Ruské zbraně pro boj s terorismem

Příprava ruského letadla pro bojovou operaci v Sýrii. / mil.ru; CC BY 4.0

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské kampani ruské ozbrojené síly ověřují schopnosti své techniky. Ostré nasazení je využito i pro demonstraci ruské vojenské síly a ke zdokonalování vojenské techniky a výcviku.

Ruské letecké síly v Sýrii

Ruské základny v Sýrii Tartus, Hmímím a Latákia od počátku chrání systémy protivzdušné obrany (PVO), včetně radarových stanic kompletu S-400 a mobilních prostředků PVO krátkého dosahu Pancir S1.

Po ztrátě Su-24 Rusové vyslali na základnu Hmímím také palebné prvky S-400. Díky dosahu až 400 km (pro nejvýkonnější rakety) Rusové pokrývají pomocí S-400 všechny vstupní i výstupní místa používaná koaličním letectvem pro údery v Sýrii.

Ochranu bombardovacích a bitevních zajišťují také stíhačky Su-30SM.

Ruské letectvo v Sýrii názorně předvedlo schopnosti bombardérů Tu-22M3, Tu-95 a Tu-160. Tyto stroje působily ze základen v jižním Rusku a po určitou dobu i ze základen v Íránu. Pole webu Defense-Update takové složité operace nebyly z vojenského hlediska nutné, ale posloužily dobře k výcviku personálu a k otestování techniky v reálných bojových situacích.

Od začátku se akcí účastnily stíhací bombardéry Su-34 a nejnovější víceúčelové stíhačky Su-35.

Letadla na pozemní cíle útočila pomocí klasických “hloupých” pum, ale také pomocí laserem a satelitem naváděných zbraní. Ke slovu se dostaly střely s plochou dráhou letu Ch-55 (dolet 2500 km) a Ch-101 (5000 km).

Střely s plochou dráhou letu Kalibr byly vypuštěny z ruských plavidel a ponorek ve Středozemním moři - střely uletěly zhruba 1500 km než zasáhly cíle v Sýrii.


Su-34 na základně Hmímím

Ruské vrtulníky v akci

Ruské vrtulníky Mi-24/35, Mi-28NE a Ka-52 (i bitevní letadla Su-25) zajišťují jednotkám loajálním Bašáru Asadovi blízkou leteckou podporu, aeromobilní výsadky a dopravu vojenského materiálu.

Do akce se zapojily také nové verze dopravních vrtulníků Mi-8AMTŠ určené k ničení pozemních cílů, včetně  tanků a obrněných vozidel, a k přepravě a vysazování výsadku. Na výstavě Armija 2017 ruský průmysl představil vylepšený stroj Mi-8AMTŠ doplněný o balistickou ochranu a o další systémy vlastní ochrany.

V Sýrii můžeme také brzy vidět nejnovější bitevní stroj Mi-28NM “Night Hunter. Vrtulník MI-28NM získá rakety vzduch-země s poloaktivním laserovým navedením Ugroza (modifikace 80 mm neřízených raket typu S-8) a protitankové řízené střely (PTŘS) 9M123 s dosahem 400 m až 6000 m.

Klíčovým novým senzorem MI-28NE se stane radar N025 ukryty v kulovém radomu nad hlavním rotorem. Radar dokáže skenovat okolí v několika pásmech současně, což se pozitivně projevilo jak v přesnosti určování pozici cílů, tak překážek v přízemním letu.

Rusové rovněž v Sýrii nasadili celou plejádu bezpilotních systémů, jde zejména o lehký dron Orlan-10 určený k průzkumu, zjišťování informací o cílech a také k vyhodnocování úspěšnosti leteckých útoků.

Dodejme, že na výstavě Armija 2017 ruská společnost Kronstadt představila model dronu Orion E - prvního ruského dronu s dlouhou výdrží určeného pro operace ve středních výškách MALE (Medium-Altitude Long-Endurance).

Pozemní síly

Do bojů v Sýrii se zapojily především ruské speciální síly. Z těžké bojové techniky Rusové vyslali do Sýrie nejnovější tanky T-90 a vozidla palebné podpory BMPT Terminátor. Není ale jisté, zda tyto vozidla obsluhují ruští nebo syrští vojáci. Dodejme, že obě vozidla jsou schopny vést boj ve dne/noci a jsou dobře chráněná proti útokům PTŘS.

V Sýrii byly spatřeny raketomety TOSH-1A a BM-30 Směrč. Jeden TOSH-1A dokáže na vzdálenost 600 m až 6000 m zničit nechráněnou živou sílu na ploše 40 000 m2. Těžký raketomet Směrč ráže 300 mm má dostřel až 90 km - k dispozici jsou rakety s jednotnou tříštivo-trhavou, termobarickou hlavicí nebo kazetovou municí.


Prostředky radioelektronického boje Krašucha-4

Radioelektronický boj

Rusko nad Sýrii vyslalo letouny Tu-214R určené pro radiotechnický, radiolokační a optický průzkum. Úkolem letounů je získávat informace o spojovacích prostředcích a pozemních radiolokačních stanicích protivníka.

Do akce se zapojilo také letadlo pro rádioelektronický průzkum a boj IL-20M1. Hlavními senzory letadla je radiolokátor s bočním vyzařováním a stanice pro radiotechnický průzkum.

Na zemi Rusové nasadili taktické mobilní rušičky schopné rušit rádiovou komunikaci protivníka v okruhu 10 až 15 km i větší prostředky radioelektronického boje na nákladních automobilech.

Na základně Hmímím byly spatřeny výkonné prostředky radioelektronického boje Krašucha-4 - jde o víceúčelový systém rádioelektronického boje, který ruší radiolokační systémy letadel, radarů, bezpilotních letadel i družic na nízké oběžné dráze.  Podle prohlášení výrobce (KRAT) komplex Krašucha-4 poskytuje ochranu proti radiolokačnímu průzkumu protivníka do vzdálenosti 150 až 300 km.

Ruská armáda používá prostředky Krašucha-4 především ke krytí provozů raketových kompletů Iskander a systému PVO S-400. Podle západních zdrojů systémy Krašucha-4 maskují provoz ruských leteckých i pozemních sil v Sýrii před průzkumnými prostředky západních zemí.

Operace v Sýrii jsou skvělou příležitostí otestovat a vylepšovat nejnovější ruské zbraně, doktríny i výcvik vojáků. Rusové si také jistě nenechají ujít příležitost sbírat elektronické “podpisové” vzory nejrůznějších západních zbrojních systémů pro další zdokonalování vlastních systémů radioelektronického boje.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  18:30 30.08.2017

  Dušan: -Palmyra by byl debakl, kdyby byla střežena kvalitními jednotkami či Rusy. Byly tam jen druhosledové jednotky (mírně řečeno). A byla dobyta zpět. -ruský kontingent má ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  -Palmyra by byl debakl, kdyby byla střežena kvalitními jednotkami či Rusy. Byly tam jen druhosledové jednotky (mírně řečeno). A byla dobyta zpět.
  -ruský kontingent má odhadem 4500 lidí na plochy 2.5x větší, než ČR. Nevšimli si jich ani USA a spojenci. Nebo všimli a schválně je kryli? To by bylo zajímavé...
  -a nemělo už US letectvo a celá protiteroristická koalice od roku 2001 pozabíjet všechny teroristy na planetě?
  -ano, efektivita letectva (VKS i USAF) zdánlivě velká není, ale byla někdy větší? A ono se zdá, že ty ztráty civilů v Musulu byly MNOHEM větší než v Aleppu. Jen naštěstí v Mosulu nebyla žádná dětská nemocnice, zatímco v Aleppu jich zjevně byly stovkySkrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:25 30.08.2017

  Víš prd Dušánku. Jestli přijeli od Mosulu, je v tom škodolibost/neschopnost Amíků. Osobně si myslím, že přijeli z Jordánska a nikdo je nečekal. Důležité je, že džihádisti ...Zobrazit celý příspěvek

  Víš prd Dušánku.
  Jestli přijeli od Mosulu, je v tom škodolibost/neschopnost Amíků.
  Osobně si myslím, že přijeli z Jordánska a nikdo je nečekal.

  Důležité je, že džihádisti stejně dostali na hřbet, jen se to malinko zdrželo.
  Pokládat za "ostudu", když nepřipravení ubožáci neubrání město napadené hordou naspeedovaných řezačů hlav svědčí o extrémním zápalu pro NWO.

  Kdyby ti někdo nalil miliony do důstojníků a slíbil jim podíl na novým zřízení, budeš mít občanskou válku i na Slovensku.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:08 30.08.2017

  fenri Palmýra bol debakel ... bez pochyby ... .stačí sa len pozrieť ako zúrivo Rusi "dokazovali", že za to vlastne môžu Amíci .... A to, že si to "nevšimla" slabá sýrska ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Palmýra bol debakel ... bez pochyby ... .stačí sa len pozrieť ako zúrivo Rusi "dokazovali", že za to vlastne môžu Amíci ....
  A to, že si to "nevšimla" slabá sýrska armáda sa dá pochopiť .. ale, že si to "nevšimla" i moderne vybavená ruská armáda sa dá pochopiť ťažko.

  Čo by bolo keby bolo je asi zbytočné rozoberať ... ja si myslím iné, ale to už nie je dôležité.

  Čo sa týka efektívneho nasadenia ruského letectva ... ono sa to dá zobrať z oboch strán .... nemali už Rusi ten IS pri takom nasadení už dávno "vyhladiť" ? ... zrejme to je o výbere cieľov a v asymetrickej vojne skrátka nerozhoduje kvantita, ale kvalita t.j. čo vlastne ruské letectvo zasahuje. Myslím, že tu platí, že Rusi i Amíci zrejme nejakú zázračnú efektivitu nemajú ... a zasahujú i civilov (čo priznávajú len Amíci).

  Súhlasím, že "chaos" je najlepšia definícia stavu v Sýrii .... a nečakám nič lepšie ani po páde IS.

  semtam

  Vzhľadom na to, že rozhodujúcou silou povstania v roku 2012 boli dezertéri sýrskej armády ktorí odišli k povstalcom v rátane ťažkých zbraní sú predstavy o "nevšimnutí" si občianskej vojny v Sýrii dosť mimo reality ... a keby sa jej nik so zahraničia nezúčastnil ... tak by mali povstalci prevahu v ľuďoch a asadovci v technike ... výsledok by určite nebol "jasný" .

  Tie predstavy, že do Sýrie nabehli desiatky tisíc islamistov a urobili "povstanie" ma vždy pobavia ... tí prišli ... ale už do "rozbehnutého vlaku" ...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:07 30.08.2017

  Moc bych poprosil rozvinout tu vztahovou zápletku mezi Růží pouště a paní Erdoganovou. Nic o tom nevím.

  Moc bych poprosil rozvinout tu vztahovou zápletku mezi Růží pouště a paní Erdoganovou. Nic o tom nevím.

 • fenri
  17:15 30.08.2017

  Jenže Turecko se dost sblížilo i s Iránem, v poslední době... Ono je to zapeklité: Turecko a Izrael se po dlouhé době trochu sblížily Turecko a Irán se po dlouhé době ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenže Turecko se dost sblížilo i s Iránem, v poslední době...
  Ono je to zapeklité:
  Turecko a Izrael se po dlouhé době trochu sblížily
  Turecko a Irán se po dlouhé době sblížily
  Rusko se opět může s Tureckem
  Rusko se může s Izraelem
  Izrael se nemůže s Iránem
  Irán se může se Syrií
  Rusko se může se Syrií
  Pro Izrael je lepší Assad, ale nemůže Hizballáh
  Kurdy nikdo buď nechce, nebo se za ně moc pálit nebude.
  A stále platí, že Irael má buď nepřítele, nebo neutrální státy.
  Je to chaos
  Jediné, co je jisté, že Erdogan je magor. To máte pravdu.
  Ale nepůjde proti Rusku, už si ho povodili a naučili předstírat ochočenost.
  Ostatně stále platí, že hlavním dovodem nevraživosti mezi Assadem a Erdoganem jsou jejich manželky. A umím si představit i situaci, kdy Turecko nakonec podpoří Asada, rozhodne-li se v budoucnu likvidovat Kurdy. Což ale bude cesta do pekel.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:59 30.08.2017

  fenri: Nikdy neradno podceňovať bláznov, obzvlášť tých, čo sú posadnutí symbolizmom a skalopevne presvedčení o svojej historickej úlohe. Teraz nehovorím o ISIS, ale o Erdoganovi. ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Nikdy neradno podceňovať bláznov, obzvlášť tých, čo sú posadnutí symbolizmom a skalopevne presvedčení o svojej historickej úlohe. Teraz nehovorím o ISIS, ale o Erdoganovi. :-) Dosť pochybujem, že by rusi išli otvorene do krížku s regulérnou armádou a Hisballah ako aj Irán sú úhlavní nepriatelia Izraela, ktorý stále viac kričí pre vyzbrojovanie Hisballáhu. A Izrael s Tureckom sa v poslednej dobe vcelku zblížili, navzdory Erdoganovým vyhláseniam v čase krízy pri Chrámovej hore.
  Len pre zaujímavosť - turecký vpád do Sýrie sa uskutočnil presne na 500. výročie začiatku ťaženia Selima I. proti Mamluckému sultanátu (k prvej bitke došlo dokonca v tom samom priestore), na konci ktorého vznikol Osmanský kalifát. ;-)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:55 30.08.2017

  Na celé téhle problematice mi přijde zajímavé 700 denní vysoké operační tempo VKS. Letadel mají pár a jsou pořád ve vzduchu. Nedávno se tu mluvilo o přetížené 7. USN flotile v ...Zobrazit celý příspěvek

  Na celé téhle problematice mi přijde zajímavé 700 denní vysoké operační tempo VKS. Letadel mají pár a jsou pořád ve vzduchu. Nedávno se tu mluvilo o přetížené 7. USN flotile v Pacifiku. Jak na tom je asi ruský letecký a pozemní personál? Musí něco šňupat, na tohle už ani vodka nestačí...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:50 30.08.2017

  Jak píše semtam - Turci už dost dlouho žádný kontakt s IS nemají. Jak může někdo psát, že bojují s IS... Podobná situace je s US základnou v jižní Syrii. Mají tam být kvůli boji s ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak píše semtam - Turci už dost dlouho žádný kontakt s IS nemají. Jak může někdo psát, že bojují s IS...
  Podobná situace je s US základnou v jižní Syrii. Mají tam být kvůli boji s IS, až na to, že jsou dokola obklopení SAA+, která žene IS a oni s IS nemají vůbec žádný kontakt. Ale bojují...Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:43 30.08.2017

  dusan Bože, to jsou slinty. Můžeš si nechat tu agitku na doma... Syrská armáda, ač papírově i materiálně oslabená (není divu po 5 letech války) by nejspíš opravdu nevydržela. ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Bože, to jsou slinty. Můžeš si nechat tu agitku na doma...
  Syrská armáda, ač papírově i materiálně oslabená (není divu po 5 letech války) by nejspíš opravdu nevydržela. Jenže opozice stojí a padá na zahraniční pomoci. "Kdyby" nikdo ze zahraničí nepodporoval materiálně a lidsky žádnou stranu, tak válka by již skončila a možné, že by si jí ani nezaregistroval. S jakým výsledkem je jednoduché říci.

  A ten tvůj "neboj" proti IS je na hlavu postavený. Proti IS ve velké míře se začalo bojovat až po Aleppu, bylo by divné, kdyby armádu poslali na poušť a města si nechali dobýt jinými fundamentalisty.
  Jinak ty turečtí povstalci již s IS dávno nebojují, nemají s ním kontakt. Jediný účel byl stejně vrazit klín mezi kurdská území, na nějaký boj proti IS můžeš zapomenout.

  A ohledně skupin v opozici, prakticky všechny mají náboženský základ, tudíž nějakou rádoby demokratickou opozici by jsme hledali marně, jak ponorku na poušti. Dokonce i papírově je to těžké. V Arábii je jiná kultura, jiné myšlení, jiná mentalita. Kdo si myslí něco jiného, ten se vždy spálí.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:34 30.08.2017

  Dušan, přeštěte si něco o bojích u Palmýry. Nic zahanbující na tom nebylo. Prostě to tam nikdo nehlídal, byli tam rezervisté třetí ligy. K tomu přesun IS od Mosulu na ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan, přeštěte si něco o bojích u Palmýry. Nic zahanbující na tom nebylo. Prostě to tam nikdo nehlídal, byli tam rezervisté třetí ligy. K tomu přesun IS od Mosulu na Palmýru...
  Zintenzivnění útoků Asada a Rusů proti IS vzešlo zcela logicky hlavně potom, co si uvolnili ruce v hustě osídlených oblastech Syrie a mohli se dát do pouště. Jedno z nejintenzivnějších bojišť v Syrii celou dobu byl Deir, takže tvrdit, že Rusové a SAA s IS nebojovala je nesmysl. Kuweires na začátku a Deir po celou dobu byla/jsou jedny z klíčových bojišť Syrie. A je to boj proti IS.
  Pokud argumentujete, že bez zahraniční pomoci by už Asad nebyl schopen vojensky ovládat Syrii, je to jen půl pravdy. Ta druhá půlka je, že bez zahraniční pomoci opozici (nazývejme a klasifujme je jakkoli) by Asad zemi udržel.
  Je to proxy válka se vším všudy. Porovnávat autochtonní armádu s proxy armádami je nesmysl. Je to jako založit v Británii povstaleckou skupinu, dovézt jí půl milionu vyzbrojených a kvalifikovaných vojáků a pak tvrdit, že britská armáda není schopná udržet celistvost Británie.
  Největší škody SAA udělaly TOWy, ty jistě nebyly ze skladů SAA.
  A tureckem podporovaní povstalci nebudou hlavními hráči v budoucí Syrii. Je fakt, že do enklávy u Idlibu byli sestěhováni teroristé ...eeee... humanisté mnoha prodů a hnutí a bude tam šrumec, ale je zjevné, že to klid před bouří. Až se uvolní síly vázané po Syrii, pojede parní válec i tudy. A pochybuji, že Turecko zvládne a bude chtít bojovat současně proti Kurdům, Rusům, Iránu, Hizballáhu a Asadovy.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:33 30.08.2017

  A toto sú ruské zbrane v rukách ...Zobrazit celý příspěvek

  A toto sú ruské zbrane v rukách teroristov:
  http://spioenkop.blogspot.sk/2...
  http://spioenkop.blogspot.sk/2... Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:19 30.08.2017

  givicz Nechcem Vám kaziť ilúzie ... ale sýrska armáda je už dosť dávno mimo schopností ovládnuť Sýriu ....a stále to platí !!! Okrem masívne ruskej pomoci je tu masívna pomoc ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Nechcem Vám kaziť ilúzie ... ale sýrska armáda je už dosť dávno mimo schopností ovládnuť Sýriu ....a stále to platí !!!
  Okrem masívne ruskej pomoci je tu masívna pomoc Iránu, veľká Hizbaláhu a menšiu i iné štáty .. napr. Egypt. Bez tejto pomoci by už asadov režim dávno neexistoval. Diplomaticky odpadlo časť povstaleckých skupín, ktoré s podporou Turecka bojujú už bojujú proti IS a nie proti asadovcom.
  Sýrska armáda bola v roku 2015 už pred úplným kolabsom a to i napriek už veľkej pomoci Iránu či Hizbaláhu.
  Rusi mali rozhodujúcu rolu v roku 2015, ale ich boj proti IS bol od začiatku dosť "vlažný" - diplomaticky povedané a sústreďovali sa hlavne na pomoc Asadovi v centrálnej časti Sýrie v boji s ostatnými skupinami (kadejakými - od FSA po islamistov).
  Na IS sa Rusi s Asadom sústredili až po zahanbujúcej porážke pri Palmýre.
  Čo sa týka dodávok zbraní islamistom. Nejako sa zabúda na fakt, že najväčším "dodávateľom" zbraní bola sýska armáda .... dezercie, porážky. Len pri Palmýre získal IS viac ako 20 tankov ...
  Stabilné sú dodávky od bohatých sunitských štátov - kde sú zahrnuté i zbrane z našich končín ... a ako sa tu uviedlo, našim papalášom to vôbec nevadí, hoci neustále chcú bojovať proti teroristom ...
  Dnes už IS pomaly končí .... a Sýria ostane rozdelená medzi asadovcov, kurdov a tureckom podporovaných povstalcov. Jednotná Sýria je už dnes presne taká ilúzia ako jednotný Irak.

  Klimesov
  Neverím tomu, že sa plne orientujú v tých stovkách skupín i domáci : ). Ale určite je príliš jednoduché ich hodiť do jedného vreca ako "teroristov" ... ak by sme to mali takto zjednodušiť ... tak by tam skončili pomaly všetci v rátane asadovcov .....a myslím, že i Kurdov, Rusov, Američanov, Iráncov atď. ... úplne "čistú" stranu, ktorá sa len stará o blaho ľudí by sme tam našli ťažko ....Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:22 30.08.2017

  možná taky půjde o data, která ten dron poslal, než zařval.. Neuvažuje AČR o Heronu? Vždycky jsem doufal v něco, co umí i 15+ km. Tím neříkám, že je Heron špatný, na spoustu ...Zobrazit celý příspěvek

  možná taky půjde o data, která ten dron poslal, než zařval..

  Neuvažuje AČR o Heronu? Vždycky jsem doufal v něco, co umí i 15+ km. Tím neříkám, že je Heron špatný, na spoustu věcí určitě ideální.

  Má dostup 10km a tady lítal myslím 3,6,7 nebo tak nějak, Pancíř v závislosti na raketě do 15Km....Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  13:13 30.08.2017

  Já bych tomu i věřil, a nevidím v tom nic divného. Většina těch strojů byla sestřelena do cca 20 km od ruských základen. Takže dá se předpokládat, že šlo z velké části o špionážní ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych tomu i věřil, a nevidím v tom nic divného. Většina těch strojů byla sestřelena do cca 20 km od ruských základen. Takže dá se předpokládat, že šlo z velké části o špionážní drony a tady si myslím, že i takoví Turci jsou schopni v tichosti uznat, že překročili čáru. Izrael a USA to stejné.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  12:56 30.08.2017

  Internetem běhá zajímavý seznam o sestřelech Pancíře v Sýrii. Vyskytují se tam zajímavé kousky. Myslíte, že je to reálné? Že by nad tím velcí hráči veřejně neprotestovali?

  Internetem běhá zajímavý seznam o sestřelech Pancíře v Sýrii. Vyskytují se tam zajímavé kousky. Myslíte, že je to reálné? Že by nad tím velcí hráči veřejně neprotestovali?

 • Klimesov
  12:50 30.08.2017

  Luky a Kozlus. A to jsem nevěděl. Zajímavé fotky a videjko. Viděl jsem jen záběry, kde měli Javelin v rukou tuším Kurdové, ale že by se dostali i k ISIS to vidím poprvé. Zajímavé. ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky a Kozlus.
  A to jsem nevěděl. Zajímavé fotky a videjko. Viděl jsem jen záběry, kde měli Javelin v rukou tuším Kurdové, ale že by se dostali i k ISIS to vidím poprvé. Zajímavé. Dík za informace :-)Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  12:45 30.08.2017

  semtam: pro mně složitá otázka na kterou neumím jednoduše odpovědět. To znamená, nedokážu vám přesně popsat rozdíly mezi jednotlivými frakcemi. Protože je opravdu neznám všechny. ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: pro mně složitá otázka na kterou neumím jednoduše odpovědět. To znamená, nedokážu vám přesně popsat rozdíly mezi jednotlivými frakcemi. Protože je opravdu neznám všechny. Záleží totiž z jakého úhlu se na to díváte. Z které strany, jaké jsou sjednocující kritéria.
  Já si můžu vybrat a napsat třeba, že FSA pokud vím tak v Evropě neprovedla žádný teroristický útok (příklad, neberte to jako moje kritérium) Takže upřímně nejsem schopen vám jednoduše odpovědět.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:54 30.08.2017

  Klimesov

  V čem spočívá rozdíl mezi ISIS a ostatními?

  Klimesov

  V čem spočívá rozdíl mezi ISIS a ostatními?

 • Luky
  11:06 30.08.2017

  V článku eurodeníku je zajímavé souvětí, které je zvláštní: „Vývozní licence, která měla zaručit konečné místo, kam zbraně poputují, byla udělována i přes to, že existovalo ...Zobrazit celý příspěvek

  V článku eurodeníku je zajímavé souvětí, které je zvláštní:

  „Vývozní licence, která měla zaručit konečné místo, kam zbraně poputují, byla udělována i přes to, že existovalo dostatečné množství důkazů o tom, že se zbraně skutečně nedostávají k syrským a dalším ozbrojeným skupinám obviněným z porušování lidských práv,“

  Jako by si stěžovali na to, že se některé zbraně dostali např. ke Kurdům nebo k jiným "hodným" rebelům a nejen IS a Kaidě. Nebo prostě češtin...

  něco o Javelinech v rukách IS:
  http://www.businessinsider.com... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5