Ruské projekty bojových bezpilotních letadel

Suchoj T-50
Foto: Na základě stíhačky Suchoj T-50 vznikne bojový bezpilotní letoun. / Alex Beltyukov

Ruský vojenský průmysl pracuje na nové generaci bojových bezpilotních letadel. Vývoj bojových dronů začne v tomto roce a prvních prototypů se dočkáme údajně již v roce 2017.

Rusko dohání vývoj bezpilotních letadel

Vývoj bojových bezpilotních letadel probíhá ve všech průmyslově vyspěl ých zem ích . Prim hraj í Izrael a Spojené státy. Evropské země se snaží neztratit kontakt projekty jako nEUROn nebo Taranis. Velká Británie a Francie rovněž plánují vývoj společného bojového bezpilotního letounu.

 

Snaží se také Čína. V polovině minulého roku „unikly“ do médií fotky čínského bojového bezpilotního letadla "Ostrý meč".

 

Rusko, které na tomto poli očividně zaspalo, se snaží nyní ostatní země dohnat. Podle informací z roku 2012, měl první ruský bezpilotní bojový stroj vzlétnout již v tomto roce. Avšak podle nejnovějších informací tomu bude až o několik let později.

 

" Z hlediska teorie, inženýrských a projektových nápadů, nejsme na posledním místě na světě,“ řekl minulý rok Vladimír Anochin, viceprezident Ruské akademie pro geopolitické otázky, deníku Pravda.

 

Máme skvělé týmy, které na tom (bezpilotní letadla – pozn. redakce) pracovaly desítky let,“ pokračuje Anochin. „Ale nemáme dostatek volných rukou. Nemáme průmyslovou základnu, nemáme kvalifikované pracovníky, kteří by mohli vyrábět obrovské množství dronů, které potřebujeme.“

 

"V současné době se ruské ministerstvo obrany snaží  situaci  napravit tím, že zaháj ilo a financuje program y , kter é vytvoří řadu dronů různých typů a tříd," řekl  deníku  Pravda  Denis Fedutinov, ruský expert na bezpilotní letadla .

 

Dva ruské projekty bojových bezpilotních letadel

Do ruskojazyčných médií prosákly informace o dvojici připravovaných projektů. Prvním má být pětitunový bojový dron vyvíjený leteckou firmou Sokol z Nižného Novgorodu.

 

Druhým je velký dvacetitunový stroj, odvozený od stíhačky T-50 a vyvíjený firmou Suchoj. Obě firmy jsou součástí holdingu Spojené letecké korporace leteckých výrobců OAK (Obyedinyonnaya Aviastroitelnaya Korporatsiya).

 

Jako prvního se s největší pravděpodobností dočkáme bezpilotního letadla od firmy Sokol. Z ahájí me vývojov é pr áce (bezpilotního letadla firmy Sokol – pozn. r edakce) v letošním roce. P lán je dokončit vývoj a přejít na úřední zkoušky nebo experimentální vojenské využívání budoucího zařízení v roce 2017," řekl ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov.

 

Vývoj nového komplikovaného zbraňového systému však není jednoduchou záležitostí. Podle Borisova si firma Sokol dříve od ministerstva vyslechla kritické poznámky o technické vyspělosti konceptu letadla. Podle B orisova však firma Sokol za poslední rok a půl udělala velký pokrok.

 

"Jsem přesvědčen, že všechny komponenty pro budoucí projekt a výsledky výzkumných prácí, které jsou již téměř hotové, nám umožní začít vývoj letadla s minimálním rizikem. Už jsme se rozhodli, že začneme naši práci v letošním roce," prohlásil Borisov.

Nezávisle na projektu firmy Sokol běží v Rusku ještě vývoj 20 tunového bezpilotního letadla - bezpilotního derivátu stíhačky 5. generace Suchoj T-50. Projekt poprvé viděla veřejnost  na loňské moskevské letecké výstavě MAK S 2013.

Podle Olega Bočkareva, náměstka předsedy Vojensko-průmyslové komise při ruské vládě, se prototyp bezpilotního T-50 dostane do vzduchu v roce 2018.

 

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko od Francie výsadkové lodě Mistral dostane

V souvislosti s událostmi na Krymu a Ukrajině se mluvilo o možnosti zrušení dodávek francouzských výsadkových lodí Mistral ruskému námořnictvu. Podle francouzských zdrojů však nakonec k dodání dojde. Důvod? Zrušení kontraktu více ublíží Francii než Rusku.

Ruská armáda cvičí v Kaliningradské oblasti

Ruská armáda nacvičuje obranu Kaliningradské oblasti. Na 300 ruských vojáků z Baltské flotily se vylodilo v ruské exklávě, aby odrazilo útok hypotetického protivníka. Informaci o cvičení přinesla ruská tisková agentura RIA Novosti.

Ruské projekty nové generace velmi rychlých vrtulníků

Ruský průmysl odpovídá na americký program velmi rychlých strojů s kolmým startem a přistáním JMR/ FVL. V rámci programu PSV (Perspectivny Skorostnoy Vertolyot) vznikne nová generace strojů, která nahradí letité dopravní vrtulníky Mi-8/17

Nový ruský bombardér PAK-DA již v roce 2019

Prototyp nového ruského dalekonosného bombardéru PAK-DA (Perspektivnyi Aviatsionnyi Kompleks - Dal'ney Aviatsii) má vzlétnout již v roce 2019. Konec státních zkoušek a začátek dodávek nových bombardérů je naplánován na rok 2023.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře