Ruské nákupy v Íránu dokazují chybějící schopnosti

Ruské nákupy v Íránu dokazují chybějící schopnosti
Rusové mají zájem o íránské zbraně / depositphotos.com (Zvětšit)

Podle odtajněných amerických zpravodajských informací navštívili Írán v posledních týdnech dvakrát Rusové. Na letišti Kášán jižně od Teheránu měli možnost prohlédnout si bezpilotní letouny Shahed-191 a Shahed-129. Oba typy jsou schopny nést přesně naváděné střely a chytré bomby.

Írán v posledních desetiletích úspěšně vybudoval průmyslové kapacity pro výrobu bezpilotních letounů a zároveň se stal jejich významným uživatelem. Hospodářské sankce Teheránu znemožnili jejich dovoz, a proto se rozhodl zaměřit se na vlastní výrobu. Írán dlouhá léta dodává své bezpilotní letouny regionálním spojencům, ať už jde o libanonský Hizballáh nebo o Hútie v Jemenu. Drony ovšem také prodává na ryze komerční bázi zákazníkům ve Venezuele, v Ekvádoru nebo v Africe.

Ruský zájem o nákup íránských bezpilotních letounů či o jejich licenční výrobu se v informačním prostoru objevuje od roku 2019, tedy nejméně rok před zrušením zbrojního embarga OSN vůči Íránu. Jake Sullivan, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost, minulý týden zveřejnil informace a satelitní snímky, které údajně dokládají pokračující či obnovený zájem Kremlu o drony z Íránu.

„Máme informace, že se íránská vláda chystá Rusku poskytnout několik stovek bezpilotních letounů, včetně bezpilotních letounů schopných nést zbraně,“ uvedl Sullivan v prohlášení pro CNN. „Podle našich odhadů oficiální ruská delegace nedávno pozorovala ukázku íránských bezpilotních letounů schopných útoku. Zveřejňujeme satelitní snímky pořízené v červnu, které ukazují íránské bezpilotní letouny, jež ruská vládní delegace toho dne viděla. To naznačuje pokračující ruský zájem o získání íránských bezpilotních letounů schopných útoku.“

Satelitní snímek z údajné ruské návštěvy na letecké základně Kášán; větší foto / Wikimedia

Jake Sullivan považuje červnovou návštěvu za první případ, kdy ruská delegace navštívila íránské letiště za účelem pozorování schopností íránských dronů. K opakování této události došlo 5. července. Írán se podle Američanů chystá zahájit výcvik ruských sil v obsluze svých bezpilotních letounů již v průběhu tohoto měsíce. Nejasné nadále zůstává, o jaké drony mají Rusové vlastně zájem.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Válka tankerů mezi Izraelem a Íránem

Na pozadí íránského vyhrožování zničením židovského státu probíhá dlouhotrvající konflikt pod prahem ...

Írán a Afghánistán

Jedním z často opomíjených aktérů v rámci dění v Afghánistánu je Írán. Ten se nachází vůči ...

Írán musí obcházet sankce a blíží se ke kritickému bodu

Íránská ropa se navzdory americkým hospodářským sankcím dostává ke svým zákazníkům. Promyšlený ...

PREMIUM Írán jako globální velmoc a vůdce muslimského světa

Občasné zprávy o akcích, které podnikají Spojené státy a Izrael proti íránským zájmům na Blízkém ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.