Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

-
28. 1. 2016
-
149 komentářů
-
Jan Grohmann
Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a průmyslem velké schizma. Na jedné straně se Vladimír Putin snaží posílit mocenské postavení Ruska na světové scéně, na druhé straně ruská ekonomika a průmysl takové snahy nedokáží podporovat.
V neklidné době
Od anexe Krymu ruská zahraniční politika směřuje sebevědomě k posílení mocenského postavení Ruska na světové scéně. Jednou z oblastí posilování ruského vlivu je Sýrie a obecně Střední východ.
Autor článku Constantine Sivkov na VPK soudí, že zvyšování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii nenechá NATO bez povšimnutí. V návaznosti na ruské kroky mohou země NATO dodávat zbraně “umírněným” povstalcům nebo se odhodlat k pozemní invazi do Sýrie. Podle Sivkova možná turecký tankový prapor v Iráku funguje jako “průzkum” s cílem zjistit reakci Ruska.
“Rusko přijalo výzvu a rozhodlo se posílit vojenskou přítomnost v Sýrii tím, že začalo urychleně stavět další leteckou základnu na jihu Homsu, čímž zvýší bojovou sílu v Sýrii na sto letadel, možná více. Tyto síly budou mít významný dopad na průběh války,” píše Sivkov.
Podle Sivkova se proto Rusko může dostat do hlubšího ozbrojeného střetu s radikálními extrémistickými skupinami na Středním vychodě podporovanými USA, státy Perského zálivu a Tureckem. Taková situace údajně může přerůst v přímou konfrontaci s členskými státy NATO.
Je na podobnou situaci Rusko připravené?
“Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění pozorně sledovali političtí a vojenští analytici, odborníci a významná část našich krajanů. Tolik pozornosti je pochopitelné: koneckonců závisí na tom jednání naší země ve velmi kritickém období. Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás. Nicméně, soudě podle poněkud kritických připomínek odborníků a rychle ukončené diskuze v médiích, ruské naděje se nepotvrdily v plné výši,” uvedl Sivkov.
Ruské letectvo v Sýrii
Ruská zahraniční politika, jasně stanovená Vladimírem Putinem, nezávisle a aktivně bojuje za ochranu ruských zájmů ve všech klíčových oblastech světa, včetně “horkých” míst. Vladimír Putin varoval “partnery”, že v případě neuvážených akcí Rusko nebude reagovat jen v ekonomické sféře.
Rusko již “partnerům” předvedlo okřídlenou střelu X-101 vypálenou na cíle v Sýrii ze strategických bombardérů Tu-160 nebo střelu s plochou dráhou letu Kalibr vypouštěnou z ponorky ve Středozemním moři. Stejně tak lze k ruským varováním zařadit “nechtěný únik” nákresu jaderného torpéda Status-6.
Podle Sivkova použití podobných zbraní na rebely nemá příliš vojenský smysl. Šlo o jednoznačnou demonstrací síly a vzkaz Západu, že Rusko má dostatečné prostředky k “nehospodářským” odpovědím.
Avšak každá vojenská akce, a to i ruská operace v Sýrii, potřebuje ke svému úspěšnému fungování velké finanční, technické a lidské zdroje. Bez dostatečně robustní podpory průmyslu není sebevědomá zahraniční politika možná. Podle Sivkova je zdrojem obav například ruská letecká kampaň v Sýrii.
Ruská letecká technika je v Sýrii přetěžována, což na jedné straně ukazuje na velké nasazení pilotů a leteckého personálu, na druhé straně to vede k rychlému opotřebovávání letecké techniky a riziku technické poruchy.
Sivkov odhaduje, na základě veřejně dostupných zdrojů, že poslední dva měsíce každé ruské letadlo denně provedlo 1,8 - 2 vzlety. V posledních dekádách přitom letecké ofenzívy trvaly průměrně čtyři až pět dní, kdy každé letadlo provedlo denně 1,4 vzletu.
V minulosti, při podobně dlouhých leteckých kampaních, přitom každé letadlo obvykle provedlo denně 0,8 až 1,1 vzletu. “Naše letectvo proto pracuje s nadpozemskou intenzitou,” soudí Sivkov. Ruská letecká síla v Sýrii odpovídající velikostně pluku provádí operace s intenzitou odpovídající divizi.
Takové intenzivní nasazení leteckých sil ukazuje na nedostatečnou kapacitu ruského letectva.
Podle Sivkova může být problémem nedostatečná kapacita syrských letišť, ale ruské letectvo mělo údajně dostatek času na rozšíření kapacity letiště nedaleko města Lázikíja.
Ruské letectvo malou leteckou kapacitu řeší omezeným použitím dálkových bombardérů Tu-22M3. Právě tyto bombardéry jsou vybaveny střeleckým systémem SVP-24 schopným přesně zasahovat cíle “hloupými” bombami.
Přesných zbraní nemá Rusko dostatečné množství a všechna další taktická letadla se systémem SVP-24 jsou již v Sýrii. Podle všeho byly v posledních dvou měsících instalovány další SVP-24 do bojových letadel, což umožnilo zvýšit počet ruských letadel v Sýrii.
Dalším důvodem je jednoduše nedostatečný počet vycvičených pilotů. Sivkov upozorňuje, že to je důvod, proč nebyly do akce nasazeny letadla z ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Současná palubní letadla mají navíc velmi omezené možnosti při útocích na pozemní cíle.
Pozemní jednotky potřebují munici
Sivkov však zdůrazňuje, že letectvo nedokáže porazit povstalecké síly, k tomu jsou nutné pozemní síly. Hlavním nástrojem pozemních sil jsou pak dělostřelecké a raketové jednotky.
Například 7. října provedla syrská armáda ofenzivu do hloubky 50 až 70 km. Hluboký průlom umožnilo především masivní nasazení polního dělostřelectva a raketových jednotek. Spotřeba munice však byla enormní.
Palebný průměr raketometu Grad je dle článku 80 raket, které dokáže raketomet vyslat ve dvou salvách. Palebný průměr samohybné (nebo tažené) houfnice je 40 až 50 dělostřeleckých granátů, které dokáže poslat na cíl během 7 až 12 minut. V návaznosti na to, houfnice dokáže při 20 až 40 minut trvající dělostřelecké podpoře využít 1,5 až 2 palebné průměry, tj. asi 60 až 100 granátů.
Sivkov dává příklad z druhé světové války, kdy sovětské dělostřelectvo muselo na proražení 1 km široké nepřátelské obrany nasadit 100 až 120 děl, v kritických místech pak až 300 děl. To znamená, že v případě 10 km dlouhé fronty by mělo být nasazeno alespoň tisíc děl a 100 000 dělostřeleckých granátů.
Jurij Šabalin, další z autoru VPK, upozorňuje, že Rusko musí vyrábět minimálně 1 milion dělostřeleckých granátů ročně. V opačném případě při větším konfliktu ruské armádě rychle dojde munice. Sivkov však spekuluje, že při podobném tempu ruské dělostřelectvo při útoku na 10 km širokou frontu spotřebuje měsíční výrobní kapacitu dělostřeleckých granátů.
Ruský průmysl zaostává
Není to však jen o dělostřeleckých granátech, ale i o dostatečném počtu protitankových zbraní, munice pro tanky a pěchotu. Pro dlouhodobé vedení méně či více závažného konfliktu musí ruský průmysl generovat miliony kusů munice měsíčně. V Rusku podle expertů takové výrobní kapacity nyní nejsou.
Západní sankce navíc zpomalily výrobu ruských přesných zbraní, protože ruský průmysl je stále závislý na dodávkách špičkových technologií, především mikroelektroniky, ze zahraničí. Ale také výroba dostatečného počtu dělostřeleckých granátů vyžaduje obrovské množství nových digitálně řízených obráběcích strojů, které ruský průmysl nedokáže v dostatečné výši vyrábět.
Sivkov proto upozorňuje, že výroba řízených střel všeho druhu je o dva řády pomalejší, než ve Spojených státech.
“Je třeba si uvědomit, že bez rozsáhlé obnovy průmyslového potenciálu naší země na novou technologickou úroveň a znovuvytvoření celých průmyslových odvětví od úplných základů (high-tech elektronika - pozn. red.), je nemožné podporovat prezidentovy zahraniční politické požadavky,” píše ve svém článku Sivakov.
“K zásadním změnám by muselo dojít i v řídících složkách a lidech, taktéž v obchodních a subdodavatelských vztazích i ve smýšlení a přístupu obyčejných pracovníků, neboť bolestí, s níž se ruská společnost nevypořádala, jsou hospodářská kriminalita, dodržování zákonů i rozsáhlá korupce úředníků,” dodává Sivkov.
Ve spojení s problémy ve školství a vědě Sivkov soudí, že vektory domácí a zahraniční politiky jsou naprosto odlišné. “ V dějinách Ruska už taková situace nastala a neskončila příliš slavně,” uzavírá Sivkov.
Zdroj: VPK
Související články
Rusko rozšiřuje testy bojových robotů
Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních ...
-
04.01.2016
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Rusko ohrožuje narůstající islamismus v zemi
Rusko má s islámem dlouholeté zkušenosti a na jeho území žije několik milionů muslimů. Avšak v ...
-
04.01.2016
-
51 komentářů
-
Václav Kopecký
Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35
Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...
-
06.01.2016
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb
Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...
-
19.01.2016
-
201 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Maroš Video s Kavanem jsem kdysi viděl. Dobrá hláška je, jak nějaký představitel Mexika mu říká, že jsou na tom hůř než my. Protože jsou daleko od boha (Řím), ale blízko ...Zobrazit celý příspěvek
Maroš
Video s Kavanem jsem kdysi viděl. Dobrá hláška je, jak nějaký představitel Mexika mu říká, že jsou na tom hůř než my. Protože jsou daleko od boha (Řím), ale blízko Spojeným Státům :DSkrýt celý příspěvekWenet01: bohužel jsou státy, které tu náklady na obranu berou jako nutnost pro zachování bezepčnosti a někteří spíše jako investici, která se musí vrátit ...Zobrazit celý příspěvek
Wenet01: bohužel jsou státy, které tu náklady na obranu berou jako nutnost pro zachování bezepčnosti a někteří spíše jako investici, která se musí vrátit jinde
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekTak jistě...jde jim hlavně o to posunout hranici NATO a hranici amerických jaderných zbraní co nejdále od RF. Rétoricky to však po matoucí ochraně soukmenovců připouští, narozdíl ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jistě...jde jim hlavně o to posunout hranici NATO a hranici amerických jaderných zbraní co nejdále od RF. Rétoricky to však po matoucí ochraně soukmenovců připouští, narozdíl od řečí o Ukrajinské demokratizařní revoluci, kdy jsem tvrzení ,že nám jde primárně o to co nejvíce omezit vliv Ruska nba Ukrajině slyšel jako šafránu. Navíc tu ochranu soukmenovců bych jim i věřil, RF by mělo být vděčné za každého prorusky smýšlejícího uprchlíka...bílí rusové se prostě hodí, Rusko je veliké a lidí málo.
Pro obrácené příklady nemusíme chodit daleko - třetí světová válka hrozila při riziku umístění raket na Kubě, následoval pokus o státní převrat, několik atentátů na vedoucího představitele země, invaze, a trvalá okupace části suvereního státu (Kuba žádný nájem nebere a USA bylo vykázáno)Skrýt celý příspěvekDrahy Stroupe, k usmevu je spis Tvuj prispevek. Poslechni si sefa Stratforu k jeho analyze situace na Ukrajine. I kdyz se vsemi jeho nazory souhlasit nelze, tak v jednom ma ...Zobrazit celý příspěvek
Drahy Stroupe,
k usmevu je spis Tvuj prispevek. Poslechni si sefa Stratforu k jeho analyze situace na Ukrajine. I kdyz se vsemi jeho nazory souhlasit nelze, tak v jednom ma pravdu - Rusku samozrejme nejde jen o ochranu svych soukmenovcu, ale prevsim jde o jeho preziti.
Z vojenskeho hlediska by vstup pripadne Ukrajiny do Nato a pripadne rozmisteni vojenskych systemu USA znamenalo drasticke naruseni rovnovahy a ja se domnivam, ze by rozhodne vedlo k valce. Coz, jak ja pevne verim, nikdo rozumny tady nechce.
Je to zhruba stejna situace, jako kdyby Rusaci v Kanade svrhnuli vladu, a chystali se s novou kanadskou vladou uzavrit vojensky pakt a rozmistit na jejim uzemi strategicke jaderne zbrane.Skrýt celý příspěvekWenet01 To není specialita naší politické scény, ale všech zemí světa... USA na jednu stranu bojují proti "tyranům" na druhou podporují třeba Saudy.. To že Rusko válčí na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek
Wenet01
To není specialita naší politické scény, ale všech zemí světa... USA na jednu stranu bojují proti "tyranům" na druhou podporují třeba Saudy.. To že Rusko válčí na Ukrajině jen proto aby ochránilo své soukmenovce je taky úsměvná teorie..Skrýt celý příspěvekCo mne nejvíce vadí je to neuvěřitelné pokrytectví, kvůli kterému jsme k smíchu po celém světě - ti co nejvíce mluví o anexích a bezprecedentímu překreslování hranic z velké části ...Zobrazit celý příspěvek
Co mne nejvíce vadí je to neuvěřitelné pokrytectví, kvůli kterému jsme k smíchu po celém světě - ti co nejvíce mluví o anexích a bezprecedentímu překreslování hranic z velké části schvalovali trhání Srbska a nedělám si iluze, že při pokusu o odtžení třeba Baškirstánu by jako první žvanili o právu na sebeurčení...
V případě Krymu nejde o principy, morálku nebo mezinárodní právo ale do vznostných keců zabalenou studenou válku s Ruskem...nic víc nic méněSkrýt celý příspěvekPáni aj ja dakujem za vaše názory. :) Je mi trocha ľúto že páni Hurvo a Kubiš nepochopili.. Z ich starni sa zrejme jedná o logický kolaps spôsobených ich zaujatosťou voči RU Jan ...Zobrazit celý příspěvek
Páni aj ja dakujem za vaše názory. :)
Je mi trocha ľúto že páni Hurvo a Kubiš nepochopili.. Z ich starni sa zrejme jedná o logický kolaps spôsobených ich zaujatosťou voči RU
Jan Kavan - Osobnosť ktorú si veľmi vážim za to že sa nebál povedať veci na rovinu video- https://www.youtube.com/watch?... Pozrite si video od 1:10:00Skrýt celý příspěvekm 164: jak říkáte, způsob je špatný, ale chceme-li lepší tak si asi budeme muset sednout před naše parlamenty a uspořádat majdan :-D OT, štěstěna je hodně vrtkavá, nebýt pomoci ...Zobrazit celý příspěvek
m 164: jak říkáte, způsob je špatný, ale chceme-li lepší tak si asi budeme muset sednout před naše parlamenty a uspořádat majdan :-D
OT, štěstěna je hodně vrtkavá, nebýt pomoci Senegalců mohlo být Slovensko možá součástí Maďarska :-D
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekhurvo: ještě jedna poznámka, nějaké referendum už proběhlo na Krymu už v roce 1991. Referendum v roce 2014 mohlo proběhnout klidně i pod ochranou OBSE nebo EU, ale EU se to za ...Zobrazit celý příspěvek
hurvo: ještě jedna poznámka, nějaké referendum už proběhlo na Krymu už v roce 1991.
Referendum v roce 2014 mohlo proběhnout klidně i pod ochranou OBSE nebo EU, ale EU se to za každou cenu snažila vše bojkotovat, nikdo jim nebránil tam vyslat pozorovatele, jen jejich "demokratické přesvědčení" jinými slovy názor lidí trvale žijících na Krymu jim je volný.
... důvody si dokážu domyslet, stačí se podívat jaký strach má ten novodobý "sovětský svaz" z referend ve Španělsku, Skotsku, to že se snaží uvnitř Itálie rozštěpit na sever a jih a nebo jak se muselo "pomoci" Irsku v případě přijetí Lisabonské smlouvy, umožnili jim referendum opakovat, protože to první nedopadlo podle představ reichstagu v Brusselu.Skrýt celý příspěvekhurvo: to bude hodně veselo a horko i na starém bělidle, obsazují tam neobydlené území s úspěchem, tam nikdo jiný nechce, pro ně je to příležitost, půjde také o to jaký systém v té ...Zobrazit celý příspěvek
hurvo: to bude hodně veselo a horko i na starém bělidle, obsazují tam neobydlené území s úspěchem, tam nikdo jiný nechce, pro ně je to příležitost, půjde také o to jaký systém v té době bude v Číně a jaký v Rusku, jsou o tom útržkovité informace, třeba prchají před komunismem :-D
To je situace přirovnatelná ke kosovské provincii, jen s tím rozdílem, že tam chodili za dob Jugoslávie Albánci za lepším sociálním systémem, a číňané jdou na sibiř makat a za životní příležitostí, pro ně je to jen neobsazená krajina, kam se nikomu nechce, jinde se tomu říká "životní prostor" přece jen jich je na jejich území moc.
Ale to bude v době kdy v Evropě už budou jen mešity a šaria, to už tu dávno nebudeme :-D dokonce ani EU nebo NATO tu nejsou na věčné časy.
Nepřihlédnutím k názoru obyvatel Krymu se tak tato část světa dostala, díky vnějším vlivům, do roku 1992 pohledu Československa, až konflikt na východě Ukrajiny dokonce poukázal na to, že ta hranice byla do té doby jenom na papíře, za více než 20 let ani nebylo ji potřeba vytyčovat, lidé chodili sem a tam jako za dob SSSR, dokud se někdo nerozhdl, že s ukrajinci chceme jiné "obchodní vztahy" než s rusy.
Bohužel si ukrajinci nechali "poradit" v USA, tak jako bílí koně v bývalé Jugoslávii.Skrýt celý příspěvekm164 Krym nebol anektovany. ak nieco bola to secesia. Volby neboli vseobecne uznane ,kedze pucisti nemaju legalitu ,ta zbytkova ostala na strane DLR , LLR a prezidenta ...Zobrazit celý příspěvek
m164
Krym nebol anektovany. ak nieco bola to secesia.
Volby neboli vseobecne uznane ,kedze pucisti nemaju legalitu ,ta zbytkova ostala na strane DLR , LLR a prezidenta Janukovica.
Ak sa hrame na dodrziavanie medz. zakonov v OSN to je uz minimalne od KOsova osetrene a moznost ktoru si vybrali Krymsky obyvatelia je zakonna.
A dokonca aj v ich Ukrajinskej ustave to je osetrene a autonomny Krym mal tu moznost.
Problemom je,ze uz minimalne od rozpadu Juhoslavie nik relevantny ,,zapadny svet hlavne,,nedodrzuje medz. zakony, ale aplikuje sa prAVO SILNEJSIEHO
Kto si myslis ,ze natlakom presadil tu rezoluciu v OSN? ano naj demokrati USA, aby si zabezpecili Kosovo
Toto teraz vyuzil iny silny hrac a uz to nie je demokraticke?
Pokial sa nezacne dodrziavat nejaka medz. dohoda a hlavne staty ,,zapadne,, budu ignorovat ci uz Jaltu ci OSN, kto urci co je a co nie je spravodlive, ked zakon dzungle nechceme opustit?
Podla mna bez ochoty na nejaku dohodu bud novu, ci vratenie sa k starym bude situacia vo svete vybusna a neprehladnaSkrýt celý příspěvekm164: Prominte, ale Vase nazory jsou uplne mimo misu. USA, ze se pohybu je na hrane? Kdy? Kdyz Obama pro CNN prohlasil: Ze Putin znervoznel, kdy USA zprostredkovali obchod s ...Zobrazit celý příspěvek
m164: Prominte, ale Vase nazory jsou uplne mimo misu. USA, ze se pohybu je na hrane? Kdy?
Kdyz Obama pro CNN prohlasil: Ze Putin znervoznel, kdy USA zprostredkovali obchod s predanim moci na Ukrajine? To jak povstalci odmitli dohodu EU s Janukovicem o predcasnych volbach a o 3 hodiny pozdeji se ho pokusili sejmout? - to myslite, ze je na hrane?
Nebo je na hrane, kdyz Nulandova pred kongresem USA prohlasila, ze ji operace na Ukrajine na podporu svobody od zacatku Maidanu staly 60 mio USD a ze Janukovic nedal prikaz ke strelbe do demonstrantu -> tudiz se strelbou zacali povstalci?
Nebo si na netu najdete rozhovor s Kavanem, jak se hlasovalo v OSN o intervenci do Iraku. A pak tady neco zvatlejte o neexistujicim mezinarodnim pravu.
Za me Amici jsou naprosto nerizena strela a delaji na svete jenom bordel, protoze jim chybi protistrana, ktera by je byla schopna brzdit.Skrýt celý příspěvekm164, semtam, Maros, DJW: díky za zajímavé názory m164: Jsem zastáncem názoru, že v dané otázce se mělo přihlížet k možnosti organizování plebiscitu, protože mezinárodní ...Zobrazit celý příspěvek
m164, semtam, Maros, DJW:
díky za zajímavé názory
m164:
Jsem zastáncem názoru, že v dané otázce se mělo přihlížet k možnosti organizování plebiscitu, protože mezinárodní právo zajišťuje, mimo jiné, i možnost konání referend za účelem určení hranic, oddělení se ze státu (viz třeba Skotsko), nebo dokonce i k takovým krokům jako je schválení ústavy.
Stačí se podívat na to jaký "odpor" kladli "ukrajinští občané" na Krymu během "anexe." Už to mohlo hodně napovědě o tom kam chtějí celou dobu patřit, to že je to z bláta do louže, to už je záležitost jiná.
O právoplatnosti samozvanců vládnoucích gangů na Ukrajině lze s úspěchem pochybovat, stačí se podívat na fotografie, na které tu odkazuje Maros, jestliže bereme jako bernou minci hlasování pod hlavněmi samopalů a ještě hlasování podvodem, tak kam sami patříme?
Možná by stálo od věci podívat se i potom, koho od léta 2013 poptávaly tak zvané "bezpečnostní služby" podobných Blackwateru. Už nešlo o lidi vybavené komunikovat v arabštině, ale v ruštině. Zřejmě "dovolenkáři" na druhé straně.Skrýt celý příspěvekAkcí Kosovo a odtržením části suverenního státu násilím zvenčí (o následné US základně a etnických čistkách v rámci Kosova na Srby ani nemluvě) jsme ztratili jakýkoliv morální ...Zobrazit celý příspěvek
Akcí Kosovo a odtržením části suverenního státu násilím zvenčí (o následné US základně a etnických čistkách v rámci Kosova na Srby ani nemluvě) jsme ztratili jakýkoliv morální kredit hovořit o právu silnějšího.
Už tehdy jsem říkal, že až se Rusko vzpamatuje a začne dle našeho scenáře řešit miliony rusů, kteří zůstali viset za hranicemi Ruska kvůli bolševickému malování hranic - bude to mazec. Jediné jak se tomu dalo předejít, bylo tvrdě trvat na neměnnosti státních hranic...nestalo se.
Akce Krym, proběhla jak proběhla - je to přání tamního lidu, autonomní republiky v rámci Ukrajiny posvěcené tamním parlamentem, částečně to připomíná sudety (až na to, že Krym nepatřil Ukrajině do osudného rozhodnutí z padesátých let), částečně Tureckou akci na Kypru (až na počet mrtvých), ale hlavně s čestnou vyjímkou Slovenska nemáme ve střední Evropě právo na nic jiného než šoupat nohama. My jsme odtrhli od Srbska kus jeho země násilím a smrtí tisíců civilních obyvatel během bombardování Evropské země...Rusko mohlo samozřejmě počkat pár měsíců, Ukrajina by zkusila Krym vyřídit vojensky a po masakru mohlo Ruské letectvo začít bombardovat Ukrajinu (mandát OSN stejně jako NATO v Srbsku není třeba) a tlouct do ní tak dlouho až by se sama stáhla - tj. přesně okopírovat Kosovo. Výsledek tentýž jen na místo dvou mrtvých tisíce. Celkově buďme rádi, že to nepokračuje a nemusíme se chystat na válku s Ruskem, kterou by nyní demoralizovaná Evropa vedla jen s mimořádnými obtížemi. RF je slabší, ale stačilo by se mu bránit a humanitárním bombardováním jej není možné přivést k rozumu.
Máme na krku Ukrajinu, statísíce budoucích i současných uprchlíků z ní, úkol postavit tu lumpenkracii na nohy a to v součtu s dalšími problémy EU dle mého docela stačí...Skrýt celý příspěvekPane Maroš domnívám se, že ani takové jednání jaké popisujete není důvod k odebrání části území suverénnímu státu a následné začlenění do státu jiného. Polsko jsem vybral pouze ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Maroš domnívám se, že ani takové jednání jaké popisujete není důvod k odebrání části území suverénnímu státu a následné začlenění do státu jiného.
Polsko jsem vybral pouze jako příklad a pokud se to někoho dotklo, tak se mu omlouvám.
Jinak doufám, že tu diskuzi admin mazat nebude. Myslím že přes rozdílné názory jsme se jí všichni snažili vést ve vší slušnosti.Skrýt celý příspěveksemtam: Nerozumieme si. Ja nie som proti tomu, aby bol Krym súčasťou Ruska, keď je taká vôľa jeho obyvateľov a osobne si myslím, že Krym už jeho súčasťou aj zostane. Vadí mi ...Zobrazit celý příspěvek
semtam:
Nerozumieme si. Ja nie som proti tomu, aby bol Krym súčasťou Ruska, keď je taká vôľa jeho obyvateľov a osobne si myslím, že Krym už jeho súčasťou aj zostane.
Vadí mi iba spôsob, akým to prebehlo. Uznajte, že nemôžeme dovoliť, aby sme sa riadili právom silnejšieho. Tento anarchizmus by bolo najlepšie už konečne úplne vytlačiť.
Inak Spiš som uviedol preto, pretože Spišské mestá zaberali rozsiahle územie, boli dlho od Uhorska nezávislé, spravovali ich Poliaci a dokonca sa o ne bojovalo. Je to zaujímavá téma, ale až obskúrne OT.
S post scriptom plne súhlasím, asi sme to trochu prehnali.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...