Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Foto: S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0
S-400 na přehlídce v Moskvě / Kremlin.ru, CC BY 3.0

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. Jde o reakci na sestřelení ruského útočného letadla Su-24 dvojicí tureckých stíhaček F-16. Rozmístění systému S-400 v Sýrii mění “pravidla hry” nejen pro Turecko, ale i pro koalici států bombardující Islámský stát a pro Izrael.

Rusko po sestřelení letadla Su-24 posiluje svou přítomnost v Sýrii a ochranu letadel. Krytí bombardovacích letadel zajistí doprovodné stíhačky, systémy elektronického boje a především komplet S-400 Triumf umístěný na ruské vojenské základně Latákíja.

U syrského pobřeží se navíc pohybuje raketový křižník Moskva z Černomořské flotily. Oči se však upírají především na S-400 s dálkovým dostřelem 400 km a výškovým 27 km (dosah radaru je 600 km). Dosah námořního kompletu S-300 křižníku Moskva je jen čtvrtinový.

S-400 pokrývá vzdušný prostor Sýrie, významnou část Turecka, Libanonu, Kypru nebo Jordánska. Zpozorněl rovněž Izrael, který již dříve dal najevo nelibost nad rozmísťováním výkonných protivzdušných systémů v Sýrii. S-400 může teoreticky ohrozit letadla až v 395 km vzdáleném izraelském Tel Avivu.

“Nyní jsou všechny severní provincie v Sýrii hraničící s Tureckem, stejně jako severovýchodní provincie sousedící s Irákem, sledovány naším S-400 a cíle mohou být zasaženy až v hloubce 300 km,” uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Viktor Muračovský, šéfredaktor magazínu Arzenál vlasti. Ruská základna Latakija leží pouze 50 km od nejjižnějšího cípu turecké hranice.

Přítomnost S-400 v Sýrii musí vzít také v potaz koalice západních států podnikající nálety v Sýrii. “Ano, poněkud to komplikuje situaci a musíme to brát v úvahu, ale pořad zde máme nějakou práci a tu budeme dělat i nadále,” uvedl generálplukovník Charles Brown, velitel U.S. Air Forces Central Command.

Riziko náhodného sestřelu koaličních letadel je však minimální. Moderní identifikační a detekční systémy, jak na letadlech, tak na pozemních systémech, dávají jasnou představu o příslušnosti vzdušného cíle.

“S-400 nepřestavují velké problémy pro koalici vedenou USA,” říká Maxim Šepovalenko, ředitel Centra pro strategické analýzy. “Všechno ostatní záleží na nich. Pokud se budou chovat špatně a budou omezovat naše letadla, budou vědět, s čím počítat. Ale sotva s nimi vstoupíme do přímé konfrontace.”

Mezi Ruskem a Spojeným státy pláti memorandum o porozumění, které má zabránit střetům mezi ruskými a západním letadly. Ruská a koaliční letadla však nespolupracují a akce nekoordinují.

“Máme docela dobré spojení s Rusy,” uvedl Brown. "V memorandu o porozumění jsou věci, které mluví o tom, jak se má, co dělat… Nebudeme ukazovat nepřátelské chování nebo nepřátelské úmysly koalice směrem k Rusům nebo Rusové směrem ke koalici.”

Rozmístění S-400 pozorně sleduje Izrael. V Sýrii stále operuje organizace Hizballáh jako prodloužená ruka íránských revolučních gard. Íránské revoluční gardy využívají Sýrii pro transport zbraní z Íránu. V minulosti Izrael prakticky volně prováděl letecké údery proti cílům Íránu v Sýrii, například proti transportům balistických střel.

Po vstupu Ruska do Sýrie Izrael zavedl s ruským vojenským velením v Sýrii horkou telefonní linku, aby nedocházelo ke kontaktu s ruskými letadly. Izraelský vojenský expert Zvi Magen však pro noviny The Times of Israel uvedl, že po aktivaci systému S-400 musí Izrael své akce proti Hizballáhu koordinovat s Rusy, což výrazně omezuje izraelské operační možnosti.

Izraelská armáda se k rozmístění kompletů S-400 odmítla vyjádřit. Magen však zdůraznil, že nyní Izrael nemůže vysílat své letadla nad Sýrii neohlášeně a podle “okamžité” potřeby.

Komentář Armádních novin
Je třeba si uvědomit další rozměr nasazení S-400 v Sýrii. Nasazení S-400 naprosto jistě Rusové využijí k vojenskému otestování kompletu v ostré akci a také k předvedení možností S-400 potenciálním zákazníkům.
S-400 mohou sbírat informace o všech letounech v prostoru - charakteristiky radarů, komunikace, systémy elektronického boje - a ukládat je do databáze pro “pozdější použití”. Stejně tak mohou průzkumná letadla sbírat informace o systému S-400.
Absence oficiálního syrského vyjádření k incidentu navíc ukazuje na další zajímavý fakt. Ruskové mají Sýrii vojensky a mediálně mnohem více pod kontrolou, než samotná syrská vláda.

Zdroj: Foxtroth Alpha

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské protivzdušné systémy S-300 a S-400 pro Írán, Čínu a Indii

Rusko dokončí osm roků starou smlouvu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-300 do Íránu. Perská ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Trener
    10:16 29.11.2015

    Turci mají na své straně hranice protiopatření, viz. zpráva v 13,40 a 13,45: Co je to systém Koral? Jde o "mobilní rušící systém, umožňující turecké armádě efektivní elektronické ...Zobrazit celý příspěvek

    Turci mají na své straně hranice protiopatření, viz. zpráva v 13,40 a 13,45: Co je to systém Koral? Jde o "mobilní rušící systém, umožňující turecké armádě efektivní elektronické válčení," uvádí server Security magazín.
    "Vysoce mobilní systém s dosahem až 150 kilometrů je schopný blokovat a klamat všechny pozemní, námořní i letecké radarové systémy a tedy oslepit zbraňové systémy protivníka," dodává.

    http://zpravy.aktualne.cz/zahr... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5