Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Foto: S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0
S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. Jde o reakci na sestřelení ruského útočného letadla Su-24 dvojicí tureckých stíhaček F-16. Rozmístění systému S-400 v Sýrii mění “pravidla hry” nejen pro Turecko, ale i pro koalici států bombardující Islámský stát a pro Izrael.

Rusko po sestřelení letadla Su-24 posiluje svou přítomnost v Sýrii a ochranu letadel. Krytí bombardovacích letadel zajistí doprovodné stíhačky, systémy elektronického boje a především komplet S-400 Triumf umístěný na ruské vojenské základně Latákíja.

U syrského pobřeží se navíc pohybuje raketový křižník Moskva z Černomořské flotily. Oči se však upírají především na S-400 s dálkovým dostřelem 400 km a výškovým 27 km (dosah radaru je 600 km). Dosah námořního kompletu S-300 křižníku Moskva je jen čtvrtinový.

S-400 pokrývá vzdušný prostor Sýrie, významnou část Turecka, Libanonu, Kypru nebo Jordánska. Zpozorněl rovněž Izrael, který již dříve dal najevo nelibost nad rozmísťováním výkonných protivzdušných systémů v Sýrii. S-400 může teoreticky ohrozit letadla až v 395 km vzdáleném izraelském Tel Avivu.

“Nyní jsou všechny severní provincie v Sýrii hraničící s Tureckem, stejně jako severovýchodní provincie sousedící s Irákem, sledovány naším S-400 a cíle mohou být zasaženy až v hloubce 300 km,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Viktor Muračovský, šéfredaktor magazínu Arzenál vlasti. Ruská základna Latakija leží pouze 50 km od nejjižnějšího cípu turecké hranice.

Přítomnost S-400 v Sýrii musí vzít také v potaz koalice západních států podnikající nálety v Sýrii. “Ano, poněkud to komplikuje situaci a musíme to brát v úvahu, ale pořad zde máme nějakou práci a tu budeme dělat i nadále,” uvedl generálplukovník Charles Brown, velitel U.S. Air Forces Central Command.

Riziko náhodného sestřelu koaličních letadel je však minimální. Moderní identifikační a detekční systémy, jak na letadlech, tak na pozemních systémech, dávají jasnou představu o příslušnosti vzdušného cíle.

“S-400 nepřestavují velké problémy pro koalici vedenou USA,” říká Maxim Šepovalenko, ředitel Centra pro strategické analýzy. “Všechno ostatní záleží na nich. Pokud se budou chovat špatně a budou omezovat naše letadla, budou vědět, s čím počítat. Ale sotva s nimi vstoupíme do přímé konfrontace.”

Mezi Ruskem a Spojeným státy pláti memorandum o porozumění, které má zabránit střetům mezi ruskými a západním letadly. Ruská a koaliční letadla však nespolupracují a akce nekoordinují.

“Máme docela dobré spojení s Rusy,” uvedl Brown. "V memorandu o porozumění jsou věci, které mluví o tom, jak se má, co dělat… Nebudeme ukazovat nepřátelské chování nebo nepřátelské úmysly koalice směrem k Rusům nebo Rusové směrem ke koalici.”

Rozmístění S-400 pozorně sleduje Izrael. V Sýrii stále operuje organizace Hizballáh jako prodloužená ruka íránských revolučních gard. Íránské revoluční gardy využívají Sýrii pro transport zbraní z Íránu. V minulosti Izrael prakticky volně prováděl letecké údery proti cílům Íránu v Sýrii, například proti transportům balistických střel.

Po vstupu Ruska do Sýrie Izrael zavedl s ruským vojenským velením v Sýrii horkou telefonní linku, aby nedocházelo ke kontaktu s ruskými letadly. Izraelský vojenský expert Zvi Magen však pro noviny The Times of Israel uvedl, že po aktivaci systému S-400 musí Izrael své akce proti Hizballáhu koordinovat s Rusy, což výrazně omezuje izraelské operační možnosti.

Izraelská armáda se k rozmístění kompletů S-400 odmítla vyjádřit. Magen však zdůraznil, že nyní Izrael nemůže vysílat své letadla nad Sýrii neohlášeně a podle “okamžité” potřeby.

Komentář Armádních novin
Je třeba si uvědomit další rozměr nasazení S-400 v Sýrii. Nasazení S-400 naprosto jistě Rusové využijí k vojenskému otestování kompletu v ostré akci a také k předvedení možností S-400 potenciálním zákazníkům.
S-400 mohou sbírat informace o všech letounech v prostoru - charakteristiky radarů, komunikace, systémy elektronického boje - a ukládat je do databáze pro “pozdější použití”. Stejně tak mohou průzkumná letadla sbírat informace o systému S-400.
Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda.

Zdroj: Foxtroth Alpha

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské protivzdušné systémy S-300 a S-400 pro Írán, Čínu a Indii

Rusko dokončí osm roků starou smlouvu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-300 do Íránu. Perská ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • sanityangel1
    20:05 29.11.2015

    Jinak pro troly jako je Dusan a Pepos, kteri pochybuji o kvalite S-400 - co kdyby jste si nejdrive neco precetli, nez vypustite takove ptakoviny. Pokud Izraelci jej povazuji za ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak pro troly jako je Dusan a Pepos, kteri pochybuji o kvalite S-400 - co kdyby jste si nejdrive neco precetli, nez vypustite takove ptakoviny. Pokud Izraelci jej povazuji za game changer a state of art system, tak asi bude dost dobry. Jinak par info napr.
    http://theaviationist.com/2015...
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Jinak pro Shaniu:
    rozhovor byvaleho sefa Noradu na aljasce generala Mc Inerney
    http://insider.foxnews.com/201...

    dale tady je informace, ze Turci narusili recky vzdusny prostor 1017 v lednu 2014 -> kdyby rekove postupovali stejne, tak Turci dnes nemaji zadne stihacky:

    http://www.businessinsider.com...

    a nakonec samotny postoj Erdogana k sestrelu F4 syrskou armadou v roce 2012:
    Mr Erdogan spoke of Turkey's "rage" at the decision to shoot down the F-4 Phantom on 22 June and described Syria as a "clear and present threat".

    "A short-term border violation can never be a pretext for an attack," he said. The Turkish jet was on a training flight, testing Turkey's radars in the eastern Mediterranean, he said.

    http://www.bbc.com/news/world-...

    Turci ciste sledovali svoje cile - spolupraci s ISIL a Al-Kajdou, aby sejmuli Asada + bonus navic - obchod s ropou a znicenymi pamatkami, do cehoz je zapojen Erdoganuv syn. Rusove jim slapli na kuri oko, tak chteli vyprovokovat konflikt Rusko vs Nato, tak aby Nato Rusy vystipalo ze Syrie. Turci jsou proste spojenci k pohledani.Skrýt celý příspěvek

  • sanityangel1
    20:04 29.11.2015

    Tady to je neprefiltrovane - originaly clanku: 1. cas vydani November 26, 2015, 1:14 ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady to je neprefiltrovane - originaly clanku:
    1. cas vydani November 26, 2015, 1:14 am
    http://www.timesofisrael.com/r...

    2. cas vydani November 26, 2015, 4:55 pm
    http://www.timesofisrael.com/r...

    3. cas vydani November 26, 2015, 8:43 pm
    http://www.timesofisrael.com/b...

    4. November 28, 2015, 6:20 pm
    http://www.timesofisrael.com/r...

    z tech 4 clanku vyplyva:
    1. Rusove maji s Izraelem dohodu - horkou linku - ta byla zrizena jiz pri prvnim priletu ruskych bojovych jednotek, kdy izraelsky general odletel do Moskvy a vyjednali si podminky pusobeni Ruska.
    2. Dle teto dohody muze Izrael bombardovat Hizbalah, pokud bude mit podezreni, ze prebira moderni zbrane od syrske armady.
    3. Tato dohoda se stala z gentlemanske vynutitelnou Ruskem diky alokaci S-400 - timto Izrael potvrdil jeho alokaci v Syrii - viz. clanek 2 a 3 (tolik k reakci SeaWolfa)
    4. Rusove dle clanku 4 jiz narusili vzdusny prostor Izraele, ale nikoho nenapadlo udelat takovou pitomost jako Turci, a normalne to konzultovali dle pravidel dohody.
    5. Pan analytik se domnival rano, ze dodani S-400 je nepravdepodobne, coz neco vypovida o jeho kvalite.

    Spekulace:
    Dle clanku 2. a data vydani Izrael vedel o dodani S-400 a presto nereagoval/ nezabranil jeho priletu (k cemuz ma dostatecny letecky potencial). Takze se neplanuje, aby po dokonceni ruskych operaci v Syrii zustal.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    19:25 29.11.2015

    SeaWolf: Podvozek odpalovaciho vozidla je z S-300PMU2, na tom jsou kontejnery se strelou z S-400, ale prehledovej i streleckej radar a ridici stanoviste je ze systemu S-400. O ten ...Zobrazit celý příspěvek

    SeaWolf:
    Podvozek odpalovaciho vozidla je z S-300PMU2, na tom jsou kontejnery se strelou z S-400, ale prehledovej i streleckej radar a ridici stanoviste je ze systemu S-400. O ten podvozek vubec nejde, ale o rakety a vsechnu tu ridici a navadeci elektroniku okolo. Podvozek je jen blbej nakladak.

    Mnohem zajimavejsi je, ze rusove rekli, ze PVO na jejich krizniku Moskva ma dosah 350km. Do tohodle vyjadreni si vsichni mysleli, ze je to jen 90 a 150km - podle druhu raket.Skrýt celý příspěvek

  • premyslcz
    19:02 29.11.2015

    Je zde mnoho demagogů a polopravd. Erdogan by s vas mel radost ... Odkazu zde na clanek Terezy ...Zobrazit celý příspěvek

    Je zde mnoho demagogů a polopravd. Erdogan by s vas mel radost ...
    Odkazu zde na clanek Terezy Spencrove
    http://www.literarky.cz/blogy/... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    18:33 29.11.2015

    Mám trochu obavu jak se současný rozpor mezi Tureckem a Ruskem odrazí v oblasti Kaspického moře, konkrétně v Ázerbájdžánu. Přeci jen Azerové (podporováni turky atd.) mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám trochu obavu jak se současný rozpor mezi Tureckem a Ruskem odrazí v oblasti Kaspického moře, konkrétně v Ázerbájdžánu. Přeci jen Azerové (podporováni turky atd.) mají dlouhodobě napjaté vztahy s Armény (kteří jsou podporováni rusy atd.). Uvidíme jestli zůstane jen u slov, nebo dojde k nějakému vyhrocení vztahů právě v téhle oblasti (v zastoupení). Rusové mají na Kapickém moři poměrně silné loďstvo, do toho je zde Irán, který je poněkud nevypočitatelný. Potenciál k problémům je zde poměrně velký (ještě nedávno by mě nenapadlo že by se mohly vztahy mezi Ruskem a Tureckem zhoršit).Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    17:24 29.11.2015

    Piloti hranici překročili, to je asi bez debat. Ale do té doby fungovalal mezi Turky a Rusy telefonní linka, kde Rusové hlásili dopředu plánované útoky, takže ty F 16 na Rusy ...Zobrazit celý příspěvek

    Piloti hranici překročili, to je asi bez debat. Ale do té doby fungovalal mezi Turky a Rusy telefonní linka, kde Rusové hlásili dopředu plánované útoky, takže ty F 16 na Rusy vyloženě čekaly, věděly že tam budou a co budou dělat.
    Rád bych ale připomněl, že Turci se sice odvolávají práva na nedotknutelnost svého úzení, ale vesele denodenně bombardovali Kurdy v Syrii a Iráku, to jim, prosím, povolil kdo? Řekové si zase stěžují, že za letošek jim Turci vlétli do jejich vzdušného prostoru více než 2000 krát, takže to dělají také denodenně.
    Dostalo se mi k uším, že i letadla NATO provokují-testují Rusy, například u Kaliningradu, a je to od samotných pilotů, takže v tomto je jeden za osmnáct a druhý za dvacet. ovšem nikdy si ani jedná strana nedovolia "sejmout" letadlo protivníka, s nímž není ve válečném stavu.
    V každém případě, Turci se chovají jako neřízená střela, jako fracek, který dělá ramena, a když dojde k průšvihu, uteče za kamarády (NATO), za které se schová.. buďmě si jistí, že v tomto případě Turci spoléhali na to, že je jako členský stát NATO Rusové nepřeorají, proto to také udělali. Srabi!Skrýt celý příspěvek

  • marius
    17:16 29.11.2015

    Kolte, "lehký sestřel" od spřáteleného státu, spojence, se kterým nejsi ve válečném stavu. To je dobrý. Teď aby turci před letem nafasovali plíny.

    Kolte, "lehký sestřel" od spřáteleného státu, spojence, se kterým nejsi ve válečném stavu. To je dobrý. Teď aby turci před letem nafasovali plíny.

  • Smirnov
    16:21 29.11.2015

    Kolt: A jak by se NATO mělo k situaci postavit? Sestřel byla jednoznačně chyba a aliance si to myslí nejspíš rovněž. Vyjádření "mají právo na obranu" je docela diplomatické ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt: A jak by se NATO mělo k situaci postavit? Sestřel byla jednoznačně chyba a aliance si to myslí nejspíš rovněž. Vyjádření "mají právo na obranu" je docela diplomatické řešení.

    Otázka co by se stalo v pobaltí je přeci bezpředmětná. Kdyby se ochrana vzdušného prostoru té oblasti chovala jako v Turecku, tak by už musela mít na kontě spoustu podobných incidentů.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    16:20 29.11.2015

    Ako vidim, uroven diskusii na AN velmi hlboko upadla.. skoda

    Ako vidim, uroven diskusii na AN velmi hlboko upadla.. skoda

  • Shania
    16:20 29.11.2015

    KOLT: Putinovi to samozřejmě pomohlo, to jestli to byl záměr nebo ne, můžeme jen spekulovat, rozhodně na tu variantu ale byl připraven a vytříská z toho maximum. Tohle je další ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: Putinovi to samozřejmě pomohlo, to jestli to byl záměr nebo ne, můžeme jen spekulovat, rozhodně na tu variantu ale byl připraven a vytříská z toho maximum. Tohle je další vítězství pro Rusko a ztráta pro západ, proto se to nikomu nelíbí, včetně mě. Navíc nemálo lidí za tím hned vidělo třetí světovou...

    Většina lidí totiž vidí jen ISIS a myslí si, že rusové tak aliance bojují proti němu, takže žádný problém. Jenže dokud rusové a iran budou chtít Asada a ostatní ho sundat, tak tu o žádné spojenectví nejde, jen o toleranci.

    Sestřelení: Turci situaci zbytečně eskalovali a nepřineslo to nic dobrého pro NATO.

    Opravdu jediný a to ještě hodně malý důvod, proč mít z toho sestřelu radost je, že rusové konečně dostali přes prsty a někdo jim ukázal, že si nemůžou dělat co chtějí. Na druhou stranu vidí jak se na to ostatní členové NATO tváří, takže nelze předpokládat, že přestanou narušovat vzdušný prostor jinde.

    1. V roce 2012 došlo bez varování k sestřelení Turecké průzkumné F-4, poté co letěla podél hranice nad mořem. Oba piloti byli zlikvidováni.
    (určitě se pak najdou lidi, co mi to omlatí o hlavu, že sám Erdogan čin odsoudil a volal po tom, že krátké překročení není důvod pro sestřelení.

    2. od té doby mají Turci ROE nastavené tak, že pokud někdo překročí hranici a nereaguje na varovaní, sestřelí ho. Taky se tak už několikrát stalo.

    3. Tohle rusové vědí, ví i o těch sestřelech syrských letadel, ale i přesto opakovaně narušovali vzdušný prostor Turecka, několikrát se přiznali, že to byla nehoda, počasí či navigační chyba a už se to nestane.

    4. civilní piloti v oblasti varovaní k nepřekračování hranice slýchávali třikrát do týdne. Slyšeli i ty varování v době sestřelu, ale rusové tvrdí, že oni nic neslyšeli a nereagovali na varování, nezměnili směr.

    5. je opravdu velká drzost a provokace bombardovat Turkmeny u Turecké hranice, proti čemu se Turecko několikrát ohradilo a pak jim přeletět přes jejich území a to opakovaně i přes jejich dlouhodobé varování, včetně diplomatických.

    Obrázek o tom kdo za to víc může si udělejte sami, rusové by nikdy nic podobného u své hranice nepřipustili.Skrýt celý příspěvek

  • Kubiš
    16:07 29.11.2015

    Pokud došlo k narušení tureckého prostoru, měla se posádka ruského letounu ohlásit! Podle mého názoru to ve válečné zóně platí dvojnásob. Jedině v případě poruchy a nemožnosti to ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud došlo k narušení tureckého prostoru, měla se posádka ruského letounu ohlásit! Podle mého názoru to ve válečné zóně platí dvojnásob. Jedině v případě poruchy a nemožnosti to provést se dá toto chování ospravedlnit. Bohužel pro Rusko to ale není poprvé, kdy jejich piloti na nic nereagují.

    Turecká reakce je přehnaná. Mám pocit, že to celé bylo předem naplánované.


    Chyby jsou na obou stranách, ale Rusové to celé zavinili.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:06 29.11.2015

    KOLT Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada .... Samozrejme i vztah Turecka k IS ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT

    Kto bojuje proti IS by som veľmi nerozoberal ... Rusi to teda veľmi nie sú ....ich prioritou nie je ničenie IS, ale záchrana Asada ....

    Samozrejme i vztah Turecka k IS je "komplikovaný" ... diplomaticky povedané ... ale ak to kritizujú Rusi ... tak je to mierne povedané úsmevné .....

    Šokom to pre Rusov bolo ... jedna vec politická ... že si to Turci dovolili ....

    Druhá vec je propadandistická ..... ruské média prezentujú ruskú armádu jako neporaziteľnú .. a všetko západné je podradné .. a v podtate nanič ... v ruske propagande je F-22 beznádejný šrot .... T-14 i starý T-90 prakonávajú Abrams .... a v elektronickom boji nik na Rusov nemá....

    Toto všetko je pri "ľahkom" zostrele Su-24 dosť na smiech .....

    Už ruské média "prezentujú", že S-400 je naj ... a nik naň nemá ... ale to len zakrývajú utrpenú blamáž .....Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    15:26 29.11.2015

    Putinova pověst utrpěla? A to jako čím? Vždyť je to jasně jeho vítězství: Turci se odhalili – bojují proti Rusům, kteří (tvrdí, že) bojují proti IS. I od lidí, kteří Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    Putinova pověst utrpěla? A to jako čím? Vždyť je to jasně jeho vítězství:
    Turci se odhalili – bojují proti Rusům, kteří (tvrdí, že) bojují proti IS. I od lidí, kteří Rusko skutečně nemusí, slýchám názory, že Rusové sice možná provokují neohlášenými lety ap., ale sestřelit jim letadlo v horké zóně, kde bojují i za nás, je pěkná prasárna. Až na pár totálních rusofobů jsem neslyšel názor, že "dobře jim tak". Skoro všichni mluví o tom, že až je Turecko v NATO, nejsou to ve skutečnosti naši spojenci.

    NATO se sice postavilo za svého člena, ale veeeelmi vlažně, víceméně v tom Turky nechalo se plácat samotné – to není moc dobrá zpráva pro Pobaltí, co když jednou dojde k podobnému incidentu tam? Postaví se za ně NATO, nebo se na ně vybodne jako na Turky?

    Rusko si teď může v Sýrii dělat více méně, co chce. Naopak koalice má dost svázané ruce – kupříkladu dost pochybuju, že budou do dosahu S-400 létat s F-22. A mmchd, pochybovat o schopnostech S-400 je hodně odvážné. Není to pochopitelně samospasitelný systém, ale rozhodně patří ke špičce ve své kategorii. Co lepšího byste tam chtěli nasadit?

    "Umírnění" Turkméni se ukázali jako pěkné svin*, za pokřiku Allahu Akbar stříleli na pilota na padáku. Další hřebíček do rakve "umírněné" opozici, respektive jejímu mediálnímu obrazu.

    Sumasumárum, mám podezření, že Putin tam ta letadla posílal zcela záměrně. Prostě čekal, že Turkům prdnou nervy a nějaké sestřelí. Nemohl z toho vyjít jinak než vítězně.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    15:14 29.11.2015

    Na Ruskem videu ktere vsude prezentuji kde se vyklada protletadlovy komplet neni S-400, ale S-300. Jen pouzdra na rakety jsou novejsiho typu. Na videu je i radarovy komplet ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Na Ruskem videu ktere vsude prezentuji kde se vyklada protletadlovy komplet neni S-400, ale S-300. Jen pouzdra na rakety jsou novejsiho typu. Na videu je i radarovy komplet ze systemu S-300. Prijde mi to jako pekna kachnaSkrýt celý příspěvek

  • Pepos
    14:41 29.11.2015

    No bude to fakt zaujímave oetstovanie naostro. Však aj Americania testovali naostro vo Vietname,Irak....... Problém vznikne či ta ruska raketa s doletom 400 km bude vedieť ,kde su ...Zobrazit celý příspěvek

    No bude to fakt zaujímave oetstovanie naostro. Však aj Americania testovali naostro vo Vietname,Irak.......
    Problém vznikne či ta ruska raketa s doletom 400 km bude vedieť ,kde su turecké hranice.
    Turci zjavne mali veľký problém rozoznať pri strelbe kde sú hranice. Ešte ,že vedia predávať ropu od IS.
    Suhlasím s Dušanom ,že až taká super zbraň to nebude....Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    14:32 29.11.2015

    NATO na Turecko zcela a otevřeně hodilo bobek.

    NATO na Turecko zcela a otevřeně hodilo bobek.

  • dusan
    13:56 29.11.2015

    Ďaľšia "zázračná" zbraň : ) Ten "incident" s Su-24 nebol náhodný .... samozrejme, že bez súhlasu Erdogana by sa nestal .... Nech už bol však bola příčina, alebo zámienka ...Zobrazit celý příspěvek

    Ďaľšia "zázračná" zbraň : )

    Ten "incident" s Su-24 nebol náhodný .... samozrejme, že bez súhlasu Erdogana by sa nestal ....

    Nech už bol však bola příčina, alebo zámienka akákoľvek ... Rusko dlhodobo provokovalo a raz sa "prúser" musel stať ....

    Zdá sa, že Putin bol dosť šokovaný ...... jeho povesť "génia" dosť utrpela ... a je vidieť, že sa nespráva o nič racionálnejšie ako Erdogan .... vyhlasovať sankcie na Turecko pri ruskej mizérii je dosť odvážne ....

    Samozrejme, že NATO "brzdí" Erdogana .... oficiálne ... ale myslím, že neoficiálne je názor jasný: "Tak im treba" ....

    Systém S-400 je bezpochyby výkonný ... ale zas to nie je žiadny zázrak .... a už medializované predstavy, že sa bez súhlasu Rusov nepohne ani "myška" vo zdušnom priestore Sýrie je už komická predstava ....

    Vzhľadom na jeho "úžasnosť" je celkom možné, že sa stane obeťou ... nie však tureckej armády ... ale nejakého samovražebného atentátníka IS.

    Napochybujem, že už IS "báda" ako niekoho nasadiť na ruské ciele ....Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    13:26 29.11.2015

    Možno toto bude znieť, ako konšpirácia, ale mne to príde tak, že ten zostrel bol zámer. NATO predsa plánuje spolupracovať s Ruskom v boji proti IS a je možné, že týmto aktom, sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Možno toto bude znieť, ako konšpirácia, ale mne to príde tak, že ten zostrel bol zámer. NATO predsa plánuje spolupracovať s Ruskom v boji proti IS a je možné, že týmto aktom, sa celá spolupráca môže skončiť, alebo aspoň sa zhorší, keďže Turecko je tiež v NATO. To, že Turecko pomáha IS, nie je žiadna novinka, napr. nechránená hranica so Sýriou, kadiaľ prúdi ropa IS a iné komodity. Boj proti Kurdom, ktorí bojujú proti IS atď. Odkedy je vo vedení Erdogan, či už, ako premiér alebo prezident, tak Turecko výrazne radikalizuje, oproti predošlým prezidentom. Za Turecko sa v tomto incidente NATO síce postavilo, ale v tomto probléme ich vlastne nechali samých. Erdogan najprv tvrdil (podľa médií), že nech si Rusko s Tureckom nezahráva, ale po oznámení Ruských sankcií a umiestnení S-400 do Sýrie, sa Erdogan začal ospravedlneňovať a už sa to nesmie stať. Zvláštna reakcia. Turci týmto incidentom iba pošpinili celé NATO. Ja som sa vždy zastával toho názoru, že Turecko je taký "Trójsky kôň v NATO. Nepodporujem ho ako člena aliancie a už vôbec nie, ako člena EÚ, pretože iba hrá svoju špinavú hru, či už s IS, imigrantami atď.Skrýt celý příspěvek

  • premyslcz
    10:45 29.11.2015

    Pridam jeden popis z historie, ktery presne odpovida dnesni situaci kdy turecke F-16 sedi na ...Zobrazit celý příspěvek

    Pridam jeden popis z historie, ktery presne odpovida dnesni situaci kdy turecke F-16 sedi na zemi.
    http://www.valka.cz/10439-Cins...

    "Největší ohromení ale vyvolala vzájemná komunikace mezi osádkami čínských tanků a obrněných transportérů. Jejich velitelé pro dorozumívání nevyužívali rádia, ale praporky a signály rukou (což byl údajně důsledek elektronického rušení, jenž vytvářely sovětské lodi v oblasti Tonkinského zálivu)."Skrýt celý příspěvek

  • premyslcz
    10:41 29.11.2015

    "Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská ...Zobrazit celý příspěvek

    "Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda."

    Ano nebylo to na CNN...
    http://sana.sy/en/?p=62798...

    Vyjadreni chargé d'affaires Sýrie v ČR
    http://www.parlamentnilisty.cz...

    A zde "vtipne "prohlaseni ministerstva obrany USA
    https://youtu.be/6MQxrO2ircY...
    Jeste vetsi blbec nez jsme doufaly ..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5