Ruské letectvo dostane 400 modernizovaných Mi-8

Mi-8
Foto: Mi-8 po nouzovém přistání, jež následovalo po zásahu nepřítelem v Čečensku / Wikipedia, Mikhail

Ruské letectvo by mělo podle posledních zpráv obdržet do roku 2020 na čtyři stovky modernizovaných víceúčelových vrtulníků typu Mi-8. Modernizace mají částečně vycházet z u nás dobře známého Mi-171. Navíc je však plánována implementace dalších zbraňových systémů rozšiřujících možnosti stroje pro útoky na pozemní cíle a blízkou podporu pozemních vojsk.

Mi-8/17 se představuje

Vrtulník Mil Mi-8 byl vyvinut jako víceúčelový vrtulník střední velikosti na základě zkušeností s Mi-4, jež vznikl už v 50. létech v reakci na úspěšné nasazení amerických vrtulníků v Koreji.

Zatímco první prototypy Mi-8 měly ještě jediný motor, konečná verze, v kódu NATO vedená jako Hip-B, již disponovala dvojicí motorů. Později vznikla celá řada variant buď modernizovaných, nebo uzpůsobených vrtulníků ke konkrétním účelům. Za zmínku stojí například dopravní provedení Mi-8T, salónní Mi-8S nebo bitevní Mi-8TB.

mi-8

 Foto: Mi-8 Mi-8AMTSh (vlevo nahoře) se účastní Dne oslav vítězství / Wikipedia, Alex Beltyukov

V sedmdesátých letech pak vznikla první modernizovaná verze Mi-8M známá později jako Mi-17. Základní parametry a zůstávaly podobné. Na délku měří například Mi-17-1V 18,47 metrů a na výšku 4,76 metrů. Hmotnost Mi-8/17 se pohybuje zhruba od 7 489 kg při prázdné hmotnosti až do maximální vzletové hmotnosti 13 tun. Jednotlivé varianty přitom vychází ze stejné konstrukce, a proto vznikla celá řada různých provedení a modernizací - bez nutnosti výroby zcela nového typu vrtulníku.

Prodloužení životnosti oblíbeného typu

A to je i případ nedávných zpráv o modernizaci údajně více než 400 vrtulníků dále neupřesněného typu Mi-8 na Mi-8AMTSh, respektive Mi-8MTV5-1. Prvních padesát strojů přitom mají dostat ruské vzdušné síly ještě do konce tohoto roku. Modernizací by tak měly minimálně povýšit stávající vrtulníky Mi-8 na úroveň Mi-17(1).

Vrtulník bude schopný přepravovat vedle posádky až 37 parašutistů, náklad do hmotnosti 4 000 kilogramů nebo 12 zraněných osob na zdravotnických nosítkách. Vedle toho bude schopen podporovat palbou vlastní výsadky. Mezi další schopnosti pak patří přímá podpora pozemních vojsk a útoky na pozemní cíle – hlavně tanky, obrněná vozidla a chráněné úkryty.

mi-8

Foto: Mi-8AMTSh v bližším pohledu / www2.uuaz.ru 

K tomu budou také modernizované vrtulníky Mi-8MTV5-1 vybavené střelami vzduch-země Šturm-V. Zachována by samozřejmě měla zůstat i schopnost nést kulomety a neřízené raketomety.

Probíhající modernizace v ruském letectvu

Modernizace vrtulníků řady Mi-8 není v ruském letectvu ani armádě jako takové v současné době ničím výjimečná. Po dlouhé době totiž započala celá řada modernizací a dokonce i nákupů zcela nových strojů.

V případě letectva lze zmínit například modernizace stíhacích letounů Su-27, bitevních Su-25 nebo těžkých stíhacích MiGů-31. Pořizují se však i nové stíhací útočné letouny Su-34 a víceúčelové stíhací Su-35. V případě vrtulníků navíc hodlají Rusové údajně nakoupit nové Mi-24/35, i když základním bitevním vrtulníkem se má stát Mi-28M. Taktéž těžké vrtulníky Mi-26 se mají modernizovat.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové vrtulníky pro Armádu České republiky

Před pár dny proběhla českými médii informace o možném nákupu amerických vrtulníků Armádou České ...

VIDEO: Bezpilotní vrtulník AH-6X Little Bird

V dnešním krátkém článku se ještě jednou vrátíme k bezpilotním strojům řady A/MH-6 označované jako ...

VIDEO: Ka-52 Alligator – nejmodernější ruský vrtulník v akci

Bojový vrtulník Ka-52 Alligator je to nejlepší, co může současné ruské vrtulníkové letectvo ...

V-22 Osprey v izraelské armádě

Izraelské obranné síly IDF uvažují o pronájmu 6-8 konvertoplánu V-22 Osprey. Stroje mají být ...