Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl
- 28. 1. 2016
- 149 komentářů
- Jan Grohmann
Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a průmyslem velké schizma. Na jedné straně se Vladimír Putin snaží posílit mocenské postavení Ruska na světové scéně, na druhé straně ruská ekonomika a průmysl takové snahy nedokáží podporovat.
V neklidné době
Od anexe Krymu ruská zahraniční politika směřuje sebevědomě k posílení mocenského postavení Ruska na světové scéně. Jednou z oblastí posilování ruského vlivu je Sýrie a obecně Střední východ.
Autor článku Constantine Sivkov na VPK soudí, že zvyšování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii nenechá NATO bez povšimnutí. V návaznosti na ruské kroky mohou země NATO dodávat zbraně “umírněným” povstalcům nebo se odhodlat k pozemní invazi do Sýrie. Podle Sivkova možná turecký tankový prapor v Iráku funguje jako “průzkum” s cílem zjistit reakci Ruska.
“Rusko přijalo výzvu a rozhodlo se posílit vojenskou přítomnost v Sýrii tím, že začalo urychleně stavět další leteckou základnu na jihu Homsu, čímž zvýší bojovou sílu v Sýrii na sto letadel, možná více. Tyto síly budou mít významný dopad na průběh války,” píše Sivkov.
Podle Sivkova se proto Rusko může dostat do hlubšího ozbrojeného střetu s radikálními extrémistickými skupinami na Středním vychodě podporovanými USA, státy Perského zálivu a Tureckem. Taková situace údajně může přerůst v přímou konfrontaci s členskými státy NATO.
Je na podobnou situaci Rusko připravené?
“Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění pozorně sledovali političtí a vojenští analytici, odborníci a významná část našich krajanů. Tolik pozornosti je pochopitelné: koneckonců závisí na tom jednání naší země ve velmi kritickém období. Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás. Nicméně, soudě podle poněkud kritických připomínek odborníků a rychle ukončené diskuze v médiích, ruské naděje se nepotvrdily v plné výši,” uvedl Sivkov.
Ruské letectvo v Sýrii
Ruská zahraniční politika, jasně stanovená Vladimírem Putinem, nezávisle a aktivně bojuje za ochranu ruských zájmů ve všech klíčových oblastech světa, včetně “horkých” míst. Vladimír Putin varoval “partnery”, že v případě neuvážených akcí Rusko nebude reagovat jen v ekonomické sféře.
Rusko již “partnerům” předvedlo okřídlenou střelu X-101 vypálenou na cíle v Sýrii ze strategických bombardérů Tu-160 nebo střelu s plochou dráhou letu Kalibr vypouštěnou z ponorky ve Středozemním moři. Stejně tak lze k ruským varováním zařadit “nechtěný únik” nákresu jaderného torpéda Status-6.
Podle Sivkova použití podobných zbraní na rebely nemá příliš vojenský smysl. Šlo o jednoznačnou demonstrací síly a vzkaz Západu, že Rusko má dostatečné prostředky k “nehospodářským” odpovědím.
Avšak každá vojenská akce, a to i ruská operace v Sýrii, potřebuje ke svému úspěšnému fungování velké finanční, technické a lidské zdroje. Bez dostatečně robustní podpory průmyslu není sebevědomá zahraniční politika možná. Podle Sivkova je zdrojem obav například ruská letecká kampaň v Sýrii.
Ruská letecká technika je v Sýrii přetěžována, což na jedné straně ukazuje na velké nasazení pilotů a leteckého personálu, na druhé straně to vede k rychlému opotřebovávání letecké techniky a riziku technické poruchy.
Sivkov odhaduje, na základě veřejně dostupných zdrojů, že poslední dva měsíce každé ruské letadlo denně provedlo 1,8 - 2 vzlety. V posledních dekádách přitom letecké ofenzívy trvaly průměrně čtyři až pět dní, kdy každé letadlo provedlo denně 1,4 vzletu.
V minulosti, při podobně dlouhých leteckých kampaních, přitom každé letadlo obvykle provedlo denně 0,8 až 1,1 vzletu. “Naše letectvo proto pracuje s nadpozemskou intenzitou,” soudí Sivkov. Ruská letecká síla v Sýrii odpovídající velikostně pluku provádí operace s intenzitou odpovídající divizi.
Takové intenzivní nasazení leteckých sil ukazuje na nedostatečnou kapacitu ruského letectva.
Podle Sivkova může být problémem nedostatečná kapacita syrských letišť, ale ruské letectvo mělo údajně dostatek času na rozšíření kapacity letiště nedaleko města Lázikíja.
Ruské letectvo malou leteckou kapacitu řeší omezeným použitím dálkových bombardérů Tu-22M3. Právě tyto bombardéry jsou vybaveny střeleckým systémem SVP-24 schopným přesně zasahovat cíle “hloupými” bombami.
Přesných zbraní nemá Rusko dostatečné množství a všechna další taktická letadla se systémem SVP-24 jsou již v Sýrii. Podle všeho byly v posledních dvou měsících instalovány další SVP-24 do bojových letadel, což umožnilo zvýšit počet ruských letadel v Sýrii.
Dalším důvodem je jednoduše nedostatečný počet vycvičených pilotů. Sivkov upozorňuje, že to je důvod, proč nebyly do akce nasazeny letadla z ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Současná palubní letadla mají navíc velmi omezené možnosti při útocích na pozemní cíle.
Pozemní jednotky potřebují munici
Sivkov však zdůrazňuje, že letectvo nedokáže porazit povstalecké síly, k tomu jsou nutné pozemní síly. Hlavním nástrojem pozemních sil jsou pak dělostřelecké a raketové jednotky.
Například 7. října provedla syrská armáda ofenzivu do hloubky 50 až 70 km. Hluboký průlom umožnilo především masivní nasazení polního dělostřelectva a raketových jednotek. Spotřeba munice však byla enormní.
Palebný průměr raketometu Grad je dle článku 80 raket, které dokáže raketomet vyslat ve dvou salvách. Palebný průměr samohybné (nebo tažené) houfnice je 40 až 50 dělostřeleckých granátů, které dokáže poslat na cíl během 7 až 12 minut. V návaznosti na to, houfnice dokáže při 20 až 40 minut trvající dělostřelecké podpoře využít 1,5 až 2 palebné průměry, tj. asi 60 až 100 granátů.
Sivkov dává příklad z druhé světové války, kdy sovětské dělostřelectvo muselo na proražení 1 km široké nepřátelské obrany nasadit 100 až 120 děl, v kritických místech pak až 300 děl. To znamená, že v případě 10 km dlouhé fronty by mělo být nasazeno alespoň tisíc děl a 100 000 dělostřeleckých granátů.
Jurij Šabalin, další z autoru VPK, upozorňuje, že Rusko musí vyrábět minimálně 1 milion dělostřeleckých granátů ročně. V opačném případě při větším konfliktu ruské armádě rychle dojde munice. Sivkov však spekuluje, že při podobném tempu ruské dělostřelectvo při útoku na 10 km širokou frontu spotřebuje měsíční výrobní kapacitu dělostřeleckých granátů.
Ruský průmysl zaostává
Není to však jen o dělostřeleckých granátech, ale i o dostatečném počtu protitankových zbraní, munice pro tanky a pěchotu. Pro dlouhodobé vedení méně či více závažného konfliktu musí ruský průmysl generovat miliony kusů munice měsíčně. V Rusku podle expertů takové výrobní kapacity nyní nejsou.
Západní sankce navíc zpomalily výrobu ruských přesných zbraní, protože ruský průmysl je stále závislý na dodávkách špičkových technologií, především mikroelektroniky, ze zahraničí. Ale také výroba dostatečného počtu dělostřeleckých granátů vyžaduje obrovské množství nových digitálně řízených obráběcích strojů, které ruský průmysl nedokáže v dostatečné výši vyrábět.
Sivkov proto upozorňuje, že výroba řízených střel všeho druhu je o dva řády pomalejší, než ve Spojených státech.
“Je třeba si uvědomit, že bez rozsáhlé obnovy průmyslového potenciálu naší země na novou technologickou úroveň a znovuvytvoření celých průmyslových odvětví od úplných základů (high-tech elektronika - pozn. red.), je nemožné podporovat prezidentovy zahraniční politické požadavky,” píše ve svém článku Sivakov.
“K zásadním změnám by muselo dojít i v řídících složkách a lidech, taktéž v obchodních a subdodavatelských vztazích i ve smýšlení a přístupu obyčejných pracovníků, neboť bolestí, s níž se ruská společnost nevypořádala, jsou hospodářská kriminalita, dodržování zákonů i rozsáhlá korupce úředníků,” dodává Sivkov.
Ve spojení s problémy ve školství a vědě Sivkov soudí, že vektory domácí a zahraniční politiky jsou naprosto odlišné. “ V dějinách Ruska už taková situace nastala a neskončila příliš slavně,” uzavírá Sivkov.
Zdroj: VPK
Související články
Rusko rozšiřuje testy bojových robotů
Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních ...
- 04.01.2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko ohrožuje narůstající islamismus v zemi
Rusko má s islámem dlouholeté zkušenosti a na jeho území žije několik milionů muslimů. Avšak v ...
- 04.01.2016
- 51 komentářů
- Václav Kopecký
Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35
Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...
- 06.01.2016
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb
Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...
- 19.01.2016
- 201 komentářů
- Jan Grohmann
m164 Pozorně si přečtěte, na co reagujete. Anexe jakožto taková znamená připojení cizího státního území k jinému státnímu celku. A jak píšu cca od 50. let (tím myslím OSN) se ...Zobrazit celý příspěvek
m164
Pozorně si přečtěte, na co reagujete.
Anexe jakožto taková znamená připojení cizího státního území k jinému státnímu celku. A jak píšu cca od 50. let (tím myslím OSN) se bere jako nelegální (zjednodušeně). Přičemž je "nově" anexí rozuměno připojení území bez svobodné vůle obyvatelstva či bez souhlasu státu, kterému bylo území anektováno(...).
A zde, pokud se bavíme o Krymu nastává problém. Tedy problém užití výrazu anexe. Obyvatelstvo Krymu, přesněji Autonomní republiky Krym, se svobodně rozhodlo v referendu o své budoucnosti. Na co to naráží je souhlas zbytku Ukrajiny. Jenže na Ukrajině v té době již proběhl puč (přesnější termín myslím ani není, ať znalejší doplní). V době krátce pro provedení puče je vždy situace velmi nepřehledná. Krym vlastně využil příležitosti a vyhlásil referendum. Pučisté v té době neměli legitimní mandát, na Ukrajině de-facto zavládlo bezvládí.
Tudíž pojem anexe naráží na svobodnou vůli (referendum) odpojeného území a zhroucení práva na Ukrajině. Kdyby na Ukrajině probíhali předčasné volby, tak pojem anexe by ohledně Krymu dosahoval pravdivosti cca 50%. Kvůli puči a referendu již pojem anexe není aktuální. Také musíme započítat schválení všemi oblastmi RF pro připojení Krymu.
Samozřejmě, dají se ještě zohlednit další neméně podstatné věci, které ovšem zase hrají v neprospěch anexe.
Tolik k anexi. jen připomenu, že jsme OT.Skrýt celý příspěvekm164: Děkuji Vám pane. Lépe bych to nenapsal. Přestože se Váš příspěvek netýká článku, jsem přesvědčen že to co jste napsal je nutné stále opakovat. Přecházení, nebo dokonce ...Zobrazit celý příspěvek
m164: Děkuji Vám pane. Lépe bych to nenapsal. Přestože se Váš příspěvek netýká článku, jsem přesvědčen že to co jste napsal je nutné stále opakovat. Přecházení, nebo dokonce překrucování tohoto faktu, se nám může zatraceně vrátit.Skrýt celý příspěvek
flanker.jirka: Vo vojsku Ruského impéria neboli len Rusi, rovnako ako ani v Sovietskom zväze. Neprechádzajme opäť do selektívneho výberu čo je a čo nie je Ruské z histórie ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka:
Vo vojsku Ruského impéria neboli len Rusi, rovnako ako ani v Sovietskom zväze. Neprechádzajme opäť do selektívneho výberu čo je a čo nie je Ruské z histórie štátnych útvarov na jeho území podľa toho, čo sa komu kedy hodí. Navyše bol pripojený Katarínou II, národnosti Pruskou, čo len zdôrazňuje absurdnosť týchto argumentov.
Anexia nie je mediálny pojem, je to pojem právny. Na jednej strane všetci nadávajú na newspeak a balenie všetkého do vaty a na druhej strane sa neštítia robiť to isté, keď sa im to práve hodí.
Rovnako sem neťahajme kto chce kde žiť. Sudetskí Nemci a Juhoslovenský Maďari tiež neboli najšťastnejší s usporiadaním po I. svetovej vojne, ale azda nebudete teraz obhajovať Mníchov a Viedenskú arbitráž. Mimochodom práve Československo a naša exilová reprezentácia zohrala významnú rolu pri formovaní princípu nulitnosti dohôd pod politickým a/alebo vojenským nátlakom a pod hrozbou nátlaku. Pre zmenu hraníc sú presne stanovené podmienky a nestačí len nespokojnosť časti obyvateľstva.
semtam:
Anexia nie je legálna, mýlite si ju s inými pojmami. Jediné medzinárodným právom uznávané spôsoby nadobúdania územia sú:
1. prvotná okupácia terra nullius (dnes už bezpredmetná),
2. vydržanie (zložité, vyžaduje tichý súhlas pôvodného vlastníka a "immemorial possession", v právnickej literatúre prekladané ako držba od nepamäti, ako aj splnenie ďalších podmienok),
3. akcesia/akrescencia (získanie územia pôsobením prírodných podmienok a ľudskej činnosti - nánosy, vysúšanie pobrežia a pod, avšak musia byť splnené i ďalšie podmienky),
4. cesia (zmluvný prevod medzi pôvodným a novým vlastníkom) a
5. abjudikácia (arbitrážne konanie/rozhodnutie medzinárodného súdu, ktoré ale rovnako vyžaduje splnenie ďalších podmienok).
Anexia nevyžaduje ozbrojený stret. Príkladom pokojnej anexie je Anšlus Rakúska a anexia Pápežského štátu Talianskom. Jej hlavným znakom je pripojenie územia druhého štátu bez ohľadu na jeho vôľu.
Odporúčam študovať odbornú literatúru a nie úryvky z Wikipédie, ak chcete diskutovať o aspektoch medzinárodného práva.Skrýt celý příspěvekAnexe Krymu je spíš mediální pojem, zkuste se zeptat lidí, kteří tam žijí kam chtějí patřit. Jsou ve stejné situaci jako Srbové v Kosovu z kterého si amíci udělali překladiště ...Zobrazit celý příspěvek
Anexe Krymu je spíš mediální pojem, zkuste se zeptat lidí, kteří tam žijí kam chtějí patřit. Jsou ve stejné situaci jako Srbové v Kosovu z kterého si amíci udělali překladiště drog, ve stejné situaci byli po první světové válce i němci žijící na území vznikajícího československa.
Už z tohoto důvodu bych čekal od představitelů ČR větší nadhled než anální alpinismus chlebodárců hájících se "transatlantickou kulturou."
Rusové si Krym vybojovali ve válkách s Turky - Osmanskou říší.Skrýt celý příspěvekm164 Když jsme u toho vysvětlování pojmů, tak anexe je jen terminus technicus. Anexe může být legální i ilegální, dle práva. Ovšem v praxi cca od 50.let 20. století se anexí ...Zobrazit celý příspěvek
m164
Když jsme u toho vysvětlování pojmů, tak anexe je jen terminus technicus. Anexe může být legální i ilegální, dle práva. Ovšem v praxi cca od 50.let 20. století se anexí spíš myslí ono nelegální odtržení bez referenda a dalších záležitostí. I když podstata legality nebyla u anexe vyškrtnuta.
Váš příklad s prezidenty je trošičku trapný. Úplně si v něm protiřečíte.Skrýt celý příspěvekDJW_: Víte, já už jsem Vaše názory párkrát četl, a měl bych k nim pár připomínek. 1) To, že je manželka Vašho znameho z Charkova je sice hezké, ale záleží také na tom, s kým se ...Zobrazit celý příspěvek
DJW_: Víte, já už jsem Vaše názory párkrát četl, a měl bych k nim pár připomínek.
1) To, že je manželka Vašho znameho z Charkova je sice hezké, ale záleží také na tom, s kým se stýká. Například já mám ve svém okolí plno lidí, kteří prezidenta Zemana nesnáší. Ale nemůžu podle toho tvrdit, že nálada ve společnosti je protizemanovská. Volby nakonec ukázal opak.
2) Vyrábíme především pro jednu francouzskou firmu. Protže se jim zdálo, že jsme moc drazí, poptali tu samou výrobu ve Francii. Nabídka byla o cca 1/3 vyšší a ještě použili horší (ale levnější) materiál, který neodpovídal požadavku. Ale nemohu na základě toho tvrdit, že výroba ve Francii je neefektivní, drahá a špatná.
3) žil jsem půl roku ve Španělsku, přesto si netroufám tvrdit, že znám španělskou mentalitu.
Na všechny tyhle soudy typu "já jsem tam byl a vy ne, já to musím vědět" se tedy dívám s velkým nadhledem.
Mimochodem, CNC stoly vyrábí s prominutím "kdo má do pr... díru", takže nahradit je čínskou produkcí je vcelku snadné. Ono i tříosku není problém koupit v Číně, relativně kvalitní a za dobrou cenu. Ale už to bude horší s pětioskou nebo multifunkční mašinou. Ono to ti Číňani tak nějak taky umí. Jenže ono to pak funguje tak nějak Čínsky. A to už vůbec nemluvím o řídicím systému.Skrýt celý příspěvekDJW_ Anexia je odňatie cudzieho územia a jeho následné prisvojenie si proti vôli pôvodného štátu. Nech sa na to pozriete z akéhokoľvek pohľadu, bez ohľadu na politické názory, ...Zobrazit celý příspěvek
DJW_
Anexia je odňatie cudzieho územia a jeho následné prisvojenie si proti vôli pôvodného štátu. Nech sa na to pozriete z akéhokoľvek pohľadu, bez ohľadu na politické názory, Krym bol podľa medzinárodného práva anektovaný.
Súčasný Ukrajinský prezident je legitímny i legálny. Uznávajú to i Ruské autority, i keď s tým osobne nesúhlasíte. V prípade politikov hovoríme o mandáte, ktorý dostávajú od zdroja moci - ľudu. Keď im zanikne podpora, prichádzajú o legitimitu, i keď legálne ich mandát môže pokračovať. Ak však nastanú nové voľby, z ktorých vzíde nový prezident, zaniká i legalita pôvodného prezidenta. Radšej prenechajte výklad práva právnikom.
Súčasný stav nemusí vyhovovať všetkým Ukrajincom, no nezabúdajte, že rovnako mnohým nevyhovuje Fico alebo Zeman, no dokým je ich mandát legitímny a legálny, je možné iba nadávať.Skrýt celý příspěvekRF samozrejme dal nakupuje obrabeci stroje, jen je ted nakupuje od USA firem, ktere maji pobocku treba v Cine. Referendum na Krymu bylo uz v roce 1991 a Krym by se odtrhl, ale ...Zobrazit celý příspěvek
RF samozrejme dal nakupuje obrabeci stroje, jen je ted nakupuje od USA firem, ktere maji pobocku treba v Cine.
Referendum na Krymu bylo uz v roce 1991 a Krym by se odtrhl, ale UA vyhrozovala valkou.Skrýt celý příspěvekK vyrobnym moznostiam ruska: moj dobry znamy a asi buduci obchodny partner vozil slivenske stoly pre CNC masiny pre nemenovanu rusku zbrojovku. Po politickom sumraku zacal byt ...Zobrazit celý příspěvek
K vyrobnym moznostiam ruska: moj dobry znamy a asi buduci obchodny partner vozil slivenske stoly pre CNC masiny pre nemenovanu rusku zbrojovku. Po politickom sumraku zacal byt problem s neochotou bank prefincovavat vyrobu (jeden stol bez elektrobiky cca 200.000€), neskor prisli sankcie a sucasne aj rusi deklarovali ze maju zaujem o veci vyrobene u nich. Vzhladom na posledne menovane tipujem ze rusi nie si fanaticki hlupaci (ako tvrdia niektore medialne KANALY), predpokladam ze maju zabezpene nahradne zdroje bez ohrozenia vlastnej sebestacnosti.
Neda mi neopytat sa pana autora ako to myslel s tou "anexiou" Krymu, ked Krym zostal pri deleni ZSSR ako autonomna republika s tym ze v buducnosti sa pocitalo s refetendom o jeho zotrvani v ramci UA. Druha vec ze sa na to zabudlo.
Ak bolo odtrhnutie Krymu anexiou, tak potom neviem ako nazvat nasilny puc v Kyjeve a sucasneho akoze prezidenta, ked ani jeden zo 4 dovodov uvedenych v UA ustave na zaniknutie Janukovicovho mandatu nebol naplneny.
Len tak BTW manzelka toho znameho je z Charkova, takze mam celkom blizke info co sa dialo od kyjevskeho prevratu do referenda.
Prosim trochu menej propagandy, priatelia.Skrýt celý příspěvekfenri: Zajímavý názor, je bych přidal pár postřehů, které můžou být mimo, ale nemusí. 1) Porovnání sil (2 CVN versus ruské síly) - aby se toto dalo plně srovnat mělo by se brát v ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Zajímavý názor, je bych přidal pár postřehů, které můžou být mimo, ale nemusí.
1) Porovnání sil (2 CVN versus ruské síly) - aby se toto dalo plně srovnat mělo by se brát v potaz vzdálenost letišt / palub od cílů (čas na přelet do zony), k tomu se musí přidat u pilotů předletová příprava / vyhodnocení letů a kdo ví co ještě :)
2) Co se týká Kobani a vlastně použití letecké podpory oběcně, došli jsme (západní země / NATO - vyberte si co chcete ) do bodu kdy se každej odhoz skoro povoluje, potvrzuje se povaha cíle a podobně. Došli jsme do místa, kde způsobení vedlejších škod je bráno společností skoro jako válečný zločin... a to v boji s někým, koho něco takového nezajímá ..... smutné.
Jinak, co se týká MANPADů / PVO - Můžeme být všichni asi rádi, že nic moc nepoužívají, i když si pamatuji videa kde Daeš využíval ZSU-23-4 pro podporu svých obrněných sil.Skrýt celý příspěvek5km létají jen Tu-22 a občas Su-24. Ale YT je plný videií Su-25, Su-34, Mil-24 a docela i Su-24, jak se placatí pár metrů nad terénem, zpravidla za frenetického hýkání AllahuAkbar. ...Zobrazit celý příspěvek
5km létají jen Tu-22 a občas Su-24. Ale YT je plný videií Su-25, Su-34, Mil-24 a docela i Su-24, jak se placatí pár metrů nad terénem, zpravidla za frenetického hýkání AllahuAkbar. Takže sundavat by bylo co. Ale zdá se, že i Západ a státy Zálivu mají jisté pochybnosti o loajalitě a kvalitách demokratické opozice a MANPADy jim (zatím) nedodali.Skrýt celý příspěvek
ruleta: MANPADS jsou tak do tech 5km letove hladiny a pod tohle rusove nelitaji. Neco s vyssim dosahem, uz jsou potvory namontovane na nejakem podvozku a s radarem, takze ikdyby to ...Zobrazit celý příspěvek
ruleta: MANPADS jsou tak do tech 5km letove hladiny a pod tohle rusove nelitaji. Neco s vyssim dosahem, uz jsou potvory namontovane na nejakem podvozku a s radarem, takze ikdyby to tam nekdo dodal, tak si streli jednou a pak vsechny bombardery litaji s protiradarovejma strelama. Zapnes radar a prilitne ti pozdrav. Srbove se umeli perfektne schovavat se svym PVO, ale tady bych na to moc nesazel.
Navic se zda, ze tohle je kategorie zbrani, kterou si tem silencum netroufne dodat nikdo, protoze driv nebo pozdeji by to schytal i nejakej dopravak v Turecku nebo SA. Spis je divny, ze nikde nejsou forky MANPADu ukoristenych syrske/iracke armade. Par letadel a vrtulniku jim popadalo, ale vzhledem k tomu, kolik skladu bylo zabrano syrske a iracke armade, je temer jiste, ze tam byla poradna zasoba i techto zbrani. A RF tam sakra nizko lita s Mi-24P a to by melo jit sundat relativne lehko.Skrýt celý příspěvekZakladni rozdil mezi USA a Ruskem je v politickem zadani. Zatimco Rus vic ceho chce dosahnout a podle toho jedna (kazdy kdo se podiva na mapu a rozmisteni jednotlivych ...Zobrazit celý příspěvek
Zakladni rozdil mezi USA a Ruskem je v politickem zadani. Zatimco Rus vic ceho chce dosahnout a podle toho jedna (kazdy kdo se podiva na mapu a rozmisteni jednotlivych znepratelenych stran vi proc neutoci intenzivne na takzvany islamsky stat), tak USA (bohuzel) netusi ani naznakem kam se chce dostat - vize (vse dohromady) Syrie bez Assada, bez Al Nusra, bez Islamskeho statu....je jaksi nerealizovatelna.
CAS je poskytovani jak kurdskym, tak irackym jednotkam (nedavno, Ramadi).
Osobne jsem prekvapen, ze opozicni skupiny nemaji (uz) dostatecne mnozstvi manpads, tak aby ucinne eliminovaly ruske letecke utoky, takze evidentne nejake dohoda Rusko-USA, USA-staty Perskeho zalivu musi existovat.Skrýt celý příspěvekPavel 75 + dušan - zhruba souhlas, snad jen s pár poznámkami - Syrie je nepochybně kombinací ruského showroomu (takové MosAershow na steroidech), testování nových hraček a středně ...Zobrazit celý příspěvek
Pavel 75 + dušan - zhruba souhlas, snad jen s pár poznámkami - Syrie je nepochybně kombinací ruského showroomu (takové MosAershow na steroidech), testování nových hraček a středně velkého cvičení ve vzdálené oblasti. Na druhou stranu to je celkem běžné (jak mění válku solo nálet B2 apod.) a pochopitelné. Ostatně cvičné důvody považuji za jeden z dobrých a regulerních důvodů nasazení naší armády v Afghanistanu. Co se týče srovnání síly s Itálií - no, na jednu pravdu je to přes různé syntetické ekonomické benchmarky pravda, na druhou stranu to s reálnou silou nesouvisí. Ruské vedení války je nepochybně levnější (a při vší mé úctě k italské kuchyni, architektuře a některým autům i efektivnější) a prostě reálně si Rusko může dovolit více letadel a má k dispozici více munice a více vcelku motivovaných vojáků. Ona to "forza Italia" se ve vojenské oblasti už móóóc dlouho neprojevila. Ale jak říká Hemingway - Italové umí vést války nejlépe ze všech národů - vždy jsou na vítězné straně.Skrýt celý příspěvek
To, co mě přijde na Rusech zajímavé (to zase bude Todo-Logikova exploze) je schopnost vytřískat z minima maximum (a občas to na prahu úspěšného finále podělat stylem, který umí ...Zobrazit celý příspěvek
To, co mě přijde na Rusech zajímavé (to zase bude Todo-Logikova exploze) je schopnost vytřískat z minima maximum (a občas to na prahu úspěšného finále podělat stylem, který umí napodobit jen Češi). Zdůrazňuji slovo "zajímavé", ve smyslu "vhodné ke studiu a osvojení si vybraného". Momentální ruské síly v Syrii jsou menší, než tam mají samotné USA (dvě CVN ve formě), přesto dokázaly otočit konflikt ve prospěch svého favorita. USA investovaly půl miliardy dolarů (tedy řádově více, než než dosud stála celá ruská intervence) aby výsledkem bylo pět loajálních schopných vojáků. Samozřejmě na to mají, ale nějak jsme si (celý Západ) zvykli dělat věci moc draze, měkce a nekoncepčně. Mame za sebou 2 roky (údajně) intenzivních náletů s jediným konkrétním a nepopiratelným úspěchem (Kobani), který byl navíc podmíněn značným nasazením kvalitní bojové síly (Pešmergů). Když škrtneme propagandu, je jasné, že výmluva na to, že mi bombardujeme mile a sladce a pouze zlý Daeš a Rusové krvavě ja zle (a pouze hodnou An-Nusru + další hodné islamisty a kamiony s plyšáky a sunarem) zřejmě daleka od pravdy, ale hlavně na výsledek to vliv nemá. Západ má skvělou techniku, skvělé vojáky, ale jeho politici jim hází klacky pod nohy. Navíc je tu jistá forma sebeokouzlení technikou a technologií, pro které se občas ztrácejí věci pro skutečnou válku (hnusnou, špinavou a levou) opravdu důležité.
P.S. Pro Logika - je to myšleno přesně jak je to napsáno a není za tím ani informace o tom, že v Rusku jsou levnější banány než v Bruselu, nebo že Sparta porazí Baník. To jen abychom si ušetřili tapetování.Skrýt celý příspěvekMyslím, že to MacGyver řekl dobře. Víme kulový. Jenom bych dodal, že chybějící elektroniku od západu možná brzy nahradí čínská. Víme co ty kluci šikmooký dovedou..... To bude ve ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že to MacGyver řekl dobře. Víme kulový. Jenom bych dodal, že chybějící elektroniku od západu možná brzy nahradí čínská. Víme co ty kluci šikmooký dovedou..... To bude ve finále škoda pro západ, i když to teď Rusa asi bolí.Skrýt celý příspěvek
Bylo by také dobré si uvědomit, že vysoká politika má sice hodně společného se selským rozumem, ale v praxi se dělá trochu jinak a to podstatné se děje mimo zraky nás blbců, kteří ...Zobrazit celý příspěvek
Bylo by také dobré si uvědomit, že vysoká politika má sice hodně společného se selským rozumem, ale v praxi se dělá trochu jinak a to podstatné se děje mimo zraky nás blbců, kteří to komentujeme a zastáváme nějaké vlastní irelevantní stanovisko na nějaké směšné diskusi :) To není nic proti nikomu.
Basar Asad se snažil vtáhnout Rusko do konfliktu už od prvopočátku. Dlouhou dobu se mu to nedařilo. V momentě, kdy rus vstoupil na scénu, byl už uzavřený politický a mezistátní handl, kterému předcházeli horečné přípravy. Rusko ve skutečnosti může na své intervenci i vydělávat bez toho aniž by jej to stálo jediný zlaťák z vlastní kapsy. Jak je to ve skutečnosti se nikdo nedoví, ale schovat politický kšeft za velmocenské ambice je perfektní tah. Nicméně velmocenské ambice jako takové, bych Rusku rozhodně neupíral. Jednoduše si myslím, že rus využil příležitosti téměř beze zbytku. Pro méně pozorné zdůrazňuji, že nejsem fanda žádné strany konfliktu.
Jistě si vzpomenete, okamžik, kdy byl první úder ze strany USA (NATO) na spadnutí každou vteřinu. Výsledkem tohoto nátlaku byla bezproblémová likvidace chemických zbraní. Západ v ten moment vyhrál jen politickým nátlakem a splnil jeden ze dvou hlavních cílů - paralyzovat a odzbrojit politicky nepřátelský stát, tak aby nedokázal škodit ve ve velkém. Druhý cíl byl rozjebat zemi tak, aby se zmítala vnitřním konfliktem a neměla klid na podporu organizované teroristické činnosti proti západu, kteé se věnoval ve hojné míře. Tento cíl se proti situaci před občanskou válkou povedlo splnit také velmi dobře. Bonusem pro USA je nepříjemnost pro svého obchodního rivala EU v podobě uprchlické krize.
Zmíněný první úder západu byl tehdy prý odvrácen pohotovým zásahem Rusa, který hrdinně sestřelil dvě střely Tomahawk mířící jako první úder na Sýrii :) Že se jednalo o plánovaný a úspěšný test Izraelské protiraketové obrany se už ve vášních probíhajících v mainstreeamu už nikdo nereflektoval. Ono totiž stačí vybrat si úhel pohledu a podle toho filrovat informace. Svého geroje si pak každá najde podle gusta.Skrýt celý příspěvekKóĎA: Musím vám vypisovat všechny války a konflikty? Ano, mohutné zbrojení za stalinského režimu je jedním z faktorů, proč SSSR ustál německý nápor, a konflikty v Mandžusku ...Zobrazit celý příspěvek
KóĎA: Musím vám vypisovat všechny války a konflikty? Ano, mohutné zbrojení za stalinského režimu je jedním z faktorů, proč SSSR ustál německý nápor, a konflikty v Mandžusku posloužily jako testovací prostor, stejně jako dnes Sýrie.
JirkaM: Být Francouzem a Britem, tak bych v roce 1853 taky nebyl rád, že Rus chce zmocnit Bosporu a Dardanel a expandovat do východního Středomoří.Skrýt celý příspěvekJenom jeste k te kampani v Libyi a dojiti munice.Nedosla tam nahodou jen a pouze presne navadena munice? Ja myslim, ze problem se tykal predevsim presne navadene munice, pokud je ...Zobrazit celý příspěvek
Jenom jeste k te kampani v Libyi a dojiti munice.Nedosla tam nahodou jen a pouze presne navadena munice? Ja myslim, ze problem se tykal predevsim presne navadene munice, pokud je to vubec pravda, protoze pote jsem cetl clanky, kde to bylo popirano. Pykud by dosla presne navadena munice, mohli pouzit hloupe bomby, jenom to chtelo najit odvahu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...