Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50

Foto: Suchoj T-50 / Public Domain
Suchoj T-50 / Public Domain

Rusko se stále potýká s vývojovými a cenovými problémy nové stíhačky Suchoj T-50. Podle ruského autora Alexandra Sardurio, ze známého ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK), je však celá koncepce stíhačky T-50 chybná. Dle mínění autora, Rusko vyvíjí T-50 čistě z politických důvodů - jako odpověď na americký stroj F-22A Raptor, a nesleduje skutečné potřeby a možnosti ruského letectva.

Dohnat a předehnat USA

Dle ruského autora je vývoj stíhačky T-50 pouze věcí politiky a národní prestiže, která velí v ničem (vojenském) nezaostávat za úhlavním protivníkem - Spojenými státy.

Autor však upozorňuje, že stíhačka F-22A Raptor nestála jen neuvěřitelné množství peněz, ale její bojová hodnota je sporná. Operačně nasaditelných je pouze 145 stíhaček F-22A, což rozhodně nestačí pro široké a masivní nasazení. Ostatně nízký počet F-22A je široce kritizován i ve Spojených státech - někteří mluví ukončení výroby F-22A jako o nejtěžší strategické chybě Pentagonu.

Podle původních plánů z 80. let americké letectvo (U.S. Air Force) počítalo se 750 stíhačkami F-22. V současné době se kvůli zhoršené bezpečnostní situaci dokonce spekuluje o obnovení výroby F-22A a o jejím případném prodeji do zahraničí.

Sarduri se ale ve svém článku ptá, proč se Rusko nechalo zatáhnout do vývoje velmi drahé a technicky komplikované stíhačky páté generace. I když Rusko počítá s poměrně příznivou cenou 100 milionů dolarů za jednu stíhačku T-50, pro ruský armádní rozpočet je to cena velmi vysoká.

Navíc podle ruského autora Rusko nakoupí pouze 50 až 70 letadel T-50. Role stíhaček T-50 v případném konfliktu velké intenzity tak bude velmi krátká.

Páteř ruského letectva přitom stále tvoří sovětská letadla postavená v 70. a 80. letech minulého století. Navíc ruský průmysl nestačí dodávat potřebných 60 až 70 bojových a dopravních letadel (včetně modernizovaných) ročně, nutných k udržení schopností ruského letectva. Dodejme, že v současné době v ruském zbrojním průmyslu pracuje pouze 10 % lidí oproti dobám v Sovětském svazu.

Podle Sarduria je držet krok v této oblasti s Američany “beznadějné a bezvýznamné”. “Ruský komplex méněcennosti o letadlu páté generace má několik vysvětlení. Může to být pozůstatek sovětských obav v zaostávání za Američany v něčem velmi důležitém a významném, nebo pocit nutnosti trvalého soupeření s Američany. Avšak vojenská síla Evropské unie neexistuje, a proto takové úvahy nejsou vhodné,” říká Sarduri.

“Poté, co jsme odstavili svůj obří letecký průmysl, budeme předstírat, že se nic špatného nestalo. A teď po dvaceti letech degradace a likvidace, si Američané a Evropané pravděpodobně myslí, že jsme idioti a snažíme si udělat radost (výrobou T-50 - pozn. red.),” myslí si Sarduri.

Předražený americký F-22A Raptor

Také Spojené státy údajně se svou nepočetnou flotilou Raptorů šláply vedle. Navíc podle ruského autora neexistuje jediný důvod, proč musí Rusko “rytířsky” čelit americkým zbraňovým systémům pouze obdobnými zbraňovými systémy - např. F-22A Raptor vs. T-50.

Obrovskou roli v případném konfliktu vysoké intenzity sehrají moderní systémy protivzdušné obrany (PVO), jako jsou S-300, S-400 a v budoucnu S-500. Jedna střela země-vzduch systému S-300/S-400/S-500 stojí až o dva řády méně než nejnovější letoun páté generace. Navíc při masovém nasazení PVO proti nepříteli není nutné vystavovat riziku vlastní letadla a piloty.

Sardurio si myslí, že v případném střetu, kdy se F-22A střetnou s dostatečně silnou PVO, celá flotila F-22A zmizí během dvou až tří týdnů intenzivních bojů. “Poté bude celá flotila F-22A zapomenuta,” myslí si Sardurio.

“Na základě této logiky je pátá generace letadel jen výsledkem ctižádosti nebo platformou pro vývoj nových technických řešení. Jinými slovy jde o experiment,” účtuje s letadly páté generace Sardurio. Autor dále soudí, že podobné technicky složité letouny najdou uplatnění pouze proti málo vyspělému protivníkovi (Srbsko, Irák, Afghánistán).

Sázka na jaderné zbraně

Elektronikou přesycená letadla čtvrté a páté generace jsou navíc extrémně citlivé proti elektromagnetickému pulsu vzniklém při jaderném výbuchu. Dostatečný efekt má mít i exploze malého počtu taktických jaderných zbraní.

Ve válce proti jaderné mocnosti, kdy je extrémně pravděpodobné použití taktických jaderných zbraní, tak jemnou elektronikou přesycené letouny páté generace údajně nemají příliš šancí na přežití.

“Představte si, co se stane se všemi těmi citlivými systémy, od softwaru až po pohon, pokud budou v blízkosti jaderného výbuchu. Technika se prostě zblázní. Letadla se vymknou kontrole. Důsledky jsou jasné a závěr je jediný a smutný: moderní letecké konstrukce nejsou určeny pro skutečné bojové použití v budoucí válce, ale jen pro zachování letecké výroby a jako faktor zastrašováni,” soudí Sardurio.

Jedním z nejcitlivějších bodů v celém systému stíhacích letadel jsou letiště. Balistické rakety a střely s plochou drahou letu dokáží vyřadit letiště nepřítele na vzdálenost stovky nebo dokonce tisíců kilometrů. V případě války mezi vyspělými protivníky se právě letiště (resp. přistávací dráhy) stanou terčem prvotních útoků. Po zničení letišť nebudou moci letouny nejen vzlétnout, ale ani přistát - pokud jsou již ve vzduchu. 

Ideální stíhač: MiG-15 pro 21. století

Ruský autor proto navrhuje případný ruský stíhací letoun “šesté generace” pojmout zcela jinak - musí jít o velmi levný stroj vyráběný v tisícových sériích. Žádoucí je nosnost výzbroje 0,5 až 2 t, konstrukce z kompozitních materiálů, jednomotorové uspořádaní a a vektorování tahu motoru.

Startovací hmotnost tohoto ideální stroje je 5 tun (max startovací hmotnost stíhačky T-50 je 37 t). V případě potřeby stroj musí být stroj schopen velmi krátkého nebo dokonce horizontálního startu, právě kvůli riziku zničení startovacích drah vojenských letišť. Také přistávací rychlost budoucích letadel musí poklesnout k cca 150 km/h (kratší přistávací dráha).

Stejně je tak nutné zajistit odolnost proti všem druhům elektromagentických pulsů, ať už z jaderných zbraní nebo ze systémů elektronického boje protivníka(např. americký projekt CHAMP). Budoucí letoun tak potřebuje velmi robustní a odolnou elektroniku. Je rovněž nutné letoun vyrobit maximálně jednoduchý - pilotní funkce postačí pouze na pilotování, výběr cílů a rozhodování o použití zbraní.

Ideální ruský stíhací letoun šesté generace je podle Sarduria tedy jakousi leteckou obdobu “Kalašnikova”. Jako příklad ideálního stíhacího letadla minulosti je uváděn levný a robustní letoun MiG-15.

“Dejem tomu, že se bude “náš Raptor” prezentovat na leteckých show společně se svým americkým dvojčetem, předvádět své přednosti, figury vyšší pilotáže…, zkrátka vlastně realizovat jakési PR. A co z toho? Komu bude potřebný tento šíleně drahý stroj, tato „kusovka“, v případě nepřítomnosti našeho letectva, toho tahouna, který musí odvádět veškerou „špinavou“ práci? Rovněž je nepochopitelné, proč se máme chlubit horentními náklady absolutně nepotřebného a zbytečného předmětu při naší do nebe volající nepřipravenosti na budoucí nevyhnutelné konflikty. Proto by bylo vhodné zamyslet se nad alternativou, zda není lepší vyrobit 40–50 potřebných strojů než jeden absolutně zbytečný pro budoucí opravdové vážné střety,” uzavírá svůj článek Sardurio.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cena a motor: Hlavní problémy ruské stíhačky Suchoj T-50

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) je podle ruských médií připravena na zahájení sériové výroby ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

F-35A Lightning II rozdrtil stíhačku F-15E Strike Eagle

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci testování nasadilo stíhačky F-35A Lightning II proti ...

2S35-1 Koalice-SV KŠ: Nová samohybná houfnice z Ruska

Ruské ministerstvo obrany zadalo vývoj nové kolové samohybné houfnice označované jako 2S35-1 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Marthy
  20:45 10.07.2016

  Pavel1-jj,říká se že rudá armáda vyhrála díky ohromné početní převaze,jinak to byly troubové.Je to ze západních médií,které už dlouhou dobu šíří protiruskou propagandu... Já si ...Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1-jj,říká se že rudá armáda vyhrála díky ohromné početní převaze,jinak to byly troubové.Je to ze západních médií,které už dlouhou dobu šíří protiruskou propagandu...
  Já si takové věci raději ověřím,nenechám se tak snadno tahat za nos.Třeba podívám se kdo proti rusku bojoval,kolik bylo celkem obyvatel na obou stranách.Proti Rusku bojovalo:Německo,Itálie,Rumunsko,Maďarsko,Slovensko,Finsko,Chorvatsko,jednotky z Francie a Španělska.Státy jako Litva,Lotyšsko-fašisté,polovina Ukrajiny-banderovci.
  Spočítej si kolik je to obyvatel,dokupy mnohem víc než Rusů,kde je ta desetinásobná převaha rudé armády?A co ekonomika Evropy,která je mnohem silnější než Ruská,nepracovala náhodou pro Hitlera?
  No,já vím že je mnohem snadnější uvěřit článku v Novinkách,než použít vlastní rozum....Skrýt celý příspěvek

 • moky
  20:32 10.07.2016

  Tak tak ,nebýt západu,tak si Rusáci proti Adovi ani necvrkli..

  Tak tak ,nebýt západu,tak si Rusáci proti Adovi ani necvrkli..

 • Pavel1
  20:25 10.07.2016

  "Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu chybu pořád dokola" Tak, tak destinásobnou převahu v lidech a vojenské technice rudé armády v roce 1941 nad wehrmachtem, ...Zobrazit celý příspěvek

  "Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu chybu pořád dokola"
  Tak, tak destinásobnou převahu v lidech a vojenské technice rudé armády v roce 1941 nad wehrmachtem, by nikdo podceňovat neměl. :-) Ještě štěstí, že rusáky začali zásobovat američani, jinak by Hitlerovi to podcenění vyšlo.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:16 10.07.2016

  Možná by zdejší atomové fyziky mohlo zajímat i to, že lze EMP dosáhnout bez nutnosti použít atomové zbraně. :-)

  Možná by zdejší atomové fyziky mohlo zajímat i to, že lze EMP dosáhnout bez nutnosti použít atomové zbraně. :-)

 • Marthy
  20:03 10.07.2016

  alter01-jj,Rusko je v koncích,prostě kolos na hliněných nohou.Přesně to tvrdil i Hitler,hm,a jeho lebku vystavují v Moskvě. Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu ...Zobrazit celý příspěvek

  alter01-jj,Rusko je v koncích,prostě kolos na hliněných nohou.Přesně to tvrdil i Hitler,hm,a jeho lebku vystavují v Moskvě.
  Už je mnozí podcenily a nedopadly dobře,nedělal bych tu chybu pořád dokola.Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  19:10 10.07.2016

  Páni ! A ste vy vôbec normálny ? Baviť sa tu o tom , že rus odpáli atomovku v vzduchu u seba , alebo niekde nad Poľkom , alebo Rumunskom / lebo tam sa budú montovať radary a ...Zobrazit celý příspěvek

  Páni ! A ste vy vôbec normálny ? Baviť sa tu o tom , že rus odpáli atomovku v vzduchu u seba , alebo niekde nad Poľkom , alebo Rumunskom / lebo tam sa budú montovať radary a rakety/ a mudrovať o to ako o najlepšom hnojive na muškáty? Viete , že to by bol aj vás koniec ...
  Fakt je iba jeden , rus je v koncoch , teraz kope okolo seba , robí ramená , predvčerom s Armatou , včera s hračkárskou maketou Koalicije a dnes zase je to T 50 . Ak stál vývoj a výroba F 22A desiatky miliárd $ , tak prečo by aj nestál toľko T 50 . Lebo tu naozaj platí úmera $ = kvalita . Len slepý nevidí , že to sú všetko iba keci a modely z prototypov. Pri T 50 sa plahočia s 5 kusmi a postupne ich rozbíjajú pri testoch . A tých druhých je asi tak 12 a 8 kusov . A seriová výroba v nedohľadne ešte dlhé roky . Ak vôbec niekedy.
  Naprojektovať a vyrobiť taký stroj nie je vôbec problém . Potrebujete k tomu projekt , obrovskú kopu dolárov , výrobný závod, zariadenie , špecialné stroje a to bohužial v Sojúze nezoženie , nevyrobíte . Lebo ja napríklad viem iba i pár výrobcoch špecialnej frézy na frézovanie krídla z titanu na T 50 . Ale žiadny v Sojúze.
  Vyrobiť brutálnu rušičku čo všetko vymaže dokáže aj Rusko , ale vyrobiť riadiacu elektroniku do lietadiel tankov rus nedokáže , tam skončil . Zatial zaspal dobu , zastáva v dobe výroby procesora Elbrus 1 , Elbrus 2 čo je špička Made in Rossia. Asi 15 rokov zaostavaju za Intelom .
  Nepreceňujte rusov , pokial nepije samohonku a nezajedáte to ich komisárkom . A u viacerých tu nie som si istý ....Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  17:03 10.07.2016

  A to nemluvě o tom že i "RUS" může lhát a raketa bude vesele pokračovat na USA území

  A to nemluvě o tom že i "RUS" může lhát a raketa bude vesele pokračovat na USA území

 • Marthy
  13:43 10.07.2016

  JirkaM-já v tom vidím problém,pokud by Rusové odpálili atomovky nad svým územím tvrdě by na to doplatily.Vlastní PVO vyřazeno...:o Aby zničily elektroniku nepřátelských letadel ...Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM-já v tom vidím problém,pokud by Rusové odpálili atomovky nad svým územím tvrdě by na to doplatily.Vlastní PVO vyřazeno...:o
  Aby zničily elektroniku nepřátelských letadel museli by je odpálit nad jejich letišti.Na to by museli použít strategické rakety...no a představ si jak by se tvářily US generálové kdyby jim z Ruska přišla zpráva:Ahojte,odpálíme vám nad hlavama pár stovek atomovek,ale nebojte,bude to vysoko,jen zničíme vaši elektroniku...:DSkrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  12:55 10.07.2016

  Marthy - v tom odpálení atomovky ve stratosféře nad svým územím těsně u hranic nevidím problém. Prostě se to nahlásí amíkům předem a amíci si pak můžou sami rozhodnout, jestli ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - v tom odpálení atomovky ve stratosféře nad svým územím těsně u hranic nevidím problém. Prostě se to nahlásí amíkům předem a amíci si pak můžou sami rozhodnout, jestli rozpoutat globální jadernou válku, neb si na oplátku odpálit atomovku nad svým územím.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:51 10.07.2016

  Doplním, že i Němci vyvíjejí nový letoun, konkrétně má nahradit Tornada. Jsem hodně zvědavý jestli bude stealth, nebo jakou bude mít podobu. Přeci jen je to důvod proč nemají zájem ...Zobrazit celý příspěvek

  Doplním, že i Němci vyvíjejí nový letoun, konkrétně má nahradit Tornada. Jsem hodně zvědavý jestli bude stealth, nebo jakou bude mít podobu. Přeci jen je to důvod proč nemají zájem o F-35. Přeci jen Typhoon je primárně stíhač a potřebuje doplnit o stroj víc zaměřený proti pozemním cílům (Italové a Britové to řeší právě pomocí F-35)Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  12:42 10.07.2016

  Budu se opět opakovat!!! Co furt čekáte od T-50!!?? Říkám to stále dokola v téhle technologií Rusové vždy budou zastávat 20 let dozadu i Čína! Je to zase pýcha Putina. A říkám ...Zobrazit celý příspěvek

  Budu se opět opakovat!!! Co furt čekáte od T-50!!?? Říkám to stále dokola v téhle technologií Rusové vždy budou zastávat 20 let dozadu i Čína! Je to zase pýcha Putina. A říkám to od té doby co to vyšlo najevo. Bohužel a tak to bude dál. Podotýkám nezastavam se USA! Ale prostě jsou a budou dál.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  12:10 10.07.2016

  Je malo krajin na svete, ktore su schopne vyrabat vsetky druhy zbrani. Mozno maju velke problemy s T 50, ale to je normalne. Najlachsia cesta pre rusov v konecnom dosledku je ...Zobrazit celý příspěvek

  Je malo krajin na svete, ktore su schopne vyrabat vsetky druhy zbrani. Mozno maju velke problemy s T 50, ale to je normalne. Najlachsia cesta pre rusov v konecnom dosledku je pockat na vysledky americanov. A potom tu technologiu jednoduchou ukradnut. Je to mnhem lacnejsie, ako to vymysliet. Spionaz vzdy bola a bude. Na to ako tata krajina si presla politickym vyvojom za poslednych 200 rokov, su celkom dost na vysokej technologickej urovni. Rusi su schopny sa ucit od kazdeho (nemcov, usa, ...) a vyuzit to najlepsie vo svoj prospech.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  11:59 10.07.2016

  Podla mna ruska armada vie co potrebuje a do coho treba investovat, Ani president Putin to nemoze vediet...iba minister obrany, stavka, ktory je na pravom mieste a nie ako tu, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Podla mna ruska armada vie co potrebuje a do coho treba investovat, Ani president Putin to nemoze vediet...iba minister obrany, stavka, ktory je na pravom mieste a nie ako tu, ze komedianti riadia ministerstva obrany a kupuju to, kto im zaplati najviac. Ten rusky moderator, novinar je rovnaky ako ostatni novinari na zapade. Rozumia vsetkemu a pritom nicomu z vojenskej oblasti.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:12 10.07.2016

  JirkaM-v případě války Rusko vs.NATO by rusové nemohly odpálit jaderné hlavice ve stratosféře tak aby zničily elektroniku letounů NATO...když vypustí jedinou strategickou střelu ...Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM-v případě války Rusko vs.NATO by rusové nemohly odpálit jaderné hlavice ve stratosféře tak aby zničily elektroniku letounů NATO...když vypustí jedinou strategickou střelu tak v USA nebudou čekat kde vybuchne,okamžitě pošlou všechny svoje na Rusko.
  Jediné co by si mohli rusáci dovolit aniž by to nutně znamenalo vypuštění strategických raket (a totální zničení ruska a usa)je použít taktické jaderné střely,třeba iskandery na vojska dislokované v evropě nebo ponorkové a letecké jaderné střely proti námořním bojovým svazům.I to by byl obrovský risk...Skrýt celý příspěvek

 • David
  21:07 09.07.2016

  Tak mne napadlo, jestli si A.Sardurio zkusil položit otázku, jak dlouho by trvalo vyvinout takový "MiG-15 pro 21 století". Ano, měl by to být menší, lehčí, nenáročný letoun. Ale s ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak mne napadlo, jestli si A.Sardurio zkusil položit otázku, jak dlouho by trvalo vyvinout takový "MiG-15 pro 21 století". Ano, měl by to být menší, lehčí, nenáročný letoun. Ale s přesně takovou konstrukční filosofií byl vyvíjen JF-17 - a trvalo poměrně dlouho, než se podařilo z něj udělat solidní letadlo. A obecně když uvážím, jak dlouho trvá vývoj bojových letounů....bylo by potřeba nějakých 15-20 let. Pochybuji, že Rusko má tolik času a hlavně pochybuji, že by výsledný stroj byl adekvátní pro soudobé konfliktySkrýt celý příspěvek

 • hurvo
  20:53 09.07.2016

  Neviem o tom ze by v tijuane pobehovali americki vojaci, alebo zeby quebec pod dohladom US army vyhlasil referendum o pripojeni sa k USA. Naspat k T-50, je to drahy spas a ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem o tom ze by v tijuane pobehovali americki vojaci, alebo zeby quebec pod dohladom US army vyhlasil referendum o pripojeni sa k USA.

  Naspat k T-50, je to drahy spas a dokym boli prachy , tak sa jednalo o NESKUTOCNY USPECH, akonahle prachy s poklesom ceny ropy dosli, tak zacina medialna palebna priprava na temu vsak my sme ten suchoj vlastne ani nechceli a vobec nejde o prachy.

  Ked budu miliony ludi utekat z vojnovych zon do ruska za lepsim zivotom, ked budu s nadejou na lepsi zivot ziadat o pracovne povolenie v rusku. Ked budem denno denne pouzivat ruske vyrobky a rusku techniku, potom poviem ze je to fajn krajina. Historicka skusenost mi vravi inak a moja vlastna skusenost tiez.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:43 09.07.2016

  JirkaM: Číňanům T-50 neprodají, jelikož mají svůji vlastní obdobu Raptoru, Chengdu J-20, který má být zaveden do výzbroje 2017–2019. K tomu mají i lehčí stroj Shenyang J-31. ...Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM:
  Číňanům T-50 neprodají, jelikož mají svůji vlastní obdobu Raptoru, Chengdu J-20, který má být zaveden do výzbroje 2017–2019. K tomu mají i lehčí stroj Shenyang J-31. Potencionálním zákazníkem T-50 je Indie, která měla zájem o tuzemskou výrobu stroje vycházejícího z T-50. Teď se ale zdá, že Indové dělají caviky, tak se uvidí jak to dopadne, jisté ale je že Suchoj o zakázku velice stojí. Indové jsou ale hodně nestabilním partnerem co se týče zbrojních zakázek.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  19:40 09.07.2016

  Me by zajimalo, kde se Ti myslenkovi giganti typu Hurva berou. Jasne, ze Rusko nikoho nezajima, az na to jejich prirodni bohatsvi. Ne, nadarmo prohlasila Madeleine Albright, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Me by zajimalo, kde se Ti myslenkovi giganti typu Hurva berou.
  Jasne, ze Rusko nikoho nezajima, az na to jejich prirodni bohatsvi. Ne, nadarmo prohlasila Madeleine Albright, ze Rusove jsou prilis bohati, co surovin tyce a meli by se o ne podelit se zbytkem sveta (takovy lehky zavan komunistickeho mysleni z ust ministryne zahranici USA). A co Bushova podpora cecenskych separatistu nebo statni prevrat na Ukrajine? Udelat Rusko neco podobneho v Kanade nebo v Texasu, tak je tady jaderna valka.

  Za me je ten clanek solidni blabol. Cast vyvojovych nakladu nese Indie v ramci programu FGFA. Rusove potrebuji mit vyvozni artikl (spickove zbozi za rozumnou cenu), ktere se da exportovat do zemi, kde USA nevyvazi a pokud nebudou mit dostatecne obranne kapacity, tak je Amici nebo Cinane rozparceluji a pak sezerou.

  Nez delat levnou "MIG15", ktera by byla v podstate na odstrel a nikdo rozumny by v ni nechtel letat (ono vycvicit pilota neni levna zalezitost natoz pak 40-50 nasobek pilotu, jak naznacuje Sardurio), je lepsi mit kombinaci stihacek 4 a 5 generace, ktere sdileji informace. Misto levnych "MIG15", pak je lepsi mit levne specializovane drony, kde cast dokaze identifikovat nepritele (a pomaha tim PVO) a jina cast nese rakety na pripadny sestrel protivnika.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:02 09.07.2016

  ubranili, napadnute rusko... bla bla bla. Dokym si rusi neuvedomia ze nikoho nezaujimaju nikto od nich nic nechce , pokial su v rusku... Oni si to vlastne asi uvedomuju a preto sa ...Zobrazit celý příspěvek

  ubranili, napadnute rusko... bla bla bla. Dokym si rusi neuvedomia ze nikoho nezaujimaju nikto od nich nic nechce , pokial su v rusku... Oni si to vlastne asi uvedomuju a preto sa ich stat chova ako psychopat. Nikto si nas nevazi? Budeme sa vyhrazat jadrovymi zbranami, to ich nauci. Nechcu nas na svojom uzemi? Nevdacnici zasrani. Nemame co ponuknut? Strasna krivda.

  Merat si pindiky sa da dokym na to ma stat peniaze. Peniaze dosli , T-50 sa neda dalej vyvijat, tak nakoniec sme ho vlastne ani vyvijat nechceli, ze?Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  18:54 09.07.2016

  T50 nezačali Rusové vyvíjet proto, že si chtějí leštit ego, ale protože to dává smysl. Taková pouštní bouře by se odehrávala trochu jinak, kdyby amíci neměli F-117 a nebyli ...Zobrazit celý příspěvek

  T50 nezačali Rusové vyvíjet proto, že si chtějí leštit ego, ale protože to dává smysl.

  Taková pouštní bouře by se odehrávala trochu jinak, kdyby amíci neměli F-117 a nebyli schopní vyřadit protiletadlovou obranu napadené země dřív než tam poslali normální letadla.

  Pár neviditelných letadel ve výzbroji donutí NATO modernizovat obrovské množství radarů a ty peníze budou někde chybět, takže to není úplně špatný tah.

  Navíc si Rusové ten vývoj mohli při cenách ropy nad 100$ dovolit. Teď když je vývoj zaplacený, je naděje, že něco vydělají na prodeji Číňanům a Indům.

  Ten nápad s jednoduchými letadly má samozřejmě smysl. Pokud by bylo Rusko napadeno, odpálilo by atomové bomby ve stratosféře nad hranicemi (což by jadernou válku nezačalo) a na férovku bez moderní lelektroniky, AWACS letadel atd. by se už Rusové ubránili tak jako tolikrát předtím.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 6