Ruské zbraně pro boj s terorismem

Příprava ruského letadla pro bojovou operaci v Sýrii. / mil.ru; CC BY 4.0

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské kampani ruské ozbrojené síly ověřují schopnosti své techniky. Ostré nasazení je využito i pro demonstraci ruské vojenské síly a ke zdokonalování vojenské techniky a výcviku.

Ruské letecké síly v Sýrii

Ruské základny v Sýrii Tartus, Hmímím a Latákia od počátku chrání systémy protivzdušné obrany (PVO), včetně radarových stanic kompletu S-400 a mobilních prostředků PVO krátkého dosahu Pancir S1.

Po ztrátě Su-24 Rusové vyslali na základnu Hmímím také palebné prvky S-400. Díky dosahu až 400 km (pro nejvýkonnější rakety) Rusové pokrývají pomocí S-400 všechny vstupní i výstupní místa používaná koaličním letectvem pro údery v Sýrii.

Ochranu bombardovacích a bitevních zajišťují také stíhačky Su-30SM.

Ruské letectvo v Sýrii názorně předvedlo schopnosti bombardérů Tu-22M3, Tu-95 a Tu-160. Tyto stroje působily ze základen v jižním Rusku a po určitou dobu i ze základen v Íránu. Pole webu Defense-Update takové složité operace nebyly z vojenského hlediska nutné, ale posloužily dobře k výcviku personálu a k otestování techniky v reálných bojových situacích.

Od začátku se akcí účastnily stíhací bombardéry Su-34 a nejnovější víceúčelové stíhačky Su-35.

Letadla na pozemní cíle útočila pomocí klasických “hloupých” pum, ale také pomocí laserem a satelitem naváděných zbraní. Ke slovu se dostaly střely s plochou dráhou letu Ch-55 (dolet 2500 km) a Ch-101 (5000 km).

Střely s plochou dráhou letu Kalibr byly vypuštěny z ruských plavidel a ponorek ve Středozemním moři - střely uletěly zhruba 1500 km než zasáhly cíle v Sýrii.


Su-34 na základně Hmímím

Ruské vrtulníky v akci

Ruské vrtulníky Mi-24/35, Mi-28NE a Ka-52 (i bitevní letadla Su-25) zajišťují jednotkám loajálním Bašáru Asadovi blízkou leteckou podporu, aeromobilní výsadky a dopravu vojenského materiálu.

Do akce se zapojily také nové verze dopravních vrtulníků Mi-8AMTŠ určené k ničení pozemních cílů, včetně  tanků a obrněných vozidel, a k přepravě a vysazování výsadku. Na výstavě Armija 2017 ruský průmysl představil vylepšený stroj Mi-8AMTŠ doplněný o balistickou ochranu a o další systémy vlastní ochrany.

V Sýrii můžeme také brzy vidět nejnovější bitevní stroj Mi-28NM “Night Hunter. Vrtulník MI-28NM získá rakety vzduch-země s poloaktivním laserovým navedením Ugroza (modifikace 80 mm neřízených raket typu S-8) a protitankové řízené střely (PTŘS) 9M123 s dosahem 400 m až 6000 m.

Klíčovým novým senzorem MI-28NE se stane radar N025 ukryty v kulovém radomu nad hlavním rotorem. Radar dokáže skenovat okolí v několika pásmech současně, což se pozitivně projevilo jak v přesnosti určování pozici cílů, tak překážek v přízemním letu.

Rusové rovněž v Sýrii nasadili celou plejádu bezpilotních systémů, jde zejména o lehký dron Orlan-10 určený k průzkumu, zjišťování informací o cílech a také k vyhodnocování úspěšnosti leteckých útoků.

Dodejme, že na výstavě Armija 2017 ruská společnost Kronstadt představila model dronu Orion E - prvního ruského dronu s dlouhou výdrží určeného pro operace ve středních výškách MALE (Medium-Altitude Long-Endurance).

Pozemní síly

Do bojů v Sýrii se zapojily především ruské speciální síly. Z těžké bojové techniky Rusové vyslali do Sýrie nejnovější tanky T-90 a vozidla palebné podpory BMPT Terminátor. Není ale jisté, zda tyto vozidla obsluhují ruští nebo syrští vojáci. Dodejme, že obě vozidla jsou schopny vést boj ve dne/noci a jsou dobře chráněná proti útokům PTŘS.

V Sýrii byly spatřeny raketomety TOSH-1A a BM-30 Směrč. Jeden TOSH-1A dokáže na vzdálenost 600 m až 6000 m zničit nechráněnou živou sílu na ploše 40 000 m2. Těžký raketomet Směrč ráže 300 mm má dostřel až 90 km - k dispozici jsou rakety s jednotnou tříštivo-trhavou, termobarickou hlavicí nebo kazetovou municí.


Prostředky radioelektronického boje Krašucha-4

Radioelektronický boj

Rusko nad Sýrii vyslalo letouny Tu-214R určené pro radiotechnický, radiolokační a optický průzkum. Úkolem letounů je získávat informace o spojovacích prostředcích a pozemních radiolokačních stanicích protivníka.

Do akce se zapojilo také letadlo pro rádioelektronický průzkum a boj IL-20M1. Hlavními senzory letadla je radiolokátor s bočním vyzařováním a stanice pro radiotechnický průzkum.

Na zemi Rusové nasadili taktické mobilní rušičky schopné rušit rádiovou komunikaci protivníka v okruhu 10 až 15 km i větší prostředky radioelektronického boje na nákladních automobilech.

Na základně Hmímím byly spatřeny výkonné prostředky radioelektronického boje Krašucha-4 - jde o víceúčelový systém rádioelektronického boje, který ruší radiolokační systémy letadel, radarů, bezpilotních letadel i družic na nízké oběžné dráze.  Podle prohlášení výrobce (KRAT) komplex Krašucha-4 poskytuje ochranu proti radiolokačnímu průzkumu protivníka do vzdálenosti 150 až 300 km.

Ruská armáda používá prostředky Krašucha-4 především ke krytí provozů raketových kompletů Iskander a systému PVO S-400. Podle západních zdrojů systémy Krašucha-4 maskují provoz ruských leteckých i pozemních sil v Sýrii před průzkumnými prostředky západních zemí.

Operace v Sýrii jsou skvělou příležitostí otestovat a vylepšovat nejnovější ruské zbraně, doktríny i výcvik vojáků. Rusové si také jistě nenechají ujít příležitost sbírat elektronické “podpisové” vzory nejrůznějších západních zbrojních systémů pro další zdokonalování vlastních systémů radioelektronického boje.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dusan
  23:50 30.08.2017

  Veteráni v akcii ... https://www.liveleak.com/view?... Vedel som, že Rusi dodali pre asadovcov staré 122 mm húfnicie M30, ale čakal som, že budú slúžiť len pre ...Zobrazit celý příspěvek

  Veteráni v akcii ...

  https://www.liveleak.com/view?...

  Vedel som, že Rusi dodali pre asadovcov staré 122 mm húfnicie M30, ale čakal som, že budú slúžiť len pre výcvik ....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:56 30.08.2017

  Dušan to Luky: "A nie je zaujímavé, že "ušla" i Rusom ... to ako Amíci ju "museli" vidieť ... a Rusi nemohli ?" A není pak divné, že u jedněch je to neschopnost a u druhých je ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan to Luky:
  "A nie je zaujímavé, že "ušla" i Rusom ... to ako Amíci ju "museli" vidieť ... a Rusi nemohli ?"

  A není pak divné, že u jedněch je to neschopnost a u druhých je to pochopitelné?
  A není někdo, kdo ví časy přeletů ruských satelitů a má i dost dobrý přehled o aktivitách ruského letectva a zároveň bude rád, když se zbaví 5000 šmejdů, kteří začnou útočit na konkurenta v oblasti?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:56 30.08.2017

  Dušan
  Prý je to od SOHR, který západní media tak rádi citují.

  Jinak já osobně tyto zprávy nepovažuju za fakta. Nadruhou stranu mě to taky vůbec nešokuje.

  Dušan
  Prý je to od SOHR, který západní media tak rádi citují.

  Jinak já osobně tyto zprávy nepovažuju za fakta. Nadruhou stranu mě to taky vůbec nešokuje.

 • fenri
  22:52 30.08.2017

  Dušan: 1.) evidentní nesmysl, že by USA nevěděli o pohybu 5000 teroristů na svém území. Nejprve byli u nich, pak přišli k "Rusům". Takže buď o nich nevěděli, a pak to byl stejný ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  1.) evidentní nesmysl, že by USA nevěděli o pohybu 5000 teroristů na svém území. Nejprve byli u nich, pak přišli k "Rusům". Takže buď o nich nevěděli, a pak to byl stejný kiks, jako u Rusů, nebo o nich věděli a pak je to dost děsivé.
  2.) Aha, takže Syrie je počítačová hra? Protože pokud chceš, aby Rusové během dvou let vybili se svým pidikontingentem všechny teroristy v Syrii, je pak s podivem, že totéž za 16 let s řádově většími silami nezvládli USA v A-stanu.
  Nebo je snad v Syrii situace jednodušší než v Afghanu? Jsou tam jen dobří a zlí? A kteří to jsou? Navíc v Astanu je v řadě oblastí ZCELA JASNÁ hranice.
  3.) Počkejte, před chvílí jste tvrdil, že IS má jansé hranice a je to snadná počítačová hra. Nicméně, Turecko se nakýblovalo do severní Syrie, kde není v ŽÁDNÉM kontaktu s IS a řeší si tam výhradně Kurdy. takže znovu: JAK konkrétně bojují Turci v Syrii s IS, když s ním nejsou vůbec v kontaktu (a v Syrii jsou přeci jasné hranice a je jasné, kdo je dobrý a kdo zlý, jak jste sám psal) a jsou od nich odděleni SAA a Kurdy (+FSA apod.)
  4.) co ten Wanat?Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:52 30.08.2017

  Luky https://en.wikipedia.org/wiki/... Brať vážne iránsku agentúru je trošku vtip .... nemusím dúfam objasňovať prečo ... A nie je zaujímavé, že "ušla" i ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Brať vážne iránsku agentúru je trošku vtip .... nemusím dúfam objasňovať prečo ...


  A nie je zaujímavé, že "ušla" i Rusom ... to ako Amíci ju "museli" vidieť ... a Rusi nemohli ?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:46 30.08.2017

  To ti jako fakt Dušane přijde nnormální, že když by Amíkům z obleženého mosulu ujela formace velikosti AČR, že by to neviděli? Pokud viděli a neřekli, tak je to přeci ještě ...Zobrazit celý příspěvek

  To ti jako fakt Dušane přijde nnormální, že když by Amíkům z obleženého mosulu ujela formace velikosti AČR, že by to neviděli?

  Pokud viděli a neřekli, tak je to přeci ještě horší (když všichni víme, že Daeš je největší zlo), než kdyby byli stejně slepí jak Rusáci.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:41 30.08.2017

  jaktože USA nevěděli o útěku 5000 džihádistů z jejich zájmového území na ruské? Už som odpovedal..... asi sotva bol pohyb na Palmýru prioritou US spravodajských služieb, keď sú ...Zobrazit celý příspěvek

  jaktože USA nevěděli o útěku 5000 džihádistů z jejich zájmového území na ruské?

  Už som odpovedal..... asi sotva bol pohyb na Palmýru prioritou US spravodajských služieb, keď sú tam asadovci a Rusi ....že "chrápali" oni nie je vina Amíkov ....

  -jaktože USA nepozabíjela všechny teroristy v Afghanistánu?
  Snažil som sa vysvetliť, že realita Afganistanu nie je počítačová hra, kde sú len dobrí a zlí ... evidentne slabo : ) .. . keby to bola taká jasná hranica, tak je už Afganistan "vyčistený" ....

  -jak Turecko bojuje s IS?
  No človek by neveril ale IS operuje ďaleko za svojimi hranicami a človek by neveril, ale útočí i v Európe .....a že Turecko bojuje svedčia i teroristické útoky v Turecku, kde sa prohlásil IS. Ale faktom je, že začiatky neboli také "zlé" ... a Erdogan podporoval i radikálov minimálne blízkych IS ...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:30 30.08.2017

  Navíc si myslím, že Rusové postupně v Sýrii vyzrávali - zpočátku měli nějakou základní techniku a předvedli šou těžkých zbraní, později, jak přicházely různé podpásovky od ...Zobrazit celý příspěvek

  Navíc si myslím, že Rusové postupně v Sýrii vyzrávali - zpočátku měli nějakou základní techniku a předvedli šou těžkých zbraní, později, jak přicházely různé podpásovky od "západních partnerů" v boji s terorismem, tak posilovali jak průzkumné, tak obranné systémy. Do toho samozřejmě běží zákulisní handl.

  Jak jsi se ptal Dušane na podporu - finanční, politická, manpower(podpora cest, tolerance/podpora táborů např. v Bosně a Jordánsku) , výcvik, intel, zbraně...o přímé podpoře se pak dá hovořit u náletů, které opakovaně předcházely útoku rebelů, můžeme také spekulovat o zapojení některých speciálních sil v přestrojení, ale to si musíme počkat na vzpomínky někoho v penzi za 30 let...

  prej SOHR:
  http://en.farsnews.com/newstex... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:27 30.08.2017

  dušan: tvrdil jste, že Stalibgrad byl debakl skoro tak velký, jako debakl v Palmýře. V Palmýře získal IS údajně 20 tanků (=obrovská kořist), zatímco u Stalingradu ztratili Němci ...Zobrazit celý příspěvek

  dušan:
  tvrdil jste, že Stalibgrad byl debakl skoro tak velký, jako debakl v Palmýře. V Palmýře získal IS údajně 20 tanků (=obrovská kořist), zatímco u Stalingradu ztratili Němci mj. statisíce vojáků, ale byl to menší debakl, než Palmýra. Zatímco po STalingradu se fronta otočila a Němci ustupovali a do Stalingradu se už nevrátili, Palmýra byla získána zpět, hned jak se uvolnili jednotky u Aleppa a od té doby SAA IS žene. Ten Wanat - byl to také debakl?

  Ale ukončeme to a zpět k debatě:

  -jaktože USA nevěděli o útěku 5000 džihádistů z jejich zájmového území na ruské?
  -jaktože USA nepozabíjela všechny teroristy v Afghanistánu?
  -jak Turecko bojuje s IS?
  :-)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:27 30.08.2017

  dusan

  Jen pro zamyšlení, těch 20 tanků (nebo spíše pásové techniky) tam zůstalo proč asi, řekl bych, že z technických důvodů, to samé i Kamaz Vystrel.

  dusan

  Jen pro zamyšlení, těch 20 tanků (nebo spíše pásové techniky) tam zůstalo proč asi, řekl bych, že z technických důvodů, to samé i Kamaz Vystrel.

 • dusan
  22:15 30.08.2017

  fenri

  Že Vás rozčuľuje vlastná fabulácia je Váš problém ...

  Neporovnával som veľkosť debaklov .. iba tvrdím, že oba boli debakle.

  semtam

  súhlasím, končím

  fenri

  Že Vás rozčuľuje vlastná fabulácia je Váš problém ...

  Neporovnával som veľkosť debaklov .. iba tvrdím, že oba boli debakle.

  semtam

  súhlasím, končím

 • Luky
  22:13 30.08.2017

  mě třeba baví, jak Fenri vytrvale pokládá ty tři otázky :D Přijde mi vždycky hrozně neuvěřitelný, když se ten velký noční přesun na Palmyru s klidem vydává za hrozný "debakl" ...Zobrazit celý příspěvek

  mě třeba baví, jak Fenri vytrvale pokládá ty tři otázky :D

  Přijde mi vždycky hrozně neuvěřitelný, když se ten velký noční přesun na Palmyru s klidem vydává za hrozný "debakl" Rusů, ale neřekne se B.

  Západ ví, kdy letí který ruský satelit nebo kde jim letí průzkum.
  Proto si myslím, že tam mohly být klidně čerstvé posily z Jordánska (je to krátká trasa). Dá se to ale za pár hodin na ozbrojených Toyotách zvládnout i ze severovýchodu. V obou případech bych v tom viděl selhání průzkumu syrské armády a spojenců a MORÁLNÍ DEBAKL západní koalice.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:09 30.08.2017

  semtam Ale pochopil ... akurát nechápem ako môže byť "malá prehra" kompletné vyhnanie protivníka z oblasti a získanie obrovskej koristi v rátane 20-tich tankov ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Ale pochopil ... akurát nechápem ako môže byť "malá prehra" kompletné vyhnanie protivníka z oblasti a získanie obrovskej koristi v rátane 20-tich tankov ....

  Stalingrad je symbol .... "rozhodujúcich" bitiek je na východnej fronte viac - ešte na to ašpiruje Kursk, niektorí hovoria Moskva. Podľa mňa to nie je dôležité.

  Ale isto to môžno nazvať debaklom Nemeckej armády, i keď i o tom by sa dalo v niektorých aspektoch úspešne diskutovať (ruské plány boli neporovnateľne väčšie) .. určite to však úspech Nemcov nebol a určite by som "nedokazoval", že to nebol debakel ....Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:59 30.08.2017

  Já už bych to ukončil, tato diskuze je směšná, rozebíráme tu jedno cizí slovo a vytváříme (napíšu to slovo) Matrix minulých diskuzí. A od tématu jsme se vzdálili celkem dost. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Já už bych to ukončil, tato diskuze je směšná, rozebíráme tu jedno cizí slovo a vytváříme (napíšu to slovo) Matrix minulých diskuzí. A od tématu jsme se vzdálili celkem dost. Tak to nekažme druhým.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:55 30.08.2017

  Aha, takže porážka u Němců u Stalingradu (zvrat ve válce, třičtvrtě milionu mrtvých vojáků) byla skoro, tak hrozná, jako porážka SAA u Palmýry... Dušane, už to nehulte, opravdu. Už ...Zobrazit celý příspěvek

  Aha, takže porážka u Němců u Stalingradu (zvrat ve válce, třičtvrtě milionu mrtvých vojáků) byla skoro, tak hrozná, jako porážka SAA u Palmýry... Dušane, už to nehulte, opravdu. Už to není legrace a maminka bude smutná.

  -jaktože USA nevěděli o útěku 5000 džihádistů z jejich zájmového území na ruské?
  -jaktože USA nepozabíjela všechny teroristy v Afghanistánu?
  -jak Turecko bojuje s IS?Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:54 30.08.2017

  semtam
  Keby som mal 17 ... tak asi by som bol s PC väčší kamarát ..... a nepotreboval by som brata na inštaláciu PC. 17 je moje šťastné číslo.

  semtam
  Keby som mal 17 ... tak asi by som bol s PC väčší kamarát ..... a nepotreboval by som brata na inštaláciu PC. 17 je moje šťastné číslo.

 • semtam
  21:53 30.08.2017

  dusan

  pls, přečti si to co ti píše fenri znovu! Nepochopils jeho příspěvek.

  dusan

  pls, přečti si to co ti píše fenri znovu! Nepochopils jeho příspěvek.

 • dusan
  21:50 30.08.2017

  fenri Stalingrad je iná téma .... ... úspech Nemcov to rozhodne nebol ... Rusi mali iné plány a tie im nevyšli ... operácia Uran bola len jednou časťou ruských plánov na ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Stalingrad je iná téma .... ... úspech Nemcov to rozhodne nebol ...

  Rusi mali iné plány a tie im nevyšli ... operácia Uran bola len jednou časťou ruských plánov na zatlačenie Nemcov na východnej fronte. Druhou časťou bol Mars na strednom úseku fronty a mal pokračovať ďaľšími nadväzujúcimi oporáciami - tiež "mesačnými" už si mená nepamätám.

  Rusom vyšiel Stalingrad i keď nie úplne podľa pôvodných predstáv a Mars skončil ruskou prehrou, i keď i ten prispel viazaním síl na úspech Uranu.

  Ale myslím, že debaklom sa dá nazvať i Stalingrad. Síce sa to podľa mňa nedá zrovnávať s Palmýrou ... ale výraz debakel je primeraný. Je to jednoducho veľká porážka.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:43 30.08.2017

  dusan

  Děkuji za odpověď, aspoň na tohle. Ještě jedna otázka, dusan17 znamená, že ti je 17?

  dusan

  Děkuji za odpověď, aspoň na tohle. Ještě jedna otázka, dusan17 znamená, že ti je 17?

 • dusan
  21:38 30.08.2017

  Luky Aj tí čo priznávajú členovi SS Modelovi veľké schopnosti sú nacisti ? Asi sotva ... Jednoducho IS dosiahli úspech a to, že sú teroristi nemení nič na fakte, že to bol ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Aj tí čo priznávajú členovi SS Modelovi veľké schopnosti sú nacisti ? Asi sotva ...

  Jednoducho IS dosiahli úspech a to, že sú teroristi nemení nič na fakte, že to bol úspech. Hranie sa či to bol "debakel" .. alebo "neúspech" asadovej armády a Rusov... je úplne od veci ... nik to nehodnotil pozitívne.

  semtam

  Na svojom počítači mám nastavený účet a u rodičov by som sa mohol prihlásiť, keby som vedel heslo (čo si neviem už ani spomenúť) a môžem si zadať nové, ale to by som musel vedieť heslo na svoje prihlasovací e-mail v AN, ktorý mám napevno vo svojom PC a teda si ho neviem u našich otvoriť. A tak sa si dal simply druhé heslo na rodičovskom a je to v pohode ....
  Zjednoduším to ... som antihacker ... a okrem toho sklerotik čo je pre heslá dosť blbá kombinácia : ) ... ale dá sa s tým žiť.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5