Ruské síťové operace v praxi

Ruské síťové operace v praxi
Centrum řízení národní obrany Ruské federace / Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Ruský státní web RIA Novosti v minulých dnech přinesl informaci o nové schopnosti vybraných jednotek ruské armády provádět rozsáhlé síťové operace. Zdá se, že se ruské ozbrojené síly kromě probíhající modernizace techniky snaží dohnat Spojené státy a Čínu i v oblasti moderních technologií a propojování jednotlivých domén válčení.

Počátky konceptu síťového válčení lze najít v první polovině osmdesátých let minulého století v teoretických pracích tehdejšího náčelníka generálního štábu sovětské armády generála Nikolaje Ogarkova. Vzhledem k ekonomickému a následnému geopolitickému vývoji se však Ogarkovovi nepodařilo v sovětské armádě zavést tento způsob myšlení a jakousi první generaci jednotného systému velení a řízení nazvaného Manévr. Koncept síťového válčení (Network-Centric Warfare) se po konci studené války dočkal značné pozornosti ve Spojených státech.

Ruský expert na informační válku a elektronický boj Sergej Makarenko definuje síťové válčení jako vojenské operace, během nichž dochází k využití lidského a technologického potenciálu v síťovém prostředí propojujícím všechny prvky ozbrojených sil. Takto propojené prvky mohou díky svým senzorům navzájem sdílet data o situaci na bojišti tak, aby se zvýšila pružnost a účinnost vojenských operací. Síťové operace tak umožňují vedení bojové činnosti v prostředí charakterizovaném svou nepředvídatelností, dynamikou a decentralizací.

Síťové operace Makarenko také definuje jako operace vedené v prostředí zaměřeném na síť. Takové prostředí lze dle Makarenka charakterizovat jako prostředí umožňující interakci člověka a určité technologie. Síťové prostředí poskytuje vojákům pro ně pochopitelné, spolehlivé a vůči působení nepřítele zabezpečené informace.


Rusové síťový způsob boje, za využití informací z dronů a satelitů, využijí především pro koordinaci činnosti svého dělostřelectva. 

Síťové prostředí se dle Makarenka skládá ze čtyř základních oblastí:

 • Fyzická oblast – oblast, kde se odehrávají veškeré fyzické boje. Do této oblasti zařazuje Makarenko všechny známé domény válčení – pozemní, vzdušnou, námořní, vesmírnou a kybernetickou.
 • Informační oblast – oblast, kde se tvoří, zpracovávají a distribuují informace. V souvislosti s rozvojem technologií ve vojenství je informační oblast podle Makarenka momentálně klíčovou oblastí síťového prostředí.  Moderní války se vedou, vyhrávají a prohrávají v informační oblasti.
 • Kognitivní oblast – je oblastí vědomí konkrétního vojáka. Do kognitivní oblasti řadí Makarenko faktory jako jsou doktrína, taktika, záměry velitele nebo standardní operační postupy. Na rozdíl od ostatních oblastí je téměř nemožné měřit a hodnotit procesy probíhající v této oblasti.
 • Sociální oblast – oblast lidské interakce. Sociální oblast je ovlivněna historickými, kulturními, psychologickými a etnickými faktory jednotlivých lidí. V sociální oblasti se projevuje působení skrz informační oblast.

Jako první informoval o nových schopnostech pro ruské jednotky státní web RIA Novosti. Podle jeho zdrojů nedávno došlo k předání kompletních terminálů Jednotného systému velení a řízení taktické úrovně ESU TZ (Edinoj sistemy upravleniâ taktičeskogo zvena) 3. motostřelecké divizi Západního vojenského okruhu.

Jednotný systém velení a řízení taktické úrovně umožňuje propojit všechny jednotky na bojišti pomocí dat z navigačních a komunikačních prostředků. K dispozici jsou i satelitní snímky a snímky z bezpilotních prostředků. Výrobce systému, Společnost Sozvezdije, plánuje do Jednotného systému zapojit i prostředky elektronického boje. Rychlost přenosu dat je podle ruského ministerstva obrany až 34 Mbit/s.


Společnost Sozvezdije je hlavním ruským výrobcem systémů elektronického boje a komunikačních systémů.

Konkrétní prvky Jednotného systému velení a řízení taktické úrovně instaluje společnost Sozvezdije do tanků T-14 Armata, T-90M Proryv, dělostřeleckých prostředků Msta-S, Tornado, dronů Orlan nebo prostředků protivzdušné obrany Buk-M3 a Tor. Speciální verze Jednotného systému je také součástí velitelských verzí kompletů Ratnik a Strelec. Dle zdrojů webu RIA Novosti plánuje společnost Sozvezdije vybavit prvky zmíněného systému také starší platformy v rámci jejich modernizace.

Společnost Sozvezdije začala s vývojem Jednotného systému po roce 2000. Jeho první verze byla dokončena okolo roku 2010. O pět let později došlo k prvním testům jeho vylepšené verze. V roce 2018 podepsalo ruské ministerstvo obrany smlouvu na dodávky prvků Jednotného systému, které měly začít v o rok později. Dodávky jsou podle ruského ministerstva obrany rozděleny do několika let, nicméně není známo, kdy dojde k jejich dokončení. Například do konce minulého roku měla ruská armáda dle smlouvy dostat komponenty pro 40 uskupení na úrovni brigády.

V polovině října letošního roku oznámilo ruské ministerstvo obrany, že Jednotným systémem velení a řízení taktické úrovně jsou vybaveny čtyři uskupení pozemních sil ruské armády. Do konce letošního roku má dojít k dodávce pro další dvě uskupení pozemních sil. Jedinou oficiálně ruským ministerstvem obrany zmíněnou jednotkou, která jednotlivé prvky obdržela je zmíněná 3.motostřelecká divize.


Komunikační prostředky a bojový tablet pro ruskou pěchotu / Foto: Společnost Sozvezdije

Jednotný systém velení a řízení taktické úrovně se dočkal prvního cvičného nasazení v rámci strategického cvičení Kavkaz-2016. Poté došlo k jeho nasazení v rámci menších cvičení na různých úrovních. Ačkoliv to není nikde explicitně uvedeno, lze předpokládat, že k dalšímu nasazení došlo také během letošního strategického cvičení Zapad-2021 (vzhledem k informaci o dodávce jednotce Západního vojenského okruhu)

Asi nejzajímavějším a ruským ministerstvem obrany potvrzeným příkladem použití Jednotného systému je nedávné cvičení dělostřeleckých jednotek Západního vojenského okruhu, během kterého došlo ke spolupráci blíže nespecifikovaných bezpilotních prostředků a samohybných houfnic Msta-S. Bezpilotní prostředky vybavené Jednotným systémem přenášely data o poloze cílů pro houfnice téměř v reálném čase. Obsluhy houfnic poté na základě dat z bezpilotních prostředků prováděly opravy dělostřelecké palby.

Kromě Jednotného systému velení a řízení taktické úrovně (určeného zejména pro pozemní síly) zavádí Rusko také prostředek Andromeda-M určený pro výsadkové jednotky. Na operačně-strategické úrovni poté ruská armáda zavádí systém Akacija-M.

Zdroje: CSEF, gazeta.ru, mil.ru, RIA, Topwar

Nahlásit chybu v článku


Související články

Advanced Battle Management System – budoucnost velení a řízení v americkém letectvu

Americké letectvo vyvíjí a testuje nový systém velení a řízení zvaný Advanced Battle Management ...

Network-Centric Warfare vs. Multi-Domain Operations

S rozvojem informačních technologií (jak softwaru, tak hardwaru) došlo a dochází ke změnám a ...

PREMIUM Války nové generace v ruském vojenském myšlení

V souvislosti s ruskými kampaněmi na východě Ukrajiny a v Sýrii se Západ začal znovu extenzivně ...

PREMIUM Nastupující disruptivní technologie jako budoucnost NATO

V březnu roku 2020 vydalo NATO zprávu o vědeckých a technologických trendech v letech 2020 až 2040. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pjaro77
  23:42 10.12.2021

  Takže ruský BMS.
  Ako na túto situáciu odpovie Európske NATO ? Plánuje vôbec niečo alebo sa pripojí k tomu americkému JADC2 až bude ?

  Takže ruský BMS.
  Ako na túto situáciu odpovie Európske NATO ? Plánuje vôbec niečo alebo sa pripojí k tomu americkému JADC2 až bude ?

 • Jura99
  21:07 09.12.2021

  Je vidět, že Rusové poctivě sledují holywoodské filmy a uvádějí fantazie scénáristů do praxe, tedy pokud jde o to velkolepé operační středisko. Když Američani dopadli Usámu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je vidět, že Rusové poctivě sledují holywoodské filmy a uvádějí fantazie scénáristů do praxe, tedy pokud jde o to velkolepé operační středisko. Když Američani dopadli Usámu, prezident Obama to sledoval online, ale pokud by někdo čekal operační středisko jako z filmu, tak se to sledování odehrálo v takové obyčejné špeluňce, pokud se nepletu, tak scéna běžela na notebooku.
  Skrýt celý příspěvek

  • Knightrider
   14:08 10.12.2021

   Úplně ve špeluňce ne, sledovali to v Situation rozměry, který se taky objevil v pár filmech :-)
   https://en.m.wikipedia.org/wik...

   Úplně ve špeluňce ne, sledovali to v Situation rozměry, který se taky objevil v pár filmech :-)
   https://en.m.wikipedia.org/wik...

   • Knightrider
    14:09 10.12.2021

    Kurňa ta oprava. Situation room

    Kurňa ta oprava. Situation room

   • Jura99
    17:05 10.12.2021

    Jj, to je ono, sedí tam jak u maryáše, div ne vzájemně na klíně :-)

    Jj, to je ono, sedí tam jak u maryáše, div ne vzájemně na klíně :-)

  • padre
   09:49 11.12.2021

   Ty kulaté hodiny nahoře ukazující čas v jednotlivých světových metropolích určitě ukradli v roce 1945 v hlavním operačním středisku Wermachtu v Zossenu.

   Ty kulaté hodiny nahoře ukazující čas v jednotlivých světových metropolích určitě ukradli v roce 1945 v hlavním operačním středisku Wermachtu v Zossenu.