Svobodu ruského námořnictva dusí úzké průlivy

-
13. 1. 2023
-
2 komentářů
-
Jan Buchar
Od konce studené války se prostoru mezi Arktidou a severním Atlantikem věnovala jen malá pozornost. V posledních letech ovšem v regionu dochází ke změnám. Obnova sovětských arktických základen ze strany Ruska a rostoucí aktivity jeho Severního loďstva nutí západní státy reagovat. Cílem záhadných sabotáží se navíc stávají místní podmořské kabely, které slouží civilním i vojenským uživatelům.
Vztahy Západu a Ruska jsou nejhorší za posledních několik desetiletí. To je nejen patrné v oblasti Černého moře, kde probíhá ukrajinsko-ruská válka, ale také v arktické oblasti a v severním Atlantiku. Pro geostrategickou arkticko-severoatlantickou oblast NATO oživilo studenoválečné dvojsloví „severní křídlo“ (Northern Flank), k němuž řadí některé západoevropské a skandinávské státy. Jmenovitě jde o Island, Norsko, Dánsko, Spojené království, Nizozemsko a Belgii.
Většina severoatlantických vod je volně přístupná, nicméně mnohé ruské válečné lodě musí při cestě do Atlantiku proplout úzkými průlivy pod kontrolou NATO. V případě Baltského loďstva potřebují Rusové nejprve zdolat Finský záliv a poté proplout Dánskými úžinami, plavidla Černomořského loďstva pak musí zdolat Bospor, Dardanely a Gibraltarský průliv. To značně usnadňuje jejich odhalení a sledování. Přímý přístup do severního Atlantiku s omezenou západní kontrolou proto má jen ruské Severní loďstvo.
Jak loni v listopadu uvedla zpravodajská agentura Reuters, Rusko od roku 2005 obnovilo desítky arktických vojenských základen z dob Sovětského svazu a modernizovalo své arktické námořní síly. NATO podle stejného zdroje ve vojenské přítomnosti v Arktidě za Ruskem zaostává. Západu údajně potrvá nejméně deset let, než dožene ruskou armádu v regionu, pokud se k tomuto kroku vůbec odhodlá.
Související články
PREMIUM Podivné Baltské moře – jak čelit vojenské hrozbě
Přestože Baltské moře splňuje všechny rysy, aby bylo nazýváno mořem, jedná se o atypické moře. Ve ...
-
04.06.2021
-
1 komentářů
-
Redakce AN
PREMIUM Podivné Baltské moře – řešení vojenské hrozby
Předchozí text skončil prezentací trojice axiomů pro polské námořnictvo MW (Marynarka Wojenna). ...
-
06.07.2021
-
2 komentářů
-
Redakce AN
Polské fregaty Miecznik ovládnou Baltské moře
V úterý polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v loděnicích PGZ Stocznia Wojenna (PGZ SW) v Gdyni ...
-
30.07.2021
-
126 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Polská fregata Miecznik: Král Baltského moře nebo následovník Moskvy?
V posledních měsících polské ministerstvo obrany oznámilo několik důležitých rozhodnutí v programu ...
-
20.04.2022
-
2 komentářů
-
Redakce AN
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.