Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Foto: Útočný a bombardovací Su-24M; větší foto / Alexandr Mišin; CC BY-SA 3.0
Útočný a bombardovací Su-24M; větší foto / Alexandr Mišin; CC BY-SA 3.0

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes okrajové použití přesných zbraní jsou Rusové schopni provádět velmi přesné útoky. Důvodem úspěchu je nový letecký zaměřovací systém SVP-24.

Většinu útoků na pozemní cíle ruské letectvo provádí pomocí útočných a bitevních letadel Su-24M a Su-25. Letadla přitom prakticky výhradně bombardují cíle pomocí neřízených pum.

Rusové rovněž v omezené míře v Sýrii používají přesné zbraně. Nosiči přesných zbraní jsou útočné/bombardovací Su-24M a nejnovější Su-34. Použití přesných zbraní ruským letectvem má však spíše testovací, výcvikový a předváděcí (možným zahraničním zákazníkům) charakter.

Na drtivé množství cílů ruské letectvo útočí pomocí neřízených pum. Přesto se zdá, že i s pomocí neřízených pum je schopno ruské letectvo s velkou přesností ničit bodové cíle. Podle ruských médií to umožňuje důvtipný letecký Speciální výpočetní subsystém SVP-24 (Specializirovannaja vychislitelnaja podsistema).

Převážná část ruských letadel v Sýrii je navigačním a střeleckým kompletem SVP-24 vybavena. V podstatě SVP-24 ctí stejnou filozofii jako americké pumy JDAM (Joint Direct Attack Munition). V případě JDAM Američané umístili na “hloupé” neřízení pumy navigační systémy umožňují podle satelitních informací přesné navedení na cíl.

SVP-24 je však zařízení nacházející se na palubě letadla. SVP-24 určuje přesné místo a čas odhozu hloupé pumy (odhoz se děje automaticky) tak, aby přesně zasáhla cíl na zemi. Puma během celého letu letí po neřízené balistické dráze. SVP-24 pomocí přesně známé pozice cíle i letadla (satelitní navigace), rychlosti, výšce a úhlu náběhu letadla, znalosti balistiky konkrétní zbraně a hydrometeorologických podmínek dokáže pomoci hloupých pum zasahovat bodové cíle.

Podle ruských médií se přesnost hloupých zbraní díky SVP-24 blíží přesnosti přesně naváděných zbraní. Kruhová odchylka v cíli, při odhozu z 5000 m, má být za ideálních podmínek 3 až 5 m. Systém byl údajně nainstalován do modernizovaných strojů Su-24, Su-25, Tu-23M3, MiG-27, L-39 i vrtulníků Ka-50 a Ka52.

Ruské odborné periodikum Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) poskytuje ucelenější a přesnější informace. Přesnost SVP-24 je závislá na informacích z navigačního systému GLONASS. Klíčové jsou i přesné informace o meteorologických podmínkách (tlak, vítr, vlhkost), které se mohou průběžně měnit v čase, místě i výšce. Všechny tyto proměnné v reálu zhoršují přesnost bombardováni.

Podle VPK lze očekávat v reálu 30 až 40% účinnost při ničení chráněných malých podzemních cílů (např. bunkry) a 60% účinnost při ničení slabě chráněných nadzemních cílů střední velikosti (sklady, budovy, mosty).

Su-24M s 12 až 16 hloupými bombami proto dokáže při jedné misi úspěšně zasáhnout až dva cíle infrastruktury protivníka (budovy, skladiště, seřadiště vojenské techniky, mosty, atd.). Podle VPK je pravděpodobné, že ruské letectvo na bodové cíle vysílá více než jedno letadlo.

Ač pumy JDAM jsou přesnější za širších meteorologických podmínek, efektivita leží nepochybně na ruské straně. Vždyť jedna puma JDAM stojí 25 000 dolarů. Cenu FAB-250 není snadné dohledat, ale obdobná americká puma Mark 82 (Mk 82) stojí (údaj z roku 2001) přibližně 2000 dolarů. Rusko však nemusí hloupé pumy vyrábět - ve skladech jich má ruské letectvo ohromné množství.

SVP-24 tak při přesnosti blížící se "chytrým" zbraním (ruským i západním) umožňuje provádět letecké bombardovací operace minimálně o řád levněji, než dokáží západní letectva. Navíc údržba a logistika je u hloupých pum neporovnatelně jednoduší, což dále snižuje náklady.

“Zatímco NATO, a především Spojené státy, investují do velmi přesně naváděných zbraní a totálních sledovacích systémů, Rusko využívá svůj technologický důvtip k minimalizování nákladů,” uvádí například odborníci z rakouského periodika Contra Magazin.

Zdroj: Army Recognition, VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko rozšiřuje testy bojových robotů

Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních ...

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Projekt indicko-ruského letadla MTA krachuje. Jak dopadne stíhačka FGFA?

Ambiciózní indicko-ruský program středního transportního letadla Multi Transport Aircraft (MTA), ...

Další víceúčelové stíhačky Su-35S pro ruské letectvo

Ruské ministerstvo obrany od firmy Suchoj objednalo v prosinci minulého roku 50 stíhaček Su-35S. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • semtam
  17:40 21.01.2016

  Musím uznat, že z této diskuze jsem se o mnohém dozvěděl. Díky Fenri. Z mého laického pohledu, je možnost "skenování" atmosféry pod letadlem k dnešnímu stavu technologií ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím uznat, že z této diskuze jsem se o mnohém dozvěděl. Díky Fenri.

  Z mého laického pohledu, je možnost "skenování" atmosféry pod letadlem k dnešnímu stavu technologií dosažitelná. Uvádí tuto možnost výrobce a nikde jsem nezaznamenal, že by tuto schopnost někdo rozporoval z odborného okruhu lidí.

  To, že ne v každém případě (jak už to u věcí technického a nejen technického rázu bývá) neplatí ona udávaná přesnost 3-5m je myslím věc plně pochopitelná a minimálně pilot je před automatickým chozením gravitačních (hloupých) bomb s větší odchylkou od cíle seznámen. Samozřejmě i tohle má své limity.

  Pokud vezmem laserem naváděné bomby, tak ty vůbec nepočítají s atmosférickými vlivy. I pouhý mrak dokáže zapříčinit, že bomba ztratí laserový "signál" a její dopad již není absolutně kontrolován.

  SVP-24 je proto velmi důmyslný prostředek, který posouvá 30 let staré letadlo s 30 let starou municí do úplně jiné dimenze. Na munici po dobu letu řízenou pomocí GPS či GLONASS sice nedosahuje, ale přesnost dostačuje na velkou škálu možných cílů. A ekonomická efektivita je určitě znát víc než dost.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:08 21.01.2016

  jinak odpověď na otázku jestli byla/nebyla v rukou Daesh v čase útoku: at the time of that attack, the POL tank in question was in the very centre of regime-held area. Teď už ...Zobrazit celý příspěvek

  jinak odpověď na otázku jestli byla/nebyla v rukou Daesh v čase útoku:

  at the time of that attack, the POL tank in question was in the very centre of regime-held area.

  Teď už se prý bojuje uvnitř.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:55 21.01.2016

  Fenri: tady máš něco víc: https://twitter.com/obretix/st... Zajímavé, že je to podle nich hned vedle kde shodili ve stejný den zásoby. Tady máš přímo ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: tady máš něco víc:

  https://twitter.com/obretix/st...

  Zajímavé, že je to podle nich hned vedle kde shodili ve stejný den zásoby.


  Tady máš přímo to vide on od MOD

  https://www.youtube.com/watch?...

  hned potom v 1:10 je zásah nemocnice v Palmyre (jestli je funkcni netuším)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:17 21.01.2016

  Mimochodem - na vámi postovaných obrázcích ani povídání u nich není zřejmé, že došlo ke zničení těchto nádrží. Je k tomu víc?

  Mimochodem - na vámi postovaných obrázcích ani povídání u nich není zřejmé, že došlo ke zničení těchto nádrží. Je k tomu víc?

 • fenri
  12:14 21.01.2016

  Shania - pokud postnete jedno video jako důkaz, který má doložit vaši teorii, že Rusové bombardují systematicky mimo a nedaří se jim trefovat a není tam ani letadlo, ani jasně dáno ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania - pokud postnete jedno video jako důkaz, který má doložit vaši teorii, že Rusové bombardují systematicky mimo a nedaří se jim trefovat a není tam ani letadlo, ani jasně dáno kdy kde se to stalo, tak to prostě důkaz není.
  Dayr je pod generálním útokem dnes (tuším) šestý den.Ale nemohu na snímcích najít ten fuel depot, že je uprostřed dayské základny.
  Jinak Dayr je město+letiště+SAA drží kus pouště s dalšími budovami. Vč. těch tanků, které ale uprostřed nejsou. Nicméně když se mrknete na včerejší mapu (http://www.aktualnikonflikty.e... tak do tohoto prostoru směřoval jeden z útoků Daeše a zjevně dosáhli tohoto místa. Ono je vůbec těžko pochopitelné jak se tak dlouho mohou držet "v srdci" islámského státu.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:07 21.01.2016

  Slavo, no to jistě, ale pokud sleduji jen frekvenci, která se citelně liší od akustického pozadí, není to asi problém. A všechny tyhle "pípáky" - SOADRy, ceilometry apod. pípají ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo, no to jistě, ale pokud sleduji jen frekvenci, která se citelně liší od akustického pozadí, není to asi problém. A všechny tyhle "pípáky" - SOADRy, ceilometry apod. pípají velmi "nepřírodně" a uměle. Nicméně ano, bavíme se o ryzí teorii :-)Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:01 21.01.2016

  Jedna vec je rýchlosť lietadla ktorá použitie zvukovych vo stazuje. Druha vec aerodynamický hluk ktorý bude dosť výrazne rušiť senzory. Ono ani ta frekvencia toho hluku nebude ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedna vec je rýchlosť lietadla ktorá použitie zvukovych vo stazuje. Druha vec aerodynamický hluk ktorý bude dosť výrazne rušiť senzory. Ono ani ta frekvencia toho hluku nebude stala podľa rýchlosti, uhla nabehu atd. Ale je to len môj názor preto som chcel vedieť či existuje realna aplikácia.

  Pri detektore vystrelu snimas špecifický zvuk ktorý "vycnieva" v prostredí. Pri silnom okolitom hluku tam efektivita musí klesatSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:54 21.01.2016

  fenri: to je jen tvoje špatná dedukce sherloku, že já to mám z jednoho videa. Na to mám stovky videi a denního reportování ze Sýrie od všech stran. To bylo jen pro ukázku, co se ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: to je jen tvoje špatná dedukce sherloku, že já to mám z jednoho videa. Na to mám stovky videi a denního reportování ze Sýrie od všech stran. To bylo jen pro ukázku, co se stane, když mineš o těch 20 metrů.
  A plně jsme si vědom toho, co píše Přemyslcz o tom jak je část těch reportu zkreslená. Všechny strany to dělají a dělali to roky amíkum.

  A teď k aktuálním událostem.

  Základna režimu v Dayr az-Zawr je pod útokem Daesh, reporty se různí, ale bohužel to nevypadá pro Asadisty moc dobře. RuAF tam poslalo zásobovací Il-76 s humantarni pomoci a přistálo tam několik vrtulníků.

  Ruské MOD zveřejnilo (myslím že včera) pár záběrů jejich cílu

  http://www.acig.info/forum/dow...
  http://www.acig.info/forum/dow...

  Tohle je podle nich Daesh fuel depot, který je čirou náhodou u uprostřed vládní základny.

  Tak to může znamenat dvě věci, potvrzení toho, že režim ztratil kontrolu nad základnou, nebo zasáhli opět vlastní, ale v tom případě by bylo dost na hlavu to zveřejnit.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:48 21.01.2016

  Čistě teoreticky - proč by tam měla být ta aplikace jednodušší? Zvuk výstřelu je poměrně pestrá škála frekvencí a zároveň hluk bojiště je velmi různorodý. V tom letadle by stačilo ...Zobrazit celý příspěvek

  Čistě teoreticky - proč by tam měla být ta aplikace jednodušší? Zvuk výstřelu je poměrně pestrá škála frekvencí a zároveň hluk bojiště je velmi různorodý. V tom letadle by stačilo sledovat jen velmi úzkou škálu frekvencí a zbytek (v podstatě asi dost konstantní a jednolitý) vyrušit. Mě právě přijde jednodušší to letadlo, ale je možné, že mi něco uniká. Nevím...
  Ještě mě napadlo, že podobně fungují i lepší elektronická střelecká sluchátka. Některá neořezávají jen podle hlasitosti, ale přímo tlumí hluk výstřelu podle frekvencí.
  http://www.detex.cz/aktivni-el... Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  11:28 21.01.2016

  Fenri To poznam, ale tam je aplikácia výrazne jednoduchšia. Inak na nejakej vystave som tento detektor videl minimalizovany tak že ho montovali na rucne zbrane. Predny 180 výsek ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  To poznam, ale tam je aplikácia výrazne jednoduchšia. Inak na nejakej vystave som tento detektor videl minimalizovany tak že ho montovali na rucne zbrane. Predny 180 výsek bol deleny na tri vysece a v danom smere blikla dioda. Netusim či to nekto nakupil pre svojich vojakov.

  Ok, presne ako som si myslel a EM beriem.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:21 21.01.2016

  Slavo - napadá mě rutinně používaná podobná věc na obrněných vozidlech: detektory výstřelu. Oddělí zvuk výstřelu od ostatních zvuků a šumů jsou schopny určit míto, odkud výstřel ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo - napadá mě rutinně používaná podobná věc na obrněných vozidlech: detektory výstřelu. Oddělí zvuk výstřelu od ostatních zvuků a šumů jsou schopny určit míto, odkud výstřel přišel.
  Na letadlech bych řekl, že se sonické přístroje moc nepoužívají. EM spektrum je zde jistě vhodnější. Nicméně windprofilery samozřejmě mohou pracovat a pracují i v EM spektru.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  11:09 21.01.2016

  Poprosil bych admina o zklidnění jeho excelence Fenriho. Osobně nemám nic proti sarkazmu, ale jeho arogantní hulvátství dle mého názoru překračuje meze.

  Poprosil bych admina o zklidnění jeho excelence Fenriho. Osobně nemám nic proti sarkazmu, ale jeho arogantní hulvátství dle mého názoru překračuje meze.

 • Slavoslav
  11:09 21.01.2016

  Fenri Ja nespochybnujem, že to technický možné je a že teória k tomu je rozpracovana na vysokej úrovni. Proste to ale aj na základe svojej praxe s aplikaciou dobre znamyh a ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Ja nespochybnujem, že to technický možné je a že teória k tomu je rozpracovana na vysokej úrovni. Proste to ale aj na základe svojej praxe s aplikaciou dobre znamyh a "jednoduchých" veci do praxe nepokladam až za tak jednoduché. Vo firme minieme napr na eliminaciu hlukov pri vývoji nového produktu pre aplikaciu (a to princíp pouzivane a ladime už desatrocia) každoročne niekoľko milionov. Proste aplikácia až taká jednoduchá nieje. Už len odtienenie niečoho co pracuje so zvukovymi vlnami a je upevnene na/vo vibrujucom trupe lietadla bude fuška a ako sám tvrdis odtieniť musia aj zariadenie polozene na zemi.

  Proste ma len zaujima či niekto vie o relnej aplikacii takehoto zariadenia na lietadle a tým padom uzavrie tuto diskusiu.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:55 21.01.2016

  Slavo - měl jste někdy v ruce mobilní telefon či vysílačku? Pracují přesně tak. Berou jen signály určitých frekvencí. Jinak byste si přes mobil povídal se svojí mikrovlnkou a ne ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo - měl jste někdy v ruce mobilní telefon či vysílačku? Pracují přesně tak. Berou jen signály určitých frekvencí. Jinak byste si přes mobil povídal se svojí mikrovlnkou a ne manželkou. To stínění na SODARu je tam spíš kvůli falešným odrazům a interferencím. Blbý popis z mé strany, omluva.
  Jinak frekvenční filtr je opravdu věc triviální a masově používaná od samých počátků radiokomunikace. Bez nich by to ostatně vůbec nešlo.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:52 21.01.2016

  ne Shanio, vaše sdělení bylo o tom, že v Syrii nějak extra hodně fouká. Navíc prostě celé to bylo úplně špatně. To, že vítr má vliv na bombu ví snad každý čtenář tohoto webu.A snad ...Zobrazit celý příspěvek

  ne Shanio, vaše sdělení bylo o tom, že v Syrii nějak extra hodně fouká. Navíc prostě celé to bylo úplně špatně. To, že vítr má vliv na bombu ví snad každý čtenář tohoto webu.A snad každý čtenář ví, že se s tím dá mnoha různými způsoby bojovat.
  Prostě vy vždy přijdete s nějakým blábolem, který vydáváte za ozdrojovaný fakt, na něm postavíte nějakou konstrukci a to, že stavíte na ničem vám nevadí. Anonymní video na youtube je pro vás důkazem, že rusové schválně v Syrii bombardují civily a že neumí být přesní (ačkoliv z videa není VŮBEC zřejmé, co domy rozbilo, natož kdo za tím stál). Ze Syrie uděláte extra větrnou zemi s absurdními hodnotami rychlosti proudění vzduchu a na tom "dokazujete", že se tam rusové trefovat nemohou atd.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:52 21.01.2016

  Z technickeho hladiska he trivialna vec viacero problemov. Problem nastava pro realnej aplikacii a vedel by som rozprávať z konstrukterskej praxe ;) Ono ostatne keby to bolo ...Zobrazit celý příspěvek

  Z technickeho hladiska he trivialna vec viacero problemov. Problem nastava pro realnej aplikacii a vedel by som rozprávať z konstrukterskej praxe ;)

  Ono ostatne keby to bolo také jednoduché tak ten jednoduchy filter dajú aj na pozemnu verziu a môžeš merať vedľa diskoteky.

  Druha vec merať čokoľvek z objektu ktorého rýchlosť sa blizi rýchlosti zvuku pomocou zvukovych vln bude tiež zaujímavý problém. Ok môžu ubrat plyn, ale ...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:46 21.01.2016

  Z technického hlediska jde o triviální věc, jakou má i vysílačka za pár stovek. Jestliže akustické čidlo vysílá na dané frekvenci (resp. několika), není nic jednoduššího udělat ...Zobrazit celý příspěvek

  Z technického hlediska jde o triviální věc, jakou má i vysílačka za pár stovek. Jestliže akustické čidlo vysílá na dané frekvenci (resp. několika), není nic jednoduššího udělat frekvenční filtr na přijímači, který bude brát jen frekvence, které jsou vysílány a ostatní vypustí.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:43 21.01.2016

  fenri: Celé sdělení té věty je ten, že tam fouká a to má vliv na přesnost na bombu shozenou z 5000m.... ne že bych tam děla výpočty o kolik přesně... Ale i tak se za to omlouvám ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Celé sdělení té věty je ten, že tam fouká a to má vliv na přesnost na bombu shozenou z 5000m.... ne že bych tam děla výpočty o kolik přesně...

  Ale i tak se za to omlouvám a děkuji za upozornění.

  Tak doufám, že jeden totálně špatně napsaný udaj neznamená, že vše co jsme napsal je špatně....

  k těm bravíčkum: na rozdíl o tebe jsem se obtěžoval alespoň něco najít, ty jsi se neobtěžoval doložit udaje o vnitřní migraci a mnoho dalších věcí. Jak jsem ti napsal, byli to věci co jsem našel speciálně pro tebe, aby jsi měl nějaký zdroj. Já ty věci nečtu, jen jsem věděl o těch událostech už před.

  Ne že by situaci v sýrii mělo nějaké západní medium nějakou přesnější představu a obtěžovali si ji zjistit.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:31 21.01.2016

  Pri tom SODARE by ma zaujimalo či aj reálne dokazu odfiltrovat aerodynamický hluk a hluk motorov. Vie niekto o realnej aplikacii na lietadle? Z technického hľadiska sa mi to, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pri tom SODARE by ma zaujimalo či aj reálne dokazu odfiltrovat aerodynamický hluk a hluk motorov. Vie niekto o realnej aplikacii na lietadle?

  Z technického hľadiska sa mi to, ale zda ako dosť tvrdy oriesok a bol by som prekvapeny keby to mali poriesene.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:23 21.01.2016

  Jarpe - ne a ne a ne! Shania řekl, že v Syrii fouká 20 m/s. Nebo 20 km/h? To je jedno, taháte ho za slovo :-))

  Jarpe - ne a ne a ne! Shania řekl, že v Syrii fouká 20 m/s. Nebo 20 km/h? To je jedno, taháte ho za slovo :-))

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 11