Ruské tankové „konzervy“ na hranici s Ukrajinou a dění na druhé straně

Ruské tankové „konzervy“ na hranici s Ukrajinou a dění na druhé straně
Satelitní snímek ruských tanků u ukrajinské hranice. / Twitter Defence Blog (Zvětšit)

Na pozadí událostí v Kerči dochází na východní ukrajinsko-ruské hranici k vyostření situace – 10. prosince byl oznámen nástup ukrajinských vojsk na Donbas. Zhruba dva týdny předem byla v mediálním prostoru vedena dezinformační kampaň, včetně „odhalení“ postupu ukrajinských jednotek.

Ruská armáda u ukrajinské hranice

K destabilizaci dané situace má pravděpodobně přispět i nově budovaná ruská základna na hranici s Ukrajinou. Server DefenceBlog 8. prosince uveřejnil satelitní snímky zveřejněné v listopadu v Google Earth. Snímky ukazují stovky ruských tanků na nové vojenské základně na okraji Kamensk-Šachtinský v Rostovské oblasti, 18 km od hranice okupovaného území Donbasu.

Fotografie zobrazují řady tanků T-64 a T-62M, vojenské nákladní automobily, dělostřelecké systémy a cisterny pohonných hmot.

Navezení techniky bylo zahájeno pod přikrytím cvičení Východ 2018. V současnosti se na uvedené základně nachází zhruba 250 kusů tankové techniky.

Páteří pozemního vojska jsou tankové jednotky. Jaký je stav u ruských vojsk na ukrajinské hranici?


Směr a síly nástupu ukrajinské armády, který měl být zahájen 14.12. Na mapě je i uvedeno datum, vč. ukončení útoku 15.12. Mapa byla zveřejněna  10.12.2018 na brífingu Náčelníka národní policie Doněcké lidové republiky.; větší foto / archív autora

Ruský server Nezavisimaja Gazeta se v listopadu letošního roku pozastavuje článkem „Ruská armáda vrací do služby tankové ‚konzervy‘“ nad celkovým letošním objemem dodávek „více než 180 tanků, asi 300 BVP a 250 BTR“ ruské armádě.

Uvedený počet 180 kusů tanků (ruské ministerstvo obrany neuvedlo typ) za rok 2018 považuje za „mizerné“ číslo a doporučuje starou techniku nelikvidovat ale modernizovat. 


Umístění ruské tankové základny u ukrajinské hranice. / archív autora

V prosinci letošního roku server DefenceBlog, s odvoláním na ruské ministerstvo obrany, informoval o dodání více než 20 kusů modernizovaných tanků T-72B3M do bryanské oblasti Západního vojenského okruhu poblíž hranice s Ukrajinou. 

Repasovaný a modernizovaný model T-72B3 je vybaven především výkonnějším motorem o výkonu 1130 koní, novým systémem řízení palby a řízení boje a nový pozorovací / zaměřovací komplex Sosna-U s termovizní kamerou.

Očekávaný prvek nejmodernější aktivní ochrany Arena-E určený pro tanky řady T-72, T-80 a T-90 se zatím u T-72B3M neobjevil. Dle ruského serveru Topwar však bylo o zavedení již rozhodnuto, přesto se u žádného bojového útvaru ruské armády dosud neobjevil. Prozatímním důvodem může být i finanční stránka, cena jednoho kusu se dle serveru Topwar pohybuje okolo 5 milionů rublů.


Arena-E

Základní parametr nejnovější verze, uváděný ruskou obchodní korporací Rostex, je schopnost radiolokátoru Areny-E reagovat na letící cíle o rychlosti v rozsahu 70 – 700 m/sec. Pro srovnání, například ukrajinský Zaslon reaguje na střely o rychlost do 1200 m/sec s koeficientem pravděpodobnosti zničení 0,6. 

Dle serveru RIA.ru pod titulkem „T-72 na steroidech“ z listopadu tohoto roku, má tempo modernizace na verzi T-72B3M v dalších letech pokračovat a to v rozsahu 150 – 200 ks ročně a “být hlavním modernizačním typem ruských tankových vojsk“.

Z výše uvedeného tak plyne, že nejmodernějším ruským tankem v případném střetu s Ukrajinou bude T-72B3.

K vyhrocující se situaci s Ruskem náčelník Generálního štábu ukrajinské armády 5. prosince seznámil veřejnost s celkovou situací na ukrajinsko-ruské hranici. Od srpna tohoto roku Rusko zvýšilo svou vojenskou přítomnost poblíž hranic s Ukrajinou na celkový počet okolo 90 tisíc vojáků a vytvořilo 26 praporních bojových uskupení.


Označení ruských armád, včetně tvořící se 150 divize 8 A; větší foto / archív autora


Celkové rozložení ruských vojsk, včetně druhů techniky (11. 12. 2018); větší foto / archív autora


Dosah ruských letadel nad ukrajinským územím, počty letadel a vrtulníků včetně dislokace letišť; větší foto / archív autora


Teoretický dostřel ruských systémů S-400 a S-300 rozmístěných na Krymu; větší foto / archív autora

Dění na druhé straně hranice

Pro pochopení, co se v současnosti odehrává v ukrajinské armádě, je třeba se podívat na její organizační strukturu. Ukrajinská armáda je budována od roku 2015 a její struktura k 1. 1. 2018 je následující:

Počet osob v ozbrojených silách Ukrajiny je stanoven zákonem, a to ve výši do 250 000 osob, včetně 204 000 vojáků.

Hlavní tíhu případné agrese ze strany Ruska by nesly pozemní síly, jejichž struktura k 1. 1. 2018 je následující:

Jaké události v ukrajinské armádě v tomto roce ovlivnily její bojeschopnost? Ukrajinská armáda je organizována a cvičena dle standardů NATO. Jednotlivé brigády jsou vesměs již naplněny osobami a tak úroveň vycvičenosti odpovídá tempu doplnění technikou a materiálem. Trvá zhruba tři až pět let, než brigáda působí jako organický celek. 

Vyskytují se samozřejmě problémy, jestliže například zhruba 30 tisíc profesionálních vojáků do konce letošního roku požádalo o uvolnění, souběžně zhruba 27 tisíc se jich tento rok přihlásilo. Důvody odchodu jsou různé, ne každý je připraven být profesionálním vojákem, sloužit v armádě není jen o penězích. To samé platí i o velitelském sboru.

Celkově se jedná o přirozený proces, kterým prochází každá nově budovaná armáda.

Dalším momentem tohoto roku bylo oznámení o dokončení zformování a výcviku pěti tankových brigád, včetně vytvoření jedné záložní brigády pro případný nástup záloh. Od roku 2015 prošlo opravárenskými závody více jak 500 kusů tankové techniky s různou úrovní modernizace.

V případném konfliktu s Ruskem je to souboj ráží 125 mm proti 125 mm a se stejnou municí. Rozhodovat pak bude nejen výcvik ale i takové „maličkosti“ jako úroveň ochrany tanku.


Srovnání dynamické ochrany od ukrajinské firmy Mikrotek s ruskou konkurencí; větší foto / archív autora

Při použití systému Zaslon od Mikroteku bude stupeň ochrany ukrajinských tanků ještě podstatně vyšší, což může mít i dopad na psychiku tankových osádek obou stran. 

Důležitým prvkem pozemních vojsk jsou také protitankové řízené střely (PTŘS).

Server Cenzor.net otiskl v říjnu rozhovor s ředitelem firmy Luč panem Olegem Korostělevem. Mimo oznámení, že bylo schváleno zavedení 300mm raketového kompletu Olcha a zahájena jeho sériová výroba, Korostělev také uvedl, že do vojsk již bylo předáno 200 kompletů odpalovacích zařízení PTŘS Stugna-P a k nim okolo tří tisíc raket. Ročně je firma Luč schopna vyrábět zhruba šest tisíc raket.


Ukrajinské PTŘS; větší foto / archív autora

Dalším procesem, kterým v současnosti ukrajinská armáda prochází, se týká vyšších stupňů velení. Koncem léta prezident Porošenko oznámil ukončení procesu formování Operačních skupin velení pozemních vojsk.

Pod Velitelství pozemních sil Ukrajiny v Kyjevě spadá:
Operační velení „Západ“, město Rovno;
Operační velení „Sever“, město Černigov;
Operační velení „Východ“, město Dněpropetrovsk;
Operační velení „Jih“, město Oděsa.

Do Operačních velení je zaváděn nový systém řízení a velení Delta dle standardů NATO.


Systém řízení a velení Delta

Oblast, kde panuje zvýšené riziko konfliktu je takzvaný Mariupolský směr. Ze strany Ukrajiny jde o schopnost zabránit případnému výsadku ruských sil z Azovského, případně Černého moře. Ne náhodou byly 5. 12. souběžně provedeny střelby na mořské cíle novou křídlatou raketou Neptun a hluboce modernizovaným komplexem S-125-2D1 Pečora 2D, který dokáže ničit vzdušné i hladinové cíle.

Komplex S-125 disponuje tříštivo-trhavou hlavicí o hmotnosti 70 kg, dosah rakety na vzdušné cíle je 40 km. V případě střelby na hladinové cíle bude dostřel okolo 35 km, na úrovni horizontu moře. Cílem jsou radiolokační a komunikační prostředky ruských plavidel.

Raketa Neptun je předurčena k ničení plavidel, parametry bojové hlavice jsou prozatím utajovány. Raketa v rámci zkoušek zasáhla cíl na vzdálenost 280 km, přesto v současnosti není hlavním cílem ukrajinských sil vést střelbu na tuto vzdálenosti. Důvod je jednoduchý ‒ nedostatek průzkumných prostředků. S určitostí však může být vedeno odpálení raket na stacionární cíle jak vojenského tak hospodářského významu.


Zkoušky vylepšeného systému S-125-2D1 Pečora a Neptun


Ochrana pobřeží před vyloděním nepřítele je dotvořena pozemními silami.

Ukrajinské námořnictvo a letectvo

V tomto měsíci, dle ukrajinského serveru Sprotyv.info, jsou do velení vzdušných sil zaváděny první části mobilních stanic pro řízení a velení leteckých sil a prostředků PVO.

Je tak vytvářen integrovaný systém pro velení v boji v polních podmínkách. Prvním příjemcem systému je Velitelství vzdušných sil Jih, velení město Oděsa.

Ambicí vzdušných sil určitě není působit mimo vzdušný prostor Ukrajiny. Všechna hlavní letadla, dle Sprotyv.info, MiG-29, Su-27, Su-25 a Su-24, s předpokládanou dobou životnostéí 40 let, budou trvale odepsána v roce 2030 a po roce 2025 se flotila začne „rozpadat“.

To znamená, že okolo roku 2025 bude Ukrajina nucena řešit nákup letadel.

Kromě drobných modernizačních úprav letecké techniky se tak obranný průmysl zaměřuje na vylepšení stávajících raket vzduch-vzduch a vzduch-země formou zavádění nových naváděcích hlavic raket.


Nové naváděcí hlavice střel vzduch-vzduch; větší foto / archív autora

Dalším vylepšením schopností letectva je zavádění nových podvěsných prostředků rádioelektronického boje (REB) společnosti Radionix.


Ukrajinský kontejner REB; větší foto / archív autora

Krátce k námořním silám. V podstatě neexistují, v sestavě sil se nachází jediná fregata a raketový kater, oba na opravách. Zbytek tvoří malé katery různého typu.

Za zmínku stojí na podzim dodané dva pancéřované výsadkově-útočné katery Kentaur. Loď pojme 36 vojáků námořní pěchoty s výbavou, ceněna je jeho rychlost 40 uzlů (70 km/hod). Na příští rok je podepsána zakázka na výrobu dalších dvou kusů. V současnosti jsou již oba zařazeny do sestavy námořnictva a ve výcviku.


Kentaur; větší foto / Defense Express

Munice

V současnosti jsou postaveny a vybaveny nejmodernější technologií výrobní závody na pěchotní munici do ráže 40 mm.


Munice do granátometů ve standardu NATO; větší foto / archív autora

Další nový závod je na výrobu dělostřelecké munice do ráže 210 mm a závod na výrobu raket do ráže 300 mm. Součástí je pak i kompletní technologická linka na výrobu raket kompletu Sapsan.

Včera například byla oznámena připravenost zahájení výroby dělostřeleckého náboje ráže 152 mm s laserovým naváděním s poetickým názvem Kvítek. Náboj je již bez ruských komponent.

Výhodou ukrajinské armády je pak i možnost nákupu munice v zahraničí. 


Kvítek; větší foto / archív autora

26. listopadu 2018 bylo vyhlášeno v souladu se Zákonem Ukrajiny „O právním režimu stanného práva“ z roku 2015, stanné právo v oblastech přiléhajících ke státní hranici s Ruskem. Ohraničeno je na 30 dnů. Nutno poznamenat, že to byl krok správným směrem, protože řada místních státních orgánů v prvních dnech prokázala nepřipravenost na toto opatření.

V případném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se ruské jednotky nestřetnou s dobrovolnickými prapory jako v roce 2015. Narazí na vyzbrojenou, vycvičenou a odhodlanou armádu, kdy každý případný územní zisk nevyváží početní ztráty vlastních vojsk.  

Zdroje: Sprotyv.info, Topwar, Censor.net, RIA, DefenceBlog, NG.ru, Inforesist

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

FOTOREPORTÁŽ: Návštěva Pravého sektoru na východě Ukrajiny

V srpnu letošního roku jsem strávila několik dnů v Doněcké oblasti s Pravým sektorem. Následující ...

Krize v Azovském moři: Rusko střílelo po ukrajinských lodích

Dne 25. listopadu se tři lodě ukrajinského námořnictva snažily proplout Kerčským průlivem do ...

Rekonstrukce Kerčského boje

Pod tímto titulkem ve středu 5. prosince Andrej Ilarionov (ruský politik a ekonom) na ruské sociální ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • dusan
  09:34 23.12.2018

  Do EÚ vyváža ukrajina asi 40 % exportu a do Ruska asi 10 % exportu ....takže tu nefabulujte hlúposti o tom, že "v EU im predávať nedovolia"...
  Import z Ruska tiež prudko poklesol - na úroveň 15 % ... čiže Rusko už nie je pre Ukrajinu dávno najdôležitejší obchodný partner.

  A LNR a DNR má materiálu viac ako dosť ... hlavný tank vo výzbroji je T-72B/B1/BM ("humanitárne dodávky") a dopĺňa to len pár tankov T-72A/AV a T-64A/BV/BM, nepotrebuje ruské úloženky ....

  • givicz
   05:58 24.12.2018

   vzájemný obchod Ukrajiny a Ruska roste.... Rusko je v letošním roce největší zahraniční investor na Ukrajině ...
   Россия стала лидером по инвестициям в Украину (Rusko se stalo lídrem v oblasti investic na Ukrajině)
   29. srpna 2018
   https://strana.ua/news/158478-...
   V lednu až červnu 2018 získala Ukrajina základní kapitál ve výši 1,259 miliardy dolarů. V první polovině roku 2018 nejvíce přímé investice na Ukrajině pocházely z Ruska - 436 milionů dolarů, což představuje 34,6% z celkového počtu. O tom svědčí údaje ze Státního statistického úřadu.

   436 milionů dolarů pocházelo z Ruské federace, 219 milionů dolarů z Kypru, 207,7 milionů dolarů z Nizozemska, 58,7 milionu dolarů z Rakouska, 54,1 milionu dolarů z Polska, 46,9 milionů dolarů z Francie a 43,4 milionu dolarů z Velké Británie

   • 19:38 24.12.2018

    A kolik z tech investici z ruska byla jen jako pracka na penize ?

 • Larry
  09:10 22.12.2018

  To givi cz
  Farský musel být zhulený, jinak si nedokážu vysvětlit.
  Když to nebude vysílané v ČT, podívám se na to díky internetu v jiných zpravodajstvích a bez hloupých a neúplných překladů.

  Komunisté také rušili zahraniční vysílání a přitom to lidé poslouchali.

  otázka na "socialismus v Rusku". kdo tam nebyl neuvěří,
  tam vládne tvrdý kapitalismus. Zavést jejich "socialismus" v ČR, tak se z toho naši občané zvyklí na sociální výhody podělají.
  V rámci toho "socialismu" byl v RF zvýšen věk pro odchod do penze.

  • givicz
   10:44 22.12.2018

   Larry díky internetu ztrácí tuzemská media svoji moc... každý bez problému může dnes sledovat původní zprávu bez upravujícího komentáře nějakého politologa co se zašívá na univerzitě nějakého zbytečného humanitního směru a leze současnému režimu někam... :)

  • dusan
   14:18 22.12.2018

   Ako kde ...
   Veľmi som sa bavil, keď mi Ruska hovorila ako sa jej sestra sťažovala, že nový slovenský šéf chce od nich neuveriteľnú vec ... aby v práci pracovali : ). Samozrejme takých poznatkov ľudí čo pracovali v Rusku mám viac. Nie je náhoda, že 67 % vývozu sú energetické suroviny .... a tak 75 % sú suroviny ... zväčša zmodernizované firmy sú len tam kde nastúpil zahraničný kapitál - napr. automobilky - i keď je to z nášho pohľadu stále "pravek" ...
   Isto je už v Rusku kopu dobrých firiem, ale ešte je tam obrovské množtvo "socialistických" podnikov, čo je zapríčinené tým, že si cez vplyv svojich majiteľov vedia zabezpečiť bezprácne zisky i napriek chabému výkonu ich firiem.
   Formálne je i také zdravotníctvo bezplatné ... v praxi sa platí ... čiže tu áno, tu je kapitalizmus.
   A vek odchodu nebol zvýšený pre "kapitalizmus", ale jednoducho preto, že Rusko už si tento "luxus" nemôže dovoliť ....

   • 15:06 22.12.2018

    Jak kde, "hovorila mne"..... můžete si tam, do Ruska zajet. Stojí to za to.
    Vy si myslíte, že tady jsou lidé nadšení, že musí pracovat, zvláště když vidí politiky, manažery.... filosofy a další zbytečné profese, jak práci jenom předstírají a proti obyčejným lidem berou balík byť za to, jak vypráví nesmysly o skvělých zítřcích EU??
    Včera jsem si kupoval svačinu. Přál bych vám vidět, ten otrávený xicht prodavačky. Mladá holka a tvářila se.... a fakt jsem to nechtěl zadarmo.
    Tohle nepotřebujete poslouchat cosi od Rusů.
    Víte i nepopolární věci dokáže správný politik vysvětlit, musí s lidma (voliči) pracovat.
    Rozumně argumentovat fakty a čísly. To ovšem politici ČR a EU až na výjimky neumí. Jaxi zapomněli, že ne všíchni jsme studovali management pro věci zbytečné na filosofických fakultách privátních škol.

    P.S. givi cz
    A proto je v EU zjevná snaha cenzurovat internet, sociální sítě.
    Všimněte si snahu filosofů a politologů vymýšlet různé think tanky s bezpečnostní tematikou EU. Zejména se jedná o skupinu lidí, "sluníčkářů"
    bez jakýchkoliv zkušeností v armádních či bezpečnostních složkách, bez vojenského vzdělání.
    V kontrastu s tím se v Rusku maká, zatím co tady se tlachá.

    • Czertik
     20:23 23.12.2018

     Muzes to okecavat jak chces, ale fakt je ten, ze rusko je ve znacne casti neuveritelne zastarala, kde maji za soucasnosti zpozdeni 50-70 let.

     pamatuju si jeden rusky cernobily film, ze 60s. ci dokonce 70s. kde v moskve!!!! ridi dopravu policajt. V moskve. Hlavnim meste. Vykladni skrini kazdeho statu.

     pro srovnani v ceskoslovensku v te dobe dopravu uz vsude ridili semafory, vyjma zapadakovu (a mozna uz ani tam ne).

  • Czertik
   17:39 22.12.2018

   Skutecne ? jaky je prumerny vek cechu/sovaku/rusu ?
   A v kolik se chodi do duchodu v onech statech ?
   Skutecne v rusku je "socialismus". Ekonomicka realita by vyzadovala aby v rusku byl odchod do duchodu minimalne o 5 let pozdeji nez je dnes.

   • Larry
    19:58 22.12.2018

    Ach ta lidská lenost,
    je vidět, že nic nevíte, ale kdyby jste si to alespoň pane kolego dohledal.
    nic to nestojí kromě 5ti minut googlování a 10ti minut čtení.

    https://zpravy.aktualne.cz/eko...
    Mohu Vás ujistit, že to co se děje okolo reformy důchodů v RF odpovídá realitě ČR.
    A ještě jedna věc......vy by jste nejraději poslal jak to tak čtu, pracující lidi do penze v 70ti, že??
    Přál bych Vám, aby jste byl OSVČ a nebo podnikatel, který sedmdesátníky bude zaměstnávat. A zeptám se vás, jak jste s takovými pracovníky s "životními a profesními skušenostmi" spokojen.
    Uvědomte si, že jsou profese, kde jsou pracovníci už v 60ti zničení a opotřebovaní.

    • Czertik
     20:00 23.12.2018

     No co ten tvuj clanek rekl ? Ze po 90!!!! letech rusove zvysuji odchod do duchodu..o 5 a 8 let.
     A takova mala otazka - kolikrat ze se to zvysoval odchod do duchodu v cesku za poslednich 30 let ? A o kolik celkove ?
     To abys porovnal cesko/slovensko/rusko SKUTECNE nebyla racnicka otazka, a dani clanku jen na rusko..si zodpovedel jen 1/3 otazky.
     A neni to o tom, v kolika rocich by ja rad posilal lidi do duchodu..ale o tom jake je vekove slozeni populace a jak si to vynucuje, spolu s ekonomikcou realitou.
     Btw - pro cesko je uz v planu ze lidi budou chodit do duchodu i po 70.
     A ano, jiste sou profese, kde budou lidi po 60 nepouzitelni...ale tam asi ti lidi delat nebudou ze.

    • Czertik
     20:09 23.12.2018

     Vis ekonomicka realita ma tu vlastnost, ze uplne kasle na libivou politiku a politicke sliby a kupovani volicu.
     Pokud bude vek odchodu do duchodu prilis nizky stanou se tyhle veci (ci jejich kombinace).
     1. duchody budou nizke
     2. abys platil prijatelne duchody, budes si na pujcovat a zadluzovat tak stat (a penize doslova prozirat bez uzitku, misto uzitecneho investovani ci nezadluzovani).
     3. abys mel na duchody bez zadluzovani, zvednes dane vsem.

 • givicz
  01:55 22.12.2018

  Tak jsem sledoval několikahodinovou tiskovou konferenci Vladimira Putina, kterou vysílala Česká televize s překladem (simultánně tlumočil Milan Dvořák, Edita Jiráková) zde je odkaz, kde je i inkriminovaná celá tiskovka....
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  Jak mohla ČT pustit tiskovku Putina živě! Farský se rozčiloval ve studiu a rozpálil tím do běla Volného. Propukla ostrá hádka
  https://www.parlamentnilisty.c...

  Tato tiskovka je velmi sledovaná v Rusku ale i v dalších zemích ... v čase 36:30 dostal slovo Ukrajinský novinář (Cimbaljuk), kterého velmi znám, jelikož je velmi ČASTO !!!!!!!!!!!!!!! vidět v hlavních zpravodajských relacích Ruské televize, kde hovoří o okupaci Krymu, okupaci Donbasu, že rusové vraždí Ukrajince atp. (toliko k cenzuře v Rusku) a světe div se mohl položit otázku v takto sledované tiskovce ikdyž se i ve 4 hodinách zdaleka nedostalo na všechny....

  Samozřejmě, že nezklamal otázka zněla:
  Vladimire Vladimiroviči chtěl jsem se zeptat kolik peněz utrácíte na okupaci Donbasu.. podle vašich výpočtů je tam chudoba.. lidé kteří tam žijí jsou otroci Ruska .. vy tady hovoříte, že se bojíte jaderné války, zároveň se připravujete na válku s NATO a fakticky střílíte do občanů Ukrajiny vždyť vy jako hlavní armádní velitel.. vůdce země jste dal rozkaz střílet na Ukrajinské námořníky .. takže zajímají mě podmínky výměny zatčených Ukrajinských vojáků .. neustále analyzujete ratingy .. nezdá se vám, že vstupujete volebního procesu stejně jako jste to kdysi dělali ve Spojených Státech ... nemyslíte, že by mohlo dojít k tomu že by přímý dialog mezi prezidenty Ruska a Ukrajiny nenastane dokud vy sám nezměníte svoje pracovní zařazení.. :) :)

  Odpověď Vladimira Putina je v odkazu výše České televize, kde se nachází i celá přeložená tiskovka...

  • dusan
   07:58 22.12.2018

   To sú naozaj naivné reči, že v Rusku nie je cenzúra : )
   To, že ujo Putin dovolí dať hlas nejakému ukrajinskému novinárovi je naozaj "fantastický" dôkaz o nestrannosti ruských médií, ktoré každý deň chŕlia primitívne obvinenia na stranu západu a i o tom, že v roku 1968 vládli v ČSSR fašisti a ľudia vítali ruských okupantov čo ich "oslobodili" ....

   • givicz
    08:52 22.12.2018

    dusan ty máš trochu nevýhodu, že neumíš alespoň trochu Rusky (nebo se pletu ??) inkriminovanou část velké tiskovky Vladimira Putina, kde položil otázku novinář Ukrajinské agentury UNIAN Roman Cimbaljuk vypíchla i speciálně a hlavně znova odvysílala hlavní zpravodajská televize Rossija 24 v pořadu 60 minut..
    https://www.youtube.com/watch?...

    mimochodem v tomto diskusním pořadu znovu obhajuje svoje názory Roman Cimbaljuk vedle kterého v tomto pořadu stojí politolog z Polska Jakub Korejba a německý novinář Boris Reitschuster (také velký kritik Putina) např. zde otištěn jeho názor ve Forum24 (všichni víme co prezentuje tento názorový internetový deník)
    Boris Reitschuster: Trumpova facka Putinovi
    http://forum24.cz/boris-reitsc...

    • 09:41 22.12.2018

     Viem po rusky celkom dobre .... ale fakt nemusím zabíjať čas putinovými tlačovkami : )
     To, že putinova TV "láskavo" povolí i niekoho "zlého" je komický "dôkaz" o jej nestrannosti .......
     Videl som v ruských putinovských TV XY-komických fabulácii hlavne na tému Ukrajiny (dokazovanie, že Ukrajinci ostreľujú "novorusko" z amerických húfnic M109, "svedok" čo rozprával ako Ukrajinci zostrelili MH-17 "stíhačkou" Su-25 ale i manipulácie na tému putinových tlačoviek a ďaľších XY- nezmyslov) takže nie som odkázaný na to čo kto napíše o (ne)závislom vysielaní ruských putinom riadených médií (čo sú všetky hlavné média - hlavne televízie), ale viem to posúdiť sám. O Sputniku (ten skôr zavádza) a Aeronete (to sú už absolútne sračky) platených Ruskom sa dúfam nemusíme baviť ...

 • premek
  23:29 21.12.2018

  Hmm, to jsou mi věci. Prý že v RF povolávají do služby konzervy. Když už v Kyjevu neustále opakují, že s Rusy zatočí, tak už vidím medvěda, jak se třese strachy. T-64 a T-62M jsou pro RF "rezervou" mimo jakékoli modernizační možnosti, která může leda sehrát roli užitečného falešného terče pro užitečné kyjevské neonacistické idioty, kdyby se snad totálně ožrali a pak vytáhli na Rusa. Ono srovnání v článku kulhá na obě nohy. Do médií se v RF pouštějí pouze nepodstatné informace, protože obraně vlasti je medializace na škodu, proč také ukazovat soupeři své karty, že? Na druhé straně v Kyjevě se chvástání bere jako informace, tedy jak kým. Ukrajinská ekonomika je v takovém stavu jako Oplot, který se při první prezentaci v zahraničí porouchal již po pár metrech jízdy. Prezentované údaje ukrajinské vojenské techniky nelze nezávisle ověřit a nikde není vidět žádné známky jejich předávání jednotkám VSU. Poslední půjčka MMF je doslova posledním nádechem pro Porošenkovu kamarilu před totálním krachem, protože Ukrajina ji nemá z čeho splatit. To autor článku neví nebo nechce vědět? A propos, pro mnohé by bylo velkým překvapením vidět bývalé horníky v DLR, jak reagují na zmínky o ruských vojácích v DLR. Oni sami jsou těmi vojáky, kteří vzli do rukou kvéry a sedli do vojenských strojů, když šlo doslova o život jejich rodin. V DLR jsou na to dost citliví, RF jsou ale vděční za léky, potraviny a další nezbytné potřeby v situaci, kdy svou půdu mueseli bránit bez možnosti fárat, peci pečivo, obdělávat pole a vyrábět potřeby k běžnému životu. Svět chce být klamán...

  • dusan
   07:52 22.12.2018

   Isto ... "vzali kvéry" ... dodané Ruskom .... s ruským palivom, muníciu a ruským žoldom a ruskými "poradcami" a "dovolenkármi" ..... ale ináč s tým Putin nič nemá : )

   PS. Odhliadnuc od "detailu" dokázateľných operácií samotných ruských či proruských vojsk z Ruska - hlavne z Čečenska.

  • Czertik
   17:56 22.12.2018

   A co jako ze se oplot porouchal pri prezentaci ? Holt neco jim nevyslo.
   Nebo dle stejne logiky - ruska armata je absolutni sit protoze se jim par kousku pokazilo pri jejich velke prehlidce ke konci druhe svetove.
   A to verejne, pred zraky spousty lidi - a televiznich kamer.

  • apache
   20:50 22.12.2018

   Doporučuji dokument Olegova volba. Dost naturalisticky zobrazující situaci přímo u jednotky dobrovolníků DLR. Většina - Rusové. V jedné části se dokonce vyjadřují k tomu, jak je to štve, že místních tam moc nebojuje, krev za ně prolévají oni.

 • danny
  23:20 21.12.2018

  Článek zajímavý, bohužel poněkud nevyvážený. Zatímco s možností ruského útoku na Ukrajinu počítá jako s hotovou věcí, další scénáře jsou absolutně upozaděny.
  Zatímco v případě ruské techniky je v textu k informacím o počtech, schopnostech a průběhu modernizace pristupovano s přiměřenou skepsí, v případě ukrajinské techniky to vypadá jak kompilát marketingových materiálů z veletrhu. Nějak těm informacím o přesné munici, nových systémech, aktivní ochraně tanků, reb kontejnerech atd...zaváděných do výzbroje a armádě vycvičené na standardy nato nevěřím.

  • premek
   23:33 21.12.2018

   Však také NATO instruktoři opouštějí Ukrajinu se znechucením z neschopnosti a nevůle Ukrajinců se učit západnímu válečnému umění. Skoro se chce věřit, že pověstný kníže Potěmkin byl vlastně Ukrajinec...

   • Czertik
    17:57 22.12.2018

    A jak ty si prisel k infu o zpravach zapadackych instuktoru ?

    • apache
     19:26 22.12.2018

     Asi to psali někde vlevo dole, hned pod zprávou o tom, jak zázračná ruská zbraň zhasla Američanům všechny obrazovky na palubě torpédoborce a američtí námořníci s pláčem propadali panice a dávali výpovědi.

 • 21:20 21.12.2018

  etzerz

 • theo
  17:17 21.12.2018

  Vo verchovnej rade je návrh vyhlásiť vojnu RF . Neviem akú to má
  nádej aby to prešlo . Ale ešte niekto si myslí , že v UKr parlamente
  sú kompletní .
  https://southfront.org/ukraini...

 • apache
  10:42 21.12.2018

  Tyto tanky jsou jen potrava pro děla. Posadí do nich pár dobrovolníků co do té doby hlídali sámošku někde v Moskvě a pošlou je s příslibem výdělku na Ukrajinu. Navíc Lavrov zas bude moci do xichtu našeho prezidenta tvrdit, že to jsou ukrajinské tanky a rusko tam nic nedodává, a ten ještě bude ve své stařecké rusofilní tuposti s úsměvem přikyvovat. Tak jako to stále dělají někteří diskutéři.

 • Larry
  08:53 21.12.2018

  objekt na snímku bude jen nějaká filiálka nebo dceřinná společnost Excalibur Army nebo CSG. případně stejně "podnikavá" ruská firma s ukrajinskými zaměstnanci.
  Levně nakoupí zakonzervovaný šrot, opráší a jednou prodají Ukrajině, podruhé DNR, LNR.....
  Naprosto stejně to dělal Excalibur s armádním materiálem AČR. Levně nakoupil "oprášil" sorry jako, repasoval a prodal. Tak získal kapitál.
  Manažeři věděli, že to takhle nepůjde do nekonečna se šrotem z dob studené války. Získaný kapitál jim stačil na to, aby nakupovali firmy, které mají know-how a potenciál i vyvíjet.

  • Czertik
   17:59 22.12.2018

   Jasne, a proto si koumacti rusove vybrali misto velmi blizko valecne zony, ze...proc si misto toho nyvybrali nejake jine misto, ktere neni tak citlive ?

 • Czertik
  18:10 20.12.2018

  Rusove maji konzervy, ukrosove od amiku oteviraky na konzervy. Uvidime kdo nakonec vyhraje :).

 • CerVus
  14:08 20.12.2018

  Tak to tak vypadá, že tzv separatisté vyštrachají v opuštěných skladech dalších pár set modrnizovaných tanků.
  Ukranině její situaci vůbec nezávidím. Ať tam vládne jakkoli špatná prozápadní garnitura, tak to pořád je posun od sateletiního státu bez vlastní vůle. Potřebovali by pár desetiletí klidu a ne válku s východním sousedem, který se je snaží ekonomicky zničit a opět přivést pod svá křídla.

 • aarongrey0123
  12:09 20.12.2018

  Jak koupit cestovní pas, řidičský průkaz, ((Whatsapp number :::: +1 567 233 2649)), průkazy, vízum, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Koupit pasy, řidičský průkaz, ((Webová stránka ::: http // www.legitdocsonline.com... /)) Identifikační karty, Visa, Diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH
  Nabízíme pouze originální cestovní pas, řidičský průkaz, průkazy totožnosti, víza, razítka a další dokumenty pro tyto země: Austrálie, Belgie, Brazílie, Finsko, Francie, Spojené království, Irsko, Španělsko, Spojené království, USA a další.
  Nabízíme Vám jednu z nejlepších služeb na světě. Většina zákazníků prožila naši skutečnou a vynikající službu. Koupit

  Pas kupovat online
  ID Card Online Koupit
  Řidičská licence online
  Koupit Residence Card Online Koupit
  Občanství Online / Příjem
  Dokumenty Koupit online

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  Falešný pas
  falešný pas
  Koupit průkaz totožnosti Koupit licenční kartu Koupit
  falešné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com


  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  Koupit skutečný a falešný pas Koupit
  skutečná a špatná řidičská licence
  Prodám
  koupit skutečný a falešný průkaz totožnosti skutečné a falešné občanství koupit
  skutečné a falešné občanství
  Prodávejte skutečné a falešné dokumenty

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649
  skutečně registrovaný cestovní pas
  Koupit skutečně registrovaný cestovní pas
  Koupit skutečně registrovanou řidičskou licenci
  Skutečně zapsané občanství
  Skutečné registrované dokumenty

   
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649
  Získejte skutečný nebo nesprávný pas online
  Get It Získejte skutečný a falešný pas online
  Koupit skutečný a padělaný pas online
  Webová stránka :::::::::::::::: http // www.legitdocsonline.com... /


  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com

  Co je to číslo? :::::::: +1 567 233 2649

  Text / volání :::::::::::::: +1 567 233 2649  kontakt email :::::::::: legitdocuments24hrs@gmail.com
  pravé a falešné pasy na prodej
  Pravá a falešná řidičská licence k prodeji
  pravé a falešné certifikáty na prodej
  Real a odznak na prodej

  Koupit Fake Euro Online
  Fake online koupit
  Prodám falešné britské libry online

 • sroub
  11:51 20.12.2018

  Já bych jen rád zde přítomným zaměstnancům ruské trolí farmy připomněl, že v době kdy kníže Jurij Dolgorukij zakládal u vesničky Moskva na stejnojmenné řece svou pevnost, byla Kyjevská Rus už pár století velmoc světového řádu.
  Stejně tak i slovo Rus, i dkyž se to mnohým nelíbí a zuřivě protestují, pochází ze severského ruotsi, veslaři. Protože než přišli seveřani, byla v místech veliké matičky rusi a na většině ukrajiny jen stovky knížectví velikosti českého okresu, válčící tu spolu, tu proti sobě, kde si mongolové, hunové, severští i slovanští lovci otroků dělali co chtěli....

  • sroub
   11:54 20.12.2018

   PS: celkem se teď bavím představou jak v Pitěru hledají jak je velký průměrný český okres :D

  • fenri
   12:41 20.12.2018

   No, myslím, že v oblasti, kde žili Ruotsi Mongolů nebylo. Ti přišli až MNOHEM později a nedošli až sem. Stejně tak považovat Jurije Dolgorukého za nějakého zakladateli Ruska či Rusi je fakticky, mírně řečeno, poněkud hodně mimo. Trochu vám ta historie kulhá na všechny 4.
   A abyste to měl úplně blbě, tak pojem ruotsi je finské označení Švédů, resp. Normanských nájezdníků. Tedy určitě ne původních etnik z míst, kde se později konstituovala ruská knížectví. Ruotsi byli původně vikinžstí "muži kormidla". Pokud slovo Rus" skutečně pochází z Ruotsi, je to jen jeden z dalších důkazů původu Rusů ze severu. Ostatně ještě okolo 900 byli Ruotsi a severští Slované považováni za dvě různé kultury.
   Jinak nějaké protesty na téma severského původu Rusů se neozývají už minimálně od poloviny 80. let, kdy tzv. normanská teorie původu Rusů, začala být i v tehdejším SSSR poměrně široce akceptována. Prostě Rusové jsou kříženci "Normanů - Vikingů", Baltů, severních Slovanů a možná trochu štrejchlí Ugrofinama. Ukrajinci jsou zase kříženci Slovanů a Tatarů, resp. různých turkických národů.

   Prostě co řádek, to faktická chyba. Ale co, hlavní je ideologický zápal.

   • Jirosi
    15:19 20.12.2018

    "A abyste to měl úplně blbě, tak pojem ruotsi je finské označení Švédů, resp. Normanských nájezdníků."

    Normané - Obyvatelé severní Francie, Normandie, po získaní zdejšího panství Vikingi|(Vikingem Rollo). Jeho potomci cestovali do různých zemí, ale zrovna oblast Ruska to fakt nebyla.
    Ale vy asi myslíte "Vikingy" obyvatele Skandinávie. Ti, ale právě cestovali skrze Evropu po řekách do Černého moře, Byzance.

    • fenri
     17:48 20.12.2018

     Jirosi, zase blbě. V době, o které se bavíme byli Normané ještě ze severu. Norman je, představte si, Muž že severu. Viking i Norman je označení téhož. Později vznikala Normanská knížectví od Pas-de-Calais přes Sicilii po (přeneseně) Jeruzalém. Ale v době, o které se bavíme je označení najezdnika ci obchodníka že Skandinavskeho poloostrova nepochybně OK.
     Česká wiki sice zhruba říká totéž, co vy, ale zkuste jiné zdroje, když ne logiku (sotva budeme Muži že severu nazývat toliko obyvatelé slunné Sicilie).
     http://www.dejiny.cz/francie/n...
     Event. zkuste anglickou wiki. Tam to máte i s obrázky. Možná by kde mne bývalo korektnější napsat "Později zvaní Normané ". Ale ono se Vikingum na Baltu také neříkalo Vikingove. (čili muži žijící ve viku (zatoka)), ale... Ruotsi:-)

     • sroub
      12:08 28.12.2018

      Fenri, vikingové jsou obecně vzato obojí, Normané (i když ti už spíš jen původem, i ti co vydáváte za Normany putující ze skandinávie do Konstantinopole. Ale těm se říká Varjagové, nikov Ruotsi.
      To na tý trolí farmě nemáte ani pořádný knížky o historii, že se to učíte z wiki? :D

  • theo
   13:16 20.12.2018

   No o Ukrajincoch v tej dobe nesnívali ani rakusko-uhorské tajné služby .
   Ano aj ježis Kristus bol Ukrajinec a pravdepodobne aj prvý neandertálci .
   Už neskáčte na každú volovinu a študovať a študovať aby ste neboli za ..... .
   A pozrite si mapku rozšírenia dna skupiny R1a , takže ani s pôvodom severanov to nie také jednosznačné.
   je jednoznačné.

  • Jirosi
   21:25 20.12.2018

   Fenri: Bohužel díky novému systému ti nemohu odpovědět na přímo.
   https://en.wikipedia.org/wiki/...
   Normané jsou samostatný národ. Vznikli opravdu až ve Francii a mají svoji vlastní cestu historii. Dost odlišnou od národů ze severu.
   To o čem točíš ty jsou původní národy severu ze kterých se vyvinuly dnešní národy na severu(Dánové, Švédové, Norové, atd.) https://en.wikipedia.org/wiki/...
   Oddělení malé skupiny a vytvoření nového národa neznamená zánik starého ani jeho přejmenování.

   • fenri
    23:01 20.12.2018

    Jirosi, pokud několikrát napíši Vikingové, Švédové...tak i idiot pochopí, koho myslím. A v anglických análech té doby ( a mnoho jiných nemáme), jsou skutečně nazýváni Normany. To, že pár století později byl v některých zemích název Normani přiřazen až jejich potomkům.
    Ve vašem odkaze se bavím o oranžové barvě. Chápeme? Ty národy v té době žádné jednotné a kodifikované oznančení neměli. Nicméně spor je v tom, zda "Ruotsi" znamená Rusové v kontextu Jurije Dolgorukého a dalších blbin Srouba. Což evidentně neznamená. Ruotsi~vikingové~švédové~normani... Prostě staří obyvatelé Skandinávie. Nikoli Ruska. Pro kroniky té doby to byli většinou Normani. Byť Normani o kterých píšete vy se objevili tak o cca 200 ket později.

  • petris
   21:46 20.12.2018

   Šroubík, ty asi budeš obyvateľ nejakej farmy...
   V časoch keď bola na Borovickom vrchu fungujúca pevnosť, Jurij Dolgorukij ešte nebol ani v pomarančoch.
   Kijevská Rus mala väčšinu svojho územia v dnešnom Bielorusku a Rusku. Jej obyvatelia boli Rusi, tak volali samých seba a tak ich volal aj okolitý svet, viď príklad naše Rusovce (Oroszvár - ruský hrad) pri Bratislave založené Pečenehmi vyhnanými z Rusi Jaroslavom. Ich reč bola predchodcom dnešnej ruštiny, preto má toľko ukrajinských miest príponu grad/gorod a nie ukrajinsky Фортеця/місто.
   Pôvod slova Rus je dodnes nejasný, ale vzhľadom na jeho prítomnosť v antických gréckych názvoch rozličných kmeňov od Etruskov, ktorí sami seba zapisovali ako Rasena/Rasene, cez Roxolánov až po našich Rusínov a Tacitových Rugiiov okolo Volchvy a Iľmenského jazera. Je značne nepravdepodobné že by Fíni dali názov všetkým týmto kmeňom, obzvlášť keď väčšina z nich pochádza z dôb keď o Fínoch ešte nie sú historické zmienky a tieto kmene žili prevažne na tzv. divokých poliach medzi Čiernym morom a Kaspikom. Skôr si myslím že je to výraz pochádzajúci z nejakého obecného jazyka Sarmatov, ktorý postupne presiakol do slovníka okolitých národov.

   • sroub
    12:10 28.12.2018

    Budu hádat.
    Četl jste někdy Slovansko-árijské védy, a fakt tý pohádce věříte, žejo? :D

 • fenri
  10:35 20.12.2018

  Trochu nechápu, proč tam naházeli to nejhorší co mají?

  Maskirovka?
  Propagandistické heslo ve stylu - "Na vás náš nejhorší šrot stačí (no nestačí, ale mají i tam i jiné kousky)"?
  Druhosledové jednotky?
  Pastička (lákavý cíl)?
  Prostě jen redislokace rezervní techniky v rámci území RF a v kontextu s předchozími velkými cvičeními?
  A nebo nedej Bože - Na žádný konflikt se nechystají?

  Osobně si myslím, že by se na celou podporu povstaleckých republik pomalu a postupně měli vykašlat. USA teď ukazují, že se dají dovolenkáři stáhnout celkem v klidu, elegantně bez velké ztráty kytičky (Syrie). Zároveň si myslím, že přestože je ruská podpora povstaleckých republik jen kouřová clona za Krymem, tak by postupné předání povstaleckých republik Kyjevu přidělalo takové práce a problémů, že příští generace by řešily jiné problémy, než vlhké sny o Oplotech drandících Sevastopolem.

  • pks_
   16:53 20.12.2018

   Já se domnívám, že Ruská armáda odprodává své rezervy soukromým firmám, které je po drobné repasi a modernizaci exportují do DNR/LNR.

   Dnes se objevily zprávy (https://www.aktualnikonflikty.... že dorazil 84. humanitární konvoj, takže munice na rozstřílení ukrajinské ofenzivy bude asi dostatek. 122mm dětská výživa nadělá z VSU kašičku.

   Rusko má v kapse Minks a ten řeší cestu vyhasnutí konfliktu. Ta cesta je sice pro Ukrajinu nepřijatelná, ale tak to Putin vyjednal a tak to je. Rusko na tomto poli nevidí, proč by mělo dělat ústupky.

  • Czertik
   18:04 22.12.2018

   A muj mily drahy pks , kde vezmou dlr/lnr PENIZE na nakup onech vehiklu ? Zvlast kdyz kolikrat nemaji penize na nakup paliv a potravin.

   • 09:42 23.12.2018

    Tak to je celkem jednoduché - peníze zřejmě pochází ze sponzoringu několika vlasteneckých Ruských oligarchů (pravděpodobně těch na seznamu z USA). Za "službu vlasti" je potom patrně přimhouřeno oko, když se mají tyto osoby zahojit v jiné oblasti.

    Stejně ale předpokládám, že nákup "konzerv" probíhá od státu přibližně za cenu šrotu a munici jim možná ještě platí za ekologickou likvidaci skladových zásob s prošlou trvanlivostí - prostě jako u nás (=spekulace) :-) Nevylučuji ale, že se občas mezi ty konzervy "omylem skladníka" zatoulá i nějaký moderní kousek.

 • Martins31
  10:14 20.12.2018

  Měli bychom se všichni modlit, ať tito nacisticko-fašističtí banditi z banderistánu pod kuratelou clintonoidů ze země USAma fon EUnuchiádes, nezačnou blbnout. Nebudou sami koho to smete.

  • Pilot
   11:47 20.12.2018

   Aha, takže blbonu všichni kolem. Rusko je jen obětbí beránek. Opravdu bych jim nejraději hodil do žebradla pětikorunu.

 • Zajda
  09:01 20.12.2018

  Dívám se na tento článek úplně jinak,jak někteří tady porovnávají zbraně.
  Dějiny se opakují ,mění se jen čas události a kulisy ,teda kde se to odehraje.Připomenu přípravy války Německa proti Polsku.Dlouhodobá propaganda a psaní o válce ,která jen může vyřešit problém.Je to celé připravováno pro obyvatelstvo ,aby se na ten vznikající problém pomalinku zvykalo.
  Další válka proti Iráku 2003.
  Ú častníci USA,Britanie a Polsko.Proti OSN a Rusko Německo a Francie.
  Skoro rok se omílalo v tisku a telce jak Irák vyvíjí jaderné zbraně i Chemické až si obyvatelstvo USA a Britanie i celý svět začal zvykat že bude válka bez mandátu.Jak vypukla už nebylo moc remců.
  Tak o to tady v prvé řadě jde.

  • Pilot
   09:28 20.12.2018

   Čili si myslíte, že je to protiruská akce. A prosím je to akce celého západu, nebo jen NATO, nebo jen USA, nebo jen EU, nebo dokonce koncernu Volkswagen nebo snad jen General Electrics a Applu?

 • Mikael
  08:01 20.12.2018
  • (11)

  Toto je už od počátku článku vaše zcela zvrácená logika..Nový Hitler jménem NATO se přibližuje od pádu Varšavské smlouvy neustále dál a dál, blíž a blíž tentokrát pomalu, ale jistě k Ruským hranicím a když Rusko na svoji obranu v boji o přežití navzdory celému světu /vzdoruje ostatním už tisíc let- jnak by dopadlo už dávno jako Velká Morava, kterou Řím a Germáni naprosto vymazali z existence, zničili všechny písemné i stavební stopy jakoby nikdy neexistovala.../ a vy si drze dovolujete tento nepopiratelný fakt přetočit naruby a tvrdit, že ruské obranné základny mají představovat jakousi ruskouagresi a expanzi?? Takže zatímco na Ukrajině minulý týden zlegalizovali Banderovce a ti budou pobírat veteránský důchod, ačkoliv mají na svědomí až 300 tisíc civilistů v rámci spolupráci s Hitlerem, podřezali brutálně přepadáním zezadu tisíce bezbranných civilistů i u nás ještě dlouho po válce ukrytí po lesích a vy budete lhát že Ukrajina je demokratická a Rusko je agresor??? Vytvořil by se snad východní blok a Sovětské satelity nebýt útoku nacistů na Sovětský svaz??? Co to tady hrajete?..(Když se podíváte pozorně, tak v symbolu NATO ne náhodou najdete skrytý hákový kříž..) Stydím se za to, že stojíme na špatné straně...Mimochodem..Rusko si nemá na Evropě co vzít..ale "nevyčerpatelné" sibiřské zdroje..to je to, proč hnali na Rusko už Napoleona a tato válka nejen západu proti medvědovi prakticky dodnes neskončila...!!! Opravdu nemáte svědomí?? Srovnejte si to v sobě než bude pozdě, na smrtelné posteli už si charakter neočistíte za žádné peníze světa..a konec může přijít velice rychle..kopete totiž vší silou proti ostnu co má jadernou nálož vy šílenci......Snad vám vaše děti prominou..jestli všechno vaší blbostí rychle nepomine v globálním jaderném ohni a radiaci vy nadutí a zcela zaslepení blázni....

  • Mikael
   08:18 20.12.2018

   Ukrajina byla vytvořena západními rozvědkami jako nástroj proti Rusku už pradávno..Od roku 1850 se v této špinavé a podlé dlouhodobé formě rozkladné utajené války angažovalo i Rakousko-uhersko mimochodem...možná i proto potom zaniklo? Kope si dnes EU takto také svůj hrob když zase kope proti Rusku? Ukrajinu už USA pomocí EU nyní zničily..je to zhroucená státnost, americký nacistický protektorát a nemají ani na uhlí aby děti ve školách nemrzly..po celé Ukrajině..a toto my podporujeme, na tomto máme podíl a za toto budeme pykat, protože Boží mlýny melou ne že ne..Můžeme krásně pozorovat, jak se další země mění v poušť po Irácích, Lýbiích, Sýriích atd..copak jste slepí??? Copak chcete opravdu už potřetí obětovat ve prospěch USA Evropu aby dál za oceánem mohli spokojeně tloustnout jako prasata a šířit tu svoji "krásnou a ušlechtilou kulturu jen samého brutálního násilí a zvrhlého sexu" -jak to znechuceně vyhodnotil už Werich po návratu z návštěvy v USA v roce 1968..? Je to nicota rozkládající všechny vyšší hodnoty a morální pilíře celému lidstvu co se nezadržitelně šíří celým světem jako mor...

   • Miroslav
    09:00 20.12.2018

    To piješ od skorého rána alebo ťa to drží ešte odvčera? Doložené písomné zmienky o Ukrajine a ukrajinskom národe sú 800 rokov staré. To môže väčšina štátov a národov len závidieť takú históriu

   • Pilot
    09:18 20.12.2018

    Tak jestli byla Ukrajina stvařena západem, tak ji ten západ může klidně nechat klesnout na dno, ne? Stvořitel prostě nechá svoje dítko pojít a nějaký uhlí do promrzlých škol mu může být ukradené. Hlavně, že se dostane na kobylku Rusku. Tomu velkému Rusku, které chtějí všichni dobýt kvůli surovinám, protože jinde nejsou a jako dárkem k tomu ještě milióny pologramotných mužiků z venkovských oblastí. Jednoznačná výhra. A zvrhlý sex v USA? V tom USA, kde je snad největší koncentrace putitánství a boje proti násilý na dětech, ženách? Tleskám panu Mikaelovi.

    • Pilot
     09:22 20.12.2018

     Samozřejmě jsem myslel puritánství, ovšem putitánstvá zní docela vesele :)

   • givicz
    09:43 20.12.2018

    ještě doplním už to vypadá ofiko :
    https://www.kommersant.ru/doc/...
    Narozeniny vůdce extremistické organizace ukrajinských nacionalistů (OUN - zakázáno v Rusku) Stepan Bandera bude oficiálně oslavován na Ukrajině. Příslušné rozhodnutí přijala Nejvyšší rada. "Stepan Bandera byl vynikající postavou a teoretikem ukrajinského národního osvobozeneckého hnutí, " uvádí 112.Ukraina TV kanál dokument.

    110 výročí narození Stepan Bandera padá 1. ledna 2019. Tento den se dnes stane oficiální svátkem na Ukrajině. Dříve bylo rozhodnutí regionální rady Lvova v roce 2019 vyhláseno za rok Stepan Bandera.

    • Luky
     10:38 20.12.2018

     Mi táta vždycky na horách vyprávěl, jak když si po válce u dědy kurýroval roztrhanou ruku, jednou dědovi přizvedl polštář a ten mu řekl, ať si dá bacha.....a vytáhl z pod polštáře dvě "bambitky" na Banderovce.

     Už se těším, až mi zase někdo bude vtloukat do hlavy, že za relativizaci a erozi dobra a zla může ruská propaganda.

  • Jirosi
   13:42 20.12.2018

   To máš z vlastní hlavy nebo čerpáš z publikace(internetu)?

 • HEKTOR
  17:51 19.12.2018

  no pokial sa ukrajine v rokoch 2025-2030 rozpadne letectvo,nemali by už teraz prípadne prebiehať nejaké výberové konania na nové stroje .??
  aj keď si neviem predstaviť aký typ by bola ukrajina schopná zafinancovať...financie by "možno" boli napr. na nejaké f-16a,prípadne prvé verzie gripen c,ale to asi proti su35 bude málo...

  možno by bolo vhodnejšie v tejto pre ukrajinu tažkej situácii skôr investovať financie do kvalitnejšej pvo ako do "stíhačiek"...príde mi to, ako keby pobaltie chcelo rusko "pretlačiť" v tankovej technike...

  • Miroslav
   17:59 19.12.2018

   PVO je doplnok, nikde na svete nie je PVO primárnym spôsobom ochrany vzduchu. Keby to tak bolo aj v Pobaltí, tak by tam nemuseli hliadkovať stíhačky NATO. Okrem toho, PVO je pasívny systém ktorý dokáže len reagovať na útok a nie je možné ním viesť protiútok ktorý by protivníka zastrašil viac. Protivník to proste vyskúša lebo vie, že buď to výjde alebo nie, nemusí sa báť odvety.

   • HEKTOR
    18:11 19.12.2018

    Miroslav - aby ste pochopili moju myšlienku správne,mne je jasné že pvo neni jediný spôsob ochrany vzduchu...a tiež podrobne nepoznám silu pvo v pobaltí...a tak isto neni ochrana vzduchu len o letectve...ale ukrajina je momentálne špecifický príklad...ak by aj nakúpili nové lietadla-tak aké a koľko kusov ..?.lebo nakúpiť napr. tých cca 50ks f-16a by asi veľká význam nemalo-teda vlastne žiadny...bavíme sa o konflikte ukrajina vs rusko...tam si myslím nehrozí prípadný protiútok zo vzduchu na rusko...

    • dusan
     20:11 19.12.2018

     Ak je schopná ufinancovať dnešné letectvo, tak cca 50 ks modernizovaných strojov F-16 by určite zvládalo. Vzhľadom na geopolitiku si viem predstaviť, že by si Ukrajina platila len GO, prípadne modernizáciu nikde smerom k F-16V ...

     Pokiaľ viem, tak Ukrajina odmietla dar cca 20 ks FA-18. Dôvod bol jednoduchý. V tom čase potrebovala každý dolár na sfunkčnenie pozemných síl, ktoré potrebovala akútne a zavádzať nový typ bez infraštruktúry bolo sci-fi. Ale o pár rokov to už bude reálny scenár.

 • Argonaut.CZ
  17:32 19.12.2018
  • (10)

  Přání otcem myšlenky. Ukrajina má problém primárně vnitřně a ty odhodlané Ukrajince určitě mezi obdivovateli Bandery najdou. Ale hospodářsky je to neposune a čas hraje proti Ukrajině. Demografie je na tom hůře a hůře.

  Pokud se jim nepovede získat Doněck a podobně po dobrém, rozpoutají akorát další kolo občanské války vč. etnických čistek, se kterými mají Banderovci zkušenost...

 • givicz
  16:32 19.12.2018
  • (12)

  Pokud Ukrajina hrubě poruší Minské dohody (což už částečně dělá přísunem těžké bojové techniky k hranici dotyku) a zaútočí na DNR a LNR tak to skončí velkým konfliktem, který pro Ukrajinu nedopadne dobře....

  Dle rozvědky DNR Ukrajina nejenom na jihu u Mariupolu hromadí těžkou techniku ale i u Gorlovky ... dle rozvědky tam mají k průlomu nachytáno cca 120 tanků, 20 tisíc mužů ve zbrani a řádově stovky kusů těžké dělostřelecké techniky ...

  Osobně nevěřím, že stanné právo zaváděli, kvůli incidentu v Kerči... toto opatření má končit již za několik dní... stálo to hodně peněz a Porošenkovi to nijak nepomohlo v jeho prezidenstských preferencích, kdy nutně potřebuje jeho platnost prodloužit... takže bych to viděl zase na nějakou provokaci nebo útok na DNR a LNR...

  • Miroslav
   16:39 19.12.2018
   • (8)

   Skús sa vžiť do koži prezidenta ktorý nemá pod kontrolou nie nezanedbateľnú časť svojej krajiny. Ja byť v jeho postavení tak už tam stojí 100 tisíc mužov a všetka dostupná technika ktorá sa dá naštartovať.

   Keď už je reč o dohodách tak Rusko garantovalo Ukrajine územnú celistvosť a zvrchovanosť výmenou za demontáž jadrových zbraní. To sa aj stalo. Teda podľa logiky by práve Rusko malo byť prvé ktoré podporí Kyjev v jeho snahe získať kontrolu nad východnými oblasťami

   • givicz
    16:57 19.12.2018
    • (11)

    Rusko si nepřeje rozpad Ukrajiny v poslední době to řekl i Ruský ministr zahraničních věcí .. je pro ně výhodné, že proruský východ je součástí Ukrajiny....

    Rusko podporuje Minské dohody, které podepsala i Ukrajina ... je v nich napsáno , že těžká technika nebude na linii dotyku aby nedocházelo k odstřelování při kterém dochází k civilním obětem... v Minských dohodách je také napsáno, že Ukrajina východu zaručí rozsáhlou autonomii a používání Ruského jazyka ... také nesplněno..

    V současné době např. u Gorlovky má VSU převahu tak 6x až 8x nad jednotkami DNR a LNR.... v případě útoku jim zcela jistě Rusové pomohou a pro VSU to nedopadne dobře, kdy bude zcela reálně hrozit znovu rozpad Ukrajiny...

    • Miroslav
     17:17 19.12.2018

     Chápem čo chceš povedať ale primárnou úlohou ozbrojených síl je udržanie celistvosti krajiny v rámci jej hraníc, udržanie bezpečnosti a zabezpečenie riadenia a vlády nad týmto územím. A presne toto sa vôbec na východe Ukrajiny nedeje. Vláda nemá pod kontrolou. Ergo je nasadenie ozbrojených síl plne legitímne. Možno je to trochu tvrdé ale ako prezident by som nad tým vôbec nepremýšľal.

     Ako prvé by som zabezpečil vybudovanie zázemia na územiach kontrolované vládou pre utečencov (civilistov). 14 dní pred útokom by som otvoril líniu pre všetkých ktorí by chceli z týchto oblasti odísť a potom by som to tam nekompromisne zrovnal ako buldozér.

     Ako prezident by som proste nedokázal akceptovať, že si neviem urobiť poriadok vo vlastnej krajine a dovolím niekomu kúskovať krajinu za ktorú mám zodpovednosť.

     • pks_
      19:30 19.12.2018

      Takže když se třeba rozpadala ČSFR a kdyby Klaus s tím nesouhlasil, tak jsme měli vtrhnout na Slovensko a snažit se je zadržet? Opravdu?? Po tom, jak to dopadlo v Jugoslávii?

      Pokud je stát vnitřně politicky rozdělen, střídavě ve volbách vyhrává jedna a potom druhá půlka, jen té jedné půlce není nikdy vláda umožněna do konce volebního období pro odpor té druhé půlky a pokud má politické rozdělení nějakou geografickou hranici - je lépe se domluvit na rozchodu.

     • Miroslav
      19:59 19.12.2018

      pks_ : Myslím, že si pletieš pojmy a dojmy. V prvom rade, Slovensko nikdy nebolo protektorátom, závislým územím alebo súčasťou územia ČR. SR a ČR mali spoločný štát a to je zásadný rozdiel. Okrem toho, o rozdelení ČSR sa hlasovalo aj vo federálnom zhromaždení. Ty si proste pletieš únos manželky s rozvodom (aj keď dôsledky sú rovnaké, podstata je iná)

     • pks_
      20:21 19.12.2018

      Miroslav: Slovensko bylo součástí společného státu. Jedním z ústavních úkolů armády je zajistit územní integritu - tj. když se nějaká část chce trhnout, tak tam naklusat a ty horké hlavy oddělit od těla.

      Slovensko a ČR se dohodli a rozešli se po dobrém - jsem rád, že to tak bylo.

      Co by bylo, kdyby vládl v ČSFR někdo, kdo se vidí jako spasitel Československa a byl ochoten pro tuto ideu obětovat 100 000 Slováků? BTW: ČR na to samozřejmě vojensky nemělo a spíš by dostalo přes držku od poněkud horkokrevnějších Slováků :-)

     • Czertik
      22:50 19.12.2018

      Jenze miroslav, ty pises jako normalni clovek, co cti zakony a vlast. Ne jako clovek jehoz cilem je co nejdyl zustat u koryta, aby si nasosal ze statniho co nejvic, a co nejvic zneuzil statni moc pro vlastni soucasne a budouci obohaceni.
      A ze by tvoji zidly zahybala uz i jen samotna ofenziva, nemluve o riziku ze by nevysla nebo se protahla.
      Holt myslis jako normalni clovek.
      Ne jako porosenko, putin, babis.

     • givicz
      00:50 20.12.2018

      a není lepší jako prezident dodrzet co bylo dohodnuto v Minsku za asistence Ruska, Francie, Nemecka... tzn. autonomie, rusky jazyk potom volby než nějake valečne dobrodružství s nejistým výsledkem??

     • Miroslav
      09:12 20.12.2018

      Givicz: Čo sa Minských dohôd týka, tieto len konzervujú súčasný stav ktorý je dlhodobo neudržateľný. Nemám problém s tým aby Kyjev rozšíril kompetencie samosprávy východných oblastí. Problém je, že Kyjev reálne nemá nad týmito oblasťami kontrolu. A kým sa tak nestane, tak akékoľvek dohody strácajú zmysel. Ako teda tieto dohody pomohli samotnej Ukrajine? Ako pomohli východným oblastiam ktoré (vraj) bojujú za svoje záujmy? Samozrejme, pomohli civilnému obyvateľstvu ale vôbec neriešia príčiny a následky celého konfliktu.

    • skelet
     19:30 19.12.2018

     jistěže je pro ně nestabilizovaná Ukrajina výhodou. Nestabilizovaná Ukrajina znamená, že Ukrajina bude mít problémové vyjednávání s EU a NATO :)
     A jestli jim Rusko pomůže je jen otázkou. Neb bude záležet jak na něco takového bude reagovat USA. A USA nebude reagovat na ruský útok, na Ukrajinu jen, když za to něco získá. Co může Rusko nabídnout?

    • Jirosi
     13:06 20.12.2018

     Givicz: My víme co prohlašuje Ruská propaganda, nemusíš to sem stále kopírovat.
     Mnohem podstatnější je totiž co ve skutečnosti dělá. A to je podpora Separatistů, místo podporované jednoty Ukrajiny.

  • PavolR
   17:03 19.12.2018
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Rozviedka DNR už nakecala kadečo, každopádne Ukrajinci na rozdiel od Rusov nemajú čo stratiť. V prípade konfliktu by mali dosť veľkú šancu na finančnú pomoc, ktorá by ich slabému hospodárstvu bodla, naproti tomu ruské hospodárstvo by veľký konflikt mohol dostať do strmého pádu a destabilizovať vnútropolitické pomery, čo je nepríjemným dôsledkom akéhokoľvek veľkého konfliktu. Udržať "nad vodou" slabulinké Ukrajinské hospodárstvo ( pre porovnanie asi polovičné oproti českému) je omnoho menej nákladné, ako 15x väčšie ruské.

   • givicz
    17:12 19.12.2018

    Rozvědka DNR neříká nic jiného, že na určitých úsecích fronty je tolik a tolik techniky, vojáků VSU atp... a věř, že díky proruskému obyvatelstvu ty informace mají .... z čehož se dá zcela logicky usuzovat, že v těchto místech hrozí útok nejvíce ...

    Rusko ustála bez problému zahraniční misi v Sýrii (a to je daleko od jejich hranic) tak se neboj, že neustojí konflikt na východě Ukrajiny.... byla by to každopádně katastrofa pro Ukrajinu a tamní obyvatelstvo)

    • Englbert
     17:33 19.12.2018

     Neustálo bez problémů své válčení v Sýrii. Nedostávalo se jim např. moderní přesné munice asi po dvou týdnech válčení. A to je jen to co se dostalo ven.

     Ukrajinu by porazilo, ale těžce by vykrvácelo. Veřejné mínění by Putina semlelo a odsoudilo. Proto ta hybridní válka. Válka s UK je to poslední co si Putin nyní přeje a může dovolit. Rusko je slabší než se zdá.

    • Englbert
     17:39 19.12.2018

     A ještě k té Syrii. Ono je něco úplně jiného beztrestně a bez rizika bombardovat víceméně nechráněné civilní cíle a vést plnohodnotnou válku proti jiné zemi, která je sice slabší, ale má armádu.

     • givicz
      01:04 20.12.2018

      Valku v Sýrii Rusko již vyhrálo, podle poslednich zpráv se Americane již stahuji.... Rusove nemají v planu obsadit Ukrajinu mají zajem aby byl vychod soucasti Ukrajiny (stalo by to hodne penez at je radeji dotuje EU)..... jina věc je v případě poruseni dohod z Minsku a utoku na DNR, LNR pouze omezene rozpraseni utoku, což zcela jistě bude mít vliv na popularitu Porošenka a jeho kliky...

     • Jirosi
      12:50 20.12.2018

      Givicz: Před rokem 2014 ruští představitelé prohlašovali, že jim stačí jen pronájem základny na Krymu...
      Tady sázíš na poměrně špatný zdroj informací o tom co se bude dít.

    • pks_
     19:39 19.12.2018

     Jestli půjdou Rusové na Ukrajinu, tak přímo na Kyjev - aby usekli drakovi hlavu. Jestli se rozběhne ofenzíva na východ, tak bude mít jistě Porošenko sbalené kufry a letadlo s nastartovanými motory neustále připraveno. Rusové potom jen zpět vrátí Janukoviče a ten nařídí ukrajinské armádě návrat do kasáren.

     Je tam samozřejmě mnoho neznámých a vůbec to nemusí vyjít, ale určitě takový plán existuje.

     Další variata je zapojit do toho Lukašenka - ten má na Ukrajině větší popularitu, než Putin. Lukašenko již dříve prohlásil, že do Kyjeva přijede jedině traktorem a rozhodně ne v tanku.

  • apache
   15:21 21.12.2018

   DNL? LNR? Ukrajinské území, území suverénního státu. Ukrajinská armáda by měla své území osvobodit, jakmile nabude patřičných schopností, rusákům a rusofilům navzdory. Jenže ten čas ještě nepřišel.

 • Xander
  15:55 19.12.2018
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Hmm. Dufam ze sa to vyriesi v klude. Inac kazda krajina by mala vojska v pohotovosti keby sa na nedaleko hranice bojovalo. V 1991 ked bola vojna o nezavyslost Slovinska rakusania mali tiez armadu na hraniciach.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • infi
  15:32 19.12.2018
  Oblíbený příspěvek

  Pokud by k něčemu podobnému došlo, dominoval by ten, kdo bude vládnout nebi...tedy pravidlo které pořád platí od 2.světové války.

  Němci měli taky v 44-45 odhodlání na západní frontě :-)

  • Miroslav
   16:02 19.12.2018
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   To je síce pravda a ukrajinci si to uvedomujú ale Rusi veľmi dobre vedia, že také víťazstvo by bolo veľmi draho zaplatené. Ukrajina na to síce nemá ale nie je to tiež Afganistan kde neexistuje PVO

  • dusan
   22:03 19.12.2018

   Trošku blbý príklad : )
   Nemci si udržiavali prevahu vo vzduchu až do polovice roku 1944, kedy museli značnú časť letectva presunúť na západ po vylodení spojencov.

   Stalingrad či Kursk bol v znamení prevahy nemeckého letectva i keď to nebola prevaha absolútna. Napriek tomu im to nepomohlo.

   • infi
    23:29 19.12.2018

    Jak blby priklad? Pisu o zapadni fronte v letech 44-45, tedy ano po vylodeni v Normandii, predpokladam ze vetsina diskuteru, vcetne tebe a logika vi, ze zapadni fronta skoncila v roce 1940 a druha faze zacala 6.cervna 1944, takze tvoje poznamka o tom, ze nemci meli "prevahu na zapadni fronte v roce 40 az pulka 44 (tedy neco co neexistovalo) je opravdu na miste...

    I presto ze tam meli nemci technickou prevahu na zemi a poslali tam zkusene "borce" z SS, ve finale skoncili tim, ze vedli partyzanskou valku jako krysy, kdy byli schopni delat jenom presuny v lesich a v nocich jinak je amici smetli ze vzduchu. A vzhledem k tomu, ze Rusko by bylo schopne uzavrit vzdusny prostor vychodni ukrajiny, si nedelam iluze, ze by i nejmodernejsi oploty bez PVO (kterou by zase rusove vyradili pomoci systemu zeme-zeme) a vzdusne podpory (defacto neexistuje uz ted) by byli takove lepsi cvicne cile, pro jakekoli schopnejsi letectvo. Jedinne co by bylo opravdu problem je CQB ve mestech. Ale v konvencni valce armad by to bylo spise otazka hodin, nez dnu.

    • jj284b
     00:26 20.12.2018

     akurat ze takticke letectvo zapadnych spojencov utrpelo ovela vacsie skody, ako samo sposobilo.. statistiky ukazuju ze celkovo sa TacAir podielal len na cca 5% znicenej techniky, pri stratach lietadiel nasobne vyssich... len v Normandii stratili cez 8000 taktickych bombarderov pricom znicili len nieco cez 200 Nemeckych tankov zo vzduchu (aj ked piloti hlasili priam neuveritelne cisla, po preskumani oblasti bojov sa ukazalo ze to co hlasili piloti a realita sa diametralne rozchadza.. v urcitych pripadoch piloti hlasili viac znicenych tankov za den, ako mali Nemecke vojska na Zapadnom fronte tankov dokopy.. )

     • infi
      10:13 20.12.2018

      jj284b: To muze byt pravda, dulezite ale je, jaky to melo psychologicky efekt na obe strany... a hlavne nemci museli prizpusobit taktiku nepriteli a uz nemohli hrat svou hru. Samozrejme tech faktoru bylo mnohem vic a zapadni frontu v 44 nemeli sanci udrzet za zadnych okolnosti.

   • Jirosi
    12:44 20.12.2018

    Záleží co považuješ za vzdušnou převahu. Protože už před vyloděním si tam USAF létala jak chtěla. Měla u toho ztráty. Ale kolik útoků skutečně Němci zastavily¨?
    Po vylodění se nebavíš o situaci, že by Němci ztratily vzdušnou převahu. Ale o tom, že neexistovala Luftwafe. To co jim zbylo byl jen stín bývalé slávy.

 • pks_
  15:29 19.12.2018

  Doufám, že se Putinovi podaří všechno prosedět v klidu.
  Pokud dojde k vpádu do DNR/LNR a on bude brzdit vlastní armádu v "pomoci", může být také odstaven - což je asi i naivní cíl Porošenka.

  Pokud Putin padne, tak uvidíme plné silové řešení ukrajinské otázky s hranicí na Dněpru.

  USA budou s Ruskem bojovat až do posledního Ukrajince.

  • PavolR
   16:48 19.12.2018

   V prípade Putinovho pádu by bol nejaký Dneper to posledné, čo by jednotlivé strany bojujúce o moc nad Ruskom zaujímalo. Vypukla by totiž najskôr občianska vojna.

   • astor
    17:06 19.12.2018

    Jmenujte představitele potencionálních stran případné ruské občanské války, prosím. Něco jsem přehlédl?

    • PavolR
     22:22 19.12.2018

     Tak v prvom rade si Putin v posledných rokoch vybudoval 300-tisícovú súkromnú armádu, vedenú jemu bezvýhradne lojálnymi ľuďmi - Národnú gardu. Tá vedno s Čečencami a nahrabanými finančnými rezervami, za ktoré by si mohol "kúpiť" celé jednotky ruskej armády (nukleárne sily nevynímajúc) je jasným odkazom pre kohokoľvek, kto by ho chcel zbaviť moci - "Ak padnem ja, strhnem so sebou aj Rusko". A pokiaľ sa napriek tomu o to nieto pokúsi (dajme tomu armáda) tak sa Rusko ocitne tam, kde bolo pred 100 rokmi, len s tým rozdielom, že vtedy ešte nemala žiadna zo strán prístup k atomovkám.

     • astor
      05:41 20.12.2018

      V bývalém SSSR existovaly při MVD takzvaná vnitřní vojska. Zabývala se vším tím, co nemohla dělat milice nebo armáda. Z historického pohledu to bylo vlastně četnictvo. No a tato vnitřní vojska byla přejmenována na Národní gardu . Nic víc. Ale já se tázal na strany potencionální občanské války v Rusku, která prý hrozí po za a.) Po útoku na Ukropii, za b.)po smrti Putina ,za c.) nějaký další vyfabulovaný důvod, pravděpodobně lidové povstání za osvobození Borise Němcova či jiného cizího agenta.

    • Jirosi
     12:35 20.12.2018

     astor: A vy jste znal, nebo označil lidi co vedou "lidové republiky" na Ukrajině, že zrovna oni budou vůdčími?

   • pks_
    19:43 19.12.2018

    Nástupci jsou snad jedině Šojgu a Kadyrov, přičemž Kadyrov je pro většinu Ruska nepřijatelný. Pokud by armáda odstranila Putina, tak by samozřejmě provedla to, v čem jí Putin bránil - tj. tvrdou reakci na porušení Minkých dohod, jichž je Rusko garantem...

 • tryskac
  15:25 19.12.2018
  Oblíbený příspěvek

  Oceňujem zaujímavé a podrobne informácie. Ale chcelo by to viac kvalitnej redakčnej práce, nie každý je doma v azbuke. Keby ste preberali obrázky a tabuľky o napr. Čínskej problematike, tiež by ste popisky nechali v čínskom písme?

 • astor
  15:23 19.12.2018
  • (10)

  Ukrajinská odhodláná armáda? Papírový tygr. Až zaútočí na Rusa, tak dvě třetiny odhodláných vojáků změní strany konfliktu, tak jako to bylo v případě Krymu. Pak společnou rukou s Rusy vymetou banderovskou špínu až za Kyjev.

  • pks_
   15:38 19.12.2018

   Nevstoupíš 2x do stejné řeky.
   Na Ukrajině probíhá několik let intenzivní brainwashing veškerého obyvatelstva.
   Na Krymu byla vždy odlišná situace, protože byl z 90% ruský.
   Nedá se ani říci, že by poměry v DNR/LNR byly lákavé pro ostatní Ukrajince a že by to tak chtěli mít všude. Mít se jako v Rusku? to by bylo ok, ale jako v DNR/LNR - ne. Rusko pravděpodobně nemá ekonomickou sílu na integraci půlky Ukrajiny - ne při dnešních cenách ropy.

   • astor
    17:10 19.12.2018

    Dle čeho soudíte? Dle článků v Reflexu?

    • pks_
     20:06 19.12.2018

     https://www.aktualnikonflikty....

     brainwashing: obyvatelé Ukrajiny jsou pod velkým tlakem nacionalistů a modrá a žlutá prostě dominuje ...

     Na Krymu bylo proruských obyvatel 95%, navíc to bylo určité překvapení z toho, co se stalo "To přece není možné!" - máme Budapešťské memorandum ....

     Na východ od Dněpru byla populace "spíše proruská" a na západ "spíše proevropská". Všichni chtěli být přijati do EU a mít se jako v EU, jen jim nikdo neřekl, že členství bude nejdříve za 20 let. Do té doby se jim jen sebere vnitřní trh a přeruší obchod s Ruskem - budou v pozici kolonie a pokud budou stagnovat, tak se do EU nedostanou vůbec. Takže zbytek Ukrajiny po odečtení Krymu je již lehce proevropský. Navíc dnes není moment překvapení - snad jen z opakovaných planých poplachů "rusové už jdou!".

     Poměry v LNR/DNR jsou na úrovni mafiánského státu - kdo má kvér, má pravdu. Pokud jsi podnikatel a máš něco, tak skončíš svázaný ve sklepě, dokud to nevydáš.

     Má dnes Rusko na integraci Ukrajiny? Krym jim dal neskutečně zabrat! Obrovské výdaje do infrastruktury ... a ještě to neskončilo. Podívejte se na Bělorusko - to žije v míru a chudobě. Na Ukrajině - obzvláště v západní části - by museli držet silná vojska, aby si poradili s ozbrojeným odbojem ... a ten by zajišťoval trvalý přísun mrtvých domů.

     Snad jen kdyby tu integraci Ukrajiny financovala Čína, ale ta hraje svoji vlastní hru a na Ukrajině jen vyzobává rozinky.

     • premek
      23:56 21.12.2018

      Poměry v DLR/LLR nemají s tím, co uvádíte, nic společného. Jistěže tak jsou klany, které usilují o moc, ale již jen to, že tamní hořce litují vraždy chrismatického Zacharčenka, který byl jedním z nich, a Pušilina považují za za pouhou klanovou figuru, dost vypovídá o tom, na kom stojí obrana rodné hroudy a organizace civilního života pod ostřely ze západu.

  • premek
   23:47 21.12.2018

   Až příliš mnoho obyčejných Ukrajinců o tom pod karabáčem oligarchicko-neonacistického vedení sní a čeká na to jako na smilování boží.