Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

-
4. 4. 2018
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. Informace o brzkém vstupu 40N6 do výzbroje se však v ruských médiích objevují pravidelně od roku 2012.
Současná nejvýkonnější raketa S-400 je 48N6DM – ta dokáže postřelovat aerodynamické cíle (letadla) na vzdálenost 250 km a balistické cíle na vzdálenost 60 km. Výškový rozsah působení proti aerodynamickým cílům má raketa 48N6DM v rozsahu 100 m až 27 km a proti balistickým cílům v rozsahu 2 km až 7 km.
Starší střely 48N6/48N6M (rok zavedení 1992) mají dostřel 150 km, resp. 200 km. Není ale jasné v jakém poměru jsou tyto střely zavedeny v ruské armádě.
Další výzbroj S-400 představují střely 9M96 s doletem 120 km a dostupem 30 km. Střely mají třikrát menší hmotnost než 48N6M a jsou tedy schopné létat s vysokým přetížením (až 20 g) a ničit silně manévrující cíle. Na všech obrazových materiálech S-400 jsou však vidět odpalovací vozidla se čtyřmi kontejnery pro větší střely 48N6/48N6M/48N6DM a nikoliv s menšími kontejnery pro střely 9M96 – Rusové totiž použili rakety 9M96 v samostatném systému S-350 Vitjaz.
Podle ruských médií je střela 40N6 již několik let „prakticky“ ve výzbroji, ale ve skutečnosti ji veřejnost nikdy neviděla. Přitom již v roce 2012 uvedl generálplukovník Alexander Zelin, tehdejší šéf ruského letectva, že střely 40N6 budou zavedeny do výzbroje v „letošním roce“.
„Rusové avizují zavedení střel 40N6 do výzbroje již řadu let, ale zatím tu raketu nikdy neukázali. Pouze sem tam někdo zahlédne nějaké velké, 11 m dlouhé kontejnery, ve kterých je kdovíco,“ uvedl pro Armádní noviny český bezpečnostní expert.
Rakety 40N6 mají mít dolet až 400 km a výškový dostup 30 km. Objevují se ale také informace o dostupu až 185 km, což ostatně naznačuje také nejnovější článek Izvestije, podle kterého má 40N6 ničit cíle i ve vesmíru (výška 100 km a více).
Dodejme však, že maximální dostřel protivzdušných systémů je většinou udáván pro ideální stav – proti nemanévrujícím, neměnným směrem letícím, stejnou rychlostí a ve stejné výšce letícím cílům. Pokud se změní jeden stav, změní se i dosah.
Čistě pro zajímavost uveďme, že mezikontinentální balistické rakety (ICBM) při své balistické dráze letu (ve střední fázi letu) dokáží vystoupat až do výšky 1000 km a balistické rakety krátkého doletu (SRBM) až do výšky 200 km.
„Zkoušky raket 40N6 prošly závěrečnou fází, v létě by měly vstoupit do zkušebního provozu u jednotek. Tyto produkty jsou navrženy tak, aby zničily řízené střely, letadla a manévrující hlavice ve vzdálenosti až 400 km,“ doslova píšou Nikolaj Surkov a Aleksej Ramma ve svém článku na Izvestiji.
40N6 je dvoustupňová raketa na tuhá paliva s aerodynamickými stabilizátory. Střela má ničit cíle i mimo viditelnost pozemních střeleckých radiolokátorů a proto byla podle obou autorů vytvořena nová naváděcí radiolokační hlavice. Nutné je však upozornit, že radiolokační navádění nelze snadno použít proti rychlým návratovým hlavicím balistických raket, které vstupují do atmosféry velkou rychlostí – díky ionizaci vzduchu nelze rychlá tělesa radarem přesně zaměřit. To známe při návratu kosmických lodí do atmosféry, kdy na několik desítek sekund vypadne rádiové spojení.
Každopádně podle obou autorů půjde 40N6 „vylepšit“, aby mohla ničit satelity na nízké oběžné dráze Země, k tomu bude ale „nutné přidat elektroopticky naváděcí systém.“
V únoru letošního roku proběhly testy střely 40N6 a na základě těchto testů budou provedeny drobné konstrukční změny na raketách. V dubnu a květnu se uskuteční další zkoušky, které konečně rozhodnou o zavedení střely 40N6 do výzbroje ruské armády a o zahájení sériové výroby.
Střela 40N6 je určena zejména pro nový protiraketový systémy S-500 Prometheus. Dodávky S-500 do výzbroje ruské armády mají začít v roce 2020 a hlavním úkolem S-500 se stane ochrana proti balistickým raketám. S-500 mají být schopny detekovat bojové hlavice balistických střel na vzdálenost 2000 km a ničit také ICBM.
Související články
Vlivové operace pod taktovkou Moskvy a Pekingu
Vlivové operace (Influence Operations) jsou oblíbeným prostředkem všech států s mocenskými ambicemi. ...
-
08.02.2018
-
38 komentářů
-
Michael Myklín
Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii
Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly ...
-
21.02.2018
-
158 komentářů
-
Michael Myklín
Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší
Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety ...
-
23.03.2018
-
67 komentářů
-
Jan Grohmann
Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova
Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března ...
-
29.03.2018
-
38 komentářů
-
Michael Myklín
flanker: - To, jakej má Prometeus zisk sice nevíme, ale vzhledem k tomu, že Rusko je v AESA radarech poněkud pozadu, tak těžko bude mít zisk větší, než západní AESA radary. To, ...Zobrazit celý příspěvek
flanker:
- To, jakej má Prometeus zisk sice nevíme, ale vzhledem k tomu, že Rusko je v AESA radarech poněkud pozadu, tak těžko bude mít zisk větší, než západní AESA radary. To, že jsou pozadu pak je vidět např. na tom, že teprv mají GaAs radary
https://www.scribd.com/doc/254...
zatímco jiné radary už běží na GaN technologii, která umí podstatně silnější výkony jednoho prvku.
- Detekce malorozměrných cílů rozhodně není záležitost peněz, je to záležitost fyziky. Obzvlášť u AESA radarů, kde jsi limitován výkonem AESA prvků (přes PESA radar můžeš tlačit teoreticky jakékoli výkony, přes AESA ovšem nikoli).
Pro stíhače je výkon radaru jednou z nejpodstatnějších parametrů, kdyby to byla JEN otázka peněz, tak maj dosahy podstatně větší.
- XBR radar je jaksi trochu radar jiné kategorie: anténu má velikou 384 m^2 a 45.000 AESA prvků. Přesto má udávanej dosah jen 2000km (předpokládám, že je to proti raketám, protože to není radar určenej proti letadlům).
Poukázáním na tento radar jen dokazuješ, že radar s anténou řádově v metrech čtverečních těžko bude mít skoro třetinovej dosah....
- Máš pravdu, že menší vlnová délka znamená větší zisk ze stejně velké antény, ovšem také větší útlumy v atmosféře. Proto se na větší vzdálenosti používají paradoxně radary dlouhovlné. Když se koukneš na další brožuru k 2090:
http://www.iai.co.il/Sip_Stora...
tak tam je jasně vidět, že je složen z UHF a S-Band radaru - a že ten S-Band (ač anténu má +- stejně velkou) nemá dosah větší než UHF.
- Co se týče dosahu ELM radarů, tak ta podle Tebe "stará" 2084 má dosah psanej 256 nm.
http://www.armyrecognition.com...
2090 má psanej dosah 310 nm.
https://www.ainonline.com/avia...
Přičemž ovšem velikost antény u 2090 je několikanásobná oproti 2084 - a podstatně větší, než velikost antény u radaru Promethea.
Teda je vidět, že to trochu dopředu možná šlo, ale zas ne nějak podstatně. Jak ELM-2084 tak ELM-2090 jsou GaN radary, tedy technologie pokročilejší, než co mají podle všeho k dispozici Rusové. Tolik k té podle Tebe "staré" 2084.
http://www.armyrecognition.com...
Takže nic z toho, co jsi napsal, nijak nevyvrací to, co jsem psal - že radar s anténou velikosti Promethea, postavený na současných technologiích prostě nebude mít výkon, kterej givitz (a předpokládám Rusové) tvrdí.
Vzhledem k tomu, že Rusové zpravidla nadsazují RCS u svých radarů (např. u leteckých udávají dosah nikoli proti 1m^2, jak je zvykem na západě, ale buďto 2,5m^2, nebo rovnou bombardéru s ještě větším RCS), tak předpokládám, že tam bude naprosto stejný "problém" - velké nadsazení skutečného RCS balistické rakety.Skrýt celý příspěvekmožná se pletu ale zatím to tak vypadá, že uvidíme S400 a další prostředky PVO v Sýrii v reálném boji... po zinscenovaném útoku chlorem ve východní Ghútě Trump nazval Asada ...Zobrazit celý příspěvek
možná se pletu ale zatím to tak vypadá, že uvidíme S400 a další prostředky PVO v Sýrii v reálném boji... po zinscenovaném útoku chlorem ve východní Ghútě Trump nazval Asada zvířetem a podle Trumpa musí Bašár Asad za útok zaplatit. ..
Militarymaps hlásí :
Российская авиабаза #Хмеймим переведена в режим повышенной боевой готовности. Пары Су-30СМ сменяя друг друга мониторят сирийское побережье Средиземного моря. С-400 также приведены в состояние повышенной боевой готовности.
Ruská vzdušná základna # Хмеймим je převedena do režimu zvýšené připravenosti na boj. Páry Su-30SM, které se navzájem nahrazují, monitorují syrské pobřeží Středozemního moře. S-400 je také v pohotovosti.Skrýt celý příspěvekPokud si chcete dělat trochu složitelnější kalkulace dosahu aesa radaru
https://forum.keypublishing.co...Pokud si chcete dělat trochu složitelnější kalkulace dosahu aesa radaru
https://forum.keypublishing.co...flanker.jirka Samozrejme závisí od terénu - ideál je určite kopec na pobreží, ale v realite to môže byť umiestnenie radaru medzi horami .... a tam sa ten dosah veľmi radikálne ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Samozrejme závisí od terénu - ideál je určite kopec na pobreží, ale v realite to môže byť umiestnenie radaru medzi horami .... a tam sa ten dosah veľmi radikálne zníži.
Preto som to zobral všeobecne - radar síce nízko, ale bez terénnych obmedzení - čo je i tak skôr "optimistimický" variant.Skrýt celý příspěvekOlivav: k přesné lokalizaci pak potřebujete velký anténní zisk, například Gravestone má podobně rozměry antény, jako ELM 2084, na který odkazuje logik, ale pracuje s kratší vlnovou ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav: k přesné lokalizaci pak potřebujete velký anténní zisk, například Gravestone má podobně rozměry antény, jako ELM 2084, na který odkazuje logik, ale pracuje s kratší vlnovou délkou, tak že má užší svazky, je zkrátka konstruován jako střelecký radar.
Zkuste si srovnat radar stíhače s průměrem antény 60 cm, a oproti tomu rozměry radaru Gravestone u S 400 a nebo XBR radaru, který měl být v Brdech, všechny tři pracují ve stejném frekvenčním pásmu, ale dosahy a účel se diametrálně ličí, u XBR až tisíce kilometrů.
http://special.novinky.cz/rada... Skrýt celý příspěvekOlivav: Váš odkaz ukazuje radarou rovnici, kde je vysílaný výkon prezentován pouze impulsním výkonem, dnes radary na impulsním výkonu nešponují nahoru, protože energii signálu ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav: Váš odkaz ukazuje radarou rovnici, kde je vysílaný výkon prezentován pouze impulsním výkonem, dnes radary na impulsním výkonu nešponují nahoru, protože energii signálu dokáží získat kompresí impulsu a tím narůstá i dosah
http://www.radartutorial.eu/08... Skrýt celý příspěvekOlivav: kdyby byla čtvrtá odmocnina neřešitelný problém, tak se radary nepoužívají. Z jeho strany jde o zjednodušení problému. Do radarové rovnice nevstupuje pouze fyzický rozměr ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav: kdyby byla čtvrtá odmocnina neřešitelný problém, tak se radary nepoužívají. Z jeho strany jde o zjednodušení problému. Do radarové rovnice nevstupuje pouze fyzický rozměr antény, pokud budete mít anténu 2x2 metry na frekvenci 3 GHZ a 2X2 metry na frekvenci 10 GHZ budou mít diametrálně odlišné parametry, kratší vlnová délka (vyšší frekvence) způsobí, že anténní zisk bude vyšší než při nižší frekvenci a anténní paprsky budou užíší, z toho plyne větší přesnost v úhlových souřadnicích.
Více najdete zde:
http://www.radartutorial.eu/01...
a například tady, parametry antény jako "antenna gain"
http://www.radartutorial.eu/06... Skrýt celý příspěvekflanker, jde o tohle http://copradar.com/rdrrange/i... jinak neřeším vlnovou délku apod v jaké ten radar vysílá. RCS bude záviste na vlnové délce, ale čím větší délka ...Zobrazit celý příspěvek
flanker,
jde o tohle http://copradar.com/rdrrange/i...
jinak neřeším vlnovou délku apod v jaké ten radar vysílá. RCS bude záviste na vlnové délce, ale čím větší délka tím větší problém přasné lokalizace. Řešit se to dá.Skrýt celý příspěvekdusan: pomohu Vám s matematikou sledování cílů v určitě výšce http://www.radartutorial.eu/18... konkrétně pak pro hypotetické postavení u moře na věži s ...Zobrazit celý příspěvek
dusan: pomohu Vám s matematikou sledování cílů v určitě výšce
http://www.radartutorial.eu/18...
konkrétně pak pro hypotetické postavení u moře na věži s anténou až ve 40 metrech http://www.ausairpower.net/APA...
můžete dojít k tomu, že cíle ve výšce 5000 AMSL uvidí S 400 na vzdálenost 318 km a cíle v 7000 AMSL na 371 km.
Pro představu při postavení na mysu kousek východně od Sevastopolu jsou u moře vršky s nadmořskou výškou přes 500 metrů, při výšce antény až 550 metrů nad mořem se prodlouží dosah na cíle v 5000 m na 380 km a pro cíle na 7000 m na 433 km.
(v případě použití přehledových radarů s metrovou vlnou uvidí tyto cíle ještě dále, díky lepšímu šíření vl)
Sice to nepokryje vše, ale dokáže to donutit posunout orbit Awacsů a tankerů dále od pobřeží, stíhači musí dříve dolů, kde proudové motory mají větší spotřebu, což může snížit množství nesené munice.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Né, že bych logik a jeho nápady dvakrát musel, ale problém je ta čtvrtá odmocina. V tom má bohužel pravdu a ten radar by musel tento fakt respektovat a výkon by ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Né, že bych logik a jeho nápady dvakrát musel, ale problém je ta čtvrtá odmocina. V tom má bohužel pravdu a ten radar by musel tento fakt respektovat a výkon by musel odpovídat tomuto základnímu principu. A nemyslím si, že by na tom byli o tolik v RF lépe, že by zvládli mít radat takového výkonu v tak malé ploše.Skrýt celý příspěveklogik: vy jste dobrý střelec :-D z rozměrů antény nelze usuzovat do radar Jenisej umí, nevidíme pod ochranný kryt a tedy nevíme zda má S band moduly jako radar 96L6E nebo X band ...Zobrazit celý příspěvek
logik: vy jste dobrý střelec :-D z rozměrů antény nelze usuzovat do radar Jenisej umí, nevidíme pod ochranný kryt a tedy nevíme zda má S band moduly jako radar 96L6E nebo X band moduly jako například Gravestone. Až z toho můžeme usuzovat o tom jaký má anténní zisk, ten se v závislosti na frekvenci liší. Nevíme nic ani o tom jaký kompresní poměr a tím i energetický zisk dokáže udělat. Víme jen, že se to točí a je to zelené.
Každopádně je vidět podle konstrukce, že jde o AESA technologii, i to už je pro ně pokrok, Gravestone u S 400 je stále jen vytuněná PESA anténa z původní S 300. Ono by se to dalo přirovnat k tomu jakou evolucí prochází Patriot.
Při srovnání s ELM 2084 se podívejte semhle:
http://www.iai.co.il/Sip_Stora...
Stačí se podívat na ELM 2090, který má prakticky stejně velkou anténu jako ELM 2084, který máte na odkaze, ale je v pásmu UHF, tedy má menší anténní zisk a přesto umí stíhače na delší vzdálenost než ELM 2084, pokrok nezastavíte, 2084 je už dnes prakticky 10 let stará technologie, i když je stále na špičce ve světě.
Detekce malorozměrných cílů je dnes spíše otázkou chtění a peněz, stačí se podívat na XBR radar, ten umí malé cíle údajně až na 1500 km, možná i více.Skrýt celý příspěvekgivitz: balistickou raketu, tedy cíl s čelním RCS hodně pod 1m^2 - dejme tomu na 0,1m^2 - na 500km? IMHO si buď něco špatně pochopil, nebo Rusové hodně přehánějí... Izraelský ...Zobrazit celý příspěvek
givitz: balistickou raketu, tedy cíl s čelním RCS hodně pod 1m^2 - dejme tomu na 0,1m^2 - na 500km? IMHO si buď něco špatně pochopil, nebo Rusové hodně přehánějí...
Izraelský ELM-2084 - špičkový AESA radar
http://www.iai.co.il/Sip_Stora...
deklaruje detekci balistických střel s dosahem 100km.
Chceš tvrdit, že Rusové dělají radar +- stejné velikosti,
ale 1300 krát většího výkonu (detekční vzdálenost stoupá
s čtvrtou odmocninou výkonu)? Asi ne, že....Skrýt celý příspěvekNa všech obrazových materiálech S-400 jsou však vidět odpalovací vozidla se čtyřmi kontejnery pro větší střely 48N6/48N6M/48N6DM a nikoliv s menšími kontejnery pro střely 9M96 – ...Zobrazit celý příspěvek
Na všech obrazových materiálech S-400 jsou však vidět odpalovací vozidla se čtyřmi kontejnery pro větší střely 48N6/48N6M/48N6DM a nikoliv s menšími kontejnery pro střely 9M96 – Rusové totiž použili rakety 9M96 v samostatném systému S-350 Vitjaz...
Podľa môjho názoru rusi sa už pripravujú na novú éru. Vyvinúť a zavádzať nielen protiraketovú obranu proti medzikontinentálnym balistickým raketam (ICBM), zároveň aj na ničenie satelitov na nízkej obežnej dráhe. Teda rakety viacnásobného určenia. Už dávnejšie som zachytil aj zmienky Putina, že rusi neutiahnu závody zbrojenia v blízkom vesmíre s USA. Narážal že najmä v USA idú obrovské miliardove financie do vesmírnych technológii. Také rovnocenné súťaže v blízkom vesmíre z ekonomických dôvodov a finančne asi neutiahnu zo svorkou západných štátov.
Už Andropov a spol za bývalého ZSSR dospeli k názoru, že USA zvíťazia v pretekoch v blízkom vesmíre, vesmírnych zbraniach a zaútočia z vesmíru. Z odtajnenia vyplýva, že Andropov vážne pripravoval ZSSR na tretiu svetovú vojnu!! Bolo veľké šťastie že náš svet nečakane skoro opustil.
Určité schopnosti ničiť satelity na obežnej dráhe majú už aj migy - 35.
Rusi si uvedomujú, že technologickí, technickí, ekonomickí a finančne nebudú môcť v blízkej budúcnosti konkurovať USA a Západu v blízkom vesmíru Asymetrickí aspoň vybudujú systémy ktoré rýchlo zničia v prípade potreby aj satelity na obežnej dráhe.
Na nižších obežných drahach v blízkej budúcnosti bude utešene pribúdať satelitov.
1. Elon Musk a SpaceX nielen zlacnila vynášanie satelitov do vesmíru. SpaceX oznámilo svoje plány na vybudování obří konstelace tvořené tisícovkami satelitů. Tato konstelace se bude jmenovat Starlink a jejím prostřednictvím chce SpaceX poskytovat levný a rychlý internet po celém světě. (Elon Musk spolupracuje aj s armádou, tajnými, či DARPOU. V niečom mu aj pomohli. Tie satelity môžu byť napríklad aj dvojitého určenia. Do ich zmlúv nikto riadne nevidí.)
http://www.elonx.cz/spacex-dos...
Filozofia malé nízko nákladové satelity. Hoc aj nižšou dobou životnosti na nízkej obežnej dráhe. Príjem dát bude ale oveľa lepší. A satelity možno rýchlo a lacnejšie vymeniť s pokročilou novou generáciou. Táto filozofia určite neunikla pozornosti ani v USA armáde. Veď ovládanie prenosu dát na internete, je aj schopnosť Internetového špehovania.
2. Vedecký tím Európskej kozmickej agentúry (ESA) postavil a otestoval nový druh pohonu, ktorý môže zabezpečiť oveľa dlhšiu životnosť satelitov na nízkej obežnej dráhe.
Špeciálny motor bude nasávať vzduch z horných vrstiev atmosféry a použije ho ako pohonnú látku. Vďaka neustálemu dopĺňaniu paliva budú môcť satelity fungovať oveľa dlhšie ako doteraz.
3. Nastupujú úspešne aj noví súkromníci ako Rocket Lab s raketami Electron.
Sú to vlastne americkí súkromníci štartujúci s Nového Zélandu. Nesmierne zlacnia vynášanie ľahších satelitov a cubesatov na nízku obežnú dráhu.
Nesmierne zlacnia aj vynášanie satelitov pre armádu, monitorovanie a špehovanie. Nepochybujem veľmi že existujú a vyvíjajú sa satelity, schopné ochromiť radary a iné systémy PVO. To sú ale väčšinou satelity na nízkej obežnej dráhe.
Rusi už v blízkej budúcnosti nebudú môcť až tak konkurovať vo vynášaní a rozmiestňovaniu rôznych systémov a dlhodobých a kvalitných satelitov na nízkej obežnej dráhe svorke západných štátov.
V prípade zhoršenia medzinárodnej situácie ich tam môžu rýchlejšie a lacnejšie vyniesť USA. Veď nemusia mať v blízkom vesmíre nonstop svoje vesmírne zbrane a protiraketovú obranu. To by porušili nejaké zmluvy a a pozemný nepretržitý monitoring by bol drahý. Tie zbrane a obranné systémy im môže vyradiť rýchlo napríklad aj silnejšia Slnečna erupcia a podobne.
Tie vesmírne systémy na hviezdne vojny asi už testuje USA armáda na svojich bezpilotných raketoplánoch.
Filozofia v USA je disponovať schopnosťou rýchlo v blízkom vesmíre dráhe útočne a obranné vesmírne systémy rozmiestniť. Svetová kríza ako bola Karibská kríza nevznikajú a neeskalujú až tak rýchlo. Ale v horizonte niekoľkých dní. Počet odpaľovacích rámp, rakiet na vynášanie budú mať aj tak oproti Rusku oveľa väčší a ekonomickí lacnejšie vynášanie.
Väčšina lepších geostratégov by asi odporúčala Rusku asymetrickí zvýšiť schopnosť PVO a zavádzanie a vývoj protisatelitných zbraní.
Onedlho sa majú stretnúť Putin s Trumpom. Nemyslím že budú jednať o znížení počtu zbraní hromadného ničenia, alebo rokovať o miery. To môžu vykrikovať iba ich propagandy.
Trump hovoril v predvolebnej kampaní o obchode storočia. Rusi mu už ale lacno novú Aljašku nepredajú ako ich bývalý cár.
Možno budú jednať o odstúpení alebo úprave svojich zmlúv čo sa týka blízkeho vesmíru. Odhadujem, že budú aj rokovať o územiach pri severnom polu. Zrýchlene sa tam topia ľady a nachádzajú sa tam obrovské zásoby ropy. Tak isto tam vznikne strategická dopravna lodná trasa. Putinovci zatiaľ v ohľade teritórii a práv na územia blízko severného pólu nechceli ustupovať. Naopak neustále posiľovali svoje severné jednotky. Nová studená vojna ma aj tieto príčiny. Kvôli severným teritóriam chce vystúpiť z neutrality dokonca aj Fínsko a vstúpiť do NATO. Očakávam, že Trumpovci budú tlačiť na Putinovcov na ústupky v ohľade územi a práv pri severnom póle, výmenou za oteplenie vzťahov západu s rusmi a zrušení embárg.Skrýt celý příspěvekDusan tady je video, kde byl vůbec poprvé na kameru ukázán nový radar Jenisej pro S500 Prometheus , který rozpozná balistické rakety do výšky 100 km a vzdálenosti 600 km střelby ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan tady je video, kde byl vůbec poprvé na kameru ukázán nový radar Jenisej pro S500 Prometheus , který rozpozná balistické rakety do výšky 100 km a vzdálenosti 600 km střelby probíhaly se systémy S300 a S400
Záběr na nový radar je v čase od 1:55...
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekmne skor pride smiesne ze s tymi 400km raketami na nete operuje kazdy druhy prorusky troll ako s istou vecou preco je S-400 najlepsi, a tu sa dozvieme, ze S-400 este v reale s tymi ...Zobrazit celý příspěvek
mne skor pride smiesne ze s tymi 400km raketami na nete operuje kazdy druhy prorusky troll ako s istou vecou preco je S-400 najlepsi, a tu sa dozvieme, ze S-400 este v reale s tymi raketami nik nevidel... no zasa, nie je to nic nezvycajne u Ruskych "internetovych" zbrani.. dodnes sa smejeme na Plazma STEALTH, Su-47, a mnohych inych papierovych ruskych zbraniach, takze S-400 nie je nicim vynimocny pripad...Skrýt celý příspěvek
Nechce sa mi to počítať presne, ale pri vzdialenosti 300 km je schopný nad morom radar sledovať lietedlo nad výškou 7 km a pri 400 km to bude cca 13 km. Čiže tých 400 km je v ...Zobrazit celý příspěvek
Nechce sa mi to počítať presne, ale pri vzdialenosti 300 km je schopný nad morom radar sledovať lietedlo nad výškou 7 km a pri 400 km to bude cca 13 km.
Čiže tých 400 km je v praxi dosť ťažko využiteľný dosah S-400. Jedine ak spolupracuje s iným radarom či už na mori, suchu či vo vzduchu.
"S-500 mají být schopny detekovat bojové hlavice balistických střel na vzdálenost 2000 km a ničit také ICBM."
Tejto vete nerozumiem. ICBM má hlavicu/hlavice a reálne môže S-500 zasahovať len proti nim - samotná ICBM je vtedy už bezcenná a nemá zmysel ju riešiť. O schopnosti detekovať hlavice nad 2 000 km dosť pochybujem. Mimochodom, vzhľadom na možnosť klamných hlavíc je to tak či tak trochu zbytočné ...Skrýt celý příspěvekJen pro zajímavost, ICBM, tedy raketa s minimálním doletem 5500km, má Apogeum, tedy dosahovanou výšku ve střední fázi letu, cca 1400km. Při jakémkoliv delším doletu, například ...Zobrazit celý příspěvek
Jen pro zajímavost, ICBM, tedy raketa s minimálním doletem 5500km, má Apogeum, tedy dosahovanou výšku ve střední fázi letu, cca 1400km. Při jakémkoliv delším doletu, například 11000km, potřebných pro zasažení jakéhokoliv území Ruska raketou z F.E. Warren Air Force Base, má Apogeum kolem 2800km. Toliko balistická křivka. Výjimkou jsou ruské moderní kapalinové rakety, které mohou mít díky přebytku deltaV a regulovatelnosti tahu hodně odlišnou trajektorii od balistické. Nicméně i ty, pokud chtějí dosáhnout maximální účinnosti, musí balistickou křivku sledovat.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...