Ruské vojenské cvičení v Arktidě

Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti
Foto: Ruský voják při cvičení v Arktidě, ilustrační foto / RIA Novosti

Rusko se pouští do dalšího kola boje o nerostné bohatství Arktidy. V současné době ruské výsadkové jednotky a dopravní letectvo provádějí vojenské cvičení na „dálném severu“. Jedná se o další z řady ruských vojenských aktivit v Arktidě.

Rusko v minulém roce vyvezlo zboží za 524,7 miliard dolarů. Největší a stále rostoucí podíl má vývoz palivově-energetických surovin, jenž dosáhl 73% podílu na vývozu. Naproti tomu vývoz strojů zabírá pouze 3,6 % exportu a podíl kovů a výrobků 8,3 %. Zbytek připadá na chemickou a zemědělskou produkci.

 

Pro zajímavost uveďme, že export Číny dosáhl v roce 2012 dva bilióny dolarů. Dominantní část (95 %) tvořily hotové výrobky – nejčastěji strojírenská a elektronická zařízení. Čína je naopak jedním z největších dovozců surovin.

 

Ruská ekonomika je tedy založená na vývozu surovin a vzhledem k zastaralosti ruského průmyslu se na této skutečenosti v blízké budoucnosti mnoho nezmění. Rusko proto v poslední době si zřejmě nejhlasitěji nárokuje svá práva na území Arktidy, která podle něj přirozeně patří k ruskému území. Díky tání ledů je Arktida potenciálně velkým zdrojem ropy, plynu, nerostů i ryb.

 

Arktida je také důležitá jako ekonomická trasa, jenž usnadňuje spojení mezi východní Asií a Evropou. Ovládnutí této námořní trasy („škrtící bod“) je pro Rusko klíčové z hlediska upevnění svého mocenského postavení.

Foto: Arktida / Wikipedia

Foto: Arktida / Wikipedia

 

Na konci záři Vladimír Putin oznámil záměr Ruska na znovuotevření ruské vojenské základy v Arktidě. "Naše jednotky odtud odešly v roce 1993. I přesto, že jde o velmi důležitou oblast Arktidy," prohlásil prezident Vladimir Putin. V téže době připlulo do regionu deset ruských válečných lodí, v čele s jaderným křižníkem Petrem Velikým. Cestu jim razily čtyři atomové ledoborce se sedmi zásobovacími loďmi v závěsu.Nyní Rusko oznámilo další velké vojenské manévry v Arktidě. V souladu s plánem cvičení vojenského transportního letectva a výsadkového vojska, bylo dnes přibližně 40 tun zásob shozeno ze dvou dopravních letadel Il-76, v poledne místního času,“ oznámil v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu.Cvičení potvrdilo schopnost ruských výsadkových vojsk „pomáhat výpravám, civilním obyvatelům a kontingentům ozbrojených sil nasazených v regionu, jestliže taková potřeba nastane,“ doplnil Šojgu.Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti chystá Rusko v roce 2020 „rozvinout“ v Arktidě kombinované vojenské síly k ochraně svých „politických a ekonomických zájmů“. Má se jedn a t o vojenské a hraniční jednotky a o pobřežní stráž.

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

RS-26 Rubež: Nová ruská mezikontinentální raketa

Ruský Institut tepelné techniky (MITT) vyvíjí novou mezikontinentální střelu označovanou jako RS-26 ...

Vladivostok: Ruský Mistral s ruskou výzbroji

Francouzské loděnice DCNS v Saint-Nazaire spustily na vodu první loď třídy Mistral pro ruské ...

Ruský výsadkový tank 2S25 Sprut-SD

Ruské výsadkové jednotky mají již několik let ve výzbroji jedinečný lehký tank 2S25 Sprut-SD. Stroj ...

Rusko začalo dodávat zbraně do Iráku

V roce 2012 podepsaly Rusko a Irák dohodu o nákupu ruských zbraní za 4,3 miliardy dolarů. Hlavními ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...