Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Foto: Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0
Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a průmyslem velké schizma. Na jedné straně se Vladimír Putin snaží posílit mocenské postavení Ruska na světové scéně, na druhé straně ruská ekonomika a průmysl takové snahy nedokáží podporovat.

V neklidné době

Od anexe Krymu ruská zahraniční politika směřuje sebevědomě k posílení mocenského postavení Ruska na světové scéně. Jednou z oblastí posilování ruského vlivu je Sýrie a obecně Střední východ.

Autor článku Constantine Sivkov na VPK soudí, že zvyšování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii nenechá NATO bez povšimnutí. V návaznosti na ruské kroky mohou země NATO dodávat zbraně “umírněným” povstalcům nebo se odhodlat k pozemní invazi do Sýrie. Podle Sivkova možná turecký tankový prapor v Iráku funguje jako “průzkum” s cílem zjistit reakci Ruska.

“Rusko přijalo výzvu a rozhodlo se posílit vojenskou přítomnost v Sýrii tím, že začalo urychleně stavět další leteckou základnu na jihu Homsu, čímž zvýší bojovou sílu v Sýrii na sto letadel, možná více. Tyto síly budou mít významný dopad na průběh války,” píše Sivkov.

Podle Sivkova se proto Rusko může dostat do hlubšího ozbrojeného střetu s radikálními extrémistickými skupinami na Středním vychodě podporovanými USA, státy Perského zálivu a Tureckem. Taková situace údajně může přerůst v přímou konfrontaci s členskými státy NATO.

Je na podobnou situaci Rusko připravené?

“Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění pozorně sledovali političtí a vojenští analytici, odborníci a významná část našich krajanů. Tolik pozornosti je pochopitelné: koneckonců závisí na tom jednání naší země ve velmi kritickém období. Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás. Nicméně, soudě podle poněkud kritických připomínek odborníků a rychle ukončené diskuze v médiích, ruské naděje se nepotvrdily v plné výši,” uvedl Sivkov. 

Ruské letectvo v Sýrii

Ruská zahraniční politika, jasně stanovená Vladimírem Putinem, nezávisle a aktivně bojuje za ochranu ruských zájmů ve všech klíčových oblastech světa, včetně “horkých” míst. Vladimír Putin varoval “partnery”, že v případě neuvážených akcí Rusko nebude reagovat jen v ekonomické sféře.

Rusko již “partnerům” předvedlo okřídlenou střelu X-101 vypálenou na cíle v Sýrii ze strategických bombardérů Tu-160 nebo střelu s plochou dráhou letu Kalibr vypouštěnou z ponorky ve Středozemním moři. Stejně tak lze k ruským varováním zařadit “nechtěný únik” nákresu jaderného torpéda Status-6.

Podle Sivkova použití podobných zbraní na rebely nemá příliš vojenský smysl. Šlo o jednoznačnou demonstrací síly a vzkaz Západu, že Rusko má dostatečné prostředky k “nehospodářským” odpovědím.

Avšak každá vojenská akce, a to i ruská operace v Sýrii, potřebuje ke svému úspěšnému fungování velké finanční, technické a lidské zdroje. Bez dostatečně robustní podpory průmyslu není sebevědomá zahraniční politika možná. Podle Sivkova je zdrojem obav například ruská letecká kampaň v Sýrii.

Ruská letecká technika je v Sýrii přetěžována, což na jedné straně ukazuje na velké nasazení pilotů a leteckého personálu, na druhé straně to vede k rychlému opotřebovávání letecké techniky a riziku technické poruchy.

Sivkov odhaduje, na základě veřejně dostupných zdrojů, že poslední dva měsíce každé ruské letadlo denně provedlo 1,8 - 2 vzlety. V posledních dekádách přitom letecké ofenzívy trvaly průměrně čtyři až pět dní, kdy každé letadlo provedlo denně 1,4 vzletu.

V minulosti, při podobně dlouhých leteckých kampaních, přitom každé letadlo obvykle provedlo denně 0,8 až 1,1 vzletu. “Naše letectvo proto pracuje s nadpozemskou intenzitou,” soudí Sivkov. Ruská letecká síla v Sýrii odpovídající velikostně pluku provádí operace s intenzitou odpovídající divizi.

Takové intenzivní nasazení leteckých sil ukazuje na nedostatečnou kapacitu ruského letectva.

Podle Sivkova může být problémem nedostatečná kapacita syrských letišť, ale ruské letectvo mělo údajně dostatek času na rozšíření kapacity letiště nedaleko města Lázikíja.

Ruské letectvo malou leteckou kapacitu řeší omezeným použitím dálkových bombardérů Tu-22M3. Právě tyto bombardéry jsou vybaveny střeleckým systémem SVP-24 schopným přesně zasahovat cíle “hloupými” bombami.

Přesných zbraní nemá Rusko dostatečné množství a všechna další taktická letadla se systémem SVP-24 jsou již v Sýrii. Podle všeho byly v posledních dvou měsících instalovány další SVP-24 do bojových letadel, což umožnilo zvýšit počet ruských letadel v Sýrii.

Dalším důvodem je jednoduše nedostatečný počet vycvičených pilotů. Sivkov upozorňuje, že to je důvod, proč nebyly do akce nasazeny letadla z ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Současná palubní letadla mají navíc velmi omezené možnosti při útocích na pozemní cíle.

Pozemní jednotky potřebují munici

Sivkov však zdůrazňuje, že letectvo nedokáže porazit povstalecké síly, k tomu jsou nutné pozemní síly. Hlavním nástrojem pozemních sil jsou pak dělostřelecké a raketové jednotky.

Například 7. října provedla syrská armáda ofenzivu do hloubky 50 až 70 km. Hluboký průlom umožnilo především masivní nasazení polního dělostřelectva a raketových jednotek. Spotřeba munice však byla enormní.

Palebný průměr raketometu Grad je dle článku 80 raket, které dokáže raketomet vyslat ve dvou salvách. Palebný průměr samohybné (nebo tažené) houfnice je 40 až 50 dělostřeleckých granátů, které dokáže poslat na cíl během 7 až 12 minut. V návaznosti na to, houfnice dokáže při 20 až 40 minut trvající dělostřelecké podpoře využít 1,5 až 2 palebné průměry, tj. asi 60 až 100 granátů.

Sivkov dává příklad z druhé světové války, kdy sovětské dělostřelectvo muselo na proražení 1 km široké nepřátelské obrany nasadit 100 až 120 děl, v kritických místech pak až 300 děl. To znamená, že v případě 10 km dlouhé fronty by mělo být nasazeno alespoň tisíc děl a 100 000 dělostřeleckých granátů.

Jurij Šabalin, další z autoru VPK, upozorňuje, že Rusko musí vyrábět minimálně 1 milion dělostřeleckých granátů ročně. V opačném případě při větším konfliktu ruské armádě rychle dojde munice. Sivkov však spekuluje, že při podobném tempu ruské dělostřelectvo při útoku na 10 km širokou frontu spotřebuje měsíční výrobní kapacitu dělostřeleckých granátů.

Ruský průmysl zaostává

Není to však jen o dělostřeleckých granátech, ale i o dostatečném počtu protitankových zbraní, munice pro tanky a pěchotu. Pro dlouhodobé vedení méně či více závažného konfliktu musí ruský průmysl generovat miliony kusů munice měsíčně. V Rusku podle expertů takové výrobní kapacity nyní nejsou.

Západní sankce navíc zpomalily výrobu ruských přesných zbraní, protože ruský průmysl je stále závislý na dodávkách špičkových technologií, především mikroelektroniky, ze zahraničí. Ale také výroba dostatečného počtu dělostřeleckých granátů vyžaduje obrovské množství nových digitálně řízených obráběcích strojů, které ruský průmysl nedokáže v dostatečné výši vyrábět.

Sivkov proto upozorňuje, že výroba řízených střel všeho druhu je o dva řády pomalejší, než ve Spojených státech.

“Je třeba si uvědomit, že bez rozsáhlé obnovy průmyslového potenciálu naší země na novou technologickou úroveň a znovuvytvoření celých průmyslových odvětví od úplných základů (high-tech elektronika - pozn. red.), je nemožné podporovat prezidentovy zahraniční politické požadavky,” píše ve svém článku Sivakov.

“K zásadním změnám by muselo dojít i v řídících složkách a lidech, taktéž v obchodních a subdodavatelských vztazích i ve smýšlení a přístupu obyčejných pracovníků, neboť bolestí, s níž se ruská společnost nevypořádala, jsou hospodářská kriminalita, dodržování zákonů i rozsáhlá korupce úředníků,” dodává Sivkov.

Ve spojení s problémy ve školství a vědě Sivkov soudí, že vektory domácí a zahraniční politiky jsou naprosto odlišné. “ V dějinách Ruska už taková situace nastala a neskončila příliš slavně,” uzavírá Sivkov.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko rozšiřuje testy bojových robotů

Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních ...

Rusko ohrožuje narůstající islamismus v zemi

Rusko má s islámem dlouholeté zkušenosti a na jeho území žije několik milionů muslimů. Avšak v ...

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • pjek
  09:44 09.02.2016

  K informační hodnotě tohoto článku se raději nebudu vyjadřovat.

 • KYRYS
  09:54 03.02.2016

  sanityangel1 - no veď, médiá manipulujú všade a ruské správy nie sú jediné klamstvo na svete, no vylhané sú totálne, to je snáď jasné každému.

 • premyslcz
  00:24 03.02.2016

  sanityangel1 Koukal jsem na to přes webovou verzi youtube, jsou tam vložené francouzské titulky > automatický překlad, jde tomu rozumět.
  Prakticky je to shrnutí od novináře, který žil na ukrajině od roku 2011, dnes ho obvinují že je placený kremlem :), protože si nikdo nepřipouští, že ten euromajdan zpískala americká klika za pomoci dolarů. V tom dokumetu není ani nějaká časová posloupnost, prostě jenom ukazuje jak to na ukrajině funguje-lo.
  Je tam potvrzena ta pro-ruská rétorika, že tu Ukrajinu ovládají fašisti(doslova) a mafie.
  USA si stoho udělalo přípravné bojiště proti Rusku, jestli někde začne třetí světová bude to tam nebo v Sýrii.

  "Carter chce v rámci vojenského rozpočtu zvýšit ze současných 789 milionů dolarů na 3,4 miliardy dolarů ( v přepočtu 84,3 miliardy Kč) náklady na program, který Pentagon nazývá European Reassurance Initiative. Cílem programu je podle agentury AP demonstrovat odhodlání Spojených států bránit své evropské spojence NATO, kteří mají po ruské invazi na Ukrajině stále větší obavy z dalších záměrů Ruska."

 • sanityangel1
  21:34 02.02.2016

  To Kyrys:
  Myslim, ze se da na webu dohledat, jak byla jedna redaktorka v show jana krause a popisuje zapadni valecne zpravodajstvi:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • sanityangel1
  21:29 02.02.2016

  To KYRYS: Ruskou televizi nesleduji a ani me nezajima, ale asi neda velkou praci najit na lidovkach clanek o sefredaktorovi jednech z nejvetsich nemeckych novin, jak praskl, ze skoro vsichni nemecti novinari jsou na vyplatnich paskach americkych agentur, aby podstatne vylepsili PR USA + nepousteli mezi lid zpravy, jenz by mohly negativne ovlivnit nahled na USA a jejich spojence.

  To premyslcz:
  Uz to mam stazene, nez to smazou. Moje francouzstina je prachbidna nejsou nekde titulky?

 • crusader
  20:47 02.02.2016

  KYRYS
  A myslíte, že by byl velký problém stejným způsobem natočit jak BBC a CCN (dosaďte si jakoukoliv televizi) vyrábí zprávy o imigrantech?
  Vezmu fotku z vysílání dané televize a natočím rozhovor na jakékoli téma.
  Jestli tomu věříte tak jste opravdu ideálním cílem pro jakoukoli propagandu (nenakupujete náhodou v TV shopu?)

 • KYRYS
  18:45 02.02.2016

  Maroš, médiá samozrejme klamú, tu je video ako ruská televízia vyrába správy o imigrantoch v Nemecku. Za 500 EUR čokoľvek.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Maroš
  14:17 02.02.2016

  Pre niektorých komentujúcich tu na AN. Nechápem ako vlastne môžete veriť médiám(teda vypadá to podľa názorov že im veríte) Pozrite sa ako informujú o migrantoch alebo Ukrajine a Sýrií ked väčšina z nich nemá ani poňatie o tom čo sa deje... Napr. ja stále len vidím ako sa hlavný prúd obracia na nemenované zdroje a uvádza akože dôkazy ktoré majú ale sú tajné. Čerešničkou je ked sa obrátia na určitý zdroj no a ten to má od nemenovaného zdroja:)... Koľko krát som počul o tom ako Rusko vedie hybridné vojny alebo sa na ne chystá no o USA nepočuť nič teda skoro nič ked niečo tak sa to označí za konšpiráciu a je to.. Rusko samozrejme nieje žiaden anjelik no považovať ho za čisté zlo je scestné presne tak scestné ako označovať USA za čisté dobro mierotvorcov a osloboditeľov. Ja by som bol za to aby sme vystúpili z NATO a založili vlastnú obranu Európy. Hlavne zmluva Európy s USA - TTIP (O ktorej nás média taktiež veľmi málo informujú) nás nakoniec dostane nadno.

 • premyslcz
  08:04 02.02.2016

  Už je to celé na youtube Ukraine, masks of the revolution - zatím Francouzsky
  http://youtu.be/JwbbxrtNoaU...

 • premyslcz
  18:54 01.02.2016

  To sanityangel1: dokument se má vysílat dnes od 19:15, ukázky jsou zde
  http://m.canalplus.fr/?vid=135...

  Zkracena nemecka verze je zde
  https://youtu.be/P0lxAPlWqEA...

 • flanker.jirka
  17:53 01.02.2016

  Pepusak: nehledejt mraky dolarů, lidi byli rádi za to, že je zaměstnavatel nevyhodil a brali mzdu jen ne za práci, ale za účast na majdanu. Když zmiňujete střelbu, tak to je taky oříšek, který už tu niko nevyšetří, našlo se pár novinářů, kteří upozornili i na to, že stromy z náměstí se rychle pokácely než aby se někdo podíval odkud tam kulky přílétly.

  Jo, to se dělo na východě je divoký východ. Ale vůbec se jim nevidím, pokud by se v Praze na václaváku začalo střílet, navážet hromadně pneumatiky a pálit je tam při pokojné demonstranci, tak bych se nedivil, když by se Ostraváci začali shrocovat a ozbrojovat.

 • sanityangel1
  16:49 01.02.2016

  Heledte se,

  driv nez se to uplne zvrhne. Dnes na channel + francouzke televizi maji vysilat dokument o Ukrajine, ktery chlapci na Ukrajine tezce rozdychavaji:

  http://www.unian.info/society/...
  http://www.tagthebird.com/us/t...

  ma se jmenovat: Ukrajina, masky revoluce
  http://www.pltv.fr/en/ukraine-...

  Nevite, kde by se dal zkouknout?

 • Pepusak
  13:35 01.02.2016

  flanker.jirka

  Jasně, to jak funguje Rada bezpečnosti je spíše výsměch. No představte si uvalit sankce na USA.

  Můžete mi vysvětlit jak to probíhalo, to jako chodili dům po domu a říkali: Hele, sice máš svého prezidenta strašně rád, ale tady máš 1000 dolarů běž na Majdan svrhnout ho. Tomu by se dalo věřit, do doby, než začali protestující umírat. V tu chvíli by všichni bez přesvědčení prostě zdrhli. Stačí se podívat na revoluci na Kubě a slavné vylodění v Zátoce sviní, tam taky byli zaplacení revolucionáři a jak to dopadlo. No, porovnávat protesty proti dostavbě Temelínu a svržení prezidenta je trochu mimo.

  O zákazu ruštiny apod. se mluvilo v parlamentu asi tak 5 minut. Všechny ty návrhy se nedostaly ani k hlasování.
  O akcích na východě Ukrajiny, se toho hodně dozvíte tady:
  http://zpravy.idnes.cz/strelko...
  a tady:
  http://zpravy.idnes.cz/zacharc...

  Já jsem si ty informace hledal a nenašel jsem nic o tom, že by to bylo placené.

 • flanker.jirka
  10:44 01.02.2016

  Beld: s tím návratem staré ústavy to bylo taky zajímavé, EU, která celou dobu jednala s Janukovyčem jako s hadrem o vzájemné spolupráci při dohodách starou ústavu ani nezmínila a najednou mu má diktovat její přijetí zpět? To bude to "nevměšování se." Přitom nikdo nikomu v EU nebránil investovat na Ukrajině, bohužel, taky nikdo nechce investovat podíly do jejich polostátních firem, když si můžeme vymoci, že budou "naše" a ne ukrajinské. ..privatizace tamnějších firem totiž nic jiného nepřinese.

 • flanker.jirka
  10:37 01.02.2016

  Pepusak: jo to chápu, ohledně toho, že mocnosti si vždy budou dělat jen to co chtějí, jinak by hlasování v RB OSN musela být organizována jinak a musely by fungovat sankce, ale zkuste uvalit sankce na USA :-D

  S tím ukrajinským "lidem" to myslím vážně, Majdan byl organizovaný z venku, proto urychleně Putin nechal schválit zákon o povinné registraci všech "neziskovek" ze zahraničí a původ jejich příjmů v Rusku.Na Ukrajině tyto "neziskovky" nasypaly spřáteleným oligarchům a šlo se, jejich zaměstnanci ve firmách dostávali nařízeno jít demonstrovat, jinak by si museli hledat jinou práci, tak že o svobodě jednání se moc mluvit nedá, je to samé jako když se organizují akce na podporu Putina v Rusku, v tomto ohledu se tam nic od roku 1989 nezměnilo :-D
  Ale nemusíme chodit tak daleko, Rakousko taky pořádalo financované akce pro zemědělce, kteří dostávali zaplaceno od státu, za to, že postaví na den traktor k blokádě hranic kvůli Temelínu, dokonce tam organizovali i návštěvy základních škol, tak jako u nás komunisté organizovali prvomájové pochody.

  Sjeďte si chronologicky akce jak na Ukrajině probíhaly, na východě začaly problémy až když se v Kyjevě začalo mluvit v parlamentu o rusky mluvících jako v Hitlerově hlavním stanu. Do té doby byl všude klid. V současné době jsou lidé na západu a středu Ukrajiny rukojmím oligarchů v Kyjevě a na východě zase rukojmím zdejších oligarchů.
  Někteří diskutéři tu zmiňují i informace o tom co vše se provalilo z řečí představitelů USA. Myslíte si, že mluvili do větru?

 • Beld
  10:31 01.02.2016

  Pro me "revoluce" na ukrajine stratila legitimitu ve chvili , kdy se Janukovic po debatach se zastupci opozice a EU zavazal , ze prijme zpetne starou ustavu a do 3 mesicu vyhlasi predcasne volby dozorovane EU . A "demokrate" na majdanu se tomu vysmali a obsadili s kalachama parlament a jeho vilu .

  Neco mi rika , ze se bali , protoze volby by stejne asi vyhral prorusky kandidat .

 • crusader
  10:05 01.02.2016

  Petres
  Vy asi budete velký demokrat, podle té vaší poslední věty.

  Hrozně mi připomíná takové ty začátky dopisů " My pracující .... požadujeme"
  nebo také " Já občan, který je si vědom nelehkého boje Velkoněmecké říše proti nepřátelům nových pořádků bych vám chtěl oznámit"

 • crusader
  09:59 01.02.2016

  Pepusak
  To snad nemyslíte vážně.
  "Převrat z vůle lidu" - tenhle blábol jste slyšel kde? A tím myslíte Ukrajinu, kde za převratem stáli oligarchové a Nulandová přiznala kolik do toho Američané vrazili dolarů?
  Jinak není tak velký problém dostat do ulic statisíce. Nepotřebujete ani peníze, stačí jen nespokojená část lidí co mají nějaký vliv a kteří se chtějí dostat k moci. A taky vhodná situace. Lid pak do ulic vyjde sám.
  Podívejte se na Československo v roce 1989.
  Při Palachovým týdnu v lednu 1989 byly demonstrace, ale jejich potlačení "lidu" nevadilo, to byl běžný kolorit. Pak se to začalo sypat (Polsko, NDR) ale Čechům ani Slovákům se do ulic pořád nechtělo. Takže se uspořádala povolená demonstrace mládeže (pořádaná SSM) na památku 17 listopadu roku 1939. No a ta se náhodou zvrhla (stačí pár provokatérů v čele průvodu) a vydala se na Národní třídu. No a tady byli "úplnou náhodou" připravené pořádkové jednotky, které po chvíli demonstraci brutálně napadly. K tomu se ještě následně na západních rozhlasových a televizních stanicích rozšířila zpráva, že při demonstraci byl ubit student Šmíd (alias agent StB Zifčák). Lidi děsně nasralo, že si režim dovolil sáhnout na jejich děti a za pár dní byla plná náměstí v Praze. No a k moci se nová garnitura lidí, jejichž životopisy začínají rokem 1990 (přestože jim v té době bylo 30-45 let). Z doby před rokem 1990 se o nich dovíme maximálně kdy a kde se narodili.

 • Wenet01
  09:39 01.02.2016

  Urážení se, sem jistě nepatří...diskutovat se dá slušně.
  Čečensko je součást RF, nevím tedy nač rezuluci OSN - v Gruzii byly napadenou stranou i dle Zprávy OSN a jejich rozmístěni v Osetii bylo v souladu s OSN...
  Kašlání na mezinárodní právo není sice jen výsadou USA, i u Rusů by se našlo, ale ve srovnání se západem (či spíše přesněji s USA) je to malá legrace.
  To američané si dělají naprosto co chtějí, napadají třetí země jen čistě ze své vůle, okupují jak dlouho se jim zlíbí atd...Rusko má hříchy danné rozpadem SSSR, jako třeba podněsteří...ale vyčítat jim ,že někoho vyzbrojili??? To jako po Iráku vážně, Po Srbsku, kde se dělil suverní stát argumentací bomb? A to ani nemusím řešit koho a kde vyzbrojují amíci

 • petres
  08:39 01.02.2016

  pro sanityangel1 - přestaňte soustavně zaplevelovat diskuzi svou arogancí (prakticky každý příspěvěk) a urážením ostatních diskutujících viz z těch posledních např.:

  ty jsi jeste vetsi tydyt, nez jsme si mysleli:
  ty jsi a) Slovak b) Madar nebo c) Mongol? Ja i kdyz nejsem Slovak, tak pochopim, ze je tam preklep. Tak nedelej ze sebe tydyta.

  Zároveň žádám Admina o vyřazení sanityangel1 z místní diskuze pro výše zmíněné prohřešky.

 • Pepusak
  01:19 01.02.2016

  sanityangel1

  Nic jsem si neopravil, Rusko v Čečensku ani v Gruzii rezoluci RB OSN němělo.
  Rusko zase vyzbrojovalo Abcházii a teď východní Ukrajinu.

  Na tom listu rozhodně nezbývá jenom Sýrie např. Krym a éra Sovětského svazu. Ani já nezpochybňuju vládu Assada.

  Jasně že to byl převrat, co jiného? Jenom prostě věřim, podle toho co jsem viděl, slyšel a přečetl, že převrat na Ukrajině byl z vůle tamního lidu.

 • Kozlus
  00:41 01.02.2016

  Kubiš: Nemyslím že je možné přesvědčit(dokonce ani penězi) statisíce lidí vyjít na ulici a svrhnout vládu, která jim vyhovuje.

  Najdi si neco o revoluci v Iranu. Dnes uz se otevrene i v USA made dokumentech hovori o tam kdo a jak tam ten prevrat upekl. A deje se neco? Ne, protoze to byl demokratickej prevrat provedenej demokratickym zapadem.

 • sanityangel1
  00:21 01.02.2016

  Papusaku,

  ty jsi jeste vetsi tydyt, nez jsme si mysleli:
  Za me mas plus, ze sis opravil tu Cecnu + Gruzii, kterou mimo jine vyzbrojilo USA. Rekl bych takova vcelicka proti Rusku. I dnes se da najit plamenne reci americkych predstavitelu na youtube ve stylu: "We are all Georgia" :)
  V Cecne podporu separatistum davala CIA, a podle Bushe se jednalo o svevolne jednani par agentu. Nicmene, kdyz je Rusaci chteli vydat, tak se jim Amici vysmali.
  Takze na tom Tvem listu zbyva Syrie, kde jsou Rusaci jedini legalne a legitimne, protoze Asadovu vladu nezpochybnilo doposavad ani NATO.
  Jedine o cem se da polemizovat je Ukrajina, ale kdyz uz i Obama priznal, ze se jednalo o prevrat, tak je i zde diskuze zbytecna.
  Jinak eufemismus, ve stylu, ze "ukrajinský lid chce odstoupení prezidenta" je solidni blabol. Protoze dohoda s evropskou unii jim garantovala volby do 3 mesicu. Takze povstalci meli vse co chteli, jedine co jim nevyhovovalo, ze ty volby by nesly cinknout v jejich prospech. Proto ten puc a snaha o zabiti Janukovice.

  Triplane = ty Tve argumenty ohledne "přeloženi tzv. Protokoly sionských mudrců do arabštiny KGB" se az napadne podobaji jednomu diskuznimu trolu, Arma..., tak si dej bacha, abys take nedostal banana.

  Kubis = najdi si na youtube dokument, revolution business natoceny po arabskem jaru v roce 2011, jeho hlavni protogonista byl zastrelen na Ukrajine a pak teprve pis a mysli.

 • Kubiš
  23:23 31.01.2016

  Nemyslím že je možné přesvědčit(dokonce ani penězi) statisíce lidí vyjít na ulici a svrhnout vládu, která jim vyhovuje.

 • Pepusak
  23:18 31.01.2016

  flanker.jirka

  Ale to byli pozorovatelské mise OSN. Já vím,OSN řekla, že Ruský zásah v Gruzii byl legální (ochrana Jížní Osetie). To o ukrajinským lidu snad nemyslíte vážně.


  Proti ruskému zásahu v Čečensku nic nemám, jen jsem chtěl ukázat, že Rusko a USA se chovají stejně.

 • flanker.jirka
  23:09 31.01.2016

  Triplane: boj propagandy během studené války byl oboustranný navíc to byl pro sověty dobrý obchod se zbraněmi a pokus vyvézt svou vlastni ideologii. Kdyz se podívat kde všude organizovala CIA převaty tak se nedopočítáte, protože se ví jen o tom co se provalilo. Začít můžete v 50. letech Iranem a Guatemalou, ...

  Československo také posloužilo jako obětní beránek Hitlerovi a pak nárazníkové pásmo mezi mocnostmi. Porad si s námi budou hrát své hry, jen mění způsob hry. Ve vysledku Ukrajina posloužila jen zbrojním firmám na západě, protože nálada v NATO nebyla nakloněna konvenčnímu zbrojení.
  Reakci Ruska na pokusy o činnost USA v blízkosti Ruska avizoval Putin už ve svém projevu na summitu NATO v roce 2008. Tak že buď tam všechna ta šlechta spala nebo Putina pořád brali jako kocovinu po Jelcinovi.

 • flanker.jirka
  22:50 31.01.2016

  Pepusak: o Gruzii - Abcházii si najdete info mezi misemi OSN, a najděte si i zprávu OBSE o konfliktu v roce 2008.
  Co myslíte ukrajinským lidem? Ty profesionální demonstranty zaplacené stejným způsobem jako studenti u nás, když "demonstrovali" proti spuštění JE Temelín? Zbytek Ukrajiny žijící mimo Kyjev se bál, že po majdanu už rozkradou i to rozkradene. Pokud by Ukrajina za něco stála, tak už tam měli investory bez jakékoliv nutné dohody s EU.

  Čečensko je případ kdy si museli zkrotit svoje vlastni indiány jako kdysi v USA, ostatně do 11.9.2001 to byli pro USA bojovníci za svobodu, potom už jen muslimští teroristi.

 • triplane
  22:48 31.01.2016

  Flanker - Ano, jde zejména o Izrael, ale ten se dá považovat za součást Západu. tak je známo že SSSR zajištovalo pro araby vojenskou podporu proti Izraeli. Pokud by je tak silně nevyzbojili neměl by žádný arab šanci Izrael ohrozit. Ten by zcela určitě na další uzemí neexpandoval, byl by rád že je klid.
  KGB nechala přeložit tzv. Protokoly sionských mudrců do arabštiny jako by to byl originál a například Hamas tím dodnes ospravedlnuje boj proti Židům. I když je nezvratně prokázáno že jsou to falza.
  To že SSSR podporovalo výcvik arabských teroristů působících v USA i Evropě je také známá věc. Dělali to obě strany.
  Ne nadarmo za IS bojuje tolik Rusů, islám je v RF druhé nejsilnější náboženství. Má tam velký vliv, neni město kde by nebyla mešita.

 • flanker.jirka
  22:34 31.01.2016

  Triplane: jak vypadalo cílevědomé štvaní muslimů proti západu? Není to spiseo náboženství a podpoře Izraele ze západu?

  Premyslcz: to je pěkný joke o UA v Sýrii. Je to země, která sama je hospodářsky v troskách a jen čeká až přijdou dolary a eura. Když už se tu píše o obraně a průmyslu Ruska tak se stačí podívat na situaci Ukrajiny, dobrovolně se připravili o jistý odbyt v Rusku. Mimo pšenici neexistuje nic co by po Ukrajině EU nebo svět chtěl. Průmysl tam půjde do kytek a lidi co zbyly na západ nebo do Ruska.
  Uvidíme jak dlouho se nechá EU od Ukrajinců vydírat, zatím platime výpalné pouze Řekům a Turkům.

 • Pepusak
  22:21 31.01.2016

  sanityangel1

  Aha, takže když ukrajinský lid chce odstoupení prezidenta tak je to špatně, ale když chce Krym připojit k Rusku, tak je to v pohodě.Rusko může podporovat separatisty na Ukrajině, ale USA nemůže podporovat opozici v Sýrii.

  Já psal něco o Lybii? A jen tak mimochodem na zásah v Lybii byla rezoluce RB OSN č. 1973. Ano západní civilizace toho má na svědomí spoustu , já netvrdím, že nemá, ale podívejte se, kolik toho má Rusko(Sýrie,Ukrajina, Gruzie,Čečensko, Abcházie atd.) a to bez jakéhokoliv mandátu. Je vidět jak jste sám nestranný.

 • triplane
  22:19 31.01.2016

  Asadova vláda je naprosto stejně legitimní jako ta současná Ukrajinská. Tudíž působení Ruska a NATO v obou zemích lze srovnávat lze srovnávat a není v tom žádný rozdíl. Snad jen ten že Rusko na UA teroristy podporuje otevřeně.
  Asad prakticky zdědil místo po otci který vyvraždil naprostou většin u odpůrců. Volby jsou v těchto končinách jen fraška, přesto nikdo jeho vládu nezpochybnuje.
  Rusové sice za posledních 20 let napáchali v regionu méně škod, ale to co tam prováděli za dob SSSR to vynahradí. Jejich cílené štvaní arabů proti Západu přináší ovoce i dnes.

 • sanityangel1
  21:50 31.01.2016

  Pepusaku,

  delas si srandu, na pozvani Ukrajiny? Svrhnes pravoplatnou vladu, nelegalne odvolas prezidenta (ano poslancu na odvolani Janukovice bylo treba 435 a pro hlasovalo pouze 425), pokusis se jej zabit, dosadis si tam loutky (viz. telefonat Nulandove a americkeho velvyslance na ukrajine, kde tyden pred sesazenim Janukovice se dohodli, ze premierem bude Jacenuk) a pak tam pozves svoje instruktory? Tomu rikas legalne dle mezinarodniho prava?

  A co Syrie? A podpora CIA tamni opozici, co vyzbrojovani ISILu? Co Lybie a sejmuti Kadafiho? Co rikas na to, ze Kadafi nabidl, ze odstoupi, ale Clintonova prohlasila, ze je uz pozde?

  Nesud, abys nebyl souzen. Zapadni civilizace ma za poslednich 20 let tolik masla na hlave, ze jen trol to nemuze videt. Rusove jsou proti tomu cajicek, a hlavne proto, ze jsou na tom ekonomicky jak jsou.

  To premyslcz:
  O tom jsem cetl. I o tom, ze Ukrajina prodava zbrane islamskemu statu, aby bojoval proti Rusakum. No proste spojenec k pohledani. Neco jako Turecko.

 • premyslcz
  21:05 31.01.2016

  Rivalita mezi Ruskem a Ukrajinou se přenáší na střední východ.
  http://www.independent.co.uk/n...

 • Pepusak
  20:49 31.01.2016

  Jinak s tím přijetím Ukrajiny do NATO s Vámi souhlasím, ale ruská anexe Krymu prostě byla proti mezinárodnímu právu.

 • Pepusak
  20:44 31.01.2016

  sanityangel1

  D) Čech :)

  Amíci, kanďané, italové tam jsou na POZVÁNÍ Ukrajiny. Vidíte to? Je to stejné, jako rusové v Sýrii, akorát na nikoho neůtočí.

 • sanityangel1
  20:09 31.01.2016

  Hele Pepusaku,

  ty jsi a) Slovak b) Madar nebo c) Mongol? Ja i kdyz nejsem Slovak, tak pochopim, ze je tam preklep. Tak nedelej ze sebe tydyta.
  Jinak, ze ukrajinske jednotky trenuji amici, kanadane a italove se da dohledat dost dobre na netu. A ja pevne verim, ze Nato ma dost rozumu, aby Ukrajinu do Nata neprijmalo.

 • Pepusak
  19:38 31.01.2016

  ''...keby je Krym okupovaný Američanmi a mali by tam svoje základne...''

  Na Krymu byly Američané a dokonce jejich základny?

  ''Aj tak je isté že Ukrajina bude plná vojakov USA vlastne mierotvorcov...''

  A, sakra! To říkali na Sputniku?

 • Maroš
  19:01 31.01.2016

  Citujem- apache: Rusové tím, že svoje hranice posouvají směrem k NATO, posouvají hranice NATO dál od Ruska. To čo si zase vypustil do éteru???:D My chceš vary povedať že keby je Krym okupovaný Američanmi a mali by tam svoje základne bolo by v Rusku bezpečnejšie ??? To najmenej čo Rusi mohli urobiť urobili a to je to že obsadili ˇˇlen,, Krym (a to za vysokej podpory obyvateľov). Aj tak je isté že Ukrajina bude plná vojakov USA vlastne mierotvorcov ktorý len nezištne dohliadajú na to aby svet ako tak fungoval:-) Aby sme sa pochopili ja mám rád Američanov to že prichádzaju stále s niečím novým nové technologie atd. no ich zahraničná politika ako ju vidím dnes je najväčšie nebezpečenstvo pre tento svet. Sú proste nepredvídateľný- bombardujú a porušujú medzinárodné právo tak ako sa im zachce a nik sa im v tom nesnaží ani len zabrániť pretože sú moc silný... A aj ked majú najvyšší rozpočet na obranu ich mestá patria medzi najnebezbečnejšie na svete napr. detroit, LA atd. ako chcú zabezpečiť bezpečie pre celý svet ked si nevedia urobiť poriadok doma??

 • apache
  18:12 31.01.2016

  Takže po přečtení některých komentářů jsem se dozvěděl, že:

  Anexí Krymu vlastně Rusko zachránilo své vlastní přežití.

  Anexe Krymu vlastně nebyla anexí.

  Američané chtěli na Ukrajině rozmístit strategické zbraně.

  Rusové tím, že svoje hranice posouvají směrem k NATO, posouvají hranice NATO dál od Ruska.

  Aha... už se těším na další perly.

 • semtam
  17:38 31.01.2016

  Maroš

  Video s Kavanem jsem kdysi viděl. Dobrá hláška je, jak nějaký představitel Mexika mu říká, že jsou na tom hůř než my. Protože jsou daleko od boha (Řím), ale blízko Spojeným Státům :D

 • flanker.jirka
  16:42 31.01.2016

  Wenet01: bohužel jsou státy, které tu náklady na obranu berou jako nutnost pro zachování bezepčnosti a někteří spíše jako investici, která se musí vrátit jinde
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Wenet01
  14:58 31.01.2016

  Tak jistě...jde jim hlavně o to posunout hranici NATO a hranici amerických jaderných zbraní co nejdále od RF. Rétoricky to však po matoucí ochraně soukmenovců připouští, narozdíl od řečí o Ukrajinské demokratizařní revoluci, kdy jsem tvrzení ,že nám jde primárně o to co nejvíce omezit vliv Ruska nba Ukrajině slyšel jako šafránu. Navíc tu ochranu soukmenovců bych jim i věřil, RF by mělo být vděčné za každého prorusky smýšlejícího uprchlíka...bílí rusové se prostě hodí, Rusko je veliké a lidí málo.
  Pro obrácené příklady nemusíme chodit daleko - třetí světová válka hrozila při riziku umístění raket na Kubě, následoval pokus o státní převrat, několik atentátů na vedoucího představitele země, invaze, a trvalá okupace části suvereního státu (Kuba žádný nájem nebere a USA bylo vykázáno)

 • sanityangel1
  14:09 31.01.2016

  Drahy Stroupe,
  k usmevu je spis Tvuj prispevek. Poslechni si sefa Stratforu k jeho analyze situace na Ukrajine. I kdyz se vsemi jeho nazory souhlasit nelze, tak v jednom ma pravdu - Rusku samozrejme nejde jen o ochranu svych soukmenovcu, ale prevsim jde o jeho preziti.
  Z vojenskeho hlediska by vstup pripadne Ukrajiny do Nato a pripadne rozmisteni vojenskych systemu USA znamenalo drasticke naruseni rovnovahy a ja se domnivam, ze by rozhodne vedlo k valce. Coz, jak ja pevne verim, nikdo rozumny tady nechce.
  Je to zhruba stejna situace, jako kdyby Rusaci v Kanade svrhnuli vladu, a chystali se s novou kanadskou vladou uzavrit vojensky pakt a rozmistit na jejim uzemi strategicke jaderne zbrane.

 • stroup
  12:44 31.01.2016

  Wenet01
  To není specialita naší politické scény, ale všech zemí světa... USA na jednu stranu bojují proti "tyranům" na druhou podporují třeba Saudy.. To že Rusko válčí na Ukrajině jen proto aby ochránilo své soukmenovce je taky úsměvná teorie..

 • Wenet01
  12:01 31.01.2016

  Co mne nejvíce vadí je to neuvěřitelné pokrytectví, kvůli kterému jsme k smíchu po celém světě - ti co nejvíce mluví o anexích a bezprecedentímu překreslování hranic z velké části schvalovali trhání Srbska a nedělám si iluze, že při pokusu o odtžení třeba Baškirstánu by jako první žvanili o právu na sebeurčení...
  V případě Krymu nejde o principy, morálku nebo mezinárodní právo ale do vznostných keců zabalenou studenou válku s Ruskem...nic víc nic méně

 • Maroš
  12:00 31.01.2016

  Páni aj ja dakujem za vaše názory. :)
  Je mi trocha ľúto že páni Hurvo a Kubiš nepochopili.. Z ich starni sa zrejme jedná o logický kolaps spôsobených ich zaujatosťou voči RU
  Jan Kavan - Osobnosť ktorú si veľmi vážim za to že sa nebál povedať veci na rovinu video- https://www.youtube.com/watch?... Pozrite si video od 1:10:00

 • flanker.jirka
  11:46 31.01.2016

  m 164: jak říkáte, způsob je špatný, ale chceme-li lepší tak si asi budeme muset sednout před naše parlamenty a uspořádat majdan :-D

  OT, štěstěna je hodně vrtkavá, nebýt pomoci Senegalců mohlo být Slovensko možá součástí Maďarska :-D
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

 • flanker.jirka
  11:37 31.01.2016

  hurvo: ještě jedna poznámka, nějaké referendum už proběhlo na Krymu už v roce 1991.

  Referendum v roce 2014 mohlo proběhnout klidně i pod ochranou OBSE nebo EU, ale EU se to za každou cenu snažila vše bojkotovat, nikdo jim nebránil tam vyslat pozorovatele, jen jejich "demokratické přesvědčení" jinými slovy názor lidí trvale žijících na Krymu jim je volný.
  ... důvody si dokážu domyslet, stačí se podívat jaký strach má ten novodobý "sovětský svaz" z referend ve Španělsku, Skotsku, to že se snaží uvnitř Itálie rozštěpit na sever a jih a nebo jak se muselo "pomoci" Irsku v případě přijetí Lisabonské smlouvy, umožnili jim referendum opakovat, protože to první nedopadlo podle představ reichstagu v Brusselu.

 • flanker.jirka
  11:28 31.01.2016

  hurvo: to bude hodně veselo a horko i na starém bělidle, obsazují tam neobydlené území s úspěchem, tam nikdo jiný nechce, pro ně je to příležitost, půjde také o to jaký systém v té době bude v Číně a jaký v Rusku, jsou o tom útržkovité informace, třeba prchají před komunismem :-D
  To je situace přirovnatelná ke kosovské provincii, jen s tím rozdílem, že tam chodili za dob Jugoslávie Albánci za lepším sociálním systémem, a číňané jdou na sibiř makat a za životní příležitostí, pro ně je to jen neobsazená krajina, kam se nikomu nechce, jinde se tomu říká "životní prostor" přece jen jich je na jejich území moc.
  Ale to bude v době kdy v Evropě už budou jen mešity a šaria, to už tu dávno nebudeme :-D dokonce ani EU nebo NATO tu nejsou na věčné časy.

  Nepřihlédnutím k názoru obyvatel Krymu se tak tato část světa dostala, díky vnějším vlivům, do roku 1992 pohledu Československa, až konflikt na východě Ukrajiny dokonce poukázal na to, že ta hranice byla do té doby jenom na papíře, za více než 20 let ani nebylo ji potřeba vytyčovat, lidé chodili sem a tam jako za dob SSSR, dokud se někdo nerozhdl, že s ukrajinci chceme jiné "obchodní vztahy" než s rusy.
  Bohužel si ukrajinci nechali "poradit" v USA, tak jako bílí koně v bývalé Jugoslávii.

Stránka 1 z 3