Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Foto: Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0
Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a průmyslem velké schizma. Na jedné straně se Vladimír Putin snaží posílit mocenské postavení Ruska na světové scéně, na druhé straně ruská ekonomika a průmysl takové snahy nedokáží podporovat.

V neklidné době

Od anexe Krymu ruská zahraniční politika směřuje sebevědomě k posílení mocenského postavení Ruska na světové scéně. Jednou z oblastí posilování ruského vlivu je Sýrie a obecně Střední východ.

Autor článku Constantine Sivkov na VPK soudí, že zvyšování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii nenechá NATO bez povšimnutí. V návaznosti na ruské kroky mohou země NATO dodávat zbraně “umírněným” povstalcům nebo se odhodlat k pozemní invazi do Sýrie. Podle Sivkova možná turecký tankový prapor v Iráku funguje jako “průzkum” s cílem zjistit reakci Ruska.

“Rusko přijalo výzvu a rozhodlo se posílit vojenskou přítomnost v Sýrii tím, že začalo urychleně stavět další leteckou základnu na jihu Homsu, čímž zvýší bojovou sílu v Sýrii na sto letadel, možná více. Tyto síly budou mít významný dopad na průběh války,” píše Sivkov.

Podle Sivkova se proto Rusko může dostat do hlubšího ozbrojeného střetu s radikálními extrémistickými skupinami na Středním vychodě podporovanými USA, státy Perského zálivu a Tureckem. Taková situace údajně může přerůst v přímou konfrontaci s členskými státy NATO.

Je na podobnou situaci Rusko připravené?

“Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění pozorně sledovali političtí a vojenští analytici, odborníci a významná část našich krajanů. Tolik pozornosti je pochopitelné: koneckonců závisí na tom jednání naší země ve velmi kritickém období. Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás. Nicméně, soudě podle poněkud kritických připomínek odborníků a rychle ukončené diskuze v médiích, ruské naděje se nepotvrdily v plné výši,” uvedl Sivkov. 

Ruské letectvo v Sýrii

Ruská zahraniční politika, jasně stanovená Vladimírem Putinem, nezávisle a aktivně bojuje za ochranu ruských zájmů ve všech klíčových oblastech světa, včetně “horkých” míst. Vladimír Putin varoval “partnery”, že v případě neuvážených akcí Rusko nebude reagovat jen v ekonomické sféře.

Rusko již “partnerům” předvedlo okřídlenou střelu X-101 vypálenou na cíle v Sýrii ze strategických bombardérů Tu-160 nebo střelu s plochou dráhou letu Kalibr vypouštěnou z ponorky ve Středozemním moři. Stejně tak lze k ruským varováním zařadit “nechtěný únik” nákresu jaderného torpéda Status-6.

Podle Sivkova použití podobných zbraní na rebely nemá příliš vojenský smysl. Šlo o jednoznačnou demonstrací síly a vzkaz Západu, že Rusko má dostatečné prostředky k “nehospodářským” odpovědím.

Avšak každá vojenská akce, a to i ruská operace v Sýrii, potřebuje ke svému úspěšnému fungování velké finanční, technické a lidské zdroje. Bez dostatečně robustní podpory průmyslu není sebevědomá zahraniční politika možná. Podle Sivkova je zdrojem obav například ruská letecká kampaň v Sýrii.

Ruská letecká technika je v Sýrii přetěžována, což na jedné straně ukazuje na velké nasazení pilotů a leteckého personálu, na druhé straně to vede k rychlému opotřebovávání letecké techniky a riziku technické poruchy.

Sivkov odhaduje, na základě veřejně dostupných zdrojů, že poslední dva měsíce každé ruské letadlo denně provedlo 1,8 - 2 vzlety. V posledních dekádách přitom letecké ofenzívy trvaly průměrně čtyři až pět dní, kdy každé letadlo provedlo denně 1,4 vzletu.

V minulosti, při podobně dlouhých leteckých kampaních, přitom každé letadlo obvykle provedlo denně 0,8 až 1,1 vzletu. “Naše letectvo proto pracuje s nadpozemskou intenzitou,” soudí Sivkov. Ruská letecká síla v Sýrii odpovídající velikostně pluku provádí operace s intenzitou odpovídající divizi.

Takové intenzivní nasazení leteckých sil ukazuje na nedostatečnou kapacitu ruského letectva.

Podle Sivkova může být problémem nedostatečná kapacita syrských letišť, ale ruské letectvo mělo údajně dostatek času na rozšíření kapacity letiště nedaleko města Lázikíja.

Ruské letectvo malou leteckou kapacitu řeší omezeným použitím dálkových bombardérů Tu-22M3. Právě tyto bombardéry jsou vybaveny střeleckým systémem SVP-24 schopným přesně zasahovat cíle “hloupými” bombami.

Přesných zbraní nemá Rusko dostatečné množství a všechna další taktická letadla se systémem SVP-24 jsou již v Sýrii. Podle všeho byly v posledních dvou měsících instalovány další SVP-24 do bojových letadel, což umožnilo zvýšit počet ruských letadel v Sýrii.

Dalším důvodem je jednoduše nedostatečný počet vycvičených pilotů. Sivkov upozorňuje, že to je důvod, proč nebyly do akce nasazeny letadla z ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Současná palubní letadla mají navíc velmi omezené možnosti při útocích na pozemní cíle.

Pozemní jednotky potřebují munici

Sivkov však zdůrazňuje, že letectvo nedokáže porazit povstalecké síly, k tomu jsou nutné pozemní síly. Hlavním nástrojem pozemních sil jsou pak dělostřelecké a raketové jednotky.

Například 7. října provedla syrská armáda ofenzivu do hloubky 50 až 70 km. Hluboký průlom umožnilo především masivní nasazení polního dělostřelectva a raketových jednotek. Spotřeba munice však byla enormní.

Palebný průměr raketometu Grad je dle článku 80 raket, které dokáže raketomet vyslat ve dvou salvách. Palebný průměr samohybné (nebo tažené) houfnice je 40 až 50 dělostřeleckých granátů, které dokáže poslat na cíl během 7 až 12 minut. V návaznosti na to, houfnice dokáže při 20 až 40 minut trvající dělostřelecké podpoře využít 1,5 až 2 palebné průměry, tj. asi 60 až 100 granátů.

Sivkov dává příklad z druhé světové války, kdy sovětské dělostřelectvo muselo na proražení 1 km široké nepřátelské obrany nasadit 100 až 120 děl, v kritických místech pak až 300 děl. To znamená, že v případě 10 km dlouhé fronty by mělo být nasazeno alespoň tisíc děl a 100 000 dělostřeleckých granátů.

Jurij Šabalin, další z autoru VPK, upozorňuje, že Rusko musí vyrábět minimálně 1 milion dělostřeleckých granátů ročně. V opačném případě při větším konfliktu ruské armádě rychle dojde munice. Sivkov však spekuluje, že při podobném tempu ruské dělostřelectvo při útoku na 10 km širokou frontu spotřebuje měsíční výrobní kapacitu dělostřeleckých granátů.

Ruský průmysl zaostává

Není to však jen o dělostřeleckých granátech, ale i o dostatečném počtu protitankových zbraní, munice pro tanky a pěchotu. Pro dlouhodobé vedení méně či více závažného konfliktu musí ruský průmysl generovat miliony kusů munice měsíčně. V Rusku podle expertů takové výrobní kapacity nyní nejsou.

Západní sankce navíc zpomalily výrobu ruských přesných zbraní, protože ruský průmysl je stále závislý na dodávkách špičkových technologií, především mikroelektroniky, ze zahraničí. Ale také výroba dostatečného počtu dělostřeleckých granátů vyžaduje obrovské množství nových digitálně řízených obráběcích strojů, které ruský průmysl nedokáže v dostatečné výši vyrábět.

Sivkov proto upozorňuje, že výroba řízených střel všeho druhu je o dva řády pomalejší, než ve Spojených státech.

“Je třeba si uvědomit, že bez rozsáhlé obnovy průmyslového potenciálu naší země na novou technologickou úroveň a znovuvytvoření celých průmyslových odvětví od úplných základů (high-tech elektronika - pozn. red.), je nemožné podporovat prezidentovy zahraniční politické požadavky,” píše ve svém článku Sivakov.

“K zásadním změnám by muselo dojít i v řídících složkách a lidech, taktéž v obchodních a subdodavatelských vztazích i ve smýšlení a přístupu obyčejných pracovníků, neboť bolestí, s níž se ruská společnost nevypořádala, jsou hospodářská kriminalita, dodržování zákonů i rozsáhlá korupce úředníků,” dodává Sivkov.

Ve spojení s problémy ve školství a vědě Sivkov soudí, že vektory domácí a zahraniční politiky jsou naprosto odlišné. “ V dějinách Ruska už taková situace nastala a neskončila příliš slavně,” uzavírá Sivkov.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko rozšiřuje testy bojových robotů

Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních ...

Rusko ohrožuje narůstající islamismus v zemi

Rusko má s islámem dlouholeté zkušenosti a na jeho území žije několik milionů muslimů. Avšak v ...

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pjek
  09:44 09.02.2016

  K informační hodnotě tohoto článku se raději nebudu vyjadřovat.

  K informační hodnotě tohoto článku se raději nebudu vyjadřovat.

 • KYRYS
  09:54 03.02.2016

  sanityangel1 - no veď, médiá manipulujú všade a ruské správy nie sú jediné klamstvo na svete, no vylhané sú totálne, to je snáď jasné každému.

  sanityangel1 - no veď, médiá manipulujú všade a ruské správy nie sú jediné klamstvo na svete, no vylhané sú totálne, to je snáď jasné každému.

 • premyslcz
  00:24 03.02.2016

  sanityangel1 Koukal jsem na to přes webovou verzi youtube, jsou tam vložené francouzské titulky > automatický překlad, jde tomu rozumět. Prakticky je to shrnutí od novináře, který ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1 Koukal jsem na to přes webovou verzi youtube, jsou tam vložené francouzské titulky > automatický překlad, jde tomu rozumět.
  Prakticky je to shrnutí od novináře, který žil na ukrajině od roku 2011, dnes ho obvinují že je placený kremlem :), protože si nikdo nepřipouští, že ten euromajdan zpískala americká klika za pomoci dolarů. V tom dokumetu není ani nějaká časová posloupnost, prostě jenom ukazuje jak to na ukrajině funguje-lo.
  Je tam potvrzena ta pro-ruská rétorika, že tu Ukrajinu ovládají fašisti(doslova) a mafie.
  USA si stoho udělalo přípravné bojiště proti Rusku, jestli někde začne třetí světová bude to tam nebo v Sýrii.

  "Carter chce v rámci vojenského rozpočtu zvýšit ze současných 789 milionů dolarů na 3,4 miliardy dolarů ( v přepočtu 84,3 miliardy Kč) náklady na program, který Pentagon nazývá European Reassurance Initiative. Cílem programu je podle agentury AP demonstrovat odhodlání Spojených států bránit své evropské spojence NATO, kteří mají po ruské invazi na Ukrajině stále větší obavy z dalších záměrů Ruska."Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:34 02.02.2016

  To Kyrys:
  Myslim, ze se da na webu dohledat, jak byla jedna redaktorka v show jana krause a popisuje zapadni valecne zpravodajstvi:

  https://www.youtube.com/watch?...

  To Kyrys:
  Myslim, ze se da na webu dohledat, jak byla jedna redaktorka v show jana krause a popisuje zapadni valecne zpravodajstvi:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • sanityangel1
  21:29 02.02.2016

  To KYRYS: Ruskou televizi nesleduji a ani me nezajima, ale asi neda velkou praci najit na lidovkach clanek o sefredaktorovi jednech z nejvetsich nemeckych novin, jak praskl, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  To KYRYS: Ruskou televizi nesleduji a ani me nezajima, ale asi neda velkou praci najit na lidovkach clanek o sefredaktorovi jednech z nejvetsich nemeckych novin, jak praskl, ze skoro vsichni nemecti novinari jsou na vyplatnich paskach americkych agentur, aby podstatne vylepsili PR USA + nepousteli mezi lid zpravy, jenz by mohly negativne ovlivnit nahled na USA a jejich spojence.

  To premyslcz:
  Uz to mam stazene, nez to smazou. Moje francouzstina je prachbidna nejsou nekde titulky?Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  20:47 02.02.2016

  KYRYS A myslíte, že by byl velký problém stejným způsobem natočit jak BBC a CCN (dosaďte si jakoukoliv televizi) vyrábí zprávy o imigrantech? Vezmu fotku z vysílání dané televize ...Zobrazit celý příspěvek

  KYRYS
  A myslíte, že by byl velký problém stejným způsobem natočit jak BBC a CCN (dosaďte si jakoukoliv televizi) vyrábí zprávy o imigrantech?
  Vezmu fotku z vysílání dané televize a natočím rozhovor na jakékoli téma.
  Jestli tomu věříte tak jste opravdu ideálním cílem pro jakoukoli propagandu (nenakupujete náhodou v TV shopu?)Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  18:45 02.02.2016

  Maroš, médiá samozrejme klamú, tu je video ako ruská televízia vyrába správy o imigrantoch v Nemecku. Za 500 EUR čokoľvek.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Maroš, médiá samozrejme klamú, tu je video ako ruská televízia vyrába správy o imigrantoch v Nemecku. Za 500 EUR čokoľvek.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Maroš
  14:17 02.02.2016

  Pre niektorých komentujúcich tu na AN. Nechápem ako vlastne môžete veriť médiám(teda vypadá to podľa názorov že im veríte) Pozrite sa ako informujú o migrantoch alebo Ukrajine a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre niektorých komentujúcich tu na AN. Nechápem ako vlastne môžete veriť médiám(teda vypadá to podľa názorov že im veríte) Pozrite sa ako informujú o migrantoch alebo Ukrajine a Sýrií ked väčšina z nich nemá ani poňatie o tom čo sa deje... Napr. ja stále len vidím ako sa hlavný prúd obracia na nemenované zdroje a uvádza akože dôkazy ktoré majú ale sú tajné. Čerešničkou je ked sa obrátia na určitý zdroj no a ten to má od nemenovaného zdroja:)... Koľko krát som počul o tom ako Rusko vedie hybridné vojny alebo sa na ne chystá no o USA nepočuť nič teda skoro nič ked niečo tak sa to označí za konšpiráciu a je to.. Rusko samozrejme nieje žiaden anjelik no považovať ho za čisté zlo je scestné presne tak scestné ako označovať USA za čisté dobro mierotvorcov a osloboditeľov. Ja by som bol za to aby sme vystúpili z NATO a založili vlastnú obranu Európy. Hlavne zmluva Európy s USA - TTIP (O ktorej nás média taktiež veľmi málo informujú) nás nakoniec dostane nadno.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  08:04 02.02.2016

  Už je to celé na youtube Ukraine, masks of the revolution - zatím Francouzsky
  http://youtu.be/JwbbxrtNoaU...

  Už je to celé na youtube Ukraine, masks of the revolution - zatím Francouzsky
  http://youtu.be/JwbbxrtNoaU...

 • premyslcz
  18:54 01.02.2016

  To sanityangel1: dokument se má vysílat dnes od 19:15, ukázky jsou zde
  http://m.canalplus.fr/?vid=135...

  Zkracena nemecka verze je zde
  https://youtu.be/P0lxAPlWqEA...

  To sanityangel1: dokument se má vysílat dnes od 19:15, ukázky jsou zde
  http://m.canalplus.fr/?vid=135...

  Zkracena nemecka verze je zde
  https://youtu.be/P0lxAPlWqEA...

 • flanker.jirka
  17:53 01.02.2016

  Pepusak: nehledejt mraky dolarů, lidi byli rádi za to, že je zaměstnavatel nevyhodil a brali mzdu jen ne za práci, ale za účast na majdanu. Když zmiňujete střelbu, tak to je taky ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepusak: nehledejt mraky dolarů, lidi byli rádi za to, že je zaměstnavatel nevyhodil a brali mzdu jen ne za práci, ale za účast na majdanu. Když zmiňujete střelbu, tak to je taky oříšek, který už tu niko nevyšetří, našlo se pár novinářů, kteří upozornili i na to, že stromy z náměstí se rychle pokácely než aby se někdo podíval odkud tam kulky přílétly.

  Jo, to se dělo na východě je divoký východ. Ale vůbec se jim nevidím, pokud by se v Praze na václaváku začalo střílet, navážet hromadně pneumatiky a pálit je tam při pokojné demonstranci, tak bych se nedivil, když by se Ostraváci začali shrocovat a ozbrojovat.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  16:49 01.02.2016

  Heledte se, driv nez se to uplne zvrhne. Dnes na channel + francouzke televizi maji vysilat dokument o Ukrajine, ktery chlapci na Ukrajine tezce ...Zobrazit celý příspěvek

  Heledte se,

  driv nez se to uplne zvrhne. Dnes na channel + francouzke televizi maji vysilat dokument o Ukrajine, ktery chlapci na Ukrajine tezce rozdychavaji:

  http://www.unian.info/society/...
  http://www.tagthebird.com/us/t...

  ma se jmenovat: Ukrajina, masky revoluce
  http://www.pltv.fr/en/ukraine-...

  Nevite, kde by se dal zkouknout?Skrýt celý příspěvek

 • Pepusak
  13:35 01.02.2016

  flanker.jirka Jasně, to jak funguje Rada bezpečnosti je spíše výsměch. No představte si uvalit sankce na USA. Můžete mi vysvětlit jak to probíhalo, to jako chodili dům po ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka

  Jasně, to jak funguje Rada bezpečnosti je spíše výsměch. No představte si uvalit sankce na USA.

  Můžete mi vysvětlit jak to probíhalo, to jako chodili dům po domu a říkali: Hele, sice máš svého prezidenta strašně rád, ale tady máš 1000 dolarů běž na Majdan svrhnout ho. Tomu by se dalo věřit, do doby, než začali protestující umírat. V tu chvíli by všichni bez přesvědčení prostě zdrhli. Stačí se podívat na revoluci na Kubě a slavné vylodění v Zátoce sviní, tam taky byli zaplacení revolucionáři a jak to dopadlo. No, porovnávat protesty proti dostavbě Temelínu a svržení prezidenta je trochu mimo.

  O zákazu ruštiny apod. se mluvilo v parlamentu asi tak 5 minut. Všechny ty návrhy se nedostaly ani k hlasování.
  O akcích na východě Ukrajiny, se toho hodně dozvíte tady:
  http://zpravy.idnes.cz/strelko...
  a tady:
  http://zpravy.idnes.cz/zacharc...

  Já jsem si ty informace hledal a nenašel jsem nic o tom, že by to bylo placené.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:44 01.02.2016

  Beld: s tím návratem staré ústavy to bylo taky zajímavé, EU, která celou dobu jednala s Janukovyčem jako s hadrem o vzájemné spolupráci při dohodách starou ústavu ani nezmínila a ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld: s tím návratem staré ústavy to bylo taky zajímavé, EU, která celou dobu jednala s Janukovyčem jako s hadrem o vzájemné spolupráci při dohodách starou ústavu ani nezmínila a najednou mu má diktovat její přijetí zpět? To bude to "nevměšování se." Přitom nikdo nikomu v EU nebránil investovat na Ukrajině, bohužel, taky nikdo nechce investovat podíly do jejich polostátních firem, když si můžeme vymoci, že budou "naše" a ne ukrajinské. ..privatizace tamnějších firem totiž nic jiného nepřinese.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:37 01.02.2016

  Pepusak: jo to chápu, ohledně toho, že mocnosti si vždy budou dělat jen to co chtějí, jinak by hlasování v RB OSN musela být organizována jinak a musely by fungovat sankce, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepusak: jo to chápu, ohledně toho, že mocnosti si vždy budou dělat jen to co chtějí, jinak by hlasování v RB OSN musela být organizována jinak a musely by fungovat sankce, ale zkuste uvalit sankce na USA :-D

  S tím ukrajinským "lidem" to myslím vážně, Majdan byl organizovaný z venku, proto urychleně Putin nechal schválit zákon o povinné registraci všech "neziskovek" ze zahraničí a původ jejich příjmů v Rusku.Na Ukrajině tyto "neziskovky" nasypaly spřáteleným oligarchům a šlo se, jejich zaměstnanci ve firmách dostávali nařízeno jít demonstrovat, jinak by si museli hledat jinou práci, tak že o svobodě jednání se moc mluvit nedá, je to samé jako když se organizují akce na podporu Putina v Rusku, v tomto ohledu se tam nic od roku 1989 nezměnilo :-D
  Ale nemusíme chodit tak daleko, Rakousko taky pořádalo financované akce pro zemědělce, kteří dostávali zaplaceno od státu, za to, že postaví na den traktor k blokádě hranic kvůli Temelínu, dokonce tam organizovali i návštěvy základních škol, tak jako u nás komunisté organizovali prvomájové pochody.

  Sjeďte si chronologicky akce jak na Ukrajině probíhaly, na východě začaly problémy až když se v Kyjevě začalo mluvit v parlamentu o rusky mluvících jako v Hitlerově hlavním stanu. Do té doby byl všude klid. V současné době jsou lidé na západu a středu Ukrajiny rukojmím oligarchů v Kyjevě a na východě zase rukojmím zdejších oligarchů.
  Někteří diskutéři tu zmiňují i informace o tom co vše se provalilo z řečí představitelů USA. Myslíte si, že mluvili do větru?Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  10:31 01.02.2016

  Pro me "revoluce" na ukrajine stratila legitimitu ve chvili , kdy se Janukovic po debatach se zastupci opozice a EU zavazal , ze prijme zpetne starou ustavu a do 3 mesicu vyhlasi ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro me "revoluce" na ukrajine stratila legitimitu ve chvili , kdy se Janukovic po debatach se zastupci opozice a EU zavazal , ze prijme zpetne starou ustavu a do 3 mesicu vyhlasi predcasne volby dozorovane EU . A "demokrate" na majdanu se tomu vysmali a obsadili s kalachama parlament a jeho vilu .

  Neco mi rika , ze se bali , protoze volby by stejne asi vyhral prorusky kandidat .Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  10:05 01.02.2016

  Petres Vy asi budete velký demokrat, podle té vaší poslední věty. Hrozně mi připomíná takové ty začátky dopisů " My pracující .... požadujeme" nebo také " Já občan, který je ...Zobrazit celý příspěvek

  Petres
  Vy asi budete velký demokrat, podle té vaší poslední věty.

  Hrozně mi připomíná takové ty začátky dopisů " My pracující .... požadujeme"
  nebo také " Já občan, který je si vědom nelehkého boje Velkoněmecké říše proti nepřátelům nových pořádků bych vám chtěl oznámit"Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  09:59 01.02.2016

  Pepusak To snad nemyslíte vážně. "Převrat z vůle lidu" - tenhle blábol jste slyšel kde? A tím myslíte Ukrajinu, kde za převratem stáli oligarchové a Nulandová přiznala kolik do ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepusak
  To snad nemyslíte vážně.
  "Převrat z vůle lidu" - tenhle blábol jste slyšel kde? A tím myslíte Ukrajinu, kde za převratem stáli oligarchové a Nulandová přiznala kolik do toho Američané vrazili dolarů?
  Jinak není tak velký problém dostat do ulic statisíce. Nepotřebujete ani peníze, stačí jen nespokojená část lidí co mají nějaký vliv a kteří se chtějí dostat k moci. A taky vhodná situace. Lid pak do ulic vyjde sám.
  Podívejte se na Československo v roce 1989.
  Při Palachovým týdnu v lednu 1989 byly demonstrace, ale jejich potlačení "lidu" nevadilo, to byl běžný kolorit. Pak se to začalo sypat (Polsko, NDR) ale Čechům ani Slovákům se do ulic pořád nechtělo. Takže se uspořádala povolená demonstrace mládeže (pořádaná SSM) na památku 17 listopadu roku 1939. No a ta se náhodou zvrhla (stačí pár provokatérů v čele průvodu) a vydala se na Národní třídu. No a tady byli "úplnou náhodou" připravené pořádkové jednotky, které po chvíli demonstraci brutálně napadly. K tomu se ještě následně na západních rozhlasových a televizních stanicích rozšířila zpráva, že při demonstraci byl ubit student Šmíd (alias agent StB Zifčák). Lidi děsně nasralo, že si režim dovolil sáhnout na jejich děti a za pár dní byla plná náměstí v Praze. No a k moci se nová garnitura lidí, jejichž životopisy začínají rokem 1990 (přestože jim v té době bylo 30-45 let). Z doby před rokem 1990 se o nich dovíme maximálně kdy a kde se narodili.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  09:39 01.02.2016

  Urážení se, sem jistě nepatří...diskutovat se dá slušně. Čečensko je součást RF, nevím tedy nač rezuluci OSN - v Gruzii byly napadenou stranou i dle Zprávy OSN a jejich rozmístěni ...Zobrazit celý příspěvek

  Urážení se, sem jistě nepatří...diskutovat se dá slušně.
  Čečensko je součást RF, nevím tedy nač rezuluci OSN - v Gruzii byly napadenou stranou i dle Zprávy OSN a jejich rozmístěni v Osetii bylo v souladu s OSN...
  Kašlání na mezinárodní právo není sice jen výsadou USA, i u Rusů by se našlo, ale ve srovnání se západem (či spíše přesněji s USA) je to malá legrace.
  To američané si dělají naprosto co chtějí, napadají třetí země jen čistě ze své vůle, okupují jak dlouho se jim zlíbí atd...Rusko má hříchy danné rozpadem SSSR, jako třeba podněsteří...ale vyčítat jim ,že někoho vyzbrojili??? To jako po Iráku vážně, Po Srbsku, kde se dělil suverní stát argumentací bomb? A to ani nemusím řešit koho a kde vyzbrojují amíciSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 8