Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství

Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství
Výroba hliníkových profilů / depositphotos.com (Zvětšit)

Evropská unie intenzivně pracuje na ochraně klimatu, zdražování emisních povolenek a nových normách pro motorová vozidla. Tyto unijní regulace v kombinaci s bezprecedentně vysokými cenami elektřiny vedou k uzavírání energeticky náročných podniků na evropském území. Jejich přesun do zahraničí odporuje úmyslu posílit domácí kapacity pro zpracování strategických nerostných surovin a negativně ovlivňuje dodavatelské řetězce pro evropský obranný průmysl.

„Většina surovin potřebných pro výrobu vojenského materiálu se dnes v zemích EU netěží nebo se těží minimálně,“ připomíná Jiří Hynek, šéf české Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Klíčové suroviny Evropa dováží z Afriky a z Asie. „Řada chemikálií, ale i celulóza potřebná pro výrobu střelného prachu, se dováží z Číny. Je nedostatek syntetického kaučuku a jeho ceny jsou astronomické. Titan se dovážel z Ruska, stejně tak chrom a nikl.“

Pod velký tlak se navíc dostává výroba mědi, oceli, zinku a navíc energeticky velmi náročného hliníku. Poptávka po hliníku se v souvislosti s energetickou transformací ve světě přitom do roku 2050 zdvojnásobí. Jeho složitý výrobní postup ale zatěžují environmentálními problémy. Podle Mezinárodní energetické agentury byla jeho výroba v roce 2021 zodpovědná za přibližně tři procenta přímých průmyslových emisí na světě.

Celosvětová spotřeba hliníkových polotovarů podle internetových stránek Investment Monitor v následujícím desetiletí vzroste o 33 milionů tun na 120 milionů tun v roce 2030. Očekává se, že do roku 2050 se celosvětová poptávka zvýší na 179 milionů tun ročně. Nejvyšší růst poptávky patrně zaznamená odvětví dopravy, a to z důvodu dekarbonizačních regulací a přechodu od vozidel poháněných spalovacími motory k elektromobilům. Spotřeba hliníku v tomto průmyslovém sektoru se zvýší z 20 milionů tun v roce 2020 na 32 milionů tun v roce 2030. Většina tohoto růstu bude pocházet z Číny (33 %), Severní Ameriky (22 %) a Evropy (19 %).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.

Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem ...

Elektromobilita: Ukázková kolektivní stupidita

Pascal Canfin, předseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.