Ruské zapojení do syrské občanské války

 Foto: Kolona ruských vojáků; ilustrační foto / Public Domain
Kolona ruských vojáků; ilustrační foto / Public Domain

V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil v Sýrii na straně prezidenta Bašára Asada. Tyto spekulace byly následně částečně potvrzeny z nejvyšších ruských kruhů, které uvedly, že v Sýrii působí ruští vojenští poradci.

Občané Ruské federace se angažují v Sýrii už od počátku konfliktu, a to na obou válčících stranách. Naprostá většina z nich bojuje na straně islamistů z Islámského státu (IS), Fronty an-Nusra a dalších povstaleckých skupin.

Vláda Ruské federace však stojí na straně Damašku a Asadovi vydatně pomáhá. Z počátku byla ruská pomoc pouze ve formě dodávek zbraní, vojenského materiálu a zpravodajských informací. První oficiálně známé zapojení Rusů přímo v bojů je doloženo z podzimu roku 2013, kdy se v Sýrii objevili ruští kontraktoři ze společnosti Slavonic Corps.

Na počátku října 2013 vyslala společnost Slavonic Corps do Sýrie skupinu 267 mužů, kteří si vybudovali základnu v provincii Latakia. Posléze měli být přesunuti do okolí města Deir ez-Zor na východě země, kde měli údajně hlídat strategicky důležitá ropná pole.

Jednotka byla vybavena 37mm protiletadlovými kanóny M1939 a 120mm minomety 120-PM-43, měli také přislíbeno několik tanků T-72, ale obdrželi jen nepojízdné tanky T-62 a bojová vozidla pěchoty BMP-1. Během cesty do Deir ez-Zor, ale byla jednotka přesunuta do města as-Sukhna, kde posílila vládní vojska svádějící těžké boje s rebely.

Šest kontraktorů bylo v následném boji raněno a celá jednotka byla donucena se stáhnout. Během ústupu jeden z kontraktorů ztratil svůj identifikační průkaz, skupina byla prozrazena a následně na konci října 2013 rozpuštěna.

Prozrazení její přítomnosti byla pro režim prezidenta Asada nepříjemnou komplikací, neboť Damašek veřejně prohlašoval, že za něj, na rozdíl od mnoha opozičních skupin, nebojují žádní cizinci ze Západu. Kontraktoři ze Slavonic Corps byli donuceni se vrátit zpět do Ruska, kde bylo jejich vedení zadrženo ruskou tajnou službou FSB a obviněno z verbování žoldnéřů.

Další důkazy o přítomnosti Rusů v Sýrii se objevily loni v říjnu. Povstalci 5. října loňského roku obsadili jednu ze specializovaných výzvědných stanic ruského systému Center-S určených pro zpravodajský sběr dat SIGINT (SIGnals INTelligence).

Konkrétně se jednalo o stanici S-2, která je jednou z mnoha obdobných zařízení umístěných přímo v Sýrii. Tyto stanice jsou obsluhovány ruskými specialisty z vojenské zpravodajské služby GRU, což dokazují například písemnosti psané v azbuce, fotografie a další důkazy nalezené na obsazené stanici S-2.

Nejnovějším důkazem o přítomnosti ruských specialistů v Sýrii je část videa zveřejněná mediálním oddělením vládních Národních obranných sil NDF (National Defence Force) na konci srpna tohoto roku, na kterém je zachycen boj vládních jednotek proti opozičním silám v okolí Latakie. Syrské ozbrojené složky se tam v posledních týdnech snaží získat zpět území obsazená povstalci.

Do boje byl zapojen neznámý počet obrněných transportérů BTR-82A, které byly v nedávné době dodány syrskému režimu z Ruska. V pozadí videa zachycujícího boj, je slyšet i ruský hovor ve vysílačce. Je mu však velice špatně rozumět, neboť je přehlušován střelbou a dalším hlukem v pozadí.

Útržky hovoru byly určeny nejspíše posádce transportéru BTR-82A, což by dokazovalo, že ruští specialisté působí v syrské armádě a zabezpečují provoz náročnějších zbraňových systémů.

Na počátku srpna se v syrských mediích objevily zprávy, že ruští vojáci zaujali pozice ve vesnici Slanfah, zhruba 30 km východně od Latakie, aby zde pomohli posílit obranu proti možnému útoku rebelů. Provládní noviny al-Watan publikovaly 26. srpna článek, v němž tvrdí, že Rusko buduje v Sýrii novou vojenskou základnu v pobřežním městě Jablah, které leží asi 25 km jižně od Latakie.

Záznam syrského BTR-82A v akci

V článku se však objevují i nepravdivé informace o ruské dodávce šesti stíhaček MiG-31, která byla už dříve vyvráceny. V článku je také zmíněno, že Rusko začalo syrské vládě poskytovat více zpravodajských informací, mimo jiné satelitní snímky, což je však fakt, který je už dlouhodobě známý.

O přítomnosti ruských specialistů v Sýrii není pochyb. Ruská vláda sice oficiálně popřela přímé zapojení svých ozbrojených složek přímo do boje, pouze uvedla, že Rusko syrské vládě poskytuje pomoc s výcvikem armády a dodávají ji vojenský materiál.

Prezident Putin také k možnosti nasazení ruských vojáků v Sýrii uvedl, že ji do budoucna nevylučuje a Rusko je schopno nasadit své jednotky okamžitě. Otázkou však stále zůstává, kolik Rusů v Sýrii působí a v jakém množství se jedná o kontraktory nebo příslušníky ruských ozbrojených sil, případně kolik ruských vojáků v Sýrii „tráví dovolenou".

Samotné úvahy o nasazení ruských vojáků v Sýrii a poměrně čilá ruská iniciativa ve vytvoření mezinárodní protiteroristické koalice, která se objevila v posledních týdnech, může ukazovat na slabost asadova režimu. Už delší dobu je jasné, že regulérní Syrská arabská armáda není v dobrém stavu.

I přes zbrojní dodávky z Ruska a Íránu se vládním vojskům příliš nedaří v boji proti povstalcům, armáda má nedostatek rekrutů a začíná být vyčerpaná. Rusové se tak možná budou snažit využít nějaké mezinárodní koalice k intervenci ve prospěch Asada a pokusit se přesvědčit Západ, že Asad, případně nějaký jeho nástupce z řad strany Baas, jsou v současné situaci nejmenší zlo a jejich podpora jediným východiskem k řešení syrské krize.

Zdroj: The Telegraph

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská protiteroristická kampaň na Kavkaze pokračuje

Během léta islamisté utrpěli na Kavkaze poměrně značné ztráty. Ruské bezpečnostní složky provedly ...

Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách

Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní ...

Írán vyhlíží špičkové ruské protivzdušné systémy S-300

Írán s Ruskem vyjednává o dodávkách protileteckých a protiraketových systémů S-300. Dodávka takto ...

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Irving
    20:23 08.09.2015

    Jinak na vyvoj situace kolem Iranu jsem hodne zvedavy. Nemuzu si pomoct, ale je to stat, se kterym mame, dle meho nazoru, nejvice spolecneho - at uz kulturne, vzdelanosti populace ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak na vyvoj situace kolem Iranu jsem hodne zvedavy. Nemuzu si pomoct, ale je to stat, se kterym mame, dle meho nazoru, nejvice spolecneho - at uz kulturne, vzdelanosti populace a koneckoncu i tou demokracii. Navic se nemuzu zbavit dojmu, ze siitsky islam je tak nejak vic pratelsky k normalnimu zivotu nez ten sunnitsky...Skrýt celý příspěvek

  • Irving
    20:20 08.09.2015

    S tou situaci a ambicemi jednotlivych zemi je to dost slozite. V zasade se hraje v nekolika rovinach. Nejvyssi uroven je siite proti sunnitum. Da se rict, se soucasny stav v ...Zobrazit celý příspěvek

    S tou situaci a ambicemi jednotlivych zemi je to dost slozite. V zasade se hraje v nekolika rovinach. Nejvyssi uroven je siite proti sunnitum. Da se rict, se soucasny stav v podstate odpovida Tricetilete valce v Evrope - viz Bahrajn, Jemen, Syrie, Irak...
    Dale jsou zde samozrejme regionalni velmocenske ambice jednotlivych zemi (viz treba Lybie, kde je nekolik bloku ktere podporuji ruzne strany v konfliktu - a ve vsech pripadech jde o sunnity).
    Co se tyce sanci jednotlivych zemi - nejhure je na tom Turecko, Turci proste nejsou Arabove a rekl bych, ze jsou tam vnimani dost podobne jako Madari ve stredoevropskem prostoru - vpodstate je vsichni nesnasi. A stejne jako Madari sni o obnoveni zasle slavy sve byvale rise, ale jejich sance na vedouci roli na Blizkem vychode jsou dle meho nazoru dost mizive.
    Iranci sice taky nejsou arabove, ale je to jediny statni predstavitel siitskeho islamu, jeho podpora siitum na Blizkem vychode je dlouhodoba a vybudoval si za tu dobu dobre jmeno. Na druhou stranu je ale kvuli tomu hlavnim nepritelem vsech sunnitskych statu. Lobbing v Kongresu USA proti zruseni sankci bude asi dost intenzivni.
    A co se tyce Saudske Arabie, ta ma zase problem v tom, ze je pro nektere, mene islamisticke vlady prilis radikalni, viz treba Egypt - sice je tam spoluprace, ale na velkou duveru a bratrske porozumeni to moc nevypada.
    Pak je tam nekolik dalsich mensich hracu, treba Egypt, ktery si ale spis hlida vlastni pisecek a resi vnitrostatni problemy, nebo Katar, ktery podle vseho prevzal po Saudske Arabii roli hlavniho podporovatele vsech islamistu v okolí.
    Situace v oblasti je proste dost neprehledna, zadny z protivniku nema dost sil na ovladnuti situace, coz do budoucna nahrava vzniku dalsich konfliktu. Takze se mame jeste na co tesit....Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    14:43 08.09.2015

    Jen do nich!

    Jen do nich!

  • radek3057
    14:09 08.09.2015

    FSA/IS klepou na Latakiu ... jsou fotky z okolních kopců kde je vidět už i moře,Rusové posilují v oblasti protože chtějí tuto provincii udržet ... žádný boj se nechystá,rozhodně ne ...Zobrazit celý příspěvek

    FSA/IS klepou na Latakiu ... jsou fotky z okolních kopců kde je vidět už i moře,Rusové posilují v oblasti protože chtějí tuto provincii udržet ... žádný boj se nechystá,rozhodně ne nějaká ofensiva,spíše obrana okolí Tartusu a čekání na odchod/smrt AssadaSkrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    11:29 08.09.2015

    Muhaha: Vcelku souhlasim, jen bych dodal, ze duvodem pro intervenci te ktere strany precej mohou byt suroviny. A sice jejich doprava do EU. Pokud na severu Iraku a Syrie vznikne ...Zobrazit celý příspěvek

    Muhaha: Vcelku souhlasim, jen bych dodal, ze duvodem pro intervenci te ktere strany precej mohou byt suroviny. A sice jejich doprava do EU. Pokud na severu Iraku a Syrie vznikne Kurdistan, dojde tak k vytvoreni bezpecneho prostoru, kterym muzou vest plynovody do EU a tak se odstrihne RF od dodavek do EU. Kdyz bude v oblasti intervenovat RF, muze si udelat u Kurdu dobre oko a zatrhnout tak tenhle plynovod. Kurdove asi budou celkove hrat jeste dulezitou roli. V pripade samostatneho statu, nebo i jen nejake formy autonomie v ramci Iraku a Syrie, to dela problem pro Turecko a Iran, kde je jich taky nezanedbatelny pocet. Proto taky Turci hlasite mluvi o naletech na IS, ale vetsinou bombardujou jen Kurdy. Kurdi samozrejme nejsou jednotni a je mezi nema spousta frakci. K tomu si pripocteme mocenske spory Turecko-Iran-Saudi o to, kdo bude hlavni silou v muslimskem svete. Je to tam proste jeden velkej bordel :)

    Ten Vas popis situace je pekne videt na Turecku - demokratickou cestou se dostava k totalite. A USA si snazi udrzet dobre vztahy s Turky, aby hazeli klacky pod nohy Ruske snaze o stavbu plynovodu do EU. RF ma zajmy opacne a ten svuj plyn pres Turecko nam dodavat chce.Skrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    09:42 08.09.2015

    Můj názor, který se Vám asi nebude líbit: Jakákoliv rozsáhlejší intervence ze strany ať už Západu, nebo i Ruska, jen posílí tendence, které jsou v našich médiích zastřešovány ...Zobrazit celý příspěvek

    Můj názor, který se Vám asi nebude líbit:

    Jakákoliv rozsáhlejší intervence ze strany ať už Západu, nebo i Ruska, jen posílí tendence, které jsou v našich médiích zastřešovány pojmem "islámský fundamentalismus".

    Proč by měly intervenovat USA?
    Iluze ze začátku "Arabského jara" o existenci nějaké skutečné neislámské opozice (kterou zaměnili s fotbalovými hooligans a facebookovou zlatou mládeží bez jakéhokoliv politického programu) snad už washingtonská analytická jelita nemají. Veškeré sekularizační proudy jsou po celém Blízkém a Středním muslimském východě už 30 let na ústupu. Islamizační hnutí je mohutné a vychází "zezdola".
    Podpora "očisty" života tamních společností od takových nechutných západních nánosů, které reprezentují takové pojmy jako "racionalismus", "politická strana", dokonce "republika" a hlavně a především "demokracie" - způsobujících leda tak "fitnu" (rozvrat) - je většinová.
    A co je jejich cílem? Vám to může připadat šílené, ale muslimům nikoliv. Cílem je vytvořit společnost podobných kvalit, jaké měla jejich umma za Muhammada a prvních čtyř chalífů (622 - 661). To, o co opravdu stojí, nejsou "lidská práva" nebo "parlamentní demokracie" (jen obtížně chápou, co tím vlastně Západ myslí), ale umma, imáma, chiláfa, hukm, šaría, džihád (a já doufám, že i hidžra) ...

    Takže proč by měly USA intervenovat? Kvůli strategickým zásobám ropy v Zálivu? Ty si jistí podporou místních totalitních konzervativních režimů v čele se Saúdy a zatím ohroženy nejsou.
    Kvůli odstranění ruské základny v Tartúsu? Když si ještě myslely, že v Sýrii vedou chytrou proxy war s minimálními náklady, tak to jistě bylo mezi jejich cíli.
    Ale já si myslím, že v současnosti už k němu žádné aktivní kroky nepodnikají.
    Tuším nějaké bilaterální dohody v tomto smyslu na ose USA - Rusko - Irán - Turecko (provázanými s dalšími okruhy - jádro, Kurdové ..).

    Proč by mělo intervenovat Rusko?
    Žádná rozumná příčina mě nenapadá. Takže pokud není ruská silovická věrchuška kompletně mongoloidní (což snad není), posiluje si v současnosti předpolí v Jabal al-Asraiyah, jakožto součást prevence před nenadálými útoky. A na víc nemyslí. Jestli dojde k nějakým ztrátám na životech a oni zareagují zbrkle, budou mít další Afgánistán a to bez zdrojů bývalého SSSR. Jestli se nakonec budou muset stáhnout, nebo ne, závisí od toho, jak dopadne parcelace Sýrie.

    Proč by měla intervenovat EU?
    :))
    Svolá mimořádný summit a dá zaznít odsuzujícím návrhům a proklamacím, které následně použije jako zbraň při jednání v kuloárech?
    I posílení ochrany vnějších hranic Schengenu se jeví jako neřešitelný problém.
    Až se začnou v Sýrii a Iráku vytyčovat nové hranice a začnou opravdové etnické a náboženské čistky, tak teprve frau Merkel a bruselští lídři zjistí, jak vypadá stěhování národů.

    Hezký den všem.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    09:39 08.09.2015

    Ona by se ta vetsi akce asi i vyplatila. Po zniceni IS tu mame Iran a Syrii, dva staty s ropou, ktere nutne potrebuji celkovou modernizaci armady. To by dalo velmi pekne ...Zobrazit celý příspěvek

    Ona by se ta vetsi akce asi i vyplatila. Po zniceni IS tu mame Iran a Syrii, dva staty s ropou, ktere nutne potrebuji celkovou modernizaci armady. To by dalo velmi pekne zakazky.

    Nejaky vetsi zasah nebude z jineho duvodu. Jednak ztraty vlastnich vojaku a jednak RF rozhodne nehodla a nemuze postupovat jako Sejkove v Jemenu. O tom dobrodruzstvi se moc nepise, ale z toho co prosakne, je jasne, ze civilni obeti jsou znacne a nikdo si s tim hlavu nelame. I v pripade velmi opatrneho postupu to bude jako v pripade spojencu v Iraku a Afganistanu. I pres vsechny snahy obcas neco uleti a ikdyz budete zabijet jen bojovniky, tak jak je po smrti poznate? Staci mrtvolu obrat o zbrane a hned tady mame civilistu a RF to dostane od zapadu poradne sezrat.

    Takze jako realnejsi bych videl nasazeni modernich pruzkumnych prostredku a cilene utoky na infrastrukturu IS a jasne cile. PVO nad 3500 tam neni, takze udery pomoci bitevnich vrtulniku a letadel. Stejne tak IS moc nepouziva delostrelectvo a obrnenych vozidel taky moc neni, takze vysazovani specialnich jednotek a chystani pasti a prepadu by melo slavit uspech. Uder a utec. Nejake boje ve mestech, udrzovani oblasti a podobne by uz mela zvladnout Syrie, Kurdove a Iran. Takoveto tlaceni na IS by mohlo znamenat i snizeni podpory z okolnich statu, protoze nikdo nebude stat o to, aby se nasli dukazy jejich podpory pro IS.

    Nejake pravidelne jednotky (v malem poctu), ktere budou operovat na zemi se Syrskou armadou je ale mozne nasadit. Moc bojovat nebudou, uz jen jejich pritomnost velmi pomuze moralce a navic to nejspis uplne eliminuje moznost, ze ostatnim statum "neco uleti" a trefi vladni jednotky. Jedna vec je likvidovat Asadovi vojaky a uplne jina je "nahodou" zabit par Rusu.Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    07:55 08.09.2015

    Já jsem přesvědčen, že během Obamova funkčního období se nedá očekávat nic jiného než útoky pomocí dronů a sem tam i pilotovaných bojových prostředků, ale na vyslání pozemní armády ...Zobrazit celý příspěvek

    Já jsem přesvědčen, že během Obamova funkčního období se nedá očekávat nic jiného než útoky pomocí dronů a sem tam i pilotovaných bojových prostředků, ale na vyslání pozemní armády ani náhodou nedojde, protože Obama vyhrál volby mimo jiné tím, že kritizoval vysílání amerických vojáků do podobných oblastí a nasliboval jejich stažení, pokud bude zvolen.
    Jinak, je fakt, že i mě připadá podivné, že IS stále sílí. Možná to vidím naivně jednoduše, ale také si myslím, že zlikvidovat jim výcvikové tábory a Turky přinutit aby s IS přerušili kontakty a přestali s nima obchodovat, to by snad v silách západu být mohlo. Nedávno jsem se dočetl, že IS má přímo v Turecku svou vlastní nemocnici. Tohle mě připadá naprosto ujeté. Takhle z dálky viděno to vypadá jakoby Turci ten IS podporovali.
    Putin na příkladu Čečny ukázal, že si s podobnými problémy poradit dokáže, protože jeho meze humanity jsou evidentně o pořádný kus posunuté oproti mezím, které svazují západní politiky, takže je schopen nasadit takové druhy zbraní a taktiku, kterou by si žádný současný západní politik netroufnul schvállit.
    Na druhé straně ale, myslím si, že Rusko nemá v současné době na takovou akci ekonomickou sílu. Aby se Putin k nějaké razantnější akci odhodlal, tak by nejspíš musel mít velmi dobrou naději, že se to Rusku v blízké budoucnosti ekonomicky vyplatí. Podle mého názoru jinak k žádné větší akci ze strany Ruska nedojde.Skrýt celý příspěvek

  • peter123x
    00:24 08.09.2015

    Deortc. No ono aj mne sa zda, akoby tie nalety zo strany spojencov boli robene viac povrchne, a ak sa to obmedzuje len na nicenie techniky ako napr. na tomto videu, a nie aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Deortc. No ono aj mne sa zda, akoby tie nalety zo strany spojencov boli robene viac povrchne, a ak sa to obmedzuje len na nicenie techniky ako napr. na tomto videu, a nie aj samotnych vojakov, tak sa necudujem, ze to postup IS moc nespomalilo...https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    22:58 07.09.2015

    Bylo by to zajimave, kdyby se konecne povedlo vybombardovat zakladny a treninkove tabory IS, kdyz se o nich tak pekne vi. Stejne tak by bylo zajimave, kdyby nekdo zacal likvidovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Bylo by to zajimave, kdyby se konecne povedlo vybombardovat zakladny a treninkove tabory IS, kdyz se o nich tak pekne vi. Stejne tak by bylo zajimave, kdyby nekdo zacal likvidovat cisterny a dalsi nakladaky smerujici do a z Turecka a Iraku. Jenze to by se pak nekdo mohl ptat, proc se zapadnim silam nechtelo takoveto utoky podnikat. Zasobovani a zazemi IS se temer nelikviduje, aby se jim nahodou neublizilo. Ono se totiz nekomu hrozba IS hodi, aby mohl vyzbrojovat a trenovat "umirnenou" opozici a ta mohla znicit Asada. Bez hrozby IS je ta opozice zbytecna a neucinna. Uz ted se ale maji ty trenovane sily zavazovat, ze nebudou bojovat proti vladnim vojskum. Takze muzeme pozorovat urcitou zmenu strategie. Zapad tady rozehral zajimavou hru. IS se pouzivala na rozvraceni Syrie a na casti uzemi ma vzniknout Kurdistan, stejne jako v Iraku. Jenze ono to taky muze dopadnout tak, ze IS bude leteckymi udery odriznuta od zasobovani a pozemni cisteni provedou spojene sily Iranu a Syrie. Vysledkem bude Syrie spratelena s Iranem a oba si utuzi vztahy s RF. Iranu konci sankce a diky jeho penezum to bude dost vyznamny trh - svoji armadu proste musi obnovit. Po obnoveni Syrie to stejne. V Syrii se da ocekavat nejaka forma dohody s Kurdy o podilu na moci nebo podobne.

    V Rusku se ted stridaji pohlavari ze vsech okolnich ropnych statu, zda se, ze RF do Syrie dovazi techniku a spekuluje se o jednom letisti a mobilnich jednotkach na rizeni letoveho provozu. Rf ted bude predsedat RB OSN a muzeme predpokladat, ze hned prvni projev bude hodne zajimavej. A co na to zapad? Ambasada USA se snazi tlacit na Recko, aby zavrelo vzdusnej prostor pro Ruska letadla privazejici humanitarni pomoc.Skrýt celý příspěvek

  • Deortc
    22:30 07.09.2015

    V té Syrii je vážně pěkný chaos. Se mě zdá, že vážně míněný boj proti IS vedou pouze Kurdové a Asadova armáda. Turecko se snaží v první řadě likvidovat Kurdy, IS Turkům evidentně ...Zobrazit celý příspěvek

    V té Syrii je vážně pěkný chaos. Se mě zdá, že vážně míněný boj proti IS vedou pouze Kurdové a Asadova armáda. Turecko se snaží v první řadě likvidovat Kurdy, IS Turkům evidentně nevadí. USA, potažmo celé NATO si tam pořádají letecká cvičení s ostrými střelbami, ale do vážně míněného boje to zjevně má taky daleko. Obama prostě slíbil, že bude tendlencten prezident-mírotvorce-nebojovník-stahovač-armády a tak je ochoten všude posílat nejlépe jen drony, v nejkrajnějším případě i pilotovanou leteckou techniku.... a IS roste a muslimští uprchlíci zaplavují Evropskou Unii.
    Mimochodem, proč vlastně je ten Asad tak najednou takovej děsnej nepřítel? Já vím, je to diktátor, ale tohle je v zemích v té lokalitě snad přece zcela běznou normou, spíš by asi byla na místě otázka, kdo tam diktátor není. Vím, že se taky říkalo, že prý použil chemický zbraně, ale pokud vím, samotný Asad to popírá a žádné důkazy proti tomu také nikdo nepřinesl. Proč je teda najednou tím nepřítelem? Já to celé nějak nechápu. Celý ten vývoj v Syrii a politika kolem koelm toho mě připadá naprosto nelogická, jakoby to celé snad řídil někdo, kdo fetuje a není zcela při smyslech. :)
    Bylo by pěkné, kdyby tam ten chaos někdo opravdu zklildnil a IS by zlikvidoval, obávám se ale, že od Rusů se ničeho takového nedočkáme, protože ti na to nemají sílu, Putin sice mediálně dělá svaly a do značné míry se jedná jen o další typickou ruskou Potěmkinovu vesnici.Skrýt celý příspěvek

  • SpiritWar
    22:08 07.09.2015

    vobec by som sa nedivil keby par rusov v syrii cvicilo vojnu a testovalo technologie, ostatne vidime to aj na dombase, nevidim velmi optimisticky to vacie zapojenie ruska do ...Zobrazit celý příspěvek

    vobec by som sa nedivil keby par rusov v syrii cvicilo vojnu a testovalo technologie, ostatne vidime to aj na dombase,
    nevidim velmi optimisticky to vacie zapojenie ruska do vojny v syrii hlavne kvoli tomu nedavnemu padu ropy^^
    ale mozno tam putin posle par migov, nech si chlapci zastrielaju zo vzduchu a potrenuju, vzdusne cvicisko mu totiz chyba, pozemne uz ma na ukraine.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    21:27 07.09.2015

    V článku je uvedeno , že na straně IS bojují Rusové. Nemělo by tam spíše být , že bojují občané Ruské federace? On to je totiž velký a naprosto zásadní rozdíl. Divím se , že to ...Zobrazit celý příspěvek

    V článku je uvedeno , že na straně IS bojují Rusové. Nemělo by tam spíše být , že bojují občané Ruské federace? On to je totiž velký a naprosto zásadní rozdíl. Divím se , že to ještě není opraveno , když nejsem první kdo na to upozorňuje. Stačila by i poznámka pod čarou.
     
    Zkuste použít příště redakční e-mail. AdminSkrýt celý příspěvek

  • palo satko
    21:16 07.09.2015

    ich vojenska učast s regulernou armadou nedava žiaden zmysel. Ruska pravoslavno-svetska armada bude automaticky nepriatelom pre každeho muslima bez ohladu na ktorej strane dnes ...Zobrazit celý příspěvek

    ich vojenska učast s regulernou armadou nedava žiaden zmysel. Ruska pravoslavno-svetska armada bude automaticky nepriatelom pre každeho muslima bez ohladu na ktorej strane dnes bojuje. druha vec je, že konflikt by ich nemilosrdne vyčerpal ak by sa nezastavio finacovanie ISIL, ale by po ich "vpade" ešte viac akcelerovalo. skôr to vyzera tak, že chcu poskytnut podporu alebo "dáždnik" niekomu inemu. Ked Obamovi prejde zmluva s Iranom, može do "hry" vstupiť Iran aj ked nie s podporou, ale aspom s neutralitou Saudov a s neverejnym suhlasom USA.Skrýt celý příspěvek

  • radek3057
    21:03 07.09.2015

    CerVus Dobře a budou bojovat proti ISIS ? FSA ? Nusře ? I když se to někomu hodí do krámu tak to není to samé... představa že Ruský voják bojuje proti Západem vycvičeným a ...Zobrazit celý příspěvek

    CerVus

    Dobře a budou bojovat proti ISIS ? FSA ? Nusře ? I když se to někomu hodí do krámu tak to není to samé... představa že Ruský voják bojuje proti Západem vycvičeným a vyzbrojeným vojáků FSA se mi vůbec nelíbíSkrýt celý příspěvek

  • radek3057
    20:55 07.09.2015

    U Rusů bych to spíše viděl na nějaké taktické prodloužení agonie ve kterém Assad a jeho armáda je na možné stažení a útěku ze země... Latakia brzy padne,FSA/ISIS 2km od ...Zobrazit celý příspěvek

    U Rusů bych to spíše viděl na nějaké taktické prodloužení agonie ve kterém Assad a jeho armáda je na možné stažení a útěku ze země... Latakia brzy padne,FSA/ISIS 2km od prezidentského paláce se vytlačit nepodařilo a Syrská armáda prohrává kde se jen dá,za Assada už nikdo nový bojovat nechce a pár ruských BTRek a poradců to nevytrhne,vojensky Assad již vyhrát nemůže to moc dobře ví,dochází mu čas,vidím to na rychlý útěk do RuskaSkrýt celý příspěvek

  • Petr M
    16:45 07.09.2015

    Bylo by dobré, kdyby tam Rusové islamisty trochu potlačili, nebo alespoň vyzbrojili vládní jednotky, starých zbraní z dob sssr, na které je Syrská armáda zvyklá mají dost. Západ se ...Zobrazit celý příspěvek

    Bylo by dobré, kdyby tam Rusové islamisty trochu potlačili, nebo alespoň vyzbrojili vládní jednotky, starých zbraní z dob sssr, na které je Syrská armáda zvyklá mají dost. Západ se k pozemní operaci nemá, Nato nic krom příležitostného bombardování také nechystá, Arabští spojenci SA, Katar, Bahrain a další + Turecko islamisty spíš podporují.

    http://www.novinky.cz/zahranic...

    Komu to asi prodávají, že by stále Turkům...

    Ovšem, nemyslím si, že by se tam Rusové sami pustili do rozsáhlé pozemní operace.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    16:29 07.09.2015

    Drzim im palce. V kazdom pripade, znicit ISIL nestaci. Dokym sa neklepne po prstoch Saudskej Arabii a Turecku, tak sa to bude aj nadalej opakovat.

    Drzim im palce. V kazdom pripade, znicit ISIL nestaci. Dokym sa neklepne po prstoch Saudskej Arabii a Turecku, tak sa to bude aj nadalej opakovat.

  • TheCornell
    16:11 07.09.2015

    Konečně se někdo odhodlal pomoci Syrskému režimu. Nebýt něj a Kurdů, tak už nás (Evropu) od IS prakticky nic nedělí, vzhledem k tomu, že na země v oblasti jako je Izrael či Turecko ...Zobrazit celý příspěvek

    Konečně se někdo odhodlal pomoci Syrskému režimu. Nebýt něj a Kurdů, tak už nás (Evropu) od IS prakticky nic nedělí, vzhledem k tomu, že na země v oblasti jako je Izrael či Turecko se nedá spolehnout. Izrael sleduje vlastní zájmy a Turecko, byť je v NATO tak je to muslimská země.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    15:59 07.09.2015

    Já určitě souhlasím s ozbroujenou intervencí. Ne proti Asadovi (tento boj je mi naprosto ukradený), ale proti ISIL. Zapojení Ruska je jako v tom vtipu, ve kerém se vám tchýně ...Zobrazit celý příspěvek

    Já určitě souhlasím s ozbroujenou intervencí. Ne proti Asadovi (tento boj je mi naprosto ukradený), ale proti ISIL. Zapojení Ruska je jako v tom vtipu, ve kerém se vám tchýně zabije ve vašem novém autě - smíšené pocity. Prapodivné je, že se k tomu Rusové opět z nějakého důvodu zdráhají přiznat.
    Pobavil mě výrok Obamy, nositele Nobelovy ceny za tlachání, že do toho USA nepůjde "protože je to boj Syřanů a Iráčanů"... najednou! USA nemá povinnost se zapojovat do ničeho, ale ať to aspoň zdůvodní něčím rozumným.
    O zapojení EU se vůbec nemá cenu bavit...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2