Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

T-14 Armata na letošní moskevské přehlídce na Den vítězství; větší foto / Kremlin.ru

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ruské armády až po roce 2020. Přitom ještě nedávno ruská média mluvila o dodávkách 2300 tanků Armata do roku 2020.

První tanky Armata získá elitní a historicky slavný 1. gardový tankový pluk z 2. gardové motostřelecké tamanské divize. Divize byla původně v rámci reformy ruské armády v roce 2009 rozpuštěna, ale po roce 2013 je znovu budována.

Poprvé se 1. gardový tankový pluk osvědčil v roce 1941 v bojích u Mcenskéhu újezdu. Vrcholem druhoválečné anabáze byla bitva u Kursku, kdy pluk deset dní zadržoval německý tankový sbor a způsobil nepříteli značné ztráty. Pluk se také účastnil dobývání Berlína.

V současné době je 1. pluk vybaven tanky T-72B3. Podle deníku Izvestija, který se odvolává na informace získané na hlavním velitelství pluku, má právě 1. gardový tankový pluk vůbec jako první získat nejnovější tanky T-14 Armata. Nastane tomu ale až po roce 2020.

“1. gardový pluk byl vždy symbolem a hlavním zdrojem síly našich obrněných divizí. Byla čest zde sloužit… Mnoho důstojníků prošlo touto jednotkou a následně obsadili vedoucí pozice na ministerstvu obrany. Přezbrojení na nejnovější tanky T-14 Armata je pro členy jednotky znamením uznání. Zvedne také hrdost jednotky, protože se naváže na tradici hrdinné minulosti,” řekl veterán pluku Sergej Suvorov.

Prototyp tanku Armata si mohli poprvé prohlédnout nejvyšší ruští představitelé na výstavě Russia Arms Expo 2013.

O nové rodině ruských bojových vozidel se začalo mluvit výrazněji v roce 2012. Tehdy velitel pozemního vojska, generálplukovník Vladimir Chirkin, v rozhovoru pro rádio Echo Moskvy uvedl, že tanky Armata, bojová vozidla pěchoty Kurgaňec-25 a obrněná transportní vozidla Tajfun získá ruská armáda již v roce 2015.

V roce 2015 ruský propagandistický deník Sputnik uvedl, že vývoj tanku Armata bude dokončen v roce 2015 a masová sériová výroba začne v roce 2016. "Přesouváme se do další výzkumné a vývojové fáze projektu, který bude dokončen v roce 2015," citoval Sputnik News Vjačeslava Khalitova, náměstka generálního ředitele firmy UralVagonZavod. "V souladu s plánovanou kapacitou se očekává zahájení výroby roku 2016."

Od roku 2016 do konce roku 2020 měla ruská armáda získat 2300 bojových tanků Armata, které měly nahradit všechny aktivní hlavní bojové tanky ruské armády (především T-72). V roce 2016 ruská tisková agentura TASS přinesla zprávu o startu sériové výroby a o výrobě prvních 100 tanků Armata v letech 2017 až 2018"Navržená doba dodávky - 2017 až 2018 - se nebude měnit," uvedl tehdy pro tiskovou agenturu TASS Vjačeslav Khalitov.

"Testováni Armaty probíhá podle plánu bez jakýchkoliv problémů," řekl zase v roce 2016 Alex Tharich, zástupce ředitele Uralvagonzavod ruskému deníku Izvestija. "Sériová dodávka může začít každý moment - tak rychle, jak zákazník chce."

Nyní však i podle deníku Sputnik News nezačne výroba tanků Armata dříve než v roce 2020 a vozidel Kurganěc-25 po roce 2021. Toto datum ostatně odhadovali někteří západní odborníci (polský autor Marcin Gaweda), kteří pokládali za nemožné, aby Rusové byli schopni rak rychle vyvinout a především ubojeschopnit nový složitý zbraňový systém, jako je tank.

Není jasné, zda za divokými údaji o brzkém zavedení tanků Armata stojí především představitelé ruského průmyslu, armády, ministerstva obrany nebo média. V řadě případů divoké termíny uváděli představitelé firmy UralVagonZavod (výrobce tanků Armata), ale jejich informace nikdo z ministerstva obrany nebo armády nezpochybňoval.

Rusko tak opět dokázalo (jako v případě stíhačky T-50), že co ztrácí na síle a robustnosti průmyslové základny, to s přehledem dohání díky špičkové mediální propagandě.

Zdroj: Izvestija 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Rusové zavádějí nový protivzdušný systém S-350 Viťaz

V letošním roce skončí státní zkoušky nového protiletadlového a protiraketového kompletu středního ...

Moskevská vojenská přehlídka na Den vítězství

Na Rudém náměstí v Moskvě se 9. května konala každoroční tradiční vojenská přehlídka ke Dni ...

Ruské MiGy-35 pro Egypt

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  22:04 20.05.2017

  Sokrates, víte, jaké cedule mají v norských ZOO?

  NEKRMTE TROLLY!

  Nebo tak nějak ;-)

  Sokrates, víte, jaké cedule mají v norských ZOO?

  NEKRMTE TROLLY!

  Nebo tak nějak ;-)

 • Sokrates
  21:15 20.05.2017

  Omny: Nuž, musíš byť ku mne trošku zhovievavý. Ako vidíš, bystrosť nie je mojou silnou stránkou. :-) Ja som sa tu s Tebou vážne snažil viesť debatu o leteckej technike, lebo som ...Zobrazit celý příspěvek

  Omny: Nuž, musíš byť ku mne trošku zhovievavý. Ako vidíš, bystrosť nie je mojou silnou stránkou. :-)
  Ja som sa tu s Tebou vážne snažil viesť debatu o leteckej technike, lebo som si zo začiatku myslel, že máš len pár mylných informácií. Ale Tebe o žiadnu rozumnú diskusiu nejde. Ty sa tu snažíš len provokovať a zamoriť debatu pod každým článkom hlúposťami. Problém ale je, že Ty nie si ani hlúpy, ani pomýlený. Ty to celé robíš úmyselne. Inak by si nemohol prekrútiť každú jednu informáciu a interpretovať ju úplne naopak.
  Toto je posledná reakcia z mojej strany na Tvoje chabé pokusy. Zjavne som už posledný komu to nedošlo a kŕmi Tvoj pošahaný apetít.
  Síce si už odteraz s nikým príliš nepokecáš, ale aspoň sa sám môžeš utvrdzovať vo svojej pravde a nikto Ti nebude odporovať. :-)Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:37 20.05.2017

  https://cz.sputniknews.com/sve... Sputnik zas pobavil : ) Síce je Armata v nedohľadne ... a Rusi modernizujú tanky T-72, T-80 i ...Zobrazit celý příspěvek

  https://cz.sputniknews.com/sve...
  Sputnik zas pobavil : )

  Síce je Armata v nedohľadne ... a Rusi modernizujú tanky T-72, T-80 i T-90 .. ale oficiálne čakajú na tie Armaty.
  A stále kupujú zastaralé BTR-82A, lebo nové OT je tiež v nedohľadne.

  Nejako sa Rusi zamotávajú do vlastných "objavov" ... aj nadšení proruskí priaznivci sa pýtajú prečo Rusko nezasiahlo proti poslednému americkému náletu na asadovcov. Dlhé mesiace boli "školení", že Rusi kontrolujú vzdušný priestor široko ďaleko .... a stále nič.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  10:32 20.05.2017

  Omny: bez akéhokoľvek záujmu dehonestovať T-50 je treba priznať, že vývoj lietadla nejde príliš rýchlo. Ak Ťa zaujíma, v čom má T-50 sklz, tak ide hlavne o vývoj nového motora, ...Zobrazit celý příspěvek

  Omny: bez akéhokoľvek záujmu dehonestovať T-50 je treba priznať, že vývoj lietadla nejde príliš rýchlo. Ak Ťa zaujíma, v čom má T-50 sklz, tak ide hlavne o vývoj nového motora, ktorý bude dodaný najskôr koncom tohto roka a bude trvať minimálne 1-2 roky kým bude zalietaný. Ďalej sú to mechanizmy zbraňových šácht, pri ktorých Rusi museli požiadať o pomoc Čínu. Treťou kľúčovou vecou je integrácia zbraní, ktorá ani len nezačala. Sériová výroba sa určite budúci rok nezačne, lebo ešte majú byť vyrobené a otestované ďalšie dva prototypy. Čo je však najdôležitejšie, všetko toto závisí od podpisu zmluvy s Indiou, lebo inak budú na ďalší vývoj chýbať financie.
  V prípade množstva vyrobených F-35 a ich schopností zase zavádzaš, ako je Tvojím dobrým zvykom.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:20 20.05.2017

  raziel87 no ja to pre istotu este raz zdoraznim. Nepochybujem, ze Rusi dokazu Armatu vyrabat. Len neverim na skokove navysenie produkcie v pripade potreby ako sa to udialo v II ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87

  no ja to pre istotu este raz zdoraznim. Nepochybujem, ze Rusi dokazu Armatu vyrabat. Len neverim na skokove navysenie produkcie v pripade potreby ako sa to udialo v II sv.

  A aj tie domace suciastky na niecom musis vyrabat.

  k tomu zvysku. No Dobrý po ránu ;)Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  08:34 20.05.2017

  plný souhlas s Koltem, střízlivý názor +1 2 Slavoslav před lety jsem četl stěžejní kritéria pro vývojové práce na podvozku T-14, T-15, BM-2, Koaliciju a vyprošťovák - zcela ...Zobrazit celý příspěvek

  plný souhlas s Koltem, střízlivý názor +1

  2 Slavoslav
  před lety jsem četl stěžejní kritéria pro vývojové práce na podvozku T-14, T-15, BM-2, Koaliciju a vyprošťovák - zcela nečekaně v nich byl kladen důraz na využití domácí součástkové základny. Jak píše Fenri, Armata není žádné sci-fi - je to inovace a zušlechtění stávající koncepce, "evoluční" je jen kapsle a zrovna ta není z výrobního hlediska až tak náročná. Rusové jsou schopni produkovat i kvalitní elektronická a optická zařízení - pochopitelně s omezenou kapacitou výroby.

  Buď jak buď rus je vynalézavý! Pokud by to začlo vřít, urychleně by nedokončené věže zakryl papírovejma deskama a atrapama elektrooptickejch čidel jako na přehlídce v roce 2014 a západ by se 40km od Moskvy posral jako vždycky :-)

  2 Omny

  fakt dobrý po ránu :-DSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:48 19.05.2017

  V F-35 je tuším 5 součástek, které nevyrábí žádný z členů programu. Výrobou je přitom myšlena kompletní výroba, ne jen smontování. Žádný z nich není klíčový a všechny by prý šly ...Zobrazit celý příspěvek

  V F-35 je tuším 5 součástek, které nevyrábí žádný z členů programu. Výrobou je přitom myšlena kompletní výroba, ne jen smontování. Žádný z nich není klíčový a všechny by prý šly nahradit, ale nikomu se do toho nechce, protože by to stálo další peníze. Nicméně v průběhu zavádění nových sérií do výroby by i tyhle díly měly být nahrazeny "domácími". Alespoň takto jsem to někde četl, ale už je to nějakou dobu, a víte, jak to chodí s pamětí...

  Proč to píšu – vojenský materiál není civilní, kde se hledí především na ekonomiku výroby. V případě USA to platí ještě víc než v případě evropských vojenských produktů. Rusko se, poměrně úspěšně, snaží o to samé. V případě potřeby skokového navýšení produkce Armat by ovšem měli problém, že se v Rusku vyrábí málo strojů, kterými by tu výrobu mohli urychlit, respektive rozjet ve velkém. Nejdřív by museli vyrobit ty stroje, pak teprve rozjet masovou produkci. Samozřejmě by to dokázali, jen by to nebylo tak rychlé, jak si mnozí myslí. Za sebe doufám, že nic takového potřeba nebude.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:11 19.05.2017

  JirkaM

  ono tomu uz bude nejaky rok, ale dodavatelia pre US army mali celkom slusny pruser ked audit nasiel v elektronike rakiet cinske procesory, alebo tak nejak

  JirkaM

  ono tomu uz bude nejaky rok, ale dodavatelia pre US army mali celkom slusny pruser ked audit nasiel v elektronike rakiet cinske procesory, alebo tak nejak

 • JirkaM
  17:11 19.05.2017

  Slavoslav: "obavam sa, ze aj vybavenia by isla prudko dole ako by stratili kompletny pristup k zapadnym technologiam a suciastkam." - v dnešním globálním světě už nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:

  "obavam sa, ze aj vybavenia by isla prudko dole ako by stratili kompletny pristup k zapadnym technologiam a suciastkam." - v dnešním globálním světě už nikdo nedokáže vyrobit nic složitějšího bez přístupu k technologiím zbytku světa.

  Třeba v takovém Boeingu 777 je překvapivě dost dílů z Japonska, titanové součástky z Ruska atd.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:38 19.05.2017

  A zahraničných technológií? Lebo aj tie potrebuješ aj chceš navýšiť výrobu ak sa na nej podieľajú. No veď ja to ani nespájam. Hovoril si o sťahovaní a rozšírení výroby po ...Zobrazit celý příspěvek

  A zahraničných technológií? Lebo aj tie potrebuješ aj chceš navýšiť výrobu ak sa na nej podieľajú.

  No veď ja to ani nespájam. Hovoril si o sťahovaní a rozšírení výroby po vypuknutí vojny a že T34 bol hi-tech a reagujem len na to. Bola to určite obdivuhodná akcia o tom bez debaty lenže tam to bolo "len" o presune stávajúcich kapacít a vyčlenení už ďalších existujúcich v novgorode.

  Ale T34 bol typický mobilizacny tank navrhnutý aby šiel vyrábať kde tade. Prakticky šiel po výrobe prípravkov vyrábať kdekoľvek keďže potrebné technológie boli v každom ruskom závode podobného zamerania.
  Rusko sa naviac vtedy na vojnu pripravovalo a malo už pred vojnou zodpovedajúce kapacity. Minule som hľadal nejaké údaje a napr nábojov v prvých mesiacoch produkovali toľko ako až neskôr ku koncu vojny. Bola to de facto krajina s mobilizovanym priemyslom ešte pred nemeckým útokom.

  Armata bude nárokmi niekde inde a stačí jeden kľúčový komponent ktorý nepôjde vyrobiť v dostatočných množstvách, alebo nahradiť adekvátnou náhradou a buď bude produkcia obmedzená, alebo schopností obmedzené. Nič viac a nič menej.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:15 19.05.2017

  Slavo, ano, bavíme se o tomtéž. V Armatě (myslím si) mnoho zahraničních součástek nebude. IMHO jen světlocitlivé prvky termokamery a i tam si myslím, že budou rychle nahrazovány ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo,
  ano, bavíme se o tomtéž.
  V Armatě (myslím si) mnoho zahraničních součástek nebude. IMHO jen světlocitlivé prvky termokamery a i tam si myslím, že budou rychle nahrazovány domácími.

  K T-34 - linky na něj musely vzniknout a byly to prostě kvalitativně nové linky. Nemotal bych dvě věci:
  -vývoj a zavedení T-34 do masové výroby
  -stěhování závodů.
  Ono se to do značné míry kryje, ale stěhování závodů já považuji za komplikaci zavedení výroby T-34. A zároveň něco, co v případě Armaty (zatím) není na pořadu dne. Stěhování asi jentak nenastane, už proto, že Tagil je v hlubokém vnitrozemí.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:51 19.05.2017

  Fenri Len pre istotu, aby nedošlo k omylu. Stále sa bavíme o navyšovaní výroby v čase vojny mimo stávajúce kapacity? Ja nepochybujem, že Rusi dokážu armatúry produkovať. Či sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Len pre istotu, aby nedošlo k omylu. Stále sa bavíme o navyšovaní výroby v čase vojny mimo stávajúce kapacity? Ja nepochybujem, že Rusi dokážu armatúry produkovať. Či sa to zaobíde bez zahraničných súčiastok a technológií? Skôr nie.
  Či ich v prípade vojny dokážu nahradiť domácim ekvivalentom v dostatočnom množstve a bez poklesu schopností? Ja pochybujem, ale môžeš mať iný názor a ja ti ho brať nebudem keďže nie je spôsob ako by sme to tu rozriešili.

  Reagoval som len na to prirovnanie k t34 ktoré je podľa mňa chybné. Za prvé vtedy sťahovali už existujúce linky. Za druhé ten tank bol navrhnutý ako masová záležitosť kde to budú sekať po tisícoch. Za tretie nebol to žiaden hi tech a neprinášajú žiadne extra nároky na výrobu oproti predchádzajúcim modelom s ktorými by nemala skúsenosť väčšina závodov toho zamerania v Rusku.

  Nič z toho pre Armatu neplatí.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:40 19.05.2017

  Slavo: jenže ty prototypy musíte dotáhnout do seriové výroby a začít jich sekat tisíce. Armat je také dost protypů. Neobsahují nic, co by předtím Rusové nedělali. Jaké je tam zcela ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo: jenže ty prototypy musíte dotáhnout do seriové výroby a začít jich sekat tisíce. Armat je také dost protypů. Neobsahují nic, co by předtím Rusové nedělali. Jaké je tam zcela nová technologie? Zaměřovače, SŘP, kanon... vše stojí na stávajících technologiích a nic mimozemského na Armatě není. Myslíte, že T-90MS nemá elektrooptické stabilizované zaměřovače? Že nemá dynamickou či aktivní ochranu? Co konkrétně je na Armatě tak zásadně výrobně jiné? Jsou to jinak poskládané (IMHO velmi chtře) stávající věci.Skrýt celý příspěvek

 • Omny
  12:20 19.05.2017

  zavěr tohoto článku je nesmyslný, dehonestující stejně jako názory některých příspěvků tady. Mně by zajímalo včem jako T-50 by měl mít skluz a včem ztrácí na síle průmyslové ...Zobrazit celý příspěvek

  zavěr tohoto článku je nesmyslný, dehonestující stejně jako názory některých příspěvků tady. Mně by zajímalo včem jako T-50 by měl mít skluz a včem ztrácí na síle průmyslové základny, už jenom tomuto výrazu nerozumím.
  První vzlet 2010, doposud vyrobeno cca 9 létajících prototypů, podle mne zkoušky jdou naopak velmi rychle a sériová výroba má začít snad v příštím roce. Srovnáme li to se zdlouhavým vývojem F-22, nelze rozhodně konstatovat, že by něco trvalo dlouho. rom toho výroba "slavné" F-22 je ukončena...což o něčem svědčí...
  tolik opěvovaná F-35 je sice vyrobená v nějakém počtu 150 kusů, ale stále se objevují velké problémy s tímto letadlem, nelze rozhodně tvrdit, že F-35 je hotové letadlo....krom toho tohle letadlo neumí manévrovat, v souboji na blízkou vzdálenost je téměř bez šance proti stávajícím ruským strojům.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:06 19.05.2017

  Fenri Lenže to hovoríš o výrobe prototypov. Celkovo bol t34 hodnotený Malysevom ako jednoduchší na výrobu bez potreby prestavby tovární. A áno porovnávam s druhým prototypom. ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Lenže to hovoríš o výrobe prototypov. Celkovo bol t34 hodnotený Malysevom ako jednoduchší na výrobu bez potreby prestavby tovární. A áno porovnávam s druhým prototypom. Mení to ale niečo na Malysevom vyjadrení?

  Zváranie tak veľkých celkov a hrubých platní si vyskúšali napr na t35 kde čelné hrubé platy boli zvárané a celkovo tu technológiu mi zvládnutú a nahrádzali nitovanie aj na iných strojoch.

  Čo sa týka prevodoviek, motorov a mizernej kvality výroby stým bojovali všetky ich tanky. To nebol problém náročnej výroby t34 oproti iným dovtedy vyrábaným strojom, ale mizernej úrovne kvality ruskej výroby a detským chybám čerstvo zavedenej konštrukcie. Alebo iným tankom stačili, motory s horšími toleranciami či kvalitou materiálov? T34 sa ale dal vyrábať aj za tých podmienok moderná elektronika ťažko.

  Inak ťahať do toho po x-ty raz CSR má aký zmysel? Bavíme sa o tom čo priniesol t34 nové pre ruský priemysel, nie pre ten náš.

  A stále je podstatný rozdiel sťahovať existujúce výrobné linky do už fungujúcich závodov vs stavať úplne nové výrobné linky čo ako obdivuhodné bolo to sťahovanie.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:37 19.05.2017

  Slavo, v tomtéž článku: "Výroba se potýkala díky nezvládnuté technologii se značnými obtížemi. Tlusté 45 milimetrové čelní pláty se musely složitě ohýbat na obrovském lisu ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo, v tomtéž článku:

  "Výroba se potýkala díky nezvládnuté technologii se značnými obtížemi. Tlusté 45 milimetrové čelní pláty se musely složitě ohýbat na obrovském lisu vcelku apod. V lednu byl hotov první a v únoru druhý stroj. Stroje ale dostaly kanony L-11 vz. 1938/39"
  Vy popisujete stav A.) z pozdější doby, za B.) šlo o komparaci s jiným typem.Bavíme se o situaci, kdy se továrny nějaký čas připravovaly na výrobu téčka a najednou hrozilo, že se bude muset vyrábět jiný tank (kvůli Kulikovi). Bylo by od vás fér, nevtrhávat citáty z kontextu a neposouvat tak jejich význam.

  Ani Armata neobsahuje technologie, se kterými by Rusové nepracovali již dříve. Jde jen o jejich množství a sladění.
  Znovu: odlévání a svařování věží a velkých pancéřových celků prostě byla v té době technologie, kterou neuměl každý. Ani strojírenská velmoc, jakou ČSR nepochybně byla, vyráběla tanky o 1.5 generace za téčkem. Čili téčka na tu dobu a na sovětský průmysl byl špičkový výrobek. Dodavatelé technologií nezvládali dodávat potřebné díly v potřebné kvalitě. Bojovalo se s motory, s převodovkami, se vším. Zavedení masové výroby Téček, navíc v situaci chaosu v zemi, odvodů, stěhování továren... prostě byl tvrdý oříšek.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:35 19.05.2017

  Fenri Ešte vyberám z tvojho linku "Naproti tomu lidový komisař těžkého průmyslu Malyšev uvítal u T-32 možnost výroby bez velkých zásahů do chodu továren" T32 = t34 takže ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Ešte vyberám z tvojho linku

  "Naproti tomu lidový komisař těžkého průmyslu Malyšev uvítal u T-32 možnost výroby bez velkých zásahů do chodu továren"

  T32 = t34 takže asi tak tvoje vlastné zdroje o náročnosti toho ktorého tanku na zavádzanie nových technológiiSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:28 19.05.2017

  Fenri Rusi prešli na zváranie u väčšiny svojich tankov cca od polovice 30 tých rokov kde nahradili práve to nitovanie. V 41 to nebola pre ruský priemysel žiadna novinka a bol na ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Rusi prešli na zváranie u väčšiny svojich tankov cca od polovice 30 tých rokov kde nahradili práve to nitovanie. V 41 to nebola pre ruský priemysel žiadna novinka a bol na ňu pripravený prakticky každý ich traktorový závod. Zvárané veže tu boli zdá sa mi ešte skôr. Odlievanie veži mali odskúšané aj predtým, to si ešte doma overím.

  A pozri si ako to sťahovanie tovární prebiehalo. Existujúce vybavenie sa presúvalo už do existujúcich tovární ktoré boli na podobnú výrobu zvyknuté a malo vyškolený personál. Naviac vždy aspoň jedna z tovární išla naplno kým sa druhá sťahovala. Nechcem tým zmenšovať nasadenie rusov a nesporný úspech pri presune existujúcich tovární, ale dávať to ako príklad pre možnosť rýchleho navýšenia výroby armat v prípade vojny je to mimo.

  Na t34 nebolo v 41 om nič hi-tech čo by na priemysel kladlo extra nároky oproti dovtedy vyrábanej technike.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:43 19.05.2017

  ... a neopomínajme hlavne nutnosť úrovne výcviku posádok. Je jedno, koľko by bolo teoreticky možné pri akomkoľvek "potení krvi" vyrobiť T-14 a v akej kvalite, keď niet ľudí, čo by ...Zobrazit celý příspěvek

  ... a neopomínajme hlavne nutnosť úrovne výcviku posádok. Je jedno, koľko by bolo teoreticky možné pri akomkoľvek "potení krvi" vyrobiť T-14 a v akej kvalite, keď niet ľudí, čo by zvládli ovládanie všetkých systémov , bez čoho je to iba iba mobilný kanón, ktorý na "ručnikársky" spôsob dokáže ísť z bodu A do bodu B a tam ostreľovať cieľ C.

  V koncepcii masovosti výroby a dostupnosti vhodných posádok je T-34 spomedzi tankov posledných 30-40 rokov podobný najskôr T-72. Čiže, keby sa Rusi ocitli v situácii, kedy by im fakt tieklo do topánok, začali by výrobné linky masovo chŕliť tanky T-72 (v takej modifikácii/iách, akú by im aktuálna dostupnosť systémov dovolila).
  Pre porovnanie - na začiatku 2. svetovej disponovali Sovieti tankmi, s ktorými si Nemci mali sakramentský problém poradiť, no pre ich konštrukčnú náročnosť ich už ďalej nevyrábali.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:37 19.05.2017

  Slavo: T-34 vznikl v době, kdy standardem byly malé, nýtované tanky. U Téčka se musely odlévat a svařovat (na tu dobu) obrovské konstrukční celky. Kolik věží Téčka by se zvládlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavo: T-34 vznikl v době, kdy standardem byly malé, nýtované tanky. U Téčka se musely odlévat a svařovat (na tu dobu) obrovské konstrukční celky. Kolik věží Téčka by se zvládlo odlévat a svařovat v ČSR? Ohýbaly se tlusté pancéřové pláty na velkých lisech atd. Tenkrát to nebyla tuctovka. A myslím, že pro tehdejší průmysl byla výroba téčka srovnatelnou výzvou, jakou je pro ten dnešní výroba Armat.

  https://www.valka.cz/12644-T-3... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4