANO, četl jsem i STUDIE - nečekaně, přece ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 petr.rok

  předem se omlouvám za uštěpačnost, ale buď nečteš, co píšu, nebo jsem blbec, co neumí správně formulovat svůj výrok. ANO, četl jsem i STUDIE - nečekaně, přece nežijete v tom, že tam je jen románová beletrie. ANO Válku.cz mám z dob brigád, kdy sem seděl na dispečinku před 10 lety, přečtenou také celou. Takže si pořád stojím za svým názorem - raději 10 různých zdrojů a držet hubu, než pár interrnetových miničlánečků a hrát si na guru
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  03:55 17.01.2018

  co sa tyka atomoveho torpeda : uvadzane rozmery 1,6 x 24m (kruhovy prierez) dava hruby vytlak 50 t.
  tienenie reaktora sice nebude nutne v miere potrebnej pre ponorku s posadkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co sa tyka atomoveho torpeda : uvadzane rozmery 1,6 x 24m (kruhovy prierez) dava hruby vytlak 50 t.
  tienenie reaktora sice nebude nutne v miere potrebnej pre ponorku s posadkou ale aj tak dany vytlak dava pomerne znacne obmedzenia na miniaturizaciu pohonu aj naloze.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  03:31 17.01.2018

  raziel87:
  myslim ze v tomto konkretnom pripade (t.j. posudenie vplyvu L&L na vitazstvo rusov vo WWII) je naozaj lepsie precitat dobre spracovanu studiu ako hovori Shania, nez ist ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  myslim ze v tomto konkretnom pripade (t.j. posudenie vplyvu L&L na vitazstvo rusov vo WWII) je naozaj lepsie precitat dobre spracovanu studiu ako hovori Shania, nez ist do kniznice (beznej) a citat knihy (bezne). kontretne tato tema je silne poznamenana politikou a tak na tom ako spravis vyber onych 5 knih taky dostanes vysledok.

  Shania:
  co sa tyka spracovania studie na valke.cz, nemam uplne dobry pocit z toho ako autor vyvodzuje urcite zavery, co bohuzial spochybnuje cely vysledok inak uzitocnej prace.
  Ako priklad uvadzam temu z 2. dielu kde analyzuje straty za rok 1941 sposobom odpocitavania :
  poc. stav 5,7 mil. + 14 mil mobilizacia = 19,7 mil.
  stav koniec 1941 2,8 + 4 mil. = 6,8 mil.
  straty: 19,7 - 6,8 = 12,9 mil
  z toho strateni vojaci: 10,8 mil
  z nich 3,8 mil. zajati + 1,3 mil nestihlo nastupit a ostava 5,6 mil co su podla autora najma dezerteri a na zaklade tohto poctu usudzuje, ze ochota obyvatelstva nastupit do armady bola velmi nizka. Uz neuvadza ze armada nebola schopna vsetkych mobilizovanych zaradit do utvarov po mobilizacii, ze urcite profesie nastupili do armady ale boli vyradeni pre potreby priemyslu, nastupu do bezpecnostnych sluzieb alebo ostali z povodnych jednotiek v tyle nepriatela a vytvorili partizanske oddiely, ...
  ale v danom suhrne figuruju v rozdielovej sume a pracuje sa s nimi ako s dezertermi.

  ak autor pouziva podobny postup aj dalej tak sa obavam ze vyvodene zavery mozu byt skreslene smerom k tomu co chce autor od zaciatku dokazat.

  Na zaver by si neodpustim este jednu poznamku: cela debata o L&L a o jej vplyve mi pripada uplne nezmyselna.
  pocas WWII (resp. po 22.6.41 a 8.12.41 boli USA, GB a Sovietsky zvaz spojenci a navzajom si pomahali. Vsetky diskusie o vahe L&L na vitazstve su len cisto politicky motivovanou hrou, ktora vznikla az pocas studenej vojny a vzajomneho superenia.
  preco nikto napr. nehodnoti podiel USA na vitazstve vo WWI?
  Skrýt celý příspěvek

 • Zvonik
  02:50 17.01.2018

  Mám pocit, že řada z vás tady licituje, co je možné a nemožné v rozpoutání jaderné války, ale neuvažuje o realitě jak kdo by na to ,,rychle" doplatil. Logické je, že ten, kdo je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám pocit, že řada z vás tady licituje, co je možné a nemožné v rozpoutání jaderné války, ale neuvažuje o realitě jak kdo by na to ,,rychle" doplatil. Logické je, že ten, kdo je rozlohou menší a žije při pobřeží, má větší šanci na zničení sama sebe zvláště v přetechnizované době. Na počtu obyvatel nezáleží.
  Co se týče Rusů, dříve Sovětů, tak již v 50. letech oni byli dál v celém průzkumu geologie planety Zrmě, čili věděli o hloubce Mariánského příkopu hned vedle celého kontinentu USA a na tom již od těchto dob v hloubkách doslova neviditelně pracovali. Ta práce spočívala na možnosti ,,nadzvednout v krajním případě, při napadení SSSR od USA, celou geologickou desku tohoto kontinentu geotermonukleárními minami s mnoha set Mgt TNT náložemi". Tím by se vylilo magma Země do moře kolem celého východního pobřeží USA. Co by to udělalo s tímto kontinentem, to snad ani nemusím popisovat. V 50. - 60. letech již byla dokonce tato akce plně samostatně automatická i při možném jaderném napadení a zničení celého SSSR a to odpočítávání ,,odplaty" bylo nevratné! Proto Američané zvolili jinou taktiku konvenčního zbrojení a napadení, že jako uvažovali, že toto odpálení Rusové přece jen neprovedou z morálních důvodů a osudu celé planety. Ale ta věc tady prostě je a torpéda Status-6 jsou toho jenom klasickým doplňkem modernizace tohoto obranného plánu. A Rusové dobře dělají. Vzpomínáte na Trumenův projev při vynálezu atomové bomby, když jí Rusové ještě neměl???
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:54 17.01.2018

  Robaizz

  Neumierali : )

  Napr. sovietsky Tu-95LAL vybavený skúšobný malým reaktorom bol veľmi dobre odtienený ... problém bol v celkovej efektívnosti a radiačnom zamorení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Robaizz

  Neumierali : )

  Napr. sovietsky Tu-95LAL vybavený skúšobný malým reaktorom bol veľmi dobre odtienený ... problém bol v celkovej efektívnosti a radiačnom zamorení okolia ... nehovoriac o prípadnej nehode ...
  Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  00:48 17.01.2018

  Zdravím, není tu někdo kdo se vyzná v principu jaderných reaktorů ? Mě totiž přijde divné, že by měl jaderný reaktor v torpédu pracovat nějak nezávisle, aby mohlo torpédo někde na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím, není tu někdo kdo se vyzná v principu jaderných reaktorů ? Mě totiž přijde divné, že by měl jaderný reaktor v torpédu pracovat nějak nezávisle, aby mohlo torpédo někde na něco čekat. Prostě jak by to mohlo fyzicky fungovat v době míru. Nedává mi to logiku. Nebo ten reaktor spustí jen těsně před odpálením aby fungoval pouze během doručování zásilky ? Není to trochu zbytečně drahý jednorázový pohon ? Jakou má tedy výhodu ?

  Co se týče samotného významu existence, napadá mě ještě ta možnost, že v případě výbuchu jednoho torpéda na pobřeží třeba u New Yorku, bude asi velmi obtížné určit, kdo to vlastně způsobil a čím. Obloha je pokrytá tak, že dokázat a ukázat trajektorii vypálené střely asi nebude na půdě OSN problém. Ale co s takovým torpédem ? Ne že by OSN mělo valný význam, ale v rámci toho dokazování a usvědčování by s takovou jednorázovou výchovnou lekcí mohl být problém...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  00:28 17.01.2018

  Robaizz:
  Pregúglil som to a tank som na sovietskej strane nenašiel, akurát reaktor VVRL-lOO v Tupoleve, no bez uvedenia rozmerov a váhu niekde tipovali na 80 ton ...

  Robaizz:
  Pregúglil som to a tank som na sovietskej strane nenašiel, akurát reaktor VVRL-lOO v Tupoleve, no bez uvedenia rozmerov a váhu niekde tipovali na 80 ton ...

 • PavolR
  00:02 17.01.2018

  petris: Článok je +- o tom, že sa rozhodli urobiť si ďalšie kolečko, podobné ako to predošlé. Absolútne slobodná voľba ich politického vedenia. Iba som napísal, akým smerom to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris: Článok je +- o tom, že sa rozhodli urobiť si ďalšie kolečko, podobné ako to predošlé. Absolútne slobodná voľba ich politického vedenia. Iba som napísal, akým smerom to povedie. Lebo nie je možné robiť to isté a očakávať rozdielne výsledky.
  Toť vsjo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  23:59 16.01.2018

  PavolR

  USA i SSSR vyvíjeli jaderný tanky a bombardéry od 60.let...
  Museli mít malý reaktory...

  Obě strany ve finále od programů upustili. Umírala posádka na ozáření...

  PavolR

  USA i SSSR vyvíjeli jaderný tanky a bombardéry od 60.let...
  Museli mít malý reaktory...

  Obě strany ve finále od programů upustili. Umírala posádka na ozáření...

 • petris
  23:45 16.01.2018

  PavolIR: V podstate všetko Paľo. Je to asi tak morálne ako keby sa britský koloniálny guvernér v Indii oháňal potenciálom Indie a snahou o zlepšenie života Indov zatiaľčo by na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: V podstate všetko Paľo. Je to asi tak morálne ako keby sa britský koloniálny guvernér v Indii oháňal potenciálom Indie a snahou o zlepšenie života Indov zatiaľčo by na jeho dvore bičovali tých čo jaksi nevidia ten potenciál, diplomacia delových člnov, ópiové vojny či banana wars. Takých čo chceli Rusom "dopriať" už boli celé armády. Teraz sa ich kostričky rozkladajú v ruskej zemi. O tom čo je pre nich dobré majú právo rozhodovať len oni, tak sa toho pokúsme demokraticky držať a vrátiť sa k téme článku.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  23:25 16.01.2018

  petris:
  Čo je na tom amorálne? :-o Vy Rusom nedoprajete, aby sa im žilo lepšie?
  Pozrite, ako sa im žilo na konci Studenej vojny a potom síce prišiel kolaps a mizéria, no pozrite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris:
  Čo je na tom amorálne? :-o Vy Rusom nedoprajete, aby sa im žilo lepšie?
  Pozrite, ako sa im žilo na konci Studenej vojny a potom síce prišiel kolaps a mizéria, no pozrite ako to u nich naproti tomu vyzeralo pred povedzme 5 rokmi, pred tým, než sa po hlave pustili do ďalšej konfrontácie. A pozrite ako prosperujú Nemci a Japonci?
  Každý koniec je nový začiatok a ja myslím, že Rusko má potenciál aj na viac.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  23:07 16.01.2018

  PavolIR: Či by potom nebolo úplne najlacnejšie znovu rozbehnúť krematóriá a komory v Aschwitzi... Kam nás takáto logika privedie? Hlavne sa nezabudnime "spravodlivo rozčúliť" keď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: Či by potom nebolo úplne najlacnejšie znovu rozbehnúť krematóriá a komory v Aschwitzi... Kam nás takáto logika privedie? Hlavne sa nezabudnime "spravodlivo rozčúliť" keď zase nejaký nadržaný pionier v zvezde napíše že 68 bol vlastne fajn a oprávnená akcia.
  Inak hospodársky rozvrátiť Rusko v súčasnom stave je viacmenej sci fi, už majú dostatočne veľkú vlastnú priemyselnú základňu aby k skutočnému rozvratu nedošlo, takže takáto úvaha je nie len amorálna ale aj nezmyselná.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:46 16.01.2018

  petris:
  Či by potom ale nebolo lacnejšie Rusko hospodársky rozvrátiť a prinútiť ho (alebo to čo z neho zostane), podpísať zmluvu o zákaze držby a vývoja takýchto zbraní. Podobne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris:
  Či by potom ale nebolo lacnejšie Rusko hospodársky rozvrátiť a prinútiť ho (alebo to čo z neho zostane), podpísať zmluvu o zákaze držby a vývoja takýchto zbraní. Podobne sa rodili aj zmluvy SALT. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:38 16.01.2018

  strikehawk:
  Nemôžete brať vážne náčrt, vypracovaný ako pre deti alebo čitateľov nejakého bulvárneho denníka. Na dôvažok skladačku, do ktorej boli vložené aj rôzne objekty na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk:
  Nemôžete brať vážne náčrt, vypracovaný ako pre deti alebo čitateľov nejakého bulvárneho denníka. Na dôvažok skladačku, do ktorej boli vložené aj rôzne objekty na porovnanie veľkosti - tak ako tá biela raketka, ku ktorej vedie modrá šípka.

  Každopádne ma udivuje, že sa nikto nepozastavil nad rozmermi reaktora, ktorý by podľa nákresu mal mať rozmery asi 8,5 x 1,5m. Doteraz asi najmenší reaktor, čo Rusi preukázateľne postavili, je АБВ-6М z ponorky AC-12. V súvislosti s tým reaktorom som našiel údaj o váhe 200 ton.

  Ešte jedno porovnanie: cca 60 Megatonová TZAR bomba mala rozmery 8x2m a váhu asi 25 ton.

  Akú váhu by teda malo mať to torpédo? Ako by to vôbec plánujú prevážať a vypúšťať? Veď konkrétne Sarov je iba 3x dlhší, ako to torpédo. A čo v prípade neúspešných skúšok? Pri Bulavách proste nedajú ostrú hlavicu a keď zlyhá, nič sa nedeje, ale tu keby počas skúšky buchol reaktor, bolo by o zábavu postarané.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  22:17 16.01.2018

  strikehawk: Nemusí za tým nutne byť technologický prielom v oblasti PRO. Je to skôr nepomer medzi kvalitou atmosférických/vesmírnych prostriedkov PRO a podvodnými obrannými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: Nemusí za tým nutne byť technologický prielom v oblasti PRO. Je to skôr nepomer medzi kvalitou atmosférických/vesmírnych prostriedkov PRO a podvodnými obrannými prostriedkami + ako si napísal, veľké US/EU pobrežné aglomerácie a tiež americké námorné/letecké základne v USA a pacifiku na ktorých stojí sila americkej armády prakticky na polovici planéty.
  Taktiež je to výborný nástroj ekonomickej vojny, kedže existencia tejto hrozby núti USA k investíciám do vývoja obrany, čo ich ekonomicky oslabuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  22:17 16.01.2018

  strikehawk-PRO určitě není a v blízké budoucnosti nebude 100% účinná.Technologický pokrok se netýkal jen PRO,ale taky strategických raket.
  V případě hromadného jaderného útoku na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk-PRO určitě není a v blízké budoucnosti nebude 100% účinná.Technologický pokrok se netýkal jen PRO,ale taky strategických raket.
  V případě hromadného jaderného útoku na USA prostředky PRO zachytí tak nanejvýš 10% střel,možná dokonce žádnou.Je to taky o taktice,první údery by provedly nejmodernější rakety a SPDL,na PR prostředky-radary,odpalovací zařízení,možná EM pulsem,nebo fyzickým zničením.Dále centra velení a řízení PRO,a poté by následoval hlavní úder-a ten by nebylo jak zastavit,a to ani starší rakety.
  Myslím že ty dalekonosné jaderné torpéda jsou takový strašák,bude vyrobeno jen pár kusů,aby nasadily generálům v USA do hlavy brouka-bude třeba vybudovat obranu proti těmto torpédům,a ta bude hodně drahá-mnohem dražší než vývoj a výroba několika torpéd.Prostředky které se na obranu proti nim vynaloží pak budou chybět jinde,a to mohl být účel Rusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  21:40 16.01.2018

  V článku je několik nepřesnosti ..... rychlost je dle nacrtku Cca 100 uzlu tzn 185 km/h a hloubka ponoru 1000 m. ( uváděných 3200 vypadá na stopy)
  Bojový náklad zobrazuje naopak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku je několik nepřesnosti ..... rychlost je dle nacrtku Cca 100 uzlu tzn 185 km/h a hloubka ponoru 1000 m. ( uváděných 3200 vypadá na stopy)
  Bojový náklad zobrazuje naopak nikoliv jednu velkou hlavici ale spíše několik jednotlivých hlavic/střel
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  19:50 16.01.2018

  zanalyzoval jsem to tak, že Rusové dospěli k závěru, že technologický průlom v oblasti PRO již nastal anebo v krátké době nastane a klasická jaderná triáda pozbyde z valné části ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zanalyzoval jsem to tak, že Rusové dospěli k závěru, že technologický průlom v oblasti PRO již nastal anebo v krátké době nastane a klasická jaderná triáda pozbyde z valné části svůj odstrašující účinek. Skutečně pokroky a výkony BMD a raket rodiny SM jsou impozantní a americké odhodlání vybudovat celosvětovou síť namířenou proti mocenským protivníkům se zdá nezlomné.......
  Nepřímým potvrzením změny kursu je i ruské odchýlení se od původních plánů na jaderné vlaky, výrazně nižší počet strategických ponorek apod.

  Řada zdejších diskutérů zamrzla sice ne v jaderné zimě ale v technických možnostech 80-let tedy v době Reaganových hvězdných válek.. Dnes je ale situace dost odlišná. Především se mohutně zredukovaly jaderné arzenály na obou stranách ( z min 20 tis na cca 1/5 ) a také jsme o 3o let dále v senzorové, počítačové a raketové technice.

  Jaderné torpédo je tedy asi skutečně zbraní odplaty, protože proti ní neexistuje žádná dostupná obrana a dokáže i po eliminace strategických raket vrátit úder.
  Výhodou pro Rusko, jak zmiňuje článek je že kromě 5 mil Sankt Petersburg, 0,5 mil Vladivostok a 0,1 mil Murmansku neexistuje žádná relevantní aglomerace kterou by mohl nepřítel ohrozit.
  Soupeři naopak jsou z moře nechránění a nejde jen o USA a Evropu ale i o Čínu a Japonsko.
  Velikost jaderné hlavice zřejmě ukazuje, že se počítá s odpálením daleko od pobřeží v řádech km možná i desítek km.
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  19:29 16.01.2018

  host: no operace Barbarosa navazovala na neuspech Nemecka v bitve o Anglii, plany operace Sea Lion (vylodeni v Anglii) samozrejme pocitali se vzdusnou nadvladou.
  A protoze Nemecko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  host: no operace Barbarosa navazovala na neuspech Nemecka v bitve o Anglii, plany operace Sea Lion (vylodeni v Anglii) samozrejme pocitali se vzdusnou nadvladou.
  A protoze Nemecko Bitvu o Anglii prohralo, byla oprace Sea Lion absolutne neuskutecnitelna (takze nacisticka Britanie je blbost) a Hitler inicioval utok na sveho spojence SSSR (aktivni spojenec, spoluprace SS a NKVD, spolecne vrazdeni Polaku, predavani Zidu, dodavky strategickeho materialu Nemecku).
  Samozrejme nevime, jak by se mohla valka vyvijet po dobyti vetsi casti SSSR, ale rozhodne v roce 1941 Spojenci (bez SSSR, o byl spojenec nacistu) uz nebyli v uplne zoufale pozici.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:58 16.01.2018

  Grull: Ide o ostrov la Palma: https://www.youtube.com/watch?...
  Pochybujem, že by do toho niekto išiel, lebo sa asi nikto nechce zapísať ako najväčší masový vrah v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull: Ide o ostrov la Palma: https://www.youtube.com/watch?...
  Pochybujem, že by do toho niekto išiel, lebo sa asi nikto nechce zapísať ako najväčší masový vrah v dejinách ľudstva + keď mu na to príde, je to fakticky bianko šek na jeho kompletné vyhladenie, ku ktorému by možno mohlo dôjsť aj skôr, než sa tie vlny vôbec dostanú k USA (cca 9 hodín).
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  18:33 16.01.2018

  Nechce sa mito to citat cele a ani začínat dalsiu zabomysiu vojnu, ale.ak niekto argumentuje tym ze cccp by to bez spojencov nedal, tak treba povedat i to ze ak by to.cccp nedal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechce sa mito to citat cele a ani začínat dalsiu zabomysiu vojnu, ale.ak niekto argumentuje tym ze cccp by to bez spojencov nedal, tak treba povedat i to ze ak by to.cccp nedal tak minimalne GB je nacisticka a v tom idealnom pripade usa podpisu s nemeckom mier...
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  18:31 16.01.2018

  Pokial viem, tak L&L splatil ZSSR len čiastočne a zvyšok mu bol odpusteny. V zásade sa predpokladalo, že L&L bude pokračovat aj po vojne, ale USA ho zrušili a zaviedli Marshalov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokial viem, tak L&L splatil ZSSR len čiastočne a zvyšok mu bol odpusteny. V zásade sa predpokladalo, že L&L bude pokračovat aj po vojne, ale USA ho zrušili a zaviedli Marshalov plán, lebo potrebovali "postavit" Nemcov na nohy a tym L&L pohopitelne dat nemohli. Ked zomrel FDR tak ZSSR stratil zastancu a nove vedenie krajiny pochopilo, že nie Nemecko a Japonsko ale ZSSR je nepriatel.
  Zrušenie L&L bolo pre Stalina signalom, že Amici preprahaju a ako jedini majitelia "BOMBY" idu šoferovat zemegulu. Ono to aj USA chvilu vychadzalo, ale z tejto mocenskej horučky ich uzdravila prva ruska atomovka a definitívne Sputnik.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:00 16.01.2018

  Pokud jde o knihy tak je důležité prolustrovat si autora,tím můžeme zamezit přejímání tendenčních informací.
  No a ty dodávky LaL si snad Sověti zaplatily včetně toho potopeného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jde o knihy tak je důležité prolustrovat si autora,tím můžeme zamezit přejímání tendenčních informací.
  No a ty dodávky LaL si snad Sověti zaplatily včetně toho potopeného materiálu.Myslím,že zlatem a údajně i kvalitním dřevem ze Sibiře.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:53 16.01.2018

  A vůbec nejvíc mě dostává, když někdo mává prací 20 - 40 leteho historika, který píše o 100 - 50 let starém konfliktu, neví lautr nic, vychází z toho, co se dochovalo....a pak ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A vůbec nejvíc mě dostává, když někdo mává prací 20 - 40 leteho historika, který píše o 100 - 50 let starém konfliktu, neví lautr nic, vychází z toho, co se dochovalo....a pak ten samý mávač dehonestuje knihu autora, co v té době žil, bojoval a strádal
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:48 16.01.2018

  2 Larry

  Ale tak to je samozřejmé, o aktualních tématech se v knihovně nic nedočteš, vždy je tam alespoň roční zpoždění a nový knížky jsou zarezervovaný půl roku dopředu.

  2 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Larry

  Ale tak to je samozřejmé, o aktualních tématech se v knihovně nic nedočteš, vždy je tam alespoň roční zpoždění a nový knížky jsou zarezervovaný půl roku dopředu.

  2 Shania

  Věř tomu, že si spíš uděláš obrázek z 5 knížek a třeba 1 500 normostran, které pojednavají o vlčích smečkách, konvojích, pilotech dálkových Fw 200, sovětských pilotech, blátošlapech - od sovětských i německých spisovatelů, než pitomého výcucu ze 2,3 webu. Bohužel nejsem "číslo 5 žije", tak se ti z hlavy po letech spoustu informací vypaří....ale někde to tam je. Já jen, že tu až příliš často vídám takové to klišé, kdy se pisatel odvolává na mrzkých pár odstavců
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  17:40 16.01.2018

  Také souhlasím s tím, že pro odvetnou zbraň je to pomalé. Použít to jako zbraň prvního úderu, kdy to necháš najet na pláž u NY, to je jiná.

  A k tomu Tsunami.
  Někde jsem viděl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také souhlasím s tím, že pro odvetnou zbraň je to pomalé. Použít to jako zbraň prvního úderu, kdy to necháš najet na pláž u NY, to je jiná.

  A k tomu Tsunami.
  Někde jsem viděl dokument, že kdyby se zřítil nějaký kus ostrova na Kanárech, tak to spláchne východní poběží ameriky.
  Kdybys tomu "něčím" pomoh, třeba tímhle, tak mají USA a vubec všichni na pobřeží atlantiku o zábavu postaráno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:14 16.01.2018

  raziel87: spíš to vyžaduje velmi rozsáhlý výzkum na který nikdo nemá čas, a řek bych že ani ty, aby jsi získal jen minimální obraz o tom jak to asi mohlo byt.

  Mě tady tahle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: spíš to vyžaduje velmi rozsáhlý výzkum na který nikdo nemá čas, a řek bych že ani ty, aby jsi získal jen minimální obraz o tom jak to asi mohlo byt.

  Mě tady tahle prace jasně řekne význam L&L, transferu technologii a stavu sovětské ekonomiky. Je jen otázka, jestli se dá na ni spolehnout a nebo ji autor záměrně zkreslil, tak aby mu to vyšlo jak zamýšlel.

  Transfer technologii a následně pak L&L bylo pro sověty klíčové pro přechod na válečnou ekonomiku, umožnilo zužitkovat nekvalifikovanou pracovní sílu v sériové výrobě, zaměřit se hlavně na zbrojení, a tak mít už na začátku války obrovskou nadřazenost v logistice a výrobě.

  L&L je ale nakonec jen malá část toho čím západní spojenci celkově přispěli k výtězství SSSR.

  Představ si jak by to vypadalo kdyby UK bylo přinuceno uzavřit příměří a US zůstalo v izolaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  17:01 16.01.2018

  Ohledně těch knih, je to trochu jinak. Nakladatelství vydávají to, co se prodává.
  Samozřejmě i já si chodím stahovat knihy tech. zaměření z ruských webů. Všechny knihy které na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně těch knih, je to trochu jinak. Nakladatelství vydávají to, co se prodává.
  Samozřejmě i já si chodím stahovat knihy tech. zaměření z ruských webů. Všechny knihy které na světě vyjdoua mají trochu techickou úroveň, tedy nejsou to vyloženě bláboly si v Rusku přeloží.
  Např. v ČR vyjde jedna kniha o radiolokaci za 10 let, v RF je jich mnohem více.
  Jenže to jsou knihy, kde jsou základy, principy a poznatky staré 30let.
  To, co je nové Hi-Tech to si drží firmy jako jejich know-how, protože si většinou vývoj platí.
  -----------------
  Pokud chcete aktuální informace, je lépe se podívat na diplomové a výzkumné práce z VŠ a výzkumných ústavů, které pokud pracují za peníze daňových poplatníků, tak zveřejňují. Narazil jsem i na vývojové projekty, které byly hrazeny z peněz EU a byly utejené. Víte kolik to stálo, co bylo předmětem, toť vše...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:31 16.01.2018

  ale pravděpodobně mi budeš oponovat, že ty knihy jsou tendenční, informace v nich zastaralé a web je ten jediný správný zdroj na studování

  ale pravděpodobně mi budeš oponovat, že ty knihy jsou tendenční, informace v nich zastaralé a web je ten jediný správný zdroj na studování

 • RiMr71
  16:28 16.01.2018

  Jasně Fenri, víš jak to myslím... prostě by to venku obvzláště v okolí velkoměst nebylo úplně fajn... :)

  Jasně Fenri, víš jak to myslím... prostě by to venku obvzláště v okolí velkoměst nebylo úplně fajn... :)

 • raziel87
  16:28 16.01.2018

  2 Shania

  jistě, je to souhrn - 1/100 informací, které jsou uvedeny v knihách, výcuc. Ale tohle nikdy nepochopí lenoch, co do knihovny nikdy nešel a nebaví ho přehrabování ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania

  jistě, je to souhrn - 1/100 informací, které jsou uvedeny v knihách, výcuc. Ale tohle nikdy nepochopí lenoch, co do knihovny nikdy nešel a nebaví ho přehrabování ve stovkách knížek. Neber to jako výtku. Svého času jsem byl knihomol, navíc - kniha je lepší než sezení u monitoru, vezmeš si jí všude. Pravdou je, že sem v knihovně dobré 2 roky nebyl, ale od 10 do cca 28 let jsem tam byl každých 14 dní
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:14 16.01.2018

  raziel: ty tvoje knihy jsou nějak v rozporu s touhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: ty tvoje knihy jsou nějak v rozporu s touhle prací?

  https://www.valka.cz/13329-Eko...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:04 16.01.2018

  Marthy:
  S prístavmi ako potencionálnymi cieľmi vidím ten problém, že do vojenských by to asi nebolo dosť dobre možné prepašovať a civilné majú tak nejako medzinárodný charakter - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  S prístavmi ako potencionálnymi cieľmi vidím ten problém, že do vojenských by to asi nebolo dosť dobre možné prepašovať a civilné majú tak nejako medzinárodný charakter - zasiahlo by to ohromné množstvo lodí neutrálnych, alebo dokonca spriatelených štátov.

  Toto torpédo je typicky takou zbraňou, ktorá robí najväčšiu službu, keď nie je nikam vypustená/vyslaná a ako by asi fungovala a aký by mala reálny účinok, keby bola nasadená, je oproti tomu vcelku druhoradé.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:02 16.01.2018

  Marthy, nemyslel som dnes, ale napriklad ked si o 10 rokov USA uskladnia v Polsku atomove bomby a zaparkuju F-35. Proste v časoch ked niekto začne zvyšovat napätie. Druha vec je, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, nemyslel som dnes, ale napriklad ked si o 10 rokov USA uskladnia v Polsku atomove bomby a zaparkuju F-35. Proste v časoch ked niekto začne zvyšovat napätie. Druha vec je, že tie Statusy ak môžu "parkovat" tak Rusi možu navyrabat plus dalšie stovky makiet a poukladat ich na dno. Prakticky nebude šanca branit pobrežie.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:01 16.01.2018

  editace by byla stokrát lepší než sdílení a lajkování. Člověk v rychlosti něco napíše, odpálí a pak zpětně kouká, že nenapsal jádro pudla nebo napsal špatné i/y jak Lacík z Matiční
  Zobrazit celý příspěvek

  editace by byla stokrát lepší než sdílení a lajkování. Člověk v rychlosti něco napíše, odpálí a pak zpětně kouká, že nenapsal jádro pudla nebo napsal špatné i/y jak Lacík z Matiční
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:59 16.01.2018

  2 Marthy

  ano, to byla jedna z prvních informací, která se před cca 2 lety dostala na military weby. "Spáč" - rozporovalo se, že je to krajně nebezpečné, protože se může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Marthy

  ano, to byla jedna z prvních informací, která se před cca 2 lety dostala na military weby. "Spáč" - rozporovalo se, že je to krajně nebezpečné, protože se může elektronika ve velkých hloubkách při velkém tlaku pokazit a torpédo zešílet. Nicméně, bylo konstatováno, že pokud má být torpédo skutečně účinné, nic jiného nezbývá. Pokud by byly torpéda odpáleny až po jaderné katastrofě, moc škody by nenapáchaly, vítězná strana by měla dostatek času torpéda zneškodnit
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:55 16.01.2018

  P.s-chtěl jsem napsat že by ta torpéda umístily do cílových destinací dopředu,ještě v míru.
  Nechápu proč tady není funkce na editaci :(

  P.s-chtěl jsem napsat že by ta torpéda umístily do cílových destinací dopředu,ještě v míru.
  Nechápu proč tady není funkce na editaci :(

 • Marthy
  15:49 16.01.2018

  Palo satko-máš na mysli to že by ty torpéda mohli v době míru,třeba už teď v přístavech a při pobřeží velkých měst a v případě války je prostě odpálit?Tohle by smysl dávalo,tohle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Palo satko-máš na mysli to že by ty torpéda mohli v době míru,třeba už teď v přístavech a při pobřeží velkých měst a v případě války je prostě odpálit?Tohle by smysl dávalo,tohle by byla hodně nebezpečná hra.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:46 16.01.2018

  RiMr - víceméně souhlas, nicméně fenoménem jaderné zimy bych moc nestrašil. Je to z velké část fikce a ochlazení by bylo ve skutečnosti mnohem nižší, než se dříve očekávalo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr - víceméně souhlas, nicméně fenoménem jaderné zimy bych moc nestrašil. Je to z velké část fikce a ochlazení by bylo ve skutečnosti mnohem nižší, než se dříve očekávalo. Ostatně i jeden z autorů tohoto pojmu, Carl Sagan, od toho pozdějim ale už bez velké publicitym ustoupil.
  Množství materiálu a energie uvolněná odpálením všech jaderných hlavic zdaleka nedosahuje energie a množství materiálu uvolněných supervulkány. Ani Toba (která je o nějaký řád jinde než JZ) nepřinesla víc, než určité ochlazení, jež nelze nazvat zimou. A ještě jednou, Toba byla neporovnatelně silnější než vše, co lze odpálit.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:45 16.01.2018

  jinak roční průkazka stojí asi 50kč, doporučuji :). Je rozdíl přečíst 300 stran a 3 strany z webu.....ale ono je to googlení tak pohodlné

  jinak roční průkazka stojí asi 50kč, doporučuji :). Je rozdíl přečíst 300 stran a 3 strany z webu.....ale ono je to googlení tak pohodlné

 • raziel87
  15:43 16.01.2018

  2 Misanex a Rase

  ach jo, zase stokrát omletý Lend&Lease :( jednalo se o velkou materiální pomoc, která byla obrovským přínosem, ale co se takhle zamyslet nad tím, jak dlouho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Misanex a Rase

  ach jo, zase stokrát omletý Lend&Lease :( jednalo se o velkou materiální pomoc, která byla obrovským přínosem, ale co se takhle zamyslet nad tím, jak dlouho trvalo, než se zásoby dostaly z Murmansku či Archangelsku k bojovým jednotkám?

  Podívejte se na mapu, kde konvoje končily, zjistěte si, kudy se potom přepravovaly a jaká byla efektivita při rozdělování (což nebyl problém spojenců). Ani Vás nenapadlo, kolik materiálu je označováno jako "dodaný", přitom skončil na dně Barentsova/Karského moře. Přijde mi, že na netu jsou úplně jiné články než starší publikace z knihoven
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  15:42 16.01.2018

  ohladne potencialu torpeda, ak je to skutocny projekt a nie udicka (ako sa to obcas stava) to vidim podobne ako Rase, skor ako zbran proti namornym zvazom nez proti mestam na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ohladne potencialu torpeda, ak je to skutocny projekt a nie udicka (ako sa to obcas stava) to vidim podobne ako Rase, skor ako zbran proti namornym zvazom nez proti mestam na pobrezi. ucinok podmorskeho vybuchu na lode by bol pravdepodobne daleko vyssi nez proti cielom na pobrezi.
  dalsi faktor je ze sa jedna o novy druh ohrozenia co zvysuje naklady na protiopatrenia.
  v pripade takto rozmernych torped by slo pravdepodobne o nejaky druh protiponorkoveho torpeda u ktoreho by bolo nutne zvysit hlbkovy dosah.

  US ma rozsiahlu akusticku sledovaciu siet po celom svete, takze pri plnej rychlosti by pravdepodobne neuniklo pozornosti, i ked je mozne ze by vzhladom na velku hlbku zohrali ulohu termicke vrstvy v oceane a akusticke prejavy by do velkej miery odtienili.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:41 16.01.2018

  Vyhozené prachy. Na rusáky si s jejich JZ nikdo netroufne, ať s torpédem, nebo bez. A rusákovi taky případný útok tímhle torpédem na USA nebo jiný silný stát neprojde a VŽDY to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyhozené prachy. Na rusáky si s jejich JZ nikdo netroufne, ať s torpédem, nebo bez. A rusákovi taky případný útok tímhle torpédem na USA nebo jiný silný stát neprojde a VŽDY to skončí jadernou zimou... k ničemu jako již zmiňovaný jaderný vlak.

  Kdyby děngy za toto raději vrazili do více Armat, Raptorných nebo třeba podpory MIGu na vývoj "ruského Gripenu/MIGu 21", udělali by líp.
  ...samozřejmě, možnost, že by ty děngy vrazili do něčeho z čeho má prospěch "civil" ani nezvažuji...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:35 16.01.2018

  Exkurzím do historie se raději vyhnu, řada pozoruhodných alternativních výkladů událostí let 39 - 45 se tu určitě objeví i bez mého přičinění. Tak se těším na zajímavé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Exkurzím do historie se raději vyhnu, řada pozoruhodných alternativních výkladů událostí let 39 - 45 se tu určitě objeví i bez mého přičinění. Tak se těším na zajímavé počtení.
  Každopádně si nejsem jist naznačovaným potenciálním cílem této zbraně v komentáři AN - civilní obyvatelstvo na pobřeží USA. Už jen z toho důvodu, že je jako zbraň odplaty beznadějně pomalé (tím klesá i jeho odstrašující efekt) a dopady ozáření atd.. jsou při podmořském výbuchu lokálně ohraničené a značně potlačené.
  Za to jej považuji za ideální prostředek pro ohrožení námořních základen, loděnic, zásobníků paliva a terminálů na pobřeží. Otázka, zda by použití "taktické" zbraně nutně vyvolávalo strategickou odvetu...
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:31 16.01.2018

  chyba mi tam jeden udaj a to či je možne Status utajene "zaparkovat" v mierovych časoch v medzinarodnych vodach a na ako dlho. Preto, lebo ak to možne je, tak vo chvilach ...
  Zobrazit celý příspěvek

  chyba mi tam jeden udaj a to či je možne Status utajene "zaparkovat" v mierovych časoch v medzinarodnych vodach a na ako dlho. Preto, lebo ak to možne je, tak vo chvilach medzinarodneho zvyšeneho napätia ich možu Rusi poslat pred vyznamne zakladne a ekonomicke centra a ked budu vo vhodnych poziciach, začat tretiu svetovu akosi nebadane.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:23 16.01.2018

  JanBahr: Uniklo Vám, že torpédo má nukleárny pohon - je teda jedno, akú má hlavicu.

  JanBahr: Uniklo Vám, že torpédo má nukleárny pohon - je teda jedno, akú má hlavicu.

 • pet.rok
  15:19 16.01.2018

  Rado-32: s cim sa da suhlasit je ze rusko nemozno podcenovat a ze v historii preukazalo mimoriadnu huzevnatost a odolnost aj v situaciach, ktore pohladom z inej strany (najma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rado-32: s cim sa da suhlasit je ze rusko nemozno podcenovat a ze v historii preukazalo mimoriadnu huzevnatost a odolnost aj v situaciach, ktore pohladom z inej strany (najma zapadnej) vyzerali naprosto beznadejne. Okrem spominanych dvoch konfliktov (napoleonske vojny a WWII) by som navyse este zmienil obciansku vojnu, kde bola v urcitom obdobi situacia cervenych (bolsevickych) vojsk prakticky beznadejna a nakoniec dokazali zvratit situaciu vo svoj prospech.

  S cim ale nemozno suhlasit je hodnotenie Červenej armady pred vpadom nemeckych vojsk v juni 1941 ako aj hospodarskej situacie ako katastrofalne. Naopak armada napriek reorganizacii (ktora mimochodom prebiehala aj vo Werhmacht-e) dostavala moderne zbrane a bola rozhodne bojaschopnejsia ako sa uvadza. Mnozstvo z tychto mytov bolo uvedene do "obehu" po vojne (a neskor este aj za Chruscova) aby ospravedlnili pociatocne neuspechy na fronte (pripadne aby ich vyuzili vo vnutropolitickom boji). Historicke fakty vychadzajuce z archivov tieto myty nielen ze nepodporuju ale naopak vyvracaju, len im je bohuzial venovana mala medialna pozornost.
  Co ČA naozaj v tom case chybalo boli realne skusenosti v manevrovacom boji velkych uskupeni, na rozdiel od Wehrmachtu, ktory ich nadobudol v ramci polskeho, francuzskeho a nakoniec aj balkanskeho tazenia.
  A v uvodnych hodinach vpadu 22.6.41 sa velenie nedokazalo zhodnut na spravnom postupe a vojska postupovali v boji podla smernic, ktore vznikli pred vojnou a nie na zaklade hodnotenia realnej situacie, co viedlo k zruteniu fronty a katastrofalnym stratam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  15:17 16.01.2018

  Schopnost jaderného odstrašení Ruska je naprosto jasná komukoliv, žádná obrana proti desítkám a stovkám raket s jadernou náloží odpalovaných z ponorek, z letadel a nebo z obrovské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Schopnost jaderného odstrašení Ruska je naprosto jasná komukoliv, žádná obrana proti desítkám a stovkám raket s jadernou náloží odpalovaných z ponorek, z letadel a nebo z obrovské ruské země není a nebude. Čili moc nechápu tu snahu vrážet další ohromné prostředky do dalšího druhu jaderných zbraní.
  Rusko má totiž jiný obrovský problém - špatně se v něm lidem žije. Stát nedokáže to obrovské nerostné bohatství využít k blahobytu obyvatel, nedokáže v zemi vybudovat přívětivé podnikatelské prostředí umožňující vznik inovativních firem. Dokáže jen exportovat suroviny a zbraně.
  Schopní lidé utíkají na Západ, porodnost opět klesá. Za rok 2017 zemřelo o 135 000 lidí více než se jich narodilo a ten děsivý trend se bude prohlubovat, protože do reprodukčního věku nastupují nejslabší ročníky po pádu SSSR. Nedostatek pracovních sil nahrazuje imigrace ze středoasijských republik, většinou muslimů. Tam se děje vůbec nevídaná věc - dvě století ruské kolonizace střední Asie se rozplynulo během 25 let. Nejen že ty státy na Rusku získali nezávislost, ale každým rokem tam i ubývají ruské menšiny a tím i budoucí vliv Ruska na tyto státy.
  Tragické fungování Ruského státu je vidět třeba na epidemii HIV. Za rok se tam nově nakazí kolem 100 000 lidí, celkově jich je již hodně přes milion. Proboha jak je to dnes možné, vždyť o tom víme dnes mnohem více než třeba v 80. letech kdy se šířil na Západě a vždyť Rusové nejsou žádní negramoti ze subsaharské Afriky. Proč stát nespustí osvětovou kampaň jako u nás v 90. letech, to si zasluhuje prvořadou důležitost a všechny nasaditelné prostředky.
  Asi to není dostatečně ruské a hodné jejich pozornosti. Bohužel. Je mi Rusů opravdu líto, směřuje to tam ke špatnému konci.
  Skrýt celý příspěvek

 • JanBahr
  15:16 16.01.2018

  Horny: Ale kdyby to torpedo melo silnou konvencni hlavici, tak by znicenim letadlove lode, tezko vyvovalo jaderny konlikt. Nemohlo by tohle torpedo nahradit protilodni strely?

  Horny: Ale kdyby to torpedo melo silnou konvencni hlavici, tak by znicenim letadlove lode, tezko vyvovalo jaderny konlikt. Nemohlo by tohle torpedo nahradit protilodni strely?

 • PavolR
  15:16 16.01.2018

  Marthy:
  To s tým princípom tsunami by bol dosť problém, lebo tá energia sa šíri úplne všetkými smermi. Čiže v rôznej miere by boli zasiahnuté aj iné štáty.

  Na základe testov s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  To s tým princípom tsunami by bol dosť problém, lebo tá energia sa šíri úplne všetkými smermi. Čiže v rôznej miere by boli zasiahnuté aj iné štáty.

  Na základe testov s podmorskými výbuchmi trocha pochybujem, či by toto torpédo bolo schopné vytvoriť relevantné tsunami, lebo som o niečom takom nikde nenašiel zmienku. Bezprostredne bude asi podstatne ničivejšia para, šíriaca sa okolím výbuchu ako sopečný pyroklastický prúd: ps://www.youtube.com/watch?v=8pkivj...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:14 16.01.2018

  Je to nezmysel ....

  Nik na svete nezastaví ani pár medzikontentálnych rakiet s viacnásobnými manévrujúcimi raketami a klamnými cieľmi .... ani USA .. ani Rusko ...

  Ak by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to nezmysel ....

  Nik na svete nezastaví ani pár medzikontentálnych rakiet s viacnásobnými manévrujúcimi raketami a klamnými cieľmi .... ani USA .. ani Rusko ...

  Ak by Rusi zaútočili ako prvý tým "úžasným" torpédom ... tak výsledok je rovnaký .... skončíme všetci tak či tak lebo každý má dosť rakiet na zemi či ponorkách, povedal by som až "prebytok" ...

  To isté platí o LL ... nedokáže zastaviť útok podobného rozsahu.

  Tým netvrdím, že sa tento "ponorkový robot" nedá dobre využiť ... ale robiť z toho atómovú bombu je hlúposť ....

  PS ...K útoku Nemcov na Sojuz v roku 1941 .... Sojuz mal kolosálnu prevahu a dosť priestoru na ústup .... nie je zvláštne, že Rusi Nemcov zastavili .... ale to, že sa slabučkí Nemci dostali až tak ďaleko ...
  Skrýt celý příspěvek

 • drohh
  15:12 16.01.2018

  Rase-možná má to torpédo dobrý poměr cena/výkon. Přece jenom ICBM jsou o dost extrémnější takže i vývoj a stavba bude o dost dražší. Jaderné torpédo sice překonává jakékoliv jiné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase-možná má to torpédo dobrý poměr cena/výkon. Přece jenom ICBM jsou o dost extrémnější takže i vývoj a stavba bude o dost dražší. Jaderné torpédo sice překonává jakékoliv jiné, nicméně rychlost kolem sto kilometrů po technické stránce nic těžké není, jaderný pohon bude pravděpodobně derivát některého již vyvinutého a hlavice také. Takže vývojové i výrobní prostředku budou velice nízké v porovnání s hodnotou takové zbraně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  15:05 16.01.2018

  JanBahr - pouziti proti svazu CVN jen za předpokladu, že chceš vyvolat třetí světovou válku. Amíci by se určitě nespokojili s vysvětlením, že to byla "pražská kavárna" a v odvetě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JanBahr - pouziti proti svazu CVN jen za předpokladu, že chceš vyvolat třetí světovou válku. Amíci by se určitě nespokojili s vysvětlením, že to byla "pražská kavárna" a v odvetě by minimálně potopili všechno ruské na moři. Krom toho, svaz je v pohybu, a navést na něj takovouto zbraň nebude nic snadného.

  Rase - význam této zbramě bude strategický, jednak zvýší odstrašení a hlavně donutí USA (a Čínu?) k investicím do protiopatření. Mimochodem nevíte jak je na tom ten SOSUS? Proti LL mi to připadá přehnané.
  Skrýt celý příspěvek

 • JanBahr
  15:03 16.01.2018

  Rase: Balisticka strela se da sestrelit, ale jak by se letadlova lod branila proti tomuhle torpedu?

  Rase: Balisticka strela se da sestrelit, ale jak by se letadlova lod branila proti tomuhle torpedu?

 • Rase
  14:49 16.01.2018

  Osobně mi přijde jaderné torpédo jako zbytečný luxus (spíš proti svazům LL). Nestačily by jaderné balistické střely odpalované z ponorky - pro adekvátní odstrašení ? Nedávno rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně mi přijde jaderné torpédo jako zbytečný luxus (spíš proti svazům LL). Nestačily by jaderné balistické střely odpalované z ponorky - pro adekvátní odstrašení ? Nedávno rusové zrušili i ten slavný projekt jaderného vlaku. Ekonomicky smysluplnější mi přijde spíš vývoj onoho návratového nosiče - jelikož je mnohem multifunkčnější - než jen torpédo.

  Rado-32: bez materiální a finanční pomoci z USA a Británie by SSSR muselo vyrábět i jiné věci než zbraně (náklaďáky, lokomotivy, boty, jídlo). Pak by střet s němci uhráli možná tak na plichtu. Rozhodně by nedošli až do Berlína. I s onou pomocí byli na konci války hodně vyčerpaní (materiálně i lidsky).
  Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  14:48 16.01.2018

  Miroslav - chemické zbraně nikdo za WWll nepoužil, protože si je všichni pamatovali z té první, coby prostředek smrtící, nicméně neschopný zkrátit válku jako takovou. JZ mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav - chemické zbraně nikdo za WWll nepoužil, protože si je všichni pamatovali z té první, coby prostředek smrtící, nicméně neschopný zkrátit válku jako takovou. JZ mají naopak aureolu zbraně, která srazila na kolena Japonsko (ponechme stranou, nakolik oprávněnou)

  Ultramarinus - kdysi přece existoval SOSUS, nebo ne? Je jen otázkou, v jakém je dnes stavu, a zda dokáže slyšet i stroje v tisícimetrových hloubkách.

  Rado-32 - to ale dnes nic neznamená. Dnes se v těchto věcech hraje čistě na výkon a efektivitu ekonomiky, v čemž rusové tahají za výrazně kratší konec provazu. Schopnost obyvatelstva trpět, je vedlejší.
  Mimochodem - nebýt západní pomoci, tak se SSSR v prvních dvou letech operace Barbarossa nejspíš položil.

  lukus - a už je to tu zas. Rusové neumí rozlišit strach od respektu a neví co je měkká síla, znají jen tu hrubou a pak se diví, že všechny země okolo které alespoň trochu můžou, vstupují do NATO a vůbec se chovají nepřátelsky. Ale vždycky je to samozřejmě chyba těch druhých...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  14:45 16.01.2018

  Než dohady coby kdyby mě spíš zajímá jak tato zbraň funguje,a taky jakou má reálnou hlavici.
  Vybouchne v blízkosti přístavního města pod vodou a zalije je vlnou vody,podobně jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Než dohady coby kdyby mě spíš zajímá jak tato zbraň funguje,a taky jakou má reálnou hlavici.
  Vybouchne v blízkosti přístavního města pod vodou a zalije je vlnou vody,podobně jako tsunami?Nebo se vynoří na hladinu a bouchne tam?Či je dokonce schopné nakrátko vyletět z vody?
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  14:40 16.01.2018

  No v posledni dobe jsou JZ pro Rusko zarukou, ze se mu nikdo nebude plest do pripojovani Krymu a akci na vychode Ukrajiny nez vlastni bezpecnosti...

  Zaroven tvrdit, ze SSSR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No v posledni dobe jsou JZ pro Rusko zarukou, ze se mu nikdo nebude plest do pripojovani Krymu a akci na vychode Ukrajiny nez vlastni bezpecnosti...

  Zaroven tvrdit, ze SSSR vyhral opotrebovavaci valku, je pomerne odvazne, protoze bez matialni pomoci USA a GB by to mozna dopadlo uplne jinak...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:40 16.01.2018

  Miroslav: u Moskvy Wehrmacht nedojel na nedostatek munice či hlad. Prostě to nedali fyzicky. Dtto Stalingrad. Dokud nebyli obklíčení, tak se nedá říct, že by Paulusova armáda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: u Moskvy Wehrmacht nedojel na nedostatek munice či hlad. Prostě to nedali fyzicky. Dtto Stalingrad. Dokud nebyli obklíčení, tak se nedá říct, že by Paulusova armáda trpěla hlady, absencí střeliva apod. Dtto Kursk. Ano, ty dlouhé trasy byl extrémní problém, ale nebyl zdaleka hlavní příčinou porážky. A upřimně - on by to byl problém i dnes. Pochybuji, že by Rusové ustupovali a nechávali za sebou fungující infrastrukturu, promazané výhybky, mosty po revizi a vstřícně naladěné obyvatelstvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:38 16.01.2018

  Ultranarinus: KĽDR je špeciálny prípad ktorý by som s USA alebo Ruskom neporovnaval. Jednak oproti ním nemajú takú kapacitu JZ aby s ňou dokázali ohroziť civilizáciu a hlavne, KĽDR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultranarinus: KĽDR je špeciálny prípad ktorý by som s USA alebo Ruskom neporovnaval. Jednak oproti ním nemajú takú kapacitu JZ aby s ňou dokázali ohroziť civilizáciu a hlavne, KĽDR je relikt minulosti, čudné panoptikum ktoré vedie pohrobok obdivovateľa najväčšieho masového vraha v histórii - Stalina. Napriek tomu si myslím, že Kim tieto zbrane nepoužije. Veľmi dobre vie, že KĽDR by tým bola vymazaná z mapy a on sám by skončil zavesený dolu hlavou ako ryba. Na to sa má príliš rád.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:38 16.01.2018

  Rado-32:
  Zamlčali ste 1. svetovú a Studenú vojnu. Tú prvú prehralo dokonca napriek tomu, že malo západných spojencov. Totálne zlyhalo tiež v lokálnych opotrebovacích vojnách, ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rado-32:
  Zamlčali ste 1. svetovú a Studenú vojnu. Tú prvú prehralo dokonca napriek tomu, že malo západných spojencov. Totálne zlyhalo tiež v lokálnych opotrebovacích vojnách, ako Krymská, Rusko-Japonská a Afganistan (a tam už vlastnilo aj atomovky).
  Na hospodárskej kondícii krajiny záleží, lebo každá armáda môže byť iba taká silná, aké silné je jej zázemie (vlastné alebo spojenecké).
  Skrýt celý příspěvek

 • JanBahr
  14:38 16.01.2018

  Prosim, nereste tu tyhle blbosti a diskutujte radeji o tomto torpedu, ktere me velmi zaujalo. Jaderne torpedo s dosahem 10 000 km, plavici se v hloubce 3 kilometry, mohla by to byt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prosim, nereste tu tyhle blbosti a diskutujte radeji o tomto torpedu, ktere me velmi zaujalo. Jaderne torpedo s dosahem 10 000 km, plavici se v hloubce 3 kilometry, mohla by to byt skvela zbran proti letadlovym lodim?
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  14:31 16.01.2018

  Rado-32:

  Bejvávalo. Chlast dělá s bojeschopností a demografií populace státu hrozné věci a Rusů v porovnání s Číňany zas tak moc není. Francouzů je (a vždycky bylo) mnohem méně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rado-32:

  Bejvávalo. Chlast dělá s bojeschopností a demografií populace státu hrozné věci a Rusů v porovnání s Číňany zas tak moc není. Francouzů je (a vždycky bylo) mnohem méně než rusů. Stejně tak Němců, kterých je jen 8x víc než NÁS. A je třeba nezapomínat, že za druhé světové je řeč o "sovětském svazu", kde se dost "dobrovolníků" pro bojový plán "lidský štít" našlo vždycky dost.

  Navíc čím víc "technická" je špičková technika, tím hůř se ničí prostou vahou těl která na ni vrhneš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:31 16.01.2018

  Rado: porovnávaš neporovnateľne. Prípad Napoleona alebo Wehrmachtu bol založený na obrovskej rozlohe ZSSR a neschopnosť udržať dlhé zásobovacie trasy ako aj nedostatkom informácií. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rado: porovnávaš neporovnateľne. Prípad Napoleona alebo Wehrmachtu bol založený na obrovskej rozlohe ZSSR a neschopnosť udržať dlhé zásobovacie trasy ako aj nedostatkom informácií. Dnes je trocha iná doba. Celý svet je pokrytý GPS, družicami, lietadlá ktoré za 24 hodín dokážu byť kdekoľvek na svete atď.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:29 16.01.2018

  Rádo - 32
  Moc dobry koment a souhlas ze kratkozrake soudy na základě ničeho v tomto případě ekonomiky už tady několikrát v minulosti byli a ukázali se jako k ničemu, naprosto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rádo - 32
  Moc dobry koment a souhlas ze kratkozrake soudy na základě ničeho v tomto případě ekonomiky už tady několikrát v minulosti byli a ukázali se jako k ničemu, naprosto zbytečné a nic nevypovidajici....
  No a smysl zbraní hn jste také vystihl zda se mi a jedno jestli v Rusku Americe Francii každý je má naprosto ze stejného důvodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  14:26 16.01.2018

  Jak by reagovali USA, kdyby Rusové stavěli základny po celém Karibiku včetně Mexika u hranic s USA, pronajali si ostrůvek na Bahamách a zřídili zde základnu,...? to by bylo, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak by reagovali USA, kdyby Rusové stavěli základny po celém Karibiku včetně Mexika u hranic s USA, pronajali si ostrůvek na Bahamách a zřídili zde základnu,...? to by bylo, jak vyprovokovávají konflikt, následné vyhrožování (kdo nevěří, viz.Karibská krize)...

  Ruku na srdce, Rusové mají právo se cítit v ohrožení, když ,,na dohled" od Petrohradu jsou jednotky NATO na dohled, Gruze v Nato,jedná se o kvalitní PVO u Rumunu. Už chybí jen zapůjčit JZ Polsku....

  Netvrdím, že jsou Rusové svatí a mírumilovní, ale pokud budou za otloukánka, zaháněni do kouta, párat se s tím nebudou... a o těch pár hektarů na sibiři tu v 1969 už šlo a nedali je...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  14:24 16.01.2018

  Miroslav:

  A nezapomeňte tohle zopakovat, až zase světové společenství začne strachy tlačit bobky a do Koreje potraviny a prachy po dalším úspěšném ostrém severokorejském testu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  A nezapomeňte tohle zopakovat, až zase světové společenství začne strachy tlačit bobky a do Koreje potraviny a prachy po dalším úspěšném ostrém severokorejském testu.

  JZ a zjevná schopnost (a ochota) je použít jsou zárukou toho, že případný útočník (pokud má alespoň polovinu mozku) musí s takovou reakcí počítat a buď odečíst pravděpodobné budoucí ztráty na své straně, nebo zařídit protiopatření, což není vůbec lehké (natož levné).

  Stále se ale může stát, že některému z papalášů hrábne,

  nebo že si spletou velké červené tlačítko pro přivolání kapučína od jejich stolu, se stejně velkým a stejně červeným tlačítkem pro hromadný odpal všech střel na celou Zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rado-32
  14:19 16.01.2018

  Nesúhlasím s Názorom AN. Práve Rusko je krajina ktorá z historicky overitelných faktov vyhrala najvacsie opotrebovavacie vojny v 19 (Napoleon) a 20 (Hitler) storocí a ako jediná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesúhlasím s Názorom AN. Práve Rusko je krajina ktorá z historicky overitelných faktov vyhrala najvacsie opotrebovavacie vojny v 19 (Napoleon) a 20 (Hitler) storocí a ako jediná ich bola schopná prezit a vyhrat. Pozerat sa na vojnu cez optiku ekonomiky nie je vzdy relevatne treba si uvedomit ze Hitler utocil na ZSSR ked krajina bola v obrovskej ekonomickej krize a armada bola v zalostnom stave.Rusku nedavali velke sance odolat modernej aramde vermachtu. USA a GB mu odhadolval 6 mesiacov do kapitulacie. Vsetci ale vieme ako to nakoniec dopadlo. Rusko po 2 sv. napriek vitazstvu malo najvacsie ludske aj materialne straty. Ked v 49-om otestovali 1 atómovú bombu mala Rusku hlavne zarucit ze uz nikdy ziadny budúci konflikt nebude vedený na územý a na úkor Ruska a tak je to az do dnes. Za týchto okolností bola prijatá aj ofociálna ruská vojenská doktrína v prípade útoku. Nielen Rusko ale akákolvek iná krajina ktorá si chce udrzat nezávislost a slobodu nad svojím uzémím hospodarstvom zdrojmi alebo obchodom je nútená vyvíjat ZHM ak sa nechce dostat do podrucia iných velkých hrácov ako to tiez vyplýva z histórie.. Preto je nutné si uvedomit ze jadrová bomba a ZHM ako celok hlavne zabezpecili mier medzi velkými hracmi z ktorých nikto nechce riskovat otvorený konflikt. ZHM su takpovediac zbranami mieru lebo keby neexistovali tak by zrejme nasa historia od 2 sv. vyzerala úplne inak.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:15 16.01.2018

  Ultramarinus:
  No tak hromadné invázie v dnešnej dobe nie sú v kurze, ale zato hybridné vojny za účasti "dobrovoľníkov" áno. Skôr než na vojenské víťazstvo, by sa hralo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus:
  No tak hromadné invázie v dnešnej dobe nie sú v kurze, ale zato hybridné vojny za účasti "dobrovoľníkov" áno. Skôr než na vojenské víťazstvo, by sa hralo na hospodárske vyčerpanie súpera - kto prvý stratí dych, ten prehráva. A práve u Číňanov by som nepredpokladal takú mieru blbosti, aby ovládnuté územie hneď anektovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  14:14 16.01.2018

  Mimochodem, toto torpédo je brilantní nápad i konstrukce. A narozdíl od mezikontinentálních střel ICBM, zjištění že jich jsou desítky na cestě není ani s dnešní technikou vůbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, toto torpédo je brilantní nápad i konstrukce. A narozdíl od mezikontinentálních střel ICBM, zjištění že jich jsou desítky na cestě není ani s dnešní technikou vůbec snadné. A vzhledem k tomu, že jde o novou technologii, zatím proti ní ještě není žádný "raketový deštník". Jediné co mě napadá - sonarová síť a početné pobřežní námořnictvo s široce nastavenými protiponorkovými možnstmi je hodně drahá investice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:49 16.01.2018

  JZ nie sú zárukou ničoho. V druhej svetovej vojne mali všetci biologické aj chemické zbrane ale nepoužil ich nikto. Ani dnes by nikto strategické JZ v prípadnom konflikte nevyužil. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JZ nie sú zárukou ničoho. V druhej svetovej vojne mali všetci biologické aj chemické zbrane ale nepoužil ich nikto. Ani dnes by nikto strategické JZ v prípadnom konflikte nevyužil. V prípade jadrovej apokalypsy neexistuje víťaz a to nie je zmyslom žiadneho konfliktu. Okrem toho, nikto nechce dobyť územia za cenu ich premeny na mesačnú krajinu bez života s rádioaktívným spádom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:48 16.01.2018

  PavolR - Ano, taková střetnutí proběhla a moc se nelišila od "konvenčních". Až na to, že to nebyly stavy a situace, kdy by se někomu opravdu vyplatilo JZ použít (cena je ohromná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - Ano, taková střetnutí proběhla a moc se nelišila od "konvenčních". Až na to, že to nebyly stavy a situace, kdy by se někomu opravdu vyplatilo JZ použít (cena je ohromná včetně škod na životním prostředí a automatické kritice ze všech světových stran - možná i sankcím). Pokud by třeba Rusko čelilo hypotetické hromadné invazi čínských vojsk, dovedu si představit, že by se s novými krátery v horizontu dálné sibiře dokázali srovnat lépe, než s tím, že by přišli o území ve prospěch číny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:00 16.01.2018

  JZ jsou zbrane posledni obrany, nebo pomsty (kdyz uz je porazka nevyhnutna). Tak jak si je Rusko (a kazda dalsi vlastnik) vedom jejich odstrasujiciho potencialu, tak si je vedom i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JZ jsou zbrane posledni obrany, nebo pomsty (kdyz uz je porazka nevyhnutna). Tak jak si je Rusko (a kazda dalsi vlastnik) vedom jejich odstrasujiciho potencialu, tak si je vedom i toho ze pouziti, zvlaste tech strategickych, je proste konecna. JZ nejsou zarukou toho, ze Rusko nikdo nenapadne, JZ jsou tak max zarukou toho, ze si nikdo nepodmani cele Rusko, alespon ne bez trestu.
  Ale v malem konfliktu? Co tak mit zalusk jen na malou cast, treba ta ktera tak krasne sousedi s miliardovou a ekonomicky druhou nejsilnejsi - Cinou, tam kdyz se Cina rozhodne zabrat nejaky ten milionek hektaru, tak Rusku nezustane nic jineho nez se spolehnout na svuj konvencni arzenal, mozna, mozna na takticke JZ, ale i to si X krat rozmysli a to jak na svem tak tim spis na cizym uzemi.

  Ja si spis myslim, ze Rusko by se prave v JZ nemelo snazit hrat vyrovnanou hru se zapadem, ale udrzovat balanc s Cinou a to jak v JZ tak predevsim v konvencnich zbranich.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:42 16.01.2018

  Marthy:
  Prípad Čečenska ukazuje, že ozbrojený konflikt môže teoreticky prepuknúť na území Ruska, bez ohľadu na akýkoľvek nukleárny arzenál. Rovnako tak príklady Pakistanu a Indie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Prípad Čečenska ukazuje, že ozbrojený konflikt môže teoreticky prepuknúť na území Ruska, bez ohľadu na akýkoľvek nukleárny arzenál. Rovnako tak príklady Pakistanu a Indie dokazujú, že nukleárny arzenál nemá na prepukanie a prebiehanie lokalnych konfliktov na území nukleárnej mocnosti žiadny vplyv. To dokáže riešiť iba pechota schopná získať a udržať nad územím potencionálneho konfliktu trvalú kontrolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:54 16.01.2018

  S názorem AN souhlasím,po rozpadu VS a pokračování NATO nemá Rusko jinou možnost než sázet na JZ.Je to jejich záruka že se ozbrojené konflikty nebudou konat na jejich území-a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S názorem AN souhlasím,po rozpadu VS a pokračování NATO nemá Rusko jinou možnost než sázet na JZ.Je to jejich záruka že se ozbrojené konflikty nebudou konat na jejich území-a funguje to.Případné neshody se budou řešit v zástupných válkách.
  Skrýt celý příspěvek