Svobodu ruského námořnictva dusí úzké průlivy

Svobodu ruského námořnictva dusí úzké průlivy
Po přistoupení Finska do NATO lze Finský záliv snadno zablokoval a zamezit ruskému loďstvu vyplout z Kronštadtu. A po vstupu Švédska do NATO se celé Baltské moře stává smrtící pastí pro ruskou Baltskou flotilu. / Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid (Zvětšit)

Od konce studené války se prostoru mezi Arktidou a severním Atlantikem věnovala jen malá pozornost. V posledních letech ovšem v regionu dochází ke změnám. Obnova sovětských arktických základen ze strany Ruska a rostoucí aktivity jeho Severního loďstva nutí západní státy reagovat. Cílem záhadných sabotáží se navíc stávají místní podmořské kabely, které slouží civilním i vojenským uživatelům.

Vztahy Západu a Ruska jsou nejhorší za posledních několik desetiletí. To je nejen patrné v oblasti Černého moře, kde probíhá ukrajinsko-ruská válka, ale také v arktické oblasti a v severním Atlantiku. Pro geostrategickou arkticko-severoatlantickou oblast NATO oživilo studenoválečné dvojsloví „severní křídlo“ (Northern Flank), k němuž řadí některé západoevropské a skandinávské státy. Jmenovitě jde o Island, Norsko, Dánsko, Spojené království, Nizozemsko a Belgii.

Většina severoatlantických vod je volně přístupná, nicméně mnohé ruské válečné lodě musí při cestě do Atlantiku proplout úzkými průlivy pod kontrolou NATO. V případě Baltského loďstva potřebují Rusové nejprve zdolat Finský záliv a poté proplout Dánskými úžinami, plavidla Černomořského loďstva pak musí zdolat Bospor, Dardanely a Gibraltarský průliv. To značně usnadňuje jejich odhalení a sledování. Přímý přístup do severního Atlantiku s omezenou západní kontrolou proto má jen ruské Severní loďstvo.

Jak loni v listopadu uvedla zpravodajská agentura Reuters, Rusko od roku 2005 obnovilo desítky arktických vojenských základen z dob Sovětského svazu a modernizovalo své arktické námořní síly. NATO podle stejného zdroje ve vojenské přítomnosti v Arktidě za Ruskem zaostává. Západu údajně potrvá nejméně deset let, než dožene ruskou armádu v regionu, pokud se k tomuto kroku vůbec odhodlá.

„V současné době je vojenská rovnováha v Arktidě silně nakloněna Rusku,“ uvedl Colin Wall, výzkumný pracovník think tanku Center for Strategic and International Studies ve Washingtonu. Podle údajů britského International Institute for Strategic Studies a agentury Reuters převažují ruské základny uvnitř polárního kruhu nad základnami NATO přibližně o třetinu.

Dánské úžiny; větší foto / Public Domain

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Podivné Baltské moře – jak čelit vojenské hrozbě

Přestože Baltské moře splňuje všechny rysy, aby bylo nazýváno mořem, jedná se o atypické moře. Ve ...

PREMIUM Podivné Baltské moře – řešení vojenské hrozby

Předchozí text skončil prezentací trojice axiomů pro polské námořnictvo MW (Marynarka Wojenna). ...

Polské fregaty Miecznik ovládnou Baltské moře

V úterý polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v loděnicích PGZ Stocznia Wojenna (PGZ SW) v Gdyni ...

PREMIUM Polská fregata Miecznik: Král Baltského moře nebo následovník Moskvy?

V posledních měsících polské ministerstvo obrany oznámilo několik důležitých rozhodnutí v programu ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.