Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

-
28. 1. 2016
-
149 komentářů
-
Jan Grohmann
Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a průmyslem velké schizma. Na jedné straně se Vladimír Putin snaží posílit mocenské postavení Ruska na světové scéně, na druhé straně ruská ekonomika a průmysl takové snahy nedokáží podporovat.
V neklidné době
Od anexe Krymu ruská zahraniční politika směřuje sebevědomě k posílení mocenského postavení Ruska na světové scéně. Jednou z oblastí posilování ruského vlivu je Sýrie a obecně Střední východ.
Autor článku Constantine Sivkov na VPK soudí, že zvyšování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii nenechá NATO bez povšimnutí. V návaznosti na ruské kroky mohou země NATO dodávat zbraně “umírněným” povstalcům nebo se odhodlat k pozemní invazi do Sýrie. Podle Sivkova možná turecký tankový prapor v Iráku funguje jako “průzkum” s cílem zjistit reakci Ruska.
“Rusko přijalo výzvu a rozhodlo se posílit vojenskou přítomnost v Sýrii tím, že začalo urychleně stavět další leteckou základnu na jihu Homsu, čímž zvýší bojovou sílu v Sýrii na sto letadel, možná více. Tyto síly budou mít významný dopad na průběh války,” píše Sivkov.
Podle Sivkova se proto Rusko může dostat do hlubšího ozbrojeného střetu s radikálními extrémistickými skupinami na Středním vychodě podporovanými USA, státy Perského zálivu a Tureckem. Taková situace údajně může přerůst v přímou konfrontaci s členskými státy NATO.
Je na podobnou situaci Rusko připravené?
“Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění pozorně sledovali političtí a vojenští analytici, odborníci a významná část našich krajanů. Tolik pozornosti je pochopitelné: koneckonců závisí na tom jednání naší země ve velmi kritickém období. Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás. Nicméně, soudě podle poněkud kritických připomínek odborníků a rychle ukončené diskuze v médiích, ruské naděje se nepotvrdily v plné výši,” uvedl Sivkov.
Ruské letectvo v Sýrii
Ruská zahraniční politika, jasně stanovená Vladimírem Putinem, nezávisle a aktivně bojuje za ochranu ruských zájmů ve všech klíčových oblastech světa, včetně “horkých” míst. Vladimír Putin varoval “partnery”, že v případě neuvážených akcí Rusko nebude reagovat jen v ekonomické sféře.
Rusko již “partnerům” předvedlo okřídlenou střelu X-101 vypálenou na cíle v Sýrii ze strategických bombardérů Tu-160 nebo střelu s plochou dráhou letu Kalibr vypouštěnou z ponorky ve Středozemním moři. Stejně tak lze k ruským varováním zařadit “nechtěný únik” nákresu jaderného torpéda Status-6.
Podle Sivkova použití podobných zbraní na rebely nemá příliš vojenský smysl. Šlo o jednoznačnou demonstrací síly a vzkaz Západu, že Rusko má dostatečné prostředky k “nehospodářským” odpovědím.
Avšak každá vojenská akce, a to i ruská operace v Sýrii, potřebuje ke svému úspěšnému fungování velké finanční, technické a lidské zdroje. Bez dostatečně robustní podpory průmyslu není sebevědomá zahraniční politika možná. Podle Sivkova je zdrojem obav například ruská letecká kampaň v Sýrii.
Ruská letecká technika je v Sýrii přetěžována, což na jedné straně ukazuje na velké nasazení pilotů a leteckého personálu, na druhé straně to vede k rychlému opotřebovávání letecké techniky a riziku technické poruchy.
Sivkov odhaduje, na základě veřejně dostupných zdrojů, že poslední dva měsíce každé ruské letadlo denně provedlo 1,8 - 2 vzlety. V posledních dekádách přitom letecké ofenzívy trvaly průměrně čtyři až pět dní, kdy každé letadlo provedlo denně 1,4 vzletu.
V minulosti, při podobně dlouhých leteckých kampaních, přitom každé letadlo obvykle provedlo denně 0,8 až 1,1 vzletu. “Naše letectvo proto pracuje s nadpozemskou intenzitou,” soudí Sivkov. Ruská letecká síla v Sýrii odpovídající velikostně pluku provádí operace s intenzitou odpovídající divizi.
Takové intenzivní nasazení leteckých sil ukazuje na nedostatečnou kapacitu ruského letectva.
Podle Sivkova může být problémem nedostatečná kapacita syrských letišť, ale ruské letectvo mělo údajně dostatek času na rozšíření kapacity letiště nedaleko města Lázikíja.
Ruské letectvo malou leteckou kapacitu řeší omezeným použitím dálkových bombardérů Tu-22M3. Právě tyto bombardéry jsou vybaveny střeleckým systémem SVP-24 schopným přesně zasahovat cíle “hloupými” bombami.
Přesných zbraní nemá Rusko dostatečné množství a všechna další taktická letadla se systémem SVP-24 jsou již v Sýrii. Podle všeho byly v posledních dvou měsících instalovány další SVP-24 do bojových letadel, což umožnilo zvýšit počet ruských letadel v Sýrii.
Dalším důvodem je jednoduše nedostatečný počet vycvičených pilotů. Sivkov upozorňuje, že to je důvod, proč nebyly do akce nasazeny letadla z ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Současná palubní letadla mají navíc velmi omezené možnosti při útocích na pozemní cíle.
Pozemní jednotky potřebují munici
Sivkov však zdůrazňuje, že letectvo nedokáže porazit povstalecké síly, k tomu jsou nutné pozemní síly. Hlavním nástrojem pozemních sil jsou pak dělostřelecké a raketové jednotky.
Například 7. října provedla syrská armáda ofenzivu do hloubky 50 až 70 km. Hluboký průlom umožnilo především masivní nasazení polního dělostřelectva a raketových jednotek. Spotřeba munice však byla enormní.
Palebný průměr raketometu Grad je dle článku 80 raket, které dokáže raketomet vyslat ve dvou salvách. Palebný průměr samohybné (nebo tažené) houfnice je 40 až 50 dělostřeleckých granátů, které dokáže poslat na cíl během 7 až 12 minut. V návaznosti na to, houfnice dokáže při 20 až 40 minut trvající dělostřelecké podpoře využít 1,5 až 2 palebné průměry, tj. asi 60 až 100 granátů.
Sivkov dává příklad z druhé světové války, kdy sovětské dělostřelectvo muselo na proražení 1 km široké nepřátelské obrany nasadit 100 až 120 děl, v kritických místech pak až 300 děl. To znamená, že v případě 10 km dlouhé fronty by mělo být nasazeno alespoň tisíc děl a 100 000 dělostřeleckých granátů.
Jurij Šabalin, další z autoru VPK, upozorňuje, že Rusko musí vyrábět minimálně 1 milion dělostřeleckých granátů ročně. V opačném případě při větším konfliktu ruské armádě rychle dojde munice. Sivkov však spekuluje, že při podobném tempu ruské dělostřelectvo při útoku na 10 km širokou frontu spotřebuje měsíční výrobní kapacitu dělostřeleckých granátů.
Ruský průmysl zaostává
Není to však jen o dělostřeleckých granátech, ale i o dostatečném počtu protitankových zbraní, munice pro tanky a pěchotu. Pro dlouhodobé vedení méně či více závažného konfliktu musí ruský průmysl generovat miliony kusů munice měsíčně. V Rusku podle expertů takové výrobní kapacity nyní nejsou.
Západní sankce navíc zpomalily výrobu ruských přesných zbraní, protože ruský průmysl je stále závislý na dodávkách špičkových technologií, především mikroelektroniky, ze zahraničí. Ale také výroba dostatečného počtu dělostřeleckých granátů vyžaduje obrovské množství nových digitálně řízených obráběcích strojů, které ruský průmysl nedokáže v dostatečné výši vyrábět.
Sivkov proto upozorňuje, že výroba řízených střel všeho druhu je o dva řády pomalejší, než ve Spojených státech.
“Je třeba si uvědomit, že bez rozsáhlé obnovy průmyslového potenciálu naší země na novou technologickou úroveň a znovuvytvoření celých průmyslových odvětví od úplných základů (high-tech elektronika - pozn. red.), je nemožné podporovat prezidentovy zahraniční politické požadavky,” píše ve svém článku Sivakov.
“K zásadním změnám by muselo dojít i v řídících složkách a lidech, taktéž v obchodních a subdodavatelských vztazích i ve smýšlení a přístupu obyčejných pracovníků, neboť bolestí, s níž se ruská společnost nevypořádala, jsou hospodářská kriminalita, dodržování zákonů i rozsáhlá korupce úředníků,” dodává Sivkov.
Ve spojení s problémy ve školství a vědě Sivkov soudí, že vektory domácí a zahraniční politiky jsou naprosto odlišné. “ V dějinách Ruska už taková situace nastala a neskončila příliš slavně,” uzavírá Sivkov.
Zdroj: VPK
Související články
Rusko rozšiřuje testy bojových robotů
Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních ...
-
04.01.2016
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Rusko ohrožuje narůstající islamismus v zemi
Rusko má s islámem dlouholeté zkušenosti a na jeho území žije několik milionů muslimů. Avšak v ...
-
04.01.2016
-
51 komentářů
-
Václav Kopecký
Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35
Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...
-
06.01.2016
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb
Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...
-
19.01.2016
-
201 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
pro sanityangel1 - přestaňte soustavně zaplevelovat diskuzi svou arogancí (prakticky každý příspěvěk) a urážením ostatních diskutujících viz z těch posledních např.: ty jsi ...Zobrazit celý příspěvek
pro sanityangel1 - přestaňte soustavně zaplevelovat diskuzi svou arogancí (prakticky každý příspěvěk) a urážením ostatních diskutujících viz z těch posledních např.:
ty jsi jeste vetsi tydyt, nez jsme si mysleli:
ty jsi a) Slovak b) Madar nebo c) Mongol? Ja i kdyz nejsem Slovak, tak pochopim, ze je tam preklep. Tak nedelej ze sebe tydyta.
Zároveň žádám Admina o vyřazení sanityangel1 z místní diskuze pro výše zmíněné prohřešky.Skrýt celý příspěveksanityangel1 Nic jsem si neopravil, Rusko v Čečensku ani v Gruzii rezoluci RB OSN němělo. Rusko zase vyzbrojovalo Abcházii a teď východní Ukrajinu. Na tom listu rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek
sanityangel1
Nic jsem si neopravil, Rusko v Čečensku ani v Gruzii rezoluci RB OSN němělo.
Rusko zase vyzbrojovalo Abcházii a teď východní Ukrajinu.
Na tom listu rozhodně nezbývá jenom Sýrie např. Krym a éra Sovětského svazu. Ani já nezpochybňuju vládu Assada.
Jasně že to byl převrat, co jiného? Jenom prostě věřim, podle toho co jsem viděl, slyšel a přečetl, že převrat na Ukrajině byl z vůle tamního lidu.Skrýt celý příspěvekKubiš: Nemyslím že je možné přesvědčit(dokonce ani penězi) statisíce lidí vyjít na ulici a svrhnout vládu, která jim vyhovuje. Najdi si neco o revoluci v Iranu. Dnes uz se ...Zobrazit celý příspěvek
Kubiš: Nemyslím že je možné přesvědčit(dokonce ani penězi) statisíce lidí vyjít na ulici a svrhnout vládu, která jim vyhovuje.
Najdi si neco o revoluci v Iranu. Dnes uz se otevrene i v USA made dokumentech hovori o tam kdo a jak tam ten prevrat upekl. A deje se neco? Ne, protoze to byl demokratickej prevrat provedenej demokratickym zapadem.Skrýt celý příspěvekPapusaku, ty jsi jeste vetsi tydyt, nez jsme si mysleli: Za me mas plus, ze sis opravil tu Cecnu + Gruzii, kterou mimo jine vyzbrojilo USA. Rekl bych takova vcelicka proti ...Zobrazit celý příspěvek
Papusaku,
ty jsi jeste vetsi tydyt, nez jsme si mysleli:
Za me mas plus, ze sis opravil tu Cecnu + Gruzii, kterou mimo jine vyzbrojilo USA. Rekl bych takova vcelicka proti Rusku. I dnes se da najit plamenne reci americkych predstavitelu na youtube ve stylu: "We are all Georgia" :)
V Cecne podporu separatistum davala CIA, a podle Bushe se jednalo o svevolne jednani par agentu. Nicmene, kdyz je Rusaci chteli vydat, tak se jim Amici vysmali.
Takze na tom Tvem listu zbyva Syrie, kde jsou Rusaci jedini legalne a legitimne, protoze Asadovu vladu nezpochybnilo doposavad ani NATO.
Jedine o cem se da polemizovat je Ukrajina, ale kdyz uz i Obama priznal, ze se jednalo o prevrat, tak je i zde diskuze zbytecna.
Jinak eufemismus, ve stylu, ze "ukrajinský lid chce odstoupení prezidenta" je solidni blabol. Protoze dohoda s evropskou unii jim garantovala volby do 3 mesicu. Takze povstalci meli vse co chteli, jedine co jim nevyhovovalo, ze ty volby by nesly cinknout v jejich prospech. Proto ten puc a snaha o zabiti Janukovice.
Triplane = ty Tve argumenty ohledne "přeloženi tzv. Protokoly sionských mudrců do arabštiny KGB" se az napadne podobaji jednomu diskuznimu trolu, Arma..., tak si dej bacha, abys take nedostal banana.
Kubis = najdi si na youtube dokument, revolution business natoceny po arabskem jaru v roce 2011, jeho hlavni protogonista byl zastrelen na Ukrajine a pak teprve pis a mysli.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Ale to byli pozorovatelské mise OSN. Já vím,OSN řekla, že Ruský zásah v Gruzii byl legální (ochrana Jížní Osetie). To o ukrajinským lidu snad nemyslíte ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Ale to byli pozorovatelské mise OSN. Já vím,OSN řekla, že Ruský zásah v Gruzii byl legální (ochrana Jížní Osetie). To o ukrajinským lidu snad nemyslíte vážně.
Proti ruskému zásahu v Čečensku nic nemám, jen jsem chtěl ukázat, že Rusko a USA se chovají stejně.Skrýt celý příspěvekTriplane: boj propagandy během studené války byl oboustranný navíc to byl pro sověty dobrý obchod se zbraněmi a pokus vyvézt svou vlastni ideologii. Kdyz se podívat kde všude ...Zobrazit celý příspěvek
Triplane: boj propagandy během studené války byl oboustranný navíc to byl pro sověty dobrý obchod se zbraněmi a pokus vyvézt svou vlastni ideologii. Kdyz se podívat kde všude organizovala CIA převaty tak se nedopočítáte, protože se ví jen o tom co se provalilo. Začít můžete v 50. letech Iranem a Guatemalou, ...
Československo také posloužilo jako obětní beránek Hitlerovi a pak nárazníkové pásmo mezi mocnostmi. Porad si s námi budou hrát své hry, jen mění způsob hry. Ve vysledku Ukrajina posloužila jen zbrojním firmám na západě, protože nálada v NATO nebyla nakloněna konvenčnímu zbrojení.
Reakci Ruska na pokusy o činnost USA v blízkosti Ruska avizoval Putin už ve svém projevu na summitu NATO v roce 2008. Tak že buď tam všechna ta šlechta spala nebo Putina pořád brali jako kocovinu po Jelcinovi.Skrýt celý příspěvekPepusak: o Gruzii - Abcházii si najdete info mezi misemi OSN, a najděte si i zprávu OBSE o konfliktu v roce 2008. Co myslíte ukrajinským lidem? Ty profesionální demonstranty ...Zobrazit celý příspěvek
Pepusak: o Gruzii - Abcházii si najdete info mezi misemi OSN, a najděte si i zprávu OBSE o konfliktu v roce 2008.
Co myslíte ukrajinským lidem? Ty profesionální demonstranty zaplacené stejným způsobem jako studenti u nás, když "demonstrovali" proti spuštění JE Temelín? Zbytek Ukrajiny žijící mimo Kyjev se bál, že po majdanu už rozkradou i to rozkradene. Pokud by Ukrajina za něco stála, tak už tam měli investory bez jakékoliv nutné dohody s EU.
Čečensko je případ kdy si museli zkrotit svoje vlastni indiány jako kdysi v USA, ostatně do 11.9.2001 to byli pro USA bojovníci za svobodu, potom už jen muslimští teroristi.Skrýt celý příspěvekFlanker - Ano, jde zejména o Izrael, ale ten se dá považovat za součást Západu. tak je známo že SSSR zajištovalo pro araby vojenskou podporu proti Izraeli. Pokud by je tak silně ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker - Ano, jde zejména o Izrael, ale ten se dá považovat za součást Západu. tak je známo že SSSR zajištovalo pro araby vojenskou podporu proti Izraeli. Pokud by je tak silně nevyzbojili neměl by žádný arab šanci Izrael ohrozit. Ten by zcela určitě na další uzemí neexpandoval, byl by rád že je klid.
KGB nechala přeložit tzv. Protokoly sionských mudrců do arabštiny jako by to byl originál a například Hamas tím dodnes ospravedlnuje boj proti Židům. I když je nezvratně prokázáno že jsou to falza.
To že SSSR podporovalo výcvik arabských teroristů působících v USA i Evropě je také známá věc. Dělali to obě strany.
Ne nadarmo za IS bojuje tolik Rusů, islám je v RF druhé nejsilnější náboženství. Má tam velký vliv, neni město kde by nebyla mešita.Skrýt celý příspěvekTriplane: jak vypadalo cílevědomé štvaní muslimů proti západu? Není to spiseo náboženství a podpoře Izraele ze západu? Premyslcz: to je pěkný joke o UA v Sýrii. Je to země, ...Zobrazit celý příspěvek
Triplane: jak vypadalo cílevědomé štvaní muslimů proti západu? Není to spiseo náboženství a podpoře Izraele ze západu?
Premyslcz: to je pěkný joke o UA v Sýrii. Je to země, která sama je hospodářsky v troskách a jen čeká až přijdou dolary a eura. Když už se tu píše o obraně a průmyslu Ruska tak se stačí podívat na situaci Ukrajiny, dobrovolně se připravili o jistý odbyt v Rusku. Mimo pšenici neexistuje nic co by po Ukrajině EU nebo svět chtěl. Průmysl tam půjde do kytek a lidi co zbyly na západ nebo do Ruska.
Uvidíme jak dlouho se nechá EU od Ukrajinců vydírat, zatím platime výpalné pouze Řekům a Turkům.Skrýt celý příspěveksanityangel1 Aha, takže když ukrajinský lid chce odstoupení prezidenta tak je to špatně, ale když chce Krym připojit k Rusku, tak je to v pohodě.Rusko může podporovat ...Zobrazit celý příspěvek
sanityangel1
Aha, takže když ukrajinský lid chce odstoupení prezidenta tak je to špatně, ale když chce Krym připojit k Rusku, tak je to v pohodě.Rusko může podporovat separatisty na Ukrajině, ale USA nemůže podporovat opozici v Sýrii.
Já psal něco o Lybii? A jen tak mimochodem na zásah v Lybii byla rezoluce RB OSN č. 1973. Ano západní civilizace toho má na svědomí spoustu , já netvrdím, že nemá, ale podívejte se, kolik toho má Rusko(Sýrie,Ukrajina, Gruzie,Čečensko, Abcházie atd.) a to bez jakéhokoliv mandátu. Je vidět jak jste sám nestranný.Skrýt celý příspěvekAsadova vláda je naprosto stejně legitimní jako ta současná Ukrajinská. Tudíž působení Ruska a NATO v obou zemích lze srovnávat lze srovnávat a není v tom žádný rozdíl. Snad jen ...Zobrazit celý příspěvek
Asadova vláda je naprosto stejně legitimní jako ta současná Ukrajinská. Tudíž působení Ruska a NATO v obou zemích lze srovnávat lze srovnávat a není v tom žádný rozdíl. Snad jen ten že Rusko na UA teroristy podporuje otevřeně.
Asad prakticky zdědil místo po otci který vyvraždil naprostou většin u odpůrců. Volby jsou v těchto končinách jen fraška, přesto nikdo jeho vládu nezpochybnuje.
Rusové sice za posledních 20 let napáchali v regionu méně škod, ale to co tam prováděli za dob SSSR to vynahradí. Jejich cílené štvaní arabů proti Západu přináší ovoce i dnes.Skrýt celý příspěvekPepusaku, delas si srandu, na pozvani Ukrajiny? Svrhnes pravoplatnou vladu, nelegalne odvolas prezidenta (ano poslancu na odvolani Janukovice bylo treba 435 a pro hlasovalo ...Zobrazit celý příspěvek
Pepusaku,
delas si srandu, na pozvani Ukrajiny? Svrhnes pravoplatnou vladu, nelegalne odvolas prezidenta (ano poslancu na odvolani Janukovice bylo treba 435 a pro hlasovalo pouze 425), pokusis se jej zabit, dosadis si tam loutky (viz. telefonat Nulandove a americkeho velvyslance na ukrajine, kde tyden pred sesazenim Janukovice se dohodli, ze premierem bude Jacenuk) a pak tam pozves svoje instruktory? Tomu rikas legalne dle mezinarodniho prava?
A co Syrie? A podpora CIA tamni opozici, co vyzbrojovani ISILu? Co Lybie a sejmuti Kadafiho? Co rikas na to, ze Kadafi nabidl, ze odstoupi, ale Clintonova prohlasila, ze je uz pozde?
Nesud, abys nebyl souzen. Zapadni civilizace ma za poslednich 20 let tolik masla na hlave, ze jen trol to nemuze videt. Rusove jsou proti tomu cajicek, a hlavne proto, ze jsou na tom ekonomicky jak jsou.
To premyslcz:
O tom jsem cetl. I o tom, ze Ukrajina prodava zbrane islamskemu statu, aby bojoval proti Rusakum. No proste spojenec k pohledani. Neco jako Turecko.Skrýt celý příspěvekRivalita mezi Ruskem a Ukrajinou se přenáší na střední ...Zobrazit celý příspěvek
Rivalita mezi Ruskem a Ukrajinou se přenáší na střední východ.
http://www.independent.co.uk/n... Skrýt celý příspěveksanityangel1
D) Čech :)
Amíci, kanďané, italové tam jsou na POZVÁNÍ Ukrajiny. Vidíte to? Je to stejné, jako rusové v Sýrii, akorát na nikoho neůtočí.sanityangel1
D) Čech :)
Amíci, kanďané, italové tam jsou na POZVÁNÍ Ukrajiny. Vidíte to? Je to stejné, jako rusové v Sýrii, akorát na nikoho neůtočí.Hele Pepusaku, ty jsi a) Slovak b) Madar nebo c) Mongol? Ja i kdyz nejsem Slovak, tak pochopim, ze je tam preklep. Tak nedelej ze sebe tydyta. Jinak, ze ukrajinske jednotky ...Zobrazit celý příspěvek
Hele Pepusaku,
ty jsi a) Slovak b) Madar nebo c) Mongol? Ja i kdyz nejsem Slovak, tak pochopim, ze je tam preklep. Tak nedelej ze sebe tydyta.
Jinak, ze ukrajinske jednotky trenuji amici, kanadane a italove se da dohledat dost dobre na netu. A ja pevne verim, ze Nato ma dost rozumu, aby Ukrajinu do Nata neprijmalo.Skrýt celý příspěvek''...keby je Krym okupovaný Američanmi a mali by tam svoje základne...'' Na Krymu byly Američané a dokonce jejich základny? ''Aj tak je isté že Ukrajina bude plná vojakov USA ...Zobrazit celý příspěvek
''...keby je Krym okupovaný Američanmi a mali by tam svoje základne...''
Na Krymu byly Američané a dokonce jejich základny?
''Aj tak je isté že Ukrajina bude plná vojakov USA vlastne mierotvorcov...''
A, sakra! To říkali na Sputniku?Skrýt celý příspěvekCitujem- apache: Rusové tím, že svoje hranice posouvají směrem k NATO, posouvají hranice NATO dál od Ruska. To čo si zase vypustil do éteru???:D My chceš vary povedať že keby je ...Zobrazit celý příspěvek
Citujem- apache: Rusové tím, že svoje hranice posouvají směrem k NATO, posouvají hranice NATO dál od Ruska. To čo si zase vypustil do éteru???:D My chceš vary povedať že keby je Krym okupovaný Američanmi a mali by tam svoje základne bolo by v Rusku bezpečnejšie ??? To najmenej čo Rusi mohli urobiť urobili a to je to že obsadili ˇˇlen,, Krym (a to za vysokej podpory obyvateľov). Aj tak je isté že Ukrajina bude plná vojakov USA vlastne mierotvorcov ktorý len nezištne dohliadajú na to aby svet ako tak fungoval:-) Aby sme sa pochopili ja mám rád Američanov to že prichádzaju stále s niečím novým nové technologie atd. no ich zahraničná politika ako ju vidím dnes je najväčšie nebezpečenstvo pre tento svet. Sú proste nepredvídateľný- bombardujú a porušujú medzinárodné právo tak ako sa im zachce a nik sa im v tom nesnaží ani len zabrániť pretože sú moc silný... A aj ked majú najvyšší rozpočet na obranu ich mestá patria medzi najnebezbečnejšie na svete napr. detroit, LA atd. ako chcú zabezpečiť bezpečie pre celý svet ked si nevedia urobiť poriadok doma??Skrýt celý příspěvek
Takže po přečtení některých komentářů jsem se dozvěděl, že: Anexí Krymu vlastně Rusko zachránilo své vlastní přežití. Anexe Krymu vlastně nebyla anexí. Američané chtěli ...Zobrazit celý příspěvek
Takže po přečtení některých komentářů jsem se dozvěděl, že:
Anexí Krymu vlastně Rusko zachránilo své vlastní přežití.
Anexe Krymu vlastně nebyla anexí.
Američané chtěli na Ukrajině rozmístit strategické zbraně.
Rusové tím, že svoje hranice posouvají směrem k NATO, posouvají hranice NATO dál od Ruska.
Aha... už se těším na další perly.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...