Ruské vrtulníky pro francouzské lodě Mistral

Mistral
Foto: Francouzská výsadková vrtulníková loď Mistral / Wikipedia, Rama

Ruské námořnictvo hodlá ke každé ze svých čtyř budoucích lodí třídy Mistral přidělit až 30 vrtulníků Ka-52K a Ka-29. Vyšší počet je odůvodňován zejména potřebou zajistit dostatečný počet strojů v době oprav nebo bojových ztrát a vyšší bojovou silou. Rusové hodlají zařazením nových výsadkových lodí Mistral posílit Severní i Tichomořskou flotilu a vedle čistě výsadkové role, plánují využívat plavidla také jako velitelská stanoviště.Ruské námořnictvo hodlá v následujících letech zařadit do výzbroje celkem čtyři vrtulníkové, velitelské a výsadkové lodě třídy Mistral. Ty však nejsou původně ruské, nýbrž francouzské. Podle dohody, stavbu prvních dvou lodí mají na starost Francouzi, zatímco zbývající dvojice lodí stejné třídy má být postavena v ruských loděnicích.

Výsadková loď třídy Mistral měří na délku 199 a na šířku 32 metrů. Výtlak činí 21 300 tun. Maximální rychlost je 19 uzlů, přičemž maximálního dosahu 11 000 námořních mil dosahuje loď při rychlosti 14 uzlů (25 km/h). Na své palubě dokáže přepravovat krátkodobě až 900 vojáků a 70 obrněných vozidel nebo až 40 tanků.

Pro vrtulníky je k dispozici rozlehlá paluba, přičemž standardně může z lodi operovat 16 vrtulníků. Na ruské variantě lodi Mistral jsou však uskutečňovány konstrukční změny, které mohou vést k navýšení tohoto počtu. Dohromady třicítka vrtulníků nebude z paluby operovat najednou, ale bude se střídat nebo doplňovat dle potřeby. Příkladem můžou být plánované opravy, poruchy, bojové ztráty nebo probíhající výcvik.

Ka-52 Foto: Útočný vrtulník Ka-52 / Wikipedia, Alex BeltyukovPrvní typem, určeným pro ruské lodě třídy Mistral, bude útočný vrtulník Kamov Ka-52K. Oproti klasickému Ka-52 bude mít skládací listy rotorů, upravený kokpit pro jiné typy kombinéz pilotů (uzpůsobených pro letecké operace nad mořskou hladinou) a konstrukci více přizpůsobenou podmínkám mořského prostředí. V tomto ohledu se jedná zejména o vyšší antikorozní ochranu.

Za další bude také vybaven zbraňovými systémy určenými pro operování na moři proti, jak jinak než, námořním cílům.

Oproti tomu transportní vrtulník Ka-29 bude přímo zajišťovat výsadky a dále poskytovat jejich krytí. Běžně je uzpůsoben pro dva piloty a šestnáct vojáků. Důležité je zmínit, že Ka-29 přímo vychází z úspěšného typu Ka-27, jež vznikl v mnoha variantách. Ruské námořnictvo jej dodnes využívá zejména pro účely boje proti ponorkám a pro záchranné operace.

Ka-27

Foto: Námořní vrtulník Ka-27 / Jason R. Zalasky, U. S. NavyPrvní francouzsko-ruská výsadková loď Mistral má být uvedena do služby během následujících tří let. Další budou následovat, až do celkového počtu čtyř jednotek.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská armáda kupuje francouzské válečné lodě Mistral

Co se ještě před pár lety zdálo čirou fantazií, se nyní stává realitou. Ruská armáda začíná pomalu ...

VIDEO: Ka-52 Alligator – nejmodernější ruský vrtulník v akci

Bojový vrtulník Ka-52 Alligator je to nejlepší, co může současné ruské vrtulníkové letectvo ...

Sýrie – ruský úhel pohledu

Konflikty z bezprostřední doby (Libye, Sýrie) opět rozdělily státy světa do dvou skupin. Existují ...

Pravoslavný extremismus v Rusku

Pootevírají se v Rusku dveře pravoslavnému extremismu? Pořádek v ulicích Moskvy, ale zřejmě i jiných ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!