Ruské vrtulníky pro francouzské lodě Mistral

Mistral
Foto: Francouzská výsadková vrtulníková loď Mistral / Wikipedia, Rama

Ruské námořnictvo hodlá ke každé ze svých čtyř budoucích lodí třídy Mistral přidělit až 30 vrtulníků Ka-52K a Ka-29. Vyšší počet je odůvodňován zejména potřebou zajistit dostatečný počet strojů v době oprav nebo bojových ztrát a vyšší bojovou silou. Rusové hodlají zařazením nových výsadkových lodí Mistral posílit Severní i Tichomořskou flotilu a vedle čistě výsadkové role, plánují využívat plavidla také jako velitelská stanoviště.Ruské námořnictvo hodlá v následujících letech zařadit do výzbroje celkem čtyři vrtulníkové, velitelské a výsadkové lodě třídy Mistral. Ty však nejsou původně ruské, nýbrž francouzské. Podle dohody, stavbu prvních dvou lodí mají na starost Francouzi, zatímco zbývající dvojice lodí stejné třídy má být postavena v ruských loděnicích.

Výsadková loď třídy Mistral měří na délku 199 a na šířku 32 metrů. Výtlak činí 21 300 tun. Maximální rychlost je 19 uzlů, přičemž maximálního dosahu 11 000 námořních mil dosahuje loď při rychlosti 14 uzlů (25 km/h). Na své palubě dokáže přepravovat krátkodobě až 900 vojáků a 70 obrněných vozidel nebo až 40 tanků.

Pro vrtulníky je k dispozici rozlehlá paluba, přičemž standardně může z lodi operovat 16 vrtulníků. Na ruské variantě lodi Mistral jsou však uskutečňovány konstrukční změny, které mohou vést k navýšení tohoto počtu. Dohromady třicítka vrtulníků nebude z paluby operovat najednou, ale bude se střídat nebo doplňovat dle potřeby. Příkladem můžou být plánované opravy, poruchy, bojové ztráty nebo probíhající výcvik.

Ka-52 Foto: Útočný vrtulník Ka-52 / Wikipedia, Alex BeltyukovPrvní typem, určeným pro ruské lodě třídy Mistral, bude útočný vrtulník Kamov Ka-52K. Oproti klasickému Ka-52 bude mít skládací listy rotorů, upravený kokpit pro jiné typy kombinéz pilotů (uzpůsobených pro letecké operace nad mořskou hladinou) a konstrukci více přizpůsobenou podmínkám mořského prostředí. V tomto ohledu se jedná zejména o vyšší antikorozní ochranu.

Za další bude také vybaven zbraňovými systémy určenými pro operování na moři proti, jak jinak než, námořním cílům.

Oproti tomu transportní vrtulník Ka-29 bude přímo zajišťovat výsadky a dále poskytovat jejich krytí. Běžně je uzpůsoben pro dva piloty a šestnáct vojáků. Důležité je zmínit, že Ka-29 přímo vychází z úspěšného typu Ka-27, jež vznikl v mnoha variantách. Ruské námořnictvo jej dodnes využívá zejména pro účely boje proti ponorkám a pro záchranné operace.

Ka-27

Foto: Námořní vrtulník Ka-27 / Jason R. Zalasky, U. S. NavyPrvní francouzsko-ruská výsadková loď Mistral má být uvedena do služby během následujících tří let. Další budou následovat, až do celkového počtu čtyř jednotek.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda kupuje francouzské válečné lodě Mistral

Co se ještě před pár lety zdálo čirou fantazií, se nyní stává realitou. Ruská armáda začíná pomalu ...

VIDEO: Ka-52 Alligator – nejmodernější ruský vrtulník v akci

Bojový vrtulník Ka-52 Alligator je to nejlepší, co může současné ruské vrtulníkové letectvo ...

Sýrie – ruský úhel pohledu

Konflikty z bezprostřední doby (Libye, Sýrie) opět rozdělily státy světa do dvou skupin. Existují ...

Pravoslavný extremismus v Rusku

Pootevírají se v Rusku dveře pravoslavnému extremismu? Pořádek v ulicích Moskvy, ale zřejmě i jiných ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...