Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Návrh nového obojživelného vozidla BMMP. / UVZ

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového vozidla námořní pěchoty BMMP (Bojevoj Mašiny Morskoj Pechoty). Jde o snahu poskytnout ruské námořní pěchotě výkonné výsadkové vozidlo, které nahradí současné stroje rodiny BTR, BMP a již vyřazené lehké obojživelné tanky PT-76.

S vývojem BMMP počítá ruský Státní program pro vyzbrojováni na roky 2018 až 2027. První zmínky o novém obojživelném vozidle se objevily v roce 2013 a před několika dny ruská média zveřejnila detailní výňatky z prezentace BMMP. Podle ruských médií se projekt nějakou dobu necházel mimo zájem Kremlu, ale UVZ , resp. dceřiná firma Omská transportní strojírna (Omsktransmaš), ve vývoji pokračovala na vlastní pěst.

 

 

Podle ruského blogu BMPD ruský průmysl nabízí obojživelná bojová vozidla, jako je BMP-3 nebo výsadková BMD-4M. Ruští mariňáci ale potřebují vozidlo s mnohem lepšími nautickými vlastnostmi (rychlost plavby, stabilita ve velkých vlnách a větru, atd.) a s vlastnostmi klasického bojového vozidla pěchoty.
 

Existuje také verze BMP-3F s vylepšenými nautickými vlastnostmi, kterou má ve výzbroji indonéská námořní pěchota. Rusko však BMP-3F nezavedlo do výzbroje a nemá ho v plánu kupovat.
 

Problém současných vozidel ruské námořní pěchoty, především kolových BTR-80 a BTR-82M, je nízká rychlost plavby, malá stabilita na otevřeném moři a také špatné jízdní vlasnosti na měkkém povrchu (písek). Ruská námořní pěchota má ve výzbroji také samohybné dělostřelectvo (2S31 Vena) nebo modernizované tanky T-80, ty ale vyžadují použití vyloďovacích plavidel.

 

BMMP má klasický tvar s pěti pojezdovými koly, s jedním pracovním prostorem posádky a výsadkovým prostorem pro deset mariňáků. Na některých obrázcích je BMMP zobrazeno se šesti pojezdovými koly a podle informací z webu RussiaDefence.com to naznačuje, že BMMP využije některé konstrukční prvky z BMP-3F nebo Kurganěc-25 (také obojživelný).

 

Svou konstrukcí se BMMP podobá americkému AAV7 a především čínskému ZBD-05 (ZBD 2000), které je v současné době nejvýkonnější vozidlo své kategorie na světě.
 

Korba BMMP je svařená z hliníku a opatřena povlakem s nerezové ocele. Hmotnost vozidla je podle přiložených prospektů 35 tun. Čelo korby BMMP odolá munici ráže 30 mm ze vzdálenosti 300 m a boky munici ráže 12,7 mm ze 100 m. Dno korby je projektováno na odolnost proti výbuchu až 6 kg TNT. Na vozidlo lze také instalovat aktivní systém ochrany Arena-M chránící přední polosféru.

 

BMMP uveze deset členů výsadku a posádka sedí po vzoru tanku T-14 Armata vedle sebe. / UVZ

 

BMMP obdrží upravenou plynovou turbínu o výkonu 1103 až 1838 kW převzatou z tanku T-80. Turbína je umístěna ve středu vozidla a přes samostatné hřídele pohání kola přední nápravy a dvě zadní vodní trysky.

 

Při plavbě na moři o vlnách o výšce 0,75 m může BMMP plout rychlostí až 37 km/h. Na souši dosáhne rychlosti až 75 km/h. BMMP bude schopen opustit výsadkové plavidlo ve vzdálenosti 100 km od pobřeží a poté maximální rychlostí zamířit k místu výsadku. Vysoká rychlost plavby a velká vzdálenost výsadku od pobřeží jsou klíčové parametry této kategorie vozidel. Dojezd na souši je 300 km.

 

V budoucnu je nutné provádět obojživelné operace, kvůli prudkému rozvoji přesných raketových zbraní, v co největší vzdálenosti od pobřeží, minimálně za horizontem.

 

Příprava BMMP na plavbu trvá 40 sekund – v přední části je nutno vztyčit vlnolam a spodní štít zakrývající přední spodní část trupu a oba pásy. Po sklopení spodního předního štítu BMMP funguje jako „loď“ s plochým dnem. Další výklopný štít pro zlepšení nautických vlastností je vyklopen na zádi.

 

Toto řešení (zvané „hydroplaning“) znamená značný pokles odporu vody a tedy nárůst rychlosti plavby. Je však komplikované a nákladné a bylo jednou z příčin konce ambiciózního amerického projektu EFV (Expeditionary Fighting Vehicle) v roce 2011. Stejnou technologii však používá čínské ZBD-05.

 

Spojené státy místo vývoje EFV se nyní soustředí na modernizaci AAV a také na nákup nových kolových obojživelných vozidel ACV (Amphibious Combat Vehicles). Avšak zatímco již fungující ZBD-05 má rychlost plavby až 45 km/h a dokáže provádět výsadky za horizontem (přesná vzdálenost není známa), AAV má rychlost plavby ve vodě pouze 13 km/h a schopnost výsadku ze vzdálenosti maximálně 37 km od pobřeží.

 

Na platformu BMMP lze umístit nejrůznější bojové moduly. / UVZ

 

BMMP však má být především až čtyřikrát rychlejší ve vodě než současná ruská obojživelná vozidla BTR-80/82 a BMP-3F.

 

Hlavní výzbroj BMMP má tvořit dálkově ovládaný bojový modul Kinžal s 57mm automatickým kanónem (rychlost palby 80 ran za minutu) a spřaženým kulometem ráže 7,62 mm. Kinžál se nápadně podobá dálkově ovládané věži AU-220M Bajkal. Podle přiložených prezentací půjde na základní platformu BMMP umístit celou plejádu zbraní pro vedení přímé i nepřímé palby. Pomocí ve vzduchu explodující munice 57mm kanón dokáže údajně ničit i nejrůznější leteckou techniku, především vrtulníky.

 

Mezi další zvažovanou výzbroj patří klasická věžička z BMP-3, kde hlavní výzbroj tvoří 100mm kanon 2A70, spřažený automatický 30mm kanón 2A72 a kulomet ráže 7,62 mm. Další nabízenou věží je například Impuls-2 s 30mm kanónem a šesticí protitankových řízených střel.

  

BMMP s 57mm kanónem může se specializovanou municí ničit povrchové, hladinové i vzdušné cíle. / UVZ

 

Omsktransmaš počítá s dokončením vývoje BMMP v roce 2019 a s dokončením prototypů, včetně dokončení firemních zkoušek, do roku 2022. Sériová výroba je naplánována na rok 2023, nicméně jak to u podobných projektů se železnou pravděpodobností bývá, víc než pravděpodobné je několikaleté zpoždění programu.

 

Ostatně Kreml počítal s výrobou 2300 tanků T-14 do roku 2020, ale reálně sériová výroba nezačne do roku 2020.

K obojživelnému výsadkovému vozidlu však potřebujete také velkou výsadkovou loď, kterou Rusko nemá. Ruské námořnictvo ale chce před rokem 2025 do výzbroje zavést první velkou výsadkovou loď nové třídy Lavina s výtlakem 24 000 tun. Nové ruské výsadkové lodě přepraví až 50 tanků a 500 mariňáků.

 

Nicméně současná ruská výsadková a vyloďovací plavidla mohou bez problémů operovat s BMMP v Baltském nebo Černém moři, případně kolem ruského severního pobřeží.  

 

V každém případě lodě Lavina a vozidla BMMP budou muset soupeřit o zdroje s dalšími velkými ruskými zbrojními projekty, se zmíněnými programy nových tanků T-14 a bojových vozidel Kurganěc-25, ale i kolovým Bumerang, programem stíhačky páté generace Su-57, obnovou výroby bombardérů Tu-160M2, letounem včasné výstrahy A-100 nebo s některým z programů strategických jaderných zbraní, které mají v době špatné finanční situace vždy přednost před ostatními zbrojními programy.

Zdroj: The Drive, BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...

Návrat ruského vlivu do Latinské Ameriky?

Jižní Amerika je tradičně plně pod politickým a ekonomickým vlivem Spojených států. Avšak během ...

Ruský raketový člun Šuja otestuje Pancir-M

Testovací fáze nového ruského námořního sytému protivzdušné obrany (PVO) Pancir-M proběhne na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jara
  12:26 24.05.2018

  Tak už to utichlo :))

  Tak už to utichlo :))

 • Jara
  20:46 19.05.2018

  https://m.youtube.com/watch?v=...

  Tady je video kdy příslušník BW u vyndaného powerpacku tanku leo 2 přidává rukou takže to znamená že ten motor je plná mechanika jediná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://m.youtube.com/watch?v=...

  Tady je video kdy příslušník BW u vyndaného powerpacku tanku leo 2 přidává rukou takže to znamená že ten motor je plná mechanika jediná elektronika je čidlo teploty chladicí kapaliny a spínač na kontrolku mazání , ale nepochybuji o tom že logik bude stále tvrdit že jde o elektronicky řízenou jednotku a dokonce s common railem
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:16 19.05.2018

  Logik
  A teď jsem se dostal k příspěvku adresovanemu mě ..... víte já nevím jestli se mám smát nebo brečet

  Tak vám odpovím popořadě :
  1, nikdy jsem netvrdil že Rusové jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  A teď jsem se dostal k příspěvku adresovanemu mě ..... víte já nevím jestli se mám smát nebo brečet

  Tak vám odpovím popořadě :
  1, nikdy jsem netvrdil že Rusové jsou lepší než třeba zmiňované MTU, to co tady říkám je že tady nikdo nemúže tvrdit že jsou 30 let pozadu protože nevíme o ruských motorech celkem nic konkrétního .... a ano dovolím si tvrdit jestli Rusové mají plné elektronicky řízené tankové motory o výkonech přes tisíc koni a můžou za chodu měnit motorové režimy, tak jsou jejich motory absolutně srovnatelné se západem za předpokladu že mají i srovnatelnou životnost což je zas o materiálech .... to si dovolím tvrdit se svými cca patnáctiletými zkušenostmi z oblasti motorů.... načež vy víte prd a bez zkušenosti ..... co by jste po nich chtěl perpetum mobile??? Proboha!
  2, ano první těžký diesel s common railem společným tlakovým zasobnikem byl až v devadesátých !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  3, žádné argumenty mi nedošly... motor je neparně horší v jednom parametru a to znamená že je technologicky pozadu ???? To myslíš vážně???dále společně komponenty používají všechny firmy s vývojem a výrobou motorů ono to know how v tomhle totiž leží v integraci těch komponent do celku tak aby jste dosáhl požadovaného výsledku ......a co vlastně víte o jednotce armaty že jste si jist že v ni jsou západní komponenty ??? Jste si tak jist jako že motor leo2 měl common rail ...hmm
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:54 19.05.2018

  Logik
  A poslední věc nikdo tady nikdy a znovu nikdo tady nikdy neříkal že elektronické řízení přišlo s common railem ( já teda určitě ne) i jsem ti tady v příspěvku napsal jak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  A poslední věc nikdo tady nikdy a znovu nikdo tady nikdy neříkal že elektronické řízení přišlo s common railem ( já teda určitě ne) i jsem ti tady v příspěvku napsal jak to bylo u jednickové oktávy například ......
  ty tady furt plácáš o common railu a sní nevíš co to je vlastně ani nevíš co je přímý vstrik a jestli tady budeš například trvat že MTU mělo common rail už v sedumdesatkách tak si změň nick !!! To je do nebe volající kravina
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:35 19.05.2018

  A logiku
  Ten common rail z první světové .... víš to nebyl common rail ono jen u vickersu kdysi davno pojmem common rail označovali řadové čerpadlo ( to je třeba v zetoru nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A logiku
  Ten common rail z první světové .... víš to nebyl common rail ono jen u vickersu kdysi davno pojmem common rail označovali řadové čerpadlo ( to je třeba v zetoru nebo tatre) takže je to jen shodné označení naprosto rozdílných věci protože pojem common se nechá přeložit jako společný nebo sdružený ......
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:04 19.05.2018

  To snad není pravda Logiku!!!! Já nemám síly odpovídat na veškeré tvoje nesmysly ... ostatní prosím vás nečtěte to vypadá to tady diky tvým příspěvkům jak na přiblblém tunning fóru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To snad není pravda Logiku!!!! Já nemám síly odpovídat na veškeré tvoje nesmysly ... ostatní prosím vás nečtěte to vypadá to tady diky tvým příspěvkům jak na přiblblém tunning fóru .... neelektronicky řízemý common rail??společný vysokotlaký zásobník a vstrikovač bez el. Řízení ??? Víš jak se otevírají vstrikovače mech. Motorů??? To co píšeš je absoultní blábol a dokonce to není technicky možné . Tvoje znalosti o dieselových motorech nejsou ani na úrovni žáka zemědělského učiliště ... ten totiž ví jak se ty vstřiky otvírají .....
  nech už toho od začátku jen říkám že děláš závěry na základě neznalosti !
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:53 17.05.2018

  Slavoslav: Ale common rail vůbec není totéž, co přímý vstřik. Common-rail znamená, že je jedno vysokotlaké čerpadlo a společný vysokotlaký zásobník pro všechny vstřiky. Ani to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: Ale common rail vůbec není totéž, co přímý vstřik. Common-rail znamená, že je jedno vysokotlaké čerpadlo a společný vysokotlaký zásobník pro všechny vstřiky. Ani to nemusí být elektronicky řízený motor a je to furt common-rail. A naopak přímovstřikové elektronicky řízené - a tedy i v praxi čipované - dýsly byly v produkci v automobilech deset let před nástupem Commonrailů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:22 17.05.2018

  Logik

  Ak si dobre spomínam tak sa tu spomínali skúsenosti s priamym vstrekovaním (teraz nechám bokom mechanicky riadené vstrekovanie z Tatry).

  Ako môžeme do toho ťahať aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik

  Ak si dobre spomínam tak sa tu spomínali skúsenosti s priamym vstrekovaním (teraz nechám bokom mechanicky riadené vstrekovanie z Tatry).

  Ako môžeme do toho ťahať aj vývojové fázy len tie nevieme kedy nastali a kľudne to MTU mohol do svojich motorov zapracovať dodatočne ako to spravil aj VW keď zistil, že PD je slepá cesta a vôbec tým pádom na CR nepracoval. A u Rusov nevieme absolútne nič o ich vývoji takže to ešte viac zamotá debatu ktorá už ani teraz nemá dostatok vstupov.

  Inak, oficiálne MTU udáva zavedenie CR v 96 tom
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:59 17.05.2018

  A proč se bavit o sérii? Debata začala o porovnání Armatího motoru s jinými - aramata také není aktuálně v sérii. Tak fakt nevím, proč bychom ji neměli porovnávat s jinými motory, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A proč se bavit o sérii? Debata začala o porovnání Armatího motoru s jinými - aramata také není aktuálně v sérii. Tak fakt nevím, proč bychom ji neměli porovnávat s jinými motory, které byly také dotaženy do stádia předprodukčních prototypů.

  S tím Leclercem máš nicméně asi pravdu, dík za opravu - první 88x opravdu byly bez commonrailu (to mi ušlo) a je tedy poměrně pravděpodobné, že ten Leclerc tedy byl ještě bez něj (teda asi to byl elektronicky řízenej motor, ale s jinak řešeným přímým vstřikem).
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:02 17.05.2018

  Logik

  Ako common rail nevznikol v 90 tych z ničoho a ten vývoj sa ťahá viac rokov dozadu. Tak nejak nepíšem slohové práce a najmä nie keď prispievam z mobilu. A myslím, že sú tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik

  Ako common rail nevznikol v 90 tych z ničoho a ten vývoj sa ťahá viac rokov dozadu. Tak nejak nepíšem slohové práce a najmä nie keď prispievam z mobilu. A myslím, že sú tu dosť inteligentný ľudia aby sa nemuseli opakovať zrejmé veci.

  Čo sa týka motorov MTU 883 má viac verzií kde KA 500 má verziu aj s CR aj bez. Kedy bola pridaná CR verzia neviem. Daj mi prosím ťa zdroj tvojho tvrdenia, že Leclerc má zrovna ČR verziu. I keď v 94 tom prečo nie.

  Čo k cipovaniu je potrebné veľmi dobre viem. Lenže tak nejak reagujem len na to čo ti odznelo a čipovateľný CR sa vo svete začal vyrábať v rokoch 90 tych. Prototypové motory sú z tohoto pohľadu nepodstatné. Bavíme sa o sérii
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:07 17.05.2018

  slavoslav: Obávám se, že čerpat pouze z wiki není dobrý nápad. Navíc z té wiki vyvozuješ něco, co z ní neplyne.

  - rok 95 má být produkční nasazení commonrailu v silničních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  slavoslav: Obávám se, že čerpat pouze z wiki není dobrý nápad. Navíc z té wiki vyvozuješ něco, co z ní neplyne.

  - rok 95 má být produkční nasazení commonrailu v silničních vozidlech. Ovšem pomíjí to, že existovali "silniční" motory s commonrailem i předtím, jen se nedostali do produkce: na civilní použití byly drahé a vojenské prototypy zrovna nedostali zelenou. Ale MTU883 prostě je motor s commonrailem a je to motor vyvíjený během let osmdesátých (vývoj začal v sedmdesátých). Kdy byl vývoj dokončen nevím, ale např. Marder 2 s ním jezdil již v roce 1991. Tedy evidentně motor musel být již na přelomu 80/90 zcela hotový.
  Motor od iveca TurboDaily s commonrailem jezdil v prototypu již v roce 1988.

  - i tak je ten údaj na wiki špatně, Exportní Leclerc byl v roce 94, je to produkční vozidlo a používal commonrailovou 883.

  - zaměňuje se tu commonrail s elektronickým řízením motoru, který se s DI sice často spojuje, ale ECU se v produkci (v oblasti automobilů) objevil dříve, již v osmdesátých letech. Čipovat jdou přitom i elektronicky řízené motory bez commonrailu - např. klasický příklad jsou PD motory od Wolkswagenu.
  Takže to, že commonrail přišel do civilních automobilů v devadesátých ještě neznamená, že v tu dobu byl první možný čip osobních aut. První auto s ECU bylo tuším BMW 524 z poloviny osmdesátek, na který se dodnes dá sehnat čip :-)
  https://www.vividracing.com/bm...

  Jinak, co se týče historie commonrailu
  - první commonrail vůbec je záležitostí první světové
  - první commonrail s řiditelným tlakem (mechanicky) je záležitost let třicátých
  - první commonrail s elektronickým řízením je záležitostí let šedesátých
  (viz např. https://www.tandfonline.com/do...

  takže jo, v osobních civilních autech jak psal Jara, se masově začal commonrail používat na konci devadesátých let. Ale to nic nemění na tom, že
  a) commonrail jako takový je podstatně starší technologie, sahající až před první světovou
  b) v "produkční kvalitě" byl CM motory prokazatelně na konci let osmdesátých
  c) k čipování není třeba commonrail, stačí ECU a vhodná pumpa, a to je také záležitost let osmdesátých, i co se týče masové produkce (tedy prototypy budou přinejmenším začátek osmdesátých).
  d) řiditelné vstřiky - a tedy principiálně za běhu stavitelný motor - jsou léta šedesátá
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:39 17.05.2018

  Jirosi

  Nehľadal, ten link čo som dal je korektný. Proste common rail tak ako ho poznáme dnes s elektronicky riadeným vstrekom a teda čipovateľný o čom hovoril Logik je dieťa 90 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  Nehľadal, ten link čo som dal je korektný. Proste common rail tak ako ho poznáme dnes s elektronicky riadeným vstrekom a teda čipovateľný o čom hovoril Logik je dieťa 90 tych rokov.

  Áno aj ako common rail berieš všetko s centrálnym rozvodom paliva kde je tlak konštantný bez ohľadu na otáčky motora tak ten systém je tu už dlho. Len to nahranie novej mapy pri vačkou ovládaných ventilov či vstrekoch asi nebude tak easy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:19 16.05.2018

  Slavoslav: Myslím, že si hledal tenhle link.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  A zjistíš, že aplikace na různé věci mají různé časy. Tedy hodnotit něco dle sériové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: Myslím, že si hledal tenhle link.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  A zjistíš, že aplikace na různé věci mají různé časy. Tedy hodnotit něco dle sériové produkce není vždy ideální. A vývoj jde neustále do předu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:50 16.05.2018

  Jirosi

  ak ako common rail beries vsetko co ma jedno cerpadlo na tlakovanie paliva tak ano. Len ku common railu tak ako ho pozname teraz a o ktorom hovori logik a teda takemu co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  ak ako common rail beries vsetko co ma jedno cerpadlo na tlakovanie paliva tak ano. Len ku common railu tak ako ho pozname teraz a o ktorom hovori logik a teda takemu co ma vstrekovace riadene solenoidom ci piezoelektricke to ma dost daleko

  vackou ovladane ventily vstrekovacov neprecipujes
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:43 16.05.2018

  Hele, a nejde o to, že tu někdo zaměňuje Common-rail za přímé vstřikování (jehož je CR jedním z řešení, byť naprosto ne jediným)...?

  Hele, a nejde o to, že tu někdo zaměňuje Common-rail za přímé vstřikování (jehož je CR jedním z řešení, byť naprosto ne jediným)...?

 • Jirosi
  21:37 16.05.2018

  Slavoslav: "Vickers pioneered the use of common rail injection in submarine engines. Vickers engines with the common rail fuel system were first used in 1916 in the G-class ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: "Vickers pioneered the use of common rail injection in submarine engines. Vickers engines with the common rail fuel system were first used in 1916 in the G-class submarines."


  Občas je dobré si to přečíst celé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:21 16.05.2018

  logik

  common rail

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  The first successful usage in a production vehicle began in Japan by the mid-1990s

  ked budes mat cestu okolo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  common rail

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  The first successful usage in a production vehicle began in Japan by the mid-1990s

  ked budes mat cestu okolo Jihlavy chod sa pozriet na vyrobu, velmi zaujimave

  Jara ti pise velmi korektne informacie co sa motorov tyka
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:12 16.05.2018

  Jara: Ty fakt chceš furt tvrdit, že to, že Rusové umí změnit parametry v řídící jednotce za chodu motoru znamená, že jsou na špičce ve výrobě motorů? To je to, proti čemu jsem se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: Ty fakt chceš furt tvrdit, že to, že Rusové umí změnit parametry v řídící jednotce za chodu motoru znamená, že jsou na špičce ve výrobě motorů? To je to, proti čemu jsem se ohrazoval a co tu celou dobu hájíš - a to i nepravdami typu, že první těžký dýsl s commonrailem byl na konci devadesátých let, když ho měla rodina 88x skoro o dvacet let dříve...

  A holt když Ti došly argumenty, tak začínáš urážet a argumentovat ad hominem. Na konkrétní otázku: v kterém parametru je tedy podle tebe Ruský motor lepší, když je v jednom konkrétním parametru horší, odpovědět prostě neumíš. Stejně jako neumíš odpovědět, proč doteď používají Rusové ve svých motorech nemálo západních komponent jako např. vstřikovače, když mají podle tebe špičkový motorářský vývoj.

  Jen prostě tvrdíš, že ruské motory jsou špička, protože jsou ruské. Žádný jiný relevantní argumnet jsi nepřinesl. Jasně, Rusové mají i největšího trpaslíka....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:36 16.05.2018

  Logik
  Na tohle já nemám sílu ..... víš já ty motory dělám a nevím jak už ti mám vysvětlit že píšeš kraviny ...
  Za prve nikdy jsem nic nedokazoval jen se tady snažím vysvětlit že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  Na tohle já nemám sílu ..... víš já ty motory dělám a nevím jak už ti mám vysvětlit že píšeš kraviny ...
  Za prve nikdy jsem nic nedokazoval jen se tady snažím vysvětlit že děláš závěry na základě svých domněnek to ze jsi přečetl par světů motoru neznamená ze ničemu rozumíš !
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:25 16.05.2018

  jara: no a já Ti na to odpověděl, že obecně navyšování výkonu přímovstřiků je technologie stará už skoro padesát let a dělání to elektronicky je věc stará skoro třicet let a v této ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jara: no a já Ti na to odpověděl, že obecně navyšování výkonu přímovstřiků je technologie stará už skoro padesát let a dělání to elektronicky je věc stará skoro třicet let a v této podobě - měnění map - opravdu o trivialitu jde.

  To, co píšeš o čiptuningu pak platí, pokud jsi limitovanej výdrží motoru. A i to umí dneska garážový firmy, fakt nejde o vrchol techniky. Ale takovýdle opičárny musíš dělat, pokud jsi limitovanej výdrží motoru. Pokud tím limitovanej nejsi, tak prostě zvětšíš tlak vstřiku a množství paliva, výkon Ti stoupne a tlak turba naroste. Jen motor jde o to rychlejc do kopru - jako u Armaty....

  Samozřejmě, nějaký ladění i zkušenosti třeba jsou, ale dělat z toho vědu nebo tím dokazovat vyspělost ruské motorové konstruktořiny? Sorry, jako.

  ===

  Co se týče poměru váha/výkon - samozřejmě, že za snížení váhy něco platíš. Buď musíš mít odolnější materiály (který Ti např. umožní vyšší tlaky, nebo vyšší otáčky), lepší konstrukci... anebo zaplatíš výdrží motoru, horšíma emisema, spotřebou, nebo třeba horším průběhem výkonu motoru.

  Vzhledem k tomu, že emise se neřeší a průběh výkonu i spotřebu má Puma dobrou, čím tedy zaplatila, za tak vysokej výkon na kg, že šli Rusové jinou cestou? Ale prosím konkrétně a s nějakým důkazem, ne obecný řeči o tom, že má více otáček, takže určitě vydrží méně.

  Protože pokud MTU ničím nezaplatila - respektive umí nevýhody plynoucí z nižší váhy eliminovat, pak prostě MTUčko umí udělat lepší motor....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:21 16.05.2018

  Logiku
  Nevkládejte mi do úst co jsem neřekl netvrdím že zvyšování výkonu není možné .... řekl jsem jestli je motor Armaty plné elektrifikován a je schopny měnit motorové mapy což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku
  Nevkládejte mi do úst co jsem neřekl netvrdím že zvyšování výkonu není možné .... řekl jsem jestli je motor Armaty plné elektrifikován a je schopny měnit motorové mapy což si tady ty napsal jako ze to je něco “trivialniho” tak asi moc zaostalý nebudou....

  Vůbec ale vůbec nevíš o čem tady já píšu triviální ciptuning ? Víš vůbec co to obnáší ? Víš třeba jak se zvednou otáčky turba aby jsi zmenšil turbodíru?? Asi ne co ?třeba tím ze spozdiš čas vstriku paliva, zase si tím ale snížiš výkony a takhle pořad dokola než najdeš to co potřebuješ je to několik desítek hodin jen pro tvou představu.
  A už vůbec nemáš představu co obnáší zvýšení výkonu ....
  ......
  celé to začlo tím že nikdo napsal ..Rusové jsou 30 let pozadu ve vyvoji tankových motorů....a já se ptám proč si to nikdo mysli ?? Oni se tím zabývají hodně dlouho a taky do toho sypají dost peněz má tady teda nikdo nějaké technické informace o ruských motorech třeba systém vstřikování paliva atd.?? Které nám to objasní?
  A ty přepočty výkonu na kilo už jsem ti tady logiku vysvětloval
  A zkusím to na jednoduchém příkladu ještě jednou: není problém dostat například atmosférický motor s karburátorem na litrový výkon přes sto koni..... naproti tomu nedávno se dával do Octavií RS 2.0TFSI s litrový výkonem 100 koni podle toho čím se tady ohaníš ty by se nechalo tedy říci ze jsou technologicky na stejné úrovni ..... to asi ne viď
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:02 16.05.2018

  Chlapi sorry, ale to je zase debata na úrovni, jako že jediný, kdo umí vyrobit pořádný auto, tak jsou Němci, všechno italský rezaví a když je to žabožrout, tak se kazí elektronika. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chlapi sorry, ale to je zase debata na úrovni, jako že jediný, kdo umí vyrobit pořádný auto, tak jsou Němci, všechno italský rezaví a když je to žabožrout, tak se kazí elektronika. Když se tady dočtu takové objevy, jako že rusáci jsou zaostalí, protože do svých automobilových motorů kupují vstřikovače od Bosche, Delphi, Continentalu nebo Denza, tak je to objevné do chvíle, než zjistím, že tihle čtyři výrobci zásobují všechny automobilky na světě.
  Usuzovat z toho, že když jeden výrobce umí udělat vysokotlaký oturbený motor do dodávky pro rozvoz zeleniny po městě, tak to zaručeně znamená, že má taky technologicky nejpokročilejší kamionový motor pro dálkovou dopravu, nejvýkonnější a elektronikou prošpikovaný motor do buldozeru a vedle toho v šuplíku čtyři vývojové varianty tankového motoru budoucnosti, spolu s pár technologickými klenoty pro lodní dopravu na spalování mazutu, je úvaha na úrovni základní školy.
  Každý motor je vyvíjen a optimalizován pro konkrétní použití a cenu - akviziční + provozní a servisní náklady. Řešit u tankového motoru jen měrný výkon a spotřebu + použití pokročilých technologií, když neznám detaily jako nároky na kvalitu paliva, schopnost vypořádat se s extrémními klimatickými podmínkami, dojezd po ztrátě chladicí kapaliny a maziva, možnost provádění oprav v polních podmínkách bez specializovaného vybavení a diagnostiky... to je stejný, jako tvrdit, že motor z bagru je mnohem dokonalejší, protože vydrží tisíce motohodin, zatím co motor v F1 má vydržet akorát jeden víkend.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:50 16.05.2018

  není to samé. Common rail je jedna z konkrétních realizací přímého vstřiku. A?
  Máš pravdu, že existují i přímovstřikové motory bez elektronického řízení, kde se nebude dělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  není to samé. Common rail je jedna z konkrétních realizací přímého vstřiku. A?
  Máš pravdu, že existují i přímovstřikové motory bez elektronického řízení, kde se nebude dělat zvyšování výkonu nahráním elektronických map, ale i v nich prostě principinálně není takový problém řídit množství vstřikovaného benzínu/nafty či/a tlak vstřikovačů a tak si hrát s výkonem motoru.

  Takže ano, elektronické řízení a tedy triviální čiptuning přišly AŽ na začátku 90tých, nicméně technologie k navyšování výkonu motoru "na požádání" (výměnou za nižší výdrž motoru) tady prostě jsou už mnoho desítek let a rozhodně to není jaks tvrdil "vrchol techniky".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:44 16.05.2018

  Logik
  Je mi jasné že vůbec nevíš o čem píšeš....common rail není to samé jako přímí vstrik ten má i Praga V3S a tu by jsi asi nenamapoval:)) nic ve zlém

  Logik
  Je mi jasné že vůbec nevíš o čem píšeš....common rail není to samé jako přímí vstrik ten má i Praga V3S a tu by jsi asi nenamapoval:)) nic ve zlém

 • logik
  12:08 16.05.2018

  jara:
  To se pleteš. 883 od MTU už má common rail a to je návrhově motor ze sedmdesátých let a prokazatelně byl použit na začátku let devadesátých. A existují i starší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jara:
  To se pleteš. 883 od MTU už má common rail a to je návrhově motor ze sedmdesátých let a prokazatelně byl použit na začátku let devadesátých. A existují i starší přímovstřikové motory, např. 8VS-A2T2, který vznikl okopčením motoru z Leopardu 1 (ten co vím DI ještě ale neměl).
  Prostě DI je novinka maximálně v Rusku, i v zaostalém Rumunsku to uměli už na konci sedmdesátých let...

  Armata pak má přímé vstřikování a každý motor s přímým vstřikováním lze čipovat snadno, pokud není jeho návrh totálně zkriplený.

  ===

  Co se týče "rusové pozadu", tak opakuju: z čísel, které se dají porovnávat Rusové pozadu jsou. Nicméně ta čísla nejsou hlavními indikátory kvality motorů, takže samozřejmě pokud máte ruskou techniku, tak můžeš doufat, že v jiných důležitých a přitom neporovnatelných parametrech jsou Rusové lepší a tak manko v číselně porovnatelných vlastnostech vyrovnávají.

  Jen jaksi schází důvod pro tuto domněnku, neboť jak např. zkušenosti s přímým vstřikem, tak zkušenosti s automatickými převodovkami jsou v Rusku podstatně menší než na západě (např. do osobních aut furt kupují západní vstřikovače, svoje nemají), tak příliš nevidím důvod,
  proč by to měly být schopni z fleku vyrábět lépe, než na západě. Obzvláště, když jde o komponenty, u kterých byly první generace zpravidla problémové (automatické převodovky se ladí doteď, vstřikovače jsou pro dost ojetin černou můrou.....).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:05 16.05.2018

  Jara: "Já jen nevím kde tady berete jistotu že jsou Rusové pozadu mě se nikde nic detailnějšího dohledat nepovedlo abych mohl vyvodit nějaký závěr"

  Je zajímavé, že skoro všude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: "Já jen nevím kde tady berete jistotu že jsou Rusové pozadu mě se nikde nic detailnějšího dohledat nepovedlo abych mohl vyvodit nějaký závěr"

  Je zajímavé, že skoro všude vymýšlejí i neexistující technologie jen, aby dokázali že jsou na před. Ale tady budeme věřit, že drží krok protože nelze nic dohledat?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:21 16.05.2018

  Logik
  Tak před patnácti lety..... Hmm oni velkoobjemové diesely jsou trochu jiná kategorie tam ta plná elektronifikace není zas úplně standard ano například MTU to umí první ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  Tak před patnácti lety..... Hmm oni velkoobjemové diesely jsou trochu jiná kategorie tam ta plná elektronifikace není zas úplně standard ano například MTU to umí první jejich diesel se vstrikovací soustavou common rail byla série 4000 na konci 90 tých myslým .... na tom nezáleží, jde o to že to není standard a motor v leo 2 určitě common rail nemá například. Já jen nevím kde tady berete jistotu že jsou Rusové pozadu mě se nikde nic detailnějšího dohledat nepovedlo abych mohl vyvodit nějaký závěr a ty vaše hodnoty co tu píšete už třikrát Fenrimu nic neznamenají a o technologické vyspělosti pohoné jednotky vám jen zhruba napoví ono jde o to že třeba motor pumy je kompaktní diky tomu že ho ženou do otáček kdežto u motoru armaty šli kvůli kompaktnosti do X uspořádání při zachování objemu.....
  A to vaše čipování taky není tak jednoduché dost vás limitujícím vstrikovaci soustava například u prvních oktávek kdy šlo o klasické rad čerpadlo a elektronifikace spočívala v servis co řídilo dávku pomoci tvarové váčky , moc věci nastavit nešlo...... lepší byly vstrikovace PD ale tam jste také limitován váčku při Trimování motoru a ano největší volnost mate u common rail ale kde berete jistotu o tak snadnému cipovani Armaty nechápu
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:47 16.05.2018

  KOLT

  Viem čo chceš povedať, ale nemáš pravdu. Za prvé dávať ako príklad konkrétny motor je chyba. Každá doba má lepšie a horšie motory. Pred pár rokmi by si kúpil nové TSI od VW ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Viem čo chceš povedať, ale nemáš pravdu. Za prvé dávať ako príklad konkrétny motor je chyba. Každá doba má lepšie a horšie motory. Pred pár rokmi by si kúpil nové TSI od VW a mohlo ti odísť po pár t km. Lenže nebol to etalón dnešných motorov. A to isté by si našiel v minulosti napr 2,5 TD z Jeepov v rokoch 90 tych.

  Nájazd 200 - 300 t km som dal ako niečo čo sa dnes bežne dosahuje bez zásahu do motora. Nájazd 500t a viac zas až tak bežná vec nie je a ani v minulosti nebol. I keď firemné autá to bežné dajú. Aj tie súkromné najazdia oveľa viac ako v minulosti.

  A kým v minulosti ľudia bežne riešili výbrus, menili tesniace krúžky atď. dnes prakticky do tých motorov nesiahnu počas celej životnosti auta. I keď áno. K "spotebáku" pribudli malé turbá ktoré raz za tých 200t km niekto vymení.

  Inak k životnosti motorov pre špeciál. Práve tie majú často nižšiu životnosť. Sú často odľachčované a vyhnané na výkon. Ostatne to ani nevadí keďže s tým nik nebude jazdiť tisíce hodín. Ako príklad nám na škole dávali motor pre BVP ktorý sám o sebe vydržal veľa a jeho civilná verzia s liatinovým blokom bola prakticky nesmrteľná.

  Koniec OT z mojej strany.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:00 16.05.2018

  Slavoslav, 200-300 kkm je něco, u čeho starší motory vůbec neřešili, jestli mají být opotřebované. Volvo-fans považují za motor v záběhu všechno do 1/4 milionu ;-) Nejde o to, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav, 200-300 kkm je něco, u čeho starší motory vůbec neřešili, jestli mají být opotřebované. Volvo-fans považují za motor v záběhu všechno do 1/4 milionu ;-) Nejde o to, že by dnešní motory byly horší, to fakt nejsou, naopak (s tím detailem složitosti, jak píše logik, ale tak je to se vším). Jenže se do aut dávají motory, které jsou mnohem blíž svým limitům. Nevím, jak to přesně říct, ale dřív se používal vyšší "bezpečnostní koeficient", dneska se jde "na krev". Ale tohle je totálně OT.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:19 15.05.2018

  jara:
  "Jestli tohle umí jednotka Armaty tak si troufne říci technologicky s motorem pumy v ničem nazadá...."
  Nahrát jinou mapu do motoru jde i u patnáct let staré fabie a i do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jara:
  "Jestli tohle umí jednotka Armaty tak si troufne říci technologicky s motorem pumy v ničem nazadá...."
  Nahrát jinou mapu do motoru jde i u patnáct let staré fabie a i do daleko starších aut. Jestli je todle podle Tebe vrchol Ruské motorové konstrukční školy, tak máš o ruských motorech hodně nízké mínění...
  Čiptuning fakt žádnej vrchol techniky není ani náhodou, je to "technologie" stará třicet a více let. Pro Rusko by byla ostuda, kdyby todle neuměly.

  fenri:
  Píšu to už asi potřetí a nejen já. V poměru váha výkon má nejlepší ruský motor pro těžkou techniku na kilo jednoho koně. Nejnovější motory od MTU mají na jedno kilo kilowat.

  Slavoslav:
  Zas tak happy to není. Jednak se používají dražší komponenty (např. dvouhmota), jednak jsou motory o dost složitější a tedy je větší šance, že se něco konstrukčně nepovede. Sice se to v poslední době lepší, ale průšvihů typu odcházející vstřiky, přeskakující rozvody, odcházející DPF a podobně furt nejsou rarita.
  Jasně, člověk si z minula pamatuje jen ty dobrý věci a na průšvihy zapomíná, není to černobílý, ale není to ani bílý....
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:46 15.05.2018

  KOLT

  tie motory to vydrzia v pohode aj dnes a bezne to jazdia ako taxiky v Nemecku a spol. S tym, ze vymena oleja nieje ako pred 30 timi rokmi kazdych 5000 km, ale kazdych 20-30 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  tie motory to vydrzia v pohode aj dnes a bezne to jazdia ako taxiky v Nemecku a spol. S tym, ze vymena oleja nieje ako pred 30 timi rokmi kazdych 5000 km, ale kazdych 20-30 tis a nemusis sa trapit zabehom a podobne. Materialy a vyrobne technologie pokrocili vyrazne dopredu a v podstate by si tazko hladal seriovy motor co ti nevydrzi pri slusnom zaobchadzani aspon 200-300 t km.

  Ak aj teraz nejaky motor odide tak len preto, ze majitel uz nechcel investovat do vymeny rozvodov a pod. kedze mal nabehane 200 t a podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:38 15.05.2018

  Dušan, napal jste:
  "Zrovna Rusko neoplývá prvotřídními technologickými dovednostmi ve vývoji a výrobě výkonných motorů, a to nejen v pozemní obrněné technice. "
  Takže se po X té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan, napal jste:
  "Zrovna Rusko neoplývá prvotřídními technologickými dovednostmi ve vývoji a výrobě výkonných motorů, a to nejen v pozemní obrněné technice. "
  Takže se po X té ptám, v jakých konkrétních parametrech zaostávají současné ruské tankové motory za současnými západními motory. Napsal jste spoustu slov o něčem jiném, bavíte se o situaci před 4é lety apod. Ale nějak z vás nemohu dostat v čem jsou současné ruské motory méněcenné.
  A máte nějaké relevantní údaje o tom, jak by si vedly západní tankové motory po ročním nasazení někde (třeba) v Mansijsku, s díky partyzánům a vzdálenostem , kolabujícím zásobováním díly, přípravky a experty... atd? protože to vše patří do proghlášení o tom, že Rusko neoplývá dovednostmi ve vývoji a výrobě motorů.

  Můj názor je ten, že ani u Západu ani Východu netušíme, jaké parametry, podstatné pro vedení tankového boje v reálné válce ty motory mají. Jak moc jste si jistý, že MTU krměný směsí petroleje, nafty, kerosinu a samohonky bude po půl roce v mrazech v kondici?
  Sám v posledním postu uznáváte, že víme v podstatě prd, ale zároveň jste schopen trvat na kategorickém prohlášení, že to Rusové neumí. Není to trochu schíza? Nic nevím, ale vlastně vím...
  Nepletete si "vědět" a "věřit"?
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  20:27 15.05.2018

  To Fenri: Vy stále nechápete na co já narážím, já tvrdím, že německý motor z poloviny 70. let pro Leo-2 nemůžete srovnávat se současnými ruskými motory V92S2F, V-93 nebo 12N360 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Fenri: Vy stále nechápete na co já narážím, já tvrdím, že německý motor z poloviny 70. let pro Leo-2 nemůžete srovnávat se současnými ruskými motory V92S2F, V-93 nebo 12N360 kterí byly uvedeny do provozu hodně po roku 2010. Ano došlo k dílčím vylepšením německého motoru, ale ne kvůli tomu, že by se Němci honili za výkonem, spotřebou apod, ale kvůli tomu, že se spousta komponentů během těch 40+ let prostě přestala vyrábět nebo se vyrábí s jinou technologií.
  Zkuste srovnat nynější ruské motory se současnou německou nebo francouzskou produkcí. Rusové si sami dělají problémy tím, kolik typů motorů a typů tanků vyrábí, de facto s každým typem jde nová verze nebo subverze motoru, ty nelze tak vychytat, zejména co se týče jejich životnosti. Jak už tady bylo uvedeno, těžko se dostaneme k reálným datům z provozu, ale jaké výrobní zařízení, programové vybavení nebo tabulky používají Rusové k vývoji a výrobě svých motorů? Málo co najdete originál ruského...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:02 15.05.2018

  Jirosi
  Ano další z možností :)

  Jirosi
  Ano další z možností :)

 • Jirosi
  19:59 15.05.2018

  Kolt: Myslel sem, že byla debata o srovnání západních a východních motorů.

  Jara: Myslel spíše první verze Merlinů do Spitfire, kde se to řešilo jen zvýšením otáček. Stejný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Myslel sem, že byla debata o srovnání západních a východních motorů.

  Jara: Myslel spíše první verze Merlinů do Spitfire, kde se to řešilo jen zvýšením otáček. Stejný proces měli i naše Avie. Pokud chtěli delší životnost omezily otáčky, což bylo v boji jedno. Pokud hrozilo sestřelení.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:50 15.05.2018

  K těm starým motorům – naprosto nepochybuji o tom, že udělat nový motor spolehlivější než starý není z technického a technologického hlediska naprosto žádný problém. Jenže se ho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K těm starým motorům – naprosto nepochybuji o tom, že udělat nový motor spolehlivější než starý není z technického a technologického hlediska naprosto žádný problém. Jenže se ho nikomu nechce platit. Tím tedy myslím hlavně osobní auta, pohonné jednotky pro tanky a podobné jsou jiný případ. Takže jak píše Jara, není problém v možnostech, problém je v tlaku na cenu. Ono je to těžké, když potřebujete jakž takž zachovat cenu aut, přitom ale do nich musíte v rámci konkurence cpát další a další vybavení...
  K tomu je ohromný tlak na snížení spotřeby a exhalací, čili se používají nízkoobjemové turbomotory a různé "vychytávky", což životnosti fakt nepřidá.

  Jinak se samozřejmě nebavíme o technologických zázracích jako Škoda 120 :-) Nicméně 400 kkm, jak tu někdo zmiňoval, není pro staré motory slušných značek jako Mercedes, Volvo ap. absolutně žádný problém. Klasický Volvo B230 (aka Redblock) není považován za ojetý, dokud nemá aspoň 1 Mkm... Ale třeba by to zvládly i dnešní, kdybysme do nich nemuseli lít ty šunty, co ničí přírodu už při produkci, pak ještě při výrobě a nakonec tím, že díky nim v palivech se motory porouchávají častěji a odchází dřív :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:02 15.05.2018

  Jirosi
  Ano bojový režim se používal už ve WW2 ale nebylo to zajištěno elektronicky, ale u ME109 například vstřikováním vody do sání

  Jirosi
  Ano bojový režim se používal už ve WW2 ale nebylo to zajištěno elektronicky, ale u ME109 například vstřikováním vody do sání

 • Jirosi
  18:53 15.05.2018

  Bojový režim se používal u leteckých motorů už před válkou.

  Celkem by mně zajímalo z čeho stále čerpáte ty data o těch nesmrtelných starých motorech.
  Bavíte se tu o motorech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bojový režim se používal u leteckých motorů už před válkou.

  Celkem by mně zajímalo z čeho stále čerpáte ty data o těch nesmrtelných starých motorech.
  Bavíte se tu o motorech ze 70. let.. a to 100k+ km, 200k+ km?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:46 15.05.2018

  Logik
  Například tohle:
  Ten "bojovej" režim Armaty nebude defakto nic jiného, než "autorizovaný čip". Do motoru se krátkodobě nahraje jiná mapa s většími tlaky, čímž bude k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  Například tohle:
  Ten "bojovej" režim Armaty nebude defakto nic jiného, než "autorizovaný čip". Do motoru se krátkodobě nahraje jiná mapa s většími tlaky, čímž bude k dispozici více výkonu. Motor ale pak neběží v optimálním režimu (příliš velké teploty a tlaky), což vede k jeho rychlejší degradaci. To zcela jistě není "běh na maximu", jak tvrdíš, ale "běh za maximem".

  Jestli tohle umí jednotka Armaty tak si troufne říci technologicky s motorem pumy v ničem nazadá.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:31 15.05.2018

  Tak kde začít......
  Třeba spolehlivost nemá cenu se dohadovat co je spolehlivější nebo odolnější jestli staré motory nebo nové, samozřejmě nové nebo tady chce někdo polemizovat že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak kde začít......
  Třeba spolehlivost nemá cenu se dohadovat co je spolehlivější nebo odolnější jestli staré motory nebo nové, samozřejmě nové nebo tady chce někdo polemizovat že se například stále nevyvíjí nové materiály, nezlepšují se výrobní technologie a tak dále.
  Ona i ta elektronifikace motorů zvýší spolehlivost,to že například u dieselu jsou potíže se vstřikovacími tryskami a vysokotlakýmy cerpadly má na svědomí v 90procentech špatná nafta plná vody kterou na sebe vážou zasraná biopaliva. Jestli se se mnou o tomhle chce nikdo hádat tak by mě v prvé řadě zajímalo kolik videl (aspoň)rozložených čerpadel a vstrikovačů.....
  Co se ale projevilo a ted říkám hlavně u osobních vozů je neustálý tlak na Low cost řešení levní dodavatelé z činy tlak na snížení obráběcích operaci například lamané ojnice, hlavní a ojnični ložiska bez zámků a tak podobně ....
  Dále systémy na snížení emisi taky enormě kurvi všechny motory pitomosti jako stop start a tak podobně u dieselu kvůli filtru DPF naředování oleje naftou taky moc neprospívá.
  Co tím chci říci není problém vyrobit kvalitní spolehlivý motor problém je ho zaplatit vemte si že dnes už normálně koupíte nové slušné auto za 400 000 Kč naproti tomu si zkuste udělat rozpočet na motor třeba podle předpisu S1600 a stěží se dostanete pod 700 000Kč
  Ale todle všechno nemá absolutně cenu řešit stále by mne zajímalo z čeho soudíte ruskou zaostalost co se tyče pohoných jednotek v tabulkovych hodnotách to těžko najdete
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:23 15.05.2018

  Cpt. Morgan:
  1) Znovu - porovnáváš motory (a i designy tanků) ze 60. tých let s moderním motorem. Samozřejmě, že ten moderní dopadne líp. Porovnávat motor armaty má smysl např. s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan:
  1) Znovu - porovnáváš motory (a i designy tanků) ze 60. tých let s moderním motorem. Samozřejmě, že ten moderní dopadne líp. Porovnávat motor armaty má smysl např. s tímto motorem
  https://mtu-online-shop.com/pr...
  a tam to porovnání nedopadne zdaleka tak dobře.... Podle čísel, o spolehlivosti a dalších vlastnostech, které jsou vlastnosti daleko klíčovější, nevíme nic.

  2)To, co píšeš defakto znamená, že předpokládáš, že 873 jede furt v něčem jako "bojový režim". Což je IMHO blblina, u Leů jsou motory již prověřené a se spolehlivostí nijak velké problémy nebyly.
  Fór je v tom, že 873 je motor ještě bez přímého vstřikování a tedy bez moderního řízení elektronikou. Tam nic jako "bojový režim" rozumně implementovat nejde. Prostě se motor naladí na jeden výkon a pro něj se nadimenzuje vše potřebné.

  Ten "bojovej" režim Armaty nebude defakto nic jiného, než "autorizovaný čip". Do motoru se krátkodobě nahraje jiná mapa s většími tlaky, čímž bude k dispozici více výkonu. Motor ale pak neběží v optimálním režimu (příliš velké teploty a tlaky), což vede k jeho rychlejší degradaci. To zcela jistě není "běh na maximu", jak tvrdíš, ale "běh za maximem".
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  13:03 15.05.2018

  Pavol - Gaz mal najprv Cummins motory, lebo vyvoj lastneho motoru nebol ukonceny, rexp. linka este nebola plne funkcna. Cummins mal 5.9 litra a vykon 130 kW, co je dost malo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol - Gaz mal najprv Cummins motory, lebo vyvoj lastneho motoru nebol ukonceny, rexp. linka este nebola plne funkcna. Cummins mal 5.9 litra a vykon 130 kW, co je dost malo na tento typ pouzitia a spotreba bude desiva. Neskor sa zacali pouzivat ruske motory dva: GAZ-562 3.2 L 147 kW a YaMZ-536 224 kW. Zivotnost tohto motora je projektovana na 1 mil. km.

  Ohladom motora 12N360 pre Armatu, vykon je odstupnovany pre 3 rezimy. V nebojom rezime ma 1200 k a servisny interval 10 000 h. V bojovom ma 1500 k a 2000 h. Nudzovy rezim sluzi na kratkodobe zvysenie vykonu na 2000 k aj ked za cenu vyznamneho znizenia zivotnosti.

  Vsetky 3 rezimy definuju limitne dynamicke moznosti v danych podmienkach. Ktory iny tank ma pomer hmotnosti a vykonu 24,4 k/t, 30,8 k/t, resp. 40,5 k/t rozhodujucich o preziti vozidla v pripade vysokeho ohrozenia? Leclerc ma maximalne 27,5 k/t Challenger 2 19,2 k/t, Abrams M1A2 podla verzie od 21,4 do 23,7 k/t. Leopard ma max. 24 k/t, co je rovnako ako ma Armata pri najnizsom nebojom rezime. To, ze v bojovom rezime bude mat Europack rovnaku zivotnost ako 12N360 v nebojovom je asi dost nerealisticke, lebo tlaci ovela vacsie zataze a ide stale iba na rezim maximalneho vykonu...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:45 15.05.2018

  asdf: Z principu máš pravdu: moderní motory jsou složitější a tedy i principiálně poruchovější. Starý motor nemá turbo, nemá vstřiky, nemá dvojhmotu.

  Na druhou stranu: starej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf: Z principu máš pravdu: moderní motory jsou složitější a tedy i principiálně poruchovější. Starý motor nemá turbo, nemá vstřiky, nemá dvojhmotu.

  Na druhou stranu: starej motor neměl vstřiky, ale měl karbec. A ten se bez problémů dovedl ucpat. Jasně, vyčistit ho nebyl problém a člověk to skoro ani nebral jako závadu, ale údržbu. Zatímco ucpané vstřiky se musí vyměnit či repasovat, což si člověk v garáži neudělá. Takže vlastně starší motor nebyl spolehlivější, jen levnější na opravu.

  Další kus mozaiky je to, že spolehlivost posledních "jednoduchých" motorů byla částečně postavená na tom, že šlo o vrchol dané technologie, kde už byla problémová místa vychytaná a údržba levná.
  Totéž postupně nastane i u dnešních "downsizovaných motorů". Vysokotlaké vstřiky se už neucpávají tak často, jako první generace commonrailů, turba už také nejsou takový strašák jako dříve.
  Jedinej dbouhmoťák sice umírá furt - ale to je defakto část spojky, ta se měnila i dříve, to je defakto zas jen prostě dražší servis, ne nespolehlivost motoru.

  Takže spíše, než že moderní motory nemohou vydržet tisíce kilometrů bych řekl, že se postupně automobilky učí uděat nově zaváděné technologie dobře. S tím, že holt je motor složitější a údržba, která dříve stála hubičku, holt stojí více, protože už nejde udělat v garáži a musí se měnit díly, které už nejsou za hubičku.

  fenri:
  Historicky je motor Leopardu současníkem motorů T72, tedy např. V-46-6. Z dostupných dat můžememe rozumně porovnávat spotřebu a poměr výkon/váha motoru. V obojím T72 zaostávala. Stejnětak když vezmeš nejmodernější, co jednotlivé státy mají, tedy armatí motor zmodernizovanej motor do pumy, opět jsou čísla na straně MTU (alespoň váha/výkon).

  Takže z dostupných "tvrdých dat" jsou ruské tankové motory horší, pokud nezačneš nesmyslně porovnávat motor Leopardu s designem ze 70tých - teda spíše jak píše Starlight z 60. tých -
  let s moderními přímovstřikovými motory.

  Nicméně, vzhledem k tomu, že tabulkové hodnoty dělají jen menší část kvality motoru: daleko důležitější je spolehlivost, servisovatelnost, odolnost.... a tam se můžeme jen hádat, protože data nemáme. Ze servisních intervalů armatího motoru se dá odvozovat, že je ten motor "vyhnanej" co uměli, aby to nebylo na úkor spolehlivosti (alespoň dle předpokladů, v reálu je často na motory větší záhul, než ve skutečnosti). Na druhou stranu, o spolehlivosti a výdrži moderních motorů od MTU nevíme asi nic, jen to, že se zdá nemaj problém s odbytem.

  Takže poctivě o těch motorech nemůžeme říci nic moc. Jen že v některých číslech ruské motory zaostávaly a zaostávají, ale ta čísla o kvalitě motorů zas tolik nevypovídají.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:42 15.05.2018

  Keď už sa zvrtla reč k menším motorom - nemal tak náhodou GAZ Tigr ešte aj vo verziách dodávaných pre ruskú armádu americké motory z dôvodu nízkej spoľahlivosti dostupných ruských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď už sa zvrtla reč k menším motorom - nemal tak náhodou GAZ Tigr ešte aj vo verziách dodávaných pre ruskú armádu americké motory z dôvodu nízkej spoľahlivosti dostupných ruských motorov porovnateľného výkonu? ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  09:07 15.05.2018

  Miroslav > Chces mi tvrdit, ze terajsie oturbene 1 litrove trojhrnceky v osobnych autach maju nabehane 400 - 500 tisic km ?

  V praci sme mali dodavky, ktore mali nabehane okolo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav > Chces mi tvrdit, ze terajsie oturbene 1 litrove trojhrnceky v osobnych autach maju nabehane 400 - 500 tisic km ?

  V praci sme mali dodavky, ktore mali nabehane okolo 300, 350 000 km a tych sme sa zbavovali, lebo mali uz velky nabeh km.

  Osobne som zazil 2 auta s vysokym nabehom km. Jeden stary forman. Tam bol motor este s karburatorom. Ten mal nabehane urcite cez 300 tisic km. Ten motor slapal bez problemov. Druhe auto bol stary pasat. Ten mal este hladky diesel. Tam sa ten nabeh kilometrov pohyboval cez 400 tisic km.

  A poznam ludi s dieslami, ktore mali okolo 200 tis. km, ktori menili vstreky, turba a podobne veci na motore.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:34 15.05.2018

  Tak abychom se vrátili k meritu věci: mohl by tedy Dušan po X-stech slovech napsat, v čem konkrétně jsou ruské motory nějak zásadně horší, než jiné? Konkrétně, proč je ten který ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak abychom se vrátili k meritu věci: mohl by tedy Dušan po X-stech slovech napsat, v čem konkrétně jsou ruské motory nějak zásadně horší, než jiné? Konkrétně, proč je ten který parametr důležitý a zdroje.
  Kolt: srovnávat parametry tanků a z toho uvažovat o kvalitách motoru je relevantní. Motor je v tanku od toho, aby mu poskytl nějakou dynamiku. Německé tanky jsou těžší, proto mají silnější motory, ale to neznamená, že jsou lepší. Mají i větší objem (zhruba 47litru vs 38). T-14 má pak výkony jako Leo2 či Abrams, ale váží o cca 10 tun méně.
  Pořád prostě nevidím důkaz toho, že ty motory jsou horší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  05:51 15.05.2018

  fenri: Vôbec sme sa nepochopili

  KOLT: Nemôžem súhlasiť, že životnosť nových motorov je nič moc. Dnešné autá toho naberajú rádovo viac aj keď sú zaťažené oveľa viac. Skús prosím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Vôbec sme sa nepochopili

  KOLT: Nemôžem súhlasiť, že životnosť nových motorov je nič moc. Dnešné autá toho naberajú rádovo viac aj keď sú zaťažené oveľa viac. Skús prosím nájsť Škodu 120 alebo Ladu ktorá má nabehaných 400 alebo 500 tisíc pri rýchlostiach nad 100 km/h. Lebo dnes je takých áut dosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  04:53 15.05.2018

  KOLT

  Podľa čoho súdiš, že životnosť nových motorov do áut je nič moc? Ak sa nejedná vyslovene o konštrukčný fail ako napr rozvodová reťaz u VW tak životnosť nových motorov v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Podľa čoho súdiš, že životnosť nových motorov do áut je nič moc? Ak sa nejedná vyslovene o konštrukčný fail ako napr rozvodová reťaz u VW tak životnosť nových motorov v ničom nezaostáva a je podstatne ďalej ako napr pred 30 timi rokmi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:27 15.05.2018

  Jenom pro jistotu, aby tu nevzniknul tradiční chaos.

  Německá firma MTU, které je dnes součástí koncernu Rolls-Royce, ve svých technických zprávách hovoří o třech generacích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenom pro jistotu, aby tu nevzniknul tradiční chaos.

  Německá firma MTU, které je dnes součástí koncernu Rolls-Royce, ve svých technických zprávách hovoří o třech generacích poválečných tankových motorů:

  1. generace – řada 837

  Technický koncept pochází z poloviny 50. let. Už od přelomu 50.a 60. let byly v prototypech tanků Leopard 1.


  2. generace – řada 870

  Technický koncept pochází z poloviny 6o. let. Už koncem 60. let pohání německé prototypy tanku MBT-70 (MB 872) a počátkem 70. let pak motory motor řady MB 873 (MB 873 Ka-501) pohání prototypy tanku Leopard 2. Motory verze MB 871 Ka-501 zase pohání korejské tanky K1.

  3. generace – řada 880

  Technický koncept pochází z poloviny 70. let. Motory MT 883 Ka-500 byly k dispozici už v polovině 80. let, kdy začal mimo jiné vývoj speciální verze MT 883 Ka-524 pro budoucí rychlá obojživelná vozidla AAAV/EFV USMC. Tato vozidla se sice nedostala do sérové výroby, ale řada návrhových prvků tohoto konceptu se chytla u sériově vyráběných čínských obojživelných bojových vozidel řady Type 05 (ZBD-05,…), tak i v článku popisovaného ruského návrhu.

  Tankové verze MT 883 Ka-500 pohání exportní tanky AMX-50 Leclerc pro SAE nebo verze MT 883 Ka-501 zase korejské tanky K2.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:22 15.05.2018

  Kolt:
  Přesně - včetně toho, že tabulkové výkony o kvalitě motoru příliš nevypovídají. Btw. Ve výčtu chybí MT 883 Ka-502, kterej ze stejné váhy a objemu jako Ka-500 dostal ještě o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:
  Přesně - včetně toho, že tabulkové výkony o kvalitě motoru příliš nevypovídají. Btw. Ve výčtu chybí MT 883 Ka-502, kterej ze stejné váhy a objemu jako Ka-500 dostal ještě o 100kW výš.

  Tady pak je datasheet k tomu motoru z Pumy, co má více než kw na kilo.
  https://mtu-online-shop.com/pr...

  A to ještě ten armatí motor dosahuje těch 1500k jen za cenu nižší spolehlivosti: servisní interval motoru to zkrátí na pětinu. Standardní výkon je pouze 1200k. Ne, že by to vlastně nebylo rozumné, moci motor v případě "průšvihu" přetočit, ale pak je srovnání maximálních výkonů srovnáním hrušek s jabkama....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:17 14.05.2018

  Mmchd, on Honeywell v M1 už je taky docela historický kousek a moderní turbíny jsou kupříkladu se spotřebou na mnohem lepších číslech. Nicméně bych se divil, kdyby v brzké době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mmchd, on Honeywell v M1 už je taky docela historický kousek a moderní turbíny jsou kupříkladu se spotřebou na mnohem lepších číslech. Nicméně bych se divil, kdyby v brzké době někdo další šel cestou turbíny v novém tanku.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:10 14.05.2018

  fenri, drobet bych nesouhlasil s hodnocením toho, že T-90 a T-14 mají stejnou dynamiku jako Leo 2 a Abrams, takže jejich motory musí být stejně dobré. Jednak těch charakteristik je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, drobet bych nesouhlasil s hodnocením toho, že T-90 a T-14 mají stejnou dynamiku jako Leo 2 a Abrams, takže jejich motory musí být stejně dobré. Jednak těch charakteristik je víc (vydrží třeba stejně dlouho nebo se některý porouchává častěji? žerou stejně? atd.), jednak ty stroje jsou váhově v jiné kategorii. Což ale také nic neříká, krom toho, že Rusové, Němci i Američané do svých tanků prostě a jednoduše dávají dostatečně silné pohonné soustavy. Nichts mehr :-)

  Mmchd, zajímavý motor má japonský Type 10, ale krom výkonu a toho, že používá "plynulou" převodovku se mi nic moc zjistit nepodařilo. Každopádně to 44 t těžkému tanku dává zajímavý poměr výkonu k váze.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:58 14.05.2018

  Nehodlám se hádat, kdo dočůřá výš. Ale je pravda, že MB 873 Ka-501 je už poměrně starý kousek, byť stále vylepšovaný (asi jako 1.4 MPI pocházela ještě z Š 1000, takže v prvních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nehodlám se hádat, kdo dočůřá výš. Ale je pravda, že MB 873 Ka-501 je už poměrně starý kousek, byť stále vylepšovaný (asi jako 1.4 MPI pocházela ještě z Š 1000, takže v prvních Fábiích sice odvedla svou práci, nicméně srovnání s tehdejšími moderními agregáty už nesnesla (a jestli kecám, tak mě to Jara jednoduše omlátí o hlavu ;-) ).

  Především ale MTU vyrábí a prodává podstatně modernější motory, jejichž parametry, především ten adorovaný poměr výkon/hmotnost, jsou drobátko jinde. Kupříkladu MT 883 Ka-500 má stejný výkon a váží o 400 kg (cca 1/5) méně, tedy 0.61 vs 0.5 kW/kg. Nejsilnější MT 883 Ka-524 má necelé tři tuny a výkon přes 2 MW (cca 0.725 kW/kg). Motor do Pumy (MTU 892) má už dneska 0.816 kW/kg, novější verse má mít poměr víc jak 1 (údajně při stejné spotřebě), ale jak píše fenri, ten ještě nejezdí. Čili v tomhle parametru je prostě motor Leopardu daleko za novějšími konstrukcemi téže firmy.

  Hlavní ovšem je, že tankový motor prostě není jen o papírových parametrech. Moderní motory do aut jsou papírově mnohem lepší než staré, jen třeba holt životnost nic moc. Což je u tankového motoru zrovinka docela důležité. Ještě víc pak schopnost snášet maximální zatížení, protože v průběhu operace se prostě šlape na plyn úplně jinak než když jedete do práce. Snadnost výroby, výměny, opravy, atd. atp.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arten
  22:44 14.05.2018

  K motorom:

  porovnávajme porovnateľné. MTU rady 87x sú už zastaralé, dnes MTU ponúka radu 88x (má ich napr. Kórejský Black Panther).
  - MT 883: 1500hp, 1,07m3, 1800kg, hp/m3 - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K motorom:

  porovnávajme porovnateľné. MTU rady 87x sú už zastaralé, dnes MTU ponúka radu 88x (má ich napr. Kórejský Black Panther).
  - MT 883: 1500hp, 1,07m3, 1800kg, hp/m3 - 1398, hp/kg - 0,83

  Armata (A-85-3x) - zatiaľ je verzia 1200 hp, potenciál 1350 až po 1500hp:
  - 1200hp, 1,38m3, 1500kg, hp/m3 - 871, hp/kg - 0,80
  - 1350hp, 1,38m3, 1500kg, hp/m3 - 980, hp/kg - 0,90
  - 1500hp, 1,38m3, 1500kg, hp/m3 - 1088, hp/kg - 1,00

  pre porovnanie, Ukrajinské 6 TDx:
  - 6TD-2: 1200hp, 0,89m3, 1180kg, hp/m3 - 1350, hp/kg - 1,02
  - 6TD-3: 1400hp, 0,94m3, 1210kg, hp/m3 - 1486, hp/kg - 1,16

  Takže vidíme, že moderné ruské konštrukcie dokážu vo výkone na kg konkurovať moderným nemeckým a ukrajinským motorom, vo výkone na m3 ale zatiaľ kvôli veľkosti A-85-3x, parametre nemeckých a ukrajinských motorov zatiaľ nedosahujú.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:31 14.05.2018

  Dušan,
  -pokoušíte se výmluvami a rozmělňováním tématu obhájit neudržitelné:
  1.) Motor MB 873 KA-501 prostě NENÍ motor ze 70. let. Koncept je stejný. Ano. Stejně jako je koncept ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan,
  -pokoušíte se výmluvami a rozmělňováním tématu obhájit neudržitelné:
  1.) Motor MB 873 KA-501 prostě NENÍ motor ze 70. let. Koncept je stejný. Ano. Stejně jako je koncept B92S2 stejný, jako motor T-34.
  2.) Nikdo netvrdí, že Rusko nějak předehnalo někoho. Vy tvrdíte, že Rusko není schopné vyrábět prvotřídní motory pro tanky. Což je prostě KEC. Již stávající V92S2F se MB 873 KA-501 vyrovná s prstem v nose. V-93 ho jasně předčí. O 12N360 nemluvě. KDE je vaše zaostání?
  3.) proč by dalším vývojem motoru LEo3 nedošlo ke zlepšení jeho parametrů? Detaily, zdroje? nebo jen střílíte od boku a navíc OT?
  4.) Znovu: pletete si motor V92S2F s francouzským SESM. "Véčkové" motory jsou ruské. Nemají žádné problémy s embargem. Ten váš "francouzský" embargovaný V92xxx motor se běžně vyrábí a má už nástupce jak v rámci své řady (V-93) tak generačního (12N360). Ještě jednou: pletete si francouzský powerpack SESM TM 350 s klasickými ruskými čeljabinskými véčky.
  Takže se ptám: v čem konkrétně zaostávají ruské motory oproti těm špičkovým? A mají T-90, Armaty apod. horší dynamické parametry než Leo, Challenger, Merkava, LeClerc? Má dokonce srovnatelné parametry s Abramsem, který ale žere jak zjednaný a nemůže za ním postupovat v krytu pěchota.

  Miroslav: aha, takže zatím nemáme k dispozici jediný konkrétní a exaktní parametr, ve kterých ty motory mají zaostávat (a že už toho Dušan popsal dost), k tomu máme několik objektivních parametrů, které žádné problémy nenaznačují, ale vy se točíte na tom, že nelze motory srovnávat? Hmmm. Příspěvek o tom, že ty motory jsou horší (aniž by ho provázel jediný technický parametr) vás nechá klidný, ale příspěvek o tom, že to tak být nemusí a který nahodí některé konkrétní parametry vás vede k tomu, že to srovnat nejde. Objektivita?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:30 14.05.2018

  Dusan
  Z čeho usuzujete, že Rusové 30 let zaostavají?? Vy máte nějaké detailní informace o konstrukci,použitých materiálech,systému vstřikování ?? Nebo prostě jen Ruské = zaostalé, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan
  Z čeho usuzujete, že Rusové 30 let zaostavají?? Vy máte nějaké detailní informace o konstrukci,použitých materiálech,systému vstřikování ?? Nebo prostě jen Ruské = zaostalé, protože podle toho co je dostupné výkony, kroutící momenty se nedá posoudit vůbec nic a už vůbec ne co je zaostalé, vykonově jsou srovnatelné, samozřejmě by mě zajímala míra elektronifikace ruských motorů, ale jak říkám takovéhle informace se nikde nedají sehnat aspoň mě se to nepovedlo, ale vaše argumentace a srovnání nějakých motorů je v tomhle případě nesmysl jsou vykonově srovnatelné tečka nic vic z toho vyvodit nemůžete
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  21:53 14.05.2018

  To Fenri: tak zřejmě se aktuálně používaná jednotka MB 873 KA-501 od té ze 70. let určitě liší, minimálně v elektronice, zlepšení jednotlivých prvků čerpadel, těsnění apod. tj. tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Fenri: tak zřejmě se aktuálně používaná jednotka MB 873 KA-501 od té ze 70. let určitě liší, minimálně v elektronice, zlepšení jednotlivých prvků čerpadel, těsnění apod. tj. tím došlo k dílčím vylepšením, ale jako koncept tento motor zůstává stejný, stále je to německý design z poloviny nebo konce 70. let. V té době, když to přeženu v Rusku vládly V-46:-)
  To, že Rusko přišlo po roce 2000 s novým motorem 12N360, který má o něco lepší parametry než aktuálně používaná verze v Bundeswehru neznamená, že Rusko dohnalo úroveň nebo dokonce předstihlo Německo nebo Západ v konstrukci tankových motorů. Němci z důvodu sjednocené logistiky u tankových jednotek prostě nemají zájem zlepšovat výkony stávajících motorů za nějakou ekonomicky únosnou mez (tj. zásadní zásahy do konstrukce powerpacku). Zkrátka dalšími vylepšeními stávajících motorů na LEO-2 by nedosáhli kýženého výsledku (poměr cena/výkon). Chci tím jednoduše říci, že nelze srovnávat tyto dva motory a tvrdit, že proto, že ruský motor kterého vyrobili před pár lety několik desítek kusů a má lepší parametry než 40 let starý německý motor (byť postupně v rámci dané konstrukční obálky vylepšovaný) tak Rusko dohnalo Západ. Kde bych řekl, že Rusko šlo (tradičně) hodně dopředu je schopnost jejich motorů být poháněn různými druhy paliv (i když vícepalivové motory mají díky tomu i mnoho nedostatků).
  K pohonné jednotce B92S2 mohu uvézt pouze to, že ji Rusko několikrát v Nižním Tagilu představovalo jako jednotku pro exportní T-90, ale ve výzbroji jí nemají - a asi kvůli sankcím jen tak mít ani nebudou:-) To ale neznamená, že ani Rus neumí kopírovat a něčemu se od Francouzů přiučit. Je jen otázkou, zda na to bude stačit jejich úroveň dodržování kvality výroby. Sice Rusko dovezlo za poslední dvě dekády ze zahraničí spoustu výrobních strojů a zařízení, ale jejich úroveň držet kvalitu sériové výroby na přijatelné úrovni stále pokulhává za světovým standardem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  20:52 14.05.2018

  fenri: Ja nič neporovnávam. Práve naopak. Upozorňujem na fakt, že porovnávať nejaký pomer kde je len hmotnosť a výkon motora pri toľkých neznámych premenných je hlúposť. Trenie v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Ja nič neporovnávam. Práve naopak. Upozorňujem na fakt, že porovnávať nejaký pomer kde je len hmotnosť a výkon motora pri toľkých neznámych premenných je hlúposť. Trenie v ložiskách je to najmenej čo nepoznáme.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:13 14.05.2018

  Dušan:
  1.) ale já srovnávám aktuální verzi MB, ne tu ze sedmdesátých let. A jistě víte, že se dost liší. Nebudeme hrát na to, že T-90 je vlastně 40 let stará kontrukce a proto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  1.) ale já srovnávám aktuální verzi MB, ne tu ze sedmdesátých let. A jistě víte, že se dost liší. Nebudeme hrát na to, že T-90 je vlastně 40 let stará kontrukce a proto zaostává západ. Prostě se bavíme o dvou aktuálních motorech. Aktuální powerpack Lea je nepochybně špičková a moderní tanková pohonná jednotka a s kouskem ze 70. let nemá společného skoro nic.
  2.) K motoru pro moderní verze T-90: jste si jistý, že si nepletete V-92S2F s opravdu francouzským a pro export nabízeným SESM MT350? Protože ta V řada je standardně v T-90 ruské armády i v indických, výroba rozhodně běží a běží i modernizace a vývoj v Rusku. Přes verze S2F po V-93. Tady nejde i limitovanou francouzskou záležitost, to je ten powerpack od francouzů. Naopak ruské V motory nejsou formou powerpacku (pokud se nepletu)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:01 14.05.2018

  Miroslav: ale my se nebavíme o srovnání Oktávky a Zetoru, ale dvou soudobých tankových motorů tanků stejné střídy. Není nic bližšího, co by šlo srovnat. Máte nějaké informace o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: ale my se nebavíme o srovnání Oktávky a Zetoru, ale dvou soudobých tankových motorů tanků stejné střídy. Není nic bližšího, co by šlo srovnat. Máte nějaké informace o tom, že ztráty v převodech apod. u T-90, T-14...jsou nějak zásadně horší, než u Lea? Prosím zdroj.
  Fakta jsou následující:
  -v hrubých výkonových parametrech jsou ty motory rovnocenné, v těch rámcových jsou dokonce u Rusů mírně lepší
  -T-90 i Leo mají velmi dobré dynamické vlastnosti (na tank) a tudíž není důvod se domnívat, že by jeden či druhý tank nějak výrazně ztrácel ve tření, transmisi apod.
  -o spolehlivosti a udržitelnosti v poli nemáme relevantní statistické info (současný tristní stav bojeschopnosti Leopardů rozhodně přisuzuji extrémně nekompetentní ministryni obrany, než technické slabosti Leopardu). Obecně u Lea je snažší vyměnit motor (pokud ho mám náhradní) a obecně ruská technika bývá dělána jako odolná a blbovzdorná (na úkor některých jiných vlastností)

  Z toho mi plyne, že dušanův post, že Rusové v oblasti tankových motorů nestačí na špičku, je pouze ideologií podložené přání, než realita.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  19:55 14.05.2018

  To Fenri: souhlasím a nesouhlasím:-) Pokud srovnáváte ruský motor 12N360 pro T-14 Armata, tak skutečně má asi o ca 10% lepší poměr v dosaženém měrném výkonu/hmotnosti agregátu než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Fenri: souhlasím a nesouhlasím:-) Pokud srovnáváte ruský motor 12N360 pro T-14 Armata, tak skutečně má asi o ca 10% lepší poměr v dosaženém měrném výkonu/hmotnosti agregátu než německý MB 873 KA-501, jenže ten německý motor od MTU byl vyvinut koncem 70. tých let minulého století pro Leopard 2 a motor 12N360 pro Armatu po roce 2000. Tj. jinými slovy je tam více než 30 let ruského zaostávání a to hovoří o mnohém.
  Pohonná jednotka B92S2 o které hovoříte je také celkem fajn, jenomže tu nevyvinuli Ruskové, ale Francouzi a ruská armáda ji pro své tanky T-90 nikdy nezavedla do výzbroje (zřejmě jsou tam komponenty, které v Rusku nedovedou sériově vyrábět a tím pádem je pro ně poměrně riziko být exportně závislým na takovém základním komponentu jako jsou součástky pro tankové motory). Proto byly tyto motory použity pouze v exportních verzích T-90.
  O Uralvaonzavodu jsem nepsal že dělá motory, ale právě že se bude potýkat s technologickými výzvami v konstrukci toho BMMP.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:45 14.05.2018

  V závěru článku se píše cituji " BMMP budou muset soupeřit o zdroje s dalšími velkými ruskými zbrojními projekty, které mají v době špatné finanční situace vždy přednost před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V závěru článku se píše cituji " BMMP budou muset soupeřit o zdroje s dalšími velkými ruskými zbrojními projekty, které mají v době špatné finanční situace vždy přednost před ostatními zbrojními programy"

  https://www.novinky.cz/ekonomi...
  Rusko by letos díky nečekaně vysokým cenám ropy mohlo vykázat poprvé od roku 2011 rozpočtový přebytek. Podle návrhu zákona, který vypracovalo ministerstvo financí, by mohl přebytek dosáhnout 0,45 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což odpovídá částce 440,6 miliardy rublů (téměř 153 miliard korun).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:38 14.05.2018

  Jinak zajímavá “mašina” uvidime jestli jí Rusové zavedou

  Jinak zajímavá “mašina” uvidime jestli jí Rusové zavedou

 • Jara
  19:14 14.05.2018

  Rase já vím :) dokonce jsem si to už dávno tipnul pod článkem o Altay;) že to takhle dopadne, jen jsem chtěl říci že zrovna u Rusů je nesmysl pochybovat o tom že dokaží postavit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase já vím :) dokonce jsem si to už dávno tipnul pod článkem o Altay;) že to takhle dopadne, jen jsem chtěl říci že zrovna u Rusů je nesmysl pochybovat o tom že dokaží postavit dobry motor mimochodem motory do armaty jsou taky velice zajímavé hlavně jejich kompaktnost diky X konfiguraci což jim bude dávat vynikající poměr výkonu ku hmotnosti
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:09 14.05.2018

  Jara:
  u Turků to vypadá tak, že pro první várku dodají motory Ukrajinci a další budou vyrobené a vyvinuté v Turecku s ukrajinskou pomocí.

  Jara:
  u Turků to vypadá tak, že pro první várku dodají motory Ukrajinci a další budou vyrobené a vyvinuté v Turecku s ukrajinskou pomocí.

 • Jara
  19:08 14.05.2018

  Ještě Ukrajinci :) jak jsem mohl zapomenout na svůj oblíbený dvoutakt 6TD s protiběžnými písty .... úžasné dílo

  Ještě Ukrajinci :) jak jsem mohl zapomenout na svůj oblíbený dvoutakt 6TD s protiběžnými písty .... úžasné dílo

 • Jara
  19:02 14.05.2018

  Dusan
  Výkoné tankové motory se dělají v Německu, Rusku a USA.
  Trochu mne zarazí když například Turci prohlásí že budou dělat powerpacky do Altaje a tam se nad tím nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan
  Výkoné tankové motory se dělají v Německu, Rusku a USA.
  Trochu mne zarazí když například Turci prohlásí že budou dělat powerpacky do Altaje a tam se nad tím nikdo nepozastaví a tady se bude pochybovat o tom že to umí Rusové ? Trošku úsměvné ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:33 14.05.2018

  plavit se s tím 100km provést výsadek,... no nevím. I kdyby to tam doplavalo, kolik toho zůstane v nádrži na další činnost? Hlavně když dojezd na souši je 300km.

  plavit se s tím 100km provést výsadek,... no nevím. I kdyby to tam doplavalo, kolik toho zůstane v nádrži na další činnost? Hlavně když dojezd na souši je 300km.

 • Miroslav
  15:56 14.05.2018

  fenri: Nechcem polemizovať o pomere hmotnosť - výkon ale toto možno aplikovať len u porovnateľných strojoch. Traktor Zetor váži 3x toľko čo Octavia, má slabší motor ale v každom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Nechcem polemizovať o pomere hmotnosť - výkon ale toto možno aplikovať len u porovnateľných strojoch. Traktor Zetor váži 3x toľko čo Octavia, má slabší motor ale v každom prípade toho utiahne viac. Potom je ešte treba mať v úvahe ako sú minimalizované straty napríklad trením. Rovnaký motor môže mať na výstupe výrazne vyšší výkon ak sú použité kvalitné ložiská a podobne. Na výkone motora to iste nestojí
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:49 14.05.2018

  PavolR: Myslím, že to až také nákladné nebude lebo mám silný pocit, že základ vychádza z BMP-2. Môžem sa mýliť ale tie línie by tomu zodpovedali

  PavolR: Myslím, že to až také nákladné nebude lebo mám silný pocit, že základ vychádza z BMP-2. Môžem sa mýliť ale tie línie by tomu zodpovedali

 • fenri
  15:17 14.05.2018

  Rase: turbína je ve středu vozidla. Za ní je převodovka na vodomety, hřídele k vodometům a vodomety. To by mělo vážit plusmínus jako převodovka vepředu, možná i víc. Takže z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: turbína je ve středu vozidla. Za ní je převodovka na vodomety, hřídele k vodometům a vodomety. To by mělo vážit plusmínus jako převodovka vepředu, možná i víc. Takže z hlediska korby mi to přijde vyvážené. Jediné, co je pocitově vepředu navíc je ten Bajkal. Ale ten není nějak enormně těžký. Věřím, že snad zvládnou spočítat vyvážení tak, že jim po vjetí do vody vozidlo neudělá šipku dolů.

  Dušan: s chybou v přepočtu výkonu máte pravdu, ale že by měli Rusové druhořadé motory se mi opravdu zdá být stejně zbožným přáním, jako adorace An-132. Už základní 12N360 má cca o 10%+ lepší měrný výkon/hmotnost agregátu než
  MB 873 KA-501, nemluvě o výkonějších verzích (ty ale zatím nejezdí, tak je nehodnotím). Rovněž běžné B92S2 se vyrovnají Leopardům, verze B-93 je překonává (beru poměr hmotnost výkon či výkon objem). Samozřejmě najdeme řadu dílčích parametrů, kde jeden či druhý motor dominuje nad druhým (německý bude jistě ekologičtější a budou ho vyrábět genderově vyvážení pracovníci), ale rozhodně ani o jednom z motorů nelze říct, že by byl druhořadý.
  Mimochodem Uralvagon motory do tanků nedělá.Dělá je Čeljabinks, Uraltrac.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:20 14.05.2018

  Ono tento projekt skôr zabije jeho finančná stránka pri porovnaný miery využiteľnosti pre krajinu, akou je Rusko, než technická.

  Ono tento projekt skôr zabije jeho finančná stránka pri porovnaný miery využiteľnosti pre krajinu, akou je Rusko, než technická.

 • PavolR
  14:09 14.05.2018

  Dušan:
  Ten výkon potrebujú pre pohyb vo vode a pri porovnaní s výkonom amerického 36-tonového konceptu EFV s 2,702 hp sa zdá byť +- primeraný zamýšľanému účelu.

  Rase:
  Tiež mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  Ten výkon potrebujú pre pohyb vo vode a pri porovnaní s výkonom amerického 36-tonového konceptu EFV s 2,702 hp sa zdá byť +- primeraný zamýšľanému účelu.

  Rase:
  Tiež mi to udrelo do očí, ale tak ma napadlo, či pri jej umiestnení (ešte iba v počítači) nerátali s odporom vody, keď si budú frčať 45km rýchlosťou. A aj PT-76 má vežu umiestnenú zhruba takto, tak asi si zobrali ako základ jeho konštrukciu, hoci je fakt, že tam to vyvažuje motor umiestnený dozadu ... BMMP je však zasa o niečo dlhší a tie F1-krídielka nad zadnou rampou tlačia tú časť vozidla nadol.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:29 14.05.2018

  nepřijde vám ten předek moc přetížený ? Přeci jen nad předním kolem je pohon (převodovka nebo co), bojová věž a před ní, v oné prodložené přídi, sedí minimálně řidič. Zadní část je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nepřijde vám ten předek moc přetížený ? Přeci jen nad předním kolem je pohon (převodovka nebo co), bojová věž a před ní, v oné prodložené přídi, sedí minimálně řidič. Zadní část je ale úplně prázdná a zatěžiují ji jen vojáci (kteří vozidlo opustí). Pokud by někoho napadlo oplácat příd ještě přídabvným pancířem, bude to ještě horší. Zkrátka ten koncept nějak nechápu
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  13:06 14.05.2018

  Plynová turbína, která je ve článku zmíněna se mi nezdá. Jednak 1838 kW není 2 000 k jak je v článku uvedeno, ale téměř 2 500 k, Dále taková pohonná jednotka by byla mezi obrněnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Plynová turbína, která je ve článku zmíněna se mi nezdá. Jednak 1838 kW není 2 000 k jak je v článku uvedeno, ale téměř 2 500 k, Dále taková pohonná jednotka by byla mezi obrněnou technikou ve světě asi nejvýkonnější pro sériově dodávané bojová vozidla typu tank/BVP. Zrovna Rusko neoplývá prvotřídními technologickými dovednostmi ve vývoji a výrobě výkonných motorů, a to nejen v pozemní obrněné technice.
  Myslím, že i popisem jiných technických parametrů si Rusové v tomto případě dost fandí. To by v UralvagonZavodu museli pořádně zamakat a mít finance vývoj a pak zejména rozjetí sériové výroby takové technologické kompozice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:54 14.05.2018

  Zajímavé technologické cvičení. Potenciál exportu tohoto vozidla docela hatí zmíněné čínské vozidlo ZBD-2000, nebo spíš jeho nástupce, vzhledem k tomu, kdy se "počítá" s BMMP.

  Zajímavé technologické cvičení. Potenciál exportu tohoto vozidla docela hatí zmíněné čínské vozidlo ZBD-2000, nebo spíš jeho nástupce, vzhledem k tomu, kdy se "počítá" s BMMP.