Ruské námořnictvo: havárie každých sedm měsíců

Ruské námořnictvo: havárie každých sedm měsíců
Rezivějící jaderná ponorka K-159 (2004). Ponorku provázely od počátku vážné nehody a při její likvidaci v roce 2003 zemřelo osm mužů. / Bellona Foundation (Zvětšit)

Ruské válečné lodě jsou nebezpečnější vlastním posádkám než nepřátelům ruského státu. Za posledních deset let došlo v ruském námořnictvu k sedmnácti vážným nehodám. Převažují požáry.

Pouhý měsíc po tragickém požáru na palubě miniponorky Lošarik postihla ruské námořnictvo další tragédie. Během blíže nespecifikovaných testů na raketové střelnici poblíž vesničky Njonoksa zemřelo pět lidí. Další byli převezeni ve vážném stavu do nemocnice, údajně s nemocí z ozáření. Podle tiskové agentury Reuters námořnictvo testovalo mezikontinentální střelu Burevestnik, poháněnou „jaderným reaktorem“. Jiné zdroje zase mluví „jen“ o radioizotopovém termoelektrickém generátoru. V jaderném reaktoru dochází k jaderné reakci, v izotopovém generátoru jen k rozpadu radioaktivních prvků. Izotopový generátor pohání například vozítko Curiosity na Marsu.

Střela Burevestnik je jedna ze zázračných zbraní, jež na jaře 2018 představil ve svém projevu ruský prezident Vladimir Putin. Má mít prakticky neomezený dolet a – jak jinak – jadernou hlavici.

O testech Burevestniku svědčí mimo jiné přítomnost pomocné lodi Serebrjanka. Je to specializované plavidlo ruského námořnictva, určené k převážení jaderného paliva. Serebrjanka se podle veřejných dat z námořního automatického identifikačního systému (AIS) nacházela na okraji oblasti, kterou si námořnictvo pro testování vyhradilo.

„K testům konvenčních střel tuhle loď nepotřebujete,“ řekl Reuters Jeffrey Lewis z americké Middlebury College. „Potřebujete ji k vyzvednutí jaderné pohonné jednotky z mořského dna.“


Jaderná střela Burevestnik

Únik radiace

Zbraň podobnou ruské raketě Burevestnik testovaly v padesátých letech i Spojené státy. Projekt se jmenoval Pluto.

Americké rakety měl pohánět náporový motor (ramjet), kterému dodával energii malý jaderný reaktor. Američané tento druh pohonu zkoušeli namontovaný na železničním podvozku. Princip jaderného ramjetu byl poměrně jednoduchý: jaderný reaktor ohříval vstupující stlačený vzduch a ten byl následně vysokou rychlostí tlačen ven přes trysku na zadní straně.

Vláda Spojených států však projekt brzo ukončila, mimo jiné i proto, že atomový náporový motor zamořoval své okolí ‒ stlačený vzduch totiž procházel aktivní zónou reaktoru.

Pokud ruská raketa Burevestnik pracuje na stejném principu (což není samozřejmě jisté), není divu, že její testy dopadly špatně. Malé množství radioaktivity uniklo i do okolí raketové střelnice. Zaznamenaly ho přístroje v nedalekém Severodinsku.

Přístavní město se 184 tisíci obyvateli je od střelnice vzdálené vzdušnou čarou jen třicet kilometrů. Úroveň ionizujícího záření se v Severodinsku na krátkou dobu zvýšila až na dva mikrosieverty za hodinu. Brzo však klesla na běžnou hladinu 0,11 mikrosievertu.

Pro srovnání: při zubním rentgenu jsme vystaveni dávce asi 5 až deset mikrosievertů. Letušky jsou za rok práce ve velkých výškách na palubě dopravních letadel vystaveny dávce asi 1500 až 1700 mikrosievertů. Celoživotní povolená dávka pro astronauty NASA je jeden sievert.


Americký jaderný náporový motor (1961) projektu Pluto. Dnes kvůli ekologii a byrokracii testování podobných motorů není možné. /  Federal Government of the United States

Havárie na denním pořádku

Ruské námořnictvo má s bezpečností práce problém už od sovětských časů. Z devíti atomových ponorek, které se kdy potopily, bylo sedm ruských nebo sovětských a dvě americké (teorii o ztracené čínské ponorce třídy Xia se nikdy nepodařilo prokázat.) Dá se předpokládat, že nehod na ruských lodích je daleko víc, než kolik je možno dohledat v otevřených zdrojích. Informace o velké části havárií se nedostanou na veřejnost. Podívejme se na stručný výčet, těch, o nichž se ví, za posledních deset let:

Rok 2009

Leden: Požár na letadlové lodi Admiral Kuzněcov u tureckého pobřeží. Způsobil ho zkrat elektrického vedení. Jeden námořník se otrávil oxidem uhličitým.

Únor: Únik mazutu buď z Kuzněcova, nebo některého z jeho doprovodných plavidel. K nehodě došlo během tankování na volném moři u Irského pobřeží. Množství uniklého paliva se většinou odhaduje okolo tří set tun. Nehoda se obešla bez obětí nebo zranění. Kdyby se odehrála u ruského pobřeží, nejspíš se o ní nedozvíme.

Říjen: Požár na palubě vyřazené atomové ponorky Kazan. Plavidlo patřilo do třídy Yankee a mělo zvláštní vyboulenou příď kvůli zkouškám nového typu sonaru. Nehoda se obešla bez obětí.

Listopad: Dva výbuchy v Uljanovském muničním skladu námořnictva. Celkem deset obětí.

Rok 2010

Únor: Požár na vyřazené útočné atomové ponorce Ak Bars. Plavidlo patřilo do třídy Akula. Ke ztrátám na životech nedošlo.


Požár Jekatěrniburgu

Rok 2011

Prosinec: Požár ruské balistické ponorky Jekatěrinburg na základně v Murmansku. Ponorka třídy Delta IV pobývala v plovoucím doku PD-50 kvůli opravám. Jako první začalo pravděpodobně hořet dřevěné lešení, od nějž chytila pryžová izolace trupu (používaná ke snížení hlučnosti). Hasičům se nedařilo dostat oheň pod kontrolu několik hodin. Pomohlo až částečné potopení celé ponorky i s dokem. Při požáru se zranilo devět lidí.

Ruské námořnictvo tvrdilo, že během oprav nebyla v trupu lodě jaderná výzbroj. Zakazuje to ostatně Nová dohoda START, podepsaná roku 2010 v Praze Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem. 

Ruský tisk však zpětně psal, ponorka byla během nehody vyzbrojená střelami SS-N-23 Skiff. Podle webu The Barents Observer potvrdil přítomnost raket i tehdejší náměstek ministra obrany Dmitrij Rogozin. V případě exploze raketového paliva hrozilo rozptýlení plutonia z jaderných hlavic po okolí.


Atomová ponorka Tomsk; větší foto / Sergey Konovalov, CC BY 4.0

Rok 2013

Září: Požár na atomové ponorce Tomsk třídy Oscar II. K nehodě došlo během pobytu v suchém doku. Opět hořela gumová izolace, tentokrát ovšem uvnitř jedné z vyrovnávacích nádrží. Nehoda se obešla bez obětí. Ponorku se podařilo opravit.

Rok 2014

Březen: Požár na další ponorce třídy Oscar II, Tentokrát šlo o vyřazené plavidlo Krasnodar, které podstupovalo demontáž v loděnici Nerpa ve městě Sněžnogorsk v Murmanské oblasti. Požár se zřejmě obešel bez obětí.

Listopad: Požár na křižníku Kerč v Sevastopolu. Kerč patří do třídy raketových křižníků třídy Kara, které Sovětský svaz stavěl v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Oheň se podařilo uhasit bez ztrát na životech. Osud lodi je však nejistý. Podle některých zpráv ji čeká sešrotování, podle jiných naopak oprava. Nejpravděpodobnější je mnohaleté rezivění u mola, po němž bude následovat vyškrtnutí ze stavu ruské floty.


Křižník Kerč; větší foto / Public Domain

Rok 2015

Duben: Opět požár na palubě ponorky třídy Oscar II během pobytu v docích. Tentokrát šlo o loď jménem Orel, které podstupovala rekonstrukci v loděnicích Zvezdočka. Oheň se podařilo uhasit bez ztrát na životech nebo zranění. Na palubě údajně nebyla výzbroj a reaktor byl odstavený.


Požár na ponorce Orel

Rok 2016

Červen: Požár na rozestavěné minolovce Georgij Kurbatov. Loď patří do moderní třídy Alexandrit. Požár přežila. Její dokončení je plánováno na příští rok.  

Listopad: Porucha záchytného lana na letadlové lodi Admiral Kuzněcov během ruské intervence v Sýrii. Jeden z palubních letounů MiG-29K Fulcrun-D skončil v moři. Došlo mu palivo, zatímco čekal ve vzduchu, až bude moci přistát. Pilot se katapultoval a vylovil ho vrtulník

Prosinec: Další utopená stíhačka z Kuzněcova. Tentokrát Su-33 Falnker-D. Pilotovi se podařilo zachytit brzdící lano, ale to selhalo. Pilot se stejně jako v předchozím případě katapultoval a podařilo se ho zachránit. Po téhle příhodě Rusové raději přeletěli se všemi letadly z Kuzněcova na letiště na břehu.

Rok 2017

Duben: Špionážní loď Liman se v mlze srazila s obchodním plavidlem, plujícím pod vlajkou Tožské republiky. Po strážce se potopila. Všech 78 lidí na palubě se podařilo zachránit. Rusové později poslali pomocné plavidlo, které z vraku vyzvedlo citlivé materiály.


Plovoucí dok PD-50; ​větší foto / Markscheider, CC BY 3.0

Rok 2018

Říjen: Pod Admiralem Kuzněcovem se potopil už zmíněný plovoucí dok PD-50. Na palubu letadlové lodě spadl padesátitunový jeřáb a poškodil ji. Jeden pracovník je od nehody nezvěstný, jeden zemřel v nemocnici a další tři utrpěli zranění. Ztráta plovoucího doku je pro Rusy citelnější než poškození Kuzněcova. Zatím není jasné, jak ji vyřeší.

Rok 2019

Červenec: Požár na palubě tajné miniponorky s atomovým pohonem AS-12 Lošarik. Zemřelo při něm čtrnáct lidí. Miniponorku se podařilo zachránit.

Srpen: Nehoda během testů na raketové střelnici. Zatím má pět obětí, tento počet se ale může ještě zvýšit. Seznam letošních nehod nemusí být úplný. Do konce roku zbývají ještě víc než čtyři měsíce.

Pomalý úpadek

Ruské námořnictvo je jedna z největších ozbrojených složek na světě. Oficiálně má 267 hladinových lodí, 67 ponorek a 178 letadel. Slouží v něm 148 tisíc lidí. Skutečný počet bojeschopných plavidel bude pravděpodobně výrazně menší. Velká část lodí totiž stojí u mola nebo na kotvě s minimální posádkou a několik let se nepohnula z místa. V žádné organizaci podobné velikosti se nehodám nedá zcela vyhnout. Počty neštěstí v ruském námořnictvu jsou však přece jen zarážející. V průměru vychází jedna závažná havárie na každých sedm a půl měsíce.

Mnoho nehod se odehrává během oprav a pobytů lodí v docích. Jak už ale bylo řečeno, výše uvedený výčet určitě není reprezentativní. O nehodách, které se odehrají na moři, se má veřejnost menší šanci dozvědět. Ruské lodě však obecně tráví v přístavech hodně času. Často dlouhá léta procházejí rekonstrukcemi.

Zajímavé je velké množství požárů. Oheň na lodi (o ponorkách ani nemluvě) mívá katastrofické následky. Propuknutí požáru obvykle brání přísné bezpečností předpisy. V lodích mají být rozmístěné hasicí přístroje a centrální hasicí systémy.

Časté požáry naznačují, že si v ruském námořnictvu nedělají s předpisy těžkou hlavu. „V ruských ozbrojených složkách je tendence k riskování, kterou v USA nenajdete,“ řekl webu Business Insider bývalý analytik CIA Jeffrey Edmonds. „Kdyby americký pilot provedl nízký průlet nad ruskou lodí, jeho kariéra by okamžitě skončila.“

Časté havárie odráží i nezadržitelné stárnutí flotily. Rusko nemá dostatek peněz na nákup nových lodí. Jeho průmysl upadá a loděnice nejsou schopné nové velké válečné lodě vyrábět, aspoň ne v množství, jaké by bylo k obnově flotily potřeba. Peníze nejsou ani na údržbu starých plavidel. Loděnice postupně ztrácí znalosti technologických postupů, které jsou k opravám lodí potřeba. 

Zdroje: Reuters, BBC, 2, 3, NYTimes, Business Insider, Telegraph, Bellonga, TASS, Barents Observer, Washington Post, Port News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace ruského námořnictva se dotkne ponorek i hladinových lodí

Flotila ruských válečných ponorek bude v nejbližších letech výrazně modernizována a rozšířena. ...

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

Arogance a nekázeň: Zkáza Suchoje jako výsledek ruské mentality?

Ruské noviny Vzgljad přinesly článek „Hlavní poučení z katastrofy ‚Superjet‘“ od Michaila ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • StandaBlabol
  17:50 19.12.2019

  Tak podle článku z Kommersantu už oprava Kuzněcova ekonomicky nedává smysl a námořnictvo zvažuje, co s ní. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak podle článku z Kommersantu už oprava Kuzněcova ekonomicky nedává smysl a námořnictvo zvažuje, co s ní.
  https://www.irozhlas.cz/zpravy...

  Loděnice, které opravu provádějí už to stihly popřít. https://www.tellerreport.com/n...

  Každopádně se potichu posunuje údajný termín dokončení oprav. Původně se mluvilo o 2020, teď už loděnice zmiňují 2022.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   10:08 20.12.2019

   Osobně bych si přál, aby ji opravily. I opravená jim k ničemu vojensky nebude, ale odčerpá jim to peníze na jiné armádní projekty, což je pro bezpečnost v Evropě jen dobře.

   Osobně bych si přál, aby ji opravily. I opravená jim k ničemu vojensky nebude, ale odčerpá jim to peníze na jiné armádní projekty, což je pro bezpečnost v Evropě jen dobře.

 • PavolR
  18:14 15.12.2019

  Ďalší ruský plávajúci dok sa naučil potápať: https://svet.sme.sk/c/22284257...

  Ďalší ruský plávajúci dok sa naučil potápať: https://svet.sme.sk/c/22284257...

 • dusan
  19:55 20.08.2019

  Zatĺkať, zat´ĺkať, zatĺkať .... nič s nezmenilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatĺkať, zat´ĺkať, zatĺkať .... nič s nezmenilo ...

  https://ct24.ceskatelevize.cz/...
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   07:37 21.08.2019

   Iba si to viac komplikujú a nechávajú priestor na nafúknutie celej záležitosti do takmer ľubovoľnej miery.
   Mimochodom, personál nemocníc, kde ošetrovali ranených, sa sťažuje, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Iba si to viac komplikujú a nechávajú priestor na nafúknutie celej záležitosti do takmer ľubovoľnej miery.
   Mimochodom, personál nemocníc, kde ošetrovali ranených, sa sťažuje, že údajne neboli informovaní, že pracujú s ožiarenými pacientmi.
   Skrýt celý příspěvek

  • Medvedzig
   14:02 28.08.2019

   A co tak sa popozerat v akom stave maju briti svoje lode, pokial im cez prevody k vrtulam nezateka! Co tak pisat objektivne a nie len propagandu!

   A co tak sa popozerat v akom stave maju briti svoje lode, pokial im cez prevody k vrtulam nezateka! Co tak pisat objektivne a nie len propagandu!

   • Jirosi
    10:50 29.08.2019

    Oni snad mají jaderný pohon?
    Tak jak co chceš srovnávat?

    Oni snad mají jaderný pohon?
    Tak jak co chceš srovnávat?

   • Riiiederner
    10:45 02.09.2019

    Medvedzig pokud umíte číst tak tu už byl článek jak o nehodách USA tak o zaplavení queen Elizabeth jediné co tu je za problém je vaše omezenost.

    Medvedzig pokud umíte číst tak tu už byl článek jak o nehodách USA tak o zaplavení queen Elizabeth jediné co tu je za problém je vaše omezenost.

 • givicz
  16:13 17.08.2019

  Schéma křídlaté rakety s jaderným pohonem 9М730 «Буревестник» podle západních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Schéma křídlaté rakety s jaderným pohonem 9М730 «Буревестник» podle západních analytiků.
  https://diana-mihailova.livejo...

  https://ic.pics.livejournal.co...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  07:53 16.08.2019

  Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí spekulace
  http://www.natoaktual.cz/losar...
  Opravy ponorky s označením AS-31 Lošarik mají začít na podzim ve středisku „Zvezdočka“ u Severodvinsku v Archangelské oblasti, uvedla ruská agentura TASS s odvoláním zdroje výrobce a konstrukční kanceláře... „Ponorka třídy Lošarik představuje skutečně extrémně obskurní prostředek. Jedná se nepochybně o nejvíce utajovanou ruskou ponorku. Dlouho trvalo, než Rusové vůbec přiznali, že tato věc opravdu existuje,“ konstatoval vojenský analytik Lukáš Visingr.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:57 15.08.2019

  Nóri už hlásia nameranie zvýšenej rádioaktivity, ktorá môže súvisieť s nehodou v Rusku: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nóri už hlásia nameranie zvýšenej rádioaktivity, ktorá môže súvisieť s nehodou v Rusku: https://svet.sme.sk/c/22190495...
  Zaujalo ma, že z neznámych dôvodov sa zvykne rádioaktivita zvyšovať asi tak 6x ročne a tak ma hneď napadlo - aké časté sú evakuácie tej dediny? ;-P
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   15:41 15.08.2019

   PavolR

   Nepoučitelný PavolR, každé médium chce zaujmout bombastickými zprávami.
   Norové bohužel neuvádí (alespoň český či slovenský přepis) o kolik je radiace zvýšená. Vzhledem k ...
   Zobrazit celý příspěvek

   PavolR

   Nepoučitelný PavolR, každé médium chce zaujmout bombastickými zprávami.
   Norové bohužel neuvádí (alespoň český či slovenský přepis) o kolik je radiace zvýšená. Vzhledem k tomu, že Norsko uvádí, že výskyt je velmi malí, tak opravdu nelze určit viníka a navíc izotopy jódu se používají i v medicíně. Norská zpráva ovšem neuvádí o který izotop se jedná. Navíc jak uvádí zpráva, podobné nízké výskyty jsou 6 x do roka. A jak dlouhý má rozpad izotop jódu asi sem psát nemusim.
   Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:27 14.08.2019

  Atomové ledoborce našli teplé místo.... plovoucí dok pro ně může být postaven na Krymu
  https://www.kommersant.ru/doc/...
  05.08.2019
  Podle informací Kommersantu může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Atomové ledoborce našli teplé místo.... plovoucí dok pro ně může být postaven na Krymu
  https://www.kommersant.ru/doc/...
  05.08.2019
  Podle informací Kommersantu může Atomflot, který je součástí Rosatomu, již v srpnu vyhlásit výběrové řízení na výstavbu plovoucí doků na servis jaderných ledoborců LK-60. Jeho hodnota může být asi 8,5 miliardy rublů. Hlavním uchazečem o přijetí objednávky v oboru se nazývá Kerčský záliv. Odborníci říkají, že takové řešení bude logické jak z hlediska racionálního nakládky Baltzavodu, tak z hlediska zajištění loděnic na Krymu. Podle jednoho z nich by lhůta pro dodání doku měla být spojena s dokončením stavby ledoborců. Pro první a druhý sériový ledoborec „Sibiř“ a „Ural“ je to 2021 a 2022. Dok je součástí programu Rosatomu pro výstavbu čtvrtého a pátého jaderného ledoborce LK-60 a také plavidla pro překládku jaderného paliva - celkové náklady programu na konci roku 2018 byly odhadnuty na 136 miliard rublů.

  Floating dock for nuclear icebreakers to be built in Crimea
  https://thebarentsobserver.com...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:22 14.08.2019

   To jsou kluci hodný, že zainvestují Ukrajinský Krym!

   To jsou kluci hodný, že zainvestují Ukrajinský Krym!

  • danny
   12:18 15.08.2019

   givitz: jestli tomu dobře rozumím, v Kerči by se stavěl plovoucí dok. Ten by se, předpokládám, následně přesunul na sever. Pochybuji, že by na Krymu probíhal i servis.

   givitz: jestli tomu dobře rozumím, v Kerči by se stavěl plovoucí dok. Ten by se, předpokládám, následně přesunul na sever. Pochybuji, že by na Krymu probíhal i servis.

   • givicz
    13:09 15.08.2019

    jo chápu to naprosto stejně... nicméně se tam nachází obří suchý dok: délka - šířka 360 m - výška 60 m - 13,2 m. Dok je vybaven dvěma jeřáby GOLIATH o nosnosti 320 tun...

    jo chápu to naprosto stejně... nicméně se tam nachází obří suchý dok: délka - šířka 360 m - výška 60 m - 13,2 m. Dok je vybaven dvěma jeřáby GOLIATH o nosnosti 320 tun...

  • Storm
   10:23 16.08.2019
   Oblíbený příspěvek

   Ani těm tvým ledoborcům GIVI (pro OLIAVa to platí taky) se nevyhnuly jaderné havárie...
   Například hned u prvního ledoborce lenin byly rovnou dvě...

   První v roce 1965 kdy při ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ani těm tvým ledoborcům GIVI (pro OLIAVa to platí taky) se nevyhnuly jaderné havárie...
   Například hned u prvního ledoborce lenin byly rovnou dvě...

   První v roce 1965 kdy při výměně paliva reaktoru obsluha OMYLEM vypustila chladící vodu před vyjmutím všech palivových souborů z reaktoru číslo 2, zřejmě to byli stejní myslitelé jako v případě Černobylu a kapacity na slovo vzaté, nebo možná systémový šlendrián, taky stejně jako v Černobylu.
   Více než půlka souborů se jím tam šprajcla a tak pak všecko palivo i s řídícími tyčemi vytáhli, uložili do kontejneru a po čase skladování jak jinak to hodili na dno u Nové Země.

   A druhá hned o pár let později tuším 1967... To jim zase prdla trubka primárního okruhu... Kvůli, které se museli promlátit zkrz stínění... Reaktor poškodili tak, že všecky reaktory (přes 3000tun) vyřezali z nebohého Lenina a švihli snima, kde jinde než opět na dno k Nové Zemi... Abych byl ojektivní stejně už měli nachystané reaktory nové, tentokrát jim stačily dva... A které už naštěstí obsluha až do ukončení provozu nestihla oddělat jako při první nehodě...

   Tak mě napadá, neboylo by nejlepší ten dok umístit někde u Nové Země? Že by to pak neměli daleko k místu kde obvykle hážou do vody bordel, kdyby se jim nedej bože zase povedlo nějaký reaktor znefunkčnit... Ať už chybou obsluhy, konstrukční chybou, prostou havárijí, nebo kdyby jim tam zlotřilý americký astronaut navrtal dírku jako do sojuzu...

   Mimochodem kdes byl tak dlouho? Na tankovém biatlonu? Nebo z důvodu úspory elektrické energie tomu co ti zadává co tady máš psát povolují zapínat dálnopis jen každou středu?
   Skrýt celý příspěvek

   • Olivav
    15:10 16.08.2019

    Dík,

    kouknul jsem na Wiki, protže jsem dnes líný, ale ten popis druhé nehody byl jako z Pata a Mata:

    Druhou nehodou byl únik z chladicího systému v roce 1967, krátce po zavezení ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dík,

    kouknul jsem na Wiki, protže jsem dnes líný, ale ten popis druhé nehody byl jako z Pata a Mata:

    Druhou nehodou byl únik z chladicího systému v roce 1967, krátce po zavezení paliva. Aby se únik našel, bylo zapotřebí rozbít betonový a kovový štít za pomoci palic. Když byl únik nalezen, bylo zřejmé, že škoda způsobená palicemi nepůjde opravit. V důsledku toho byly všechny tři reaktory typu OK-150 vyměněny za dva typu OK-900. Práce byly hotovy na jaře roku 1970.

    Prostě mě představa Pata a Mata s palicí docela rozesmála.

    Ale bohužel pro ty lidi co to opravovali nebo tam dělali to až tak vtipné nebylo. Prý více mrtvých než co přiznali teď:

    https://www.globalsecurity.org...

    Měj se Storme.
    Skrýt celý příspěvek

    • SecretService
     11:25 19.08.2019

     Oliav

     Zajímavé je, že tady do diskuze vkládáte zprávy, upozorňující na ekologické a zdraví nebezpečné zátěže vzniklé radioaktivním materiálem uloženým volně do přírody, teda ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Oliav

     Zajímavé je, že tady do diskuze vkládáte zprávy, upozorňující na ekologické a zdraví nebezpečné zátěže vzniklé radioaktivním materiálem uloženým volně do přírody, teda zejména na té ideologicky západní polovině zeměkoule. Jeden příklad za všechy třeba voda ve fukušimě. Cítíte potřebu reagovat na Stormovu zprávu v diskuzi o ledoborci Lenin, kdy se ho snažíte "setřít", protože druhou havárii popsal laksně. Ale z nějakého důvodu vám nějak najednou v té vaší reakci chybí kritika toho kde končily ty reaktory a palivo z Lenina. Vy by jste se, abych se vás teda zeptal stejně jako vy Rimra, " učil rusy surfovat u nové země ?"
     Skrýt celý příspěvek

     • Olivav
      14:11 19.08.2019

      I vy ideologu ;-)

      Pro snadnější pochopení. Tady me zaujala ta havárie jako taková. V předešlém případě mě zaujal ten až šílený prozápadní fanatismus jako by západ byl svatý měl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      I vy ideologu ;-)

      Pro snadnější pochopení. Tady me zaujala ta havárie jako taková. V předešlém případě mě zaujal ten až šílený prozápadní fanatismus jako by západ byl svatý měl vše pod kontrolou a všude by díky němu bylo blaze.

      Uvádět tu Fukušimu je nesmysl, protže tam obyvatelům lhali minimálně v otázce co obsahuje ta tzv. dekontaminovaná voda apod. proto to není příklad, který by ukazoval na ekologičnost řešení tam a nemám problém přijmout fakt, že surfovat u Nové země by nebylo o nic lepší. Jen mi nedalo ragovat na vás novodobé svazáky.

      Vy si totiž jako Storm neuvědomujete, že parchanti bohužel sedí na obou stranách a adorovat jedny před druhými je trochu trapárna.

      Možná jednou pochopíte, co je ve světe špatně. TO nejde předat k tomu si musíte přijít sám. Jinak si jedni nebo druzí hrají na ideologické bojovníky za ty své hodné a milé vůdce.

      Jo a jen tak naokraj zkuste začít historií Římské říše a prokousávejte se dál a dál a uvidíte, že základní principy se od antiky zas tak nezměnily a to i v té otázce tzv. humanistického západu, který to nedělá nezjištně.

      Jinak můj zájem není tak v tom bojovat za ty nebo ony v mnohém mi byli a jsou kolegové z USA milejší než vaše skupinka bojovníků, protže neměli tak hloupě pokřivený pohled na svět.

      Hezký den vám přeji.
      Skrýt celý příspěvek

    • Storm
     12:00 20.08.2019

     OLIAV píše:
     V předešlém případě mě zaujal ten až šílený prozápadní fanatismus jako by západ byl svatý měl vše pod kontrolou a všude by díky němu bylo blaze.

     Storm Reaguje: ...
     Zobrazit celý příspěvek

     OLIAV píše:
     V předešlém případě mě zaujal ten až šílený prozápadní fanatismus jako by západ byl svatý měl vše pod kontrolou a všude by díky němu bylo blaze.

     Storm Reaguje:
     Nejsem žádný fanatik, ale určitě nebudu vzhlížet na východ... Když se budu rozhodovat jestli chci aby to tu bylo Krakonošovo, nebo Trautmberkovo, tak si i s přihlédnutím k tomu, že Trautmberkovo to tu už prakticky bylo, vyberu Krakonošovo...

     OLIAV píše:
     Uvádět tu Fukušimu je nesmysl, protže tam obyvatelům lhali minimálně v otázce co obsahuje ta tzv. dekontaminovaná voda apod.

     Storm reaguje:
     Zmiňovat Fukušimu kde lhali, blá blá blá... Moh bych napsat že v Černobylu se lhalo o všem možném... Ale né, nebudu tím argumentovat... Vystačím si s zase jen s tím, že fukušima je ekologická katastrofa vzniklá přírodními jevy, zatímco uložení reaktorů na dno u Nová Země je vědomě zpáchaný čin... To že to tam používali jako jadernou střelnici ponechme stranou, protože na západě nebyli jiní!

     Asi jsem toho názoru, že ukládat jaderný materiál, když ho už používáme, by jsme jako civilizace měli po vyhoření do geologicky stabilních a bezpečných uložišť a né s ním jebnout někde na dno... Platí to zejména pro materiál o kterém se ví že vznikne, to znamená například palivo... S tím co vznikne neplánovaně jsou mnohem větší starosti, protože důsledky havárie a množství materiálu jsou mnohonásobně větší. A proto i řešení je komplikovanější...
     Ale v tom se neschodnem... Protože prostě ty nepřiznáš ten "drobný" rozdil mezi zátěží vzniklou přírodní katastrofou a zatížením vzniklým vědomým uložením jaderného odpadu tam kam nepatří...
     Skrýt celý příspěvek

     • Olivav
      14:09 20.08.2019

      To že Fukušima je přírodní katastrofa je sice pravda a staví to tento průšvih do jiného světla. Tam lze spíše ukázat, že ne jen v Rusku lžou.

      Cituji:
      Asi jsem toho názoru, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To že Fukušima je přírodní katastrofa je sice pravda a staví to tento průšvih do jiného světla. Tam lze spíše ukázat, že ne jen v Rusku lžou.

      Cituji:
      Asi jsem toho názoru, že ukládat jaderný materiál, když ho už používáme, by jsme jako civilizace měli po vyhoření do geologicky stabilních a bezpečných uložišť a né s ním jebnout někde na dno...

      - tohle klidně podepíši.

      Ještě jednou se odkážu k tomu, že článek je o nehodách, kde to asi taky neplánovali. Ani tu nehodu na Leninovi neplánovali. Nehoda může mít mnoho příčin a mohl bych klidně namítat, že to Japonci zmastili, protože mít jistotu, že nepříjde vlna co smete Fusušimu nemohli nikdy mít.

      Vše je to jen technika, která může selhat. Dalo by se hledat a najít např. tohle a Nature není časopis s Ruskou propagandou https://www.nature.com/news/ho... mělo to i oběti apd. jak jsem psal - technika není zárukou spolehlivost a problémy se mohou vyskytnou.

      Víte vy máte totiž jeden zásadní problém a ten lze shrnout následovně:

      Hledáte třísku v oku druhého, ale trám ve vlastním oku nevidíte.

      Pokud nejste tak omezení jak by člověk mohl mylně usuzovat, tak pochopíte, že já nehraju ani pro jednu stranu. Jen jsem vám ukazoval ten trám když vy ukazujete jen na ty třísky. Omyly a chyby a i vědomé se odehrávají na celé planetě ne jen v RF, Číne apod. To je problém u mnohých přiznat. Já nemám problém poděkovat, když vidím novou informaci např. toho Lenina, což mě přislo zajímavé. Bohužel někteří lidé a netvrdím, že to jistě platí pro Storma mají slepou víru v nové globální partnery. Oni totiž obyvatelé těch zemí jsou mnohem více při zemi a to mám jako životní zkušenost po kontaktu s nimi. A obyčejní lidé ne blbci co se potřebují předvádět a poměřovat si podají ruce nebo se spolu alespoň přátelsky baví jako např. Ukrajinci s Rusy i v době plně vyhrocených vztahů jejich vlád. Víte u inteligentních lidí, kteří mají jistý vhled a pochopení je to běžné a to jsem taky zjistil životní zkušeností, takže naposledy:

      Hledáte třísku v oku druhého, ale trám ve vlastním oku nevidíte.

      Pak už je jen ten výrok:

      Neházej perly s.... Nebo hrách na zeď.

      Co platí o diskutujících zde? Asi je to tu takový průřez.

      Hezký den Storme a přejivám ho upřímně.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:40 20.08.2019

      Olivav: Většina dnešního vyhořelého paliva je recyklovatelná. Takže je potřeba ji recyklovat, ale to stojí peníze.

      Strany je potřeba hodnotit jak se snaží o nápravu škod, a tam je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Olivav: Většina dnešního vyhořelého paliva je recyklovatelná. Takže je potřeba ji recyklovat, ale to stojí peníze.

      Strany je potřeba hodnotit jak se snaží o nápravu škod, a tam je to jasné.
      Už jen ten článek hezky začíná...
      " If all goes well, the facility will finally enable the US Department of Energy (DOE) to begin treating the toxic, radioactive waste that accumulated at the site for more than 40 years, starting during the Second World War."

      Jaký je stav jinde?
      Skrýt celý příspěvek

     • Olivav
      18:11 20.08.2019

      Jirosi
      16:40 20.08.2019

      Jsi dokonalý příklad toho co jsem psal:

      Pro hledání třísky v oku druhých nevidíš trám ve vlastním.

      Proč?

      Protože v tom článku je i pasáž:

      Decades ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      16:40 20.08.2019

      Jsi dokonalý příklad toho co jsem psal:

      Pro hledání třísky v oku druhých nevidíš trám ve vlastním.

      Proč?

      Protože v tom článku je i pasáž:

      Decades after the site stopped producing plutonium for nuclear weapons, the legacy of Hanford's activities is still causing trouble. Just this year, a tunnel holding railway carriages full of radioactive material collapsed. Separately, at least a dozen employees who were tearing down a contaminated building reportedly tested positive for plutonium inhalation. But the site's biggest challenge lies underground, in 177 carbon-steel tanks. Together, these buried containers hold more than 200 million litres of highly hazardous liquids and peanut-buttery sludge — enough to fill 80 Olympic-size swimming pools. More than one-third of the tanks have leaked, contaminating groundwater with radioactive and chemical waste.

      Takže to o tom, že to možná zvládnou a že se o to pokusí není pochyb, ale už ten sklad kontaminoval podzemní vodu, zřícený tunel vedl k intoxikaci nekolika zaměstnanců atd...

      Přesně v duchu účelového vběru jste citoval, abyste mohl opět ukázat na třísku v oku tipuji nejspíše RF, ale ten trám ve smyslu, že to není tak růžové ani v lokalitě zmíněné v článku jaksi už ignorujete.

      Naprosto přesně jste mi dokázal přesně to, co tu píši. A prosím ušetřete mě toho, že RF nic nedělá s Majakem apod. ano to nezpochybňuji. Máslo je tam i onde a toxičtější lokalita je v RF to ano.

      S vámi nemá cenu vést diskusi. Já neobhajuji RF, ale ukazoval jsem, že bordel je všude.

      Mně je upřímně jedno, když si hodláte zbožštit jednu stranu. To už tak někdo má.

      Hezký den
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:58 21.08.2019

      Olivav: "Separately, at least a dozen employees who were tearing down a contaminated building reportedly tested positive for plutonium inhalation."

      "S vámi nemá cenu vést diskusi. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Olivav: "Separately, at least a dozen employees who were tearing down a contaminated building reportedly tested positive for plutonium inhalation."

      "S vámi nemá cenu vést diskusi. Já neobhajuji RF, ale ukazoval jsem, že bordel je všude."

      Historie se stala, tu už nezměníme. Ale můžeme změnit jak bude vypadat naše budoucnost! Ale to lez udělat jen tak, že po sobě začneme uklízet!
      Skrýt celý příspěvek

     • Olivav
      13:04 21.08.2019

      Jirosi,

      opravdu se nad sebou zamyslete. Vy z celého odstavce vyberete jdnu větu o úklidu, kdy se tala nehoda, ale že více jak třetina těch barelů netěsní a radiace kontaminovala ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi,

      opravdu se nad sebou zamyslete. Vy z celého odstavce vyberete jdnu větu o úklidu, kdy se tala nehoda, ale že více jak třetina těch barelů netěsní a radiace kontaminovala spodní vodu to už jaksi opět účelově vynecháváte.

      But the site's biggest challenge lies underground, in 177 carbon-steel tanks. Together, these buried containers hold more than 200 million litres of highly hazardous liquids and peanut-buttery sludge — enough to fill 80 Olympic-size swimming pools. More than one-third of the tanks have leaked, contaminating groundwater with radioactive and chemical waste.

      Hledejte ten trám. Buďte objektivní, pokud to dokážete tak se vám otevřou obzory.

      To co jste napsal nakonec za to vám upřimně děkuji.

      Historie se stala, tu už nezměníme. Ale můžeme změnit jak bude vypadat naše budoucnost! Ale to lez udělat jen tak, že po sobě začneme uklízet!

      TO je něco jak jsem psal už ohledně Storma podepíši a s tím plně souhlasím.

      Já opět říkám neobhajuji RF to by mě ani nenapadlo, ale říkám, že máslo mají na hlavě všicni a vy máte naprostou pravdu, že bychom měli to svinstvo uklidit.

      Hezký den vám přeji.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:56 21.08.2019

      "Já opět říkám neobhajuji RF to by mě ani nenapadlo, ale říkám, že máslo mají na hlavě všicni a vy máte naprostou pravdu, že bychom měli to svinstvo uklidit."

      Proč si něco přát, a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Já opět říkám neobhajuji RF to by mě ani nenapadlo, ale říkám, že máslo mají na hlavě všicni a vy máte naprostou pravdu, že bychom měli to svinstvo uklidit."

      Proč si něco přát, a nehodnotit to co se už děje?
      Nikdo to nedokáže uklidit hned, přece jen se to hromadilo více než 40.let. Ale je rozdíl začít a nebo ani neměřit zda to někam uniká...
      Skrýt celý příspěvek

   • danny
    10:29 19.08.2019

    Storm: dík za info. O havárii na Leninovi slyším prvně. Človek se pořád musí vzdělávat...

    Storm: dík za info. O havárii na Leninovi slyším prvně. Človek se pořád musí vzdělávat...

 • PavolR
  17:49 14.08.2019

  Evakuácia ruskej obce odpískaná. Tvrdia, že malo ísť o vopred plánované cvičenie. Nech už je to akokoľvek, spôsobili si tým škody - to už radšej nemali tú evakuáciu vôbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Evakuácia ruskej obce odpískaná. Tvrdia, že malo ísť o vopred plánované cvičenie. Nech už je to akokoľvek, spôsobili si tým škody - to už radšej nemali tú evakuáciu vôbec vyhlasovať ...
  Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   17:55 14.08.2019

   PavolR zřejmě nečteš diskusi tak sem to dám ještě jednou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   PavolR zřejmě nečteš diskusi tak sem to dám ještě jednou ....
   https://www.seznamzpravy.cz/cl...
   Podle agentury TASS jde ve vesnici Něnoksa o vcelku běžnou praxi. Vojáci z nedaleké základny prý podobná doporučení vydávali i dříve. Že jsou evakuace města pravidelnou záležitostí, potvrdil i ukrajinský novinář, který často upozorňuje na porušování lidských práv v Rusku, Maxim Eristavi na svém Twitteru. Podle informací místních novinářů jsou evakuace ve městě „pravidelnou každoměsíční záležitostí a není nutné ji připisovat nedávné nehodě“.

   Ještě něco k tomu nosiči Poseidonu...
   http://www.hisutton.com/images...
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    18:14 14.08.2019

    "Tapetovanie" nie je diskusia - a na dôvažok je navidomoči kontraproduktívne, lebo sa konkrétna informácia môže medzi ostatnými stratiť. ;-p

    "Tapetovanie" nie je diskusia - a na dôvažok je navidomoči kontraproduktívne, lebo sa konkrétna informácia môže medzi ostatnými stratiť. ;-p

    • semtam
     19:34 14.08.2019

     Docela mě zarazila včerejší záplava zpráv z místa havárie.
     Možná si někdo všiml, že tento zřejmě běžný akt zneužívá propaganda za pomoci svých nástrojů (trolů a "nezávislých" ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Docela mě zarazila včerejší záplava zpráv z místa havárie.
     Možná si někdo všiml, že tento zřejmě běžný akt zneužívá propaganda za pomoci svých nástrojů (trolů a "nezávislých" novinářů) a z toho důvodu doporučení o evakuaci zrušili.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:32 14.08.2019

      Zatím sem si všiml jen vyzdvihování jiných nukleárních problémů.
      I na webech co o nich nikdy nepsali.

      Zatím sem si všiml jen vyzdvihování jiných nukleárních problémů.
      I na webech co o nich nikdy nepsali.

     • liberal shark
      21:49 14.08.2019

      Jj, zaplava zprav je dobrá maskirovka :-).

      Jj, zaplava zprav je dobrá maskirovka :-).

     • givicz
      22:28 14.08.2019

      Příteli o jaké maskirovce mluvíš ... nedávná havárie ze zde probírala dopodrobna máš zde vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, že ani hodnoty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Příteli o jaké maskirovce mluvíš ... nedávná havárie ze zde probírala dopodrobna máš zde vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, že ani hodnoty okolo dvacetinásobku normy neohrožují lidské zdraví a vyjádření určitě ne proruského novináře z Ukrajiny jsou evakuace ve městě „pravidelnou každoměsíční záležitostí a není nutné je připisovat nedávné nehodě“..... dále zcela jistě nezaujatý článek pojednává o katastrofickém stavu Ruského námořnictva, že je nebezpečnější vlastním posádkám než nepřátelům ruského státu.... tak dát sem pár aktuálních novinek o kterých zdejší diskutující očividně nemají ani páru z Ruského námořnictva jistě není od věci.... :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:49 16.08.2019

      "Příteli o jaké maskirovce mluvíš ... nedávná havárie ze zde probírala dopodrobna máš zde vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, že ani hodnoty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Příteli o jaké maskirovce mluvíš ... nedávná havárie ze zde probírala dopodrobna máš zde vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, že ani hodnoty okolo dvacetinásobku normy neohrožují lidské zdraví "

      "Proto si směna v reaktoru mohla být jista pouze tím, že radiace ve většině budov reaktoru dosahuje nejméně 3,6 R/h (skutečná úroveň byla v některých oblastech více než 20 000 R/h; smrtelná dávka je asi 500 rentgenů po více než 5 hodin)" https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      I tady byla ze začátku radiace v normě :)
      Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:45 14.08.2019

  Hlavní jaderná ponorka Chabarovsk jaderného torpéda Poseidon bude spuštěna na vodu do konce tohoto roku.....
  https://ria.ru/20190727/155692...
  MOSKVA, 27. července - RIA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavní jaderná ponorka Chabarovsk jaderného torpéda Poseidon bude spuštěna na vodu do konce tohoto roku.....
  https://ria.ru/20190727/155692...
  MOSKVA, 27. července - RIA News. Zvláštní jaderná ponorka CHABAROVSK (projekt 09851), která se stane pravidelným nosičem bezpilotní torpéda Poseidon, bude uvedena do provozu v závodě Sevmash do konce roku, informoval RIA Novosti zdroj ve vojensko-průmyslovém komplexu.
  V dubnu proběhl v Sevmash ceremoniál spuštění ponorky Belgorod (projekt 09852), jednalo se o experimentálního nosiče podvodních dronů.
  "Ponorka Belgorod je zkušebním nosičem Poseidonu, standardním dopravcem bude loď jiného projektu - 09851 CHABAROVSK, který by měl být spuštěn na vodu letos.

  Poprvé prezident Vladimir Putin hovořil o vývoji bezpilotních podvodních prostředcích prostředků v Rusku, schopných pohybovat se ve velmi velkých hloubkách a při vysokých rychlostech, ve zprávě loni pro Federální shromáždění.
  Podle něj takové drony mohou nést jak konvenční, tak jadernou munici, což jim umožní zasáhnout skupiny letadlových lodí, pobřežní opevnění a infrastrukturu.
  V letošním sdělení Putin hovořil také o Poseidonovi. Řekl, že práce probíhá podle plánu: komplex je úspěšně testován.
  Plánuje se přijetí systému na přelomu let 2020-2021.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:28 14.08.2019

  Dok pro letadlovou loď Admiral Kuznětsov bude zmodernizován za rok
  https://ria.ru/20190627/155595...
  27.06.2019
  PARRIOT PARK (Moskevská oblast), 27. června - RIA Novosti. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dok pro letadlovou loď Admiral Kuznětsov bude zmodernizován za rok
  https://ria.ru/20190627/155595...
  27.06.2019
  PARRIOT PARK (Moskevská oblast), 27. června - RIA Novosti. Modernizace 35. loděnice (Murmansk) pro dokování letadlové lodi admirála Kuznetsova potrvá rok, nebude to mít vliv na dodávku lodi v roce 2021, řekl ve čtvrtek RIA Novosti šéf společnosti United Shipbuilding Corporation (USC) Alexej Rakhmanov.

  Od 1. července začneme s modernizací přístaviště. Bude to trvat rok, než se dok pro Kuznetsova dokončí. Musíme mít čas dát flotilě loď v roce 2021," řekl Rakhmanov během fóra Army-2019.

  V předvečer závodu Zvyozdochka (část USC) podepsala smlouvu s jednou z ruských bank o financování opravy loděnic 35. závodu.
  Podle Rakhmanovu bude dokování lodi a modernizace loděnic prováděno současně.
  Vojenské oddělení uzavřelo v dubnu loňského roku se Státním střediskem Zvezdochka státní smlouvu na obnovu technické připravenosti a modernizaci letadlové lodi. Samotní stavitelé lodí se dříve ujistili, že práci dokončí včas, a to i přes nouzovou situaci s plovoucím dokem.
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   18:57 14.08.2019

   Ty woe Givi!! "Kuznetsov", "Rakhmanov", "Zvyozdochka" a hned vzápětí "Státní středisko Zvezdochka"...
   ...mě ani tak nevadí trolli, ale ta tvoje NAPROSTÁ nekompetentnost i k tomu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ty woe Givi!! "Kuznetsov", "Rakhmanov", "Zvyozdochka" a hned vzápětí "Státní středisko Zvezdochka"...
   ...mě ani tak nevadí trolli, ale ta tvoje NAPROSTÁ nekompetentnost i k tomu tupému trollení a přepisování z not je prostě tragická!!!!
   Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    19:05 14.08.2019

    RiMr71 tak vrátí se Admiral Kuznětsov do služby Ruského námořnictva nebo ne ??? zdejší odborníci predikovali, že ne ???? tak jak tedy :) :)

    RiMr71 tak vrátí se Admiral Kuznětsov do služby Ruského námořnictva nebo ne ??? zdejší odborníci predikovali, že ne ???? tak jak tedy :) :)

    • RiMr71
     20:04 14.08.2019

     ...Kuznětsov... tos to spravil... je to horší, než jsem si myslel...

     ...Kuznětsov... tos to spravil... je to horší, než jsem si myslel...

     • givicz
      20:14 14.08.2019

      RiMr71 počkej odborníku neutíkej mi od otázky :) :)

      RiMr71 počkej odborníku neutíkej mi od otázky :) :)

     • Scotty
      20:37 14.08.2019

      Tak v Rusku přijali socialistický závazek opravit letadlovku do roku 2021 a co z toho. Až bude loď provozuschopná a vypluje na moře můžeme hodnotit kdo měl pravdu. Možná doženou a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak v Rusku přijali socialistický závazek opravit letadlovku do roku 2021 a co z toho. Až bude loď provozuschopná a vypluje na moře můžeme hodnotit kdo měl pravdu. Možná doženou a předeženou, ale možná taky ne.
      Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      20:48 14.08.2019

      Scotty počkej jaký socialistický závazek ??? je podepsaná ofiko smlouva na opravu maximálně se můžeme bavit zda se podaří dodržet termín rok 2021, šéf společnosti USC tvrdí, že i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty počkej jaký socialistický závazek ??? je podepsaná ofiko smlouva na opravu maximálně se můžeme bavit zda se podaří dodržet termín rok 2021, šéf společnosti USC tvrdí, že i přes modernizaci loděnice to zvládnou... stejně tak je ofiko smlouva na T14 Armata, Mig 35, Su 57 atd. atd....
      Skrýt celý příspěvek

    • danny
     12:21 15.08.2019

     givicz: mě hlavně zajímá rozsah opravy. Jestli vyměnili rozvody, topeniště, kotle atd...

     givicz: mě hlavně zajímá rozsah opravy. Jestli vyměnili rozvody, topeniště, kotle atd...

     • Storm
      10:33 16.08.2019

      To asi néééé, valná část modernizace prý spočívá v pořízení dalších dvou vlečných člunů, které ve společném zápřahu s těmi starými dovolí vyvinout i takovou rychlost, žen bude nově ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To asi néééé, valná část modernizace prý spočívá v pořízení dalších dvou vlečných člunů, které ve společném zápřahu s těmi starými dovolí vyvinout i takovou rychlost, žen bude nově možné provádět z paluby Kuzněcovova omezeně i letové operace a letadla v místě nasazení už nebudou muset být přelétnuta na letecké základny na pevnině...
      Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:50 14.08.2019

  Moc nechápu, proč se v diskusi řeší motor s otevřeným cyklem, když z článku celkem jasně vyplývá, že se jedná o motor s izotopovým generátorem. Burevestnik, jestli existuje, určitě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc nechápu, proč se v diskusi řeší motor s otevřeným cyklem, když z článku celkem jasně vyplývá, že se jedná o motor s izotopovým generátorem. Burevestnik, jestli existuje, určitě nepohání reaktor. Otázka je, co si vůbec představit pod tím propagandistickým neomezeným dosahem. Předpokládám, že se jedná jen o dolet prodloužený tak, aby střela zasáhla libovolné místo na planetě, a ne po nejkratší balistické dráze.

  Jinak mě překvapilo, že se většina zmiňovaných havárií odehrála na vyřazených jednotkách, nebo v průběhu likvidace. Ty asi na bojovou připravenost nebudou mít valný vliv. A vůbec je započítávání některých incidentů do havárií námořnictva takové sporné, viz. zmiňovaný nepovedený test rakety.
  V případě některých sporných přestaveb a modernizací má člověk málem pocit, že je někdo zapálil, aby se přestalo mrhat prostředky na nesmysl.

  Hlavním problémem ruského námořnictva zůstává nedostatek peněz, výrobních a opravárenských kapacit, a v neposlední řadě kvalifikovaných lidí.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:29 14.08.2019

  ...áááá, Givi už vystál frontu na jodové tablety a je zpět mezi námi... :)

  Já bych těm zlehčovačům a "abystesenepoamícipřecetaky" obhájcům a milovníkům teho dubiska na východě, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...áááá, Givi už vystál frontu na jodové tablety a je zpět mezi námi... :)

  Já bych těm zlehčovačům a "abystesenepoamícipřecetaky" obhájcům a milovníkům teho dubiska na východě, postavil dače u jezera Karačaj...
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Nám ostatním co jim nevlhne... oko při pohledu na rusou pěticípou hvězdu, nezbývá než doufat, že jde "jen" o havárii zveřejněného rozsahu a nejde o tradiční všiváckou maskirovku mnohem většího průšvihu.

  Ta země používá jako palivo vlastní obyvatele, snad i ta Čína má větší úctu k vlastnímu obyvateli..
  Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   13:46 14.08.2019

   RiMr71 zapomínáš, že Rusko je největší země na zeměkouli, kdy díky této velikosti se tam nacházejí obrovské oblasti panenské přírody, kde nevstoupila noha člověka .... lidé z ČR ...
   Zobrazit celý příspěvek

   RiMr71 zapomínáš, že Rusko je největší země na zeměkouli, kdy díky této velikosti se tam nacházejí obrovské oblasti panenské přírody, kde nevstoupila noha člověka .... lidé z ČR jezdí na Sibiř se kochat nedotčenou přírodou, kterou v ČR nemají šanci vidět ...
   Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
   14:24 14.08.2019

   Jo díky, ale možná bys mohl učit surfovat Japonce u Fukušiny nebo učit je zase jíst ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jo díky, ale možná bys mohl učit surfovat Japonce u Fukušiny nebo učit je zase jíst Sushi:

   https://www.reuters.com/articl...

   V neposlední řade bys je měl naučit důvěřovat jejich vládě nebo TEPKU, když prý voda obsahue jen tricium a ejhle nakonec se z toho vyklubalo i stroncium atd...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:55 14.08.2019

    Japonsko u Fukušimi udělalo víc práce na dlouhodovém vyřešení problému, než SSSR/Rusko za celou svoji existenci v odstraňování jaderného bordelu ze své země.

    Japonsko u Fukušimi udělalo víc práce na dlouhodovém vyřešení problému, než SSSR/Rusko za celou svoji existenci v odstraňování jaderného bordelu ze své země.

    • Olivav
     09:28 15.08.2019

     Ano Jirosi máš naprostou pravdu. Jen tak na okraj SSSR/RF díky Chernobylu získala neocenitelné zkušenosti. Bohužel cena byla obrovská. Japonci si to zvládnou sami ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano Jirosi máš naprostou pravdu. Jen tak na okraj SSSR/RF díky Chernobylu získala neocenitelné zkušenosti. Bohužel cena byla obrovská. Japonci si to zvládnou sami ;-)

     https://www.globalresearch.ca/...

     https://tass.com/world/1039631...

     Kéž by to tak nakonec bylo. A o dlouhodobém vyřešení zatím nelze mluvit ani omylem. Ty tuny vody se Stronciem jako neexistují a mohou je tam skladovat dále. Místa jako dost, že? Nebo prohlásí, že tam je jen tricium a nalijí to do oceánu?

     Proboha Fukusima není ani omylem vyřešena, tak jako Chernobyl jaksi pořád není vyřešen. Naštěstí tam je nový sarkofág. Ten starý asi brzy spadne.

     Prosím ušetřete mě známých faktů, kdo ten nový sarkofág platil a stavěl, takže to tu raději dám sám:

     https://cs.wikipedia.org/wiki/...
     https://www.ebrd.com/what-we-d...

     Hezký den
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:52 15.08.2019

      Nikdo nepsal vyřešena, ale oni každý den pracují na řešení.
      Rusko by více pomohlo, kdyby si začalo řešit svoje problémy!
      Co se dělá v Rusko pro odstranění Černobylu... Nic, je na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nikdo nepsal vyřešena, ale oni každý den pracují na řešení.
      Rusko by více pomohlo, kdyby si začalo řešit svoje problémy!
      Co se dělá v Rusko pro odstranění Černobylu... Nic, je na Ukrajině...
      Raději dělají další investice do dalších problémů!

      Rusko Ukrajině přispělo vojenskou agresí...

      Cernobyl nebyl jediným jadernou havárii v SSSR, spíše byl poslední!
      Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:18 14.08.2019

  Koukám, že od doby kdy maršál Žukov jako jediný na světě záměrně použil jadernou zbraň proti vlastním lidem, se toho zas tak moc nezměnilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že od doby kdy maršál Žukov jako jediný na světě záměrně použil jadernou zbraň proti vlastním lidem, se toho zas tak moc nezměnilo :-(.
  https://www.valka.cz/11073-Zuk...
  Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
   12:57 14.08.2019

   Díky za info,

   docela zajímavé, ale ten článek je takový hodně přehnaný. Zde je to asi lépe ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Díky za info,

   docela zajímavé, ale ten článek je takový hodně přehnaný. Zde je to asi lépe napsáno:

   https://en.wikipedia.org/wiki/...

   Nebo i v NY Times https://www.nytimes.com/1993/1... kde se zmiňují i o cca 200tis občanech USA, kteří byli vystaveni do určitého stupně radiaci.

   Jinak Čína nebyla lepší, protože si vzpomínám, že taky trénovali postup okolo epicentra jaderného výbuchu, takže Zhukov nebyl jediný, kdo něco takového testoval.

   Nedivil bych se ani tomu, kdyby podobné testy naplánovaly všechny jaderné velmoci. Francouzi a atol Bikiny taky pecka.

   Pro zlepšení schopnosti vraždit se navzájem se člověk neštítil ledasčeho.
   Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
   14:18 14.08.2019

   Jo jinak zajímavé dokumenty o tom "experimentu" ať si obrázek udělá každý sám:

   Totskoye ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jo jinak zajímavé dokumenty o tom "experimentu" ať si obrázek udělá každý sám:

   Totskoye exercise
   https://www.youtube.com/watch?...

   https://www.youtube.com/watch?...

   Jinak zde taky pěkné shrnutí:
   https://www.naav.com/...

   https://www.youtube.com/watch?...

   Tady přiznali, že jich celkem ozářili cca 400tis, což je v porovnání s Totskoye docela zajímavé číslo, že?

   Jo oni to dělali jen v SSSR ;-)

   A ty Číňany už se mi hledat fakt nechce.

   Já si iluze prostě nedělám a nehodlám dělat. Moje zkušenost při rozhovorech s kolegy v USA, kdy jsem se s nimi bavil i o vojenských věcech. Nikdo jsme nebyli vojáky na což upozorňuji předem, tak jejich názory a postřehy by možná mnohé překvapily ;-)

   No tak hezké pokoukání a počtení o tom jak to ve světě chodí.

   Hezký a pozitivní den přeji všem.
   Skrýt celý příspěvek

   • Olivav
    14:22 14.08.2019

    Jen doplním aby to vyznělo přesně, tak si myslím, že to Totskoye, kterého se účastnilo 45tis a cca 3tis měly být vystaveny radiaci není konečné číslo, protože si myslím, že to v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jen doplním aby to vyznělo přesně, tak si myslím, že to Totskoye, kterého se účastnilo 45tis a cca 3tis měly být vystaveny radiaci není konečné číslo, protože si myslím, že to v SSSR zkoušeli vícekrát, ale dohledávat vše se mi nechce. V tom článku z NY Times je vidět kolik lidí žilo blízko střelnicím.

    A šlo by pokračovat dokolečka dokola.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:01 14.08.2019

     "In Operation Desert Rock, the military conducted a series of nuclear tests in the Nevada Proving Grounds between 1951 and 1957. In total, more nearly 400,000 American soldiers ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "In Operation Desert Rock, the military conducted a series of nuclear tests in the Nevada Proving Grounds between 1951 and 1957. In total, more nearly 400,000 American soldiers and civilians would be classified as 'atomic veterans.'"

     V Rusku civilisty nikdo nepočítá!
     Skrýt celý příspěvek

     • Olivav
      09:32 15.08.2019

      Proboha máte to výše, tak znovu: https://www.nytimes.com/1993/1...

      At the time, about a million people ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Proboha máte to výše, tak znovu: https://www.nytimes.com/1993/1...

      At the time, about a million people lived within 100 miles of the test site. Nuclear specialists said the extent of the radioactive fallout would have depended on weather conditions. Kuibyshev, about 80 miles to the west of the site, had about 800,000 inhabitants in the 1950's and Orenburg, about 100 miles to the east, had about 265,000. Three miles from the explosion site was the village of Totskoye, and less than 20 miles away the small town of Sorochinsk, where villagers in the documentary said many people later developed cancer and other illnesses attributed to radiation.

      Oni jsou objetivnější než obdivovači, tak dodali:

      Similar reports have also come from Americans who lived downwind from atmospheric tests, among them inhabitants of Utah and of the Marshall Islands in the South Pacific.

      Takže proboha jak se říká poturčenec horší turka.

      Hezký den a slunce v duši.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:55 15.08.2019

      Olivav: Tohle snad byl jediný test Atomové(vodíkové) pumy v Rusku...

      Olivav: Tohle snad byl jediný test Atomové(vodíkové) pumy v Rusku...

  • Tesil
   18:27 14.08.2019

   Vzhledem k operaci Buster-Jangle v tom Žukov asi nebyl sám.

   http://plutonit.xf.cz/Buster-J...

   Vzhledem k operaci Buster-Jangle v tom Žukov asi nebyl sám.

   http://plutonit.xf.cz/Buster-J...

 • givicz
  11:48 14.08.2019

  Borisov po realizaci bude závod zpracovávat 330 000 tun železa za rok .. aby bylo možné jednoduše ocenit toto číslo současná kapacita všech závodů spojené loďní korporace je 320 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Borisov po realizaci bude závod zpracovávat 330 000 tun železa za rok .. aby bylo možné jednoduše ocenit toto číslo současná kapacita všech závodů spojené loďní korporace je 320 000 tun .. to znamená, že zemi to umožní zdvojnásobit produkci ...
  2. 8. 2019
  https://www.youtube.com/watch?...


  Do loděnice Zvedza dopravili druhý obří jeřáb " Goliáš "
  https://topwar.ru/159704-na-zv...
  Objevili se snímky s dopravou po moři do Большой Камень jeřábu " Goliáš " s nosností 1,2 tis. Tun. Mluvíme o dodávce vybavení pro práci s supermasivními předměty na loděnici Zvezda.

  Toto je druhý Goliášský jeřáb, který je dodáván do Velké kamenné loděnice. První byl dodán minulý rok. Výška jeřábu je 117 m, šířka nosníku Goliath je téměř 190 m. Je známo, že druhý Goliáš bude nainstalován v suchém doku loděnice po dodání pomocného zařízení nezbytného pro jeho provoz. Využije se při stavbě nejen vojenské, ale i civilní techniky. To zahrnuje nosiče plynu a ledoborce projektu Leader. Mnoho z těchto plavidel je orientováno na práci v polárních šířkách.

  Tisková služba SSK Zvezda hlásí, že suchý dok je objektem druhé etapy. Uvedení do provozu tohoto zařízení o rozměrech 485x114x15 m bude uvedeno do provozu výrazně v předstihu. Zpočátku se mělo dodání uskutečnit v roce 2023, nyní však plánují dokončit veškerou práci v roce 2020.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:41 14.08.2019

   Tak třeba to už v dalším pokusu(běžném provozu) dotáhnou na další pořádný p...
   Ale jásat nad dostatkem prostředků na to budeš jen ty.

   Tak třeba to už v dalším pokusu(běžném provozu) dotáhnou na další pořádný p...
   Ale jásat nad dostatkem prostředků na to budeš jen ty.

   • givicz
    14:32 14.08.2019

    Jirosi speciální zprávy pro tebe (ještě pro tebe spešl zvýrazním zlata a DEVIZOVÝCH rezerv)

    Rusko může zaujmout čtvrté místo na světě ve zlatých a devizových ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi speciální zprávy pro tebe (ještě pro tebe spešl zvýrazním zlata a DEVIZOVÝCH rezerv)

    Rusko může zaujmout čtvrté místo na světě ve zlatých a devizových rezervách
    https://topwar.ru/161152-rossi...
    11. srpna 2019
    Rusko může brzy obsadit čtvrté místo na světě ve zlatých a devizových rezervách a poslat Saudskou Arábii na páté místo. Uvádí to Bloomberg.
    Podle agentury Rusko ve strachu z uvalení nových sankcí Spojenými státy a Evropskou unií přísně omezuje svůj rozpočet a udržuje přebytek, zatímco Saúdská Arábie stále utrácí své peníze na sociální služby. Kromě toho cena barelu ropy klesajícího na 58 USD negativně ovlivňuje mnoho zemí OPEC, včetně Saúdské Arábie, pokud jde o vládní výdaje. Zároveň Rusko, jehož rozpočet je určen na náklady na barel ropy za 40 USD, neztrácí nic. S ohledem na náklady na ropu a vládní výdaje má Rusko šanci předjmout Saúdskou Arábii ve zlatých a devizových rezervách....
    Agentura poznamenává, že navzdory zavedení nového balíčku prot ruských sankcí, které omezují přístup Ruska k dluhovému financování denominovanému v dolarech, Moskva nadále zvyšuje své zlaté a devizové rezervy a nakonec „hrozí“ vytlačení Saúdské Arábie ze čtvrtého místa ve svých rezervách.

    Dříve se uvádělo, že za poslední čtyři roky ruské zlaté a měnové rezervy vzrostly o 45% a v červnu dosáhly 518 miliard USD, zatímco Rijádovy zlaté a měnové rezervy za stejné období činily 527 miliard USD.

    Připomeňme, že devizové rezervy se skládají z měny, měnového zlata a zvláštních práv čerpání, která jsou pod kontrolou státu.

    Přidám něco pro porovnání :
    Deficit rozpočtu USA se prohloubil o 27 procent, výběr daní nestačí výdajům
    https://www.novinky.cz/ekonomi...
    12. 8. 2019
    Deficit federálního rozpočtu USA se za deset měsíců tohoto fiskálního roku prohloubil o 27 procent na 867 miliard USD (20 bilionů Kč). Výdaje rozpočtu rostly více než dvakrát rychleji než výběr daní. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo americké ministerstvo financí.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:02 14.08.2019

     Kolik z toho věnují na odstranění jediné z desítek jaderných odpadů na svém vlastním území, případně území SSSR?

     Kolik z toho věnují na odstranění jediné z desítek jaderných odpadů na svém vlastním území, případně území SSSR?

    • Jirosi
     21:19 14.08.2019

     "Přidám něco pro porovnání :
     Deficit federálního rozpočtu USA se za deset měsíců tohoto fiskálního roku prohloubil o 27 procent na 867 miliard USD (20 bilionů Kč). "

     "K ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Přidám něco pro porovnání :
     Deficit federálního rozpočtu USA se za deset měsíců tohoto fiskálního roku prohloubil o 27 procent na 867 miliard USD (20 bilionů Kč). "

     "K prohloubení deficitu přispívá loňské rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa snížit daně o 1,5 bilionu USD, a také nové výdaje."

     1 500-867 = 633 > USA vydělali 633miliard UDS, jen je místo do zlata vrátily svým občanům .... Tedy v jediném roce zvedli daňové příjmy o víc, než je celá Ruská rezerva.
     Blby co...
     Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:13 14.08.2019

  Oprava ponorky Losharik začne na podzim
  https://tass.ru/armiya-i-opk/6...
  MOSKVA 14. srpna. TASS /. Obnova ponorky AS-31 (Losharik) poškozená v důsledku požáru v Barentsově ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oprava ponorky Losharik začne na podzim
  https://tass.ru/armiya-i-opk/6...
  MOSKVA 14. srpna. TASS /. Obnova ponorky AS-31 (Losharik) poškozená v důsledku požáru v Barentsově moři 1. července začne na podzim ve středisku opravy lodí Zvezdochka (Severodvinsk, Archangelská oblast). Ve středu to oznámila TASS jako zdroj ve vojensko-průmyslovém komplexu Ruské federace.

  Drábová: Takové hodnoty zdraví neškodí
  https://www.seznamzpravy.cz/cl...
  Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ani hodnoty okolo dvacetinásobku normy neohrožují lidské zdraví. „Je to závažné zvýšení a znamená to, že se tam něco opravdu muselo stát, pokud ale platí uvedené hodnoty, ohrožení na zdraví nehrozí," řekla Drábová Seznamu.

  Ruské úřady nejprve obyvatelům vesnice Něnoksa nedaleko Severodvinska doporučily, aby po nepovedeném testu obec opustili. Později ale úřady doporučení odvolaly. Změnu vysvětlily tím, že vojáci plánovanou činnost, která měla být důvodem vyklizení vesnice, odložili.

  Podle agentury TASS jde ve vesnici Něnoksa o vcelku běžnou praxi. Vojáci z nedaleké základny prý podobná doporučení vydávali i dříve.

  Že jsou evakuace města pravidelnou záležitostí, potvrdil i ukrajinský novinář, který často upozorňuje na porušování lidských práv v Rusku, Maxim Eristavi na svém Twitteru. Podle informací místních novinářů jsou evakuace ve městě „pravidelnou každoměsíční záležitostí a není nutné ji připisovat nedávné nehodě“.
  Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  10:28 14.08.2019
  Oblíbený příspěvek

  gangut
  17:08 13.08.2019

  Ani ČSSR nemala jadrové zbrane a koľko že tu bolo pre ne cieľov?

  ANO Československo jaderné zbraně nemělo... A "cielov" jen na území ČR byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut
  17:08 13.08.2019

  Ani ČSSR nemala jadrové zbrane a koľko že tu bolo pre ne cieľov?

  ANO Československo jaderné zbraně nemělo... A "cielov" jen na území ČR byly pravděpodobně nejméně tři. Minimálně tedy každý ze třech skladů jaderných zbraní na území ČR v té době...


  Olivav
  17:52 13.08.2019
  Kdo použil jaderné zbraně proti civilnímu obyvatelstvu?

  Já vím bohužel o jediné zemi a ta je měla jako první a výsledek?

  Prostě protivník nechtěl zůstat pozadu a tak si je pořídil a dokud je neměl nebo neměl dost nosičů, tak mlžil a hrozil apod... A ten druhý taky a vypracovali doktríny k útočnému použití apod...

  Bohužel to vedlo k tomu, že je chtěl kde kdo. Kdy se lidé nevraždili a nezáviděli si, tak ani ty JZ nepotřebujeme. Protože jsme jen stádo zlých opic, tak to vede k tomu vyhrožování a zbrojení apod...

  STORM reaguje:
  Tvůj příspěvek je přesně takový jaký jsem čekal, je to reakce typu ""ale oni bijou černochy""...
  Hodnotit užití jaderných zbraní v Japonsku během druhé světové války je z pohledu z dnešní doby dost krátkozraké a hodí se zejména lidem oslavující minulý režim a vzhlížejícím k velkému rudému bratru za kopcem na východě...

  Za druhé světové války bombardoval civilní obyvatelstvo kde kdo... Dělaly to podle mě všechny strany konfliktu, nebo téměř všechny. To jestli to byla jedna atomová bomba, nebo stovky a tisíce konvenčních se z dneška asi nedá moc hodnotit... Neb neskotečná prasárna je už samotné bombardování civilního obyvatelstva... a ve své podstatě bude nejspíše jedno jestli město zničili jedním letdlem s jednou atomovkou, nebo se stovkou letadel a tisícem konvenčních bomb ;o)
  Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   10:48 14.08.2019

   Kdysi jsem se o to trochu zajímal a podle slušných zdrojů jich bylo určitě víc. Dnes už bych musel dohledávat.

   Nedávno jsem někde četl, že jen v Praze bylo 5 cílů.

   Kdysi jsem se o to trochu zajímal a podle slušných zdrojů jich bylo určitě víc. Dnes už bych musel dohledávat.

   Nedávno jsem někde četl, že jen v Praze bylo 5 cílů.

  • Miroslav
   13:08 14.08.2019

   USA Americký Národný bezpečnostný archív odtajnil zatiaľ najpodrobnejší zoznam miest v bývalom Sovietskom zväze, vo východnej Európe a v Číne, ktorá sa v prípade jadrového ...
   Zobrazit celý příspěvek

   USA Americký Národný bezpečnostný archív odtajnil zatiaľ najpodrobnejší zoznam miest v bývalom Sovietskom zväze, vo východnej Európe a v Číne, ktorá sa v prípade jadrového konfliktu mala stať koncom 50. rokov minulého storočia terčom atómového bombardovania. Oznámila to dnes americká tlač. Na zozname je aj rad miest a vojenských objektov v bývalom Československu.

   Z odtajnených údajov vyplýva, že americkí armádni plánovači sa v roku 1956 zamerali na systematickú deštrukciu mestských a priemyselných cieľov vrátane výslovného zamerania na civilné obyvateľstvo kľúčových miest.

   Zaradené sú medzi ne Moskva, Leningrad (dnes Petrohrad), Peking, vtedajší východný Berlín a Varšava. Komentár Národného bezpečnostného archívu v tejto súvislosti poznamenáva, že zámerné a priame útoky na civilistov sú v rozpore s už vtedy platnými normami medzinárodného práva.


   Odtajnené údaje, sprístupnené verejnosti v súlade s archívnymi zákonmi USA, majú 800 stránok. Medzi miesta určené na "systematickú deštrukciu" jadrovým úderom bolo zaradených 1 200 miest v vtedajšom sovietskom bloku od východného Nemecka až po Čínu. Každé z nich má poradové číslo podľa významu, jednotkou je označená Moskva so 179 cieľmi jadrového útoku, dvojkou Leningrad so 145 cieľmi vrátane cieľov civilných.

   Vo vtedajšom Československu bola hlavným terčom Praha s poradovým číslom 61 a s 69 cieľmi určenými na zničenie. Ďalšie ciele boli v okolí hlavného mesta v Beroune, Kladne, Kralupoch nad Vltavou, Kráľovom Dvore, Neratoviciach, Psarov, Radotíne, Roztokách, Slanom a Štěchovíc.

   Pre ciele vo východnej Európe mali byť použité bomby, ktoré by mali v porovnaní s bombami pre ZSSR nižšiu ničivú silu, najmä z "politických a psychologických dôvodov", uvádza americký archív. Výnimkou mali byť objekty používané armádnym letectvom Varšavskej zmluvy. Prioritou pritom boli ciele v vtedajšom východnom Nemecku.

   Zoznam obsahoval takmer všetky vojenské letiská v Československu. Na území dnešnej Českej republiky bolo vytypovaných 15 letísk, ďalšie ciele sa nachádzali na Slovensku: v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Piešťanoch a na Sliači. Americké jadrové rakety boli namierené aj na priehradné múry Liptovskej Mary a Oravskej priehrady – ich zasiahnutie a následná prívalová vlna by spôsobila na Považí a Orave katastrofu obrovských rozmerov.

   Washington dobre vedel, ktoré letiská mohli Sovieti použiť a kde sú československé stíhacie a bombardovacie pluky, ktoré pripadali do úvahy ako nosiče atómových bômb. Ak by prišlo k bombardovaniu všetkých letísk, Československo by sa nepremenilo na púšť.

   Výrazne by ho to však poškodilo a spôsobilo nenávratné následky na zdraví miliónov obyvateľov. Zhruba 950-tisíc ľudí by zomrelo, ďalších dva a pol milióna by bolo zranených. Tieto následky označuje Tomek za miernejšie. Podľa jeho slov išlo z hľadiska použitých atómových zbraní o rané obdobie.

   Atómové plány ešte neboli také ako v neskorších časoch, keď sa v ich prípravách začalo aktívnejšie angažovať aj Československo. „Rátalo sa napríklad s tým, že by sovietske letectvo využilo naše letiská na odvetný úder.“

   ČESKOSLOVENSKO SÍCE NEVLASTNILO ATÓMOVÉ ZBRANE, ALE NA JEHO ÚZEMÍ SA OD KONCA 60. ROKOV NACHÁDZALI TRI SKLADY JAVOR V SPRÁVE SOVIETSKEJ ARMÁDY.

   Z nich by si československá armáda v prípade potreby vzala atómové hlavice, namontovala ich na svoje rakety a zavesila pod svoje lietadlá. Existujúci plán zahŕňal sériu 130 atómových úderov, vďaka ktorým by sa Československá ľudová armáda za týždeň prebila až k východofrancúzskemu Besançonu. Historik síce o reálnosti plánu pochybuje, ale všetko vraj bolo pripravené. Československo by sa tak na chvíľu stalo atómovou veľmocou.
   Skrýt celý příspěvek

 • Econ
  10:16 14.08.2019
  Oblíbený příspěvek

  Pomalý úpadek. To je přesně to, co se mi vybaví.
  Stárnutí zařízení, neschopnost jejich nahrazení (plovouci dok), ochota riskovat, aby se dohnala konkurence. A především, zavírání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pomalý úpadek. To je přesně to, co se mi vybaví.
  Stárnutí zařízení, neschopnost jejich nahrazení (plovouci dok), ochota riskovat, aby se dohnala konkurence. A především, zavírání oči před budoucnosti a tím co bude zítra.
  Vývoj jaderneho pohonu také ukazuje naprostou neúctu před životem. Nejde jen o to, že když se něco pokazí tak to "svítí". Ale zamořuje to okolí i při samotném letu. Po dopadu to bude minimálně špinavá bomba, za určitých okolností může ale dále probíhat jaderná reakce. Během testu budou zamořovat území své. Při použití pak území své, cílového nepřítele a všech zemí po trase.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:22 14.08.2019

   Po 30 letech zkušeností s ruským dodavatelem mohu konstatovat následující:
   V Rusku neexistuje technická a bezpečnostní kultura.
   Ruské organizace nemají systém s jednoznačně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Po 30 letech zkušeností s ruským dodavatelem mohu konstatovat následující:
   V Rusku neexistuje technická a bezpečnostní kultura.
   Ruské organizace nemají systém s jednoznačně rozdělenou zodpovědností a adekvátních pravomocí.
   Ruské organizace nejsou schopny řídit dodavatelské řetězce, zajistit systémovou integraci a řízení kvality projektových prací ani výroby.
   Vládne kultura utajování a zatloukání, takže lidé nemají zdaleka všechny informace, které potřebují.
   Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  22:20 13.08.2019

  tak dramatické to nebude, jistě, šlendrián z 90 let pořád zčásti přetrvává, ale hlavní potíž je dědictví po SSSR, tedy hodně roztříštěné portfolio lodí a systémů. Navíc prakticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak dramatické to nebude, jistě, šlendrián z 90 let pořád zčásti přetrvává, ale hlavní potíž je dědictví po SSSR, tedy hodně roztříštěné portfolio lodí a systémů. Navíc prakticky po každé nehodě starší lodě, jejichž je většina se hned objevuje otázka rentability takové opravy.
  S posledním oddílem moc nelze souhlasit, naopak od modernizace letadlovky pro Indii naopak samostatné ruské loděnice získaly nemalé zkušenosti takže se ta předpokládat že stavbu takového plavidla by zvládly.
  Spíš bych se tím vrátil k minulému článku který popisoval problémy s financováním a tím "natahováním" nákladů zbrojními podniky, tady to zřejmě bude platit nejvíc, tedy plavidla by byla ale za takové peníze které se ruské vládě dávat nechce, zvlášť když prioritu má spíš letectvo a pozemní vojsko.
  Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    11:26 14.08.2019

    hurvo na Ukrajině vybuchoval jeden muniční sklad za druhým proč jsi o tom neinformoval také ????

    https://www.youtube.com/watch?...
    Ukrajina Balakleya hoří a exploduje ...
    Zobrazit celý příspěvek

    hurvo na Ukrajině vybuchoval jeden muniční sklad za druhým proč jsi o tom neinformoval také ????

    https://www.youtube.com/watch?...
    Ukrajina Balakleya hoří a exploduje muniční sklad, Charkovská oblast

    https://www.youtube.com/watch?...
    V úterý večer v muničním skladu poblíž vesnice Kalinovka v ukrajinské oblasti Vinnitsa došlo k požáru. Místní úřady evakuovaly více než 30 tisíc lidí z regionu.
    Výbuchy pokračovaly ve středu ráno. Podle záchranářů existují dvě oběti. V okruhu 50 km od skladu je vzdušný prostor uzavřen.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:49 14.08.2019

     Proč by dělal tvoji práci za tebe?

     Proč by dělal tvoji práci za tebe?

     • givicz
      14:58 14.08.2019

      Ikdyž jsem o explozích v Ukrajinských muničních skladech četl velmi často nepokládám to za veledůležitou věc ... nicméně v Podněstří se pro zajímavost má nacházet největší muniční ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ikdyž jsem o explozích v Ukrajinských muničních skladech četl velmi často nepokládám to za veledůležitou věc ... nicméně v Podněstří se pro zajímavost má nacházet největší muniční sklad v Evropě, který střeží Ruská armáda..
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      A jak to vypadá v reálu v muničních skladech v Podněstří se můžeme podívat díky televizi Hvězda, která se tam dostala záhadných způsobem přes blokádu ...
      https://www.youtube.com/watch?...
      Skrýt celý příspěvek

 • technik
  19:49 13.08.2019

  tak já říkám pořád že rusové rakety umí. Doufám že jeden takový kousek darují Kimovi ke dni oslav práce korejského lidu a Kim jako kádr se jako vždy zúčastní slavnostního odpalu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak já říkám pořád že rusové rakety umí. Doufám že jeden takový kousek darují Kimovi ke dni oslav práce korejského lidu a Kim jako kádr se jako vždy zúčastní slavnostního odpalu rakety s dalekohledem v ruce. Tři, dva , jedna prásk a po Kimovi zůstanou jen startky na stole :-)))
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:06 13.08.2019

   Kim veľmi dobre vie, že čo by to znamenalo keby niekam vystrelil ostrú strelu. Veľmi dobre vie, že o pár týždňov by na hlavnom námestí visel dolu hlavou ako tuniak. A Kim sa má ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kim veľmi dobre vie, že čo by to znamenalo keby niekam vystrelil ostrú strelu. Veľmi dobre vie, že o pár týždňov by na hlavnom námestí visel dolu hlavou ako tuniak. A Kim sa má príliš rád na to aby riskoval, že o to príde.
   Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:10 13.08.2019

  Akorát se obávám, že jediný známý funkční typ "jaderného" motoru odebíral teplo přímu od tyčí, takže ven šel radioaktivní plyn. A dle webu na podobné technologii pracují. Tudíž to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Akorát se obávám, že jediný známý funkční typ "jaderného" motoru odebíral teplo přímu od tyčí, takže ven šel radioaktivní plyn. A dle webu na podobné technologii pracují. Tudíž to bude asi čudit a čmoud bude zářit.

  Možná je to jinak, ale ???

  Tady je ten jediný známý "funkční" model:
  http://www.astronautix.com/r/r...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:55 13.08.2019

  Jo a tady to máte s tím jak Buresevik možná předává teplo z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo a tady to máte s tím jak Buresevik možná předává teplo z reaktoru.

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Tak a opět do mě jak nic nevím apod...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:51 13.08.2019

  Když už se tu řeší nehody jaderných zařízení, tak zde je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už se tu řeší nehody jaderných zařízení, tak zde je to přehledně:

  https://www.worldatlas.com/art...

  https://www.processindustryfor...

  i u nás v ČSSR jsme měli 4ku

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  No a jinak pánové. Nejhorší na tom je, že mnohdy to odskáčou obyčejní lidé a těch je mi líto. A nerozlišuji jestli zemře rus, američan, číňan apod. Tam i onde chtějí jak se říká obyčejní lidé žít v míru a být šťastní.

  A tohle v měřítku ztrát na životech je minimální průšvih ty civilní bývají mnohdy větší horrory.

  Navíc to co se řeší v článku (nikoliv odkazy výše) se nedotklo nikoho z nás, alespoň myslím, že tam nikdo neměl své blízké. Ty ztráty se dotkly tamních rodin. A honit si tu ego nad klubovou příslušností je fakt chvílemí trapné, nedospělé a uboze egoistické.

  Jinak nešílenější zbraň posledního soudu je zde pod číslem 6 a to zařízení mělo být plně automatické:
  http://mentalfloss.com/article...

  Byl o tom i dokument myslím na TV spektrum.

  Snad se lidé jednou probudí a pochopí, že tudy cesta nevede.

  Hezký den všem.
  Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  16:39 13.08.2019
  • (11)

  Dokud se bude stěhovat jen jedna vesnice,tak to bude pořád dobrý. Pokud se splní vlhké sny všech těch rusofobů a rusobijců o zhroucení současného režimu, tak to teprve bude mazec. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokud se bude stěhovat jen jedna vesnice,tak to bude pořád dobrý. Pokud se splní vlhké sny všech těch rusofobů a rusobijců o zhroucení současného režimu, tak to teprve bude mazec. Až se začnou rozpadat ty desítky nebo možná stovky skladišť všemožných radioaktivních sraček, protože nebude kdo by to alespoň trochu udržoval. Všechno je to z 60-70.let Proti tomu bude Majak 1 nebo Černobyl jen taková kratochvíle.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   17:21 13.08.2019

   V devadesátkách i dál narval Západ obrovské sumy, aby těmhle problémům v bývalém SSSR předcházel...

   V devadesátkách i dál narval Západ obrovské sumy, aby těmhle problémům v bývalém SSSR předcházel...

  • Miroslav
   17:46 13.08.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Pokiaľ nie si obyvateľom práve tej jednej dediny. To by už tak v pohode nebolo.

   Pokiaľ nie si obyvateľom práve tej jednej dediny. To by už tak v pohode nebolo.

   • semtam
    17:56 13.08.2019

    5 dní po havárii evakuovat vesnici je divný a navíc by už někdo přišel s tím, že vesnice svítí. Možná převoz a náklad zbytků z havárie na železnici. V místě evakuace je zrovna ...
    Zobrazit celý příspěvek

    5 dní po havárii evakuovat vesnici je divný a navíc by už někdo přišel s tím, že vesnice svítí. Možná převoz a náklad zbytků z havárie na železnici. V místě evakuace je zrovna končí koleje.

    Je také divné, že by se evakuace týkala jen jediné vesnice a opět po 5 dnech a navíc bez informací o zvýšené radiaci.
    Sousední Finsko vzdálené 500 km nehlásí nic neobvyklého a jiná města v Rusku také ne.

    Uvidíme...
    Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     18:46 13.08.2019

     Tak divné to není, pokud pominu obvyklý novinářský šum, tak došlo z něčeho k úniku radioaktivního materiálu. Ti co zahynuli okamžitě , tak zřejmě důsledkem samotné exploze nebo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak divné to není, pokud pominu obvyklý novinářský šum, tak došlo z něčeho k úniku radioaktivního materiálu. Ti co zahynuli okamžitě , tak zřejmě důsledkem samotné exploze nebo otravy, u dalších zřejmě došlo k ozáření vysokými dávkami. To se nejspíše stalo přímo místě havárie. Radioaktivní látky co unikly dále se začaly rozptylovat a tím i snižovat úroveň záření, zřejmě nedošlo k poklesu tak rychle , jak se očekávalo a tudíž bylo nutné přistoupit k evakuaci obyvatel. Určitě všichni ví ,že existuje úroveň radioaktivního záření , která je smrtelná a vše co je pod touto hranicí je limitováno expoziční dobou a z ní odvozených účinků. Takhle to funguje všude na světě kde se pracuje s radioaktivním materiálem, i na obyčejném roentgenu. A je to tak i v případě havárie. Tohle snad bylo součástí branné výchovy na každé střední škole.
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:13 13.08.2019

      PetrTechnik

      Brannou výchovu jsem na škole neměl.
      Právě můj příspěvek počítá s tím, že nyní je oblast měřena i nezávislými měřiči a nikdo není zpráva o tom, že někde je zvýšená ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik

      Brannou výchovu jsem na škole neměl.
      Právě můj příspěvek počítá s tím, že nyní je oblast měřena i nezávislými měřiči a nikdo není zpráva o tom, že někde je zvýšená radiace.
      Navíc nejsou ani amatérské záběry nějakých záchranných prací (hasiči, vrtulníky, apod.)
      Nejsme v 80. letech minulého století a dnešní doba mobilů a všudepřítomného internetu nedává šanci něco utajit, tedy něco tak závažného.
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      12:25 14.08.2019

      My ani nevíme, jestli těch 5 pracovníků zemřelo na následky ozáření.

      My ani nevíme, jestli těch 5 pracovníků zemřelo na následky ozáření.

    • palo satko
     19:15 13.08.2019

     Ked sa najde nevybuchnuta bomda tiež sa evakuje obyvatelstvo. Mohlo by niečo buchnut a vôbec sa nemusi jednat o radioaktivitu.

     Ked sa najde nevybuchnuta bomda tiež sa evakuje obyvatelstvo. Mohlo by niečo buchnut a vôbec sa nemusi jednat o radioaktivitu.

  • PavolR
   19:52 13.08.2019

   Nástupnícke štáty Ruskej federácie budú na tých rádioaktívnych sračkách ryžovať od Západu peniaze, čiže by som sa toho až tak nebál, na dôvažok sa iste RF nerozpadne do takej ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nástupnícke štáty Ruskej federácie budú na tých rádioaktívnych sračkách ryžovať od Západu peniaze, čiže by som sa toho až tak nebál, na dôvažok sa iste RF nerozpadne do takej miery, aby sa absolútna väčšina sajrajtu neocitla v najväčšom z nástupníckych štátov, tak ako po rozpade ZSSR.

   Rusko funguje v režime "pocit je viac ako realita", čiže by som sťahovanie tej obce nepodceňoval. Môže ísť skutočne o banálne opatrenie "pre istotu", ale kto tomu uverí? Politické škody Černobylu toho času nespočívali v samotnej havárii, ale ľudí štvalo, že boli klamaní.
   Skrýt celý příspěvek

  • Míša
   21:02 13.08.2019

   Spíš přesně naopak jak se ukazuje, nyní tyhle jaderný h(s)račky chtějí tahat do hry. Ale chápu, že pro současný vlivný osoby buď v Rusku, nebo zdejším podnikavcům s vazbami na něj ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Spíš přesně naopak jak se ukazuje, nyní tyhle jaderný h(s)račky chtějí tahat do hry. Ale chápu, že pro současný vlivný osoby buď v Rusku, nebo zdejším podnikavcům s vazbami na něj by revoluce nic pěkného nepřinesla. Proto i rozumím protitlakům, která tam(tu) jsou. Ale každý autokracii tikají hodiny hodně nahlas a někdy i dost rychle.
   Skrýt celý příspěvek

   • technik
    06:52 14.08.2019

    :-)) a jinak spánek máš dobrý?

    :-)) a jinak spánek máš dobrý?

    • Míša
     10:15 14.08.2019

     Ale občas nějaký hlasy slyším, třeba krátce před svítáním. Stará bytovka má zkrátka svoje. Jinak díky za tvoji starost, jsem rád, že je tu taková osobní péče.

     Ale občas nějaký hlasy slyším, třeba krátce před svítáním. Stará bytovka má zkrátka svoje. Jinak díky za tvoji starost, jsem rád, že je tu taková osobní péče.

 • Olivav
  15:33 13.08.2019

  Možná prý zde najdete odpovědi - je tam video přímo od vědců ze Sarova ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná prý zde najdete odpovědi - je tam video přímo od vědců ze Sarova https://www.respekt.cz/politik...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:16 13.08.2019

  Burevestnik je principiálny nezmysel a kto ju presadzuje ... je zrelý na kazajku ...

  Môže pracovať len s otvoreným okruhom , t.j. priamym ohrevom vzduchu s jeho zamorením ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Burevestnik je principiálny nezmysel a kto ju presadzuje ... je zrelý na kazajku ...

  Môže pracovať len s otvoreným okruhom , t.j. priamym ohrevom vzduchu s jeho zamorením ....

  Nejaký výmenník, ktorý by riešil odizolovanie prúdiaceho vzduchu je nezmysel, to by celá strela stratila pre svoju veľkú hmotnosť a zložitosť zmysel.

  Ani to však nerieši havárie, kde by sa celý obsah reaktora dostal do okolia a zamoril ho - zrejme tento prípad.
  Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   15:46 13.08.2019
   • (11)

   Burevestnik je zbran "Posledneho dna". Nejake zamorenie vzduchu jeho reaktivnym motorom bude uplne nepodstatne. Samozrejme taku Gretu môže vyrušovat spalovanie kysliku Tomahawkom s ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Burevestnik je zbran "Posledneho dna". Nejake zamorenie vzduchu jeho reaktivnym motorom bude uplne nepodstatne. Samozrejme taku Gretu môže vyrušovat spalovanie kysliku Tomahawkom s atomovou hlavicou ale čitatel Armadnych novin, je snad ina fajta.
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    15:56 13.08.2019
    • (6)

    Toľko teória ... a teraz realita ....
    Seznam.cz
    15:42
    Obavetelé ruské vesnice musí odejít: Úřady doporučily obyvatelům vsi, u které se konal nepovedený test rakety s jaderným ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Toľko teória ... a teraz realita ....
    Seznam.cz
    15:42
    Obavetelé ruské vesnice musí odejít: Úřady doporučily obyvatelům vsi, u které se konal nepovedený test rakety s jaderným zařízením, aby obec od středy opustili. Prý jde o běžnou praxi.
    Skrýt celý příspěvek

   • satai
    17:23 13.08.2019

    To je super, jak používají tyhle zbraně posledního soudu v době míru. Kde udělali soudruzi chybu?

    To je super, jak používají tyhle zbraně posledního soudu v době míru. Kde udělali soudruzi chybu?

   • skelet
    17:28 13.08.2019

    Od motoru s otevrenym cyklem odstoupili Amici i Soveti do konce sedesatych let. Tedy v dobe, kdy ten "posledni soud" hrozil kazdy den. Odstoupili od nej prave kvuli one radiaci. On ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Od motoru s otevrenym cyklem odstoupili Amici i Soveti do konce sedesatych let. Tedy v dobe, kdy ten "posledni soud" hrozil kazdy den. Odstoupili od nej prave kvuli one radiaci. On totiz kazdy clovek vi, ze kazda valka se da odvratit nebo zastavit jeste pred onim Armagedonem.
    Zajimave, ze jestrabi to tehdy chapali. Na obou stranach.
    Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     19:18 13.08.2019

     Motor ktory mal pohanat strategicky bombarder je niečo ine ako motor pohanujuci večne lietajuci Tomahawk.

     Motor ktory mal pohanat strategicky bombarder je niečo ine ako motor pohanujuci večne lietajuci Tomahawk.

     • skelet
      19:38 13.08.2019

      motory s otevřeným cyklem měly pohánět nejen bombardéry, ale i střely s plochou drahou letu. Ale to je nepodstatné. Podstatné je, že takový motor budeš chtít testovat, takže si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      motory s otevřeným cyklem měly pohánět nejen bombardéry, ale i střely s plochou drahou letu. Ale to je nepodstatné. Podstatné je, že takový motor budeš chtít testovat, takže si budeš zamořovat vlastní území. Zkrátka.. udělá to jen dement.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:27 14.08.2019

      Liší se jen v tom, že v "bombardéru" umře o 3-4 lidí víc(posádka).

      Liší se jen v tom, že v "bombardéru" umře o 3-4 lidí víc(posádka).

     • palo satko
      09:11 14.08.2019

      Skelet, preto s tym lietaju nad Severnou točnou a nie nad Moskvou. Druha vec je, že to zamorenie sa zveličuje, vraj už aj na Bikiny sa môžu vratit domorodci.

      Skelet, preto s tym lietaju nad Severnou točnou a nie nad Moskvou. Druha vec je, že to zamorenie sa zveličuje, vraj už aj na Bikiny sa môžu vratit domorodci.

     • skelet
      11:21 14.08.2019

      palo satko .. ty jsi expert :)

      palo satko .. ty jsi expert :)

    • Jirosi
     06:28 14.08.2019

     Skelet: Ono tenkrát se k rizikům dlouhodobého ozáření přistupovalo jinak u obou stran.

     Skelet: Ono tenkrát se k rizikům dlouhodobého ozáření přistupovalo jinak u obou stran.

 • Olivav
  14:30 13.08.2019
  • (18)

  Pánové,

  zejména Storm a podobní fans. Tyhle ruské srandy jsou sice nemilé, ale Vaši hrdinové nejsou ani omylem lepší. Zkuste se zamylset nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové,

  zejména Storm a podobní fans. Tyhle ruské srandy jsou sice nemilé, ale Vaši hrdinové nejsou ani omylem lepší. Zkuste se zamylset nad timto:

  http://www.wise-uranium.org/ru...

  a zde odborný text:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p...

  Kdybyste pánové neměli náhoud přístup k textu, tak shrnutí zde:

  6. Conclusions

  The question of whether or not long term low-level DU exposure is a hazard to human health is a new one. Up until this point uranium exposure has been mostly limited to workers in the nuclear industry. The use of DU weapons has brought uranium exposure to military personnel and the population at large. Moreover, this problem will persist for some time. Uranium persists in the environment for extended periods and military use of this material will likely continue. Indeed, there is speculation that DU weapons are being developed by other nations and will see an expanded role in future warfare. This brings us to the point where we are currently at, where the potential for DU exposure is increasing but our knowledge of potential health outcomes from exposure falls short. Animal studies suggest that DU can have a negative impact on the brain, kidney, and bones of mature animals. The data also suggests that the developing animal may be at risk and that there may be a greater risk of radiation induced cancers that originally thought. But, all of this data is only suggestive until it can be tied to meaningful human research. We do not even have a reasonable idea of the typical DU intake of people living in regions where DU munitions have been used. This lack of fundamental information makes extrapolation from animal data to humans a strictly academic exercise. The few human studies that are out there are limited to military service personnel who have different exposure profile than we would expect for civilians, or the studies are limited in usefulness by their design and sample type [2].

  There is a fundamental need for well designed studies that examine the exposure of citizens to DU, and the potential consequences of that exposure, using appropriate control groups (such as citizens in areas of similar demographics that are not exposed to DU). Such studies would probably benefit by examining populations where the exposure to DU was reasonably heavy. In the situation of war zones however, other chemical contaminant and the disruption of society would complicate such studies. A recent study has examined DU contamination from a DU munitions plant in Colonie New York, a population not exposed to the deprivations of war. This would seems to be an excellent group to study to sort out the effects of DU exposure [61]. The research also needs to be conducted in such a way as to have sufficient power to detect adverse effects. This includes not only good sample characteristics but the use of dependent variables that would reflect the potential consequences of DU exposure. I have previously argued that lead may be a good model for DU, at least until more human data becomes available [2]. DU and lead share a number of physical and biochemical characteristics making it reasonable to look for dependent variables that mirror the effects of lead.

  No a ještě jeden článek:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p...

  7. Conclusions

  The NLI plant in Colonie (Albany), New York emitted many metric tons of uranium aerosols, mainly combusted milling waste, into a mixed residential — commercial area of more than 10 km2 over a period of 25 years from 1958 to 1982. Inevitably, residents, commercial workers, and NL plant workers were subjected to U inhalation and possibly ingestion exposure. Uranium pollutants comprised EU and DU, the latter being dominant. High sensitivity isotope measurements were made on urine samples from 23 individuals known to have lived or worked over many years in close proximity to the source of emissions to ascertain the extent to which the anthropogenic uranium signal could still be detected. Five factory workers continue to excrete high amounts of uranium dominated by a DU isotopic signature. Of eighteen individuals that either lived or worked near the plant for many years, we have detected DU in up to four, with DU being 1–12% of the excreted uranium. Ingestion of DU-contaminated water can be ruled out as a source of the DU excretion. Estimates of the initial inhalation dose of DU-positive individuals range from up to ∼ 6 mg DU for residents to nearly 1 gram DU for workers. Inferred doses smaller than ∼ 2 mg DU 25 years prior appear at the limit of detection of the methodology. Individuals exposed to substantial quantities of DU aerosols are likely to retain a DU-positive signature for the rest of their lives. ......

  Takže strýčk Sam posílá do světa taky radioaktivní zubatku, takže klídek pánove jeden za 18 druhý bez 2 za 20, ale ten zaoceánský to dělá pořád a úmyslně. Ten rudý bratr za kopce jen jaksi nezvládá testy. Tak kdo je větší pako?
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:56 13.08.2019

   Zkus si někdy dohledat kolik uranu se vypustí do ovzduší spalováním milionů(miliard) tun uhlí...
   Kam to asi tak padá...

   Zkus si někdy dohledat kolik uranu se vypustí do ovzduší spalováním milionů(miliard) tun uhlí...
   Kam to asi tak padá...

   • Olivav
    15:18 13.08.2019
    • (12)

    Milý Jirosi,

    ano vím moc dobře, že pozadí uhelných elektráren je v podstatě horší než u JE. Tady se ovšem bavíme o vojenských průšvizích a zamořování, tak mi prosím sdělte o kolik ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Milý Jirosi,

    ano vím moc dobře, že pozadí uhelných elektráren je v podstatě horší než u JE. Tady se ovšem bavíme o vojenských průšvizích a zamořování, tak mi prosím sdělte o kolik byl ten poslední průšvih v RF horší než ty elektrárny o kterých tu básníte a porovnejte mi to prosím s tím DU, který strýček SAM posílá do světa v rámci mírových misí.

    My máme štěstí, že jsme jaksi stranou, že?

    Jinak nestraním a je mi to jen líto jak se tu zase rozjíždí hloupé a dětinské derby NATO vs RF.

    Obě strany nejsou beránci a více už se k tomu nebudu vyjadřovat.

    Přeji všem hezký a dofám, že pozitivní den.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:37 13.08.2019

     Ten uran z toho 100m+ komína opravdu nepadá hned vedle elektrárny.

     Až ti někdo bude držet pistoli u hlavy(nebo někomu z tvých blízkých), to že ho někdo jiný zabije kulkou z DU ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ten uran z toho 100m+ komína opravdu nepadá hned vedle elektrárny.

     Až ti někdo bude držet pistoli u hlavy(nebo někomu z tvých blízkých), to že ho někdo jiný zabije kulkou z DU bude tvůj poslední problém.
     Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   15:15 13.08.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Ano zejména Storm zareaguje asi tak, že si to přečetl, teda pouze ten tvůj vložený text, protože na odkazy pro něho (pro Storma) pochybných uživatelů s ač nejasnou konkrétní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ano zejména Storm zareaguje asi tak, že si to přečetl, teda pouze ten tvůj vložený text, protože na odkazy pro něho (pro Storma) pochybných uživatelů s ač nejasnou konkrétní orientací toho pro něho pochybného uživatele, leč domnívající se že spíše orientované na východ, ZÁSADNĚ NEKLIKÁ! A dodá snad jen to, že se tady bavíme o zbraních, které záměrně a bezohledně zamořují prostředí, RA látkama území cizích NEZÚČASTNĚNÝCH států a to jen kvůli tomu aby se vůbec mohly pohybovat směrem ke svému cíli a svému nepříteli (Navíc JEN pokud používají otevřený cyklus jaderného náporového pohonu) ... Toť k tomu pokud si reagoval na můj příspěvek o střele Burevestnik!

   A pokud se bavíme o nějakých únicích radiace na svém vlastním území, tak největší průsery podle INES se staly kde? Krom FUKUŠIMY (to byla nehoda primárně způsobená přírodní katastrofou)

   připomenu:
   INES 7 = Černobyl
   INES 6 = Závod MAJÁK, Kyštym, Čeljabinsk, ten je zvlášť výživný, voda využitá pro přímé chlazení paliva vypouštěna do místní řeky... A to už ani raději nemluvím o nehodě 29.záží 1959 ;o)
   Skrýt celý příspěvek

   • Olivav
    15:35 13.08.2019

    National Institute of Health je velmi pochybný zdroj děkuji pošlete to prosím někomu, kdo bojuje s Hoaxy ;-) Dnes jste mě opravdu pobavil ji a o Majaku taky Vím a otěch v USA a VB ...
    Zobrazit celý příspěvek

    National Institute of Health je velmi pochybný zdroj děkuji pošlete to prosím někomu, kdo bojuje s Hoaxy ;-) Dnes jste mě opravdu pobavil ji a o Majaku taky Vím a otěch v USA a VB taky jo a nezapomeňte na Fukušimu atd....
    Skrýt celý příspěvek

    • Storm
     15:59 13.08.2019

     No asi máš problém ve čtení textu v češtině a jeho chápáním... Takže ti to vysvětlím... Já nikde nepsal o pochybném zdroji, ten jsem nikde nehodnotil, ale o pochybném uživateli, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No asi máš problém ve čtení textu v češtině a jeho chápáním... Takže ti to vysvětlím... Já nikde nepsal o pochybném zdroji, ten jsem nikde nehodnotil, ale o pochybném uživateli, který tady dal jakýkoli odkaz, odkudkoli, od kteréhokoli autora... Теперь ты понимаешь? Prorože člověk který považuje tu velkou zemi na východě, za cituji "Rudého Bratra z poza kopce" pro mě není seriózní uživatel zdejšího fóra...

     A ještě jednodušeji aby tomu porozuměl i človek tvého kalibru... Co se kde rozbije, rozlije, zamoří, ozáří, zničí, shoří za velkou louží mě ani tak netrápí, protože nás to ovlivní jen málo, naproti tomu, co se nepovede tadyhle kousek na východ od nás, tam kde bydlí tvůj Rudý bratr, na jeho vlastním území, nás může mrzet docela zásadně... další INES 7 třeba ;o)
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:30 13.08.2019

      Hlavně si nepamatuji, že by Rusko přispívalo na sanace toho bordelu v USA, UK, JAP.
      Za to vím, že kromě nás v Evropě. Platí sanaci těchto sajrajtů v RU kluci z USA....

      Zato Rusové ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hlavně si nepamatuji, že by Rusko přispívalo na sanace toho bordelu v USA, UK, JAP.
      Za to vím, že kromě nás v Evropě. Platí sanaci těchto sajrajtů v RU kluci z USA....

      Zato Rusové dále investují akorát do výroby dalšího budoucího sajrajtu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Olivav
      17:48 13.08.2019

      Jakožto ruský agent posílám odkazy z Pubmedu spravovaného NIH, kde jsou seriózní informace nebo by alespoň měly být. Nevím, jestli máte jen povrchní tušení jak se píše do takových ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jakožto ruský agent posílám odkazy z Pubmedu spravovaného NIH, kde jsou seriózní informace nebo by alespoň měly být. Nevím, jestli máte jen povrchní tušení jak se píše do takových časopisů, ale určitě Vám k tomu ze zásady nepomůže politická protekce. Pravda i v těch kruzích protekce a opovrhování námi z Východu tím myslím ČR v očích šéfredaktorů západních periodik je dnes už sice menší ale je.

      Nicméně o mě nevíš zhola nic, takže klidně si mě napadej a je mi to opravdu jedno. Jen je mi tě líto. Snad jednou pochopíš, že vše z východu není mor a ze západu mana a láska.

      Kdo hledá ten najde.

      Přeji ti hezký a pozitivní den milý storme. Mnou si hlavu nelam. Dnes jsem se přesvědčil, že svět spěje do záhuby a to díky bratrům z východu i západu, protože mentalita na obou stranách je velmi negativní.

      Hezký den i ostatním a zkuste se někdy zamyslet nad tím než něco napíšete.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:45 14.08.2019

      Olivar: Zkuste si změřit na kolika webech "nohodou" vyšel článek o problémech z jadernými zařízeními jinde... Náhoda... Jo, Rusko stále jede!

      Olivar: Zkuste si změřit na kolika webech "nohodou" vyšel článek o problémech z jadernými zařízeními jinde... Náhoda... Jo, Rusko stále jede!

   • gangut
    15:57 13.08.2019

    Pre vás k štúdiu https://en.wikipedia.org/wiki/...
    Zbrane ako Burevestnik alebo Status sa konštruujú na to, aby sa nemuseli nikdy použiť. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pre vás k štúdiu https://en.wikipedia.org/wiki/...
    Zbrane ako Burevestnik alebo Status sa konštruujú na to, aby sa nemuseli nikdy použiť. V prípade, že dojde na ne tak nebude nezúčastnených štátov. Alebo myslíte, že keby dostala zásah trebárs Bratislava, tak neutrálna Viedeň bude v pohode? alebo Petrohrad a neutrálne Fínsko? A ďalej hypersonická strela sa pohybuje vo výškach 50-100 km. Je pri nehode nebezpačnejšia ako B-52? A že tých bomb už postrácali.
    Ja si práve myslím, že je choré čo i len uvažovať o použití jadrových zbraní v nejakom obmedzenom konflikte.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:40 13.08.2019

     Cr/SR žádné JZ nemá, ani nemá Jaderné ponorky. Přijde vám, že kdyby Ivan stále někomu nevyhrožoval JZ, bylo by tu méně bezpečno?

     Cr/SR žádné JZ nemá, ani nemá Jaderné ponorky. Přijde vám, že kdyby Ivan stále někomu nevyhrožoval JZ, bylo by tu méně bezpečno?

     • gangut
      17:08 13.08.2019

      Ani ČSSR nemala jadrové zbrane a koľko že tu bolo pre ne cieľov?

      Ani ČSSR nemala jadrové zbrane a koľko že tu bolo pre ne cieľov?

     • Olivav
      17:52 13.08.2019

      Kdo použil jaderné zbraně proti civilnímu obyvatelstvu?

      Já vím bohužel o jediné zemi a ta je měla jako první a výsledek?

      Prostě protivník nechtěl zůstat pozadu a tak si je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kdo použil jaderné zbraně proti civilnímu obyvatelstvu?

      Já vím bohužel o jediné zemi a ta je měla jako první a výsledek?

      Prostě protivník nechtěl zůstat pozadu a tak si je pořídil a dokud je neměl nebo neměl dost nosičů, tak mlžil a hrozil apod... A ten druhý taky a vypracovali doktríny k útočnému použití apod...

      Bohužel to vedlo k tomu, že je chtěl kde kdo. Kdy se lidé nevraždili a nezáviděli si, tak ani ty JZ nepotřebujeme. Protože jsme jen stádo zlých opic, tak to vede k tomu vyhrožování a zbrojení apod...
      Skrýt celý příspěvek

     • Englbert
      19:41 13.08.2019

      Olivav
      Jen JZ v dobe studene valky zachranili zapad pred invazi vychodu. V konvencni valce by zapadni Evropa padla za dva tydny.

      Olivav
      Jen JZ v dobe studene valky zachranili zapad pred invazi vychodu. V konvencni valce by zapadni Evropa padla za dva tydny.

     • Jirosi
      05:48 14.08.2019

      Olivar: "Kdo použil jaderné zbraně proti civilnímu obyvatelstvu?"

      Dělání zkoušek v místě kde žije civilní obyvatelstvo je taky použití proti civilům?

      Olivar: "Kdo použil jaderné zbraně proti civilnímu obyvatelstvu?"

      Dělání zkoušek v místě kde žije civilní obyvatelstvo je taky použití proti civilům?

    • Storm
     16:55 13.08.2019

     Choré je v prvé řadě to gangute, že někdo, kdo dejme tomu nemá na to aby si udržel kvalitní, dobře a moderně vyzbrojenou armádu na vlastní obranu (pomiňme teď útočné operace, nebo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Choré je v prvé řadě to gangute, že někdo, kdo dejme tomu nemá na to aby si udržel kvalitní, dobře a moderně vyzbrojenou armádu na vlastní obranu (pomiňme teď útočné operace, nebo třeba nějaké obsazování území sousedních států), si může vyrobit za relativně levnější peníze jaderné zbraně v nějakém počtu a vyhrožovat jimi všem okolo... Přitom ho nikdo z okolí nenapadá, nevyhrožuje mu a nemá zájem obsadit jeho území...
     Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      17:04 13.08.2019
      • (10)

      Nie, to mi nepríde choré. Ja som nezachytil, že by sa niekto niekomu vyhrážal použitím JZ. Bohužial v dobe, keď sa bezdovodne vypovedajú odzbrojovacie zmluvy, keď sa ignoruje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nie, to mi nepríde choré. Ja som nezachytil, že by sa niekto niekomu vyhrážal použitím JZ. Bohužial v dobe, keď sa bezdovodne vypovedajú odzbrojovacie zmluvy, keď sa ignoruje medzinárodné právo, keď sa bez mandátu OSN napadajú suverénne štáty je vlastníctvo jadrových zbraní jediná záruka mieru. Pre Rusko s jeho rozlohou a počtom obyvatelov na úrovni Japonska je to jediná možnosť.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:50 14.08.2019

      Ja som nezachytil, že by sa niekto niekomu vyhrážal použitím JZ.

      Kdo je slepý nevidí, nebo jen nechce vidět.

      Ja som nezachytil, že by sa niekto niekomu vyhrážal použitím JZ.

      Kdo je slepý nevidí, nebo jen nechce vidět.

 • madrabbit
  14:07 13.08.2019

  "Dnes kvůli ekologii a byrokracii testování podobných motorů není možné. "

  Tahle věta a Rusko je vtip měsíce :-D

  "Dnes kvůli ekologii a byrokracii testování podobných motorů není možné. "

  Tahle věta a Rusko je vtip měsíce :-D

 • Storm
  13:38 13.08.2019
  • (6)
  Oblíbený příspěvek

  A co na tento článek Givi? Že mlčí? :oD

  A co na tento článek Givi? Že mlčí? :oD

  • Miroslav
   13:43 13.08.2019
   • (7)
   Oblíbený příspěvek

   Těžky týden referenta Giviho

   Těžky týden referenta Giviho

  • hurvo
   13:50 13.08.2019
   • (7)
   Oblíbený příspěvek

   rusosexuali cakaju na instrukcie od moskalov. Givi teraz chodi stvornozky po dvore a zbiera kamene, moskali mu omylom poslali instrukcie pre lunochod.

   rusosexuali cakaju na instrukcie od moskalov. Givi teraz chodi stvornozky po dvore a zbiera kamene, moskali mu omylom poslali instrukcie pre lunochod.

  • Poly
   18:51 13.08.2019
   Oblíbený příspěvek

   Zatím vám dal alespoň palce dolů.

   Zatím vám dal alespoň palce dolů.

   • Storm
    10:39 14.08.2019

    Od něho a jemu podobných je pro mě ten palec dolů čest... :)

    Od něho a jemu podobných je pro mě ten palec dolů čest... :)

 • Míša
  13:36 13.08.2019

  Co dodat, snad jen doufat, že tamní revoluce přijde co nejdříve. Sice nás připraví o zlomyslnou zábavu z nejen Petrohradské kanceláře, která u lidí s rozumem vyvolávala hořký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co dodat, snad jen doufat, že tamní revoluce přijde co nejdříve. Sice nás připraví o zlomyslnou zábavu z nejen Petrohradské kanceláře, která u lidí s rozumem vyvolávala hořký úsměv. Ale snad jejich příští vůdce nebude svět ohrožovat snahou postavit na nohy armádu z prázdné státní pokladny. Mini anketka: z čeho máte větší strach, ze síly jejich armády(palec vzhůru), nebo neúspěchů-nehod(naopak)
  Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   13:43 13.08.2019
   • (7)
   Oblíbený příspěvek

   Samozřejmě že z nehod...
   Většina toho co mají k dispozici se jim během významějšího konfliku s potížema spojenýma se zásobováním rozsype ještě u nich na dvorku... Nepočítám tu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Samozřejmě že z nehod...
   Většina toho co mají k dispozici se jim během významějšího konfliku s potížema spojenýma se zásobováním rozsype ještě u nich na dvorku... Nepočítám tu hrstku nové skoro moderní techniky, co mají...

   Viz třeba Kuzněcov, kerého jsou připraveni škubat na laně přes půl planety aby si taky zabojoval... Nebo ho z nasazení dosmyčit domů vlečnými loděmi...
   Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   13:48 13.08.2019

   Gwałtownego rozpadu Rosji..bo to, że się rozpadnie ,nie ulega wątpliwości

   Gwałtownego rozpadu Rosji..bo to, że się rozpadnie ,nie ulega wątpliwości

 • Storm
  12:54 13.08.2019
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Ještě mě napadá jedna věc... Kolik že reaktorů sebou poveze ponorka Belgorod?? Pravděpodobně nejméně dva svoje... Jeden v každém torpédu Status-6 (poseidon) plus hlavice... To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mě napadá jedna věc... Kolik že reaktorů sebou poveze ponorka Belgorod?? Pravděpodobně nejméně dva svoje... Jeden v každém torpédu Status-6 (poseidon) plus hlavice... To znamená dalších šest... A nakonec ještě jeden v aktualně rozbitém Lošariku, pokud se jim ho povede ještě vypravit v jakémkoli stavu na moře... Takže ať počítám jak počítám vychází mi to asi na devět reaktorů na jedné ponorce... Až jim ta prasečina, ""co má víc reaktorů než hajzlů pro posádku"" zrezne, jako všecky lodě v jejich námořnictvu, to bude zas průser...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  12:50 13.08.2019

  Dla nas bardzo wymowne zdjęcie na początku artykułu.. „polska marynarka wojenna 2030” , tak na marginesie... ;)

  Dla nas bardzo wymowne zdjęcie na początku artykułu.. „polska marynarka wojenna 2030” , tak na marginesie... ;)

 • PavolR
  12:48 13.08.2019

  Aj Trump si už pustil ústa na špacír: https://svet.sme.sk/c/22188366... ... :-)

  Aj Trump si už pustil ústa na špacír: https://svet.sme.sk/c/22188366... ... :-)

 • flanker.jirka
  12:35 13.08.2019

  Jak se píše v článku, bude toho nejspíše více, díky chybějícím informacím z pobytu na moři. Je to špička ledovce celkově nastaveného systému postupů při práci a údržbě. Nehody a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak se píše v článku, bude toho nejspíše více, díky chybějícím informacím z pobytu na moři. Je to špička ledovce celkově nastaveného systému postupů při práci a údržbě. Nehody a škody způsobené v docích jsou neomluvitelné. Vše jako dobrý příklad toho co nedělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:33 13.08.2019

  O tom jaderné střele jsem psal už dříve (diskuse u Car dronu) a možná měl i pravdu, ale k tomu pohonu asi nejvíce najdete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O tom jaderné střele jsem psal už dříve (diskuse u Car dronu) a možná měl i pravdu, ale k tomu pohonu asi nejvíce najdete zde:

  http://militaryrussia.ru/blog/...

  Маршевый воздушно-реактивный двигатель - предположительно, используется новый тип двигателя - ядерный воздушно-реактивный двигатель (ЯВРД) в котором рабочим телом выступает атмосферный воздух нагреваемый ядерной энергетической установкой.

  Vzduch se předehřívá jaderným reaktorem a to je to kouzlo. Může to být klidně uzavřený okruh.

  Reuters vyhrabala, že to možná nevyšlo vícekrát a Peskov sdělil, že se má věřit Putinovi. Přeberte si to sami:

  https://www.lidovky.cz/svet/ru...

  a ještě jednou o Buresevikovi:

  https://militaryrussia.livejou...

  Pravdu se stejně nedovíme, takže bych se hodil do pohody a nedělal z toho derby NATO vs RF.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:46 13.08.2019

   V JE jsou i 3. okruhy proti úniku. V omezené hmotnosti střeli ti nikdo dva dělat nebude.
   Pokud už by je dělal (střela je jedno rázová), jejich efektivita ve snížení radioaktivity ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V JE jsou i 3. okruhy proti úniku. V omezené hmotnosti střeli ti nikdo dva dělat nebude.
   Pokud už by je dělal (střela je jedno rázová), jejich efektivita ve snížení radioaktivity bude mizivá.
   Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:01 13.08.2019

  V podstate je to smutné ako vidíme upadať kedysi veľkolepé ruské námorníctvo. Svedčí to predovšetkým o celkovom úpadku ruskej ekonomiky a technologického zázemia po rozpade ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V podstate je to smutné ako vidíme upadať kedysi veľkolepé ruské námorníctvo. Svedčí to predovšetkým o celkovom úpadku ruskej ekonomiky a technologického zázemia po rozpade sovietskeho zväzu ktorý bol v nemalej miere zapríčinený šialeným tempom zbrojenia ktorý sovietská ekonomika neutiahla. Celkový kolaps ZSSR nasledoval štátny bankrot Ruska.

  Ruská ekonomika sa aj napriek zotaveniu po ťažkých 90-tych rokov nedokáže dostať na úroveň ktorá v rozumnej miere výdavkov by umožňovala dlhodobo udržať obrovský vojensko-priemyslový moloch v dnešnej podobe. Nedostatok zdrojov sa samozrejme niekde prejaviť musí. Je zrejmé, že tieto škrty sa najviac dejú tam, kde ich je najmenej vidieť. Teda zrejme v údržbe.

  Mimochodom, včera to bolo presne 19 rokov po potopení Kursku ktorý sa stal symbolom úpadku ruského námorníctva
  Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   12:57 13.08.2019
   • (10)

   Ozbrojene sili Sovietskeho zväzu mali uplne ine ôlohy než ozbrojene sily Ruska. Sovietsky zväz pre svoju ideologiu bol jasnym nepriatelom kapitalistickeho sveta a jeho snaha širit ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ozbrojene sili Sovietskeho zväzu mali uplne ine ôlohy než ozbrojene sily Ruska. Sovietsky zväz pre svoju ideologiu bol jasnym nepriatelom kapitalistickeho sveta a jeho snaha širit pomocou revolucii a prevratov svoj vplyv mala jasnu potrebu mat prislušne lodstvo. Tomu všetkemu ale davno odzvonilo.
   Dnešne Rusko nemusi svoje kapitalisticke zriadenie vyvažat do Angoly a chranit si namorne cesty. Rusko mocensky silnie cez plynovody a ropovody, predaj zbrani a jadrovych technologii a v poslednej dobe obilia. Nachadza ine spôsoby riešenia svojich zaujmov než to robi USA. Rusko nehašari utočnym zväzov lietadlovych lodi, lebo nerobi svetoveho policajta.
   Nema žiaden zmysel aby ovladalo svetove oceany, elebo nič dôležite cez oceany nedovaža a nikam sa cez oceany nepotrebuje dostat.
   Držat lodstvo na urovni počtov a štruktury byvaleho ZSSR je somarina a vobec to nič nevravi o nejakom ruskom upadku. ved keby sme si porovnali počty lietadlie, tankov, delostreleckych systemov a vojakov Česka a Slovenka v roku 1992 a stavom dnes, tak nam tymto hlupym porovnaním vyjde, že sme ešte vo väčších sračkach než Rusko.
   Skrýt celý příspěvek

   • El Duderino
    13:52 13.08.2019

    Hmmm, to je od nich pekne ze nechcu svet ovladat a more uz vobec nie. Ale potom nie je dovod nato, aby drzali take blbosti ako atomove krizniky a lietadlovku, vsak? Taki nemci to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Hmmm, to je od nich pekne ze nechcu svet ovladat a more uz vobec nie. Ale potom nie je dovod nato, aby drzali take blbosti ako atomove krizniky a lietadlovku, vsak? Taki nemci to napriklad nemaju a nechcu. Zeby mala tato romanticka predstava nejaku chybku? :-)

    (Rusko . . )"Nachadza ine spôsoby riešenia svojich zaujmov než to robi USA." . . . : No vyvoz korupcie, ovplyvnovanie volieb, a kupacia 3 susedov su naozaj ruskym specifikom. Vy ste musel horko plakat ked odtial tiahli, co? :-)

    Len tak na okraj, skuste si dohladat a porovnat export polnohospodarskych plodin Ruska a napriklad malickeho Holandska.
    Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     15:43 13.08.2019
     • (13)

     Vyvoz korupcie? A neboli to nahodou Američania kto podplacal pri Panduroch? Ovplyvnovanie volieb? To si naozaj mysliš, že Putin nam nanutil Čaputovu? Akych susedov okupuju? Krym je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vyvoz korupcie? A neboli to nahodou Američania kto podplacal pri Panduroch? Ovplyvnovanie volieb? To si naozaj mysliš, že Putin nam nanutil Čaputovu? Akych susedov okupuju? Krym je podla medzinarodneho prava legitimne v Ruskej federacii a rovnako aj Osetia a Abchazko. To že us ambasada nezvladla prevrat na Ukrajine a pustila z retaze toho Kravatožruta je rusky problém?
     Skuste si dohladat o kolko prišlo Holandsko ruskymi potravinovymi sankciami. Myslite, že mi v maji v Moskve chybala Gouda? https://www.perekrestok.ru/cat...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:36 13.08.2019
      • (5)
      Oblíbený příspěvek

      Zatím sem skončil u dohledávání toho práva na Krym...
      Žádné mezinárodní Ruské právo na Krym neexistuje!

      Zatím sem skončil u dohledávání toho práva na Krym...
      Žádné mezinárodní Ruské právo na Krym neexistuje!

     • Miroslav
      17:14 13.08.2019
      • (5)
      Oblíbený příspěvek

      Podľa akého medzinárodného práva? Abcházko a Osetsko jednostranne vyhlásili zvrchovanosť a okrem Ruska, pár ostrovných štátov vo veľkosti okresu, iných medzinárodne neuznaných ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Podľa akého medzinárodného práva? Abcházko a Osetsko jednostranne vyhlásili zvrchovanosť a okrem Ruska, pár ostrovných štátov vo veľkosti okresu, iných medzinárodne neuznaných krajín a skrachovanej Venezuely ich nikto za samostatné krajiny nepovažuje.

      Čo sa Krymu týka tak ktoré právo konkrétne dáva Rusku možnosť obsadiť územie ktoré formálne patrí inej krajine? A ak si myslíš, že vyhlásenie nezávislosti stačí na vznik nového štátu, tak to si teda na omyle. Ten štát totiž musí uznať medzinárodné spoločenstvo. Kto okrem Ruska uznalo Krym ako súčasť Ruska? Pokiaľ viem tak len India a Afganistan.

      Keby to fungovalo tak, ako si to predstavuješ, tak to by atlas sveta vychádzal ako denník.

      Nehľadiac na to, že Rusko sa Budapeštianských memorandom v roku 1994 zaviazalo, že bude rešpektovať a dokonca ochraňovať celistvosť Ukrajiny výmenou za odsun jadrových zbraní z Ukrajiny
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      19:26 13.08.2019
      • (10)

      Miroslav, obyvatelia Abchazka, Krymu aj Osetie sa rozhodli podla seba. Existuje pravo na senaurčenie a vlastnu vladu a uzemie. Ked to platilo pre Čechov a Slovakov v roku 1918 a v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav, obyvatelia Abchazka, Krymu aj Osetie sa rozhodli podla seba. Existuje pravo na senaurčenie a vlastnu vladu a uzemie. Ked to platilo pre Čechov a Slovakov v roku 1918 a v rokoch 1939 až 1945, ked si ho obhajili vojnou s Madarskym kralovstvom, Nemeckom a Polskom plati pre každeho kto si ho silou dokaže udržat. nejake uzanie inymi štatmi je v zasade každemu šumafuk. Taky Valerij Gergijev Osetinec a priatel Putina je vitany všade. To len diskuteri u nas sa hadaju o somarinach.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:49 13.08.2019
      Oblíbený příspěvek

      Tak to sa teda hlboko mýliš, že uznanie inými štátmi nie je nutné. Ako chceš žiť vo svete kde ťa nikto neberie vážne? Prečo bol M.R. Štefánik dôležitý pre vznik ČS? No lebo mal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak to sa teda hlboko mýliš, že uznanie inými štátmi nie je nutné. Ako chceš žiť vo svete kde ťa nikto neberie vážne? Prečo bol M.R. Štefánik dôležitý pre vznik ČS? No lebo mal styky vo Francúzsku ktoré uznalo samostatné Československo čo bol prvý krok samostatnosti. Existujú určité pravidlá ktoré zámerne prehliadaš a vyberaš si len hrozienka z koláča. Argumentuješ právom na sebaurčenie a účelovo prehliadaš iné aspekty. Môžu si moraváci len tak založiť štát argumentujúc právom na sebaurčenie? No nemôžu. Môžu si takto vyhlásiť samostatný štát povedzme záhoráci? No nemôžu. A keby sa tak aj stalo tak by ich nikto nebral vážne.

      Mimochodom, prečo právo na sebaurčenie nemali čečenci? Rusi ich za to zrovnali si zemou kobercovým bombardovaním
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      23:34 13.08.2019

      Hlboko sa mylite vy. Pravo na sebaurcenie ma v prvom rade ten, kto so ho dokaze ubranit a v druhom rade je zakotvene v medzinarodnom prave precedentnym rozhodnutim sudu OSN v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hlboko sa mylite vy. Pravo na sebaurcenie ma v prvom rade ten, kto so ho dokaze ubranit a v druhom rade je zakotvene v medzinarodnom prave precedentnym rozhodnutim sudu OSN v otazke Kosova.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      00:50 14.08.2019

      Čo hovorí medzinárodné právo?

      Za právne kritériá sú všeobecne uznávané kritériá definované v Konvencii o právach a povinnostiach štátov z Montevidea, ktorá bola podpísaná v roku ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Čo hovorí medzinárodné právo?

      Za právne kritériá sú všeobecne uznávané kritériá definované v Konvencii o právach a povinnostiach štátov z Montevidea, ktorá bola podpísaná v roku 1933. V 1. článku sa píše, že štát ako subjekt medzinárodného práva by mal splňovať nasledujúce kritériá:

      - stále obyvateľstvo,
      - definované územie,
      - vláda,
      - schopnosť vstupovať do vzťahov s inými štátmi.

      Montevideo je oblastná americká konvencia, ale princípmi obsiahnutými v tomto článku boli všeobecne uznané v medzinárodnom práve. Je otázka, či sú tieto kritériá dostatočné. Praktickou podmienkou pre existenciu štátu je samozrejme jeho uznanie ostatnými štátmi.
      -------------------------------------
      Kosovo rovnako ako Krym nesplňujú minimálne poslednú podmienku a to všeobecné uznanie inými štátmi. A práve preto, že tieto podmienky nie je ľahké dosiahnuť dnes nemáme na planéte Zem systém tisícov mestských štátov lebo každý ˇčo si zmyslí si založí vlastný Štát.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:53 14.08.2019

      Gangut: "Hlboko sa mylite vy. Pravo na sebaurcenie ma v prvom rade ten, kto so ho dokaze ubranit a v druhom rade je zakotvene v medzinarodnom prave precedentnym rozhodnutim sudu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gangut: "Hlboko sa mylite vy. Pravo na sebaurcenie ma v prvom rade ten, kto so ho dokaze ubranit a v druhom rade je zakotvene v medzinarodnom prave precedentnym rozhodnutim sudu OSN v otazke Kosova."

      Zkuste najít společné rysi "Kosovo" vs "Krym"...
      Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:04 13.08.2019

    Máš ale aj nemáš pravdu. Rusko resp ZSSR z povahy prírodných a geografických podmienky vždy kladlo dôraz na obrnené jednotky a letectvo v domnienke, že nepriateľa porazia na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Máš ale aj nemáš pravdu. Rusko resp ZSSR z povahy prírodných a geografických podmienky vždy kladlo dôraz na obrnené jednotky a letectvo v domnienke, že nepriateľa porazia na nekonečne širokých pláňach ruskej divočiny. Preto aj dnešné Rusko dodnes udržiava najväčšie obrnené jednotky a druhé najväčšie letectvo na svete. Sovietské námorníctvo okrem strategických jadrových ponoriek tzv ,,Posledného súdu" bolo v prvom rade len akási forma prezentácie a megalomanstva. Rusko napríklad vôbec nepotrebuje lietadlovku. Udržiavanie pri živote smrteľne chorého Kuznecova je tiež len forma velikášstva. Ak ruské námorníctvo niečo potrebuje tak sú to útočné ponorky ktoré v prípade konfliktu budú ničiť americké raketonosné ponorky v dostatočnom predstihu aby minimalizovali škody spôsobené jadrovými zbraňami.
    Skrýt celý příspěvek

 • markus223
  11:45 13.08.2019
  • (6)

  Givi bude mít dneska asi dlouhou šichtu.

  Givi bude mít dneska asi dlouhou šichtu.

  • Roland
   12:22 13.08.2019

   mě by zajímalo kdy a jaký noty dostane k tomu prušvihu v Něnokse

   mě by zajímalo kdy a jaký noty dostane k tomu prušvihu v Něnokse

 • Echo
  11:45 13.08.2019

  Tak ja teda neviem, mame sa tych Rusov obavat ci nie? Technika zrela do srotu, sama nehoda.

  PS: Ked uz musite pouzivat NATO volacie kody, dajte si pozor aspon na preklepy :)

  Tak ja teda neviem, mame sa tych Rusov obavat ci nie? Technika zrela do srotu, sama nehoda.

  PS: Ked uz musite pouzivat NATO volacie kody, dajte si pozor aspon na preklepy :)

  • Clanek
   11:54 13.08.2019
   • (6)
   Oblíbený příspěvek

   Jste vysoce vzdelany, nadprumerne vydelavajici, dluhy platici, slusny clovek co nevyvolava problemy, nejde do sporu, neholduje nasili. Ale ono nic z toho nezabrani asocialovi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jste vysoce vzdelany, nadprumerne vydelavajici, dluhy platici, slusny clovek co nevyvolava problemy, nejde do sporu, neholduje nasili. Ale ono nic z toho nezabrani asocialovi sousedovy aby vas nevzal zezadu holi po hlave, protoze se mu proste nelibite, protoze jste se na nej spatne kouknul, nebo proste proto ze ma problemy doma s manzelkou a chce / potrebuje si vybit zlost a vy jdete nahodou kolem.
   Na to aby vam ublizil nemusi byt ani napdumerne vydelavajici, ani mit dobry duvod a co je horsi, muze to dokonce uspesne udelat i tim "kusem srotu".
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    12:01 13.08.2019
    • (19)

    Clanek

    Tak zase spadnem do reality a prosím ať diskuze má nějakou úroveň.
    Pokud ovšem máte zájem řešit důvody válek a různých konfliktů, tak mají úplně jiný důvod, než popisujete ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Clanek

    Tak zase spadnem do reality a prosím ať diskuze má nějakou úroveň.
    Pokud ovšem máte zájem řešit důvody válek a různých konfliktů, tak mají úplně jiný důvod, než popisujete a rozhodně to nefunguje tak, jak se kdo vyspí.

    Samozřejmě chápu, že váš příspěvek je cílen na primitivy, ale i když je to otevřená diskuze, tak trochu myšlení by neuškodilo.
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     12:57 13.08.2019
     • (6)
     Oblíbený příspěvek

     Kdyz jen klouzete po povrchu sdeleni a pritom vam unikne podstata i takto jednoduche analogie, je usmevne bavit se o urovni. To pouceni na zaver pak uz jen pobavilo. :)

     Kdyz jen klouzete po povrchu sdeleni a pritom vam unikne podstata i takto jednoduche analogie, je usmevne bavit se o urovni. To pouceni na zaver pak uz jen pobavilo. :)

     • semtam
      13:46 13.08.2019
      • (11)

      Clanek

      Je asi zřejmé, že demagogii budete chtít zakrýt.
      Tak pokročíme k jádru vědci (nechtěl jsem vytvářet OT) a do hloubky.
      Z jakého důvodu může vzniknout válka v Evropě či ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek

      Je asi zřejmé, že demagogii budete chtít zakrýt.
      Tak pokročíme k jádru vědci (nechtěl jsem vytvářet OT) a do hloubky.
      Z jakého důvodu může vzniknout válka v Evropě či jinde ve světě? Úplně jednoduše válka může vzniknout o zdroje. Vyjma nerostných surovin v budoucnu možná vzniknou války i o zdroje "obnovitelné". Ovšem také nemusí, svět je nyní globální a to také způsobuje, že ubylo válek na úkor obchodu. Je již lepší obchodovat než válčit a díky tomu zažíváme relativní mír.
      Co ovšem může přemoci obchod a jít do risku války je ideologie, ať již náboženská či politická (ve finále fungující na stejném principu).
      Má Rusko zájem s Evropou obchodovat či válčit, bezesporu obchodovat. Má Rusko zájem získat nějaké evropské zdroje? Nemá, protože Evropa nemůže nabídnout tolik, jako jeho vlastní území.
      Má Rusko nějakou ideologii, která by nás ohrožovala? Nemá.
      Disponuje Rusko vojenskou silou, aby mohlo bezproblémů dobít a okupovat evropské země? Nemá.

      Když si to shrneme, tak Rusko nemá žádnou motivaci k tomu, aby se pouštělo do války s Evropou, protože ztráty by byli daleko horší než zisky a nemá ani žádnou ideologii, která by tyto ztráty mohla "obhájit".

      Argument typu, že Rusko někoho přetáhne jen tak, protože jsou to barbaři, také neobstojí (teda u někoho zajisté ano), protože Rusko se chová na světové scéně dost inteligentně a dokáže rychle reagovat.

      Na druhou stranu je "ruská hrozba" dobrou příležitostí k obnovení armády i když očividně stále velmi vlažnou.

      Ohrožení bezpečnosti Evropy, chcete-li ČR má velkou šanci buďto přírodní katastrofa, která vyvolá znovu boj o zdroje či ideologie, ty vám nyní nenapíšu a určitě vás hned napadnou, jste přece inteligentní člověk a navíc ony ideologie jsou 2 nikoliv jen jedna (nápověda v textu).
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:51 13.08.2019

      Snažíte se logikou vyvrátit touhu někoho ovládat, případně zůstat u vedení.
      Válka vždy zvýšila popularitu vůdce... Kolik jich už bylo za těch 20. let vlády Putina...

      Snažíte se logikou vyvrátit touhu někoho ovládat, případně zůstat u vedení.
      Válka vždy zvýšila popularitu vůdce... Kolik jich už bylo za těch 20. let vlády Putina...

     • semtam
      17:04 13.08.2019

      Hmm, škoda tupá hesla jsou lépe uchopitelná, než zapnout mozek. Ani se nedivím, že je v Česku tolik exekucí...

      Hmm, škoda tupá hesla jsou lépe uchopitelná, než zapnout mozek. Ani se nedivím, že je v Česku tolik exekucí...

     • Jirosi
      05:57 14.08.2019

      Exekuce nejsou protože lide jsou hloupí!
      Exekuce jsou, protože to někomu vydělává peníze.

      Tedy příklad dobrý, ale nefunguje jak se snažíte popisovat vy!

      Exekuce nejsou protože lide jsou hloupí!
      Exekuce jsou, protože to někomu vydělává peníze.

      Tedy příklad dobrý, ale nefunguje jak se snažíte popisovat vy!

  • markus223
   11:54 13.08.2019

   Tak tenhle článek je o námořnictvu a ne o pozemní armádě či letectvu. Ty jsou přeci jenom v daleko lepším stavu.

   Tak tenhle článek je o námořnictvu a ne o pozemní armádě či letectvu. Ty jsou přeci jenom v daleko lepším stavu.

 • Storm
  11:35 13.08.2019
  • (7)
  Oblíbený příspěvek

  Tak pokud by tahle zrůdnost používá otevřeného cyklu jaderného pohonu, tak je Burevestnik největší prasárna a výplod chorého mozku, co může být... Srovnal bych jeho zákeřnost asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud by tahle zrůdnost používá otevřeného cyklu jaderného pohonu, tak je Burevestnik největší prasárna a výplod chorého mozku, co může být... Srovnal bych jeho zákeřnost asi tak nejspíše se špinavou bombou pomatených teroristů, se kterou se v ohavnosti může skvěle rovnat... Protože zbraň, co pro to aby zničila svůj cíl osvětlí den a vylepší životy všem kudy poletí je naprosto ohavné...

  Uvidíme, co nám na to napíše GiviCZ až se vzpamatuje z euforie, kterou nejspíše zažívá i několikrát denně prostým sledováním tankového Biatlonu...
  Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   12:55 13.08.2019
   • (15)

   Riesit, ci strela ktora v Armagedone ponesie 2 Mt hlavicu splna Euro 4 , tomu sa hovori europsku pristup... :-D

   Riesit, ci strela ktora v Armagedone ponesie 2 Mt hlavicu splna Euro 4 , tomu sa hovori europsku pristup... :-D

   • satai
    13:36 13.08.2019

    Tak pokud až do Armagedonu nebudou takhle porazit...

    Tak pokud až do Armagedonu nebudou takhle porazit...

   • Storm
    13:36 13.08.2019
    • (8)

    Ano Gangute...

    Všim jsem si že máš hezký přístup... Běž ho prosím předvézt těm ozářeným a rodinám těch pěti mrtvých z té raketové střelnice...

    Za prvé, né každý jaderný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano Gangute...

    Všim jsem si že máš hezký přístup... Běž ho prosím předvézt těm ozářeným a rodinám těch pěti mrtvých z té raketové střelnice...

    Za prvé, né každý jaderný konflikt by byl Armagedon s totálním vyhlazením všeho živého na celé planetě... S tím souvisí i právě to, že tahle lítající špinavá bomba bude lítat i nad nezúčastněnými, neb nepřítel země, kde vynalezli tuhle trubku je na opačné straně světa...

    A za druhé, ti co to vyrobili budou chtít zřejmě i vyzkoušet jestli to opravdu lítá, takže to zřejmě budou, tedy konkrétně pohon té střely, chtít zkoušet i v době kdy jaderný konflikt neprobíhá...
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     01:02 14.08.2019

     Na svete neexistuje také množstvo jadrových zbraní ktoré by dokázalo úplne vyhladiť ľudstvo. Na planéte Zem je obývaných asi 12 percent súše čo je cca 18 mil km2. Najsilnejšia ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na svete neexistuje také množstvo jadrových zbraní ktoré by dokázalo úplne vyhladiť ľudstvo. Na planéte Zem je obývaných asi 12 percent súše čo je cca 18 mil km2. Najsilnejšia jadrový bomba v USA arzenále má silu cca 1.5 Mt a dokáže zničiť územie asi o rozlohe 15 km2. Na Úplne vyhladenie ľudstva by tak trebalo 1 200 000 týchto bômb. A to ešte nerátame, že by sa ľudstvo presunulo do iných oblastí. Asteroid ktorý vyhubil dinosaurov mal sílu ktorá niekoľkotisícnásobne presiahla ničivý účinok všetkých zbraní na planéte
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:58 14.08.2019

      JZ nevyhladí život teplnou, ani tlakovou vlnou.
      Jen rozvrátí společnost, a pak nebude mít kdo likvidovat následky "požáry".

      JZ nevyhladí život teplnou, ani tlakovou vlnou.
      Jen rozvrátí společnost, a pak nebude mít kdo likvidovat následky "požáry".

  • SecretService
   11:02 14.08.2019

   Je přinejmenším zajímavé že se zde najdou i lidé, tedy tady nejméně šest lidí, podle palců dolů, kteří nesouhlasí se Stormovým názorem, že létající zařízení, které ozařuje okolí po ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je přinejmenším zajímavé že se zde najdou i lidé, tedy tady nejméně šest lidí, podle palců dolů, kteří nesouhlasí se Stormovým názorem, že létající zařízení, které ozařuje okolí po celé dráze svého letu a je jedno jestli své území, území neutrální nebo území protivníka je ze své podstaty bezohledné a jeho nasazení trestuhodné. Dost to vypovídá o povaze mínusujících. Asi jim ani nedošlo, že v případě nasazení této zbraně, povede dráha letu k cíli pravděpodobně i nad střední evropou.
   Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    13:10 14.08.2019

    ...to máš asi jako když malý soukromý zemědělec volí Babiše. Na dotaz "nevadí ti, že tvoji rodiče staří kulaco rotují v hrobě jak Kaplanova turbína? Nevadí ti, že Babiš si jede na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...to máš asi jako když malý soukromý zemědělec volí Babiše. Na dotaz "nevadí ti, že tvoji rodiče staří kulaco rotují v hrobě jak Kaplanova turbína? Nevadí ti, že Babiš si jede na dotacích a ty se musíš kvůli jednomu kombajnu zadlužit až po uši?" odpoví: "ale šak konečně negdo s týma zdolějama a kalůskama zatočí!"
    TO je jako "nevadí ti, že Rusko špiní a plundruje svou zemi takovým způsobem, že to má přesah až sem do Evropy? Odpověď? "ale dyť ti američani taky nejsou svatí, i s tou vaší Angelou!"...
    CO s takovým materiálem....
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:55 14.08.2019

     V Rusku by byl další "biorobot"....

     V Rusku by byl další "biorobot"....