Ruské námořnictvo opouští Krym, jeho vliv v Černomoří upadá
- 27. 10. 2023
- 8 komentářů
- Jan Buchar
Plavidla a přístavy ruského Černomořského loďstva jsou velmi zranitelné vůči ukrajinským úderům. Kyjevu se podařilo potopit křižník Moskvu, významně poškodit výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak a zasáhnout krymské velitelství floty raketami Storm Shadow. Kreml proto usilovně hledá alternativní základny pro své lodě v Černém moři. Část plavidel zřejmě najde útočiště v abchazské Očamčyře, což na začátku října naznačil nejvyšší představitel místní separatistické protigruzínské samosprávy.
Ukrajině se daří podkopávat strategický plán Ruska na ovládnutí Černého moře, které dlouhá desetiletí představovalo hlavní geopolitický cíl Moskvy. Kyjevu se podle londýnského think-tanku RUSI povedlo od začátku války odsunout námořní frontu nejméně 185 km od ukrajinského pobřeží. Udržení ruského loďstva v Sevastopolu zůstává klíčovým prvkem k projekci moci Kremlu v černomořském regionu. Proto ukrajinská série pečlivě naplánovaných útoků na černomořskou flotu nejenže způsobila značné škody na kritické infrastruktuře, ale také odhalila slabá místa regionálních plánů prezidenta Vladimira Putina.
Nebezpečným se pro ruská plavidla přitom nestal pouze Krymský poloostrov, kde se nachází hlavní základny ruského Černomořského loďstva (Sevastopol, Feodosia a Donuzlav). Dokonce i vzdálenější východněji položený Novorossijsk, další z přístavů floty, se stal terčem útoku ukrajinských námořních dronů. Trup Oleněgorského Gorňaka, ruské tankové výsadkové lodi třídy Ropucha, vyřadil letos v srpnu z aktivní služby poblíž Novorossijsku výbuch, ke kterému se přihlásila ukrajinská rozvědka.
Moskva se snaží nové situaci přizpůsobit a přinejmenším zachovat si současné operační schopnosti v Černém moři. Ukrajina každý krok Rusů bedlivě sleduje a na konci minulého týdne zveřejnila informaci o zájmu Kremlu na vytvoření námořní základny v Abcházii. Toto malé území při černomořském pobřeží de iure náleží Gruzii, de facto jde však o ruský loutkový stát připomínající dřívější samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku. Správní orgány v Abcházii jsou finančně i politicky silně závislé na Kremlu, nemají možnost samostatně rozhodovat o žádných strategicko-politických rozhodnutích a jsou povinny plnit příkazy svého patrona. „V přístavu Očamčyra v Abcházii se aktivně pracuje. Rusové tam prohloubili dno a na některých místech zrekonstruovali přístavní infrastrukturu, aby tam mohly sídlit válečné lodě,“ uvedl Vadym Skibitskij z ukrajinské rozvědky.
Přístav v Novorossijsku
Jak uvádí stránky abchazského přístavu, jeho prvotní podoba byla dokončena v roce 1942. Až do roku 1996 sloužil jako základna pro plavidla sovětské (po roce 1991 ruské) pohraniční a pobřežní stráže. Čtyři ruské hlídkové lodě v Očamčyře opět kotví od roku 2017. Jeho celková rozloha dnes činí 160 000 m2 a s prvním ruským městečkem Vesjoloje ho spojuje 155 kilometrů dlouhá železniční trať. V letech 2018-2020 došlo k realizaci investičního projektu na rozvoj přístavní infrastruktury ve výši 8,5 milionu amerických dolarů. V jeho rámci byla modernizována stávající železniční síť a technické zázemí. Rovněž probíhá bagrování pro příjem lodí s celkovou nosností 10 000-20 000 DWT (deadweight tonnage; celková nosnost lodi v tunách), což přispěje ke zvýšení kapacity přístavu pro překládku uhlí na dva miliony tun ročně. V rámci druhé etapy modernizace do roku 2024 se počítá s investicemi do výstavby 345 metrů dlouhého ochranného vlnolamu a také s bagrováním pro příjem lodí s celkovou nosností 100 000 DWT. Do roku 2028 se postupně zvýší překládka uhlí na 4,5 milionu tun ročně.
Související články
Strážce Černého moře: Křižník Moskva čeká modernizace
V roce 2018 započne hloubková modernizace raketového křižníku Moskva třídy Slava ruské Černomořské ...
- 17.02.2017
- 92 komentářů
- Jan Grohmann
Americké bombardéry B-1B Lancer a ukrajinské Su-27 nad Černým mořem
Před několika dny americké nadzvukové strategické bombardéry B-1B Lancer provedly demonstraci síly ...
- 04.06.2020
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Hrozí útok ruské Černomořské flotily na ukrajinské pobřeží?
Vylodění na pobřeží Černého nebo Azovského moře je často zmiňováno jako jeden z možných směrů útoku ...
- 01.02.2022
- 168 komentářů
- Jiří Šimáček
Útok dálkově ovládaných člunů na Černomořskou flotilu umožnil Starlink
Ukrajina provedla pomocí dálkově ovládaných „kamikadze“ člunů útok na lodě ruské Černomořské ...
- 03.11.2022
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.