Ruské letectvo na Ukrajině bojuje s pístovými letadly An-2

Ruské letectvo na Ukrajině bojuje s pístovými letadly An-2
Antonov An-2 / Artem Katranzhi, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Satelitní snímky ze západu Ruska ukazují, že staré sovětské letouny An-2 ještě neřekly poslední slovo. Prozatím není jasný účel jejich nasazení v Brjanské oblasti. Rusko možná následuje Ázerbájdžán a An-2 nasazuje jako bezpilotní návnady pro odhalení pozic nepřátelské protivzdušné obrany (PVO).

V případě An-2 se původně jednalo o letoun určený pro zemědělský sektor. První let absolvoval v roce 1947. Kromě zemědělství našel letoun později využití v dopravě a v ozbrojených silách. Posádku tvoří dva piloti. Letoun kromě lidí – osmi osob nebo šesti nosítek se zraněnými ve zdravotnické verzi, transportuje náklad o hmotnosti až 1,5 tuny. Dodnes letoun používá řada států a v Číně dokonce stále běží jeho sériová výroba. Ke vzletu i přistání letoun potřebuje dráhu dlouhou pouze 500 metrů. Umí startovat i z nezpevněných ploch.

V souvislosti s válkou na Ukrajině zveřejnila společnost Maxar Technologies satelitní snímky letecké základny Sešča v Brjanské oblasti zachycující 42 kusů An-2 (z 60 kusů celkově sloužících v ruském letectvu). An-2 jsou v čase míru rozmístěny po celém území Ruska a nasazení více než poloviny těchto letounů na jednom letišti jistě není náhodné. V zásadě lze uvažovat o třech důvodech takové koncentrace:

První možností je inspirace ázerbajdžánským přístupem a nasazení bezpilotních verzí An-2 k odhalení radarů a odpalovacích zařízení ukrajinské PVO. Ukrajinská PVO totiž i po třech týdnech bojů „drze“ sestřeluje ruská letadla a vrtulníky.

Podle nepotvrzených zpráv An-2 již létají podél ukrajinských hranic, nicméně neexistují podrobnosti o účelu těchto letů. Rusko již návnady v podobě dronů ENICS E95M využívá, a proto nelze vyloučit podobné nasazení An-2.

Druhou možností je nasazení An-2 jako dopravních letounů pro ruské výsadkáře. Ačkoliv se jejich nasazení může jevit jako úsměvné, An-2 dodnes slouží při výcviku ruských výsadkových vojsk. Ruští výsadkáři jistě ocení schopnost An-2 přízemního letu a možnost přistávat a startovat z krátkých a nezpevněných ploch. Navíc křídla mají plátěný potah – při ozáření letadla radarem plátěný potah omezuje vznik povrchových proudů, a tedy zvětšení radarového průřezu (RCS). Čím menší RCS, tím hůře je letadlo odhalitelné a zaměřitelné radarem.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

AT-6E Wolverine: Turbovrtulová bojová letadla pro americké letectvo

Americké letectvo (USAF) převzalo první turbovrtulový víceúčelový taktický letoun Beechcraft AT-6E ...

Drony Akinci míří do turecké armády

Při slavnostním nedělním ceremoniálu turecká armáda převzala první drony Akinci. Tento nejvýkonnější ...

Efekt Ukrajina: Polsko kupuje bojové drony Reaper

Konflikt na Ukrajině probudil evropské země z mírové letargie. Evropské státy nyní horečně plánují ...

Turecký proudový dron Bayraktar Kizilelma

Turecká společnost Baykar představila model nového tureckého proudového bojového dronu Bayraktar ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.