Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

-
29. 11. 2015
-
81 komentářů
-
Jan Grohmann
Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. Jde o reakci na sestřelení ruského útočného letadla Su-24 dvojicí tureckých stíhaček F-16. Rozmístění systému S-400 v Sýrii mění “pravidla hry” nejen pro Turecko, ale i pro koalici států bombardující Islámský stát a pro Izrael.
Rusko po sestřelení letadla Su-24 posiluje svou přítomnost v Sýrii a ochranu letadel. Krytí bombardovacích letadel zajistí doprovodné stíhačky, systémy elektronického boje a především komplet S-400 Triumf umístěný na ruské vojenské základně Latákíja.
U syrského pobřeží se navíc pohybuje raketový křižník Moskva z Černomořské flotily. Oči se však upírají především na S-400 s dálkovým dostřelem 400 km a výškovým 27 km (dosah radaru je 600 km). Dosah námořního kompletu S-300 křižníku Moskva je jen čtvrtinový.
S-400 pokrývá vzdušný prostor Sýrie, významnou část Turecka, Libanonu, Kypru nebo Jordánska. Zpozorněl rovněž Izrael, který již dříve dal najevo nelibost nad rozmísťováním výkonných protivzdušných systémů v Sýrii. S-400 může teoreticky ohrozit letadla až v 395 km vzdáleném izraelském Tel Avivu.
“Nyní jsou všechny severní provincie v Sýrii hraničící s Tureckem, stejně jako severovýchodní provincie sousedící s Irákem, sledovány naším S-400 a cíle mohou být zasaženy až v hloubce 300 km,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Viktor Muračovský, šéfredaktor magazínu Arzenál vlasti. Ruská základna Latakija leží pouze 50 km od nejjižnějšího cípu turecké hranice.
Přítomnost S-400 v Sýrii musí vzít také v potaz koalice západních států podnikající nálety v Sýrii. “Ano, poněkud to komplikuje situaci a musíme to brát v úvahu, ale pořad zde máme nějakou práci a tu budeme dělat i nadále,” uvedl generálplukovník Charles Brown, velitel U.S. Air Forces Central Command.
Riziko náhodného sestřelu koaličních letadel je však minimální. Moderní identifikační a detekční systémy, jak na letadlech, tak na pozemních systémech, dávají jasnou představu o příslušnosti vzdušného cíle.
“S-400 nepřestavují velké problémy pro koalici vedenou USA,” říká Maxim Šepovalenko, ředitel Centra pro strategické analýzy. “Všechno ostatní záleží na nich. Pokud se budou chovat špatně a budou omezovat naše letadla, budou vědět, s čím počítat. Ale sotva s nimi vstoupíme do přímé konfrontace.”
Mezi Ruskem a Spojeným státy pláti memorandum o porozumění, které má zabránit střetům mezi ruskými a západním letadly. Ruská a koaliční letadla však nespolupracují a akce nekoordinují.
“Máme docela dobré spojení s Rusy,” uvedl Brown. "V memorandu o porozumění jsou věci, které mluví o tom, jak se má, co dělat… Nebudeme ukazovat nepřátelské chování nebo nepřátelské úmysly koalice směrem k Rusům nebo Rusové směrem ke koalici.”
Rozmístění S-400 pozorně sleduje Izrael. V Sýrii stále operuje organizace Hizballáh jako prodloužená ruka íránských revolučních gard. Íránské revoluční gardy využívají Sýrii pro transport zbraní z Íránu. V minulosti Izrael prakticky volně prováděl letecké údery proti cílům Íránu v Sýrii, například proti transportům balistických střel.
Po vstupu Ruska do Sýrie Izrael zavedl s ruským vojenským velením v Sýrii horkou telefonní linku, aby nedocházelo ke kontaktu s ruskými letadly. Izraelský vojenský expert Zvi Magen však pro noviny The Times of Israel uvedl, že po aktivaci systému S-400 musí Izrael své akce proti Hizballáhu koordinovat s Rusy, což výrazně omezuje izraelské operační možnosti.
Izraelská armáda se k rozmístění kompletů S-400 odmítla vyjádřit. Magen však zdůraznil, že nyní Izrael nemůže vysílat své letadla nad Sýrii neohlášeně a podle “okamžité” potřeby.
Komentář Armádních novin
Je třeba si uvědomit další rozměr nasazení S-400 v Sýrii. Nasazení S-400 naprosto jistě Rusové využijí k vojenskému otestování kompletu v ostré akci a také k předvedení možností S-400 potenciálním zákazníkům.
S-400 mohou sbírat informace o všech letounech v prostoru - charakteristiky radarů, komunikace, systémy elektronického boje - a ukládat je do databáze pro “pozdější použití”. Stejně tak mohou průzkumná letadla sbírat informace o systému S-400.
Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda.
Zdroj: Foxtroth Alpha
Související články
Ruské protivzdušné systémy S-300 a S-400 pro Írán, Čínu a Indii
Rusko dokončí osm roků starou smlouvu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-300 do Íránu. Perská ...
-
16.11.2015
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka
Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...
-
17.11.2015
-
60 komentářů
-
Jan Grohmann
Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?
Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...
-
17.11.2015
-
30 komentářů
-
Jan Grohmann
Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností
Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...
-
18.11.2015
-
127 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Otazka. Jsou vystrazne systemy zapinany automaticky nebo je spousti pilot? Nemohla se opakovat podobna situace jako tusim v Libanonu, kde dostala zasah izraelska korveta protilodni ...Zobrazit celý příspěvek
Otazka. Jsou vystrazne systemy zapinany automaticky nebo je spousti pilot? Nemohla se opakovat podobna situace jako tusim v Libanonu, kde dostala zasah izraelska korveta protilodni strelou, neb meli vypnute vystrazne a obranne systemy?
Falesny pocit bezpeci zkloubeny s rutinou je zakerna vecSkrýt celý příspěvekPokud to byl skutečně AMRAAM, je to pro Rusy určitě námět k zamyšlení. Z výhodné pozice odpálený Sidewinder - to by systém SU-24 neměl pobírat. Ale záchvatový režim radaru F-16, to ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud to byl skutečně AMRAAM, je to pro Rusy určitě námět k zamyšlení. Z výhodné pozice odpálený Sidewinder - to by systém SU-24 neměl pobírat. Ale záchvatový režim radaru F-16, to je věci jiná...Skrýt celý příspěvek
Kolt: slo mi tu skor o to ze schopnosti AMRAAMov su dost casto spochybnovane, rovnako ako schopnost pasivneho navedenia s tym ze AMRAAM si vlastny radar zapne 2-3s pred narazom do ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt: slo mi tu skor o to ze schopnosti AMRAAMov su dost casto spochybnovane, rovnako ako schopnost pasivneho navedenia s tym ze AMRAAM si vlastny radar zapne 2-3s pred narazom do ciela... to ze o nom Rusi nevedeli vela nasvedcuje..Skrýt celý příspěvek
SeaWolf: http://www.aktualnikonflikty.e... 11.11.2015 17:45:11 "přehledový radar 96L6 ze systému S-400 Triumf na Hmejmimu odhalen" Od tohodle dal, ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf:
http://www.aktualnikonflikty.e...
11.11.2015 17:45:11
"přehledový radar 96L6 ze systému S-400 Triumf na Hmejmimu odhalen"
Od tohodle dal, jsou tam pak fotky.Skrýt celý příspěvekVetsina lidi ma rado psy...jsou to pratelska zvirata. Ale i pes muze kousnout kdyz je zahnan do koutu. Takze se malokdo muze divit soucasne politice Putina.
Vetsina lidi ma rado psy...jsou to pratelska zvirata. Ale i pes muze kousnout kdyz je zahnan do koutu. Takze se malokdo muze divit soucasne politice Putina.
nedy68: stejně jako my, tak ostatní státy které mohli vstoupili do NATO jak nejrychleji to šlo, nikomu nemůžeš mít za zle, že chtěli vypadnout z ruského vlivu a mít nějakou záruku, ...Zobrazit celý příspěvek
nedy68: stejně jako my, tak ostatní státy které mohli vstoupili do NATO jak nejrychleji to šlo, nikomu nemůžeš mít za zle, že chtěli vypadnout z ruského vlivu a mít nějakou záruku, že si z nich rusové zas neudělají protektorát.
Rusům se to nemusí líbit, ale můžou si za to sami.
Co se týká těch konfliktů, tak se rusové taky moc nešetřili a ani jeden z těch našich nebyl pro Rusko hrozba.Skrýt celý příspěvekThe Aviationist uvádza, že k zostrelu Su-24 bola použitá raketa AIM-120C:
http://theaviationist.com/2015...The Aviationist uvádza, že k zostrelu Su-24 bola použitá raketa AIM-120C:
http://theaviationist.com/2015...Deadog tvé tvrzení, že Rusko provokuje další státy svědčí o tvé neznalosti situace. Rusko po skončení studené války přestalo létat kolem hranic NATO. Nato právě ne. S ...Zobrazit celý příspěvek
Deadog tvé tvrzení, že Rusko provokuje další státy svědčí o tvé neznalosti situace.
Rusko po skončení studené války přestalo létat kolem hranic NATO. Nato právě ne.
S rozšiřováním Nato a přiblížení k hranicím Ruska, vzrůstající počet konfliktů vyvolaných USA a pod. se jen k tomu vrátili. A u nás se začalo psát u Ruské hranici.Skrýt celý příspěvekCo mně přijde zajímavé je situační povědomí Ruska, které by asi mělo svůj letoun upozornit na letouny co se k němu blíží. Tohle zjevně neprovedli, tedy je otázka co vlastně umí. ...Zobrazit celý příspěvek
Co mně přijde zajímavé je situační povědomí Ruska, které by asi mělo svůj letoun upozornit na letouny co se k němu blíží. Tohle zjevně neprovedli, tedy je otázka co vlastně umí.
Protože opačně by asi piloty o dvou letounech na stíhacím kurzu AWACS upozornil...Skrýt celý příspěvekAC24 je ruský propagandistický server velmi pochybné informační hodnoty. Je třeba si uvědomit, že Rusko proti nám vede psychologickou a infroamční válku, na 40 českých serverů ...Zobrazit celý příspěvek
AC24 je ruský propagandistický server velmi pochybné informační hodnoty. Je třeba si uvědomit, že Rusko proti nám vede psychologickou a infroamční válku, na 40 českých serverů přebírá naprosto nekriticky informace přimo z ruských vládních zdrojů a vydává je za jedinou pravdu..
Podle AC24 a svetakolemnas teror. akce v Paříži vykonal MOSSAD, mrtví byli fingovaní atd.Skrýt celý příspěvekSankce z ruské strany budou bolet i samotné Rusy. On je ekonomický zájem z obou stran, aby se problém ututlal a rychle se situace normalizovala. Pokud by Turci chtěli konflikt ...Zobrazit celý příspěvek
Sankce z ruské strany budou bolet i samotné Rusy. On je ekonomický zájem z obou stran, aby se problém ututlal a rychle se situace normalizovala. Pokud by Turci chtěli konflikt gradovat, stačí jim popíchnout Azery a obnovit boje o Náhorní Karabach. S Turky to sice nemá nic společného, ale Rusové by museli jít Arménům na pomoc. Otázkou je kolik konfliktů dokáží Rusové udržovat - ekonomicky by je to dost bolelo. Přeci jen musejí podporovat Ukrajinské separatisty, vydržovat Podněstří, bojovat v Sýrii kvůli Assadovi, k tromu když se přidá pomoc Arménům + pokud by se proti Arménům přidali Gruzinci (se kterými mají taky nic moc vztahy) tak by museli rusové ještě podporovat Osetince atd.
Myslím tedy že vyhrocovat konflikt s Turky není ani v zájmu Moskvy (a zůstane jen u slov)Skrýt celý příspěvekhttp://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
Jeden z možných hypotetických scenárov ako sa to odohralo...http://www.ac24.cz/zpravy-ze-s...
Jeden z možných hypotetických scenárov ako sa to odohralo...Je zaujimavé ako NATO tlačí zo všetkých strán na Rusko. Aby neboli dotlaćení do kúta. Aby z toho nebol vojnový konflikt. Stači aby turecko niečo viviedlo. A je jedno kto je ...Zobrazit celý příspěvek
Je zaujimavé ako NATO tlačí zo všetkých strán na Rusko. Aby neboli dotlaćení do kúta. Aby z toho nebol vojnový konflikt. Stači aby turecko niečo viviedlo. A je jedno kto je silnejší. Teraz je tu strašne vela hráčov. Za studenej vojny sa vedelo kto je nepriatel a priatel.
To že rusové podporovali najprv asada je pravda. Potrebovali stabilizovať a upevniť pozície asadovej armády. A až potom sa zamerali na ISIL. Tomu sa hovorí taktika. Pretože koordinujú vojenské operácie s asadovými pozemnými vojskami.Skrýt celý příspěvek"TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms... " Mas na to zdroj? Teda ...Zobrazit celý příspěvek
"TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms... "
Mas na to zdroj? Teda okrem nejakeho trolla na f-16.net ..
Zatial je info o zostreleni s Aim-9, takže by som sa necudoval, ak by o rakete nevedeli. Ak MAWS vidí iba nad seba a F-16-ky strielali z nizsej nadmorskej vysky - co je pri prepade obvyklé - tak na to ani nemohli byt upozorneni.
Nedavno som cital, že strielali na obe Su-24, lenze 1 sa rakete vyhla. Tazko povedat, co je na tom pravdy..Skrýt celý příspěvek... proč nemohl letět 400 km/h? To je pro bitevník vcelku normálka, ne? SU24 určite nie je bitevník, je to čistokrvný bombardér. Bitevníkom je SU25 resp. A10. Rýchlosť 400km/hod ...Zobrazit celý příspěvek
... proč nemohl letět 400 km/h? To je pro bitevník vcelku normálka, ne?
SU24 určite nie je bitevník, je to čistokrvný bombardér. Bitevníkom je SU25 resp. A10. Rýchlosť 400km/hod je pre SU24 s meniteľnou geometriou takmer pádová rýchlosť (samozrejme som to prehnal), pre SU25 a A10 možno bežná bojová rýchlosť (ale aj pre nich je to podľa mňa málo)Skrýt celý příspěvekAsi jsem svůj příspěvek nenapsal srozumitelně. Já nijak nerozporuji, že Su-24 neměla moc šancí. Není to tím, že se jedná o špatné letadlo, prostě není určené ke vzdušným soubojům. ...Zobrazit celý příspěvek
Asi jsem svůj příspěvek nenapsal srozumitelně. Já nijak nerozporuji, že Su-24 neměla moc šancí. Není to tím, že se jedná o špatné letadlo, prostě není určené ke vzdušným soubojům. Stejně tak by si vedly všechny bitevníky.
pro jj284b: Proč nemohl letět 400 km/h? To je pro bitevník vcelku normálka, ne? Ohledně RWR je otázka, kdy AMRAAM spustil radar. Jestli pár kilometrů před cílem (což by v tomto případě stačilo), tak než si posádka uvědomila, že se něco děje, měli raketu pod kožichem.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...