Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Su-24M
Suchoj Su-24M ruského letectva; ilustrační foto / Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve schopnostech ruské armády za poslední roky. Operační tempo ruského letectva v Sýrii je vysoké a zlepšila se také komunikace mezi složkami a jednotkami ruské armády. Své postřehy o ruské vojenské misi v Sýrii přinesl Dmitry Gorenburg v článku Russia's Syria operation reveals significant improvement in military capability.

Oproti válce s Gruzií v roce 2008 prokazuje ruské letectvo v Sýrii významné zlepšení. Kromě zmiňovaného většího operačního tempa (objem leteckých operací za jednotku času), lepší spolupráce mezi jednotlivými útvary a složkami, ruská armáda ukázala schopnost provést organizačně a logisticky náročnou expediční operaci a předvedla nejnovější zbraňové systémy.

Počáteční ruské letecké údery vedly proti skladům zbraní a zařízením syrské arabské armády SyAA (Syrian Arab Army) Bašára Asada, kterých se opoziční síly zmocnily na začátku konfliktu. V současné době ruské letecké síly koordinují své akce se syrskými a íránskými jednotkami na zemi s cílem zničit opoziční síly v severozápadní části země.

Během syrského bombardováni ruské letectvo vůbec poprvé v ostré akce použilo přesně naváděnou munici. Avšak pouze 20 % útoků je vedeno pomocí přesné munice, zbytek připadá na klasické neřízené bomby. Malý podíl přesných zbraní je způsoben nejen velkou cenou za přesnou munici, ale také nedostatkem přesných zbraní v ruském letectvu. Ruští velitelé proto nepoužívají přesnou munici, pokud to není vysloveně nezbytné.

Pro ruské letectvo je syrská operace rovněž vítanou příležitostí k otestování svých schopností, otestování nových zbraní a k demonstraci síly potenciálním protivníkům.

Stejné důvody lze přiřadit k raketovém úderu malých ruských lodí z Kaspického moře. Šlo především o demonstraci schopností ruského námořnictva potenciálním protivníkům. Raketový útok z lodí v Kaspickém moři nebyl nezbytný, protože stejnou akci mohla bez problémů provést ruská letadla.

Zajímavá byla reakce "Západu". CNN přispěchala následně s tvrzením, že několik ruských raket spadlo v Íránu. Takovou neověřitelnou zprávu však lze s úspěchem zařadit do nelítostné informační války zuřící mezi Ruskem a Západem, ve které “účel světí prostředky”. 

V Sýrii Rusové nasadili 34 letadel a 16 vrtulníků. Operační tempo ruských letadel a vrtulníků v Sýrii je poměrně vysoké, průměrně 45 bojových letů za den. Navíc operační tempo se zvýšilo z 20 bojových letů na začátku akce až po 60 bojových letů denně na konci října.

Od té doby počet bojových letů klesá, zřejmě proto, že nejednoduší a nejviditelnější cíle již byly zasaženy a opoziční síly se přizpůsobily ruským akcím - neoperují tak otevřeně jako v záři a říjnu.

Reportáž Russia Today o ruské letecké operaci v Sýrii.

Gorenburg v článku uvádí, že vysoké operační tempo bylo překvapivé vzhledem k sérii leteckých nehod ruských letadel v roce 2015. Nehody údajně mělo na svědomí vysoké pracovní tempo ruského letectva a stárnoucí flotila letadel.

Operace v Sýrii ukázala také na zlepšující se spolupráci mezi jednotlivými složkami ruské armády - letectvem, námořnictvem a pozemními jednotkami - a také se zahraničními silami.

Ruské námořnictvo neslouží jen k dopravě zboží do oblasti, ale poskytuje protivzdušnou obranu pomocí námořních systémů S-300 z raketového křižníku Moskva ve Středozemním moři. Dosah systému S-300 je 90 km.

Protivzdušný systém dlouhého dosahu S-300 kryje ruské letectvo před případnými nepřátelskými akcemi západního letectva. Umístění výkonného protivzdušného systému na moře navíc uklidňuje Izrael, který je nepochybně proti jakémukoliv rozmísťování výkonných protivzdušných systémů v Sýrii.

Ruské pozemní síly hrají v syrském konfliktu omezenou roli a prakticky se omezují pouze na ochranu ruských základen a zařízení v Sýrii. Ruské letectvo však ukázalo schopnost koordinovat své akce se syrskými a íránskými pozemními jednotkami, které zahájily pozemní ofenzívu proti opozičními silám za přímé letecké podpory ruských letadel.

Až do záři si většina analytiků myslela, že ruská armáda není schopna provádět vojenské operace dále, než v bezprostřední blízkosti svých hranic. Důvodem byly pochyby o tom, zda ruská armáda dokáže přepravit a zajistit dostatečný počet lidí a techniky na dlouhou vzdálenost.

Ruská armáda však přepravila potřebný personál a techniku většinou svých dopravních letadel a také pomocí všech nákladních lodí dislokovaných v Evropě. Kromě toho ruská armáda “převlajakovala” pro potřeby přepravy několik tureckých obchodních lodí a zařadila je pod ruské námořnictvo.

Přestože stále platí, že Rusko zůstává téměř zcela závislé na své železniční síti pro dopravu vojenského materiálu a personálu, operace v Sýrii ukázala, že má dostatečnou kapacitu a schopnosti provést vojenskou operaci menšího rozsahu daleko od svých hranic.

Kromě (mimo) geopolitických cílů, Rusko využilo operaci v Sýrii k otestování svých vojenských schopností, po sedmi letech vojenských reforem a upozornilo své potenciální protivníky na své nové schopnosti.

Zatím je brzy hodnotit, jak moc ruské vojenské angažmá pomáhá syrské vládě vypořádat se se svými oponenty. Každopádně operace v Sýrii ukazují, že ruská vojenská reforma má za následek výrazné zvýšení vojenských schopností Ruska.

Zdroj: Russian Military Reform

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Islámský terorismus kryjeme politickou korektností

Evropa zažila v sobotu ráno krvavé probuzení. Islámští teroristé zavraždili v Paříži více než 120 ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Trener
  15:48 28.11.2015

  Turci mají na své straně hranice ...Zobrazit celý příspěvek

  Turci mají na své straně hranice protiopatření:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:19 26.11.2015

  "Oficiální mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner prohlásil, že jeho rezort nevylučuje, že střelba syrských Turkmenů na ruské piloty, kteří se katapultovali ze sestřeleného ...Zobrazit celý příspěvek

  "Oficiální mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner prohlásil, že jeho rezort nevylučuje, že střelba syrských Turkmenů na ruské piloty, kteří se katapultovali ze sestřeleného Su-24, byla z jejich strany obranou.
  „Když na turkmenské síly zaútočilo ruské letectvo, mohly se bránit", prohlásil Toner, když odpovídal na otázku, jak hodnotí akce syrských Turkmenů, kteří stříleli na piloty ruského Su-24 po tom, co se katapultovali.
  Maria Zacharovová rovněž upozornila na to, jak mluvčí ministerstva zahraničí USA odpověděl na otázku, jestli lze pokládat za sebeobranu, když se střílí na bezbranné piloty, kteří se katapultovali.
  „Toner odpověděl, že „nemáme přesnou představu o tom, co se tam ve skutečnosti stalo", napsala Zacharovová"

  No, jestli to ten TOner fakt řekl a opravdu s tímto významem (protože zpráva je z Ruska a ti taky umí vrtět psem, ne že ne), tak potěš...
  Pak by totiž když VietKong rozšlehal am. pilota na padáku, tak to byla obrana a ne válečný zločin?Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  19:19 25.11.2015

  To Shania: Zkus si prosim nastudovat nejaka fakta ( mimo ct24), jses demagog. Pan Goebbels by mel s tebe radost ...

  To Shania: Zkus si prosim nastudovat nejaka fakta ( mimo ct24), jses demagog. Pan Goebbels by mel s tebe radost ...

 • Luky
  19:07 25.11.2015

  Shania: Já se bavím o tom, co je tam teď. Vládní postupují do IS území. Na východ u Aleppa získávají cenná území a postupují i do Palmyry u středu. Kolem Damašku se to taky ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania:
  Já se bavím o tom, co je tam teď. Vládní postupují do IS území. Na východ u Aleppa získávají cenná území a postupují i do Palmyry u středu. Kolem Damašku se to taky čistí, kolem DairEz-Zoru se taky rozšiřují. Hodí se rafinerie a ropná pole ovládaná IS, mají zájem jim to sebrat.
  FSA má s IS společnou frontu tak na severu (kdoví jak jsou tam ty frakce promíchané v 48 odstínech černozelené...).

  Jinak barvičky jsou fajn, ale taky zavádějící. Není černá co přišla a vytlačila zelenou. Ona se tak trochu ta zelená na černou přeměnila. Jsou to často ty samý lidi.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:53 25.11.2015

  ISIS by vzniklo i bez Asada. Isis vznikla díky mocenskému vakuu, které by nastalo tak jako tak. Zásadní problém je v tom, že Západ nemá žádnou vizi. Za starých dob si vytvořilo ...Zobrazit celý příspěvek

  ISIS by vzniklo i bez Asada. Isis vznikla díky mocenskému vakuu, které by nastalo tak jako tak.
  Zásadní problém je v tom, že Západ nemá žádnou vizi. Za starých dob si vytvořilo sobě přátelský režim, který podporovalo. Dneska svrhne nepřátelský režim, který nesplňuje demokraticko-humanistické normy, ale nechá tomu volný průběh. No a díky tomu je tu bordel jaký je. Bohužel tohle vše jde na vrub Bílému domu a Bruselu.
  Moskva je drsná, ale taky je poučená z Čečny. A hlavně jsou ji ukradené všechny nátlakové organizace typu AI a HRW. Je tedy efektivnější, byť hodně drsná.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:33 25.11.2015

  Luky: chce to trochu vrátit se v čase aby jsi viděla jaký vliv mělo ISIS na zastavení postupu FSA hlavně na severu. Celé uzemí ISIS v Syrii bylo původně v držení FSA a jiných ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: chce to trochu vrátit se v čase aby jsi viděla jaký vliv mělo ISIS na zastavení postupu FSA hlavně na severu. Celé uzemí ISIS v Syrii bylo původně v držení FSA a jiných rebelů.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Skelet: nemám nic proti podpoře Asada, jen poukazuji na to, že ISIS je defakto jeho spojenec, protože bojuje s jeho nepřáteli, proto je logické pro Asada a rusy zlikvidovat rebely a až pak se vypořádat s ISIS. A to je taky přesně to co dělají... likvidace ISIS je teď i pro Rusy jen na efekt, pro PR a jak je vidět funguje to.

  To že západ nemá žádnou vizi je naprostá pravda.

  Jinak k té tvé teorii jestli by byl Libyjský scénář lepší/horší než současná situace.

  Kdyby k tomu došlo před vznikem ISIS, podařilo se rychle sesadit Asada a hlavně by byl nějaký zájem udržet zemi pohromadě jak u místních, tak USA a ostatních, tak by to asi bylo lepší. Minimálně pro nás (uprchlíci) Pokud by jen sesadili Asada a pak jsme je nechali řešit si to sami, situace by byla stejná.

  Teď už neexistuje žádné dobré řešení.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:04 25.11.2015

  "Proto nějak nechápu jásot lidí, kteří chtějí Asada u moci nad likvidací ISIS, když jim prakticky pomáhají ho udržet u moci víc jak jedním způsobem." Možná to bude tím, že pro ...Zobrazit celý příspěvek

  "Proto nějak nechápu jásot lidí, kteří chtějí Asada u moci nad likvidací ISIS, když jim prakticky pomáhají ho udržet u moci víc jak jedním způsobem."

  Možná to bude tím, že pro spoustu lidí je Asad (resp. režim který představuje) menším zlem z oněch nabízených zel.

  Vyčítat Rusku, že ten konflikt prodlužuje.. no prodlužují ho všichni. Bez zavírání očí Západu, by to Asad už dávno rozprášil, bez veta Ruska by Západ dávno rozprášil Asada. A co je horší? Scénář, který měl Obama pro Sýrii vidíme v praxi v Libyi. Tedy žádná výhra, ale prohra s de facto zabetonovaným konfliktem.

  Co si budeme povídat.. Západ nemá žádnou vizi o ničem, jen vizi humanismu. A na tu všichni prdí.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:21 25.11.2015

  Se prosím koukni na nějakou mapu, kolik styčných ploch má s IS vládní armáda a kolik povstalci...

  Se prosím koukni na nějakou mapu, kolik styčných ploch má s IS vládní armáda a kolik povstalci...

 • Shania
  17:08 25.11.2015

  Luky: Pokud pod ISIS nehažeš kohokoliv kdo bojuje prosit Asadovi, tak likvidace nebo omezení ISIS akorát rozváže ruce FSA a ostatní rebelum s kterými ISIS bojuje a oni jsou teď v ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Pokud pod ISIS nehažeš kohokoliv kdo bojuje prosit Asadovi, tak likvidace nebo omezení ISIS akorát rozváže ruce FSA a ostatní rebelum s kterými ISIS bojuje a oni jsou teď v podstatě pod utokem z obou stran, jak tohle pomůže Asadovi a urychlí ukončení války?

  Bez ISIS už by byl dávno Asad vytlačen do moře a nebyl by žádný problém s podporou povstalců ze západu atd.

  Proto nějak nechápu jásot lidí, kteří chtějí Asada u moci nad likvidací ISIS, když jim prakticky pomáhají ho udržet u moci víc jak jedním způsobem.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:35 25.11.2015

  No ale právě tím, že jsou spojeni s SAA a Iránci, tak vlastně pozemní ofenzivu provozují/podporují. Navíc IS konečně začíná trpět po stránce logistické a taky ztrácí zázemí. A to ...Zobrazit celý příspěvek

  No ale právě tím, že jsou spojeni s SAA a Iránci, tak vlastně pozemní ofenzivu provozují/podporují. Navíc IS konečně začíná trpět po stránce logistické a taky ztrácí zázemí. A to je asi nejdůležitější...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:56 25.11.2015

  Luky: to máš pravdu, že otočili iniciativu, ale já tu mluvil o rychlém ukončení války a to je v nedohlednu. Mě nevadí, že se rusové do toho vložili, měli se ale vložit ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: to máš pravdu, že otočili iniciativu, ale já tu mluvil o rychlém ukončení války a to je v nedohlednu.

  Mě nevadí, že se rusové do toho vložili, měli se ale vložit podstatně víc, tzv zahájit pozemní ofenzivu.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:19 25.11.2015

  Shania: Se mi zdá, že to moc nesleduješ nebo jenom ze zpráv na ČT a to ještě selektivně. Od chvíle ruské intervence se změnilo hodně a to i ve směru IS.

  Shania: Se mi zdá, že to moc nesleduješ nebo jenom ze zpráv na ČT a to ještě selektivně. Od chvíle ruské intervence se změnilo hodně a to i ve směru IS.

 • Shania
  14:45 25.11.2015

  perunBB: rychlé řešení by chtěli všichni, to ale prakticky znamená, že se většina frakcí v konfliktu dokáže domluvit a to moc nehrozí. Silou se taky nic nevyřeší. Za současné ...Zobrazit celý příspěvek

  perunBB: rychlé řešení by chtěli všichni, to ale prakticky znamená, že se většina frakcí v konfliktu dokáže domluvit a to moc nehrozí. Silou se taky nic nevyřeší.

  Za současné situace ani jedna strana nedělá dost aby se konflikt vyřešil.

  Rusové akorát zamrazili konflikt na dalších pár let. Pokud se rozhodnou pro pozemní ofenzivu, tak to bude jiné, ale nic tomu nenasvědčuje a nezapomeň, co by to znamenalo pro místní, kdyby na ně útočila ruská, irácká, americká armáda...Rusové by měli další Afganistan.

  Volby nevyhraje nikdo, protože žádné demokratické volby v Sýrii ještě dlouho nebudou, snad jste se ze západního prosazování demokracie v této části světa stihli poučit...a nezkoušet to znovu.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  13:54 25.11.2015

  Pod to co napsal perunBB se mohu podepsat. Jako mohu rici ze my je z toho opravdu spatně, jako cloveku, nikdy by jsem si nemyslel ze budu resit nejaky stredni vychod,.. A nevidim ...Zobrazit celý příspěvek

  Pod to co napsal perunBB se mohu podepsat.
  Jako mohu rici ze my je z toho opravdu spatně, jako cloveku, nikdy by jsem si nemyslel ze budu resit nejaky stredni vychod,.. A nevidim konec toho chaosu.

  A nakonec me dostanou tady ty dve "osoby" *ovada

  Pokud má dál fungovat schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích, bude nutné vytvořit trvalý mechanismus pro rozdělování běženců mezi země Evropské unie. Dnes to ve Spolkovém sněmu řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

  Schengenský systém volného pohybu upadl po teroristických útocích a kvůli migrační krizi do kómatu, proto je potřeba ho znovu vzkřísit. Dnes to na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

  A Porošenko to z Ukrajinou dorazil, kdo to zase bude platit ...
  Nejhorší je že všechny tyto "krize" spolu nepřímo souvisejí.Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  13:24 25.11.2015

  Shania...naivný som bol možno do 30tky.Pomaly budem mať raz toľko.Nikto tu nehovorý iba o bilej a ćiernej.Mňa zaujíma momentálne to kto tam spraví poriadok a to či je momentálne ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania...naivný som bol možno do 30tky.Pomaly budem mať raz toľko.Nikto tu nehovorý iba o bilej a ćiernej.Mňa zaujíma momentálne to kto tam spraví poriadok a to či je momentálne prioritne atakované IS alebo opozícia je mi jedno lebo to pojde rad radom všetko a hádam ani vy sám nepochybujete o tom že kedy boli v Sýrii voľby tak Assad je jasním výťazom.Samo NATO sa vyjadrilo že po tomto incidente Turecko z ničoho neobvinuje ale ho vyzíva aby sa zrieklo dalšej eskalácie.Hollande sa vyjadril jasne....čo najskor úplne uzavrieť hranicu Sýria Turecko...a konečne Ankara príde o možnosť akokoľvek ovplivniť chod sytuácie.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:51 25.11.2015

  Myslím, že spousta lidí je velkou obětí propagandy. Turci mohli zachovat chladnou hlavu, ale jak už jsem psal když kašlali na to, že nemají bombardovat krajany a ještě na drzovku ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že spousta lidí je velkou obětí propagandy.
  Turci mohli zachovat chladnou hlavu, ale jak už jsem psal když kašlali na to, že nemají bombardovat krajany a ještě na drzovku přelétali i krátce přes jejich vzdušný prostor, tak si prostě řekli, že toho využijí.
  Jo a prosím syrská krize netrvá jen posledních pár měsíců a tím, že rusko to mele hlava nehlava neznamená vůbec nic dobrého. Pro nás už vůbec ne, protože tím více bude uprchlíků.
  K zásluhám za boj proti is myslím, že mají ještě daleko do toho co dokázala koalice u Kobani, bez nich by krudové tam už dávno nebyli a dokonce i turecko nechalo přes svoje území nakonec projet pomoc pro nenáviděné kurdy.
  Ono jako vše a vždy to prostě není vše jen černé nebo bílé.
  Pozitivum této události vidím v tom, že rusko dostalo přes prsty a už asi nebude tak arogantní vůči turecku a turci už nebudou mít tak snadnou cestu k bombardování kurdů což je podle mě pro nás dobré oboje.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:51 25.11.2015

  perunBB: ty jsi naivka, Rusům, Asadovi, Turkům, SA nejde o nějakou bezvýznamnou ISIS, to je pro všechny jen záminka. Turecko chce odstranit Asada, chránit etnické turky, mít ...Zobrazit celý příspěvek

  perunBB: ty jsi naivka, Rusům, Asadovi, Turkům, SA nejde o nějakou bezvýznamnou ISIS, to je pro všechny jen záminka.

  Turecko chce odstranit Asada, chránit etnické turky, mít vliv v oblasti. IS je jen nástroj pro boj proti Kurdům (ne Asadovi). Navíc mají na svém území miliony uprchlíků, takže na ně ta válka dopadá nejvíc.

  Asad, jde mu logicky o zničení rebelu, o ničení IS mu zatím nejde, protože ti mu zatím pomáhají tím jak tlačí na povstalce. Jakmile přestanou existovat povstalci, ISIS je problém pro všechny a nebude rozumná alternativa

  Rusové chtějí udržet Asada u moci za každou cenu, bombardují hlavně povstalce, kteří jsou v kontaktu s Asadem, je to logické, nic proti tomu nemám. Pár útoků proti ISIS je jen aby se ukázalo, že s nimi bojují.

  USA: něco málo dělají, ale naprostá nerozhodnost a chybějící vůle a nějaký dlouhodobý plán pro celou oblast je jedna z příčin celého problému. Doufejme, že další prezident bude mít nějakou páteř.

  SA a Iran dělají co je potřeba v jejich studené válce.

  Zničení ISIS nic v Syrii neřeší, problém je boj Asada s povstalci.

  Každá kdo tu jásá jak Francouzi, rusové a kdokoliv další je zničí je naprosto mimo. Dokud někdo nebude mít odvahu tam poslat okupační vojska, tak k zničení ISIS nedojde.Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  12:48 25.11.2015

  Argonaut.CZ - aha, takže sousedovi to může být jedno... no může, ale už ví že když se nezastaví a ten plot přeleze že dostane bejzbolkou do palice. Potom se ale nemůže stěžovat. ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ - aha, takže sousedovi to může být jedno... no může, ale už ví že když se nezastaví a ten plot přeleze že dostane bejzbolkou do palice. Potom se ale nemůže stěžovat.

  vysvětlí mi někdo ze zastánců Ruska proč tam ten stroj letěl jak letěl? Ono to bylo nutné pro tu akci? Tomu snad nevěří nikdo.
  A navigační chyba ... to by to s Rusem bylo hodně špatné.
  Bal to záměr a byl potrestán.
  Bohužel jeden kluk to odnesl, to je mi jediné líto.Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:45 25.11.2015

  Shania, mas nejaky overeny zdroj, kdyz tvrdis, ze Ruska Federace sestrelovala Ukrajinske letectvo, vcetne civilniho ??? Nebo jsi snad toho svedkem? Pokud ne, tak bych se podobnych ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania, mas nejaky overeny zdroj, kdyz tvrdis, ze Ruska Federace sestrelovala Ukrajinske letectvo, vcetne civilniho ??? Nebo jsi snad toho svedkem? Pokud ne, tak bych se podobnych vyroku zdrzel.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:35 25.11.2015

  premyslcz: myslím si, že turci si ničím nepomohli, byla to velká chyba a akorát zhoršili celou situaci pro NATO. Putin z toho vytěží mediálně a politicky maximum, takže mu to jen ...Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: myslím si, že turci si ničím nepomohli, byla to velká chyba a akorát zhoršili celou situaci pro NATO. Putin z toho vytěží mediálně a politicky maximum, takže mu to jen pomůže, třeba to byl i důvod proč je tam posílal. Je to pro něj win-win situace.


  Ale dělat z toho čistě chybu Turecka je na hlavu.

  1) narušení prostoru probíhalo opakovaně a zcela záměrně, i přesto že se to řešilo diplomatickou cestou, rusové neudělali absolutně nic aby k tomu nedocházelo.
  To že obě letadla letěla v Tureckém prostoru naprosto stejnou trasou, taky dost vypovídá jak moc to byla chyba v navigaci.

  2) Rusové bombardovali etnické turky hned u jejich hranice, rusové vůbec neváhali uzavřít vzdušný prostor nad dombasem a sestřelit Ukrajinská letadla a vrtulníky u točící na etnické rusy.Jediný rozdíl je v tom, že těch letadel sestřelili víc včetně civilního a nemuseli pro to použít letadla a můžou dělat jako že to byli povstalci. Takže aby se jim Turci vyrovnali, mají povstalců, dodat PVO středního dosahu nebo co?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 7