Ruské robotické vozidlo Tigr s 30mm kanónem

Robotický Tigr s 30mm automatickým kanónem; větší foto / GAZ

Na výstavě Armáda 2016 ruská firma VPK představila robotickou verzi známého obrněného vozidla Tigr 4×4. Vozidlo získalo dálkově ovládanou věž s 30mm automatickým kanónem a podle výrobce disponuje určitou úrovní autonomie.  

V ruské armádě slouží více než 700 obrněných vozidel Tigr. Vývoj vozidel Tigr začal po roce 2000 a první stroje vstoupily do služby v roce 2004.

V ruské armádě vozidla Tigr slouží jako univerzální lehká obrněná platforma. V základní transportní verzi Tigr přepraví až 11 vojáků. Nejsilnější místa pancíře pak v základním transportním provedení odolají puškové munici ráže 7,62 mm.

K dispozici je ale celá řada účelových variant. Ruská armáda používá protitankovu verzi se střelami Kornet, protiletadlovou s raketami země-vzduch krátkého dosahu, velitelskou, nákladní (dvoumístné vozidlo s otevřenou korbou), pro elektronický boj, atd.

Firma GAZ vozidlo neustále vylepšuje. Nedávno firma testovala nejnovější provedení s novým domácím čtyřválcovým dieselovým motorem o výkonu 215 kW (292 koní). Nový motor ve vozidlech nahrazuje americké pohonné jednotky Cummins.

Vzhledem k americkým sankcím již ruská vozidla Tigr (vojenské verze) americké motory používat nemohou. Většina vozidel Tigr (a to i pro ruskou armádu) získala americké motory, protože dostupné a výkonnostně vhodné ruské motory trpěly nízkou spolehlivostí.

Každopádně vývoj vozidel Tigr pokračuje dál. Na výstavě Armáda 2016 Vojensko-průmyslová společnost (VPK), známá výrobou obrněných vozidel řady BTR, představila robotickou verzi vozidla Tigr, resp. verze VPK-33115 Tigr-M s ruským motorem JaMZ 534 (140 kW).

Robotický Tigr-M získal dálkově ovládanou věž převzatou z bojového robotu Uran-9. Věž je vybavená 30mm automatickým kanónem Šipunov a koaxiálním kulometem PKTM ráže 7,62 mm. Kanón dosahuje kadence 550 ran za minutu.

Robotický Tigr je soukromou iniciativou firmy VPK. Zda má o vozidlo zájem ruská armáda, není jisté.

“ASN 233115 Tigr-M (celé označení robotického Tigra - pozn. red.) je vozidlo speciálního určení s bojovým modulem z bojového robota Uran-9. Díky autonomním systémům ovládaní vozidla a díky prvkům umělé inteligence, může být použito jakou autonomní bezosádkové vozidlo palebné podpory. Pokud zde existuje reálná hrozba pro posádku, Tigr-M může fungovat jako robot,” uvedl Alexander Krasovickij, výkonný ředitel VPK.

Hlavní otázka se týká úrovně autonomie vozidla. Výrobce VPK o určité úrovní autonomie mluví “pouze” ve spojitosti s robotickou věží - ta údajně odkáže sama vyhledávat, identifikovat a zaměřovat cíle. Otázkou je, jak je automatizace pokročilá, a zdá například vozidlo (věž) dokáže sledovat okolí ve všech směrech.

V případě identifkace je nutná výkonná kamera a pokročilý vyhodnocovací software, který dokáže rozpoznat zaznamenané objekty (civilní technika, vojenská technika, osoby, atd.). Otázkou je tedy například, na jakou vzdálenost věž dokáže zachytit a rozpoznat cíle.

Vozidlo Tigr-M lze ovládat na dálku. Posádka tak může před nebezpečnou zónou (například v ulicích měst) opustit vozidlo, zaujmout pozice a vyslat vozidlo na průzkum, případně nechat na pozici, kde vozidlo svým 30mm automatickým kanónem dokáže sesednuvší vojáky podporovat.

Bezosádkový Tigr-M má hmotnost 8200 kg a dokáže převážet zásobu 200 kusů munice 30×165 mm pro kanón a 1000 nábojů 7,62x54R pro kulomet. Vozidlo lze ovládat na vzdálenost (při přímé viditelnosti) až 3 km. Senzory ve věži umožňují vést mířenou palbu ve dne na cíle vzdálené až 5000 m, v noci na cíle vzdálené 1000 m.

Zatím není jasné, zda o robotickou verzi vozidla Tigr projevila zájem ruská armáda.

Zdroj: South Front

Nahlásit chybu v článku


Související články

Obrněné vozidlo AMV35 pro program LAND 400

Nabídka společností BAE Systems Australia a Patria, partnera v konsorciu pro výběrové řízení Land ...

Rekordní ruská vojenská výstava Armáda 2016

Ve dnech 6. až 11. záři proběhla obří ruská vojenská výstava a vojensko-technické fórum Armáda 2016. ...

Revoluční vozidlo JLTV ve výzbroji americké armády

Firma Oshkosh Defense již testuje první sériově vyrobená obrněná vozidla JLTV (Joint Light Tactical ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • stirling
    10:48 21.09.2016

    Pokud by slovensko nakoupilo tigera tak je to už na pováženou (ve výzbroji iveco a aligator), takže to bude určitě blud. A ty početní čísla jsou jedno i když by to bylo těch ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud by slovensko nakoupilo tigera tak je to už na pováženou (ve výzbroji iveco a aligator), takže to bude určitě blud.
    A ty početní čísla jsou jedno i když by to bylo těch 700ks tak za to roky je to pořád na jejich velikost směšně málo viz porovnání s plánem výroby JLTV. A jen se potvrzuje, že opravdu mají slušné zabraně, ale ve velké menšině a většina armády jede na starých nemodernizovaných sovětským kusech. Každopádně na šikanu sousedů to určitě stačí.
    Už se těším jak tu zase někdo bude hájit jejich "plány".Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:25 21.09.2016

    Má někdo informace, kolik rusové mají vozidel Tiger a Iveco ? Přeci jen na různajazyčné wikipedii se nacházejí hodně divoká čísla. Ivec mělo být původně až 418 (dodáno nejspíš jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Má někdo informace, kolik rusové mají vozidel Tiger a Iveco ? Přeci jen na různajazyčné wikipedii se nacházejí hodně divoká čísla. Ivec mělo být původně až 418 (dodáno nejspíš jen 67 vozidel) nákup byl ale zastaven. V případě Tigeru jsem našel čísla více jak 100, méně jak 120, nebo více jak 500 (a 700+)... záleží na zdroji, tak nevím.
    Nevíte jak to dopadlo se Slováky ? Opravdu nakoupí Tigery nebo to byla fáma?Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    09:45 21.09.2016

    dusan snad by sa to dalo vyriesit systémom vysielania identifikacnych kodov, aby vlastne jednotky neboli ostrelovane. ale zatial je to len pr vyrobcu, veza vyhladava a zameriava, ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan snad by sa to dalo vyriesit systémom vysielania identifikacnych kodov, aby vlastne jednotky neboli ostrelovane. ale zatial je to len pr vyrobcu, veza vyhladava a zameriava, ale "tlacitko" nadalej stlaca clovek ak tomu dobre chapem.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    09:34 21.09.2016

    Chudáci ruskí vojaci : ) To budú mať nejaký manuál aby ich Tiger neodstrelil ? Autonómne použitie zbraní je v teréne holý nezmysel .... ešte si viem predstaviť vyhľadávanie ...Zobrazit celý příspěvek

    Chudáci ruskí vojaci : )
    To budú mať nejaký manuál aby ich Tiger neodstrelil ?

    Autonómne použitie zbraní je v teréne holý nezmysel .... ešte si viem predstaviť vyhľadávanie cieľov a potvrdenie obsluhou ....
    V reálne sa často pomýlia i vojaci .... a tí sú x-krát inteligentnejší ako hocijaké robotické vozidlo.

    A tá ťažká drahá veža na tom podvozku sa mi nejako nezdá .... taký kotrmelec v teréne bude asi dosť drahý ....Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    09:15 21.09.2016

    Mě překvapuje ten nízký počet tigrů v armádě. Všude na přehlídkách se to hemží ruznýma verzema, při zabírání krymu také všude tigr a pak se dočtu, že po tolika letech jich mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě překvapuje ten nízký počet tigrů v armádě. Všude na přehlídkách se to hemží ruznýma verzema, při zabírání krymu také všude tigr a pak se dočtu, že po tolika letech jich mají 700??? Při tomhle směšném čísle absolutně nechápu jak někdo mohl věřit těm blábolům, že do roku 2020 budou mít 2300ks t14.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2