Ruské zbraně pro boj s terorismem

Příprava ruského letadla pro bojovou operaci v Sýrii. / mil.ru; CC BY 4.0

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské kampani ruské ozbrojené síly ověřují schopnosti své techniky. Ostré nasazení je využito i pro demonstraci ruské vojenské síly a ke zdokonalování vojenské techniky a výcviku.

Ruské letecké síly v Sýrii

Ruské základny v Sýrii Tartus, Hmímím a Latákia od počátku chrání systémy protivzdušné obrany (PVO), včetně radarových stanic kompletu S-400 a mobilních prostředků PVO krátkého dosahu Pancir S1.

Po ztrátě Su-24 Rusové vyslali na základnu Hmímím také palebné prvky S-400. Díky dosahu až 400 km (pro nejvýkonnější rakety) Rusové pokrývají pomocí S-400 všechny vstupní i výstupní místa používaná koaličním letectvem pro údery v Sýrii.

Ochranu bombardovacích a bitevních zajišťují také stíhačky Su-30SM.

Ruské letectvo v Sýrii názorně předvedlo schopnosti bombardérů Tu-22M3, Tu-95 a Tu-160. Tyto stroje působily ze základen v jižním Rusku a po určitou dobu i ze základen v Íránu. Pole webu Defense-Update takové složité operace nebyly z vojenského hlediska nutné, ale posloužily dobře k výcviku personálu a k otestování techniky v reálných bojových situacích.

Od začátku se akcí účastnily stíhací bombardéry Su-34 a nejnovější víceúčelové stíhačky Su-35.

Letadla na pozemní cíle útočila pomocí klasických “hloupých” pum, ale také pomocí laserem a satelitem naváděných zbraní. Ke slovu se dostaly střely s plochou dráhou letu Ch-55 (dolet 2500 km) a Ch-101 (5000 km).

Střely s plochou dráhou letu Kalibr byly vypuštěny z ruských plavidel a ponorek ve Středozemním moři - střely uletěly zhruba 1500 km než zasáhly cíle v Sýrii.


Su-34 na základně Hmímím

Ruské vrtulníky v akci

Ruské vrtulníky Mi-24/35, Mi-28NE a Ka-52 (i bitevní letadla Su-25) zajišťují jednotkám loajálním Bašáru Asadovi blízkou leteckou podporu, aeromobilní výsadky a dopravu vojenského materiálu.

Do akce se zapojily také nové verze dopravních vrtulníků Mi-8AMTŠ určené k ničení pozemních cílů, včetně  tanků a obrněných vozidel, a k přepravě a vysazování výsadku. Na výstavě Armija 2017 ruský průmysl představil vylepšený stroj Mi-8AMTŠ doplněný o balistickou ochranu a o další systémy vlastní ochrany.

V Sýrii můžeme také brzy vidět nejnovější bitevní stroj Mi-28NM “Night Hunter. Vrtulník MI-28NM získá rakety vzduch-země s poloaktivním laserovým navedením Ugroza (modifikace 80 mm neřízených raket typu S-8) a protitankové řízené střely (PTŘS) 9M123 s dosahem 400 m až 6000 m.

Klíčovým novým senzorem MI-28NE se stane radar N025 ukryty v kulovém radomu nad hlavním rotorem. Radar dokáže skenovat okolí v několika pásmech současně, což se pozitivně projevilo jak v přesnosti určování pozici cílů, tak překážek v přízemním letu.

Rusové rovněž v Sýrii nasadili celou plejádu bezpilotních systémů, jde zejména o lehký dron Orlan-10 určený k průzkumu, zjišťování informací o cílech a také k vyhodnocování úspěšnosti leteckých útoků.

Dodejme, že na výstavě Armija 2017 ruská společnost Kronstadt představila model dronu Orion E - prvního ruského dronu s dlouhou výdrží určeného pro operace ve středních výškách MALE (Medium-Altitude Long-Endurance).

Pozemní síly

Do bojů v Sýrii se zapojily především ruské speciální síly. Z těžké bojové techniky Rusové vyslali do Sýrie nejnovější tanky T-90 a vozidla palebné podpory BMPT Terminátor. Není ale jisté, zda tyto vozidla obsluhují ruští nebo syrští vojáci. Dodejme, že obě vozidla jsou schopny vést boj ve dne/noci a jsou dobře chráněná proti útokům PTŘS.

V Sýrii byly spatřeny raketomety TOSH-1A a BM-30 Směrč. Jeden TOSH-1A dokáže na vzdálenost 600 m až 6000 m zničit nechráněnou živou sílu na ploše 40 000 m2. Těžký raketomet Směrč ráže 300 mm má dostřel až 90 km - k dispozici jsou rakety s jednotnou tříštivo-trhavou, termobarickou hlavicí nebo kazetovou municí.


Prostředky radioelektronického boje Krašucha-4

Radioelektronický boj

Rusko nad Sýrii vyslalo letouny Tu-214R určené pro radiotechnický, radiolokační a optický průzkum. Úkolem letounů je získávat informace o spojovacích prostředcích a pozemních radiolokačních stanicích protivníka.

Do akce se zapojilo také letadlo pro rádioelektronický průzkum a boj IL-20M1. Hlavními senzory letadla je radiolokátor s bočním vyzařováním a stanice pro radiotechnický průzkum.

Na zemi Rusové nasadili taktické mobilní rušičky schopné rušit rádiovou komunikaci protivníka v okruhu 10 až 15 km i větší prostředky radioelektronického boje na nákladních automobilech.

Na základně Hmímím byly spatřeny výkonné prostředky radioelektronického boje Krašucha-4 - jde o víceúčelový systém rádioelektronického boje, který ruší radiolokační systémy letadel, radarů, bezpilotních letadel i družic na nízké oběžné dráze.  Podle prohlášení výrobce (KRAT) komplex Krašucha-4 poskytuje ochranu proti radiolokačnímu průzkumu protivníka do vzdálenosti 150 až 300 km.

Ruská armáda používá prostředky Krašucha-4 především ke krytí provozů raketových kompletů Iskander a systému PVO S-400. Podle západních zdrojů systémy Krašucha-4 maskují provoz ruských leteckých i pozemních sil v Sýrii před průzkumnými prostředky západních zemí.

Operace v Sýrii jsou skvělou příležitostí otestovat a vylepšovat nejnovější ruské zbraně, doktríny i výcvik vojáků. Rusové si také jistě nenechají ujít příležitost sbírat elektronické “podpisové” vzory nejrůznějších západních zbrojních systémů pro další zdokonalování vlastních systémů radioelektronického boje.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • perunBB
  08:57 11.09.2017

  Pardón príspevok som zle umiestnil.Admin poprosím zmazať.

 • perunBB
  08:54 11.09.2017

  Po prečítaní niektorých príspevkov som začal mať normálne pocit že to milované Rusko ide do kytek.Nemám rád prognózy lebo vždy to budú len prognózy ale hneď prvá čo mi Google ukázal bola sila ekonomík v roku 2050 a tu Rusko tam vidim v prvej desiatke.
  https://openiazoch.zoznam.sk/c...

 • givicz
  12:07 04.09.2017

  Takže bitva za Dejr ez Zor je v plnem proudu... zdroj aktualnikonfliky.eu

  " Včera a dnes ráno sa ISIS pokúsili zastaviť postup jednotiek v okolí Deir Ezzor. Vypustili 12 VBIED - všetky boli zneškodnené buď ruskými vzdušnými silami alebo pozemnými jednotkami. Podľa uvedeného zdroja sa v nasledujúcich hodinách očakáva príchod jednotiek SAA, morálka a nadšenie obrancov mesta sú veľmi vysoké.
  SAA a Hizballah posilnili jednotky útočiace na mesto o 3000 príslušníkov uvoľnených z Qalamoun, postupujú od vysočiny Bushree, ruské lietadlá bombardujú okolie mesta bez prestávky, v meste bojuje 5000 príslušníkov 137. brigády, bitka je v plnom prúde "

  "Daesh posiela posily z al-Mayadin (mesto južne od Dair Ezzor) a v samotnom meste prebieha mobilizácia"

  situace na bojišti od 28.8. do 4.9.2017
  http://i89.fastpic.ru/big/2017...

 • Luky
  22:43 03.09.2017

  No já tu musím hodit jeden barák do desek, tak to vidím asi až do rána...ale mám radost z toho rychlýho postupu, že jsem si dal už třetí dvojku...raději přibrzdím, ono každý osvobozování nese i krveprolití.

  Jsem zvědav, jak to bude s tím druhým břehem Eufratu.

  Jinak očekávám, že se půjde na západě proti Kaidistům z Idlibstánu. Uvidíme, přece s nima nepůjdou ke stolu a nezačnou už vyjednávat...? Pokud vím, tak se na ně příměří nevztahovalo...a občas se tam navíc řežou se světlezelenýma - kteří si teď rádi vylepší fasádu pro jednání, stejně jako světlezelení u Jordánska.. ti zas nadávno pustili pilota se splasklou hlavou a pár dalších vládních...

 • givicz
  22:30 03.09.2017

  jj vypadá to dobře.. už jsem zaslechl i názor, že osvobození Dejr- ez – Zor bude znamenat konec ISIL v Sýrii.. když islamisti z Alkajdy budou ještě na severu...

 • Luky
  21:55 03.09.2017

  Bouchni to Givi, taky si jdu připít bílým!
  http://syria.liveuamap.com/en/...

  Maršal Malinovskyj! :)

 • givicz
  21:13 03.09.2017

  poslední info k prolomení tříletého obklíčení Dejr- ez – Zor .. flaška se již vychlazuje :)

  https://twitter.com/EmmanuelGM...

 • PavolR
  09:53 01.09.2017

  Pri úvahách o Kurdistane a prípadnom prekopaní BV treba brať popri "hardcore ľavici", s ktorou si Kurdov často spájame (v skutočnosti ide skôr výraznú minoritu), i fakt, že prinajmenšom tretina tureckých Kurdov sú voliči Erdogana a v Kurdistane by mohli tvoriť pevné jadro strany vedenej islamistom podobného razenia.

  Čo sa špeciálne sýrskych Kurdov týka, tak nemyslím, že by sa boli ochotní dohodnúť s Asadom na čomkoľvek, čo by nemalo za následok rozšírenie tureckej intervencie.

 • Luky
  09:24 01.09.2017

  o hodném Rusku v celým vlákně píše jen fundovaný arbitr diskuse Stirling....

  A neschopní Rusáci kromě zvrácení války, distribuce humanitární pomoci nedžihádistům, odminování a dialogu s mnoha stranami nic nedokázali. Je pán nyní spokojen?

 • fenri
  09:06 01.09.2017

  Stirligu - můžete být konkrétnější? A najdete ty případy i tam, kde nejde o reakci na zjevně nesmyslnou argumentaci typu: "VKS s IS vůbec nebojuje, kdyby s nimi bojovali, dávno by je všechny pozabíjeli...." atd.?

  Jinak Kurdistán je problém, který nejde vyřešit bez kompletního překopání Blízkého a Středního Východu. Což by sice bylo žádoucí, ale nikdo na to nemá odvahu a není záruka, že by to něco dlouhodobě vyřešilo. Takže chudáci Kurdové jsou v roli klacku v rukách mnoha hráčů, kteří se jím navzájem mlátí po hlavách. K tomu ten jejich příklon k hardcore levici... zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
  Jinak si myslím, že Kurdové jsou pro Asada přijatelnější, než veškerá ostatní opozice (sunnité). Kombinace šiíté, alavité, křesťané a Kurdové by mu dávala šanci na to, udržet Syrii a relativně sekularizovanou a tolerantní, v opačném případě je nasnadě nástup sunnitů tvrdého netolerantního islamismu a samozřejmě likvidace Asada. Asad se s Kurdy bude muset dříve nebo později dohodnout.

 • stirling
  08:12 01.09.2017

  fenri: nikdo nepsal o tobě a asi občas pleteš. Pokud si přečteš diskuzi celou tak najedeš spoustu poznámek co rusové dokázali a naopak ostatní jinde ne nebo jak koalice naivním rusům mydlí schody a že jim dokonce trvalo než to prokoukli...Je pravda, že určitá naivita byla vlastně potvrzena i Ruskem když na začátku stanovalo nesmyslné termíny.
  Daleko zajímavější téma vidím v tom co asad bude chtít dělat s Kurdistánem který tam vznikl a usa už tam mají svoje základny. Vojensky to asi sám nedá a nevím jestli íránci, hizballáh a rusové budou chtít jí do této války + jsou tam už základny usa. Naopak by v téhle otázce mohl získat podporu turecka.

 • givicz
  16:58 31.08.2017

  už se to blíží .. až prolomí obklíčení Dejr- ez – Zor tak asi otevřu flašku :)

  situace na bojišti v Sýrii 28.08.2017
  https://www.youtube.com/watch?...

  situace na bojišti v Sýrii 29.08.2017
  https://www.youtube.com/watch?...

  situace na bojišti v Sýrii 30.08.2017
  https://www.youtube.com/watch?...

 • fenri
  14:03 31.08.2017

  stronger.p - myslím, že je to bublina nafouknutá o 1000% polovzdělanými pisálky. Možná jim něco málo zarušili (Chibinami na Su-24 zcela jistě ne), možná je pípli Bastionem či něčím jiným, zcela jistě si četli a nahrávali signatury (a zcela jistě totéž dělal Cook) a velmi pravděpodobně to pro obě strany (vojáky, profíky) bylo zábavné a poučné hraní si.

 • stronger.p
  13:50 31.08.2017

  fenri, já jsem z jednoho "zakázaného" dokumentu na Prima "něco" ze slov prezidenta RF pochopil, že ten torppédoborec "natvrdo" zaměřili Bastionem(?) a že se americký kapitán zachoval jako profesionál a situaci nehrotil a odplul tak, aby nebyl důvod být zaměřen...

 • fenri
  10:38 31.08.2017

  stirling: A můžete nám upřesnit, kde tady někdo napsal, že úspěch Assadových vojsk táhnou výhradně Rusové, či že jsou USA zlé a Rus hodný? Jsem si docela jistý, že podobná myšlenka tady nezazněla. Jestli vy neválčíte se svými chimérami, stirlingu.

  K tématu: ve článku chybí informace, že střely Kalibr byly vypouštěny zejm. z Kaspického moře. Hlavně na začátku.
  K tomu by se hodilo téma o korvetách/dělových člunech Bujan, ze kterých byly odpaly provedeny. Jde o hodně zajímavá plavidla, kdy kocábky zamýšlené na vymetání delty Volhy a kaspických zátok jsou schopny útočit na vzdálenost přes 1500km.
  K radioelektronickému boji by se hodila poznámka o nasazení systému Chibiny vč. zmínky o tom, že tento systém nemůže nosit Su-24, protože ho neutáhne jeho palubní síť (viz slovutné mediální halo různých leva.net o Su-24 s Chibinami, přepínajícím US torpédoborcům Toma a Jerryho na Nu pagadi na palubním TV okruhu a následným sebevraždách deprivovaných námořníků).

 • stirling
  09:58 31.08.2017

  Každý si tu musí vychválit to svoje, ale i obdivovatele ruska přece musí vědět, že úspěch asadových vojsk netáhnou jen rusové ale jsou tam hlavně asadovci + irán a teroristé z hizballáhu a určitě x dalších národností a zaměření. Tak to tady zase nezjednodušte na hodné rusko, které bojuje se zlem navíc proti podrazům usa.
  Ostatně jsem moc zvědav co budou dělat s kurdama, podle mě už se své vybojované autonomie nevzdají navíc už jsou tam i vojska koalice...

 • Jan Grohmann
  09:30 31.08.2017

  Pánové, vy tu diskuzi jen plevelíte. Co takhle napsat něco, z čeho budou mít i ostatní čtenáři užitek? Diskuze není o hádce tři lidí. Děkuji.

 • fenri
  09:25 31.08.2017

  Pavol:
  5000+ vojáků je nejméně 1000 pickupů. A ač se to nezdá, tak nemohli jet kudykoliv, přecijen Hi-Lux není Hummer a i ty Hummery by jeli po cestách.

 • PavolR
  08:50 31.08.2017

  Len pre ujasnenie: vážne si ktokoľvek z diskutujúcich myslí, že ISIS sa bude presúvať v kolónach ako Africacorps? :-) Zvlášť keď majú vozidlá uspôsobené na presuny v štýle SAS. Nehovoriac, že veľká časť ťažkých zbraní, čo použili pri znovudobytí Palmýry ostala v pozíciách pri nej najskôr ešte odvtedy, ako boli odtiaľ vytlačení.
  Keď prieskum odhalí tu skupinku niekoľkých vozidiel, tam skupinku niekoľkých vozidiel, ako si má z toho vytvoriť obraz nejakej ofenzívy?

 • asdf
  08:12 31.08.2017

  Podla wiki

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  rusi ich mali 4000 v rezerve a tvari sa, ze ich dost statov este pouzivalo.

  Nebolo by cudne, keby mali vycvik na M-30 a do ostrej akcie dostali D-30 ?

  A podla tej wiki ju mala Syria vo vyzbroji. Takze na nu mozna mali aj vycvicenych ludi.

 • dusan
  23:50 30.08.2017

  Veteráni v akcii ...

  https://www.liveleak.com/view?...

  Vedel som, že Rusi dodali pre asadovcov staré 122 mm húfnicie M30, ale čakal som, že budú slúžiť len pre výcvik ....

 • fenri
  22:56 30.08.2017

  Dušan to Luky:
  "A nie je zaujímavé, že "ušla" i Rusom ... to ako Amíci ju "museli" vidieť ... a Rusi nemohli ?"

  A není pak divné, že u jedněch je to neschopnost a u druhých je to pochopitelné?
  A není někdo, kdo ví časy přeletů ruských satelitů a má i dost dobrý přehled o aktivitách ruského letectva a zároveň bude rád, když se zbaví 5000 šmejdů, kteří začnou útočit na konkurenta v oblasti?

 • Luky
  22:56 30.08.2017

  Dušan
  Prý je to od SOHR, který západní media tak rádi citují.

  Jinak já osobně tyto zprávy nepovažuju za fakta. Nadruhou stranu mě to taky vůbec nešokuje.

 • fenri
  22:52 30.08.2017

  Dušan:
  1.) evidentní nesmysl, že by USA nevěděli o pohybu 5000 teroristů na svém území. Nejprve byli u nich, pak přišli k "Rusům". Takže buď o nich nevěděli, a pak to byl stejný kiks, jako u Rusů, nebo o nich věděli a pak je to dost děsivé.
  2.) Aha, takže Syrie je počítačová hra? Protože pokud chceš, aby Rusové během dvou let vybili se svým pidikontingentem všechny teroristy v Syrii, je pak s podivem, že totéž za 16 let s řádově většími silami nezvládli USA v A-stanu.
  Nebo je snad v Syrii situace jednodušší než v Afghanu? Jsou tam jen dobří a zlí? A kteří to jsou? Navíc v Astanu je v řadě oblastí ZCELA JASNÁ hranice.
  3.) Počkejte, před chvílí jste tvrdil, že IS má jansé hranice a je to snadná počítačová hra. Nicméně, Turecko se nakýblovalo do severní Syrie, kde není v ŽÁDNÉM kontaktu s IS a řeší si tam výhradně Kurdy. takže znovu: JAK konkrétně bojují Turci v Syrii s IS, když s ním nejsou vůbec v kontaktu (a v Syrii jsou přeci jasné hranice a je jasné, kdo je dobrý a kdo zlý, jak jste sám psal) a jsou od nich odděleni SAA a Kurdy (+FSA apod.)
  4.) co ten Wanat?

 • dusan
  22:52 30.08.2017

  Luky

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Brať vážne iránsku agentúru je trošku vtip .... nemusím dúfam objasňovať prečo ...


  A nie je zaujímavé, že "ušla" i Rusom ... to ako Amíci ju "museli" vidieť ... a Rusi nemohli ?

 • Luky
  22:46 30.08.2017

  To ti jako fakt Dušane přijde nnormální, že když by Amíkům z obleženého mosulu ujela formace velikosti AČR, že by to neviděli?

  Pokud viděli a neřekli, tak je to přeci ještě horší (když všichni víme, že Daeš je největší zlo), než kdyby byli stejně slepí jak Rusáci.

 • dusan
  22:41 30.08.2017

  jaktože USA nevěděli o útěku 5000 džihádistů z jejich zájmového území na ruské?

  Už som odpovedal..... asi sotva bol pohyb na Palmýru prioritou US spravodajských služieb, keď sú tam asadovci a Rusi ....že "chrápali" oni nie je vina Amíkov ....

  -jaktože USA nepozabíjela všechny teroristy v Afghanistánu?
  Snažil som sa vysvetliť, že realita Afganistanu nie je počítačová hra, kde sú len dobrí a zlí ... evidentne slabo : ) .. . keby to bola taká jasná hranica, tak je už Afganistan "vyčistený" ....

  -jak Turecko bojuje s IS?
  No človek by neveril ale IS operuje ďaleko za svojimi hranicami a človek by neveril, ale útočí i v Európe .....a že Turecko bojuje svedčia i teroristické útoky v Turecku, kde sa prohlásil IS. Ale faktom je, že začiatky neboli také "zlé" ... a Erdogan podporoval i radikálov minimálne blízkych IS ...

 • Luky
  22:30 30.08.2017

  Navíc si myslím, že Rusové postupně v Sýrii vyzrávali - zpočátku měli nějakou základní techniku a předvedli šou těžkých zbraní, později, jak přicházely různé podpásovky od "západních partnerů" v boji s terorismem, tak posilovali jak průzkumné, tak obranné systémy. Do toho samozřejmě běží zákulisní handl.

  Jak jsi se ptal Dušane na podporu - finanční, politická, manpower(podpora cest, tolerance/podpora táborů např. v Bosně a Jordánsku) , výcvik, intel, zbraně...o přímé podpoře se pak dá hovořit u náletů, které opakovaně předcházely útoku rebelů, můžeme také spekulovat o zapojení některých speciálních sil v přestrojení, ale to si musíme počkat na vzpomínky někoho v penzi za 30 let...

  prej SOHR:
  http://en.farsnews.com/newstex...

 • fenri
  22:27 30.08.2017

  dušan:
  tvrdil jste, že Stalibgrad byl debakl skoro tak velký, jako debakl v Palmýře. V Palmýře získal IS údajně 20 tanků (=obrovská kořist), zatímco u Stalingradu ztratili Němci mj. statisíce vojáků, ale byl to menší debakl, než Palmýra. Zatímco po STalingradu se fronta otočila a Němci ustupovali a do Stalingradu se už nevrátili, Palmýra byla získána zpět, hned jak se uvolnili jednotky u Aleppa a od té doby SAA IS žene. Ten Wanat - byl to také debakl?

  Ale ukončeme to a zpět k debatě:

  -jaktože USA nevěděli o útěku 5000 džihádistů z jejich zájmového území na ruské?
  -jaktože USA nepozabíjela všechny teroristy v Afghanistánu?
  -jak Turecko bojuje s IS?
  :-)

 • semtam
  22:27 30.08.2017

  dusan

  Jen pro zamyšlení, těch 20 tanků (nebo spíše pásové techniky) tam zůstalo proč asi, řekl bych, že z technických důvodů, to samé i Kamaz Vystrel.

 • dusan
  22:15 30.08.2017

  fenri

  Že Vás rozčuľuje vlastná fabulácia je Váš problém ...

  Neporovnával som veľkosť debaklov .. iba tvrdím, že oba boli debakle.

  semtam

  súhlasím, končím

 • Luky
  22:13 30.08.2017

  mě třeba baví, jak Fenri vytrvale pokládá ty tři otázky :D

  Přijde mi vždycky hrozně neuvěřitelný, když se ten velký noční přesun na Palmyru s klidem vydává za hrozný "debakl" Rusů, ale neřekne se B.

  Západ ví, kdy letí který ruský satelit nebo kde jim letí průzkum.
  Proto si myslím, že tam mohly být klidně čerstvé posily z Jordánska (je to krátká trasa). Dá se to ale za pár hodin na ozbrojených Toyotách zvládnout i ze severovýchodu. V obou případech bych v tom viděl selhání průzkumu syrské armády a spojenců a MORÁLNÍ DEBAKL západní koalice.

 • dusan
  22:09 30.08.2017

  semtam

  Ale pochopil ... akurát nechápem ako môže byť "malá prehra" kompletné vyhnanie protivníka z oblasti a získanie obrovskej koristi v rátane 20-tich tankov ....

  Stalingrad je symbol .... "rozhodujúcich" bitiek je na východnej fronte viac - ešte na to ašpiruje Kursk, niektorí hovoria Moskva. Podľa mňa to nie je dôležité.

  Ale isto to môžno nazvať debaklom Nemeckej armády, i keď i o tom by sa dalo v niektorých aspektoch úspešne diskutovať (ruské plány boli neporovnateľne väčšie) .. určite to však úspech Nemcov nebol a určite by som "nedokazoval", že to nebol debakel ....

 • semtam
  21:59 30.08.2017

  Já už bych to ukončil, tato diskuze je směšná, rozebíráme tu jedno cizí slovo a vytváříme (napíšu to slovo) Matrix minulých diskuzí. A od tématu jsme se vzdálili celkem dost. Tak to nekažme druhým.

 • fenri
  21:55 30.08.2017

  Aha, takže porážka u Němců u Stalingradu (zvrat ve válce, třičtvrtě milionu mrtvých vojáků) byla skoro, tak hrozná, jako porážka SAA u Palmýry... Dušane, už to nehulte, opravdu. Už to není legrace a maminka bude smutná.

  -jaktože USA nevěděli o útěku 5000 džihádistů z jejich zájmového území na ruské?
  -jaktože USA nepozabíjela všechny teroristy v Afghanistánu?
  -jak Turecko bojuje s IS?

 • dusan
  21:54 30.08.2017

  semtam
  Keby som mal 17 ... tak asi by som bol s PC väčší kamarát ..... a nepotreboval by som brata na inštaláciu PC. 17 je moje šťastné číslo.

 • semtam
  21:53 30.08.2017

  dusan

  pls, přečti si to co ti píše fenri znovu! Nepochopils jeho příspěvek.

 • dusan
  21:50 30.08.2017

  fenri

  Stalingrad je iná téma .... ... úspech Nemcov to rozhodne nebol ...

  Rusi mali iné plány a tie im nevyšli ... operácia Uran bola len jednou časťou ruských plánov na zatlačenie Nemcov na východnej fronte. Druhou časťou bol Mars na strednom úseku fronty a mal pokračovať ďaľšími nadväzujúcimi oporáciami - tiež "mesačnými" už si mená nepamätám.

  Rusom vyšiel Stalingrad i keď nie úplne podľa pôvodných predstáv a Mars skončil ruskou prehrou, i keď i ten prispel viazaním síl na úspech Uranu.

  Ale myslím, že debaklom sa dá nazvať i Stalingrad. Síce sa to podľa mňa nedá zrovnávať s Palmýrou ... ale výraz debakel je primeraný. Je to jednoducho veľká porážka.

 • semtam
  21:43 30.08.2017

  dusan

  Děkuji za odpověď, aspoň na tohle. Ještě jedna otázka, dusan17 znamená, že ti je 17?

 • dusan
  21:38 30.08.2017

  Luky

  Aj tí čo priznávajú členovi SS Modelovi veľké schopnosti sú nacisti ? Asi sotva ...

  Jednoducho IS dosiahli úspech a to, že sú teroristi nemení nič na fakte, že to bol úspech. Hranie sa či to bol "debakel" .. alebo "neúspech" asadovej armády a Rusov... je úplne od veci ... nik to nehodnotil pozitívne.

  semtam

  Na svojom počítači mám nastavený účet a u rodičov by som sa mohol prihlásiť, keby som vedel heslo (čo si neviem už ani spomenúť) a môžem si zadať nové, ale to by som musel vedieť heslo na svoje prihlasovací e-mail v AN, ktorý mám napevno vo svojom PC a teda si ho neviem u našich otvoriť. A tak sa si dal simply druhé heslo na rodičovskom a je to v pohode ....
  Zjednoduším to ... som antihacker ... a okrem toho sklerotik čo je pre heslá dosť blbá kombinácia : ) ... ale dá sa s tým žiť.

 • fenri
  21:37 30.08.2017

  dušan:
  -pokud je třeba bitva ve Wanatu či Palmýře DEBAKLEM, jak bys nazval třeba Stalingrad?
  Také debaklem? Víte, kouzlo slov je v tom, že mají různý význam. Debaklem se obvykle myslí trochu víc, než lokální a dočasná porážka druhosledových jednotek.
  Často se setkáte s formulací "...po debaklu u XXXX (třeba Stalingradu) došlo ke změně sil na bojišti...", nebo: "po debaklu u voleb odstoupilo vedení strany..." apod. Prostě debakl je VELKÁ prohra, která mění situaci. Ano, používá se i přeneseně ve smyslu že Horní Kohoutovice podlehli Dolním Zapomenuté ve fotbale, ale jde o přenesení významu (většinou) pologramotným autorem. Takže když se dočteme, že "šaty Agáty Hanychové na večírku TV byla tragedie", jistě cítíte, že to tragedie doopravdy nebyla.

  -jaktože USA nevěděli o útěku 5000 džihádistů z jejich zájmového území na ruské?
  -jaktože USA nepozabíjela všechny teroristy v Afghanistánu?
  -jak Turecko bojuje s IS?

 • semtam
  21:23 30.08.2017

  dusan

  Jo a ty tvoje účty, opravdu nechápu, proč máš na každém počítači jiný účet? Já také občas píšu z jiného počítače a stále pod jedním účtem.

 • dusan
  21:17 30.08.2017

  Luky

  Palmýra samozrejme nič na trende vojny nezmenila. Ale ak IS dostával na prdel ... tak taká úspešná akcia vždy poteší skormútených islamistov. Okrem toho tam získali obrovskú korisť. Takže vojensky to význam malo .. okrem toho sa síce spomína len Palmýra, ale islamisti sa "dopracovali" až k letisku T4, ktoré čiastočne obsadili a až tam boli zastavení. Späť sa sýrska armáda s veľkou pomocou Rusov dostávala až za mesiace ....

  Ideálne je keby sa to nestalo ... ale stalo sa. Z toho plynie len x-krát opakované poučenie, že súpera nemožno podceňovať.

  "Bylo to v době, kdy zelení džihádisti s podporou západu neudrželi Aleppo" .. a ako ich ten "zlý" západ podporil ? ... ak teda nerátam privieranie očí našich politikov, že naše firmy tam posielajú cez sunitské štáty zbrane .....

  -takže jakýkoliv ústup početně slabších a kvalitativně podřazených jednotek je debakl armády? ANO
  Predsa armáda nesmie dopustiť aby nepriateľ prevalcoval jej jednotky .. to je jedno aké ....

 • Luky
  21:16 30.08.2017

  Ale je ti jasný Dušaně, že šlo o lokální štěk po zásadní prohře po pětiletém boji rebelů (pád Halábu)?
  Sice pak IS ještě zkoušel za podpory koaličního letectva dobýt letiště Tiyas na západ od Palmyry, ale vše brzy ztratil. Proč raději nezaútočil na Kurdy nebo se nesnažil držet pozice v Iráku? Proč na pár dní/týdnů vojensky zazářil u Palmyry (dle obdivovatele Dušana)? Co z toho? Jen aby se mediálně zakryla velká prohra a zvrat.

 • semtam
  21:15 30.08.2017

  dusan

  Je mi trapně tu rozebírat slovo debakl. Jako debakl debakl se označuje drtivá prohra, což Palmýra nebyla hotovo tečka.

  A znovu logika v troskách, povstalci měli celou dobu od počátku povstání podporu ze zahraničí a vedli asymetrický způsob boje. Nyní paradoxně je syrská armáda v boji proti nim daleko efektivnější. Tak už nemel ty hovadiny a napiš, jaké části armády. Armádu měli poměrně velkou. Sám moc dobře víš, že neměli a nemají dělostřelectvo, tanky v zastoupení praporu či výše, jen mají kus po kusu.

  Napiš útvary a nemel.

  dusane, koupil sis někdy ATM? Militarybox zdroj nikdy neuvádí a jeho články nejsou žádné kachny. Ty si nic nenašel a tak si myslíš, že problém není. JIsté problémy se uváděli i v anglojazyčném odkazu, zastínilo je zrušení kontraktu z důvodů neplnění.

 • fenri
  21:13 30.08.2017

  Mimochodem, jak je to s bojem Turků s IS? Vždyť jsou fakt zcela mimo kontakt...

 • fenri
  21:12 30.08.2017

  Dušan_ psal jste (zjevně ironicky), že Rusko už mělo dávno pozabíjet všechny teroristy. Nebavíme se o (kvazi)státním útvaru. Navíc Al-Kaidá jsou také teroristé (OK, už jsou asi kamarádi). Jestli má soupeč jasně dané hranice či ne je z hlediska leteckých úderů irelevantní, nehledě na fakt, že i v Afghánistánu jsou jasně daná území, kde nefunguje státní moc a pokud je nazveme Talibánským státem, dává to stejný smysl, jako nazvat ty všiváky IS

  Věříte tedy, že USA si nevšimly pohybu cco 5 000 přes prázdnou poušť? Družice, drony, letdla, která si (údajně) létají nad Syrií nikým neviděna... a neviděli tisíc pick upů jedoucích pouští? A zároveň je stejný fakt fiaskem Rusů? Co trochu sebereflexe?

  Ano, uder na slabé misto je umění. Ovšem není to debakl soupeře, pokud po tomto úderu (slabé místo jsou i civilisté) o územní zisk s enormními ztrátami přijdu. To plýtvání silou s nulovým přínosem. A to přesně bylo u Palmyry. Jaký ohromný zisk měl IS z akce u Palmyry? Většina těch, co útočili už dovádí s pannami v Ráji.

 • dusan
  21:06 30.08.2017

  fenri

  Afganistan sme tu už pár krát riešili .... to nie je IS, kde sú jednoznačnejšie hranice.

  Celé vedenie vojny Amíkov mi pripadá dosť od veci, lebo síce chcú šíriť demokraciu ... a verím, že úprimne a v praxi sa uspokoja s primitívnou korupciou domácich elít, ktorá narobí viac škody ako úžitku.

  Obyčajnému Afgancovi je zbytočné vysvetľovať bláboly o demokracii, ak ho vydiera domáci grázlik platený Amíkmi.....

  Jednoducho je to iný svet a "namontovať" do neho ten náš je nezmysel taký istý ako v minulosti Cigánov sťahovať do panelákov ..... nakúrení boli Cigáni ...lebo tam nechceli bývať i bieli, že im to platili a Cigáni si to nevážia ....

  Čo sa týka Palmýry ...... asi ťažko bola americkou spravodajskou prioritou ..... prečo by ju mali vtedy nejako riešiť ?

  Čo sa týka druhu jednotiek ... však to je to umenie ... nájsť slabé miesto súpera a využiť ho. To ako mal IS hľadať "dôstojného" súpera : )

  Spravodajsky našli slabé miesto ... rozprášili ho s minimálnymi stratami a získali obrovskú korisť. Z hľadiska IS išlo o úplne učebnicový príklad úspešného útoku na slabé miesto silného protivníka. O to sa snaží každý ... len nie každému sa to podarí.

 • Luky
  21:05 30.08.2017

  Čili pád Palmyry byla tragedie lidskosti - kulturní, humanitární a dle mě i morální.
  Vojensky to velký význam nemělo, protože po pádu Aleppa stejně vládní vojska chytla "drajv" a začala si uvolňovat ruce. Vývoj v Sýrii za poslední rok to dokazuje.

 • fenri
  21:03 30.08.2017

  Dušan:
  -takže jakýkoliv ústup početně slabších a kvalitativně podřazených jednotek je debakl armády? ANO/NE.
  -znovu: jaktože USA o útoku na Palmýru nevěděly?
  -proč USA nezvítězily v Afghanistánu, když zde bojují 8 déle a silou řádově větší, než Rusové v Syrii. V Syrii už podle vás měli Rusové všechny do jednoho vyřídit...

  KDY přesně se podle vás v Syrském konfliktu začali angažovat bojovníci, síly a peníze pocházející mimo Syrii, když povstání nebylo poráženo DÁVNO předtím, než se zde výše jmenované objevilo?

Stránka 1 z 2