Ruské zbraně pro boj s terorismem

Příprava ruského letadla pro bojovou operaci v Sýrii. / mil.ru; CC BY 4.0

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské kampani ruské ozbrojené síly ověřují schopnosti své techniky. Ostré nasazení je využito i pro demonstraci ruské vojenské síly a ke zdokonalování vojenské techniky a výcviku.

Ruské letecké síly v Sýrii

Ruské základny v Sýrii Tartus, Hmímím a Latákia od počátku chrání systémy protivzdušné obrany (PVO), včetně radarových stanic kompletu S-400 a mobilních prostředků PVO krátkého dosahu Pancir S1.

Po ztrátě Su-24 Rusové vyslali na základnu Hmímím také palebné prvky S-400. Díky dosahu až 400 km (pro nejvýkonnější rakety) Rusové pokrývají pomocí S-400 všechny vstupní i výstupní místa používaná koaličním letectvem pro údery v Sýrii.

Ochranu bombardovacích a bitevních zajišťují také stíhačky Su-30SM.

Ruské letectvo v Sýrii názorně předvedlo schopnosti bombardérů Tu-22M3, Tu-95 a Tu-160. Tyto stroje působily ze základen v jižním Rusku a po určitou dobu i ze základen v Íránu. Pole webu Defense-Update takové složité operace nebyly z vojenského hlediska nutné, ale posloužily dobře k výcviku personálu a k otestování techniky v reálných bojových situacích.

Od začátku se akcí účastnily stíhací bombardéry Su-34 a nejnovější víceúčelové stíhačky Su-35.

Letadla na pozemní cíle útočila pomocí klasických “hloupých” pum, ale také pomocí laserem a satelitem naváděných zbraní. Ke slovu se dostaly střely s plochou dráhou letu Ch-55 (dolet 2500 km) a Ch-101 (5000 km).

Střely s plochou dráhou letu Kalibr byly vypuštěny z ruských plavidel a ponorek ve Středozemním moři - střely uletěly zhruba 1500 km než zasáhly cíle v Sýrii.


Su-34 na základně Hmímím

Ruské vrtulníky v akci

Ruské vrtulníky Mi-24/35, Mi-28NE a Ka-52 (i bitevní letadla Su-25) zajišťují jednotkám loajálním Bašáru Asadovi blízkou leteckou podporu, aeromobilní výsadky a dopravu vojenského materiálu.

Do akce se zapojily také nové verze dopravních vrtulníků Mi-8AMTŠ určené k ničení pozemních cílů, včetně  tanků a obrněných vozidel, a k přepravě a vysazování výsadku. Na výstavě Armija 2017 ruský průmysl představil vylepšený stroj Mi-8AMTŠ doplněný o balistickou ochranu a o další systémy vlastní ochrany.

V Sýrii můžeme také brzy vidět nejnovější bitevní stroj Mi-28NM “Night Hunter. Vrtulník MI-28NM získá rakety vzduch-země s poloaktivním laserovým navedením Ugroza (modifikace 80 mm neřízených raket typu S-8) a protitankové řízené střely (PTŘS) 9M123 s dosahem 400 m až 6000 m.

Klíčovým novým senzorem MI-28NE se stane radar N025 ukryty v kulovém radomu nad hlavním rotorem. Radar dokáže skenovat okolí v několika pásmech současně, což se pozitivně projevilo jak v přesnosti určování pozici cílů, tak překážek v přízemním letu.

Rusové rovněž v Sýrii nasadili celou plejádu bezpilotních systémů, jde zejména o lehký dron Orlan-10 určený k průzkumu, zjišťování informací o cílech a také k vyhodnocování úspěšnosti leteckých útoků.

Dodejme, že na výstavě Armija 2017 ruská společnost Kronstadt představila model dronu Orion E - prvního ruského dronu s dlouhou výdrží určeného pro operace ve středních výškách MALE (Medium-Altitude Long-Endurance).

Pozemní síly

Do bojů v Sýrii se zapojily především ruské speciální síly. Z těžké bojové techniky Rusové vyslali do Sýrie nejnovější tanky T-90 a vozidla palebné podpory BMPT Terminátor. Není ale jisté, zda tyto vozidla obsluhují ruští nebo syrští vojáci. Dodejme, že obě vozidla jsou schopny vést boj ve dne/noci a jsou dobře chráněná proti útokům PTŘS.

V Sýrii byly spatřeny raketomety TOSH-1A a BM-30 Směrč. Jeden TOSH-1A dokáže na vzdálenost 600 m až 6000 m zničit nechráněnou živou sílu na ploše 40 000 m2. Těžký raketomet Směrč ráže 300 mm má dostřel až 90 km - k dispozici jsou rakety s jednotnou tříštivo-trhavou, termobarickou hlavicí nebo kazetovou municí.


Prostředky radioelektronického boje Krašucha-4

Radioelektronický boj

Rusko nad Sýrii vyslalo letouny Tu-214R určené pro radiotechnický, radiolokační a optický průzkum. Úkolem letounů je získávat informace o spojovacích prostředcích a pozemních radiolokačních stanicích protivníka.

Do akce se zapojilo také letadlo pro rádioelektronický průzkum a boj IL-20M1. Hlavními senzory letadla je radiolokátor s bočním vyzařováním a stanice pro radiotechnický průzkum.

Na zemi Rusové nasadili taktické mobilní rušičky schopné rušit rádiovou komunikaci protivníka v okruhu 10 až 15 km i větší prostředky radioelektronického boje na nákladních automobilech.

Na základně Hmímím byly spatřeny výkonné prostředky radioelektronického boje Krašucha-4 - jde o víceúčelový systém rádioelektronického boje, který ruší radiolokační systémy letadel, radarů, bezpilotních letadel i družic na nízké oběžné dráze.  Podle prohlášení výrobce (KRAT) komplex Krašucha-4 poskytuje ochranu proti radiolokačnímu průzkumu protivníka do vzdálenosti 150 až 300 km.

Ruská armáda používá prostředky Krašucha-4 především ke krytí provozů raketových kompletů Iskander a systému PVO S-400. Podle západních zdrojů systémy Krašucha-4 maskují provoz ruských leteckých i pozemních sil v Sýrii před průzkumnými prostředky západních zemí.

Operace v Sýrii jsou skvělou příležitostí otestovat a vylepšovat nejnovější ruské zbraně, doktríny i výcvik vojáků. Rusové si také jistě nenechají ujít příležitost sbírat elektronické “podpisové” vzory nejrůznějších západních zbrojních systémů pro další zdokonalování vlastních systémů radioelektronického boje.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • perunBB
  08:57 11.09.2017

  Pardón príspevok som zle umiestnil.Admin poprosím zmazať.

  Pardón príspevok som zle umiestnil.Admin poprosím zmazať.

 • perunBB
  08:54 11.09.2017

  Po prečítaní niektorých príspevkov som začal mať normálne pocit že to milované Rusko ide do kytek.Nemám rád prognózy lebo vždy to budú len prognózy ale hneď prvá čo mi Google ...Zobrazit celý příspěvek

  Po prečítaní niektorých príspevkov som začal mať normálne pocit že to milované Rusko ide do kytek.Nemám rád prognózy lebo vždy to budú len prognózy ale hneď prvá čo mi Google ukázal bola sila ekonomík v roku 2050 a tu Rusko tam vidim v prvej desiatke.
  https://openiazoch.zoznam.sk/c... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:07 04.09.2017

  Takže bitva za Dejr ez Zor je v plnem proudu... zdroj aktualnikonfliky.eu " Včera a dnes ráno sa ISIS pokúsili zastaviť postup jednotiek v okolí Deir Ezzor. Vypustili 12 VBIED - ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže bitva za Dejr ez Zor je v plnem proudu... zdroj aktualnikonfliky.eu

  " Včera a dnes ráno sa ISIS pokúsili zastaviť postup jednotiek v okolí Deir Ezzor. Vypustili 12 VBIED - všetky boli zneškodnené buď ruskými vzdušnými silami alebo pozemnými jednotkami. Podľa uvedeného zdroja sa v nasledujúcich hodinách očakáva príchod jednotiek SAA, morálka a nadšenie obrancov mesta sú veľmi vysoké.
  SAA a Hizballah posilnili jednotky útočiace na mesto o 3000 príslušníkov uvoľnených z Qalamoun, postupujú od vysočiny Bushree, ruské lietadlá bombardujú okolie mesta bez prestávky, v meste bojuje 5000 príslušníkov 137. brigády, bitka je v plnom prúde "

  "Daesh posiela posily z al-Mayadin (mesto južne od Dair Ezzor) a v samotnom meste prebieha mobilizácia"

  situace na bojišti od 28.8. do 4.9.2017
  http://i89.fastpic.ru/big/2017... Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:43 03.09.2017

  No já tu musím hodit jeden barák do desek, tak to vidím asi až do rána...ale mám radost z toho rychlýho postupu, že jsem si dal už třetí dvojku...raději přibrzdím, ono každý ...Zobrazit celý příspěvek

  No já tu musím hodit jeden barák do desek, tak to vidím asi až do rána...ale mám radost z toho rychlýho postupu, že jsem si dal už třetí dvojku...raději přibrzdím, ono každý osvobozování nese i krveprolití.

  Jsem zvědav, jak to bude s tím druhým břehem Eufratu.

  Jinak očekávám, že se půjde na západě proti Kaidistům z Idlibstánu. Uvidíme, přece s nima nepůjdou ke stolu a nezačnou už vyjednávat...? Pokud vím, tak se na ně příměří nevztahovalo...a občas se tam navíc řežou se světlezelenýma - kteří si teď rádi vylepší fasádu pro jednání, stejně jako světlezelení u Jordánska.. ti zas nadávno pustili pilota se splasklou hlavou a pár dalších vládních...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:30 03.09.2017

  jj vypadá to dobře.. už jsem zaslechl i názor, že osvobození Dejr- ez – Zor bude znamenat konec ISIL v Sýrii.. když islamisti z Alkajdy budou ještě na severu...

  jj vypadá to dobře.. už jsem zaslechl i názor, že osvobození Dejr- ez – Zor bude znamenat konec ISIL v Sýrii.. když islamisti z Alkajdy budou ještě na severu...

 • Luky
  21:55 03.09.2017

  Bouchni to Givi, taky si jdu připít bílým!
  http://syria.liveuamap.com/en/...

  Maršal Malinovskyj! :)

  Bouchni to Givi, taky si jdu připít bílým!
  http://syria.liveuamap.com/en/...

  Maršal Malinovskyj! :)

 • givicz
  21:13 03.09.2017

  poslední info k prolomení tříletého obklíčení Dejr- ez – Zor .. flaška se již vychlazuje :)

  https://twitter.com/EmmanuelGM...

  poslední info k prolomení tříletého obklíčení Dejr- ez – Zor .. flaška se již vychlazuje :)

  https://twitter.com/EmmanuelGM...

 • PavolR
  09:53 01.09.2017

  Pri úvahách o Kurdistane a prípadnom prekopaní BV treba brať popri "hardcore ľavici", s ktorou si Kurdov často spájame (v skutočnosti ide skôr výraznú minoritu), i fakt, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Pri úvahách o Kurdistane a prípadnom prekopaní BV treba brať popri "hardcore ľavici", s ktorou si Kurdov často spájame (v skutočnosti ide skôr výraznú minoritu), i fakt, že prinajmenšom tretina tureckých Kurdov sú voliči Erdogana a v Kurdistane by mohli tvoriť pevné jadro strany vedenej islamistom podobného razenia.

  Čo sa špeciálne sýrskych Kurdov týka, tak nemyslím, že by sa boli ochotní dohodnúť s Asadom na čomkoľvek, čo by nemalo za následok rozšírenie tureckej intervencie.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:24 01.09.2017

  o hodném Rusku v celým vlákně píše jen fundovaný arbitr diskuse Stirling.... A neschopní Rusáci kromě zvrácení války, distribuce humanitární pomoci nedžihádistům, odminování a ...Zobrazit celý příspěvek

  o hodném Rusku v celým vlákně píše jen fundovaný arbitr diskuse Stirling....

  A neschopní Rusáci kromě zvrácení války, distribuce humanitární pomoci nedžihádistům, odminování a dialogu s mnoha stranami nic nedokázali. Je pán nyní spokojen?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:06 01.09.2017

  Stirligu - můžete být konkrétnější? A najdete ty případy i tam, kde nejde o reakci na zjevně nesmyslnou argumentaci typu: "VKS s IS vůbec nebojuje, kdyby s nimi bojovali, dávno by ...Zobrazit celý příspěvek

  Stirligu - můžete být konkrétnější? A najdete ty případy i tam, kde nejde o reakci na zjevně nesmyslnou argumentaci typu: "VKS s IS vůbec nebojuje, kdyby s nimi bojovali, dávno by je všechny pozabíjeli...." atd.?

  Jinak Kurdistán je problém, který nejde vyřešit bez kompletního překopání Blízkého a Středního Východu. Což by sice bylo žádoucí, ale nikdo na to nemá odvahu a není záruka, že by to něco dlouhodobě vyřešilo. Takže chudáci Kurdové jsou v roli klacku v rukách mnoha hráčů, kteří se jím navzájem mlátí po hlavách. K tomu ten jejich příklon k hardcore levici... zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
  Jinak si myslím, že Kurdové jsou pro Asada přijatelnější, než veškerá ostatní opozice (sunnité). Kombinace šiíté, alavité, křesťané a Kurdové by mu dávala šanci na to, udržet Syrii a relativně sekularizovanou a tolerantní, v opačném případě je nasnadě nástup sunnitů tvrdého netolerantního islamismu a samozřejmě likvidace Asada. Asad se s Kurdy bude muset dříve nebo později dohodnout.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  08:12 01.09.2017

  fenri: nikdo nepsal o tobě a asi občas pleteš. Pokud si přečteš diskuzi celou tak najedeš spoustu poznámek co rusové dokázali a naopak ostatní jinde ne nebo jak koalice naivním ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: nikdo nepsal o tobě a asi občas pleteš. Pokud si přečteš diskuzi celou tak najedeš spoustu poznámek co rusové dokázali a naopak ostatní jinde ne nebo jak koalice naivním rusům mydlí schody a že jim dokonce trvalo než to prokoukli...Je pravda, že určitá naivita byla vlastně potvrzena i Ruskem když na začátku stanovalo nesmyslné termíny.
  Daleko zajímavější téma vidím v tom co asad bude chtít dělat s Kurdistánem který tam vznikl a usa už tam mají svoje základny. Vojensky to asi sám nedá a nevím jestli íránci, hizballáh a rusové budou chtít jí do této války + jsou tam už základny usa. Naopak by v téhle otázce mohl získat podporu turecka.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:58 31.08.2017

  už se to blíží .. až prolomí obklíčení Dejr- ez – Zor tak asi otevřu flašku :) situace na bojišti v Sýrii 28.08.2017 https://www.youtube.com/watch?... situace na ...Zobrazit celý příspěvek

  už se to blíží .. až prolomí obklíčení Dejr- ez – Zor tak asi otevřu flašku :)

  situace na bojišti v Sýrii 28.08.2017
  https://www.youtube.com/watch?...

  situace na bojišti v Sýrii 29.08.2017
  https://www.youtube.com/watch?...

  situace na bojišti v Sýrii 30.08.2017
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:03 31.08.2017

  stronger.p - myslím, že je to bublina nafouknutá o 1000% polovzdělanými pisálky. Možná jim něco málo zarušili (Chibinami na Su-24 zcela jistě ne), možná je pípli Bastionem či něčím ...Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p - myslím, že je to bublina nafouknutá o 1000% polovzdělanými pisálky. Možná jim něco málo zarušili (Chibinami na Su-24 zcela jistě ne), možná je pípli Bastionem či něčím jiným, zcela jistě si četli a nahrávali signatury (a zcela jistě totéž dělal Cook) a velmi pravděpodobně to pro obě strany (vojáky, profíky) bylo zábavné a poučné hraní si.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  13:50 31.08.2017

  fenri, já jsem z jednoho "zakázaného" dokumentu na Prima "něco" ze slov prezidenta RF pochopil, že ten torppédoborec "natvrdo" zaměřili Bastionem(?) a že se americký kapitán ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, já jsem z jednoho "zakázaného" dokumentu na Prima "něco" ze slov prezidenta RF pochopil, že ten torppédoborec "natvrdo" zaměřili Bastionem(?) a že se americký kapitán zachoval jako profesionál a situaci nehrotil a odplul tak, aby nebyl důvod být zaměřen...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:38 31.08.2017

  stirling: A můžete nám upřesnit, kde tady někdo napsal, že úspěch Assadových vojsk táhnou výhradně Rusové, či že jsou USA zlé a Rus hodný? Jsem si docela jistý, že podobná myšlenka ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling: A můžete nám upřesnit, kde tady někdo napsal, že úspěch Assadových vojsk táhnou výhradně Rusové, či že jsou USA zlé a Rus hodný? Jsem si docela jistý, že podobná myšlenka tady nezazněla. Jestli vy neválčíte se svými chimérami, stirlingu.

  K tématu: ve článku chybí informace, že střely Kalibr byly vypouštěny zejm. z Kaspického moře. Hlavně na začátku.
  K tomu by se hodilo téma o korvetách/dělových člunech Bujan, ze kterých byly odpaly provedeny. Jde o hodně zajímavá plavidla, kdy kocábky zamýšlené na vymetání delty Volhy a kaspických zátok jsou schopny útočit na vzdálenost přes 1500km.
  K radioelektronickému boji by se hodila poznámka o nasazení systému Chibiny vč. zmínky o tom, že tento systém nemůže nosit Su-24, protože ho neutáhne jeho palubní síť (viz slovutné mediální halo různých leva.net o Su-24 s Chibinami, přepínajícím US torpédoborcům Toma a Jerryho na Nu pagadi na palubním TV okruhu a následným sebevraždách deprivovaných námořníků).Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:58 31.08.2017

  Každý si tu musí vychválit to svoje, ale i obdivovatele ruska přece musí vědět, že úspěch asadových vojsk netáhnou jen rusové ale jsou tam hlavně asadovci + irán a teroristé z ...Zobrazit celý příspěvek

  Každý si tu musí vychválit to svoje, ale i obdivovatele ruska přece musí vědět, že úspěch asadových vojsk netáhnou jen rusové ale jsou tam hlavně asadovci + irán a teroristé z hizballáhu a určitě x dalších národností a zaměření. Tak to tady zase nezjednodušte na hodné rusko, které bojuje se zlem navíc proti podrazům usa.
  Ostatně jsem moc zvědav co budou dělat s kurdama, podle mě už se své vybojované autonomie nevzdají navíc už jsou tam i vojska koalice...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:30 31.08.2017

  Pánové, vy tu diskuzi jen plevelíte. Co takhle napsat něco, z čeho budou mít i ostatní čtenáři užitek? Diskuze není o hádce tři lidí. Děkuji.

  Pánové, vy tu diskuzi jen plevelíte. Co takhle napsat něco, z čeho budou mít i ostatní čtenáři užitek? Diskuze není o hádce tři lidí. Děkuji.

 • fenri
  09:25 31.08.2017

  Pavol:
  5000+ vojáků je nejméně 1000 pickupů. A ač se to nezdá, tak nemohli jet kudykoliv, přecijen Hi-Lux není Hummer a i ty Hummery by jeli po cestách.

  Pavol:
  5000+ vojáků je nejméně 1000 pickupů. A ač se to nezdá, tak nemohli jet kudykoliv, přecijen Hi-Lux není Hummer a i ty Hummery by jeli po cestách.

 • PavolR
  08:50 31.08.2017

  Len pre ujasnenie: vážne si ktokoľvek z diskutujúcich myslí, že ISIS sa bude presúvať v kolónach ako Africacorps? :-) Zvlášť keď majú vozidlá uspôsobené na presuny v štýle SAS. ...Zobrazit celý příspěvek

  Len pre ujasnenie: vážne si ktokoľvek z diskutujúcich myslí, že ISIS sa bude presúvať v kolónach ako Africacorps? :-) Zvlášť keď majú vozidlá uspôsobené na presuny v štýle SAS. Nehovoriac, že veľká časť ťažkých zbraní, čo použili pri znovudobytí Palmýry ostala v pozíciách pri nej najskôr ešte odvtedy, ako boli odtiaľ vytlačení.
  Keď prieskum odhalí tu skupinku niekoľkých vozidiel, tam skupinku niekoľkých vozidiel, ako si má z toho vytvoriť obraz nejakej ofenzívy?Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  08:12 31.08.2017

  Podla wiki https://en.wikipedia.org/wiki/... rusi ich mali 4000 v rezerve a tvari sa, ze ich dost statov este pouzivalo. Nebolo by cudne, keby ...Zobrazit celý příspěvek

  Podla wiki

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  rusi ich mali 4000 v rezerve a tvari sa, ze ich dost statov este pouzivalo.

  Nebolo by cudne, keby mali vycvik na M-30 a do ostrej akcie dostali D-30 ?

  A podla tej wiki ju mala Syria vo vyzbroji. Takze na nu mozna mali aj vycvicenych ludi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5