Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Su-24M
Suchoj Su-24M ruského letectva; ilustrační foto / Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve schopnostech ruské armády za poslední roky. Operační tempo ruského letectva v Sýrii je vysoké a zlepšila se také komunikace mezi složkami a jednotkami ruské armády. Své postřehy o ruské vojenské misi v Sýrii přinesl Dmitry Gorenburg v článku Russia's Syria operation reveals significant improvement in military capability.

Oproti válce s Gruzií v roce 2008 prokazuje ruské letectvo v Sýrii významné zlepšení. Kromě zmiňovaného většího operačního tempa (objem leteckých operací za jednotku času), lepší spolupráce mezi jednotlivými útvary a složkami, ruská armáda ukázala schopnost provést organizačně a logisticky náročnou expediční operaci a předvedla nejnovější zbraňové systémy.

Počáteční ruské letecké údery vedly proti skladům zbraní a zařízením syrské arabské armády SyAA (Syrian Arab Army) Bašára Asada, kterých se opoziční síly zmocnily na začátku konfliktu. V současné době ruské letecké síly koordinují své akce se syrskými a íránskými jednotkami na zemi s cílem zničit opoziční síly v severozápadní části země.

Během syrského bombardováni ruské letectvo vůbec poprvé v ostré akce použilo přesně naváděnou munici. Avšak pouze 20 % útoků je vedeno pomocí přesné munice, zbytek připadá na klasické neřízené bomby. Malý podíl přesných zbraní je způsoben nejen velkou cenou za přesnou munici, ale také nedostatkem přesných zbraní v ruském letectvu. Ruští velitelé proto nepoužívají přesnou munici, pokud to není vysloveně nezbytné.

Pro ruské letectvo je syrská operace rovněž vítanou příležitostí k otestování svých schopností, otestování nových zbraní a k demonstraci síly potenciálním protivníkům.

Stejné důvody lze přiřadit k raketovém úderu malých ruských lodí z Kaspického moře. Šlo především o demonstraci schopností ruského námořnictva potenciálním protivníkům. Raketový útok z lodí v Kaspickém moři nebyl nezbytný, protože stejnou akci mohla bez problémů provést ruská letadla.

Zajímavá byla reakce "Západu". CNN přispěchala následně s tvrzením, že několik ruských raket spadlo v Íránu. Takovou neověřitelnou zprávu však lze s úspěchem zařadit do nelítostné informační války zuřící mezi Ruskem a Západem, ve které “účel světí prostředky”. 

V Sýrii Rusové nasadili 34 letadel a 16 vrtulníků. Operační tempo ruských letadel a vrtulníků v Sýrii je poměrně vysoké, průměrně 45 bojových letů za den. Navíc operační tempo se zvýšilo z 20 bojových letů na začátku akce až po 60 bojových letů denně na konci října.

Od té doby počet bojových letů klesá, zřejmě proto, že nejednoduší a nejviditelnější cíle již byly zasaženy a opoziční síly se přizpůsobily ruským akcím - neoperují tak otevřeně jako v záři a říjnu.

Reportáž Russia Today o ruské letecké operaci v Sýrii.

Gorenburg v článku uvádí, že vysoké operační tempo bylo překvapivé vzhledem k sérii leteckých nehod ruských letadel v roce 2015. Nehody údajně mělo na svědomí vysoké pracovní tempo ruského letectva a stárnoucí flotila letadel.

Operace v Sýrii ukázala také na zlepšující se spolupráci mezi jednotlivými složkami ruské armády - letectvem, námořnictvem a pozemními jednotkami - a také se zahraničními silami.

Ruské námořnictvo neslouží jen k dopravě zboží do oblasti, ale poskytuje protivzdušnou obranu pomocí námořních systémů S-300 z raketového křižníku Moskva ve Středozemním moři. Dosah systému S-300 je 90 km.

Protivzdušný systém dlouhého dosahu S-300 kryje ruské letectvo před případnými nepřátelskými akcemi západního letectva. Umístění výkonného protivzdušného systému na moře navíc uklidňuje Izrael, který je nepochybně proti jakémukoliv rozmísťování výkonných protivzdušných systémů v Sýrii.

Ruské pozemní síly hrají v syrském konfliktu omezenou roli a prakticky se omezují pouze na ochranu ruských základen a zařízení v Sýrii. Ruské letectvo však ukázalo schopnost koordinovat své akce se syrskými a íránskými pozemními jednotkami, které zahájily pozemní ofenzívu proti opozičními silám za přímé letecké podpory ruských letadel.

Až do záři si většina analytiků myslela, že ruská armáda není schopna provádět vojenské operace dále, než v bezprostřední blízkosti svých hranic. Důvodem byly pochyby o tom, zda ruská armáda dokáže přepravit a zajistit dostatečný počet lidí a techniky na dlouhou vzdálenost.

Ruská armáda však přepravila potřebný personál a techniku většinou svých dopravních letadel a také pomocí všech nákladních lodí dislokovaných v Evropě. Kromě toho ruská armáda “převlajakovala” pro potřeby přepravy několik tureckých obchodních lodí a zařadila je pod ruské námořnictvo.

Přestože stále platí, že Rusko zůstává téměř zcela závislé na své železniční síti pro dopravu vojenského materiálu a personálu, operace v Sýrii ukázala, že má dostatečnou kapacitu a schopnosti provést vojenskou operaci menšího rozsahu daleko od svých hranic.

Kromě (mimo) geopolitických cílů, Rusko využilo operaci v Sýrii k otestování svých vojenských schopností, po sedmi letech vojenských reforem a upozornilo své potenciální protivníky na své nové schopnosti.

Zatím je brzy hodnotit, jak moc ruské vojenské angažmá pomáhá syrské vládě vypořádat se se svými oponenty. Každopádně operace v Sýrii ukazují, že ruská vojenská reforma má za následek výrazné zvýšení vojenských schopností Ruska.

Zdroj: Russian Military Reform

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Islámský terorismus kryjeme politickou korektností

Evropa zažila v sobotu ráno krvavé probuzení. Islámští teroristé zavraždili v Paříži více než 120 ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Trener
  15:48 28.11.2015

  Turci mají na své straně hranice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turci mají na své straně hranice protiopatření:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:19 26.11.2015

  "Oficiální mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner prohlásil, že jeho rezort nevylučuje, že střelba syrských Turkmenů na ruské piloty, kteří se katapultovali ze sestřeleného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Oficiální mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner prohlásil, že jeho rezort nevylučuje, že střelba syrských Turkmenů na ruské piloty, kteří se katapultovali ze sestřeleného Su-24, byla z jejich strany obranou.
  „Když na turkmenské síly zaútočilo ruské letectvo, mohly se bránit", prohlásil Toner, když odpovídal na otázku, jak hodnotí akce syrských Turkmenů, kteří stříleli na piloty ruského Su-24 po tom, co se katapultovali.
  Maria Zacharovová rovněž upozornila na to, jak mluvčí ministerstva zahraničí USA odpověděl na otázku, jestli lze pokládat za sebeobranu, když se střílí na bezbranné piloty, kteří se katapultovali.
  „Toner odpověděl, že „nemáme přesnou představu o tom, co se tam ve skutečnosti stalo", napsala Zacharovová"

  No, jestli to ten TOner fakt řekl a opravdu s tímto významem (protože zpráva je z Ruska a ti taky umí vrtět psem, ne že ne), tak potěš...
  Pak by totiž když VietKong rozšlehal am. pilota na padáku, tak to byla obrana a ne válečný zločin?
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  19:19 25.11.2015

  To Shania: Zkus si prosim nastudovat nejaka fakta ( mimo ct24), jses demagog. Pan Goebbels by mel s tebe radost ...

  To Shania: Zkus si prosim nastudovat nejaka fakta ( mimo ct24), jses demagog. Pan Goebbels by mel s tebe radost ...

 • Luky
  19:07 25.11.2015

  Shania:
  Já se bavím o tom, co je tam teď. Vládní postupují do IS území. Na východ u Aleppa získávají cenná území a postupují i do Palmyry u středu. Kolem Damašku se to taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania:
  Já se bavím o tom, co je tam teď. Vládní postupují do IS území. Na východ u Aleppa získávají cenná území a postupují i do Palmyry u středu. Kolem Damašku se to taky čistí, kolem DairEz-Zoru se taky rozšiřují. Hodí se rafinerie a ropná pole ovládaná IS, mají zájem jim to sebrat.
  FSA má s IS společnou frontu tak na severu (kdoví jak jsou tam ty frakce promíchané v 48 odstínech černozelené...).

  Jinak barvičky jsou fajn, ale taky zavádějící. Není černá co přišla a vytlačila zelenou. Ona se tak trochu ta zelená na černou přeměnila. Jsou to často ty samý lidi.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:53 25.11.2015

  ISIS by vzniklo i bez Asada. Isis vznikla díky mocenskému vakuu, které by nastalo tak jako tak.
  Zásadní problém je v tom, že Západ nemá žádnou vizi. Za starých dob si vytvořilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ISIS by vzniklo i bez Asada. Isis vznikla díky mocenskému vakuu, které by nastalo tak jako tak.
  Zásadní problém je v tom, že Západ nemá žádnou vizi. Za starých dob si vytvořilo sobě přátelský režim, který podporovalo. Dneska svrhne nepřátelský režim, který nesplňuje demokraticko-humanistické normy, ale nechá tomu volný průběh. No a díky tomu je tu bordel jaký je. Bohužel tohle vše jde na vrub Bílému domu a Bruselu.
  Moskva je drsná, ale taky je poučená z Čečny. A hlavně jsou ji ukradené všechny nátlakové organizace typu AI a HRW. Je tedy efektivnější, byť hodně drsná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:33 25.11.2015

  Luky: chce to trochu vrátit se v čase aby jsi viděla jaký vliv mělo ISIS na zastavení postupu FSA hlavně na severu. Celé uzemí ISIS v Syrii bylo původně v držení FSA a jiných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: chce to trochu vrátit se v čase aby jsi viděla jaký vliv mělo ISIS na zastavení postupu FSA hlavně na severu. Celé uzemí ISIS v Syrii bylo původně v držení FSA a jiných rebelů.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Skelet: nemám nic proti podpoře Asada, jen poukazuji na to, že ISIS je defakto jeho spojenec, protože bojuje s jeho nepřáteli, proto je logické pro Asada a rusy zlikvidovat rebely a až pak se vypořádat s ISIS. A to je taky přesně to co dělají... likvidace ISIS je teď i pro Rusy jen na efekt, pro PR a jak je vidět funguje to.

  To že západ nemá žádnou vizi je naprostá pravda.

  Jinak k té tvé teorii jestli by byl Libyjský scénář lepší/horší než současná situace.

  Kdyby k tomu došlo před vznikem ISIS, podařilo se rychle sesadit Asada a hlavně by byl nějaký zájem udržet zemi pohromadě jak u místních, tak USA a ostatních, tak by to asi bylo lepší. Minimálně pro nás (uprchlíci) Pokud by jen sesadili Asada a pak jsme je nechali řešit si to sami, situace by byla stejná.

  Teď už neexistuje žádné dobré řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:04 25.11.2015

  "Proto nějak nechápu jásot lidí, kteří chtějí Asada u moci nad likvidací ISIS, když jim prakticky pomáhají ho udržet u moci víc jak jedním způsobem."

  Možná to bude tím, že pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Proto nějak nechápu jásot lidí, kteří chtějí Asada u moci nad likvidací ISIS, když jim prakticky pomáhají ho udržet u moci víc jak jedním způsobem."

  Možná to bude tím, že pro spoustu lidí je Asad (resp. režim který představuje) menším zlem z oněch nabízených zel.

  Vyčítat Rusku, že ten konflikt prodlužuje.. no prodlužují ho všichni. Bez zavírání očí Západu, by to Asad už dávno rozprášil, bez veta Ruska by Západ dávno rozprášil Asada. A co je horší? Scénář, který měl Obama pro Sýrii vidíme v praxi v Libyi. Tedy žádná výhra, ale prohra s de facto zabetonovaným konfliktem.

  Co si budeme povídat.. Západ nemá žádnou vizi o ničem, jen vizi humanismu. A na tu všichni prdí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:21 25.11.2015

  Se prosím koukni na nějakou mapu, kolik styčných ploch má s IS vládní armáda a kolik povstalci...

  Se prosím koukni na nějakou mapu, kolik styčných ploch má s IS vládní armáda a kolik povstalci...

 • Shania
  17:08 25.11.2015

  Luky: Pokud pod ISIS nehažeš kohokoliv kdo bojuje prosit Asadovi, tak likvidace nebo omezení ISIS akorát rozváže ruce FSA a ostatní rebelum s kterými ISIS bojuje a oni jsou teď v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Pokud pod ISIS nehažeš kohokoliv kdo bojuje prosit Asadovi, tak likvidace nebo omezení ISIS akorát rozváže ruce FSA a ostatní rebelum s kterými ISIS bojuje a oni jsou teď v podstatě pod utokem z obou stran, jak tohle pomůže Asadovi a urychlí ukončení války?

  Bez ISIS už by byl dávno Asad vytlačen do moře a nebyl by žádný problém s podporou povstalců ze západu atd.

  Proto nějak nechápu jásot lidí, kteří chtějí Asada u moci nad likvidací ISIS, když jim prakticky pomáhají ho udržet u moci víc jak jedním způsobem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:35 25.11.2015

  No ale právě tím, že jsou spojeni s SAA a Iránci, tak vlastně pozemní ofenzivu provozují/podporují. Navíc IS konečně začíná trpět po stránce logistické a taky ztrácí zázemí. A to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ale právě tím, že jsou spojeni s SAA a Iránci, tak vlastně pozemní ofenzivu provozují/podporují. Navíc IS konečně začíná trpět po stránce logistické a taky ztrácí zázemí. A to je asi nejdůležitější...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:56 25.11.2015

  Luky: to máš pravdu, že otočili iniciativu, ale já tu mluvil o rychlém ukončení války a to je v nedohlednu.

  Mě nevadí, že se rusové do toho vložili, měli se ale vložit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: to máš pravdu, že otočili iniciativu, ale já tu mluvil o rychlém ukončení války a to je v nedohlednu.

  Mě nevadí, že se rusové do toho vložili, měli se ale vložit podstatně víc, tzv zahájit pozemní ofenzivu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:19 25.11.2015

  Shania: Se mi zdá, že to moc nesleduješ nebo jenom ze zpráv na ČT a to ještě selektivně. Od chvíle ruské intervence se změnilo hodně a to i ve směru IS.

  Shania: Se mi zdá, že to moc nesleduješ nebo jenom ze zpráv na ČT a to ještě selektivně. Od chvíle ruské intervence se změnilo hodně a to i ve směru IS.

 • Shania
  14:45 25.11.2015

  perunBB: rychlé řešení by chtěli všichni, to ale prakticky znamená, že se většina frakcí v konfliktu dokáže domluvit a to moc nehrozí. Silou se taky nic nevyřeší.

  Za současné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  perunBB: rychlé řešení by chtěli všichni, to ale prakticky znamená, že se většina frakcí v konfliktu dokáže domluvit a to moc nehrozí. Silou se taky nic nevyřeší.

  Za současné situace ani jedna strana nedělá dost aby se konflikt vyřešil.

  Rusové akorát zamrazili konflikt na dalších pár let. Pokud se rozhodnou pro pozemní ofenzivu, tak to bude jiné, ale nic tomu nenasvědčuje a nezapomeň, co by to znamenalo pro místní, kdyby na ně útočila ruská, irácká, americká armáda...Rusové by měli další Afganistan.

  Volby nevyhraje nikdo, protože žádné demokratické volby v Sýrii ještě dlouho nebudou, snad jste se ze západního prosazování demokracie v této části světa stihli poučit...a nezkoušet to znovu.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  13:54 25.11.2015

  Pod to co napsal perunBB se mohu podepsat.
  Jako mohu rici ze my je z toho opravdu spatně, jako cloveku, nikdy by jsem si nemyslel ze budu resit nejaky stredni vychod,.. A nevidim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pod to co napsal perunBB se mohu podepsat.
  Jako mohu rici ze my je z toho opravdu spatně, jako cloveku, nikdy by jsem si nemyslel ze budu resit nejaky stredni vychod,.. A nevidim konec toho chaosu.

  A nakonec me dostanou tady ty dve "osoby" *ovada

  Pokud má dál fungovat schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích, bude nutné vytvořit trvalý mechanismus pro rozdělování běženců mezi země Evropské unie. Dnes to ve Spolkovém sněmu řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

  Schengenský systém volného pohybu upadl po teroristických útocích a kvůli migrační krizi do kómatu, proto je potřeba ho znovu vzkřísit. Dnes to na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

  A Porošenko to z Ukrajinou dorazil, kdo to zase bude platit ...
  Nejhorší je že všechny tyto "krize" spolu nepřímo souvisejí.
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  13:24 25.11.2015

  Shania...naivný som bol možno do 30tky.Pomaly budem mať raz toľko.Nikto tu nehovorý iba o bilej a ćiernej.Mňa zaujíma momentálne to kto tam spraví poriadok a to či je momentálne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania...naivný som bol možno do 30tky.Pomaly budem mať raz toľko.Nikto tu nehovorý iba o bilej a ćiernej.Mňa zaujíma momentálne to kto tam spraví poriadok a to či je momentálne prioritne atakované IS alebo opozícia je mi jedno lebo to pojde rad radom všetko a hádam ani vy sám nepochybujete o tom že kedy boli v Sýrii voľby tak Assad je jasním výťazom.Samo NATO sa vyjadrilo že po tomto incidente Turecko z ničoho neobvinuje ale ho vyzíva aby sa zrieklo dalšej eskalácie.Hollande sa vyjadril jasne....čo najskor úplne uzavrieť hranicu Sýria Turecko...a konečne Ankara príde o možnosť akokoľvek ovplivniť chod sytuácie.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:51 25.11.2015

  Myslím, že spousta lidí je velkou obětí propagandy.
  Turci mohli zachovat chladnou hlavu, ale jak už jsem psal když kašlali na to, že nemají bombardovat krajany a ještě na drzovku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že spousta lidí je velkou obětí propagandy.
  Turci mohli zachovat chladnou hlavu, ale jak už jsem psal když kašlali na to, že nemají bombardovat krajany a ještě na drzovku přelétali i krátce přes jejich vzdušný prostor, tak si prostě řekli, že toho využijí.
  Jo a prosím syrská krize netrvá jen posledních pár měsíců a tím, že rusko to mele hlava nehlava neznamená vůbec nic dobrého. Pro nás už vůbec ne, protože tím více bude uprchlíků.
  K zásluhám za boj proti is myslím, že mají ještě daleko do toho co dokázala koalice u Kobani, bez nich by krudové tam už dávno nebyli a dokonce i turecko nechalo přes svoje území nakonec projet pomoc pro nenáviděné kurdy.
  Ono jako vše a vždy to prostě není vše jen černé nebo bílé.
  Pozitivum této události vidím v tom, že rusko dostalo přes prsty a už asi nebude tak arogantní vůči turecku a turci už nebudou mít tak snadnou cestu k bombardování kurdů což je podle mě pro nás dobré oboje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:51 25.11.2015

  perunBB: ty jsi naivka, Rusům, Asadovi, Turkům, SA nejde o nějakou bezvýznamnou ISIS, to je pro všechny jen záminka.

  Turecko chce odstranit Asada, chránit etnické turky, mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  perunBB: ty jsi naivka, Rusům, Asadovi, Turkům, SA nejde o nějakou bezvýznamnou ISIS, to je pro všechny jen záminka.

  Turecko chce odstranit Asada, chránit etnické turky, mít vliv v oblasti. IS je jen nástroj pro boj proti Kurdům (ne Asadovi). Navíc mají na svém území miliony uprchlíků, takže na ně ta válka dopadá nejvíc.

  Asad, jde mu logicky o zničení rebelu, o ničení IS mu zatím nejde, protože ti mu zatím pomáhají tím jak tlačí na povstalce. Jakmile přestanou existovat povstalci, ISIS je problém pro všechny a nebude rozumná alternativa

  Rusové chtějí udržet Asada u moci za každou cenu, bombardují hlavně povstalce, kteří jsou v kontaktu s Asadem, je to logické, nic proti tomu nemám. Pár útoků proti ISIS je jen aby se ukázalo, že s nimi bojují.

  USA: něco málo dělají, ale naprostá nerozhodnost a chybějící vůle a nějaký dlouhodobý plán pro celou oblast je jedna z příčin celého problému. Doufejme, že další prezident bude mít nějakou páteř.

  SA a Iran dělají co je potřeba v jejich studené válce.

  Zničení ISIS nic v Syrii neřeší, problém je boj Asada s povstalci.

  Každá kdo tu jásá jak Francouzi, rusové a kdokoliv další je zničí je naprosto mimo. Dokud někdo nebude mít odvahu tam poslat okupační vojska, tak k zničení ISIS nedojde.
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  12:48 25.11.2015

  Argonaut.CZ - aha, takže sousedovi to může být jedno... no může, ale už ví že když se nezastaví a ten plot přeleze že dostane bejzbolkou do palice. Potom se ale nemůže stěžovat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ - aha, takže sousedovi to může být jedno... no může, ale už ví že když se nezastaví a ten plot přeleze že dostane bejzbolkou do palice. Potom se ale nemůže stěžovat.

  vysvětlí mi někdo ze zastánců Ruska proč tam ten stroj letěl jak letěl? Ono to bylo nutné pro tu akci? Tomu snad nevěří nikdo.
  A navigační chyba ... to by to s Rusem bylo hodně špatné.
  Bal to záměr a byl potrestán.
  Bohužel jeden kluk to odnesl, to je mi jediné líto.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:45 25.11.2015

  Shania, mas nejaky overeny zdroj, kdyz tvrdis, ze Ruska Federace sestrelovala Ukrajinske letectvo, vcetne civilniho ??? Nebo jsi snad toho svedkem? Pokud ne, tak bych se podobnych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, mas nejaky overeny zdroj, kdyz tvrdis, ze Ruska Federace sestrelovala Ukrajinske letectvo, vcetne civilniho ??? Nebo jsi snad toho svedkem? Pokud ne, tak bych se podobnych vyroku zdrzel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:35 25.11.2015

  premyslcz: myslím si, že turci si ničím nepomohli, byla to velká chyba a akorát zhoršili celou situaci pro NATO. Putin z toho vytěží mediálně a politicky maximum, takže mu to jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: myslím si, že turci si ničím nepomohli, byla to velká chyba a akorát zhoršili celou situaci pro NATO. Putin z toho vytěží mediálně a politicky maximum, takže mu to jen pomůže, třeba to byl i důvod proč je tam posílal. Je to pro něj win-win situace.


  Ale dělat z toho čistě chybu Turecka je na hlavu.

  1) narušení prostoru probíhalo opakovaně a zcela záměrně, i přesto že se to řešilo diplomatickou cestou, rusové neudělali absolutně nic aby k tomu nedocházelo.
  To že obě letadla letěla v Tureckém prostoru naprosto stejnou trasou, taky dost vypovídá jak moc to byla chyba v navigaci.

  2) Rusové bombardovali etnické turky hned u jejich hranice, rusové vůbec neváhali uzavřít vzdušný prostor nad dombasem a sestřelit Ukrajinská letadla a vrtulníky u točící na etnické rusy.Jediný rozdíl je v tom, že těch letadel sestřelili víc včetně civilního a nemuseli pro to použít letadla a můžou dělat jako že to byli povstalci. Takže aby se jim Turci vyrovnali, mají povstalců, dodat PVO středního dosahu nebo co?
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  12:30 25.11.2015

  http://zpravy.idnes.cz/foto.as...
  Turecko je v NATO.NIekto tu fakt nechce pochopiť koho tu Turecko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://zpravy.idnes.cz/foto.as...
  Turecko je v NATO.NIekto tu fakt nechce pochopiť koho tu Turecko chrái,zásobuje a sympatizije.Turecko sa jednoznačne stavia po tom to incidente na stranu IS.A premýšlam nad tými čo tu obhajujjú ako sa Turecko zachovalo čo ich k tomu vedie...nič iné ako nenávisť voči Rusko to urćite nie je.Celý tento incitent bol úplne zbytočný...oprava aspoň vieme na isto za koho kope Turecko a huraa rusákom zostrelili lietadlo.Keď sa to začne hnať cez EU spomenie si na Rusa veľa ľudí.Lebo ja neviem momentálne o nikom kto by spravil proti terorizmu v Sýrii viac ako Rusy...
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  12:10 25.11.2015

  Jen tak mimochodem jediny kdo ma rozbity radar je Turecko, v roce 2014 na rusilo prostor Recka 2200x.
  Pokud se vratime zpet do Syrie, Syrska armada sestrelila v roce 2012 Turecke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen tak mimochodem jediny kdo ma rozbity radar je Turecko, v roce 2014 na rusilo prostor Recka 2200x.
  Pokud se vratime zpet do Syrie, Syrska armada sestrelila v roce 2012 Turecke letadlo, ktere uplne nahodou zabloudilo do Syrie.
  http://www.tyden.cz/rubriky/za...
  Do Syrske Rojavy kam obcas zabloudi protoze bombarduje Kurdy tam jsou mapy a radary taky asi v poradku. A to nemluvim o dvojim metru kdy turecky ministr rekl ze nevidi rozdil mezi islamskym statem abkurdy v Syrii. Tak Rusko nevidi rozdil mezi IS a kvaziorganizacemi islamistu.
  http://zahranicni.ihned.cz/bli...
  Ano myslim si ze rusicky jsou delane na 100 % proti systemu Nata, proti krovakům urcite ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  12:09 25.11.2015

  No jestli je varovali jeste na Syrske strane, mohlo to byt Rusum jedno. Az budete mit zahradu a soused na vas zacne jecet jen co se priblizite k plotu, taky to nebudete resit. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jestli je varovali jeste na Syrske strane, mohlo to byt Rusum jedno. Az budete mit zahradu a soused na vas zacne jecet jen co se priblizite k plotu, taky to nebudete resit. Turci tam proste chrani odnoze IS, ktere nazyvaji umirnenou opozici. Jsem opravdu zvedav, jak nyni budou Turci bombardovat Kurdy v Iraku, nebo Syrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:00 25.11.2015

  Tak jako tak, tak k sestrelu doslo ve vzdusnem prostoru Syrie, nikoli Turecka. Coz potvrdil dnes i Pentagon.

  Tak jako tak, tak k sestrelu doslo ve vzdusnem prostoru Syrie, nikoli Turecka. Coz potvrdil dnes i Pentagon.

 • Shania
  11:45 25.11.2015

  premyslcz: rusové mají radarovou mlhu už teď, když trasa těch letadel vypadá naprosto jinak na jejich radarech a těch NATO. Nespíš to i vysvětluje ty časté navigační chyby a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: rusové mají radarovou mlhu už teď, když trasa těch letadel vypadá naprosto jinak na jejich radarech a těch NATO. Nespíš to i vysvětluje ty časté navigační chyby a překračování hranice.

  /sarcasm off

  http://www.denik.cz/ze_sveta/r...
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  11:41 25.11.2015

  premyslcz - a ty vážně věříš že Rus zapne knoflík a vyruší celé NATO? Nemyslíš si že kdyby na tom byla jen půlka pravdy nemá dnes Rus mrtvého pilota?

  A co s tím Chibini? Ten je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz - a ty vážně věříš že Rus zapne knoflík a vyruší celé NATO? Nemyslíš si že kdyby na tom byla jen půlka pravdy nemá dnes Rus mrtvého pilota?

  A co s tím Chibini? Ten je na Su34 a to v Sýrii nemají, navíc opět nikdy nikdo nepotvrdil že umí co mu pohádkáři přisuzují. Třeba to vypnutí torpédoborce je tisíckrát vyvrácená hloupost.

  Fakt mě ty legendy o Ruské supertechnice baví, ale myslel jsem že na rozumných webech jako je tento se pohádky nepouští.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  11:20 25.11.2015

  to triplane jsou to systémy Krasucha-4 (je článek i zde na AN a ne sputnik) coz je zjednodušeně radarová mlha a to se nemusíme bavit o systému Chibini (taky urcite ze sputniku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to triplane jsou to systémy Krasucha-4 (je článek i zde na AN a ne sputnik) coz je zjednodušeně radarová mlha a to se nemusíme bavit o systému Chibini (taky urcite ze sputniku ....)
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  11:19 25.11.2015

  A co na komplety S-300 a S-400, které nepřímo chrání Asadovy vojáky (a s ním spřátelený Hizbaláh) říká Izrael?

  Začíná se to komplikovat. Nakonec, oni ti Turci a Izraelci vědí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A co na komplety S-300 a S-400, které nepřímo chrání Asadovy vojáky (a s ním spřátelený Hizbaláh) říká Izrael?

  Začíná se to komplikovat. Nakonec, oni ti Turci a Izraelci vědí, proč si pořizují ty F-35 :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:19 25.11.2015

  Argonaut.CZ: varování se neprovádí až po překročení hranice, ale dlouho před ní, když je jasně vidět, že tam letadlo míří, navíc to bylo druhé letadlo v pořadí, takže času na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ: varování se neprovádí až po překročení hranice, ale dlouho před ní, když je jasně vidět, že tam letadlo míří, navíc to bylo druhé letadlo v pořadí, takže času na varování měli víc jak dost.

  Zastřelení pilota ve vzduchu nebo umučení na zemi je pro nás neomluvitelné, ale to těm lidem co to udělali bylo zrovna jedno, když se jim konečně dostal do ruky někdo, kdo jim háže bomby na ně a jejich rodiny a oni nemají nejmenší šanci se bránit.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  11:13 25.11.2015

  Jak jsem již psal, tak systém S-400 jsem viděl na fotografiích ze základny před měsícem a myslím že tam byl od začátku, přece jenom tolik letecké techniky tam nenecháte bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsem již psal, tak systém S-400 jsem viděl na fotografiích ze základny před měsícem a myslím že tam byl od začátku, přece jenom tolik letecké techniky tam nenecháte bez ochrany. Podle toho jak byl Putin včera "nasranej" (vrásky na čele a pot) udělá nad Syrií bezletovou zonu.
  Co jsem nalezl nějaké informace od dezertérů tak Islamsky stát ovladá dalši povstalecké organizace, matka a jeji dcery. Byvaly Sadamovy dustojnici to rozjely ve velkém společne s bratrem s Turecka...
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  11:11 25.11.2015

  Myslím že každý rozumný člověk pochopil že Ruské letadlo bylo varováno dávno před tím než překročilo hranici, stačí že letělo na nesprávném kurzu. Čas na změnu kuezu mělo jistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že každý rozumný člověk pochopil že Ruské letadlo bylo varováno dávno před tím než překročilo hranici, stačí že letělo na nesprávném kurzu. Čas na změnu kuezu mělo jistě dost, letělo poměrně pomalu - viz úhel křídel při pádu.
  Proto také tam už byla ta F16, o Su24 Turci vědí hned jak odstartují tím si můžete být jistí. A že Rus soustavně a hlavně záměrně narušoval hranici Turecka je taky pravda, Rusko bylo mnohokrát varováno a to na všech úrovních. Turecko se několikrát ohradilo proti bombardování etnických Turků kteří nemají s ISIS nic společného.
  Podle mě Rusové věděli že jim jednou to letadlo sundají, jen čekali kdy pohár přeteče. bylo to normální testování Turecké PVO.

  Nevím co chtějí Rusové rušit 250km a hlavně čím, to už je jak na sputnik.cz ... Střílet můžou jen na cíle nad Sýrií a dovolit si to můžou jen na Turky. A ti tam ted nepoletí. Letadlo aliance Rus nesestřelí, to je jasné snad všem.

  Dohady o délce a době přeletu stroje nad Tureckem nemají vůbec smysl, s ničím to nesouvisí. Prostě to odnesl za ty před ním.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  10:57 25.11.2015

  Dle dnesnich zprav (zdroj RMO) jsou jiz nasazene dva komplexy S-400 na zakladne v Latakiji a Kriznik Moskva je jiz na novem miste, kde bude zajistovat vzdusny prostor pro operace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle dnesnich zprav (zdroj RMO) jsou jiz nasazene dva komplexy S-400 na zakladne v Latakiji a Kriznik Moskva je jiz na novem miste, kde bude zajistovat vzdusny prostor pro operace VKS. Dale se Putin nechal slyset, ze PVO bude pouzita k eliminaci JAKYCHKOLI POTENCIONALNICH cilu. Na ceste jsou i komplexy S-300.

  Dale byla potvrzena smrt jednoho pilota, ktereho zasahla strelba ze zeme a nasledne byl brutalne zabit na zemi. Druheho pilota se podarilo syrskym vojakum zachranit a je jiz v bezpeci bez vetsi ujmy na zdravi.
  Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  09:57 25.11.2015

  No ja nevim, jestli 10x, nebo 20x, ale faktem je, ze k temhle incidentum dochazelo jiz x dni a Turci jasne rekli, ze jim dosla trpelivost. Kdyz pred par dny pozadlai turci o pomoc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ja nevim, jestli 10x, nebo 20x, ale faktem je, ze k temhle incidentum dochazelo jiz x dni a Turci jasne rekli, ze jim dosla trpelivost. Kdyz pred par dny pozadlai turci o pomoc USAF, tak to bylo kremlorskeho kriku, ze se boji a klepou se jim kolena, kdyz jim F16 cosi ruskeho zamklo na radaru. No byli rusaci ve vzdusnym prostoru Turecka, byli. Je jedno jak dlouho. Byli driv varovani byli. No tak jedinny, co se stalo je, ze skore F14. F15, F16, F18 x Mig SU se jaksi narostlo ve prospech F.... Me by zajimalo, co by delali rusaci, kdyby Ukrajina pozadala NATO o pomoc a ti by par kilaku od hranic s Ruskem bombardovali ruske zelene muziky. Je to uplne stejna situace. No stejna ne, bo Ukrajina je celkem konzistentni stat s ruskejma muzikama na vychode, neco jako nase sudety 1937 1938. Syrie je rozpadla na x casti a prakticky tam krome asdova uzemi existuje x naprosto nekonzistentnich celku. A at to je, jak to je, tak si uvedomte, ze hlavni napor toho vseho nese fakt Turecko, bo tam je nejbliz a je prvni na rane vsem uprchlikum. Takze to, ze rus bombarduje par km od hranic, kde zadnej IS neni muze byt i to, ze se snazi destabilizovat situaci a zvysit pocet uprchliku, co se busou valit do Evropy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  07:19 25.11.2015

  teď je podle mě správná chvíle aby vystoupil Assad a řekl že za pomoc v boji proti IS kurdové dostanou rozsáhlou autonomii a časem i nezávislost.
  Tím by asi nakrkli turky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  teď je podle mě správná chvíle aby vystoupil Assad a řekl že za pomoc v boji proti IS kurdové dostanou rozsáhlou autonomii a časem i nezávislost.
  Tím by asi nakrkli turky nejvíce.

  Kurdové mají mezinárodní podporu a jediný kdo je nenávidí a bombarduje je turecko.

  Kdyby to udělala Sýrie, tak to časem udělá i Irák a všichni se budou dívat na turka jako na toho špatného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  06:26 25.11.2015

  Nyní se již zdá zřejmé, že narušení prostoru bylo v délce 1,15 mil a trvání 17 vteřin. Takže jestli je stihli 10x, nebo 21 varovat, tak jsou borci. Podle mě o nich Rusové věděli a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nyní se již zdá zřejmé, že narušení prostoru bylo v délce 1,15 mil a trvání 17 vteřin. Takže jestli je stihli 10x, nebo 21 varovat, tak jsou borci. Podle mě o nich Rusové věděli a Turci stříleli z bezprostřední blízkosti a to Sůčko to nečekalo. Odpal provedli, až když byli mimo. tipuji, že Turci čekali na příležitost. to může ovšem znamenat, že rusové už pusili dost žilou IS a Turci se snaží zabránit, aby jejich partnerovi IS nesílila mezinárodní koalice. Stejně tak to, že umírněná opozice rozstřílí pilota ve vzduchu a pak křepčí a ječí Allah akbar dává za pravdu Rusům, kteří teď smažou vše za jejich linií. Navíc jim sejmuli dalšího vojáka při záchranné misi, přišli i o vrtulník.

  Za mě nyní Turci ukázali pravou tvář.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  00:25 25.11.2015

  Jak jsem jiz psal v predchozich prispevcich, zaruseni oblasti do 250 km a komplet s-400. Ocekavam dalsi kroky od generalisima Vladimira Vladimirovice. Obchodni valku s Tureckem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsem jiz psal v predchozich prispevcich, zaruseni oblasti do 250 km a komplet s-400. Ocekavam dalsi kroky od generalisima Vladimira Vladimirovice. Obchodni valku s Tureckem, ktere do Ruska a pres Rusko vyvazi do Postsovetskych republik zbozi, kamiony budou stat na hranicich. Vypnuti plynu z Ruska, doufam ze ma Erdogan dodavatelskou smlouvu z Isis, aby v Turecku nemusely palil lesy ,,,.
  Zaslani mobilniho kompletu S-300 na zakladnu SAA na severu Syrie do Qamishli. Pkk v Turecku a jeho marxismus dostane protiledlove mobilni komplety.
  V pripade odvetnych opatrenich ze strany Turecka se rozsiri Bospor ... A v posledni rade Putin dokonci to co zacali nasi predci u Vidne a rusti generalove Potemkin a Suvorov a vrati Turky zpet do Asijskych stepí.
  Pak si Turecko vzpomene na dohody Generalnich stabu Ruska a Turecka o pouzivani horke linky,a na rozhovory z Antalye. No ale to by jsme nesmely znicit ten tisicivozovej autopark co zrovna tankoval v Syrii.,.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  23:41 24.11.2015

  No jo, to jsou furt samý Chibiny a špičková rušící uber-elektronika ze které je NATO paf, která si z amerických raket dělá leda tak dobrej den a američtí mariňáci díky ní žádají o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jo, to jsou furt samý Chibiny a špičková rušící uber-elektronika ze které je NATO paf, která si z amerických raket dělá leda tak dobrej den a američtí mariňáci díky ní žádají o předčasné penzionování a houfně navštěvují psychiatra,.... a pak přijdou Turci, "zmáčknou to" a ruské éro i s Chibinama pošlou k zemi jako nějakou kachnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  23:40 24.11.2015

  infi - chceš říct že Rus nevěděl že letí do Turecka? To nemyslíš vážně, že ano. A varování jistě slyšel, nebylo to poprvé co si Turci s Rusama povídali.
  Turci několikrát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi - chceš říct že Rus nevěděl že letí do Turecka? To nemyslíš vážně, že ano. A varování jistě slyšel, nebylo to poprvé co si Turci s Rusama povídali.
  Turci několikrát oficiálně protestovali a měli i Ruského velvyslance na koberečku. Rusům to bylo jedno, nepovažují zřejmě Turky za plnohodnotné.

  Srovnávat otukávání Turků s Řeckem kde o nic nejde s plně naloženým letounem letícím na bojovou misi je úsměvné.

  Turkmén v Sýrii nebo Rus na Donbasu - oba jsou to vrazi a oba jejich "mateřská" země brání jak to jde. Rozdíl v přístupu tam neni, jen ty si myslíš že když Rus pozabíjí Turkmeny bude ti lépe. Nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:39 24.11.2015

  Shania: Ta Turecka F4 se na spatne strane hranice poflakovala 15 minut a Edrogan mektal cosi ve smyslu, ze pri takovemhle drobnem naruseni je nesmysl hned strilet.

  Shania: Ta Turecka F4 se na spatne strane hranice poflakovala 15 minut a Edrogan mektal cosi ve smyslu, ze pri takovemhle drobnem naruseni je nesmysl hned strilet.

 • Fedoke
  23:34 24.11.2015

  Ak by cudzie bojove lietadlo pravidelne narusalo rusky vzdusny priestor, bolo by pravom zostrelene. Mozno nie hned pri prvom incidente, ale pri dalsom uz urcite ano. Rusi dostali 4 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak by cudzie bojove lietadlo pravidelne narusalo rusky vzdusny priestor, bolo by pravom zostrelene. Mozno nie hned pri prvom incidente, ale pri dalsom uz urcite ano. Rusi dostali 4 pokusy, osobne neverim ze by tolko dopriali niekomu inemu. Ak nad krajinou lieta cudzi bojak v bojovom stroji, tak je to to iste ako by sa tam prevazal cuzi tank, alebo pobehovali pesiaci. Ako by asi dopadli ceske gripeny, straziace pobaltie, ak by si dovolili pravidelne lietad nad ruske uzmie? Telefon za 100 Euro dokaze urcit polohu s presnostou 10 metrov, asi by ruski vojaci mali vytiahnut svoje mobily, lebo tych navigacnych omylov maju za posledne 2 roky viac ale vsetky ostatne armady sveta dokopy.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  22:28 24.11.2015

  Stanyk:

  Turecke letectvo behem dvou let prekrocilo Reckou hranici vice nez 1000x. To je meli taky Rekove vsechny sestrelit? Nebo Rekove nemaji narok na ochranu hranice? A to si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanyk:

  Turecke letectvo behem dvou let prekrocilo Reckou hranici vice nez 1000x. To je meli taky Rekove vsechny sestrelit? Nebo Rekove nemaji narok na ochranu hranice? A to si myslim, ze Rekove nemaji s Turky lepsi vztah nez Rusove. Rika ti neco intercepting nebo air policy? Turci proste sestrelit chteli za kazdou cenu a hledali jedinou moznou zaminku.

  Rusky letoun provadel anti-teroristickou operaci na uzemi Syrie a nepredstavoval pro Turecko zadnou hrozbu. A Prece nejake Turkmeny nemuzes srovnavat s Donbasem! Pokud to ma TOWy z Kataru, vsude cerne vlajky, macety, kalasnikovy, rezou hlavy, strili na padak a krici u toho fanaticky allahu akbar tak je mi jedno jestli to je mensinovy Turek, IS, Rus nebo treba Jezis - to mezi civilizovany svet nepatri a logicky budu sympatizovat klidne i se Satanem, pokud bude proti nim bojovat.

  Hroznou zahadou mi zustava i fakt jak mohli v tak kratkem case VAROVAT 10x, kdyz se varovani provadi tak, ze se vysila zprava na ruznych radiovych frekvencich a doufa se, ze dotycny (Rusky pilot) je na ni zrovna naladen ve finale pak radiovou zpravu pilot nemusi zachytit ani jednou. Nemluve o tom, ze mezi Ankarou a Kremlem je horka lina. Turecko sleduje pouze sve zajmy a schovava se pod NATO, jak s timhle muze nekdo sympatizovat nepochopim.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  21:23 24.11.2015

  Vypada to tak, že sa Tureckemu bombardovaniu Kurdov je koniec :)

  Vypada to tak, že sa Tureckemu bombardovaniu Kurdov je koniec :)

 • Shania
  20:44 24.11.2015

  V roce 2012 Syrie sestřelila bez varování Tureckou F4 která letěla nad morem a překročila o 1-2 km hranici nad mořem. Předpokládá se, že SAM obsluhovali ruští ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V roce 2012 Syrie sestřelila bez varování Tureckou F4 která letěla nad morem a překročila o 1-2 km hranici nad mořem. Předpokládá se, že SAM obsluhovali ruští operátoři.

  Informace o tom co se stalo s piloty si každý může najít sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  19:49 24.11.2015

  Opravdu nechápu to množství protitureckých a proruských názorů. Chápu, že značnou část naší populace potěšilo, když Rusové oznámili, že jdou zabíjet IS. To že za IS považují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu nechápu to množství protitureckých a proruských názorů. Chápu, že značnou část naší populace potěšilo, když Rusové oznámili, že jdou zabíjet IS. To že za IS považují prakticky kdekoho, kdo není v alianci s Asadem (bez ohledu na to, koho dalšího v té oblasti lze považovat za vraha, on je v té skupině určitě) jim uniká. Ano uznávám, argumentace "my jsme všichni gogo", alias všichni jsou al-kaida, IS, fašisti apod.hraje svou roli. To, že narozdíl od US, kteří jsou poučeni ze svých krvavých přešlapů z minulé dekády používají Rusové převážně hloupé bomby (= kašlem na civilisty) lidi často pomíjejí.

  Ale opravdu nechápu to, proč by si Turci měli nechat s**t na hlavu, a to doslova, od někoho, kdo opakovaně narušuje (nikoliv jen dnes) jejich hranice. Ono těch narušení v novodobé historii bylo opravdu dost (Gruzie, Ukrajina, Pobaltské státy, ...), natož pak provokací (tanker se stíhači u pobřeží Portugalska!!!).

  Jak řekl jeden z generálů NATO (nevím které země, promiňte) v době, kdy bylo in nenávidět rusy protože zahájili válku na Ukrajině (a ještě v ní pokračují): nejlepší jak zastavit zeleného mužíčka (rozuměn rusa na dovolené) je hned po překročení hranic ho zastřelit mezi oči.

  A tohle Turci udělali a za to jim můžeme pouze tleskat, že našli dost odvahy. Vůbec neříkám, že schvaluji co dělaj Turci s Kurdama nebo nedělají s IS. To je jiná otázka. KDO SI MYSLÍ, ŽE v tak napjaté situaci, kdy máte na svém území 2 mega uprchlíků, v zemi cca 20 procent potenciálních kurdských separatistů, za humny dlouhotrvající konflikt o kterém se lidi zajímají, jen když někdo umře trochu zvlášť drastickým způsobem (plyn) nebo umře příslušník někoho, kdo tak často neumíral, MAJÍ TURCI primárně myslet na blaho Evropy, protože ta je připo****á z imigrantů (neboť ve francii stříleli belgičtí zastydlý pubérťáci), tak je na omylu.

  Turci myslí a z jejich pohledu naprosto správně, pouze na svou bezpečnost. A tu mít nebudou, pokud jim Rus (nebo kdokoliv jiný, mimo nebo proti jejich vůli) bude prosazovat na jejich hranici svou vlastní politiku.

  A trochu obratem zpět k Ukrajinské krizi. Stejnou filozofii zastavá přece i Rus. Bez ohledu na hranice, jakmile je ohrožena jeho bezpečnost, musí zasáhnot. Narozdíl od Turecka, Turecko se dle dostupných informací nepokusilo zabrat Rusko ani jím držené základny v Turecku. Jen prostě nechtějí, aby jim někdo u hranice házel bomby. Taky by mě štvalo, kdy někdo bombardoval Slováky a Slovenky :)

  A závěrem, v souvislosti s předloženými záznamy o letu ruského letadla si dovolím citovat jednoho předního, někým uznávaného politka, ministra zahr. věcí Ruské federace: "Počítačové hry" :))))))
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  19:35 24.11.2015

  stirling...tá turecká menšina v Sýrii turkméni je dôležitá pre Turecko pre dve veci.Boj proti Kurdom a Assadovi.Turecko ich podporuje materiálne aj výcvikom.Rozhonde to ni je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling...tá turecká menšina v Sýrii turkméni je dôležitá pre Turecko pre dve veci.Boj proti Kurdom a Assadovi.Turecko ich podporuje materiálne aj výcvikom.Rozhonde to ni je mierumilovná menšina.To tu bude stále dookola otázka...či je pre Sýriu aj EU najlepśia voľba Assad a príde nejaká normalizácia alebo budeme snahu Ruska negovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  19:05 24.11.2015

  stirling - ono jde taky o to kolikrát už tam Rus tak letěl. Pokud to bylo běžné a varování nepomáhalo...

  Tak prý ho dostala ta F16. Čím myslíte že to bylo?

  stirling - ono jde taky o to kolikrát už tam Rus tak letěl. Pokud to bylo běžné a varování nepomáhalo...

  Tak prý ho dostala ta F16. Čím myslíte že to bylo?

 • stirling
  18:57 24.11.2015

  Přijde mě trošku divné že lidé co obhajují ruské vojnské intervence pod záminkou ochrany svých krajanů v cizích zemích nechápou turecko, když rusové přes jejich varování stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mě trošku divné že lidé co obhajují ruské vojnské intervence pod záminkou ochrany svých krajanů v cizích zemích nechápou turecko, když rusové přes jejich varování stále bombarudují jejich krajany a ještě nadrzovku to berou přes jejich prostor - spíše by mě v této situaci překvapilo pokud by turcko jen koukallo a nevužili příležitost.
  Za mě převažuje názor, že to mohli řešit jinak otázka je jestli vůbec někdo u rusů byl ochoten jednat, když na varování nereagovali...
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  18:34 24.11.2015

  perunBB - no mapy hranic jsou celkem jasné, o ničem jiném jsem nepsal. Koho letělo to letadlo bombardovat je naprosto irelevantní.
  To Turecko mohli v klidu obletět, v Sýrii jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  perunBB - no mapy hranic jsou celkem jasné, o ničem jiném jsem nepsal. Koho letělo to letadlo bombardovat je naprosto irelevantní.
  To Turecko mohli v klidu obletět, v Sýrii jim nic nehrozí a můžou na cíl nalétat odkud chtějí. To že to berou přes Turky je jasný záměr. Ani bych se nedivil jestli nešlo o test po kolikátém přeletu to Turci přestanou řešit. A ejhle...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:18 24.11.2015

  17:36 Je to záležitosť Turecka a Ruska, my sa zameriavame na ISIS, vyhlásil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  17:36 Je to záležitosť Turecka a Ruska, my sa zameriavame na ISIS, vyhlásil Pentagon
  http://hn.hnonline.sk/svet-120...

  Mam dojem, ze v Turecku po tomhle prohlaseni zhnedlo velmi vyrazne procento tech dulezitych trenek.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  18:11 24.11.2015

  Shania: Ano mas pravdu...tak jim hodne pomohli. Da se rict, ze jiz nyni lze vsechny Turkmeny na severu Syrie prohlasit za mrtve. Postvali si proti sobe pulku sveta, nastvali Nemce, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Ano mas pravdu...tak jim hodne pomohli. Da se rict, ze jiz nyni lze vsechny Turkmeny na severu Syrie prohlasit za mrtve. Postvali si proti sobe pulku sveta, nastvali Nemce, Francouze a i Amici se nechali slyset, ze to je zalezitost Turecko-Ruska. V podstate nikdo nevi co tim sledovali a hlavne ceho tim dosahli. Vubec nikomu se to nehodi.

  Ty vrtulniky leteli ve formaci Mi-8 + Mi-24 - doufam ze posadka z MI-8 je v bezpeci, jak rikas, podle toho videa to vypada, ze vrtulnik byl opusten po nouzovem pristani.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:11 24.11.2015

  Tak se zda, ze to video, jak strili na chlapa na padaku je fake. UZ bylo pouzito 10.10. a taky se tvrilo, ze jde o letoun RF. Stejne tak nektere fotky mrtveho vojaka jsou starsiho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak se zda, ze to video, jak strili na chlapa na padaku je fake. UZ bylo pouzito 10.10. a taky se tvrilo, ze jde o letoun RF. Stejne tak nektere fotky mrtveho vojaka jsou starsiho data. Priznani velitele te skupiny ale zustava.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  18:05 24.11.2015

  Meli by jsme si hlavne klast otazku , proc ho vlastne turci sestrelili . Pokud to tedy nebyla najaka akce mistniho sileneho velitele PVO . Ja nenachazim logicky duvod , coz me ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Meli by jsme si hlavne klast otazku , proc ho vlastne turci sestrelili . Pokud to tedy nebyla najaka akce mistniho sileneho velitele PVO . Ja nenachazim logicky duvod , coz me celkem desi ...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:04 24.11.2015

  Už jsme se o tom bavili níže - vrťas prý už byl poškozený palbou ze země, v podstatě šlo tedy asi o nouzák.

  Už jsme se o tom bavili níže - vrťas prý už byl poškozený palbou ze země, v podstatě šlo tedy asi o nouzák.

 • perunBB
  18:02 24.11.2015

  triplane...podľa tých vašich máp by tam teda mali byť asi iba umiernený.A piloti ani nestihli dopadnúť na zem a boli vo vzduchu ešte na padákoch roztrielaný a ten vrtuľník ...
  Zobrazit celý příspěvek

  triplane...podľa tých vašich máp by tam teda mali byť asi iba umiernený.A piloti ani nestihli dopadnúť na zem a boli vo vzduchu ešte na padákoch roztrielaný a ten vrtuľník zostrelili tiež umiernený.Hmmm tie mapy mi prídu prinajmenšom nepravdivé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:56 24.11.2015

  perunBB: ano přesně věděli proč tam jsou, bombardovali etnické Turky u jejich hranic.

  To se Turecku dlouhodobě nelíbí a už párkrát varovali.

  Tady má být zásah toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  perunBB: ano přesně věděli proč tam jsou, bombardovali etnické Turky u jejich hranic.

  To se Turecku dlouhodobě nelíbí a už párkrát varovali.

  Tady má být zásah toho vrtulníku

  https://www.youtube.com/watch?...

  Nechápu proč je na zemi s vypnutým rotorem. Snad tam nikdo nebyl.
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  17:53 24.11.2015

  infi - ale ta dohoda byla oboustraná, základ u ní určitě byl že Rusko nebude zbytečně porušovat hranice. Podle všech map co jsem zatím viděl to zbytečné bylo.
  Přijde mi to jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi - ale ta dohoda byla oboustraná, základ u ní určitě byl že Rusko nebude zbytečně porušovat hranice. Podle všech map co jsem zatím viděl to zbytečné bylo.
  Přijde mi to jako částečná provokace, mohli se Turecku vyhnout uplně v pohodě.

  Nepadá tímto sestřelem i ta legenda o Ruském vyrušení spojeneckého čehokoliv kdekoliv a kdykoliv?
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  17:37 24.11.2015

  infi ma predbehol...Turecko veľmi dobre vedelo za akým účelom tam ruské lietadlo operuje a priamo Turecku nehrozí žiadne nebezpečenstvo.A to že bezprostredne po incidente Turecko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi ma predbehol...Turecko veľmi dobre vedelo za akým účelom tam ruské lietadlo operuje a priamo Turecku nehrozí žiadne nebezpečenstvo.A to že bezprostredne po incidente Turecko nekontaktovalo hneď Mosku tiež svedčí o tureckej povahe.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  17:28 24.11.2015

  Jak nesou podil obe strany? Rusko se dohodlo s USA, ktere vedou anti-IS koalici (ve ktere jsou i Turci) na tom, ze podobnym situacim se budou obe strany VYHYBAT.

  Dalsi otazka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak nesou podil obe strany? Rusko se dohodlo s USA, ktere vedou anti-IS koalici (ve ktere jsou i Turci) na tom, ze podobnym situacim se budou obe strany VYHYBAT.

  Dalsi otazka je, kdo z NATO by pripadne za Turky bojovali (byt i diplomaticky)?
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  17:06 24.11.2015

  Myslím, že na tom nesou podíl obě strany jak už to tak bývá. Růsové ignorovali varování Turecka ohledně cílů bombardovávání a přeletů a vzhledem k turecké povaze - ti prostě jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že na tom nesou podíl obě strany jak už to tak bývá. Růsové ignorovali varování Turecka ohledně cílů bombardovávání a přeletů a vzhledem k turecké povaze - ti prostě jen čekali na záminku, kterou jim evidentně dali. Myslím, že to může být cenná lekce jak pro rusko, že se nevyplatí vše hrnout jen silou tak pro turecko, že nejde dělat vše s horkou hlavou. Válečný konflikt vidím jako nereálný, protože turecká armáda je velice silná, navíc v nato a rusové jsou rádi, že jsou schopni zásobovat na takovou dálku jednu základnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  16:26 24.11.2015

  Jde to ráz na ráz - Vojna s turkem (nebo s rusem) musi bejt
  Armáda bude mobilizovat, ale jen na zkoušku
  Čtvrt století česká armáda nevyzkoušela, jak by zvládala mobilizaci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jde to ráz na ráz - Vojna s turkem (nebo s rusem) musi bejt
  Armáda bude mobilizovat, ale jen na zkoušku
  Čtvrt století česká armáda nevyzkoušela, jak by zvládala mobilizaci, tedy situaci, kdy by ve válečném ohrožení prezident na žádost vlády povolal občany do zbraně. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář v úterý v Praze na shromáždění velitelů řekl, že chce příští rok zjistit, jak by armáda pouze na zkoušku na mobilizaci reagovala a zda by ji administrativně i logisticky zvládla.

  Už jsem volal domů at me moc neškrobí trenky...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:24 24.11.2015

  Podle fotek jednoho z pilotů si chudák před smrtí asi dost "užil"... :(
  Moc bych se nedivil tomu, kdyby všichni ti rozjuchaní alahkbaristi co se postují kde se dá s těmi ruskými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle fotek jednoho z pilotů si chudák před smrtí asi dost "užil"... :(
  Moc bych se nedivil tomu, kdyby všichni ti rozjuchaní alahkbaristi co se postují kde se dá s těmi ruskými piloty, se dali v podstatě už považovat za mrtvé..
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:19 24.11.2015

  Zatím jsem nikde neviděl info, jestli v tom záchranném vrtulníku někdo zařval. Ale popravdě řečeno, takovou explozi asi nikdo uvnitř přežít nemohl...

  Šance, že by tomuto TOWnutí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatím jsem nikde neviděl info, jestli v tom záchranném vrtulníku někdo zařval. Ale popravdě řečeno, takovou explozi asi nikdo uvnitř přežít nemohl...

  Šance, že by tomuto TOWnutí z výšky krytím zabránila Mi-24 je zřejmě malá..
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  16:16 24.11.2015

  Ten vrtulnik dostal TOW, protoze uz pred tim musel nouzove pristat, posadka byla zdrava. Mluvilo se o tom, ze byl taky zasazenej palbou ze zeme. Ty umirneni opozicnici se nejak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten vrtulnik dostal TOW, protoze uz pred tim musel nouzove pristat, posadka byla zdrava. Mluvilo se o tom, ze byl taky zasazenej palbou ze zeme. Ty umirneni opozicnici se nejak vybarvujou a perfektne nahravaji RF, kdyz tvrdi, ze tam nikdo umirnenej neni.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:58 24.11.2015

  ...a zrovna jim sejmuli záchrannou Mi-8 (pominu, že seděla na zemi jak kačena).
  No, myslím že pamětníci "nelidského zacházení" od CIA budou v rukou FSB ještě rádi vzpomínat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...a zrovna jim sejmuli záchrannou Mi-8 (pominu, že seděla na zemi jak kačena).
  No, myslím že pamětníci "nelidského zacházení" od CIA budou v rukou FSB ještě rádi vzpomínat na watterboarding...

  Turci to podělali..
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:50 24.11.2015

  Ta particka vzbourencu je uz mrtva, jen si jeste nelehli. Turci timhle zavreli vzdusnej prostor pro celou zapadni koalici.

  Ta particka vzbourencu je uz mrtva, jen si jeste nelehli. Turci timhle zavreli vzdusnej prostor pro celou zapadni koalici.

 • Beld
  15:43 24.11.2015

  No k nejake vyrazne reakci urcite dojde . Co jsem cetl , tak turkmeni chytli a zabili oba piloty a ty videa na webu si putin nemuze nechat libit . Takze cekam minimalne nejakou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No k nejake vyrazne reakci urcite dojde . Co jsem cetl , tak turkmeni chytli a zabili oba piloty a ty videa na webu si putin nemuze nechat libit . Takze cekam minimalne nejakou masivni bombardovaci kampan oblasti a sestreleni cehokoliv z turecka co prekroci syrskou hranici ...

  :D No a ty ruske cestovky zamerene na zajezdy do turecka asi behem chvilky prisly o 99% hodnoty :D
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  15:40 24.11.2015

  Týmto pádom ale pravdepodobne bombardovanie Kurdov na sýrskom území Tureckom skončilo.

  Týmto pádom ale pravdepodobne bombardovanie Kurdov na sýrskom území Tureckom skončilo.

 • Shania
  15:30 24.11.2015

  premyslcz: neměj iluze o tom, že rusové nepočítali s tím, že můžou o nějaké to letadlo přijít, přesně ve stejné oblasti už Turci před dobou sestřelili Syrské letadlo přesně ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: neměj iluze o tom, že rusové nepočítali s tím, že můžou o nějaké to letadlo přijít, přesně ve stejné oblasti už Turci před dobou sestřelili Syrské letadlo přesně ze stejného důvodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  15:17 24.11.2015

  Jsou dve moznosti co se stanou 1) rusove pomoci svych lodi zarusi na hranicich uzemi v okruhu 250 km a v Turecku si nepustí ani kalkulačku 2) úplně náhodne se vyskouší S-400 3) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsou dve moznosti co se stanou 1) rusove pomoci svych lodi zarusi na hranicich uzemi v okruhu 250 km a v Turecku si nepustí ani kalkulačku 2) úplně náhodne se vyskouší S-400 3) dnes v noci se rozšíří Bospor o pár desítek kilometrů a o Turkmenech můžeme mluvit v minulém čase
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  14:44 24.11.2015

  http://hn.hnonline.sk/svet-120...
  13:34 Rusko povolalo svojho veľvyslanca z Turecka

  Po dnešnom útoku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://hn.hnonline.sk/svet-120...
  13:34 Rusko povolalo svojho veľvyslanca z Turecka

  Po dnešnom útoku na ruskú stíhačku sa rozhodla ruská vláda stiahnuť svojho veľvyslanca z Ankary.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  13:53 24.11.2015

  Shania, ano...ale predstav si, jak by vypadal svet, kdyby se sestrelovali letadla za kazde vterinove prekroceni nejake hranice. Navic se jednalo o neutralni zeme s pratelskymi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, ano...ale predstav si, jak by vypadal svet, kdyby se sestrelovali letadla za kazde vterinove prekroceni nejake hranice. Navic se jednalo o neutralni zeme s pratelskymi vztahy...tohle se proste opravdu nedela.

  Rovnez, pokud jeden pilot byl zabit a druheho zajali turkmeni, tak to nejspise pro vetsinu turkmenu na severu Syrie znamena jistou zahubu. Vubec nevim co tim Turecko sledovalo, kazdopadne vysledek je pro ne velmi negativni.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:49 24.11.2015

  jsem zvědav, kdy se na území ovládané Kurdy objeví první Tory a Panciry. Jestli někdy Turci nechtěli, aby Kurdové měli svůj vlastní stát, tak teď si tento plán vymazali z oblohy.

  jsem zvědav, kdy se na území ovládané Kurdy objeví první Tory a Panciry. Jestli někdy Turci nechtěli, aby Kurdové měli svůj vlastní stát, tak teď si tento plán vymazali z oblohy.

 • RiMr71
  13:47 24.11.2015

  "Ruský vojenský expert Igor Korotčenko: Budeme muset uzavřít průchodnost vzdušného prostoru z Turecka do Sýrie jak pomocí PVO, tak vzdušnými hlídkami a vytlačit turecké a další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Ruský vojenský expert Igor Korotčenko: Budeme muset uzavřít průchodnost vzdušného prostoru z Turecka do Sýrie jak pomocí PVO, tak vzdušnými hlídkami a vytlačit turecké a další letouny od hranice."

  ...jakože vytlačí turecké "a další" letadla ne "k hranici" ale "od hranice"? Tedy že bude třeba hrozit sestřelení letadlům nad vlastním územím, které budou "moc blízko" vlastní hranici?

  Ale třeba je to jen špatný překlad a hlavně, čort znájet jaký má tento "expert" vliv na reálnou situaci..
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:41 24.11.2015

  ...to je špatný, moc špatný. Ne že by Turci neměli knowhow i s válčením uvnitř v rámci NATO, ale toto...

  ...to je špatný, moc špatný. Ne že by Turci neměli knowhow i s válčením uvnitř v rámci NATO, ale toto...

 • Shania
  13:36 24.11.2015

  infi: k narušení docházelo opakovaně, i na tom snímku je vidět, že tam byli minimálně dvě narušení hned po sobě, vidí jejich vektory dlouho před narušením hranice... takže já žádný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi: k narušení docházelo opakovaně, i na tom snímku je vidět, že tam byli minimálně dvě narušení hned po sobě, vidí jejich vektory dlouho před narušením hranice... takže já žádný problém s varováním nevidím.

  Navíc obě letadla letěli naprosto stejnou trasou přes Turecký vzdušný prostor, kdyby tohle byla jen opakovaná chyba v navigaci....nebo cílená provokace..

  Podle jejich trasy, ať už býl cíl kdekoliv na ni mimo Turecka, tak mohli snadno použít jinou cestu která by je do tureckého prostoru nedostala.

  Turci prostě udělali to o čem každé jiné letectvo, kterým rusové cíleně narušují vzdušný prostor sní už roky. To ale pořád neznamená, že to byl chytrý nebo dobrý krok.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:24 24.11.2015

  beru zpět: Tomu prvnímu patří trasa začínající jižně.

  není to dost dobře rozpoznatelné, trasy se překrývají.

  beru zpět: Tomu prvnímu patří trasa začínající jižně.

  není to dost dobře rozpoznatelné, trasy se překrývají.

 • infi
  13:22 24.11.2015

  Jenom pro zajimavost...delka preletu nad Tureckem (dle turky dolozenem zaznamu trasu) byla celkem POUHE 3,5km. Pri rychlosti 900 km/h to odpovida 14 VTERINAM...behem kterych turci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenom pro zajimavost...delka preletu nad Tureckem (dle turky dolozenem zaznamu trasu) byla celkem POUHE 3,5km. Pri rychlosti 900 km/h to odpovida 14 VTERINAM...behem kterych turci udajne stihli varovat letoun 10x...Myslim, ze clovek nemusi byt velky poctar, aby si ujasnil ze tady neco nehraje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:22 24.11.2015

  Kozlus: když se na to podíváš pořádně

  uvidíš tam dvě ruská letadla jedno označené zeleným rámečkem, druhé je v tureckém prostoru, takže mohli varovat to první.
  Tomu prvnímu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: když se na to podíváš pořádně

  uvidíš tam dvě ruská letadla jedno označené zeleným rámečkem, druhé je v tureckém prostoru, takže mohli varovat to první.
  Tomu prvnímu patří trasa začínající jižně.

  F-16 končí asi 12-18 km od jižní hranice, to co pokračuje k hranici je vektor. To co označuje polohu letadla je oblouček s tečkou, z tečky vychází vektor uvadající rychlost a směr.

  Otázka je, proč vůbec lítají touto trasou, když byli několikrát varování, co jim brání se otočit na jih nebo východ místo na sever.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:12 24.11.2015

  http://jpeg.cz/images/2015/11/...
  Tady by mela byt i trasa F-16. Zajimave, ze se z radaru ztraci, zrovna kdyz prekracuje hranici se Syrii. Jestli si Turek nezalete za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://jpeg.cz/images/2015/11/...
  Tady by mela byt i trasa F-16. Zajimave, ze se z radaru ztraci, zrovna kdyz prekracuje hranici se Syrii. Jestli si Turek nezalete za hranici a nestrilel nad Syrii? Nebo byl na vylete v Syrii, vratil se do Turecka a az pak strilel? Divim se, ze se tam nekde nepotloukala i dve SU-30SM, ale to by si asi Turci takhle nedovolovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:04 24.11.2015

  K te trase: Podivejte se, jak dlouho to letadlo asi bylo v Turecku. A turci tvrdi, ze ho 10x varovali behem 5 minut. Takze na nej nejspis rvali, kdyz byl v Syrii.
  Mam takovej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K te trase: Podivejte se, jak dlouho to letadlo asi bylo v Turecku. A turci tvrdi, ze ho 10x varovali behem 5 minut. Takze na nej nejspis rvali, kdyz byl v Syrii.
  Mam takovej dojem, ze i nase letectvo, behem studene valky, mohlo proti narusiteli zasahnout jen kdyz letadlo a pripadne munice z leteckeho kanonu, dopadlo na nasi strane hranice.

  Jsem zvedavej, co vsechno za se PVO jednotky se ted nastehuje na to nedavno osvobozeny letiste u Aleppa. Minimalne Syrske Buk M2.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:01 24.11.2015

  Tak jestli nebude jeden z důvodů pro sestřelení to, že rusové bombardují Turkmeny bojující proti asadovi (a pry i isis).

  Tak jestli nebude jeden z důvodů pro sestřelení to, že rusové bombardují Turkmeny bojující proti asadovi (a pry i isis).

 • infi
  12:43 24.11.2015

  Letova trasa:
  https://pbs.twimg.com/media/CU...

  Co na to rict? Myslim, ze o "nutnosti" sestreleni si udela kazdy nazor sam.

  Lituju osud obou pilotu. Byli to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letova trasa:
  https://pbs.twimg.com/media/CU...

  Co na to rict? Myslim, ze o "nutnosti" sestreleni si udela kazdy nazor sam.

  Lituju osud obou pilotu. Byli to pro me lide, co bojovali za nas proti IS, nakonec byli zabiti nasim spojencem z NATA. Odporne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:42 24.11.2015

  stirling : Je treba aby se konecne turecko odkopalo a zapad si uvedomil , ze to neni spojenec , ale agresivni regionalni velmoc , ktera zapad jen vyuziva k ziskani vlivu v regionu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling : Je treba aby se konecne turecko odkopalo a zapad si uvedomil , ze to neni spojenec , ale agresivni regionalni velmoc , ktera zapad jen vyuziva k ziskani vlivu v regionu . Ona je jen otazka casu , nez bude chtit sultan erdogan jaderne zbrane ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  12:41 24.11.2015

  Turci ukazali jakousi drahu letadla.
  https://twitter.com/CNNTURK_EN...
  Me se to spis zda, ze jde o drahu dvou letadel. A jestli je tahle letova draha pravdiva, tak delka letu nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turci ukazali jakousi drahu letadla.
  https://twitter.com/CNNTURK_EN...
  Me se to spis zda, ze jde o drahu dvou letadel. A jestli je tahle letova draha pravdiva, tak delka letu nad Tureckem byla tak 2-3 km maximalne. A v tehle situaci strilet na letadlo, je ponekud stupidni.
  V te oblasti meli rusove bombardovat jakousi "tureckou mensinu". Jenze se taky ukazalo video, se strelbou na padaky - valecny zlocin proti RF a ted to tam srovnaji se zemi poradne.
  Jeden pilot je pry na uzemi pod kontrolou SAA - zdroj syria news
  Druhej je asi mrtvej.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:12 24.11.2015

  Beld: pokud stojíš o vojenský konflikt mezi ruskem a tureckem tak asi nejsi normální.

  Beld: pokud stojíš o vojenský konflikt mezi ruskem a tureckem tak asi nejsi normální.

 • stirling
  12:10 24.11.2015

  Je jasné, že na jakýkoliv závěr je příliš brzo a nebude dlouho trvat a dozvíme se zda letadlo bylo u turka či nikoliv, pokud ano není se čemu divit a spíše mě přijde padlý na hlavu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je jasné, že na jakýkoliv závěr je příliš brzo a nebude dlouho trvat a dozvíme se zda letadlo bylo u turka či nikoliv, pokud ano není se čemu divit a spíše mě přijde padlý na hlavu ten pilot po předchozích událostech a pokud tam nebyl tak to dost přehnali a nechci vidět to pokračování...
  Tak jako tak nedávno proklamované "spojenectví" ruska a turecka je rázem v troskách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:06 24.11.2015

  Kdyby mi nekdo pred 20 lety rekl , ze budu jednou doufat v sestreleni par F-16 ve sluzbach "NATO" . Tak bych si myslel , ze je to blazen . ... :(

  Vyvoj nezastavis.

  Kdyby mi nekdo pred 20 lety rekl , ze budu jednou doufat v sestreleni par F-16 ve sluzbach "NATO" . Tak bych si myslel , ze je to blazen . ... :(

  Vyvoj nezastavis.

 • Kozlus
  11:30 24.11.2015

  Podle RF bylo letadlo stale v Syrskem vzdusnem prostoru a dostalo to od PVO. Turci rikaji, ze letadlo 10x varovali behem 5 minut. K tomu si pripoctete, ze turci driv vyhlasovali, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle RF bylo letadlo stale v Syrskem vzdusnem prostoru a dostalo to od PVO. Turci rikaji, ze letadlo 10x varovali behem 5 minut. K tomu si pripoctete, ze turci driv vyhlasovali, ze budou sestrelovat vsechno 5km v Syrskem vzdusnem prostoru...
  Piloti se katapultovali oba, ale dalsi zpravy jsou nejasne. Pry oba dva jsou zajati, pry jen jeden, pry je jeden mrtvej, druhej zajatej,... Taky uz jsem kdesi cetl, ze byla sestrelena turecka F-16...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:53 24.11.2015

  Tak bezva, naši turečtí "spojenci" už sestřelili Fencera...určitě věděli co dělají, když poslali smečku F-16.

  Tak bezva, naši turečtí "spojenci" už sestřelili Fencera...určitě věděli co dělají, když poslali smečku F-16.

 • Deortc
  22:51 22.11.2015

  to premyslcz: Prošel jsem diskuze k videím s tím výbuchem a zjevně máš pravdu. Nejspíš je to opravdu zásah muničního skladu a navíc, jak se z diskuzí jeví, ani to nepochází ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to premyslcz: Prošel jsem diskuze k videím s tím výbuchem a zjevně máš pravdu. Nejspíš je to opravdu zásah muničního skladu a navíc, jak se z diskuzí jeví, ani to nepochází ze Sýrie, ale prý se to stalo kdesi v Jemenu. :)
  Holt jsem si ty diskuze měl přečíst ještě před odesláním původního příspěvku. :P
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  22:30 22.11.2015

  Pravdepodobne neslo o odhozeni munice do pouste, ale byl zasazen municni sklad. Tak to vypadalo asi ve Vrbeticich...

  Pravdepodobne neslo o odhozeni munice do pouste, ale byl zasazen municni sklad. Tak to vypadalo asi ve Vrbeticich...

 • Deortc
  22:05 22.11.2015

  Ahoj,
  nevíte někdo konkrétně co je tohle? Na řadě videí zachycujících ruské bombardování jsou vidět doslova gigantické výbuchy, které jsou ve videu dokonce občas interpretovány ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj,
  nevíte někdo konkrétně co je tohle? Na řadě videí zachycujících ruské bombardování jsou vidět doslova gigantické výbuchy, které jsou ve videu dokonce občas interpretovány jako údajný nukleární výbuch. Např. zde:

  https://www.youtube.com/watch?...
  (Výbuch je vidět teprve až ve druhé polovině videa.)

  Že se nejedná o žádný nukleární výbuch, to je celkem jasné, ale netušíte co je to konkrétně? Nejsou to ty tzv. termobarické bomby o kterých se hovoří jako o nejsilnějších nezaderných zbraních? Předem díky všem kdo odpoví o co se vlastně jedná.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  21:42 20.11.2015

  A-10 v akci http://www.liveleak.com/view?i...
  Cekal jsem vetsi tanec

  A-10 v akci http://www.liveleak.com/view?i...
  Cekal jsem vetsi tanec

 • KóĎA
  21:17 20.11.2015

  Dnes "hromové hole" z Kaspiku.

  https://www.youtube.com/watch?...

  A výlet tří Labutí přes půlku Evropy. Po kružnici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dnes "hromové hole" z Kaspiku.

  https://www.youtube.com/watch?...

  A výlet tří Labutí přes půlku Evropy. Po kružnici :-)

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:51 20.11.2015

  RiMr71 dneska perlí :-) Mmchd, odkaz na video toho vlkodlaka v kurníku by nebyl?

  RiMr71 dneska perlí :-) Mmchd, odkaz na video toho vlkodlaka v kurníku by nebyl?

 • Kozlus
  20:25 20.11.2015

  To jen nasi vypatlany novinari lzou, co jim klavesnice staci.

  To jen nasi vypatlany novinari lzou, co jim klavesnice staci.

 • fenri
  20:15 20.11.2015

  Zaráží mne, jak se tu operuje s tím, že v posledních dnech klesá aktivita ruského letectva vůči islamistickým cílům. Vždyť opak je pravdou a například zapojení těžkých bombardérů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaráží mne, jak se tu operuje s tím, že v posledních dnech klesá aktivita ruského letectva vůči islamistickým cílům. Vždyť opak je pravdou a například zapojení těžkých bombardérů výrazně hýbe s počtem zasažených cílů..
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  20:12 20.11.2015

  Dave22
  Snažil som sa v dnešnej informačnej vojne a propagande lepšie naznačiť pohnútky a motívy naších veľmoci a nie viesť rudu propagandu. Komentoval som skôr súčasný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dave22
  Snažil som sa v dnešnej informačnej vojne a propagande lepšie naznačiť pohnútky a motívy naších veľmoci a nie viesť rudu propagandu. Komentoval som skôr súčasný stav.
  Potom aj autor tohto článku vedie rudu propagandu, keď uvádza tieto vety?...
  Takovou neověřitelnou zprávu však lze s úspěchem zařadit do nelítostné informační války zuřící mezi Ruskem a Západem, ve které “účel světí prostředky”...

  Alebo aj prezident ČR vedie rudu propagandu keď pri vyhrotení Ukrajinskej krízy a zabrati Krymu vyhlásil ...Rusi urobili, čo urobiť museli...
  Áno na ich mieste by podobne konali ako Čína, tak USA. Veď čo dorábali počas Karibskej krízy? Vohnali svet na hranu 3 svetovej.
  Uvádzal si právo možnosti robiť si každého čo chce ako aj spojenca.
  Myslíš že v Sýrii majú právo robiť si čo chcú a vyberať si spojenca? Veď Asad je stále legitívne naposledy zvolený. USA a spol ale jednajú a rokujú o Sýrii bez Asada. Ale Asádovci tu neposielajú do EU teroristov. Od Asadovcov obsadených územi tu neutekaju utečenci. Obama aj dnes prehlásil že Asad musí odstúpiť.
  Ja neverím v holubičie úmysly ani jednej veľmoci.
  Trochu histórie. Zradili nás západne veľmoci v roku 1938 - Mnichovská zrada.
  V roku 1968 zas prepadol další veľký brat ZSSR a spojenci Varšavskej zmluvy.
  Nemecká tajna služba BND niekoľko týždňov dopredu vedela o invázii do ČSSR. Na stole mal satelitné snímky, že sa k nášim hraniciam blížia Ruské tanky aj prezident USA. Podľa výpovedi jedného Českého tajneho to brali v USA približne takto...
  Ak my máme problém vo Vietname, tak nech Rusi majú problém v ČSSR...
  NATO tiež napríklad neobránilo Grécko pred inváziou Turkov. Tak by som sa neochvejne nespoliehal ani na NATO. Práve že naše štáty nemajú dobré skúsenosti keď sa neochvejne spoliehali na spojencov či už Západných alebo Ruských.
  Prečítaj si dobre link o stratégiach USA od geostratega Friedmana na yotube ktorý som poslal v predošlej reakcii.Je s českých titulkach.
  Má rudy názor aj Tony Blair, keď minulý mesiac sa ospravedlnil za druhú inváziu do Iraku a vzostup ISIL?
  http://www.topky.sk/cl/11/1506...

  ...25.10.2015 16:04
  LONDÝN - Trvalo mu to dvanásť rokov, no bývalý britský premiér Tony Blair sa nakoniec predsa len ospravedlnil za vojnu v Iraku a za to, že čiastočne môže za vzostup Islamského štátu. Uviedol to v rozhovore pre televíziu CNN.

  Mimoriadne vyznanie učinil Blair po tom, ako sa dlhé roky odmietal ospravedlniť za konflikt, pod ktorý sa podpísal krvavým písmom. Jeho "mea culpa" zaznelo v interview, v ktorom porozprával o pekle spôsobené jeho a Bushovým rozhodnutím poraziť Saddáma Husajna.

  Niekdajší britský predseda vlády opakovane oľutoval svoje správanie a priznal, že invázia do Iraku bola "vojnovým zločinom". Na otázku moderátora Fareeda Zakariho, či bola vojna v Iraku chybou, odpovedal: "Ospravedlňujem sa za to, že som nemal správne informácie od spravodajskej služby. Taktiež sa ospravedlňujem za niektoré chyby v plánovaní a určite sa ospravedlňujem za to, že sme vtedy nechápali, čo sa stane po odstránení vtedajšieho irackého režimu." Po tom, ako novinár skonštatoval, že vojna v Iraku bola hlavnou príčinou vzostupu Islamského štátu, Blair odvetil: "Je na tom niečo pravdy. Samozrejme, nemožno povedať, že tí z nás, ktorí odstránili Saddáma v roku 2003, nenesú žiadnu zodpovednosť za situáciu v roku 2015." Zakari v rozhovore Blaira obvinil, že svojmu spojencovi, americkému prezidentovi Georgovi Bushovi mladšiemu, slúžil ako "ako taký pudlík"...

  To už tak pokročila doba že nestranný názor a hľadanie skutočnej pravdy sa považuje dokonca za Rudy komunistickí?
  To že Putin podcenil ropnú hru je predsa jeho blbosť. Nejde orientovať ekonomiku a modernizáciu armády len na ziskov z ropy. Orientovať sa iba na jedno odvetvie sa môže ukázať rýchlo ako slabina. Upozorňovali ho na to niektorí strategovia, vedel o tom. Putin ma kadečo za ušami. Dnes podskakovali, že Francúzi bombardovali ropné zariadenia, ktoré mohli onedlho obsadiť Asadovci.
  Pobaltie no ja proste neverím, že Putin a spol sú takí sprosti, že zaútočia na člena NATO, lebo by to znamenalo 3 svetovú. Potom by nám už tie štíty veľmi nepomohli.
  Pripusťme, že by pomohli, aj tak živí by asi závideli mrtvým. To vedia veľmi dobre ako v Rusku, tak v USA, či v Číne. Ale balamutiť stále treba niečim o tom sú tie informačné vojny.
  Aby sa s obyvateľstvom lepšie manipulovalo.
  Neutrální sú takí Švédi, od ktorých ČR prenajala Gripeny. Neutrálni sú aj Rakusko, Švajčiarsko. Chybuje niečo obyvateľom týchto štátov? Majú sa tam zle? Cítia sa tiež tak ohrození tými zlými Rusmi?
  Ale ručím za to že sa cítia ohrození tými utečencami, či teroristami. A musia aj oni zvyšovať riadne výdavky na bezpečnosť. Francúzi tiež nepredĺžili vynimočný stav na tri mesiace kvôli Rusom. Sprísňuje sa aj v SR a ČR a pocítime to cez výdavky na rozpočet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  17:50 20.11.2015

  RiMr71 děkuju - nebo A-10 (které mimochodem při útocích na cisterny působí dojmem Vlkodlaka v kurníku) - tohle se Ti povedlo :)

  RiMr71 děkuju - nebo A-10 (které mimochodem při útocích na cisterny působí dojmem Vlkodlaka v kurníku) - tohle se Ti povedlo :)

 • Roland
  17:48 20.11.2015

  mě by zajímalo jak moc velké překvapení pro nato/usa bylo těch 26 nebo kolik raket co poslali z lodě 1500 km přím na IS - jestli o nich nějak věděli, nebo na ně přišli až když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mě by zajímalo jak moc velké překvapení pro nato/usa bylo těch 26 nebo kolik raket co poslali z lodě 1500 km přím na IS - jestli o nich nějak věděli, nebo na ně přišli až když bouchly ...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  17:31 20.11.2015

  Mě by naopak překvapilo, pokud by rusko nebylo schopné ani takové dejme tomu střední akce, na místě kde má svojí základnu. Musíme si uvědomit jak si tato země v současné době na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě by naopak překvapilo, pokud by rusko nebylo schopné ani takové dejme tomu střední akce, na místě kde má svojí základnu. Musíme si uvědomit jak si tato země v současné době na své armádně zakládá a i v době škrtů ve všech ostatní odvětvích se do armády stále sype stejně. I když třeba ruská armáda v přepočtu na na rozlohu svého území a délku hranice není nikterak obrovská, pořád je to velká armáda.
  Její velká slabina je ale v přepravní kapacitě a tudíž možnosti zasahovat kdekoliv na světě jsou hodně omezené. Když pominu velikost flotily usa, která ještě dlouho bude bezkonkurenční, tak třeba u Číny je v posledních letech vidět, že si to uvědomují a hodně investují např. do letadlových lodí u Ruska zatím nevidím takové investice a s nedodáním mistralu toto manko bude narůstat a těžko si budou budovat pozici světové velmoci, kterou tolik chtějí zpět.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:03 20.11.2015

  ...bože to jsou zase bláboly...

  Zase to obklopování Ruska americkými jestřáby a vrahy z vólstrýtu...

  TO, že se státy cítí ohrožené Ruskem a ženou se pod (bůhvíjak funkční, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...bože to jsou zase bláboly...

  Zase to obklopování Ruska americkými jestřáby a vrahy z vólstrýtu...

  TO, že se státy cítí ohrožené Ruskem a ženou se pod (bůhvíjak funkční, ale aspoň něco) deštník NATO, není důkaz agrese, ale toho, že je Rusko svými sousedy vnímáno jako agresor. Což (při veškerém fandění jeho postupu v Sýrii) v době nedávné otevřeně prokázalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  16:02 20.11.2015

  Tonotime:
  tady si nekdo splet dobu ne? To je jak agitka z Rudyho Prava 87... USA Jetrabi... Ty jo... No nevim, ze nas a dalsi staty by nekdo nutil do NATO. Ty staty tam sly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime:
  tady si nekdo splet dobu ne? To je jak agitka z Rudyho Prava 87... USA Jetrabi... Ty jo... No nevim, ze nas a dalsi staty by nekdo nutil do NATO. Ty staty tam sly dobrovolne a po svych zkusenostech s Rusem. Hlavne pobalti... Jak spojence si rusaci nedaji...... Kazdej stat by mel mit moznost si delat co chce a vybrat za spojence, koho chce. A ne co mu Rus prikaze a nadeli.
  A chudak Rus,ze klesly ceny ropy, co si to ten trh a amici dovolili. Chudaci, kdyz nic jinyho kalyho vyvazet nemuzou.
  Fakt jak z bolsevicky agitky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  15:33 20.11.2015

  Rusi sú odsudení hrať veľmoc. Oteplenie vzťahov za Gorbačova a Jelcina využil rýchlo Západ na demontáž Ruských spojencov. Sľuby o nešírení NATO smerom k Ruským hraniciach ostali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusi sú odsudení hrať veľmoc. Oteplenie vzťahov za Gorbačova a Jelcina využil rýchlo Západ na demontáž Ruských spojencov. Sľuby o nešírení NATO smerom k Ruským hraniciach ostali len sľubmi zanariekal Putin po prevrate na Ukrajine. Takto to nemohlo stále pokračovať, to muselo byť v Rusku viacerým jasne. Rýchlo mohli prísť nielen o dalších spojencov, ale aj o námorne základne na Krymu a v Sýrii o námornú základňu Tartarus. Vlažne reagovali aj na intervencie voči svojím spojencov ako Kadáfiho v Lýbii, či Srbska.
  Už museli vydať rázne demonštratívne akcie, že spojencov si nedajú.
  USA ich prekvapili oprášením Pilsudského santitárneho koridoru. Obklopiť Rusko zo Západu nepriateľskými štátmi od Baltu po Čierné more. Ak ho rozšírime automaticky o Turecko člena NATO zrazu sme na hraniciach Sýrie a Iraku.
  Tieto geostratégie dobre ilustruje G. Friedman v rade pre globálne strategie v Chikagu na linku Místem války Europa?:
  https://www.youtube.com/watch?...
  V Iraku vyhrali aj významne tendre na ťažbu ropy. Putin a spol hodne vsadili na zisky z ropy a fosílnych palív. Nedorátali, že sa môžu rýchlo spiknuť USA so Saudmi v ropnej hre a prekvapivo klesli svetové ceny ropy zo 120 $ na 50 $ za barel.
  Putin a spol museli riadne zoškrtať svoje ambiciozne plány na prezbrojenie. A zase ta neštastná Sýria a Irak. Povstalci ako aj Asadovci museli pašovať ropu hlboko pod svetové ceny. To tiež stlačuje svetové ceny ropy a devastuje Ruský rozpočet.
  V Iraku vyhrali tiež významné ropné tendre na ťažbu, ale dá sa tam teraz bezpečne ťažiť?
  To muselo riadne dráždiť Putina a spol., či ruských jastrabov. Ja sa vôbec nečudujem, že museli rázne a demonštratívne zasiahnuť v Sýrii.
  Aby sme lepšie chápali akcie a motívy Ruska v Sýrii a Iraku s toho pohľadu.

  Aby sme lepšie pochopili USA jastrabov.
  Rusí im vyfukli veľa ropných zákazok ako v Iraku a podobne. No nenaštvalo by Vás keby ste realizovali bilióny $ do druhej invázie do Iraku na zosadenie Saddáma. A za oslobodenie si ropné hrozienka povyberajú Rusi? Najviac Obamocov dráždi, že Rusi s Čínov stavajú v Nikaragui prieplav. To vešti stratu hegemónie v Latinskej Amerike. Museli kvôli tomu stráviť aj nestráviteľne a strategickí ukončiť embarga na komunistickú Kubu.
  Ďalej Obamovcom a Jastrabom muselo byť jasné, že onedlho sa rozpúta boj o ťažbu ropy v Arktíde. Ľady sa na Severe topia a technológie v ťažbe ropy pokročili. Aj tak sa skôr či neskôr pochytia Kanada a USA s Ruskom o práva ťažby ropy a náleziska v Arktíde. Aj vo Fínsku kvôli sporom o práva ťažby narastajú úvahy o vystúpení z neutrality a vstupu do NATO.
  Teda aj preto tie embargá na ropné zariadenie Rusku.
  Nebezpečne sa začali s Rusmi zblížovať, krajiny EU. Krajiny EU a spojencov v NATO začali byť nebezpečne závisle na fosílnych energiach z Ruska. Vylepšovali rozpočet Ruska na prezbrojenie. Rusi sa začali nebezpečne zblížovať s Čínou. Boli už v zoskupení BRICS a Šanghájskom obrannom spolku. Do Šanghajského spolku sa im podarilo zlanáriť už aj USA jadrového spojenca Pákistan.

  Len tie neštastné akcie na prevrat v Sýrii na zosadenie Asáda sa začínajú obracať voči Západu. Miliárdové náklady na bombardovanie v Sýrii a Iraku. Terorizmus. Utečenci. V Islamskom svete a letoviskách už nie je bezpečno pre západných turistov a obchodníkov.
  Náklady na bezpečnosť na Západe pred terorizmom závratne stúpajú. Posiľnuju sa stále právomoci a financie tajným do nebezpečných rozmerov.
  Narastá kritika od spojencov NATO a EU za následky takýchto geostratégii.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:42 20.11.2015

  ...my se tu můžeme přít jak chceme, hlavně ať ta shozená tonáž narůstá.
  A je mi u pr*ele, jestli bude podvěšená pod Su-25, Rafalem, nebo A-10 (které mimochodem při útocích na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...my se tu můžeme přít jak chceme, hlavně ať ta shozená tonáž narůstá.
  A je mi u pr*ele, jestli bude podvěšená pod Su-25, Rafalem, nebo A-10 (které mimochodem při útocích na cisterny působí dojmem Vlkodlaka v kurníku), nebo AC-130...
  Viděl jsem obrázek naložených US bomb s napsaným věnování "With love from Paris..." :)

  Že toho teď rusáci háží víc než ostatní dohromady - mají to kousek, jsou tam na pozvání, zase nedělejte z amíků debily co bombardují aby se neřeklo. Vzpomeňte si na období, když byl ISIS v laufu, kdo to na ně začal sypat ze vzduchu a pravděpodobně tak zvrátil lokálně na několika místech situaci ve prospěch Kurdů.

  Rusové mají jako pozemí jednotky Syřany, Američani zase Kurdy (a ano, z těch se kterými to zkoušeli bigoše jediné použitelné).

  Obama je evidentně v kleštích, skoro bych řekl, že ho jeho pomýlené dobroser*tví drží společně s Tureckem za koule (nedivil bych se kdyby Turci vyhrožovali třeba vystoupením z NATO) - jinak si ignorování tureckého nakupování ropy od ISIS nebo jejich útočení na Kurdy ve stejnou dobu kdy na ně z druhé strany šturmuje ISIS nedovedu vysvětlit.
  Tím nechci říct, že to šlo jinak. Víme prd co se tam probírá mezi čtyřma očima.
  Dobré řešení neexistuje a vybírá se jen z těch špatných.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:41 19.11.2015

  Pouzivana munice: Taky je mozny, ze RF i USA pouzivaji munici, ktere konci zivotnost a bud by se tomu musela zivotnost prodlouzit, nebo by se to likvidovalo. Tak se to vyhaze na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pouzivana munice: Taky je mozny, ze RF i USA pouzivaji munici, ktere konci zivotnost a bud by se tomu musela zivotnost prodlouzit, nebo by se to likvidovalo. Tak se to vyhaze na uteraky. Na nektere ruske pume se nasel rok vyroby 1992...
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  20:23 19.11.2015

  Dusane,

  zjevne jsi nepochopil, o co tady kraci. Kdyz prebiram clanek z nejakeho zdoje, ktery je tendencni, tak ho napr. muzu prelozit jak lezi a bezi a dole pod nim se k nemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusane,

  zjevne jsi nepochopil, o co tady kraci. Kdyz prebiram clanek z nejakeho zdoje, ktery je tendencni, tak ho napr. muzu prelozit jak lezi a bezi a dole pod nim se k nemu vyjadrit a upozornit na nesrovnalosti. A to tady kraci, bylo by fajn kdyby se neservirovaly nazory, ale fakta a nazor na vec si kazdy udelal sam. Na internetu je spousta zpravodajskych webu, ktere Ti rikaji co si mas myslet: ac24.cz, idnes.cz, svetkolemnas.cz, ihned.cz, echo24.cz, aktualne.cz, cz.sputniknews.com/czech.ruvr.ru/ atd. atd. atd.
  Tento web by mohl byt svetlou vyjimkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:28 19.11.2015

  Zajímavé jsou ty černé prapory.... mají nějaké to proroctví související (už si nepamatuju asi to spletu) s oční vadou vládce co má jméno jako zvíře a jeho bratrem(?), který když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé jsou ty černé prapory.... mají nějaké to proroctví související (už si nepamatuju asi to spletu) s oční vadou vládce co má jméno jako zvíře a jeho bratrem(?), který když zemře, tak přijde prorok?...nebo tak nějak...a sedí jim to na smrt sauda letos v lednu (?). Myslím, že je to dost populární v Iráku i na straně "hodných"...a nějak v tom celém hrají velkou roli i černé prapory...to jsou vazby a symbolika, která nikoho tady sama od sebe nenapadne..kdo ví, kdo to mezi ně zanesl (možná to je z koránu)....ale asi to dost pomáhá při rekrutaci
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  19:03 19.11.2015

  To Vestly: Opravim te USA si vytvorila zase v listopadu novou umirnenou demokratickou armadu v Jordansku se jmenem New Syria Army, takze show pokracuje dal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Vestly: Opravim te USA si vytvorila zase v listopadu novou umirnenou demokratickou armadu v Jordansku se jmenem New Syria Army, takze show pokracuje dal ...
  https://youtu.be/VpMIR4CEVZ4...

  Rozkaz znel jasne vytvorit armadu, nebyl cas se ptat kdo je kdo ..
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  18:05 19.11.2015

  Argonaut.CZ
  dávám palec nahoru

  Ono používat zbraně ekonomicky výhodně, není takový kšeft pro zbrojaře.

  Argonaut.CZ
  dávám palec nahoru

  Ono používat zbraně ekonomicky výhodně, není takový kšeft pro zbrojaře.

 • Argonaut.CZ
  18:03 19.11.2015

  Moc nerozumím tomu, proč je někdo tak překvapen. Rusové dělají cvičení s desítkami tisíc vojáků a velkými přesuny. Ano, je zde rozdíl, delší dislokaci, po zemi nepřístupné území, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc nerozumím tomu, proč je někdo tak překvapen. Rusové dělají cvičení s desítkami tisíc vojáků a velkými přesuny. Ano, je zde rozdíl, delší dislokaci, po zemi nepřístupné území, ale tu schopnost měli a mají.

  Těžko říci, zda jejich účast hodnotit jako malou. Jak by se potom hodnotila více než roční účast USA a dalších států?

  Mě jejich nasazení, z toho co čtu přijde, jako velmi efektivní a nemyslím si, že v době, kdy počítače dokáží slušně spočítat dráhu letu a dopadu železné bomby, je nutné na všechno cpát laserem či GPS naváděnou munici. Vypadá tohyper cooool, když je vidět z pohledu bomby, jak otvírá dveře baráku, ale to je tak všechno. Neřekl bych, že si musí brát servítky a dělat jenom chirurgické útoky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  17:36 19.11.2015

  Shania, ved to je jasne. Siestimi fab-250 sa predsa nebombarduje jeden dom alebo nejaky pick up, ale skor nepriatelske opevnene pozicie.
  Na nete je vela videi, kde odhodia 2/4 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, ved to je jasne. Siestimi fab-250 sa predsa nebombarduje jeden dom alebo nejaky pick up, ale skor nepriatelske opevnene pozicie.
  Na nete je vela videi, kde odhodia 2/4 bomby, a pod. Vsetko zavisi od ich ciela a okolnostiach.

  Doteraz boli mesta zvacsa bombardovane Syrskymi lietadlami, kedze Rusi nechceli, aby im pripisovali civilne obete, ale je mozne, ze sa to po nedavnom odpaleni ruskeho lietadla zmeni.  dusan, povedal si to, ako keby jedenie ludskeho srdca bola normalna vec. V kazdom pripade, na nete su stovky/tisice videi, kde sekaju hlavy/ruky civilom, vojakom atd.

  USA uz ziadnu "umiernenu opoziciu" nepodporuje. Vybodli sa na to potom, ako sa ich vycvicena brigada pripojila k Al-Nusre.
  Myslim, že im ostalo 5 vojakov, co je , za minutych 500 mil. dolarov, dost malo.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:31 19.11.2015

  Vestly

  Na a z tých "tísícov" je najznámejšia táto blbosť ... iné slovo na to nemám ....

  A čo "priznali" USA ? ... neviem o tom ...

  Však ich vyzbrojujú .... a cvičia ....i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly

  Na a z tých "tísícov" je najznámejšia táto blbosť ... iné slovo na to nemám ....

  A čo "priznali" USA ? ... neviem o tom ...

  Však ich vyzbrojujú .... a cvičia ....i keď výsledky nie sú nejaké svetoborné ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:07 19.11.2015

  Vestly: Jak to nic nemeni na presnosti?

  Teoreticky je možné být velmi přesný s neřízenou municí, prakticky pokud jich shodím šest, tak nespadnou do stejného místa, ale jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: Jak to nic nemeni na presnosti?

  Teoreticky je možné být velmi přesný s neřízenou municí, prakticky pokud jich shodím šest, tak nespadnou do stejného místa, ale jsou záměrně vypouštěny v intervalech, takže pokryjí větší území. Tím pádem ten útok není přesný.To je účel. Před shozením se dá nastavit počet, interval, jaký vzorec ty odhozené bomby budou mít.

  Přesnost v kontextu o jakém tu mluvíme znamená, že se zasáhne pouze cíl jaký chci a ne že ho zasáhnu a ještě zorám sousedovi pole a ulovím pár ryb...

  Tímto způsobem bombarduj cokoliv ve městech, bude to mít velký úspěch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:34 19.11.2015

  Shania, to, že ich zhodia 6 na presnosti nic nemeni. S tym pocitali, uz ked ich modernizovali. Predsa by Su-24 nebombardovala s jednou bombou..

  Dusan, takychto "pikošiek" robia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, to, že ich zhodia 6 na presnosti nic nemeni. S tym pocitali, uz ked ich modernizovali. Predsa by Su-24 nebombardovala s jednou bombou..

  Dusan, takychto "pikošiek" robia "rebeli" tisice, co sa neda povedat o SyAA.
  Aj sami Americania priznali, že tam ziadna poriadna umiernena opozicia nieje.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:08 19.11.2015

  sanityangel1

  To "strašné" pojedanie srdca je naozaj symbolom bulváru ...

  V sýrskej brutálnej vojne je to naozaj len bezvýznamná "pikoška" ... a na nete je xy-brutálnejších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1

  To "strašné" pojedanie srdca je naozaj symbolom bulváru ...

  V sýrskej brutálnej vojne je to naozaj len bezvýznamná "pikoška" ... a na nete je xy-brutálnejších videí nie len od IS, od rôznych islamistov, FSA, ale i od sýrskej armády a polovojenských formácii ...

  Vyťahovať jedného blázna a "dokazovať" s tým niečo .... je naozaj mimo reality ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:27 19.11.2015

  Luky: hod si do googlu desert storm unguided munition ratio
  první odkaz bude na Operation Desert Storm: Evaluation of the Air Campaig, mělo by tě to hodit rovnou na ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: hod si do googlu desert storm unguided munition ratio
  první odkaz bude na Operation Desert Storm: Evaluation of the Air Campaig, mělo by tě to hodit rovnou na ty poměry

  Pak doporučuji kouknout na tohle pěkné shrnutí leteckých operací, co bylo špatně/nedostatečné atd.

  https://www.reddit.com/r/F35Li...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:13 19.11.2015

  Kozlus: přesně shazovat neřízené bomby se už umělo v 70 letech, např A-7.

  Pokud má letadlo avioniku umožnující CCIP a podobné mody, tak lze shodit bomby s velkou přesností z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: přesně shazovat neřízené bomby se už umělo v 70 letech, např A-7.

  Pokud má letadlo avioniku umožnující CCIP a podobné mody, tak lze shodit bomby s velkou přesností z nízké výšky.

  Tady je třeba něco o těch modech

  http://www.f-16.net/forum/view...


  Jenže má to problém, když se podíváš na jakékoliv ruské video, tak se hloupé bomby shazují po šesti, v tom případě je ti přesnost na nic, protože zasáhnou daleko větší plochu.

  Přesná munice má velkou řadu výhod, pokud chceš cíle zasáhnout přesně a spolehlivě, z větší výšky/vzdálenosti.

  Pokud ti o tu přesnost tolik nejde, nepřítel se nemůže bránit, vedlejší ztráty tě tolik netrápí, neřízená munice je pořád dobrá volba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:41 19.11.2015

  Další věc je, co vlastně znamená " len 10% leteckych utokov bolo vykonanych presnou navadzanou municiou, no uvadza sa ze sa podielali na 90% znicenych cielov.. "
  V zálivu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Další věc je, co vlastně znamená " len 10% leteckych utokov bolo vykonanych presnou navadzanou municiou, no uvadza sa ze sa podielali na 90% znicenych cielov.. "
  V zálivu přelétávaly plně naložené B-52 nad hlavami zakopaných Iráčanů a kobercově je bombardovaly. Na přeryté pozice pak najely Abramsy. Počítal někdo mrtvoly a techniku v těchto zákopech a porovnával s počtem shozených bomb z pumovnic B-52?
  Myslím, že celý smysl té věty je - když chtěly US síly zasáhnout přesně nějaký objekt, použily přesně naváděnou munici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  10:25 19.11.2015

  "Pre porovnanie, pocas prvej vojny v Zalive, len 10% leteckych utokov boo vykonanych presnou navadzanou municiou, no uvadza sa ze sa podielali na 90% znicenych cielov.. co znamena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Pre porovnanie, pocas prvej vojny v Zalive, len 10% leteckych utokov boo vykonanych presnou navadzanou municiou, no uvadza sa ze sa podielali na 90% znicenych cielov.. co znamena ze pouzivanie nenavadzanej municie je celkom slusne nepresne,"

  To znamena, ze v 91 byla nenavadena munice celkem slusne nepresna.
  Cetl jsem neco o tom, ze dneska je mozne schazovat i hloupou munici celkem presne - ma se to provadet podobne, jako SRP u tanku - zjisteni meteorologickych udaju oblasti pred letem, pripadne behem letu a pak autopilot navede letadlo po trajektorii a v presnem bode trasy a casu odhodi munici. Zname chovani munice behem padu, priblizne zname vetrne proudeni, teplotu, vlhkost a podobne, zname pozici cile i rychlost, vysku a smer priletu letadla. Diky tomuto se pry dari dosahovat presnosti 10 metru i u hloupe bomby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:16 19.11.2015

  Tak pro úplnost by bylo dobré k tomuto odhadu používané munice třeba uvést odhad typů ničených cílů a v jakém jsou prostředí.
  Například ručníkáře zakopané na úbočí hor není třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pro úplnost by bylo dobré k tomuto odhadu používané munice třeba uvést odhad typů ničených cílů a v jakém jsou prostředí.
  Například ručníkáře zakopané na úbočí hor není třeba trefovat KABem mezi oči, ale postačí plošný FAB nebo salva z raketnice.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:54 19.11.2015

  Pre porovnanie, pocas prvej vojny v Zalive, len 10% leteckych utokov boo vykonanych presnou navadzanou municiou, no uvadza sa ze sa podielali na 90% znicenych cielov.. co znamena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre porovnanie, pocas prvej vojny v Zalive, len 10% leteckych utokov boo vykonanych presnou navadzanou municiou, no uvadza sa ze sa podielali na 90% znicenych cielov.. co znamena ze pouzivanie nenavadzanej municie je celkom slusne nepresne, ci popripade treba tej nenavadzanej municie odhodit obrovske mnozstvo na zarucene znicenie ciela. USA napr uz dnes nepouziva ziadnu nenavadzanu letecku municiu.. takze by sa dalo povedat, ze Ruske letectvo je dnes na priblizne rovnakej urovni ako Americke v 90tych rokoch (samozrejme nie co do poctu, ale co do schopnosti zasahovat ciele)
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  09:26 19.11.2015

  1: Avšak pouze 20 % útoků je vedeno pomocí přesné munice, zbytek připadá na klasické neřízené bomby.

  Zajimalo by me, podle ceho spocital to procento - asi je skladnik z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1: Avšak pouze 20 % útoků je vedeno pomocí přesné munice, zbytek připadá na klasické neřízené bomby.

  Zajimalo by me, podle ceho spocital to procento - asi je skladnik z municniho skladu.

  2: V Sýrii Rusové nasadili 34 letadel a 16 vrtulníků.

  Ja jsem cetl, ze jich tam aktualne je pres 50 a dalsi utoky zarizuji strategicke bombardery napr. TU-160

  3: V současné době ruské letecké síly koordinují své akce se syrskými a íránskými jednotkami na zemi s cílem zničit opoziční síly v severozápadní části země.

  To je na urovni propagandy - zde je nutne rici, ze asi se mezi opozicni sily pocita take Al-Kajda a ISIL. Jinak video o vojakovi z free syrian army, ktery vyrizl srdce mrtvemu asadovskemu vojakovi, a pak jej zacal pojidat je docela zname. Takze obdobne jako v clanku se da argumentovat civilizovanosti opozice.

  4: Ruské námořnictvo neslouží jen k dopravě zboží do oblasti, ale poskytuje protivzdušnou obranu pomocí námořních systémů S-300 z raketového křižníku Moskva ve Středozemním moři. Dosah systému S-300 je 90 km.

  Dle
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  ma Moskva 8 × 8 (64) S-300PMU Favorit jehoz dosah je dle verze az 120 km pro verzi 1 nebo 195 km pro verzi 2.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:26 19.11.2015

  A čakal niekto niečo iné ?

  Samozrejme, že vojenské kapacity Ruska idú hore .... a získavajú i kvalitu ...

  Vzhľadom na to, koľko z rozpočtu Rusko "pumpuje" do armády to snáď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A čakal niekto niečo iné ?

  Samozrejme, že vojenské kapacity Ruska idú hore .... a získavajú i kvalitu ...

  Vzhľadom na to, koľko z rozpočtu Rusko "pumpuje" do armády to snáď nikoho nemôže prekvapiť ....

  Problémom Ruska je, že dokedy si to môže dovoliť .... to, že tento rok ešte Putin odmietol škrtať v rozpočte armády i keď inde už Rusi museli ... do budúcnosti nič neznamená .... na armádu treba peniaze, peniaze ... a zasa peniaze ....

  A tých má Rusko pre svoju tragickú závislosť na surovinových zdrojoch stále menej a menej .....

  Treba si uvedomiť, že Rusko je 8 x menšia ekonomika ako USA ... a i samotné Nemecko je podstatne ekonomicky silnejšie .....

  Samozrejme čiastočne to kompenzuje lacnejšia pracovná sila .... i iné vtupné náklady ... ale dnešná ruská snaha o "dokazovanie", že sú veľmoc je odsúdená na neúspech .....

  Rusko by sa malo sústrediť na svoje reálne hospodárske problémy a nie na beznádejnú snahu o zaradenie sa medzi svetové veľmoci ... tie sú momentálne len dve ... Čína a USA ....
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  09:09 19.11.2015

  Článek dobrý. Mě by ale zajímalo, když se tu bavíme jen o 20% přesné munice je to vnímáno jako bavíme se o nárůstu schopnosti, nebo spíše stále jako nedostatečné kapacitě? To samé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek dobrý. Mě by ale zajímalo, když se tu bavíme jen o 20% přesné munice je to vnímáno jako bavíme se o nárůstu schopnosti, nebo spíše stále jako nedostatečné kapacitě? To samé ta schopnost provést operaci...osobně jsem nikdy moc nepochyboval o schopnosti přepravy, alespoň v určitém rozsahu, ale otázkou je zda jsou schopni tuto operaci provést i z území, kde nebudou mít vlastní základnu, z prostředí které bude pro ně více "hostile".

  někde jsem četl, že tempo se zpozdilo i díky kapoacitě výrobců dodávat munici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:06 19.11.2015

  z článku: "V současné době ruské letecké síly koordinují své akce se syrskými a íránskými jednotkami na zemi s cílem zničit opoziční síly v severozápadní části země"

  Tak dnes už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  z článku: "V současné době ruské letecké síly koordinují své akce se syrskými a íránskými jednotkami na zemi s cílem zničit opoziční síly v severozápadní části země"

  Tak dnes už je jasné, že se útočí i východněji v Palmyře čistě proti ISIS. Takových míst je více.
  Skrýt celý příspěvek