Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Foto: S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0
S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. Jde o reakci na sestřelení ruského útočného letadla Su-24 dvojicí tureckých stíhaček F-16. Rozmístění systému S-400 v Sýrii mění “pravidla hry” nejen pro Turecko, ale i pro koalici států bombardující Islámský stát a pro Izrael.

Rusko po sestřelení letadla Su-24 posiluje svou přítomnost v Sýrii a ochranu letadel. Krytí bombardovacích letadel zajistí doprovodné stíhačky, systémy elektronického boje a především komplet S-400 Triumf umístěný na ruské vojenské základně Latákíja.

U syrského pobřeží se navíc pohybuje raketový křižník Moskva z Černomořské flotily. Oči se však upírají především na S-400 s dálkovým dostřelem 400 km a výškovým 27 km (dosah radaru je 600 km). Dosah námořního kompletu S-300 křižníku Moskva je jen čtvrtinový.

S-400 pokrývá vzdušný prostor Sýrie, významnou část Turecka, Libanonu, Kypru nebo Jordánska. Zpozorněl rovněž Izrael, který již dříve dal najevo nelibost nad rozmísťováním výkonných protivzdušných systémů v Sýrii. S-400 může teoreticky ohrozit letadla až v 395 km vzdáleném izraelském Tel Avivu.

“Nyní jsou všechny severní provincie v Sýrii hraničící s Tureckem, stejně jako severovýchodní provincie sousedící s Irákem, sledovány naším S-400 a cíle mohou být zasaženy až v hloubce 300 km,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Viktor Muračovský, šéfredaktor magazínu Arzenál vlasti. Ruská základna Latakija leží pouze 50 km od nejjižnějšího cípu turecké hranice.

Přítomnost S-400 v Sýrii musí vzít také v potaz koalice západních států podnikající nálety v Sýrii. “Ano, poněkud to komplikuje situaci a musíme to brát v úvahu, ale pořad zde máme nějakou práci a tu budeme dělat i nadále,” uvedl generálplukovník Charles Brown, velitel U.S. Air Forces Central Command.

Riziko náhodného sestřelu koaličních letadel je však minimální. Moderní identifikační a detekční systémy, jak na letadlech, tak na pozemních systémech, dávají jasnou představu o příslušnosti vzdušného cíle.

“S-400 nepřestavují velké problémy pro koalici vedenou USA,” říká Maxim Šepovalenko, ředitel Centra pro strategické analýzy. “Všechno ostatní záleží na nich. Pokud se budou chovat špatně a budou omezovat naše letadla, budou vědět, s čím počítat. Ale sotva s nimi vstoupíme do přímé konfrontace.”

Mezi Ruskem a Spojeným státy pláti memorandum o porozumění, které má zabránit střetům mezi ruskými a západním letadly. Ruská a koaliční letadla však nespolupracují a akce nekoordinují.

“Máme docela dobré spojení s Rusy,” uvedl Brown. "V memorandu o porozumění jsou věci, které mluví o tom, jak se má, co dělat… Nebudeme ukazovat nepřátelské chování nebo nepřátelské úmysly koalice směrem k Rusům nebo Rusové směrem ke koalici.”

Rozmístění S-400 pozorně sleduje Izrael. V Sýrii stále operuje organizace Hizballáh jako prodloužená ruka íránských revolučních gard. Íránské revoluční gardy využívají Sýrii pro transport zbraní z Íránu. V minulosti Izrael prakticky volně prováděl letecké údery proti cílům Íránu v Sýrii, například proti transportům balistických střel.

Po vstupu Ruska do Sýrie Izrael zavedl s ruským vojenským velením v Sýrii horkou telefonní linku, aby nedocházelo ke kontaktu s ruskými letadly. Izraelský vojenský expert Zvi Magen však pro noviny The Times of Israel uvedl, že po aktivaci systému S-400 musí Izrael své akce proti Hizballáhu koordinovat s Rusy, což výrazně omezuje izraelské operační možnosti.

Izraelská armáda se k rozmístění kompletů S-400 odmítla vyjádřit. Magen však zdůraznil, že nyní Izrael nemůže vysílat své letadla nad Sýrii neohlášeně a podle “okamžité” potřeby.

Komentář Armádních novin
Je třeba si uvědomit další rozměr nasazení S-400 v Sýrii. Nasazení S-400 naprosto jistě Rusové využijí k vojenskému otestování kompletu v ostré akci a také k předvedení možností S-400 potenciálním zákazníkům.
S-400 mohou sbírat informace o všech letounech v prostoru - charakteristiky radarů, komunikace, systémy elektronického boje - a ukládat je do databáze pro “pozdější použití”. Stejně tak mohou průzkumná letadla sbírat informace o systému S-400.
Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda.

Zdroj: Foxtroth Alpha

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské protivzdušné systémy S-300 a S-400 pro Írán, Čínu a Indii

Rusko dokončí osm roků starou smlouvu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-300 do Íránu. Perská ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Beld
  09:53 30.11.2015

  Pro turecko to bude dost velka ekonomicka rana . Podle toho co jsem slysel , probiha v ruskych mediich dost vyrazna proti turecka kampan . Cili se da ocekavat bojkot tureckych ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro turecko to bude dost velka ekonomicka rana . Podle toho co jsem slysel , probiha v ruskych mediich dost vyrazna proti turecka kampan . Cili se da ocekavat bojkot tureckych zemedelskych vyrobku a ty miliony rusu take poleti na dovolenou nekam jinam ... No snad to Erdoganovi za tech par miliard dolaru stalo :D

  btw: Ocekava se masivni narust poctu ruskych turistu v recku ... Tsipras musi byt hodne vysmaty .Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  09:53 30.11.2015

  Deadog tvoje trvedenie: "Rusko je totiz takovy ten velky hromotluk, ktery vsechny vysira a vsichni se ho boji, ale kdyz dostane pres hubu tak vymekne." je založene aj na nejakych ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog tvoje trvedenie: "Rusko je totiz takovy ten velky hromotluk, ktery vsechny vysira a vsichni se ho boji, ale kdyz dostane pres hubu tak vymekne." je založene aj na nejakych faktoch?
  čo si ja pamätam, tak Rusko si vyriešilo Čečnu a presne tak ako sa to Zapadu nepačilo. Nakopalo do zadku niekolko oligarchov presne tak, ako sa to Zapadu nepačilo, urobilo z perspektívnych NATO spojencov Gruzinska a Ukraniny porazenych chudakov, ktorí v NATO nikdy nebudu a ziskalo svojmu srdcu mily Krym bez jedine vystrelu, len pomocou hrozby silou a dnes to každy akceptuje.
  Takže skus mi napisat, ked sa Rusi zlakli a niečo strategicke vdaka ich strachu Zapad ziskal.Skrýt celý příspěvek

 • marius
  09:35 30.11.2015

  Pro Kolta: Promiň, to bylo na Dušana. Není asi tak velký problém sestřelit letadlo, když to její pilot nečeká, navíc od někoho, koho považuje za spojence. Na první dobrou, jak tu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Kolta: Promiň, to bylo na Dušana. Není asi tak velký problém sestřelit letadlo, když to její pilot nečeká, navíc od někoho, koho považuje za spojence. Na první dobrou, jak tu někdo napsal. Neuvěřitelné ale je, že se najdou tací, co ten sestřel podporují.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:23 30.11.2015

  Shania: 400km/h je velmi malo.. skor by som tipoval ze mal rychlost okolo 800km/h. no kazdopadne to ze nevedeli ze po nich AMRAAM leti cosi svedci o ruskych RWR..

  Shania: 400km/h je velmi malo.. skor by som tipoval ze mal rychlost okolo 800km/h. no kazdopadne to ze nevedeli ze po nich AMRAAM leti cosi svedci o ruskych RWR..

 • SeaWolf
  07:39 30.11.2015

  Kozlus Proč tvrdím, že to není S-400 ale S-300? Ten radar na kopci je 96L6E 3D není z S-400 ale z S-300PMU2 ( *nebo nevývozního S-300PM2 neboli SA-20B ) Ten druhej radar je Kasta ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus
  Proč tvrdím, že to není S-400 ale S-300? Ten radar na kopci je 96L6E 3D není z S-400 ale z S-300PMU2 ( *nebo nevývozního S-300PM2 neboli SA-20B ) Ten druhej radar je Kasta 2E1. Ano podvozek MAZ-7910 je jak říkáš také z S-300. Pouzdra na protiletadlové rakety jsou z S-300PMU2. Takže rád bych se zeptal kde je na zmiňovaném videu a předkládaných fotografiích něco jiného než co se používá hlavně u systému S-300? Proto tvrdím, že to není S-400. Neříkám že z S-400 něco z výše uvedeného nemůže používat, ale proč je na dokumentech všechno z S-300 :-DSkrýt celý příspěvek

 • Deadog
  05:14 30.11.2015

  Nechci se zastavat Turecka, protoze maji velmi odlisnou politiku od toho co ja povazuji za akceptovatelne, nicmene jsou v NATO. Rusko si o nejaky incident koleduje uz pekne ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci se zastavat Turecka, protoze maji velmi odlisnou politiku od toho co ja povazuji za akceptovatelne, nicmene jsou v NATO. Rusko si o nejaky incident koleduje uz pekne dlouho. Nejde jen o letadla, ale napr. i lode a ponorky, zkratka Rusko (cti Putin), se zacalo citit nedotknutelne a najednou mu nekdo ostrihal nehty.
  To muselo hodne bolet a reakce? Nic. Nic se nestalo, a nic se nestane. Putin musel neco zvastnout do medii, aby neztratil tvar a nic na tom nezmeni ani rozmisteni systemu S400. Ikdyby tam rozmistil atomovky tak se nic nestane. Rusko je totiz takovy ten velky hromotluk, ktery vsechny vysira a vsichni se ho boji, ale kdyz dostane pres hubu tak vymekne. S Ruskem (P) by se rozhodne melo jednat tvrdeji a nechodit kolem nej po spickach.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:47 29.11.2015

  flanker.jirka: TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms... Su letělo ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: TuRAF 182. Atmaca(Hawk) Sq. F-16 and Aim-120C7 earns credit for downing Su-24. It is the first comfirm kill of C7 which is fired from around 15-20kms...

  Su letělo udajně okolo 400km/h, takže snadný cíl. Navigátor tvrdil, že neměli ani tušení že po nich střílí.

  Až bude zdroj, dám ho sem.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:35 29.11.2015

  kvality systémů S 300 a novějších verzí jsou vidět i na případu Ukrajiny, tam se sami rusové neodváží vletět, a to ty systémy dokonale znají, i s případnými slabinami. Když jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  kvality systémů S 300 a novějších verzí jsou vidět i na případu Ukrajiny, tam se sami rusové neodváží vletět, a to ty systémy dokonale znají, i s případnými slabinami. Když jsou turci magoři, tak to tam hold museli přivézt. Turci v podstatě ani nevěděli po čem jdou a nebo až moc dobře věděli, stačí se podívat co se tam na zemi odehrává, pohybuje se tam spousta dobře vystrojených a vyzbrojených lidí z "umírněné opozice" která na videospotech huláká allahu akbar, ale to v tomhle případě znamená smrt assadovi, sláva svobodné syrii! :-D

  to KOLT: Su 24 byl od počátku navržen jako bombardér vykonávající své mise pod stíhacím doprovodem, za komančů působily tyto letouny vždy spolu se stíhacím doprovodem, to že tady tomu tak nebylo, bylo z důvodu, že nepovažovali okolní státy jako pátou kolonu při boji s ISIS. Letoun tam působil proti pozemním cílům, které nebyly ani pod ochranou PVO. Na fotkách a videích je vidět, že v Syrii kontejnery ECM nosí jen SU 30 a SU 34, to se nejspíše změní. Turecké letectvo používá stejné verze krámu AIM 9 jako naše letectvo a rozhodně neplýtvali s drahou AIM 120 na sedící kachnu, která se nejspíš nehnula, protože hledala pozemní cíle, tam se stabilní pozice letounu hodně hodí.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:04 29.11.2015

  Fenri "Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada .... " Kto tvrdí, že Rusi na IS ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  "Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada .... "

  Kto tvrdí, že Rusi na IS neútočia ? ... ja nie .... podpora Asada je pre Rusko priorita ... ani sa tým netaja ... a väčšina ruských úderov preto išla na podporu jeho armády .... ktorá má viac bojísk s ostatnými skupinami .... neviem prečo by som mal dokazovať všeobecne známe fakty ....Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:03 29.11.2015

  pro stirling: Jen poznámka ohledně těch raket. Su-24 nemá až tolik možností se raketě bránit. Vymanévrovat možná, ale s ohledem na pravděpodobnou rychlost letadla v tu chvíli, spíš ...Zobrazit celý příspěvek

  pro stirling: Jen poznámka ohledně těch raket. Su-24 nemá až tolik možností se raketě bránit. Vymanévrovat možná, ale s ohledem na pravděpodobnou rychlost letadla v tu chvíli, spíš těžko. Jestli byla raketa odpálena v malé vzdálenosti, a měla tudíž v době střetu dostatek kinetické energie, nemělo súčko moc šancí. Zarušit moderní raketu nemá čím (tedy krom Chibin, žejo ;-) ). To je dost rozdíl oproti moderním stíhacím letounům. Tímto ovšem nikterak nerozporuji tvrzení, že moderní rakety jsou skutečně úplně jinde než to, co známe třeba ještě z První války v Zálivu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:54 29.11.2015

  K S-400 Neviem o tom, že by som spochybnil kvality tohoto systému .... len som si "dovolil" poznamenať, že nie ja zázračný .... V-2 bol svojho času bezkonkurečný zbraňový ...Zobrazit celý příspěvek

  K S-400

  Neviem o tom, že by som spochybnil kvality tohoto systému .... len som si "dovolil" poznamenať, že nie ja zázračný ....

  V-2 bol svojho času bezkonkurečný zbraňový systém ... ale vojnu zásadne neovplyvnil ... ti isté platí i o T-34 v roku 1941, Pz VI v roku 1943, či o Me-262 na konci vojny ....

  Samozrejme ak niekto verí na zázraky ... tak je s ním ťažké diskutovať ...Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  22:52 29.11.2015

  Také jsem zvědav, jak to bude dále. Možná naopak s400 tam chtělo nato, aby ho řádně mohlo otestovat. Jako u všeho ruského jsou parametry asi nafouknuty. Sankce proti turecku ...Zobrazit celý příspěvek

  Také jsem zvědav, jak to bude dále. Možná naopak s400 tam chtělo nato, aby ho řádně mohlo otestovat. Jako u všeho ruského jsou parametry asi nafouknuty.
  Sankce proti turecku určitě v současné době ublíží více turecku na druhou stranu rusové v době kdy klesá ekonomika a ještě větší rychlostí letí dolů ceny ropy si nemůžou dovolit ani tu nejmenší ztrátu (jak finanční tak spojeneckou), protože fondy se pomalu a jistě tenčí.
  Teď vypadá putin jako, že to zvládl a drží všechny v šachu, ale můj názor je spíše opačný a čas rusku neúprosně utíká. Však uvidíme jaký bude stav za 3-6 měsíců - minimálně to bude mít za následek další odložení ruských zbrojních programů.
  Dva zásahy, ale rusko dostalo tak jako tak:
  - turecko si tohle dovolilo
  - ruský letoun sestřelila na první dobrou obyčejná f16 v době kdy tu spousta lidí tvrdí jak je snadné rakety vymanévrovat, zarušit atd., takže sestřel pouze jednou raketou musí být pro jejich teorie celkem rána...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:37 29.11.2015

  pro marius: Už to asi chápu, příspěvek měl být směřován na dusana, ne?

  pro marius: Už to asi chápu, příspěvek měl být směřován na dusana, ne?

 • KOLT
  22:33 29.11.2015

  pro dusan: Myslím, že to pro Rusy vůbec šok nebyl, naopak s tím reálně počítali. Ohledně lehkosti sestřelu – ačkoliv ruská propaganda stran ruské techniky je skutečně neskutečná ...Zobrazit celý příspěvek

  pro dusan: Myslím, že to pro Rusy vůbec šok nebyl, naopak s tím reálně počítali. Ohledně lehkosti sestřelu – ačkoliv ruská propaganda stran ruské techniky je skutečně neskutečná :-) ani nejzarputilejšího zastánce ruské techniky nepřekvapí, že dvě F-16 hravě sejmuly jednu ze dvou Su-24. Pokud tedy dotyčný netrpí "chibinským syndromem" ;-) Každopádně stále nechápu ty pochyby stran kvalit systému S-400. Možná není tak dobrý, jak nám ruská propaganda (nebo marketing, ono se to v reálu tak moc neliší) tvrdí, ale i tak je to jeden z nejlepších systémů dané kategorie.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:26 29.11.2015

  To Kubis: a ktere chovani myslis? Turci vzdy budou tvrdit, ze Rusove narusili jejich hranici, Rusove vzdy budou tvrdit, ze ne. Nato vzdy podpori Turky, i kdyz jejich prvni ...Zobrazit celý příspěvek

  To Kubis:
  a ktere chovani myslis?

  Turci vzdy budou tvrdit, ze Rusove narusili jejich hranici, Rusove vzdy budou tvrdit, ze ne. Nato vzdy podpori Turky, i kdyz jejich prvni reakce byla, ze bylo letadlo bylo sestreleno na hranici Syrie a Turecka a dle spojence k tomu doslo pote, co byl narusen jeho vzdusny prostor ....
  Coz je zvlastni, protoze se neodolavali na vlastni zdroje. Syrane vzdy budou tvrdit, ze pravdu maji Rusove.

  Jedinym faktem je, ze je sestrelili v Syrii. Videl jsem video, podle ktereho vyplyva, ze F16 se vracela ze syrskeho uzemi pri tom sestrelu - neboli, ze narusovala vzdusny prostor Syrie.(nemohu overit jeho pravost) Nicmene, pokud se podivate na mapku ze Stratforu, tak i dle nich vyplyva, ze to tak nejspis je.

  https://www.stratfor.com/analy...

  Ruska verze:
  http://theaviationist.com/2015...

  Cetl jsem, ze na zaklade dohody mezi USA a Ruskem, jsou o uderech jednotlivych letedal informovani a USA ma zabezpecit, aby byli informovani vsichni spojenci v Nato (vcetne Turecka)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:25 29.11.2015

  pro Shania: Nic z toho nerozporuju (zvlášť to, že Rusko by si něco podobného u vlastní hranice nenechalo líbit ani náhodou, posledně při příležitosti, kdy jim někdo házel bomby na ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Shania: Nic z toho nerozporuju (zvlášť to, že Rusko by si něco podobného u vlastní hranice nenechalo líbit ani náhodou, posledně při příležitosti, kdy jim někdo házel bomby na Rusy hned za jejich hranicí, šlo dolů civilní letadlo...). Ovšem myslím, že se asi shodneme, že Turci káží vodu a pijí víno. Mmchd, to s těmi civilními piloty máte odkud?

  pro Smirnov: Já netvrdím, že se k tomu NATO postavilo špatně! Naopak! Dokud oficiálně nepřiznáme, že už nás Turecko svojí politikou fakt se*e, musíme se alespoň navenek tvářit, že jsou to "naši". Čili ta reakce byla vcelku rozumná a očekávatelná. Jen se bojím, že to vysílá jistou nejistotu směrem k dalším nárazníkovým státům NATO, což Rusko jistě potěší.

  pro marius: Nějak jsem ten komentář nepochopil. Mohl byste ještě jednou a více po lopatě?

  pro Rase: Zajímavý postřeh!Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  22:00 29.11.2015

  To že sestřel byla chyb je snad všem jasné, ale chování ruských pilotů to neomlouvá.

  To že sestřel byla chyb je snad všem jasné, ale chování ruských pilotů to neomlouvá.

 • fenri
  21:17 29.11.2015

  Dušane, mohl byste nás poučit o počtu úderů Rusů a Západu na IS, když je Vám tak jasné, že Rusko na IS neútočí?

  Dušane, mohl byste nás poučit o počtu úderů Rusů a Západu na IS, když je Vám tak jasné, že Rusko na IS neútočí?

 • Kozlus
  20:30 29.11.2015

  Jen bych dodal, ze jsou vice nez tyden stare fotky, kde je jasne videt prehledovy radar systemu S-400 v Syrii. A asi tezko tam byl jen na rizeni leteckeho provozu, ze? :) ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych dodal, ze jsou vice nez tyden stare fotky, kde je jasne videt prehledovy radar systemu S-400 v Syrii. A asi tezko tam byl jen na rizeni leteckeho provozu, ze? :) Odpalovaci vozidla meli nekde schovane a az ted je oficialne vytahli.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  20:24 29.11.2015

  sanityangel1:
  Pěkne si to napsal, není co dodat.

  sanityangel1:
  Pěkne si to napsal, není co dodat.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5