Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Foto: S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0
S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. Jde o reakci na sestřelení ruského útočného letadla Su-24 dvojicí tureckých stíhaček F-16. Rozmístění systému S-400 v Sýrii mění “pravidla hry” nejen pro Turecko, ale i pro koalici států bombardující Islámský stát a pro Izrael.

Rusko po sestřelení letadla Su-24 posiluje svou přítomnost v Sýrii a ochranu letadel. Krytí bombardovacích letadel zajistí doprovodné stíhačky, systémy elektronického boje a především komplet S-400 Triumf umístěný na ruské vojenské základně Latákíja.

U syrského pobřeží se navíc pohybuje raketový křižník Moskva z Černomořské flotily. Oči se však upírají především na S-400 s dálkovým dostřelem 400 km a výškovým 27 km (dosah radaru je 600 km). Dosah námořního kompletu S-300 křižníku Moskva je jen čtvrtinový.

S-400 pokrývá vzdušný prostor Sýrie, významnou část Turecka, Libanonu, Kypru nebo Jordánska. Zpozorněl rovněž Izrael, který již dříve dal najevo nelibost nad rozmísťováním výkonných protivzdušných systémů v Sýrii. S-400 může teoreticky ohrozit letadla až v 395 km vzdáleném izraelském Tel Avivu.

“Nyní jsou všechny severní provincie v Sýrii hraničící s Tureckem, stejně jako severovýchodní provincie sousedící s Irákem, sledovány naším S-400 a cíle mohou být zasaženy až v hloubce 300 km,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Viktor Muračovský, šéfredaktor magazínu Arzenál vlasti. Ruská základna Latakija leží pouze 50 km od nejjižnějšího cípu turecké hranice.

Přítomnost S-400 v Sýrii musí vzít také v potaz koalice západních států podnikající nálety v Sýrii. “Ano, poněkud to komplikuje situaci a musíme to brát v úvahu, ale pořad zde máme nějakou práci a tu budeme dělat i nadále,” uvedl generálplukovník Charles Brown, velitel U.S. Air Forces Central Command.

Riziko náhodného sestřelu koaličních letadel je však minimální. Moderní identifikační a detekční systémy, jak na letadlech, tak na pozemních systémech, dávají jasnou představu o příslušnosti vzdušného cíle.

“S-400 nepřestavují velké problémy pro koalici vedenou USA,” říká Maxim Šepovalenko, ředitel Centra pro strategické analýzy. “Všechno ostatní záleží na nich. Pokud se budou chovat špatně a budou omezovat naše letadla, budou vědět, s čím počítat. Ale sotva s nimi vstoupíme do přímé konfrontace.”

Mezi Ruskem a Spojeným státy pláti memorandum o porozumění, které má zabránit střetům mezi ruskými a západním letadly. Ruská a koaliční letadla však nespolupracují a akce nekoordinují.

“Máme docela dobré spojení s Rusy,” uvedl Brown. "V memorandu o porozumění jsou věci, které mluví o tom, jak se má, co dělat… Nebudeme ukazovat nepřátelské chování nebo nepřátelské úmysly koalice směrem k Rusům nebo Rusové směrem ke koalici.”

Rozmístění S-400 pozorně sleduje Izrael. V Sýrii stále operuje organizace Hizballáh jako prodloužená ruka íránských revolučních gard. Íránské revoluční gardy využívají Sýrii pro transport zbraní z Íránu. V minulosti Izrael prakticky volně prováděl letecké údery proti cílům Íránu v Sýrii, například proti transportům balistických střel.

Po vstupu Ruska do Sýrie Izrael zavedl s ruským vojenským velením v Sýrii horkou telefonní linku, aby nedocházelo ke kontaktu s ruskými letadly. Izraelský vojenský expert Zvi Magen však pro noviny The Times of Israel uvedl, že po aktivaci systému S-400 musí Izrael své akce proti Hizballáhu koordinovat s Rusy, což výrazně omezuje izraelské operační možnosti.

Izraelská armáda se k rozmístění kompletů S-400 odmítla vyjádřit. Magen však zdůraznil, že nyní Izrael nemůže vysílat své letadla nad Sýrii neohlášeně a podle “okamžité” potřeby.

Komentář Armádních novin
Je třeba si uvědomit další rozměr nasazení S-400 v Sýrii. Nasazení S-400 naprosto jistě Rusové využijí k vojenskému otestování kompletu v ostré akci a také k předvedení možností S-400 potenciálním zákazníkům.
S-400 mohou sbírat informace o všech letounech v prostoru - charakteristiky radarů, komunikace, systémy elektronického boje - a ukládat je do databáze pro “pozdější použití”. Stejně tak mohou průzkumná letadla sbírat informace o systému S-400.
Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda.

Zdroj: Foxtroth Alpha

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské protivzdušné systémy S-300 a S-400 pro Írán, Čínu a Indii

Rusko dokončí osm roků starou smlouvu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-300 do Íránu. Perská ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • skelet
  07:42 03.12.2015

  A ona se má Británie proč bát Ruska?

 • SeaWolf
  07:15 03.12.2015

  Staré 30min: http://zpravy.idnes.cz/letouny...

  Takže Ruské PVO asi nejsou takový strašák.

 • SeaWolf
  07:08 03.12.2015

  sanityangel1
  všem čtenářům AN si stačí přečíst tvůj odkaz a odpověď si dají sami. Stejně tak můžou navštívit stránky Almaz Antey a porovnat informace výrobce a s informacemi Ruského ministerstva obrany a systémy porovnat.

  A prozradím malé tajemství: článek na téma zda je to S-300 nebo S-400 vyjde v ATM v novém roce podle toho jak se stihne napsat.

  Argumentovat se má fakty ne domněnkami.

  Shania
  Chápu jak to myslíš, ale z technického hlediska je mezi S-300 a S-400 dle údajů výrobce propastný generační rozdíl.

 • sanityangel1
  23:18 02.12.2015

  Ty vado, takto natvrdleho cloveka, a to jeste pouziji opravdu mirny vyraz, jsem opravdu dlouho "nevidel":
  A nerekl by nahodou Stoltenberg na otazku reportera ohledne S-400, ze tam zadnou S-400 nemaji?

  Takze takove male summary:
  Rusove tvrdi, ze tam maji S400, Izraelci rikaji ( ma se jednat o vyjadreni senior military official) ze i po umisteni tohoto systemu, diky koordinaci s Rusi, jim to necini problem, Stoltenberg na otazku BBC ohledne S400 reknou, ze Rusove umistuji pokrocilou techniku pobliz hranic Nato a jedna se o soucast stratige anti-access anti- denial. A ty veris nejakemu jelimanovi, co da ilustracni foto nebo video na stranku o presunu S-400 do Syrie.

  No co, to zas byla ztrata casu s trolem.

 • Shania
  22:55 02.12.2015

  Jak kdyby to nebylo jedno, jestli je to S-300PMU2(SA-20) nebo S-300PMU3(s-400, SA-21)

  Praktický dopad mají na situaci v Sýrii mají naprosto stejný.

 • SeaWolf
  22:13 02.12.2015

  sanityangel1
  Snaha z tvé strany se cení, ale ten odkaz je malinko nic neříkající :-D

  Když se reportér BBC zeptá na názor ohledně umístění S-400 v Latakii a jeho dopad na letecké údery koalice ( tedy dramatické snížení leteckých operací koalice včerejší den tedy 30.11.)
  Stoltenberg odpovídá, že vyhodnocují aktuální situaci s ohledem na nekomunikující ( asertivní ) Rusy. Mimochodem na to si stěžují i Turci, že Rusové nekomunikují. O potvrzení S-400 v Sýrii ze strany NATO zde není ani slovo. Pokud rusové umístili S-300 ve středu a k omezení operací koalice došlo až 30.11. kdy Rusové přestali komunikovat, to mělo dokazovat co? Mimochodem už během 30.11. se Pentagon dohodnul s Ruskem jak bude probíhat výměna informací a od 1.12. se zase bombarduje o sto šest. Zkus google psalo se to v hromadě novin i v těch Ruských.

  Zkus nalézt prokazatelné snímky S-400 se Sýrie ideálně z Ruského webu a tím je věc vyřízená.

  PS: Ruštinu jsem měl povinně za bolševika ve škole tak se to občas šikne.

 • sanityangel1
  19:42 02.12.2015

  To SeaWolf: Je videt, ze Tvoje rustina je zjevne o nekolik levelu vyse, nez tvoje anglictina.

  Doorstep statement
  by NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the start of the meetings of NATO Ministers of Foreign Affairs

  http://www.nato.int/cps/en/nat...

 • SeaWolf
  11:22 02.12.2015

  sanityangel1
  Ne nemyslím si to. Vyjadřuji se k fotografiím které vydávají oficiální ruská media a které prezentuje ruské ministerstvo obrany. Na těchto fotografiích a videu je S-300PMU2 vydávaný za S-400.

  Tebou zaslané odkazy jsou komerční izraelské webové noviny s textem od novináře bez udaného zdroje nebo jediného důkazu. Stejný text který najdu i u nás na českých webech.

  Aby jsme si rozuměli: Proč oficiální místa v Kremlu / RMO publikují oficiální fotografie a video s popisem že PVO komplet na těchto mediích je S-400, když to jak vidno je S-300PMU2?

  Tuto dezinformaci evidentně nikdo nekonzultuje s někým kdo rozezná rozdíl ( podstatný ) mezi těmito dvěma PVO komplety. Přitom stačí porovnat nikoli novinové články, ale odborné publikace a materiály vydávané Ruským výrobcem.

  Zde odkaz na Almaz Antey produkty : http://www.almaz-antey.ru/cata...
  Je dobré si všimnout, že pod fotografií ( asi S-400 ) je text nabízející S-300PMU2. A světe div se S-400 Triumf nemají zatím uvedený v seznamu výrobků seriové výroby. Je zde i nabídka 3D radaru 96L6E u kterého je uvedeno že je součástí kompletu S-300PMU2 ( tento radar je na videu a fotografiích předkládaných RMO )

  Tyhle odkazy z oficiálních zdrojů beru jako relevantní nikoli "bulvární výstřižky" z novin kde o důkaz nezakopneš.

  Neber to osobně jen si chci vyjasnit zroje ze kterých čerpáme :-D Já u výrobce :-D

 • sanityangel1
  22:09 01.12.2015

  To Vlasto:
  domnivam se, ze pritomnost raptoru je jednim z duvodu, proc je tam S-400 - proste test.

  Jinak Rusove uzavreli s Nemeckem dohodu o navyseni kapacity Nord Streamu tusim na dvojnasobek, takze celou Evropu muzou zasobovat pres Nemecko. Fico to nazval
  "nozem do zad", protoze Slovensko prijde o stovky milionu EUR z tranzitu.

 • sanityangel1
  22:07 01.12.2015

  Aha ty si asi myslis, ze kazdeho novinare rusove pusti na vojenskou zakladnu v Syrii nebo ze Izraelci vylepi na webu satelitni snimky.

  http://www.timesofisrael.com/i...
  nebo

  http://www.timesofisrael.com/b...

  Despite the Russian deployment of an advanced missile defense system (zde je odkaz na predchozi clanek o umisteni S-400 v Syrii) in Syria, the Israel Air Force will still operate as normal, thanks to constant coordination between Tel Aviv and Moscow, a senior military official said on Thursday.

 • vlasto
  15:38 01.12.2015

  v dosahu radaru toho ruskeho cirkusu bude urcite poletovat nejaky ten Raptor. mohlo by byt celkom zaujimave, keby sa dostala von informacia, ci Raptor dokazal byt pred nim stealth..

  inak Rusi si touto Asadovov selankou ocividne pokazili dalsiu sancu na obidenie Ukrajiny pri tranzite plynu. pretlacany South Stream im zatrhla EU, sancu na nahradu v podobe Turkish Stream si akurat zlikvidovali sami. to im za to ten Asad stoji? kade chcu akoze tahat dalsi "stream"?

 • SeaWolf
  07:30 01.12.2015

  sanityangel1
  Neboj si to neberu :-D Vyjadřuji se k videu a fotografiím ze Sýrie které jsou Ruským MO prezentovány jako S-400, ale S-400 to evidentně nejsou viz mé nižší posty. Věřím, že pokud by tam skutečné S-400 byly tak by byly i reálně prezentovány.

  Izraelci: pokud jsem stihl zaznamenat tak se k tomu to vyjádřil pouze Izraelský tisk, tedy novináři. Protože nikdo neudává zdroje a důkazem jsou předkládány fotky S-300PMU2 .....

  Chápu, že pár lidí rozčiluji když o "tanku T-72 na fotografii odmítám tvrdit blud, že se jedná o T-90" tedy pouze příklad.

  Prosím neberte to osobně Kozlos + sanityangel1 ;-)

 • sanityangel1
  22:40 30.11.2015

  To SeaWolf:
  Hele, nebude Ti vadit, ze aspon tedy ja budu radeji verit Izraelcum, kteri tvrdi, ze Rusove tam maji S400, nez Tobe? Neber si to osobne, ale rekl bych, ze IAF vi mnohem lepe cemu celi, nez Ty :)

 • simonidis
  21:17 30.11.2015

  Docela by mě zajímalo, jaké možnosti obrany má průměrné letadlo dnešní doby proti tomuto systému? Pořád se domnívám, že poměrně velké? Klamné cíle, střela proti atp...

 • SeaWolf
  19:46 30.11.2015

  Kozlus
  uváděný radar 96L6E 3D i když si to soudruzi z aktuálních konfliktů moc přejí je radar z S-300PMU2 a to uvádí jak výrobce tak odborné publikace. Server aktualnikonflikty.eu založili lidé "vyhození" z palby.cz úroveň informací odpovídá udávanými zdroji: sputniknews.ru nebo AC24.cz nebo Strelkovův sociální profil. Proto bych tento zdroj nebral jako relevantní už na základě fabulujícího popisku.

 • Kozlus
  19:08 30.11.2015

  O par metru se RF rozhodne hadat nebude, ale pri nejakem vetsim poletovani v Syrskem prostoru dojde na zamknuti od PVO a to bych se pak nedivil, kdyby ten pilot jeste rad pristal dle instrukci.

 • skelet
  17:58 30.11.2015

  Nemyslím, že by Putin byl tak hloupý. Spíše předpokládám scénář, kdy Su-30 se budou pokoušet donutit ono turecké letadlo přistát na jejich základně v Sýrii.

 • jj284b
  17:57 30.11.2015

  RWR by malo fungovat automaticky... predsa len obranny system na korvete je cosi ine - mat ho zapnuty v pristave moze byt aj nebezpecne, co ak by doslo k chybnemu vyhodnoteniu ohrozenia a system by zostrelil nejaky novinarsky vrtulnik napr...

 • cejkis
  17:55 30.11.2015

  Hlavní a zásadní věcí je fakt, že Turecko v Sýrii dolétalo. Dále, že turecké obchodování s ropou islámského státu bylo ukončeno a nejbližších dnech je velmi pravděpodobné, že bude ukončeno zásobování islámského státu z Turecka.

  Doufám, že každé turecké letadlo, které překročí hranici o 1mm, bude sestřeleno.

 • skelet
  16:40 30.11.2015

  Otazka. Jsou vystrazne systemy zapinany automaticky nebo je spousti pilot? Nemohla se opakovat podobna situace jako tusim v Libanonu, kde dostala zasah izraelska korveta protilodni strelou, neb meli vypnute vystrazne a obranne systemy?
  Falesny pocit bezpeci zkloubeny s rutinou je zakerna vec

 • KóĎA
  16:26 30.11.2015

  Pokud to byl skutečně AMRAAM, je to pro Rusy určitě námět k zamyšlení. Z výhodné pozice odpálený Sidewinder - to by systém SU-24 neměl pobírat. Ale záchvatový režim radaru F-16, to je věci jiná...

 • jj284b
  16:03 30.11.2015

  Kolt: slo mi tu skor o to ze schopnosti AMRAAMov su dost casto spochybnovane, rovnako ako schopnost pasivneho navedenia s tym ze AMRAAM si vlastny radar zapne 2-3s pred narazom do ciela... to ze o nom Rusi nevedeli vela nasvedcuje..

 • Kozlus
  15:58 30.11.2015

  SeaWolf:
  http://www.aktualnikonflikty.e...
  11.11.2015 17:45:11
  "přehledový radar 96L6 ze systému S-400 Triumf na Hmejmimu odhalen"
  Od tohodle dal, jsou tam pak fotky.

 • RiMr71
  15:00 30.11.2015

  nojono... jak se pere turek s tatarem... necoufne žádný...

 • infi
  12:51 30.11.2015

  Vetsina lidi ma rado psy...jsou to pratelska zvirata. Ale i pes muze kousnout kdyz je zahnan do koutu. Takze se malokdo muze divit soucasne politice Putina.

 • Shania
  12:36 30.11.2015

  nedy68: stejně jako my, tak ostatní státy které mohli vstoupili do NATO jak nejrychleji to šlo, nikomu nemůžeš mít za zle, že chtěli vypadnout z ruského vlivu a mít nějakou záruku, že si z nich rusové zas neudělají protektorát.

  Rusům se to nemusí líbit, ale můžou si za to sami.

  Co se týká těch konfliktů, tak se rusové taky moc nešetřili a ani jeden z těch našich nebyl pro Rusko hrozba.

 • Sokrates
  12:19 30.11.2015

  The Aviationist uvádza, že k zostrelu Su-24 bola použitá raketa AIM-120C:
  http://theaviationist.com/2015...

 • nedy68
  12:15 30.11.2015

  Píšu tu poprvé a neumí to opravit, místo hranice mělo být agresi.

 • nedy68
  12:13 30.11.2015

  Deadog tvé tvrzení, že Rusko provokuje další státy svědčí o tvé neznalosti situace.
  Rusko po skončení studené války přestalo létat kolem hranic NATO. Nato právě ne.
  S rozšiřováním Nato a přiblížení k hranicím Ruska, vzrůstající počet konfliktů vyvolaných USA a pod. se jen k tomu vrátili. A u nás se začalo psát u Ruské hranici.

 • perunBB
  12:10 30.11.2015

  jsk1...ten článok je prebratý a súhlasím že čo sa tam človek dočíta je kóšer.

 • misanex
  12:06 30.11.2015

  Co mně přijde zajímavé je situační povědomí Ruska, které by asi mělo svůj letoun upozornit na letouny co se k němu blíží. Tohle zjevně neprovedli, tedy je otázka co vlastně umí.
  Protože opačně by asi piloty o dvou letounech na stíhacím kurzu AWACS upozornil...

 • jsk1
  12:01 30.11.2015

  AC24 je ruský propagandistický server velmi pochybné informační hodnoty. Je třeba si uvědomit, že Rusko proti nám vede psychologickou a infroamční válku, na 40 českých serverů přebírá naprosto nekriticky informace přimo z ruských vládních zdrojů a vydává je za jedinou pravdu..
  Podle AC24 a svetakolemnas teror. akce v Paříži vykonal MOSSAD, mrtví byli fingovaní atd.

 • Rase
  12:00 30.11.2015

  Sankce z ruské strany budou bolet i samotné Rusy. On je ekonomický zájem z obou stran, aby se problém ututlal a rychle se situace normalizovala. Pokud by Turci chtěli konflikt gradovat, stačí jim popíchnout Azery a obnovit boje o Náhorní Karabach. S Turky to sice nemá nic společného, ale Rusové by museli jít Arménům na pomoc. Otázkou je kolik konfliktů dokáží Rusové udržovat - ekonomicky by je to dost bolelo. Přeci jen musejí podporovat Ukrajinské separatisty, vydržovat Podněstří, bojovat v Sýrii kvůli Assadovi, k tromu když se přidá pomoc Arménům + pokud by se proti Arménům přidali Gruzinci (se kterými mají taky nic moc vztahy) tak by museli rusové ještě podporovat Osetince atd.
  Myslím tedy že vyhrocovat konflikt s Turky není ani v zájmu Moskvy (a zůstane jen u slov)

 • perunBB
  11:35 30.11.2015

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
  Jeden z možných hypotetických scenárov ako sa to odohralo...

 • Shania
  11:32 30.11.2015

  Vestly: zdroj zatím nemám, kdyby na, tak už tu je. Taky jsme to tam přímo napsal.

 • Sorge-227
  11:10 30.11.2015
  Oblíbený příspěvek

  Je zaujimavé ako NATO tlačí zo všetkých strán na Rusko. Aby neboli dotlaćení do kúta. Aby z toho nebol vojnový konflikt. Stači aby turecko niečo viviedlo. A je jedno kto je silnejší. Teraz je tu strašne vela hráčov. Za studenej vojny sa vedelo kto je nepriatel a priatel.
  To že rusové podporovali najprv asada je pravda. Potrebovali stabilizovať a upevniť pozície asadovej armády. A až potom sa zamerali na ISIL. Tomu sa hovorí taktika. Pretože koordinujú vojenské operácie s asadovými pozemnými vojskami.

 • Vestly
  10:59 30.11.2015

  "TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms... "
  Mas na to zdroj? Teda okrem nejakeho trolla na f-16.net ..

  Zatial je info o zostreleni s Aim-9, takže by som sa necudoval, ak by o rakete nevedeli. Ak MAWS vidí iba nad seba a F-16-ky strielali z nizsej nadmorskej vysky - co je pri prepade obvyklé - tak na to ani nemohli byt upozorneni.

  Nedavno som cital, že strielali na obe Su-24, lenze 1 sa rakete vyhla. Tazko povedat, co je na tom pravdy..

 • alexa123
  10:23 30.11.2015

  ... proč nemohl letět 400 km/h? To je pro bitevník vcelku normálka, ne?

  SU24 určite nie je bitevník, je to čistokrvný bombardér. Bitevníkom je SU25 resp. A10. Rýchlosť 400km/hod je pre SU24 s meniteľnou geometriou takmer pádová rýchlosť (samozrejme som to prehnal), pre SU25 a A10 možno bežná bojová rýchlosť (ale aj pre nich je to podľa mňa málo)

 • KOLT
  10:01 30.11.2015

  Asi jsem svůj příspěvek nenapsal srozumitelně. Já nijak nerozporuji, že Su-24 neměla moc šancí. Není to tím, že se jedná o špatné letadlo, prostě není určené ke vzdušným soubojům. Stejně tak by si vedly všechny bitevníky.

  pro jj284b: Proč nemohl letět 400 km/h? To je pro bitevník vcelku normálka, ne? Ohledně RWR je otázka, kdy AMRAAM spustil radar. Jestli pár kilometrů před cílem (což by v tomto případě stačilo), tak než si posádka uvědomila, že se něco děje, měli raketu pod kožichem.

 • Beld
  09:53 30.11.2015

  Pro turecko to bude dost velka ekonomicka rana . Podle toho co jsem slysel , probiha v ruskych mediich dost vyrazna proti turecka kampan . Cili se da ocekavat bojkot tureckych zemedelskych vyrobku a ty miliony rusu take poleti na dovolenou nekam jinam ... No snad to Erdoganovi za tech par miliard dolaru stalo :D

  btw: Ocekava se masivni narust poctu ruskych turistu v recku ... Tsipras musi byt hodne vysmaty .

 • palo satko
  09:53 30.11.2015

  Deadog tvoje trvedenie: "Rusko je totiz takovy ten velky hromotluk, ktery vsechny vysira a vsichni se ho boji, ale kdyz dostane pres hubu tak vymekne." je založene aj na nejakych faktoch?
  čo si ja pamätam, tak Rusko si vyriešilo Čečnu a presne tak ako sa to Zapadu nepačilo. Nakopalo do zadku niekolko oligarchov presne tak, ako sa to Zapadu nepačilo, urobilo z perspektívnych NATO spojencov Gruzinska a Ukraniny porazenych chudakov, ktorí v NATO nikdy nebudu a ziskalo svojmu srdcu mily Krym bez jedine vystrelu, len pomocou hrozby silou a dnes to každy akceptuje.
  Takže skus mi napisat, ked sa Rusi zlakli a niečo strategicke vdaka ich strachu Zapad ziskal.

 • marius
  09:35 30.11.2015

  Pro Kolta: Promiň, to bylo na Dušana. Není asi tak velký problém sestřelit letadlo, když to její pilot nečeká, navíc od někoho, koho považuje za spojence. Na první dobrou, jak tu někdo napsal. Neuvěřitelné ale je, že se najdou tací, co ten sestřel podporují.

 • jj284b
  09:23 30.11.2015

  Shania: 400km/h je velmi malo.. skor by som tipoval ze mal rychlost okolo 800km/h. no kazdopadne to ze nevedeli ze po nich AMRAAM leti cosi svedci o ruskych RWR..

 • SeaWolf
  07:39 30.11.2015

  Kozlus
  Proč tvrdím, že to není S-400 ale S-300? Ten radar na kopci je 96L6E 3D není z S-400 ale z S-300PMU2 ( *nebo nevývozního S-300PM2 neboli SA-20B ) Ten druhej radar je Kasta 2E1. Ano podvozek MAZ-7910 je jak říkáš také z S-300. Pouzdra na protiletadlové rakety jsou z S-300PMU2. Takže rád bych se zeptal kde je na zmiňovaném videu a předkládaných fotografiích něco jiného než co se používá hlavně u systému S-300? Proto tvrdím, že to není S-400. Neříkám že z S-400 něco z výše uvedeného nemůže používat, ale proč je na dokumentech všechno z S-300 :-D

 • Deadog
  05:14 30.11.2015

  Nechci se zastavat Turecka, protoze maji velmi odlisnou politiku od toho co ja povazuji za akceptovatelne, nicmene jsou v NATO. Rusko si o nejaky incident koleduje uz pekne dlouho. Nejde jen o letadla, ale napr. i lode a ponorky, zkratka Rusko (cti Putin), se zacalo citit nedotknutelne a najednou mu nekdo ostrihal nehty.
  To muselo hodne bolet a reakce? Nic. Nic se nestalo, a nic se nestane. Putin musel neco zvastnout do medii, aby neztratil tvar a nic na tom nezmeni ani rozmisteni systemu S400. Ikdyby tam rozmistil atomovky tak se nic nestane. Rusko je totiz takovy ten velky hromotluk, ktery vsechny vysira a vsichni se ho boji, ale kdyz dostane pres hubu tak vymekne. S Ruskem (P) by se rozhodne melo jednat tvrdeji a nechodit kolem nej po spickach.

 • Shania
  23:47 29.11.2015

  flanker.jirka: TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms...

  Su letělo udajně okolo 400km/h, takže snadný cíl. Navigátor tvrdil, že neměli ani tušení že po nich střílí.

  Až bude zdroj, dám ho sem.

 • flanker.jirka
  23:35 29.11.2015

  kvality systémů S 300 a novějších verzí jsou vidět i na případu Ukrajiny, tam se sami rusové neodváží vletět, a to ty systémy dokonale znají, i s případnými slabinami. Když jsou turci magoři, tak to tam hold museli přivézt. Turci v podstatě ani nevěděli po čem jdou a nebo až moc dobře věděli, stačí se podívat co se tam na zemi odehrává, pohybuje se tam spousta dobře vystrojených a vyzbrojených lidí z "umírněné opozice" která na videospotech huláká allahu akbar, ale to v tomhle případě znamená smrt assadovi, sláva svobodné syrii! :-D

  to KOLT: Su 24 byl od počátku navržen jako bombardér vykonávající své mise pod stíhacím doprovodem, za komančů působily tyto letouny vždy spolu se stíhacím doprovodem, to že tady tomu tak nebylo, bylo z důvodu, že nepovažovali okolní státy jako pátou kolonu při boji s ISIS. Letoun tam působil proti pozemním cílům, které nebyly ani pod ochranou PVO. Na fotkách a videích je vidět, že v Syrii kontejnery ECM nosí jen SU 30 a SU 34, to se nejspíše změní. Turecké letectvo používá stejné verze krámu AIM 9 jako naše letectvo a rozhodně neplýtvali s drahou AIM 120 na sedící kachnu, která se nejspíš nehnula, protože hledala pozemní cíle, tam se stabilní pozice letounu hodně hodí.

 • dusan
  23:04 29.11.2015

  Fenri

  "Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada .... "

  Kto tvrdí, že Rusi na IS neútočia ? ... ja nie .... podpora Asada je pre Rusko priorita ... ani sa tým netaja ... a väčšina ruských úderov preto išla na podporu jeho armády .... ktorá má viac bojísk s ostatnými skupinami .... neviem prečo by som mal dokazovať všeobecne známe fakty ....

 • KOLT
  23:03 29.11.2015

  pro stirling: Jen poznámka ohledně těch raket. Su-24 nemá až tolik možností se raketě bránit. Vymanévrovat možná, ale s ohledem na pravděpodobnou rychlost letadla v tu chvíli, spíš těžko. Jestli byla raketa odpálena v malé vzdálenosti, a měla tudíž v době střetu dostatek kinetické energie, nemělo súčko moc šancí. Zarušit moderní raketu nemá čím (tedy krom Chibin, žejo ;-) ). To je dost rozdíl oproti moderním stíhacím letounům. Tímto ovšem nikterak nerozporuji tvrzení, že moderní rakety jsou skutečně úplně jinde než to, co známe třeba ještě z První války v Zálivu.

 • dusan
  22:54 29.11.2015

  K S-400

  Neviem o tom, že by som spochybnil kvality tohoto systému .... len som si "dovolil" poznamenať, že nie ja zázračný ....

  V-2 bol svojho času bezkonkurečný zbraňový systém ... ale vojnu zásadne neovplyvnil ... ti isté platí i o T-34 v roku 1941, Pz VI v roku 1943, či o Me-262 na konci vojny ....

  Samozrejme ak niekto verí na zázraky ... tak je s ním ťažké diskutovať ...

Stránka 1 z 2