Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

T-14 Armata na letošní moskevské přehlídce na Den vítězství; větší foto / Kremlin.ru

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ruské armády až po roce 2020. Přitom ještě nedávno ruská média mluvila o dodávkách 2300 tanků Armata do roku 2020.

První tanky Armata získá elitní a historicky slavný 1. gardový tankový pluk z 2. gardové motostřelecké tamanské divize. Divize byla původně v rámci reformy ruské armády v roce 2009 rozpuštěna, ale po roce 2013 je znovu budována.

Poprvé se 1. gardový tankový pluk osvědčil v roce 1941 v bojích u Mcenskéhu újezdu. Vrcholem druhoválečné anabáze byla bitva u Kursku, kdy pluk deset dní zadržoval německý tankový sbor a způsobil nepříteli značné ztráty. Pluk se také účastnil dobývání Berlína.

V současné době je 1. pluk vybaven tanky T-72B3. Podle deníku Izvestija, který se odvolává na informace získané na hlavním velitelství pluku, má právě 1. gardový tankový pluk vůbec jako první získat nejnovější tanky T-14 Armata. Nastane tomu ale až po roce 2020.

“1. gardový pluk byl vždy symbolem a hlavním zdrojem síly našich obrněných divizí. Byla čest zde sloužit… Mnoho důstojníků prošlo touto jednotkou a následně obsadili vedoucí pozice na ministerstvu obrany. Přezbrojení na nejnovější tanky T-14 Armata je pro členy jednotky znamením uznání. Zvedne také hrdost jednotky, protože se naváže na tradici hrdinné minulosti,” řekl veterán pluku Sergej Suvorov.

Prototyp tanku Armata si mohli poprvé prohlédnout nejvyšší ruští představitelé na výstavě Russia Arms Expo 2013.

O nové rodině ruských bojových vozidel se začalo mluvit výrazněji v roce 2012. Tehdy velitel pozemního vojska, generálplukovník Vladimir Chirkin, v rozhovoru pro rádio Echo Moskvy uvedl, že tanky Armata, bojová vozidla pěchoty Kurgaňec-25 a obrněná transportní vozidla Tajfun získá ruská armáda již v roce 2015.

V roce 2015 ruský propagandistický deník Sputnik uvedl, že vývoj tanku Armata bude dokončen v roce 2015 a masová sériová výroba začne v roce 2016. "Přesouváme se do další výzkumné a vývojové fáze projektu, který bude dokončen v roce 2015," citoval Sputnik News Vjačeslava Khalitova, náměstka generálního ředitele firmy UralVagonZavod. "V souladu s plánovanou kapacitou se očekává zahájení výroby roku 2016."

Od roku 2016 do konce roku 2020 měla ruská armáda získat 2300 bojových tanků Armata, které měly nahradit všechny aktivní hlavní bojové tanky ruské armády (především T-72). V roce 2016 ruská tisková agentura TASS přinesla zprávu o startu sériové výroby a o výrobě prvních 100 tanků Armata v letech 2017 až 2018"Navržená doba dodávky - 2017 až 2018 - se nebude měnit," uvedl tehdy pro tiskovou agenturu TASS Vjačeslav Khalitov.

"Testováni Armaty probíhá podle plánu bez jakýchkoliv problémů," řekl zase v roce 2016 Alex Tharich, zástupce ředitele Uralvagonzavod ruskému deníku Izvestija. "Sériová dodávka může začít každý moment - tak rychle, jak zákazník chce."

Nyní však i podle deníku Sputnik News nezačne výroba tanků Armata dříve než v roce 2020 a vozidel Kurganěc-25 po roce 2021. Toto datum ostatně odhadovali někteří západní odborníci (polský autor Marcin Gaweda), kteří pokládali za nemožné, aby Rusové byli schopni rak rychle vyvinout a především ubojeschopnit nový složitý zbraňový systém, jako je tank.

Není jasné, zda za divokými údaji o brzkém zavedení tanků Armata stojí především představitelé ruského průmyslu, armády, ministerstva obrany nebo média. V řadě případů divoké termíny uváděli představitelé firmy UralVagonZavod (výrobce tanků Armata), ale jejich informace nikdo z ministerstva obrany nebo armády nezpochybňoval.

Rusko tak opět dokázalo (jako v případě stíhačky T-50), že co ztrácí na síle a robustnosti průmyslové základny, to s přehledem dohání díky špičkové mediální propagandě.

Zdroj: Izvestija 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Rusové zavádějí nový protivzdušný systém S-350 Viťaz

V letošním roce skončí státní zkoušky nového protiletadlového a protiraketového kompletu středního ...

Moskevská vojenská přehlídka na Den vítězství

Na Rudém náměstí v Moskvě se 9. května konala každoroční tradiční vojenská přehlídka ke Dni ...

Ruské MiGy-35 pro Egypt

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • Olivav
  19:03 24.05.2017

  Prostě Rus i USA si jedou svoji politiku a hlavní o co jde jsou ropná pole, že? No pro rusa i námořní základna a vliv v regionu.

 • Olivav
  18:59 24.05.2017

  Slavoslav, Shania,

  asi mluvíme tom samém z různých úhlů. Přímy střet a případnou eskalaci USA vs RF nikdo nechce. Rus mlží a to se mu hodí - znejistit USA. Navíc si myslím, že i některé aspekty těchto bombardování se jim asi i hodí. Navíc IRGC ani SAA při jejich přehnané snaze v tom nechají ať si nabijou hubu.

  Minimálně je to vidět na tom jakou politiku vedou s Turkem. :) Taková hezká ukázka.

  No a proto si myslím, že letadla USA ani Izraele nenapadnou a tím pádem úvahy nad účinností jejich PVO jsou v tomto kontextu nesmysl.

 • Shania
  15:06 24.05.2017

  Olivav: ano to je ono, to je dobrodružství IRGC, tzv jejich a režimu, ne operace rusů. ty články jsou nejspíš hoax ze starších fotek, ale však uvidíme.

  v podstatě FSA s podporou US SOF vedou ofenzivu proti ISIS. a polu s další ofenzovou FSA v E.Qalamounu na SV proti ISIS.

  Ale to by samozřejmě vedlo jednak k tomu, že by se kapsa E.Q dostala z obležení. Takže v zájmu IRQC a režimu je, aby se tak nestalo.

  Problém pro FSA je ten, že skupiny, které jsou pod podporou (velením) US (což je velká část FSA v jižní syrii) mají přísný zákaz bojovat s režimem a i při obraně jsou jejich možnosti velmi omezené.

  O tom jsme tu často mluvil, o stupidní US politice zaměřit se pouze na ISIS a ignorovat vše ostatní. Jenže Trump není Obama politika se může rychle změnit a taky se mění. Takže pokud by rusové poslali do oblasti svoje SOF a podporu, riskují konfrontaci s US SOF a případně nějakou tou bombou... pokud IRGC zatlačí moc.

 • Slavoslav
  15:02 24.05.2017

  Olivav

  Však oni konzultovali aj ten nálet z 18 teho. Signalizovali konvoju aj upozornili rusov. Keďže konvoj nezastal ani nezmenil smer prišiel logicky preventívny úder. Myslíš, že sa takto bude chovať aj ruský konvoj?

  Preber si to ako chceš, ale žiadna strana nemá záujem o priamy konflikt no neviem čo ťa vedie k tomu, že USA nechá priamo ohroziť svoje jednotky len preto, že tam môžu byť Rusi ak nebudú reagovať na pokus o kontakt.

 • Olivav
  14:41 24.05.2017

  Slavoslav,

  no Turci a letadlo to je složitější příběh a RF se vypltilo neodpovědět silou atd... Naštěstí jsou dost "praktičtí" takže to tam zatím nepřešlo do konfrontacer velmocí.

  Určitě se USA nebude rozmýšlet tak jako Izrael v případě Hizbalahu apod.. a budou to "konzultovat" s Rusem. Forma je otázka, ale klidně si tomu nevěř, že si dají sakra bacha zabít Ruského vojáka. Válka je špína a mohlo by je to sakra mrzet.

  Bez ohledu na to proč tam jsou tak tam ti vojáci jsou a jsou tam po tom posledním incidentu. O dalším nevím.

  Kecy o neúčinnost PVO a podobné nesmysly nemá smysl se vůbec bavit. Jedni i druzí ví přesně co mohou a co ne. Divadlo pro ovce je jen "zvrácená realityshow".

  Přeber si to jak chceš.

 • Slavoslav
  14:11 24.05.2017

  Olivav

  Turci dali dole lietadlo a žiaden Armageddon sa nekonal a nebude sa ani kvôli pár mŕtvym pesiakom.

  Tak ako sa USA nechce zapliest s Ruskom tak sa Rusko nechce zapliest s USA a nebude vysielať konvoje ignoruje upozornenia smerom na americké pozície čo zákonite vyvolá reakciu.

  Ostatne, otvoril som jeden z tých linkov čo si dal a účel tých jednotiek je špekulácia kde sa spomína viac alternatív.

 • Olivav
  13:38 24.05.2017

  Shania a kde a kdy se to stalo?

  Myslíš tohle?
  As the US-led coalition headquarters reported, on May 18 the aircraft struck pro-Syrian government forces operating within the established de-confliction zone with Russia Northwest of al-Tanf. The statement claimed that these units posed a threat to the United States and its partners. Several servicemen were killed in the strike.
  zdroj:
  http://www.veteranstoday.com/2...

  Pokud myslíš ten z 18.5. tak právě kvůli němu se tam přesunuli výsadkáři a Specnaz. Od té doby o ničem slyšet nebylo. Pokud ano tak by mě zajímalo kdy, kde a proti komu. Možná jsi si jen splet data. Ten přesnu je zpráva z 21.5. tedy jde o reakci na údálost z 18.5..

 • Shania
  12:56 24.05.2017

  Slavoslav: a ani nebudeš, už se tak před pár dny stalo.

 • Olivav
  12:39 24.05.2017

  No pak je otázka, jestli bude PVO mlčet jako doposud?

  Teď věděli že tam Vojáci RF nejsou, ale teď už tu jistotu nemají a ví se to oficiálně. A ať je nebo není RF dle místních měřítek velmoc, tak ZHN má dostatek.

  Tady totiž končí sranda. A kde a co tam má USA dělat, že? Kdo je tam pozval a oficiálně tam přece pozemní vojska neoperují, že?

  Na tohle si dá Trump bacha.

 • Slavoslav
  12:33 24.05.2017

  Olivav

  Aby si nebol prekvapený. Ak sa Asadov konvoj bude blížiť k postaveniu americanov a nebude reagovať na výzvy tak bombardovanie skôr príde ako nie bez ohľadu na to či v ňom Rusi budú alebo nie.

  Údajne aj v tomto prípade signalizovali konvoju a až potom prišla silová akcia. A rusov upozornili ešte pred útokom.

 • Olivav
  10:40 24.05.2017

  No k tomu poslednímu náletu na Asadovce Rus odpověděl a to docela jasně. Nejde o to sestřelovat letadla. To by bylo šílené a mohlo vést ke konfliktu a ten by kontingent RF v Sýrii nemohl vyhrát. Je jich tam tak málo, že by si je Izrale Turek apod dal k snídani, pokud by nepoužili atom.

  Odpověď byla prostá a elegantní a USA už bude sakra zvažovat na koho zaútočí.

  http://www.veteranstoday.com/2...

  http://en.farsnews.com/newstex...

  http://warfiles.ru/show-153067...

  Myslíte, že budou teď tak hr na ně pálit? Na tu leteckou základnu útočili až poté co Rusy varovali. Zabít jen tak vojáka RF si netroufnou to je něco jiného než Hizbalah apod.

 • rasto12
  00:53 24.05.2017

  "https://cz.sputniknews.com/sve...
  Sputnik zas pobavil : )

  Síce je Armata v nedohľadne ... a Rusi modernizujú tanky T-72, T-80 i T-90 .. ale oficiálne čakajú na tie Armaty.
  A stále kupujú zastaralé BTR-82A, lebo nové OT je tiež v nedohľadne.

  Nejako sa Rusi zamotávajú do vlastných "objavov" ... aj nadšení proruskí priaznivci sa pýtajú prečo Rusko nezasiahlo proti poslednému americkému náletu na asadovcov. Dlhé mesiace boli "školení", že Rusi kontrolujú vzdušný priestor široko ďaleko .... a stále nič."

  Dušan neber tú Ruskú propagandu až tak vážne, lebo ani v Rusku ju neberú tak vážne. Pozri si Ruské vojenské weby. Oni vedia čo môžu a čo nie. Oni sa nehrajú na majstrov sveta. Oni síce ukázali , že prvý útok na Asadové letiská bol zbytočný a len teatrálny akt a aj druhý nedávny mediálny bol len na nejakú frakciu, ale to neriešia. To čo je v našich médiách je hlavne spravodajská hra. Predstavitelia USA hrajú svoju hru, jej výsledok je známi len im. My to zistíme , možno, až za nejaký čas.

 • J.Vraja
  13:48 23.05.2017

  Otázka také zní,kde Rusko sežene tak rychle vysoce přesné a kvalitní obráběcí stroje pro výkonnější výrobní linky.To ale znamená investice miliardy dolarů a nábor dalších stovek vyškolených odborníků.A to si myslím je otázka několika let.Osobně si myslím,že někteří ruští politici jsou velci vypravěčí,kteří nevědí,kde končí pravda a začíná pohádka.

 • Maximus
  08:33 23.05.2017

  Prorusky troll a ještě hloupý jak necky. Vrat se na sputnik a dostuduj si elementarni základy, třeba co je to inerciální navigační systém a jak moc je závislý na GPS :-))). Opravdu nechápu admina, ze takovým osobam nechává podrazet uroven diskusi na AN, která je občas na velmi solidní úrovni.
   
  Napraveno. Admin.

 • StandaBlabol
  07:38 23.05.2017

  Omny,

  to s tou Krasugou sis zrovna vymyslel? Protože takovou blbost by nenapsali snad ani na Sputniku. Tomahawk používá inerciální navigační systém, ten je nezávislí na vnějších podnětech. Prosím, můžeš popsat technický princip rušení takového systému? Nemůžeš co?

  Rusové / Syřani ani po několika týdnech žádný z těch "sestřelených" nebo podle tebe "zarušených" Tomahavků, nebo aspoň jeho trosky, neukázali. Kromě toho si dal někdo tu práci a podle satelitních snímků spočítal krátery na letišti. Pokud si pamatuju, nebylo z toho průkazné, že doletěly úplně všechny Tomahawky, o kterých to Američani tvrdí. Možná kvůli tomu, že některé cíle zasáhlo více Tomahavků. Ale těch zásahů bylo přes čtyřicet.

  Pancíř nebo Tor jsou velmi účinné systémy PVO, ale proti tomu útoku by neměli šanci. Prostě proto, že 59 Tomahawků je moc. Jeden Tor by zvládl 2 - 4 Tomahawky, takže by jich potřebovali na každý důležitý bodový cíl minimálně 15. Na pokrytí všech důležitých cílů v Sýrii by museli přisunout mnohem větší síly, než dnes.

  A to byl podle mě hlavní důvod nasazení tolik střel. Američani ukázali, že je jedno, jestli Rusové nasadí S-300, S-400 nebo S-500. Protože jsou schopní PVO zahltit.

 • Olivav
  19:19 22.05.2017

  Rase,

  natrefil jsem na toto: http://mil.toda... y/2017/Weapons52/

  vypadá to, že RF se posunula v optických systémech, ale asi to není ono. Zdá se, že na západu závislí asi už do budoucna nebudou, ale top technologii ještě nemají (ten tracking typ).

  Nevíš o tom něco více?

 • Olivav
  18:28 22.05.2017

  dusan,

  myslíš, že by kontingent RF dokázal po úspěšném sestřelu letadla/letadel NATO dlouho odolávat odvetě?

  Myslíš, že by bylo rozumné tam jedno éro poslat k zemi?

 • dusan
  18:05 22.05.2017

  Omny

  Mne to je jasné .....len reagujem na "prekvapených" čiteteľov Sputniku : )

  Ak na Sputniku dlhé mesiace prezentujú "neprekonateľnú" ruskú PVO ... tak to nechápu hlavne tí čo veria tej propagande .... a nie "normálni" ľudia. Aj ja som sa snažil to vysvetliť už dávno, že na strely s plochou dráhou letu či na nízkolietajúce stroje nemajú šancu, lebo ich ani nemajú ani zistiť bez nejakého "lietajúceho" radaru. Ale bolo to zbytočné. Už Rusi vraj majú v Sýrii jeden nový A-50U.

  "asadovci" beriem všetko čo bojuje za asada ... tam je toho tiež naozaj dosť ... od Hizbalách, polovojenských sýrskych milícii, iránskej armády a revolučných gárd, žoldákov platených Iránom z Afganistanu ..... inak o tom, že na strane povstalcov bojujú cudzinci sa opakuje stále, ale to, že na strane Asada je ich ešte viac sa veľmi nespomína ....

 • Olivav
  08:57 21.05.2017

  http://economictimes.indiatime...

  http://www.militaryfactory.com... tak horké to s přijetím není 2020? možná - zmiňují all glass cocpit a ten nemá ani poslední kus!

 • Olivav
  08:48 21.05.2017
 • KOLT
  22:04 20.05.2017

  Sokrates, víte, jaké cedule mají v norských ZOO?

  NEKRMTE TROLLY!

  Nebo tak nějak ;-)

 • Sokrates
  21:15 20.05.2017

  Omny: Nuž, musíš byť ku mne trošku zhovievavý. Ako vidíš, bystrosť nie je mojou silnou stránkou. :-)
  Ja som sa tu s Tebou vážne snažil viesť debatu o leteckej technike, lebo som si zo začiatku myslel, že máš len pár mylných informácií. Ale Tebe o žiadnu rozumnú diskusiu nejde. Ty sa tu snažíš len provokovať a zamoriť debatu pod každým článkom hlúposťami. Problém ale je, že Ty nie si ani hlúpy, ani pomýlený. Ty to celé robíš úmyselne. Inak by si nemohol prekrútiť každú jednu informáciu a interpretovať ju úplne naopak.
  Toto je posledná reakcia z mojej strany na Tvoje chabé pokusy. Zjavne som už posledný komu to nedošlo a kŕmi Tvoj pošahaný apetít.
  Síce si už odteraz s nikým príliš nepokecáš, ale aspoň sa sám môžeš utvrdzovať vo svojej pravde a nikto Ti nebude odporovať. :-)

 • dusan
  15:37 20.05.2017

  https://cz.sputniknews.com/sve...
  Sputnik zas pobavil : )

  Síce je Armata v nedohľadne ... a Rusi modernizujú tanky T-72, T-80 i T-90 .. ale oficiálne čakajú na tie Armaty.
  A stále kupujú zastaralé BTR-82A, lebo nové OT je tiež v nedohľadne.

  Nejako sa Rusi zamotávajú do vlastných "objavov" ... aj nadšení proruskí priaznivci sa pýtajú prečo Rusko nezasiahlo proti poslednému americkému náletu na asadovcov. Dlhé mesiace boli "školení", že Rusi kontrolujú vzdušný priestor široko ďaleko .... a stále nič.

 • Sokrates
  10:32 20.05.2017

  Omny: bez akéhokoľvek záujmu dehonestovať T-50 je treba priznať, že vývoj lietadla nejde príliš rýchlo. Ak Ťa zaujíma, v čom má T-50 sklz, tak ide hlavne o vývoj nového motora, ktorý bude dodaný najskôr koncom tohto roka a bude trvať minimálne 1-2 roky kým bude zalietaný. Ďalej sú to mechanizmy zbraňových šácht, pri ktorých Rusi museli požiadať o pomoc Čínu. Treťou kľúčovou vecou je integrácia zbraní, ktorá ani len nezačala. Sériová výroba sa určite budúci rok nezačne, lebo ešte majú byť vyrobené a otestované ďalšie dva prototypy. Čo je však najdôležitejšie, všetko toto závisí od podpisu zmluvy s Indiou, lebo inak budú na ďalší vývoj chýbať financie.
  V prípade množstva vyrobených F-35 a ich schopností zase zavádzaš, ako je Tvojím dobrým zvykom.

 • Slavoslav
  10:20 20.05.2017

  raziel87

  no ja to pre istotu este raz zdoraznim. Nepochybujem, ze Rusi dokazu Armatu vyrabat. Len neverim na skokove navysenie produkcie v pripade potreby ako sa to udialo v II sv.

  A aj tie domace suciastky na niecom musis vyrabat.

  k tomu zvysku. No Dobrý po ránu ;)

 • raziel87
  08:34 20.05.2017

  plný souhlas s Koltem, střízlivý názor +1

  2 Slavoslav
  před lety jsem četl stěžejní kritéria pro vývojové práce na podvozku T-14, T-15, BM-2, Koaliciju a vyprošťovák - zcela nečekaně v nich byl kladen důraz na využití domácí součástkové základny. Jak píše Fenri, Armata není žádné sci-fi - je to inovace a zušlechtění stávající koncepce, "evoluční" je jen kapsle a zrovna ta není z výrobního hlediska až tak náročná. Rusové jsou schopni produkovat i kvalitní elektronická a optická zařízení - pochopitelně s omezenou kapacitou výroby.

  Buď jak buď rus je vynalézavý! Pokud by to začlo vřít, urychleně by nedokončené věže zakryl papírovejma deskama a atrapama elektrooptickejch čidel jako na přehlídce v roce 2014 a západ by se 40km od Moskvy posral jako vždycky :-)

  2 Omny

  fakt dobrý po ránu :-D

 • KOLT
  21:48 19.05.2017

  V F-35 je tuším 5 součástek, které nevyrábí žádný z členů programu. Výrobou je přitom myšlena kompletní výroba, ne jen smontování. Žádný z nich není klíčový a všechny by prý šly nahradit, ale nikomu se do toho nechce, protože by to stálo další peníze. Nicméně v průběhu zavádění nových sérií do výroby by i tyhle díly měly být nahrazeny "domácími". Alespoň takto jsem to někde četl, ale už je to nějakou dobu, a víte, jak to chodí s pamětí...

  Proč to píšu – vojenský materiál není civilní, kde se hledí především na ekonomiku výroby. V případě USA to platí ještě víc než v případě evropských vojenských produktů. Rusko se, poměrně úspěšně, snaží o to samé. V případě potřeby skokového navýšení produkce Armat by ovšem měli problém, že se v Rusku vyrábí málo strojů, kterými by tu výrobu mohli urychlit, respektive rozjet ve velkém. Nejdřív by museli vyrobit ty stroje, pak teprve rozjet masovou produkci. Samozřejmě by to dokázali, jen by to nebylo tak rychlé, jak si mnozí myslí. Za sebe doufám, že nic takového potřeba nebude.

 • Slavoslav
  20:11 19.05.2017

  JirkaM

  ono tomu uz bude nejaky rok, ale dodavatelia pre US army mali celkom slusny pruser ked audit nasiel v elektronike rakiet cinske procesory, alebo tak nejak

 • JirkaM
  17:11 19.05.2017

  Slavoslav:

  "obavam sa, ze aj vybavenia by isla prudko dole ako by stratili kompletny pristup k zapadnym technologiam a suciastkam." - v dnešním globálním světě už nikdo nedokáže vyrobit nic složitějšího bez přístupu k technologiím zbytku světa.

  Třeba v takovém Boeingu 777 je překvapivě dost dílů z Japonska, titanové součástky z Ruska atd.

 • Slavoslav
  14:38 19.05.2017

  A zahraničných technológií? Lebo aj tie potrebuješ aj chceš navýšiť výrobu ak sa na nej podieľajú.

  No veď ja to ani nespájam. Hovoril si o sťahovaní a rozšírení výroby po vypuknutí vojny a že T34 bol hi-tech a reagujem len na to. Bola to určite obdivuhodná akcia o tom bez debaty lenže tam to bolo "len" o presune stávajúcich kapacít a vyčlenení už ďalších existujúcich v novgorode.

  Ale T34 bol typický mobilizacny tank navrhnutý aby šiel vyrábať kde tade. Prakticky šiel po výrobe prípravkov vyrábať kdekoľvek keďže potrebné technológie boli v každom ruskom závode podobného zamerania.
  Rusko sa naviac vtedy na vojnu pripravovalo a malo už pred vojnou zodpovedajúce kapacity. Minule som hľadal nejaké údaje a napr nábojov v prvých mesiacoch produkovali toľko ako až neskôr ku koncu vojny. Bola to de facto krajina s mobilizovanym priemyslom ešte pred nemeckým útokom.

  Armata bude nárokmi niekde inde a stačí jeden kľúčový komponent ktorý nepôjde vyrobiť v dostatočných množstvách, alebo nahradiť adekvátnou náhradou a buď bude produkcia obmedzená, alebo schopností obmedzené. Nič viac a nič menej.

 • fenri
  14:15 19.05.2017

  Slavo,
  ano, bavíme se o tomtéž.
  V Armatě (myslím si) mnoho zahraničních součástek nebude. IMHO jen světlocitlivé prvky termokamery a i tam si myslím, že budou rychle nahrazovány domácími.

  K T-34 - linky na něj musely vzniknout a byly to prostě kvalitativně nové linky. Nemotal bych dvě věci:
  -vývoj a zavedení T-34 do masové výroby
  -stěhování závodů.
  Ono se to do značné míry kryje, ale stěhování závodů já považuji za komplikaci zavedení výroby T-34. A zároveň něco, co v případě Armaty (zatím) není na pořadu dne. Stěhování asi jentak nenastane, už proto, že Tagil je v hlubokém vnitrozemí.

 • Slavoslav
  13:51 19.05.2017

  Fenri

  Len pre istotu, aby nedošlo k omylu. Stále sa bavíme o navyšovaní výroby v čase vojny mimo stávajúce kapacity? Ja nepochybujem, že Rusi dokážu armatúry produkovať. Či sa to zaobíde bez zahraničných súčiastok a technológií? Skôr nie.
  Či ich v prípade vojny dokážu nahradiť domácim ekvivalentom v dostatočnom množstve a bez poklesu schopností? Ja pochybujem, ale môžeš mať iný názor a ja ti ho brať nebudem keďže nie je spôsob ako by sme to tu rozriešili.

  Reagoval som len na to prirovnanie k t34 ktoré je podľa mňa chybné. Za prvé vtedy sťahovali už existujúce linky. Za druhé ten tank bol navrhnutý ako masová záležitosť kde to budú sekať po tisícoch. Za tretie nebol to žiaden hi tech a neprinášajú žiadne extra nároky na výrobu oproti predchádzajúcim modelom s ktorými by nemala skúsenosť väčšina závodov toho zamerania v Rusku.

  Nič z toho pre Armatu neplatí.

 • fenri
  13:40 19.05.2017

  Slavo: jenže ty prototypy musíte dotáhnout do seriové výroby a začít jich sekat tisíce. Armat je také dost protypů. Neobsahují nic, co by předtím Rusové nedělali. Jaké je tam zcela nová technologie? Zaměřovače, SŘP, kanon... vše stojí na stávajících technologiích a nic mimozemského na Armatě není. Myslíte, že T-90MS nemá elektrooptické stabilizované zaměřovače? Že nemá dynamickou či aktivní ochranu? Co konkrétně je na Armatě tak zásadně výrobně jiné? Jsou to jinak poskládané (IMHO velmi chtře) stávající věci.

 • Omny
  12:20 19.05.2017

  zavěr tohoto článku je nesmyslný, dehonestující stejně jako názory některých příspěvků tady. Mně by zajímalo včem jako T-50 by měl mít skluz a včem ztrácí na síle průmyslové základny, už jenom tomuto výrazu nerozumím.
  První vzlet 2010, doposud vyrobeno cca 9 létajících prototypů, podle mne zkoušky jdou naopak velmi rychle a sériová výroba má začít snad v příštím roce. Srovnáme li to se zdlouhavým vývojem F-22, nelze rozhodně konstatovat, že by něco trvalo dlouho. rom toho výroba "slavné" F-22 je ukončena...což o něčem svědčí...
  tolik opěvovaná F-35 je sice vyrobená v nějakém počtu 150 kusů, ale stále se objevují velké problémy s tímto letadlem, nelze rozhodně tvrdit, že F-35 je hotové letadlo....krom toho tohle letadlo neumí manévrovat, v souboji na blízkou vzdálenost je téměř bez šance proti stávajícím ruským strojům.

 • Slavoslav
  10:06 19.05.2017

  Fenri

  Lenže to hovoríš o výrobe prototypov. Celkovo bol t34 hodnotený Malysevom ako jednoduchší na výrobu bez potreby prestavby tovární. A áno porovnávam s druhým prototypom. Mení to ale niečo na Malysevom vyjadrení?

  Zváranie tak veľkých celkov a hrubých platní si vyskúšali napr na t35 kde čelné hrubé platy boli zvárané a celkovo tu technológiu mi zvládnutú a nahrádzali nitovanie aj na iných strojoch.

  Čo sa týka prevodoviek, motorov a mizernej kvality výroby stým bojovali všetky ich tanky. To nebol problém náročnej výroby t34 oproti iným dovtedy vyrábaným strojom, ale mizernej úrovne kvality ruskej výroby a detským chybám čerstvo zavedenej konštrukcie. Alebo iným tankom stačili, motory s horšími toleranciami či kvalitou materiálov? T34 sa ale dal vyrábať aj za tých podmienok moderná elektronika ťažko.

  Inak ťahať do toho po x-ty raz CSR má aký zmysel? Bavíme sa o tom čo priniesol t34 nové pre ruský priemysel, nie pre ten náš.

  A stále je podstatný rozdiel sťahovať existujúce výrobné linky do už fungujúcich závodov vs stavať úplne nové výrobné linky čo ako obdivuhodné bolo to sťahovanie.

 • fenri
  09:37 19.05.2017

  Slavo, v tomtéž článku:

  "Výroba se potýkala díky nezvládnuté technologii se značnými obtížemi. Tlusté 45 milimetrové čelní pláty se musely složitě ohýbat na obrovském lisu vcelku apod. V lednu byl hotov první a v únoru druhý stroj. Stroje ale dostaly kanony L-11 vz. 1938/39"
  Vy popisujete stav A.) z pozdější doby, za B.) šlo o komparaci s jiným typem.Bavíme se o situaci, kdy se továrny nějaký čas připravovaly na výrobu téčka a najednou hrozilo, že se bude muset vyrábět jiný tank (kvůli Kulikovi). Bylo by od vás fér, nevtrhávat citáty z kontextu a neposouvat tak jejich význam.

  Ani Armata neobsahuje technologie, se kterými by Rusové nepracovali již dříve. Jde jen o jejich množství a sladění.
  Znovu: odlévání a svařování věží a velkých pancéřových celků prostě byla v té době technologie, kterou neuměl každý. Ani strojírenská velmoc, jakou ČSR nepochybně byla, vyráběla tanky o 1.5 generace za téčkem. Čili téčka na tu dobu a na sovětský průmysl byl špičkový výrobek. Dodavatelé technologií nezvládali dodávat potřebné díly v potřebné kvalitě. Bojovalo se s motory, s převodovkami, se vším. Zavedení masové výroby Téček, navíc v situaci chaosu v zemi, odvodů, stěhování továren... prostě byl tvrdý oříšek.

 • Slavoslav
  08:35 19.05.2017

  Fenri

  Ešte vyberám z tvojho linku

  "Naproti tomu lidový komisař těžkého průmyslu Malyšev uvítal u T-32 možnost výroby bez velkých zásahů do chodu továren"

  T32 = t34 takže asi tak tvoje vlastné zdroje o náročnosti toho ktorého tanku na zavádzanie nových technológii

 • Slavoslav
  08:28 19.05.2017

  Fenri

  Rusi prešli na zváranie u väčšiny svojich tankov cca od polovice 30 tých rokov kde nahradili práve to nitovanie. V 41 to nebola pre ruský priemysel žiadna novinka a bol na ňu pripravený prakticky každý ich traktorový závod. Zvárané veže tu boli zdá sa mi ešte skôr. Odlievanie veži mali odskúšané aj predtým, to si ešte doma overím.

  A pozri si ako to sťahovanie tovární prebiehalo. Existujúce vybavenie sa presúvalo už do existujúcich tovární ktoré boli na podobnú výrobu zvyknuté a malo vyškolený personál. Naviac vždy aspoň jedna z tovární išla naplno kým sa druhá sťahovala. Nechcem tým zmenšovať nasadenie rusov a nesporný úspech pri presune existujúcich tovární, ale dávať to ako príklad pre možnosť rýchleho navýšenia výroby armat v prípade vojny je to mimo.

  Na t34 nebolo v 41 om nič hi-tech čo by na priemysel kladlo extra nároky oproti dovtedy vyrábanej technike.

 • PavolR
  07:43 19.05.2017

  ... a neopomínajme hlavne nutnosť úrovne výcviku posádok. Je jedno, koľko by bolo teoreticky možné pri akomkoľvek "potení krvi" vyrobiť T-14 a v akej kvalite, keď niet ľudí, čo by zvládli ovládanie všetkých systémov , bez čoho je to iba iba mobilný kanón, ktorý na "ručnikársky" spôsob dokáže ísť z bodu A do bodu B a tam ostreľovať cieľ C.

  V koncepcii masovosti výroby a dostupnosti vhodných posádok je T-34 spomedzi tankov posledných 30-40 rokov podobný najskôr T-72. Čiže, keby sa Rusi ocitli v situácii, kedy by im fakt tieklo do topánok, začali by výrobné linky masovo chŕliť tanky T-72 (v takej modifikácii/iách, akú by im aktuálna dostupnosť systémov dovolila).
  Pre porovnanie - na začiatku 2. svetovej disponovali Sovieti tankmi, s ktorými si Nemci mali sakramentský problém poradiť, no pre ich konštrukčnú náročnosť ich už ďalej nevyrábali.

 • fenri
  07:37 19.05.2017

  Slavo: T-34 vznikl v době, kdy standardem byly malé, nýtované tanky. U Téčka se musely odlévat a svařovat (na tu dobu) obrovské konstrukční celky. Kolik věží Téčka by se zvládlo odlévat a svařovat v ČSR? Ohýbaly se tlusté pancéřové pláty na velkých lisech atd. Tenkrát to nebyla tuctovka. A myslím, že pro tehdejší průmysl byla výroba téčka srovnatelnou výzvou, jakou je pro ten dnešní výroba Armat.

  https://www.valka.cz/12644-T-3...

 • Slavoslav
  04:59 19.05.2017

  fenri

  pozor, ako pisem bol to skvely tank co sa tyka uzitnej hodnoty, ale co na nom bolo hi-tech co by ho vyrobne tak vyznamne odlisovalo od predchadzajucich tankov vyrabanych/vyvinutych v ZSSR?

  tiez myslim hi-tech na schopnosti ich priemyslu, a T34 vyrobne nebol narocnejsi ako predtym produkovane tanky. Bol konstrukcne jedoduchsi, nemal zvysene naroky na presnost vyroby, nezavadzal nejake nove vyznamne technologie pri vyrobe snad okrem vacsieho podielu zvarania co bol trend vsade a sovieti to mali vyskusane uz davno pred jeho zavedenim do vyzbroje. To je vlastne aj dovod preco bol tak uspesny, dokazali ho chrlit v masovych seriach vdaka vyrobnej jednoduchosti.

  bol to presne opacny koncept masoveho tanku oproti takej armate

 • fenri
  23:27 18.05.2017

  Mohl by tomu dementovy s avaterem z Ábíčka někdo vysvětlit rozdíl, mezi radikální komunistkou Morgherini, maoistou Barrosem či standardním komoušem Schultzem a dřevním kapitalismem, který dnes panuje v Rusku?
  Já vím, je to marný, je to marný, marný... Ale to Vašovsko-Polednovské stvoření je i mimo rámec základních termínů...

 • fenri
  22:56 18.05.2017

  Slavo: T-34 nebyl high-tech? Tak proč, proboha, československý předválečný průmysl (a fakt jsme ve zbrojařství a strojírenství nehrálu druhou ligu) nebyl schopen nasek pár set až pár tisíc kousků tanků, které by se bojovou efektivitou alespoň zdálky daly srovnat s T-34.
  High tech myslím v kontextu na schopnosti domácího průmyslu.

 • dusan
  22:33 18.05.2017

  Slavoslav

  Keby sa Rusi snažili vyrábať za 2.SV kvalitne ... tak by toho asi veľa nevyrobili : )

  Kvalita produkcie bola všeobecne katastrofálna celé tridsiate roky ... lebo v dvadsiatich rokoch si komunisti "uspešne" zlikvidovali takmer všetkých vedcov a inžinierov. To sa začalo naprávať až na prelome 20-tich a 30-tich rokov v spolupráci hlavne s USA a VB.

  Začiatkom 30-tich rokov bola kvalita výroby tankovej techniky úplne katastrofálna a väčšina výrobkov bolo tak vhodných do šrotu. To sa samozrejme postupne zlepšovalo, ale kvalita bola i tak nízka i v roku 1941. Pri evakuácii na prelome rokov 41/42 sa kvalita znovu stalo zúfalou. Ono tá výroba mrznúcich robotníkov v nezastrešených halách bola síce oslavou ľudského ducha a odhodlania sovietskeho človeka, ale každý technik vie, že v takých podmienkach sa vyrábať kvalitne nedá.... a ani sa nevyrábalo. Ale fronta bola vďačná za každý tank čo bol schopný sa aspoň navagónovať ..... čo nebola samozrejmosť .... a vykonať tie dve-tri akcie než bol zničený ...
  A keďže sa tých tankov na frontu valilo celkom dosť (i keď často bez vybavenia, núdzovými benzínovými motormi z tankov radu BT a pod.) tak to bolo pre ČA veľkým prínosom a kvalitu nebolo kedy riešiť ..

  Tá sa postupne zvyšovala, ale prijateľnú úroveň dosiahla cca rok pred koncom vojny.

  Skrátka Rusi na kvalitu nehľadeli ... a v danej dobe a za daných podmienok urobili dobre.

 • Slavoslav
  20:46 18.05.2017

  fenri

  T34 nebol ziadny hi-tech ani v tej dobe. Ano bol to vynikajuci tank, ale s mizernou kvalitou spracovania a de facto na vyrobu jednoduchsi ako predtym vyrabane tanky rady BT ktore boli zlozitejsie a museli zvladnut aj jazdu bez pasov. A pocas vojny bol zjednodusovany ako to len slo.

  Tiez v tej dobe ZSSR nemal ziadnu nudzu o zapadne technologie a dostal to co chcel.

  Spominam si ako som cital o preberani vykresovej dokumentacie k zbraniam co sa mali vyrabat licencne v CSSR. Nasi konstrukteri prekreslovali vykresy a doplnali tolerancie pretoze na ruskych bol vzdy hruby rozmer a "pripilovka" to je koncept ktory pri Armate uz nepouzijes i ked nepochybujem, ze vo vojne by produkciu navysovali bez ohladu na vsetko no urcite by to nesekali ako bata cvicky a kvalita vyroby a obavam sa, ze aj vybavenia by isla prudko dole ako by stratili kompletny pristup k zapadnym technologiam a suciastkam.

 • dusan
  20:23 18.05.2017

  strikehawk

  Vaše tvrdenie nedokazuje akosi nič ...

  Každá fabrika väčšinou využíva stroje aké potrebuje .. nie vždy potrebuje superšpičkové ... a supedrahé. Mnohým stačia "obyčajné" ...

  I v mnohých špičkových svetových firmách slúžia vedľa moderných strojov i staré 50-ročné "šroty" .... a slúžia dobre. Špičkové stroje si musia na seba zarobiť .. a preto musia "makať" stále a na náročných výrobkoch. Ale často stačia - hlavne pri kusovej výrobe - i staršie stroje ku ktorým sú samozrejme zväčša starí fachmani, ktorí to vyrobia skôr ako by to nejaký mlaďas naprogramoval do NC stroja.

  Skôr sa zdá, že u výrobcu je skôr problém s "bordelom" v riadení a manažovaní ako v strojnom vybavení .... ak najskôr predstaviteľ spoločnosti hrdo vyhlasuje, že "Armata sa začne vyrábať sériovu v roku 2018" a o pár mesiacov to posunú na za rok 2020 ... t.j. o tri roky, tak je evidentné, že tam čosi nesedí .... už pri prvom vyhlásení musel vedieť, že trepe dve na tri ....

  Či išlo o nejaké *pumpovanie" ruského štátneho rozpočtu inak vysoko zadlženej firmy pri financovaní Armaty či niečo iné neviem posúdiť .... ale je isté, že to nie je normálne.

  Je inak zaujímavé, že v podobne "bordelárskom" zbrojnom priemysle Ukrajiny, kde dokonca i generáli oficiálne kritizujú svojich výrocov, je možný "zázrak" v tom, že vývoj nového stroja An-132 prebehol úspešne za dva roky.

  Riešenie tejto záhady je jednoduché. Ukrajinský projekt riadia Saudi, isto s xy-špičkovými odborníkmi zo západu, ktorí nepoznajú miestne ruské či ukrajinské "zvyky" a majú iné priority pri manažovaní projektu.

  To isté by zrejme pomohlo i Rusom .... tak ako im "západniari" robia poriadok v automobilovom priemysle ... tak by vedeli i v tom zbrojnom.

  Vedia to i samozrejme Rusi či Ukrajinci ... ale domáci oligarchovia uprednostňujú zväčšia svoje záujmy .... a pokým nie je tlak ... tak je bližšia košela ako kabát .. hrabe sa hlavne do vlastného vrecka.

 • Kozlus
  19:57 18.05.2017

  Kruan: Myslis to tak, aby nebylo 20% (nebo kolik) obyvatel zavislych na potravinovych listkach jako v juesej?

 • Kozlus
  19:55 18.05.2017

  fenri: nove delo a nabijeci automat ma zvladat delsi munici, proto to nepujde dat do starsich tanku bez upravy nabijeciho mechanizmu.

  jj284b: Podivej se na tu vez celne. Jo, je siroka, na to ze je bezosadkova, ale celne musis trefit delo, nebo par (15?)centimetru okolo, abys znicil delo a nabijeni. To je uzka centralni cast a okolo je, na obe strany, APS a vsechna elektronika senzoru, zadymovani, anteny,...
  http://www.militaryaerospace.c...
  Tady je Stryker. Delo je sice jen 105mm, ale co tam chces celne trefovat? U T-14 to bude resene podobne, nebo si myslis, ze tam otaci naboj okolo vsech os?

  Jasne, zasah stranou od kanonu zrusi nejake senzory, ale to na vsem, co takhle trefis. U veze s posadkou je ten nejvice pancerovanej prostor o rad vetsi, tedy i vaha. O odolnosti ze strany nemluvme, protoze tohle nezname a na T-14 je zase potreba pancerovat znacne mensi prostor.

  Pancerovana kapsle pro posadku: O cem to vlastne mluvime? Dle vsech zaberu tam neni zadna kapsle vlozena do zakladniho pancire, ale je to to stejne, jako normalni bojovej prostor ridice jinych tanku, jen je to sirsi a vejdou se tam 3 lidi. Jasne, je to vrstvenej pancir, ale ten dneska pouzivaji vsichni a celni plocha podvozku se stejne musi pancerovat cela. zboku ten prostor ridice stejne musime vice chranit taky.

 • Mindas
  19:27 18.05.2017

  To Kruan: Bolsevici? Dobre rano...

 • Kruan
  18:56 18.05.2017

  A opět bolševici nabírají zpoždění ve vývoji moderních technologií, měli by se raději starat o prioritní dodávky např. základních potravin zuboženému obyvatelstvu, alespoň tak, aby nedopadli jako posledně.

Stránka 1 z 2