Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Tank T-14 Armata; větší foto / Kremlin.ru 

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních bojových tanků (MBT), ale i dalších bojových vozidel na jednotné platformě. Hlavními uchazeči je ukrajinský typ T-84 Oplot-M, jihokorejský K2 Black Panther a nejnovější ruský tank T-14 Armata.

Páteř indické armády tvoří 1000 moderních ruských tanků T-90S a licenčně vyráběných tanků T-90 Bhishma, které kombinují ruské, indické a francouzské technologie. Papírově moderní je také 248 domácích tanků Arjun Mk1 a především 118 novějších Arjun Mk2. Program tanku Arjun však provázejí katastrofální technické problémy a zdržení, není tedy jasné, jaká je skutečná bojeschopnost tanků Arjun.

S počtem 2140 kusů je v indické armádě nejhojněji zastoupen sovětský tank T-72, resp. indická verze T-72M1 Ajeya Mk1 / Mk2 a neurčitý počet tanků Combat Improved Ajeya, což je verze Ajeya Mk2 využívající komponenty z polského tanku PT-91 Twardy.

Nové tanky FRCV nahradí právě T-72 všech verzí. Jak je však u všech velkých indických vojenských tendrů nechvalně známo, dají se očekávat mnohaleté odklady a politické kotrmelce“. Ostatně indické ministerstvo obrany před několika dny objednalo 1000 nových motorů (nebyl ale uveden typ) pro své tanky T-72, které bude vyrábět domácí továrna Engine Factory Avadi (EFA).

Pro program FRCV Rusové nabízejí svůj tank T-14 Armata, resp. pásovou platformu Armata. Právě možnost nákupu tanků Armata (podle neoficiálních zpráv) má být předmětem diskuze probíhající šestidenní návštěvy náčelníka štábu indické armády generála Bipina Rawata v Rusku. Rawata se setká s nejvyššími představiteli ruské vlády, armády i průmyslu a bude jednat zejména o technické podpoře a servisu ruských zbraní v Rusku, především stíhacích letadel MiG-29K a Su-30MKI.

„Návštěva je dalším milníkem a impulsem k posilování strategického partnerství mezi Indií a Ruskem, a umožní pokročit ve vojenské spolupráci na další úroveň,“ uvedlo indické ministerstvo obrany v tiskovém prohlášení. Podle indických médií se diskuze povedou o možných dodávkách Armat do indické armády, ale je třeba dodat, že indická armáda ani indické ministerstvo obrany oficiálně zájem o tank Armata neprojevilo.

Jak si všímá deník The Diplomat, návštěva Rawata se shoduje s dnešní vrcholnou schůzkou indického premiéra Naréndra Módího a ruského prezidenta Vladimira Putina v indickém Dillí, při které byla podepsána dohoda o dodávkách pěti pluků ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf pro indickou armádu. Obří obchod má hodnotu 5,5 miliardy dolarů.

Putin a Módí navíc podepsali dokument o rozsáhlém a dlouhodobém plánu rusko-indické spolupráce v řadě dalších oborů. Ruská jaderná agentura Rosatom například získala zakázku na výstavbu šesti jaderných reaktorů v Indii.

Indická armáda již v listopadu 2017 vydala žádost o informace (RFI) k programu FRCV. Nicméně zatím není známo, kdy indická armáda vydá směrodatnou žádost o nabídku (RFP) a oficiálně odstartuje program FRCV. K nákupu tanků FRCV a odvozených vozidel (především bojových vozidel pěchoty) dojde někdy v příštím desetiletí. Podle dřívejších informací to má být v letech 2025 až 2027.

Prozatím se díky RFI ví, že hmotnost nového indického tanku musí být 50 tun (±15%) a základní pásová platforma poslouží k vývoji nové generace bojových vozidel. Kanón musí být ráže 120 mm nebo 125 mm (životnost 600 výstřelů), rychlost palby šest až osm ran za minutu. Posádka je tříčlenná nebo čtyřčlenná. Požaduje se identifikace cíle velikosti tanku ve dne na 5000 m a v noci na 3500 m. Čelní pancíř (v rozsahu 60°) musí poskytovat ochranu minimálně 800 mm RHAe a podvozek odolnost proti výbuchu 15 kg TNT.

V současné době se o program FRCV kromě Ruska zajímá Ukrajina s tankem T-84 Oplot-M a jihokorejský K2 Black Panther. Výhodou tanku Oplat-M je nízká cena a nepochybně také ochota Ukrajiny podělit se o své technologie. Výhodou K2 Black Panther je prostý fakt, že jde v současnosti o nejmodernější a aktivní službou ověřený MBT. Výhodou ruského T-14 Armata je zejména, pokud se podaří dotáhnout vývoj do konce, perspektivnost celé konstrukce a fakt, že na základě platformy Armata lze vyvinout různá bojová vozidla, jak požaduje indická armáda.

Pro Indii je však problém administrativa Donalda Trumpa, která pohrozila Indii sankcemi, pokud nakoupí ruské systémy S-400 Triumf nebo jiné ruské „velké“ zbraně (jednotková cena 15 milionů dolarů a výše). Ostatně na konci záři již Spojené státy uvalily sankce na čínskou armádu, protože nakoupila ruské stíhačky Su-35S a právě systémy S-400.

Americký Kongres totiž loni schválil zákon CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act), který má Rusko „potrestat“ za jeho vojenské angažmá na Ukrajině a za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb. Zákon hrozí zavedením ekonomických sankcí proti každému, včetně států, kdo uzavře zbrojní kontrakt s ruskými firmami.

Ať Indie koupí jakýkoliv tank, je naprosto jisté, že bude požadovat kompletní přesun výroby do Indie, včetně transferu know-how. Jisté je také použití indických technologií a součástek, protože Indie nemá zájem jen nakupovat cizí vojenskou techniku, ale především vybudovat vlastní nezávislý vojenský průmysl.

Zdroj: The Diplomat

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bitevní Apache a dopravní Chinooky pro indické letectvo

Premiérový let indického bitevního vrtulníku AH-64E Apache proběhl ve výrobních závodech firmy ...

Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na ...

Ruská armáda tanky Armata nechce. Zde jsou důvody:

Na ruských serverech stále rezonuje silné rozčarování nad rozhodnutím vicepremiéra pro ...

Tank Challenger 2 Black Knight pro britskou armádu?

Britský koncern BAE Systems na výstavě vojenských pozemních vozidel DVD 2018 (Defence Vehicle ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Martin23
  16:50 12.10.2018

  Pro RiMr71

  Mohu vědět o čem mluvíte?
  To , že USA vyznávají agresivní obchodní diplomacii je věc, kterou není třeba dále vůbec řešit.
  Že Indie s RF spolupracuje mnohem těsněji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro RiMr71

  Mohu vědět o čem mluvíte?
  To , že USA vyznávají agresivní obchodní diplomacii je věc, kterou není třeba dále vůbec řešit.
  Že Indie s RF spolupracuje mnohem těsněji než s kýmkoliv jiným je taktéž evidentní.

  Takže otázkou je pouze to, proč tě to tak irituje (česky sere)?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:00 10.10.2018

  ...Fakte (nejen) tvé příspěvky jsou důkazem existence multiversa s paralelními světy, protože ty evidentně žiješ v nějakém jiném paralelním vesmíru, kde to je všechno pravda...

  ...Fakte (nejen) tvé příspěvky jsou důkazem existence multiversa s paralelními světy, protože ty evidentně žiješ v nějakém jiném paralelním vesmíru, kde to je všechno pravda...

 • Fakta_pouze_
  20:45 09.10.2018

  Opravdu to nevypadá, že by Indové přecházeli masivně k US či západu jak si to tu mnozí zbožně přáli a......pro Rusko je to bezpochyby úspěch prodej S -400. Teď to vypadá, že Indie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu to nevypadá, že by Indové přecházeli masivně k US či západu jak si to tu mnozí zbožně přáli a......pro Rusko je to bezpochyby úspěch prodej S -400. Teď to vypadá, že Indie koupí T-14 a kdoví jak to dopadne s tendrem na stíhačky (Mig -35)

  a postoj USA? místo toho aby se férově snažili konkurovat svými zbrojními systémy tak se potupně uchylují k néférovým praktikám - hrozí sankcemi těm kdo si od RUska něco koupí - není v tom nic jiného než pomoc vlastním firmám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:43 08.10.2018

  kocour

  a kde tam vidis rozpor s Dzinovym prispevkom?

  kocour

  a kde tam vidis rozpor s Dzinovym prispevkom?

 • flanker.jirka
  20:16 08.10.2018

  dante1: vůbec bych se nezlobil, pokud by se K2 začala montovat v Nošovicích pro AČR místo trapných "kombíků"
  Indický průmysl bude ješte dlouho zavislý na dodaných technologiích, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dante1: vůbec bych se nezlobil, pokud by se K2 začala montovat v Nošovicích pro AČR místo trapných "kombíků"
  Indický průmysl bude ješte dlouho zavislý na dodaných technologiích, je jen málo států co dokáží opravdu něco inovovat a vymyslet.
  Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  18:43 08.10.2018

  Tak jak tohle dopadne si netroufám odhadovat jelikož u Indů co platí dneska může být už zítra jinak.Co se týká kvality nabízených tanků, tak za mě vede K2.Oplot už dneska není to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak tohle dopadne si netroufám odhadovat jelikož u Indů co platí dneska může být už zítra jinak.Co se týká kvality nabízených tanků, tak za mě vede K2.Oplot už dneska není to nejmodernější a v době kdy se bude nákup realizovat ,tím tuplem.T-14 sice je moderní ale je to už hodně velká exotika ,hlavně je tank zatím pořád ještě ve vývoji a má stále spoustu problémů které se rusům kdo ví jestli někdy podaří odstranit.Otázkou taky je jestli by indický průmysl vůbec zvládl výrobu tak moderních hraček jako je K2 nebo T-14 .
  Skrýt celý příspěvek

 • kocour
  16:19 08.10.2018

  Dzine, toto vyšlo nedávno zde na AN...

  Irácké novin Al Ghad Press zase uvedly (leden 2018), že během bojů proti IS v Mosulu bylo vyřazeno z boje 60 tanků Abrams. Není však ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dzine, toto vyšlo nedávno zde na AN...

  Irácké novin Al Ghad Press zase uvedly (leden 2018), že během bojů proti IS v Mosulu bylo vyřazeno z boje 60 tanků Abrams. Není však jasné, zda jde jen o poškozené tanky nebo neopravitelné tanky.

  Na satelitním obrázku (viz níže) základny irácké 9. obrněné divize na základně Tádží z února letošního roku pak lze vidět 80 tanků Abrams, z nichž mnohé jsou zjevně poškozené nebo částečně rozmontované.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  12:30 08.10.2018

  Dotkl bych se dvou věcí.

  Indie. Zde je to s nimi seriál na pokračování. Ač se různě tvrdí, kolik tisíc T-90 má Indie ve výzbroji, nějaká přesná čísla se dají těžko dohledat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dotkl bych se dvou věcí.

  Indie. Zde je to s nimi seriál na pokračování. Ač se různě tvrdí, kolik tisíc T-90 má Indie ve výzbroji, nějaká přesná čísla se dají těžko dohledat. Zatím to vypadá, že Indové mají velký problém s rozběhem licenční výroby a většina je řešena dodávky z Ruska buď přímo tanků, nebo "sad", které Indové následně smontují. Obě strany se navzájem obviňují, kdy Indové tvrdí, že za vše může neochota a neplnění závazků ze strany Rusů a Rusové, že za vším je liknavost a neprofesionalita ze strany Indů.

  Co jsme dohledal realizaci dodávek T-90 pro indickou armádu. První je série 310 kusů. Část z ní (186) měla být realizována smontováním "sad" v Indii, ale vypadá to, že se jedná o kompletní dodávku z Ruska. Dle Indie Rusko porušilo dohodu o transféru technologií, Rusko zastává výše zmíněný názor. Na to navazuje dodávka 347 tanků, před kterou ale měla být další skupina, která se ovšem nerealizovala. Oněch 347 tanků mělo být postaveno licenčně v Indii, ale reálně byla část přímo dodána z Ruska a část se opět měla smontovat ze "sad" v Indii (obvykle se udává rozdělení 124/223). Po této dodávce se měla už konečně rozběhnout licenční výroba v Indii a co jsem dohledal, tak objednávka byla na 250 tanků. Ovšem jak a zda byla realizována jsme nikde nenašel resp. údaje se pohybují od desítek po dvě stovky kusů.

  Celkem to tedy vypadá, že Indie má nyní 657 T-90 dodaných z Ruska jako kus či "stavebnice" plus určitý počet z licenční výroby, která by se měla potýkat s problémy. Podle původních plánu měla Indie disponovat cca 1500 T-90, takže se u dodaných pohybujeme někde u 1/3 - 1/2 plánu.

  Dají se dohledat další stížnosti Indů na Rusi, třeba že jim Rusko nechce předat zdrojové kódy pro software v SŘP a díky tomu ho nemohou upravit pro novou munici a musí tak stále nakupovat z Ruska starou (konkrétně 3VBM17 Mango), že dodané PTŘS Invar v roce 2006 byly nepoužitelné a dodávka se musela zopakovat, že Rusko nechce převést technologie pro výrobu tankových hlavní a pancířů a dělá obstrukce atd. přičemž Rusové se většinou brání tím, jak bylo výše zmíněno, tedy (ne)schopnostmi Indů a jejich průmyslu. Celkově tak celý proces nákupu a výroby T-90 pro Indii není nijak dobrý, spíše naopak.


  Irák. Důvod, proč Irák nakupuje T-90 je jiný, než že by jim "IS Abramsy vybouchal". Ztráty Abramsů ve službách Iráku jsou většinou značně nadsazované. Reálně to vypadá, že v první části konfliktu bylo v rámci bojů nenávratně ztraceno 6 Abramsů, které byly nahrazeny nákupem stejného množství z USA. Následně se uvádí vyřazení několik desítek Abramsů v pozdějších bojích, ale informací o nenávratných ztrátách je opět poskrovnu. Vypadá to, že nenávratných bojových ztrát budou spíše jednotky, než desítky kusů.

  Většina "ztrát" by měla připadat spíše provoz, kdy značné množství Abramsů je "uzemněno" právě z důvodů nutných oprav vzniklých běžným používáním. Náklady na jejich znovuzprovozňování je možná důvod, proč výrobce stáhl podporu pro irácké Abramsy (byť on to odůvodňuje bezpečnostním rizikem). Schopnost Iráku je následně udržet v provozu je velmi nízká. Irák se také snažil v roce 2014 získat dalších 175 Abramsů, ale přes podporu administrativi USA to kongres zablokoval a Irák se tak musel poohlédnout po nákupech jinde. Spíše tyto věci vedly k nákupu T-90, než nějaké masivní ztráty v boji.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:13 08.10.2018

  TO žvatlání o tom jak jsou rusáci v kosmoprůmyslu světoví je taková prča... třeba ve světle prvního dnešního bezproblémového boosteru F9 přistání na LZ4, cca metr od ideálního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TO žvatlání o tom jak jsou rusáci v kosmoprůmyslu světoví je taková prča... třeba ve světle prvního dnešního bezproblémového boosteru F9 přistání na LZ4, cca metr od ideálního bodu...
  Ale pokračujte, rád se pobavím. Jen bacha na vrtačku... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  19:59 07.10.2018

  Cernakus - jasne, spacex o nosnosti klame a vsetci velky zakaznici im to zeru len ty si ich prekukol. Zatial realita je taka ze Falcon uz preukazatelne zvladol skoro 7.1 t na GTO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus - jasne, spacex o nosnosti klame a vsetci velky zakaznici im to zeru len ty si ich prekukol. Zatial realita je taka ze Falcon uz preukazatelne zvladol skoro 7.1 t na GTO aj s naslednym pristatim prveho stupna (aj ked predpokladam s nizsim apogeom tak ze si viac musel odmakat samotný satelit) a 5.3 tony na GTO 35400x918 km aj s naslednym pristatim I. stupna, co je len tesne pod udavanou maximalnou nosnostou na GTO s navratom prveho stupna 5500 kg.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  16:44 07.10.2018

  A proč ne zrovna ta Armata. Je to moderní podvozková platforma pro vozidla různých typů. Netuším, jaká je % shoda dílů mezi jednotlivými typy, ale primárně tak byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A proč ne zrovna ta Armata. Je to moderní podvozková platforma pro vozidla různých typů. Netuším, jaká je % shoda dílů mezi jednotlivými typy, ale primárně tak byla navržena.

  Pro zemi jako Indie s její roztříštěností typů techniky by bylo jedině výhodou, když se obsluhy naučí jednu věc/typ a ten pak budou udržovat stále stejně dokola.

  Rusko by s prodejem potíže mít nemělo, je to přeci jen tank (žádná extra revoluce se nekoná). Je to moderní stroj s dálkově ovládanou věží - koncept nového eurotanku, bude patrně stejný.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:47 06.10.2018

  A ještě poznámka k tomu, že M1 TTB byl vyhodnocen, jako projekt vadný, svědčí o tom, že autor tohoto výroku nezná historii M1 TTB, natož T-14 a jeho předchůdců.

  A ještě poznámka k tomu, že M1 TTB byl vyhodnocen, jako projekt vadný, svědčí o tom, že autor tohoto výroku nezná historii M1 TTB, natož T-14 a jeho předchůdců.

 • semtam
  21:27 06.10.2018

  Tak mnozí si sem přišli vydělat a někteří i nadělat.

  Ohledně kopie M1 TTB (mimochodem, slovo kopie má význam něco okopírovat bez tvůrčích zásahů.

  Cesta k T-14 má velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak mnozí si sem přišli vydělat a někteří i nadělat.

  Ohledně kopie M1 TTB (mimochodem, slovo kopie má význam něco okopírovat bez tvůrčích zásahů.

  Cesta k T-14 má velmi bohatou historii vývoje, konceptů, apod. Pokud se podíváme na postupný vývoj a výzkum tanků v SSSR a posléze v Rusku, tak návaznost je zřejmá. Object 195 byl zahájen v roce 1988, před ním existovali projekty, na které Object. 195 navazoval, prvopočátek najdeme již v 70. letech v projektu "Tema 101", který měl za úkol vyvinout tank nové generace. Pár zajímavých odkazů najdete zde:

  http://btvt.narod.ru/3/obj780....

  Otázka pro kecálky, máte nějaké alespoň minimálně relevantní data, že můžete tvrdit, že Indie-Rusko má krachující projekty. Doposud jsem tu nečetl ani jeden, ale keců hodně. Pokud už chcete na toto reagovat, tak také poprosím o projekty India-jiní a jejich úspěšnost a neúspěšnost, aby se dalo skutečně zhodnotit, kdo je úspěšný a kdo neúspěšný. Jinak se jedná jen o keci v kleci, bez relevantních argumentů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:21 06.10.2018

  Platformu Armata bych tak nepodceňoval, pokud vím vyvolala reakci v celém NATO....

  Soudit cokoliv na základě tendru v zemi rozdělené na středověké vládnoucí kasty, prolezlé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Platformu Armata bych tak nepodceňoval, pokud vím vyvolala reakci v celém NATO....

  Soudit cokoliv na základě tendru v zemi rozdělené na středověké vládnoucí kasty, prolezlé korupcí a 80ti procentní negramotností obyvatel ??? Jste v pořádku?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:15 06.10.2018

  Hurvo: celý svět se snaží dělat bezosadkove věže a robotizované stroje, to budete mít co dělat jim vymluvit, že je to špatná koncepce. Co takhle důvod menšího obestavěného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo: celý svět se snaží dělat bezosadkove věže a robotizované stroje, to budete mít co dělat jim vymluvit, že je to špatná koncepce. Co takhle důvod menšího obestavěného prostoru a tím více hmotnosti pancíře na kapsli pro osádku?
  Ještě že Vás tu máme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  19:57 06.10.2018

  overitzda0
  Možná, kdybyste věnoval více pozornost čtení, tak by vám došlo, že jsem jen a pouze reagoval na dřívější nesmyslný komentář a uváděl fakta na pravou míru.

  overitzda0
  Možná, kdybyste věnoval více pozornost čtení, tak by vám došlo, že jsem jen a pouze reagoval na dřívější nesmyslný komentář a uváděl fakta na pravou míru.

 • Superme
  19:34 06.10.2018

  Cernakus - Přečti si knihu o Muskovi a nemel hov*a. Fakt miluju tyhle komunistický nuly, co v životě nic nedokázali a maj tu drzost napadat člověka, který z ničeho vytvořil firmu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus - Přečti si knihu o Muskovi a nemel hov*a. Fakt miluju tyhle komunistický nuly, co v životě nic nedokázali a maj tu drzost napadat člověka, který z ničeho vytvořil firmu na jejíž rakety giganti jako boeing neumí adekvátně zareagovat. A o tvém Rusku a Číně ani nemluvím ;) Ti tohle nebudou mít ani až Musk bude na Marsu :D
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  19:33 06.10.2018

  hurvo
  To netuším, ale napr. termokamera Anakat-2 od Švabe by podľa výrobcu mala byť schopná rozpoznať človeka na 15km a cieľ velkosti nákladného auta na 40km. Vzhľadom na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo
  To netuším, ale napr. termokamera Anakat-2 od Švabe by podľa výrobcu mala byť schopná rozpoznať človeka na 15km a cieľ velkosti nákladného auta na 40km. Vzhľadom na efektívnu diaľku paľby tanku resp. možné ohrozenia, si myslím že Švabe je schopný vyrobiť termokameru plne postačujúcu pre potreby MBT.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:27 06.10.2018

  Petris> Ano , vdaka sankciam. A dosahuju tohorocne zameriavace , parametre Sosny-U s francuzskou termokamerou?

  Petris> Ano , vdaka sankciam. A dosahuju tohorocne zameriavace , parametre Sosny-U s francuzskou termokamerou?

 • petris
  19:25 06.10.2018

  hurvo
  Od začiatku tohto roka UVZ inštaluje termokamery s fotomatricami od Švabe resp. od ich dcérskej spoločnosti Orion.

  hurvo
  Od začiatku tohto roka UVZ inštaluje termokamery s fotomatricami od Švabe resp. od ich dcérskej spoločnosti Orion.

 • hurvo
  19:21 06.10.2018

  Petris -> dobre termokamery napr.

  Petris -> dobre termokamery napr.

 • hurvo
  19:20 06.10.2018

  Kozlus > Kedze Armata aj T95 je kopia 1:1 M1 TTB, tak u vsetkych troch je koncept zly. Briti tiez skusali COMRES 75 a nechali to tak.

  Kozlus > Kedze Armata aj T95 je kopia 1:1 M1 TTB, tak u vsetkych troch je koncept zly. Briti tiez skusali COMRES 75 a nechali to tak.

 • petris
  19:16 06.10.2018

  overitzda0:
  Čo konkrétne Rusi nevedia vyrobiť na svojich tankoch a musia to dovážať zo západnej Európy?

  overitzda0:
  Čo konkrétne Rusi nevedia vyrobiť na svojich tankoch a musia to dovážať zo západnej Európy?

 • hurvo
  19:13 06.10.2018

  njn rusosexuali v spojeni so slovenskom vas nenapadlo nic originalnejsie ako hlinkove gardy? Zaujimave ze original slovenski fasisti si vo virivke, pri pojedani telacieho kebabu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  njn rusosexuali v spojeni so slovenskom vas nenapadlo nic originalnejsie ako hlinkove gardy? Zaujimave ze original slovenski fasisti si vo virivke, pri pojedani telacieho kebabu honia pucky do kriza nad obrazkom putina. To su predsa vasi kamarati s rovnakou sexualnou orientaciou na kremel.
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  19:08 06.10.2018

  @Pavel1
  Nízka porodnost v Rusku se dává jako příklad toho, Rusko je na tom špatně. Jak prosím vypadá porodnost napříkladv Čechách? Nebo v Německu? Co muslimská populace v těchto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Pavel1
  Nízka porodnost v Rusku se dává jako příklad toho, Rusko je na tom špatně. Jak prosím vypadá porodnost napříkladv Čechách? Nebo v Německu? Co muslimská populace v těchto zemích? Roste, klesá? Pozor ať v odpovědi neřeknete něco rasistického.
  Nerozumím proč jste tak nadržení na Rusko? Umí vyrobit tank ano. Umí jej vyrobit sami ne. Pokud budou dodávat něco Indii stejně tam bude hafo komponent ze západní Evropy.
  Jinak co koncepty jako CV 90? Proč o nich Indie neuvažuje. Jedná se o univerzální platformu? Nebo je to spíš způsob jak dostat peníze od západních vlád které to stejně nemyslí s obranou vážně.
  Indie by měla jít do projektu s Ukrajinou. Obě země si pomůžou. Politický to bude nejmenší problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:06 06.10.2018

  existuju 3 druhy znicenia tanku. Destruction kill, Mobility kill a Firepower kill.
  Podla mna dialkovo ovladane veze budu stale nachylnejsie na firepower kill, pretoze poskytuju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  existuju 3 druhy znicenia tanku. Destruction kill, Mobility kill a Firepower kill.
  Podla mna dialkovo ovladane veze budu stale nachylnejsie na firepower kill, pretoze poskytuju slabsiu ochranu pre zameriavacie pristroje, hydrauliku, nabijacie ustrojenstvo. Nakydat na dialkovo ovladanu vezu pancier ako na regulernu vezu je sice mozne, ale podla toho ze od 80 rokov sa neujal ani jeden prototyp a armata je tiez v problemoch tak to s tym konceptom dialkovo ovladanej veze asi nebude velmi slavne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:06 06.10.2018

  No jo, ale plivat zaroven i na USA TTB? No teda!

  No jo, ale plivat zaroven i na USA TTB? No teda!

 • petris
  19:05 06.10.2018

  Jura99:
  Hlavný rozdiel je v tom že moslim zo strednej Ázie je celkom dobre integrovateľný do spoločnosti. Majú svoje maniere, ale väčšina z nich sú v celku normálni (v intenciách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Hlavný rozdiel je v tom že moslim zo strednej Ázie je celkom dobre integrovateľný do spoločnosti. Majú svoje maniere, ale väčšina z nich sú v celku normálni (v intenciách južného Ruska a Kaukazu) pracujúci ľudia. Je pravda že práve najextrémnejší islamský radikáli pochádzajú z týchto končín, ale z globálneho hľadiska sú moslimovia v Rusku oveľa kompatibilnejší s väčšinovou spoločnosťou ako moslimovia prúdiaci do EÚ. Dobrý príklad sú študenti a mladí ľudia z Čečny a Dagestanu. U seba doma v derevniach sú to pravoverní moslimovia, ale jak prídu do Moskvy alebo iných väčších miest tak po pár mesiacoch sú viac menej bežní "dagovia" (kúria, pijú, píčičkujú, blbnú na chatách, v baroch atď..) a nejaké šírenie islamu majú na saláme.
  Skrýt celý příspěvek

 • kocour
  19:01 06.10.2018

  Hurva neví samozřejmě nic, ale jako řádný potomek člena Hlinkovy Gardy ví, že všechno ruské je fuj :-)

  Hurva neví samozřejmě nic, ale jako řádný potomek člena Hlinkovy Gardy ví, že všechno ruské je fuj :-)

 • Kozlus
  18:54 06.10.2018

  hurvo:
  muzes to nejak rozepsat? Co je na tom konceptu tak spatneho?

  hurvo:
  muzes to nejak rozepsat? Co je na tom konceptu tak spatneho?

 • hurvo
  18:50 06.10.2018

  pozeram ze sa nam tu rusosexuali aktivizovali.

  armata ma smolu ze tak ako americky m1 TTB z 80 alebo ruska T95 z 90 rokov je to zly koncept.

  pozeram ze sa nam tu rusosexuali aktivizovali.

  armata ma smolu ze tak ako americky m1 TTB z 80 alebo ruska T95 z 90 rokov je to zly koncept.

 • kocour
  18:29 06.10.2018

  @Jura99, ano Ruská PVO by si pravděpodobně s Kimovou Raketou vylepšenou od našich Ukrajinských přátel taky možná neporadila. Kdo ví, možná něco mají, možná nemají taky nic.

  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jura99, ano Ruská PVO by si pravděpodobně s Kimovou Raketou vylepšenou od našich Ukrajinských přátel taky možná neporadila. Kdo ví, možná něco mají, možná nemají taky nic.

  Ale to co jsem napsal platí, PVO USA je proti Kimovým raketkám bezmocná. Dost smutné pro zemi, která si hraje na technologického lídra v oblasti vojensko-průmyslového komplexu a vyhrožuje celému světu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:35 06.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Kocour: vis v jaky vysce letela Kimova raketa nad Japonskem? Zhruba 2000km. Porovnej si to s dosahem PVO, klidne te super ruske S-300 nebo S-400 a pak pis o selhani americke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kocour: vis v jaky vysce letela Kimova raketa nad Japonskem? Zhruba 2000km. Porovnej si to s dosahem PVO, klidne te super ruske S-300 nebo S-400 a pak pis o selhani americke PVO.

  Petris: nevim jaky je kulturni rozdil mezi jednotlivymi muslimy, ale IS mel nejvic zahranicnich clenu z Kavkazu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  16:39 06.10.2018

  "počet muslimů v Rusku je kolem 10% - 12 % a jsou to muslimové co tam žijí takříkajíc odjakživa" Blábol.
  Realita je taková, že podíl muslimů v Rusku je 16 % a určitě tam všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "počet muslimů v Rusku je kolem 10% - 12 % a jsou to muslimové co tam žijí takříkajíc odjakživa" Blábol.
  Realita je taková, že podíl muslimů v Rusku je 16 % a určitě tam všichni nežijí "odjakživa". Naopak. Do ruska stále přichází velké množství muslimů kontinuálně od 90. let z bývalých zemí sssr. Dále má rusko obrovský problém s vysokou porodností "svých" muslimů, zatímco porodnost etnických rusů je minimální.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:35 06.10.2018

  Marw:

  Jestli to nebude tim, ze Musk o nosbostech falconu dost lže. Je to soucast te hry. Ostatne motorizovany stupen s C>26 (vice nez SLWT) nebo motor s TW > 200 no jasně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marw:

  Jestli to nebude tim, ze Musk o nosbostech falconu dost lže. Je to soucast te hry. Ostatne motorizovany stupen s C>26 (vice nez SLWT) nebo motor s TW > 200 no jasně :-D

  Ale verim, ze blbeckum co strojarine a fyzice obecne nerozumi to prijde realne. To, ze se tomu technogiganti, jako boeing nebo lockheed neumi ani priblizit svadeji mOvce na genialitu Muska, kterej ve skutecnosti fyzice prilis nerozumi a je hlavbe softwarovy inzenyr (i kdyz je spise jako Jobs, umi jen marketing).
  Muzes si zaskocit zaonanovat na kosmo k yamatovi a kosterovi. Tam najdes pro sve nadsenectvi pochopeni. Tady ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  15:32 06.10.2018

  Dost silne pochybujem ze Proton predavaju za 50 mega, to by posledne dva roky Chrunicev nebasnil o protonr light a medium a ako ho potrebuju aby stlacil cenu na cca 60 mega aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dost silne pochybujem ze Proton predavaju za 50 mega, to by posledne dva roky Chrunicev nebasnil o protonr light a medium a ako ho potrebuju aby stlacil cenu na cca 60 mega aby boli konkurencioschopny. A ze by od minuleho roka tak padol rubel som si nejak nevsimol:
  https://spacenews.com/ils-says...
  A to uz medzicasom stihli cely projekt odpiskat keďže Chrunicev je na pokraji krachu a projekt protonu medium a light bol zastaveny -rozumej nemaju prachy ani na to aby naprojektovali nosnú konstrukciu miesto druheho stupna.
  A inak to ze su Falkony dotovane si poplakal akurat tak Rogozin.
  A na to ze BE-4 je podla teba powerpoint sa uz celkom uspesne testuje. Jediny z trojice novych americkych motorov kde este neexistuje realne zelezo je AR-1. Inak ak su Rusaci taky top, tak ako to ze pri cca rovnakej hmotnosti potrebuje angara A5 o stvrtinu vyssi tah ako F9, v suchom stave vazi o 20 a v natankovanom o 200 ton viac? To je asi tou ultra modernou konstrukciou...
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  15:20 06.10.2018

  Kocour
  PAC 2 by som šrotom určite nenazval, pretože až tak veľký neúspech to určite nebol vzhľadom na to, že PAC 2 bo konfigurovaný a určený výhradne proti lietadlám. Je jasné, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kocour
  PAC 2 by som šrotom určite nenazval, pretože až tak veľký neúspech to určite nebol vzhľadom na to, že PAC 2 bo konfigurovaný a určený výhradne proti lietadlám. Je jasné, že nemohol mať proti raketám také "úspechy"


  Papierovo sú Ruské systémy lepšie, ale bola S-300/400 nasadená v boji? Patriot si tým prešiel dosť. Tým nechcem dehonestovať Ruskú PVO, ktorá je kvalitná, ale bojové nasadenie, je bojové nasadenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • kocour
  14:02 06.10.2018

  Jinak ten Patriot je docela šrot. PAC 2 měl sakra problémy trefit Husajnovi starodávné rakety. PAC 3 se možná přiblíží starší verzi S—300, mimochodem rusové tvrdí, že amíci od nich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak ten Patriot je docela šrot. PAC 2 měl sakra problémy trefit Husajnovi starodávné rakety. PAC 3 se možná přiblíží starší verzi S—300, mimochodem rusové tvrdí, že amíci od nich něco okopčili, aby jim to začalo fungovat :-).

  A zajímavý byl ten nedávný výlet Kimovi Raketa, která na pohodu přeletěla Japonsko. Tento jncident ukázal totální neschopnost ptotirsketové PVO USA. Tak se o tom raději ani nepíše...
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  13:49 06.10.2018

  Jura99:
  Ono je podstatný kultúrny rozdiel medzi moslimom z Arabského polostrova príp. Afriky a moslimom zo strednej Ázie.

  Jura99:
  Ono je podstatný kultúrny rozdiel medzi moslimom z Arabského polostrova príp. Afriky a moslimom zo strednej Ázie.

 • cernakus
  13:40 06.10.2018

  Marv:

  a potřetí, díky pádu rublíku (opět práce machinací USA), je aktuální cena za proton 50 mega dolarů (3 miliardy rublů). Takže je levnější (a přitom výkonnější) než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marv:

  a potřetí, díky pádu rublíku (opět práce machinací USA), je aktuální cena za proton 50 mega dolarů (3 miliardy rublů). Takže je levnější (a přitom výkonnější) než dumpingový F9 verze 131.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:37 06.10.2018

  Marw:

  co se té ceny týče, Rogozin vynesl zajímavou mylšenku, která bude nejspíše pravdivá.

  Ceny spacex pro soukromý trh je dumpingová cena dumpovaná USA jako další forma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marw:

  co se té ceny týče, Rogozin vynesl zajímavou mylšenku, která bude nejspíše pravdivá.

  Ceny spacex pro soukromý trh je dumpingová cena dumpovaná USA jako další forma sankcí vůči Rusku. Náramně se totiž prolíná se sankční válkou od roku 2014. Při prezentované ceně by totiž nic nevynesla ani Arianne a zároveň NASA a DOD platí za starty Falconů troj až čtyřnásobek ceny "tržní" a dvojnásobek ceny Ruské (nejlépe to jde vidět na materiálu na ISS, kde NASA platí za kilo na Falconu trojnásobek toho, co platí za kilo na Progressu a progress je navíc palivonosič a impulsonosič bez znovupoužitelnosti).

  Také proto je jen jediná raketa a to Falcon, která do toho programu zapadá. Bezose si vláda USA nevybrala (je to nadutý samorost, takže by nebyl diskrétní), takže má smolíka a jen si tak toho svého glena jen kreslí.

  Funguje to tedy tak, že SPX je dumpovaná cenami z DOD, NASA a komerčními zakázkami, kde zadavatel nemůže zvolit Rusko (tedy firmy ze západu) a dotace se použijí na dumping cen pro komerční zákazníky, kteří mají sankce americké vlády u řitě.

  V podstatě obdoba toho, co nám popisuje tento článek. USA totiž hrozbou sankcí Indii sledovali dva cíle, prvně odrbat Rusko a za druhé uvolnit tržní prostor pro svůj výrazně horší a výrazně dražší Patriot. Jiná volba by Indii po vyškrtnutí Ruska nezůstala.

  Nedávno něco podobného udělali čínskému ZTE. To bylo na americkém trhu velmi silné, tož pic pac a firma málem lehla. Takhle si totiž USA představují volný obchod, který násilím prosazují. Ten musí být totiž jednostranně výhodný, samozřejmě jen pro ně ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:23 06.10.2018

  Marw:

  takže porovnáváme 40 let fungující motory s papírovými (powerpointovými) tygry? Ok. PAK-DA je o mnoho úžasnější letadlo, než B-21. Rychlejší, větší nosnost, lepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marw:

  takže porovnáváme 40 let fungující motory s papírovými (powerpointovými) tygry? Ok. PAK-DA je o mnoho úžasnější letadlo, než B-21. Rychlejší, větší nosnost, lepší steath...

  Co říkáš? že jsem blbec? Možná, ale ty jsi s tím začal. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • kocour
  13:09 06.10.2018

  Tak znovu a naposled. Raketová technika je poněkud širší pojem. Např. rakety ruské PVO, Iskadery atd... jsou top. Dál tě už nehodlám řešit. Zdar

  Tak znovu a naposled. Raketová technika je poněkud širší pojem. Např. rakety ruské PVO, Iskadery atd... jsou top. Dál tě už nehodlám řešit. Zdar

 • Marw
  11:13 06.10.2018

  Este raz - vykonmi, soolahlivostou a pomaly uz aj cenou ich prekonavaju ako USA, tak Arianespace aj Jaxa a dotahuje sa na nich cina. Tak čím sa prejavuje ten "top"?

  Este raz - vykonmi, soolahlivostou a pomaly uz aj cenou ich prekonavaju ako USA, tak Arianespace aj Jaxa a dotahuje sa na nich cina. Tak čím sa prejavuje ten "top"?

 • kocour
  11:00 06.10.2018

  @Marw. Asi jsi nepochopil podstatu komrntáře. Neříkám že neexistují i lepší technologie. V oblasti pokroku se vše neustále střídá.
  Jednoduše v raketové a vojenské technice jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Marw. Asi jsi nepochopil podstatu komrntáře. Neříkám že neexistují i lepší technologie. V oblasti pokroku se vše neustále střídá.
  Jednoduše v raketové a vojenské technice jsou top. A jestli je chvíli v něčem první jeden a pak zase druhý je nepodstatné.

  Češi a Slováci už jen čumí v cizích montovnách u dálnic. A o nějakém vývoji darmo mluvit...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  10:42 06.10.2018

  Kocur: zrovna raketami by som sa neohanal. Ruske rakety nie su ani najvykonnejsie, ani najspolahlivejsie, donedavna mali aspon rozumny pomer cena/vykon, ale ani cenou uz nevedia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kocur: zrovna raketami by som sa neohanal. Ruske rakety nie su ani najvykonnejsie, ani najspolahlivejsie, donedavna mali aspon rozumny pomer cena/vykon, ale ani cenou uz nevedia konkurovat. Co sa tyka motorov, derivaty RD-170 boli sice v dobe kedy vznikli uzasbe stroje ale dnes to uz tiez nie je zrovna terno. BE-4 stoji tolko čo RD-190 ale ma vyssie isp a o tretinu vyssi tah. A ktory motor to ako PW Rocketdyn siel okopirovat do Ruska? Ci si myslis ze ak je nejaky motor ORSC Kerolox tak je to automaticky kopia RD-170? Inak prave motory RD-170/180/190 svedcia ze ta metalurgia nie je az taka uzasna, preto ze armatury medzi preburnerom a spalovacou komorou musia mat este ochranne keramické pokrytie, co zvysuje pracnost vyroby a dviha cenu. AR-1, BE-4 aj raptor to naopak zvladli prave metalurgiou bez nutnosti dalsej ochrannej vrstvy...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:27 06.10.2018

  viděl bych to podobně jako flanker.jirka, pokud není nic podepsáno natvrdo a zvlášť u Indů.. nicméně podepsaná dohoda o dodávce pěti pluků S400 v hodnotě 5,5 mld. USD je sukces ...
  Zobrazit celý příspěvek

  viděl bych to podobně jako flanker.jirka, pokud není nic podepsáno natvrdo a zvlášť u Indů.. nicméně podepsaná dohoda o dodávce pěti pluků S400 v hodnotě 5,5 mld. USD je sukces jak prase ve světle sankcí USA na jakoukoliv " velkou " vojenskou techniku dodanou Ruskem... navíc tam podepsali Rusové dohody i na stavbu několika bloků jaderných elektráren...

  Jura99 počet muslimů v Rusku je kolem 10% - 12 % a jsou to muslimové co tam žijí takříkajíc odjakživa... naproti tomu v západní Evropě, kde byla prakticky ještě několik desítek let nulová muslimská populace je několik zemí kde se to těm 10% již dnes blíží .. a bude hůř na rozdíl od Ruska, které navíc když bude potřeba je srovná .. :)

  Hrubá čísla jsou stejně ohromující:
  http://neviditelnypes.lidovky....
  - V Německu by se muslimská populace ve vysokém scénáři v roce 2050 zvýšila ze 4 950 000 (6 %) na 17 490 000 (přibližně 20 %), ve srovnání s 11 % ve středním scénáři a 9 % ve scénáři bez další muslimské migrace.

  - Ve Francii by se muslimská populace zvýšila z 5 720 000 (8,8%) dnes na 13 210 000 (18 %) do roku 2050 ve vysokém scénáři, ve srovnání s 17,4 % ve středním scénáři a 12,7 % ve scénáři bez další muslimské migrace.

  - V Británii by se muslimská populace zvýšila ze 4 130 000 (6,3%) dnes na 13 480 000 (17,2 %) ve vysokém scénáři, ve srovnání s 16,7 % ve středním scénáři a 9,7 % ve scénáři bez další muslimské migrace.

  - V Belgii by se muslimská populace zvýšila z 870 000 (7,6 %) dnes na 2 580 000 (18,2 %) ve vysokém scénáři, oproti 15,1 % ve středním scénáři a 11,1 % ve scénáři bez další muslimské migrace.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:04 06.10.2018

  Pokud se chce někdo bavit o délce vývoje a zavádění zbraňových systémů, tak se zkuste podívat všude okolo nás. Prakticky vše má skluz a problémy, ať už z východu nebo západu a není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se chce někdo bavit o délce vývoje a zavádění zbraňových systémů, tak se zkuste podívat všude okolo nás. Prakticky vše má skluz a problémy, ať už z východu nebo západu a není snad jediný projekt, který by se nemusel dodatečně finančně navyšovat.
  V tom dotáhnout takové věci do konce je pak už jen otázkou ekonomickou chtít do toho zainvestovat v porovnání s tím co má nový systém nahradit.
  Řekl bych, že se na hodnocení časové osy projektů do značné míry promítá uspěchanost dnešní doby.

  Pár příkladů z letectké techniky:
  úvodní let/zařazení do služby/roky
  YF 22, F 22 1990/2005/15
  X 35, F35 2000/2015/15
  Typhoon 1994/2003/ 9 - s poznámkou, že vývoj započal v roce 1983!
  Rafale 1986/2001/ 15
  Gripen 1988/1996/ 8 let mezi vzletem prototypu a dáním do služby (koncept z 1981)
  T 50, SU 57 2010/?/? - při ekonomické "síle" a vůli to dají s bídou za 15 let jako amíci, tak že pokud to éro vstoupí do služby, tak možná 2025
  J 20A 2011/2017/? otazník ponechávám, protože moc nevěřím wiki, když napíše první vzlet 2011 a výrobu letadlo do 2009, tak je to podzřelé :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  09:48 06.10.2018

  Však to indiáni ješt třikrát překonfigurují,než vůbec reálně něco nakoupí. Aby z toho nakonec nebyl pouze další nákup T 90, tentokráte možná ve verzi T 90 MS.

  Však to indiáni ješt třikrát překonfigurují,než vůbec reálně něco nakoupí. Aby z toho nakonec nebyl pouze další nákup T 90, tentokráte možná ve verzi T 90 MS.

 • Rase
  09:27 06.10.2018

  Nevím jestli si vůbec uvědomujete, že za plánované peníze za program FRCV, pořídí akorát tak velké kulové. Vývojové náklady mají být něco nad 1 mld a kusová cena kolem 5,5 mil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli si vůbec uvědomujete, že za plánované peníze za program FRCV, pořídí akorát tak velké kulové. Vývojové náklady mají být něco nad 1 mld a kusová cena kolem 5,5 mil dolarů, při počtu 2 000 vozidel tedy 11 mld dolarů. I tak bych řekl, že by měli spíš počítat s minimálně s dvojnásobnou cenou. Rovnou si tedy můžeme odškrtnout Korejce a i u Rusů a Ukrajinců bych nečekal nic revolučního.
  Další věcí je, že se má jednat o podvozkovou platformu, na níž vznikne i IFV. V tomhle mají opět zkušenosti Rusové (BMO-T a BTR-T) a Ukrajinci (BMP-55 a BMP-64). Ještě si říkám, že by mohlo třeba BAE jít opačnou cestou a nabídnout "tank" CV90120. Předpokládám ale že i ten bude za vyšší cenu než plánují Indové...

  ps. pokud by se cenou nějak dostal do tendru K2, tak to už rovnou i Francouzi můžou nabídnout Leclerc. Pochybuju ale, že by Indové byli ochotní cenu "zdvojnásobit"
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:03 06.10.2018

  Snownomad: nejvetsi podill muslimu v Evrope ma Rusko, nejvetsi mesita pro 10tis. vericich stoji v Moskve. Kdo koho bude osvobozovat?

  Snownomad: nejvetsi podill muslimu v Evrope ma Rusko, nejvetsi mesita pro 10tis. vericich stoji v Moskve. Kdo koho bude osvobozovat?

 • juhelak
  07:56 06.10.2018

  všechny tyhle informace o možných nakupech do indie by se měli radit do sekce Sci-fi. radsi psat něco o AČR nez o tom co Indie zase nenakoupi.

  všechny tyhle informace o možných nakupech do indie by se měli radit do sekce Sci-fi. radsi psat něco o AČR nez o tom co Indie zase nenakoupi.

 • Snownomad
  07:04 06.10.2018

  armaty budou osvobozovat záp. evropu od nadvlády muslozmrdů,
  ale ten čas je ještě docela daleko, jelikož občanům spojených západoevropských chalifátů ještě plně nedošlo co se děje
  Zobrazit celý příspěvek

  armaty budou osvobozovat záp. evropu od nadvlády muslozmrdů,
  ale ten čas je ještě docela daleko, jelikož občanům spojených západoevropských chalifátů ještě plně nedošlo co se děje
  Skrýt celý příspěvek

 • kocour
  05:31 06.10.2018

  Hmm, pořád se tady od některých dočítám, jak je všechno Ruský špatný, nepovedeným zastaralý, nic nedokážou vyrobit v potřebných počtech atd.
  No rád bych tomu věřil, ale když se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, pořád se tady od některých dočítám, jak je všechno Ruský špatný, nepovedeným zastaralý, nic nedokážou vyrobit v potřebných počtech atd.
  No rád bych tomu věřil, ale když se podívám na dostupná fakta, tak...

  - organizace a mobilita Rusů je na pozoruhodné úrovni, bouchnou do stolu a prakticky druhý den S300 pluje do Sýrie...
  - T90.. no v Sýrii se dost osvědčil jak vidno, Irák ho postupně mění za Abramsy, které jim IS poměrně extrémně vybouchal.
  -Armatu nikdo nechce, Su57 nikdo nechce...hmm měli byste si uvědomit, že to jsou absolutní novinky a prototypy, které se dále vyvíjí a věřte že jejich čas teprve přijde.
  Jestli někdo čekal něco jiného, tak je to dost naivní. Pro zajímavost....prototyp F-35 vzlétl po cca 4 letech vývoje v. roce 2000. V roce 2008 to začali pořádně testovat a až v roce 2015 dosáhl operačních schopností....
  - S300, S400 jsou na nic, hmm a proč tedy všichni tak kvičí? To je řevu, vyhrožování a mydlení sankcemi na všechny strany kvůli dodávkám do Sýrie, Íránu, Indie, Turecka, Indonésie atd...
  -Izraelci už 3 týdny sedí přilepení na zemi, proč asi? Že by se s Íránem udobřili?
  -Technologie zastaralé, metalurgie v hajzlu, Rusko neumí materiály...hmm přitom ty jejich rakety jsou nejvýkonnější na světě, bez RD-180 by do kosmu nelétali ani Amíci. Dokonce se musel slavný Pratt & Whitney při vývoji motorů s Rusy spojit. Nový Atlas 5 má v sobě také RD-180...To k té metalurgii.. SU30,35, Mig29, předvádí ve vzduchu takové akrobatické kousky za maximálního přetížení, že vám nějak nevím. Který západní analog umí něco podobného?

  Text výše je pouze realita, ale máte pravdu, Rusko je sto let pozadu :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Arten
  23:52 05.10.2018

  PavolR

  To sa pletieš, s jednou výnimkou (prevodovka) už Kórejci vyrábajú všetko sami. Navyše možnosť nahradiť kórejské subsystémy inými (európskymi, s ktorých vychádzajú) a teda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  To sa pletieš, s jednou výnimkou (prevodovka) už Kórejci vyrábajú všetko sami. Navyše možnosť nahradiť kórejské subsystémy inými (európskymi, s ktorých vychádzajú) a teda diverzifikovať zdroje je práveže výhoda.

  A Altay nemá s K2 spoločné nič, čo je jasné hneď na prvý pohľad. Kórejci predali turkom niektoré technológie, najmä výrobné.

  Osobne si myslím, že (z mnohých dôvodov) bude pre Indiu ešte min. desaťročie najlepšou cestou pokračovať v línii T-90 a teda vyrábať MS, vylepšené technológiami z AM, resp. ďalšími (APS a pod.).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:22 05.10.2018

  U K-2 vidím dosť zásadnú logistickú nevýhodu v tom, že jeho komponenty nepochádzajú z jednej krajiny. Aktuálne na to dosť škaredo doplácajú Turci, ktorých Altaj je odvodený od K-2. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U K-2 vidím dosť zásadnú logistickú nevýhodu v tom, že jeho komponenty nepochádzajú z jednej krajiny. Aktuálne na to dosť škaredo doplácajú Turci, ktorých Altaj je odvodený od K-2. Taktiež by so svojim aktuálnym 120mm kanónom mohol sťažovať logistiku (hoci pri takých počtoch by sa to možno aj stratilo). Ale čo je asi najdôležitejšie, neviem o žiadnom inom variante na jeho podvozku, než MBT.
  Ruskí a ukrajinský konkurenti môžu naproti tomu dodať hlavné komponenty v jednom balíku (elektronika bude zrejme západná) a disponujú praktickými technickými skúsenosťami z tvorby požadovaných variantov.

  Každopádne pri Indoch sa nakoniec môže kľudne stať aj to, že si objednajú rôzne tanky zároveň aj s know-how a popri tom budú veselo kuchtiť ten svoj "národný".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonáš3
  22:21 05.10.2018

  Co tak nechat Indy ať si nakoupí co se JIM líbí?
  Kdyby četli AN tak by nakupovali samosebou iba ameriku.
  Když zjistili, že S400 je nejlepší, tak si pořídí, to dá rozum, ni?
  Když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co tak nechat Indy ať si nakoupí co se JIM líbí?
  Kdyby četli AN tak by nakupovali samosebou iba ameriku.
  Když zjistili, že S400 je nejlepší, tak si pořídí, to dá rozum, ni?
  Když ví, že Armata je nejlepší, tak si ji pořídí, ni? To dá rozum.
  A když syřané třístovkou sundají F 35, tak si od amerikánů nekoupí nikdo ani tkaničky do bot! To dá rozum, ni?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:01 05.10.2018

  Vazne nechapu, jak muze nekdo vyvozovat cokoliv z totalne zkorumpovanych Indickych tendru a naslednych tahanic.

  Vazne nechapu, jak muze nekdo vyvozovat cokoliv z totalne zkorumpovanych Indickych tendru a naslednych tahanic.

 • fenri
  21:51 05.10.2018

  Fotr: najděte si o dodávce T-90 nějaké info, než tu začnete šířit nesmysly, jo?
  310 první T-90 bylo z Ruska (část přímo z Tagilu, část se sestavila z dílů v Indii. Pak se v Indii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fotr: najděte si o dodávce T-90 nějaké info, než tu začnete šířit nesmysly, jo?
  310 první T-90 bylo z Ruska (část přímo z Tagilu, část se sestavila z dílů v Indii. Pak se v Indii dělaly Bishma. Pak následovala řada dalších akvizic, po (stovkách kusů) kdy část byla Indie, něco z Ruska. V roce 2016 se pak udělal kontrakt na 460 T-90MS.
  prostě typický krach, že?
  A nenapadá vás, že když byly u 4 slovy čtyř CASA dodaných AČR zatraceně velké problémy, že když se dodvají do Indie stovky či tisíce kusů techniky s daleko více "optionals" že to nebude snadné? Každopádně podle vašich kriterií je CASA krach.

  Gibbon: aha, a to, že je Indů jak štěnic snižuje náročnost dodávky pro Indy? Když dodám tisíc tanků Lucemburčanům, je to těžké. Když Číňanům, je to sranda? Dost blbý argument, ne? Počet lidí daného státu přeci nijak nesnižuje náročnost dodávky pro výrobce a naroky na jeho schopnosti.

  Dušan: asi vám nedochází, že je ten tank asi dost drahý, že? Když nebudete modernizovat T-72 a T-90, bude jejich bojová hodnota brzy minimální. A zároveň za pár šupů jejich modernizací získáte pěknou sílu. Na Armatě se stále dělá přesto se objednávají slušná čísla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:38 05.10.2018

  " Tak ak sa bavime o populaciou druhej najvacsej krajine na svete, je takyto argument trochu klamlivy.."
  Ale? Vazne? Muzes to jeste trosku rozvest?

  " Tak ak sa bavime o populaciou druhej najvacsej krajine na svete, je takyto argument trochu klamlivy.."
  Ale? Vazne? Muzes to jeste trosku rozvest?

 • Gibon
  21:27 05.10.2018

  fenri:
  "To byl docela mamutí projekt vlastně mě ani nenapadá větší vývoz tanků světově"
  Tak ak sa bavime o populaciou druhej najvacsej krajine na svete, je takyto argument ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  "To byl docela mamutí projekt vlastně mě ani nenapadá větší vývoz tanků světově"
  Tak ak sa bavime o populaciou druhej najvacsej krajine na svete, je takyto argument trochu klamlivy.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:24 05.10.2018

  fotr:

  "T90 dodalo Rusko snad jen kolem 120 ks, zbytek si vyrobila Indie sama na základě licence"

  to jako vážně?

  fotr:

  "T90 dodalo Rusko snad jen kolem 120 ks, zbytek si vyrobila Indie sama na základě licence"

  to jako vážně?

 • fotr
  21:20 05.10.2018

  fenri
  T90 dodalo Rusko snad jen kolem 120 ks, zbytek si vyrobila Indie sama na základě licence a proslýchá se že za pomoci Poláků a s použitím komponent z T-91 Twardy, jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  T90 dodalo Rusko snad jen kolem 120 ks, zbytek si vyrobila Indie sama na základě licence a proslýchá se že za pomoci Poláků a s použitím komponent z T-91 Twardy, jinak souhlasím že Indie je problémový partner.
  Ještě k těm našim Casám, tam byl hlavní problém v tom že jsme si je objednali s výbavou, zcela nestandartní a neotestovanou, čímž se vše prodražilo a zpozdilo protože nebyla kompatibilní se systémy letounu. vše se ladilo za pochodu a to jistě nebyla procházka růžovým sadem.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:09 05.10.2018

  Ak ruská armáda nechce zavádzať Armatu do výzbroje vo veľkých počtoch a uprednostňuje modernizáciu starých modelov, tak by bolo dosť zvláštne, keby svoj "najlepší tank" Rusi vôbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak ruská armáda nechce zavádzať Armatu do výzbroje vo veľkých počtoch a uprednostňuje modernizáciu starých modelov, tak by bolo dosť zvláštne, keby svoj "najlepší tank" Rusi vôbec niekomu predali ....

  Keby bol naozaj taký úžasný ... tak by sa ruská armáda prezbrojovala a neriešila masívnu hlbokú modernizáciu všetkých !!! svojich starých typov vo veľkých počtoch ...


  Kto by asi kúpil Leopard 3, keby Nemci povedali, že im stačí modernizovaný Leopard 2 ?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:59 05.10.2018

  fenri, jasně, že ne vše ve spolupráci Rusko & Indie byl krach, stejně tak jako že krachly i projekty Indie & _jakakolivzeme_. Nicméně nutno přiznat, že v té spolupráci s Ruskem je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, jasně, že ne vše ve spolupráci Rusko & Indie byl krach, stejně tak jako že krachly i projekty Indie & _jakakolivzeme_. Nicméně nutno přiznat, že v té spolupráci s Ruskem je dost věcí, které krachly nikoliv na indickém folklóru vypisovat a rušit a vypisovat a rušit.... soutěže, nýbrž na nekvalitních systémech či časovém skluzu. Ve spolupráci se Západem (včetně Izraele) tento problém nebývá. Ale samozřejmě je otázka, zda to není prostá statistika, neb s Ruskem je těch projektů prostě nejvíc....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:57 05.10.2018

  Fotr: fajn, a teď nějaké příklady kontraktů s Indy, které by byly naprost hladké a bez stížností z Ind strany. Každopádně vše z toho, co píšete, není krach. Přetahování se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fotr: fajn, a teď nějaké příklady kontraktů s Indy, které by byly naprost hladké a bez stížností z Ind strany. Každopádně vše z toho, co píšete, není krach. Přetahování se dodavatel/odběratel je zcelkem běžná věc, dtto problémy při zavádění. Vzpomeňme naše CASA )a to jde o PÁR strojů, ponorky pro Austrálii, F-35... prostě na všech větších projektech něco najdete. Přesto byste asi VŠECHNY neoznačil jako KRACH. A zrovna Indové jsou v tom přetahování, osočování, rušení, uypravování podmínek, změn všeho... velmi, velmi dobří. Ostatně kdyby to bylo jak říkáte, proč by uzavírali stále nové a nové kontrakty? Je to jejich hra. Co KRACH T-90? To byl docela mamutí projekt (vlastně mě ani nenapadá větší vývoz tanků světově) a byl to krach?
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  20:48 05.10.2018

  fenri
  Ano, uznávám že tvrzení ,,všechno" bylo nepatřičné, k tomu dalšímu:
  Některá Sůčka nebyla nová a měla závažné problémy, také nebyly v domluvené konfiguraci dodnes je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Ano, uznávám že tvrzení ,,všechno" bylo nepatřičné, k tomu dalšímu:
  Některá Sůčka nebyla nová a měla závažné problémy, také nebyly v domluvené konfiguraci dodnes je to předmětem sporu obou stran, stejná situace jako u Migů, mimochodem.
  U SU57 pokud vím Indové svoje finanční závazky plnili, také proto omezili i svoji účast s Francouzi na kosmickém programu.
  K Brahmosu, 6 kousků je relativně nezajímavá položka, nicméně i tak se TATA bouří že nebyly dodrženy ofsety na kterých už měla domluvenu spolupráci s BAE, nějak to tam upekli přes ty zamýšlené houfnice pro které se měla postavit továrna, přesněji nevím.
  KA-31, tam je problém že bez těch Migů 29K nevytvoří zamýšlenou sílu se kterou se počítalo a jsou tam i nějaké problémy v komunikaci mezi KA31 a sonarem.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:10 05.10.2018

  Fotr: tvrdil jste, že VŠECHNO z Ruska je KRACH. Evidentní nesmysl, zkuste neuhýbat.
  Se Su-57 -Indové nebyli v pozici "dáme vám prachy, a vy nám do roka uděláte éro". Byli to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fotr: tvrdil jste, že VŠECHNO z Ruska je KRACH. Evidentní nesmysl, zkuste neuhýbat.
  Se Su-57 -Indové nebyli v pozici "dáme vám prachy, a vy nám do roka uděláte éro". Byli to partneři, kteří naslibovali, pak plnili celkem prd a nakonec z projektu utekli. A skoro bych se vsadil, že za pár let se zase slavně vrátí (a pak zase slavně utečou a tak do kola). Armat je zatím objednaných 132 kusů. To není tak málo.
  Jo, i s Tatrami měli aféru, už je to déle. I nějakého generála kvůli tomu zavřeli. Samozřejmě s kvalitou Tatry to nijak neosuviselo. Prostě chánovští...
  Tak se ten krach Sučka, Brahmosu, Ka-31 atd. atd.?
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  19:45 05.10.2018

  asdf
  Něco jako nákup Rafale? Ano, to co říkáte je velice reálné.

  fenri
  však já netvrdím že vůbec nic nekoupí ale počkejme si jak to dopadne, garantuji vám že 6 reaktorů ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf
  Něco jako nákup Rafale? Ano, to co říkáte je velice reálné.

  fenri
  však já netvrdím že vůbec nic nekoupí ale počkejme si jak to dopadne, garantuji vám že 6 reaktorů ani náhodou a tisíc Armat taky ne, ani jiných.
  Souhlasím že Indie nic pořádného nevyvinula, hovořil jsem o financích které dali na vývoj Rusům.
  Tu fregatu nakonec od Rusů také neberou, tendr na ponorky (Německo?) taky krachnul a jak to dopadne s letadlovou lodí je ve hvězdách.
  O těch Tatrách nic nevím, to slyším poprvé že je kritizují, dodnes jsem myslel že si jich tam vysoce cení.
  Jak říkám, počkejme si, když jsem tu kdysi říkal že Rusové na Armatu nepřezbrojí, též jsem byl vysmíván..........
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  19:08 05.10.2018

  fotr > takze tu je info o podpisani nakupu S-400.

  https://edition.cnn.com/2018/1... ... index.html

  Hodnota nakupu 5 miliard dolarov.

  India nic nekupi. Bude vypisovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fotr > takze tu je info o podpisani nakupu S-400.

  https://edition.cnn.com/2018/1... ... index.html

  Hodnota nakupu 5 miliard dolarov.

  India nic nekupi. Bude vypisovat jeden tender za druhym a tak isto ich bude rusit. Pokial sa im to co maju nerozpadne.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:00 05.10.2018

  Fotr: můžete konkretizovat mnou uvedené příklady? A je to krach? Pořád si myslím, že kecáte.
  Mimochodem je srandovní, že Indie odstupuje od údajně zpožděného vývoje čehokoliv. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fotr: můžete konkretizovat mnou uvedené příklady? A je to krach? Pořád si myslím, že kecáte.
  Mimochodem je srandovní, že Indie odstupuje od údajně zpožděného vývoje čehokoliv. Zatím nebyli schopni bez spoždění v řádu stovek procent vyvinout ani tank, ani lehké letadlo, ba ani pušku tak, aby většinou střílela. Mimochodem podle Indů jsou mizerné i Tatry, které zbytek světa (který samozřejmě není konstrukčně tak šikovný jako Indie) považuje za vynikající vojenské terénní náklaďáky.

  Ta momentální opozice proti ruskému zboží v Indii se projevila třeba dnešní smlouvou na S-400 či na dodávku 6 jaderných reaktorů.
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  18:52 05.10.2018

  fenri
  vlastně ano, dá se říci že ano, dodávky opožděné, nekompletní, část dokonce opotřebená (neověřeno), nedodrženy ofsety a vázne přísun náhradních dílů.
  Indie také vložila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  vlastně ano, dá se říci že ano, dodávky opožděné, nekompletní, část dokonce opotřebená (neověřeno), nedodrženy ofsety a vázne přísun náhradních dílů.
  Indie také vložila miliardy na výzkum a dodání letounu páté generace který má takové zpoždění že už od toho ustoupila a žádá navrácení vložených (vyhozených) prostředků.
  V indii je dnes velká opozice proti nákupu dalších Ruských zbraní, je samozřejmě silně podpořena lobby z USA které se tam snaží prodat ty svoje. Myslím že příští volby rozhodnou. Asi bude záležet na tom kdo dodá ,,silnější" argumenty ale také se Indie bude snažit vyhnout sankcím z USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:21 05.10.2018

  Fotr: kdybyste nemlel kraviny. T-90 krach? Su-30 krach? Brahmos krach? Chakra krach? Ka-31 krach?

  Fotr: kdybyste nemlel kraviny. T-90 krach? Su-30 krach? Brahmos krach? Chakra krach? Ka-31 krach?

 • Superme
  16:57 05.10.2018

  Pro Indii bude nejlepší K2. Vůbec si nedokážu představit, že by Rusové byli ochotni přesunout výrobu do Indie. Naopak Jihokorejci by s tím problém mít nemuseli, stejně jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Indii bude nejlepší K2. Vůbec si nedokážu představit, že by Rusové byli ochotni přesunout výrobu do Indie. Naopak Jihokorejci by s tím problém mít nemuseli, stejně jako Lockheed v případě F-16.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonáš3
  16:45 05.10.2018

  fotře!
  Solidní informace hledejte i jinde než zde na AN!
  Není všechno zlato co se hvězdopruhovaně blyští.

  fotře!
  Solidní informace hledejte i jinde než zde na AN!
  Není všechno zlato co se hvězdopruhovaně blyští.

 • Jonáš3
  16:38 05.10.2018

  Tož jen houšť!
  Proč by si Indie nemohla nakoupit to nejlepší na trhu za dobrou cenu?
  Jako S400!
  A když syřané sestřelí izraelský neviditelník, tak od američanů nikdo nekoupí ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tož jen houšť!
  Proč by si Indie nemohla nakoupit to nejlepší na trhu za dobrou cenu?
  Jako S400!
  A když syřané sestřelí izraelský neviditelník, tak od američanů nikdo nekoupí ani polní láhev.
  Chacháááá
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  16:34 05.10.2018

  Indie se nepoučila? Každý velký zbrojní projekt s Rusy za posledních x let skončil krachem a v Případě Armaty to nebude evidentně jinak. Dnes už je jasné že RF nebude schopná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Indie se nepoučila? Každý velký zbrojní projekt s Rusy za posledních x let skončil krachem a v Případě Armaty to nebude evidentně jinak. Dnes už je jasné že RF nebude schopná produkovat Armatu ve velkých počtech a ustupuje od přezbrojení vlastní armády na tento typ. Sice tento krok vysvětluje tím že mají dostatek tanků T72 který je dle jejich tvrzení nejlepším současným tankem světa (DD) což mě velice pobavilo ale hlavně potvrdilo to co už dlouho tvrdím, že RF nemá na masovou výrobu kapacity. Nedostatek výrobních kapacit a financí potvrzuje mnoho zrušených nebo výrazně ořezaných projektů.
  Je velký rozdíl vyrobit několik desítek kusů čehokoliv (třeba S400/500) nebo stovky či tisíce tanků a samozřejmě také potřebný počet náhradních dílů a všeho potřebného. Naprosto také nevěřím že by Rusové předali kompletní dokumentaci pro výrobu Indům, maximálně by je nechali při výrobě přicmrdovat a dělat nějaké nepříliš důležité části.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:18 05.10.2018

  Řekl bych, že optimální mix bojové hodnoty a vývojových rizik je K2.

  Řekl bych, že optimální mix bojové hodnoty a vývojových rizik je K2.