Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50

Foto: Suchoj T-50 / Public Domain
Suchoj T-50 / Public Domain

Rusko se stále potýká s vývojovými a cenovými problémy nové stíhačky Suchoj T-50. Podle ruského autora Alexandra Sardurio, ze známého ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK), je však celá koncepce stíhačky T-50 chybná. Dle mínění autora, Rusko vyvíjí T-50 čistě z politických důvodů - jako odpověď na americký stroj F-22A Raptor, a nesleduje skutečné potřeby a možnosti ruského letectva.

Dohnat a předehnat USA

Dle ruského autora je vývoj stíhačky T-50 pouze věcí politiky a národní prestiže, která velí v ničem (vojenském) nezaostávat za úhlavním protivníkem - Spojenými státy.

Autor však upozorňuje, že stíhačka F-22A Raptor nestála jen neuvěřitelné množství peněz, ale její bojová hodnota je sporná. Operačně nasaditelných je pouze 145 stíhaček F-22A, což rozhodně nestačí pro široké a masivní nasazení. Ostatně nízký počet F-22A je široce kritizován i ve Spojených státech - někteří mluví ukončení výroby F-22A jako o nejtěžší strategické chybě Pentagonu.

Podle původních plánů z 80. let americké letectvo (U.S. Air Force) počítalo se 750 stíhačkami F-22. V současné době se kvůli zhoršené bezpečnostní situaci dokonce spekuluje o obnovení výroby F-22A a o jejím případném prodeji do zahraničí.

Sarduri se ale ve svém článku ptá, proč se Rusko nechalo zatáhnout do vývoje velmi drahé a technicky komplikované stíhačky páté generace. I když Rusko počítá s poměrně příznivou cenou 100 milionů dolarů za jednu stíhačku T-50, pro ruský armádní rozpočet je to cena velmi vysoká.

Navíc podle ruského autora Rusko nakoupí pouze 50 až 70 letadel T-50. Role stíhaček T-50 v případném konfliktu velké intenzity tak bude velmi krátká.

Páteř ruského letectva přitom stále tvoří sovětská letadla postavená v 70. a 80. letech minulého století. Navíc ruský průmysl nestačí dodávat potřebných 60 až 70 bojových a dopravních letadel (včetně modernizovaných) ročně, nutných k udržení schopností ruského letectva. Dodejme, že v současné době v ruském zbrojním průmyslu pracuje pouze 10 % lidí oproti dobám v Sovětském svazu.

Podle Sarduria je držet krok v této oblasti s Američany “beznadějné a bezvýznamné”. “Ruský komplex méněcennosti o letadlu páté generace má několik vysvětlení. Může to být pozůstatek sovětských obav v zaostávání za Američany v něčem velmi důležitém a významném, nebo pocit nutnosti trvalého soupeření s Američany. Avšak vojenská síla Evropské unie neexistuje, a proto takové úvahy nejsou vhodné,” říká Sarduri.

“Poté, co jsme odstavili svůj obří letecký průmysl, budeme předstírat, že se nic špatného nestalo. A teď po dvaceti letech degradace a likvidace, si Američané a Evropané pravděpodobně myslí, že jsme idioti a snažíme si udělat radost (výrobou T-50 - pozn. red.),” myslí si Sarduri.

Předražený americký F-22A Raptor

Také Spojené státy údajně se svou nepočetnou flotilou Raptorů šláply vedle. Navíc podle ruského autora neexistuje jediný důvod, proč musí Rusko “rytířsky” čelit americkým zbraňovým systémům pouze obdobnými zbraňovými systémy - např. F-22A Raptor vs. T-50.

Obrovskou roli v případném konfliktu vysoké intenzity sehrají moderní systémy protivzdušné obrany (PVO), jako jsou S-300, S-400 a v budoucnu S-500. Jedna střela země-vzduch systému S-300/S-400/S-500 stojí až o dva řády méně než nejnovější letoun páté generace. Navíc při masovém nasazení PVO proti nepříteli není nutné vystavovat riziku vlastní letadla a piloty.

Sardurio si myslí, že v případném střetu, kdy se F-22A střetnou s dostatečně silnou PVO, celá flotila F-22A zmizí během dvou až tří týdnů intenzivních bojů. “Poté bude celá flotila F-22A zapomenuta,” myslí si Sardurio.

“Na základě této logiky je pátá generace letadel jen výsledkem ctižádosti nebo platformou pro vývoj nových technických řešení. Jinými slovy jde o experiment,” účtuje s letadly páté generace Sardurio. Autor dále soudí, že podobné technicky složité letouny najdou uplatnění pouze proti málo vyspělému protivníkovi (Srbsko, Irák, Afghánistán).

Sázka na jaderné zbraně

Elektronikou přesycená letadla čtvrté a páté generace jsou navíc extrémně citlivé proti elektromagnetickému pulsu vzniklém při jaderném výbuchu. Dostatečný efekt má mít i exploze malého počtu taktických jaderných zbraní.

Ve válce proti jaderné mocnosti, kdy je extrémně pravděpodobné použití taktických jaderných zbraní, tak jemnou elektronikou přesycené letouny páté generace údajně nemají příliš šancí na přežití.

“Představte si, co se stane se všemi těmi citlivými systémy, od softwaru až po pohon, pokud budou v blízkosti jaderného výbuchu. Technika se prostě zblázní. Letadla se vymknou kontrole. Důsledky jsou jasné a závěr je jediný a smutný: moderní letecké konstrukce nejsou určeny pro skutečné bojové použití v budoucí válce, ale jen pro zachování letecké výroby a jako faktor zastrašováni,” soudí Sardurio.

Jedním z nejcitlivějších bodů v celém systému stíhacích letadel jsou letiště. Balistické rakety a střely s plochou drahou letu dokáží vyřadit letiště nepřítele na vzdálenost stovky nebo dokonce tisíců kilometrů. V případě války mezi vyspělými protivníky se právě letiště (resp. přistávací dráhy) stanou terčem prvotních útoků. Po zničení letišť nebudou moci letouny nejen vzlétnout, ale ani přistát - pokud jsou již ve vzduchu. 

Ideální stíhač: MiG-15 pro 21. století

Ruský autor proto navrhuje případný ruský stíhací letoun “šesté generace” pojmout zcela jinak - musí jít o velmi levný stroj vyráběný v tisícových sériích. Žádoucí je nosnost výzbroje 0,5 až 2 t, konstrukce z kompozitních materiálů, jednomotorové uspořádaní a a vektorování tahu motoru.

Startovací hmotnost tohoto ideální stroje je 5 tun (max startovací hmotnost stíhačky T-50 je 37 t). V případě potřeby stroj musí být stroj schopen velmi krátkého nebo dokonce horizontálního startu, právě kvůli riziku zničení startovacích drah vojenských letišť. Také přistávací rychlost budoucích letadel musí poklesnout k cca 150 km/h (kratší přistávací dráha).

Stejně je tak nutné zajistit odolnost proti všem druhům elektromagentických pulsů, ať už z jaderných zbraní nebo ze systémů elektronického boje protivníka(např. americký projekt CHAMP). Budoucí letoun tak potřebuje velmi robustní a odolnou elektroniku. Je rovněž nutné letoun vyrobit maximálně jednoduchý - pilotní funkce postačí pouze na pilotování, výběr cílů a rozhodování o použití zbraní.

Ideální ruský stíhací letoun šesté generace je podle Sarduria tedy jakousi leteckou obdobu “Kalašnikova”. Jako příklad ideálního stíhacího letadla minulosti je uváděn levný a robustní letoun MiG-15.

“Dejem tomu, že se bude “náš Raptor” prezentovat na leteckých show společně se svým americkým dvojčetem, předvádět své přednosti, figury vyšší pilotáže…, zkrátka vlastně realizovat jakési PR. A co z toho? Komu bude potřebný tento šíleně drahý stroj, tato „kusovka“, v případě nepřítomnosti našeho letectva, toho tahouna, který musí odvádět veškerou „špinavou“ práci? Rovněž je nepochopitelné, proč se máme chlubit horentními náklady absolutně nepotřebného a zbytečného předmětu při naší do nebe volající nepřipravenosti na budoucí nevyhnutelné konflikty. Proto by bylo vhodné zamyslet se nad alternativou, zda není lepší vyrobit 40–50 potřebných strojů než jeden absolutně zbytečný pro budoucí opravdové vážné střety,” uzavírá svůj článek Sardurio.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Cena a motor: Hlavní problémy ruské stíhačky Suchoj T-50

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) je podle ruských médií připravena na zahájení sériové výroby ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

F-35A Lightning II rozdrtil stíhačku F-15E Strike Eagle

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci testování nasadilo stíhačky F-35A Lightning II proti ...

2S35-1 Koalice-SV KŠ: Nová samohybná houfnice z Ruska

Ruské ministerstvo obrany zadalo vývoj nové kolové samohybné houfnice označované jako 2S35-1 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Henrich7
  13:19 14.09.2016

  Inak ta T50 aj vyzerá ako zostrojená len z trucu. Lebo za prvé ani neobsahuje toko absorpčného materiálu ako F22 a potom ta kombinácia, že postavia stealth lietadlo a vybavia ho obrovskými motormi s vektorovanim smeru ťahu,podľa ich zvykov to je dosť divná kombinácia. US stealth lietadlá majú totiž motory skryte a aj chladene,aby nebola zachytitelna ani tepelná stopa.

 • Chip
  16:56 16.07.2016

  Nejsem žádný odborník na leteckou techniku, opravte mě jestli se mýlím, ale jestli jsem to dobře pochopil tak základní idea tohoto článku je taková: za cenu jedné F 22 vyrobíme 50 Mig 15, F 22 nám jich sice 25 sestřelí ale mě jich zbyde ještě dalších 25. Ale to není nic nového pod sluncem! Typická ruská taktika parního spojená s naprostým pohrdáním lidskými životy. Fungovala u živých vln vojáků na počátku druhé světové války a plánovaná byla i později v podobě jednoduchých zbraňových systémů jako byl T 72 ve srovnání se západními protějšky.( Za cenu jednoho Abramse nebo Leoparda 2 vyrobíme deset T 72 a některá z nich ho zničí) Myslíte že by to fungovalo i v dnešní době, s obrovskými náklady na výcviku pilotů a s politickými následky které způsobí smrt či zajetí každého vojáka? Výrok " sice nám během útoku na pozice povstalců sestřelili pět letadel, čtyři piloti jsou mrtví a jeden zajatý a mučený, ale to vůbec nevadí, my jich máme ještě tisíce...", my dneska nepříjde průchozí ani v zemi kde zítra už znamená včera. Pokud to pán Sarduri myslí opravdu vážně, tak doufám že do jednoho z těch letadel odsouzených k zániku nastoupí sám... Jako druhý do posádky by mohl nastoupit Pu_tin, aby přestal trolit... :-)

 • Sokrates
  19:33 12.07.2016

  Nadšenec: podľa informácií z ruského leteckého portálu "Уголок неба" ešte nie je známe, či tam nakoniec radar bude. Možnosť, že Tichomirov dodá AESA radar aj pre zadnú polosféru je stále otvorená.
  Mimochodom, včera India informovala, že sa snaží urýchliť podpis zmluvy na ďalšie vývojové práce. Dohodla sa s ruskou stranou, že obe krajiny vložia do projektu po 4 mld. USD na vývoj prototypov a pokračujúce testovanie. Zároveň ruskí konštruktéri vzali do úvahy 40 pozmeňujúcich návrhov, týkajúcich sa FGFA (indickej verzie T-50). Navyše, bude mať India, ktorá chce nakúpiť 127 lietadiel FGFA, k dispozícii niekoľko prototypov k vykonaniu svojich letových testov.

 • Nadšenec
  18:28 12.07.2016

  Tu sa niečo málo o tom píše, ale nedokázal som to preložiť:

  http://www.ausairpower.net/APA...

  Presnejšie: The latter is interesting, as the beavertail has a radome compatible with an aft looking X-band AESA, an option available for a number of later Flanker variants. Statements have also emerged that cheek X-band AESA apertures, to supplement the forward AESA, were planned, analogous to the cheek AESAs planned for the F-22A. This however does not account for five AESA apertures.

  Pekné fotky, je tam aj ako sú vyriešené brzdiace padáky:

  http://www.aviacionargentina.n...

 • Nadšenec
  18:08 12.07.2016

  Problem je že. buď sa o tom nepíše alebo sú to staré obrázky, kde ten radar je. Nemá linky aj niekto ďalší či už to budú vyvracať alebo potvrdzovať?

 • KOLT
  12:07 12.07.2016

  Nadšenec, díky. Článek jsem vzal hodně letem-světem. Krom poznámky od jj284b bych upozornil na dvě věci. Jednak byl aktualizován v roce 2010 – od té doby se ledasco změnilo (kupříkladu západním radarům vzrostl počet samostatných modulů ;-) ). Jednak je tam dvojice radarů v pásmu L označována jako určená k zjišťování stealth letadel, což není – je určená k rozpoznávání spojeneckých letounů (FOE).

  Není nějaká novější informace ohledně absence zadního radaru u T-50?

 • jj284b
  11:01 12.07.2016

  Nadšenec: ta stranka obsahuje kopu optimistickych nezmyslov... ako napr ze AESA radar od Tichomirova ma viac TR prvkov ako zapadne radary...

 • Nadšenec
  09:43 12.07.2016
 • KOLT
  09:13 12.07.2016

  On tam není radar? To je pro mě novinka, nějaký zdroj info by nebyl?

 • Nadšenec
  21:09 11.07.2016

  Keď mal byť radar aj v zadnej polosfére a nieje, tak čo je v tom útvare medzi motormi, iba padáky?

 • Shania
  10:55 11.07.2016

  jj284b: jo ja vím, špatně jsem to napsal:

  Draken international je společnost co je provozuje

  http://drakenintl.com/...

  mají i pár našich strojů

  http://drakenintl.com/aircraft...

 • jj284b
  09:44 11.07.2016

  Shania: nebolo to proti Drakkenom ale A-4 Skyhawkom

 • jsk1
  09:04 11.07.2016

  Ano, F-22 je jenom 149 combat coded, ale výroba 1700 F-35se rozbíhá a F-35 má ještě lepší stealth vlastnosti než F-22 a daleko lepší senzor fusion. o tom mohou rusové jen snít..

 • alter01
  08:12 11.07.2016

  Ako vidieť , tak tu sú naozaj poniektorí ludia , čo si myslia , že F 22A bol a ruský T 50 chel by byť vyvýjaný a vyrábaný aby sa niekedy stretol na bojisku s ruským a americkým pilotom v kabíne . TAk to nedúfajte ! Lebo toto je iba stále iba studené vojna , ktorá sa rozhára a utlmuje podľa potreby . Tieto stroje sa sa môžu okrajovo stretnúť niekto na bojiskách lll. sveta , kde budú žať víťazstva s 3. triednými pilotmi , ktorí lietajú iba cez deň a keď je pekné počasie a neprší. A výsledok ? Sinajská púsť , púsť od Kuvaitu po Bagdad posiata stovkami vrakov ruských lietadiel a tisíckami ruských tankov , ktoré nezište rus dodal svojim spojencom . O Afganistane nehovorím .
  Ke´d nie je nič iné , potom stačia urážky a odvolávačky na ll. svetovú vojnu .
  PS. To že ZSSR malo vo výzbroji v roku 1941 viac tankov T 34 / najlepší tank , legenda ll. svetovej vojny/ako Nemecko všetkých tankov je fakt . A že lepších ? Tigre l, a ll. , Panter , Ferdinad prišli až o nejaký rok neskôr. A to , že tanky niekde uskladnili , palivo dali o 100 km ďalej , strelivo bolo v Moskve a obsluhy niekde na cvičáku Kama 2 . Je asi ich problém ...nie ? Doba PŠM už neplatí , aj ke´d sa tvárite ako fanúškovia , politruci !

 • Sokrates
  23:22 10.07.2016

  Rase: Kedy začali Nemci vyvíjať náhradu za Panavia Tornado? Pokiaľ viem, tak tieto ich plány sú zatiaľ len vo fáze zháňania partnerov, keďže sami by taký projekt neutiahli. Mimochodom, predpokladám, že Tornada budú nahradené Typhoonmi. Hneď potom, ako budú mať integrované strely Brimstome a KEPD 350 resp. Storm Shadow, stratia Tornada v ich letectve úplne opodstatnenie.

  A v čom presne sa čínska koncepcia rozvoja vzdušných síl približuje k USA? Zatiaľ čo USA chcú väčšinu typov nahradiť F-35, tak Čína má tak rozmanité letectvo, že predčí aj Rusko. V ohromných počtoch zastúpené lietadlá 3. generácie (J-7, J8, Q-5) sú doplnené viacerými typmi 4. generácie (Su-27, Su-30, J-10, J-11, J-16, JH-7). Čoskoro ich doplnia nové Su-35 a vyvíjajú sa ďalšie 2 stroje 5. generácie (J-20 a J-31).

 • Shania
  23:10 10.07.2016

  Blog ze cvičení f35 proti a4 drakken

  http://nettsteder.regjeringen....

  Eng v polovině článku.

 • zimbio
  22:40 10.07.2016

  alter001,je vidieť,že Vám ani 100 intelov k rozumu nedopomohlo!Tých mužikov a zemľjanky máte hlboko v podvedomí,že Vám ani nepríde,že Vy ste taký malý slovenský mužik.
  Marthy je podobný intelový mužik!
  Pubertáčatá-blábolte si o pištoľkách a nechajte politiky nebo historie!Keď už,aspoň si niečo naštudujte,aby ste boli akože múdrý! Opisujte treba z WIKIPÉDIE,tam je rozumu....

 • shal
  21:42 10.07.2016

  Marthy: Nikdo Rusy nikdy nepodcenil. Všichni podcenili ruské počasí. Za druhé světové více Němců umrzlo než kolik jich Rusové zabili.

 • Rase
  21:09 10.07.2016

  Marthy:
  Podle tvé rovnice, když bojovali za Němce i Rusové (Vlasovci), tak můžeš k Wehrmachtu přičíst celou Rusou armádu... opravdu chytré. Až na to, že Němci nikdy nedokázali zužitkovat zdroje které měli k dispozici. To se částečně podařilo až když byl ministrem zborjení jmenován Speer, za něj se zbrojní výroba násobně zvedla (to už ale šlo s říší do kopru). Po celou válku měli Němci v podstatě jen průmysl na území Německa (+protektorát), ostatní území byla dost neefektivní (zbrojní výroba ve Francii atd.). Kolem zahraničních dobrovolníků se toho hodně namluví, i tehdy byli hodně propagovaní, ale bojová hodnota byla mizivá. Kupříkladu Britů bojovalo maximálně 27, francouzů 20 000, stejně tak estonců atd. potenciální počty tak mohly být mnohem vyšší.
  ps. v Rudé armádě těch ukrajinců bojovalo mnohem víc...

 • Arassuil
  21:01 10.07.2016
  Oblíbený příspěvek

  Marthy: Nijak se tady nechci pouštět do diskuze, jestli mohl SSSR vyhrát válku sám nebo ne apod. Ale možná by stálo za to pokračovat v ověřování a zjistit si, kolik vojáků měla na východní frontě Itálie, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko atd. A taky jakou výzbroj a výstroj měli k dispozici. Možná zjistíte, že Němcům byli spíše přítěží, než užitečnými spojenci...

 • Marthy
  20:45 10.07.2016

  Pavel1-jj,říká se že rudá armáda vyhrála díky ohromné početní převaze,jinak to byly troubové.Je to ze západních médií,které už dlouhou dobu šíří protiruskou propagandu...
  Já si takové věci raději ověřím,nenechám se tak snadno tahat za nos.Třeba podívám se kdo proti rusku bojoval,kolik bylo celkem obyvatel na obou stranách.Proti Rusku bojovalo:Německo,Itálie,Rumunsko,Maďarsko,Slovensko,Finsko,Chorvatsko,jednotky z Francie a Španělska.Státy jako Litva,Lotyšsko-fašisté,polovina Ukrajiny-banderovci.
  Spočítej si kolik je to obyvatel,dokupy mnohem víc než Rusů,kde je ta desetinásobná převaha rudé armády?A co ekonomika Evropy,která je mnohem silnější než Ruská,nepracovala náhodou pro Hitlera?
  No,já vím že je mnohem snadnější uvěřit článku v Novinkách,než použít vlastní rozum....

 • moky
  20:32 10.07.2016

  Tak tak ,nebýt západu,tak si Rusáci proti Adovi ani necvrkli..

 • Pavel1
  20:25 10.07.2016

  "Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu chybu pořád dokola"
  Tak, tak destinásobnou převahu v lidech a vojenské technice rudé armády v roce 1941 nad wehrmachtem, by nikdo podceňovat neměl. :-) Ještě štěstí, že rusáky začali zásobovat američani, jinak by Hitlerovi to podcenění vyšlo.

 • flanker.jirka
  20:16 10.07.2016
  Oblíbený příspěvek

  Možná by zdejší atomové fyziky mohlo zajímat i to, že lze EMP dosáhnout bez nutnosti použít atomové zbraně. :-)

 • Marthy
  20:03 10.07.2016

  alter01-jj,Rusko je v koncích,prostě kolos na hliněných nohou.Přesně to tvrdil i Hitler,hm,a jeho lebku vystavují v Moskvě.
  Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu chybu pořád dokola.

 • alter01
  19:10 10.07.2016

  Páni ! A ste vy vôbec normálny ? Baviť sa tu o tom , že rus odpáli atomovku v vzduchu u seba , alebo niekde nad Poľkom , alebo Rumunskom / lebo tam sa budú montovať radary a rakety/ a mudrovať o to ako o najlepšom hnojive na muškáty? Viete , že to by bol aj vás koniec ...
  Fakt je iba jeden , rus je v koncoch , teraz kope okolo seba , robí ramená , predvčerom s Armatou , včera s hračkárskou maketou Koalicije a dnes zase je to T 50 . Ak stál vývoj a výroba F 22A desiatky miliárd $ , tak prečo by aj nestál toľko T 50 . Lebo tu naozaj platí úmera $ = kvalita . Len slepý nevidí , že to sú všetko iba keci a modely z prototypov. Pri T 50 sa plahočia s 5 kusmi a postupne ich rozbíjajú pri testoch . A tých druhých je asi tak 12 a 8 kusov . A seriová výroba v nedohľadne ešte dlhé roky . Ak vôbec niekedy.
  Naprojektovať a vyrobiť taký stroj nie je vôbec problém . Potrebujete k tomu projekt , obrovskú kopu dolárov , výrobný závod, zariadenie , špecialné stroje a to bohužial v Sojúze nezoženie , nevyrobíte . Lebo ja napríklad viem iba i pár výrobcoch špecialnej frézy na frézovanie krídla z titanu na T 50 . Ale žiadny v Sojúze.
  Vyrobiť brutálnu rušičku čo všetko vymaže dokáže aj Rusko , ale vyrobiť riadiacu elektroniku do lietadiel tankov rus nedokáže , tam skončil . Zatial zaspal dobu , zastáva v dobe výroby procesora Elbrus 1 , Elbrus 2 čo je špička Made in Rossia. Asi 15 rokov zaostavaju za Intelom .
  Nepreceňujte rusov , pokial nepije samohonku a nezajedáte to ich komisárkom . A u viacerých tu nie som si istý ....

 • Kusa
  17:03 10.07.2016

  A to nemluvě o tom že i "RUS" může lhát a raketa bude vesele pokračovat na USA území

 • Marthy
  13:43 10.07.2016

  JirkaM-já v tom vidím problém,pokud by Rusové odpálili atomovky nad svým územím tvrdě by na to doplatily.Vlastní PVO vyřazeno...:o
  Aby zničily elektroniku nepřátelských letadel museli by je odpálit nad jejich letišti.Na to by museli použít strategické rakety...no a představ si jak by se tvářily US generálové kdyby jim z Ruska přišla zpráva:Ahojte,odpálíme vám nad hlavama pár stovek atomovek,ale nebojte,bude to vysoko,jen zničíme vaši elektroniku...:D

 • JirkaM
  12:55 10.07.2016

  Marthy - v tom odpálení atomovky ve stratosféře nad svým územím těsně u hranic nevidím problém. Prostě se to nahlásí amíkům předem a amíci si pak můžou sami rozhodnout, jestli rozpoutat globální jadernou válku, neb si na oplátku odpálit atomovku nad svým územím.

 • Rase
  12:51 10.07.2016

  Doplním, že i Němci vyvíjejí nový letoun, konkrétně má nahradit Tornada. Jsem hodně zvědavý jestli bude stealth, nebo jakou bude mít podobu. Přeci jen je to důvod proč nemají zájem o F-35. Přeci jen Typhoon je primárně stíhač a potřebuje doplnit o stroj víc zaměřený proti pozemním cílům (Italové a Britové to řeší právě pomocí F-35)

 • Pepin Nešpor
  12:42 10.07.2016

  Budu se opět opakovat!!! Co furt čekáte od T-50!!?? Říkám to stále dokola v téhle technologií Rusové vždy budou zastávat 20 let dozadu i Čína! Je to zase pýcha Putina. A říkám to od té doby co to vyšlo najevo. Bohužel a tak to bude dál. Podotýkám nezastavam se USA! Ale prostě jsou a budou dál.

 • Sorge-227
  12:10 10.07.2016

  Je malo krajin na svete, ktore su schopne vyrabat vsetky druhy zbrani. Mozno maju velke problemy s T 50, ale to je normalne. Najlachsia cesta pre rusov v konecnom dosledku je pockat na vysledky americanov. A potom tu technologiu jednoduchou ukradnut. Je to mnhem lacnejsie, ako to vymysliet. Spionaz vzdy bola a bude. Na to ako tata krajina si presla politickym vyvojom za poslednych 200 rokov, su celkom dost na vysokej technologickej urovni. Rusi su schopny sa ucit od kazdeho (nemcov, usa, ...) a vyuzit to najlepsie vo svoj prospech.

 • Sorge-227
  11:59 10.07.2016

  Podla mna ruska armada vie co potrebuje a do coho treba investovat, Ani president Putin to nemoze vediet...iba minister obrany, stavka, ktory je na pravom mieste a nie ako tu, ze komedianti riadia ministerstva obrany a kupuju to, kto im zaplati najviac. Ten rusky moderator, novinar je rovnaky ako ostatni novinari na zapade. Rozumia vsetkemu a pritom nicomu z vojenskej oblasti.

 • Marthy
  10:12 10.07.2016
  Oblíbený příspěvek

  JirkaM-v případě války Rusko vs.NATO by rusové nemohly odpálit jaderné hlavice ve stratosféře tak aby zničily elektroniku letounů NATO...když vypustí jedinou strategickou střelu tak v USA nebudou čekat kde vybuchne,okamžitě pošlou všechny svoje na Rusko.
  Jediné co by si mohli rusáci dovolit aniž by to nutně znamenalo vypuštění strategických raket (a totální zničení ruska a usa)je použít taktické jaderné střely,třeba iskandery na vojska dislokované v evropě nebo ponorkové a letecké jaderné střely proti námořním bojovým svazům.I to by byl obrovský risk...

 • David
  21:07 09.07.2016
  Oblíbený příspěvek

  Tak mne napadlo, jestli si A.Sardurio zkusil položit otázku, jak dlouho by trvalo vyvinout takový "MiG-15 pro 21 století". Ano, měl by to být menší, lehčí, nenáročný letoun. Ale s přesně takovou konstrukční filosofií byl vyvíjen JF-17 - a trvalo poměrně dlouho, než se podařilo z něj udělat solidní letadlo. A obecně když uvážím, jak dlouho trvá vývoj bojových letounů....bylo by potřeba nějakých 15-20 let. Pochybuji, že Rusko má tolik času a hlavně pochybuji, že by výsledný stroj byl adekvátní pro soudobé konflikty

 • hurvo
  20:53 09.07.2016
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Neviem o tom ze by v tijuane pobehovali americki vojaci, alebo zeby quebec pod dohladom US army vyhlasil referendum o pripojeni sa k USA.

  Naspat k T-50, je to drahy spas a dokym boli prachy , tak sa jednalo o NESKUTOCNY USPECH, akonahle prachy s poklesom ceny ropy dosli, tak zacina medialna palebna priprava na temu vsak my sme ten suchoj vlastne ani nechceli a vobec nejde o prachy.

  Ked budu miliony ludi utekat z vojnovych zon do ruska za lepsim zivotom, ked budu s nadejou na lepsi zivot ziadat o pracovne povolenie v rusku. Ked budem denno denne pouzivat ruske vyrobky a rusku techniku, potom poviem ze je to fajn krajina. Historicka skusenost mi vravi inak a moja vlastna skusenost tiez.

 • Rase
  19:43 09.07.2016
  Oblíbený příspěvek

  JirkaM:
  Číňanům T-50 neprodají, jelikož mají svůji vlastní obdobu Raptoru, Chengdu J-20, který má být zaveden do výzbroje 2017–2019. K tomu mají i lehčí stroj Shenyang J-31. Potencionálním zákazníkem T-50 je Indie, která měla zájem o tuzemskou výrobu stroje vycházejícího z T-50. Teď se ale zdá, že Indové dělají caviky, tak se uvidí jak to dopadne, jisté ale je že Suchoj o zakázku velice stojí. Indové jsou ale hodně nestabilním partnerem co se týče zbrojních zakázek.

 • sanityangel1
  19:40 09.07.2016
  • (14)

  Me by zajimalo, kde se Ti myslenkovi giganti typu Hurva berou.
  Jasne, ze Rusko nikoho nezajima, az na to jejich prirodni bohatsvi. Ne, nadarmo prohlasila Madeleine Albright, ze Rusove jsou prilis bohati, co surovin tyce a meli by se o ne podelit se zbytkem sveta (takovy lehky zavan komunistickeho mysleni z ust ministryne zahranici USA). A co Bushova podpora cecenskych separatistu nebo statni prevrat na Ukrajine? Udelat Rusko neco podobneho v Kanade nebo v Texasu, tak je tady jaderna valka.

  Za me je ten clanek solidni blabol. Cast vyvojovych nakladu nese Indie v ramci programu FGFA. Rusove potrebuji mit vyvozni artikl (spickove zbozi za rozumnou cenu), ktere se da exportovat do zemi, kde USA nevyvazi a pokud nebudou mit dostatecne obranne kapacity, tak je Amici nebo Cinane rozparceluji a pak sezerou.

  Nez delat levnou "MIG15", ktera by byla v podstate na odstrel a nikdo rozumny by v ni nechtel letat (ono vycvicit pilota neni levna zalezitost natoz pak 40-50 nasobek pilotu, jak naznacuje Sardurio), je lepsi mit kombinaci stihacek 4 a 5 generace, ktere sdileji informace. Misto levnych "MIG15", pak je lepsi mit levne specializovane drony, kde cast dokaze identifikovat nepritele (a pomaha tim PVO) a jina cast nese rakety na pripadny sestrel protivnika.

 • hurvo
  19:02 09.07.2016
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  ubranili, napadnute rusko... bla bla bla. Dokym si rusi neuvedomia ze nikoho nezaujimaju nikto od nich nic nechce , pokial su v rusku... Oni si to vlastne asi uvedomuju a preto sa ich stat chova ako psychopat. Nikto si nas nevazi? Budeme sa vyhrazat jadrovymi zbranami, to ich nauci. Nechcu nas na svojom uzemi? Nevdacnici zasrani. Nemame co ponuknut? Strasna krivda.

  Merat si pindiky sa da dokym na to ma stat peniaze. Peniaze dosli , T-50 sa neda dalej vyvijat, tak nakoniec sme ho vlastne ani vyvijat nechceli, ze?

 • JirkaM
  18:54 09.07.2016

  T50 nezačali Rusové vyvíjet proto, že si chtějí leštit ego, ale protože to dává smysl.

  Taková pouštní bouře by se odehrávala trochu jinak, kdyby amíci neměli F-117 a nebyli schopní vyřadit protiletadlovou obranu napadené země dřív než tam poslali normální letadla.

  Pár neviditelných letadel ve výzbroji donutí NATO modernizovat obrovské množství radarů a ty peníze budou někde chybět, takže to není úplně špatný tah.

  Navíc si Rusové ten vývoj mohli při cenách ropy nad 100$ dovolit. Teď když je vývoj zaplacený, je naděje, že něco vydělají na prodeji Číňanům a Indům.

  Ten nápad s jednoduchými letadly má samozřejmě smysl. Pokud by bylo Rusko napadeno, odpálilo by atomové bomby ve stratosféře nad hranicemi (což by jadernou válku nezačalo) a na férovku bez moderní lelektroniky, AWACS letadel atd. by se už Rusové ubránili tak jako tolikrát předtím.

 • hurvo
  17:38 09.07.2016
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  gaunt> raz som cital poviedku kde generali posadili chlapa do stroja casu aby im doniesol najlepsiu zbran buducnosti a on im doniesol kamennu sekeru.
  Predstava lacneho lietadla zaklada svoj uspech na podobnom predpoklade , ked bude vsetko v srackach bude taketo jednoduche lietadlo kralom.
  Som naozaj jediny komu pridada taketo zmyslanie chore?

  A k tej druhej casti> rusko sa zvlada okradat samo aj bez zapadnych korporacii. Prave vdaka ich domorodym oligarchom, ti ktori sli na ruku petrohradskej klike KGB si nazivaju, ti ktori nesli dostali poloniovu prichut do caju.

 • gaunt
  17:18 09.07.2016

  IvanBa84: Ta levná letadla by nelétala nad nepřátelským územím chráněným PVO a bojovala by jen proti letadlům se zničenou elektronikou. Perelmana jsem uvedl jako příklad toho, že ne vždy ve vědě hrají hlavní roli peníze.

  HonzaH: Co vyrábí třeba taková Austrálie? Jsou bohatí z těžby a zemědělství. Rusko by na tom mohlo být podobně. Stačí nenechat se okrádat oligarchy a západními korporacemi.

 • Marthy
  16:57 09.07.2016

  HonzaH-tak jasná věc,jestli něco Rusové umí,jsou to zbraně.A ty se prodávat bodou až do skonání světa,kupují je a kupovat budou i státy které nemají na chleba.
  Proto je jasné že ve vývoji T-50 budou pokračovat,stejně jako ve vývoji dalších zbraní,třeba stíhaček 6-té generace.

 • HonzaH
  16:31 09.07.2016
  Oblíbený příspěvek

  Marthy: V podstatě souhlas, jen bych doplnil jednu věc. Pokud by se evropské země rozhodli nenakupovat zbraně, když je nikdy nebudou potřebovat, tak by nakonec mělo Rusko výhodu i v oblasti konvenčních sil a pak kdo ví. Je totiž levnější nakupovat zbraně, které nikdy nepoužiju, než zbraně nekupovat a pak se nemít čím bránit.

  A k té T-50. Rusové ji asi budou muset dokončit ať budou chtít či ne. Jednak jde o národní prestiž a ta je u Rusů myslím velmi důležitá.
  Druhá věc je, že ruská ekonomika je poměrně dost orientovaná na export palivově-energetických surovin (byť se najdou blázniví rusofilové, kteří to tvrdohlavě odmítají). Důsledky můžeme nyní vidět. Pokud se má jejich ekonomika rozhýbat, budou muset začít vyrábět a prodávat něco, o co je ve světě zájem. A co to bude?
  Ruská osobní auta - tak to evidentně ne
  Dopravní letadla - to také moc nejde. Kolik už prodali těch Suchojů?
  Kosmický průmysl - tam melou z posledního a využívají to, co vyvinuli za SSSR. Až američani zprovozní své nové rakety, ta Rusům zbudou jen oči pro pláč.
  Elektronika a spotřební průmysl - nevím o ničem zajímavém
  Výrobní stroje - to i ČR toho vyrobí a vyveze více
  Lodě - kdyby na to měli, nekupují si lodě od Francouzů
  Jaderné reaktory - v tom jsou sice na špici ale stavba jaderné elektrárny je především politické rozhodnutí. Navíc v Americe asi neprorazí a v Evropě je dost silná protiatomová loby.
  SW - tam mají šance největší
  Co tedy zbývá? - tradičně zbraně. Tak nemůžou produkovat nějakou stíhačku nedochůdče, která bude fungovat až po jaderném úderu. To nikomu neprodají.
  A to samé je i Armata. Jestli se Rusům povede rozhýbat její výrobu, dal bych ruské armádě tak 200 ks a pak bych řekl: 'Pánové, hraček už teď máte dost a teď jde o peníze. 80% produkce jde na export. Protože my na rozdíl od zákazníků máme ty jaderné zbraně a tak si na nás nikdo netroufne. Ale zákazníci musí mít špičkové konvenční zbraně."

 • Marthy
  15:34 09.07.2016

  Rusko na Polsko nezaútočí,co by z nich mělo.Ani Evropa nikdy nepůjde do války proti Rusku,pokud by vznikl konflikt mezi USA a Ruskem,nepomůže americe.Jsme sice v Nato,ale to je jen smlouva,kolik jiných smluv už v historii bylo porušeno?
  Při konfliktu Rusko vs.NATO by konvenčně nakonec Rusko muselo prohrát,v dlouhodobém konfliktu by jim chyběli zdroje,výrobní kapacity a hlavně lidé.Ale mají velkou šanci neprohrát,prostě by hned na začátku konfliktu použili atom,ne na USA,VB a Francii.Pár atomovek třeba na Polsko...a z největší pravděpodobností je po válce.Nebo si myslíte že by se VB,USA a Francie nechala zcela zničit kvůli několika miliónům vypařených Poláků?Nebo Němců,či Čechů...tak tomu nevěřte.Evropští lídři si tohle nebezpečí velmi dobře uvědomují,proto k válce Rusko-NATO nikdy nedojde.To strašení zbraněmi je jen divadlo ovládané zbrojními korporacemi,potřebují tržby.Takže např.Poláci rychle nakupují v USA zbraně za ohromné peníze,zbraně které jim nikdy k ničemu nebudou.No a v USA si mnou ruce...prostě stačí trochu postrašit Ruskem a penízky se jen hrnou.

 • gaunt
  15:33 09.07.2016

  Trener: "USA to projelo ve Vietnamu, protože domácí veřejné mínění bylo proti válce." - Co bylo cílem té války? Jak by to vypadalo kdyby neprohráli? Měli dvě možnosti. Buď odejít a nebo krvácet do nekonečna. Myslím, že si to generálové uvědomili i bez pomoci veřejného mínění. Nedovedu si představit jak by mohli hrát tvrději. Snad jen systematicky vyhladit celý Vietnam a nastěhovat tam spolupracující obyvatelstvo.

 • shal
  15:13 09.07.2016

  Clanek: Kdyby Rusko zaútočilo na Polsko, tak by Francouzi a Němci šli do války. Evropa sice není moc jednotná, ale všem je jasné, že pokud padne Polsko, tak Němci a Francouzi budou další na řadě a pokud si nepomůžou navzájem, tak to nikdo jiný neudělá. NATO by se okamžitě zhroutilo a byli by bezbranní. Takže do války by šli. Ani ne tak pro lásku k Polsku, ale pro obyčejný pud sebezáchovy.

 • Trener
  14:08 09.07.2016

  USA to projelo ve Vietnamu, protože domácí veřejné mínění bylo proti válce. Proto také teď pustí novináře jen tam, kde se jim to hodí. Já myslím, že tam hráli dost tvrdě, např. to bombardování Hanoje, mnozí už to považují za válečné zločiny.
  Rusko by potřebovalo pro úspěšné dokončení různých projektů mít silnou ekonomiku a někde ubrat, třeba tajně omezit jaderné síly a hrát blamáž.

 • gaunt
  13:48 09.07.2016

  Clanek: "USA si neprojeli vietnam protoze by nemeli kvalitativni a v mnohem i kvantitativni prevahu, ale proto ze nebyla politicka vule hrat stejne tvrde jako protistrana" - a to jako v čem?

 • Clanek
  13:43 09.07.2016

  RASE:
  "Clanek:
  Podceňování evropských armád je poněkud vtipné. Gripeny a F-16 asi nejsou světová špička, ale kousnout dovedou a záleží na elektronice a zbraních (to samé čím se rusové ohánějí u svých modernizovaných létadel z doby studené války, oproti F-35, F-22 atd.). Navíc tady jsou Typhoony, které jsou velice dobrými stroji + je doplní F-35, nebo francouzské Rafaly. Možná jen Rusové neberou letouny 4,5.generace (Typhoon), jako plnohodnotné protivníky svých letounů 4.generace... nebo je za těhle pravidel poměr sil hezčí - nevim"

  Podcenovani evropskych armad neni vtipne vubec, je realne a je zaslouzene. Valky nevyhrava technika. USA si neprojeli vietnam protoze by nemeli kvalitativni a v mnohem i kvantitativni prevahu, ale proto ze nebyla politicka vule hrat stejne tvrde jako protistrana. Navic EU se jako jeden celek jen tvari, ale neni. Predstava ze by snad Nemecko nebo Francie hrdinne vyjeli s trochou sve, sice kvalitnejsi techniky nez jakou ma Rusko, ale na obranu Polska? Vazne tomu verite? Kdyby Rusko otevrelo polskou frontu, co udelaji ceske gripeny, budou hlidat svuj pisecek nebo snad presidli na Sliac/Presov a budou zapojeny do udalosti na fronte? Co je lepsi, lepsi gripen mimo frontu nebo horsi Mig29 na fronte?
  O tomhle pochybuju, v tomhle jsem svetu pro smich. Ne v kvalite nasich zbrani (nemecko je 3. nejvetsi vyvozce zbrani za lonsky rok), ale v absolutni neakceschopnosti, nesoudruznosti...
  Pro srandu kralikum jsme byli pri zacatku Ukrajinske krize, a budeme i dal a ani 1000 letadel 5. generace na tom nic nezmeni.

Stránka 1 z 3