Pole-21: Ruské „zóny smrti“ aneb sci-fi v přímém přenosu

Pole-21: Ruské „zóny smrti“ aneb sci-fi v přímém přenosu
Systém elektronického boje Pole-21M / mil.ru (Zvětšit)

V minulých dnech se v ruských médiích objevila takřka fantastická zpráva. Ruské jednotky elektronického boje (EB) v tomto roce absolvují několik cvičení, jejichž hlavním cílem je nácvik vytvoření tzv. „zón smrti“ – „elektronicky“ chráněné zóny odolné proti útokům přesně naváděné munice a dronům.

Podle zprávy webu Izvestija vypracují ruské jednotky EB mapu takto chráněných oblastí. Ruská armáda v těchto místech vytvoří „elektronické kopule“ zachycující a vyřazující z provozu střely s plochou dráhou letu, přesnou munici a drony. V rámci letošních cvičení ruské jednotky EB údajně nasadí rušiče a další prostředky k ochraně dotčených míst.

V příštím roce ruské ministerstvo obrany tato cvičení zopakuje v celostátním měřítku společně se zapojením protivzdušné obrany (PVO). Prostředky EB mohou chránit vojenské, ale i civilní objekty, jako jsou například průmyslové komplexy. Ochrana těchto míst je založená na rušení navigačních systémů střel a dronů. U dronů lze také rušit komunikaci s pozemní řídící stanicí.

Klíčovým ruským systémem EB pro ochranu zmíněných oblastí je Pole-21. Ten byl veřejně představen v roce 2013 a v roce 2016 zaveden do ruské armády. Jeho hlavním úkolem je vytvořit pomocí rušení signálů navigačních systémů střel s plochou dráhou letu a dronů neprostupnou kopuli a chránit tak určenou oblast. Podle dostupných informací Pole-21 ruší GPS, systém Galileo i čínský navigační systém BeiDou. Kromě rušení Pole-21 dokáže tyto systémy klamat a podat jim zkreslené informace.

Hlavní součástí Pole-21 je rušič R-340RP umístitelný na vojenské automobily i na civilní telekomunikační infrastrukturu. Tím lze docílit stacionární ochrany rozsáhlých území. Celkově operátor systému Pole-21 umí ovládnout až 100 menších rušiček. Při jejich použití Pole-21 ochrání území o rozloze 150×150 km.

Cvičení jednotek EB s komplexy Pole-21

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

F-35 zvítězí díky kognitivním systémům elektronického boje

Stíhačka F-35 Lightning II nevyniká svou rychlostí, manévrovatelností ani nosností zbraní. Síla ...

Letecká munice SPEAR: Elektronický boj a operace v roji

Evropský výrobce letecké a raketové munice MBDA na popud britského ministerstva obrany vyvíjí novou ...

PREMIUM Modernizace letounů elektronického boje Growler

Společnost Boeing odstartovala pětiletý modernizační program pro letouny elektronického boje EA-18G ...

PREMIUM Ruská výsadková vojska a elektronický boj

Od rusko-gruzínské války prošly celé ruské ozbrojené síly obdobím překotné modernizace. Ta se ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.