Ruské vrtulníky za americké peníze – drama pokračuje
- 20. 9. 2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda chce pro afghánskou armádu nakoupit 33 transportních ruských vrtulníků Mi-17. Nákup ruské techniky však nelibě nesou někteří členové amerického Kongresu. V současné době se vede trestní vyšetřování, zda lidé stojící za nákupem ruských vrtulníků nepojí „nevhodné vztahy“ s dodavateli ruských vrtulníků.
Ruské vrtulníky pro Afghánistán zaplatí americká armáda
Americká armáda se plánuje do roku 2014 stáhnout z Afghánistánu. V současné době probíhají horečné přípravy a vyzbrojování afghánské armády a policie, aby obě bezpečnostní složky mohly čelit očekávané ofenzívě Talibánu. Snahou americké armády je mimo jiné poskytnout afghánskému letectvu dopravní vrtulníky.
Afghánští piloti po desítky let létali na sovětských vrtulnících, ať už bojových Mi-24 nebo transportních Mi-17. Ruské stroje jsou robustní, odolné a nepotřebují náročné pozemní zázemí. Výhodou je i jejich jednoduchost, což usnadňuje školení nových afghánských pilotů.
"Ruské vrtulníky se skvěle hodí do náročného prostředí Afghánistánu," řekl před časem James Gregory, mluvčí Pentagonu. Stejně tak Gregory obhajuje přímé oslovení firmy Rosoboronexport. "Vzhledem k dané časové ose ministerstvo zjistilo, že oslovit Rosoboronexport je jediným schůdným řešením pro splnění požadavků afghánských bezpečnostních sil," vysvětluje Gregory.
Problémem však je, že v loňském roce americký Kongres přijal tzv. Autorizační zákon pro národní obranu (National Defense Authorization Act), který zakazuje uzavírat finanční smlouvy mezi Spojenými státy a firmou Rosoboronexport.
Důvodem přijmutí zákonu jsou obchodní vztahy firmy Rosoboronexport s režimem Bašára Assada. Výjimka je možná jen tehdy, pokud americký ministr obrany stanoví, že je obchod v zájmu národní bezpečnosti Spojených států. A právě stanoveni hranice „národní bezpečnosti“ někteří kongresmani použili (dodejme, že neúspěšně) ke kritice nákupu.
Američtí vojáci podezřelí z korupce
Američtí kongresmani však před časem dostali pro svou kritiku novou munici. Před třemi týdny přinesla agentura Reuters zprávu o zahájení trestního vyšetřování armádní jednotky, jenž měla s ruskou firmou Rosoboronexport uzavřít smlouvy na nákup ruských vrtulníků.
Vyšetřování vede Kriminální vyšetřovací služba obrany DCIS (Defense Criminal Investigative Service), jenž prověřuje „podezřelé“ pohyby na účtech a osobní vztahy členů jednotky s dodavateli ruských vrtulníků.
Dne 23. srpna se k celé aféře pro ruskou tiskovou agenturu Interfax vyjádřil Anatolij Isajkin, generální ředitel firmy Rosoboronexport. Podle něj je reakce některých kongresmanů „očividným příkladem lobbingu pro národní průmyslové zájmy.“
Isajkin narážel na fakt, že z lukrativní zakázky byly vypuštěny americké zbrojní firmy, jenž mají v americkém Kongresu silné zastání. Dlužno také protknout, že americké zbrojařské firmy velmi často financují volební kampaně jednotlivých senátorů. Mimo jiné i senátorů (např. Jim Moran, Kay Granger, Rosa DeLauro), kteří lobují proti nákupu ruských vrtulníků.
Na začátku srpna poslalo předsedovi sboru náčelníků štábu (generál Martin E. Dempsey) otevřený dopis 13 amerických senátorů. „Hluboce nás znepokojuje vaše podpora probíhajícího nákupu vrtulníků od firmy Rosoboronexport jenž realizuje ministerstvo obrany, s ohledem na reálné riziko ruské korupce v těchto obchodech a spoléhání se na potenciální nepřátelské síly.“ dočteme se v dopise.
Tento týden v pondělí poslalo 9 senátorů a 23 členů Sněmovny reprezentantů další otevřený dopis, kde se dočteme o „velkém znepokojení“ ohledně obvinění z trestné činnosti tykající se nákupu ruských vrtulníků. „Podezření, že američtí daňoví poplatníci se stali nic netušícími obětmi korupce, vyžaduje speciální vyšetřování,“ uzavírá dopis obavy amerických kongresmanů.
Zdroj: RIA Novosti, Reuters
Související články
Za Člověkem v tísni do Afghánistánu
Rozhodl jsem se, že vám zvláštním příspěvkem přiblížím práci humanitární organizace Člověk v tísni ...
- 28.04.2013
- 2 komentářů
- Michal Voska
Krvavý duben v Afghánistánu
Bombovým útokem před čtyřmi dny začala naplno podle všech indicií jarní ofenziva Tálibánu na ...
- 02.05.2013
- 6 komentářů
- Jiří Kalát
Ruské vrtulníky Mil Mi-17V5 pro Afghánistán
Ruská firma Rosoboronexport dodá do konce roku 2013 afghánskému letectvu 12 nových transportních ...
- 17.05.2013
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Při útoku v Afghánistánu zemřel slovenský voják
V úterý 9. července 2013 byl do seznamu vojáků NATO, kteří padli v Afghánistánu, zapsán i četař ...
- 10.07.2013
- 29 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Načítám diskuzi...