Ruské MiGy-35 pro Egypt

Foto: MiG-35 v kamufláži egyptského letectva na základně Žukovsky v Rusku; větší fotoAirTeamImages

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel MiG-35. Podle analytického webu Flight Fleets Analyze Egypt podepsal objednávku na 46 stíhaček MiG-35 s termínem dodání do roku 2020.

Egyptské letectvo posiluje

Finální sériová podoba stíhačky MiG-35 byla představena v lednu tohoto roku. Od února MiG-35 podstupuje ruské státní zkoušky, přičemž na jejich výsledku závisí následné zavedení do služby ruského letectva. Rusko plánuje pro své letectvo mezi roky 2018 a 2020 získat 30 MiGů-35.

I podle nízkého počtu strojů pro domácí vzdušné síly lze usuzovat, že je MiG-35 určen především k exportu.

Dobrý exportní potenciál MiGu-35 potvrdila objednávka z Egypta na celkem 46 strojů. Cena kontraktu dosahuje 2 miliardy amerických dolarů, nebylo ale zveřejněno, co vše zahrnuje. Prostým dělením vychází cena 40 milionů dolarů za jeden MiG-35 - v ceně ale mohou být náhradní díly, pozemní obslužné systémy, servisní/oprávarenské zázemí, výcvik nebo dokonce zbraně.

První stíhačky MiG-35 Egypt obdržel 27. dubna, ale oficiální zprávy mlčí o počtu dodaných letadel. Všechny MiGy-35 Egypt podle plánu získá do roku 2020.

Egyptské letectvo tak v relativně krátké době zařazuje do výzbroje již třetí moderní víceúčelový stíhací letoun. V letech 2012 až 2015 získalo z USA 20 strojů F-16 C/D Block 52, v minulém roce pak objednalo z Francie 24 strojů Rafale, z nichž 9 už provozuje.

Egypt se tak viditelně snaží diverzifikovat své dodavatele ze tři mocenských okruhů - USA, Evropa a Rusko. Udržovat v provozu tak rozdílné letouny je však extrémně složité, nota bene pro tak chudou zemi, jako je Egypt. Je otázkou, kolik z těchto moderních letounů dokáže Egypt skutečně udržovat v operačním nasazení a kolik letounů zůstane dlouhodobě uzemněno kvůli chybějící předepsané údržbě, opravám nebo náhradním dílů.

MiG-35

MiG-35

První prototyp MiGu-35 byl představen již v roce 2007. Konstrukčně MiG-35 vychází z námořní varianty MiG-29K/KUB, při jeho stavbě byly ovšem ve velké míře využity lehké kompozitní materiály a moderní technologie.

MiG-35 pohání dva motory Klimov RD-33MK. Jedná se o vylepšení původních motorů RD-33, které pohánějí starší MiG-29. RD-33MK mají větší tah, nižší infračervenou stopu a čtyřnásobnou životnost (4000 h). Nejvyšší rychlost stroje je Mach 2,25 a efektivní bojový dolet s výzbroji 1000 km.

MiG-35 je vybaven moderním radarem FGA-29 Žuk-AE. Radar MiGu-35 dokáže odhalit stíhací letoun na vzdálenost 160 km a cíle s velkým čelním radiolokačním průřezem (RCS), jako jsou bombardéry, na vzdálenost 300 km.

Druhým klíčovým senzorem je elektro-optické čidlo typu OLS-UEM, které slouží především pro vizuální a automatické vyhledávání a sledování vzdušných cílů. OLS-UEM ale dokáže také sledovat pozemní i hladinové cíle (lodě), zjišťovat jejich souřadnice a obrázky cílů předávat do pilotní kabiny. Pohybující vozidlo dokáže OLS-UEM odhalit na vzdálenost 20 km, loď na vzdálenost 40 km.

MiG-35 na pylonech pod trupem a křídly unese výzbroj až do hmotnosti 7000 kg, včetně nejnovějších ruských zbraní vzduch-vzduch a vzduch-země.

Egyptské MiGy-35 obdrží rovněž ruský zaměřovací kontejner PPK od firmy Přesné přístrojové systémy. PKK mají termovizní/denní kameru a laserový značkovač, který umožňuje navádět na pozemní cíle nejen přesnou, ale také nenávaděnou munici (díky výpočtu přesného místa a času odhozu).

Stejné firma dodá pro egyptské MiGy-35 také systémy elektronického boje MSP od Centrálního výzkumného institut Alexa Bera. MSP ruší střely s radiolokačním naváděním, jako jsou americké AIM-120 AMRAAM, AIM-7 Sparrow nebo francouzské MICA-EM. 

Zdroj: Defence-blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025

V roce 2025 vzlétne první prototyp nového ruského strategického bombardéru PAK DA. V budoucnu PAK DA ...

Bulharsko vybralo stíhačky JAS-39C/D Gripen

Odstupující bulharská vláda rozhodla o nákupu osmi stíhaček JAS-39C/D Gripen za 832 milionů euro. ...

Íránský stealth F-313: Dobyvatel nebo fraška?

Po dlouhé pauze Írán opět ukázal bojové letadlo označované jako F-313 Quaher (Dobyvatel). Nové video ...

Nové zbraně pro stíhačky F-22A Raptor

Americké letectvo (US Air Force) dokončilo vývojové testy stíhačky F-22A Raptor verze Increment ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • dusan
  20:31 13.05.2017

    Marthy ... ruská wikipadia hovorí to isté ... akurát je z roku 2016 ... takže je tam ešte MiG-29 u 4.armády, kde už dnes nie je .... a netvrdím, že ešte nebudú "dožívať" .. ale ...Zobrazit celý příspěvek

   
  Marthy ... ruská wikipadia hovorí to isté ... akurát je z roku 2016 ... takže je tam ešte MiG-29 u 4.armády, kde už dnes nie je .... a netvrdím, že ešte nebudú "dožívať" .. ale u bojových útvarov už nie sú.

  Россия
  Авиация Военно-Морского Флота Российской Федерации — 19 МиГ-29К и 4 МиГ-29КУБ, по состоянию на 2016 год[17]
  Воздушно-космические силы Российской Федерации — 90 МиГ-29, 30 МиГ-29УБ, 28 МиГ-29СМТ и 6 МиГ-29УБТ, по состоянию на 2016 год[18]
  6-я армия ВВС и ПВО — 28 МиГ-29СМТ и 6 МиГ-29УБТ, по состоянию на 2016 год[19]
  4-я армия ВВС и ПВО — 63 МиГ-29 [20]
  Старые модификации постепенно выводятся из состава ВКС. Идёт перевооружение на новые модели, например, на МиГ-29СМТ и Су-30CM.[21] Модернизация истребителей старой постройки признана нецелесообразной в связи с физическим износом и коррозией.[22][23][24]Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:00 13.05.2017

  for stronger.p: v podstatě souhlas, ale je tu finanční otázka. Možná by nepracovali od nuly: http://www.hitechweb.genezis.e... Ono by to možná RF prospělo ...Zobrazit celý příspěvek

  for stronger.p:

  v podstatě souhlas, ale je tu finanční otázka. Možná by nepracovali od nuly:

  http://www.hitechweb.genezis.e...

  Ono by to možná RF prospělo mít Suchoje zaměřeného na těžší dvoumotorové stroje a Mig na jednomotorové jednodušší letadla.

  No akorát Mig-31 nebo něco podobného je pro RF s jejich rozlohou nutností, takže spíše než kam poslat Mig-29 a Mig-35 je otázka kdo by měl připravit "těžký přepadový stíhač" s parametry minimálně na úrovni Mig-31?Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  18:16 13.05.2017

  for Oliva: Osobně si taky myslím, že by měli jít cestou rychlého vyvinutí jednomotorového stroje. Nevím jak moc velký problém by bylo stávající "aerodynamický koncept" MiG 29/35 ...Zobrazit celý příspěvek

  for Oliva: Osobně si taky myslím, že by měli jít cestou rychlého vyvinutí jednomotorového stroje. Nevím jak moc velký problém by bylo stávající "aerodynamický koncept" MiG 29/35 zmenšit, odlehčit a zabudovat "centrální" motor se sáním ala F-16, samozřejmě se zachováním současných senzorových technologií implementovaných v poslední verzi MiG-35. Může být asi problém dostupnost výkonného motoru, ale MiG 21 taky lítal přes M2.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  17:59 13.05.2017

  Dusan-"V ruskom letectve boli staré vyradené (na rozdiel od ostatných post-socialistických typov ako Su-24,25,27, MiG-31) a ostali len alžírske "siroty" SMT s doplnením pár kusov ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan-"V ruskom letectve boli staré vyradené (na rozdiel od ostatných post-socialistických typov ako Su-24,25,27, MiG-31) a ostali len alžírske "siroty" SMT s doplnením pár kusov pre podporu výrobcu."
  To prostě není pravda,jako už mnoho tvých "zaručených zpráv".Pokus se ověřit si informace i z jiných zdrojů,než z anglické wiki.Protože informace z různých zdrojů se často (vždy)velice liší.
  V případě Mig-29 bude asi nejvěrohodnější zpráva z wiki.ru,tam se píše že Ruské letectvo provozuje asi 200 Mig-29,s toho je většina starších,ročník 1980-90.Takže ty starší se postupně budou vyřazov at a nahrazovat jinými letouny,převážně Su-30 a Mig-35.Nicméně,dosud jsou stále v provozu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:03 13.05.2017

  Omny Samozrejme, že o tých "lámajúcich" sa F-15-ckách viem .... ale v ich prípade ide o cca 10 rokov staršie stroje.... mimochodom "zlomilo" sa i pár MiG-ov ...ale tam išlo skôr ...Zobrazit celý příspěvek

  Omny

  Samozrejme, že o tých "lámajúcich" sa F-15-ckách viem .... ale v ich prípade ide o cca 10 rokov staršie stroje.... mimochodom "zlomilo" sa i pár MiG-ov ...ale tam išlo skôr o zanedbanú údržbu v 90-tich rokoch ako o únavové lomy... takže toto by som radšej na obranu MiG-ov nevyťahoval : )

  Porovnávať náklady na udžiavanie starých a nových strojov je dosť problematické ... ale osobne to vidím na debakel pre MiG-29 ...

  Rusko ich dáva síce často akože zadarmo (viď. Srbsko) ale stroje potrebujú minimálne generálku ... a dnes po 30-tich rokoch i modernizáciu.
  Ale i tak budú isto lacnejšie ako taký JAS-39. Ale ak sa do toho započítajú náklady na údržbu .. obávam sa, že výhoda sa skončí po pár rokoch. Nová generácia strojov už má úplne iný systém údržby - prediktívny t.j. repasuje sa podľa aktuálneho technického stavu a nie podľa odbehaných hodín. Už sa u nich počíta s modernizáciami a zväčša sú modulovo riešené a prípadná oprava či modernizácia je rýchlejšia a hlavne lacnejšia ako pri starších strojoch.
  Nie je to len teória - Švédi začiažkom 90-tich rokov zvažovali moderniziu JAS-37 vs nákup nových JAS-39 ... a vyradili staré stroje, napriek tomu, že boli JAS-37 "zadarmo".

  Mindas - NIE... myslím, že netreba dlho hľadať odpoveď : ) Súhlasím s tým, že budú modernizovať tie staré stroje. Jednak ich majú dosť ... a potom je to v podstate len lietajúca platforma od ktorej sa neočakáva manévrovací spôsob boja či stealth charakteristika ....Skrýt celý příspěvek

 • Mindas
  16:19 13.05.2017

  To dusan: Zrovna Mig31 je pro RF zcela zasadni letoun, u ktereho budou muset "hledat" nastupce. Problem vyvoje je ten, ze ten letoun bude vyvijen jen a pouze pro RF, protoze nikde ...Zobrazit celý příspěvek

  To dusan: Zrovna Mig31 je pro RF zcela zasadni letoun, u ktereho budou muset "hledat" nastupce. Problem vyvoje je ten, ze ten letoun bude vyvijen jen a pouze pro RF, protoze nikde jinde nema smysl. Je otazka, zda si muze Mig v soucasne chvili dovolit vyvijet letoun bez exportniho potencialu. Myslim ze ne a rekl bych, ze tam bude stejna situace jako u 29ky a budou ho modernizovat, co to konstrukce dovoli.Skrýt celý příspěvek

 • Omny
  16:10 13.05.2017

  DUšan na druhou stranu to není ani nelogické....Srbsko a Argentína nejsou státy,které si mohou dovolit dát za letadlo 60 mil USD a více.....nákup použitých letadel 4. generace s ...Zobrazit celý příspěvek

  DUšan
  na druhou stranu to není ani nelogické....Srbsko a Argentína nejsou státy,které si mohou dovolit dát za letadlo 60 mil USD a více.....nákup použitých letadel 4. generace s nějakými modernizačními balíčky je pro ně dobrá volba......a to že rusové vyřazují některé 30let staré Mig29 přeci zase není nikterak nic překvapujícího.....ostatně Mig29 na tom nejsou zas až tak špatně jako F-15, které kde se drak rozlomí ve vzduchu že o))) ale předpokládám, že o tom jsi ty v životě neslyšelSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:17 13.05.2017

  Marthy.... takže čo píše anglická wikipedia : ) Russian Air Force - 28 MiG-29SMT, 6 MiG-29 UBT. These were originally built for Algiers, but were rejected due to manufacturing ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy.... takže čo píše anglická wikipedia : )

  Russian Air Force - 28 MiG-29SMT, 6 MiG-29 UBT. These were originally built for Algiers, but were rejected due to manufacturing issues in 2007.[155] 16 MiG-29SMT ordered on to be delivered by the end of 2016.[156] On 13 October 2015, 31st Fighter Aviation Regiment (the last unit equipped with Soviet build MiG-29s) of the 1st Combined Aviation Division, 4th Army of VVS and PVO, received the first 3 Su-30SM. The regiment is to receive more than 20 Su-30SMs by the end of 2015.[157][158]

  Čo si pamätám, tak by mali ešte dosluhovať nejaký čas pri výcviku ...ale "staré" MiG-y 29 už nie sú u bojových útvarov a nie je náhoda, že ich Rusko vo veľkom ponúka - Srbsku či Argentíne.....

  Omny ... uvidíme. Pokým s tým MiG-om 35 to možno dopadne dobre .... tak vývoj nástupcu MiGu-31 nevidím reálne ...tak špecializovaný typ sa mi zdá pre Rusko príliš ... však vidíme to trápenie s T-50 .... a to Rusko naozaj potrebuje a má i exportný potenciál.Skrýt celý příspěvek

 • Omny
  13:10 13.05.2017

  Dušan, Kolt, Marthy trochu zcestné úvahy......Mig29 měl už od svého zdrodu vynikající potenciál modernizace . Před 10 roky by se dalo polemizovat že má Mig problémy, ale od té ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan, Kolt, Marthy
  trochu zcestné úvahy......Mig29 měl už od svého zdrodu vynikající potenciál modernizace . Před 10 roky by se dalo polemizovat že má Mig problémy, ale od té doby Mig zrealizoval minimálně dvě významné zakázky do zahraničí - Indie, Egypt a i to ALžírsko, protože za ty MIgy zaplacený dostal, jenom skončily nakonec v ruské armádě, plus co já vím, kam ještě Mig mohl exportovat v jednotkách kusu.
  Nyní má kontrakt na Mig-35 pro ruskou armádu....a očekává se, že Mig-35 bude mít exportní úspěch, protože kde seženete za rozumný peníz letadlo s technologiemi 5. generace, které bude mít na to killnout F-22/35??
  Krom toho Mig vyvine nástupce MIg-31 (realizuje modernizační program na BM). Podle mně, ale to je můj odhad, se s MIgem bude počítat jako letadlem 6. generace.

  Takže o vytíženost Mikoynovi kanceláře a letecké továrny nemějte obavy....Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:56 13.05.2017

  Čistě můj osobní názor ničím nepodložený - nemyslím si, že si RF může dovolit nechat Mig úplně padnout. No a v jednom ruském dokumentu o Mig-29 říkali, že jim ten koncep příjde ...Zobrazit celý příspěvek

  Čistě můj osobní názor ničím nepodložený - nemyslím si, že si RF může dovolit nechat Mig úplně padnout.

  No a v jednom ruském dokumentu o Mig-29 říkali, že jim ten koncep příjde aerodynamicka "dokonalý" a nemjaí na něm moc co vylepšovat (asi spíše tedy v rámci 4.gen)
  No a vzhledem k timu, že ekonomicky na tom moc dobře nejsou, tak si nejsem jist, že by vývoj nového jednomotorového letadla finančně uthli. Možná proto ždímají Mig-29 jak jen mohou.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:25 13.05.2017

  Tak mohli by zkusit vyvinout něco jako F-5 svého času,levný letoun s nízkými náklady na provoz,se slušnými výkony a výbavou.To by ba odbyt mohlo jít.Jinak na výběr moc nemají,jiný ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak mohli by zkusit vyvinout něco jako F-5 svého času,levný letoun s nízkými náklady na provoz,se slušnými výkony a výbavou.To by ba odbyt mohlo jít.Jinak na výběr moc nemají,jiný stealth letoun než T-50 Rusko v dohledné době zavádět určitě nebude,a přesto že považuju Mig-29/35 za dobrý letoun modernizovat donekonečna nepůjde.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:12 13.05.2017

  Už nějakou dobu si myslím, že pro MiG by bylo nejlepší udělat moderní jednomotorový letoun. Při dobré ceně by mu spousta států dle mého ruce utrhalo. Jen je otázka, zda to během ...Zobrazit celý příspěvek

  Už nějakou dobu si myslím, že pro MiG by bylo nejlepší udělat moderní jednomotorový letoun. Při dobré ceně by mu spousta států dle mého ruce utrhalo. Jen je otázka, zda to během pár let nebude s křížkem po funuse kvůli působení Číny. Ale i tak by s ním měl asi větší šance než s reinkarnacemi MiG-29.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  09:36 13.05.2017

  Dusan-sorry jako,ale netuším kde na takové "informace"chodíš.Podle wiki je ve výzbroji Ruského letectva 252 letounů Mig-29,ve verzi SMT je z toho asi 40 kusů,ostatní jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan-sorry jako,ale netuším kde na takové "informace"chodíš.Podle wiki je ve výzbroji Ruského letectva 252 letounů Mig-29,ve verzi SMT je z toho asi 40 kusů,ostatní jsou starší.Nikde nevidím že by je vyřadily.Informace tam jsou ze západních zdrojů,aby jsi mě nenapadl že je to ze sputniku.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:03 13.05.2017

  Vidím to na "vymretie" rodiny Mig-29 .... V ruskom letectve boli staré vyradené (na rozdiel od ostatných post-socialistických typov ako Su-24,25,27, MiG-31) a ostali len ...Zobrazit celý příspěvek

  Vidím to na "vymretie" rodiny Mig-29 ....

  V ruskom letectve boli staré vyradené (na rozdiel od ostatných post-socialistických typov ako Su-24,25,27, MiG-31) a ostali len alžírske "siroty" SMT s doplnením pár kusov pre podporu výrobcu. MiG-35 bude zrejme zavedený do výzbroje tiež len pre podporu výrobcu. Inak je väčšina dodávok za posledných 20 rokov len výpredajom toho ktorého pôvodného vlatníka, resp. dopredaj strojov po roku 1989 neprevzatých letectvom bývalého ZSSR. Egypt si kupuje stroje za cudzie peniaze ... saudské, o ktoré pre ich roztržku už prišiel a Sýria nie je tiež solventný zákazník .. ak budú nejaké dodávky, tak si ich určite z väčšej časti prefinancujú sami Rusi ... možno pomôže Irán.
  Jediným ako tak svetlým bodom je MiG-29K, ktorý nemá momentálne v ruskom námorníctve ohrozené miesto, ale inde je trh obmedzený. India ich už má ... a nechce ich už viac, nech sú už dôvody akékoľvek.
  Že je situácia zlá svedčí i to, že Rusko sa zúfalo snažilo zabrániť plánovanému vyradeniu strojov MiG-29N Malajzie .... až nakoniec sa dohodli, že ich odkúpia a predajú myslím Indii.
  Ak si to porovnáme s konkurenčným Suchojom a jeho "rodinou" Su-27, tak nie je čo riešiť. Pokým Suchoj to so svojimi výrobkami "váľa" ... tak MiG-29 "vymiera".Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  22:25 12.05.2017

  Já tedy nevím, ale ve výsledku nemusí být kvalita informací na internetu horší než na papíře. Zásadní je zdoj a jeho spolehlivost. Jsme jaksi v době, kdy klasická média nahrazují ...Zobrazit celý příspěvek

  Já tedy nevím, ale ve výsledku nemusí být kvalita informací na internetu horší než na papíře. Zásadní je zdoj a jeho spolehlivost. Jsme jaksi v době, kdy klasická média nahrazují ta digitální.

  Problém je jejich množství a někdy obtížnost se vyznat v tom co je OK a co NE.

  Čerpání čiště z netu bych neodsuzoval nakonec i klasická díla se dnes digitalizují.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:21 12.05.2017

  To,že čerpáš informace výlučně z internetu není zrovna dobrá vizitka.
  A ještě se tím chlubit?

  To,že čerpáš informace výlučně z internetu není zrovna dobrá vizitka.
  A ještě se tím chlubit?

 • Omny
  14:40 12.05.2017

  Raziel
  já jsem chtěl tím pouze říci, že všichni čerpáme z internetu....to ani jinak nejde. tady machrujeme z informacema, které jsme si našlu na netu....

  Raziel
  já jsem chtěl tím pouze říci, že všichni čerpáme z internetu....to ani jinak nejde. tady machrujeme z informacema, které jsme si našlu na netu....

 • Olivav
  14:01 12.05.2017

  No asi jsem teď pochopil (taky používám hlavu :) ) v souvislostech i s tou diskusí o Parade na Red Square, že a POZOR odhalení: Jakub2 musí být členem antihoaxového týmu co ...Zobrazit celý příspěvek

  No asi jsem teď pochopil (taky používám hlavu :) ) v souvislostech i s tou diskusí o Parade na Red Square, že a POZOR odhalení:

  Jakub2 musí být členem antihoaxového týmu co bojuje s nepravdami na internetu a dostal na starost AN.

  Jinak mi to nedává smysl.

  Jízlivý dokáže být kde kdo a tupý taky, takže nabídka převyšuje poptávku, že?

  Razieli - s tím sputniku amerikanofilech a análu jsi to napsal pěkně to je tu pak 4. cenová (bohužel jsem se ji taky párkrát účastnil)Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:17 12.05.2017

  A z toho máš prču? Jen ať používá hlavu a selektuje informace. - to je jedině dobře Internet je plnej blabolu. Me Jakubovi jedovatý sliny vadí, někdy s ním nesouhlasím, ale to ze ...Zobrazit celý příspěvek

  A z toho máš prču? Jen ať používá hlavu a selektuje informace. - to je jedině dobře Internet je plnej blabolu. Me Jakubovi jedovatý sliny vadí, někdy s ním nesouhlasím, ale to ze spolu dva nesouhlasí.....a co. Ty bys měl Omny taky přibrzdit a čerpat info i od západu - snaž se čerpat z různých zdrojů. Jedna strana mince vždycky smrdí. Pardon za interpunkci, píšu z telSkrýt celý příspěvek

 • Omny
  12:43 12.05.2017

  já jízlivost také používám, ale nedělám ze sebe takového trotla jako Jakub, který míchá jabka s hruškama. On nepoužívá internet on používá hlavu o)))

  já jízlivost také používám, ale nedělám ze sebe takového trotla jako Jakub, který míchá jabka s hruškama. On nepoužívá internet on používá hlavu o)))

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4