Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50

Foto: Suchoj T-50 / Public Domain
Suchoj T-50 / Public Domain

Rusko se stále potýká s vývojovými a cenovými problémy nové stíhačky Suchoj T-50. Podle ruského autora Alexandra Sardurio, ze známého ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK), je však celá koncepce stíhačky T-50 chybná. Dle mínění autora, Rusko vyvíjí T-50 čistě z politických důvodů - jako odpověď na americký stroj F-22A Raptor, a nesleduje skutečné potřeby a možnosti ruského letectva.

Dohnat a předehnat USA

Dle ruského autora je vývoj stíhačky T-50 pouze věcí politiky a národní prestiže, která velí v ničem (vojenském) nezaostávat za úhlavním protivníkem - Spojenými státy.

Autor však upozorňuje, že stíhačka F-22A Raptor nestála jen neuvěřitelné množství peněz, ale její bojová hodnota je sporná. Operačně nasaditelných je pouze 145 stíhaček F-22A, což rozhodně nestačí pro široké a masivní nasazení. Ostatně nízký počet F-22A je široce kritizován i ve Spojených státech - někteří mluví ukončení výroby F-22A jako o nejtěžší strategické chybě Pentagonu.

Podle původních plánů z 80. let americké letectvo (U.S. Air Force) počítalo se 750 stíhačkami F-22. V současné době se kvůli zhoršené bezpečnostní situaci dokonce spekuluje o obnovení výroby F-22A a o jejím případném prodeji do zahraničí.

Sarduri se ale ve svém článku ptá, proč se Rusko nechalo zatáhnout do vývoje velmi drahé a technicky komplikované stíhačky páté generace. I když Rusko počítá s poměrně příznivou cenou 100 milionů dolarů za jednu stíhačku T-50, pro ruský armádní rozpočet je to cena velmi vysoká.

Navíc podle ruského autora Rusko nakoupí pouze 50 až 70 letadel T-50. Role stíhaček T-50 v případném konfliktu velké intenzity tak bude velmi krátká.

Páteř ruského letectva přitom stále tvoří sovětská letadla postavená v 70. a 80. letech minulého století. Navíc ruský průmysl nestačí dodávat potřebných 60 až 70 bojových a dopravních letadel (včetně modernizovaných) ročně, nutných k udržení schopností ruského letectva. Dodejme, že v současné době v ruském zbrojním průmyslu pracuje pouze 10 % lidí oproti dobám v Sovětském svazu.

Podle Sarduria je držet krok v této oblasti s Američany “beznadějné a bezvýznamné”. “Ruský komplex méněcennosti o letadlu páté generace má několik vysvětlení. Může to být pozůstatek sovětských obav v zaostávání za Američany v něčem velmi důležitém a významném, nebo pocit nutnosti trvalého soupeření s Američany. Avšak vojenská síla Evropské unie neexistuje, a proto takové úvahy nejsou vhodné,” říká Sarduri.

“Poté, co jsme odstavili svůj obří letecký průmysl, budeme předstírat, že se nic špatného nestalo. A teď po dvaceti letech degradace a likvidace, si Američané a Evropané pravděpodobně myslí, že jsme idioti a snažíme si udělat radost (výrobou T-50 - pozn. red.),” myslí si Sarduri.

Předražený americký F-22A Raptor

Také Spojené státy údajně se svou nepočetnou flotilou Raptorů šláply vedle. Navíc podle ruského autora neexistuje jediný důvod, proč musí Rusko “rytířsky” čelit americkým zbraňovým systémům pouze obdobnými zbraňovými systémy - např. F-22A Raptor vs. T-50.

Obrovskou roli v případném konfliktu vysoké intenzity sehrají moderní systémy protivzdušné obrany (PVO), jako jsou S-300, S-400 a v budoucnu S-500. Jedna střela země-vzduch systému S-300/S-400/S-500 stojí až o dva řády méně než nejnovější letoun páté generace. Navíc při masovém nasazení PVO proti nepříteli není nutné vystavovat riziku vlastní letadla a piloty.

Sardurio si myslí, že v případném střetu, kdy se F-22A střetnou s dostatečně silnou PVO, celá flotila F-22A zmizí během dvou až tří týdnů intenzivních bojů. “Poté bude celá flotila F-22A zapomenuta,” myslí si Sardurio.

“Na základě této logiky je pátá generace letadel jen výsledkem ctižádosti nebo platformou pro vývoj nových technických řešení. Jinými slovy jde o experiment,” účtuje s letadly páté generace Sardurio. Autor dále soudí, že podobné technicky složité letouny najdou uplatnění pouze proti málo vyspělému protivníkovi (Srbsko, Irák, Afghánistán).

Sázka na jaderné zbraně

Elektronikou přesycená letadla čtvrté a páté generace jsou navíc extrémně citlivé proti elektromagnetickému pulsu vzniklém při jaderném výbuchu. Dostatečný efekt má mít i exploze malého počtu taktických jaderných zbraní.

Ve válce proti jaderné mocnosti, kdy je extrémně pravděpodobné použití taktických jaderných zbraní, tak jemnou elektronikou přesycené letouny páté generace údajně nemají příliš šancí na přežití.

“Představte si, co se stane se všemi těmi citlivými systémy, od softwaru až po pohon, pokud budou v blízkosti jaderného výbuchu. Technika se prostě zblázní. Letadla se vymknou kontrole. Důsledky jsou jasné a závěr je jediný a smutný: moderní letecké konstrukce nejsou určeny pro skutečné bojové použití v budoucí válce, ale jen pro zachování letecké výroby a jako faktor zastrašováni,” soudí Sardurio.

Jedním z nejcitlivějších bodů v celém systému stíhacích letadel jsou letiště. Balistické rakety a střely s plochou drahou letu dokáží vyřadit letiště nepřítele na vzdálenost stovky nebo dokonce tisíců kilometrů. V případě války mezi vyspělými protivníky se právě letiště (resp. přistávací dráhy) stanou terčem prvotních útoků. Po zničení letišť nebudou moci letouny nejen vzlétnout, ale ani přistát - pokud jsou již ve vzduchu. 

Ideální stíhač: MiG-15 pro 21. století

Ruský autor proto navrhuje případný ruský stíhací letoun “šesté generace” pojmout zcela jinak - musí jít o velmi levný stroj vyráběný v tisícových sériích. Žádoucí je nosnost výzbroje 0,5 až 2 t, konstrukce z kompozitních materiálů, jednomotorové uspořádaní a a vektorování tahu motoru.

Startovací hmotnost tohoto ideální stroje je 5 tun (max startovací hmotnost stíhačky T-50 je 37 t). V případě potřeby stroj musí být stroj schopen velmi krátkého nebo dokonce horizontálního startu, právě kvůli riziku zničení startovacích drah vojenských letišť. Také přistávací rychlost budoucích letadel musí poklesnout k cca 150 km/h (kratší přistávací dráha).

Stejně je tak nutné zajistit odolnost proti všem druhům elektromagentických pulsů, ať už z jaderných zbraní nebo ze systémů elektronického boje protivníka(např. americký projekt CHAMP). Budoucí letoun tak potřebuje velmi robustní a odolnou elektroniku. Je rovněž nutné letoun vyrobit maximálně jednoduchý - pilotní funkce postačí pouze na pilotování, výběr cílů a rozhodování o použití zbraní.

Ideální ruský stíhací letoun šesté generace je podle Sarduria tedy jakousi leteckou obdobu “Kalašnikova”. Jako příklad ideálního stíhacího letadla minulosti je uváděn levný a robustní letoun MiG-15.

“Dejem tomu, že se bude “náš Raptor” prezentovat na leteckých show společně se svým americkým dvojčetem, předvádět své přednosti, figury vyšší pilotáže…, zkrátka vlastně realizovat jakési PR. A co z toho? Komu bude potřebný tento šíleně drahý stroj, tato „kusovka“, v případě nepřítomnosti našeho letectva, toho tahouna, který musí odvádět veškerou „špinavou“ práci? Rovněž je nepochopitelné, proč se máme chlubit horentními náklady absolutně nepotřebného a zbytečného předmětu při naší do nebe volající nepřipravenosti na budoucí nevyhnutelné konflikty. Proto by bylo vhodné zamyslet se nad alternativou, zda není lepší vyrobit 40–50 potřebných strojů než jeden absolutně zbytečný pro budoucí opravdové vážné střety,” uzavírá svůj článek Sardurio.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cena a motor: Hlavní problémy ruské stíhačky Suchoj T-50

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) je podle ruských médií připravena na zahájení sériové výroby ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

F-35A Lightning II rozdrtil stíhačku F-15E Strike Eagle

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci testování nasadilo stíhačky F-35A Lightning II proti ...

2S35-1 Koalice-SV KŠ: Nová samohybná houfnice z Ruska

Ruské ministerstvo obrany zadalo vývoj nové kolové samohybné houfnice označované jako 2S35-1 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Henrich7
  13:19 14.09.2016

  Inak ta T50 aj vyzerá ako zostrojená len z trucu. Lebo za prvé ani neobsahuje toko absorpčného materiálu ako F22 a potom ta kombinácia, že postavia stealth lietadlo a vybavia ho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak ta T50 aj vyzerá ako zostrojená len z trucu. Lebo za prvé ani neobsahuje toko absorpčného materiálu ako F22 a potom ta kombinácia, že postavia stealth lietadlo a vybavia ho obrovskými motormi s vektorovanim smeru ťahu,podľa ich zvykov to je dosť divná kombinácia. US stealth lietadlá majú totiž motory skryte a aj chladene,aby nebola zachytitelna ani tepelná stopa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Chip
  16:56 16.07.2016

  Nejsem žádný odborník na leteckou techniku, opravte mě jestli se mýlím, ale jestli jsem to dobře pochopil tak základní idea tohoto článku je taková: za cenu jedné F 22 vyrobíme 50 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem žádný odborník na leteckou techniku, opravte mě jestli se mýlím, ale jestli jsem to dobře pochopil tak základní idea tohoto článku je taková: za cenu jedné F 22 vyrobíme 50 Mig 15, F 22 nám jich sice 25 sestřelí ale mě jich zbyde ještě dalších 25. Ale to není nic nového pod sluncem! Typická ruská taktika parního spojená s naprostým pohrdáním lidskými životy. Fungovala u živých vln vojáků na počátku druhé světové války a plánovaná byla i později v podobě jednoduchých zbraňových systémů jako byl T 72 ve srovnání se západními protějšky.( Za cenu jednoho Abramse nebo Leoparda 2 vyrobíme deset T 72 a některá z nich ho zničí) Myslíte že by to fungovalo i v dnešní době, s obrovskými náklady na výcviku pilotů a s politickými následky které způsobí smrt či zajetí každého vojáka? Výrok " sice nám během útoku na pozice povstalců sestřelili pět letadel, čtyři piloti jsou mrtví a jeden zajatý a mučený, ale to vůbec nevadí, my jich máme ještě tisíce...", my dneska nepříjde průchozí ani v zemi kde zítra už znamená včera. Pokud to pán Sarduri myslí opravdu vážně, tak doufám že do jednoho z těch letadel odsouzených k zániku nastoupí sám... Jako druhý do posádky by mohl nastoupit Pu_tin, aby přestal trolit... :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:33 12.07.2016

  Nadšenec: podľa informácií z ruského leteckého portálu "Уголок неба" ešte nie je známe, či tam nakoniec radar bude. Možnosť, že Tichomirov dodá AESA radar aj pre zadnú polosféru je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nadšenec: podľa informácií z ruského leteckého portálu "Уголок неба" ešte nie je známe, či tam nakoniec radar bude. Možnosť, že Tichomirov dodá AESA radar aj pre zadnú polosféru je stále otvorená.
  Mimochodom, včera India informovala, že sa snaží urýchliť podpis zmluvy na ďalšie vývojové práce. Dohodla sa s ruskou stranou, že obe krajiny vložia do projektu po 4 mld. USD na vývoj prototypov a pokračujúce testovanie. Zároveň ruskí konštruktéri vzali do úvahy 40 pozmeňujúcich návrhov, týkajúcich sa FGFA (indickej verzie T-50). Navyše, bude mať India, ktorá chce nakúpiť 127 lietadiel FGFA, k dispozícii niekoľko prototypov k vykonaniu svojich letových testov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  18:28 12.07.2016

  Tu sa niečo málo o tom píše, ale nedokázal som to preložiť:

  http://www.ausairpower.net/APA...

  Presnejšie: The latter is interesting, as the beavertail has a radome ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu sa niečo málo o tom píše, ale nedokázal som to preložiť:

  http://www.ausairpower.net/APA...

  Presnejšie: The latter is interesting, as the beavertail has a radome compatible with an aft looking X-band AESA, an option available for a number of later Flanker variants. Statements have also emerged that cheek X-band AESA apertures, to supplement the forward AESA, were planned, analogous to the cheek AESAs planned for the F-22A. This however does not account for five AESA apertures.

  Pekné fotky, je tam aj ako sú vyriešené brzdiace padáky:

  http://www.aviacionargentina.n...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  18:08 12.07.2016

  Problem je že. buď sa o tom nepíše alebo sú to staré obrázky, kde ten radar je. Nemá linky aj niekto ďalší či už to budú vyvracať alebo potvrdzovať?

  Problem je že. buď sa o tom nepíše alebo sú to staré obrázky, kde ten radar je. Nemá linky aj niekto ďalší či už to budú vyvracať alebo potvrdzovať?

 • KOLT
  12:07 12.07.2016

  Nadšenec, díky. Článek jsem vzal hodně letem-světem. Krom poznámky od jj284b bych upozornil na dvě věci. Jednak byl aktualizován v roce 2010 – od té doby se ledasco změnilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nadšenec, díky. Článek jsem vzal hodně letem-světem. Krom poznámky od jj284b bych upozornil na dvě věci. Jednak byl aktualizován v roce 2010 – od té doby se ledasco změnilo (kupříkladu západním radarům vzrostl počet samostatných modulů ;-) ). Jednak je tam dvojice radarů v pásmu L označována jako určená k zjišťování stealth letadel, což není – je určená k rozpoznávání spojeneckých letounů (FOE).

  Není nějaká novější informace ohledně absence zadního radaru u T-50?
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:01 12.07.2016

  Nadšenec: ta stranka obsahuje kopu optimistickych nezmyslov... ako napr ze AESA radar od Tichomirova ma viac TR prvkov ako zapadne radary...

  Nadšenec: ta stranka obsahuje kopu optimistickych nezmyslov... ako napr ze AESA radar od Tichomirova ma viac TR prvkov ako zapadne radary...

 • Nadšenec
  09:43 12.07.2016
 • KOLT
  09:13 12.07.2016

  On tam není radar? To je pro mě novinka, nějaký zdroj info by nebyl?

  On tam není radar? To je pro mě novinka, nějaký zdroj info by nebyl?

 • Nadšenec
  21:09 11.07.2016

  Keď mal byť radar aj v zadnej polosfére a nieje, tak čo je v tom útvare medzi motormi, iba padáky?

  Keď mal byť radar aj v zadnej polosfére a nieje, tak čo je v tom útvare medzi motormi, iba padáky?

 • Shania
  10:55 11.07.2016

  jj284b: jo ja vím, špatně jsem to napsal:

  Draken international je společnost co je provozuje

  http://drakenintl.com/...

  mají i pár našich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: jo ja vím, špatně jsem to napsal:

  Draken international je společnost co je provozuje

  http://drakenintl.com/...

  mají i pár našich strojů

  http://drakenintl.com/aircraft...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:44 11.07.2016

  Shania: nebolo to proti Drakkenom ale A-4 Skyhawkom

  Shania: nebolo to proti Drakkenom ale A-4 Skyhawkom

 • jsk1
  09:04 11.07.2016

  Ano, F-22 je jenom 149 combat coded, ale výroba 1700 F-35se rozbíhá a F-35 má ještě lepší stealth vlastnosti než F-22 a daleko lepší senzor fusion. o tom mohou rusové jen snít..

  Ano, F-22 je jenom 149 combat coded, ale výroba 1700 F-35se rozbíhá a F-35 má ještě lepší stealth vlastnosti než F-22 a daleko lepší senzor fusion. o tom mohou rusové jen snít..

 • alter01
  08:12 11.07.2016

  Ako vidieť , tak tu sú naozaj poniektorí ludia , čo si myslia , že F 22A bol a ruský T 50 chel by byť vyvýjaný a vyrábaný aby sa niekedy stretol na bojisku s ruským a americkým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako vidieť , tak tu sú naozaj poniektorí ludia , čo si myslia , že F 22A bol a ruský T 50 chel by byť vyvýjaný a vyrábaný aby sa niekedy stretol na bojisku s ruským a americkým pilotom v kabíne . TAk to nedúfajte ! Lebo toto je iba stále iba studené vojna , ktorá sa rozhára a utlmuje podľa potreby . Tieto stroje sa sa môžu okrajovo stretnúť niekto na bojiskách lll. sveta , kde budú žať víťazstva s 3. triednými pilotmi , ktorí lietajú iba cez deň a keď je pekné počasie a neprší. A výsledok ? Sinajská púsť , púsť od Kuvaitu po Bagdad posiata stovkami vrakov ruských lietadiel a tisíckami ruských tankov , ktoré nezište rus dodal svojim spojencom . O Afganistane nehovorím .
  Ke´d nie je nič iné , potom stačia urážky a odvolávačky na ll. svetovú vojnu .
  PS. To že ZSSR malo vo výzbroji v roku 1941 viac tankov T 34 / najlepší tank , legenda ll. svetovej vojny/ako Nemecko všetkých tankov je fakt . A že lepších ? Tigre l, a ll. , Panter , Ferdinad prišli až o nejaký rok neskôr. A to , že tanky niekde uskladnili , palivo dali o 100 km ďalej , strelivo bolo v Moskve a obsluhy niekde na cvičáku Kama 2 . Je asi ich problém ...nie ? Doba PŠM už neplatí , aj ke´d sa tvárite ako fanúškovia , politruci !
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  23:22 10.07.2016

  Rase: Kedy začali Nemci vyvíjať náhradu za Panavia Tornado? Pokiaľ viem, tak tieto ich plány sú zatiaľ len vo fáze zháňania partnerov, keďže sami by taký projekt neutiahli. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Kedy začali Nemci vyvíjať náhradu za Panavia Tornado? Pokiaľ viem, tak tieto ich plány sú zatiaľ len vo fáze zháňania partnerov, keďže sami by taký projekt neutiahli. Mimochodom, predpokladám, že Tornada budú nahradené Typhoonmi. Hneď potom, ako budú mať integrované strely Brimstome a KEPD 350 resp. Storm Shadow, stratia Tornada v ich letectve úplne opodstatnenie.

  A v čom presne sa čínska koncepcia rozvoja vzdušných síl približuje k USA? Zatiaľ čo USA chcú väčšinu typov nahradiť F-35, tak Čína má tak rozmanité letectvo, že predčí aj Rusko. V ohromných počtoch zastúpené lietadlá 3. generácie (J-7, J8, Q-5) sú doplnené viacerými typmi 4. generácie (Su-27, Su-30, J-10, J-11, J-16, JH-7). Čoskoro ich doplnia nové Su-35 a vyvíjajú sa ďalšie 2 stroje 5. generácie (J-20 a J-31).
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:10 10.07.2016

  Blog ze cvičení f35 proti a4 drakken

  http://nettsteder.regjeringen....

  Eng v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blog ze cvičení f35 proti a4 drakken

  http://nettsteder.regjeringen....

  Eng v polovině článku.
  Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  22:40 10.07.2016

  alter001,je vidieť,že Vám ani 100 intelov k rozumu nedopomohlo!Tých mužikov a zemľjanky máte hlboko v podvedomí,že Vám ani nepríde,že Vy ste taký malý slovenský mužik.
  Marthy je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alter001,je vidieť,že Vám ani 100 intelov k rozumu nedopomohlo!Tých mužikov a zemľjanky máte hlboko v podvedomí,že Vám ani nepríde,že Vy ste taký malý slovenský mužik.
  Marthy je podobný intelový mužik!
  Pubertáčatá-blábolte si o pištoľkách a nechajte politiky nebo historie!Keď už,aspoň si niečo naštudujte,aby ste boli akože múdrý! Opisujte treba z WIKIPÉDIE,tam je rozumu....
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  21:42 10.07.2016

  Marthy: Nikdo Rusy nikdy nepodcenil. Všichni podcenili ruské počasí. Za druhé světové více Němců umrzlo než kolik jich Rusové zabili.

  Marthy: Nikdo Rusy nikdy nepodcenil. Všichni podcenili ruské počasí. Za druhé světové více Němců umrzlo než kolik jich Rusové zabili.

 • Rase
  21:09 10.07.2016

  Marthy:
  Podle tvé rovnice, když bojovali za Němce i Rusové (Vlasovci), tak můžeš k Wehrmachtu přičíst celou Rusou armádu... opravdu chytré. Až na to, že Němci nikdy nedokázali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Podle tvé rovnice, když bojovali za Němce i Rusové (Vlasovci), tak můžeš k Wehrmachtu přičíst celou Rusou armádu... opravdu chytré. Až na to, že Němci nikdy nedokázali zužitkovat zdroje které měli k dispozici. To se částečně podařilo až když byl ministrem zborjení jmenován Speer, za něj se zbrojní výroba násobně zvedla (to už ale šlo s říší do kopru). Po celou válku měli Němci v podstatě jen průmysl na území Německa (+protektorát), ostatní území byla dost neefektivní (zbrojní výroba ve Francii atd.). Kolem zahraničních dobrovolníků se toho hodně namluví, i tehdy byli hodně propagovaní, ale bojová hodnota byla mizivá. Kupříkladu Britů bojovalo maximálně 27, francouzů 20 000, stejně tak estonců atd. potenciální počty tak mohly být mnohem vyšší.
  ps. v Rudé armádě těch ukrajinců bojovalo mnohem víc...
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  21:01 10.07.2016

  Marthy: Nijak se tady nechci pouštět do diskuze, jestli mohl SSSR vyhrát válku sám nebo ne apod. Ale možná by stálo za to pokračovat v ověřování a zjistit si, kolik vojáků měla na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Nijak se tady nechci pouštět do diskuze, jestli mohl SSSR vyhrát válku sám nebo ne apod. Ale možná by stálo za to pokračovat v ověřování a zjistit si, kolik vojáků měla na východní frontě Itálie, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko atd. A taky jakou výzbroj a výstroj měli k dispozici. Možná zjistíte, že Němcům byli spíše přítěží, než užitečnými spojenci...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  20:45 10.07.2016

  Pavel1-jj,říká se že rudá armáda vyhrála díky ohromné početní převaze,jinak to byly troubové.Je to ze západních médií,které už dlouhou dobu šíří protiruskou propagandu...
  Já si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1-jj,říká se že rudá armáda vyhrála díky ohromné početní převaze,jinak to byly troubové.Je to ze západních médií,které už dlouhou dobu šíří protiruskou propagandu...
  Já si takové věci raději ověřím,nenechám se tak snadno tahat za nos.Třeba podívám se kdo proti rusku bojoval,kolik bylo celkem obyvatel na obou stranách.Proti Rusku bojovalo:Německo,Itálie,Rumunsko,Maďarsko,Slovensko,Finsko,Chorvatsko,jednotky z Francie a Španělska.Státy jako Litva,Lotyšsko-fašisté,polovina Ukrajiny-banderovci.
  Spočítej si kolik je to obyvatel,dokupy mnohem víc než Rusů,kde je ta desetinásobná převaha rudé armády?A co ekonomika Evropy,která je mnohem silnější než Ruská,nepracovala náhodou pro Hitlera?
  No,já vím že je mnohem snadnější uvěřit článku v Novinkách,než použít vlastní rozum....
  Skrýt celý příspěvek

 • moky
  20:32 10.07.2016

  Tak tak ,nebýt západu,tak si Rusáci proti Adovi ani necvrkli..

  Tak tak ,nebýt západu,tak si Rusáci proti Adovi ani necvrkli..

 • Pavel1
  20:25 10.07.2016

  "Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu chybu pořád dokola"
  Tak, tak destinásobnou převahu v lidech a vojenské technice rudé armády v roce 1941 nad wehrmachtem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu chybu pořád dokola"
  Tak, tak destinásobnou převahu v lidech a vojenské technice rudé armády v roce 1941 nad wehrmachtem, by nikdo podceňovat neměl. :-) Ještě štěstí, že rusáky začali zásobovat američani, jinak by Hitlerovi to podcenění vyšlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:16 10.07.2016

  Možná by zdejší atomové fyziky mohlo zajímat i to, že lze EMP dosáhnout bez nutnosti použít atomové zbraně. :-)

  Možná by zdejší atomové fyziky mohlo zajímat i to, že lze EMP dosáhnout bez nutnosti použít atomové zbraně. :-)

 • Marthy
  20:03 10.07.2016

  alter01-jj,Rusko je v koncích,prostě kolos na hliněných nohou.Přesně to tvrdil i Hitler,hm,a jeho lebku vystavují v Moskvě.
  Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alter01-jj,Rusko je v koncích,prostě kolos na hliněných nohou.Přesně to tvrdil i Hitler,hm,a jeho lebku vystavují v Moskvě.
  Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu chybu pořád dokola.
  Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  19:10 10.07.2016

  Páni ! A ste vy vôbec normálny ? Baviť sa tu o tom , že rus odpáli atomovku v vzduchu u seba , alebo niekde nad Poľkom , alebo Rumunskom / lebo tam sa budú montovať radary a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Páni ! A ste vy vôbec normálny ? Baviť sa tu o tom , že rus odpáli atomovku v vzduchu u seba , alebo niekde nad Poľkom , alebo Rumunskom / lebo tam sa budú montovať radary a rakety/ a mudrovať o to ako o najlepšom hnojive na muškáty? Viete , že to by bol aj vás koniec ...
  Fakt je iba jeden , rus je v koncoch , teraz kope okolo seba , robí ramená , predvčerom s Armatou , včera s hračkárskou maketou Koalicije a dnes zase je to T 50 . Ak stál vývoj a výroba F 22A desiatky miliárd $ , tak prečo by aj nestál toľko T 50 . Lebo tu naozaj platí úmera $ = kvalita . Len slepý nevidí , že to sú všetko iba keci a modely z prototypov. Pri T 50 sa plahočia s 5 kusmi a postupne ich rozbíjajú pri testoch . A tých druhých je asi tak 12 a 8 kusov . A seriová výroba v nedohľadne ešte dlhé roky . Ak vôbec niekedy.
  Naprojektovať a vyrobiť taký stroj nie je vôbec problém . Potrebujete k tomu projekt , obrovskú kopu dolárov , výrobný závod, zariadenie , špecialné stroje a to bohužial v Sojúze nezoženie , nevyrobíte . Lebo ja napríklad viem iba i pár výrobcoch špecialnej frézy na frézovanie krídla z titanu na T 50 . Ale žiadny v Sojúze.
  Vyrobiť brutálnu rušičku čo všetko vymaže dokáže aj Rusko , ale vyrobiť riadiacu elektroniku do lietadiel tankov rus nedokáže , tam skončil . Zatial zaspal dobu , zastáva v dobe výroby procesora Elbrus 1 , Elbrus 2 čo je špička Made in Rossia. Asi 15 rokov zaostavaju za Intelom .
  Nepreceňujte rusov , pokial nepije samohonku a nezajedáte to ich komisárkom . A u viacerých tu nie som si istý ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  17:03 10.07.2016

  A to nemluvě o tom že i "RUS" může lhát a raketa bude vesele pokračovat na USA území

  A to nemluvě o tom že i "RUS" může lhát a raketa bude vesele pokračovat na USA území

 • Marthy
  13:43 10.07.2016

  JirkaM-já v tom vidím problém,pokud by Rusové odpálili atomovky nad svým územím tvrdě by na to doplatily.Vlastní PVO vyřazeno...:o
  Aby zničily elektroniku nepřátelských letadel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM-já v tom vidím problém,pokud by Rusové odpálili atomovky nad svým územím tvrdě by na to doplatily.Vlastní PVO vyřazeno...:o
  Aby zničily elektroniku nepřátelských letadel museli by je odpálit nad jejich letišti.Na to by museli použít strategické rakety...no a představ si jak by se tvářily US generálové kdyby jim z Ruska přišla zpráva:Ahojte,odpálíme vám nad hlavama pár stovek atomovek,ale nebojte,bude to vysoko,jen zničíme vaši elektroniku...:D
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  12:55 10.07.2016

  Marthy - v tom odpálení atomovky ve stratosféře nad svým územím těsně u hranic nevidím problém. Prostě se to nahlásí amíkům předem a amíci si pak můžou sami rozhodnout, jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - v tom odpálení atomovky ve stratosféře nad svým územím těsně u hranic nevidím problém. Prostě se to nahlásí amíkům předem a amíci si pak můžou sami rozhodnout, jestli rozpoutat globální jadernou válku, neb si na oplátku odpálit atomovku nad svým územím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:51 10.07.2016

  Doplním, že i Němci vyvíjejí nový letoun, konkrétně má nahradit Tornada. Jsem hodně zvědavý jestli bude stealth, nebo jakou bude mít podobu. Přeci jen je to důvod proč nemají zájem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doplním, že i Němci vyvíjejí nový letoun, konkrétně má nahradit Tornada. Jsem hodně zvědavý jestli bude stealth, nebo jakou bude mít podobu. Přeci jen je to důvod proč nemají zájem o F-35. Přeci jen Typhoon je primárně stíhač a potřebuje doplnit o stroj víc zaměřený proti pozemním cílům (Italové a Britové to řeší právě pomocí F-35)
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  12:42 10.07.2016

  Budu se opět opakovat!!! Co furt čekáte od T-50!!?? Říkám to stále dokola v téhle technologií Rusové vždy budou zastávat 20 let dozadu i Čína! Je to zase pýcha Putina. A říkám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Budu se opět opakovat!!! Co furt čekáte od T-50!!?? Říkám to stále dokola v téhle technologií Rusové vždy budou zastávat 20 let dozadu i Čína! Je to zase pýcha Putina. A říkám to od té doby co to vyšlo najevo. Bohužel a tak to bude dál. Podotýkám nezastavam se USA! Ale prostě jsou a budou dál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  12:10 10.07.2016

  Je malo krajin na svete, ktore su schopne vyrabat vsetky druhy zbrani. Mozno maju velke problemy s T 50, ale to je normalne. Najlachsia cesta pre rusov v konecnom dosledku je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je malo krajin na svete, ktore su schopne vyrabat vsetky druhy zbrani. Mozno maju velke problemy s T 50, ale to je normalne. Najlachsia cesta pre rusov v konecnom dosledku je pockat na vysledky americanov. A potom tu technologiu jednoduchou ukradnut. Je to mnhem lacnejsie, ako to vymysliet. Spionaz vzdy bola a bude. Na to ako tata krajina si presla politickym vyvojom za poslednych 200 rokov, su celkom dost na vysokej technologickej urovni. Rusi su schopny sa ucit od kazdeho (nemcov, usa, ...) a vyuzit to najlepsie vo svoj prospech.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  11:59 10.07.2016

  Podla mna ruska armada vie co potrebuje a do coho treba investovat, Ani president Putin to nemoze vediet...iba minister obrany, stavka, ktory je na pravom mieste a nie ako tu, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla mna ruska armada vie co potrebuje a do coho treba investovat, Ani president Putin to nemoze vediet...iba minister obrany, stavka, ktory je na pravom mieste a nie ako tu, ze komedianti riadia ministerstva obrany a kupuju to, kto im zaplati najviac. Ten rusky moderator, novinar je rovnaky ako ostatni novinari na zapade. Rozumia vsetkemu a pritom nicomu z vojenskej oblasti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:12 10.07.2016

  JirkaM-v případě války Rusko vs.NATO by rusové nemohly odpálit jaderné hlavice ve stratosféře tak aby zničily elektroniku letounů NATO...když vypustí jedinou strategickou střelu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM-v případě války Rusko vs.NATO by rusové nemohly odpálit jaderné hlavice ve stratosféře tak aby zničily elektroniku letounů NATO...když vypustí jedinou strategickou střelu tak v USA nebudou čekat kde vybuchne,okamžitě pošlou všechny svoje na Rusko.
  Jediné co by si mohli rusáci dovolit aniž by to nutně znamenalo vypuštění strategických raket (a totální zničení ruska a usa)je použít taktické jaderné střely,třeba iskandery na vojska dislokované v evropě nebo ponorkové a letecké jaderné střely proti námořním bojovým svazům.I to by byl obrovský risk...
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  21:07 09.07.2016

  Tak mne napadlo, jestli si A.Sardurio zkusil položit otázku, jak dlouho by trvalo vyvinout takový "MiG-15 pro 21 století". Ano, měl by to být menší, lehčí, nenáročný letoun. Ale s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak mne napadlo, jestli si A.Sardurio zkusil položit otázku, jak dlouho by trvalo vyvinout takový "MiG-15 pro 21 století". Ano, měl by to být menší, lehčí, nenáročný letoun. Ale s přesně takovou konstrukční filosofií byl vyvíjen JF-17 - a trvalo poměrně dlouho, než se podařilo z něj udělat solidní letadlo. A obecně když uvážím, jak dlouho trvá vývoj bojových letounů....bylo by potřeba nějakých 15-20 let. Pochybuji, že Rusko má tolik času a hlavně pochybuji, že by výsledný stroj byl adekvátní pro soudobé konflikty
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  20:53 09.07.2016

  Neviem o tom ze by v tijuane pobehovali americki vojaci, alebo zeby quebec pod dohladom US army vyhlasil referendum o pripojeni sa k USA.

  Naspat k T-50, je to drahy spas a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem o tom ze by v tijuane pobehovali americki vojaci, alebo zeby quebec pod dohladom US army vyhlasil referendum o pripojeni sa k USA.

  Naspat k T-50, je to drahy spas a dokym boli prachy , tak sa jednalo o NESKUTOCNY USPECH, akonahle prachy s poklesom ceny ropy dosli, tak zacina medialna palebna priprava na temu vsak my sme ten suchoj vlastne ani nechceli a vobec nejde o prachy.

  Ked budu miliony ludi utekat z vojnovych zon do ruska za lepsim zivotom, ked budu s nadejou na lepsi zivot ziadat o pracovne povolenie v rusku. Ked budem denno denne pouzivat ruske vyrobky a rusku techniku, potom poviem ze je to fajn krajina. Historicka skusenost mi vravi inak a moja vlastna skusenost tiez.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:43 09.07.2016

  JirkaM:
  Číňanům T-50 neprodají, jelikož mají svůji vlastní obdobu Raptoru, Chengdu J-20, který má být zaveden do výzbroje 2017–2019. K tomu mají i lehčí stroj Shenyang J-31. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM:
  Číňanům T-50 neprodají, jelikož mají svůji vlastní obdobu Raptoru, Chengdu J-20, který má být zaveden do výzbroje 2017–2019. K tomu mají i lehčí stroj Shenyang J-31. Potencionálním zákazníkem T-50 je Indie, která měla zájem o tuzemskou výrobu stroje vycházejícího z T-50. Teď se ale zdá, že Indové dělají caviky, tak se uvidí jak to dopadne, jisté ale je že Suchoj o zakázku velice stojí. Indové jsou ale hodně nestabilním partnerem co se týče zbrojních zakázek.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  19:40 09.07.2016

  Me by zajimalo, kde se Ti myslenkovi giganti typu Hurva berou.
  Jasne, ze Rusko nikoho nezajima, az na to jejich prirodni bohatsvi. Ne, nadarmo prohlasila Madeleine Albright, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Me by zajimalo, kde se Ti myslenkovi giganti typu Hurva berou.
  Jasne, ze Rusko nikoho nezajima, az na to jejich prirodni bohatsvi. Ne, nadarmo prohlasila Madeleine Albright, ze Rusove jsou prilis bohati, co surovin tyce a meli by se o ne podelit se zbytkem sveta (takovy lehky zavan komunistickeho mysleni z ust ministryne zahranici USA). A co Bushova podpora cecenskych separatistu nebo statni prevrat na Ukrajine? Udelat Rusko neco podobneho v Kanade nebo v Texasu, tak je tady jaderna valka.

  Za me je ten clanek solidni blabol. Cast vyvojovych nakladu nese Indie v ramci programu FGFA. Rusove potrebuji mit vyvozni artikl (spickove zbozi za rozumnou cenu), ktere se da exportovat do zemi, kde USA nevyvazi a pokud nebudou mit dostatecne obranne kapacity, tak je Amici nebo Cinane rozparceluji a pak sezerou.

  Nez delat levnou "MIG15", ktera by byla v podstate na odstrel a nikdo rozumny by v ni nechtel letat (ono vycvicit pilota neni levna zalezitost natoz pak 40-50 nasobek pilotu, jak naznacuje Sardurio), je lepsi mit kombinaci stihacek 4 a 5 generace, ktere sdileji informace. Misto levnych "MIG15", pak je lepsi mit levne specializovane drony, kde cast dokaze identifikovat nepritele (a pomaha tim PVO) a jina cast nese rakety na pripadny sestrel protivnika.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:02 09.07.2016

  ubranili, napadnute rusko... bla bla bla. Dokym si rusi neuvedomia ze nikoho nezaujimaju nikto od nich nic nechce , pokial su v rusku... Oni si to vlastne asi uvedomuju a preto sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ubranili, napadnute rusko... bla bla bla. Dokym si rusi neuvedomia ze nikoho nezaujimaju nikto od nich nic nechce , pokial su v rusku... Oni si to vlastne asi uvedomuju a preto sa ich stat chova ako psychopat. Nikto si nas nevazi? Budeme sa vyhrazat jadrovymi zbranami, to ich nauci. Nechcu nas na svojom uzemi? Nevdacnici zasrani. Nemame co ponuknut? Strasna krivda.

  Merat si pindiky sa da dokym na to ma stat peniaze. Peniaze dosli , T-50 sa neda dalej vyvijat, tak nakoniec sme ho vlastne ani vyvijat nechceli, ze?
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  18:54 09.07.2016

  T50 nezačali Rusové vyvíjet proto, že si chtějí leštit ego, ale protože to dává smysl.

  Taková pouštní bouře by se odehrávala trochu jinak, kdyby amíci neměli F-117 a nebyli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  T50 nezačali Rusové vyvíjet proto, že si chtějí leštit ego, ale protože to dává smysl.

  Taková pouštní bouře by se odehrávala trochu jinak, kdyby amíci neměli F-117 a nebyli schopní vyřadit protiletadlovou obranu napadené země dřív než tam poslali normální letadla.

  Pár neviditelných letadel ve výzbroji donutí NATO modernizovat obrovské množství radarů a ty peníze budou někde chybět, takže to není úplně špatný tah.

  Navíc si Rusové ten vývoj mohli při cenách ropy nad 100$ dovolit. Teď když je vývoj zaplacený, je naděje, že něco vydělají na prodeji Číňanům a Indům.

  Ten nápad s jednoduchými letadly má samozřejmě smysl. Pokud by bylo Rusko napadeno, odpálilo by atomové bomby ve stratosféře nad hranicemi (což by jadernou válku nezačalo) a na férovku bez moderní lelektroniky, AWACS letadel atd. by se už Rusové ubránili tak jako tolikrát předtím.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:38 09.07.2016

  gaunt> raz som cital poviedku kde generali posadili chlapa do stroja casu aby im doniesol najlepsiu zbran buducnosti a on im doniesol kamennu sekeru.
  Predstava lacneho lietadla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt> raz som cital poviedku kde generali posadili chlapa do stroja casu aby im doniesol najlepsiu zbran buducnosti a on im doniesol kamennu sekeru.
  Predstava lacneho lietadla zaklada svoj uspech na podobnom predpoklade , ked bude vsetko v srackach bude taketo jednoduche lietadlo kralom.
  Som naozaj jediny komu pridada taketo zmyslanie chore?

  A k tej druhej casti> rusko sa zvlada okradat samo aj bez zapadnych korporacii. Prave vdaka ich domorodym oligarchom, ti ktori sli na ruku petrohradskej klike KGB si nazivaju, ti ktori nesli dostali poloniovu prichut do caju.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  17:18 09.07.2016

  IvanBa84: Ta levná letadla by nelétala nad nepřátelským územím chráněným PVO a bojovala by jen proti letadlům se zničenou elektronikou. Perelmana jsem uvedl jako příklad toho, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IvanBa84: Ta levná letadla by nelétala nad nepřátelským územím chráněným PVO a bojovala by jen proti letadlům se zničenou elektronikou. Perelmana jsem uvedl jako příklad toho, že ne vždy ve vědě hrají hlavní roli peníze.

  HonzaH: Co vyrábí třeba taková Austrálie? Jsou bohatí z těžby a zemědělství. Rusko by na tom mohlo být podobně. Stačí nenechat se okrádat oligarchy a západními korporacemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:57 09.07.2016

  HonzaH-tak jasná věc,jestli něco Rusové umí,jsou to zbraně.A ty se prodávat bodou až do skonání světa,kupují je a kupovat budou i státy které nemají na chleba.
  Proto je jasné že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH-tak jasná věc,jestli něco Rusové umí,jsou to zbraně.A ty se prodávat bodou až do skonání světa,kupují je a kupovat budou i státy které nemají na chleba.
  Proto je jasné že ve vývoji T-50 budou pokračovat,stejně jako ve vývoji dalších zbraní,třeba stíhaček 6-té generace.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  16:31 09.07.2016

  Marthy: V podstatě souhlas, jen bych doplnil jednu věc. Pokud by se evropské země rozhodli nenakupovat zbraně, když je nikdy nebudou potřebovat, tak by nakonec mělo Rusko výhodu i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: V podstatě souhlas, jen bych doplnil jednu věc. Pokud by se evropské země rozhodli nenakupovat zbraně, když je nikdy nebudou potřebovat, tak by nakonec mělo Rusko výhodu i v oblasti konvenčních sil a pak kdo ví. Je totiž levnější nakupovat zbraně, které nikdy nepoužiju, než zbraně nekupovat a pak se nemít čím bránit.

  A k té T-50. Rusové ji asi budou muset dokončit ať budou chtít či ne. Jednak jde o národní prestiž a ta je u Rusů myslím velmi důležitá.
  Druhá věc je, že ruská ekonomika je poměrně dost orientovaná na export palivově-energetických surovin (byť se najdou blázniví rusofilové, kteří to tvrdohlavě odmítají). Důsledky můžeme nyní vidět. Pokud se má jejich ekonomika rozhýbat, budou muset začít vyrábět a prodávat něco, o co je ve světě zájem. A co to bude?
  Ruská osobní auta - tak to evidentně ne
  Dopravní letadla - to také moc nejde. Kolik už prodali těch Suchojů?
  Kosmický průmysl - tam melou z posledního a využívají to, co vyvinuli za SSSR. Až američani zprovozní své nové rakety, ta Rusům zbudou jen oči pro pláč.
  Elektronika a spotřební průmysl - nevím o ničem zajímavém
  Výrobní stroje - to i ČR toho vyrobí a vyveze více
  Lodě - kdyby na to měli, nekupují si lodě od Francouzů
  Jaderné reaktory - v tom jsou sice na špici ale stavba jaderné elektrárny je především politické rozhodnutí. Navíc v Americe asi neprorazí a v Evropě je dost silná protiatomová loby.
  SW - tam mají šance největší
  Co tedy zbývá? - tradičně zbraně. Tak nemůžou produkovat nějakou stíhačku nedochůdče, která bude fungovat až po jaderném úderu. To nikomu neprodají.
  A to samé je i Armata. Jestli se Rusům povede rozhýbat její výrobu, dal bych ruské armádě tak 200 ks a pak bych řekl: 'Pánové, hraček už teď máte dost a teď jde o peníze. 80% produkce jde na export. Protože my na rozdíl od zákazníků máme ty jaderné zbraně a tak si na nás nikdo netroufne. Ale zákazníci musí mít špičkové konvenční zbraně."
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:34 09.07.2016

  Rusko na Polsko nezaútočí,co by z nich mělo.Ani Evropa nikdy nepůjde do války proti Rusku,pokud by vznikl konflikt mezi USA a Ruskem,nepomůže americe.Jsme sice v Nato,ale to je jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko na Polsko nezaútočí,co by z nich mělo.Ani Evropa nikdy nepůjde do války proti Rusku,pokud by vznikl konflikt mezi USA a Ruskem,nepomůže americe.Jsme sice v Nato,ale to je jen smlouva,kolik jiných smluv už v historii bylo porušeno?
  Při konfliktu Rusko vs.NATO by konvenčně nakonec Rusko muselo prohrát,v dlouhodobém konfliktu by jim chyběli zdroje,výrobní kapacity a hlavně lidé.Ale mají velkou šanci neprohrát,prostě by hned na začátku konfliktu použili atom,ne na USA,VB a Francii.Pár atomovek třeba na Polsko...a z největší pravděpodobností je po válce.Nebo si myslíte že by se VB,USA a Francie nechala zcela zničit kvůli několika miliónům vypařených Poláků?Nebo Němců,či Čechů...tak tomu nevěřte.Evropští lídři si tohle nebezpečí velmi dobře uvědomují,proto k válce Rusko-NATO nikdy nedojde.To strašení zbraněmi je jen divadlo ovládané zbrojními korporacemi,potřebují tržby.Takže např.Poláci rychle nakupují v USA zbraně za ohromné peníze,zbraně které jim nikdy k ničemu nebudou.No a v USA si mnou ruce...prostě stačí trochu postrašit Ruskem a penízky se jen hrnou.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  15:33 09.07.2016

  Trener: "USA to projelo ve Vietnamu, protože domácí veřejné mínění bylo proti válce." - Co bylo cílem té války? Jak by to vypadalo kdyby neprohráli? Měli dvě možnosti. Buď odejít a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trener: "USA to projelo ve Vietnamu, protože domácí veřejné mínění bylo proti válce." - Co bylo cílem té války? Jak by to vypadalo kdyby neprohráli? Měli dvě možnosti. Buď odejít a nebo krvácet do nekonečna. Myslím, že si to generálové uvědomili i bez pomoci veřejného mínění. Nedovedu si představit jak by mohli hrát tvrději. Snad jen systematicky vyhladit celý Vietnam a nastěhovat tam spolupracující obyvatelstvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  15:13 09.07.2016

  Clanek: Kdyby Rusko zaútočilo na Polsko, tak by Francouzi a Němci šli do války. Evropa sice není moc jednotná, ale všem je jasné, že pokud padne Polsko, tak Němci a Francouzi budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: Kdyby Rusko zaútočilo na Polsko, tak by Francouzi a Němci šli do války. Evropa sice není moc jednotná, ale všem je jasné, že pokud padne Polsko, tak Němci a Francouzi budou další na řadě a pokud si nepomůžou navzájem, tak to nikdo jiný neudělá. NATO by se okamžitě zhroutilo a byli by bezbranní. Takže do války by šli. Ani ne tak pro lásku k Polsku, ale pro obyčejný pud sebezáchovy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  14:08 09.07.2016

  USA to projelo ve Vietnamu, protože domácí veřejné mínění bylo proti válce. Proto také teď pustí novináře jen tam, kde se jim to hodí. Já myslím, že tam hráli dost tvrdě, např. to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA to projelo ve Vietnamu, protože domácí veřejné mínění bylo proti válce. Proto také teď pustí novináře jen tam, kde se jim to hodí. Já myslím, že tam hráli dost tvrdě, např. to bombardování Hanoje, mnozí už to považují za válečné zločiny.
  Rusko by potřebovalo pro úspěšné dokončení různých projektů mít silnou ekonomiku a někde ubrat, třeba tajně omezit jaderné síly a hrát blamáž.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  13:48 09.07.2016

  Clanek: "USA si neprojeli vietnam protoze by nemeli kvalitativni a v mnohem i kvantitativni prevahu, ale proto ze nebyla politicka vule hrat stejne tvrde jako protistrana" - a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: "USA si neprojeli vietnam protoze by nemeli kvalitativni a v mnohem i kvantitativni prevahu, ale proto ze nebyla politicka vule hrat stejne tvrde jako protistrana" - a to jako v čem?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:43 09.07.2016

  RASE:
  "Clanek:
  Podceňování evropských armád je poněkud vtipné. Gripeny a F-16 asi nejsou světová špička, ale kousnout dovedou a záleží na elektronice a zbraních (to samé čím se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RASE:
  "Clanek:
  Podceňování evropských armád je poněkud vtipné. Gripeny a F-16 asi nejsou světová špička, ale kousnout dovedou a záleží na elektronice a zbraních (to samé čím se rusové ohánějí u svých modernizovaných létadel z doby studené války, oproti F-35, F-22 atd.). Navíc tady jsou Typhoony, které jsou velice dobrými stroji + je doplní F-35, nebo francouzské Rafaly. Možná jen Rusové neberou letouny 4,5.generace (Typhoon), jako plnohodnotné protivníky svých letounů 4.generace... nebo je za těhle pravidel poměr sil hezčí - nevim"

  Podcenovani evropskych armad neni vtipne vubec, je realne a je zaslouzene. Valky nevyhrava technika. USA si neprojeli vietnam protoze by nemeli kvalitativni a v mnohem i kvantitativni prevahu, ale proto ze nebyla politicka vule hrat stejne tvrde jako protistrana. Navic EU se jako jeden celek jen tvari, ale neni. Predstava ze by snad Nemecko nebo Francie hrdinne vyjeli s trochou sve, sice kvalitnejsi techniky nez jakou ma Rusko, ale na obranu Polska? Vazne tomu verite? Kdyby Rusko otevrelo polskou frontu, co udelaji ceske gripeny, budou hlidat svuj pisecek nebo snad presidli na Sliac/Presov a budou zapojeny do udalosti na fronte? Co je lepsi, lepsi gripen mimo frontu nebo horsi Mig29 na fronte?
  O tomhle pochybuju, v tomhle jsem svetu pro smich. Ne v kvalite nasich zbrani (nemecko je 3. nejvetsi vyvozce zbrani za lonsky rok), ale v absolutni neakceschopnosti, nesoudruznosti...
  Pro srandu kralikum jsme byli pri zacatku Ukrajinske krize, a budeme i dal a ani 1000 letadel 5. generace na tom nic nezmeni.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  12:45 09.07.2016

  Zajímalo by mně, zda bychom dokázali najít nějaký jiný projekt zahrnující nové technologie v letecké technice, který by nenabral zpoždění a nezačal se prodražovat? ... počítám, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mně, zda bychom dokázali najít nějaký jiný projekt zahrnující nové technologie v letecké technice, který by nenabral zpoždění a nezačal se prodražovat? ... počítám, že seznam bude asi hodně krátký

  V Rusku se budou zbraně vyvíjet, i kdyby na chleba nebylo. Na druhou stranu se podívejte kolik zemí má skutečně takové schopnosti to vyvinout bez pomoci ze zahraničí.

  K technologii Stealth, ostré cvičení v USA ukazují, že tato technologie funguje, byť má i své slabiny. Ale pořád je rozdíl, zda budete mít k dispozici letadlo, které ostatní uvidí na 60 km a nebo letadlo, které uvidí na 300 km.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:44 09.07.2016

  Myšlenka autora článku je nesmyslná,jistěže má vývoj a výroba T-50 pro Rusko velký význam.Jak už tady někdo poukazoval Rusko se nemůže dovolit aby mu ujel vlak co se týká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myšlenka autora článku je nesmyslná,jistěže má vývoj a výroba T-50 pro Rusko velký význam.Jak už tady někdo poukazoval Rusko se nemůže dovolit aby mu ujel vlak co se týká špičkových technologií v letectvu.Kromě toho praktická síla i jen několika desítek kusů T-50 bude určitě velká.
  Myšlenka o výrobě mnoha malých levných letadel je nesmysl,už nejsme v době 2.sv.války,taktika leteckých bojů je jiná.Kdysi na zničení továrny poslali 300 bombardérů a 200 stíhaček,továrnu zničily,přišli o 150 letadel a útok pokládali za úspěšný.Dnes,s trochou nadsázky by na ten úkol mohli stačit 4 F-35 a klidně by se mohli vrátit všechny.
  To co píše o tom že na odražení útoku třeba F-35 nebo jiných stealth letounů postačí S-300 a S-400 je taky nesmysl.Jsou to určitě účinné a nebezpečné PL zbraně,ale pokud zůstanou bez podpory ostatních druhů vojsk,osamoceny,čeká je jistá zkáza.Aby se naplno využil jejich potenciál musí být mimo jiné zajištěny vlastním stíhacím letectvem,a na to se určitě bude daleko více hodit výkonné steath letadlo (T-50) než nějaké jednoduché nevýkonné stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • daniel78
  10:17 09.07.2016

  Prakticky ukonceny vyvoj... hotovy vyvoj...

  A to je to, co nevime. Jak moc maji hotove motory, jak moc maji hotovou elektroniku vevnitr, jak moc maji hotovy SW. Prave ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prakticky ukonceny vyvoj... hotovy vyvoj...

  A to je to, co nevime. Jak moc maji hotove motory, jak moc maji hotovou elektroniku vevnitr, jak moc maji hotovy SW. Prave ta elektronika a hlavne SW delaji z letadla kvalitativne novou generaci s novymi schopnostmi. Ze jim uz lita drak se starymi motory, to nic neznamena, viz. srovnani jak dlouho lita drak F35 a jak dlouho ladi SW. Taky by mohlo T50 skoncit jako lehce stealth letadlo s prozatimnim vsim, tedy jiz pouzivanym treba u Su35, uvnitr, ale to neni 5. gen. Prave ty naklady na dokonceni musi byt oproti vyvoji draku to nejdrazsi a neslozitejsi. Vzdyt i v USA vyviji novou generaci motoru napred pred letadlem, Cina se s nimi taky trapi. Moderni letadlo musi byt neuveritelne komplexni stroj, kde vse ovlivnuje vse.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  09:43 09.07.2016

  Lehké letouny...takovými je dnes LCA TEJAS, JF-17, do jisté míry i Gripen. Což o to, neříkám, že to jsou špatné letouny, především Gripen. Ale jak se ukazuje, dokáží plnit jen část ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lehké letouny...takovými je dnes LCA TEJAS, JF-17, do jisté míry i Gripen. Což o to, neříkám, že to jsou špatné letouny, především Gripen. Ale jak se ukazuje, dokáží plnit jen část spektra úkolů moderních letounů. Obzvlášť to platí v případě Ruska s jeho velkou rozlohou, kdy je prostě potřeba i větších, výkonnějších letounů.
  A jestli Rusko potřebuje letoun 5 té generace? Je třeba si uvědomit, že otázka letounů 5té generace není jen otázkou USA či Ruska, resp. soupeření mezi těmito státy. Letouny 5té generace vyvíjí Čína, Indie, Jižní Korea a další. Letouny 5té generace vyvíjí Turecko, které . nechce -li za těmito státy Rusko zaostávat, pak letoun 5té generace potřebuje.
  Osobně vysoce cením letouny, jako je SU-35/34/30. Ale pořád jde o letouny vycházející ze starého Su-27, jejich vývoj dříve či později narazí na přirozené technologické mantinely. A ty dokáže vyřešit jen letoun 5té generace. Možným řešením by bylo 5tou generaci přeskočit a rovnou přejít na letoun 6té generace, ale to si v případě Ruska dokáži představit ještě méně.
  Navíc - T-50 má prakticky ukončený vývoj, jde o téměř hotový letoun. Bylo by chybou zahazovat něco, co je již (téměř) k dispozici. Cena je problém, ale dodávky mohou být rozloženy do delšího období atd
  Skrýt celý příspěvek

 • IvanBa84
  08:24 09.07.2016

  "Budoucí letoun tak potřebuje velmi robustní a odolnou elektroniku bez zbytečných “udělátek. Základní pilotní funkce podle ruské autora postačí na pilotování, výběr cílů a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Budoucí letoun tak potřebuje velmi robustní a odolnou elektroniku bez zbytečných “udělátek. Základní pilotní funkce podle ruské autora postačí na pilotování, výběr cílů a rozhodování o použití zbraní." - haha, tak ako ma americka F-15 ekvivalent v ruskej Su-27, tak ako ma americka F-22 ekvivalent v ruskej T-50, tak ma americky Pierre Sprey tusim ekvivalent v ruskom Alexandrovi Sarduriovi.

  Nerad spochybnujem ludi pravdepodobnejsie ovela inteligetnejsich nez som ja, ale to co pise mi nedava vobec ziaden zmysel.
  Na jednej strane moderna elektronika v F-22 je zranitelna EMP ale v S-400 uz asi nie, lebo je vyrobena snad z tehiel a malych vietnamcov s dalekohladmi.

  Na jednej strane F-22 nema sancu v hustej PVO lebo raketa stoji menej ako lietadlo ... ale navrhuje menej hightech lietadlo, ktore tam bude mat sancu aku ? ... alebo lietadlo tak lacne, ze bude lacnejsie nez raketa ? Navrat dvojplosnikov ?

  Podla mna je T-50 jeden z mala ruskych zbrojnych projektov, ktory mne osobne dava viac ako len zmysel. Rusi potrebuju pristup k novym technologiam, ktore potom mozu uplatnit aj inde.

  S Grigorim Perelmanom by som bol opatrny. Milion dolarov odmietol zo slovami, ze jeho prispevok k objavu bol mensi ako prispevok americkeho matematika Richarda Hamiltona, ktory vytvoril matematicke nastroje a teorie ktore Perelman nasledne pouzival. Plus, Perelman je skor produkt sovietskeho skolstva nez ruskeho.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  07:01 09.07.2016

  gaunt
  A koľko z nich v Rusku ostane ? ... to je presne problém Ruska ...kto nejde s režimom - často ide von. Mimochodom i "putinovci"nechávajú svoje deti študovať na "zlom" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt
  A koľko z nich v Rusku ostane ? ... to je presne problém Ruska ...kto nejde s režimom - často ide von. Mimochodom i "putinovci"nechávajú svoje deti študovať na "zlom" západe.
  Ani Izrael nie je výrobcom moderných bojových strojov ... a Čína kupuje Su-35S len pre transfer niektorých technológií ... takže pre vývoj T-50 nula bodov ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:30 09.07.2016

  Nechci vám tu (a ani ruskému autorovi) kazit radost o účinnosti jadernými explozí a elektromagnetických pulsech (EMP).

  Ale protože jaderná válkou byla důležitou/klíčovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci vám tu (a ani ruskému autorovi) kazit radost o účinnosti jadernými explozí a elektromagnetických pulsech (EMP).

  Ale protože jaderná válkou byla důležitou/klíčovou součástí strategie Studené války a Spojené státy vlastně jako první objevily praktické důsledky EMP při jaderných explozích vysoko v atmosféře, tak odolnost vojenské techniky na jaderné výbuchy je pochopitelně standardní součástí konstrukce a kvalifikace vyspělé vojenské techniky NATO. Tedy hlavně té původem z USA nebo Velké Británie. Nicméně normy NATO jsou společné, ale důsledně utajované.

  Odolnost zahrnuje různé projevy jaderného výbuchu - šokový přetlak, tepelné záření, záření gama, neutronové záření, EMP pulsy. Hodnoty odolnosti se mohou lišit v závislosti na předpokládaném operačním prostředí. Například vrtulníky mohou mít přísnější požadavky na odolnost na záření, neboť se mohou pohybovat mnohem blíže a déle v dosahu radioaktivního záření.

  Je pak docela logické, že letouny NATO jako jsou F-16, F-15E, F-35, B-1B, B-2, nebo Tornado, které jsou/byly/budou standardními nosiči jaderných pum, nezničí sami sebe vlastní jadernou pumou.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  01:17 09.07.2016

  shal: To si nemyslím. Taktické jaderné zbraně můžete ve vzduchu odpalovat ve velkém a k žádnému zamoření nedojde.

  shal: To si nemyslím. Taktické jaderné zbraně můžete ve vzduchu odpalovat ve velkém a k žádnému zamoření nedojde.

 • shal
  00:48 09.07.2016

  gaunt: Tak o tom bych dost pochyboval. Navíc už jenom úvaha nad tím, že v případě prohrávající války (tedy zřejmě hluboko nad svým územím) začnou odpalovat atomovky je nejlepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: Tak o tom bych dost pochyboval. Navíc už jenom úvaha nad tím, že v případě prohrávající války (tedy zřejmě hluboko nad svým územím) začnou odpalovat atomovky je nejlepší cestou k tomu, aby dotčené území bylo neobyvatelné na pěkných pár století. K zastavení invazní armády nebude stačit jedna malá atomovka, ale celé série. Coby tím Rusové získali? Neúrodnou půdu, zamořené řeky a vylidněné oblasti. Jo to se v následném rozvoji země určitě neprojeví. To už můžou raději rovnou prohrát. Však Němci taky prohráli a nemám pocti, že by dnes trpěli v otroctví.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  00:07 09.07.2016

  Karlos73: Atomová bomba odpálená vysoko toho moc nezamoří. Jen je třeba se na chvíli schovat před zářením.

  Karlos73: Atomová bomba odpálená vysoko toho moc nezamoří. Jen je třeba se na chvíli schovat před zářením.

 • Karlos73
  00:05 09.07.2016

  Ako píšem, čisté zúfalstvo...nevedia zabespečiť dokončenie Su T-50, nevedia ho dodať v adekvátnom počte, tak vymýšľajú lacný a zúfalý variant, za cenu zamorenia vlastného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako píšem, čisté zúfalstvo...nevedia zabespečiť dokončenie Su T-50, nevedia ho dodať v adekvátnom počte, tak vymýšľajú lacný a zúfalý variant, za cenu zamorenia vlastného územia....to je ako ísť na vrabce s kanónom, také ruské....
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  00:00 09.07.2016

  Karlos73: Pokud to odradí agresora od útoku, tak to není zoufalství.

  Karlos73: Pokud to odradí agresora od útoku, tak to není zoufalství.

 • Karlos73
  23:58 08.07.2016

  Vrátim diskusiu naspäť...ako píše Rase...kombinácia lacnej stíhačky a jadrovej hlavici je cesta ku kamikadze... číre ruské zúfalstvo...

  Vrátim diskusiu naspäť...ako píše Rase...kombinácia lacnej stíhačky a jadrovej hlavici je cesta ku kamikadze... číre ruské zúfalstvo...

 • Karlos73
  23:52 08.07.2016

  gaunt...ale Grigori Perelman je blázon, čo sa skrýva doma a žije s matkou, so svetom nekomunikuje... Ako, o čom má byť táto diskusia, o tom kto ďalej načurá...?
  OK, Rusko má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt...ale Grigori Perelman je blázon, čo sa skrýva doma a žije s matkou, so svetom nekomunikuje... Ako, o čom má byť táto diskusia, o tom kto ďalej načurá...?
  OK, Rusko má Perelmana...USA a EU má stovky univerzít a vedeckých inštitúcii, kde sa jednoducho dnešné Rusko nechytá, aj pre embargo... Pozrite si len kozmický výskum...kde boli Rusi , a kde sú dnes? Všetky významné vedecké kozmické objavy ma na svedomí NASA, ESA, ...kam naposledy Rusko poslalo sondu, alebo vedecký satelit? (ak nerátam spoluprácu na kozmickej stanici iss a technológií raketových motorov, ale časom aj o túto schopnosť prídu - napríklad raketové motory výskum Elona Muska...) ....prejaví sa to, Rusko vďaka svojej súčasnej hlúpej politike stratí...
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  23:36 08.07.2016

  Karlos73: Takový Grigori Perelman žil v paneláku o chlebu a o vodě a objevil to, o co se pokoušeli na nejlepších univerzitách po celém světě. Rozumím, že v jiných oborech jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: Takový Grigori Perelman žil v paneláku o chlebu a o vodě a objevil to, o co se pokoušeli na nejlepších univerzitách po celém světě. Rozumím, že v jiných oborech jsou potřeba velké peníze. Perelman si navíc předtím vydělal v Americe.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  23:28 08.07.2016

  Arassuil: Já vám věřím. V tomhle asi máte pravdu, jen jsem napsal svou osobní zkušenost. Jihokorejci a Francouzi se také umísťují dobře v soutěžích.

  Arassuil: Já vám věřím. V tomhle asi máte pravdu, jen jsem napsal svou osobní zkušenost. Jihokorejci a Francouzi se také umísťují dobře v soutěžích.

 • Karlos73
  23:22 08.07.2016

  Gaunt preboha...aj India ma kvantum matematikov, počítačových expertov... a svetovou veľmocou nie je, skôr sa borí s chudobou a neuveritelnými socialnymi problémami...a to sa dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gaunt preboha...aj India ma kvantum matematikov, počítačových expertov... a svetovou veľmocou nie je, skôr sa borí s chudobou a neuveritelnými socialnymi problémami...a to sa dnes deje aj v Rusku! Si myslíte, že tí chýtrí ľudia to budú vymýšľať, inovovať za mizerné platy v rubloch? Alebo zase vedcov naženú do gulagov, aby skúmali pre armádu? Áno, je tam dfošť šikovných a inteligentnýchludí, ešte stále majú ľudský potenciál, ale vybavením, modernosťou univerzít zamrzli niekde na konci 90 rokov, a platovo je to ešte horšie... Rozumiem, podľa vás to tí Rusi budú robiť z vlastenectva, akicia Z....lebo zlý Západ a imperialisti. Uvedomte si, že dnešné Rusko je vo veľmi zložitých ekonomických problémoch (napríklad už tento rok museli škrtať výdavky v rozpočet o 20%, lebo rátali s cenou ropy nad 50$ za barel). Majú kvalitné zbraňové systémy a technológie, sú jadrovou veľmocou, ale....
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  23:20 08.07.2016

  gaunt: To už je pravděpodobnější že ten špion taky zběhne.

  gaunt: To už je pravděpodobnější že ten špion taky zběhne.

 • gaunt
  23:16 08.07.2016

  shal: "Velká část Rusů, kteří toho byli schopni dnes sedí v Izraeli nebo kopou za Boeing, Lockheed Martin nebo jinou americkou zbrojařskou firmu." - Pokud je to pravda, nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal: "Velká část Rusů, kteří toho byli schopni dnes sedí v Izraeli nebo kopou za Boeing, Lockheed Martin nebo jinou americkou zbrojařskou firmu." - Pokud je to pravda, nebude problém mezi nimi propašovat špiona, Moc nevěřím, že jim dají přístup ke klíčovým technologiím. Někde jsem četl, že ruští odborníci pracují pro Číňany a Japonce. Ty země jsou v letectví za Ruskem, tak nic neriskují.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  23:12 08.07.2016

  gaunt: už v minulé diskuzi se tady objevily tabulky nejprestižnějších univerzit světa, kde si Rusové moc dobře nevedly. Při srovnání mezinárodního indexu citací je Rusko na 13. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: už v minulé diskuzi se tady objevily tabulky nejprestižnějších univerzit světa, kde si Rusové moc dobře nevedly. Při srovnání mezinárodního indexu citací je Rusko na 13. místě - před ním jsou i země jako Německo, Jižní Korea, Španělsko, Itálie nebo Francie aj. A dalo by se pokračovat...

  A myslím, že mohu s klidem prohlásit, že znám víc českých vysokoškoláků, co s přehledem strčí do kapsy ruského maturanta, než kolik znám ruských maturantů, co strčí do kapsy českého vysokoškoláka.

  U Zimbia alespoň člověk chápe, že si z toho Zimbio dělá legraci - u vás je to smutnější, protože to myslíte vážně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:08 08.07.2016

  Líbí se mi, jak v Rusku chtějí všechny nedostatky vlastní armády řešit atomovými zbraněmi (atom proti námořním svazům, atom proti F-22 atd.), hodně to připomíná 50.léta v USA. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi, jak v Rusku chtějí všechny nedostatky vlastní armády řešit atomovými zbraněmi (atom proti námořním svazům, atom proti F-22 atd.), hodně to připomíná 50.léta v USA. Článek samotný se možná dá pochopit i tak, že Rusové potřebují nový, jednomotorový letoun (=levný), něco ve stylu J-31 (tedy čínské kopie F-35). Přeci jen pokud uspěje koncept T-50, bude potřebovat menšího pomocníka na špinavou práci. Přičemž současné letouny 4.generace nevydrží věčně (MiG-35, Su-27 atd.). Docela se to zamotává. Je taky pěkně vidět, že i pro ruský projekt T-50 je rozhodující úspěch jeho derivátu v Indii - minimálně pro výrobce - Suchoj
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  23:00 08.07.2016

  shal: "Rusku chybí nejenom peníze, ale i vědecká, vzdělávací ... základna." - Proto vyhrávají matematické a programátorské soutěže. Měl jsem na VŠ ruské spolužáky. Maturují v 16-ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal: "Rusku chybí nejenom peníze, ale i vědecká, vzdělávací ... základna." - Proto vyhrávají matematické a programátorské soutěže. Měl jsem na VŠ ruské spolužáky. Maturují v 16-ti a jejich maturant toho umí víc než mnohý český absolvent VŠ. Tituly jdou kupovat všude. Takový člověk asi v zaměstnání moc dlouho nevydrží.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  22:48 08.07.2016

  gaunt: Moderní Stealth letadlo je výborná věc, ale jen pro ty, kdo si ho můžou dovolit. Rusku chybí nejenom peníze, ale i vědecká, vzdělávací, průmyslová a lidská základna. Velká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: Moderní Stealth letadlo je výborná věc, ale jen pro ty, kdo si ho můžou dovolit. Rusku chybí nejenom peníze, ale i vědecká, vzdělávací, průmyslová a lidská základna. Velká část Rusů, kteří toho byli schopni dnes sedí v Izraeli nebo kopou za Boeing, Lockheed Martin nebo jinou americkou zbrojařskou firmu. Vždyť v Rusku se dají koupit i akademické tituly z kdysi prestižních technologických univerzit a průmysl je prolezlý korupcí.

  Můžeš makat jak šroub, ale bez kvalitního základu toho moc nevybuduješ. Z vepřovic taky mrakodrap neuplácáš.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  22:37 08.07.2016

  Arassuil: Přesně tak. Je to stejné jako s Buranem. Na prototypu se ukázalo, že je to slepá ulička. V Americe jde o zisky zbrojařů. Tam se to přiznat nesmí. Ten Mig 15 pro 21. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arassuil: Přesně tak. Je to stejné jako s Buranem. Na prototypu se ukázalo, že je to slepá ulička. V Americe jde o zisky zbrojařů. Tam se to přiznat nesmí. Ten Mig 15 pro 21. století bude nejspíš něco jako Grippen, ale s odpovídající cenou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  22:27 08.07.2016

  gaunt: Máte pravdu. Samozřejmě Rusové usilují o vývoj stealth letadla jen z jediného důvodu - aby Američanům ukázali, že tu hromadu nepotřebného plechu dokáží vyrobit taky a že na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: Máte pravdu. Samozřejmě Rusové usilují o vývoj stealth letadla jen z jediného důvodu - aby Američanům ukázali, že tu hromadu nepotřebného plechu dokáží vyrobit taky a že na tom vlastně není nic těžkého. Ve chvíli, kdy budou mít Rusové předsériový letuschopný prototyp, zničí veškerou dokumentaci, jediný vyrobený exemplář dají v Moskvě do muzea a najedou masovou výrobu "Migu-15 pro 21. století"...
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  22:20 08.07.2016

  Někteří v této diskuzi si nedokáží připustit, že ten člověk může mít pravdu a drahá stealth letadlo jsou opravdu na nic. Moc hltáte americkou propagandu.

  Někteří v této diskuzi si nedokáží připustit, že ten člověk může mít pravdu a drahá stealth letadlo jsou opravdu na nic. Moc hltáte americkou propagandu.

 • gaunt
  22:17 08.07.2016

  dusan: K sankcím se nepřipojila spousta zemí s vyspělým průmyslem. Například Čína a Izrael.

  dusan: K sankcím se nepřipojila spousta zemí s vyspělým průmyslem. Například Čína a Izrael.

 • dusan
  21:49 08.07.2016

  Nemusí byť človek nejaký znalec ruského obranného priemyslu aby si vedel spočítať, že T-50 je pre Rusko jednoducho príliš veľké sústo. Už to odkladanie zahájenia sériovej výroby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemusí byť človek nejaký znalec ruského obranného priemyslu aby si vedel spočítať, že T-50 je pre Rusko jednoducho príliš veľké sústo. Už to odkladanie zahájenia sériovej výroby (naposledy z roku 2016 na 2018) jasne nasvedčuje, že pred Rusmi stojí ešte dlhá cesta vývoja a i ten rok 2018 zrejme nebude poslednú posun.
  Ono sa to síce nezdá, ale také embargo môže byť dosť účinné. To, že ho v praxi až tak nie je vidieť, ešte neznamená, že ho súper nepocíti v najviac citlivých oblastiach. Nejde len o samotné komponenty, ale i o technológie ich výroby, obrábacie stroje, softwér a pod.
  Samozrejme všetko sa dá obísť ...ale chce to čas, peniaze a čím sofistikovanejší produkt, tým je väčšia možnosť ho "ustrážiť", lebo je len jeden či pár výrobcov ...
  S autorom súhlasím, že Rusko jednoducho nemá na to, aby súťažilo vo všetkých oblastiach z USA USA sú svetová veľmoc s ktorou sa zakrátko bude môcť porovnávať Čína. Rusko je len regionálna veľmoc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:02 08.07.2016

  Vždycky jsem tak trochu záviděl VZS z padesátých let, že měli šanci lítat patnáctku.
  To už nikdy později nebylo možný a bylo mi jasný, že už to ani nikdy nenastane. Tohle je ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vždycky jsem tak trochu záviděl VZS z padesátých let, že měli šanci lítat patnáctku.
  To už nikdy později nebylo možný a bylo mi jasný, že už to ani nikdy nenastane. Tohle je ale trochu úlet...myslel, že to bude mít alespoň BVR střely?
  Trochu mi to připomíná tu slavnou NATO knížku z 80tých let, kde myslím britský autor psal, že všechna letiště budou zničena a jediné co má smysl je Harrier, rozmístěný na několika tisících letištích po Evropě....tak to bych hned vlezl do aktivních záloh.
  Skrýt celý příspěvek

 • simpanz
  20:56 08.07.2016

  F 35 možná a 6.gen. určitě budou mít něco takovýho
  http://www.osel.cz/8903-leteck...
  maj 12-15 let výpadek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F 35 možná a 6.gen. určitě budou mít něco takovýho
  http://www.osel.cz/8903-leteck...
  maj 12-15 let výpadek výzkumu, pokud T50 vzdaj tak jim ujede vlak uplně, ten článek ve VPK beru jako ukázku rejpalum jak by mohlo Rusko dopadnout a že radši zatnout zuby a dodělat T50
  Skrýt celý příspěvek

 • rintintin
  20:42 08.07.2016

  To ten pan Sardurio skutocke odporuca vyrobit 40-50 jednoduchych strojov namiesto jednej T-50 ako ekonomicky lepsie riesenie? Moja Rustina je na origo. clanok slaba. To by jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To ten pan Sardurio skutocke odporuca vyrobit 40-50 jednoduchych strojov namiesto jednej T-50 ako ekonomicky lepsie riesenie? Moja Rustina je na origo. clanok slaba. To by jeden stroj musel stat tak cca. 2 miliony USD - to by sa zrejme tomu MiGu-15 podobal v mnohych ohladoch. Aj moderna elektricka stoji 3x viac.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  20:20 08.07.2016

  Tenhle názor je v podstatě ukazatel pro cestu do pekla. Uvažuje konfrontaci velkého rozsahu, při použití jaderných zbraní. To jest pravděpodobně konflikt mezi trojicí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle názor je v podstatě ukazatel pro cestu do pekla. Uvažuje konfrontaci velkého rozsahu, při použití jaderných zbraní. To jest pravděpodobně konflikt mezi trojicí NATO/Čína/Rusko. Onehdy jsem to už komentoval, v takovém konfliktu nebude vítěze. Ovšem nebere v úvahu, že takový jednoduchý, jednomotorový stroj bez "zbytečných serepetiček" absolutně nemá šanci proti vyspělému protivníkovi. To znamená, že Rusko by nemělo co nasadit v různých zástupných konfliktech, ztratilo by tak schopnost projekce síly.
  Další věc je, že by asi výrazně ztratilo schopnost exportu zbraní. Nebo by snad zákazníkům spolu s každou letkou stíhaček dodalo Rusko i taktickou jadernou zbraň, pro vyřazení nepřátelských stíhaček?
  Tenhle názor ruská generalita určitě nepřijme, ani kdyby je nalívali vodkou od rána do večera. Dobře pro ruské letectvo. Špatně pro nás. Mohlo by být o soupeře méně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:59 08.07.2016

  Varianty F-35 primárně nahrazují nepřeberné množství letadel na špinavou práci - různé Harriery, podpůrné, multifunkční stroje atd. všechno dnes hodně zastaralé, byť funkční. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Varianty F-35 primárně nahrazují nepřeberné množství letadel na špinavou práci - různé Harriery, podpůrné, multifunkční stroje atd. všechno dnes hodně zastaralé, byť funkční. Částečně nahradí i A-10 a letouny pro elektronický boj, nebo jiné speciály. Krom toho nahradí i F-16, jako multifunkční stroj na tvrdou práci.
  F-18 a F-15 nahradí letoun 6.generace (s možností dálkového ovládání), na kterém se pracuje. V budoucnosti tak zbyde multifunkční F-35 (různé verze), k tomu větší moderní stíhač F-XX (patrně různé verze) a pomalu budou dosluhovat F-22 v roli strojů k speciálním úkolům. + nové bombardéry, bezpilotní proudové stroje (něco jako Taranis) atd. Pořád je toho hodně druhů a typů, alespoň mají koncepci.
  Oproti tomu Rusové plánují stíhač T-50 a k tomu provozovat modernizované stroje 4.generace. I Čína je v tomhle mnohem blíž koncepci amerického letectva
  Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  19:55 08.07.2016

  Se rusákům divim!Proč si nekoupí jednu f35 a jako čínan ji okopčí a je to!

  Se rusákům divim!Proč si nekoupí jednu f35 a jako čínan ji okopčí a je to!

 • Karlos73
  19:28 08.07.2016

  Celé mi to príde, ako odpoveď na súčasný stav ruskej ekonomiky. Tá je dnes v HDP na úrovni Brazílie, v HDP na obyvateľa sú na úrovni Maďarska. Rusi môžu vyskakovať tak, pokiaľ im ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celé mi to príde, ako odpoveď na súčasný stav ruskej ekonomiky. Tá je dnes v HDP na úrovni Brazílie, v HDP na obyvateľa sú na úrovni Maďarska. Rusi môžu vyskakovať tak, pokiaľ im na benzínovej pumpe ukazuje cenovky... Pokiaľ Rusi nebudú mať adekvátny počet moderných Suchoj T-50, neudržia v tomto zbraňovom systéme krok s Čínou (s ktorou už výrazne strácajú, v objeme zbrojenia a investícii). Je vždy dobré mať v letectve stíhačku-bitevník "pracanta" vo väčších množstvách, ale pri súčasných technológiách sa ceny za jednomotorovú stíhačku , ktorá by bola konkurencieschopná , pohybujú niekde v pásme > 60~100 mil. euro, čo je značná záťaž na rozpočet armády a štátu.... Toto si môžu dovoliť jedine bohaté štáty, a Rusko sa snaží medzi ne patriť...len to u nich značne škrípe vo výskume, v zavádzaní nových technológií, v nákupe väčšieho množstva zbraňových systémov...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  19:27 08.07.2016

  Put:_in.. jo a každý přístroj jste koupil u jiného výrobce, potřebuje jiné náhradní díly , nemůžete nosit vše sebou, potřebuje ke každému návod, servis, údržbu... prosím bás, tyhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Put:_in.. jo a každý přístroj jste koupil u jiného výrobce, potřebuje jiné náhradní díly , nemůžete nosit vše sebou, potřebuje ke každému návod, servis, údržbu... prosím bás, tyhle bizarně zjednodušující přirovnání jsou už na hranici trollingu, nebo logického klamu. Pokud chcete diskutovat, těmhle nesmyslům s přirovnání stíhaček a mobilů se vyhněte. Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  18:59 08.07.2016

  Put_in: Moc ste to zjednodušili, aby Vám to vyšlo.

  Namiesto 1 univerzála mám 3-4 lietadlá, každé potrebuje svojich mechanikov, svojich pilotov, svoje náhradné dieli, miesto na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Put_in: Moc ste to zjednodušili, aby Vám to vyšlo.

  Namiesto 1 univerzála mám 3-4 lietadlá, každé potrebuje svojich mechanikov, svojich pilotov, svoje náhradné dieli, miesto na letisku, ...

  Takže možno, možno za jedno lietadlo zaplatíte menej, ale logisticky ste na tom horšie, a z dlhodobého hľadiska zaplatí
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  18:36 08.07.2016

  Shania: Rusko na to zkrátka jde chytře od úkolu. Např. když si chci koupit foťák, telefon a videopřehrávač. Americké řešení: Koupím si iPhone za 31 000 Kč. Ruské řešení: Koupím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Rusko na to zkrátka jde chytře od úkolu. Např. když si chci koupit foťák, telefon a videopřehrávač. Americké řešení: Koupím si iPhone za 31 000 Kč. Ruské řešení: Koupím foťák za 10 000 Kč, videopřehrávač za 7 000 Kč a telefon za 700 Kč. A fotím 10x kvalitněji, na video koukám lépe na na větší obrazovce a volat můžu taky a to vše za polovic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  18:27 08.07.2016

  Shania: RUSKO: Su-34 - dvoumístný útočný letoun a stíhací bombardér ---- Su-35S a T-50 - stíhače pro vybojování vzdušné nadvlády ------ MiG-31 - záchytný stíhač -------- MiG-35 - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: RUSKO: Su-34 - dvoumístný útočný letoun a stíhací bombardér ---- Su-35S a T-50 - stíhače pro vybojování vzdušné nadvlády ------ MiG-31 - záchytný stíhač -------- MiG-35 - lehký stíhací letoun --------- Su-33 - palubní stíhač

  USA: F-22 - stíhač pro vybojování vzdušné nadvlády ----- F-35 - víceúčelový stíhací letoun

  Ano, sice Sučka jsou evoluce Su-27, ale každé je pro svůj účel dohnáno téměř k dokonalosti. F-35 nikdy nebude plnit záchytnou roli jako MiG-31. F-35 nebo F-22 nikdy nebude mít takové kvality stíhacího bombardéru, jako Su-34 atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:43 08.07.2016

  p_utin: "v tomhle je Rusko inteligentnější než USA. Stále má různé typy stíhaček pro různé účely namísto jedné univerzální"

  F-35 nahrazuje F-16 v USAF, F-18 a A/V-8 v USMC a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  p_utin: "v tomhle je Rusko inteligentnější než USA. Stále má různé typy stíhaček pro různé účely namísto jedné univerzální"

  F-35 nahrazuje F-16 v USAF, F-18 a A/V-8 v USMC a USN
  A-10 odchází bez přímé náhrady, pokud ji vůbec někdy nechá McCain odejít do důchodu.

  Jak je to tedy sazka na jedu kartu? Fakt to nějak nechápu.

  F-15, SH bude nahrazovat F/A-XX

  Takže i když pujde vše dobře, tak u stíhaček budou minimálně dvě karty a v přípravě další jedna nebo dvě co je budou nahrazovat. V realitě vyřazení všech strojů potrvá dlouhé roky a pořád tu bude národní garda která bude mít dot veteránů:)


  Opravdu se v tom rusové výrazně liší?
  Mají dnes v podstatě víceúčelové stroje vycházející z rodiny Su-27 (SU-27, 30 a 35 - F-15C a Su-34 - F-15E) a Mig 29 (F-16, F-18) a jediné co mají extra je Mig-31

  Nebo tam chceš počítat i Su-24 zoufale zastaralé už teď a případně Su-25 (A-10).
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:27 08.07.2016

  T-50 ma pro RF jeste dalsi vyznam: bude se pro nej muset vypracovat nova taktika nasazeni, na kterou jejich ostatni letadla budou muset reagovat. Celkove si udelaji aspon velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  T-50 ma pro RF jeste dalsi vyznam: bude se pro nej muset vypracovat nova taktika nasazeni, na kterou jejich ostatni letadla budou muset reagovat. Celkove si udelaji aspon velmi hrubou predstavu, co na ne muze pouzit druha strana - NATO i Cina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:27 08.07.2016

  http://vpk-news.ru/rubric/2?pa...
  Do VPK přispívají sem tam i ministr obrany RF Sergej Šojgu i náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. To jen k serioznosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://vpk-news.ru/rubric/2?pa...
  Do VPK přispívají sem tam i ministr obrany RF Sergej Šojgu i náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. To jen k serioznosti VPK.
  VPK představuje důležitý názorový proud vojenského myšlení v Rusku a rozhodně stojí za to tenhle magazín sledovat a číst.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:25 08.07.2016

  sarduri je cosi ako fighter mafia, ked sa zavadzala F-16 - tvrdili ze treba jednoduche lietadlo, bez radaru, s par AA strelami, aby bolo co najlacnejsie... a pozrime sa co sa z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sarduri je cosi ako fighter mafia, ked sa zavadzala F-16 - tvrdili ze treba jednoduche lietadlo, bez radaru, s par AA strelami, aby bolo co najlacnejsie... a pozrime sa co sa z F-16 vyklulo po tych 30-40 rokoch.... ak by tych idiotov niekto bral vazne, skoncilo by to katastrofou
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:20 08.07.2016

  ten sarduri, to je nejaky divojury pustovnik kazatel?
  Jadrove strely ako PVO? Vobec by ho netrapil radioaktivny spad? A ako si predstavuje ze raptory zameria? Ci bude vystrelovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ten sarduri, to je nejaky divojury pustovnik kazatel?
  Jadrove strely ako PVO? Vobec by ho netrapil radioaktivny spad? A ako si predstavuje ze raptory zameria? Ci bude vystrelovat jadrove strely v pravidelnych intervaloch?
  Lietadla bez elektroniky? To moze rovno obnovit vyrobu IL-2/10 to boli hadam posledne ruske lietadla bez elektroniky.

  Putin> rusko sa nespolieha na reverzne inzinierstvo a spionaz? To musi byt nejaka novinka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:59 08.07.2016

  Clanek:
  Podceňování evropských armád je poněkud vtipné. Gripeny a F-16 asi nejsou světová špička, ale kousnout dovedou a záleží na elektronice a zbraních (to samé čím se rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Podceňování evropských armád je poněkud vtipné. Gripeny a F-16 asi nejsou světová špička, ale kousnout dovedou a záleží na elektronice a zbraních (to samé čím se rusové ohánějí u svých modernizovaných létadel z doby studené války, oproti F-35, F-22 atd.). Navíc tady jsou Typhoony, které jsou velice dobrými stroji + je doplní F-35, nebo francouzské Rafaly. Možná jen Rusové neberou letouny 4,5.generace (Typhoon), jako plnohodnotné protivníky svých letounů 4.generace... nebo je za těhle pravidel poměr sil hezčí - nevim
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  16:54 08.07.2016

  Nadpis: Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50 ....... Obsah článku: Trápení Ruska a USA se stroji 5. generace T-50 a F-22A. To je k smíchu, bulvární a zaujatý titulek. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nadpis: Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50 ....... Obsah článku: Trápení Ruska a USA se stroji 5. generace T-50 a F-22A. To je k smíchu, bulvární a zaujatý titulek. Ale amerického umělého PR o F-35 se hned AN chytnou. To mi ostatně připomnělo dřívější leteckou simulaci, kdy naschvál znevýhodnili letouny F-15 vůči F-22, aby ospravedlnili astronomické výdaje na tento stroj. Tenkrát se toho také pár prozápadních oveček chytlo jako faktu pevného jako kámen. Ale zpět k jádru věci. Autor hypotézy o pravé ořechové stíhačce pro Rusko si nakonec sám odpověděl v sekci o USA. T-50 stejně jako Raptor poslouží k objevení nových technologií pro budoucí stroje. Rusko není Čína, nemá reverzní inženýrství a nespoléhá na úspěch hackerů a špionů. A zůstat u zbraňových technologií 20. století by mohlo napadnout jen deb-ila. Navíc více moderních systémů je lepší, než jeden univerzální. Takže k systémům S-500 600 700 .... budou stroje 5. 6. .... generace ideální doplněk. V tomhle je Rusko inteligentnější než USA. Stále má různé typy stíhaček pro různé účely namísto jedné univerzální, která neumí naplno ani jednu úlohu. A hlavní údernou sílu přitom nadále mohou tvořit levnější letadla. Dnes to Jsou Su-27 a 30, které pomalu střídají Su-35S. Tak kde je problém?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:16 08.07.2016

  Protože to už zapadlo a je to dost zajímavé, tak to sem hodím znova.

  článek v PDF o F-22 včetně operací v syrii, modernizací a mnoha dalších věcí. Pár citací z článků + extra: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Protože to už zapadlo a je to dost zajímavé, tak to sem hodím znova.

  článek v PDF o F-22 včetně operací v syrii, modernizací a mnoha dalších věcí. Pár citací z článků + extra:

  http://www.saffm.hq.af.mil/sha...

  Operace F-22 v těsné blízkosti syrských a ruských letadel + stav modernizací (první odstavec, není z článku).

  As far as OPSEC is concerned, Syria aught to be a goldmine for both the U.S. and Russia with respect to collection on each other's latest hardware. Open sources are unlikely to change that. Arguably, the most relevant Update 5 enhancement to Syria, which includes AIM-9X Block I separate from Increment 3.1 (3.2B adds AIM-9X Block II), is Mode 5th to 4th generation IFDL capability (IFDL GWY Mode). Without a BACN aircraft in the vicinity, Raptor pilots previously had to resort to using VHF/UHF radio to communicate with older aircraft:

  "The fourth and fifth gen pilots have figured out 'how to integrate tactics…without that shared data link' through the use of 'contracts' regarding who will do what and when. The pilots are then 'able to pass very specific things over traditional UHF [and] VHF radios, to where not only can we execute the mission, but…at the same level, as if we were sharing information perfectly'”.

  Same article also states F-22s have been able to operate within close proximity to Russian and Syrian forces without being detected:

  "Russian and Syrian pilots are 'interested' in the F-22, and may have tried maneuvering close by to see how the jet operates, but 'because of our sophisticated avionics and…stealth and…supercruise and maneuverability,' there’s 'not a time where we allow Syrians or Russians to see us or influence us in any way without us choosing for them to do that,' Anhalt explained. He said there were 'some incidents…early on' in which F-22s had to steer coalition air packages away from the Syrian or Russian jets and 'we were very close to them and they never realized it'." [emphasis added]


  F-35 lepší v AA než F-15:

  Chief of Staff Gen. Mark A. Welsh III has said on numerous occasions the shortage of F-22s means the Air Force will rely on the F-35 to achieve air superiority in future confl icts much more than originally planned. Even though the F-35 was to be a multirole jet and not a dedicated dogfi ghter,
  Anhalt said it will be superior to the F-15 in the air-to-air regime “As threats continue to evolve … having stealth is basically your ticket to get into
  the fi ght, and if you don’t have stealth, you will not be there,” he said.
  “I sit in the vault with the F-35 requirements guys, and we have discussions every single day about how we’re going to be complementary to each other, and how we can attack this problem as we move into the future.”

  ---------------------------

  Clanek v pdf o F-35 v Belgii + fotky
  http://www.f-16.net/forum/down...

  https://www.flickr.com/photos/...

  https://twitter.com/BertdeSmit...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:07 08.07.2016

  Nadšenec: nijak:) Jediná použitelná úvaha je to, že PAK FA je to pro ně moc drahy stroj, ale co, jednou něco takového musí postavit a někde musí ty zkušenosti získat. Obzvlášť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nadšenec: nijak:) Jediná použitelná úvaha je to, že PAK FA je to pro ně moc drahy stroj, ale co, jednou něco takového musí postavit a někde musí ty zkušenosti získat. Obzvlášť pokud chtějí mít v budoucnu nějaký export a nepřenechat to Číňanům.

  Pokud si myslí, že za cenu jednoho drahého stroje pořídí 40 levných spotřebních krámů, tak pokud se neplet a nemyslel protiletadlovou raketu ale letadlo, tak by si měl spočítat co stojí vycvičit 40 pilotů místo jednoho, tisíce členů pozemního personálu, mnohonásobně víc paliva, míst kde budou parkovat a spousty dalších detailů. Nakonec ti to vyjde asi tak, že za celkovou cenu PAK FA pořídíš 4 levný kramy který budou jen cvičné cíle... ale hlavně že budou mít vektorovaní tahu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:07 08.07.2016

  Rusko podle me v prvnim rade prohrava boj s poznanim kdo bude v dlouhodobem horizontu jeho hlavni nepritel a to nebude USA ani EU, ale Cina. Proti cine by meli vyvijet taktiku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko podle me v prvnim rade prohrava boj s poznanim kdo bude v dlouhodobem horizontu jeho hlavni nepritel a to nebude USA ani EU, ale Cina. Proti cine by meli vyvijet taktiku minimalne stejne usilovne, to v prvni rade.
  Celkove ten nazor a jeho predpoklady nebudu rozporovat, totalni valka by tak nejspis vypadala a nejakych 200 raptoru pak skutecne nebude tou hlavni silou ktera neco zmuze. Ale F-35 se neplanuje jen 200, ale o rad vic (a pritom pujde o letadla, kdyz uz ne letovyma vykonama tak vsim ostatnim s raptorem podobna), a hlavne neberu to nabizene reseni. Jak pise Rase, ne to zelezo je na dnesnich erech to kam tecou miliony, ale ten zbytek. Levny mig15 pro 21. stoleti klidne ano, ale levny zustane jen dokud jej oholim... no, vsude.

  PS: Jestli mi neco tenhle clanek dal tak:"...Avšak vojenská síla Evropské unie neexistuje, a proto takové reflexe nejsou vhodné,” říká Sarduri.
  Smutny to fakt, ze nas, ekonomicky nejsilnejsi spolek planety, nebere z vojenskeho hlediska vubec nikdo vazne. Ale mame co chceme, mame to o co se dlouhodobe snazime.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  15:40 08.07.2016

  Osobne mi to pripadá ako nezmysel. Vychadza to z koncepcie, že sa niekto rozhodne odpaliť zem a tý čo prežijú, nech sa bijú klackami.

  Napadol ma scénar:
  Rusko prezbrojí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne mi to pripadá ako nezmysel. Vychadza to z koncepcie, že sa niekto rozhodne odpaliť zem a tý čo prežijú, nech sa bijú klackami.

  Napadol ma scénar:
  Rusko prezbrojí na stovky "ako to nazvať" a po jadrovom útoku s tým zaútočí. 'merica opráši stovky starých F-16, F-15, F-18, F-14, zrobý uprage na to, aby sa pod každý "aircraft" dalo zavesiť 10-20 PLRS. Tie nemusia byť najmodernejšie (bojujeme predca proti MiG-15 s "odolnou elektronikou")
  Akoby to podľa vás skončilo?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:24 08.07.2016

  Názory to jsou hodně rozumné, ale nenapadá mě, jak chce autor vyřešit problém s cenou. I když dokáže postavit levný letoun, tak vysokou cenu za nutnou elektroniku nijak neobejde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Názory to jsou hodně rozumné, ale nenapadá mě, jak chce autor vyřešit problém s cenou. I když dokáže postavit levný letoun, tak vysokou cenu za nutnou elektroniku nijak neobejde (bez zní to bude jen slepé postižené kotě), použitelné možná tak jako sebevražedný dron. Právě elektronika je u dnešních letadel nejdražší (a motory).
  Koncept mi připomíná počátky F-35, která taky měla být původně levným, jednomotorovým strojem. Sardurio tedy chce výrobně a provozně levnou, jednomotorovou stíhačku, bez stealth schopností, tedy takový Gripen (jen nevím jak by se měl vyrábět (asi lisovat z nějakého superplastu, kompozity nejsou levné a výroba není moc rychlá). Reálně bych podobný stroj očekával spíš od Darpy
  Skrýt celý příspěvek