Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Foto: S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0
S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. Jde o reakci na sestřelení ruského útočného letadla Su-24 dvojicí tureckých stíhaček F-16. Rozmístění systému S-400 v Sýrii mění “pravidla hry” nejen pro Turecko, ale i pro koalici států bombardující Islámský stát a pro Izrael.

Rusko po sestřelení letadla Su-24 posiluje svou přítomnost v Sýrii a ochranu letadel. Krytí bombardovacích letadel zajistí doprovodné stíhačky, systémy elektronického boje a především komplet S-400 Triumf umístěný na ruské vojenské základně Latákíja.

U syrského pobřeží se navíc pohybuje raketový křižník Moskva z Černomořské flotily. Oči se však upírají především na S-400 s dálkovým dostřelem 400 km a výškovým 27 km (dosah radaru je 600 km). Dosah námořního kompletu S-300 křižníku Moskva je jen čtvrtinový.

S-400 pokrývá vzdušný prostor Sýrie, významnou část Turecka, Libanonu, Kypru nebo Jordánska. Zpozorněl rovněž Izrael, který již dříve dal najevo nelibost nad rozmísťováním výkonných protivzdušných systémů v Sýrii. S-400 může teoreticky ohrozit letadla až v 395 km vzdáleném izraelském Tel Avivu.

“Nyní jsou všechny severní provincie v Sýrii hraničící s Tureckem, stejně jako severovýchodní provincie sousedící s Irákem, sledovány naším S-400 a cíle mohou být zasaženy až v hloubce 300 km,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Viktor Muračovský, šéfredaktor magazínu Arzenál vlasti. Ruská základna Latakija leží pouze 50 km od nejjižnějšího cípu turecké hranice.

Přítomnost S-400 v Sýrii musí vzít také v potaz koalice západních států podnikající nálety v Sýrii. “Ano, poněkud to komplikuje situaci a musíme to brát v úvahu, ale pořad zde máme nějakou práci a tu budeme dělat i nadále,” uvedl generálplukovník Charles Brown, velitel U.S. Air Forces Central Command.

Riziko náhodného sestřelu koaličních letadel je však minimální. Moderní identifikační a detekční systémy, jak na letadlech, tak na pozemních systémech, dávají jasnou představu o příslušnosti vzdušného cíle.

“S-400 nepřestavují velké problémy pro koalici vedenou USA,” říká Maxim Šepovalenko, ředitel Centra pro strategické analýzy. “Všechno ostatní záleží na nich. Pokud se budou chovat špatně a budou omezovat naše letadla, budou vědět, s čím počítat. Ale sotva s nimi vstoupíme do přímé konfrontace.”

Mezi Ruskem a Spojeným státy pláti memorandum o porozumění, které má zabránit střetům mezi ruskými a západním letadly. Ruská a koaliční letadla však nespolupracují a akce nekoordinují.

“Máme docela dobré spojení s Rusy,” uvedl Brown. "V memorandu o porozumění jsou věci, které mluví o tom, jak se má, co dělat… Nebudeme ukazovat nepřátelské chování nebo nepřátelské úmysly koalice směrem k Rusům nebo Rusové směrem ke koalici.”

Rozmístění S-400 pozorně sleduje Izrael. V Sýrii stále operuje organizace Hizballáh jako prodloužená ruka íránských revolučních gard. Íránské revoluční gardy využívají Sýrii pro transport zbraní z Íránu. V minulosti Izrael prakticky volně prováděl letecké údery proti cílům Íránu v Sýrii, například proti transportům balistických střel.

Po vstupu Ruska do Sýrie Izrael zavedl s ruským vojenským velením v Sýrii horkou telefonní linku, aby nedocházelo ke kontaktu s ruskými letadly. Izraelský vojenský expert Zvi Magen však pro noviny The Times of Israel uvedl, že po aktivaci systému S-400 musí Izrael své akce proti Hizballáhu koordinovat s Rusy, což výrazně omezuje izraelské operační možnosti.

Izraelská armáda se k rozmístění kompletů S-400 odmítla vyjádřit. Magen však zdůraznil, že nyní Izrael nemůže vysílat své letadla nad Sýrii neohlášeně a podle “okamžité” potřeby.

Komentář Armádních novin
Je třeba si uvědomit další rozměr nasazení S-400 v Sýrii. Nasazení S-400 naprosto jistě Rusové využijí k vojenskému otestování kompletu v ostré akci a také k předvedení možností S-400 potenciálním zákazníkům.
S-400 mohou sbírat informace o všech letounech v prostoru - charakteristiky radarů, komunikace, systémy elektronického boje - a ukládat je do databáze pro “pozdější použití”. Stejně tak mohou průzkumná letadla sbírat informace o systému S-400.
Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda.

Zdroj: Foxtroth Alpha

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské protivzdušné systémy S-300 a S-400 pro Írán, Čínu a Indii

Rusko dokončí osm roků starou smlouvu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-300 do Íránu. Perská ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  09:40 25.10.2020

  Menia, menia ... ale tie turecké. :-/
  Už sú prevádzkyschopné ( https://svet.sme.sk/c/22512347... ) a umožnia Erdoganovi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Menia, menia ... ale tie turecké. :-/
  Už sú prevádzkyschopné ( https://svet.sme.sk/c/22512347... ) a umožnia Erdoganovi uzatvoriť vzdušný priestor nad Idlibom - môžu sa začať mastiť tam, kde pre rusko-sýrske vzdušné údery museli v začiatkom marca prestať. Turci už opustili predsunuté kontrolné stanovištia... Teraz ostáva už iba vyprovokovať SAA k útoku, rozbombardovať ju pomocou dronov a zmocniť sa vytúženého Aleppa.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  07:42 03.12.2015

  A ona se má Británie proč bát Ruska?

  A ona se má Británie proč bát Ruska?

 • SeaWolf
  07:15 03.12.2015

  Staré 30min: http://zpravy.idnes.cz/letouny...

  Takže Ruské PVO asi nejsou takový strašák.

  Staré 30min: http://zpravy.idnes.cz/letouny...

  Takže Ruské PVO asi nejsou takový strašák.

 • SeaWolf
  07:08 03.12.2015

  sanityangel1
  všem čtenářům AN si stačí přečíst tvůj odkaz a odpověď si dají sami. Stejně tak můžou navštívit stránky Almaz Antey a porovnat informace výrobce a s informacemi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1
  všem čtenářům AN si stačí přečíst tvůj odkaz a odpověď si dají sami. Stejně tak můžou navštívit stránky Almaz Antey a porovnat informace výrobce a s informacemi Ruského ministerstva obrany a systémy porovnat.

  A prozradím malé tajemství: článek na téma zda je to S-300 nebo S-400 vyjde v ATM v novém roce podle toho jak se stihne napsat.

  Argumentovat se má fakty ne domněnkami.

  Shania
  Chápu jak to myslíš, ale z technického hlediska je mezi S-300 a S-400 dle údajů výrobce propastný generační rozdíl.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  23:18 02.12.2015

  Ty vado, takto natvrdleho cloveka, a to jeste pouziji opravdu mirny vyraz, jsem opravdu dlouho "nevidel":
  A nerekl by nahodou Stoltenberg na otazku reportera ohledne S-400, ze tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty vado, takto natvrdleho cloveka, a to jeste pouziji opravdu mirny vyraz, jsem opravdu dlouho "nevidel":
  A nerekl by nahodou Stoltenberg na otazku reportera ohledne S-400, ze tam zadnou S-400 nemaji?

  Takze takove male summary:
  Rusove tvrdi, ze tam maji S400, Izraelci rikaji ( ma se jednat o vyjadreni senior military official) ze i po umisteni tohoto systemu, diky koordinaci s Rusi, jim to necini problem, Stoltenberg na otazku BBC ohledne S400 reknou, ze Rusove umistuji pokrocilou techniku pobliz hranic Nato a jedna se o soucast stratige anti-access anti- denial. A ty veris nejakemu jelimanovi, co da ilustracni foto nebo video na stranku o presunu S-400 do Syrie.

  No co, to zas byla ztrata casu s trolem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:55 02.12.2015

  Jak kdyby to nebylo jedno, jestli je to S-300PMU2(SA-20) nebo S-300PMU3(s-400, SA-21)

  Praktický dopad mají na situaci v Sýrii mají naprosto stejný.

  Jak kdyby to nebylo jedno, jestli je to S-300PMU2(SA-20) nebo S-300PMU3(s-400, SA-21)

  Praktický dopad mají na situaci v Sýrii mají naprosto stejný.

 • SeaWolf
  22:13 02.12.2015

  sanityangel1
  Snaha z tvé strany se cení, ale ten odkaz je malinko nic neříkající :-D

  Když se reportér BBC zeptá na názor ohledně umístění S-400 v Latakii a jeho dopad na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1
  Snaha z tvé strany se cení, ale ten odkaz je malinko nic neříkající :-D

  Když se reportér BBC zeptá na názor ohledně umístění S-400 v Latakii a jeho dopad na letecké údery koalice ( tedy dramatické snížení leteckých operací koalice včerejší den tedy 30.11.)
  Stoltenberg odpovídá, že vyhodnocují aktuální situaci s ohledem na nekomunikující ( asertivní ) Rusy. Mimochodem na to si stěžují i Turci, že Rusové nekomunikují. O potvrzení S-400 v Sýrii ze strany NATO zde není ani slovo. Pokud rusové umístili S-300 ve středu a k omezení operací koalice došlo až 30.11. kdy Rusové přestali komunikovat, to mělo dokazovat co? Mimochodem už během 30.11. se Pentagon dohodnul s Ruskem jak bude probíhat výměna informací a od 1.12. se zase bombarduje o sto šest. Zkus google psalo se to v hromadě novin i v těch Ruských.

  Zkus nalézt prokazatelné snímky S-400 se Sýrie ideálně z Ruského webu a tím je věc vyřízená.

  PS: Ruštinu jsem měl povinně za bolševika ve škole tak se to občas šikne.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  19:42 02.12.2015

  To SeaWolf: Je videt, ze Tvoje rustina je zjevne o nekolik levelu vyse, nez tvoje anglictina.

  Doorstep statement
  by NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the start of the ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To SeaWolf: Je videt, ze Tvoje rustina je zjevne o nekolik levelu vyse, nez tvoje anglictina.

  Doorstep statement
  by NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the start of the meetings of NATO Ministers of Foreign Affairs

  http://www.nato.int/cps/en/nat...
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  11:22 02.12.2015

  sanityangel1
  Ne nemyslím si to. Vyjadřuji se k fotografiím které vydávají oficiální ruská media a které prezentuje ruské ministerstvo obrany. Na těchto fotografiích a videu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1
  Ne nemyslím si to. Vyjadřuji se k fotografiím které vydávají oficiální ruská media a které prezentuje ruské ministerstvo obrany. Na těchto fotografiích a videu je S-300PMU2 vydávaný za S-400.

  Tebou zaslané odkazy jsou komerční izraelské webové noviny s textem od novináře bez udaného zdroje nebo jediného důkazu. Stejný text který najdu i u nás na českých webech.

  Aby jsme si rozuměli: Proč oficiální místa v Kremlu / RMO publikují oficiální fotografie a video s popisem že PVO komplet na těchto mediích je S-400, když to jak vidno je S-300PMU2?

  Tuto dezinformaci evidentně nikdo nekonzultuje s někým kdo rozezná rozdíl ( podstatný ) mezi těmito dvěma PVO komplety. Přitom stačí porovnat nikoli novinové články, ale odborné publikace a materiály vydávané Ruským výrobcem.

  Zde odkaz na Almaz Antey produkty : http://www.almaz-antey.ru/cata...
  Je dobré si všimnout, že pod fotografií ( asi S-400 ) je text nabízející S-300PMU2. A světe div se S-400 Triumf nemají zatím uvedený v seznamu výrobků seriové výroby. Je zde i nabídka 3D radaru 96L6E u kterého je uvedeno že je součástí kompletu S-300PMU2 ( tento radar je na videu a fotografiích předkládaných RMO )

  Tyhle odkazy z oficiálních zdrojů beru jako relevantní nikoli "bulvární výstřižky" z novin kde o důkaz nezakopneš.

  Neber to osobně jen si chci vyjasnit zroje ze kterých čerpáme :-D Já u výrobce :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:09 01.12.2015

  To Vlasto:
  domnivam se, ze pritomnost raptoru je jednim z duvodu, proc je tam S-400 - proste test.

  Jinak Rusove uzavreli s Nemeckem dohodu o navyseni kapacity Nord Streamu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Vlasto:
  domnivam se, ze pritomnost raptoru je jednim z duvodu, proc je tam S-400 - proste test.

  Jinak Rusove uzavreli s Nemeckem dohodu o navyseni kapacity Nord Streamu tusim na dvojnasobek, takze celou Evropu muzou zasobovat pres Nemecko. Fico to nazval
  "nozem do zad", protoze Slovensko prijde o stovky milionu EUR z tranzitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:07 01.12.2015

  Aha ty si asi myslis, ze kazdeho novinare rusove pusti na vojenskou zakladnu v Syrii nebo ze Izraelci vylepi na webu satelitni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aha ty si asi myslis, ze kazdeho novinare rusove pusti na vojenskou zakladnu v Syrii nebo ze Izraelci vylepi na webu satelitni snimky.

  http://www.timesofisrael.com/i...
  nebo

  http://www.timesofisrael.com/b...

  Despite the Russian deployment of an advanced missile defense system (zde je odkaz na predchozi clanek o umisteni S-400 v Syrii) in Syria, the Israel Air Force will still operate as normal, thanks to constant coordination between Tel Aviv and Moscow, a senior military official said on Thursday.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  15:38 01.12.2015

  v dosahu radaru toho ruskeho cirkusu bude urcite poletovat nejaky ten Raptor. mohlo by byt celkom zaujimave, keby sa dostala von informacia, ci Raptor dokazal byt pred nim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v dosahu radaru toho ruskeho cirkusu bude urcite poletovat nejaky ten Raptor. mohlo by byt celkom zaujimave, keby sa dostala von informacia, ci Raptor dokazal byt pred nim stealth..

  inak Rusi si touto Asadovov selankou ocividne pokazili dalsiu sancu na obidenie Ukrajiny pri tranzite plynu. pretlacany South Stream im zatrhla EU, sancu na nahradu v podobe Turkish Stream si akurat zlikvidovali sami. to im za to ten Asad stoji? kade chcu akoze tahat dalsi "stream"?
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  07:30 01.12.2015

  sanityangel1
  Neboj si to neberu :-D Vyjadřuji se k videu a fotografiím ze Sýrie které jsou Ruským MO prezentovány jako S-400, ale S-400 to evidentně nejsou viz mé nižší posty. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1
  Neboj si to neberu :-D Vyjadřuji se k videu a fotografiím ze Sýrie které jsou Ruským MO prezentovány jako S-400, ale S-400 to evidentně nejsou viz mé nižší posty. Věřím, že pokud by tam skutečné S-400 byly tak by byly i reálně prezentovány.

  Izraelci: pokud jsem stihl zaznamenat tak se k tomu to vyjádřil pouze Izraelský tisk, tedy novináři. Protože nikdo neudává zdroje a důkazem jsou předkládány fotky S-300PMU2 .....

  Chápu, že pár lidí rozčiluji když o "tanku T-72 na fotografii odmítám tvrdit blud, že se jedná o T-90" tedy pouze příklad.

  Prosím neberte to osobně Kozlos + sanityangel1 ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:40 30.11.2015

  To SeaWolf:
  Hele, nebude Ti vadit, ze aspon tedy ja budu radeji verit Izraelcum, kteri tvrdi, ze Rusove tam maji S400, nez Tobe? Neber si to osobne, ale rekl bych, ze IAF vi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To SeaWolf:
  Hele, nebude Ti vadit, ze aspon tedy ja budu radeji verit Izraelcum, kteri tvrdi, ze Rusove tam maji S400, nez Tobe? Neber si to osobne, ale rekl bych, ze IAF vi mnohem lepe cemu celi, nez Ty :)
  Skrýt celý příspěvek

 • simonidis
  21:17 30.11.2015

  Docela by mě zajímalo, jaké možnosti obrany má průměrné letadlo dnešní doby proti tomuto systému? Pořád se domnívám, že poměrně velké? Klamné cíle, střela proti atp...

  Docela by mě zajímalo, jaké možnosti obrany má průměrné letadlo dnešní doby proti tomuto systému? Pořád se domnívám, že poměrně velké? Klamné cíle, střela proti atp...

 • SeaWolf
  19:46 30.11.2015

  Kozlus
  uváděný radar 96L6E 3D i když si to soudruzi z aktuálních konfliktů moc přejí je radar z S-300PMU2 a to uvádí jak výrobce tak odborné publikace. Server aktualnikonflikty.eu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus
  uváděný radar 96L6E 3D i když si to soudruzi z aktuálních konfliktů moc přejí je radar z S-300PMU2 a to uvádí jak výrobce tak odborné publikace. Server aktualnikonflikty.eu založili lidé "vyhození" z palby.cz úroveň informací odpovídá udávanými zdroji: sputniknews.ru nebo AC24.cz nebo Strelkovův sociální profil. Proto bych tento zdroj nebral jako relevantní už na základě fabulujícího popisku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:08 30.11.2015

  O par metru se RF rozhodne hadat nebude, ale pri nejakem vetsim poletovani v Syrskem prostoru dojde na zamknuti od PVO a to bych se pak nedivil, kdyby ten pilot jeste rad pristal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O par metru se RF rozhodne hadat nebude, ale pri nejakem vetsim poletovani v Syrskem prostoru dojde na zamknuti od PVO a to bych se pak nedivil, kdyby ten pilot jeste rad pristal dle instrukci.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:58 30.11.2015

  Nemyslím, že by Putin byl tak hloupý. Spíše předpokládám scénář, kdy Su-30 se budou pokoušet donutit ono turecké letadlo přistát na jejich základně v Sýrii.

  Nemyslím, že by Putin byl tak hloupý. Spíše předpokládám scénář, kdy Su-30 se budou pokoušet donutit ono turecké letadlo přistát na jejich základně v Sýrii.

 • jj284b
  17:57 30.11.2015

  RWR by malo fungovat automaticky... predsa len obranny system na korvete je cosi ine - mat ho zapnuty v pristave moze byt aj nebezpecne, co ak by doslo k chybnemu vyhodnoteniu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RWR by malo fungovat automaticky... predsa len obranny system na korvete je cosi ine - mat ho zapnuty v pristave moze byt aj nebezpecne, co ak by doslo k chybnemu vyhodnoteniu ohrozenia a system by zostrelil nejaky novinarsky vrtulnik napr...
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  17:55 30.11.2015

  Hlavní a zásadní věcí je fakt, že Turecko v Sýrii dolétalo. Dále, že turecké obchodování s ropou islámského státu bylo ukončeno a nejbližších dnech je velmi pravděpodobné, že bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavní a zásadní věcí je fakt, že Turecko v Sýrii dolétalo. Dále, že turecké obchodování s ropou islámského státu bylo ukončeno a nejbližších dnech je velmi pravděpodobné, že bude ukončeno zásobování islámského státu z Turecka.

  Doufám, že každé turecké letadlo, které překročí hranici o 1mm, bude sestřeleno.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:40 30.11.2015

  Otazka. Jsou vystrazne systemy zapinany automaticky nebo je spousti pilot? Nemohla se opakovat podobna situace jako tusim v Libanonu, kde dostala zasah izraelska korveta protilodni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otazka. Jsou vystrazne systemy zapinany automaticky nebo je spousti pilot? Nemohla se opakovat podobna situace jako tusim v Libanonu, kde dostala zasah izraelska korveta protilodni strelou, neb meli vypnute vystrazne a obranne systemy?
  Falesny pocit bezpeci zkloubeny s rutinou je zakerna vec
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  16:26 30.11.2015

  Pokud to byl skutečně AMRAAM, je to pro Rusy určitě námět k zamyšlení. Z výhodné pozice odpálený Sidewinder - to by systém SU-24 neměl pobírat. Ale záchvatový režim radaru F-16, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud to byl skutečně AMRAAM, je to pro Rusy určitě námět k zamyšlení. Z výhodné pozice odpálený Sidewinder - to by systém SU-24 neměl pobírat. Ale záchvatový režim radaru F-16, to je věci jiná...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:03 30.11.2015

  Kolt: slo mi tu skor o to ze schopnosti AMRAAMov su dost casto spochybnovane, rovnako ako schopnost pasivneho navedenia s tym ze AMRAAM si vlastny radar zapne 2-3s pred narazom do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: slo mi tu skor o to ze schopnosti AMRAAMov su dost casto spochybnovane, rovnako ako schopnost pasivneho navedenia s tym ze AMRAAM si vlastny radar zapne 2-3s pred narazom do ciela... to ze o nom Rusi nevedeli vela nasvedcuje..
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:58 30.11.2015

  SeaWolf:
  http://www.aktualnikonflikty.e...
  11.11.2015 17:45:11
  "přehledový radar 96L6 ze systému S-400 Triumf na Hmejmimu odhalen"
  Od tohodle dal, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf:
  http://www.aktualnikonflikty.e...
  11.11.2015 17:45:11
  "přehledový radar 96L6 ze systému S-400 Triumf na Hmejmimu odhalen"
  Od tohodle dal, jsou tam pak fotky.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:00 30.11.2015

  nojono... jak se pere turek s tatarem... necoufne žádný...

  nojono... jak se pere turek s tatarem... necoufne žádný...

 • infi
  12:51 30.11.2015

  Vetsina lidi ma rado psy...jsou to pratelska zvirata. Ale i pes muze kousnout kdyz je zahnan do koutu. Takze se malokdo muze divit soucasne politice Putina.

  Vetsina lidi ma rado psy...jsou to pratelska zvirata. Ale i pes muze kousnout kdyz je zahnan do koutu. Takze se malokdo muze divit soucasne politice Putina.

 • Shania
  12:36 30.11.2015

  nedy68: stejně jako my, tak ostatní státy které mohli vstoupili do NATO jak nejrychleji to šlo, nikomu nemůžeš mít za zle, že chtěli vypadnout z ruského vlivu a mít nějakou záruku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nedy68: stejně jako my, tak ostatní státy které mohli vstoupili do NATO jak nejrychleji to šlo, nikomu nemůžeš mít za zle, že chtěli vypadnout z ruského vlivu a mít nějakou záruku, že si z nich rusové zas neudělají protektorát.

  Rusům se to nemusí líbit, ale můžou si za to sami.

  Co se týká těch konfliktů, tak se rusové taky moc nešetřili a ani jeden z těch našich nebyl pro Rusko hrozba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:19 30.11.2015

  The Aviationist uvádza, že k zostrelu Su-24 bola použitá raketa AIM-120C:
  http://theaviationist.com/2015...

  The Aviationist uvádza, že k zostrelu Su-24 bola použitá raketa AIM-120C:
  http://theaviationist.com/2015...

 • nedy68
  12:15 30.11.2015

  Píšu tu poprvé a neumí to opravit, místo hranice mělo být agresi.

  Píšu tu poprvé a neumí to opravit, místo hranice mělo být agresi.

 • nedy68
  12:13 30.11.2015

  Deadog tvé tvrzení, že Rusko provokuje další státy svědčí o tvé neznalosti situace.
  Rusko po skončení studené války přestalo létat kolem hranic NATO. Nato právě ne.
  S ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog tvé tvrzení, že Rusko provokuje další státy svědčí o tvé neznalosti situace.
  Rusko po skončení studené války přestalo létat kolem hranic NATO. Nato právě ne.
  S rozšiřováním Nato a přiblížení k hranicím Ruska, vzrůstající počet konfliktů vyvolaných USA a pod. se jen k tomu vrátili. A u nás se začalo psát u Ruské hranici.
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  12:10 30.11.2015

  jsk1...ten článok je prebratý a súhlasím že čo sa tam človek dočíta je kóšer.

  jsk1...ten článok je prebratý a súhlasím že čo sa tam človek dočíta je kóšer.

 • misanex
  12:06 30.11.2015

  Co mně přijde zajímavé je situační povědomí Ruska, které by asi mělo svůj letoun upozornit na letouny co se k němu blíží. Tohle zjevně neprovedli, tedy je otázka co vlastně umí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co mně přijde zajímavé je situační povědomí Ruska, které by asi mělo svůj letoun upozornit na letouny co se k němu blíží. Tohle zjevně neprovedli, tedy je otázka co vlastně umí.
  Protože opačně by asi piloty o dvou letounech na stíhacím kurzu AWACS upozornil...
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  12:01 30.11.2015

  AC24 je ruský propagandistický server velmi pochybné informační hodnoty. Je třeba si uvědomit, že Rusko proti nám vede psychologickou a infroamční válku, na 40 českých serverů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AC24 je ruský propagandistický server velmi pochybné informační hodnoty. Je třeba si uvědomit, že Rusko proti nám vede psychologickou a infroamční válku, na 40 českých serverů přebírá naprosto nekriticky informace přimo z ruských vládních zdrojů a vydává je za jedinou pravdu..
  Podle AC24 a svetakolemnas teror. akce v Paříži vykonal MOSSAD, mrtví byli fingovaní atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:00 30.11.2015

  Sankce z ruské strany budou bolet i samotné Rusy. On je ekonomický zájem z obou stran, aby se problém ututlal a rychle se situace normalizovala. Pokud by Turci chtěli konflikt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sankce z ruské strany budou bolet i samotné Rusy. On je ekonomický zájem z obou stran, aby se problém ututlal a rychle se situace normalizovala. Pokud by Turci chtěli konflikt gradovat, stačí jim popíchnout Azery a obnovit boje o Náhorní Karabach. S Turky to sice nemá nic společného, ale Rusové by museli jít Arménům na pomoc. Otázkou je kolik konfliktů dokáží Rusové udržovat - ekonomicky by je to dost bolelo. Přeci jen musejí podporovat Ukrajinské separatisty, vydržovat Podněstří, bojovat v Sýrii kvůli Assadovi, k tromu když se přidá pomoc Arménům + pokud by se proti Arménům přidali Gruzinci (se kterými mají taky nic moc vztahy) tak by museli rusové ještě podporovat Osetince atd.
  Myslím tedy že vyhrocovat konflikt s Turky není ani v zájmu Moskvy (a zůstane jen u slov)
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  11:35 30.11.2015

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
  Jeden z možných hypotetických scenárov ako sa to odohralo...

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
  Jeden z možných hypotetických scenárov ako sa to odohralo...

 • Shania
  11:32 30.11.2015

  Vestly: zdroj zatím nemám, kdyby na, tak už tu je. Taky jsme to tam přímo napsal.

  Vestly: zdroj zatím nemám, kdyby na, tak už tu je. Taky jsme to tam přímo napsal.

 • Sorge-227
  11:10 30.11.2015

  Je zaujimavé ako NATO tlačí zo všetkých strán na Rusko. Aby neboli dotlaćení do kúta. Aby z toho nebol vojnový konflikt. Stači aby turecko niečo viviedlo. A je jedno kto je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zaujimavé ako NATO tlačí zo všetkých strán na Rusko. Aby neboli dotlaćení do kúta. Aby z toho nebol vojnový konflikt. Stači aby turecko niečo viviedlo. A je jedno kto je silnejší. Teraz je tu strašne vela hráčov. Za studenej vojny sa vedelo kto je nepriatel a priatel.
  To že rusové podporovali najprv asada je pravda. Potrebovali stabilizovať a upevniť pozície asadovej armády. A až potom sa zamerali na ISIL. Tomu sa hovorí taktika. Pretože koordinujú vojenské operácie s asadovými pozemnými vojskami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  10:59 30.11.2015

  "TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms... "
  Mas na to zdroj? Teda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms... "
  Mas na to zdroj? Teda okrem nejakeho trolla na f-16.net ..

  Zatial je info o zostreleni s Aim-9, takže by som sa necudoval, ak by o rakete nevedeli. Ak MAWS vidí iba nad seba a F-16-ky strielali z nizsej nadmorskej vysky - co je pri prepade obvyklé - tak na to ani nemohli byt upozorneni.

  Nedavno som cital, že strielali na obe Su-24, lenze 1 sa rakete vyhla. Tazko povedat, co je na tom pravdy..
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  10:23 30.11.2015

  ... proč nemohl letět 400 km/h? To je pro bitevník vcelku normálka, ne?

  SU24 určite nie je bitevník, je to čistokrvný bombardér. Bitevníkom je SU25 resp. A10. Rýchlosť 400km/hod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... proč nemohl letět 400 km/h? To je pro bitevník vcelku normálka, ne?

  SU24 určite nie je bitevník, je to čistokrvný bombardér. Bitevníkom je SU25 resp. A10. Rýchlosť 400km/hod je pre SU24 s meniteľnou geometriou takmer pádová rýchlosť (samozrejme som to prehnal), pre SU25 a A10 možno bežná bojová rýchlosť (ale aj pre nich je to podľa mňa málo)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:01 30.11.2015

  Asi jsem svůj příspěvek nenapsal srozumitelně. Já nijak nerozporuji, že Su-24 neměla moc šancí. Není to tím, že se jedná o špatné letadlo, prostě není určené ke vzdušným soubojům. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi jsem svůj příspěvek nenapsal srozumitelně. Já nijak nerozporuji, že Su-24 neměla moc šancí. Není to tím, že se jedná o špatné letadlo, prostě není určené ke vzdušným soubojům. Stejně tak by si vedly všechny bitevníky.

  pro jj284b: Proč nemohl letět 400 km/h? To je pro bitevník vcelku normálka, ne? Ohledně RWR je otázka, kdy AMRAAM spustil radar. Jestli pár kilometrů před cílem (což by v tomto případě stačilo), tak než si posádka uvědomila, že se něco děje, měli raketu pod kožichem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  09:53 30.11.2015

  Pro turecko to bude dost velka ekonomicka rana . Podle toho co jsem slysel , probiha v ruskych mediich dost vyrazna proti turecka kampan . Cili se da ocekavat bojkot tureckych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro turecko to bude dost velka ekonomicka rana . Podle toho co jsem slysel , probiha v ruskych mediich dost vyrazna proti turecka kampan . Cili se da ocekavat bojkot tureckych zemedelskych vyrobku a ty miliony rusu take poleti na dovolenou nekam jinam ... No snad to Erdoganovi za tech par miliard dolaru stalo :D

  btw: Ocekava se masivni narust poctu ruskych turistu v recku ... Tsipras musi byt hodne vysmaty .
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  09:53 30.11.2015

  Deadog tvoje trvedenie: "Rusko je totiz takovy ten velky hromotluk, ktery vsechny vysira a vsichni se ho boji, ale kdyz dostane pres hubu tak vymekne." je založene aj na nejakych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog tvoje trvedenie: "Rusko je totiz takovy ten velky hromotluk, ktery vsechny vysira a vsichni se ho boji, ale kdyz dostane pres hubu tak vymekne." je založene aj na nejakych faktoch?
  čo si ja pamätam, tak Rusko si vyriešilo Čečnu a presne tak ako sa to Zapadu nepačilo. Nakopalo do zadku niekolko oligarchov presne tak, ako sa to Zapadu nepačilo, urobilo z perspektívnych NATO spojencov Gruzinska a Ukraniny porazenych chudakov, ktorí v NATO nikdy nebudu a ziskalo svojmu srdcu mily Krym bez jedine vystrelu, len pomocou hrozby silou a dnes to každy akceptuje.
  Takže skus mi napisat, ked sa Rusi zlakli a niečo strategicke vdaka ich strachu Zapad ziskal.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  09:35 30.11.2015

  Pro Kolta: Promiň, to bylo na Dušana. Není asi tak velký problém sestřelit letadlo, když to její pilot nečeká, navíc od někoho, koho považuje za spojence. Na první dobrou, jak tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Kolta: Promiň, to bylo na Dušana. Není asi tak velký problém sestřelit letadlo, když to její pilot nečeká, navíc od někoho, koho považuje za spojence. Na první dobrou, jak tu někdo napsal. Neuvěřitelné ale je, že se najdou tací, co ten sestřel podporují.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:23 30.11.2015

  Shania: 400km/h je velmi malo.. skor by som tipoval ze mal rychlost okolo 800km/h. no kazdopadne to ze nevedeli ze po nich AMRAAM leti cosi svedci o ruskych RWR..

  Shania: 400km/h je velmi malo.. skor by som tipoval ze mal rychlost okolo 800km/h. no kazdopadne to ze nevedeli ze po nich AMRAAM leti cosi svedci o ruskych RWR..

 • SeaWolf
  07:39 30.11.2015

  Kozlus
  Proč tvrdím, že to není S-400 ale S-300? Ten radar na kopci je 96L6E 3D není z S-400 ale z S-300PMU2 ( *nebo nevývozního S-300PM2 neboli SA-20B ) Ten druhej radar je Kasta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus
  Proč tvrdím, že to není S-400 ale S-300? Ten radar na kopci je 96L6E 3D není z S-400 ale z S-300PMU2 ( *nebo nevývozního S-300PM2 neboli SA-20B ) Ten druhej radar je Kasta 2E1. Ano podvozek MAZ-7910 je jak říkáš také z S-300. Pouzdra na protiletadlové rakety jsou z S-300PMU2. Takže rád bych se zeptal kde je na zmiňovaném videu a předkládaných fotografiích něco jiného než co se používá hlavně u systému S-300? Proto tvrdím, že to není S-400. Neříkám že z S-400 něco z výše uvedeného nemůže používat, ale proč je na dokumentech všechno z S-300 :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  05:14 30.11.2015

  Nechci se zastavat Turecka, protoze maji velmi odlisnou politiku od toho co ja povazuji za akceptovatelne, nicmene jsou v NATO. Rusko si o nejaky incident koleduje uz pekne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci se zastavat Turecka, protoze maji velmi odlisnou politiku od toho co ja povazuji za akceptovatelne, nicmene jsou v NATO. Rusko si o nejaky incident koleduje uz pekne dlouho. Nejde jen o letadla, ale napr. i lode a ponorky, zkratka Rusko (cti Putin), se zacalo citit nedotknutelne a najednou mu nekdo ostrihal nehty.
  To muselo hodne bolet a reakce? Nic. Nic se nestalo, a nic se nestane. Putin musel neco zvastnout do medii, aby neztratil tvar a nic na tom nezmeni ani rozmisteni systemu S400. Ikdyby tam rozmistil atomovky tak se nic nestane. Rusko je totiz takovy ten velky hromotluk, ktery vsechny vysira a vsichni se ho boji, ale kdyz dostane pres hubu tak vymekne. S Ruskem (P) by se rozhodne melo jednat tvrdeji a nechodit kolem nej po spickach.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:47 29.11.2015

  flanker.jirka: TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms...

  Su letělo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms...

  Su letělo udajně okolo 400km/h, takže snadný cíl. Navigátor tvrdil, že neměli ani tušení že po nich střílí.

  Až bude zdroj, dám ho sem.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:35 29.11.2015

  kvality systémů S 300 a novějších verzí jsou vidět i na případu Ukrajiny, tam se sami rusové neodváží vletět, a to ty systémy dokonale znají, i s případnými slabinami. Když jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kvality systémů S 300 a novějších verzí jsou vidět i na případu Ukrajiny, tam se sami rusové neodváží vletět, a to ty systémy dokonale znají, i s případnými slabinami. Když jsou turci magoři, tak to tam hold museli přivézt. Turci v podstatě ani nevěděli po čem jdou a nebo až moc dobře věděli, stačí se podívat co se tam na zemi odehrává, pohybuje se tam spousta dobře vystrojených a vyzbrojených lidí z "umírněné opozice" která na videospotech huláká allahu akbar, ale to v tomhle případě znamená smrt assadovi, sláva svobodné syrii! :-D

  to KOLT: Su 24 byl od počátku navržen jako bombardér vykonávající své mise pod stíhacím doprovodem, za komančů působily tyto letouny vždy spolu se stíhacím doprovodem, to že tady tomu tak nebylo, bylo z důvodu, že nepovažovali okolní státy jako pátou kolonu při boji s ISIS. Letoun tam působil proti pozemním cílům, které nebyly ani pod ochranou PVO. Na fotkách a videích je vidět, že v Syrii kontejnery ECM nosí jen SU 30 a SU 34, to se nejspíše změní. Turecké letectvo používá stejné verze krámu AIM 9 jako naše letectvo a rozhodně neplýtvali s drahou AIM 120 na sedící kachnu, která se nejspíš nehnula, protože hledala pozemní cíle, tam se stabilní pozice letounu hodně hodí.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:04 29.11.2015

  Fenri

  "Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada .... "

  Kto tvrdí, že Rusi na IS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  "Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada .... "

  Kto tvrdí, že Rusi na IS neútočia ? ... ja nie .... podpora Asada je pre Rusko priorita ... ani sa tým netaja ... a väčšina ruských úderov preto išla na podporu jeho armády .... ktorá má viac bojísk s ostatnými skupinami .... neviem prečo by som mal dokazovať všeobecne známe fakty ....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:03 29.11.2015

  pro stirling: Jen poznámka ohledně těch raket. Su-24 nemá až tolik možností se raketě bránit. Vymanévrovat možná, ale s ohledem na pravděpodobnou rychlost letadla v tu chvíli, spíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro stirling: Jen poznámka ohledně těch raket. Su-24 nemá až tolik možností se raketě bránit. Vymanévrovat možná, ale s ohledem na pravděpodobnou rychlost letadla v tu chvíli, spíš těžko. Jestli byla raketa odpálena v malé vzdálenosti, a měla tudíž v době střetu dostatek kinetické energie, nemělo súčko moc šancí. Zarušit moderní raketu nemá čím (tedy krom Chibin, žejo ;-) ). To je dost rozdíl oproti moderním stíhacím letounům. Tímto ovšem nikterak nerozporuji tvrzení, že moderní rakety jsou skutečně úplně jinde než to, co známe třeba ještě z První války v Zálivu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:54 29.11.2015

  K S-400

  Neviem o tom, že by som spochybnil kvality tohoto systému .... len som si "dovolil" poznamenať, že nie ja zázračný ....

  V-2 bol svojho času bezkonkurečný zbraňový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K S-400

  Neviem o tom, že by som spochybnil kvality tohoto systému .... len som si "dovolil" poznamenať, že nie ja zázračný ....

  V-2 bol svojho času bezkonkurečný zbraňový systém ... ale vojnu zásadne neovplyvnil ... ti isté platí i o T-34 v roku 1941, Pz VI v roku 1943, či o Me-262 na konci vojny ....

  Samozrejme ak niekto verí na zázraky ... tak je s ním ťažké diskutovať ...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  22:52 29.11.2015

  Také jsem zvědav, jak to bude dále. Možná naopak s400 tam chtělo nato, aby ho řádně mohlo otestovat. Jako u všeho ruského jsou parametry asi nafouknuty.
  Sankce proti turecku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také jsem zvědav, jak to bude dále. Možná naopak s400 tam chtělo nato, aby ho řádně mohlo otestovat. Jako u všeho ruského jsou parametry asi nafouknuty.
  Sankce proti turecku určitě v současné době ublíží více turecku na druhou stranu rusové v době kdy klesá ekonomika a ještě větší rychlostí letí dolů ceny ropy si nemůžou dovolit ani tu nejmenší ztrátu (jak finanční tak spojeneckou), protože fondy se pomalu a jistě tenčí.
  Teď vypadá putin jako, že to zvládl a drží všechny v šachu, ale můj názor je spíše opačný a čas rusku neúprosně utíká. Však uvidíme jaký bude stav za 3-6 měsíců - minimálně to bude mít za následek další odložení ruských zbrojních programů.
  Dva zásahy, ale rusko dostalo tak jako tak:
  - turecko si tohle dovolilo
  - ruský letoun sestřelila na první dobrou obyčejná f16 v době kdy tu spousta lidí tvrdí jak je snadné rakety vymanévrovat, zarušit atd., takže sestřel pouze jednou raketou musí být pro jejich teorie celkem rána...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:37 29.11.2015

  pro marius: Už to asi chápu, příspěvek měl být směřován na dusana, ne?

  pro marius: Už to asi chápu, příspěvek měl být směřován na dusana, ne?

 • KOLT
  22:33 29.11.2015

  pro dusan: Myslím, že to pro Rusy vůbec šok nebyl, naopak s tím reálně počítali. Ohledně lehkosti sestřelu – ačkoliv ruská propaganda stran ruské techniky je skutečně neskutečná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro dusan: Myslím, že to pro Rusy vůbec šok nebyl, naopak s tím reálně počítali. Ohledně lehkosti sestřelu – ačkoliv ruská propaganda stran ruské techniky je skutečně neskutečná :-) ani nejzarputilejšího zastánce ruské techniky nepřekvapí, že dvě F-16 hravě sejmuly jednu ze dvou Su-24. Pokud tedy dotyčný netrpí "chibinským syndromem" ;-) Každopádně stále nechápu ty pochyby stran kvalit systému S-400. Možná není tak dobrý, jak nám ruská propaganda (nebo marketing, ono se to v reálu tak moc neliší) tvrdí, ale i tak je to jeden z nejlepších systémů dané kategorie.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:26 29.11.2015

  To Kubis:
  a ktere chovani myslis?

  Turci vzdy budou tvrdit, ze Rusove narusili jejich hranici, Rusove vzdy budou tvrdit, ze ne. Nato vzdy podpori Turky, i kdyz jejich prvni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Kubis:
  a ktere chovani myslis?

  Turci vzdy budou tvrdit, ze Rusove narusili jejich hranici, Rusove vzdy budou tvrdit, ze ne. Nato vzdy podpori Turky, i kdyz jejich prvni reakce byla, ze bylo letadlo bylo sestreleno na hranici Syrie a Turecka a dle spojence k tomu doslo pote, co byl narusen jeho vzdusny prostor ....
  Coz je zvlastni, protoze se neodolavali na vlastni zdroje. Syrane vzdy budou tvrdit, ze pravdu maji Rusove.

  Jedinym faktem je, ze je sestrelili v Syrii. Videl jsem video, podle ktereho vyplyva, ze F16 se vracela ze syrskeho uzemi pri tom sestrelu - neboli, ze narusovala vzdusny prostor Syrie.(nemohu overit jeho pravost) Nicmene, pokud se podivate na mapku ze Stratforu, tak i dle nich vyplyva, ze to tak nejspis je.

  https://www.stratfor.com/analy...

  Ruska verze:
  http://theaviationist.com/2015...

  Cetl jsem, ze na zaklade dohody mezi USA a Ruskem, jsou o uderech jednotlivych letedal informovani a USA ma zabezpecit, aby byli informovani vsichni spojenci v Nato (vcetne Turecka)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:25 29.11.2015

  pro Shania: Nic z toho nerozporuju (zvlášť to, že Rusko by si něco podobného u vlastní hranice nenechalo líbit ani náhodou, posledně při příležitosti, kdy jim někdo házel bomby na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Shania: Nic z toho nerozporuju (zvlášť to, že Rusko by si něco podobného u vlastní hranice nenechalo líbit ani náhodou, posledně při příležitosti, kdy jim někdo házel bomby na Rusy hned za jejich hranicí, šlo dolů civilní letadlo...). Ovšem myslím, že se asi shodneme, že Turci káží vodu a pijí víno. Mmchd, to s těmi civilními piloty máte odkud?

  pro Smirnov: Já netvrdím, že se k tomu NATO postavilo špatně! Naopak! Dokud oficiálně nepřiznáme, že už nás Turecko svojí politikou fakt se*e, musíme se alespoň navenek tvářit, že jsou to "naši". Čili ta reakce byla vcelku rozumná a očekávatelná. Jen se bojím, že to vysílá jistou nejistotu směrem k dalším nárazníkovým státům NATO, což Rusko jistě potěší.

  pro marius: Nějak jsem ten komentář nepochopil. Mohl byste ještě jednou a více po lopatě?

  pro Rase: Zajímavý postřeh!
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  22:00 29.11.2015

  To že sestřel byla chyb je snad všem jasné, ale chování ruských pilotů to neomlouvá.

  To že sestřel byla chyb je snad všem jasné, ale chování ruských pilotů to neomlouvá.

 • fenri
  21:17 29.11.2015

  Dušane, mohl byste nás poučit o počtu úderů Rusů a Západu na IS, když je Vám tak jasné, že Rusko na IS neútočí?

  Dušane, mohl byste nás poučit o počtu úderů Rusů a Západu na IS, když je Vám tak jasné, že Rusko na IS neútočí?

 • Kozlus
  20:30 29.11.2015

  Jen bych dodal, ze jsou vice nez tyden stare fotky, kde je jasne videt prehledovy radar systemu S-400 v Syrii. A asi tezko tam byl jen na rizeni leteckeho provozu, ze? :) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych dodal, ze jsou vice nez tyden stare fotky, kde je jasne videt prehledovy radar systemu S-400 v Syrii. A asi tezko tam byl jen na rizeni leteckeho provozu, ze? :) Odpalovaci vozidla meli nekde schovane a az ted je oficialne vytahli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  20:24 29.11.2015

  sanityangel1:
  Pěkne si to napsal, není co dodat.

  sanityangel1:
  Pěkne si to napsal, není co dodat.

 • sanityangel1
  20:05 29.11.2015

  Jinak pro troly jako je Dusan a Pepos, kteri pochybuji o kvalite S-400 - co kdyby jste si nejdrive neco precetli, nez vypustite takove ptakoviny. Pokud Izraelci jej povazuji za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak pro troly jako je Dusan a Pepos, kteri pochybuji o kvalite S-400 - co kdyby jste si nejdrive neco precetli, nez vypustite takove ptakoviny. Pokud Izraelci jej povazuji za game changer a state of art system, tak asi bude dost dobry. Jinak par info napr.
  http://theaviationist.com/2015...
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Jinak pro Shaniu:
  rozhovor byvaleho sefa Noradu na aljasce generala Mc Inerney
  http://insider.foxnews.com/201...

  dale tady je informace, ze Turci narusili recky vzdusny prostor 1017 v lednu 2014 -> kdyby rekove postupovali stejne, tak Turci dnes nemaji zadne stihacky:

  http://www.businessinsider.com...

  a nakonec samotny postoj Erdogana k sestrelu F4 syrskou armadou v roce 2012:
  Mr Erdogan spoke of Turkey's "rage" at the decision to shoot down the F-4 Phantom on 22 June and described Syria as a "clear and present threat".

  "A short-term border violation can never be a pretext for an attack," he said. The Turkish jet was on a training flight, testing Turkey's radars in the eastern Mediterranean, he said.

  http://www.bbc.com/news/world-...

  Turci ciste sledovali svoje cile - spolupraci s ISIL a Al-Kajdou, aby sejmuli Asada + bonus navic - obchod s ropou a znicenymi pamatkami, do cehoz je zapojen Erdoganuv syn. Rusove jim slapli na kuri oko, tak chteli vyprovokovat konflikt Rusko vs Nato, tak aby Nato Rusy vystipalo ze Syrie. Turci jsou proste spojenci k pohledani.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  20:04 29.11.2015

  Tady to je neprefiltrovane - originaly clanku:
  1. cas vydani November 26, 2015, 1:14 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady to je neprefiltrovane - originaly clanku:
  1. cas vydani November 26, 2015, 1:14 am
  http://www.timesofisrael.com/r...

  2. cas vydani November 26, 2015, 4:55 pm
  http://www.timesofisrael.com/r...

  3. cas vydani November 26, 2015, 8:43 pm
  http://www.timesofisrael.com/b...

  4. November 28, 2015, 6:20 pm
  http://www.timesofisrael.com/r...

  z tech 4 clanku vyplyva:
  1. Rusove maji s Izraelem dohodu - horkou linku - ta byla zrizena jiz pri prvnim priletu ruskych bojovych jednotek, kdy izraelsky general odletel do Moskvy a vyjednali si podminky pusobeni Ruska.
  2. Dle teto dohody muze Izrael bombardovat Hizbalah, pokud bude mit podezreni, ze prebira moderni zbrane od syrske armady.
  3. Tato dohoda se stala z gentlemanske vynutitelnou Ruskem diky alokaci S-400 - timto Izrael potvrdil jeho alokaci v Syrii - viz. clanek 2 a 3 (tolik k reakci SeaWolfa)
  4. Rusove dle clanku 4 jiz narusili vzdusny prostor Izraele, ale nikoho nenapadlo udelat takovou pitomost jako Turci, a normalne to konzultovali dle pravidel dohody.
  5. Pan analytik se domnival rano, ze dodani S-400 je nepravdepodobne, coz neco vypovida o jeho kvalite.

  Spekulace:
  Dle clanku 2. a data vydani Izrael vedel o dodani S-400 a presto nereagoval/ nezabranil jeho priletu (k cemuz ma dostatecny letecky potencial). Takze se neplanuje, aby po dokonceni ruskych operaci v Syrii zustal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:25 29.11.2015

  SeaWolf:
  Podvozek odpalovaciho vozidla je z S-300PMU2, na tom jsou kontejnery se strelou z S-400, ale prehledovej i streleckej radar a ridici stanoviste je ze systemu S-400. O ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf:
  Podvozek odpalovaciho vozidla je z S-300PMU2, na tom jsou kontejnery se strelou z S-400, ale prehledovej i streleckej radar a ridici stanoviste je ze systemu S-400. O ten podvozek vubec nejde, ale o rakety a vsechnu tu ridici a navadeci elektroniku okolo. Podvozek je jen blbej nakladak.

  Mnohem zajimavejsi je, ze rusove rekli, ze PVO na jejich krizniku Moskva ma dosah 350km. Do tohodle vyjadreni si vsichni mysleli, ze je to jen 90 a 150km - podle druhu raket.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  19:02 29.11.2015

  Je zde mnoho demagogů a polopravd. Erdogan by s vas mel radost ...
  Odkazu zde na clanek Terezy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zde mnoho demagogů a polopravd. Erdogan by s vas mel radost ...
  Odkazu zde na clanek Terezy Spencrove
  http://www.literarky.cz/blogy/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:33 29.11.2015

  Mám trochu obavu jak se současný rozpor mezi Tureckem a Ruskem odrazí v oblasti Kaspického moře, konkrétně v Ázerbájdžánu. Přeci jen Azerové (podporováni turky atd.) mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám trochu obavu jak se současný rozpor mezi Tureckem a Ruskem odrazí v oblasti Kaspického moře, konkrétně v Ázerbájdžánu. Přeci jen Azerové (podporováni turky atd.) mají dlouhodobě napjaté vztahy s Armény (kteří jsou podporováni rusy atd.). Uvidíme jestli zůstane jen u slov, nebo dojde k nějakému vyhrocení vztahů právě v téhle oblasti (v zastoupení). Rusové mají na Kapickém moři poměrně silné loďstvo, do toho je zde Irán, který je poněkud nevypočitatelný. Potenciál k problémům je zde poměrně velký (ještě nedávno by mě nenapadlo že by se mohly vztahy mezi Ruskem a Tureckem zhoršit).
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  17:24 29.11.2015

  Piloti hranici překročili, to je asi bez debat. Ale do té doby fungovalal mezi Turky a Rusy telefonní linka, kde Rusové hlásili dopředu plánované útoky, takže ty F 16 na Rusy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Piloti hranici překročili, to je asi bez debat. Ale do té doby fungovalal mezi Turky a Rusy telefonní linka, kde Rusové hlásili dopředu plánované útoky, takže ty F 16 na Rusy vyloženě čekaly, věděly že tam budou a co budou dělat.
  Rád bych ale připomněl, že Turci se sice odvolávají práva na nedotknutelnost svého úzení, ale vesele denodenně bombardovali Kurdy v Syrii a Iráku, to jim, prosím, povolil kdo? Řekové si zase stěžují, že za letošek jim Turci vlétli do jejich vzdušného prostoru více než 2000 krát, takže to dělají také denodenně.
  Dostalo se mi k uším, že i letadla NATO provokují-testují Rusy, například u Kaliningradu, a je to od samotných pilotů, takže v tomto je jeden za osmnáct a druhý za dvacet. ovšem nikdy si ani jedná strana nedovolia "sejmout" letadlo protivníka, s nímž není ve válečném stavu.
  V každém případě, Turci se chovají jako neřízená střela, jako fracek, který dělá ramena, a když dojde k průšvihu, uteče za kamarády (NATO), za které se schová.. buďmě si jistí, že v tomto případě Turci spoléhali na to, že je jako členský stát NATO Rusové nepřeorají, proto to také udělali. Srabi!
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  17:16 29.11.2015

  Kolte, "lehký sestřel" od spřáteleného státu, spojence, se kterým nejsi ve válečném stavu. To je dobrý. Teď aby turci před letem nafasovali plíny.

  Kolte, "lehký sestřel" od spřáteleného státu, spojence, se kterým nejsi ve válečném stavu. To je dobrý. Teď aby turci před letem nafasovali plíny.

 • Smirnov
  16:21 29.11.2015

  Kolt: A jak by se NATO mělo k situaci postavit? Sestřel byla jednoznačně chyba a aliance si to myslí nejspíš rovněž. Vyjádření "mají právo na obranu" je docela diplomatické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: A jak by se NATO mělo k situaci postavit? Sestřel byla jednoznačně chyba a aliance si to myslí nejspíš rovněž. Vyjádření "mají právo na obranu" je docela diplomatické řešení.

  Otázka co by se stalo v pobaltí je přeci bezpředmětná. Kdyby se ochrana vzdušného prostoru té oblasti chovala jako v Turecku, tak by už musela mít na kontě spoustu podobných incidentů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:20 29.11.2015

  Ako vidim, uroven diskusii na AN velmi hlboko upadla.. skoda

  Ako vidim, uroven diskusii na AN velmi hlboko upadla.. skoda

 • Shania
  16:20 29.11.2015

  KOLT: Putinovi to samozřejmě pomohlo, to jestli to byl záměr nebo ne, můžeme jen spekulovat, rozhodně na tu variantu ale byl připraven a vytříská z toho maximum. Tohle je další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Putinovi to samozřejmě pomohlo, to jestli to byl záměr nebo ne, můžeme jen spekulovat, rozhodně na tu variantu ale byl připraven a vytříská z toho maximum. Tohle je další vítězství pro Rusko a ztráta pro západ, proto se to nikomu nelíbí, včetně mě. Navíc nemálo lidí za tím hned vidělo třetí světovou...

  Většina lidí totiž vidí jen ISIS a myslí si, že rusové tak aliance bojují proti němu, takže žádný problém. Jenže dokud rusové a iran budou chtít Asada a ostatní ho sundat, tak tu o žádné spojenectví nejde, jen o toleranci.

  Sestřelení: Turci situaci zbytečně eskalovali a nepřineslo to nic dobrého pro NATO.

  Opravdu jediný a to ještě hodně malý důvod, proč mít z toho sestřelu radost je, že rusové konečně dostali přes prsty a někdo jim ukázal, že si nemůžou dělat co chtějí. Na druhou stranu vidí jak se na to ostatní členové NATO tváří, takže nelze předpokládat, že přestanou narušovat vzdušný prostor jinde.

  1. V roce 2012 došlo bez varování k sestřelení Turecké průzkumné F-4, poté co letěla podél hranice nad mořem. Oba piloti byli zlikvidováni.
  (určitě se pak najdou lidi, co mi to omlatí o hlavu, že sám Erdogan čin odsoudil a volal po tom, že krátké překročení není důvod pro sestřelení.

  2. od té doby mají Turci ROE nastavené tak, že pokud někdo překročí hranici a nereaguje na varovaní, sestřelí ho. Taky se tak už několikrát stalo.

  3. Tohle rusové vědí, ví i o těch sestřelech syrských letadel, ale i přesto opakovaně narušovali vzdušný prostor Turecka, několikrát se přiznali, že to byla nehoda, počasí či navigační chyba a už se to nestane.

  4. civilní piloti v oblasti varovaní k nepřekračování hranice slýchávali třikrát do týdne. Slyšeli i ty varování v době sestřelu, ale rusové tvrdí, že oni nic neslyšeli a nereagovali na varování, nezměnili směr.

  5. je opravdu velká drzost a provokace bombardovat Turkmeny u Turecké hranice, proti čemu se Turecko několikrát ohradilo a pak jim přeletět přes jejich území a to opakovaně i přes jejich dlouhodobé varování, včetně diplomatických.

  Obrázek o tom kdo za to víc může si udělejte sami, rusové by nikdy nic podobného u své hranice nepřipustili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  16:07 29.11.2015

  Pokud došlo k narušení tureckého prostoru, měla se posádka ruského letounu ohlásit! Podle mého názoru to ve válečné zóně platí dvojnásob. Jedině v případě poruchy a nemožnosti to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud došlo k narušení tureckého prostoru, měla se posádka ruského letounu ohlásit! Podle mého názoru to ve válečné zóně platí dvojnásob. Jedině v případě poruchy a nemožnosti to provést se dá toto chování ospravedlnit. Bohužel pro Rusko to ale není poprvé, kdy jejich piloti na nic nereagují.

  Turecká reakce je přehnaná. Mám pocit, že to celé bylo předem naplánované.


  Chyby jsou na obou stranách, ale Rusové to celé zavinili.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:06 29.11.2015

  KOLT

  Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada ....

  Samozrejme i vztah Turecka k IS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada ....

  Samozrejme i vztah Turecka k IS je "komplikovaný" ... diplomaticky povedané ... ale ak to kritizujú Rusi ... tak je to mierne povedané úsmevné .....

  Šokom to pre Rusov bolo ... jedna vec politická ... že si to Turci dovolili ....

  Druhá vec je propadandistická ..... ruské média prezentujú ruskú armádu jako neporaziteľnú .. a všetko západné je podradné .. a v podtate nanič ... v ruske propagande je F-22 beznádejný šrot .... T-14 i starý T-90 prakonávajú Abrams .... a v elektronickom boji nik na Rusov nemá....

  Toto všetko je pri "ľahkom" zostrele Su-24 dosť na smiech .....

  Už ruské média "prezentujú", že S-400 je naj ... a nik naň nemá ... ale to len zakrývajú utrpenú blamáž .....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:26 29.11.2015

  Putinova pověst utrpěla? A to jako čím? Vždyť je to jasně jeho vítězství:
  Turci se odhalili – bojují proti Rusům, kteří (tvrdí, že) bojují proti IS. I od lidí, kteří Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Putinova pověst utrpěla? A to jako čím? Vždyť je to jasně jeho vítězství:
  Turci se odhalili – bojují proti Rusům, kteří (tvrdí, že) bojují proti IS. I od lidí, kteří Rusko skutečně nemusí, slýchám názory, že Rusové sice možná provokují neohlášenými lety ap., ale sestřelit jim letadlo v horké zóně, kde bojují i za nás, je pěkná prasárna. Až na pár totálních rusofobů jsem neslyšel názor, že "dobře jim tak". Skoro všichni mluví o tom, že až je Turecko v NATO, nejsou to ve skutečnosti naši spojenci.

  NATO se sice postavilo za svého člena, ale veeeelmi vlažně, víceméně v tom Turky nechalo se plácat samotné – to není moc dobrá zpráva pro Pobaltí, co když jednou dojde k podobnému incidentu tam? Postaví se za ně NATO, nebo se na ně vybodne jako na Turky?

  Rusko si teď může v Sýrii dělat více méně, co chce. Naopak koalice má dost svázané ruce – kupříkladu dost pochybuju, že budou do dosahu S-400 létat s F-22. A mmchd, pochybovat o schopnostech S-400 je hodně odvážné. Není to pochopitelně samospasitelný systém, ale rozhodně patří ke špičce ve své kategorii. Co lepšího byste tam chtěli nasadit?

  "Umírnění" Turkméni se ukázali jako pěkné svin*, za pokřiku Allahu Akbar stříleli na pilota na padáku. Další hřebíček do rakve "umírněné" opozici, respektive jejímu mediálnímu obrazu.

  Sumasumárum, mám podezření, že Putin tam ta letadla posílal zcela záměrně. Prostě čekal, že Turkům prdnou nervy a nějaké sestřelí. Nemohl z toho vyjít jinak než vítězně.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  15:14 29.11.2015

  Na Ruskem videu ktere vsude prezentuji kde se vyklada protletadlovy komplet neni S-400, ale S-300. Jen pouzdra na rakety jsou novejsiho typu. Na videu je i radarovy komplet ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Ruskem videu ktere vsude prezentuji kde se vyklada protletadlovy komplet neni S-400, ale S-300. Jen pouzdra na rakety jsou novejsiho typu. Na videu je i radarovy komplet ze systemu S-300. Prijde mi to jako pekna kachna
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  14:41 29.11.2015

  No bude to fakt zaujímave oetstovanie naostro. Však aj Americania testovali naostro vo Vietname,Irak.......
  Problém vznikne či ta ruska raketa s doletom 400 km bude vedieť ,kde su ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No bude to fakt zaujímave oetstovanie naostro. Však aj Americania testovali naostro vo Vietname,Irak.......
  Problém vznikne či ta ruska raketa s doletom 400 km bude vedieť ,kde su turecké hranice.
  Turci zjavne mali veľký problém rozoznať pri strelbe kde sú hranice. Ešte ,že vedia predávať ropu od IS.
  Suhlasím s Dušanom ,že až taká super zbraň to nebude....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:32 29.11.2015

  NATO na Turecko zcela a otevřeně hodilo bobek.

  NATO na Turecko zcela a otevřeně hodilo bobek.

 • dusan
  13:56 29.11.2015

  Ďaľšia "zázračná" zbraň : )

  Ten "incident" s Su-24 nebol náhodný .... samozrejme, že bez súhlasu Erdogana by sa nestal ....

  Nech už bol však bola příčina, alebo zámienka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ďaľšia "zázračná" zbraň : )

  Ten "incident" s Su-24 nebol náhodný .... samozrejme, že bez súhlasu Erdogana by sa nestal ....

  Nech už bol však bola příčina, alebo zámienka akákoľvek ... Rusko dlhodobo provokovalo a raz sa "prúser" musel stať ....

  Zdá sa, že Putin bol dosť šokovaný ...... jeho povesť "génia" dosť utrpela ... a je vidieť, že sa nespráva o nič racionálnejšie ako Erdogan .... vyhlasovať sankcie na Turecko pri ruskej mizérii je dosť odvážne ....

  Samozrejme, že NATO "brzdí" Erdogana .... oficiálne ... ale myslím, že neoficiálne je názor jasný: "Tak im treba" ....

  Systém S-400 je bezpochyby výkonný ... ale zas to nie je žiadny zázrak .... a už medializované predstavy, že sa bez súhlasu Rusov nepohne ani "myška" vo zdušnom priestore Sýrie je už komická predstava ....

  Vzhľadom na jeho "úžasnosť" je celkom možné, že sa stane obeťou ... nie však tureckej armády ... ale nejakého samovražebného atentátníka IS.

  Napochybujem, že už IS "báda" ako niekoho nasadiť na ruské ciele ....
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  13:26 29.11.2015

  Možno toto bude znieť, ako konšpirácia, ale mne to príde tak, že ten zostrel bol zámer. NATO predsa plánuje spolupracovať s Ruskom v boji proti IS a je možné, že týmto aktom, sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možno toto bude znieť, ako konšpirácia, ale mne to príde tak, že ten zostrel bol zámer. NATO predsa plánuje spolupracovať s Ruskom v boji proti IS a je možné, že týmto aktom, sa celá spolupráca môže skončiť, alebo aspoň sa zhorší, keďže Turecko je tiež v NATO. To, že Turecko pomáha IS, nie je žiadna novinka, napr. nechránená hranica so Sýriou, kadiaľ prúdi ropa IS a iné komodity. Boj proti Kurdom, ktorí bojujú proti IS atď. Odkedy je vo vedení Erdogan, či už, ako premiér alebo prezident, tak Turecko výrazne radikalizuje, oproti predošlým prezidentom. Za Turecko sa v tomto incidente NATO síce postavilo, ale v tomto probléme ich vlastne nechali samých. Erdogan najprv tvrdil (podľa médií), že nech si Rusko s Tureckom nezahráva, ale po oznámení Ruských sankcií a umiestnení S-400 do Sýrie, sa Erdogan začal ospravedlneňovať a už sa to nesmie stať. Zvláštna reakcia. Turci týmto incidentom iba pošpinili celé NATO. Ja som sa vždy zastával toho názoru, že Turecko je taký "Trójsky kôň v NATO. Nepodporujem ho ako člena aliancie a už vôbec nie, ako člena EÚ, pretože iba hrá svoju špinavú hru, či už s IS, imigrantami atď.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:45 29.11.2015

  Pridam jeden popis z historie, ktery presne odpovida dnesni situaci kdy turecke F-16 sedi na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pridam jeden popis z historie, ktery presne odpovida dnesni situaci kdy turecke F-16 sedi na zemi.
  http://www.valka.cz/10439-Cins...

  "Největší ohromení ale vyvolala vzájemná komunikace mezi osádkami čínských tanků a obrněných transportérů. Jejich velitelé pro dorozumívání nevyužívali rádia, ale praporky a signály rukou (což byl údajně důsledek elektronického rušení, jenž vytvářely sovětské lodi v oblasti Tonkinského zálivu)."
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:41 29.11.2015

  "Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda."

  Ano nebylo to na CNN...
  http://sana.sy/en/?p=62798...

  Vyjadreni chargé d'affaires Sýrie v ČR
  http://www.parlamentnilisty.cz...

  A zde "vtipne "prohlaseni ministerstva obrany USA
  https://youtu.be/6MQxrO2ircY...
  Jeste vetsi blbec nez jsme doufaly ..
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  10:16 29.11.2015

  Turci mají na své straně hranice protiopatření, viz. zpráva v 13,40 a 13,45: Co je to systém Koral? Jde o "mobilní rušící systém, umožňující turecké armádě efektivní elektronické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turci mají na své straně hranice protiopatření, viz. zpráva v 13,40 a 13,45: Co je to systém Koral? Jde o "mobilní rušící systém, umožňující turecké armádě efektivní elektronické válčení," uvádí server Security magazín.
  "Vysoce mobilní systém s dosahem až 150 kilometrů je schopný blokovat a klamat všechny pozemní, námořní i letecké radarové systémy a tedy oslepit zbraňové systémy protivníka," dodává.

  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  Skrýt celý příspěvek