Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50

Foto: Suchoj T-50 / Public Domain
Suchoj T-50 / Public Domain

Rusko se stále potýká s vývojovými a cenovými problémy nové stíhačky Suchoj T-50. Podle ruského autora Alexandra Sardurio, ze známého ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK), je však celá koncepce stíhačky T-50 chybná. Dle mínění autora, Rusko vyvíjí T-50 čistě z politických důvodů - jako odpověď na americký stroj F-22A Raptor, a nesleduje skutečné potřeby a možnosti ruského letectva.

Dohnat a předehnat USA

Dle ruského autora je vývoj stíhačky T-50 pouze věcí politiky a národní prestiže, která velí v ničem (vojenském) nezaostávat za úhlavním protivníkem - Spojenými státy.

Autor však upozorňuje, že stíhačka F-22A Raptor nestála jen neuvěřitelné množství peněz, ale její bojová hodnota je sporná. Operačně nasaditelných je pouze 145 stíhaček F-22A, což rozhodně nestačí pro široké a masivní nasazení. Ostatně nízký počet F-22A je široce kritizován i ve Spojených státech - někteří mluví ukončení výroby F-22A jako o nejtěžší strategické chybě Pentagonu.

Podle původních plánů z 80. let americké letectvo (U.S. Air Force) počítalo se 750 stíhačkami F-22. V současné době se kvůli zhoršené bezpečnostní situaci dokonce spekuluje o obnovení výroby F-22A a o jejím případném prodeji do zahraničí.

Sarduri se ale ve svém článku ptá, proč se Rusko nechalo zatáhnout do vývoje velmi drahé a technicky komplikované stíhačky páté generace. I když Rusko počítá s poměrně příznivou cenou 100 milionů dolarů za jednu stíhačku T-50, pro ruský armádní rozpočet je to cena velmi vysoká.

Navíc podle ruského autora Rusko nakoupí pouze 50 až 70 letadel T-50. Role stíhaček T-50 v případném konfliktu velké intenzity tak bude velmi krátká.

Páteř ruského letectva přitom stále tvoří sovětská letadla postavená v 70. a 80. letech minulého století. Navíc ruský průmysl nestačí dodávat potřebných 60 až 70 bojových a dopravních letadel (včetně modernizovaných) ročně, nutných k udržení schopností ruského letectva. Dodejme, že v současné době v ruském zbrojním průmyslu pracuje pouze 10 % lidí oproti dobám v Sovětském svazu.

Podle Sarduria je držet krok v této oblasti s Američany “beznadějné a bezvýznamné”. “Ruský komplex méněcennosti o letadlu páté generace má několik vysvětlení. Může to být pozůstatek sovětských obav v zaostávání za Američany v něčem velmi důležitém a významném, nebo pocit nutnosti trvalého soupeření s Američany. Avšak vojenská síla Evropské unie neexistuje, a proto takové úvahy nejsou vhodné,” říká Sarduri.

“Poté, co jsme odstavili svůj obří letecký průmysl, budeme předstírat, že se nic špatného nestalo. A teď po dvaceti letech degradace a likvidace, si Američané a Evropané pravděpodobně myslí, že jsme idioti a snažíme si udělat radost (výrobou T-50 - pozn. red.),” myslí si Sarduri.

Předražený americký F-22A Raptor

Také Spojené státy údajně se svou nepočetnou flotilou Raptorů šláply vedle. Navíc podle ruského autora neexistuje jediný důvod, proč musí Rusko “rytířsky” čelit americkým zbraňovým systémům pouze obdobnými zbraňovými systémy - např. F-22A Raptor vs. T-50.

Obrovskou roli v případném konfliktu vysoké intenzity sehrají moderní systémy protivzdušné obrany (PVO), jako jsou S-300, S-400 a v budoucnu S-500. Jedna střela země-vzduch systému S-300/S-400/S-500 stojí až o dva řády méně než nejnovější letoun páté generace. Navíc při masovém nasazení PVO proti nepříteli není nutné vystavovat riziku vlastní letadla a piloty.

Sardurio si myslí, že v případném střetu, kdy se F-22A střetnou s dostatečně silnou PVO, celá flotila F-22A zmizí během dvou až tří týdnů intenzivních bojů. “Poté bude celá flotila F-22A zapomenuta,” myslí si Sardurio.

“Na základě této logiky je pátá generace letadel jen výsledkem ctižádosti nebo platformou pro vývoj nových technických řešení. Jinými slovy jde o experiment,” účtuje s letadly páté generace Sardurio. Autor dále soudí, že podobné technicky složité letouny najdou uplatnění pouze proti málo vyspělému protivníkovi (Srbsko, Irák, Afghánistán).

Sázka na jaderné zbraně

Elektronikou přesycená letadla čtvrté a páté generace jsou navíc extrémně citlivé proti elektromagnetickému pulsu vzniklém při jaderném výbuchu. Dostatečný efekt má mít i exploze malého počtu taktických jaderných zbraní.

Ve válce proti jaderné mocnosti, kdy je extrémně pravděpodobné použití taktických jaderných zbraní, tak jemnou elektronikou přesycené letouny páté generace údajně nemají příliš šancí na přežití.

“Představte si, co se stane se všemi těmi citlivými systémy, od softwaru až po pohon, pokud budou v blízkosti jaderného výbuchu. Technika se prostě zblázní. Letadla se vymknou kontrole. Důsledky jsou jasné a závěr je jediný a smutný: moderní letecké konstrukce nejsou určeny pro skutečné bojové použití v budoucí válce, ale jen pro zachování letecké výroby a jako faktor zastrašováni,” soudí Sardurio.

Jedním z nejcitlivějších bodů v celém systému stíhacích letadel jsou letiště. Balistické rakety a střely s plochou drahou letu dokáží vyřadit letiště nepřítele na vzdálenost stovky nebo dokonce tisíců kilometrů. V případě války mezi vyspělými protivníky se právě letiště (resp. přistávací dráhy) stanou terčem prvotních útoků. Po zničení letišť nebudou moci letouny nejen vzlétnout, ale ani přistát - pokud jsou již ve vzduchu. 

Ideální stíhač: MiG-15 pro 21. století

Ruský autor proto navrhuje případný ruský stíhací letoun “šesté generace” pojmout zcela jinak - musí jít o velmi levný stroj vyráběný v tisícových sériích. Žádoucí je nosnost výzbroje 0,5 až 2 t, konstrukce z kompozitních materiálů, jednomotorové uspořádaní a a vektorování tahu motoru.

Startovací hmotnost tohoto ideální stroje je 5 tun (max startovací hmotnost stíhačky T-50 je 37 t). V případě potřeby stroj musí být stroj schopen velmi krátkého nebo dokonce horizontálního startu, právě kvůli riziku zničení startovacích drah vojenských letišť. Také přistávací rychlost budoucích letadel musí poklesnout k cca 150 km/h (kratší přistávací dráha).

Stejně je tak nutné zajistit odolnost proti všem druhům elektromagentických pulsů, ať už z jaderných zbraní nebo ze systémů elektronického boje protivníka(např. americký projekt CHAMP). Budoucí letoun tak potřebuje velmi robustní a odolnou elektroniku. Je rovněž nutné letoun vyrobit maximálně jednoduchý - pilotní funkce postačí pouze na pilotování, výběr cílů a rozhodování o použití zbraní.

Ideální ruský stíhací letoun šesté generace je podle Sarduria tedy jakousi leteckou obdobu “Kalašnikova”. Jako příklad ideálního stíhacího letadla minulosti je uváděn levný a robustní letoun MiG-15.

“Dejem tomu, že se bude “náš Raptor” prezentovat na leteckých show společně se svým americkým dvojčetem, předvádět své přednosti, figury vyšší pilotáže…, zkrátka vlastně realizovat jakési PR. A co z toho? Komu bude potřebný tento šíleně drahý stroj, tato „kusovka“, v případě nepřítomnosti našeho letectva, toho tahouna, který musí odvádět veškerou „špinavou“ práci? Rovněž je nepochopitelné, proč se máme chlubit horentními náklady absolutně nepotřebného a zbytečného předmětu při naší do nebe volající nepřipravenosti na budoucí nevyhnutelné konflikty. Proto by bylo vhodné zamyslet se nad alternativou, zda není lepší vyrobit 40–50 potřebných strojů než jeden absolutně zbytečný pro budoucí opravdové vážné střety,” uzavírá svůj článek Sardurio.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cena a motor: Hlavní problémy ruské stíhačky Suchoj T-50

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) je podle ruských médií připravena na zahájení sériové výroby ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

F-35A Lightning II rozdrtil stíhačku F-15E Strike Eagle

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci testování nasadilo stíhačky F-35A Lightning II proti ...

2S35-1 Koalice-SV KŠ: Nová samohybná houfnice z Ruska

Ruské ministerstvo obrany zadalo vývoj nové kolové samohybné houfnice označované jako 2S35-1 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • rintintin
  20:42 08.07.2016

  To ten pan Sardurio skutocke odporuca vyrobit 40-50 jednoduchych strojov namiesto jednej T-50 ako ekonomicky lepsie riesenie? Moja Rustina je na origo. clanok slaba. To by jeden ...Zobrazit celý příspěvek

  To ten pan Sardurio skutocke odporuca vyrobit 40-50 jednoduchych strojov namiesto jednej T-50 ako ekonomicky lepsie riesenie? Moja Rustina je na origo. clanok slaba. To by jeden stroj musel stat tak cca. 2 miliony USD - to by sa zrejme tomu MiGu-15 podobal v mnohych ohladoch. Aj moderna elektricka stoji 3x viac.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  20:20 08.07.2016

  Tenhle názor je v podstatě ukazatel pro cestu do pekla. Uvažuje konfrontaci velkého rozsahu, při použití jaderných zbraní. To jest pravděpodobně konflikt mezi trojicí ...Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle názor je v podstatě ukazatel pro cestu do pekla. Uvažuje konfrontaci velkého rozsahu, při použití jaderných zbraní. To jest pravděpodobně konflikt mezi trojicí NATO/Čína/Rusko. Onehdy jsem to už komentoval, v takovém konfliktu nebude vítěze. Ovšem nebere v úvahu, že takový jednoduchý, jednomotorový stroj bez "zbytečných serepetiček" absolutně nemá šanci proti vyspělému protivníkovi. To znamená, že Rusko by nemělo co nasadit v různých zástupných konfliktech, ztratilo by tak schopnost projekce síly.
  Další věc je, že by asi výrazně ztratilo schopnost exportu zbraní. Nebo by snad zákazníkům spolu s každou letkou stíhaček dodalo Rusko i taktickou jadernou zbraň, pro vyřazení nepřátelských stíhaček?
  Tenhle názor ruská generalita určitě nepřijme, ani kdyby je nalívali vodkou od rána do večera. Dobře pro ruské letectvo. Špatně pro nás. Mohlo by být o soupeře méně.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:59 08.07.2016

  Varianty F-35 primárně nahrazují nepřeberné množství letadel na špinavou práci - různé Harriery, podpůrné, multifunkční stroje atd. všechno dnes hodně zastaralé, byť funkční. ...Zobrazit celý příspěvek

  Varianty F-35 primárně nahrazují nepřeberné množství letadel na špinavou práci - různé Harriery, podpůrné, multifunkční stroje atd. všechno dnes hodně zastaralé, byť funkční. Částečně nahradí i A-10 a letouny pro elektronický boj, nebo jiné speciály. Krom toho nahradí i F-16, jako multifunkční stroj na tvrdou práci.
  F-18 a F-15 nahradí letoun 6.generace (s možností dálkového ovládání), na kterém se pracuje. V budoucnosti tak zbyde multifunkční F-35 (různé verze), k tomu větší moderní stíhač F-XX (patrně různé verze) a pomalu budou dosluhovat F-22 v roli strojů k speciálním úkolům. + nové bombardéry, bezpilotní proudové stroje (něco jako Taranis) atd. Pořád je toho hodně druhů a typů, alespoň mají koncepci.
  Oproti tomu Rusové plánují stíhač T-50 a k tomu provozovat modernizované stroje 4.generace. I Čína je v tomhle mnohem blíž koncepci amerického letectvaSkrýt celý příspěvek

 • zimbio
  19:55 08.07.2016

  Se rusákům divim!Proč si nekoupí jednu f35 a jako čínan ji okopčí a je to!

  Se rusákům divim!Proč si nekoupí jednu f35 a jako čínan ji okopčí a je to!

 • Karlos73
  19:28 08.07.2016

  Celé mi to príde, ako odpoveď na súčasný stav ruskej ekonomiky. Tá je dnes v HDP na úrovni Brazílie, v HDP na obyvateľa sú na úrovni Maďarska. Rusi môžu vyskakovať tak, pokiaľ im ...Zobrazit celý příspěvek

  Celé mi to príde, ako odpoveď na súčasný stav ruskej ekonomiky. Tá je dnes v HDP na úrovni Brazílie, v HDP na obyvateľa sú na úrovni Maďarska. Rusi môžu vyskakovať tak, pokiaľ im na benzínovej pumpe ukazuje cenovky... Pokiaľ Rusi nebudú mať adekvátny počet moderných Suchoj T-50, neudržia v tomto zbraňovom systéme krok s Čínou (s ktorou už výrazne strácajú, v objeme zbrojenia a investícii). Je vždy dobré mať v letectve stíhačku-bitevník "pracanta" vo väčších množstvách, ale pri súčasných technológiách sa ceny za jednomotorovú stíhačku , ktorá by bola konkurencieschopná , pohybujú niekde v pásme > 60~100 mil. euro, čo je značná záťaž na rozpočet armády a štátu.... Toto si môžu dovoliť jedine bohaté štáty, a Rusko sa snaží medzi ne patriť...len to u nich značne škrípe vo výskume, v zavádzaní nových technológií, v nákupe väčšieho množstva zbraňových systémov...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  19:27 08.07.2016

  Put:_in.. jo a každý přístroj jste koupil u jiného výrobce, potřebuje jiné náhradní díly , nemůžete nosit vše sebou, potřebuje ke každému návod, servis, údržbu... prosím bás, tyhle ...Zobrazit celý příspěvek

  Put:_in.. jo a každý přístroj jste koupil u jiného výrobce, potřebuje jiné náhradní díly , nemůžete nosit vše sebou, potřebuje ke každému návod, servis, údržbu... prosím bás, tyhle bizarně zjednodušující přirovnání jsou už na hranici trollingu, nebo logického klamu. Pokud chcete diskutovat, těmhle nesmyslům s přirovnání stíhaček a mobilů se vyhněte. Děkuji.Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  18:59 08.07.2016

  Put_in: Moc ste to zjednodušili, aby Vám to vyšlo. Namiesto 1 univerzála mám 3-4 lietadlá, každé potrebuje svojich mechanikov, svojich pilotov, svoje náhradné dieli, miesto na ...Zobrazit celý příspěvek

  Put_in: Moc ste to zjednodušili, aby Vám to vyšlo.

  Namiesto 1 univerzála mám 3-4 lietadlá, každé potrebuje svojich mechanikov, svojich pilotov, svoje náhradné dieli, miesto na letisku, ...

  Takže možno, možno za jedno lietadlo zaplatíte menej, ale logisticky ste na tom horšie, a z dlhodobého hľadiska zaplatíSkrýt celý příspěvek

 • Put_in
  18:36 08.07.2016

  Shania: Rusko na to zkrátka jde chytře od úkolu. Např. když si chci koupit foťák, telefon a videopřehrávač. Americké řešení: Koupím si iPhone za 31 000 Kč. Ruské řešení: Koupím ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Rusko na to zkrátka jde chytře od úkolu. Např. když si chci koupit foťák, telefon a videopřehrávač. Americké řešení: Koupím si iPhone za 31 000 Kč. Ruské řešení: Koupím foťák za 10 000 Kč, videopřehrávač za 7 000 Kč a telefon za 700 Kč. A fotím 10x kvalitněji, na video koukám lépe na na větší obrazovce a volat můžu taky a to vše za polovic.Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  18:27 08.07.2016

  Shania: RUSKO: Su-34 - dvoumístný útočný letoun a stíhací bombardér ---- Su-35S a T-50 - stíhače pro vybojování vzdušné nadvlády ------ MiG-31 - záchytný stíhač -------- MiG-35 - ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: RUSKO: Su-34 - dvoumístný útočný letoun a stíhací bombardér ---- Su-35S a T-50 - stíhače pro vybojování vzdušné nadvlády ------ MiG-31 - záchytný stíhač -------- MiG-35 - lehký stíhací letoun --------- Su-33 - palubní stíhač

  USA: F-22 - stíhač pro vybojování vzdušné nadvlády ----- F-35 - víceúčelový stíhací letoun

  Ano, sice Sučka jsou evoluce Su-27, ale každé je pro svůj účel dohnáno téměř k dokonalosti. F-35 nikdy nebude plnit záchytnou roli jako MiG-31. F-35 nebo F-22 nikdy nebude mít takové kvality stíhacího bombardéru, jako Su-34 atd.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:43 08.07.2016

  p_utin: "v tomhle je Rusko inteligentnější než USA. Stále má různé typy stíhaček pro různé účely namísto jedné univerzální" F-35 nahrazuje F-16 v USAF, F-18 a A/V-8 v USMC a ...Zobrazit celý příspěvek

  p_utin: "v tomhle je Rusko inteligentnější než USA. Stále má různé typy stíhaček pro různé účely namísto jedné univerzální"

  F-35 nahrazuje F-16 v USAF, F-18 a A/V-8 v USMC a USN
  A-10 odchází bez přímé náhrady, pokud ji vůbec někdy nechá McCain odejít do důchodu.

  Jak je to tedy sazka na jedu kartu? Fakt to nějak nechápu.

  F-15, SH bude nahrazovat F/A-XX

  Takže i když pujde vše dobře, tak u stíhaček budou minimálně dvě karty a v přípravě další jedna nebo dvě co je budou nahrazovat. V realitě vyřazení všech strojů potrvá dlouhé roky a pořád tu bude národní garda která bude mít dot veteránů:)


  Opravdu se v tom rusové výrazně liší?
  Mají dnes v podstatě víceúčelové stroje vycházející z rodiny Su-27 (SU-27, 30 a 35 - F-15C a Su-34 - F-15E) a Mig 29 (F-16, F-18) a jediné co mají extra je Mig-31

  Nebo tam chceš počítat i Su-24 zoufale zastaralé už teď a případně Su-25 (A-10).Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:27 08.07.2016

  T-50 ma pro RF jeste dalsi vyznam: bude se pro nej muset vypracovat nova taktika nasazeni, na kterou jejich ostatni letadla budou muset reagovat. Celkove si udelaji aspon velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  T-50 ma pro RF jeste dalsi vyznam: bude se pro nej muset vypracovat nova taktika nasazeni, na kterou jejich ostatni letadla budou muset reagovat. Celkove si udelaji aspon velmi hrubou predstavu, co na ne muze pouzit druha strana - NATO i Cina.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:27 08.07.2016

  http://vpk-news.ru/rubric/2?pa... Do VPK přispívají sem tam i ministr obrany RF Sergej Šojgu i náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. To jen k serioznosti ...Zobrazit celý příspěvek

  http://vpk-news.ru/rubric/2?pa...
  Do VPK přispívají sem tam i ministr obrany RF Sergej Šojgu i náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. To jen k serioznosti VPK.
  VPK představuje důležitý názorový proud vojenského myšlení v Rusku a rozhodně stojí za to tenhle magazín sledovat a číst.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:25 08.07.2016

  sarduri je cosi ako fighter mafia, ked sa zavadzala F-16 - tvrdili ze treba jednoduche lietadlo, bez radaru, s par AA strelami, aby bolo co najlacnejsie... a pozrime sa co sa z ...Zobrazit celý příspěvek

  sarduri je cosi ako fighter mafia, ked sa zavadzala F-16 - tvrdili ze treba jednoduche lietadlo, bez radaru, s par AA strelami, aby bolo co najlacnejsie... a pozrime sa co sa z F-16 vyklulo po tych 30-40 rokoch.... ak by tych idiotov niekto bral vazne, skoncilo by to katastrofouSkrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:20 08.07.2016

  ten sarduri, to je nejaky divojury pustovnik kazatel? Jadrove strely ako PVO? Vobec by ho netrapil radioaktivny spad? A ako si predstavuje ze raptory zameria? Ci bude vystrelovat ...Zobrazit celý příspěvek

  ten sarduri, to je nejaky divojury pustovnik kazatel?
  Jadrove strely ako PVO? Vobec by ho netrapil radioaktivny spad? A ako si predstavuje ze raptory zameria? Ci bude vystrelovat jadrove strely v pravidelnych intervaloch?
  Lietadla bez elektroniky? To moze rovno obnovit vyrobu IL-2/10 to boli hadam posledne ruske lietadla bez elektroniky.

  Putin> rusko sa nespolieha na reverzne inzinierstvo a spionaz? To musi byt nejaka novinka.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:59 08.07.2016

  Clanek: Podceňování evropských armád je poněkud vtipné. Gripeny a F-16 asi nejsou světová špička, ale kousnout dovedou a záleží na elektronice a zbraních (to samé čím se rusové ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Podceňování evropských armád je poněkud vtipné. Gripeny a F-16 asi nejsou světová špička, ale kousnout dovedou a záleží na elektronice a zbraních (to samé čím se rusové ohánějí u svých modernizovaných létadel z doby studené války, oproti F-35, F-22 atd.). Navíc tady jsou Typhoony, které jsou velice dobrými stroji + je doplní F-35, nebo francouzské Rafaly. Možná jen Rusové neberou letouny 4,5.generace (Typhoon), jako plnohodnotné protivníky svých letounů 4.generace... nebo je za těhle pravidel poměr sil hezčí - nevimSkrýt celý příspěvek

 • Put_in
  16:54 08.07.2016

  Nadpis: Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50 ....... Obsah článku: Trápení Ruska a USA se stroji 5. generace T-50 a F-22A. To je k smíchu, bulvární a zaujatý titulek. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Nadpis: Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50 ....... Obsah článku: Trápení Ruska a USA se stroji 5. generace T-50 a F-22A. To je k smíchu, bulvární a zaujatý titulek. Ale amerického umělého PR o F-35 se hned AN chytnou. To mi ostatně připomnělo dřívější leteckou simulaci, kdy naschvál znevýhodnili letouny F-15 vůči F-22, aby ospravedlnili astronomické výdaje na tento stroj. Tenkrát se toho také pár prozápadních oveček chytlo jako faktu pevného jako kámen. Ale zpět k jádru věci. Autor hypotézy o pravé ořechové stíhačce pro Rusko si nakonec sám odpověděl v sekci o USA. T-50 stejně jako Raptor poslouží k objevení nových technologií pro budoucí stroje. Rusko není Čína, nemá reverzní inženýrství a nespoléhá na úspěch hackerů a špionů. A zůstat u zbraňových technologií 20. století by mohlo napadnout jen deb-ila. Navíc více moderních systémů je lepší, než jeden univerzální. Takže k systémům S-500 600 700 .... budou stroje 5. 6. .... generace ideální doplněk. V tomhle je Rusko inteligentnější než USA. Stále má různé typy stíhaček pro různé účely namísto jedné univerzální, která neumí naplno ani jednu úlohu. A hlavní údernou sílu přitom nadále mohou tvořit levnější letadla. Dnes to Jsou Su-27 a 30, které pomalu střídají Su-35S. Tak kde je problém?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:16 08.07.2016

  Protože to už zapadlo a je to dost zajímavé, tak to sem hodím znova. článek v PDF o F-22 včetně operací v syrii, modernizací a mnoha dalších věcí. Pár citací z článků + extra: ...Zobrazit celý příspěvek

  Protože to už zapadlo a je to dost zajímavé, tak to sem hodím znova.

  článek v PDF o F-22 včetně operací v syrii, modernizací a mnoha dalších věcí. Pár citací z článků + extra:

  http://www.saffm.hq.af.mil/sha...

  Operace F-22 v těsné blízkosti syrských a ruských letadel + stav modernizací (první odstavec, není z článku).

  As far as OPSEC is concerned, Syria aught to be a goldmine for both the U.S. and Russia with respect to collection on each other's latest hardware. Open sources are unlikely to change that. Arguably, the most relevant Update 5 enhancement to Syria, which includes AIM-9X Block I separate from Increment 3.1 (3.2B adds AIM-9X Block II), is Mode 5th to 4th generation IFDL capability (IFDL GWY Mode). Without a BACN aircraft in the vicinity, Raptor pilots previously had to resort to using VHF/UHF radio to communicate with older aircraft:

  "The fourth and fifth gen pilots have figured out 'how to integrate tactics…without that shared data link' through the use of 'contracts' regarding who will do what and when. The pilots are then 'able to pass very specific things over traditional UHF [and] VHF radios, to where not only can we execute the mission, but…at the same level, as if we were sharing information perfectly'”.

  Same article also states F-22s have been able to operate within close proximity to Russian and Syrian forces without being detected:

  "Russian and Syrian pilots are 'interested' in the F-22, and may have tried maneuvering close by to see how the jet operates, but 'because of our sophisticated avionics and…stealth and…supercruise and maneuverability,' there’s 'not a time where we allow Syrians or Russians to see us or influence us in any way without us choosing for them to do that,' Anhalt explained. He said there were 'some incidents…early on' in which F-22s had to steer coalition air packages away from the Syrian or Russian jets and 'we were very close to them and they never realized it'." [emphasis added]


  F-35 lepší v AA než F-15:

  Chief of Staff Gen. Mark A. Welsh III has said on numerous occasions the shortage of F-22s means the Air Force will rely on the F-35 to achieve air superiority in future confl icts much more than originally planned. Even though the F-35 was to be a multirole jet and not a dedicated dogfi ghter,
  Anhalt said it will be superior to the F-15 in the air-to-air regime “As threats continue to evolve … having stealth is basically your ticket to get into
  the fi ght, and if you don’t have stealth, you will not be there,” he said.
  “I sit in the vault with the F-35 requirements guys, and we have discussions every single day about how we’re going to be complementary to each other, and how we can attack this problem as we move into the future.”

  ---------------------------

  Clanek v pdf o F-35 v Belgii + fotky
  http://www.f-16.net/forum/down...

  https://www.flickr.com/photos/...

  https://twitter.com/BertdeSmit... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:07 08.07.2016

  Nadšenec: nijak:) Jediná použitelná úvaha je to, že PAK FA je to pro ně moc drahy stroj, ale co, jednou něco takového musí postavit a někde musí ty zkušenosti získat. Obzvlášť ...Zobrazit celý příspěvek

  Nadšenec: nijak:) Jediná použitelná úvaha je to, že PAK FA je to pro ně moc drahy stroj, ale co, jednou něco takového musí postavit a někde musí ty zkušenosti získat. Obzvlášť pokud chtějí mít v budoucnu nějaký export a nepřenechat to Číňanům.

  Pokud si myslí, že za cenu jednoho drahého stroje pořídí 40 levných spotřebních krámů, tak pokud se neplet a nemyslel protiletadlovou raketu ale letadlo, tak by si měl spočítat co stojí vycvičit 40 pilotů místo jednoho, tisíce členů pozemního personálu, mnohonásobně víc paliva, míst kde budou parkovat a spousty dalších detailů. Nakonec ti to vyjde asi tak, že za celkovou cenu PAK FA pořídíš 4 levný kramy který budou jen cvičné cíle... ale hlavně že budou mít vektorovaní tahu....Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:07 08.07.2016

  Rusko podle me v prvnim rade prohrava boj s poznanim kdo bude v dlouhodobem horizontu jeho hlavni nepritel a to nebude USA ani EU, ale Cina. Proti cine by meli vyvijet taktiku ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko podle me v prvnim rade prohrava boj s poznanim kdo bude v dlouhodobem horizontu jeho hlavni nepritel a to nebude USA ani EU, ale Cina. Proti cine by meli vyvijet taktiku minimalne stejne usilovne, to v prvni rade.
  Celkove ten nazor a jeho predpoklady nebudu rozporovat, totalni valka by tak nejspis vypadala a nejakych 200 raptoru pak skutecne nebude tou hlavni silou ktera neco zmuze. Ale F-35 se neplanuje jen 200, ale o rad vic (a pritom pujde o letadla, kdyz uz ne letovyma vykonama tak vsim ostatnim s raptorem podobna), a hlavne neberu to nabizene reseni. Jak pise Rase, ne to zelezo je na dnesnich erech to kam tecou miliony, ale ten zbytek. Levny mig15 pro 21. stoleti klidne ano, ale levny zustane jen dokud jej oholim... no, vsude.

  PS: Jestli mi neco tenhle clanek dal tak:"...Avšak vojenská síla Evropské unie neexistuje, a proto takové reflexe nejsou vhodné,” říká Sarduri.
  Smutny to fakt, ze nas, ekonomicky nejsilnejsi spolek planety, nebere z vojenskeho hlediska vubec nikdo vazne. Ale mame co chceme, mame to o co se dlouhodobe snazime.Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  15:40 08.07.2016

  Osobne mi to pripadá ako nezmysel. Vychadza to z koncepcie, že sa niekto rozhodne odpaliť zem a tý čo prežijú, nech sa bijú klackami. Napadol ma scénar: Rusko prezbrojí na ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobne mi to pripadá ako nezmysel. Vychadza to z koncepcie, že sa niekto rozhodne odpaliť zem a tý čo prežijú, nech sa bijú klackami.

  Napadol ma scénar:
  Rusko prezbrojí na stovky "ako to nazvať" a po jadrovom útoku s tým zaútočí. 'merica opráši stovky starých F-16, F-15, F-18, F-14, zrobý uprage na to, aby sa pod každý "aircraft" dalo zavesiť 10-20 PLRS. Tie nemusia byť najmodernejšie (bojujeme predca proti MiG-15 s "odolnou elektronikou")
  Akoby to podľa vás skončilo?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 6