Ruské letectvo získalo první víceúčelovou stealth stíhačku Su-57

Ruské letectvo získalo první víceúčelovou stealth stíhačku Su-57
První sériový Su-57 ruského letectva / twitter.com/russiarmy (Zvětšit)

Dne 25. prosince na ruském letišti Tolmačevo v Novosibirsku přistálo druhé vyrobené sériové víceúčelové taktické stealth letadlo páté generace Su-57 (letoun T-50S-2; sériové číslo 51002). Letadlo provedlo na Tolmačevu mezipřistání při cestě z leteckého závodu v Komsomolsku na Amuru do 929. střediska státních letových zkoušek (929. GLIC) v Achtubinsku.

16 Su-57 ročně

V 929. GLIC první sériový Su-57 ruští piloti a instruktoři využijí k přípravě výcvikového programu pro budoucí ruské piloty Su-57. Tento konkrétní letoun (trupové číslo „modrá 01“) nese za kabinou znak 929. GLIC – zůstane tedy v centru jako výcvikový, testovací a školící letoun. Mimochodem na stejné základně se zkouší a vyvíjí ruský bezpilotní letoun S-70 Ochotnik, který má se Su-57 spolupracovat.

První zavedený Su-57 je druhý sériově vyrobený Su-57. První vyrobený sériový Su-57 se zřítil 24. prosince minulého roku těsně před předáním ruskému letectvu. Důvodem byla závada na ovládaní letounu. Ztráta prvního sériového prototypu Su-57 spustila personální zemětřesení ve vedení společnosti Suchoj – došlo také k výměně ředitele, v únoru se jim stal Ilja Tarasenko. Suchoj musí navíc kompenzovat ztrátu vyrobením nového letadla za vlastní náklady.

V rámci smlouvy podepsané v létě 2019 ruské letectvo do konce roku 2027 převezme 76 letadel Su-57. První havarovaný a současný první předaný Su-57 ale patří k samostatné objednávce z roku 2018.

V roce 2021 se počítá s dodávkou dalších dvou Su-57 a s postupným zvyšováním rychlosti výroby až na cílových 16 letounů v roce 2024 – ve zmíněném roce již ruské letectvo bude mít 22 letounů Su-57. Dosažení počátečních operačních schopností první letky Su-57 se tak dá očekávat nejdřív v roce 2023, prvního leteckého pluku nejdřív v roce 2025.


První sériová Su-57

Původně se plánoval nákup pouze 16 Su-57 s termínem dodávek do roku 2027. Díky téměř pětinásobnému nárustu objednávky se podle ruského portálu Izvestija podařilo snížit jednotkovou cenu o 20 %. Podle neoficiálních údajů ruských médií nákup 76 letounů ruské daňové poplatníky přijde na 170 miliard rublů, což je podle dnešního kurzu 50 miliard Kč (1,90 miliard euro).

Jde o největší zbrojní nákup v ruské historii. Přesto jde o podezřele nízkou cenu (3× menší, než stojí F-35) a s největší pravděpodobností zahrnuje jen a pouze nákup letadel (možná jen draků, bez motorů). Otázkou například je, kde jsou například rozpuštěny náklady za vývoj nebo do vybudování výrobní linky (viz dále).

Naprosto jistě ruské letectvo stejnou částku bude muset dát do vybudování provozního zázemí (jde o zcela nový letoun) a dvojnásobnou částku do provozu během celé životnosti 76 letadel (30 let).  

Do konce roku 2027 tedy vzniknou tři letecké pluky (jeden stávající a dva nově vytvořené), v každém pluku jsou dvě letky po 12 letadlech. První operační jednotkou se pravděpodobně stane 23. stíhací letecký pluk „Tallinn“ se sídlem Dzjomgi v Chabarovském kraji.

Zbývajících pět Su-57 (včetně zmíněného prvního Su-57 „modrá 01“) zůstane zřejmě v 929. GLIC za účelem vývoje nových leteckých taktik / doktrín a pro výcvik nových ruských pilotů Su-57.

Megapolis

Podle Izvestije v rámci programu Megapolis již vzniká vylepšená verze Su-57 Etapa 2. První let vylepšeného Su-57 je plánován na rok 2022 a dokončení zkoušek na rok 2024. Většina, kolem 50 letounů Su-57, vznikne v této verzi.

Hlavním rozdílem bude použití nového proudového motoru Izdělije 30, místo současného motoru AL-41F1 (Izdělije 117), což je vylepšená verze motoru AL-41F-1S (Izdělije 117S) víceúčelových stíhaček Su-35S.

První let Su-57 (jeden z deseti vyrobených testovacích demonstrátorů / prototypů) s novým motorem proběhl v březnu letošního roku. Motor lze poznat podle zubaté trysky. Motor Izdělije 30 je především lehčí, má delší životnost, větší tah a nižší spotřebu paliva. To se údajně promítne do snížení provozních nákladů Su-57 o jednu třetinu.

Letouny Su-57 Etapa 2 dostanou také novou generaci přesných zbraní vzduch-vzduch a vzduch-země uzpůsobených pro nesení uvnitř zbraňových šachet. Kromě toho pilot vylepšené Su-57 získá lepší situační povědomí díky novému dopřednému kulovému senzoru typu FLIR (Forward-Looking InfraRed), širokoúhlému průhledovému HUD (Head-Up Display) displeji a novým multifunkčním displejům v pilotní kabině.

Čínská kritika

Rusko je třetí zemí, která vyvinula taktické nadzvukové letadlo páté generace a desátou zemí s letouny páté generace ve výzbroji. Zajímavé ale je, jak upozorňuje ruský portál Lenta.ru, že Číňané nepovažují Su-57 za letoun páté generace. Alespoň ne v článku čínského portálu Global Times, na který dohlíží Ústřední výbor Komunistické strany Číny, kde ruský Su-57 mezi letouny páté generace nefiguruje. 

Podle Yang Weie, hlavního konstruktéra čínského letadla páté generace J-20, není koncept supermánevrovatelnosti (pomocí vektorování tahů motorů) pro letouny páté generace (jako nabízí Su-57 nebo F-22) relevantní. Výhody tohoto konceptu údajně negují moderní vysoce agilní střely vzduch-vzduch středního doletu.

„Informace se nyní staly rozhodujícím faktorem, protože moderní stíhačky se zaměřují na získávání více informací z radarů a datových polí APAR [Active Phased Array Radar] a na snižování schopnosti protivníků přijímat informace, včetně používání stealth technologií a elektronického rušení,“ píše Global Times s tím, že klíčem k úspěchu je využití prvků umělé inteligence (strojového učení). Podle Waye musí mít piloti rozsáhlé znalosti a dobré analytické dovednosti pro práci s takovými systémy.

Podle čínského konstruktéra stíhačka páté generace ve srovnání s letadly čtvrté generace musí mít delší dolet, stealth, špičkové zbraně vzduch-vzduch a vzduch-země a musí poskytovat pilotovi perfektní situační povědomí o bojové scéně a pomáhat mu předvídat budoucí scénáře vyvíjejícího se boje.

„V integrovaném systému musí být letadlo schopné vytvářet síť, zobrazovat integrované situační snímky v reálném čase, vytvářet více možností útoků a přenášet informace o cílech v reálném čase napříč všemi oblastmi mise,“ píše Global Times s odvoláním na Weiho práci.

Klíčem pro budoucí verze letadel páté generace a prvních verzí letadel šesté generace, jak uvádí čínský portál Global Times, je využití motorů s adaptivním cyklem. První čínská stíhačka s čínským motorem s adaptivním cyklem má být zařazena do výzbroje v roce 2035.

Americká Pratt & Whitney v rámci programu AETP (Adaptive Engine Transfer Program) pracuje zase na motoru s adaptivním cyklem XA101 (vychází z motoru F135 letounů F-35). Některé prvky motorů půjde údajně využít v letounech F-22A Raptor a F-35A Lightning II. Cílem je u produkční verze XA101 dosáhnout o 25 % nižší spotřebu a o 10 % větší tah.


Vizualizace budované výrobní linky pro letouny Su-35S a Su-57 v KnAAZ; větší foto / KnAAZ

Výrobní linka

Hlavní zajímavostí projektu Su-57 nejsou takticko-technické vlastnosti letounu – ty nejsou nijak zázračné a ani se nijak nevyjímají standardům současných bojových letadel. Klíčem k úspěchu nebo neúspěchu Su-57 (podobně jako tomu je u tanků Armata) je zvládnutí sériové výroby požadovanou rychlostí, v požadované ceně a v požadované kvalitě (s nízkou zmetkovitostí).

Na rozdíl od tanků Armata se nemá stavět nová výrobní hala, Komsomolský letecký závod KnAAZ (výrobní pobočka firmy Suchoj) bude vyrábět Su-57 ve stejné hale jako Su-35S. Dojde ale k přeuspořádaní celého výrobního prostoru a výrobních toků. Samotná výroba Su-57 bude probíhat na pěti montážních plošinách.

V závodě KnAAZ jsou již výrobní prostory a postupy modernizovány včetně vylepšování technologie výroby stávajících Su-35S. Díky optimalizaci výrobních postupů došlo údajně ke zkrácení výroby Su-35S o 30 %.


Rozšířená realita u montáže Su-57

„Aby bylo možné zorganizovat sériovou výrobu Su-57 v závodě v Komsomolsku, dokončuje se formování schématu montážního toku pro letadlo, které bude realizováno do konce roku [2020],“ říká Ilya Tarasenko, generální ředitel Suchoje. Zatím ale výroba Su-57 probíhá na jedné montážní stolici a přestavění výrobní haly, včetně vyladění technologických a výrobních procesů / toků potrvá zřejmě ještě rok nebo dva. Zajímavé ale je, že dělníci již nyní při montáži Su-57 experimentují s prvky rozšířené reality.

Podle Iriny Novakovskaje, specialistky na výrobní systémy ve firmě Suchoj, je největší výzvou zajistit technologický sled operací, efektivní využívání výrobních zařízení, pracovních míst a prostoru a bezpečnost.

Zdroj: Lentaiz.ru

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija-2019: Ruské letectvo koupilo 76 stealth letadel Su-57

Na probíhající vojenské výstavě Armija-2019 ruské ministerstvo obrany u domácího průmyslu objednalo ...

Rusové přišli o první sériovou stíhačku Su-57

Ráno 24. prosince tisková služba Spojené korporace výrobců letadel (OAK) informovala o nehodě ...

Číňané nemilosrdně kritizují Su-57 a ruský letecký průmysl

Po nehodě Su-57 se na internetu odehrála nevídaná mediální smršť. Ruská propaganda se snaží ...

Plán výroby ruských letadel Su-30SM2, Su-35S, Su-57 a Jak-130

Moskva připravuje nákup dalších letadel Su-30SM2, Su-35S a Jak-130 pro své vzdušně-kosmické síly ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Radim2505
  22:06 04.01.2021

  Nelze mi vložit celý příspěvek. Je zde něco, co musí být striktně dodrženo nebo co brání vložení textu? Děkuji za radu.

  Nelze mi vložit celý příspěvek. Je zde něco, co musí být striktně dodrženo nebo co brání vložení textu? Děkuji za radu.

 • Radim2505
  18:15 03.01.2021

  At se to někomu líbí či nikoliv, jde a půjde o určitě nejpěknější

  At se to někomu líbí či nikoliv, jde a půjde o určitě nejpěknější

  • Radim2505
   18:18 03.01.2021

   Nezobrazilo se to zde celé, tak zkouším znovu. Jsem zde prvně, tak se omlouvám...At se to někomu líbí či nikoliv, jde a půjde o určitě nejpěknější

   Nezobrazilo se to zde celé, tak zkouším znovu. Jsem zde prvně, tak se omlouvám...At se to někomu líbí či nikoliv, jde a půjde o určitě nejpěknější

   • Jecchus
    23:18 03.01.2021

    Vy nás teda napínáte, Řadíme z budoucnosti... :D

    Vy nás teda napínáte, Řadíme z budoucnosti... :D

    • Jecchus
     23:18 03.01.2021

     Radime z budoucnosti :D :D

     Radime z budoucnosti :D :D

     • Radim2505
      22:02 04.01.2021

      Vtipné...

      Vtipné...

    • Georges
     16:36 04.01.2021

 • Lightgray
  20:44 02.01.2021

  Mě by zajimalo jak na tom byl jeho předchůdce Su-27 s FbW a se stabilitou.

  Mě by zajimalo jak na tom byl jeho předchůdce Su-27 s FbW a se stabilitou.

 • dusan
  12:24 31.12.2020

  Bielorusko vybavilo svoje stroje Su-30 francúzkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Bielorusko vybavilo svoje stroje Su-30 francúzkou elektronikou...

  https://defence-blog.com/news/...

  Je dosť ironické, že "vyspelé" Rusko musí vybavovať exportné stroje západnou elektronikou i v prípade svojho verného spojenca ... evidente je "úroveň" domácej produkcie dosť mizerná ....

  Otázkou je čím vybavuje svoje stroj Su-57 ... či to tiež nie je "domáca" elektronika zložená zo systémov západných firiem ...Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   21:05 01.01.2021

   Vsak aj skusenosti indov so schopnostami Su30 su mizerne.

   Vsak aj skusenosti indov so schopnostami Su30 su mizerne.

  • flanker.jirka
   23:53 01.01.2021

   U SU 30 to není žádná novinka, tento HUD byl k vidění i u ruských SU 30 SM v Sýrii.
   https://m.youtube.com/watch?v=...

   U SU 30 to není žádná novinka, tento HUD byl k vidění i u ruských SU 30 SM v Sýrii.
   https://m.youtube.com/watch?v=...

   • dusan
    09:25 03.01.2021

    To, že je západná elektronika je pre export ruskej techniky štandartom som vedel, len som zrejme žil v ilúziách, že domáca technika je viac "poruštená" .... Keď sa nad tým človek ...Zobrazit celý příspěvek

    To, že je západná elektronika je pre export ruskej techniky štandartom som vedel, len som zrejme žil v ilúziách, že domáca technika je viac "poruštená" ....

    Keď sa nad tým človek zamyslí, tak je to dosť úsmevné, že na ruských petrodolároch masovo zarábajú západné firmy ....

    A obe strany sú "zdržanlivé" pri tomto fakte ... pre Rusov to je dosť trápne .... a západ sa tým tiež nemôže chváliť pri tých kadejakých oficiálnych sankciách.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:19 03.01.2021

     Bylo zde období pragmatismu, kdy se Rusko bralo jako partner pro NATO a oni nakupovali ve světě to co jim chybělo a vývoj vlastních součástí byl v nedholednu časově i finančně. ...Zobrazit celý příspěvek

     Bylo zde období pragmatismu, kdy se Rusko bralo jako partner pro NATO a oni nakupovali ve světě to co jim chybělo a vývoj vlastních součástí byl v nedholednu časově i finančně. Počítali i s francouzskými termokamerami pro tanky. Sankce to utly. Také to bylo období, kdy barel ropy stál přes 100 USD, tak že měli dostatek financí.

     ...mimo zbraní všeho druhu u nich neexistuje obor ve kterém by surovninám dali větší přidanou hodnotu. Jeden příklad za všechny, klidně by mohli být nábytkářskou velmocí, ale jsou na tom tak, že si nechají pro pár úplatků drancovat Sibiř Čínou a vyváží pouze neopracované klády stromů a tak je to prakticky se vším.

     Je klidně možné, že dodávky dílů stále probíhají, ze sankcí byly vyjmuty již dříve podepsané kontrakty.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     10:54 05.01.2021

     dusan: a co je na tom úsměvného, že v dnešním globalizovaném světě není nikdo absolutně soběstačný a přes silné kecy pro plebs i úhlavní nepřátelé čile obchodují. A když ne na ...Zobrazit celý příspěvek

     dusan: a co je na tom úsměvného, že v dnešním globalizovaném světě není nikdo absolutně soběstačný a přes silné kecy pro plebs i úhlavní nepřátelé čile obchodují. A když ne na přímo, tak přes prostředníky? Je trapné, že v F-35 máš polovodiče z Číny, Boeing odebírá titanové díly z Ruska, Mercedes součástky z ČR, Rumunska, Indie, TVEL dodává jaderné palivo do GNF? Že když v Bostonu mrzlo, nebyl najednou problém i přes sankce nakoupit dva tankery LNG z Jamalu? Svět je provázaný, takže taková menší epidemie ve Wuchanu na pár týdnů zastaví výrobu ve Škodovce. To jsou věci, co? Spíš mi připadá trochu úsměvné se tomu divit:-)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:09 05.01.2021

      Danny: Polovinu toho, co tu básníš, je mimo. Protože svět je sice provázaný a čile obchodují i nepřátelé, ale drtivá většina Tvých případů není z rendlíku: "kupuju to od nepřítele, ...Zobrazit celý příspěvek

      Danny: Polovinu toho, co tu básníš, je mimo.
      Protože svět je sice provázaný a čile obchodují i nepřátelé, ale drtivá většina Tvých případů není z rendlíku: "kupuju to od nepřítele, protože nemohu jinak", ale "kupuju to od nepřítele, protože to je nejlevnější".

      A buďme za to koneckonců rádi: právě tyto obchodní vazby snižují nebezpečí války, protože nikdo nechce si válkou odstřihnout levné zboží a tedy možnost vydělávat. Nicméně tyto vazby ještě nedokazují nesoběstačnost.Skrýt celý příspěvek

   • alexa123
    11:04 04.01.2021

    Ja som si nepozrel HUD. Ja som si pozrel, aký anti-G oblek majú piloti. Nemajú žiadny - majú "letné kraťasy" pretože "sovietsky" t.j. v dnešnej dobe "ruský" pilot anti-G oblek ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja som si nepozrel HUD. Ja som si pozrel, aký anti-G oblek majú piloti. Nemajú žiadny - majú "letné kraťasy" pretože "sovietsky" t.j. v dnešnej dobe "ruský" pilot anti-G oblek nepotrebuje - on bez problémov pilotuje "sovietske", sorry "ruské" stíhačky pri 9-G bez toho aby potreboval anti-G oblek. To iba rozmaznaní piloti NATO potrebujú anti-G obleky, aby mohli pilotovať svoje stíhačky pri cca 7G. Pretože na rozdiel od Rusov sa pri 7-9G poserú.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   19:30 03.01.2021

   Spíš je divné, že Francie dodává systémy do ruských stíhaček a minulý týden ruská raketa vynesla francouzský vojenský satelit.

   Spíš je divné, že Francie dodává systémy do ruských stíhaček a minulý týden ruská raketa vynesla francouzský vojenský satelit.

   • flanker.jirka
    20:51 03.01.2021

    V tomto případě posloužil Soyuz pouze jako nosná raketa, ale z francouzské guyany. Zřejmě raketu původně koupili pro satelit na sledování kvetoucích kopretin na jižním pólu, ...Zobrazit celý příspěvek

    V tomto případě posloužil Soyuz pouze jako nosná raketa, ale z francouzské guyany. Zřejmě raketu původně koupili pro satelit na sledování kvetoucích kopretin na jižním pólu, nikoliv pro vojenský satelit.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    22:50 03.01.2021

    Je to dlhodobý projekt Európy, ktorý však s Ruskom do budúcnosti nepočíta ....

    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Je to dlhodobý projekt Európy, ktorý však s Ruskom do budúcnosti nepočíta ....

    https://en.wikipedia.org/wiki/...

   • darkstyle
    12:58 04.01.2021

    Ono to je ako býva zvykom trochu inak.. Nie je Soyuz ako Soyuz.. Ten s tým francúzskym satelitom prevádzkuje spoločnosť Arianespace Tá prevádzkuje 4 rakety - Ariane 5 v dvoch ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono to je ako býva zvykom trochu inak..

    Nie je Soyuz ako Soyuz..

    Ten s tým francúzskym satelitom prevádzkuje spoločnosť Arianespace
    Tá prevádzkuje 4 rakety - Ariane 5 v dvoch typoch, Vega a Soyuz..

    Soyuz ako taký patrí do rodiny stredných vozidiel, Vega do ľahkých a Ariane do ˇťažkých..

    Toľko ku zakl. vysvetleniu a poďme k podstate..

    "Soyuz at the Guiana Space Centre (also known as Soyuz at CSG or Arianespace Soyuz) is an ongoing European Space Agency (ESA) programme for operating Soyuz-ST "
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Ten Soyuz, ktorý používa Arianespace je úplne iná varianta ako používajú Rusi (Soyuz-MS)..
    Líšia sa elektronikou, úpravami pre štart v inom počasí, iné štartovacie veže i pyrotechnika boostrov či oxygen cleaning systémom..

    Štarty pod Arianaspace sa počítajú pod štarty ESA nie Ruska - celú zodpovednosť nesie európska únia - oni si len objednajú základný hardware a Európania si to dorábajú..
    Niečo ako rakety Atlas V, ktoré majú "ruské" motory..


    Ono sa môže zdať, že predsa motor a plášť je to najhlavnejšie - opak je pravdou..
    Práve elektronika je to najdôležitejšie a príčinou najčastejších havárií..
    Najväčším rozdielom bude, že Rusi používajú výhradne pre vynesenie ľudských posádok = nevyužívajú teda plný výkonový potenciál rakety, Európania zase výhradne na vynesenie nákladu..Skrýt celý příspěvek

 • Blackbird
  18:35 30.12.2020

  Ví někdo, jaké že ty 5th gen featury vlastně bude to Sučko mít? Nebo je to jen ruský "Armata bude bojovat na měsíci" marketing? Ok, vnitřní weapon bay, nějaký supercruise maybe ...Zobrazit celý příspěvek

  Ví někdo, jaké že ty 5th gen featury vlastně bude to Sučko mít? Nebo je to jen ruský "Armata bude bojovat na měsíci" marketing? Ok, vnitřní weapon bay, nějaký supercruise maybe baby s novými motory, nějaké to vektorování tahu, lepší radar, ale co z toho? RCS bude určitě větší než od F-22 a F-35, počty budou v řádu jednotek oproti stovkám F-35 na straně NATO, fůze dat asi prd. Jednotková cena obří, reálný přínos pro bojiště diskutabilní. Ale Voloďa si může odškrknout, že drží krok s imperialisty.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   21:28 20.01.2021

   Su-57 je letoun 5. generace protože Rusko řeklo že to je letoun 5. generace. Nechápu proč řešíš zbytečný detaily a radši se nezaměřuješ na to, jaký má Amérika problémy :D

   Su-57 je letoun 5. generace protože Rusko řeklo že to je letoun 5. generace. Nechápu proč řešíš zbytečný detaily a radši se nezaměřuješ na to, jaký má Amérika problémy :D

 • Fabius Maximus
  09:33 30.12.2020

  Je jasné, že Rusové umí věci dotahovat do konce. Zajímavé je, že postupují stejně jako u letadel SU 57 i u tanků Armata. Nebojí se nové zbraně nasadit do bojových operací v cizině ...Zobrazit celý příspěvek

  Je jasné, že Rusové umí věci dotahovat do konce. Zajímavé je, že postupují stejně jako u letadel SU 57 i u tanků Armata. Nebojí se nové zbraně nasadit do bojových operací v cizině (Sýrie), zavádějí je do vlastní armády a souběžně je hned nabízejí i na export do ciziny.

  Sami na tyto zbraně hodně sázejí a přes problémy, zpoždění a hlasy skeptiků do nich hodně investují. Zdůrazňují jejich modernizační potenciál, který bude trvat několik dalších desetiletí. Jak SU 57, tak Armata budou v jejich průběhu osazovány novými motory, zbraněmi, senzory a je jasné, že verze za x let bude ještě dál než současné stroje. Sériová produkce SU 57 už běží, Armatu chtějí sériově vyrábět ještě před dokončením všech zkoušek ( https://tass.com/defense/12411... ) a tankoví kadeti a technici se už na ně cvičí na universitách v Kazani, Novosibirsku a Omsku.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   09:48 30.12.2020

   Ano takze to v buducnosti bude ako teraz su35 k f22 a f35. Modernizovana su57 a ostatni stroje 6gen... no ruska propaganda bude hlasat ze aj tak je su57 lepsia ;)

   Ano takze to v buducnosti bude ako teraz su35 k f22 a f35. Modernizovana su57 a ostatni stroje 6gen... no ruska propaganda bude hlasat ze aj tak je su57 lepsia ;)

  • madrabbit
   10:54 30.12.2020

   Sériová produkce je u F-35, Rafale, Typhoonu a dalších. Su-57 je kusová výroba na úrovni prototypů. Navíc se starými motory, protože nové nemají. To samé u T-14. Navíc se naráží na ...Zobrazit celý příspěvek

   Sériová produkce je u F-35, Rafale, Typhoonu a dalších. Su-57 je kusová výroba na úrovni prototypů. Navíc se starými motory, protože nové nemají. To samé u T-14. Navíc se naráží na nutnost změny servisních postupů a výcviku - v Rusku to je v podstatě stopka. Ale už se těším na další oslavnou ódu :-)Skrýt celý příspěvek

  • logik
   11:30 30.12.2020

   Neumíš číst mezi řádky. To, že se bude Armata vyrábět před dokončením zkoušek reálně neznamená, že by urychlili výrobu. Ale že zkoušky jdou tak pomalu a blbě, že že je nestihnou ...Zobrazit celý příspěvek

   Neumíš číst mezi řádky. To, že se bude Armata vyrábět před dokončením zkoušek reálně neznamená, že by urychlili výrobu. Ale že zkoušky jdou tak pomalu a blbě, že že je nestihnou dokončit před plánovaným zahájením sériové výroby, kterou musí zahájit, aby se UVZ nepropadl do další ekonomické ztráty.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   19:44 31.12.2020

   Armata v Sýrií nikdy nebola, bol tu o tom článok.. Ono ide o tom, že tie motory, senzory a podobne mali byť už osadené v prototypoch.. Naproti tomu napríklad F-35 má osadené to ...Zobrazit celý příspěvek

   Armata v Sýrií nikdy nebola, bol tu o tom článok..

   Ono ide o tom, že tie motory, senzory a podobne mali byť už osadené v prototypoch..

   Naproti tomu napríklad F-35 má osadené to čo sa plánovalo a tie nové senzory čo majú dostať majú byť 8-32 krát výkonnejšie ako to čo sa pôvodne plánovalo..


   Takže výsledok bude, že v roku 2024 su-57 nebude mať to čo malo mať, day one (teda pred rokom keď spadol prvý 01 su-57, toto je vlastne druhá 01-tka) a F-35 bude mať násobne viac toho ako pôvodne plánovali..

   A s tankami je to podobneSkrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   15:03 02.01.2021

   "Nebojí se nové zbraně nasadit do bojových operací v cizině (Sýrie), zavádějí je do vlastní armády" ...dobrý až na to množné číslo... Ale pokud šlo v celém příspěvku o k Rusku ...Zobrazit celý příspěvek

   "Nebojí se nové zbraně nasadit do bojových operací v cizině (Sýrie), zavádějí je do vlastní armády"
   ...dobrý až na to množné číslo...
   Ale pokud šlo v celém příspěvku o k Rusku krutou ironii, tak se omlouvám. Jinak by totiž šlo o tak klasické ruské krásné sny s rukou v nočníku...Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   21:33 20.01.2021

   Já myslim že k tomuhle neni co dodat :D :D :D XD XD XD

   Já myslim že k tomuhle neni co dodat :D :D :D XD XD XD

 • padre
  21:39 29.12.2020

  Je velmi smutné ,že země ,která dala světu Ciolkovskeho,Mendělejeva,Sikorskeho,Polikarpova,Lavočkina ,Jakovleva,Tupoleva,Koroljova a poslala do vesmíru Sputnik a Gagarina je dnes ...Zobrazit celý příspěvek

  Je velmi smutné ,že země ,která dala světu Ciolkovskeho,Mendělejeva,Sikorskeho,Polikarpova,Lavočkina ,Jakovleva,Tupoleva,Koroljova a poslala do vesmíru Sputnik a Gagarina je dnes na počátku 21 století schopná technicky překvapit a zaujmout svět už pouze tak ,že nasype jed do trenek opozičního politika.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   10:55 30.12.2020

   Lépe to napsat nejde.

   Lépe to napsat nejde.

  • stepan
   12:56 30.12.2020

   Rýpnutí: Taky bych si přál, aby Česká republika navázala na úspěchy a vojensko-technické knowhow první republiky ;-) Teď k tématu: Ono s tím, co předvádí Rusové, ani nejde čekat ...Zobrazit celý příspěvek

   Rýpnutí:
   Taky bych si přál, aby Česká republika navázala na úspěchy a vojensko-technické knowhow první republiky ;-)

   Teď k tématu:

   Ono s tím, co předvádí Rusové, ani nejde čekat žádné zázraky.
   Musíš vzít v potaz:
   - jejich finance
   - technologické sankce. Například oproti F-35, kde si USA mohly dovolit spolupracovat se zahraničními partnery, Rusové musí dělat všechno doma.
   - jejich kvalitu i kvantitu (absence prvků průmyslu 4.0 ve vojenské svéře) domácí výroby
   - jejich mentalitu (kapitalismus NIET, technický internacionalismus NIET)

   Rusové mají obrovský potenciál, bohužel stále v sobě mají zakořeněné sovětské myšlení.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    13:25 30.12.2020

    Rýpnutí Já bych si přál aby se to vrátilo do doby R-U, kdy se u nás vyráběly bitevní lodě :D :D K tématu. Bohužel přesně tak. Ruští politici si svou rétorikou a chováním zavírají ...Zobrazit celý příspěvek

    Rýpnutí
    Já bych si přál aby se to vrátilo do doby R-U, kdy se u nás vyráběly bitevní lodě :D :D

    K tématu.
    Bohužel přesně tak. Ruští politici si svou rétorikou a chováním zavírají dveře ke spolupráci z mezinárodními firmami. Přitom nebylo tomu tak vždy. Francouzi dlouhou dobu spolupracovali s Ruskými zbrojovkami. Třeba na vývoji nového KBVP, vrtulníkové výsadkové lodě atd. atd.
    Bohužel pro Ruské politiky a oligarchy je lepší západ vyobrazovat jako nepřítele aby se udrželi u moci než aby s nim spolupracovali :-)Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:43 30.12.2020

     ... s niektorými ukrajinskými firmami skončili spoluprácu už pred okupáciou Krymu...

     A potom sa čudujú, že Ukrajinci chcú spolupracovať s Európou....

     ... s niektorými ukrajinskými firmami skončili spoluprácu už pred okupáciou Krymu...

     A potom sa čudujú, že Ukrajinci chcú spolupracovať s Európou....

 • Latysimus
  16:39 29.12.2020

  Ja im celkom fandim z toho hladiska aby boli rozlozene sily aby tu nebol len monopol s f22 (f35) a aby bolo o com pisat..

  Ja im celkom fandim z toho hladiska aby boli rozlozene sily aby tu nebol len monopol s f22 (f35) a aby bolo o com pisat..

  • Miroslav
   17:57 29.12.2020

   Ale veď nikto im neúspech nepraje ani neupiera. Ja im tiež doprajem. Majú na to potenciál postaviť špičkový stroj? Podľa mňa áno. Nech si teda stavajú čo len chcú. Majú na to plné ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale veď nikto im neúspech nepraje ani neupiera. Ja im tiež doprajem. Majú na to potenciál postaviť špičkový stroj? Podľa mňa áno. Nech si teda stavajú čo len chcú. Majú na to plné právo. Ako fanúšik techniky im to rád doprajem.

   Ani proti Rusku nič nemám. Úprimne prajem Rusku aby sa mu darilo ekonomicky, politicky aj technicky. Aby bolo Rusko náš priateľ a spoľahlivý partner do tej miery, že si možno raz tie ruské stíhačky kúpime z vlastnej vôle. Bohužiaľ, Rusko nás nevníma ako partnera ale ako stratenú kolóniu.

   Kritizovať neznamená nenávisť. Ale tie silácke reči Ruska sú fakt trápne... Náš Mistrál bude lepší, budeme mať lietadlovku 100k/330, Armata je najlepší tank ale vyrábať ju nebudeme lebo aj T-90 je najlepší. SU-57 je najlepší ale vyrábať ho nebudeme lebo SU-35 je aj tak najlepší...Skrýt celý příspěvek

  • logik
   18:05 29.12.2020

   Rozložené síly. K čemu nám to bude? Max k tomu, aby Rusko napadalo a rozbíjelo další státy v našem sousedství? Taky bych chtěl, aby USA mělo technologickou konkurenci, ale v ...Zobrazit celý příspěvek

   Rozložené síly. K čemu nám to bude? Max k tomu, aby Rusko napadalo a rozbíjelo další státy v našem sousedství?

   Taky bych chtěl, aby USA mělo technologickou konkurenci, ale v některém z rozumně demokratických a neagresivních států. Těch potenciálních není málo: Japonsko, Jižní Korea, Celá Evropa.Skrýt celý příspěvek

   • Latysimus
    18:17 29.12.2020

    Chlapi ja tu pisem ako nadsenec pre vojensku techniku a momentalne ma vas politicky nazor nezaujima

    Chlapi ja tu pisem ako nadsenec pre vojensku techniku a momentalne ma vas politicky nazor nezaujima

    • logik
     18:49 29.12.2020

     Pokud Tě nezajímá cizí názor a jen Ti jde o to spamovat diskusi svými názory, tak prosím běž na jiný server, tady diskuse ještě jakžtakž drží úroveň. Protože diskuse je od slova ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud Tě nezajímá cizí názor a jen Ti jde o to spamovat diskusi svými názory, tak prosím běž na jiný server, tady diskuse ještě jakžtakž drží úroveň. Protože diskuse je od slova diskutovat, tedy vyměňovat si názory a zkoumat, čí názor je lepší.

     A ohledně mého názoru, vůbec nejde o "politický názor". Jde o zajištění bezpečnosti ČR, což na tento server bezpochyby patří.Skrýt celý příspěvek

     • Latysimus
      19:15 29.12.2020

      Zrovna ty logik mas neskutocnu chut sa vyjadrovat ku vsetkemu a ku kazdemu a utocis aj tam kde neni treba. Tvoje prispevky su stale o tom istom a zrovna ty tu uroven moc ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrovna ty logik mas neskutocnu chut sa vyjadrovat ku vsetkemu a ku kazdemu a utocis aj tam kde neni treba. Tvoje prispevky su stale o tom istom a zrovna ty tu uroven moc nepozdvihujesSkrýt celý příspěvek

     • logik
      22:16 29.12.2020

      Tak se vyjadřuju ke všemu, nebo píšu furt o tom jednom. Rozhodni se, dohromady to smysl moc nedává :-) A co se týče útoků, tak si zameť před svým prahem: já jsem jen slušně ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak se vyjadřuju ke všemu, nebo píšu furt o tom jednom. Rozhodni se, dohromady to smysl moc nedává :-)

      A co se týče útoků, tak si zameť před svým prahem: já jsem jen slušně vyjádřil svůj názor bez jakéhokoli osobního útoku, na což jsi zareagoval hloupým osobním útokem.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:56 30.12.2020

      To Latysimus: Riešenie je veľmi jednoduché 1. Nečítať príspevky kolegu Logika 2. Nereagovať na príspevky Logika A my, čo s tým problém nemáme, nebudeme dodržiavať bod 1 a bod ...Zobrazit celý příspěvek

      To Latysimus:

      Riešenie je veľmi jednoduché
      1. Nečítať príspevky kolegu Logika
      2. Nereagovať na príspevky Logika

      A my, čo s tým problém nemáme, nebudeme dodržiavať bod 1 a bod 2.....

      Vyčítať niekomu, že "Tvoje prispevky su stale o tom istom a zrovna ty tu uroven moc nepozdvihujes" je z Tvojej strany nepatričné, nemyslíš?

      Vieš, čo sa píše.... "najprv si vyber brvno zo svojho oka a až potom vyber smietku z oka tvojmu bratovi"....Skrýt celý příspěvek

    • Eagle
     18:55 29.12.2020

     taky to tak vidím, rusové měli odjakživa líbivé stroje a byla radost na ně koukat. Jinak velký překvapení, že při výrobě používají VR brýle.

     taky to tak vidím, rusové měli odjakživa líbivé stroje a byla radost na ně koukat. Jinak velký překvapení, že při výrobě používají VR brýle.

     • Ján Paliga
      23:58 30.12.2020

      ... tie VR okuliare asi zaviedli po tom probléme s dierami vo vesmírnej lodi....

      ... tie VR okuliare asi zaviedli po tom probléme s dierami vo vesmírnej lodi....

     • achi67
      11:00 31.12.2020

      Tak použití VR je jediný způsob, jak montovat neexistující letadlo z neexistujících součástek na neexistující lince...

      Tak použití VR je jediný způsob, jak montovat neexistující letadlo z neexistujících součástek na neexistující lince...

   • Latysimus
    18:35 29.12.2020

    Rusko nikdy nedobehne zapad v technologickom naskoku a to ze vznikne teraz stroj ako je su-57 to len potvrdzuje. Aj v poctoch aj v technologiach. Ale prave pre to ze raz za cas ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko nikdy nedobehne zapad v technologickom naskoku a to ze vznikne teraz stroj ako je su-57 to len potvrdzuje. Aj v poctoch aj v technologiach. Ale prave pre to ze raz za cas vznikne take nieco v rusacku sa mozme tesit na este lepse zapadne technologie.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     18:56 29.12.2020

     Jenže jak je vidět, tak Rusko i s současnou technologickou úroveň ohrožuje bezpečnost v Evropě a napadá cizí státy. Ve výsledku je úplně jedno nějaké poměřování pindíků, kdo má ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže jak je vidět, tak Rusko i s současnou technologickou úroveň ohrožuje bezpečnost v Evropě a napadá cizí státy. Ve výsledku je úplně jedno nějaké poměřování pindíků, kdo má lepší technologie. To, o co primárně jde, je bezpečnost ČR a potažmo tedy i bezpečnost Evropy. Celá armáda a veškeré vojenské technologie slouží ve výsledku právě k tomu, aby byla zajištěna bezpečnost země. Radovat se, že vznikla nová technologie, když ta technologie ohrozí naší bezpečnost, je padlý na hlavu.

     Navíc Rusko už dávno nehraje prim v roli "akcelerátora západních vojenských technologií". Rusko možná probralo Evropu v jejím snu o věčném míru beze zbraní, ale technologický vývoj táhne už nějaký ten pátek především Čína.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      21:52 29.12.2020

      Tak v tom případě by AN nemělo psát nic o ruských strojích ne? To je propagace techniky nepřítele a je to taktéž padlé na hlavu. Jistě kluby vojenské historie měly poslat do hutí ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak v tom případě by AN nemělo psát nic o ruských strojích ne? To je propagace techniky nepřítele a je to taktéž padlé na hlavu. Jistě kluby vojenské historie měly poslat do hutí německé tanky a techniku, přece nebudou propagovat technologickou vyspělost nacistického Německa. Nebo když někdo v Rusku nebo jinde vykope válečného Tygra tak taky z něj nikdo nemůže mít radost, protože přece to zabíjelo lidi a bylo to nacisticky. Takže asi chápeš že si tady napsal blbost, není to o radosti ale fascinaci technikou a je ti u prdele jestli to je stroj ruský, německý americký nebo izraelský. Pokud se večer strachy pomočuješ z ruského strašáka, je mi tě líto, ale tohle je armádní web a jsou zde fandové všech skupin a kategorií, tak mi přijde nemístné někoho urážet, tím že ho budeš označovat za padlého na hlavu jen proto,že se mu líbí vojenské stroje a fandí jim.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:08 29.12.2020

      Jestli nevidíš rozdíl mezi "psát o něčem", "zajímat se o historii" a "fandit něčemu", tak Ti holt nepomůžu. Nevím, jak jsi na tom s češtinou, ale česky fandit něčemu znamená přát ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestli nevidíš rozdíl mezi "psát o něčem", "zajímat se o historii" a "fandit něčemu",
      tak Ti holt nepomůžu.

      Nevím, jak jsi na tom s češtinou, ale česky fandit něčemu znamená přát si, aby se tomu dařilo co nejlépe. Tím, že někdo vykope Tigra jaksi bezpečnost ČR neohrožuje. Rusko bezpečnost ČR ohrožuje a pokud tomu někdo fandí.....Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      22:56 29.12.2020

      Já ten rozdíl vidím ale ty si pod tím představuješ to co chceš. Dotyčný psal že jim fandí a to proto, aby co se týká letounu 5 generace se nepsalo jen o F35 a F22 ale taky o jiném ...Zobrazit celý příspěvek

      Já ten rozdíl vidím ale ty si pod tím představuješ to co chceš. Dotyčný psal že jim fandí a to proto, aby co se týká letounu 5 generace se nepsalo jen o F35 a F22 ale taky o jiném letounu. Což neznamená že fandí Rusku aby toto letadlo bylo proti těmto letounům nasazeno nebo aby ohrožovalo ČR. Ještě pak dopresňoval svůj první příspěvek, že mu nejde o politiku nýbrž o technickou část letounu.
      Nic víc nic míň, osobně mám daleko větší strach z ruských jaderných zbraní než z jednoho sotva litajiciho prototypu, ale chápu, že si musel morálně někoho uzemnit, je přece nedůstojné přát někomu zdárně dokončení stroje zejména když je to nepřítel. Jinak doufám, že jako občan který nejen slovem ale i činem hájí suverenitu ČR a okolních státu Nato si jistě vstoupil například do aktivních záloh aby přidal ruku k dílu proti ruské hegemonii.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:31 30.12.2020

      "Což neznamená že fandí Rusku aby toto letadlo bylo proti těmto letounům nasazeno nebo aby ohrožovalo ČR. " Rusko nyní ohrožuje ČR a její bezpečnost - např. tím, že napadl zemi ...Zobrazit celý příspěvek

      "Což neznamená že fandí Rusku aby toto letadlo bylo proti těmto letounům nasazeno nebo aby ohrožovalo ČR. "
      Rusko nyní ohrožuje ČR a její bezpečnost - např. tím, že napadl zemi která je skoro naším sousedem - Ukrajinu. Lepší Ruská vojenská technika nutně znamená více možností Ruska dále narušovat naši bezpečnost. Z toho jasně plyne, že fandění Ruské vojenské technice znamená fandění narušování bezpečnosti ČR.

      " je přece nedůstojné přát někomu zdárně dokončení stroje zejména když je to nepřítel"
      Jestli to je nebo není důstojné neřeším, to si vyřešte s Latysimem sami. Já tvrdím, že to je především amorální. Slušný člověk si prostě nemůže přát, aby stát, který svojí armádu používá na napadání ostatních, si tu armádu vylepšil a tím měl více možností v poškozování svých sousedů.
      A pak je to také velmi krátkozraké (a to ještě volím eufemismus), protože narušení mezinárodní bezpečnosti v našem okolí je v dlouhodobém horizontu narušením i naší vlastní bezpečnosti.

      "Nic víc nic míň, osobně mám daleko větší strach z ruských jaderných zbraní "
      Ruské jaderné zbraně jsou sice velký problém, ale jadernou válku nespustí ani tak velkej idiot, jako nap. Kimové v Korei. Každej diktátor se ve výsledku především bojí o svoji p....l. Konvenční vojenské síly totalitních zemí jsou tak reálně podstatně nebezpečnější, protože ty se diktátoři nebojí používat, protože se to dá nějak okecat a nikdo se do války nepohrne a radši se něco "obětuje" (tu Krym, tu Sudety....).Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  16:15 29.12.2020

  Su57 nikdy nemôže byť kvalitným stíhačom,nie pretože technologická základňa a materiálový výzkum a pod. ale pretože celý koncept dvojmotorovej stíhačky ,kde motory sú ďaleko od ...Zobrazit celý příspěvek

  Su57 nikdy nemôže byť kvalitným stíhačom,nie pretože technologická základňa a materiálový výzkum a pod. ale pretože celý koncept dvojmotorovej stíhačky ,kde motory sú ďaleko od seba je nesprávny. taká koncepcia generuje 50 mínusov a len 1 plus. Ak z toho raz má byť solídne lietadlo,musia ho prekonštruovať tak aby sa čo najviac podobalo F22 a nehľadať vlastné cesty. História nás učí,že rusi urobili ako tak zaujímavú zbraň,len keď do bodky kopírovali západné trendy...Tu160 vs B1b alebo kaliber vs Tomahawk. Naopak,vždy keď šli svojou cestou,skončili v slepej uličke...Armata,olovom chladené reaktory,ktoré skončili na móle v Kole, hypersonické strely ktoré nič nevidia, lietadlovka bez reaktora ale na topnom oleji ,pozemná PVO bezbranná proti dronom, BMPT Terminator,u ktorého nevedia čo s ním atď. atď atď.
  Silou mocou prešliapavajú slepé uličky,aby si mohli povedať: "Tadiaľto nie, priatelia"Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   17:59 29.12.2020

   Údajne to pomáha zvyšovať manévrovacie schopnosti

   Údajne to pomáha zvyšovať manévrovacie schopnosti

   • UnionPacific
    23:15 29.12.2020

    A ako ? A čo moment zotrvačnosti voči pozdlžnej osi lietadla? Jeden motor má 1500 kg...tak je logické ho dať čo najbližšie k osi ,ako to urobili v Lockheede...ale nie Rusi musia ...Zobrazit celý příspěvek

    A ako ? A čo moment zotrvačnosti voči pozdlžnej osi lietadla? Jeden motor má 1500 kg...tak je logické ho dať čo najbližšie k osi ,ako to urobili v Lockheede...ale nie Rusi musia vymýšlať svoje riešenia. Ako sa zvýšia nároky na pevnosť draku v smere kolmom na os,pokiaľ má su57 robiť manévry pri 9g ? O koľko výkonnejšia (ťažšia ) musí byť mechanizácia krídla ?Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     01:16 30.12.2020

     Čítal som niekde v nejakej publikácií výhody a nevýhody rozmiestnenia pohonných jednotiek na lietadlách. V prípade dvojmotorových stíhačiek má vraj väčší rozostup trysiek pozitívny ...Zobrazit celý příspěvek

     Čítal som niekde v nejakej publikácií výhody a nevýhody rozmiestnenia pohonných jednotiek na lietadlách. V prípade dvojmotorových stíhačiek má vraj väčší rozostup trysiek pozitívny vplyv na ovládateľnosť, nevýhodou je ale zvýšenie tepelnej stopy. Tá manévrovateľnosť zrejme súvisí s tým, že pohybový impulz vychádza z dvoch rôznych polôh a zmenou intenzity výkonu motora takto možno lepšie regulovať aj samotné lietadlo. Ale to je len môj dohadSkrýt celý příspěvek

     • UnionPacific
      10:42 30.12.2020

      Tomu by som aj veril. Ale stavajú rusi svoje stíhače na leteckú akrobaciu alebo na boj ? 2x AIM120 su57 nevymánevruje. Lepšia varianta je keď tie AIM120 su57 ani nevidia pre nízku ...Zobrazit celý příspěvek

      Tomu by som aj veril. Ale stavajú rusi svoje stíhače na leteckú akrobaciu alebo na boj ? 2x AIM120 su57 nevymánevruje. Lepšia varianta je keď tie AIM120 su57 ani nevidia pre nízku hodnotu IR vyžarovania.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:53 30.12.2020

      Určite si zvážili klady a zápory, ekonomickú efektívnosť aj vplyv na iné parametre. Ak dospeli k záveru, že je pre nich lepšia táto alternatíva, tak zbytočne to riešiť, Nevieme čo ...Zobrazit celý příspěvek

      Určite si zvážili klady a zápory, ekonomickú efektívnosť aj vplyv na iné parametre. Ak dospeli k záveru, že je pre nich lepšia táto alternatíva, tak zbytočne to riešiť, Nevieme čo všetko za tým stálo urobiť také rozhodnutieSkrýt celý příspěvek

    • madrabbit
     10:57 30.12.2020

     Fyzika je svině - nejde ukecat. Motory u sebe a od sebe mají své pro a proti. A reakce na další příspěvek - vymanévrovat AMRAAM samozřejmě jde - ale za určitých podmínek - vzájemná ...Zobrazit celý příspěvek

     Fyzika je svině - nejde ukecat. Motory u sebe a od sebe mají své pro a proti. A reakce na další příspěvek - vymanévrovat AMRAAM samozřejmě jde - ale za určitých podmínek - vzájemná poloha a rychlost. Souhlas - lepší než se snažit uhnout je nebýt vůbec vidět.Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   18:49 29.12.2020

   se divím, že pro své vědomosti o letectví a konstruktérství máš vůbec čas psát své moudra na AN. Jinak si opomenul na svůj tradiční protiruský výblitek :-))

   se divím, že pro své vědomosti o letectví a konstruktérství máš vůbec čas psát své moudra na AN. Jinak si opomenul na svůj tradiční protiruský výblitek :-))

  • MartinM
   22:02 29.12.2020

   Ak sa da tak rozpiste nejake s tych 50 minusov a 1 plus, znie to zaujimavo.

   Ak sa da tak rozpiste nejake s tych 50 minusov a 1 plus, znie to zaujimavo.

   • UnionPacific
    23:31 29.12.2020

    Plusy : 1.Pri požiari jedného motora je menšia pravdepodobnosť že sa chytí aj druhý motor. Američania to vyriešili tak že motory sú v podstate bezporuchové takže taká situácia sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Plusy :
    1.Pri požiari jedného motora je menšia pravdepodobnosť že sa chytí aj druhý motor. Američania to vyriešili tak že motory sú v podstate bezporuchové takže taká situácia sa na F22 nestane.
    Mínusy :
    1. 2 motory dalej od seba je ťažšie uchladiť ako keď sú spolu. Následok je znáčná IR stopa.
    2. Väčší RCS....lebo je zpredu vidno lopatku kompresora
    3. 2 ťažké motory daleko od osi zhoršujú manévrovateľnosť,zvyšujú hmotnosť.vztlakovej mechanizácie a a zvyšujú nároky na pevnosť draku
    4. Ani dodatočný priestor medzi motormi nevytvoril miesto pre väčšie množstvo výzbroje. Su57 unesie toľko rakiet čo jednomotorová F35
    5 Zadný radar medzi motormi sa ukazuje ako nezmysel, lebo zväčšuje hmotnosť a vytvára potrebu dalšieho elektrického príkonu,čo je na úkor užitočného nákladu a zvýšenej spotreby paliva.
    6 Nezakrytované motory zvyšujú RCS. Zakrytovať 2 motory naraz je výhodnejšie ako 2 osobitne.Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
     10:35 30.12.2020

     7. S-duct pri tejto koncepcii je objemnenší a ťažší ako u F22...menej miesta na zbrane...súvisí z bodom 4 8. Trysky s 360° manévrovaním síce dodávajú lietadlu lepšiu ...Zobrazit celý příspěvek

     7. S-duct pri tejto koncepcii je objemnenší a ťažší ako u F22...menej miesta na zbrane...súvisí z bodom 4
     8. Trysky s 360° manévrovaním síce dodávajú lietadlu lepšiu manévrovateľnosť ale boj sa bude viesť mimo vizuálnu vzdialenosť takže je to k ničomu ale hlavne, kruhová tryska zvyšuje RCS zo vśetkých uhlov !Skrýt celý příspěvek

    • MartinM
     14:00 30.12.2020

     Tak viem si predstavit ze ked date motory od seba ma to vplyv na otacanie okolo pozdlznej osi "roll". Ale zase viete efektivne pouzivat celi trup ako vztlakove teleso, co vam ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak viem si predstavit ze ked date motory od seba ma to vplyv na otacanie okolo pozdlznej osi "roll". Ale zase viete efektivne pouzivat celi trup ako vztlakove teleso, co vam zlepsi charakteristiky otacania kolmo na pozdlznu os "pitch", co malo pri konstrukcii Su57 asi vacsiu prioritu. Celkovo pri Ruskych lietadlach je asi to posledne im vycitat ze nevedia manevrovat a, ze dokonca maju takyto ocividny nedostatok priamo v konstrukcii. Tazko aj tvrdit, ze je to ciste Rusky vymysel, podobne bola konstruovana aj F-14 este pred MiG29/Su27. Dalsie Vase nevyhody su ohladne RCS, tu asi nikto nepochybuje, ze USA je uplne niekde inde, toto je prvy Rusky seriovy pokus o konstrukciu zo stealth charakteristikou. Na prvy krat predpokladam ze ani ony necakali ze spravia lietadlo co sa v tomto parametre vyrovna F22/F35, skor stavili na letove vlastnosti +stealth prvky co im ich konstrukcia dovoli.Skrýt celý příspěvek

     • UnionPacific
      16:28 30.12.2020

      Nuž takto: Ten ,kto je prvý,prešliapáva občas aj slepé cesty,ale ten kto je druhý,si to dovoliť nemôže. Všimnite si kórejskú KFX C100...akoby F22 z oka vypadla. Ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Nuž takto: Ten ,kto je prvý,prešliapáva občas aj slepé cesty,ale ten kto je druhý,si to dovoliť nemôže. Všimnite si kórejskú KFX C100...akoby F22 z oka vypadla. Ani kórejci,navzdory svojej technologicko.priemyselnej základni a možnosti spolupracovať s celým svetom ,si nedovolia namýšľať si o sebe,že sú lepší než Američania a ísť svojou cestou. Britský Tempest má tiež motory blízko seba,rovnako ako aj čínska J20. Vajce si myslí že je múdrejšie od sliepky...
      F14 lietala ešte pred Have Blue takže tam o stealth nemá zmysel uvažovať.
      Osobne si myslím,že je to dôsledok toho že v rusku sa šéfkonštruktérom stane nie najlepší odborník ale ten kto je Putinov kamarát,prípadne člen strany.Skrýt celý příspěvek

     • MartinM
      18:08 30.12.2020

      UnionPacific 16:28 30.12.2020 Praveze preto ze Korejci mozu spolupracovat a nakupovat casti a know how u ostatnych je jasne ze ked chcu nieco podobne bude to aj podobne vyzerat. ...Zobrazit celý příspěvek

      UnionPacific 16:28 30.12.2020
      Praveze preto ze Korejci mozu spolupracovat a nakupovat casti a know how u ostatnych je jasne ze ked chcu nieco podobne bude to aj podobne vyzerat. Dalej Korejci este nikdy nespravili podobne bojove lietadlo, nemaju vlastny vyvoj na ktory vedia nadviazat, aj preto ta podoba s tim kde nakupuju svoje know how, Rusi na rozdiel od nich vyrabaju vsetko doma do posledneho tlacitka v kokpite. Maju svoju historiu, vyvoj, svoje poziadavky, a tak vznikol SU57, a asi uznate ze nemaju take moznosti ako Korejci nakupovat technologie a knowhow v zahranici, robia co vedia s tim co maju. To ze tvrdia ze Su57 je najlepsia na svete, tak to je reklama a tvrdi to kazdi o svojom vyrobku za tim by som nic viac nehladal. To ze Su57 bude menej stealth ako F22 suhlasim, aj ked to neviem okom posudit, USA su skusenostami v tejto oblasti na mile daleko pred zviskom sveta. Co sa tika manevrovatelnosti tam my Vas argument nesedi, pretoze od cias MiG29/Su27, manevrovatelnost je ich silna stranka. A este co sa tika zastaralej konstrukcie "vzdialenych motorov", myslite, ze preto prehral YF23 sutaz s F22?Skrýt celý příspěvek

    • Vojna a mír
     16:41 30.12.2020

     Umístění motorů dál od sebe má své pro a proti což konstruktéři vědí moc dobře. Je nutné brát na zřetel, požadavek na schopnosti, které má letoun mít a pokud je ten požadavek ...Zobrazit celý příspěvek

     Umístění motorů dál od sebe má své pro a proti což konstruktéři vědí moc dobře. Je nutné brát na zřetel, požadavek na schopnosti, které má letoun mít a pokud je ten požadavek manévrovatelnost, tak je to řešení nejlepší. Trup, kde jsou motory od sebe funguje jako vztlakové těleso a dokáže generovat až 40% vztlaku. Možnost letu s vyšším úhlem náběhu, kratší poloměr otáčení, nižší zatížení křídel při manévrech, velice stabilní platforma pro odpal střel...
     Bohužel tato výhoda platila pro letouny 4generace. Pro boje budoucí, je supermanévrovatelnost k ničemu
     a nevýhody takového uspořádání jsi popsal správně...
     Su 57 je na pohled krásný stroj s působivou letovou obálkou, ale dle mého stavěn na “boje minulé”.
     Bez odpovídajících senzorů to nikdy nebude stroj 5-té generace, kterého by se měl západ obávat.Skrýt celý příspěvek

     • kosa2668
      17:54 01.01.2021

      ono ked budu proti sebe bojovat dve stealth lietadla tak ako bude odpalovat rakety na obrovske vzdialenosti ked protivnik ma tiez stealth???asi dojde na boj na kratku vzdialenost

      ono ked budu proti sebe bojovat dve stealth lietadla tak ako bude odpalovat rakety na obrovske vzdialenosti ked protivnik ma tiez stealth???asi dojde na boj na kratku vzdialenost

     • Vojna a mír
      13:11 02.01.2021

      Pokud budou proti sobě bojovat dvě stealth letadla tak se uvidí na jednotky desítek km!! Takže pořád BVR souboj.

      Pokud budou proti sobě bojovat dvě stealth letadla tak se uvidí na jednotky desítek km!! Takže pořád BVR souboj.

     • Cpt. Morgan
      04:29 04.01.2021

      Co sa tyka senzorov, SU 57 ma 6 radarov s celokruhovym pokrytim, v dvoch pasmach + IRST a UV senzory. F 22 ma len jediny dopredny radar , RWR UV a ziadne IRST. Co su teda podla ...Zobrazit celý příspěvek

      Co sa tyka senzorov, SU 57 ma 6 radarov s celokruhovym pokrytim, v dvoch pasmach + IRST a UV senzory. F 22 ma len jediny dopredny radar , RWR UV a ziadne IRST. Co su teda podla teba "zodpovedajuce senzory"? Keby si mal dve uplne rovnake skatulky zapaliek, ta americka bude samozrejme lepsia... Americka je lepsia aj ked ma iba zopar zapaliek z niektore nemaju hlavicku.

      F 22 nema dokonca ani ten mizerny helmet cueing, ale to nevadi, je ovela lepsi..

      Americke lietadla su s teoriou BVR stavane na boje nizkej intenzity. V pozicii USA ako svetoveho hegemona maju piloti F 22 celit obcasnemu obmedzenemu odporu nerovnocennych protivnikov, kde USA maju kontrolu nad vzdusnym priestorom a piloti nie su vystaveni velkemu odporu. Letecke misie sa vedu v prostredi dobreho naplanovania a sucinnosti mnohych planovanaych prostriedkov, a preto mozu vyuzivat svoje silne stranky v BVR boji.
      Ruske lietadla su stavane na plnu konfrontaciu bez velkej pripravy, kde sa nebude dat vyuzit vyhoda vopred planovaneho boja, kde sa stroje dostanu do vopred nepredvidatelnych konfrontacii a v pripade zostrenia situacie budu musiet bojovat dalej aj v eskalacii a pocas WVR boja. Preto sa u nich rata s hlavne supermanevrovatelnostou a celokruhovym senzorickym pokrytim u vlastneho stroja bez spoliehania na data cez externe zdroje, lebo su zarusitelne a lahko mozu mat pocas eskalacie velke odozvy na situaciu. V takej situacii, ked si bez podpory iba sam na seba sa supermanevrovatelnost a vsemozne vlastne senzory mozu ukazat ako velka bojova vyhoda. F 22 je zavisle od bezchybneho fungovania sietoveho bojiska, co je zaroven velka slabina v pripade nahleho intenzivneho konfliktu, kde planovanie nemalo dostatok casu vytvorit "logisticke zazemie". Predstav si nahlu neocakavanu konfrontaciu v Syrii, kde sa ruske stroje odhodlaju na neocakavany odpor voci posobiacim F22 .. Senzoricky su na tom F22 ovela horsie. Ked sa dostanu po prvych BVR vystreloch (ktore maju nizke kill ratio) na blizsie vzdialenosti, co bude dalej? Dojde na WVR suboj a tam budu suchoje vdaka celokruhovym radarov, schopnosti nasmerovat stroj akymkolvek smerom pre odpal a schopnosti akymkolvek smerom aj zbrane odpalovat mat dost navrch oproti malemu vyseku v HUD, cez ktory musi dokonca horsie manevrovatelny F22 odpalovat vsetky svoje zbrane.

      Americke stroje su urcene na boj v prostredi existujucej americkej nadvlady, cize tam, kde uz defacto vyhrali predtym inak (politicky, mocensky) a maju ulohu skor posobit ako symbol potvrdzujuci nadvladu USA, nieco ako medialna hviezda. Tam kde sa vyzaduje tvrdy boj v prostredi okamziteho prisposobenia bez planovania by mali velke problemy. Nehovoriac o narocnosti americkej citivej techniky na udrzbu v tvrdych podmienkach bez luxusu ovladania situacie.Skrýt celý příspěvek

 • demografie
  15:11 29.12.2020

  Děkuji za zaujímavý článek. Uvidíme co udělají nové americké sankce s výrobou letounů v Rusku. Nedivil se by se kdyby došlo k zastavení nebo výraznému zpomalení.

  Děkuji za zaujímavý článek. Uvidíme co udělají nové americké sankce s výrobou letounů v Rusku. Nedivil se by se kdyby došlo k zastavení nebo výraznému zpomalení.

 • StandaBlabol
  14:27 29.12.2020

  Ty počty vyráběných kusů moc nesedí. 22 kusů celkem do konce roku 2024 a z toho 16 kusů v roce 2024 by znamenalo, že po čtyřek kusech v roce 2021 naopak dojde v letech 2022 a 2023 ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty počty vyráběných kusů moc nesedí. 22 kusů celkem do konce roku 2024 a z toho 16 kusů v roce 2024 by znamenalo, že po čtyřek kusech v roce 2021 naopak dojde v letech 2022 a 2023 prakticky k zastavení výroby. V originál článku se píše, že 16 kusů bude maximální teoretická kapacita dosažená po roce 2024. Vychází to tak, že do roku 2025 chtějí vyrábět 4 - 6 kusů ročně. Uvidíme, loni i letos to měli být dva a skončilo u jednoho. Divil bych se, kdyby téhle provizorní verze postavili nakonec víc, než jednu letku - 12 ks.

  Jinak bych to letadlo opravdu neoznačoval za sériově vyrobené. 2 kusy za dva roky nejsou žádná série. Možná druhé (kusově) vyrobené letadlo ve finální (sériové) podobě?

  Jinak v tom původním článku je nejzajímavější jiná věc. Do konce roku 2024 chtějí převzít celkem 94 nových letadel a vrtulníků, což mi na tak velké letectvo přijde zoufale málo. V uplynulých letech to bylo 50 - 100 letadel ROČNˇĚ a to ještě bez vrtulníků. Skoro to zní, jako že zastavují výrobu...Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   16:02 29.12.2020

   Říkal to Šojgu
   https://tass.com/defense/12379...

   Tady Číňané dokonce píšou 2025: http://en.people.cn/n3/2020/12...

   Říkal to Šojgu
   https://tass.com/defense/12379...

   Tady Číňané dokonce píšou 2025: http://en.people.cn/n3/2020/12...

  • Jan Grohmann
   16:26 29.12.2020

   Je také možné, že myslí do roku 2024, tj do 31.12.2023 budou mít 22 Su-57 a od roku 2024, tedy od 1.1.2024 začnou vyrábět 16 letounů ročně. To by tak mohlo plus mínus sedět. Za ...Zobrazit celý příspěvek

   Je také možné, že myslí do roku 2024, tj do 31.12.2023 budou mít 22 Su-57 a od roku 2024, tedy od 1.1.2024 začnou vyrábět 16 letounů ročně. To by tak mohlo plus mínus sedět. Za 2024,2025,2026 a 2027 mohou vyrobit až 64 Su-57. Otázkou je, kolik prostoru jim zbude na případnou výrobu exportních Su-57. Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    16:42 29.12.2020

    Nejde o těch 22 kusů, to je správně. Jde o "rychlosti výroby až na cílových 16 letounů v roce 2024". Myslím, že správný překlad by byl "po roce 2024". Nepíšou, že jich v roce 2024 ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejde o těch 22 kusů, to je správně. Jde o "rychlosti výroby až na cílových 16 letounů v roce 2024". Myslím, že správný překlad by byl "po roce 2024". Nepíšou, že jich v roce 2024 vyrobí 16. Ale asi nemá cenu se v tom hrabat. Příští tři roky jich vyrobí minimum a co bude pak, to stejně ještě 10x změní. Mě mnohem víc zaujala ta část, že chtějí převzít za 4 roky jen 94 letadel a vrtulníků. To je strašně nízké číslo.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:20 29.12.2020

  Na montážní lince rozšířená realita a pilot pouze s HUD, místo toho, aby měl pořádnou přilbu. Moc logiky mi to nedává. Na to aby monter věděl co kam patří to nepotřebuje, stačí ...Zobrazit celý příspěvek

  Na montážní lince rozšířená realita a pilot pouze s HUD, místo toho, aby měl pořádnou přilbu. Moc logiky mi to nedává. Na to aby monter věděl co kam patří to nepotřebuje, stačí když ruskou hru TETPNC :-DSkrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  14:04 29.12.2020

  Tahle staví svůj letoun páté generace Jihokorejci:
  https://defence-blog.com/news/...

  Tahle staví svůj letoun páté generace Jihokorejci:
  https://defence-blog.com/news/...

  • Lukash
   14:09 29.12.2020

   Korea ma na svoju velkost obdivuhodny zbrojarsky priemysel. (Vzhladom k susedom sa necudujem) Ten stroj ma podla mna slusny exportny potencial. Jeden roj kfx bude mat vacsiu bojovu ...Zobrazit celý příspěvek

   Korea ma na svoju velkost obdivuhodny zbrojarsky priemysel. (Vzhladom k susedom sa necudujem) Ten stroj ma podla mna slusny exportny potencial. Jeden roj kfx bude mat vacsiu bojovu hodnotu (a cenu) ako cele severokorejske letectvo :)Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    21:58 29.12.2020

    Tak oni mají obdivuhodný snad všechno, elektronika, osobní vozidla, jaderná energetika, klobouk dolů před nima, kde byli v 50 letech a kde jsou dnes. Neskutečně pracovitý národ

    Tak oni mají obdivuhodný snad všechno, elektronika, osobní vozidla, jaderná energetika, klobouk dolů před nima, kde byli v 50 letech a kde jsou dnes. Neskutečně pracovitý národ

    • Robo
     03:13 30.12.2020

     Eagle

     Eagle

 • satai
  13:20 29.12.2020

  Pro srovnání: letos bylo dodáno 123 F-35.

  Pro srovnání: letos bylo dodáno 123 F-35.

  • Miroslav
   13:26 29.12.2020

   Rusi sa orientujú na kvalitu a nie kvantitu.

   Rusi sa orientujú na kvalitu a nie kvantitu.

   • flanker.jirka
    14:21 29.12.2020

    v obou věcech mají značné rezervy

    v obou věcech mají značné rezervy

   • dusan
    14:34 29.12.2020

    No dva stroje vyrobené a jeden z nich spadol : )

    No dva stroje vyrobené a jeden z nich spadol : )

    • flanker.jirka
     16:21 29.12.2020

     strojů jim létá více než ty dva "sériové" a zelenáči to také nejsou letadla řady SU 27, 30, 33, 35 fungují. Stále to vypadá jako prototypy. Představení jako sériového stroje vypadá ...Zobrazit celý příspěvek

     strojů jim létá více než ty dva "sériové" a zelenáči to také nejsou letadla řady SU 27, 30, 33, 35 fungují. Stále to vypadá jako prototypy. Představení jako sériového stroje vypadá spíše jako politické prohlášení.
     ...pár prototypů se dokonce mělo ukázat na otočku v Sýrii, pokud je to pravda, tak je to nezvyklé tahat prototyp takového stroje do válečného prostředí.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      17:32 29.12.2020

      Samozrejme beriem to z pohľadu letectva .... že lietajú prototypy, ktoré "bojovali" v Sýrii ... ale tie sú z pohľadu letectva bezpredmetné. Inak i tie "sériové" stroje budú do ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozrejme beriem to z pohľadu letectva .... že lietajú prototypy, ktoré "bojovali" v Sýrii ... ale tie sú z pohľadu letectva bezpredmetné.

      Inak i tie "sériové" stroje budú do výmeny systému riadenia a motorov skôr len predsériová výroba vhodná tak na výcvik a ďaľší vývoj ....Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:02 29.12.2020

      Zabudol si na SU-34. Problém je v tom, že všetko sú to deriváty ktoré vychádzajú z SU-27

      Zabudol si na SU-34. Problém je v tom, že všetko sú to deriváty ktoré vychádzajú z SU-27

     • logik
      18:58 29.12.2020

      "tak je to nezvyklé tahat prototyp takového stroje do válečného prostředí." Rusko se snaží prodávat. A "bojem ověřený stroj" je něco, na co zákazníci slyší. Takže na tom, že ho ...Zobrazit celý příspěvek

      "tak je to nezvyklé tahat prototyp takového stroje do válečného prostředí."
      Rusko se snaží prodávat. A "bojem ověřený stroj" je něco, na co zákazníci slyší. Takže na tom, že ho poslali do Sýrie, není nic divného. Daleko víc bych se divil, kdyby tu příležitost k propagaci nevyužili.Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  13:19 29.12.2020

  Uz aj cinania pochopili o com je buducnost vzdusneho boja, len rusi si stale idu svoje. No co kobra a zvon vyzeraju na leteckom dni dobre ;)

  Uz aj cinania pochopili o com je buducnost vzdusneho boja, len rusi si stale idu svoje. No co kobra a zvon vyzeraju na leteckom dni dobre ;)

  • flanker.jirka
   14:35 29.12.2020

   Čínský copymaster se spoléhá na efektivitu střel středního dosahu. Na západ od nás se spoléhají na to, že tyto střely budou efektivně eliminovat hned několika způsoby ECM, EMP, ...Zobrazit celý příspěvek

   Čínský copymaster se spoléhá na efektivitu střel středního dosahu. Na západ od nás se spoléhají na to, že tyto střely budou efektivně eliminovat hned několika způsoby ECM, EMP, lasery a sestřelovat je vlastními střelami, nebo nově vyvíjenými střelami určenými pro sebeobranný systém. Budoucnost bude mnohem zajímavější, stealth letadla se vzájemně budou dostávat do menších vzdáleností díky malé RCS.Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    14:50 29.12.2020

    No predpoklady a ocakavania su velke, uvidime co nastavi realita. Osobne si myslim ze samotne pilotovane lietadla su a budu drahe na to aby sa riskovala ich strata, takze sa do ...Zobrazit celý příspěvek

    No predpoklady a ocakavania su velke, uvidime co nastavi realita. Osobne si myslim ze samotne pilotovane lietadla su a budu drahe na to aby sa riskovala ich strata, takze sa do blizkych vzdialenosti nedostanu, ak sa bude nieco take planovat a realizovat tak to bude uloha pre roje spolupracujucich bezpilotnych lietadiel a dronov. Cize bude rozhodovat to kto ma lepsi prehlad o situacii a dokaze lepsie a rychlejsie spracovavat a prerozdelovat ziskane informacie. Uvidime.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    15:18 29.12.2020

    " Budoucnost bude mnohem zajímavější, stealth letadla se vzájemně budou dostávat do menších vzdáleností díky malé RCS." Kravina. Budou se dostávat sice do menších vzdáleností, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    " Budoucnost bude mnohem zajímavější, stealth letadla se vzájemně budou dostávat do menších vzdáleností díky malé RCS."
    Kravina. Budou se dostávat sice do menších vzdáleností, ale pořád budou viditelné na řádově malé desítky km, teda furt o několik řádů jinde, než kde by rozhodovaly manévry typu kobra.

    "Na západ od nás se spoléhají na to, že tyto střely budou efektivně eliminovat hned několika způsoby ECM, EMP, "
    Jo, a letadla se vrátěj ke kanónům. A teď tu o Karkůlce.....

    Nic z toho, co píšeš, nijak nevyvrací fakt, že manévrovatelnost u letadel přestává být tím nejdůležitějším faktorem.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:32 29.12.2020

     Ano, uvidí se na pár desítek kilometrů. Ale budou tyto nová letadla (jak na západě tak na východě) bezbranná proti klasickým PLŘS s tepelným nebo radiolokačním navedením? "Na malé ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, uvidí se na pár desítek kilometrů. Ale budou tyto nová letadla (jak na západě tak na východě) bezbranná proti klasickým PLŘS s tepelným nebo radiolokačním navedením? "Na malé destíky km" budou letadla vědět pomocí MAWS, LWS, RWR a radarům AESA o všem co se k nim blíží. Bude reálně proveditelná aktivní obrana proti takovým střelám tyto střely uvidí a budou moci proti PLŘS použít vlastní střely nebo směrovat EMP z radaru, nebo je budou oslepovat lasery. (tepelné stopy a RCS nových střel jsou stále takové, že s detekcí nebude problém)
     ... pravděpodobnost dogfightu se díky tomu může zvýšitSkrýt celý příspěvek

     • logik
      19:02 29.12.2020

      Pokud budou mít západní letadla něco, co sudná AA raketu, tak snad o to více budou mít něco, co sundá letadlo, které je podstatně snažší cíl. Žádné letadlo nebude manévrovat tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud budou mít západní letadla něco, co sudná AA raketu, tak snad o to více budou mít něco, co sundá letadlo, které je podstatně snažší cíl. Žádné letadlo nebude manévrovat tak agilně jako raketa, takže každá zbraň účinkující na raketu půjde použít i na letadlo.

      Možná že se bude bojovat úplně jinak, ale dogfight kde vyhrává obratnější to nebude ani náhodou.Skrýt celý příspěvek

     • demagog
      20:43 29.12.2020

      Predstava ze AA raketa ktora manevruje len s ohladom na vlastny ciel bude tazsi ciel ako lietadlo ktore vykonava obranne manevre s ohladom na hrozbu je nezmysel. AA raketa, ...Zobrazit celý příspěvek

      Predstava ze AA raketa ktora manevruje len s ohladom na vlastny ciel bude tazsi ciel ako lietadlo ktore vykonava obranne manevre s ohladom na hrozbu je nezmysel.

      AA raketa, narozdiel od lietadla, nenesie ziadne systemy na detekciu a posobenie proti hrozbam. Vdaka kratkej praci motora su manevrovacie schopnosti AA rakety znacne obmedzene a akekolvek obranne manevre by znacne znizili Pk pre odpal z danej vzdialenosti. Toto sa vdaka poziadavkam na nizku hmotnost, rozmery a cenu vyrazne nezmeni ani v buducnosti.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:05 29.12.2020

      "Predstava ze AA raketa ktora manevruje len s ohladom na vlastny ciel bude tazsi ciel ako lietadlo ktore vykonava obranne manevre s ohladom na hrozbu je nezmysel." Letadla dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      "Predstava ze AA raketa ktora manevruje len s ohladom na vlastny ciel bude tazsi ciel ako lietadlo ktore vykonava obranne manevre s ohladom na hrozbu je nezmysel."
      Letadla dnes sestřelovat umíme. Teda

      1) tvrdíš, že umíme sestřelovat i AA rakety, když jsou podle Tebe snažší cíl. Kupodivu, zatím to tak není, takže Tvé tvrzení není správné.

      2) a i kdyby tomu tak bylo, tak to nic nemění na tom, že dnes umíme sestřelovat letadla. Teda pokud budeme mít laserové zbraně které postoval Flanker, pak není důvod, proč by taková zbraň nesejmula letadlo stejně, jako to umí z podstaty věci podstatně méně obratné rakety. Tedy obratnost proti nim letadlu nepomůže.Skrýt celý příspěvek

     • demagog
      12:36 30.12.2020

      logik: Zostrelovat AA rakety v dnesnej dobe nie je ziaden problem. Existuju systemy schopne zostrelovat aj minomentne granaty a ine malo rozmerne ciele. Svojho slamenneho panaka sa ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: Zostrelovat AA rakety v dnesnej dobe nie je ziaden problem. Existuju systemy schopne zostrelovat aj minomentne granaty a ine malo rozmerne ciele. Svojho slamenneho panaka sa postavili na dalsom nezmysle. BVR taktika je tajna, takze ci ma tuto schopnost aj AIM-120 a ci sa cvici na internete s urcitostou nedozviete.

      Dalej pletiete DIRCM s laserom schopnym "sejmut" lietadlo.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:54 30.12.2020

      "Zostrelovat AA rakety v dnesnej dobe nie je ziaden problem. Existuju systemy schopne zostrelovat aj minomentne granaty " Raketa má M4. Minometný granát má cca M1. " takze ci ma ...Zobrazit celý příspěvek

      "Zostrelovat AA rakety v dnesnej dobe nie je ziaden problem. Existuju systemy schopne zostrelovat aj minomentne granaty "
      Raketa má M4. Minometný granát má cca M1.

      " takze ci ma tuto schopnost aj AIM-120 "
      Kdyby už nějaká raketa takovou schopnost měla mít, tak ji nebude mít drahá a neobratná AMRAAM, ale malé, levné a obratné sidewindery. IR senzory jsou už na takové úrovni, že by měli vidět i raketu s vyhořelým motorem.
      V každém případě, i kdyby to nakrásně někdo fakt uměl (jako že zatím to je čistá spekulace), tak to jen znamená, že na každý cíl se vyplýtvá více raket, až někomu dojde munice. Nikoli to, že se bude chodit na souboje na kanóny.

      "Dalej pletiete DIRCM s laserom schopnym "sejmut" lietadlo."
      Project Shield, kterej Flanker linkoval, není DIRCM ani náhodou. Navíc se bavíme o BVR soubojích, tedy RHM, nikoli IR. Takže to nejsem já, kdo tu plete nesouvisející věci dohromady :-)
      (A i kdybychom se bavili o WVR raketách, tak rakety s dual seekerem jsou za dveřmi).Skrýt celý příspěvek

     • demagog
      10:20 31.12.2020

      Vzhladom na potrebne reakcne casy je zo sucanej municie najvhodnejsia prave AIM-120. Ako som uz pisal na obratnosti az tak nezalezi. Ked ste tvrdili ze AA rakety nevieme ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhladom na potrebne reakcne casy je zo sucanej municie najvhodnejsia prave AIM-120. Ako som uz pisal na obratnosti az tak nezalezi.

      Ked ste tvrdili ze AA rakety nevieme zostrelovat vam spekulacia nevadila. Teraz na nu poukazujete.

      Pokial ide o mna ja stale vyvraciam vas nezmysel o tom ze AA raketa predstavuje tazsi ciel ako bojove lietadlo. Ale ak sa vy osobne chcete bavit o BVR tak by ste do diskusie nemali tahat laser pretoze vacsina faktorov ktore negativne ovplyvnuju vizualnu dohladnost budu podobne ovplyvnovat aj laser.

      Sposob diskusie kde jeden argument (moznost zostrelenia AA rakety) rychlo nahradzaju dalsie (AIM-120 vs AIM-9, M1 vs M4, laser...) je charakteristicka pre internetoveho trolla alebo niekoho kto velmi potrebuje "vyhrat". Preto vnej dalej nebudem pokracovat.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:36 29.12.2020

     logik
     například takovýto kontejner
     https://finance.yahoo.com/news...

     logik
     například takovýto kontejner
     https://finance.yahoo.com/news...

    • flanker.jirka
     16:38 29.12.2020

     logik
     a bavíme se o horizontu 5 let
     https://www.flightglobal.com/f...

     logik
     a bavíme se o horizontu 5 let
     https://www.flightglobal.com/f...

 • satai
  12:54 29.12.2020

  Opakování matka moudrosti.

  Kolikátý první sériový Felon bude stát za to? ;-)

  Opakování matka moudrosti.

  Kolikátý první sériový Felon bude stát za to? ;-)

 • dusan
  12:43 29.12.2020

  Su-57 je už projekt o ničom ... nestojí za toľko pozornosti ... pri prvom zrútenom sériovom stroji sa tvrdilo, že za 9 mesiacov má byť druhý ... ktorý ja až za rok a to ešte sa na ...Zobrazit celý příspěvek

  Su-57 je už projekt o ničom ... nestojí za toľko pozornosti ... pri prvom zrútenom sériovom stroji sa tvrdilo, že za 9 mesiacov má byť druhý ... ktorý ja až za rok a to ešte sa na ňom majú meniť motory a systém riadenia sa má vymeniť z hydraulického za elektrický.

  Už je isté, že svet ide úplne iným tempom a v roku 2030 bude minimálne niekoľko prototypov ak už nie v sériovej výrobe veľa pokročilejších konkurentov - napr. juhokórejský KF-X ...

  https://defence-blog.com/news/... Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   13:26 29.12.2020

   A to by som este zdoraznil nutnost kvalitneho zazemia na zakladniach u strojov 5 generacie. A tu rusi narazia na potrebu rozsiahlych investicii pokial ich nechcu mat sustredene na ...Zobrazit celý příspěvek

   A to by som este zdoraznil nutnost kvalitneho zazemia na zakladniach u strojov 5 generacie. A tu rusi narazia na potrebu rozsiahlych investicii pokial ich nechcu mat sustredene na par zakladniach.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:41 29.12.2020

  Motor ľahší o 10%, s o 20% vyšším ťahom, o 25% nižšou spotrebou ktorá zaručí o 30% nižšie prevádzkové náklady pri už tak o 20% nižšej obstarávacej cene napriek tomu, že stojí 35% z ...Zobrazit celý příspěvek

  Motor ľahší o 10%, s o 20% vyšším ťahom, o 25% nižšou spotrebou ktorá zaručí o 30% nižšie prevádzkové náklady pri už tak o 20% nižšej obstarávacej cene napriek tomu, že stojí 35% z ceny F-35. Proste dokonalý stroj ktorý má jedinú chybu, že doposiaľ neexistujeSkrýt celý příspěvek

  • Lukash
   13:16 29.12.2020

   Ty snad spochybnujes rusku doveryhodnost? :D

   Ty snad spochybnujes rusku doveryhodnost? :D

   • Miroslav
    13:20 29.12.2020

    By som si nedovolil. Len obdivujem ruskú schopnosť všetko vyjadriť v matematickom vzťahu v nadväznosti na konkurenciu

    By som si nedovolil. Len obdivujem ruskú schopnosť všetko vyjadriť v matematickom vzťahu v nadväznosti na konkurenciu

    • Lukash
     13:41 29.12.2020

     Ale to budu nejake ruske percenta to netreba brat exaktne ;) a ked putin povie ze to ma byt 30% tak to bude 30% aj keby sa mali matematicke a fyzikalne zakony ohybat.

     Ale to budu nejake ruske percenta to netreba brat exaktne ;) a ked putin povie ze to ma byt 30% tak to bude 30% aj keby sa mali matematicke a fyzikalne zakony ohybat.

  • donpepe
   15:50 29.12.2020

   Není důležité, že se to nestalo, ale že se to mohlo stát!

   Není důležité, že se to nestalo, ale že se to mohlo stát!

   • Miroslav
    18:03 29.12.2020

    Ako povedal jeden usvedčený klamár: ,,Nie je to pravda, ale mohla by byť"

    Ako povedal jeden usvedčený klamár: ,,Nie je to pravda, ale mohla by byť"

Načítám diskuzi...