Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta

 Krasucha-2
Krasucha-2 je výkonný systém určen k rušení radarů protivníka. Slouží především k ochraně klíčových prvků protivzdušné obrany a pozemních jednotek na bojišti. / KRET

Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského autora Alexe Ramma. Článek původně vyšel v předním ruském vojenském periodiku Vojensko-průmyslový kurýr. Ramm ve svém textu popisuje současné ruské systémy elektronického boje a také jejich reálné schopnosti.

Aura super zbraně

“V poslední době ruské systémy elektronického boje (EB) získaly auru jakési super zbraně, schopné, podle průměrného názoru, způsobit paniku a pravděpodobně vypnout nepřítele pouze jediným tlačítkem,” píše na začátku ve svém článku Ramma.

Legendy o ruských systémech EB se začaly psát o přeletu stíhačky Su-24 nad americkém torpédoborcem USS Donald Cook v Černém moři. Prakticky všechny média informovala o úspěšném elektronickém útoku Su-24 pomocí systému Chibny a následné panice amerických námořníků.

Ruské systémy EB jsou v současné době v pozornosti západních vojenských armád a analytiků. O ruských systémech EB referoval například nedávno článek Radioelectronic Warfare:  What Lessons the US Army Can Take From the Ukrainian Conflict. Generálplukovník Ben Hodges v článku uvedl, že ruské systémy EB jsou na mnohem vyspělejší úrovni a americká armáda na tomto poli zaspává.

Třetí proměnou je přední ruský výrobce elektronických systémů KRET. Podle Ramma KRET vede agresivní reklamní kampaň s cílem propagovat své výrobky a zajistit si odbyt v ruské armádě.

V ruských médiích tak můžeme číst reklamní články jako KRET představil jedinečnou rušičku pro letadlové radary dlouhého dosahu nebo Rušící systém spolehlivě chrání vojáky od nepřátelské dělostřelecké palby a podobně. Reklamní články pak přebírají další média a pomáhají utvářet (pro firmu KRET) kýžený mediální obraz.

Na následujících řádcích si popíšeme nejnovější ruské systémy elektronického boje a také jejich reálné schopnosti.

Murmansk-BNMurmansk-BN na Krymu. / Public Domain

Ruské pozemní systémy elektronického boje

Ruské systémy elektronického boje se zaměřují především na rušení radarů, komunikace a satelitní navigace GPS.

Vojensko-politické vedení Ruska věnuje velkou pozornost rozvoji EB. Od roku 2009 ruská armáda buduje 15. nezávislou brigádu EB se sídlem ve městě Novomoskovsk. Každý vojenský okruh má také své centrum EB. Většina center je nyní transformována do nezávislých brigád EB. Výjimku tvoří nově vzniklé centrum EB na Krymu, které spadá pod Černomořskou flotilu.

Ruské jednotky EB získaly v poslední době moderní techniku - strategický systém Murmansk-BN, taktické Krasucha-2, Krasucha-4, Moskva-1, Infauna, R-330 “Žitel”, R-934 nebo nejnovější Leer-3. Jedním z nejvíce utajovaných zbraní EB je strategický rušící komplet Murmansk-BN a taktický komplet Krasucha-2.

Murmansk-BN dokáže údajně rušit až 20 komunikačních frekvencí na vzdálenost 5000 km. Jak ve svém článku uvádí Ramma, podle fotografií z dostupných zdrojů, kde lze zahlédnout obří stožárovité antény, dokáže Murmansk-BN rušit frekvence mezi 200 až 500 MHz (UHF).

Dlouhý dosah systému je umožněn odrážením rušicího signálu od ionosféry Země. Fungování Murmansk-BN je tak silně ovlivněno atmosférickými poruchami. Murmansk-BN je ve vývoji od roku 2007 a v současné době se dokončuje vývoj. Jeden komplet Murmansk-BN byl zaznamenán na poloostrově Krym.

1L269 'Krasucha-2' je určen k rušení radarové techniky letadel protivníka, především amerického E-3 AWACS. Krasucha-2 navazuje na konstrukční linii Pelena a Pelena-1 z 80. let minulého století. Podle ruské společnosti KRET Krasucha-2 ruší radar letadla AWACS až na vzdálenost několik stovek kilometrů. Vývoj Krasucha-2 začal v roce 1996 a skončil v roce 2011.

S jakou efektivitou Krasucha-2 dokáže rušit radar letadel AWACS? Jak připomíná Rammma, podle jednoduchého pravidla musí být rušící signál větší než rušený signál, minimálně o 30 decibelů. Rušení radaru E-3 AWACS je však obtížné, protože používá na 30 neustále se měnících frekvencí. Jurij Perunov, bývalý ředitel vědecko-výzkumného ústavu Gradient, navrhl již v 80. letech rušit celé frekvenční pásmo velmi silným zdrojem.

Pelena/Krasucha-2 údajně dokáží podle Alexe Rama rušit pouze v jednom konkrétním směru, takže jeho působení na pohybující (manévrující) se letadlo je časově omezený. Celou věc komplikuje použití více letounů AWACS. Pelena/Krasucha-2 je také velmi dobře odhalitelný (díky silnému zdroji vyřazování) pro průzkumné prostředky protivníka a dobrý cíl pro proti-radarové střely.

Krasucha-4 Krasucha-4 / KRET

Takového omezení si byli vědomi i konstruktéři kompletů Pelena/Krasucha-2. Oba typy jsou proto vysoce mobilní, aby mohly uniknout leteckému útoku a zároveň se dostaly do lepší pozice pro rušení. Dá se předpokládat, že při ostré akci bude spolupracovat více systémů Pelena/Krasucha-2.

Ramma však upozorňuje, že Krasucha-2 není univerzální. Jeden komplet Krasucha-2 nemůže rušit najednou například letadla E-3 AWACS nebo E-2 Hawkeye. Radary zmiňovaných letounů pracují v odlišných pásmech, které Krasucha-2 nemůže najednou rušit.

Použití Krasucha-2 tak bude silně záviset nejen na vycvičenosti obsluhy, ale také na zvolené taktice pro konkretní scénář a také na spolupráci s jinými jednotkami (velení, průzkum, bojová letadla, protivzdušná obrana).

V ruské armádě najdeme rovněž sesterský komplet 1RL257 Krasucha-4 navazující na straší SPN-30. Práce na Krasucha-4 začaly v roce 1994 a skončily v roce 2011.

Krasucha-4 dokáže rušit radary stíhacích letadel, bombardérů ale i letadel jako E-3 AWACS nebo špionážního U-2. Podle vývojářů z ústavu Gradient a armády dokáže Krasucha-4 rušit za určitých podmínek i střely vzduchu-vzduch AIM-120 AMRAAM nebo radary protivzdušných systémů Patriot.

Svou popularitu v médiích získal rovněž komplet Avtobaza - mobilní systém radiotechnického průzkumu, zaměřování zdrojů vyzařování a aktivní radiolokační rušič. Avtobaza byl v roce 2011 dodán Íránu a podle všeho se podílel na uloupení amerického průzkumného dronu RQ-170 Sentinel Íránem.

V současné době ruské ministerstvo obrany zavádí systém Moskva-1 - pasivní radarový systém podobný českému pasivnímu systému VERA.  Moskva-1 (následovník systému Mauzer-1) umožňuje ruským jednotkám přijímat data a vidět vzdušné cíle až na vzdálenost 400 km bez emisí vlastního signálu. Moskva-1 je tak pro systémy elektronického boje protivníka „neviditelný“.

Systém Moskva-1 přijímá elektronické signály z letadel, lodí nebo pozemních prostředků. Parametry jsou tajné. S největší pravděpodobností ale Moskva-1 využívá moderní technologie pasivní koherentní lokace PCL (Passive Coherent Location) a Pasivní sledování vysílačů PET (Passive Emitter Tracking), podobně jako nejnovější český pasivní radarový systém VERA NG.

R-330 Žitel je určen především k potlačení signálů satelitní navigace GPS. Klíčovou součástí kompletu (mimo velitelské a řídící mobilní stanoviště) jsou malé vysílače umístěné na civilních vysílacích věžích pro mobilní telefony. R-330 údajně dokáže blokovat mobilní/satelitní telefony a GPS na vzdálenost 20 až 30 km.

Leer-3 je určen k rušení radiokomunikačních systémů protivníka. Komplet lze umístit na malé bezpilotní letadla Orlen-10 nebo na terénní automobily. Podobné úlohy plní i komplet Infauna umístěný na vozidlech BTR-80.

InfaunaInfauna na vozidle BTR-80. / Koncern Souhvězdí

Ruské letecké systémy elektronického boje

Ruské letectvo spoléhá na letecké kontejnery Chibny na frontových stíhačkách Su-34. Vrtulníky Mi-8 lze osadit například komplety Rychag. Letectvo před časem získalo nejnovější komplety Il-22PP Porubščik.

Rychag je letecký rušící systém umístěný na vrtulnících Mi-8 (Mi-8MTPR-1). Vývoj Rachagu probíhal již od začátku 90. let minulého století, ale statní zkoušky byly dokončeny až v roce 2010. Rychag je nástupcem staršího kompletu Smalt ze 70. let minulého století. Úkol obou zařízení je stejný - rušit radary a navádění střel protivzdušné obrany.

Vývoj začal v 70. letech na popud egyptské a syrské armády, které čelily izraelským protivzdušným systémům Hawk. Původně inženýři umístili Smalt na vozidlo. Takové řešení přineslo řadu problémů, zejména s nechtěnými odrazy signálů od země. Nakonec byl Smalt umístěn do vrtulníku, čímž se mimo jiné výrazně zvýšila mobilita.

Rusko využilo komplety Smalt na vrtulnících Mi-8SMV během války v Jižní Osetii a Abcházii. Vrtulníky údajně dokázaly 1,5 až 2,5x snížit dosah gruzínských protivzdušných systémů Buk-1M a S-125 Něva. Buk-1M má za normálních okolností dálkový dosah 42 km a S-125 35 km. Průměrná mise vrtulníku Mi-8SMV trvala 12 až 16 hodin.

Chibiny je malý válcový kontejner umísťovaný na konci křídel bojových letadel. Systém je určen pro vlastní ochranu a ochranu dalších letadel v blízkosti. Chibiny zvyšuje údajně až 30x odolnost letadla proti radarem naváděným střelám vzduch-vzduch (např. AIM-120 AMRAAM) nebo země-vzduch.

Podle Rammy však Chibny nehrál žádnou roli při zmíněném incidentu mezi ruskými letadly Su-24 a americkým torpédoborcem USS Donald Cook. Chibny dokáže používat pouze frontový bombardér Su-34, který je na to vybaven potřebným systémem napájení (je třeba velký zdroj energie), elektronikou a avionikou - například upraveným kokpitem s vyhrazeným displejem pro systém Chibny.

Il-22PP Porubščik je letadlo osazené kompletem EB L-415. Komplet ruší radary protivzdušné obrany, radary letounů AWACS a bojových letounů a naváděcích systémů bezpilotních vzdušných prostředků. Il-22PP Porubščik údajně jako první dokáže rušit systémy protivníka, aniž by rušil vlastní bojovou techniku.

Zachycení nepřátelského signálu L-415 provádí v pasivním módu. Poté, co provede analýzu zachyceného signálu, jej zaruší, a to za využití aktivních nebo pasivních prostředků. Rušící signál tohoto zařízení má vždy danou frekvenci, která vychází z analýzy zachyceného nepřátelského signálu, a je vysílán přímo ve směru jeho zdroje.

Porubščik je umístěn na turbovrtulovém letadel Iljušin Il-22. Důvodem volby poměrně starého letounu typu Il-22M se stala nedostupnost modernějšího stroje s požadovanými výkonnostními parametry (především vytrvalost). Ruské letectvo počítá prozatím s pěti letadly Il-22PP Porubščik. Dlužno dodat, že vzhledem ke staří letounů je Il-22PP Porubščik považován za dočasné řešení.

Kromě toho ruský průmysl pracuje na letadle A-90 Jastreb se systémem EB Diskomfort. Úkoly obou letadel, Il-22PP Porubščik a A-90 Jastreb, jsou přitom podobné. Práce na A-90 Jestrab pokračují, ale podle všeho nebylo zavedeno do výzbroje žádné letadlo.

Foto: Su-34 s kontejnery elektronického boje Chibiny na konci křídel. / Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2 Su-34 s kontejnery elektronického boje Chibiny na konci křídel. / Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2
 

Závěr

Bez pochyby ruské ministerstvo obrany přikládá prostředkům EB velký význam. V některých oblastech EB zaujímá Rusko vedoucí postavení ve světě. Jednotky EB například úspěšně potlačily gruzínskou protivzdušnou obranu a také komunikační kanály gruzínské armády.

Použití systému EB je však velmi ošemetné. Velmi snadno se může stát, že rušen nebude jen protivník, ale také vlastní jednotky. Jak připomíná Ramma, stalo se to i ve zmíněné Gruzii, kdy v některých případech ruské jednotky EB rušily i vlastní jednotky.

Navíc systémy ruší civilní komunikační kanály nebo komunikaci policie, což se pravda, při masivním ozbrojeném konfliktu “zanedbává”.

Také výrobci rušících prostředků EB musí neustále reagovat na vývoj ve světě. Výrobci elektronických systémů a přesných zbraní se čím dál více zaměřují na systémy pracující v milimetrovém pásmu. Rušení milimetrového pásma vyžaduje sofistikovanější, těžší a větší systémy EB.

Nakonec je třeba si uvědomit, že prostředky EB nejsou kouzelnou zbraní vypínající prostředky protivníka jediným tlačítkem. Prostředky EB jsou jedním ze součástí celého systému vojenských prostředků, s kterými musí spolupracovat.

Podceňovaným hlediskem (aspoň u veřejnosti) je výcvik obsluh. Prostředky EB jsou velmi sofistikované a jejich efektivní používání se obsluha učí roky. Výcvik vojáků a jejich neustále vzdělávání je zřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů, který rozhoduje o schopnostech systémů EB v ostrém nasazení.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy elektronického boje

Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...

Elektronický boj na východě Ukrajiny

Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem ...

Elektronický boj: Americká armáda zaspala

Válka na východě Ukrajiny přinesla americké armádě nepříjemný poznatek – na rozdíl od ruské armády ...

Otázka vítězství v 21. století

Vítězství patří mezi nejstarší a nejuniverzálnější koncepty s jakými se ve vojenství lze potkat. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • @bug@
  11:49 08.11.2015

  podivi23: Chápu,že pro ilustraci je nejlepší to nejjednodušší,ale stejně je třeba počítat s tím co opravdu dostane radar od cíle o určité odrazné ploše a ta vzdálenost je taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podivi23: Chápu,že pro ilustraci je nejlepší to nejjednodušší,ale stejně je třeba počítat s tím co opravdu dostane radar od cíle o určité odrazné ploše a ta vzdálenost je taky důležitá ;). Na druhou stranu integrační a systémový zisk hrají své, a další faktory.
  Skrýt celý příspěvek

 • podivi23
  10:51 08.11.2015

  bug: Samozřejmě, že jsem to zjednodušil, navíc jsem počítal, kolik "výkonu dopadne na cíl", ne kolik se radaru vrátí zpět. Asi jsem to blbě napsal. Takže jsem vynechal šíření zpět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bug: Samozřejmě, že jsem to zjednodušil, navíc jsem počítal, kolik "výkonu dopadne na cíl", ne kolik se radaru vrátí zpět. Asi jsem to blbě napsal. Takže jsem vynechal šíření zpět k radaru, RCS a fluktuace cíle, integrační zisk zpracování atd. Reagoval jsem hlavně na DJW, kteří řešil, že pokud rušič musí radar "překřičet" o +30dB, tak že je to strašně moc. Snažil jsem se v rychlosti a bez zbytečného zabíhání do podrobností ukázat, že ne. Pravda, na zisk antény rušiče jsem trochu zapomněl...
  Skrýt celý příspěvek

 • @bug@
  00:15 08.11.2015

  Mimochodem tady bych rekl,ze je zdroj pro clanek:
  https://russiandefpolicy.wordp...

  Mimochodem tady bych rekl,ze je zdroj pro clanek:
  https://russiandefpolicy.wordp...

 • @bug@
  17:35 07.11.2015

  podivi23: Relativně jste vystihl výkonové poměry v radaru, ale napsal jste to tak jednoduše až jste z radiolokační rovnice (tak se nazývá to počítání výkonu, který se vrátí zpět) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podivi23: Relativně jste vystihl výkonové poměry v radaru, ale napsal jste to tak jednoduše až jste z radiolokační rovnice (tak se nazývá to počítání výkonu, který se vrátí zpět) vypustil důležité proměnné a kdyby radar přijal na 100 km -37 dBm, tak by opravdu rušiče ztrácely smysl a dalo se na ně nahlížet jako na "lehce" podporující systém, který by dokázal v tomto případě snížit dosah radaru tak maximálně o pár jednotek kilometrů.
  Celá problematika přijatého výkonu v radaru je totiž obsáhlejší. Jestliže zisk antény je G=35 dBi, špičkový výkon Pi= 40 dB, ztráty šířením L= 145 dB, efektivní odrazná plocha cíle RCS=7 dB (pro taktický letoun), vlnová délka lambda=0,1m = - 10dB, vyplývá z teorie antén (4*PI)^3 = 32,4 dB, vzdálenost 100 km = (R^4 - to je ta čtvrtá mocnina vzdálenosti) = 200 dB.
  ! Pozor na počítání s decibely dB a decibel-miliwaty, kde je rozdíl 30 dB)!

  přijatý výkon
  Pr[dB]=Pi + 2*G + 2*lambda + RCS - (4*PI)^3 - R^4 - L =- 280,4 dB
  =9,1*10^-29 W
  Samozřejmě přijatý výkon není u "klasického radaru tak nízký na tuto vzdálenost, figurují tam ještě další proměnné jako systémový zisk, šířka pásma = 1/ šířka impulzu, a další. Jen jsem chtěl ukázat, že nelze si takhle rovnici střílet od pasu, navíc, když v rovnici od "podivi23" nefiguroval zisk antény při šíření zpět a už vůbce ne ta vzdálenost. Obvykle se síla přijatého signálu pohybuje nejlépe v nanowatech, z čehož plyne, že úkol pro rušič není až tak obtížný, ale výkon a velký zisk antény je pro rušič základním požadavkem, bavíme-li se o šumovém rušení proti moderním radiolokátorů, jejichž pulzy jsou obvykle složité (s vnitroimpulsní modulací) a jsou rozmítány přes desítky MHz "v míru".
  Doufám, že jsem situaci dojasnil a snad nikoho neurazil, ale chtěl jsem ukázat ten diametrální rozdíl, když se přibere v potaz několik dalších důležitých proměnných, které jsou opravdu podstatné i pro takovou "ukázku".
  Skrýt celý příspěvek

 • podivi23
  23:52 02.11.2015

  DJW: Jak napsal Charlie, rušič nemusí vyzařovat nijak velký výkon. Aktivní radar má extrémně blbou vlastnost, že přijatý výkon klesá se čtvrtou mocninou vzdálennosti. Takže do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW: Jak napsal Charlie, rušič nemusí vyzařovat nijak velký výkon. Aktivní radar má extrémně blbou vlastnost, že přijatý výkon klesá se čtvrtou mocninou vzdálennosti. Takže do éteru pálí extrémně moc a přijímá extrémně málo. Jednoduchý výpočet, S-band radar (f = 3GHz), cíl ve vzdálennosti 100km, vyzářený výkon 10kW, zisk antény 35dBi, ztráty v atmosféře zanedbám. Výkon 10kW je v logaritmické míře 70dBm, a jenom ztráty volným prostorem (FSL - free space loss) dělají 142dB. Tedy na letadlo dopadá výkon 70 + 35 - 142 = -37dBm, to je docela málo. Pokud rušič musí vyzářit o 30dB větší výkon, tak to je pořád -7dBm, tedy v lineárním měřítku 0,2mW, to fakt není moc.

  Samozřejmě je to ovlivněno použitou technikou rušení. Výše popsaná situace je spíš na rychlou demonstraci výkonových poměrů. Rušič musí čekat na ozáření radarem, signál analyzovat a až pak může začít vysílat repliku, mezi tím ale odražený signál je už dávno na cestě zpátky. Takže dají se tak simulovat klamné cíle na větší dálce (ačkoliv se obvykle frekvence nemění pulz od pulzu, tak začít generovat repliku signálu v předstihu nejde, protože stagger). Samozřejmně dá se to vylepšit třeba tak, že rušič postupně klamný cíl posouvá dál za sebe, přitom vysílaný signál zesiluje a simuluje i doplerův posun s cílem předstírat třeba zpomalení a zmást tak traker. Nebo naopak může těch cílů vytvářet obrovské množství a snažit se traker zahltit. Jiná varianta je třeba vytváření cílů v jiných směrech, kdy rušič cíleně vysílá do postraních svazků antény (využívá známé rychlosti rotace antény a faktu, že potlačení prvního postranního laloku je typicky cca 35dB).

  Samozřejmně variant rušení je celá řada. Rušič může třeba zkusit zarušit celé pásmo radaru. Pak záleží na agilitě radaru jestli se mu to povede. A rušit nějak super širokopásmově taky nemusí být cesta k cíli. Třeba proto, že musí vyzařovat docela velký výkon. A ve stejném pásmu fungují i jeho systémy a zarušit sám sebe (své spolubojovníky) taky není úplně dobrý nápad.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  18:03 02.11.2015

  Aktívne potláčanie signálu v protifáze sa robí jednoducho a bežne v oblasti akustiky v jednotkách, max pár tisíckach hertzov. Pri radarových vlnách to považujem za takmer nemožné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aktívne potláčanie signálu v protifáze sa robí jednoducho a bežne v oblasti akustiky v jednotkách, max pár tisíckach hertzov. Pri radarových vlnách to považujem za takmer nemožné, tak ako píše pet.rok.

  Analýza 1956 frekvencii z každého modulu AN/APG77 zvlášť pri 5 ns pri príde ako celkom náročná výpočtová úloha, myslím že zmena frekvencii bude o čosi pomalšia. Aj keď treba uznať že vymyslené to majú výborne.
  Mne skôr príde logické namiesto vysielanie signálu v protifáze skôr vyslielanie dalších signálov - falošných odrazov, čo môže zmiasť analýzu - vytváranie falošných cieľov na vyplytvane striel protivníka, niečo na spôsob amerického MALD.

  Jednak platí to čo som povedal o anténach, takže tých frekvencií zas nebude toľko aby receiver časť modulu bola dostatočne citlivá, časom je možné ich analyzovať - na akých hodnotách sa pohybujú.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  13:04 02.11.2015

  charlie: technicky mas pravdu ale aktivny "stealth" (vysielanie vlny s opacnou fazou) je zatial v praxi tazko realizovatelny. pri frekvencii 2 GHz (co je pasmo SPY-1) je casove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  charlie: technicky mas pravdu ale aktivny "stealth" (vysielanie vlny s opacnou fazou) je zatial v praxi tazko realizovatelny. pri frekvencii 2 GHz (co je pasmo SPY-1) je casove kvantum 0,5 ns co je velmi malo na analyzovanie prichadzajuceho signalu a aktivaciu vysielania. Ak REB system nestihne dostatocne rychlo reagovat tak prva cast pingu radaru ostane odrazena bez rusenia a teda radar moze byt schopny ciel zachytit.

  Sirokopasmove rusicky mozu byt ucinne proti zmene frekvencie radaru ale zase dramaticky rastu energeticke naroky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:29 02.11.2015

  Pokud si správně pamatuju, tak typicky u jakéhokoliv radaru platí, že jako odražený signál se mu "vrací" velice malé procento vyzářené energie, přičemž čím dál je cíl, tím méně - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud si správně pamatuju, tak typicky u jakéhokoliv radaru platí, že jako odražený signál se mu "vrací" velice malé procento vyzářené energie, přičemž čím dál je cíl, tím méně - proto mají radary dlouhého dosahu tak velké antény a pálí tolik výkonu.

  Na jednoduché zarušení mi ale stačí výkonu málo, protože nemusím rušit ten obrvýkon co anténa dává do éteru, ale jen to, co se jí vrací. VELMI ZJEDNODUŠENĚ REB systému stíhačky stačí, aby zpátky vysílal jen vlnu s opačnou fází a stane se prakticky neviditelná, případně může simulovat cíl jinde/více cílů...

  Jinak těch způsobů rušení čehokoliv je strašně moc a víceméně staré zažité "začnu cpát do éteru bordel na stejné frekvenci jako protivník" už dávno nefunguje. Stejně tak ale platí, že každý systém má nějaké technické limity a anténa zahlcená nějakým šumem uměle generovaným na pozadí prostě nemusí užitečný signál efektivně předat obvodům zpracování signálu. Pokud si pamatuju různé kusé informace, moderní REB systémy právě pracují s různými pseudošumy nebo právě se snaží vychytávat konkrétní cíle a rušit je přímo - všechno kvůli tomu,ž e moderní systémy používají frekvenční hopping a mají vysoce citlivé antény a přijímače, které dokážou signál "vycucnout" i ze silně zarušeného pásma.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  01:10 02.11.2015

  KOLT: ak som spravne pochopil co mal jirka na mysli ohladne vypnutia tak ide o dalsiu verziu ako cela situacia mohla (ale nemusela) vyzerat a zaroven to davalo zmysel.

  Shania: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: ak som spravne pochopil co mal jirka na mysli ohladne vypnutia tak ide o dalsiu verziu ako cela situacia mohla (ale nemusela) vyzerat a zaroven to davalo zmysel.

  Shania: Take zarusenie ake popisuje Yvan (vygenerovanie falosnych cielov) mozno tazko povazovat za utocny akt, tym by mohlo byt simulovanie "locku" pre poloaktivne navadzane strely alebo snaha o vyradenie elektroniky nejakym EMP pulzom.

  Je asi jasne ze aj keby stacilo na zarusenie vysielat s vykonom zrovnatelnym s primarnym radarom torpedoborca tak stale sa system umiestneny na lietadle nemoze energeticky ani zdaleka rovnat tomu lodnemu, ktory ma k dispozicii zdroj v rade 10+ MW. Radar SPY-1D dostahuje spickoveho pulzneho vykonu v rade niekolkych MW (i ked mozno nie v standardnom prehladovom rezime ale skor v rezime ozarovania ciela pre rakety s poloaktivnym navadzanim).
  Kazdopadne letecky radar/rusicka s vykonom v desiatkach (max stovkach) KW nema na to aby to dokazal silou. Preto ak nejakemu uspesnemu zaruseniu vobec doslo, podarilo sa to pravdepodobne technikou aku Yvan uviedol t.j. vysielanim klamnych signalov tak aby aj tie prave boli systemom (alebo operatormi) zamietnute ako falosne odrazy. Na to uz staci menej energie.
  Ale rovnako mozne je ze sa to odohralo aj sposobom ako popisal Jirka.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  23:02 01.11.2015

  Mal by som otazku na Yvana: bolo by mozne opytat sa kamaratov z radiolokacie, ci je na zarusenie potrebnych skutocne az +30dB? Mne sa to vidi strasne vela, podla mna by malo stacit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mal by som otazku na Yvana: bolo by mozne opytat sa kamaratov z radiolokacie, ci je na zarusenie potrebnych skutocne az +30dB? Mne sa to vidi strasne vela, podla mna by malo stacit cokolvek nad 3dB na znemoznenie spravnej funkcie.
  Pre neelektrikarov: stupnica v dB znamena funkciu dekadickeho logarytmu, takze + 3dB su dvojnasobok, + 10dB je desatnasobok atd.

  V pripade pouzitia REB prostriedkov na lietajucej platforme je myslim inercialny sysfem tazko pouzitelny - ciel je za par sekund o znacnu vzdialenost inde. Pri pouziti datalinku je zas pri viacfrekvencnom ruseni zas sanca na vypadok datovych paketov, kde sice sa bezne pouziva opatovne vyziadanie stratenych dat, no to stoji cas ktory pri machovych rychlostiach znamena velke vzdialenosti.
  Diverzitne vysielanie v praxi tiez nie je vseliek, a to pisem z praxe, kde sa umyselne rusenia nevyskytuju. Keby som chcel umyselne trollit nejaku konkurenciu v mojom obore, urobim to jednoducho a ani si neskrtnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:57 01.11.2015

  Takže AEGIS nevypnul zázračný přístroj na Su-24, nýbrž kapitán torpédoborce, aby neposkytl protivníkovi data o vlastních systémech.... konečně mi to dává aspoň trochu smysl :-))

  Takže AEGIS nevypnul zázračný přístroj na Su-24, nýbrž kapitán torpédoborce, aby neposkytl protivníkovi data o vlastních systémech.... konečně mi to dává aspoň trochu smysl :-))

 • flanker.jirka
  19:19 01.11.2015

  Pěkný článek. Diskusi o účinnosti nebo neúčinnosti systému REB můžem brát jen z vesela. Jsem přesvědčen, že ani jedna strana nikdy nepustí konkrétní informace o tom jak se jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pěkný článek. Diskusi o účinnosti nebo neúčinnosti systému REB můžem brát jen z vesela. Jsem přesvědčen, že ani jedna strana nikdy nepustí konkrétní informace o tom jak se jejich systémy dají nebo nedají účinně zarušit.
  Úspěšné rušení gruzinské armády lze přisoudit i tomu, že používají ruské systémy. Když systém znáte, znáte i jeho slabiny a víte jak nastavit podmínky rušení. Na druhou stranu tomu lze přisoudit i rušení do vlastních, obvzláště když obě strany používají stejné komunikační prostředky.
  To že u Rusů dříve elektrotechnické výrobky vypadaly občas jako parní stroje z nich nedělalo nepoužitelné systémy. Mají pořád dobré fyziky a matematiky. Navíc určitě pořád mají systémy elektronického průzkumu a zpracovávají data o tom co kde našli za "signály." Se současnými simulačními programy si mohou konstruktéři pohrát a zkoušet stále nové věci jak ovládnout elektromagnetické spektrum.
  Průlety okolo plavidel se vysloveně baví, je to ideální možnost jak vyzkoušet "nervy" námořníků k tomu aby zapnuli aktivní systémy PVO a pak vesele jen ukládat do paměti průzkumných přijímačů data. (možná i proto se někdo na US lodi rozhodnul pro opak, vypnout, a neposkytnout tak o sobě více než by chtěl).
  Pár diskutérů tu zmiňuje i systémy rušení na stíhacích letounech. Tam to funguje jinak, první co chcou tyto letouny rušit, jsou palubní radary ostatních stíhaček a pak protiletadlové střely. Ambice rušit někde přehledové radary dalekého dosahu jsou mimo. K tomu slouží už pak specialozované verze letadel jako Growler, Prowler a jiné větší.
  Obecně platí, že rušič může být i dále než skupina letadel, kterou chce rušit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Yvan
  18:46 01.11.2015

  Shania a všichni ostatní k Su-24 a Donald Cook - asi jsem se nevyjadřoval moc jasně. Let Su-24 byl jasnou provokací a klasickým přeletem plavidla v nízké výšce. Su-24 neútočilo a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania a všichni ostatní k Su-24 a Donald Cook - asi jsem se nevyjadřoval moc jasně. Let Su-24 byl jasnou provokací a klasickým přeletem plavidla v nízké výšce. Su-24 neútočilo a americké plavilo na něj stejně nemohlo v mezinárodních vodách a v míru cokoliv odpálit. Všechny ty články o Chibiny a rušení vyvolalávají dojem, že opravdu něco nebylo v pořádku - Rusové použili systém REB a americká posádka zřejmě nedetekovala letoun včas. Kamarádi z oboru radiolokace mi řekli, že to je klidně možné a vzhledem k dostupným informacím mě odkázali na popsanou metodu vysílání podvržených odrazů. Co je však pravda je otázka. Jinak plně souhlasím s článkem, že ruské systémy REB jsou sice na úrovni, ale rozhodně nejde o všelék a techniku, co vyhrává války...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:36 01.11.2015

  jj284b: samozřejmě že F22 i F35 mají aktivní REB systémy, to neznamená, že je používají 24/7. Navíc maskování VLO vyžaduje podstatně menší výkon něž u jiných letadel. Když obranné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: samozřejmě že F22 i F35 mají aktivní REB systémy, to neznamená, že je používají 24/7. Navíc maskování VLO vyžaduje podstatně menší výkon něž u jiných letadel. Když obranné REB kontajnery na SU-35 snižuje šanci na sestřelení 30x, kolik to asi bude u stealt letadel, které mají REB sí 360 stupnovym pokrytim a vyzadující podstatne mensi vykon a přesné ví kam ho směřovat?


  http://www.baesystems.com/en/p...

  Baracuda i AN/ALR-94 mají jak aktivní, tak pasivní funkce. Mají 10(30 u F22) senzorů po celém trupu letadla, které slouží jako velmi citlivé RWR, muže rozpoznat vzdálenost k cíli měřením rozdílu síly signálu mezi těmi senzory, čímž umožňují pasivní střelbu i na vzdušné cíle. Pak mají defenzivní aktivní i pasivní schopnosti (rušení, klamné cíle, decoye). A pak ofenzivní REB, kde využívají jako antenu AESA radar (Raptor původně tuto funkci údajně neměl)

  USAF tvrdí, že F35 má lepší schopnosti pro prolomení a přežití v silně chráněném a rušeném prostoru než F22 ( i přes jeho větší rychlost a operační výšku)

  Další tvrzení je, že nechtějí aby F35 podporovali growlery... ale např. USN ma naprosto opačnou doktrínu.

  K rušení radaru Raptoru:

  První úspěch je to, že Baracuda vůbec LPI radar Raptroru zjistila, další že ho dokáže rušit. Nevím co na tom považuješ za nesmysl, nikde se tam netvrdí, že AN/ALR-94 nenašel zdroj rušení, nebo že F22 nedetekoval radar F35 atd.

  Samozdřejmě že tyhle systémy podléhají přísnému utajení a řadu schopností vůbec netušíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:55 01.11.2015

  tym ofenzivnym rusenim by som si prave nebol taky isty... hlavne u STEALTH lietadiel by cosi take znamenalo okamzite prezradit svoju polohu... fyzika sa oklamat neda.. na zarusenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tym ofenzivnym rusenim by som si prave nebol taky isty... hlavne u STEALTH lietadiel by cosi take znamenalo okamzite prezradit svoju polohu... fyzika sa oklamat neda.. na zarusenie musis pouzit silnejsi signal ako ten ktory chces rusit..

  no a k tomu linku - it has demonstrated the ability to detect and jam the F-22’s radar - toto je zarucene nezmysel.. pasivny system sam o sebe nikoho nezarusi kedze nic nevyzaruje.. ak uz, tak umoznuje PASIVNE detekovat cudzi radar s tym ze aktivne rusenie vykonava vlastny radar...

  no taketo misinformacie su uplne bezne, nikto ti presne nenapise ako tie systemy funguju, podlieha to vojenskemu tajomstvu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:29 01.11.2015

  jj284b: cekal jsem ze budes mít lepsi prehled...

  AN/ALR-94 i Baracuda je integrovaný systém pro REB, takže od umí vše od RWR, po obranné a ofenzivní rušení až po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: cekal jsem ze budes mít lepsi prehled...

  AN/ALR-94 i Baracuda je integrovaný systém pro REB, takže od umí vše od RWR, po obranné a ofenzivní rušení až po protiopatření.

  Linky najdeš tady:
  https://comprehensiveinformati...


  APA je na pobavení, to máš pravdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:17 01.11.2015

  pet.rok: nejpravděpodobnější je, že prostě dělali jen pár nízkých průletů bez jakékoliv jiné ofenzivní akce, pod kterou můžeš rušení zařadit.

  pet.rok: nejpravděpodobnější je, že prostě dělali jen pár nízkých průletů bez jakékoliv jiné ofenzivní akce, pod kterou můžeš rušení zařadit.

 • pet.rok
  14:06 01.11.2015

  Shania: Vysvetlenie, ktore tu uviedol Yvan mi pripada ako najpravdepodobnejsie.

  Ak by kazdy kapitan reagoval na provokaciu utokom tak uz tu bola 3. svetova davno. Incidenty typu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Vysvetlenie, ktore tu uviedol Yvan mi pripada ako najpravdepodobnejsie.

  Ak by kazdy kapitan reagoval na provokaciu utokom tak uz tu bola 3. svetova davno. Incidenty typu Iran Air z 1988 roku asi nechcel nikto opakovat. Navyse v tom obdobi doslo k utokom na US plavidla takze situacia bola daleko vyhrotenejsia.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:42 01.11.2015

  skor to byzera ze Baracuda je v podstate vylepsene RWR, kym ALR-94 ma navyse urcite tajne mody ku ktorym ziadne info nezozenies.. mozes sa skusit opytat napr na F-16.net, no ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skor to byzera ze Baracuda je v podstate vylepsene RWR, kym ALR-94 ma navyse urcite tajne mody ku ktorym ziadne info nezozenies.. mozes sa skusit opytat napr na F-16.net, no zvycajna odpoved je ze ide o tajne informacie ktore sa nesmu zverejnovat...


  a este cosi na pobavenie:

  http://www.ausairpower.net/APA...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:38 01.11.2015

  SHania: neviem odkial si cerpal, no maly problem - ALR-94 je pasivny system... nie je urceny na jaming radarov..ak je Baracuda nova generacia ALR-94, tak potom tiez musi byt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SHania: neviem odkial si cerpal, no maly problem - ALR-94 je pasivny system... nie je urceny na jaming radarov..ak je Baracuda nova generacia ALR-94, tak potom tiez musi byt pasivny system, takze asi sotva moze rusit AESA radary...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:25 01.11.2015

  Yvan: a jak víš že ho nezaznamenali v čas? USN ti to nerekne a žádným jiným způsobem to nemáš jak zjistit.

  Já bych to viděla naopak, protože pokud bych byl kapitán lodi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Yvan: a jak víš že ho nezaznamenali v čas? USN ti to nerekne a žádným jiným způsobem to nemáš jak zjistit.

  Já bych to viděla naopak, protože pokud bych byl kapitán lodi, zjistil že mě ruší radary a blíží se ke mě letadla, tak dám rozkaz se branit....
  Skrýt celý příspěvek

 • Yvan
  12:38 01.11.2015

  Shania: Samozřejmě, že to byla jen demonstrace síly nízkými přelety- útok by vypadal úplně jinak. Odpálili by protilodní rakety z několika stovek kilometrů a zdrhali by. Kvůli tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Samozřejmě, že to byla jen demonstrace síly nízkými přelety- útok by vypadal úplně jinak. Odpálili by protilodní rakety z několika stovek kilometrů a zdrhali by. Kvůli tomu povyku okolo bych ale na použití nějako REB systému a faktu, že torpédoborec letadlo nezaznamenal včas, celkem sázel. Na každém šprochu pravdy trochu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:28 01.11.2015

  Yvan: na to aby jsi mohl přemýšlet nad tím, k jakému typu rušení došlo musíš nějak dokázat, že Rusové dělali něco jiného než klasický demonstrovali sílu nízkými přelety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Yvan: na to aby jsi mohl přemýšlet nad tím, k jakému typu rušení došlo musíš nějak dokázat, že Rusové dělali něco jiného než klasický demonstrovali sílu nízkými přelety torpédoborce.

  Což nemáš jak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Yvan
  11:43 01.11.2015

  Ahoj, jen krátce k incidentu Su-24 x Donald Cook. Zda měl či neměl Su-24 v provozu Chibiny není jasné, verze pro něj se ale vyvíjí ( viz třeba exportní verze:
  - комплекс "Хибины" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj, jen krátce k incidentu Su-24 x Donald Cook. Zda měl či neměl Su-24 v provozu Chibiny není jasné, verze pro něj se ale vyvíjí ( viz třeba exportní verze:
  - комплекс "Хибины" / КС-418Э - проект комплекса РЭП для экспортных самолетов Су-24МК / Су-24МК2) - militaryrussia.com). A v tomto případě velmi pravděpodobně nešlo o zarušení radiolokátorů plavidla, ale využití technologie vysílání imitací odražených pulsů (aktivně vysílané letounem na základě předchozí analýzy příchozího signálu z radaru), které radar vyhodnotí jako chybové, nebo posunou polohu letounu do jiné oblasti. Operátor radaru tak buď letoun Su-24 vyhodnotí jako chybové odrazy, nebo ho vidí někde úplně jinde. Zdrojem info jsou lidé s vystudovaným oborem radiolokace - takže bych to viděl jako spolehlivé. Otázkou je zda podobnou techniku ovládá nějaký starší systém REB dostupný pro Su-24, takže bych to spíš viděl, že tam Chibiny bylo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  08:34 01.11.2015

  jj284b: eodas je system, ktery umoznuje pasivne strilet, ale ten nemyslim, k tomu f22 nema zadny equivalent.

  5) AN/ASQ-239 “Barracuda”. While most aircraft carry crutch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: eodas je system, ktery umoznuje pasivne strilet, ale ten nemyslim, k tomu f22 nema zadny equivalent.

  5) AN/ASQ-239 “Barracuda”. While most aircraft carry crutch Electronic Warfare(EW) systems, the F-35’s was designed from the outset for integration, able to operate not just with other components within the aircraft such as the APG-81, it can operate with other F-35’s over MADL to perform EW operations together. The AN/ASQ-239 is an evolution of the F-22’s AN/ALR-94 which is described as the most complex and costly avionics piece on the F-22, the Barracuda has twice the reliability and is a quarter the cost of the ALR-94, as well as being able to reduce the 30 sensors on the F-22 to 10 sensors, it has demonstrated the ability to detect and jam the F-22’s radar. It’s able to precisely geo-locate emission locations hundreds of kilometers away, further then it’s radar can see and from there the APG-81 can be slaved to that data track and then detect and track the object with a very narrow beam, increasing power and detection on target while decreasing detection by other aircraft. At close range or against targets using Jammers it is capable of narrowband interleaved search and track(NBILST) against aircraft which provides precise range and velocity that can then be used by a missile without need of the APG-81, allowing 360 degree targeting of aircraft. The Barracuda can refer to it’s data-banks of known emissions and identify the source vehicle or store it for future classification. Other features are false target generation and range-gate stealing, offensive EW is possible, a towed RF decoy is also a part of the package as is MJU-68/B Flares, the counter measure dispenser’s can be seen from behind. The F-35 will also feature “cyber attack” capability.

  f35 ma daleko vic moznosti pro pasivni zamerovani, je modernejsi.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:45 01.11.2015

  Shania: praveze nema.. EODAS je sice super system, no s uplne inym urcenim a na REB boj je nanic. F22 vie fungovat s vypnutym AESA radarom, odhalovat zdroje rusenia na velke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: praveze nema.. EODAS je sice super system, no s uplne inym urcenim a na REB boj je nanic. F22 vie fungovat s vypnutym AESA radarom, odhalovat zdroje rusenia na velke vzdialenosti. Navyse F22 stale este moze EODAS dostat v modernizacii, aj ked nie s 360 pokrytim.

  Ak je F22 zakazane exportovat, znamena to ze ma oproti F35 nieco navyse co skratka nechcu prezradit. (a tu nejde len o stroj ako taky.. ale o jeho systemy ktore je zakazane esportovat.)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:12 31.10.2015

  jj284b: F 22 nesla na export protoze by mohlo dojít k prozrazení technologii.

  U F35 bylo s exportem od zacatku pocitano a citlive technologie jsou nalezite chranene, takze i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: F 22 nesla na export protoze by mohlo dojít k prozrazení technologii.

  U F35 bylo s exportem od zacatku pocitano a citlive technologie jsou nalezite chranene, takze i kdyz nekdo bude mit samotny stroj, nedostane se k nim. Nevim jak to maji vyresene, ale odpovida to i tomu, ze všichni dostanou naprosto stejne stroje. Tzv nejsou žádné ořezané exportní verze.

  F35 má ekvivalent, možná i lepší systém než je ALR-94, modernější a schopnější AESA radar, atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  21:51 31.10.2015

  boot: Jestli rusové mají nebo nemají něco lepšího o tom můžeme jen spekulovat (určitě na tom pracují), ale přijde mi, že v obecné rovině svojí současné politiky vůči světu jednají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  boot: Jestli rusové mají nebo nemají něco lepšího o tom můžeme jen spekulovat (určitě na tom pracují), ale přijde mi, že v obecné rovině svojí současné politiky vůči světu jednají rusové ze strachu.

  A proto bych řekl, že ruská propaganda dělá z některých úspěchů skoro mýtickou záležitost a to aniž bych se snažil je nějak podceňovat.

  Prostě při hodnocení jejich obranného průmyslu koukáme přes mlhu propagandy, která někdy zveličuje a jindy schválně umenšuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:56 31.10.2015

  DJW_: stale plati ze na zarusenie signalu ho musis prehlusit.. takze sa potom sam stavas cielom... no a proti strojom ako F22 ti je zarusenie celeho spektra nanic, kedze ma navyse ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: stale plati ze na zarusenie signalu ho musis prehlusit.. takze sa potom sam stavas cielom... no a proti strojom ako F22 ti je zarusenie celeho spektra nanic, kedze ma navyse aj pasivny ALR-94, presne urci polohu rusica a navedie nan strely.. (no a nove SDB uz maju aj inercialny navigacny system, a ten hoci nie je az tak presny ako GPS, sa neda rusit vobec).. podla mna, hlavy dovod preco F22 nesiel na export bol prave ALR-94, radar AESA, ci Stealth povrch ma F35 tiez, dokonca novsej generacie..
  Skrýt celý příspěvek

 • boot
  17:05 31.10.2015

  Když RF uvolnila tyto infrmace, buďte si jiti, že ve výji, nedbo již ve zkuební výrobě má lepší systémy EB.

  Když RF uvolnila tyto infrmace, buďte si jiti, že ve výji, nedbo již ve zkuební výrobě má lepší systémy EB.

 • Nikdo
  13:38 31.10.2015

  stetula: když píšou : Pelena/Krasucha-2 údajně dokáží podle Alexe Rama rušit pouze v jednom konkrétním směru, takže jeho působení na pohybující (manévrující) se letadlo je časově ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stetula: když píšou : Pelena/Krasucha-2 údajně dokáží podle Alexe Rama rušit pouze v jednom konkrétním směru, takže jeho působení na pohybující (manévrující) se letadlo je časově omezený.

  Myslíte že je reálné aby se při těchto kritériích systém pohyboval ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  13:38 31.10.2015

  to stetula:
  Nedalo mě to a tak jsem si o této záležitosti trochu něco přečetl z více zdrojů a zdá se, že máš pravdu, čímž se ty moje dva předešlé včerejší příspěvky dostávají do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to stetula:
  Nedalo mě to a tak jsem si o této záležitosti trochu něco přečetl z více zdrojů a zdá se, že máš pravdu, čímž se ty moje dva předešlé včerejší příspěvky dostávají do komického světla, jsou trapné. Evidentně jsem v nich poněkud ujel "mimo mísu". :)
  Takže, pokud to admin vidí také tak, budu rád, když je prostě smaže. Díky.
  Např. co se týče těch odchodů do ciziny - našel jsem články, které ukazují, že v posledních cca. čtyřech letech tento trend opět nastartoval, když jsem se na věc ale mrknul podrobněji - kdo konkrétně, v jakých počtech, odkud odchází a kdo naopak přichází, tak musím uznat, že jak se zdá, tohle téma je dost přifouknuté a realita není zdaleka tak hrozná jako byla za Jelcina.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  12:52 31.10.2015

  Stetula: napiste mi prosim nejaky kontakt na Vas - obchodne.
  Kedze tu nefunguje system sukromnych sprav, musim takto.. Dakujem a ospravedlnujem sa za OT.

  K platom: presne o tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stetula: napiste mi prosim nejaky kontakt na Vas - obchodne.
  Kedze tu nefunguje system sukromnych sprav, musim takto.. Dakujem a ospravedlnujem sa za OT.

  K platom: presne o tom som písal.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  11:19 31.10.2015

  mám takovej technickej dotaz ke krasucha-2 píše se tam že má obrovskou výhodu v rychlém rozvinutí systému a tím pádem je hůře zasáhnutelná nepřítelem ale:

  musí při vysílání stát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mám takovej technickej dotaz ke krasucha-2 píše se tam že má obrovskou výhodu v rychlém rozvinutí systému a tím pádem je hůře zasáhnutelná nepřítelem ale:

  musí při vysílání stát nebo může pracovat i za jízdy ??? pokud ano tak je v podstatě nezničitelná

  Deortc, docela ty Rusy podceňuješ a ten odliv lidí na západ , to bylo možná za jelcina ted je tomu naopak
  obchoduji s Rusama se sanitárním vybavením a třeba vývojový pracovník který navrhuje vany bere kolem 120 000 rublů ( podívej se kolik tam co stojí a udělej si úsudek ) takže proč by měli chytří lidi od nich odcházet a to je člověk co vyvíjí vany no kolik asi dostává nějakej inženýr u Sukhoje ?
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  10:51 31.10.2015

  PS: ked na nieco Rusi odbornikov nemaju, tak platia velmi dobre, v Moskve je cudzincov celkom pozehnane. Na rozdiel od nas, co sme peniaze z privatizacie prezrali (pisem za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: ked na nieco Rusi odbornikov nemaju, tak platia velmi dobre, v Moskve je cudzincov celkom pozehnane. Na rozdiel od nas, co sme peniaze z privatizacie prezrali (pisem za Slovensko), oni peniaze z ropy investovali + tvorili rezervy.

  PPS: aj preto by som bol radsej keby si Ukrajinu rusi nechali. Fanusikom zapadu totiz nedochazda, ze vzhladom na platy v UA (cca 250€ v Kyjeve, o hodne menej na zap. UA) sa po pripadnom otvoreni trhu vsetky zapadne firmy zbalia (montovane haly nalozia do 3 mesiacov) a napr. Slovensku tak odide 18% HDP co tvori hlupa jednosmerna orientacia len na automobilovy priemysel. Sorry za prilisne odbocenie od temy.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  10:37 31.10.2015

  Co viem o antenach, tak ziadna nema konstantny zisk na celom pasme frekvencii, ale skor vyssi na jednej strednej a klesajuci s +- hodnotou.
  Z jedneho ruskeho dokumentu viem, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co viem o antenach, tak ziadna nema konstantny zisk na celom pasme frekvencii, ale skor vyssi na jednej strednej a klesajuci s +- hodnotou.
  Z jedneho ruskeho dokumentu viem, ze rusi sa zameriavali na detekciu nadmerneho sumu na pozadi - AESA mozu menit frekvenciu ako chcu, pri ich kilowatovych vykonoch je ten sum vzdy vyssi ako sum pozadia (toho v X pasme zas tolko nie je), ta vyziarena energia sa skratka nestrati. Potom je to otazka sofistikovanosti systemov a klamnych cielov/rusicov utocnica a obrancu atd atd. Samozrejme toto je vlastnost detekcie ktoru doterajsie stroje 4gen nemali a tak vychadzalo KD score tak jednoznacne.

  Co sa tyka rusenia, v mojej praxi rychly frequency hoping este len testujeme (v 2,4 a 5 GHz pasme) takze este neviem posudit, pri znamej frekvencii je 30 dB dost na uplne oslepenie prijimaca, no na zarusenie datovej komunikacie (stacia vypadky paketov) je potreba ovela menej.
  Ako jednoznacny problem pri rusickach (rovnako ako pri laseroch) vidim ich energeticke naroky a teda bud nemobilnost alebo dost tazke maskovanie termoemisii, co je dnes predpokladam (v military oblasti) jednoduche detekovat.

  Co da tyka krabiciek zazracne zabijajucich elektroniku - pisal som si s byvalym pilotom, ktory tvrdil ze stare REB kontajneri co vesali pod Mi-cka v 80-tych dokazali odpravit vsetku elektroniku v okruhu 2km, vacsinou neopravitelne. Co v nich bolo nikto netusil, boli zapecatene a v skladoch si ich strazili rusi. Vzhladom na miniaturizaciu cipov je dnes na ich uskvarenie potreba nizsia energia ako pred 10-20 rokmi.
  Kazdopadne z posledneho vyvoja sa na rozdiel od poniektorych kratkozrakych tu vobec netesim, pripadne realne meranie sil tychto systemov by neviedlo k nicomu dobremu.

  Posledna poznamka k trolom spamujucim cosi o "vecne ozratych muzikoch co by bez ropy skapali od hladu": netusite co pisete alebo ste plateny. Dnesne Rusko nie je zdaleka taky bordel ako byval v 90-tych rokoch (obcad chodim na vychod a poznam tam par ludi). Dorasta a dorastla tam generacia mladych perspektivnych ludi co vyrastali s modernymi technologiami, su zvyknuty na konkurenciu a kedze myslienky vlastenectva ba az nacionalizmu su v Rusku OVELA silnejsie ako v CR alebo SR, v ziadnom pripade ich neradno podcenovat, to je kriticka chyba. HDP, platy aj ceny miest ako Moskva alebo Petrohrad su na urovni vyspelych zapadnych krajin. To ze im celorusky priemer znizuju drevenne dediny kdesi na sibiri je irelevantne, vyvoj prebieha v mestach, nie na dedine.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  18:51 30.10.2015

  A co naše armáda, má nějaké účinné systémy EB? Před cca 15 lety to vypadalo, že náhrada tehdejších systému bude obtížná, teď to vypadá, že si s tím naše firmy poradily.

  A co naše armáda, má nějaké účinné systémy EB? Před cca 15 lety to vypadalo, že náhrada tehdejších systému bude obtížná, teď to vypadá, že si s tím naše firmy poradily.

 • Deortc
  18:14 30.10.2015

  Mimochodem, když už padla výtka o podceňování. Co říkáte na tohle?
  http://cz.sputniknews.com/svet...

  Mimochodem, když už padla výtka o podceňování. Co říkáte na tohle?
  http://cz.sputniknews.com/svet...

 • Sokrates
  18:00 30.10.2015

  O systéme Chibiny pojednáva celkom slušne tento článok:
  http://militaryrussia.ru/blog/...
  V súvislosti s Su-24MK sa tam píše, že vývoj systému pod označením KS-418E ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O systéme Chibiny pojednáva celkom slušne tento článok:
  http://militaryrussia.ru/blog/...
  V súvislosti s Su-24MK sa tam píše, že vývoj systému pod označením KS-418E bol síce začatý, ale zjavne nebol dokončený. V závere článku sa venujú aj udalosti s torpédoborcom USS Donald Cook a jasne hovoria, že zo strany Su-24 nedošlo k žiadnej nepriateľskej akcii a stroj nemá systém Chibiny vôbec naištalovaný.
  Niekde som čítal aj vyjadrenie nejakého ruského hovorcu armády na tento incident. Na priamu otázku novinára, či sa to naozaj stalo, odpovedal v tomto duchu: Médiá môžu napísať čokoľvek a svoj účel to každopádne splnilo. To hovorí asi za všetko. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  17:57 30.10.2015

  Pro: Deortc- představte si, že ne všichni se dají koupit a slova jako vlast, vlastenec a práce pro vlast berou váženě, asi máte jiné životní zkušenosti, ale věřte, že tak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro: Deortc- představte si, že ne všichni se dají koupit a slova jako vlast, vlastenec a práce pro vlast berou váženě, asi máte jiné životní zkušenosti, ale věřte, že tak to je... notabene u Rusů..
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  17:20 30.10.2015

  to Jan Grohmann: Smajlíky jsem si mohl odpustit. Vypadají tam hloupě, s tím souhlasím. Je škoda, že není možné odeslané příspěvky editovat, protože bych je odmazal.
  Ad. Rusko a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Jan Grohmann: Smajlíky jsem si mohl odpustit. Vypadají tam hloupě, s tím souhlasím. Je škoda, že není možné odeslané příspěvky editovat, protože bych je odmazal.
  Ad. Rusko a vojenská technika. Celkem věřím, že vojenská technika má v Rusku přednost před čímkoliv, takže do vývoje této techniky tamní vláda dává maximum možného. Také je mě jasné, že se v Rusku rodí množství schopných lidí. Nicméně se dá dost těžko popírat, že řada těchto lidí nakonec raději odejde do USA, EU, Izraele, prostě tam, kde mohou doufat v lepší profesní sebeuplatnění. A že třeba Amíci těmto lidem nekladou žádné velké překážky, ale naopak jim zelenou kartu rádi dají, to je také celkem známým faktem. Směr opačný - tedy do Ruska zřejmě nebude nijak významný.
  Ad. podceňování Ruska - samozřejmě, obecně nikdy nikoho není dobré podceňovat. Na druhé straně je dost těžko popiratelným faktem, že i za studené války, kdy Sovětský svaz měl k dispozici mnohem víc lidí a fin. prostředků než má dnešní Rusko, v naprosté většině vojenských technologií o několik let soustavně zaostával za státy NATO.

  to Shania: Pokud se tu vyvíjí zbraně, radary atd. tak nepochybně lidi a peníze na to máme. Kdybychom je neměli, tak by se zde nic takového nevyvíjelo. Kdo by to vyvíjel a za co konkrétně?
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  17:19 30.10.2015

  Deortc -http://gifsec.com/wp-content/u...

  Jinak bych byl rád, pokud by takové nesmysli admin mazal. Přesně tito lidé pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deortc -http://gifsec.com/wp-content/u...

  Jinak bych byl rád, pokud by takové nesmysli admin mazal. Přesně tito lidé pouze čekají na článek s něčím ruským, aby mohli provokovat. Třeba je to poté přestane bavit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:08 30.10.2015

  Deortc: a my máme peníze a lidi?:) Přesto se tu vyvíjí zbraně, radary atd.

  Rusové na zbrojení dávají pořád dost, sice už to dávno není takový gigant, ale těch pár konstruktérů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deortc: a my máme peníze a lidi?:) Přesto se tu vyvíjí zbraně, radary atd.

  Rusové na zbrojení dávají pořád dost, sice už to dávno není takový gigant, ale těch pár konstruktérů si zaplatí.
  Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  16:47 30.10.2015

  no ja neviem^^ ruska doktrina sa zmenila, uznala prevahu zapadu, ale to by neboli rusi keby sa z tym zmierili, prave REB ma naskok vyznamne znizovat^^

  vypada to ale tak ze sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no ja neviem^^ ruska doktrina sa zmenila, uznala prevahu zapadu, ale to by neboli rusi keby sa z tym zmierili, prave REB ma naskok vyznamne znizovat^^

  vypada to ale tak ze sa rusi na tuto technologiu skutocne spoliehaju, a keby som bol generalom NATO sotva by som to podcenoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:47 30.10.2015

  Deortes - nikdy nikoho nepodceňujte. Podceňovat Rusy je cesta do pekel. Ocenil bych, kdyby jste neposuzoval ruské vojenské schopnosti podle toho, jak má USA vyřešenou vízovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deortes - nikdy nikoho nepodceňujte. Podceňovat Rusy je cesta do pekel. Ocenil bych, kdyby jste neposuzoval ruské vojenské schopnosti podle toho, jak má USA vyřešenou vízovou politiku a k Rusku projevil více respektu. Ty posměvačné smajlíky ve vašem příspěvku nevypovídají o vás nic moc dobrého.
  S otevřenou pusou na ruské systémy EB kouká například americký generál Ben Hodges.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  16:20 30.10.2015

  Detailům této techniky nerozumím, ale obecně - úspěšný vývoj jakékoliv extrémně složité techniky bezpodmíněčně vyžaduje splnění dvou podmínek, které pochopitelně musí být splněny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Detailům této techniky nerozumím, ale obecně - úspěšný vývoj jakékoliv extrémně složité techniky bezpodmíněčně vyžaduje splnění dvou podmínek, které pochopitelně musí být splněny obě zároveň.
  1. Dostatek peněz
  2. Dostatek nadprůměrně inteligentních a zároveň pilných lidí (geniální flákač ani natuhlý dříč v tomto směru k užitku nejsou:) )

  Ad. 1. Dost peněz má Rusko z prodeje ropy a plynu, takže tahle podmínka by snad mohla být splněna.
  Ad. 2 Zde vidím problém, protože minimálně "z vonka to vyzerá tak", že nadprůměrně inteligentní a pilní Rusové v Rusku zpravidla nezůstávají, ale odcházejí do USA, příp. EU, protože tyhle země jim dokáží zajistit lepší budoucnost než co by kdy mohli mít v Rusku. Nevím jak EU, ale naopak vím celkem dobře, že když US administrativa rozpozná, že má před sebou někoho schopného, tak mu ráda dá zelenou kartu.
  Za socíku byla situace zcela odlišná, protože SSSR jednak mělo daleko víc občanů než má dnešní Rusko a dále také východní blok byl uzavřený Železnou oponou, takže lidé nemohli na západ volněcestovat, což dnes pochopitelně možné je celkem bez problémů i pro Rusy. :)

  Takže závěr. Dost bych se divil tomu, kdyby dnešní Rusko dokázalo vyrábět něco, nač by v NATO koukali s otevřenou hubou. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:52 30.10.2015

  Takže zasa žiadny "zázrak" : )

  Ono je naozaj populárna predstava, že niekto zapne nejakú "krabičku" či "systém" a všetko zruší v okruhu stoviek km .....

  Všetky aktívne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže zasa žiadny "zázrak" : )

  Ono je naozaj populárna predstava, že niekto zapne nejakú "krabičku" či "systém" a všetko zruší v okruhu stoviek km .....

  Všetky aktívne jednotky REB majú v článku spomínanú "blbú" vlastnost, že sú z princípu činnosti ľahko identifikovateľné a preto extrémne zraniteľné ....

  Všetko ostáva pri známej "hre" o efektívnom využití elektronického systému tak aby to prežil ......

  Čiže všetko ostáva po starom ... všetky sytémy aktívneho rušenia musí byť správne zaradené v celom systéme vedenia bojových operácií a len jeden i ten najvýkonnejší rušiš je bez správneho a efektívneho využitia bezcenný ....

  Čo sa týka ešte Gruzínska .... u Rusov tam evidentne vládol celkom slušný "bordel" a polovica strát letectva Ruska išla na vrub vlastnej PVO (konkrétne 2xSu-25 + dva poškodené a jeden Su-24)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:05 30.10.2015

  https://www.youtube.com/watch?...

  tady je podobný incident o pár měsíců později.

  Tohle Rusové dělají běžně...

  https://www.youtube.com/watch?...

  tady je podobný incident o pár měsíců později.

  Tohle Rusové dělají běžně...

 • Superme
  14:27 30.10.2015

  Myslím, že ten incident hezky popsala redakce z militarybox.
  "Co se týče incidentu mezi americkým torpédoborcem a ruskými letouny Su-24 v oblasti Černého moře, tak je třeba být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že ten incident hezky popsala redakce z militarybox.
  "Co se týče incidentu mezi americkým torpédoborcem a ruskými letouny Su-24 v oblasti Černého moře, tak je třeba být k informacím trošku obezřetný. Celá věc je "zahalena mlhou". K základní zprávě, kterou vydal Pentagon a převzal Reuters se totiž postupně "přilepila" řada dodatků, které měly udělat zprávu zajímavější. Ruský server Novorus pravděpodobně jako první přišel s tím, že Su-24 na americkou loď opakovaně nalétával a simuloval útok, což je totální nesmysl. Simulace útoku na loď vybavenou moderními systémy by vypadala úplně jinak, a v tom okamžiku by bylo Američanům opravdu horko, ne však proto, že by byli psychicky rozhozeni, ale proto, že by museli rozhodnout o zmačnutí knoflíku "Fire". To, že letouny Su-24 byly v době incidentu pokusně vybaveny systémem Chibiny je pouze dalším, na cestě internetem "přilepeným" dodatkem. Tuto informaci žádný seriózní zdroj neuvádí, nedošlo k žádnému potvrzení či vyvrácení. Stejně tak Američani nepotvrdili ani nevyvrátili, že by elektronické systémy torpédoborce měly v době incidentu nějaké potíže. Zajímavé je, že Američani, kteří jsou velmi důslední v dokumentaci veškerých incidentů při kterých je vůči nim páchána nějaká "nespravedlnost", nepředložili světu žádné fotografie ruského letounu, který je půl hodiny obtěžoval. Tyto fotografie by byly určitě zajímavé a možná by se podle nich dala poznat případná instalace jiných systémů REB, než jsou pro daný typ letounu běžné."
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:24 30.10.2015

  kubo4747: ak si cital pozorne, vedel by si ze na zarusenie niecoho potrebujes sakra velky vykon... takze stihacka so svojim obmedzenym elektrickym vykonom asi sotva zarusi AEGIS s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747: ak si cital pozorne, vedel by si ze na zarusenie niecoho potrebujes sakra velky vykon... takze stihacka so svojim obmedzenym elektrickym vykonom asi sotva zarusi AEGIS s obrovskym vykonom.... lol. navyse, na tu Su-24 sa ten system ani podvesit neda, co je tam tiez spomenute...

  Su-24 ma asi taku sancu zarusit AEGIS, ako ty ak by si sa pokusil prehlusit koncert Metalicy svojim autoradiom...
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  14:23 30.10.2015

  Kubo,bez podhodnotienia ruskych moznosti a techniky to bude blbost, stalo sa iba to ze SU24 preletel blizko a par namornikom spadlo srdce do gati, ze za 400USD tyzdenne,sa nemaju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kubo,bez podhodnotienia ruskych moznosti a techniky to bude blbost, stalo sa iba to ze SU24 preletel blizko a par namornikom spadlo srdce do gati, ze za 400USD tyzdenne,sa nemaju chut plavit niekde na druhom konci sveta, kde im hypersonicky tresk moze rozkyvat okna na mostiku. Zvysok su rozpravky, pretoze americke torpedoborce sa nadalej plavia ciernym morom a ruske lietadla obcas okolo nich prehrmia ale uz je to bez podobnych medializovanych incidentov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:51 30.10.2015

  kubo4747: stačí se podívat jaké weby o tom psali první.

  kubo4747: stačí se podívat jaké weby o tom psali první.

 • kubo4747
  12:53 30.10.2015

  Výborný článok.

  Ale keď som tu už, tak ako to bolo pravdepodobne s tým torpédoborcom? Bola to len propaganda alebo im naozaj narušili AEGIS?

  Výborný článok.

  Ale keď som tu už, tak ako to bolo pravdepodobne s tým torpédoborcom? Bola to len propaganda alebo im naozaj narušili AEGIS?

 • jj284b
  12:49 30.10.2015

  tiez by nebolo odveci spomenut dalsie Ruske "legendy" ako napr o schopnosti rusit moderne radary AESA. Teoreticky to mozne je, problem ale je sposob akym tie radary funguju, kedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tiez by nebolo odveci spomenut dalsie Ruske "legendy" ako napr o schopnosti rusit moderne radary AESA. Teoreticky to mozne je, problem ale je sposob akym tie radary funguju, kedy automaticky prepinaju na pseudonahodne frekvencie pri kazdom vyzarujucom prvku, kludne aj 1000x za sekundu. Takze aj ked dojde k identifikovaniu urcitych frekvencii, rozhodne nepojde zistit vsetky, takze aj ked sa rusicka bude snazit zahltit konkretne pasmo, rozhodne to nezarusi AESA radar na dlho...

  Jedine co by mohlo pomoct, je napr poznat algoritmus sifrovania vyzarovania konkretneho AESA radaru, ako to napr dokazali pocas testu AESA radaru urceneho per F-35, ked sa im podarilo rusit radar F-22 (aj ked presne detaily nie su zname, pricom v bojovej situacii by si s tym F-22 poradila celkom lahko, kedze ma na palube este ALR-94 ktory by rusiaci zdroj rychlo odhalil)

  Celkovo je dost mozne ze Rusi napr do Syrie poslali prostriedky pre REB aj z dovodu ziskavania radioveho signalu americkych radarov k naslednej analyze..
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:27 30.10.2015

  Velice dobrý článek, jen mi tam chybí zmínka o REB systému Gimalai, který by měl byt v T-50.

  Ví se o něm něco více?

  Velice dobrý článek, jen mi tam chybí zmínka o REB systému Gimalai, který by měl byt v T-50.

  Ví se o něm něco více?

 • madrabbit
  12:24 30.10.2015

  jsk1: Su-24 vs USS D.Cook - zarušení - energetické zdroje torpedoborce jsou jaksi o trochu silnější než na Su-24
  - hacknutí - asi těžko, navíc by to šlo i odjinud

  Takže klid, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1: Su-24 vs USS D.Cook - zarušení - energetické zdroje torpedoborce jsou jaksi o trochu silnější než na Su-24
  - hacknutí - asi těžko, navíc by to šlo i odjinud

  Takže klid, zařaďme to jako v televizi jako "Busted" a nevracejme se zde k tomu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:22 30.10.2015

  jsk1 - jak to máme vědět? Tahle akce už patří do světa mytologie a legend. Tady nemá nějaké přesvědčování absolutně žádný význam. Jako u každé legendy, každý bude věřit tomu, čemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1 - jak to máme vědět? Tahle akce už patří do světa mytologie a legend. Tady nemá nějaké přesvědčování absolutně žádný význam. Jako u každé legendy, každý bude věřit tomu, čemu chce a samozřejmě, bude se hádat do krve.

  Jen upozorňuji dopředu, jakýkoliv monolog Su-24 vs USS Donald Cook, který se nebude snažit na celou věc dívat s nadhledem a respektem, bude omezovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  12:18 30.10.2015

  jsk1: no, "Incident Cook" byl rozebírán na několika solidních internetových stránkách a přetřásali sme ho i tady a víceméně panuje konsenzus, že je to pitomost, kterou navíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1: no, "Incident Cook" byl rozebírán na několika solidních internetových stránkách a přetřásali sme ho i tady a víceméně panuje konsenzus, že je to pitomost, kterou navíc nejspíš vytvořili novináři sami v honbě za senzací za každou cenu.

  Mimochodem článek sám zmiňuje, že kontejnery EB, které měla údajně ona Su-24 popužít, ve skutečnosti nemůže nést, protože na to není vybavena.

  Pokud jde o odstaveček o obtížích spojených s rušením E-3, nevím co vám na tom přijde ATOMáckého... že se AWACS ruší blbě je obecně známo z jeho charakteristik a zarušit velkým výkonem celé pásmo, ve kterém pracuje, je jedna z nejjednodušších cest, jak se s tím vypořádat (přičemž její nevýhody jsou nejspíš každému jasné).
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  11:50 30.10.2015

  "Legendy o ruských systémech EB se začaly psát o přeletu stíhačky Su-24 nad americkém torpédoborcem USS Donald Cook v Černém moři. Prakticky všechny média informovala o úspěšném ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Legendy o ruských systémech EB se začaly psát o přeletu stíhačky Su-24 nad americkém torpédoborcem USS Donald Cook v Černém moři. Prakticky všechny média informovala o úspěšném elektronickém útoku Su-24 pomocí systému Chibny a následné panice amerických námořníků."

  Mýtus nebo fakt?

  "Rušení radaru E-3 AWACS je však obtížné, protože používá na 30 neustále se měnících frekvencí. Jurij Perunov, bývalý ředitel vědecko-výzkumného ústavu Gradient, navrhl již v 80. letech rušit celé frekvenční pásmo velmi silným zdrojem."

  To už je jako když čtu ATOM č.10/1975...
  Skrýt celý příspěvek