Ruské námořnictvo se topí v problémech. Nestíhá nahrazovat stárnoucí lodě

Ruské námořnictvo se topí v problémech. Nestíhá nahrazovat stárnoucí lodě
Raketový kžižník Admiral Lazarev třídy Kirov / US Navy (Zvětšit)

Prezident nejrozlehlejšího státu světa Vladimir Putin se chlubí záměrem modernizovat věkovitou flotilu. Lépe se to však řekne, než udělá. Hladinové lodě i ponorky ze sovětské éry dosluhují. Stavbu nových brzdí zanedbaný průmysl a sankce.

Minulý týden se Vladimir Putin Během svého projevu ve Federálním shromáždění zmínil i o plánech na obnovu ruského námořnictva. Jeho páteř dosud tvoří plavidla ze sovětských časů. Rusové to chtějí změnit. Putin prohlásil, že námořnictvo dostane sedm nových víceúčelových ponorek a šestnáct hladinových lodí. Ruský zbrojní průmysl však poznamenaly desítky let úpadku po rozpadu Sovětského svazu a mezinárodní sankce. Na stavbě hladinových lodí je to vidět víc než u ponorek. První větší ruská hladinová plavidla, zkonstruovaná po rozpadu SSSR, jsou fregaty třídy Admiral Gorškov.

Rusové jich plánovali spustit na vodu dvě desítky. Do roku 2020 jich mělo být hotových prvních šest. Skutečnost se však od ctižádostivých záměrů liší. Stavba první lodě začala v roce 2006. Do služby vstoupila po dlouhých dvanácti letech. Druhá loď zatím teprve podstupuje námořní zkoušky. Kvůli zdržením s Gorškovy přišli Rusové s jednodušší a levnější třídou fregat Admiral Grigorovič.

Rusko si pro začátek objednalo šest lodí. K dnešnímu dni se podařilo postavit a zařadit do služby tři. Dvě rozestavěné lodě prodali Rusové Indii, jedna další se oficiálně pořád staví. Obě nové třídy ruských fregat pohání plynové turbíny z ukrajinského státního podniku Zorja - Mašprojekt. Po Ruské anexi Krymu odmítla Ukrajina Rusku turbíny dál dodávat. Rusové se proto snaží vyrobit vlastní náhradu.


Fregata třídy Admiral Gorškov; větší foto / Ministry of Defence of the Russian Federation

Lodě zařazené do služby a položené kýly mezi roky 2013 až 2018

  Hladinová plavidla Ponorky Celkem

2013

Zařazeno do aktivní služby 3 2 5
Počet položených kýlů 10 1 11

2014

Zařazeno do aktivní služby 11 4 15
Počet položených kýlů 6 7 13

2015

Zařazeno do aktivní služby 2 2 4
Počet položených kýlů 11 3 14

2016

Zařazeno do aktivní služby 5 2 7
Počet položených kýlů 9 2 11

2017

Zařazeno do aktivní služby 5 0 5
Počet položených kýlů 7 3 10

2018

Zařazeno do aktivní služby 8 0 8
Počet položených kýlů 4 0 4

Tabulka zahrnuje fregaty, korvety, raketové čluny, plavidla pro shromažďování informací, minolovky apod.


Problém sériové výroby

Dostal to za úkol podnik NPO Saturn, známý především výrobou leteckých motorů. NPO Saturn patří pod státní holding Rostec, vedený Putinovým bývalým kolegou z KGB Sergéjem Čémezovem. Turbíny má mít připravené už od minulého roku. Podle zprávy agentury Reuters ale dosud nedošlo k jejich zabudování do trupu některé z rozestavěných lodí. „Neměli bychom očekávat, že Rusko zahájí plně sériovou výrobu alespoň dalších pět let,“ citovala agentura Sergije Zguretse z ukrajinské poradenské společnosti Defense Express.

Rusové mají stejný problém i v dalších oblastech. Dokážou postavit prototyp, ale sériová výroba vázne. V roce 2015 předvedli během každoroční vojenské přehlídky u příležitosti výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce nový tank T-14 Armata. Rusové měli v plánu do roku 2020 postavit 2300 kusů těchto tanků.

Dosud jich však vyrobili jen něco přes dvacet. Podobně je na tom výroba stealth stíhačky Su-57. Poprvé letěla už v roce 2010. Ruské letectvo očekávalo, že dostane 150 těchto strojů. Později se počet snížil na 55 a dnes se čeká na první dva sériové stroje. Smlouva na dalších třináct by mohla být podepsána v roce 2020.


Fregata třídy Admiral Grigorovič; větší foto / Ministry of Defence of the Russian Federation

Málo nových lodí

Rusko je podle webu Foxtrot Alpha v současnosti čtvrté v žebříčku světových zemí podle útrat na obranu. Před ním jsou jen Spojené státy, Čína a Saudská Arábie. V roce 2017 utratili Rusové za zbrojení 66,3 miliardy dolarů. Současná vládní klika se snaží maskovat domácí problémy vyvoláváním pocitu ohrožení a obnovou soupeření se Spojenými státy a NATO. K výstavbě válečné flotily je však kromě peněz potřeba i průmyslové zázemí, které Rusové zřejmě alespoň z části ztratili. Sovětský svaz se rozpadl 26. prosince 1991.

Od té doby dostalo ruské námořnictvo jen devět větších hladinových plavidel – dva torpédoborce a sedm fregat. Jádro flotily pořád ještě tvoří lodě z dob studené války. Jedinou ruskou letadlovou loď (oficiálně letadlový křižník, aby mohla proplouvat úžinami Bospor a Dardanely) Admiral Kuzněcov pronásledují technické problémy.

Z hlediska použití lodě jsou nejhorší potíže se záchytnými lany. Během nasazení lodě ve Středozemním moři v roce 2016 kvůli nim dva letouny skončily ve vodě. Vloni se pod Kuzněcovem potopil plovoucí dok PD-50. Byl nezbytný nejen k opravám letadlové lodě, ale i dalších velkých ruských plavidel.


Křižníky třídy Kirov jsou po letadlových lodích největší bojové lodě dneška.

Stárnoucí křižníky

Rusové stále ještě provozují křižníky třídy Kirov z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let s jaderným pohonem. Nepočítáme-li letadlové lodě, jsou to největší válečná plavidla na světě. Jejich velikost odpovídá bitevní lodi z první světové války. Ze čtyř dokončených jednotek jsou dnes v provozuschopném stavu dvě. Vedoucí loď třídy stojí po nehodě jaderného reaktoru v roce 1990 u mola na základě Severomorsk. S opravou se nepočítá, loď už byla vyškrtnuta z námořního rejstříku. Ve stejně špatném stavu je i reaktor sesterského křižníku Admiral Lazarev (ex Frunze).

V aktivní službě je jen Pjotr Velikij (ex Jurij Andropov). Poslední z dokončených lodí třídy Kirov, Admiral Nachimov (ex Kalinin), momentálně prochází rekonstrukcí a měla by být znovu zařazena do služby. Přibližně stejně staré jsou i tři menší křižníky třídy Slava.

Nemladší z nich, Varjag (ex Červona Ukrajina) byl spuštěn na vodu už v roce 1979. Kromě nich mají Rusové ještě jedenáct torpédoborců ze sovětských časů. Nejstarší Smětlivyj, spuštěný na vodu v roce 1967, je zároveň i nejstarší torpédoborec v aktivní služně na světě. O fregatách už byla řeč.


K-560 Severodvinsk (Jaseň); větší foto / Ministry of Defence of the Russian Federation

Balistické ponorky

Rusko jich má celkem deset. Na rozdíl od větších lodí je jich většina moderních. Ze sovětských časů pochází jen tři. O něco hůř je na tom skupina přibližně osmdesáti korvet. Z postsovětských časů pochází zhruba třetina, z toho asi dvacet bylo spuštěno na vodu po roce 2000. Rusové plánovali také nové torpédoborce třídy Lider s nukleárním pohonem, a dokonce i letadlovou loď, která se měla vyrovnat americkým (Projekt 23000E). Obojí je však jen ve stadiu návrhu. Shrnuto: ruská hladinová flotila stárne a v budoucnu se bude smršťovat.

Podmořská flotila je na tom podobně. Stejně jako u hladinových lodí jí je většina pořád sovětské provenience. Pro Rusko jsou nejdůležitější nosiče balistických střel. V hypotetickém případě jaderné války totiž umožňují oplatit protivníkovi první útok. Rusové mají v aktivní službě jedenáct balistických ponorek. Osm z nich ale pochází ještě ze sovětských časů. Nejstarší ruská balistická ponorka je Dmitrij Donskoj z roku 1980.

Patří ke třídě Typhoon, největším ponorkám všech dob. Sedm balistických ponorek tvoří lodě sovětské třídy Delta (respektive tříd Delta III a IV). Starší balistické ponorky má nahrazovat zbrusu nová nová třída Borej (označení NATO Dolgorukiy). Rusové mají zatím tři kusy. Další tři se staví minimálně dvě jsou v plánu. Jak dlouho stavba nových ponorek potrvá, a kolik jich bude nakonec dokončeno, už je jiná věc.


K-550 Alexandr Něvskij (Borej); větší foto / Ministry of Defence of the Russian Federation

Konec globální síly

Ostatní ponorky s jaderným pohonem jsou mladší, ale není to žádná sláva. Ponorek vybavených střelami s plochou drahou letu má Rusko osm. Všechny patří do třídy Oscar II. Nejstarší je roku z 1988, nejmladší z roku 1996. O jejich náhradě se zatím nemluví. Mezi sedmnácti ruskými útočnými ponorkami s jaderným pohonem pochází ze sovětských časů devět. Starší by měla nahrazovat nová třída Severodvinsk (ruské označení Jaseň). První loď je ve službě od roku 2014. Její stavba ovšem trvala dlouhých sedmnáct let.

Z dvaadvaceti konvenčních útočných ponorek je patnáct lodí sovětské třídy Kilo. Všechny byly spuštěny na vodu před rokem 1990. Zbytek tvoří vylepšená třídy Kilo, označovaná jako Varshavyanka a jedna ponorka nové třídy Lada. S tou měli Rusové ale dosud spíš problémy.

Americký web Web the National Interest i ruský blog BMPD shodně odhadují, ruská ponorková flotila ve třicátých letech jednadvacátého století prořídne. Počet ruských ponorek s jaderným pohonem by podle BMPD mohl klesnout na polovinu nebo ještě méně. Hladinovými silami i velikostí podmořské flotily už dnes překonává Ruské námořnictvo Čína.

V současnosti je Rusko na druhém místě za Spojenými státy v počtu balistických ponorek. Čína je s pěti balistickými ponorkami na třetím místě, v blízké budoucnosti však asi Rusko vystřídá. Mohla by ho překonat i Indie, která má dnes jednu. Ruské námořnictvo se z nástroje projekce síly kdekoliv na světě mění na nástroj k ochraně vlastního pobřeží.

Zdroje: Russia Navy Intelligence, AIN Online, Foxtrot Alpha, MEMRI, National Interest, Navy-Technology

 
 
 
 
 
 
 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní letoun Il-38N pro ruské námořnictvo

Ruské námořnictvo převzalo první modernizovaný letoun Il-38N. Rusové stroj využijí k námořnímu ...

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Eiffelos
    12:46 06.05.2022

    Tak a je r.22 a polovina Černomořské flotily je na dně, kdo by to v r. 19 čekal, že ?

    Tak a je r.22 a polovina Černomořské flotily je na dně, kdo by to v r. 19 čekal, že ?

    • Kanaďan
      15:35 27.04.2023

      Je duben 23, UA se chystá dobýt zpět Krym a Černomořská flotila hnije v přístavu Novorossijsk. Kdo ví, kolik z těch plavidel sed ožije Silvestra 2023...?

      Je duben 23, UA se chystá dobýt zpět Krym a Černomořská flotila hnije v přístavu Novorossijsk. Kdo ví, kolik z těch plavidel sed ožije Silvestra 2023...?

  • SofF
    23:24 05.03.2019

    hezké počtení komentářů :) Nicméně je třeba se na věc podívat z dnešního pohledu nikoli na stav kolem roku 2005. Ukrajina byla pro Rusko velkou ztrátou prvních dvacet let, nyní ...Zobrazit celý příspěvek

    hezké počtení komentářů :) Nicméně je třeba se na věc podívat z dnešního pohledu nikoli na stav kolem roku 2005. Ukrajina byla pro Rusko velkou ztrátou prvních dvacet let, nyní nejvíc tratí Úkáčka ztrátou odborníků i trhů, to nejde okecat žádnou frází. Rusové pracovali na náhradě trpělivě a systematicky že už se poměrně dobře obejdou bez závodů v ukrajinském regionu. A co se týče lodí, je fakt že nebýt rychlého jednání tak ani toho Kuzněcova by neměli protože Kravčuk a spol chtěli všechno pro sebe a loď vlastně uplula před zabavením. Přitom k čemu jim ty gigatuny vybavení byly - jen aby rezly pod deštěm. Bylo by zajímavé vědět zda to byla pouze ukrajinská neschopnost nebo jim vzdálená mocnost platila za to aby svou techniku nerozvíjeli a stávající nepoužívali. Díky sovětskému dědictví měli na to soupeřit s Ruskem i libovolnou evropskou mocností.
    K odstavečku "konec globální síly" by slušel otazník, nevíme co mají v plánu, ale jistě to tak daleko zajít nenechají aby vyklidili světová moře Alianci. Navíc v době hypersonických střel se potřeba velkého množství mohutných lodí snižuje. Někdo v diskusi zmínil že malé lodě alias kapesní bitevníky byly neúspěšné. Ovšem v kontextu doby a výsledků byly nadmíru úspěšné, jejich potíž byla v kriticky malém množství proti tomu co chrlily anglosaské mocnosti, to se nedalo uhrát s pár "štikami".Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
    13:02 03.03.2019

    Rusko slabne, coz je dobre. Nicmene by nemelo oslabit natolik, aby prestalo byt cinskym konkurentem na Sibiri. Sibir, jeji nerostne bohatstvi a rozloha je totiz to co Cinu v ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko slabne, coz je dobre. Nicmene by nemelo oslabit natolik, aby prestalo byt cinskym konkurentem na Sibiri. Sibir, jeji nerostne bohatstvi a rozloha je totiz to co Cinu v dlouhodobe budoucnosti zajima predevsim. Indocina a Pacifik jsou az druhorade strategicke cile.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
      19:31 03.03.2019

      Englbert je ti známo, že v současné době na Sibiři cvičí tisíce čínských vojáků s obrněnou technikou a letadly spolu s ruskou armádou ??? Vostok 2018: Russia and China show off ...Zobrazit celý příspěvek

      Englbert je ti známo, že v současné době na Sibiři cvičí tisíce čínských vojáků s obrněnou technikou a letadly spolu s ruskou armádou ???
      Vostok 2018: Russia and China show off their forces
      https://www.youtube.com/watch?...

      Co se týče toho nerostného bohatství...
      https://oenergetice.cz/plyn/ru... Skrýt celý příspěvek

      • logik
        09:58 04.03.2019

        A tobě je jistě známo, jak ještě ve třicátych letech (do 34) spolu vesele cvičili Němci s Ruskem? A stačilo pár let...

        A tobě je jistě známo, jak ještě ve třicátych letech (do 34) spolu vesele cvičili Němci s Ruskem? A stačilo pár let...

        • Czertik
          19:03 04.03.2019

          pockej, to nemuzes porovnavat, tehdy se kamaradily dva dikatorske rezimy..pockat!

          pockej, to nemuzes porovnavat, tehdy se kamaradily dva dikatorske rezimy..pockat!

        • givicz
          16:12 06.03.2019

          logik a tobě je znám, že ještě nedávno Německo a Francie spolu vedly dvě velké války... :) To je přesně zbožné přání západu roztrhnout spojenectví Ruska a Číny, protože ...Zobrazit celý příspěvek

          logik a tobě je znám, že ještě nedávno Německo a Francie spolu vedly dvě velké války... :)

          To je přesně zbožné přání západu roztrhnout spojenectví Ruska a Číny, protože spojenectví obou armád a spojení bezedné surovinové základny s továrnou světa je reálné ohrožení dominance USA...

          Jinak mám zde nové foto toho obřího suchého doku, kde lze postavit libovolně velkou loď, který má být dokončen již za rok ...
          https://vk.com/photo-71026913_...
          https://vk.com/photo-71026913_...
          https://vk.com/photo-71026913_...
          https://vk.com/photo-71026913_... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:27 06.03.2019

            A? Jakou má válka Německa a Francie relevanci k tomu, že fakt, že dvě země spolu pořádají vojenská cvičení, evidentně nijak nebránil tomu, že si ty samé země šly za pár let po krku ...Zobrazit celý příspěvek

            A? Jakou má válka Německa a Francie relevanci k tomu, že fakt, že dvě země spolu pořádají vojenská cvičení, evidentně nijak nebránil tomu, že si ty samé země šly za pár let po krku v totální válce??????Skrýt celý příspěvek

      • Czertik
        18:56 04.03.2019

        Prave proto ze tam spolus cvici, by se meli mit rusove na pozoru :). Protoze diky tomu budou mit cinsti vojaci daleko lepsi znalost terenu a podminek :). A k tomu plynu - ...Zobrazit celý příspěvek

        Prave proto ze tam spolus cvici, by se meli mit rusove na pozoru :). Protoze diky tomu budou mit cinsti vojaci daleko lepsi znalost terenu a podminek :).

        A k tomu plynu - nechapu.
        Jo, je fakt ze takhle ma cina plyn i bez invaze, ale co se stane az bude chtit plyn levneji, nebo tamejsi doly na zlato/diamanty ?
        Nebo i jen "proste" sibirske drevo.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          08:01 05.03.2019

          Nehovoriac, keby Rusi odmietli požadovanú mieru čínskej participácie na kontrole povedzme Severnej námornej trasy.

          Nehovoriac, keby Rusi odmietli požadovanú mieru čínskej participácie na kontrole povedzme Severnej námornej trasy.

    • PavolR
      15:01 04.03.2019

      Túto funkciu už Rusi zrejme nie sú schopní plniť ani dnes.

      Túto funkciu už Rusi zrejme nie sú schopní plniť ani dnes.

    • danny
      16:15 05.03.2019

      Englbert: Pacifik není pro Čínu sekundární strategický cíl. Suroviny si může koupit, jak ze Sibiře, tak ze Zálivu, Latinské Ameriky, Austrálie. Pokud bude mít kontrolu nad ...Zobrazit celý příspěvek

      Englbert: Pacifik není pro Čínu sekundární strategický cíl. Suroviny si může koupit, jak ze Sibiře, tak ze Zálivu, Latinské Ameriky, Austrálie. Pokud bude mít kontrolu nad obchodními trasami pro import i export produkce.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    20:55 01.03.2019

    Takže pánové mám pro vás zprávičku ze dneška, která souvisí s článkem... (již dříve jsem upozorňoval, že Rusové na dálném východě staví fungl nové obří loděnice Zvezda) ... ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže pánové mám pro vás zprávičku ze dneška, která souvisí s článkem... (již dříve jsem upozorňoval, že Rusové na dálném východě staví fungl nové obří loděnice Zvezda) ...
    Судостроительнвый завод "Звезда" приступил к резке метала для третьего танкера - Россия 24
    Publikováno 1. 3. 2019
    https://www.youtube.com/watch?...
    Překlad v kostce:

    V loděnicích Zvezda přistoupili k řezání železa pro třetí tanker typu Aframax .. první loď této série gigantů byla založena v loděnicích před půl rokem za přítomnosti prezidenta ruska... pracuje se na obřích sekcích pro budoucí tankery ... v tomto čase přistupují k řezání plechů pro třetí tanker.. tanker ledové třídy Aframax mezinárodní klasifikace umožňuje transportovat ropu přes Suezský průplav a jiné ropné terminály.... rozměry lodí Aframax, které se vyrábějí v Přímořském kraji jsou délka 250 metrů šířka 44 metrů .. V současné době v Přímoří staví největší lodě v historii Ruska .. tady ve Velkém kameni pod Vladivostokem mají v plánu v nejbližší době postavit 12 nových tankerů série Aframax.. každá loď pojme 114 000 tun surové ropy... každý z nich bude pracovat na ekologickém palivu přírodním plynu.. na každé lodi bude přistávací plocha ... první postavený Aframax v Přímoří plánují spustit na vodu již v příštím roce .. Loděnice Zvezda mají zakázky na několik dalších let 37 lodí... Po dokončení nového suchého doku v Přímoří zde budou moci vyrábět lodě giganty délkou 300 metrů o výtlaku 350 000 tun....

    Doufám, že jsem to z odposlechu přeložil v kostce dobře...Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
      22:39 01.03.2019

      A co jako ? Stavi tam neco malo civilnich lodi , ZADNE vojenske. jen by me zajimalo jak se jim povede v konkurenci s cinany a korejci. Snad dobre, rusove potrebuji neco co funguje ...Zobrazit celý příspěvek

      A co jako ? Stavi tam neco malo civilnich lodi , ZADNE vojenske. jen by me zajimalo jak se jim povede v konkurenci s cinany a korejci.
      Snad dobre, rusove potrebuji neco co funguje jak sul.
      A jestli to dobre chapu maji slouzit hlavne na stavbu novych lodi, ne udrzbu ci opravy existujich.

      Takze to problemy s udrzbou ruskeho namornictva moc neresi. A kuznic sdtale nejde opravit nikde v rusku.Skrýt celý příspěvek

      • givicz
        19:01 03.03.2019

        A co jako ?? to myslíš vážně... očividně se snaží v Primorském kraji získat zkušenosti a odborníky na stavbu obřích lodí o které po rozpadu SSSR přišly ... sváží tam odborníky z ...Zobrazit celý příspěvek

        A co jako ?? to myslíš vážně... očividně se snaží v Primorském kraji získat zkušenosti a odborníky na stavbu obřích lodí o které po rozpadu SSSR přišly ... sváží tam odborníky z celého Ruska po dokončení tam má pracovat 7 000 - 10 000 lidí ... jako mít potvrzené zakázky na 37 lodí (vzhledem k účelu nové loděnice Zvezda zcela jistě to nebudou malé lodě hlavní zákazník Rosněft ) se mi nezdá tak málo ... navíc rusové říkají, že tato loděnice se má stát konkurencí pro Korejce a Číňany.. v roce 2020 zde má začít stavba ledoborce Leader...

        https://www.youtube.com/watch?...

        Dle tohoto videa nový plovoucí dok vypadá hodně velký (délka 258 metrů) .... nově budovaný suchý dok bude mít rozměr 485 metrů délka 110 metrů šířka .. dokončení rok 2020... bude tam možno postavit libovolně velkou loď...

        Tak a teď si kladu otázku pro jaké lodě tam staví takový obří suchý dok ???Skrýt celý příspěvek

        • logik
          21:28 03.03.2019

          Jenže stavba velkých civilních a velkých vojenských lodí je nebe a dudy. Na vojenské lodi je dneska trup to nejmenší, co se řeší.... A i trup, což je v podstatě jediná věc, kterou ...Zobrazit celý příspěvek

          Jenže stavba velkých civilních a velkých vojenských lodí je nebe a dudy. Na vojenské lodi je dneska trup to nejmenší, co se řeší.... A i trup, což je v podstatě jediná věc, kterou mají cívilní a vojenské lodě podobný, tak i ten u vojenské lodě liší (vojenská má podstatně větší požadavky na odolnost)...

          Takže stavba velkých civilních lodí je první krok k tomu stavět velké vojenské lodě, ale furt je to cca podobné tomu, když někdo umí postavit L-410 a když někdo umí postavit nadzvukový stíhač. Jo, máš pravdu, je to podobně velké....Skrýt celý příspěvek

        • Czertik
          19:32 04.03.2019

          givi Ta tvoje odpoved, vis co me pripomela ? Onu legendarni hlasku cobolackeho komentatora "celou dobu soupere prehravame, ale prohravame 2:0" A realita/ekonomika - je o tom samem ...Zobrazit celý příspěvek

          givi
          Ta tvoje odpoved, vis co me pripomela ? Onu legendarni hlasku cobolackeho komentatora "celou dobu soupere prehravame, ale prohravame 2:0"
          A realita/ekonomika - je o tom samem o cem je hokej - ten se hraje na VYSLEDEK, ne na krasu. Stejna jako vyroba, ta se hraje na cenu/produktivitu, ne na hype/propagandu kolem.
          Ano, maji zakazky na stavbu 37 lodi...ale uz neuvadis, ze je to hlavne jako nahrada za beznatejde zastarale lode, ktere maji vek lidskych duchodcu.
          Zvast kontrastne to pusobi ve srlovani s civilnimo spolecnostmi mimo rusko - kdy se po tom, co se rozsiril panamsky kanal se posilali stare panamaxy do srotu...i 7 let stare - coz byly prakticky mladice.
          Byt jo, nejake sou zcela nove, a ty maji obsluhovat onen nove postaveny pristav na sibiri.
          A co se tyka konkurence pro cinany/korejce - uvidime, kolik - dostane zakazek ze zahranici a jak brzy.

          A ten novy plovouci dok - no nevim, mozna by se do nej kuznic vesel (ale nimitz urcite ne), do toho noveho by se vesel urcite, ale tak nejak pochybuju ze by tam kuznice opravovali, to by byla ekonomicka sebevrazda (nemohli by tam stavet nove lode a vydelavat - a splacet stavbu).

          A co se tyka onoho obriho noveho sucheho doku - videl bych to na to, ze tam budou rusove nejspis stavet vicero malych lodi zaraz...ale to by zas postradalo logiku - daleko levnejsi by bylo stavet ty mensi lode ve 2 (ci vice - pro kazdou 1) mensich docich.Skrýt celý příspěvek

    • J.Vraja
      11:42 05.03.2019

      givicz ,jen pro upřesnění: Rusko začalo poblíž přístavu Vladivostok na Dálném východě budovat loděnice určené pro stavbu velkotonážních plavidel jako jsou tankery a ledoborce. ...Zobrazit celý příspěvek

      givicz ,jen pro upřesnění:
      Rusko začalo poblíž přístavu Vladivostok na Dálném východě budovat loděnice určené pro stavbu velkotonážních plavidel jako jsou tankery a ledoborce.
      Ruské ledoborce a tankery jsou komerční plavidla a s ruským námořnictvem moc společného nemají . Dokáží udržovat obchodní cesty , jinak velké kulové,soudruzi KULOVÉ!!!
      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Myslím si,že jste velký vypravěč,který často neví,kde končí pravda a začíná pohádka.Skrýt celý příspěvek

    • Starlight
      02:50 06.03.2019

      @givicz Je pěkné, že sem tradičně dáváš samé oslavné zprávy z Ruska nalakované na růžovo. Ale realita je mnohem barevnější – tento ruský projekt je doslova barevná ...Zobrazit celý příspěvek

      @givicz

      Je pěkné, že sem tradičně dáváš samé oslavné zprávy z Ruska nalakované na růžovo. Ale realita je mnohem barevnější – tento ruský projekt je doslova barevná paleta:

      1) Celosvětová produkce lodí

      Je potřeba to vidět v kontextu loďařského promyslu. Trhu desetiletí dominují tři asijské země Čína, Jižní Korea a Japonsko, které vyprodukují okolo 83% celkové tonáže (GT) lodí na světě. Jižní Korea a Čína se přetahují o vůdčí světové postavení a každá má podíl cca 36-40% na trhu (to je 44 – 50 milionů tun celkové tonáže ročně pro každou zemi). Japonci, kdysi světová jednička se krčí vzadu, se 7% celosvětového podílu (13 milionů tun celkové tonáže ročně). Korejci dokáží některé roky vítězit díky velkému množství obřích lodí, Čína ale jednoznačně dominuje v počtu postavených lidí všech velikostí.

      Z tohoto pohledu je jasné, že stavba největších ruských loděnic Zvězda ve městě Bolšoj Kameň u Vladivostoku v oblasti, kde už jsou okolo tři největší světové loďařské velmoci, bude mít asi nějaký „prefíkaný“ business plán.

      2) Trochu málo o projektu

      Loděnice Zvězda ve městě Bolšoj Kameň, byly historicky vojenské loděnice, které se primárně soustředili na údržbu, opravy sovětských/ruských ponorek včetně těch jaderných. Nikdy tam nestavěli žádné velké vojenské nebo civilní lodě a ponorky. Naopak je tam i za americké a kanadské peníze po konci studená války rozebírali.

      Přesto se právě zde rozhodli postavit největší ruské loděnice. A to rovnou pro kategorií lodí, s jejichž návrhem a výrobou nejsou v Rusku zkušenosti.

      Projekt začal v roce 2009 jako společný projekt ruské státního holdingu United Shipbuilding Corporation (OSK), který ovládá všechny ruské loděnice a jihokorejské společnosti Daewoo. Korejci ale projekt opustili v roce 2012. Ruská strana se poté ještě pokoušela získat čínské investory, ale nezadařilo se. A pak to šlo z kopce – pád cen ropy, sankce, pád rublu vedly k redukci plánů potřeb ruského těžařského průmyslu, který měl být hlavním odběratelem těchto loděnic.

      Projekt převzala v roce 2015 od OSK největší ruská státní ropná společnosti Rosněft (vytvořila konsoricium DTSS společně s Rosněftegaz a Gazprombank). Jinými slovy po zahraničních investorech ani stopy a celé to financují ruské státní společnosti. K tomu přidává dotace i státní rozpočet, který přímo hradí část úroků z úvěrů. Naopak celé loděnice jsou postaveny na technologiích nakupených v Čině (všechny ty jeřáby, ten velký plovoucí dok). Ostatně bez čínských a částečně korejských součástek a celků, ale i stáží u zahraničních výrobců se určitě neobejde ani stavba objednaných tankerů.

      Projekt má atributy takové malé olympiády v Soči. Náklady také neustále rostou. V roce 2015 měly být náklady 145 miliard rublů. Aktuálně se odhadují na 202 miliard rublů, což podle kurzu v průběhu let je cca 2,4 až 3 miliardy USD. Došlo i na defraudace a odklánění státních peněz ve velkém - vyšetřuje se zmizení 119 milionů USD a došlo dokonce na úprky do USA, zatčení a už i vydání zpět do Ruska jednoho z ruských ředitelů. To jsou věci!

      Už při nákladech 149 miliard rublů se počítalo, že projekt bude v černých číslech, pokud se podaří prodat a postavit 178 plavidel. Tento bod se posouvá s tím, jak náklady stoupají. Navíc je diskutabilní, jak počítat první objednávky na lodě, které si objednal sám sobě Rosněft.

      Aby Ruská vláda podpořila tento vychvalovaný projekt hlavních národních loděnic, který bude závislý na objednávkách od ruských zákazníků, upravila legislativu. Stát bude schvalovat=regulovat u státem vlastněných společností (podíl přes 50%), kde nakupují lodě v hodnotě od 2 miliard rublů. Podobná regulace platí i pro leteckou techniku. Jinými slovy se tak omezí dosavadní praxe, že se nové lodě objednávaly v zahraničí v jiřní Koreji nebo Číně a zakázky místo toho budou „tlačeny“ do domácích loděnic Zvězda.

      3) Velikost lodí

      To, že zatím budou pro ruské zákazníky stavět jen lodě velikosti Aframax (AFRA = Average Freight Rate Assessment), není náhoda. Jsou to ve skutečnosti tzv. středně velké tankery s nosností DWT 80-120 tisíc tun. Na velikost těchto lodí jsou totiž typicky uzpůsobené ruské přístavy.

      Ještě větší lodě, které označují jako „něco“max (například Suezmax s 120-200 tisíc DWT) a až gigantické supertankery VLCC (180-320 tisíc DWT) a ULCC (320-500 tisíc DWT) vyžadují také příslušné vodní cesty a přístavní infrastrukturu.

      Tak za mnoho let snad uvidíme, jestli si v ruských loděnicích Zvězda někdo skutečně objedná loď s nosností do 350 tisíc tun.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        11:18 06.03.2019

        Bolšoj Kameň může s bídou aspirovat na pokrytí domácí poptávky po Aframaxech a vzhledem ke stáří, stavu stávající flotily ho to může docela slušně živit. Ale že by to nějak ...Zobrazit celý příspěvek

        Bolšoj Kameň může s bídou aspirovat na pokrytí domácí poptávky po Aframaxech a vzhledem ke stáří, stavu stávající flotily ho to může docela slušně živit. Ale že by to nějak promluvilo do celosvětového trhu... Rusko bude stejně sofistikovanější jednotky např. pro transport LNG nadále kupovat a jestli zároveň v místě vzniknout opravárenské kapacity pro námořnictvo, proč ne.
        Jinak jak jsi zmínil olympiádu v Soči, tak jsem se nedávno probíral podrobnější analýzou a zase tak katastrofálně to nedopadlo. Většina těch velkých investic byly infrastrukturní projekty, které byly stejně potřeba a jen se to pod to spláchlo.Skrýt celý příspěvek

        • givicz
          16:33 06.03.2019

          Starlight .. Rusko je velmi často kritizováno, že se spoléhá jenom na nerostné suroviny a nic s tím nedělá... a když s tím něco dělá tak je kritizováno, že je to zbytečné, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

          Starlight .. Rusko je velmi často kritizováno, že se spoléhá jenom na nerostné suroviny a nic s tím nedělá... a když s tím něco dělá tak je kritizováno, že je to zbytečné, že je to stejně na ho.. :) atp.. takže staví loděnice na velké lodě (proč lodě nakoupí v zahraničí), staví nové dopravní letadlo pro které vyvíjí i domácí motory (proč letadla může nakupovat v zahraničí), vyvine novou luxusní značku Aurus (proč BMW, MB, Bentley , rolls royce nakoupí v zahraničí) a tak bych mohl pokračovat...

          danny jj přesně tak velké akce typu Soči nebo MS ve fotbale byly velké infrastrukturní projekty... stavěly se silnice, železnice, opravovala se infrastruktura jako celek ... moderní stadiony (které mimochodem v Česku nemáme) budou používat velké Ruské fotbalové kluby... nějaké velké akce jsou v Soči také velmi často..

          Jinak česká media to úspěšně ignorují ale Rusko v těchto dnech pořádá další velkou akci (ikdyž ne tak velkou jako bylo MS nebo Olympiáda)
          https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:38 06.03.2019

            Co to znamená "velmi často"?
            https://www.dailymail.co.uk/ne...

            Co to znamená "velmi často"?
            https://www.dailymail.co.uk/ne...

          • givicz
            09:27 07.03.2019

            logik to si s propagandistickým článkem z roku 2015 děláš srandu ... když jenom zalovím v paměti tak se v Soči hrálo MS ve fotbale.. jezdí se tam formule 1 a mnoho dalších akcí .. ...Zobrazit celý příspěvek

            logik to si s propagandistickým článkem z roku 2015 děláš srandu ... když jenom zalovím v paměti tak se v Soči hrálo MS ve fotbale.. jezdí se tam formule 1 a mnoho dalších akcí ..

            Jinak aktuálně to tam vypadá takto:
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            10:31 07.03.2019

            Jo, to jsem čekal dvě akce, zmíněné dvě akce, které se tam konají, a mnoho dalších "virtuálních akcí". Pamatuješ, jaké ekonomické problémy měla Sazka Aréna? Chceš tvrdit, že se V ...Zobrazit celý příspěvek

            Jo, to jsem čekal dvě akce, zmíněné dvě akce, které se tam konají, a mnoho dalších "virtuálních akcí". Pamatuješ, jaké ekonomické problémy měla Sazka Aréna? Chceš tvrdit, že se V KAŽDÉM Z POSTAVENÝCH STADIONŮ konají akce alespoň tak často, jako tehdy v Sazka Aréně? Pokud ne, tak do nich Rusko jen leje peníze.

            A že ten článek je propagandistický? Co konkrétně v něm není pravda? Chceš tvrdit, že ty fotky jsou zfalšované? Nebo chceš tvrdit, že to tam nechali naschvál pustnout několik let, a pak to najednou začali intenzivně využívat?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            10:56 07.03.2019

            Logik: v tomhle se musím Givicze zastat. Nevím, kdy ty fotky v Dailymailu vznikly, ale podívej se jen na google street view a jako takový průser to nevypadá. Před hotelem pár aut, ...Zobrazit celý příspěvek

            Logik: v tomhle se musím Givicze zastat. Nevím, kdy ty fotky v Dailymailu vznikly, ale podívej se jen na google street view a jako takový průser to nevypadá. Před hotelem pár aut, na silnicích klidný provoz, před těmi sportovními halami taky vždycky pár aut, vše vypadá celkem udržovaně. Navíc komentář, že si v Soči z putinova rozmaru udržují hokejový klub, i když je tam spíš subtropické klima, působí hodně směšně.
            Nevím, ale na základě pár fotek a článků to moc nejde vyhodnotit. Co je ale nezpochybnitelný fakt, většina západních médií měla tendence celou olympiádu hodně zesměšňovat předem a to, že do nákladů na její uspořádání započítali i stavbu železničních uzlů, datových a telekomunikačních kolektorů, rekonstrukci nádraží, dálničního přivaděče atd... je pravda. Když se pak člověk v odborných periodicích dostal k důkladnějšímu rozboru, tak to vše vyznívalo dost jinak.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:56 07.03.2019

            danny: Chceš tvrdit, že ty fotky jsou zfalšované? Neřeším "kecy" v článku, řeším uvedená zdokumentovaná fakta. A nepopírám, že když se Rusko dostalo trochu z krize, tak to tam ...Zobrazit celý příspěvek

            danny: Chceš tvrdit, že ty fotky jsou zfalšované? Neřeším "kecy" v článku, řeším uvedená zdokumentovaná fakta.
            A nepopírám, že když se Rusko dostalo trochu z krize, tak to tam evidentně opravilo, na google maps jsem se díval už dávno - prázdná parkoviště a mrtvo je tam furt.

            Samozřejmě nevíme, kde to bylo vyfocené. Ale kolik je tam stadionů? Jen tak ze vzduchu vidím čtyři, pět? Každej z takovej stadionů vyžaduje přinejmenším jednu akci týdně, spíše dvě, aby na sebe vydělal. Chceš tvrdit, že se tam pořádají tak velké akce tak často?

            Jinak to není problém jen Soči, je to problém všech olympijských parků, a i jiných velkých stadionů (koukni se někdy, jak vypadá Strahov) - i v daleko atraktivnějších lokalitách než je Soči je problém s dalším využitím. Jen prostě v Soči bylo těch peněz "vyhozeno" opravdu hodně.Skrýt celý příspěvek

          • givicz
            21:24 07.03.2019

            logik ... jistě ti neuniklo, že v Soči Putin velmi často přijímá zahraniční delegace Merkel a spol .. loni tam byl i velký kongres o Sýrii.. Rusové tam pořádají i velké pěvecké ...Zobrazit celý příspěvek

            logik ... jistě ti neuniklo, že v Soči Putin velmi často přijímá zahraniční delegace Merkel a spol .. loni tam byl i velký kongres o Sýrii..

            Rusové tam pořádají i velké pěvecké soutěže, které trvají několik dní ......
            Грандиозный праздник музыки вновь проходит в Сочи! Международный конкурс молодых исполнителей популярной музыки "Новая волна-2018" ждет гостей. (Slavnost hudby se koná opět v Soči! Mezinárodní soutěž mladých zpěváků populární hudby " Nová vlna -2018" čeká na hosty.)
            https://www.youtube.com/watch?...
            https://www.youtube.com/watch?...
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            22:00 07.03.2019

            givitz: A to Putin přijímal Merklovou na fotbalovém hřišti, nebo na tenisovém kurtu? A kolik bylo vstupné? Samozřejmě, že Rusko hledá alespoň nějaké využití, když už to postavil. ...Zobrazit celý příspěvek

            givitz: A to Putin přijímal Merklovou na fotbalovém hřišti, nebo na tenisovém kurtu? A kolik bylo vstupné?

            Samozřejmě, že Rusko hledá alespoň nějaké využití, když už to postavil. Celou dobu se ale bavíme o tom, jestli to byly nebo nebyly vyhozené peníze. Merklovou může přijmout Putin úplně stejně v Kremlu, to že ji přijal v Soči, na provoz areálu nevydělalo ani korunu (respektive to bylo jen skryté financování prodělečného projektu).

            Stejnětak "pěvecké soutěže" ti fakt na provoz olympijského parku nevydělají ani náhodou. Obzvlášť - i když zvou soutěž mezinárodní - když je polovina finalistů z Ruska a jen pár mimo bývalé SSSR, takže moc televizních práv do zahraničí asi neprodaly....Skrýt celý příspěvek

          • givicz
            22:48 07.03.2019

            logik tady nejde o Merkelovou a další významné hosty (schválně si dohledej za minulý rok kolik tam bylo velkých státních návštěv) jedná se o velké kongresy, delegace, které musíš ...Zobrazit celý příspěvek

            logik tady nejde o Merkelovou a další významné hosty (schválně si dohledej za minulý rok kolik tam bylo velkých státních návštěv) jedná se o velké kongresy, delegace, které musíš někde ubytovat, máš tam motoristické akce jako je F1 ale i jiné protože na okruhu v Soči se pořádají i jiné závody.. loni tam bylo MS ve fotbale je tam každoroční pěvecká soutěž ... zase se jedná o tisíce lidí...

            Skypark Soči:
            https://www.youtube.com/watch?...
            Soči park
            https://www.youtube.com/watch?...
            Soči F1
            https://www.youtube.com/watch?...

            Prostě to tam jede...Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:35 07.03.2019

            Givitz: kongresy a pěvecké soutěže Ti olympijský park nezaplatí ani náhodou. Akce typu závod F1 jo, ale to by museli být každý týden. Akce velikosti mistrovství světa ve fotbale ...Zobrazit celý příspěvek

            Givitz: kongresy a pěvecké soutěže Ti olympijský park nezaplatí ani náhodou.
            Akce typu závod F1 jo, ale to by museli být každý týden.

            Akce velikosti mistrovství světa ve fotbale by to samozřejmě zaplatili v pohodě, kdyby byly pravidelně. Ale zatím jsou pravidelně jednou za pět let, takže akorát mezi tím to tam stačí zchátrat a musí se do toho nalít další peníze, místo toho, co by to peníze vydělávalo.

            Sport není nic jiného, než obrovskej byznys. A máloktrerá megalomanská akce je výdělečná i na západě, kdy si přiznejme, se točí v reklamě daleko větší peníze, než na Ruském trhu. A i tam maj s "dědictvím po olympiádách" problém.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:37 07.03.2019

            PS: A propagační videa, která se snaží z toho vytřískat alespoň nějaké peníze, když už se do toho ty miliardy nalily, na prodělečnosti nic nemění.

            PS: A propagační videa, která se snaží z toho vytřískat alespoň nějaké peníze, když už se do toho ty miliardy nalily, na prodělečnosti nic nemění.

  • strikehawk
    20:53 28.02.2019

    Putin samozřejmě udělal to nejlepší co mohl.....vyhnul se záměrné léčce zosnovane USA, Polskem a Švédskem vtahnout ho do války na Ukrajině a hospodářsky Rusko v kombinaci s ...Zobrazit celý příspěvek

    Putin samozřejmě udělal to nejlepší co mohl.....vyhnul se záměrné léčce zosnovane USA, Polskem a Švédskem vtahnout ho do války na Ukrajině a hospodářsky Rusko v kombinaci s poklesem cen ropy a plynu, drastických sankci a nutnosti hospodářsky sanovat obsazenou zbankrotovanou rozkradenou Ukrajinu......proč vlastně??? Kvůli turbínam a Motor Sich????
    Zbláznil ses Cernakusi???? Všechno ostatní mají Rusové lepší a do 5 let nahradí i ty turbíny.

    Důležitý nejsou stroje a zařízení které by poraženy Ukacka stejně rozmlatily při ústupu ale know-how a ta je v lidech. Polovina lidi z klíčových závodu stejně z Ukrajiny zdrhla do Ruska protože na Ukrajině se dneska moc žít nedá. Doporucuji dnešní rozhovor v DNES s ukrajinskou lidskopravni aktivistkou a poslankyni o situaci na Ukrajině.

    Lodstvo je pro Rusko zcela po právu na žebříčku priorit až za pozemní armádou, letectvem, kosmickým silami. I priority v alokaci financí v námořnictvu jsou stanoveny dobře. Odstrašující síla a obrana pobřeží je zajištěna dobře.
    Na oceánech bude měřit síly s US Navy jiný kandidát na hegemonie - Čína
    Do 10 let budou mít minimálně 6 letadlovek a 30 torpédoborců velikosti křižníků a USA budou muset vyklidit sféru vlivu v západní části pacifikuSkrýt celý příspěvek

    • PavolR
      08:19 01.03.2019

      Ničomu sa nevyhol, RF je už 5 rokov beznádejne uviaznutá v 2. krymskej vojne bez výhľadu na víťazstvo. A z moderných dejín Ruska vieme, aké majú takéto situácie dôsledky.

      Ničomu sa nevyhol, RF je už 5 rokov beznádejne uviaznutá v 2. krymskej vojne bez výhľadu na víťazstvo. A z moderných dejín Ruska vieme, aké majú takéto situácie dôsledky.

      • petris
        14:42 01.03.2019

        Želal by som si aby každá vojna bola taká ako táto "2. krymská vojna".

        Želal by som si aby každá vojna bola taká ako táto "2. krymská vojna".

        • PavolR
          20:20 01.03.2019

          To je trocha kruté ...

          To je trocha kruté ...

      • givicz
        19:04 03.03.2019

        Rusové nevzali Krym Ukrajincům, ale Američanům, míní ukrajinská ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusové nevzali Krym Ukrajincům, ale Američanům, míní ukrajinská exposlankyně
        https://www.idnes.cz/zpravy/za...
        " Protože Rusové nesebrali Krym Ukrajincům, ale Američanům. Kdyby nedošlo k anexi Krymu ze strany Ruska, už by se tam budovala americká vojenská základna nebo základna sil NATO. Víte o tom, že v Mikolajevské oblasti v městě Očakov už se taková americká základna buduje? Nenechte si namluvit, že Američanům bylo líto Ukrajinců, že přišli o Krym. Kdepak. Američané se zlobí jen proto, že je Rusové předběhli. "Skrýt celý příspěvek

        • logik
          22:10 03.03.2019

          No, a ty bys čekal, že ženská, co podporovala Janukoviče a Gorbačova považuje za vlastizrádce, a teď podporuje "Janukovičova pohrobka" v prezidentské volbě, bude asi říkat? Prostě ...Zobrazit celý příspěvek

          No, a ty bys čekal, že ženská, co podporovala Janukoviče a Gorbačova považuje za vlastizrádce, a teď podporuje "Janukovičova pohrobka" v prezidentské volbě, bude asi říkat?
          Prostě evidentně člověk, kterému se stýtská po totalitě, a která uměla profitovat z Janukovičova korupčního režimu, tak by ho chtěla zpět....

          Navíc ta pani evidentně lže: mluví o údajném brutálním nátlaku na poslance. Existuje jediný, kterému by se něco stalo? Nebo existuje jediný poslanec, který by tvrdil, hlasoval jsem proti, ale jen proto, že mne nutili? Přitom evidentně není problém říkat že nátlak byl, takže ze strachu to nikdo netají....

          ====

          Zajímavý je také rozhovor, který tato paní svého času dala Spieglu, kde se několikrát vyjádřila ve smyslu, že policie na Majdanu zasahovala málo tvrdě....

          Anebo tendle příspěvek na facebooku:
          "Так в Донецке отмечают детские дни рождения - в художественном музее! От родных знаю, что в театрах - не пробиться, билеты надо брать заранее. ... а военные в форме украинской армии стреляют по городу, этим детям, музеям и театрам... 31 марта это можно прекратить. Иди на выбооы и голосуй!"
          Kde defakto obviňuje Ukrajinu, že střílí na Donbasu děti....

          Anebo její definice komunismu a nacismu:
          Komunismus: Ideologie sociální rovnosti a veřejného vlastnictví nástrojů výroby.
          Fašismum: Vojenská diktatura, xenofobie a genocida.

          To, že genocidu vynalezly komunistické režimy a fašismus/nacismus ji pouze převzal, neví, anebo lže úmyslně? Obávám se, že to druhé....Skrýt celý příspěvek

          • Kozlus
            19:15 04.03.2019

            "To, že genocidu vynalezly komunistické režimy"
            Muzes to trosku rozvest?

            "To, že genocidu vynalezly komunistické režimy"
            Muzes to trosku rozvest?

          • Czertik
            19:43 04.03.2019

            Logik, presne.
            Staci se podivat na dnesni komunisty - ty stale obdivuji stalina, a listopad 89 povazuji za narodni tragedii.

            Logik, presne.
            Staci se podivat na dnesni komunisty - ty stale obdivuji stalina, a listopad 89 povazuji za narodni tragedii.

          • Czertik
            19:47 04.03.2019

            kozolus Je holt pravda, ze to byly prave komunisti - bolsevici co zacaly masove potlacovat/zavirat/vrazdit svoje ideologicke odpurce. Byt je pravda ze to nebyly komari kdo ...Zobrazit celý příspěvek

            kozolus
            Je holt pravda, ze to byly prave komunisti - bolsevici co zacaly masove potlacovat/zavirat/vrazdit svoje ideologicke odpurce.
            Byt je pravda ze to nebyly komari kdo vynalezli genocidu - tu vynalezli turci kdyz ji spachali na armenech, jeste za velke valky.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:53 04.03.2019

            Kozlus: genocida prováděná moderním způsobem, tedy za pomocí koncentračních táborů, které byly cílené na likvidaci dané skupiny obyvatel, popř. cílenými represemi prováděnými nad ...Zobrazit celý příspěvek

            Kozlus: genocida prováděná moderním způsobem, tedy za pomocí koncentračních táborů, které byly cílené na likvidaci dané skupiny obyvatel, popř. cílenými represemi prováděnými nad obyvateli určitého území, to je opravdu vynález komunistického Ruska.

            Ano, dříve byly "koncentrační tábory". Jenže ne vyhlazovací. Ano, dříve občas nějaký vojevůdce páchal genocidu. Ale ne tak systematickou a rozsáhlou.
            Konkrétně všechny znaky genocidy splˇňuje např. pronásledování a porušťování Ukrajinců v třicátých letech, spojené s řízeným hladomorem (z Ukrajiny se vyváželo jídlo do jiných částí SSSR, kde nebyl ani zdaleka takový hlad) a deportacemi na Sibiř, nebo cílené pronásledování a vyvražďování Poláků (především) v Bělorusku. A také těsně předválečné (po válce pokračovalo) pronásledování židů.

            Němci dovedli genocidu do "dokonalosti" svojí systematyčností a rozsahem, ale
            základní metody a cíle nebyly nic nového, to se dosti přesně shodovalo s tím, co dělali sověti v třicátých letech v prostoru Běloruska a Ukrajiny - a co vlastně dělali Sověti i během války, a k čemuž se sověti po válce vrátili (Tataři, Inguši, Čečenci). Teda vrátili, např. během první (společně s nacisty) i druhé (takzvané "osvobození" :-)) okupace Polska probíhala v podstatě genocida také: byť v tu dobu ne plošná, ale cílená na polskou inteligenci....Skrýt celý příspěvek

          • danny
            16:10 05.03.2019

            Logiku, z tebe v rámci politického zanícení padají občas fakt hrozný blbosti. Ale tvrzení, že henocidu vynalezly komunistické režimy, aby ji následně nacisti a fašisti převzali, to ...Zobrazit celý příspěvek

            Logiku, z tebe v rámci politického zanícení padají občas fakt hrozný blbosti. Ale tvrzení, že henocidu vynalezly komunistické režimy, aby ji následně nacisti a fašisti převzali, to je opravdu síla. Dějiny fakt nezačínají výstřelem z Aurory. A když už používáš nějaký pojem, přečti si aspoň, jak ho sám Lemkin definoval, jinak jsi za vola.
            Vybíjení celých národů, etnik za účelem koordinované likvidace národního cítění, jazyka, kultury a institucí, provází lidstvo již od starověku. A dokonce i osmanská říše k tomuto účelu již v r. 1915 používala sběrné tábory a moderní postupy. Že si pleteš represe s genocidou a gulagy s vyhlazovacími tábory, to už vůbec nekomentuju. A že malinko opomíjíš, že v tom SSSR šlo o potlačování společenských tříd, nikoli likvidaci etnik, ti taky trochu uniká.
            Zkus pochopit, že nějaká slova mají svůj význam a jasnou definici. A jejich nevhodným užitím dochází k jejich devalvaci.Skrýt celý příspěvek

          • givicz
            16:49 06.03.2019

            logik tato, žena v nové " demokratické" Ukrajině musí mít ochranku protože hrozí, že ji někdo zavraždí jako Ukrajinského novináře Olese Buzinu).. další novinář Ruslan Kocaba seděl ...Zobrazit celý příspěvek

            logik tato, žena v nové " demokratické" Ukrajině musí mít ochranku protože hrozí, že ji někdo zavraždí jako Ukrajinského novináře Olese Buzinu).. další novinář Ruslan Kocaba seděl tři roky ve vězení
            https://www.youtube.com/watch?...
            https://www.youtube.com/watch?...

            Publicista Oleg Muzika dostal politický azyl v Německu..
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            21:47 06.03.2019

            A? To, že extrémisté z jedné části spektra jsou častými cíly násilných činů extrémistů z druhé části politického spektra nějak navyšuje věrohodnost těch extrémistů? Takže když ...Zobrazit celý příspěvek

            A? To, že extrémisté z jedné části spektra jsou častými cíly násilných činů extrémistů z druhé části politického spektra nějak navyšuje věrohodnost těch extrémistů?

            Takže když skinhedi mlátí nácky, tak to znamená, že náckové maj pravdu?Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      18:57 01.03.2019

      Také rýchle to s tou ˇČínou nebude ..... ešte stále nemajú ani poriadny palubný stroj ... J-15 sa vraj veľmi nepodaril ..... Čína s učí, ale zázraky sa nedejú ani tam ... tých 10 ...Zobrazit celý příspěvek

      Také rýchle to s tou ˇČínou nebude ..... ešte stále nemajú ani poriadny palubný stroj ... J-15 sa vraj veľmi nepodaril .....

      Čína s učí, ale zázraky sa nedejú ani tam ... tých 10 rokov by som posunul na 20 .... minimálne ...Skrýt celý příspěvek

      • Czertik
        14:02 02.03.2019

        j-15 mozna neni zadny zazrak, ale v kazdem pripade bych si vzdy sadil na nej proti migu-29/35 :) Proti namorni su-27 asi ne, ale ty jaksi nejsou. Nebo jsou ? Vim ze je vyvyjeli, ...Zobrazit celý příspěvek

        j-15 mozna neni zadny zazrak, ale v kazdem pripade bych si vzdy sadil na nej proti migu-29/35 :)
        Proti namorni su-27 asi ne, ale ty jaksi nejsou. Nebo jsou ? Vim ze je vyvyjeli, ale jestli sou nekde zavedene, nevim.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    14:51 28.02.2019

    Rusové by se u hladinového loďstva měli vykašlat na všechny experimety jako Lider a dotáhnout pořádně vývoj jednotek max. do třídy Gorškov. A až budou mít dotažený vývoj, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusové by se u hladinového loďstva měli vykašlat na všechny experimety jako Lider a dotáhnout pořádně vývoj jednotek max. do třídy Gorškov. A až budou mít dotažený vývoj, tak jejich sériovou produkci. Experimenty se změnami konstrukce u každé jednotky a nějaké megalomanské plány si při ekonomické situaci dovolit nemůžou. Zvlᡚť když ztratili výrobní kapacitu a průmyslový potenciál Ukrajiny. O možnosti dodávek turbín a velkoobjemových dieselů ani nemluvím. O větších jednotkách má smysl mluvit až ve chvíli, kdy se prokáže, že jsou současní dodavatelé schopni dotáhnout aspoň hloubkovou modernizaci Kuzniče a Kirova. Až je uvidím na vodě ve funkčním stavu, tak začnu případné sny o stavbě velkých oceánských lodí brát trochu vážně.Skrýt celý příspěvek

    • Luky
      16:29 28.02.2019

      Chápu, že projektují a připravují. To je přeci skoro nic nestojí a tahle fáze nejde přeskočit.

      Chápu, že projektují a připravují. To je přeci skoro nic nestojí a tahle fáze nejde přeskočit.

  • CerVus
    23:02 27.02.2019

    Ty počty nově zařazovaných lodí nevypadají zas tak tragicky........dokud se člověk nepodívá na tonaž. I Španělsko nebo Holandsko je na tom lépe.

    Ty počty nově zařazovaných lodí nevypadají zas tak tragicky........dokud se člověk nepodívá na tonaž. I Španělsko nebo Holandsko je na tom lépe.

    • givicz
      23:17 27.02.2019

      CerVus přiznám se, že nevím jakou raketovou výzbroj mají na té tonáži nicméně si myslím, že u těch malých ruských raketových lodí je hodně dobrá.... Малые ракетные корабли | ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus přiznám se, že nevím jakou raketovou výzbroj mají na té tonáži nicméně si myslím, že u těch malých ruských raketových lodí je hodně dobrá....

      Малые ракетные корабли | Полигон | Т24 (malé raketové lodě)
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

      • RiMr71
        01:52 28.02.2019

        ...jdi si s tou okupanštinou domů na Čukotku...

        ...jdi si s tou okupanštinou domů na Čukotku...

        • petris
          08:08 28.02.2019

          Tento web nestojí za veľa, ale aspoň takéto šovinistické výlevy si schovaj na doma pre rodičov...

          Tento web nestojí za veľa, ale aspoň takéto šovinistické výlevy si schovaj na doma pre rodičov...

        • Slavoslav
          08:37 28.02.2019

          vsak on tomu tiez nerozumie :) pouziva translator a potom vypoti take veci ako ze T90 je vybaveny trubinou ci ze dostal do vyzbroje najnovsiu tankovu pistol ktorou likviduje ...Zobrazit celý příspěvek

          vsak on tomu tiez nerozumie :)
          pouziva translator a potom vypoti take veci ako ze T90 je vybaveny trubinou ci ze dostal do vyzbroje najnovsiu tankovu pistol ktorou likviduje tankovu zivu silu :)Skrýt celý příspěvek

      • logik
        10:22 28.02.2019

        Jenže raketová výzbroj není všechno. Jde o to, jakou mají na vodě výdrž, množství průzkumných prostředků a jejich výkon, počet posádky - aby šlo dlouhodobě tyto prostředky ...Zobrazit celý příspěvek

        Jenže raketová výzbroj není všechno. Jde o to, jakou mají na vodě výdrž, množství průzkumných prostředků a jejich výkon, počet posádky - aby šlo dlouhodobě tyto prostředky obsluhovat, počet nesených vrtulníků a obecně dalších průzkumných prostředků atd...

        Kdyby malé lodě mohli nahradit velké, tak nikdo ty velké nestaví, že.... Těch pokusů nahradit malou lodí velkou tu už bylo (kapesní bitevní lodě atd...), ale nikdy to nevyšlo. Ale pokus (okecat neokecatelné) dobrej...Skrýt celý příspěvek

      • CerVus
        17:18 28.02.2019

        To je ale úplně jedno. Nemůžeš si hrát na blue sea navy a mít při tom krom 50 let starých relikvií studené války "tři" relativně nové torpédoborce a kupu příbřežních hlídkových ...Zobrazit celý příspěvek

        To je ale úplně jedno. Nemůžeš si hrát na blue sea navy a mít při tom krom 50 let starých relikvií studené války "tři" relativně nové torpédoborce a kupu příbřežních hlídkových člunů. I když ty čluny mají ostré zuby, tak se pořád musí držet u břehu.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    22:09 27.02.2019

    Rusové nestíhají vyrábět zbraně, na které stejně nemají peníze kvůli cenám ropy. To co mají na obranu zatím stačí, vývoj jde do předu a výrobní kapacity se pomalu obnovují. Mě ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusové nestíhají vyrábět zbraně, na které stejně nemají peníze kvůli cenám ropy.

    To co mají na obranu zatím stačí, vývoj jde do předu a výrobní kapacity se pomalu obnovují. Mě to připadá jako docela dobrý stav.

    Amíci si na dluh vybudovali ohromnou armádu, kterou teď musí, taky na dluh, živit. Z hlediska národní bezpečnosti to není zrovna ideální.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
      22:57 27.02.2019

      jirkaM ceny ropy jsou již nějaký rok dobré.. aktuálně 65 USD za barel.... cokoliv nad 40 USD za barel jde do rezerv ...Zobrazit celý příspěvek

      jirkaM ceny ropy jsou již nějaký rok dobré.. aktuálně 65 USD za barel.... cokoliv nad 40 USD za barel jde do rezerv Ruska...
      https://www.kurzy.cz/komodity/...

      Nicméně Rusové musí aby udržely hospodářství pod tlakem sankcí držet rozpočtovou disciplínu .. nemůžou žit na dluh, další problém je, že po rozpadu SSSR jim chybí výrobní závody na velké lodě (ikdyž vím, že staví loděnice Zvezda) a hlavně odborníci o které přišli vinou rozpadu SSSR... takže zatím se prioritně orientují na menší lodě a hlavně na ponorkové loďstvo...Skrýt celý příspěvek

      • dusan
        14:43 28.02.2019

        Makroekonomicky to Rusi "držia" .... to je pravda. Jednoducho škrtli výdavky v zdravotníctve, školstve a pod. .... v "normálnej" krajine by to bola politická samovražda, v Rusku ...Zobrazit celý příspěvek

        Makroekonomicky to Rusi "držia" .... to je pravda. Jednoducho škrtli výdavky v zdravotníctve, školstve a pod. .... v "normálnej" krajine by to bola politická samovražda, v Rusku žiadny problém ....Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    19:02 27.02.2019

    Osobne by som navrhoval úplne zrušiť Čiernomorskú flotilu, jej modernejšie menšie plavidlá zaradil do Kaspickej, ktorej pôsobnosť by sa rozšírila aj na ruskú časť čiernomorského ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobne by som navrhoval úplne zrušiť Čiernomorskú flotilu, jej modernejšie menšie plavidlá zaradil do Kaspickej, ktorej pôsobnosť by sa rozšírila aj na ruskú časť čiernomorského pobrežia, jej modernejšie menšie prerozdelil do ostatných flotíl a zvyšok nechal zošrotovať.Skrýt celý příspěvek

    • petris
      19:29 27.02.2019

      LoL

      LoL

    • Czertik
      21:25 27.02.2019

      A plout mezi kaspickym a cernym morem budes jak ?

      A plout mezi kaspickym a cernym morem budes jak ?

      • PavolR
        21:58 27.02.2019

        Lode do výtlaku 5000t sú schopné preplávať Volžsko-donským prieplavom: https://cs.wikipedia.org/wiki/... Pre porovnanie, korvety triedy Buyan M ...Zobrazit celý příspěvek

        Lode do výtlaku 5000t sú schopné preplávať Volžsko-donským prieplavom: https://cs.wikipedia.org/wiki/...
        Pre porovnanie, korvety triedy Buyan M majú výtlak do 1000t a korvety triedy Tarantul polovičný, pri ponore 2,6 a 2,5 m.Skrýt celý příspěvek

        • Czertik
          01:26 28.02.2019

          Jenze 5k tun... to skutecne neni moc. Do toho se ti vejdou prave jen kocabky pro obranu pobrezi, ktere ti moc vyzbroje neponesou. Jakakoliv lod, co ti ma pusobit na dlouhodobeji ...Zobrazit celý příspěvek

          Jenze 5k tun... to skutecne neni moc. Do toho se ti vejdou prave jen kocabky pro obranu pobrezi, ktere ti moc vyzbroje neponesou.
          Jakakoliv lod, co ti ma pusobit na dlouhodobeji mori (ano, i stredomorskem jezirku) ti pres tech 5k tun jit musi.
          Pokud bys chtel operovat v tichem ci pacifiku, tak tam je minimum 8+.
          A v severnim mori, diky pocasi, cokoliv mensiho nez onech 5k je hodne o hubu.

          Takze ano, pokud by se rusove vzdali ambici pusobit mimo cerne a kaspicke more - a pusobili jen na tehle "jezirkach" , pak ano. To co si napsal by bylo proveditelne.

          Ale ruzka prestiz a hrdost by tu potupu neprezila.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            07:43 28.02.2019

            Nepochopili sme sa. V ostatných flotilách by väčšie hladinové lode ostali. Mimo to Rusi pchajú aj na relatívne malé loďky hromady protilodných striel, čiže samotnú obranyschopnosť ...Zobrazit celý příspěvek

            Nepochopili sme sa. V ostatných flotilách by väčšie hladinové lode ostali. Mimo to Rusi pchajú aj na relatívne malé loďky hromady protilodných striel, čiže samotnú obranyschopnosť by to neznížilo.
            S tézou straty prestíže súhlasím, ale buďme realisti - Krym a Sevastopoľ sú dlhodobo neudržateľné, Rusi riskujú, že im modernejšie lode padnú do rúk Ukrajincov.
            A osobne som skeptický aj ohľadom udržateľnosti Vladivostoku, lebo ak v nejakej časti Ruska prepukne nejaká úspešná rebélia, tak najskôr na Ďalekom Východe, kde majú veľmi silné pozície komunisti.Skrýt celý příspěvek

          • Czertik
            11:36 28.02.2019

            Jenze pokud se nemylim, tak i v dnesni dobe maji rusove par kocabek nad 5k tun v one cernomorske flotile. Byt hlavni hrdinky nejnovejsiho dobrodruzstvi byly lode s mensim ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenze pokud se nemylim, tak i v dnesni dobe maji rusove par kocabek nad 5k tun v one cernomorske flotile.
            Byt hlavni hrdinky nejnovejsiho dobrodruzstvi byly lode s mensim vytlakem.

            A ano, mas pravdu, skutecne na obranu onech vod by jim stacily tak male lode, s tim ze do stredozemi by tahaly (s casovou ztratou) lode baltske ci severni flotily.
            Bylo by to logicke i ekonomicke, ale jak uz bylo vysvetleno jinde - logicky se rusove nikdy nezachovaji.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            13:18 28.02.2019

            Nad 5000t je iba krížnik Moskva, ale tá už patrí spolu s torpédoborcom Smetlivyj a fregatami Ladnyj a Pytlivyj do Indie alebo rovno do šrotu. A trojica novučičkých fregát triedy ...Zobrazit celý příspěvek

            Nad 5000t je iba krížnik Moskva, ale tá už patrí spolu s torpédoborcom Smetlivyj a fregatami Ladnyj a Pytlivyj do Indie alebo rovno do šrotu. A trojica novučičkých fregát triedy Admiral Grigorovich by mohla byť prerozdelená, čím by sa troška znížil modernizačný tlak na ostatné flotily.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      14:06 28.02.2019

      Ještě mi nějak uniká, co by je k vyklizení Černého moře mělo vést. A už vůbec jsem nepobral, jak by měl Sevastopol a relativně moderní plavidla padat do Ukrajinských rukou. Máš ...Zobrazit celý příspěvek

      Ještě mi nějak uniká, co by je k vyklizení Černého moře mělo vést. A už vůbec jsem nepobral, jak by měl Sevastopol a relativně moderní plavidla padat do Ukrajinských rukou. Máš většinou příspěvky k věci, tak mě fakt zajímá, jak to myslíš. Dík.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        14:41 28.02.2019

        Nepísal som o "vyklizení", ale o transformácii, kedy by tam menšie plavidlá ostali, iba by spadali pod Kaspickú flotilu. Alebo aby to znelo lepšie tá flotila by dostala názov ...Zobrazit celý příspěvek

        Nepísal som o "vyklizení", ale o transformácii, kedy by tam menšie plavidlá ostali, iba by spadali pod Kaspickú flotilu. Alebo aby to znelo lepšie tá flotila by dostala názov Čiernomorská (hra so slovíčkami) - proste aby sa tie dve zmysluplne zlúčili a tých pár použiteľných väčších hladinových plavidiel prerozdelilo a zvyšok dal do šrotu. Ale samozrejme viem, že takáto racionalizácia asi nebude zo strany Rusov reálna, iba píšem, ako by som sa ja na ich mieste snažil usporiť.

        Akonáhle by sa Rusko dostalo do stavu podobného, alebo tomu blízkeho, v akom sa nachádzala Ukrajina v čase ruskej invázie na Krym, tak Krym aj Sevastopoľ relatívne rýchlo znova padnú do ukrajinských rúk. A podľa môjho názoru k tomuto nie sme vôbec ďaleko, lebo všetko stojí a padá na akceptovaní Putinovho režimu, ktorého podpora je aktuálne rekordne nízka. Zoberme si jeden z najjednoduchších spomedzi množstva možných scenárov - podpis mierovej zmluvy s Japonskom, spojený s prenechaním časti Kurilských ostrovov, vyvolá masívne protesty a ponížene sa cítiaci Rusi na uliciach budú žiadať Putinovu hlavu. Zosilnejú hlasy spochybňujúce legitimitu samotnej Ruskej federácie na základe právneho názoru, že ústava ZSSR je ešte stále v platnosti. Rusko sa dostane na pokraj občianskej vojny a najskôr niekde na ďalekom východe, kde majú silné pozície komunisti, by došlo k vyhláseniu obnovy ZSSR.Skrýt celý příspěvek

        • Luky
          16:28 28.02.2019

          Kam na to chodíš? Chápu, že by se ti líbilo, kdyby Rusáci všechno pustili a rovnou se vzdali. Vždyť se ukázalo po americké masírce, která předcházela připravovanému útoku na Sýrii, ...Zobrazit celý příspěvek

          Kam na to chodíš? Chápu, že by se ti líbilo, kdyby Rusáci všechno pustili a rovnou se vzdali.
          Vždyť se ukázalo po americké masírce, která předcházela připravovanému útoku na Sýrii, jak je ruská flota u břehů Sýrie neuvěřitelně štvala.
          To si myslíš, že nějaká korveta vyhlásí respektovaný NOTAM? Probuď se.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            10:31 01.03.2019

            Tak nějak Ti Luky nerozumím, jak můžeš být schopný zároveň napsat: "To si myslíš, že nějaká korveta vyhlásí respektovaný NOTAM? Probuď se." a "Kdyby do oblasti zájmu byli schopni ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak nějak Ti Luky nerozumím, jak můžeš být schopný zároveň napsat:
            "To si myslíš, že nějaká korveta vyhlásí respektovaný NOTAM? Probuď se."
            a
            "Kdyby do oblasti zájmu byli schopni vyslat dvě až tři prvoválečné parolodě s několika tisíci námořníky a SA-N-6 na palubě, bude to mít podobný efekt."

            Tak záleží na tom, jak je loď vyzbrojená, nebo na tom, jaké je kvality? Anebo myslíš, že se ostatní rozhodují čistě podle brutotun?Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            10:58 01.03.2019

            Záleží na obojím. Pro jejich nejbližší obranu pobřeží jsou sofistikované a těžce vyzbrojené korvety skvělé, pro demonstarci síly někde kousek dál jsou malé. Představ si to jako ...Zobrazit celý příspěvek

            Záleží na obojím.
            Pro jejich nejbližší obranu pobřeží jsou sofistikované a těžce vyzbrojené korvety skvělé, pro demonstarci síly někde kousek dál jsou malé.

            Představ si to jako políčko ve strategické hře (např civilizace 1).
            Pokud chceš vlézt na vedlejší políčka, musíš toto obsadit nebo protivníka donutit místo opustit.
            Když tam bude sedět korveta s dvaceti námořníky a napadneš ji, 6 jich třeba zemře, někteří budou zranění a ostatní přežijí. Kvůli 6ti mrtvým se jadernou válkou nehrozí. Pokud na políčku stojí dvě lodě se dvěma tísíci námořníky, je to vážnější. Navalizovaná S-300 dělá takovou loď nebezpečnou i jako konvenční prostředek "area denial" nebo jak se to chytře říká, zejména když má tak krásně vysoké nástavby, ze kterých je celkem slušně vidět za horizont. Že je to velké jak hotel Pyramida na Břevnově je vlastně výhoda.

            U současných ruských lodí, které by Pavol bez náhrady poslal do šrotu je to ale ještě lepší, protože z nich můžou operovat vrtulníky a navíc samy mají ještě komplexní protilodní a protiponorkovou výzbroj.
            ---------------
            Vzpomeň si, kolik obětí si Clintonova administrativa "objednala" dle výpovědi Bosňáků - alespoň 3000, kolik Indických uklízeček a zahraničních pracovníků bylo ve dvojčatech (taky cca 3000 jestli si dobře pamatuju). Myslím, že 3000 je ta správná válečná hranice (ale to se ze dvou už dá nějak dodělat).Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            11:16 01.03.2019

            Nebo ještě takhle : Myslíš si, že je nejmodernější americká letadlová loď při průjezdu např. Hormuzskou úžinou nepotopitelná? Samozřejmě, že se dá vymyslet několik způsobů, jak ...Zobrazit celý příspěvek

            Nebo ještě takhle : Myslíš si, že je nejmodernější americká letadlová loď při průjezdu např. Hormuzskou úžinou nepotopitelná?
            Samozřejmě, že se dá vymyslet několik způsobů, jak takovou loď (která tam pluje každou chvíli) potopit nebo vážně ohrozit. Co by pak asi následovalo....
            ----------------
            A hlavně, vždycky, když jsem takové políčko chtěl jako gymnazista obsadit, můj debilní parlament mi to zakázal.
            Menší jednotku odstarniš i pokouným způsobem a doděláš k tomu příběh o nehodě, omylu....třeba, že v blízkosti manévrovaly Izraelské čluny a syrská pobřežní obrana ruskou korvetu potopila střelou Styx a pak už se jen kocháš, jak na AN probírají neschopné Arabáše a šitové ruské střely...Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            14:14 01.03.2019

            Luky, z lodí, čo by som poslal do šrotu, má heliport iba Moskva a sedem najväčších plavidiel flotily má dohromady iba niečo cez 1500 námorníkov. ...Zobrazit celý příspěvek

            Luky, z lodí, čo by som poslal do šrotu, má heliport iba Moskva a sedem najväčších plavidiel flotily má dohromady iba niečo cez 1500 námorníkov. :-)

            --------------------------------------------------------
            danny (13:20): Práve preto nemá podľa mňa zmysel snažiť sa komukoľvek vyrovnať. Dominancia v tej oblasti mala pre Rusko zmysel, kým bola možnosť rozširovať sféru vplyvu smerom na Bospor. Dnes je to už sci-fi, budúcnosť Ruska leží na oblúku Petrohrad-Vladivostok.

            Mimochodom - v Rusku nie sú Eskimáci ;-pSkrýt celý příspěvek

          • Luky
            15:12 01.03.2019

            No já teda většinou píšu z hlavy, ale 1500 je jich jen na Kuzněcovu....na Kirovu polovina. Takže když někam pošleš letadlový křižník a battlecruiser, máš už skoro 2500 lidí. Přidej ...Zobrazit celý příspěvek

            No já teda většinou píšu z hlavy, ale 1500 je jich jen na Kuzněcovu....na Kirovu polovina. Takže když někam pošleš letadlový křižník a battlecruiser, máš už skoro 2500 lidí. Přidej vlajkovou Moskvu černomořské floty a jsi na těch cca 3K.

            Svaz operuje ještě s torpédoborci a pak a tak...

            Co se týče sféry vlivu Ruska - obávám se, že válka v Sýrii ukazuje, že sahá do středomoří. A Tartus evidentně Rusáci udrželi.Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            15:18 01.03.2019

            Jinak co si tak zhruba pamatuju, battlecruisery mají 3 hrtulníky, větší torpédoborce a křižníky 2, menší fregaty tak jeden nebo do budoucna více nějakých UAV. Takže dvojhangár na ...Zobrazit celý příspěvek

            Jinak co si tak zhruba pamatuju, battlecruisery mají 3 hrtulníky, větší torpédoborce a křižníky 2, menší fregaty tak jeden nebo do budoucna více nějakých UAV.

            Takže dvojhangár na Moskvě má svoji váhu, k tomu navalizovaný S-300...
            Fregaty vlastně v případě, že nemají 100% nasaditelnost Kamovů - nelétají.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            17:00 01.03.2019

            "pro demonstarci síly někde kousek dál jsou malé...." Takže jde fakt jen o velikost a počet námořníků? Aha, Takže vlastně stačí vzít tanker, na jeho palubu připevnit raketomet a ...Zobrazit celý příspěvek

            "pro demonstarci síly někde kousek dál jsou malé...."

            Takže jde fakt jen o velikost a počet námořníků? Aha, Takže vlastně stačí vzít tanker, na jeho palubu připevnit raketomet a do podpalubí mu nahnat hromadu lidí, aby se ostatní báli "zinscenovat nehodu". A mám skvělý prostředek na projekci síly za pár korun - a to jak na pořízení, tak (a to platí především oproti Těm starým ruským vojenským lodí) na provozní náklady a (díky velkým nádržím) s neomezeným dosahem.Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            17:19 01.03.2019

            I takové projekty existují po celém světě. Ale řeknu ti, viděl jsem takhle jednou za rozbřesku proplouvat Moskvu mezi kamennými náspy ve vjezdu do Sevastopolského zálivu....a to ...Zobrazit celý příspěvek

            I takové projekty existují po celém světě.

            Ale řeknu ti, viděl jsem takhle jednou za rozbřesku proplouvat Moskvu mezi kamennými náspy ve vjezdu do Sevastopolského zálivu....a to žádnej tanker nenahradí, možná by se tam teď i blbě vlezl.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:50 01.03.2019

            "I takové projekty existují po celém světě." Ale samozřejmě. Protože provozovat militarizovanou civilní loď je zpravidla podstatně levnější, než provozovat loď vojenskou. Vždy jde ...Zobrazit celý příspěvek

            "I takové projekty existují po celém světě."
            Ale samozřejmě. Protože provozovat militarizovanou civilní loď je zpravidla podstatně levnější, než provozovat loď vojenskou. Vždy jde nakonec o poměr cena výkon. A ten prostě současné Ruské lodě mají mizerný, protože jsou ohromné a přitom špatně udržované a tedy poruchové, což dává ve výsledku k jejich reálné bojové hodnotě neúměrně vysoké náklady na jejich udržení v provozuschopném stavu. Výsledkem je, že jich je reálně nasaditelná jen velmi malá část.

            "a to žádnej tanker nenahradí, možná by se tam teď i blbě vlezl."
            Ale samozřejmě, že "pohled do hlavně děla" je působivý. Ale nemyslím si, že by se politikové rozhodovali podle toho, jak ta nepřátelská loď, co připlula, vypadá....Skrýt celý příspěvek

          • danny
            10:42 04.03.2019

            PavolR: ale významný vliv si v Černém moři udržet musí. Potřebují kapacity pro výlety do Středozemního a taky schopnost si ten průjezd vynutit. To je nad možnosti Kaspické ...Zobrazit celý příspěvek

            PavolR: ale významný vliv si v Černém moři udržet musí. Potřebují kapacity pro výlety do Středozemního a taky schopnost si ten průjezd vynutit. To je nad možnosti Kaspické flotily.
            Ti eskimáci byli pokus odlehčení, proto je píšu s malým.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            14:59 04.03.2019

            danny: Pochybujem, že Rusi mali niekedy v Čiernom mori takú flotilu, čo by si dokázala vynútiť priechod cez Bospor, ale keby aj tento faktor neexistoval, kapacity samotnej ...Zobrazit celý příspěvek

            danny:
            Pochybujem, že Rusi mali niekedy v Čiernom mori takú flotilu, čo by si dokázala vynútiť priechod cez Bospor, ale keby aj tento faktor neexistoval, kapacity samotnej Čiernomorskej flotily by sami o sebe na projektovanie sily v Stredozemnom mori nestačili. Tak či tak by sa museli pridružiť plavidlá aj z inej flotily.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          13:20 01.03.2019

          PavolR: sorry, ale pořád nechápu, jaký by to mělo smysl. Kaspická flotila používá hlavně malé, silně vyzbrojené lodě. Vzhledem k tomu, že je to poklidný rybník, tak jsou na ty ...Zobrazit celý příspěvek

          PavolR: sorry, ale pořád nechápu, jaký by to mělo smysl. Kaspická flotila používá hlavně malé, silně vyzbrojené lodě. Vzhledem k tomu, že je to poklidný rybník, tak jsou na ty jednotky dost jiné požadavky. Mají jasně deklarované úkoly. Těch rozhádaných států s vlastními ambicem je kolem Kaspiku dost a RF si nemůže dovolit přesouvat jednotky do Černého moře, protože člověk neví dne a hodiny, kdy se Arméni začnou vysírat do Azerbajdžánu nebo naopak atd...
          Černomořská flotila se utkává spíš s ambiciozními Turky, projekci síly ze strany USA a UK, okrajově dalšími členy NATO. To je kvalitativně jiný protivník a operace v tomto prostoru vyžaduje jiné typy jednotek.

          Tvá představa o ukrajinském blizkriegu při obsazování Sevastopolu mi příjde velmi naivní a úplně mimo realitu. Ukrajinská armáda sice postupně začíná zase vypadat jako ozbrojená složka, ale je s bídou schopna výkonu moci na území ovládaném vládou. O nějakých šancích na snadné ovládnutí povstaleckých enkláv, natož Krymu nemůže být ani řeč. A to ani v případě, že by se v RF vzbouřili proti Kremlu všichni eskymáci.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    17:46 27.02.2019

    Jako místní rusofil, rudý nob a jíné soudružské komoušské hovado musím souhlasit, že Ruské námořnictvo na tom není zdaleka tak, jak by nutně potřebovalo. Je to samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako místní rusofil, rudý nob a jíné soudružské komoušské hovado musím souhlasit, že Ruské námořnictvo na tom není zdaleka tak, jak by nutně potřebovalo.

    Je to samozřejmě důsledek několika vyloženě špatných rozhodnutí. Jak technických tak politických. Krize na Ukrajině v roce 2014 měla být využita k obazení Ukrajiny a znovuzískání výrobních kapacit, které SSSR za peníze hlavně RSFSR vybudovala právě tam (důsledek 30ti leté vlády Ukroušů v politbyru) a ne k dobrovolné ztrátě byť nejzákladnějších součástkových toků.

    Druhým špatným rozhodnutím je fosilizace flotily. Rusáci by se konečně měli pochlapit a přetstat se koukat na Západ jako inspiraci. zejména když ta banda hovad věci taky neumí, jen mají dost prachů z vykořisťovaného světa, aby to zakryli. Prostě jestliže Rusák neumí dělat plynové turbínové pohony, ale paroplynové a nukleární ano, tak jen vylízaný debil, zvolí jako "správnou" cestu - rychle se to doučíme.

    Kdyby místo těch stovek miliard dolarů, které za těch 30 let utopili v pokusech vytvořit spolehlivý, efektivní, výkonný a laciný plynoturbínový pohon vypiplali to, co dnes zvou SVBR-100 do vysoce kompaktního a škálovatelného systému, tak by měli pořešený pohon pro lodě od velikosti korvet po velikost letadlových lodí.

    Jenže za to může Putin sám. Prostě jeho snaha kopírovat ten "vyspělejší" Západ je sice pro Ruské vládce typická (trpěl jí už Petr Veliký a drtivá většina jeho následovníků), ale to ho neomlouvá.

    Stejnou chybu udělal, když nalil 50 miliard do Olympiády, místo aby je nalil do například lidské mise na Mars. Soči mu totiž Západ velmi snadno politicky (WADA, tzv. korupce) "vzal" a tak těch 50 miliard přišlo vniveč. Kdyby v roce 2022 poskakoval po Marsu nějakej ten Ivan, tak to by mu Západ politicky vzít nemohl. A 50 miliard dolarů by na takovou legraci bohatě stačilo.

    Začínám mít z Putina stejný pocit, jako jsem začal mít kdysi z Gorbačova. Kroky, které jsem původně viděl jako mírotvornost, pokrokovost a státnictví dnes vidím jako zásadní pochybení, které Rusko a hlavně lidstvo budou stát ještě hodně.Skrýt celý příspěvek

    • petris
      18:23 27.02.2019

      Podľa mňa sa mýliš. Schopnosť vyrábať a prevádzkovať veľké plynové turbíny resp. turbínové pohony je jednou z kľúčových schopností každej vyspelej krajiny. Jej ovládnutie ti ...Zobrazit celý příspěvek

      Podľa mňa sa mýliš. Schopnosť vyrábať a prevádzkovať veľké plynové turbíny resp. turbínové pohony je jednou z kľúčových schopností každej vyspelej krajiny. Jej ovládnutie ti zároveň otvára ďalšie schopnosti v metalurgii, termodynamike, elektronike. Otvára ti exportné možnosti, vytvára zamestnanosť atď. Nemôžeš sa na to proste vykašlať, lebo tá schopnosť ti bude chýbať. Okrem toho, Rusi resp. Saturn, pracovali na týchto pohonoch aj pred 2014, len to bolo extrémne pomalé a podfinancované.
      S Ukrajinou, čiastočne súhlasím, Putin nemal zastaviť severný vietor a mal obsadiť celú ľavobrežnú Ukrajinu. Z dlhodobého hľadiska by to bolo lepšie rozhodnutie a zodpovednosť zato padá na Putina a jeho poradný zbor, no po vojne je každý generál. Snáď sa poučil.Skrýt celý příspěvek

      • cernakus
        18:55 27.02.2019

        Tak Sověti je uměli. Ale prostě to zůstalo na Ukrajině a také jim ujel v 90tých letech, tedy v době bouřlivého rozvoje na světě v tomto oboru, vlak. Já osobně si myslím, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak Sověti je uměli. Ale prostě to zůstalo na Ukrajině a také jim ujel v 90tých letech, tedy v době bouřlivého rozvoje na světě v tomto oboru, vlak.

        Já osobně si myslím, že je to však už technologie za zenitem. S průnikem elektrických pohonů a rozvojem akumulace elektřiny se pokrok bude ubírat spíše diesel-elektrickým a jaderně-elektrickým směrem. Nemá tedy cenu za velké peníze na rychlo dohánět technologii, která bude výhledově nahrazena jinou.

        Export by sice byl omezený, ale na prodeji lodí Ruský export nestojí a také v tomto oboru imho konkurovat Západu nedokáží.

        Samozřejmě po bitvě každý generál, ale Putin měl být schopen včas rozpoznat důsledky a včas vylézt ze Západních zadků. Teď už se to bude zachraňovat složitě. Navíc jeho měkkost vůči Izraeli dokazuje, že se nepoučil.Skrýt celý příspěvek

        • petris
          19:26 27.02.2019

          No bližšie som to neskúmal, ale pokiaľ viem tak všetky súčasné aj perspektívne veľké lodné pohony stoja na plynových turbínach, konieckoncov aj ten reaktor by ti vyrábal paru ...Zobrazit celý příspěvek

          No bližšie som to neskúmal, ale pokiaľ viem tak všetky súčasné aj perspektívne veľké lodné pohony stoja na plynových turbínach, konieckoncov aj ten reaktor by ti vyrábal paru ktorou by si naháňal turbínu.
          Je pravda že ich export nestojí na lodiarine, ale to predsa nie je dôvod dobrovoľne sa obmedziť a čo sa týka tej konkurencie, prečo by nedokázalo? Zvezda v Boľšom Kameni ešte ani nie je dostavaná a už má objednávky na vyše 50 veľkých lodí.
          Putin nie je nejaký samoderžec, napriek tomu že ho západné sračkomety a vypatlanci veľmi radi za takého považujú, nerobí rozhodnutia svojvoľne. Áno, urobil chybu a ako manažér manažérov za ňu nesie zodpovednosť, ale každý robí chyby a v celkovom súčte mi jeho vedenie stále vychádza vysoko pozitívne.
          Voči Izraelu Putin nemá páky aby mohol postupovať tvrdo. Jednoducho Izrael má na Blízkom Východe oveľa oveľa väčšiu vojenskú silu ako Rusi a v Sýrii si proste pretlačí veľkú časť svojich záujmov. Vystupovať tvrdo s takto rozdanými kartami, keď tú tvrdosť nemá ako vynútiť, by bola od Putina hlúposť. Naopak, racionálny prístup je presne to čo Putin a jeho administratíva robí - primárne používa mäkkú silu a dohody. Nie je to také sexy a namachované, ale je to aktuálne jediná schodná cesta ako vychádzať s Izraelom na BV.Skrýt celý příspěvek

          • cernakus
            22:58 27.02.2019

            Je značná rozdíl mezi parní a spalovací turbínou. V životnosti a řízení pohonných plynů. Elektřina umožní velmi efektivně kombinovat. Kdy pak nebude vadit krátká životnost ...Zobrazit celý příspěvek

            Je značná rozdíl mezi parní a spalovací turbínou. V životnosti a řízení pohonných plynů. Elektřina umožní velmi efektivně kombinovat. Kdy pak nebude vadit krátká životnost spalovacích turbín, protože pojedou jen jako ryze přídavný systém k pomaluběžnému dieselu, který to pro krátkodobé špičky posílá do nějakých kompenzačních akumulátorů.

            Ad Izrael, Rusko má na BV nesrovnatelně větší sílu, než si Izrael vůbec dokáže představit. Pokud se zvedne jejich dvoustovka strategických bombardérů s 2-3 tisícemi ŘSPDL a stovky km od Izraele je odpálí, tak ten s tím neudělá naprosto nic a přitom z hodiny na hodinu přijde o veškerou svou armádní techniku a tisíce vojáků. Tohle si Žid určitě uvědomuje a tudíž by stáhl ocas a zalezl do té své pouště za Golany. Takhle to u světové veřejnosti vypadá, že v podstatě bezvýznamný sráčostáteček vyjebává se supervelmocí. To nejenže není dobré pro RUsko, ale to není dobré pro celý svět. Izrael a s ním Židovstvo měl být již dávno odkázán kam patří, tedy mezi bezvýznamné malé národy, které vyjdou pokud možno s každým, aby přežili a zbytečně nesrali ty velké hajzly na hřišti. Je to prostě nepřírodní a Putin za to zcela jednoznačně může.Skrýt celý příspěvek

          • Czertik
            01:38 28.02.2019

            No, tak pokud pominu tu tvoji nenavist vuci zidum, ruzne blaboly atd, a pujdu jen k technicke zalezitosti co si napsal. Tak nejak velmi vyrazne pochybuju, ze rusko ma onech 200 ...Zobrazit celý příspěvek

            No, tak pokud pominu tu tvoji nenavist vuci zidum, ruzne blaboly atd, a pujdu jen k technicke zalezitosti co si napsal.

            Tak nejak velmi vyrazne pochybuju, ze rusko ma onech 200 bombarderu fyzicky.
            Dale pak velmi vazne pochybuju ze i kdyby tech 200 melo, byly by v onom poctu vsechny schopne nasazeni.
            Dale pak pochybuju, ze by je rusove byly schopni vypalit tisice strel..protoze tak nejak mam pochybnosti jestli jich maji vubec tolik ve skladech.
            Ale hlavne by ty ruske bombardery meli problemy s prezitim, az by po nich letely izraleske stihacky prahnouci po pomste.
            A navic putin by si za ramecek nedal ani to, jak by dostal odpoved od izraelcu, at uz letecva a jeho dlouhodsoahovych systemu, nebo od balistickych raket jericho a jejich kolegu.Skrýt celý příspěvek

          • strikehawk
            20:29 28.02.2019

            Prober se Czertiku - Izrael není schopen ani synchronizovaneho úderu na Íránská jaderná zařízení 1000 km daleko tak jak by mohl opětovat devastující první úder vojenské ...Zobrazit celý příspěvek

            Prober se Czertiku - Izrael není schopen ani synchronizovaneho úderu na Íránská jaderná zařízení 1000 km daleko tak jak by mohl opětovat devastující první úder vojenské supervelmoci na vzdálenost min 2-3000 km???
            A připomínám ze tenhle hypoteticky scénář je velká hovadina protože zde není důvod takovéto konfrontaceSkrýt celý příspěvek

          • Czertik
            21:31 28.02.2019

            A proc by mel izrael provadet synchronizovany uder proti iranskemu reaktoru ? Z jakeho duvodu ? Byl znicen, bez jakychkoliv problemu a ztrat ? Byl. V cem konretne by ona ...Zobrazit celý příspěvek

            A proc by mel izrael provadet synchronizovany uder proti iranskemu reaktoru ? Z jakeho duvodu ?
            Byl znicen, bez jakychkoliv problemu a ztrat ? Byl. V cem konretne by ona synchronizace pomohla ?

            A rusko uz skutecen neni zadna supervelmoc. Kdyby nemela atomky, tak by nesla povazovat ani za tu velmoc.
            A jelikoz rusko nema zadne letecke rakety s doletem 2-3k km - tak to by museli priletet o neco bliz :).Skrýt celý příspěvek

          • strikehawk
            21:56 28.02.2019

            Íránský mírový program v pohodě pokračuje a nikdo s tím neměl a nemá problém vyjma USA a Netanjahu. To vylizanej Netanjahu s tím blbem Liebermannem pořad chtěli bombardovat než jim ...Zobrazit celý příspěvek

            Íránský mírový program v pohodě pokračuje a nikdo s tím neměl a nemá problém vyjma USA a Netanjahu. To vylizanej Netanjahu s tím blbem Liebermannem pořad chtěli bombardovat než jim to GŠ a velení letectva rozmluvilo ze tahle akce je fakt nad síly i tak skvěle vybaveného a vycvičeneho letectva jako má Izrael.
            Museli by mít za prdeli USA a ani těm se do toho nechce protože Írán není Irák nebo Sýrie a Rusko deklarovalo ze v případě útoku bude plne materiálně podporovat ÍránSkrýt celý příspěvek

          • Luky
            09:37 01.03.2019

            A o to právě jde, Rusko se chová jako velmoc (minimálně na svým poledníku) a ostatní s ním musí počítat. Je vlastně tak trochu jedno, jakého stáří ty lodě mají. Kdyby do oblasti ...Zobrazit celý příspěvek

            A o to právě jde, Rusko se chová jako velmoc (minimálně na svým poledníku) a ostatní s ním musí počítat.
            Je vlastně tak trochu jedno, jakého stáří ty lodě mají. Kdyby do oblasti zájmu byli schopni vyslat dvě až tři prvoválečné parolodě s několika tisíci námořníky a SA-N-6 na palubě, bude to mít podobný efekt.Skrýt celý příspěvek

          • Czertik
            14:07 02.03.2019

            strike ?????? O cem to mluvis ? O tom jak izraelci vybombili irancum orirak v 79 asi ne, nebo jo ? Nebo pokud mluvis o dnesnim bombeni...no tak izrael nevaha bombit irance v syrii ...Zobrazit celý příspěvek

            strike
            ??????
            O cem to mluvis ?
            O tom jak izraelci vybombili irancum orirak v 79 asi ne, nebo jo ?
            Nebo pokud mluvis o dnesnim bombeni...no tak izrael nevaha bombit irance v syrii :).
            A ze by dnes izraelci planovovali/chteli provest utok proti iranskemu programu - mas na to nejaky link, ze politici to chteji, ale armada jim to zatrhla ze na to nemaji kapacity ?
            Nebo zas blbe kecas, jako obvykle ?Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      19:32 27.02.2019

      Jinak vývoj po 2014 už řešit nemusíš, když si rozpoutal totální válku pro pár "lodních motorů". "Stejnou chybu udělal, když nalil 50 miliard do Olympiády, místo aby je nalil do ...Zobrazit celý příspěvek

      Jinak vývoj po 2014 už řešit nemusíš, když si rozpoutal totální válku pro pár "lodních motorů".

      "Stejnou chybu udělal, když nalil 50 miliard do Olympiády, místo aby je nalil do například lidské mise na Mars. "

      Musk by se z tak štědrého financování určitě zaradoval.Skrýt celý příspěvek

      • givicz
        19:53 27.02.2019

        Jirosi mám pro tebe dobrou zprávu .. :) NASA si rezervovala místa v ruských Sojuzech, americké lodě mají ...Zobrazit celý příspěvek

        Jirosi mám pro tebe dobrou zprávu .. :)

        NASA si rezervovala místa v ruských Sojuzech, americké lodě mají zpoždění
        https://www.novinky.cz/veda-sk...
        Americká vesmírná agentura NASA v únoru požádala o rezervaci dvou míst v ruských kosmických lodích Sojuz pro letošní podzim a jaro 2020. Důvodem je, že vývoj kosmických lodí Boeingu a SpaceX provázejí zdržení. Obává se, že by se nemuseli američtí astronauté dostat na orbitální stanici ISS.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          20:11 27.02.2019

          A co to má společného z lety na "MARS" ?
          Nebo počítáš, že by tam taky letěli v "sojuzu"?

          A co to má společného z lety na "MARS" ?
          Nebo počítáš, že by tam taky letěli v "sojuzu"?

          • givicz
            20:17 27.02.2019

            jen se ti snažím naznačit, že Musk a spol mají problém dokončit zdárně lodě k dopravě lidí k ISS a ne tak na MARS... :)

            jen se ti snažím naznačit, že Musk a spol mají problém dokončit zdárně lodě k dopravě lidí k ISS a ne tak na MARS... :)

          • RiMr71
            01:49 28.02.2019

            ...Jakože Givi americká soukromá formička v kosmonautice neumí to co Rusko? No to je ale trošku díra vrtačkou do vlastní lodi, teda nohy, ne? Když teda pominu to, že, obrazně ...Zobrazit celý příspěvek

            ...Jakože Givi americká soukromá formička v kosmonautice neumí to co Rusko?
            No to je ale trošku díra vrtačkou do vlastní lodi, teda nohy, ne? Když teda pominu to, že, obrazně řečeno, rusácká kosmonautika dopotřebovává onuce které našlly bábušky za sojuzu, kdežto americká kosmonautika drandí po Marsu a po celé sluneční soustavě - jede úplně jinou ligu. to se ani nedá srovnávat, až rusáci přestanou dělat eskort servis na ISS pro movité klienty a až USA přstane odebírat některé jejich motory, tak nevím nevím, z jakých rozkradených peněz chtějí Rogozin a spol stavět dači u Volhy? O kosmonautice ani nemluvím, Rusko dojede zásoby ze Sojuzu a KONEC, předběhme je i Čína nebo Indie. Na powerpointy se lítá blbě...Skrýt celý příspěvek

        • Czertik
          21:37 27.02.2019

          wow, a to slouzi rusum ke cti ze stale pouzivaji techniku vyvinutou za dob sssr ? Zvlast u clanku, kde se rozebira ze lode postavene za sssr se mu brzo rozpadnou,to pusobi ponekud ...Zobrazit celý příspěvek

          wow, a to slouzi rusum ke cti ze stale pouzivaji techniku vyvinutou za dob sssr ?

          Zvlast u clanku, kde se rozebira ze lode postavene za sssr se mu brzo rozpadnou,to pusobi ponekud paradoxne.Skrýt celý příspěvek

    • analytic
      20:24 27.02.2019

      Problém Rusů a rusofilů je, že obdivuji své vůdce, kteří chrastí zbraněmi, udělají olympiádou nebo pošlou Ivana na Mars, ale nedělají nic s Ivanovo mizernou životní úrovni.

      Problém Rusů a rusofilů je, že obdivuji své vůdce, kteří chrastí zbraněmi, udělají olympiádou nebo pošlou Ivana na Mars, ale nedělají nic s Ivanovo mizernou životní úrovni.

    • The88
      23:32 28.02.2019

      Jenomze spalovaci turbina je systemove jednodussi, levnejsi a kompaktnejsi reseni, paroplynovej system, at uz ohrivanej jadernym stepenim (hodne drahy), nebo spalovanim ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomze spalovaci turbina je systemove jednodussi, levnejsi a kompaktnejsi reseni, paroplynovej system, at uz ohrivanej jadernym stepenim (hodne drahy), nebo spalovanim uhlovodiku.

      Myslim, ze vyvoj spalovacich turbin je spravna cesta - technologie (metalurgii, design) maji z proudovych motoru a turbogeneratoru pro tezare, jde "jenom" o skalovani. Navic je to produkt s exportnim potencialem a pro UEC vitana diverzifikace portfolia.Skrýt celý příspěvek

  • technik
    17:44 27.02.2019

    Zeptám se na nazor, co je lepší topit se v interních problémech nebo ve světových dluzích? Co se stane z ekonomického hlediska pokud věřitele budou chtít splatit svoje půjčky a ...Zobrazit celý příspěvek

    Zeptám se na nazor, co je lepší topit se v interních problémech nebo ve světových dluzích?
    Co se stane z ekonomického hlediska pokud věřitele budou chtít splatit svoje půjčky a co je pravděpodobnější finanční světový kolaps nebo světová válka? Díky za fundované odpovědi. Možná pro někoho mimo téma ale narážím na rčení "když chceš mít gorilu musíš mít na banány "
    DikSkrýt celý příspěvek

    • cernakus
      17:53 27.02.2019

      Tak zkus ty půjčky ze Západu vymoci. Bez jaderné války to nepůjde. Majitelem světového finančního systému jsou .... chvilka napětí ... Židé a používají k tomu ... chvilka napětí ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak zkus ty půjčky ze Západu vymoci.

      Bez jaderné války to nepůjde. Majitelem světového finančního systému jsou .... chvilka napětí ... Židé a používají k tomu ... chvilka napětí ... elit Spojených Států Amerických. A tyhle dvě skupiny štik a kapříků si svůj vlastní rybník dobrovolně nevypustí a pokud v něm chtějí ostatní rybky žít, tak musí skákat, jak majitelé rybníčka pískají. Ba, musí se povinně podílet na zasírání toho rybníka, jinak jim reálně hrozí, že je štiky a kapříci vykopnou.

      Jinými slovy, pro SSA platí Paroubkovo zlaté rčení : "Dluhy se neplatí" ;-)Skrýt celý příspěvek

      • givicz
        18:21 27.02.2019

        cernakus... ono je to také o důvěře v dollar.. USA roste raketově dluh (poprvé v historii vzrostl nad 22 bilionů dolarů), výrobní základna se přesunula do Asie ... 1913 - podíl ...Zobrazit celý příspěvek

        cernakus... ono je to také o důvěře v dollar.. USA roste raketově dluh (poprvé v historii vzrostl nad 22 bilionů dolarů), výrobní základna se přesunula do Asie ...

        1913 - podíl na průmyslové produkci USA ve světě 35%
        1950 - to bylo 54 %
        1970 - to bylo 29 ˇ%
        1980 - to bylo 27%
        2000 - to bylo 25%
        2013 - to bylo 16% - v této době první místo přebírá Čína...

        Protože ty dluhu jsou nesplatitelné a USA platí na úrocích čím dál více jestli to takto půjde dále nebo se něco stane...
        Sice Trump říká, že ho splatí ale nevím, nevím...
        https://thehill.com/business-a... Skrýt celý příspěvek

        • SeaWolf
          11:19 28.02.2019

          givicz Ale no tak, to je argumentace na úrovni ZŠ, nebo pana Okamury. Nejzadluženější země ( k výši ročního HDP ) například není USA, ale Japonsko, jeho státní dluh činí 2,5 ...Zobrazit celý příspěvek

          givicz
          Ale no tak, to je argumentace na úrovni ZŠ, nebo pana Okamury. Nejzadluženější země ( k výši ročního HDP ) například není USA, ale Japonsko, jeho státní dluh činí 2,5 násobek ročního HDP Japonska. Podíl na průmyslové produkci neznamená s přihlédnutím na diverzifikaci příjmu USA do státního rozpočtu vůbec nic. Například ˇŠvýcarsko má podíl průmyslu na tvorbě HDP menší neˇž ČR.

          Překročení násobku státního dluhu lze demonstrovat na jednoduchém příkladu: pokud si vezmu hypotéční úvěr na směšný 1mil. Kč a můj měsíční příjem je například 30 000,-Kč tak jsem se zadlužil s ohledem na své příjmy 33,33 násobkem svého měsíčního rozpočtu ( ano stát se nemůže zadlužit 33 násobkem ročního HDP, ano z celého rozpočtu se na úhradu dluhu dává pouze část ) Samozřejmě to nic nemění na faktu, že dluhy jsou z principu špatně.

          Tvůj příspěvek je zcela zavádějící a spekulativní, nikoli věcný.

          Ekonomika USA a EU naštěstí funguje jinak než podle titulků ze sputniku a aeronetu :-)Skrýt celý příspěvek

          • SeaWolf
            11:24 28.02.2019

            Oprava: ... stát se nemůže zadlužit například 7 násobkem ročního HDP ....

            Oprava: ... stát se nemůže zadlužit například 7 násobkem ročního HDP ....

          • Jirosi
            12:39 28.02.2019

            SeaWolf: Může, proč by nemohl.... je to jen matematika... otázka nabídky a poptávky, případně pokud poklesne výkon HDP, dluh ti raketově naskočí.

            SeaWolf: Může, proč by nemohl.... je to jen matematika... otázka nabídky a poptávky, případně pokud poklesne výkon HDP, dluh ti raketově naskočí.

          • givicz
            14:01 28.02.2019

            SeaWolf tady se opravdu neshodneme ... USA ztrácí průmyslové kapacity to je fakt, USA roste raketově dluh fakt, USA mají obrovský obchodní deficit fakt.... podle tebe je to ...Zobrazit celý příspěvek

            SeaWolf tady se opravdu neshodneme ... USA ztrácí průmyslové kapacity to je fakt, USA roste raketově dluh fakt, USA mají obrovský obchodní deficit fakt.... podle tebe je to normální... můj názor je ten, že to takto nemůže být donekonečna.... podle mě dluh je nesplatitelný.... otázka je zda se posledními ochranářskými opatřeními podaří udržet výrobní kapacity (nebo dokonce navýšit) a snížit zásadně obchodní deficit...Skrýt celý příspěvek

          • Czertik
            19:35 28.02.2019

            givi a proc si myslis ze dluh usa je nespaltitelny ? a pokldas za nesplatitelne i dluhy italie, spanelska, recka, japonska a par ostatnich, kteri ho maji jeste vysi vzhledem k ...Zobrazit celý příspěvek

            givi
            a proc si myslis ze dluh usa je nespaltitelny ?
            a pokldas za nesplatitelne i dluhy italie, spanelska, recka, japonska a par ostatnich, kteri ho maji jeste vysi vzhledem k vlastnimu hdp ?Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            15:51 01.03.2019

            Ale dyk vám to řekl na tiskovce i Frídman, že je nesplatitelný a že se to bude muset řešit válkou. Celý svět si to vyslechl, americká vláda to nepopřela....vlastně ho zaúkolovali, ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale dyk vám to řekl na tiskovce i Frídman, že je nesplatitelný a že se to bude muset řešit válkou.
            Celý svět si to vyslechl, americká vláda to nepopřela....vlastně ho zaúkolovali, aby to řekl, protože takový kafe oni říkat nemohou. Oni sami jen politické řečičky o míru a demogracii...

            Jeho proslov by si někteří měli pouštět každé ráno, ještě než se u snídaně a kafe nastartují. Jak ta Drů Berimór v tom filmu, kde trpí ztrátou paměti a každé ráno se budí a nic neví. Manžel ji nahrál vídeo, který si pustí ještě v posteli.Skrýt celý příspěvek

        • The88
          23:39 28.02.2019

          To procentualni porovnani je zavadejici - priklad se zemi A a zemi B: Prumyslova vyroba rok 2000: A = 70, B=30 - A=70%, B=30% rok 2010: A= 90, B=60 - A=60%, B=40% Jinak receno, ...Zobrazit celý příspěvek

          To procentualni porovnani je zavadejici - priklad se zemi A a zemi B:

          Prumyslova vyroba
          rok 2000:
          A = 70, B=30 - A=70%, B=30%
          rok 2010:
          A= 90, B=60 - A=60%, B=40%

          Jinak receno, prumyslova vyroba v USA mohla klidne v aboslutnich hodnotach rust, ale narustem ve zbytku sveta se podil USA na celosvetove prum. vyrobe snizil. Pro jejich sobestacnost jsou ale dulezita absolutni cila, ne relativni.

          Co se tyce jejich schonosti splacet dluhy, tak tu bych do souvislosti s prumyslovou vyrobou urcite nedaval.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        19:26 27.02.2019

        cernakus: Jako ty máš asi silný mindrák chlape! Státy si půjčují na dluhopisy, z těch se pravidelně platí úrok. Krom toho jsou to dluhopisy z časovou splatností 1-2-5-10.leté. atd. ...Zobrazit celý příspěvek

        cernakus: Jako ty máš asi silný mindrák chlape!
        Státy si půjčují na dluhopisy, z těch se pravidelně platí úrok. Krom toho jsou to dluhopisy z časovou splatností 1-2-5-10.leté. atd. Tedy po těch 10.letech dostaneš svoje peníze zpět úroky dostáváš buď ročně, nebo až na konci. Je to normální tržní artikl co si můžeš koupit jako "banány" a pak je někomu přeprodat....

        Bohužel, ale nikdo tě nenutí využívat dolar a věci z USA, atd. Klidně se vrať do doby kamenné, je to čistě tvoje věc.

        givicz: A znova, příští rok bude 23. A všem to bude u zadnice jako to, že letos byl 22...
        Jenže co čekat u člověka co nechápe "inflaci a růst"....Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      18:08 27.02.2019

      Dlh nie je vždy nutné zlo. Záleží od toho ako tie peniaze využiješ. Keď si požičiaš v banke 10000€ aby si si mohol kúpiť auto s ktorým dochádzaš 50 km do práce tak je to aktívum. ...Zobrazit celý příspěvek

      Dlh nie je vždy nutné zlo. Záleží od toho ako tie peniaze využiješ. Keď si požičiaš v banke 10000€ aby si si mohol kúpiť auto s ktorým dochádzaš 50 km do práce tak je to aktívum. Ak tie prachy prežerieš, ide o pasívum. Samozrejme, je to prehnané prirovnanie ale zhruba popisuje situáciu.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      19:15 27.02.2019

      Je lepší mít dluhy, ale dluhy na rozumně věci. Tedy na investice do průmyslu, technologii dotažené do konce. Jenže, v tomhle je nejlepší podpořená soukromá svéra. Bohužel ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Je lepší mít dluhy, ale dluhy na rozumně věci. Tedy na investice do průmyslu, technologii dotažené do konce. Jenže, v tomhle je nejlepší podpořená soukromá svéra. Bohužel ta nemůže bez masivní korupce existovat v totalitním systému existovat.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    17:33 27.02.2019

    Pro fregaty severní loděnice byly vyrobeny první domácí plynové turbíny http://sudostroenie.info/novos... " Saturn vyrobil plynové turbíny pro fregaty projektu 22350 ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro fregaty severní loděnice byly vyrobeny první domácí plynové turbíny
    http://sudostroenie.info/novos...
    " Saturn vyrobil plynové turbíny pro fregaty projektu 22350 "


    Jinak je pravda, že v hladinových lodích na tom nejsou tak úplně dobře (zatímco po rozpadu SSSR se např. v letectvu, ponorkovém loďstvu a obrněné technice se jim podařilo uchovat odborníky a výrobní kapacity u velkých lodí se to nepodařilo, kdy velké loděnice zůstaly na Ukrajině musí to budovat znovu) , kdy se soustřeďují na menší plavidla, které jsou schopny nést Kalibry... nicméně v ponorkovém loďstvu jsou na tom docela dobře...

    Russian Nuclear Submarines: Weapons Of Global War
    https://www.youtube.com/watch?...

    Velikost ruského loďstva v Barentsově moři časem poroste, protože staré ponorky nebudou vyřazovány a nové budou přibývat.
    https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
      11:51 28.02.2019

      Vtipne, tak v barensove mori se stare ponorky vyrazovat nebudou, a budou se navic davat nove. Wow. Co na tom, ze ty stare vicemene rezavi u mola, protoze nejsou penize na udrzbu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Vtipne, tak v barensove mori se stare ponorky vyrazovat nebudou, a budou se navic davat nove.
      Wow.
      Co na tom, ze ty stare vicemene rezavi u mola, protoze nejsou penize na udrzbu, natoz misto kde by sly opravovat.
      Mit ve stavu je musime, cisla na papiru vypadaji zajimave a muzem jimi strasit, co na tom ze realne bojeschopnych bude min nez polovina.
      Jenze mili givi - temi cisly muzes strasit lidi kteri nevi jaka bije, u tech co vi, je to jen k smichu.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
    16:06 27.02.2019

    Rusko je podle článku v rozkladu, jeho průmysl též a ozbrojené síly, jak by smet. Tak kdo nás vlastně ohrožuje, že musíme zvýšit výdaje na zbrojení ?

    Rusko je podle článku v rozkladu, jeho průmysl též a ozbrojené síly, jak by smet. Tak kdo nás vlastně ohrožuje, že musíme zvýšit výdaje na zbrojení ?

    • Jirosi
      16:41 27.02.2019

      Ano, a vyšší investice do armády zajistí abychom na tom nebyli stejně.
      Představ si to jako pojištění, kde v případě nehody máš 100% spoluúčast.

      Ano, a vyšší investice do armády zajistí abychom na tom nebyli stejně.
      Představ si to jako pojištění, kde v případě nehody máš 100% spoluúčast.

      • krllo
        16:54 27.02.2019

        Když myslíte.

        Když myslíte.

        • Jirosi
          17:15 27.02.2019

          V článku se píše o problémech Ruské ekonomiky znovu zahájit výrobu vojenského vybaveni. Protože došlo k jejímu pozastavení z důvodu nízkého financování. Pokud by propukla válka, ...Zobrazit celý příspěvek

          V článku se píše o problémech Ruské ekonomiky znovu zahájit výrobu vojenského vybaveni. Protože došlo k jejímu pozastavení z důvodu nízkého financování.

          Pokud by propukla válka, nikdo nám nic nedá. Hezky si vše zaplatíme ze svojí kapsy...Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      17:04 27.02.2019

      Ano zvyšujem výdaje na zbrojení. To je pravda. Ovšem ke zvyšování dochází až po poměrně dlouhém období škrtů ve zbrojení a až teprve teď, nebo spíše v nejbližší budoucnosti, se ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano zvyšujem výdaje na zbrojení. To je pravda.
      Ovšem ke zvyšování dochází až po poměrně dlouhém období škrtů ve zbrojení a až teprve teď, nebo spíše v nejbližší budoucnosti, se začneme dostávat do úrovně výdajů ve které jsme byli před škrty. A to je důležité si taky uvědomit.

      ps.: Neplati to pro všechny země NATO, ale pro většinu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:45 27.02.2019

    Celkovo dezolátny stav ruského námorníctva je vcelku známa vec. Rusi sa jednoducho nevedia zmieriť s tým, že nie sú námorná veľmoc a ani pre svoju chudobnú ekonomiku nemôžu byť. ...Zobrazit celý příspěvek

    Celkovo dezolátny stav ruského námorníctva je vcelku známa vec. Rusi sa jednoducho nevedia zmieriť s tým, že nie sú námorná veľmoc a ani pre svoju chudobnú ekonomiku nemôžu byť.

    Bez problémov by boli schopní si udržiavať 10-12 jadrových ponoriek, menšie moderné plavidlá a ponorky na ochranu ruského pobrežia a ako "bonus" i nejaký menší expedičný zväz (Kuznecov, 2-3 torpédoborce + sprievodné plavidlá).

    Všetko ostatné je nad ekonomické možnosti Ruska. Rusi by sa mali akamžite zbaviť svojich raketových krížnikov a väčšiny torpédoborcov, ktoré sú beznádejne zastaralé a ich modernizácia je možná len za cenu extrémnych nákladov a i tak z nich pre konštrukčné limity špičkové plavidlá nikdy nebudú. Tak isto by sa mali Rusi zbaviť väčšinu svojho zastaralého arzenálu jadrových ponoriek.

    A samozrejme by mal prestať "blúzniť" o nových ťažkých lietadlových lodiach a veľkých torpédoborcov.

    Tým by si Rusi "vyriešili" značnú časť problémov s údržbou a lodenicami - jednoducho by potrebovali len zlomok toho čo potrebujú dnes.

    Ale predpokladám, že budú pokračovať v tom čo robia dnes ... hrajú sa na námornú veľmoc .... plavidlá budú čakať na údržbu, budú pomaly zastarávať a nové ich budú nahrádzať len pomaly a Rusi budú utápať svoje cenné zdroje v márnej snahe zachrániť to čo ono a nakoniec nezachránia nič a skončia tam kde som popísal (akurát bez Kuznecova) ... a pri tom vyhodia x-milárd rubľov zbytočne .....Skrýt celý příspěvek

    • krllo
      16:09 27.02.2019

      Ani SSSR se nesnažil stát námořní velmocí. Nemá k tomu žádné zeměpisné podmínky. Černé a Baltické moře jsou prakticky vnitrozemská. A přístavy na Dálné váchodě jsou malé. Řekl ...Zobrazit celý příspěvek

      Ani SSSR se nesnažil stát námořní velmocí. Nemá k tomu žádné zeměpisné podmínky.
      Černé a Baltické moře jsou prakticky vnitrozemská. A přístavy na Dálné váchodě jsou malé.
      Řekl bych, že se nechovají podle vašich představ.Skrýt celý příspěvek

      • dusan
        19:11 27.02.2019

        Plánované projekty dvoch ťažkých lietadlových lodí a ôsmich (pôvodne dvanástich) veľkých torpédoborcov sú o čom ? Určite nie o súčasných potrebách Ruska ... ale sny hrať sa na ...Zobrazit celý příspěvek

        Plánované projekty dvoch ťažkých lietadlových lodí a ôsmich (pôvodne dvanástich) veľkých torpédoborcov sú o čom ?

        Určite nie o súčasných potrebách Ruska ... ale sny hrať sa na námornú veľmoc.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      16:44 27.02.2019

      "Všetko ostatné je nad ekonomické možnosti Ruska. Rusi by sa mali akamžite zbaviť svojich raketových krížnikov a väčšiny torpédoborcov, ktoré sú beznádejne zastaralé a ich ...Zobrazit celý příspěvek

      "Všetko ostatné je nad ekonomické možnosti Ruska. Rusi by sa mali akamžite zbaviť svojich raketových krížnikov a väčšiny torpédoborcov, ktoré sú beznádejne zastaralé a ich modernizácia je možná len za cenu extrémnych nákladov a i tak z nich pre konštrukčné limity špičkové plavidlá nikdy nebudú."

      Zapomínáš, že v Rusku výkony a kvalitu zbraní určuje propaganda. A ta jede na 150%.Skrýt celý příspěvek

  • Vojna a mír
    15:01 27.02.2019

    To je článek panečku... Balistické ponorky “Rusko jich má deset. Na rozdíl od hladinových lodí je většina moderních. Ze sovětských časů pocházejí jen 3.” Pak u ponorek korvety a ...Zobrazit celý příspěvek

    To je článek panečku...
    Balistické ponorky “Rusko jich má deset. Na rozdíl od hladinových lodí je většina moderních. Ze sovětských časů pocházejí jen 3.” Pak u ponorek korvety a níže .....
    “Pro Rusko jsou nejdůležitější nosiče balistických střel” Člověk by řekl, že tím nosičem balistických střel bude Balistická ponorka, kterých jak jsme se od autora dozvěděli má Rusko 10 a jen 3 z dob sovětů... Pak ale následuje “Rusové jich mají v aktivní službě 11 z toho 8 jich pochází z dob sovětského svazu”....
    Tady Ti to autore trochu hapruje.

    K tomu se dozvíme, že třída Borej je v kódu NATO označována Dolgorukiy!!!
    Tady Ti to autore už hapruje hodně.

    Pokud je Ti autore 13.... OK to se doučíš a máš talent. ...Skrýt celý příspěvek

    • logik
      15:12 27.02.2019

      A co trochu zapnout mozek a zamyslet se, než budeš kritizovat? Kdybys to udělal, tak bys zjistil, že chyba je v špatně umístěném "mezinadpisu", kdy se odstavec týkající se fregat a ...Zobrazit celý příspěvek

      A co trochu zapnout mozek a zamyslet se, než budeš kritizovat? Kdybys to udělal, tak bys zjistil, že chyba je v špatně umístěném "mezinadpisu", kdy se odstavec týkající se fregat a korvet měl být před ním a je za ním. Což evidentně není chyba autora, ale editora při přenosu textu do redakčního systému.

      Neodpustím si: koho že se tedy týká Tvá poslední věta, když se tak hloupě snažíš shodit článek kvůli chybě, kterou vůbec neudělal jeho autor? :-)

      PS: že by Tvoje útočnost byla daná tím, že článek nevyznívá pro Rusko nijak extra přívětivě? :-)Skrýt celý příspěvek

      • Vojna a mír
        15:42 27.02.2019

        Aha. Tady vůbec nejde o to, jak co pro koho vyznívá, ale o obsah. Pokud napíši, stav a poměr balistických ponorek, tak i přes jiný vložený odstavec to níže nemůže být psáno ...Zobrazit celý příspěvek

        Aha. Tady vůbec nejde o to, jak co pro koho vyznívá, ale o obsah.
        Pokud napíši, stav a poměr balistických ponorek, tak i přes jiný vložený odstavec to níže nemůže být psáno jinak.... nedává to pak logiku, Logiku...
        Další blbost je udávaný kód NATO pro třídu 955 Borej.
        Nic proti autorovi, ale bral jsem tento web jako víc než třeba security magazin i kvůli inteligentní diskuzi. Koukám,?že i zde je důležitá VYHRANĚNOST a né obsah. Jinak Logiku.... beru amíka jako umytého rusa.... prostě stejná pakáž a vyhovuje mi mír..
        Zdar a nečerti se hned.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          21:40 27.02.2019

          Jenže ta první věta prostě NENÍ O BALISTICKÝCH PONORKÁCH, ale O FREGATÁCH.

          Dokážeš bejt chlap a autorovi se omluvit? Nebo to furt ještě nechápeš?

          Jenže ta první věta prostě NENÍ O BALISTICKÝCH PONORKÁCH, ale O FREGATÁCH.

          Dokážeš bejt chlap a autorovi se omluvit? Nebo to furt ještě nechápeš?

        • logik
          21:53 27.02.2019

          A další střela do vlastní nohy je todle "Další blbost je udávaný kód NATO pro třídu 955 Borej." Tudle třídu NATO opravdu označuje jako (Yuriy) Dolgorukiy Class. Viz např. ...Zobrazit celý příspěvek

          A další střela do vlastní nohy je todle
          "Další blbost je udávaný kód NATO pro třídu 955 Borej."
          Tudle třídu NATO opravdu označuje jako (Yuriy) Dolgorukiy Class. Viz např.
          http://russianships.info/eng/s... Skrýt celý příspěvek

      • JardaBrum
        16:53 27.02.2019

        No pardón ale "balistická ponorka" to je něco jako kulatý čtverec. sorry jako

        No pardón ale "balistická ponorka" to je něco jako kulatý čtverec. sorry jako

        • Vojna a mír
          18:39 27.02.2019

          Souhlas !!

          Souhlas !!

        • logik
          21:49 27.02.2019

          Je vidět, že se v dané oblasti příliš nepohybuješ. Kdyby ses pohyboval, tak bys znal klasifikaci ponorek v USA Navy, kde se takové ponorky běžně označují jako SSBN, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

          Je vidět, že se v dané oblasti příliš nepohybuješ. Kdyby ses pohyboval, tak bys znal klasifikaci ponorek v USA Navy, kde se takové ponorky běžně označují jako SSBN, tedy
          submersible ship balistic (missle capable) nuclear, což se opravdu někdy - a to i v odborných zdrojích - zkracuje jako (nuclear) balistic submarine, viz např.
          https://www.globalsecurity.org...

          Takže opět se "smějete na špatném hrobě", směšné je daleko více to, jak křečovitě se snažíte v článku najít nějakou chybu a furt nic....Skrýt celý příspěvek

          • JardaBrum
            08:17 28.02.2019

            Já se nesměju a už vůbec ne na hrobě. Spíš je k pláči jak se nejen v novinářské praxi zachází s odborným názvoslovím a překlady do češtiny. Ona zkratka SSBN česky znamená: ponorka ...Zobrazit celý příspěvek

            Já se nesměju a už vůbec ne na hrobě. Spíš je k pláči jak se nejen v novinářské praxi zachází s odborným názvoslovím a překlady do češtiny. Ona zkratka SSBN česky znamená: ponorka s jaderným pohonem-nosič balistických střel. A to pominu že se v článku píše výhradně o ruském námořnictvu [VMF] a ti mají vlastní názvosloví. Balistická ponorka je prostě patvar a čisté logicky je to hloupost. Tož tak.
            P.S. O Gagarinovi by český novinář neměl psát jako o astronautovi.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            10:44 28.02.2019

            "Já se nesměju a už vůbec ne na hrobě. Spíš je k pláči jak se nejen v novinářské praxi zachází s odborným názvoslovím a překlady do češtiny" Dal jsem Ti odkaz na odborný web, kde ...Zobrazit celý příspěvek

            "Já se nesměju a už vůbec ne na hrobě. Spíš je k pláči jak se nejen v novinářské praxi zachází s odborným názvoslovím a překlady do češtiny"
            Dal jsem Ti odkaz na odborný web, kde je přesně Tebou kritizovaný termín
            "ballistic submarine" použit. A tento termín se objevuje jako zkratkovité vyjádření i v nemálo monografiích. Můžeš mi prosím vysvětlit, o co je ten termín přeložený do češtiny horší, než když se použije anglicky?

            "Ona zkratka SSBN česky znamená: "
            Co ta zkratka znamená jsem přesně citoval. V angličtině tam prostě žádné missle ani náhodou není. Je tam pouze implicitní. Opět, proč by měl být s tou implicitou problém v češtině, když není v angličtině?

            V češtine, vzhledem k malé komunitě věnující se ponorkám pak lze těžko tvrdit, že je něco správně a špatně, přesný překlad anglického termínu je tedy IMHO daleko lepší, než vymýšlet terminologii vlastní.

            Samozřejmě, i v angličtině jde použití "plný název". Ale opět, když i v angličtině, kde existuje ještě snesitelně krátký "logický" termín "ballistic mislle submarine" korektní to zkrátit na ballistic submarine, proč by to mělo vadit v češtine, kde plný název takto jednoduše zkrátit nejde?

            "Balistická ponorka je prostě patvar a čisté logicky je to hloupost"
            Logicky to je sice hloupost, ale nelogická je hromada termínů. Např. běžně používaný termín LED dioda. Takže to, že je něco nelogické ještě neznamená, že to je špatně.

            Ty jsi nařknul autora ze špatného překladu, což je prostě Tvůj omyl: ten překlad je zcela správný, problém není v překladu, ale v samotném termínu. A vzhledem k tomu, že ten termín je prostě takto používaný, tak to, že ho autor používá, není známka jeho nevědomosti - jak jste se ho snažili shodit - ale naopak známka toho, že se v dané problematice pohybuje a proto mu na první pohled "nelogický" termín již přijde přirozený.

            "Nelogické termíny" vadí právě lidem, kteří o věci příliš nevědí. Elektrotechnici se nad pojmem LED dioda nečertí. Laici, co neměli páječku v ruce, pravidelně....Skrýt celý příspěvek

          • The88
            00:41 01.03.2019

            Mas pravdu, ze to neni sice zadnej "fail" v cestine, "balisticka ponorka" se obcas rika. Ale v anglictine je to rozhodne vzdycky "ballistic MISSILE submarine".

            Mas pravdu, ze to neni sice zadnej "fail" v cestine, "balisticka ponorka" se obcas rika. Ale v anglictine je to rozhodne vzdycky "ballistic MISSILE submarine".

          • logik
            19:55 01.03.2019

            "Ale v anglictine je to rozhodne vzdycky "ballistic MISSILE submarine" Evidentně ne: viz ten odkaz, co jsem sem dával. Další výskyty té fráze si jistě popř. dokážeš vyhledat pomocí ...Zobrazit celý příspěvek

            "Ale v anglictine je to rozhodne vzdycky "ballistic MISSILE submarine"
            Evidentně ne: viz ten odkaz, co jsem sem dával. Další výskyty té fráze si jistě popř. dokážeš vyhledat pomocí googlu, pokud furt nevěříš....Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:01 02.03.2019

            Jo, já vím, že znáš pouze české zdroje, které jsou bohužel omezené a ne vždy zcela správné. Kdyby ses v problematice trochu orientoval - anebo si alespoň nebyl tak bohorovně ...Zobrazit celý příspěvek

            Jo, já vím, že znáš pouze české zdroje, které jsou bohužel omezené a ne vždy zcela správné.

            Kdyby ses v problematice trochu orientoval - anebo si alespoň nebyl tak bohorovně přesvědčen, že jsi sežral veškerou moudrost světa, a než si někoho obvinil z omylu, tak si věc alespoň trochu ověřil - tak bys věděl/zjistil, že jsou udávány oba kódy, ovšem Dolgorukiy je udáván podstatně častěji a především kvalitnějšímí zdroji.
            Přesný zdroj tohoto zmatení nevím, jen si domýšlím, že Borey bylo původní označení (možná ne ofciiální), ovšem nyní je oficiální označení Dolgorukiy, aby v případě, že 955A nebo 995B budou natolik odlišné, že jim bude přiřazeno jiné kódové jméno, nebylo označení původního projektu 955 ještě vycházejícího z Akuly matoucí.Skrýt celý příspěvek

          • Vojna a mír
            06:59 04.03.2019

            Ač považuješ se za odborníka, co se problematikou.... nebo jak jsi to ...psal zajímá, píšeš bludy a nepravdy. Projekt 955 Borej “původní” jak píšeš nebyl 955, ale měl označení ...Zobrazit celý příspěvek

            Ač považuješ se za odborníka, co se problematikou.... nebo jak jsi to ...psal zajímá, píšeš bludy a nepravdy.
            Projekt 955 Borej “původní” jak píšeš nebyl 955, ale měl označení 935!!! Název Borej zůstal. Šlo však o konstrukčně zcela jinou ponorku ( 2 šrouby atd..), která, ale nevycházela z Akuly, jak opět mylně píšeš, ale měla jen podobně řešenu přední část trupu jako projekt 971 Sčuka - NATO- Akula... Ona totiž ta Akula je ponorka útočná a to jsou sice ponorky, ale dosti odlišné konstrukce.
            Po rozpadu SSSR projekt značně zjednodušili. Navržen byl jednošroubový (pump jet) pohon a upustili od složité zástavby 12-ti raket R 39M Grom ( SS-N-28) a navrhli ji pro nové střely Bulava (SS-N-32). Takto notně přepracovaný projekt dostal označení 955 a jméno Borej zůstalo.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            09:57 04.03.2019

            Hele, prosím, nech toto. Věř, že když sem budeš postovat jednu věc rychle načtenou z wiki za druhou ve snaze najít aspoň něco, co jsem napsal špatně (ne, že by se to nemohlo stát), ...Zobrazit celý příspěvek

            Hele, prosím, nech toto. Věř, že když sem budeš postovat jednu věc rychle načtenou z wiki za druhou ve snaze najít aspoň něco, co jsem napsal špatně (ne, že by se to nemohlo stát), tak to bude jen poněkud směšné.

            O projektu 935 jsem nemluvil. Mluvil jsem o původním projektu 955, jehož první verze (bez A) ať už o tom víš, nebo ne, jsou "přestavěné akuly"
            (opět, stačí si přečíst i jen blblou anglickou wiki, než budeš dělat mistra světa, i tam bys to našel:
            https://en.wikipedia.org/wiki/...
            "Two of these submarines were used to build the Borei-class SSBNs. ")
            a proto tyto ponorky sdílejí některé konstrukční části. Mj to je i důvodem, proč
            má Borej zrovna 6x533 torpédomet, ač nosiče jaderných střel měli zpravidla výzbroj menší a ta spíše s postupem času klesala než rostla (vypuštění 403mm torpédometů z Delt).
            A taky důvod, proč tak rychle vznikla verze 955A - když došly kousky Akul ke kanibalizaci, tak nebyl důvod se dál držet některých konstrukčních řešení.Skrýt celý příspěvek

          • Vojna a mír
            18:43 04.03.2019

            Ano vím o dělení projektu 955/955A/955B......Takže znovu Borej byl původně projekt 935, který byl notně předělán (zjednodušen a hlavně drasticky zlevněn) za přispění částí z dvou ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano vím o dělení projektu 955/955A/955B......Takže znovu Borej byl původně projekt 935, který byl notně předělán (zjednodušen a hlavně drasticky zlevněn) za přispění částí z dvou rozestavěných Akul (už projekt 935 počítal se stejným řešením přední části) a vznikl tak projekt 955. Zbytek lodi... střední sekce s věží, sekce pro střely i záď jsou zcela odlišné.
            Prosím o odkaz, kde je psáno, že projekt 955 přímo vychází z 971. On jen sdílí některé konstrukční prvky.
            Dále 955A má mít proti 955 upravené ovládací prvky pro zlepsení ovladatelnosti a vylepšené systémy. U 955B, který však nemá ještě konečnou podobu se nejčastěji mluví o navýšení počtu střel z 16 na 20, dále opět o zdokonalení systémů a novější generaci pump jetu.
            Jinak máš pravdu s klasifikací NATO, dříve SSBN Borey, dnes se skutečně objevuje SSBN Dolgorukiy. Takže omluva.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:13 04.03.2019

            "Prosím o odkaz, kde je psáno, že projekt 955 přímo vychází z 971. On jen sdílí některé konstrukční prvky." Pokud mám starší typ ponorky - a vyrobím nový typ ponorky, který byť jen ...Zobrazit celý příspěvek

            "Prosím o odkaz, kde je psáno, že projekt 955 přímo vychází z 971. On jen sdílí některé konstrukční prvky."
            Pokud mám starší typ ponorky - a vyrobím nový typ ponorky, který byť jen přejme technická řešení ze starého typu, tak tomu se česky říká, že z ní vychází (rusky by se to řeklo asi основана, jestli tomu rozumíš lépe....), nota bene, když vznikne kanibalizací trupu a používá přímo stejné konstrukční celky.
            Takže jestli chceš odkaz, tak Tě odkazuji na Tvůj vlastní post.

            "(už projekt 935 počítal se stejným řešením přední části) "
            Vzhledem k tomu, že 935 měl mít osm torpédometů,
            https://web.archive.org/web/20...
            a nikoli šest, tak evidentně se stejným řešením nepočítal.

            Omlouvám se, ale na zbytek reagovat nebudu, už mě nebaví komentovat to, jak se furt snažíš dokázat, jak se v oboru vyznáš. To užs dokázal dost....Skrýt celý příspěvek

          • Vojna a mír
            16:58 05.03.2019

            A to je přesně to tvé, slovíčkaření a lehké nepravdy včetně, dávání slovům jiný význam, než ve skutečnosti mají... 1) projekt 935 měl mít řešenu přední část jako 971 Akula, ...Zobrazit celý příspěvek

            A to je přesně to tvé, slovíčkaření a lehké nepravdy včetně, dávání slovům jiný význam, než ve skutečnosti mají...
            1) projekt 935 měl mít řešenu přední část jako 971 Akula, protože u Akuly bylo dosaženo onou špicí k optimálním hydrodynamickým parametrům ( vzhledem k nutnosti plout vysokou rychlostí). S množstvím torpedometů to nemá nic společného, protože jsou až za onou částí a je to z tvého linku dobře patrné!! Viz řezy apd.!
            2) Promiň, ale pokud máš mechanismus auto, loď, ponorku, letadlo to je jedno je naprosto normální, že určitá konstrukční řešení jsou navzájem sdílena jednotlivě mezi typy a zvláště pokud jde např. o jeden koncern nebo jednoho výrobce.... Airbus, WV, Audi, Škoda, Boeing atd.
            Pokud máš útočnou ponorku a chceš postavit raketonosnou tak stavíš stroj úplně jiného určení, hlavně splňující úplně jiné požadavky, tzn. Vyvýjíš úplně něco jiného! To, že použiješ stejné řešení, části trupu, nebo ovládání nebo jiných prvků neznamená, že jde o pokračování vývoje původní konstrukce, zvláště pokud má míst zcela odlišné určení a vlastnosti!!
            3) Kanibalizace jak jsi nazval, taky nebyla, jde o tvůj osobní závěr. Při vývoji 955 byly použity dva založené trupy projektu 971 (ukončeno, dána přednost projektu 885 Jaseň).
            955A není proto, že došli části Akul, ale jde o VÝVOJ 955 ( stejný základ, určení, požadavky...atd.) Konstrukčně se nemá lišit jen v ovládacích prvcích a systémech.
            Nemám potřebu něco dokazovat. AhojSkrýt celý příspěvek

          • logik
            10:05 06.03.2019

            1) Blábol. Tvar lodi ovlivňuje jedinou věc. Tvar lodi. Tvrdit, že je něco podstatného je skoro takovej nesmysl, jako tvrdit, že VW Brouk a Beetle je stejný auto, protože maj ...Zobrazit celý příspěvek

            1) Blábol. Tvar lodi ovlivňuje jedinou věc. Tvar lodi. Tvrdit, že je něco podstatného je skoro takovej nesmysl, jako tvrdit, že VW Brouk a Beetle je stejný auto, protože maj stejnej tvar.
            Naopak počet torpédometů a jejich uspořádání Ti špičku determinuje poměrně dosti, protože k torpédometům musí být přístup pro servis, musí být nabíjitelné, musí tam být ekvivalentně velký sklad pro torpéda atd.... Pokud přímo tento konstrukční celek převezmeš, tak je nemalá část ponorky stejná. (A to není jediná část, která byla z Akul přejata).

            2) "Pokud máš útočnou ponorku a chceš postavit raketonosnou tak stavíš stroj úplně jiného určení, hlavně splňující úplně jiné požadavky, tzn. Vyvýjíš úplně něco jiného!"
            Jaké jiné požadavky má SSBN oproti SSN? SSBN nemusí být tak rychlá? Tichá? Nemusí mít sonar? Blbina že? Anebo co má SSBN navíc (kromě sekce na rakety, kterou mají ale i moderní SSN)?
            Chceš tvrdit, že např. USS George Washington je něco úplně jiného, než USS Skipjack?

            3) O důvodech konstrukce 955A se můžeme hádat, ty nám nikdo nepotvrdí, ale dochází Ti, že Tvoje verze událostí dělá z Rusů blby?
            Protože na ceně ponorky jsou konstrukční práce nemalou částí její ceny. Pokud po třech ponorkách je nutnost podstatného redesignu nemálo funkčních celků ponorky (zdroje mluví až o 70%) může mít následující důvody:
            - design 955 byl nevyhovující. To můžeme vyloučit, o Boreiovi Rusové říkají jen superlativy - a konstrukce 955A přišla tak brzo po 955, že takto masivní redesign se na vývoj techniky hodit nedá.
            - nebo byl příliš drahý. To by věc vysvětlovalo: použili hotové kusy z Akul, a teď chtějí levnější řešení, když kusy došli.
            - anebo jsou v Ruské admiralitě blbci, když za drahé peníze v situaci, kdy mají ozkoušený, funkční a moderní stroj a přitom hluboko do kapsy, dají navrhovat defakto novou ponorku - a peníze za návrh 955 tím hodí do kanáluSkrýt celý příspěvek

  • palo satko
    13:57 27.02.2019

    "Ruské námořnictvo se z nástroje projekce síly kdekoliv na světě mění na nástroj k ochraně vlastního pobřeží." Naozaj by som rad vedel, kde autor zobral, že ruske namornictvo ...Zobrazit celý příspěvek

    "Ruské námořnictvo se z nástroje projekce síly kdekoliv na světě mění na nástroj k ochraně vlastního pobřeží."

    Naozaj by som rad vedel, kde autor zobral, že ruske namornictvo malo niekedy schopnost kdekolvek uplatnit svoju vojensku prevahu?Skrýt celý příspěvek

    • logik
      14:41 27.02.2019

      Přinejmenším mělo a i má tyto ambice. Koneckonců, co jiného bylo nasazení Kuzněcova u Sýrie? Z vojenského hlediska to byl naprosto zbytečný podnik, ta letadla mohla daleko ...Zobrazit celý příspěvek

      Přinejmenším mělo a i má tyto ambice.

      Koneckonců, co jiného bylo nasazení Kuzněcova u Sýrie? Z vojenského hlediska to byl naprosto zbytečný podnik, ta letadla mohla daleko efektivněji startovat z pozemních letišť.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        16:10 27.02.2019

        Prověřilo schopnost nasazení této lodě, to je celé.

        Prověřilo schopnost nasazení této lodě, to je celé.

        • JardaBrum
          16:39 27.02.2019

          No hlavně se tím odkopali s těmi svými "schopnostmi". Ale Putin už dlouho hraje hlavně pro domácí publikum.

          No hlavně se tím odkopali s těmi svými "schopnostmi". Ale Putin už dlouho hraje hlavně pro domácí publikum.

          • petris
            18:11 27.02.2019

            Tak o schopnostiach Kuznecova Rusi myslím nikdy nepeli ódy. Jeho nasadenie v Sýrii bolo asi naozaj tým čo napísal krllo - previerkou lode a jej výsledok bol že Kuznecov proste nie ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak o schopnostiach Kuznecova Rusi myslím nikdy nepeli ódy. Jeho nasadenie v Sýrii bolo asi naozaj tým čo napísal krllo - previerkou lode a jej výsledok bol že Kuznecov proste nie je schopný fungovať ako LL v bojovom nasadení a jeho účel zostane primárne v zachovaní spôsobilosti ruského námorníctva prevádzkovať LL.Skrýt celý příspěvek

        • Czertik
          21:48 27.02.2019

          Chtel si napsat spis neschopnost naseni kuznecova ? pocty startu z kuznice pod prumerem ruskych startu ze syrie. A ze z letadlovek to jde odsypat dokazali amici ve vietnamu. A ty 2 ...Zobrazit celý příspěvek

          Chtel si napsat spis neschopnost naseni kuznecova ?
          pocty startu z kuznice pod prumerem ruskych startu ze syrie. A ze z letadlovek to jde odsypat dokazali amici ve vietnamu.
          A ty 2 letadla co jim spadli protoze kuznici nefungoval zachytny system...taky nic moc reklama.

          Cili me z toho vychazi ze lkuznic moc schopen nasazeni nebyl, a otazka je jas s tim bude do budoucnosti, kdyz v celem rusku neni nikde dok kde by sel opravit.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          21:55 27.02.2019

          Ta loď - vzhledem k výsledku - nebyla připravená ani na cvičení, natož na ostrou akci. Navíc admirálové proti nasazení protestovali, příkaz podle dostupných informací šel ...Zobrazit celý příspěvek

          Ta loď - vzhledem k výsledku - nebyla připravená ani na cvičení, natož na ostrou akci. Navíc admirálové proti nasazení protestovali, příkaz podle dostupných informací šel "shora".

          Takže o žádnou prověrku nešlo - prověřuje se především cvičením, a nikoli nasazením do ostré akce s letadly, které ještě furt byly v testovacím režimu...
          To se jen teď z toho snažíte vykecat...Skrýt celý příspěvek

  • analytic
    13:01 27.02.2019

    Jasný příklad, jak vysoko si může Rusko v mezinárodních vztazích vyskakovat. Může doufat, že se ji podaří udržet status kontinentální regionální mocnosti, ale už to nikdy nebude ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasný příklad, jak vysoko si může Rusko v mezinárodních vztazích vyskakovat.

    Může doufat, že se ji podaří udržet status kontinentální regionální mocnosti, ale už to nikdy nebude globální hráč. Nemá na to sílu.

    Bude sice hodně štěkat a občas kousne, ale dějiny budou tvořit jiní.Skrýt celý příspěvek

    • Martin23
      15:01 27.02.2019

      Pokud byste, stejně jako vaši kolegové, co jsou náchylní k informacím, které se jim nehodí, pozorně sledoval dění, tak byste musel vědět, že Rusko usiluje o multipolární svět. Na ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud byste, stejně jako vaši kolegové, co jsou náchylní k informacím, které se jim nehodí, pozorně sledoval dění, tak byste musel vědět, že Rusko usiluje o multipolární svět.

      Na rozdíl od USA, které stále usilují o hegemonii moci.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        15:15 27.02.2019

        "Rusko usiluje o multipolární svět" Pohádky ovčí babičky. Každý usiluje o to urvat si co nejvíce. Ruský "multipolární svět" je jen přiznání Ruska, že narozdíl od USA aktuálně nemá ...Zobrazit celý příspěvek

        "Rusko usiluje o multipolární svět"
        Pohádky ovčí babičky. Každý usiluje o to urvat si co nejvíce. Ruský "multipolární svět" je jen přiznání Ruska, že narozdíl od USA aktuálně nemá na to hrát první ligu....

        PS: A na tom, chtít si urvat co nejvíce, zas tak nic špatného není - respektive, to dělá snad každý. Jde o to, jaké se používají prostředky.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    12:52 27.02.2019

    Největší problém ruského hladinového námořnictva je ten, že ještě dlouho nedokáží postavit nic většího než korvetu. Protože nemají vhodné motory. Vyrobili a zařadili nebo zařadí do ...Zobrazit celý příspěvek

    Největší problém ruského hladinového námořnictva je ten, že ještě dlouho nedokáží postavit nic většího než korvetu. Protože nemají vhodné motory. Vyrobili a zařadili nebo zařadí do služby 3 fregaty typu Admirál Grigorevič a dvě typu Admirál Gorškov. Všechny s ukrajinskými motory. Další Gorškovy mají datum dokončený odložen na neurčito. A rozestavěné Grigoreviče radši prodali. Pro export do Indie Ukrajina motory dodá.

    A protože nákup lodí v cizině alá Mistrál kvůli sankcím už nepřipadá v úvahu, tak v příštích min. 5ti letech žádné nové lodě nebudou. Kromě malých korvet. Teda pokud nezačnou nakupovat torpédoborce v Číně, ale to jim hrdost nedovolí.Skrýt celý příspěvek

    • petris
      12:56 27.02.2019

      Uvidíme. Ja som práve minulý týždeň zachytil správu že Saturn dodal do Severnej verfy prvý komplet pohonu M90FR.

      Uvidíme. Ja som práve minulý týždeň zachytil správu že Saturn dodal do Severnej verfy prvý komplet pohonu M90FR.

  • Czertik
    12:24 27.02.2019

    Pro rusy by bylo nejlogictejsi vyradit co nejvice zastaralych lodi a usetrene penize venovat na modernizaci doku (ci stavbu novych) a obnovu tovaren, stavba novych lodi by mela ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro rusy by bylo nejlogictejsi vyradit co nejvice zastaralych lodi a usetrene penize venovat na modernizaci doku (ci stavbu novych) a obnovu tovaren, stavba novych lodi by mela stejny rozpocet.
    Ale vsichni vime ze takhle logicky se rusko nikdy nezachova.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      12:41 27.02.2019

      JJ, logické by bylo ponechat ve službě ponorky, moderní korvety a námořní letectvo a přestat si hrát na Blue Water Navy. Ale v Rusku logika nefunguje :-(.

      JJ, logické by bylo ponechat ve službě ponorky, moderní korvety a námořní letectvo a přestat si hrát na Blue Water Navy. Ale v Rusku logika nefunguje :-(.

  • Jiří Vojáček
    12:02 27.02.2019

    Výborný článek, gratuluji autorovi k zevrubné analýze.

    Výborný článek, gratuluji autorovi k zevrubné analýze.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2